آنجل فودکیک

بهاره وحید

آنجل فودکیک

جمعه، 12 خرداد 1396، 18:24   مشاهده: 28,817

برو به رسپی دستپخت های کاربران

آنجل فود کیک Angel food cake یا آنجل کیک Angel cake در دسته کیک های اسفنجی قرار داره و از ترکیب سفیده تخم مرغ، شکر و آرد تهیه می شه. تفاوت اصلی آنجل فود کیک با باقی کیک ها، در عدم استفاده از هرگونه چربی ( حتی چربی موجود در زرده تخم مرغ) در ساختارشه. به دلیل نبود چربی، نداشتن مایعات و میزان زیاد سفیده، بافت این کیک بسیار سبک و لطیفه، بطوریکه با چاقوی عادی قابل برش زدن نیست و باید از چاقوی دندونه دار استفاده کرد. کم بودن تعداد مواد تشکیل دهنده، طعم شکر رو در این کیک بسیار محسوس کرده و کیک شیرینیه.  آنجل فود کیک Angel food cake از کیک های دیگه کالری کمتری داره، مواد لبنی حاوی لاکتوز نداره و برای رژیم بدون لاکتوز قابل استفادست، در اون از بیکینگ پودر و جوش شیرین استفاده نمی شه و کیک نسبتا سالمیه. آنجل فود کیک از کجا اومده؟

دستور آنجل فود کیک در ایالات متحده آمریکا و در دهه اول سال 1800 میلادی نوشته شده. این دستور برای استفاده و دور نریختن سفیده های تخم مرغ باقیمانده از تهیه پاستا و نودلز ابداع شد. در اون زمان پاستا بصورت خونگی تهیه می شده و در دستورش فقط زرده مصرف داشته. در واقع پخت آنجل فود کیک، راه حلی برای مصرف سفیده ها بوده. 
دستور آنجل فود کیک، قبل از اختراع همزن های مکانیکی یا برقی در پنسیلوانیا نوشته شد. از اونجائیکه زدن و حجم دادنِ این تعداد سفیده بدون ابزار، کاری طاقت فرساست، نبود ابزار زدن باعث عدم محبوبیت کیک شد. دسته ای از مورخین اعتقاد دارند که به دلیل سختیِ زدنِ این حجم تخم مرغ، این کیک توسط برده ها در آمریکا آماده می شد و به این شکل به فرهنگشون راه پیدا کرد. سال هاست که دسته ای از سیاه پوستان آمریکایی با آنجل فود کیک در مراسم ختم پذیرایی می کنند.
البته طولی نکشید که پخت آنجل فود کیک رونق پیدا کرد، دهه 70 قرنِ نوزدهم میلادی (1870s)، بعد از اتمام جنگ های داخلی آمریکا American Civil War، تولید وسایل و تجهیزات قنادی در آمریکا شدت گرفت و اکثر منازل به فر و وسایل قنادی مجهز شدند. اختراع همزن های مکانیکی rotary beater در سال 1865 و استقبال از اون، مشکل زدن سفیده ها رو رفع کرد و بعد از این اختراع،  پخت آنجل فود کیک، بسیار رایج شد. دستور آنجل فود کیک با این نام اولین بار در کتاب آشپزی خانوم اووِن Mrs. Owens Cookbook در سال 1881 به چاپ رسید. البته این کیک توسط نویسنده این کتاب نامگذاری نشده و در این مورد اطلاعاتی در دست نیست. خیلی از محققین معتقدند که نامگذاری این کیک توسط کلونی آلمانی زبان ساکن پنسیلوانیا Pennsylvania Dutch انجام شده، چرا که این مردم قالب های میان تُهی مناسب آنجل فود کیک رو ساختند و به آمریکایی ها معرفی کردند، که البته منابع کافی برای تائید این تئوری وجود نداره. در مورد اسم این کیک دو نظریه وجود داره: 

  •  بافت پفی، سبک و رنگ روشن این کیک یادآور فرشته هاست و به همین دلیل به اون غذای فرشته ها گفته می شه. 
  •  نام این کیک، از ماده ای سفید رنگ و شیرین، به نام المَنّ Manna که نان فرشتگان هم نام داره الهام گرفته شده. طبق تورات، انجیل و قرآن، خداوند بعد از 40 سال سرگردانی قوم بنی اسرائیل در کویر، ذراتی شیرین رو که فرشتگان هم در بهشت می خوردند، مثل دونه های برف بر زمین ریخته و خیلی اعتقاد دارند که به دلیل سفیدی و سبکی و شباهت این کیک، نامش از این روایت برداشته شده. 

ده اکتبر روز ملی آنجل فود کیک National Angel Food Cake Day در آمریکا نامگذاری شده. برای آنجل فود کیک به تعداد زیادی سفیده نیازه، اولین سوالی که برای تهیه این کیک پیش میاد اینه که با زرده های باقی مونده چیکار کنیم؟؟؟!!! 

شما می تونید زرده ها رو برای تهیه سابله دایموند، پاستل دِ ناتا، کیک گردو با باترکریم روسی، چاکلت لاوا کیک، تارت لیموترش، پاری برست، پارفه یخی، پادرازی، شیرینی اتابکی، بیسکوکیک، کوکی جو و کدو حلوایی، موس نسکافه با سس براق آینه ای، بستنی وانیلی کلاسیک، نان چای قزوین، حاجی بادوم، کرم باواریای توت فرنگی، قطاب، بلیغات، پودینگ لیمو استفاده کنید. 
البته روش معمول در دنیا برعکسه، یعنی از این دستور برای مصرف سفیده های انباشته شده استفاده می کنند. در هنر آشپزی و شیرینی پزی دستورهای زیادی وجود دارند که در اون ها  فقط از زرده استفاده می شه، مثل انواع سس ها، کرم ها و دسته ای از خمیرها. در واقع آشپزها، سفیده های مصرف نشده رو فریز کرده و وقتی به حجم مناسبی رسید، با اون آنجل فود کیک درست می کنند. فریز کردن سفیده روش خاصی نداره، ولی برای راحتی کار می تونید از یک جایخی استفاده کنید. یک جایخی پلاستیکی رو به این کار اختصاص بدید و هر بار که سفید تخم مرغی اضافه میاد اون رو توی یکی از فضاهای خالی بریزید. بعد از چند ساعت سفیده یخ می زنه، اون رو از جا یخی به کیسه پلاستیک ضخیم (زیپ کیپ) منتقل کنید و روش تاریخ بزنید، سفیده ها تا سه ماه قابل استفاده هستند. برای دستورهایی مثل آنجل فود کیک یا مرنگ کافیه کیسه حاوی سفیده ها رو از شب قبل داخل یخچال بذارید تا یخش آب شه یا می تونید مستقیم از فریزر بیرون بذارید تا به دمای محیط برسه و بعد طبق دستور استفاده کنید. 

منبع: http://www.tasteofhome.com/recipes/best-angel-food-cake

مواد لازم: 

سفیده تخم مرغ: یک و یک چهارم پیمانه (در حدود نه عدد)
شکر سفید: یک و یک چهارم پیمانه 
آرد: یک پیمانه
کرم تارتار: یک و یک چهارم قاشق چایخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری 
نمک: یک چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. قالب مخصوص آنجل فود کیک، قالبِ آلومینیومیِ میان تُهی با دیواره های بلند و کفه ای متحرکه. اگر این قالب رو ندارید، مشکلی نیست و می تونید از مدل های دیگه قالب میان تُهی هم استفاده کنید. نکته ی خیلی مهم در مورد قالب این کیک، چرب نبودن و چرب نکردن قالبه. آنجل فود کیک بافتش بسیار سبکه و برای شکل گرفتن نیاز داره به دیواره های قالب بچسبه و از دیواره ها به عنوان تکیه گاه استفاده کنه. پس تا جای ممکن، از قالب هایی که جنس تفلون یا خیلی براق و چرب دارند، استفاده نکنید. در تمامی کیک هایی که بافتشون با زدن و حجم دادن سفیده (فومینگ) ایجاد می شه، قالب کیک، کاسه ای که سفیده در اون زده می شه به همراه مفتول های همزن، باید با آب جوش و مایع ظرفشویی شسته و کاملا خشک شه تا از چرب نبودن و تمیز بودن اون ها مطمئن باشید. قالب رو بعد از شستن و خشک کردن آماده کنار بذارید، نیازی به چرب کردن و کاغذ انداختن قالب نیست. فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر دماسنج فر ندارید، یا از دمای فر مطمئن نیستید، دما رو 10 درجه سانتی گراد کمتر از میزان گفته شده بذارید، ولی به هیچ وجه مدت زمان پخت رو کم نکنید. با کم شدن مدت زمان پخت، به محض بیرون آوردنِ کیک از فر پُفش می خوابه که علتش عدم شکل گیری ساختار و کامل شدن پخته.  آنجل فود، نوعی کیک اسفنجیه و برای پخت اون باید "نکات پخت کیک های اسفنجی" که در این پست توضیح دادم، رعایت شه. 

از نکات مهم این کیک، نحوه آماده کردن شکره. در این دستور یک دوم پیمانه از شکر، حین زدن سفیده ها و برای استحکام ساختارشون اضافه می شه و باقی شکر به همراه آرد در مواد فولد می شه. شکری که به سفیده اضافه می شه، باید از نوع دانه ریز باشه، اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شند ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.سه چهارم پیمانه شکری که به همراه آرد به مواد اضافه می شه، باید بسیار ریز باشه و همراه آرد از الک رد شه، می تونید این میزان رو از پودر قند استفاده کنید. شاید براتون این سوال پیش بیاد که چرا کل شکر دستور رو با پودر قند جایگزین نکنیم؟؟!!! کاربرد مقدار شکری که حین زدن سفیده ها به اون اضافه می شه، جذب رطوبت و پایدار کردن ساختار کیکه و پودر قند به دلیل نرمی و لطافت این قابلیت رو نداره. پس حتما و حتما یک دوم پیمانه شکری که به سفیده ها اضافه می شه، از نوع دانه ریز باشه، باقی شکر رو می تونید از پودر قند استفاده کنید. کاسه مواد خشک رو آماده کنید. آرد رو بعد از اندازه گیری سه بار الک کنید. در کاسه ای آرد الک شده و سه چهارم پیمانه شکر (یا پودر قند) رو بریزید و خوب با چنگال یا ویسک مخلوط کنید. 
مخلوط آرد و شکر رو از الک رد کنید. شکری که از الک رد نمی شه رو دوباره آسیاب کنید. دقت کنید که نحوه الک کردن شکر با آرد متفاوته. انگشت هاتون رو روی مواد بکشید تا به رد شدنش کمک کنید. مواد خشک رو بعد از الک کردن آماده روی میز کار بذارید.سفیده های هم دمای محیط رو در کاسه ای بریزید. حجم سفیده ها بعد از زدن بسیار زیاد می شه پس حتما از کاسه بزرگ استفاده کنید. ابتدا با دور متوسط همرن برقی سفیده ها رو دو دقیقه بزنید تا فرم کف کرده فومینگ (Foaming)  پیدا کنه، هدف از این مرحله باز شدن بافت سفیده هاست. کرم تارتار، نمک و وانیل رو اضافه کنید. سفیده ها رو به مدت سه تا چهار دقیقه با سرعت بالای همزن برقی بزنید، زمان زدن سفیده با توجه به قدرت همزن ها متفاوته و می تونه کمتر یا بیشتر شه، پس معیار شکل سفیده هاست. در پایان این مدت ظاهر سفیده های زده شده باید مثل برف شه، جای پره های همزن روش بیوفته، اگر ظرف رو برگردونید سفیده نریزه و وقتی پره های همزن رو از داخل سفیده زده شده بلند می کنید، سفیده های روی پره های همزن حالت برجسته گرفته باشه که البته این برجستگی ایستاده نیست و می خوابه (سافت پیک Soft peak).یک دوم پیمانه شکر دانه ریز رو کنار دستتون بذارید و هر بار دو قاشق غذاخوری از شکر به سفیده ها اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن شکر، به مدت یک دقیقه با تندترین دور همزن بزنید و بعد دوباره این کار رو تکرار کنید تا شکر تموم شه. این مرحله حدود چهار دقیقه طول می کشه. در پایان زدن، وقتی پره های همزن رو از ظرف بلند کنید، سفیده روی پره ها و داخل کاسه حالت قله ای پیدا می کنه. این قله ها فرمشون رو از دست نمیدند و همون شکل باقی میمونند (استیف پیک Stiff Peak).حالا نوبت اضافه کردن مواد خشکه، اگه ظرف سفیده کوچیکه و هم زدن براتون سخته با احتیاط سفیده ها رو به ظرفی بزرگ تر انتقال بدید، حواستون باشه مواد خشک رو به یکباره روی سفیده نریزید تا حباب های تشکیل شده در سفیده از بین نره. می تونید با قاشق، آرد و شکر رو روی سفیده ها بپاشید یا روش الک کنید. مواد خشک (مخلوط آرد و شکر) رو در دو مرحله اضافه کرده و به صورت دورانی با ویسک، لیسک یا قاشق چوبی توی مواد فولد کنید. در این پست نحوه صحیح فولد کردن رو توضیح دادم. مواظب باشید زیاد هم نزنید تا پف سفیده ها نخوابه، البته یک درجه کم شدن از حجم سفیده با اضافه کردن آرد طبیعیه. .وقتی رگه های آرد در مواد دیده نشد، هم زدن کافیه. مواد رو به آرومی در قالب بریزید و روی مواد رو با لیسک یا پشت قاشق صاف کنید. معمولا قالب کیک رو قبل از گذاشتن در فر روی سطح کار می کوبیم که اگر حباب هوایی تشکیل شده باز شه. ولی نکته مهمی که در این کیک وجود داره اینه که به دلیل حجم زیاد سفیده نباید این کار رو انجام بدید و به جاش یک چاقو رو در کیک فرو کنید و حالت زیگزاگ دور کیک بکشید و در بیارید. قالب کیک رو به مدت 35 دقیقه در فر گرم شده بذارید. نیم ساعت اول به هیچ وجه در فر رو باز نکنید. بعد از این زمان چک کنید، هر بار روی کیک فرم کاملا خشک شده، دورش طلایی شد، یعنی کیک حاضره. بعد از اتمام پخت سریعا کیک رو برگردونید و بذارید به حالت برعکس خنک شه. اگر قالب مخصوص آنجل فود کیک استفاده کردید، خود قالب پایه هایی برای این کار داره. اگر از قالب میان تهی نوع دیگه ای استفاده کردید، کیک رو روی یک بطری بذارید و به دیوار تکیه بدید. اجازه بدید کیک به مدت یک ساعت به همین شکل استراحت کنه و کم کم خنک شه. بعد از خنک شدن، با استفاده از پالت کیک رو از دور تا دور قالب جدا کنید. اگر قالب از نوع کفه متحرکه، دیواره قالب رو بلند کنید، پالت رو بین کیک و کفی قالب هم بکشید تا جدا شه، در غیر این صورت کیک رو برگردونید روی دستتون رو پشت قالب ضربه بزنید تا بیرون بیاد. اینم از بافت داخل کیک. آنجل فود کیک رو با سس میوه، سس کارامل، خامه و یا میوه می تونید سرو کنید. 


دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
شنبه، 17 تیر 1402، 17:36

سلام بهاره جون. این کیک با بافت متفاوتی که داشت بی نظیر بود. ممنونم بابت رسپی دقیق و فوق العادت. فقط من قالب میان تهی نداشتم ، مقدار مواد رو نصف کردم بعد پختم.❤️

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 تیر 1402، 15:33

سلام عزیزم،
نمی دونید چقدر وقتی می بینم همراهان سایت کاملا اصول کار دستشون اومده و قالب ها رو بلدند تبدیل کنند کیف می کنم، آفرین بهتون و نوش جان

Mrz
جمعه، 23 ارديبهشت 1401، 19:34

سلام بانو بهاره گرامی.  اینم کیک من.  بسیار جالب بود با طعمی خاص و خوشمزه.  من شکر دستور رو نصف کردم چون دیدم دوستان نوشتن زیاد شیرینه.  بسیار ممنونم از شما.  من کمی تزیینش کردم.  فقط یه سوال بافت کیک در عین نرمی کمی موقع برش مثل مارشمالو چسنده است.  همین جوری درسته؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 13:46

سلام عزیزم،
چه کیک زیبایی درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس، بافت کیک خشکه و چسبناک نیست، متاسفانه در دستورها نمی شه شکر رو در این حد کم کرد، شکر نقشش فقط شیرین کردن نیست و بافت رو مستحکم می کنه.

Mrz
يکشنبه، 25 ارديبهشت 1401، 08:38

نظر لطفتون هست و خیلی ممنونم از راهنماییتون

وفا
پنجشنبه، 18 شهریور 1400، 18:55

شب و روزتون زیبا بانو بهاره عزیز
نتیجه تلاش اینجانب جهت تهیه آنجل فود
قالبم نو بود و زمانی که قلب و برعکس گذاشته بودم کیک افتاد
کیکی بود که شیرین بود و برای سرو کردن یکم سخت میشه
برای من کیک راحت برش نمیخورد و نمیدونم ایراد کار از کیکم بود یا مدلش اینجوریه
قبلش فکر میکردم این کیک میشه پایه کارم اما به حرف شما رسیدم که شیفون کیک متعادل تری هستش
در کل تجربه جالبی بود
یکم روی کیک خوابید و کامل صاف نبود
دمای فر و ده درجه کم کردم اما زمانش داشت به یکساعت میرسیدو به نظرم داشت زیاد میشد
اما باید بیشتر میگذاشتم
روی کیک یکم نووچ هست و زیرش طلایی نشده
ممنون میشم نظر پر مهرتون و ارسال بفرمایید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 شهریور 1400، 09:06

سلام عزیزم،
تمام مشکلاتی که می گید از پخت ناکافی بوده، این کیک انسجام خیلی خوبی داره عدم انسجام می تونه از زیاد هم زدن سفیده یا زیاد هم زدن آرد باشه. ولی به هر حال ظاهرش که عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

وفا
جمعه، 19 شهریور 1400، 15:00

ممنون از توضیحاتتون . مجدد تجربه خواهم کرد . استاد عزیز این کیک برای فیلینگ زدن مناسب هست؟ و اینکه برای چه کارهایی متدوال تر هستش ؟ قابلیت جایگزین کردن یک یا دو ق غ پودر کاکایو با آرد میباشد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 شهریور 1400، 15:02

بله می تونید پودر کاکائو جایگزین کنید. حتما در گوگل عبارت Angel Food Cake رو جستجو کنید و از کارها و تزئین ها ایده بگیرید. کیک قابل فیلینگ زدن هست ولی معمولا برای فیلینگ استفاده نمی کنند و روی کیک سس یا خامه و میوه می زنن.

وفا
شنبه، 20 شهریور 1400، 12:06

سپاس از توضیحات و راهنمایی های پر مهرتون

minam
پنجشنبه، 30 مرداد 1399، 16:03

من با ۶ تخم مرغ پختم و توش ترافل ریختم و به جای وانیل اسانس پرتقال زدم
تجربه فوق العاده‌ای بود انقد که خوب و آسون بود!
واقعا ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 مرداد 1399، 19:30

چه تغییرات خوبی ایجاد کردید عزیزم خوشحالم که راضی بودید نوش جان

Far_zaneh
سه شنبه، 26 شهریور 1398، 08:04

ممونم بهاره جون از رسپی های عالیتون. من ۶ تا سفیده داشتم و موادم نسبت بستم و تو ۲ تا قالب ۱۵ سانتی ریختم.  تجربه جالبی بود . بافت کیک خیلی نرم و لطیف و اسفنجی خیلی هم سبک

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 شهریور 1398، 17:00

سلام فرزانه جان،
به به کیف کردم عجب کیک لطیف و خوشرنگی، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

Hani
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 10:30

سلام
من دومین باری بود که این کیک رو درست کردم
راه بسیییییار عالی برای خلاص شدن از دست سفیده های انبار شده!
فقط خیلی شیرینه!
بسسسسیار ممنون از این آموزش خوبتون که باعث شدید سفیده های تلنبار شده که حجم خیلی زیادی بود رو مصرف کنم

دستور های دیگه ای هم است برای مصرف سفیده ها؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 13:51

سلام هانی جان،
به به چه کیک خوشگل و پفی درست کردید. برای استفاده سفیده های مونده می تونید از دستور مرنگ، شیرینی نارگیلی، شیرینی گردویی بازاری و رویال آیسینگ هم استفاده کنید.
موفق باشید عزیزم

homa
دوشنبه، 06 آذر 1396، 17:25

سلام استادممنون ازاموزش این کیک متفاوت وقتی داشتم مایع کیک رومیریختم توقالب مثل اینکه داشتم تکه های ابرروبالیسک برمیداشتم وقتی هم میخوردم مپل اینکه تیکه ابرمیخوردم چون مثل ابرسفیدسبک وپفکیه استادمیشه رنگیش کرد بازهم ممنون این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 آذر 1396، 18:52

متاسفانه این کیک به خوش طعمی کیک شیفون نیست ولی چون یکی از دستورهای پایه شیرینی پزیه دوست داشتم آموزش بدم.
برای رنگ کردن، قبل از ریختن مواد در قالب دو قاشق از مواد رو بردارید، در کاسه ای بریزید، بهش چند قطره رنگ خوراکی ژله ای اضافه کنید و بعد مایه کیک رنگ شده رو در بقیه کیک فولد کنید که پف مواد از بین نره.
خیلی عالی شده و ممنون از عکس

نظرات
tkakaie
پنجشنبه، 13 بهمن 1401، 13:13

خیلی ممنون از دستورتون. با سفیده تخم مرغ پاستوریزه نمیشه درست کرد؟
دوستانی که میخوان شکر کیک رو کم کنن. یه جا خوندم فوم کیکها(مثل همین کیک)رو تا ده درصد میشه شکرش رو کم کرد. کیکهای اسفنجی و کرمی(اونایی که کره رو با شکر میزنی)تا ۲۵ درصد. کیکهایی که از اول همه مواد رو با هم مخلوط میکنن تا پنجاه درصد..... بدون اینکه به بافتش آسیب برسه. ولی بنظر من به بافت کیک آسیب برسه بهتر از اینه که به بافت خودمون آسیب برسه.
یه جای دیگه خوندم شکر هر کیکی رو میشه تا یکسوم کاهش داد. فقط باید زود خوردش. چون شکر آب رو جذب میکنه باعث میشه کیک دیرتر خشک بشه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 بهمن 1401، 13:58

سلام عزیزم،
به با سفیده پاستوریزه می شه درست کرد.
ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید

minam
چهارشنبه، 28 خرداد 1399، 10:10

سلام
با تشکر از دستور دقیق و عالی
اگه بخوایم از یه قالب ۲۰ سانتی دیواره کوتاه استفاده کنیم میشه مواد رو تقسیم بر ۳ کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 خرداد 1399، 10:28

بله عزیزم می شه

Hamedkhan83
سه شنبه، 23 بهمن 1397، 17:00

سلام
یک سوال دارم در مورد نکته ای هست که اینجا بهش اشاره شده.
شمادر مورد سفیده گفتید که سفیده فریز شده تا سه ماه قابل استفاده س
آیا این نکته برای زرده هم صدق میکنه
در اصل سوالم برای استفاده از زرده و سفیده پاستوریزه هست که متاسفانه بسته بندی کوچکتر از 5 کیلوییشو پیدا نکردم
میشه اون زرده ها و سفیده ها رو مدتی فریز کرد و کم کم استفاده کرد ازشون؟
اطلاعاتی در این زمینه دارید که این مایع زرده و سفیده مواد دیگه ای هم بهشون اضافه میشه یا زرده و سفیده خالص هست؟
و آی بطور کامل قابل جایگزینی با تخم مرغ هست یا نه
ممنونم :)

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 بهمن 1397، 19:32

فریز کردن زرده به دلیل میزان چربی که داره و تغییر بافتی که بعد از فریز شدن میده پیشنهاد نمی شه ولی اگر خواستید زرده ها رو فریز کنید می تونید به روش گفته شده در پست زیر انجام بدید:
http://www.cheftayebeh.ir/2014/01/blog-post_14.html
ماندگاری زرده تخم مرغ فریز شده به اندازه سفیده ست ولی باز به دلیل چربی بهتره تا یک ماه مصرف شه.
سفیده پاستوریزه در بسته های 200 گرمی شرکت تلاونگ تولید می کنه و در سوپرمارکت های بزرگ و خوب موجوده و قطعا قابل فریز شدنه و ماندگاری بیشتری از خود سفیده فریز شده داره. متاسفانه زرده پاستوریزه ندیدم و اطلاعی ندارم.
ادعای شرکت ها اینه که ماده خاصی به سفیده های پاستوریزه اضافه نشده ولی هرگز تحقیق نکردم و اطلاعات دقیقی ندارم.
بهتره از این محصولات برای کیک های پیشرفته و قلق دار استفاده نشه ولی برای دستورات عادی قابل استفادست، متاسفانه شخصا استفاده نکردم.

Hamedkhan83
چهارشنبه، 24 بهمن 1397، 09:49

ممنون از پاسختون
شرکت زردینه زرده پاستوریزه هم داره که البته تاریخ مصرفشون 10 روز هست و تماس که گرفتم گفتن که بلافاصله بعد از باز شدن باید مصرف بشه...برای همین در مورد فریز شدنش پرسیدم :)

Bahare.m
پنجشنبه، 13 دی 1397، 17:13

سلام
سپاس از رسپی دقیق و عالیتون.
میخواستم بدونم این کیک رو میشه با طعم لیمو یا پرتقال درست کرد؟ بدون اسانس با آبلیمو و رنده ی پوست لیمو

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 14 دی 1397، 05:39

سلام عزیزم،
رنده پوست لیمو رو می تونید هر چقدر دوست دارید (تا یک قاشق غذاخوری) اضافه کنید ولی به دلیل نداشتن مایعات در کیک، آبلیمو رو خیلی کم (نهایتا یک قاشق چایخوری)  می شه اضافه کرد

Bahare.m
يکشنبه، 16 دی 1397، 19:37

ممنون از راهنماییتون

Sadaf
چهارشنبه، 28 شهریور 1397، 14:43

سلام بهاره جون. یه سوال در مورد مقدار بکینگ‌پودر دارم. حالا چه این دستور چه کیک های دیگه. به نظر شما وقتی یک کیک رو دو برابر می‌کنیم مقدار بکینگ‌پودر چجوری تغییر می‌کنه؟ من با دوتا نظر متفاوت مواجه شدم یکی اینه: که مثل همه چی دو برابر میشه و یکی دیگه میگه: این یک مورد یک دوم برابر میشه. هم نظرتون برام مهمه و هم اینکه اگه یک دوم برابر کردیم مثلا اگه دستور سه برابر شد تکلیف مقدار بکینگ‌پودر چی میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 شهریور 1397، 14:55

سلام صدف جان،
برای تغییر حجم موادِ دستور، در 99 درصد مواقع تک تک مواد باید ضرب شن. ولی در بعضی دستورها (خیلی کمن) مثل کوکی هایی که می خوایم مسطح بمونن، حجم بیشتر بیکینگ پودر رویه بیسکویت رو بهم می ریزه و در این موارد می گن برای هر پیمانه آرد یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین و یک و یک چهارم قاشق چایخوری بیکینگ پودر در نظر بگیرید، ممکنه دو برابر دستور همین یا حتی کمتر باشه که هیچی ولی اگر با دو برابر شدن بیشتر شد اون میزان بیشتر رو حذف کنید. می تونید در این مورد این منبع رو بخونید:
https://www.thekitchn.com/8-things-you-need-to-know-before-doubling-a-cookie-recipe-226141
 
در مورد سه برابر کردن دستور در بسیاری از منابع معتبر تاکید شده که این کار رو نکنید و به جاش دو دور محصول رو آماده کنید به دلیل اینکه سه برابر شدن آرد وزن آردی که به مواد اضافه می شه رو زیاد می کنه، میزان هم زدن رو افزایش میده، لطافت محصول رو کم می کنه، میزان ورز دادن رو در خمیرها زیاد می کنه و در صورتیکه کیک باشه زمان پخت رو به شدت تغییر می ده. یکی از مشکلات کاربران در شیرینی پزی عید همینه که در حالت عادی شیرینی رو بارها درست کردن و عالی شده ولی برای نوروز مواد رو 4 برابر کردن و خراب شده، میزان زیاد محصول ورز رو بالا برده و کیفیت رو پایین آورده.

Sadaf
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 06:59

درسته، ممنونم از توضیح خوب و کاملتون و معرفی لینک.

:)Fatemeh
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 19:41

سلام،ببخشید میشه این کیک رو توی قالب ساده هم پخت؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 20:29

سلام فاطمه جان،
بله می تونید ولی باید مواد رو نصف کنید.

atefeh
دوشنبه، 10 مهر 1396، 08:37

سلام.من میخوام برای تولد کیک بپزم ولی بین کیک های اسفنجی موندم کدوم رو انتخاب کنم میشه شما بگین کدومش خوب میشه با روکش باترکریم سوییسی.یه سوال دیگه هم داشتم برای فیلینگش چی پیشنهاد میدین .همیشه از خامه فرم گرفته وموز وگردو استفاده میکردم الان میخوام متفاوت باشه.ممنون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 مهر 1396، 15:53

سلام عاطفه جان،
عزیزم بهترین گزینه برای کیک تولد کیک شیفونه،راحت و بسیار همه پسنده.

https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D9%81%D9%88%D9%86-t53

برای فیلینگ موس شکلاتی یا کرم پنیر خامه ای شکلاتی رو پیشنهاد می کنم روش هم می تونید شکلات چیپسی بپاشید، اینجوری خود کیک وانیلی و فیلینگ شکلاتی می شه و هر دو گروه رو راضی کردید.

https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D9%88%D8%B3-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-t51

https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-t121

مرضيه
دوشنبه، 22 خرداد 1396، 17:55

سلام وقتتون بخير داخل اين كيك ميشه گردو ياكشمش اضافه كرد واينكه به جاي شكر سفيد شكر قهوه اي استفاده كرد ممنون از سايت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 خرداد 1396، 18:36

سلام مرضیه جان،
متاسفانه امکان استفاده از شکر قهوه ای وجود نداره. شکر قهوه ای رطوبت بالایی داره و در مقابل حرارت حالت کاراملی پیدا می کنه، درنتیجه بافت کیک رو از حالت اسفنجی و پفکی درمیاره.
می تونید گردو رو آرد پاشی کنید و در انتها در مواد فولد کنید ولی بهتره از کشمش استفاده نکنید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک