کوکی جو و کدو حلوایی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

کوکی جو و کدو حلوایی

Pumpkin Oatmeal Chocolate-Chip Cookies
جمعه، 09 آذر 1397، 09:39   مشاهده: 15,147

برو به رسپی دستپخت های کاربران

پوره کدو از مواد اولیه شیرینی پزیه که بافت، طعم و رنگ منحصر به فردی در محصولات ایجاد می کنه. محبوبیت و تنوع دستورات کدو به قدری زیاد شده که در منابع، سرفصلی رو به خودش اختصاص داده. از این دسته از دستورات آموزش رولت کدو، چیزکیک کدو، پای کدو Pumpkin Pie، رول کدو Pumpkin Dinner Rolls و کیک مسطح کدو Pumpkin Sheet Cake در سایت موجوده و در این پست هم نحوه پخت کوکی کدو رو داریم. از اونجائیکه قبلا پختِ دستورهای کدودار رو تجربه کردید، دستوری انتخاب کردم که در اون از جو پرک استفاده شده که با کاربرد یکی دیگه از مواد اولیه مهم آشنا شید. 

جو در شیرینی پزی 

جو یکی از غلات و گیاهی یک ساله با ارتفاع یک و نیم متره، انواع مختلفی داره و خوراک دام و انسانه. بعد از برداشتِ جو، نوبت تمیز کردن و کندن قسمت های اضافی گیاه و بعد جدا کردن پوسته خارجی  Hulling دور دانه و سبوس می رسه. در مرحله بعد، دانه های جو در معرض حرارت بسیار کم قرار می گیرن تا بو داده شن، باکتری های موجود در اون ها از بین بره و عمرشون زیاد شه. اما بعد از این مرحله جو به دو صورت پروسس می شه و بر اساس میزان فرآوری که بر روی جو انجام می شه، نام و نوع مصرفش تغییر می کنه.


منبع عکس: https://organicbiz.ca/yorkton-oat-plant-moves-major-expansion/oats-green-shannonvanraes/

  • جو پوست کنده Oat Groats که به اون "دانه کامل جو" هم گفته می شه، کمترین میزان پروسس روی اون انجام شده و فقط قسمت های غیرخوراکی از جو جدا شده. زمانِ پختِ جو پوست کنده که ظاهری میله ای داره، طولانی تر از بقیه انواع بوده و فقط در آشپزی استفاده می شه، این نوع جو در شیرینی پزی کاربردی نداره. 


منبع عکس: https://muscleandmanna.com/complete-guide-to-oats/

 به جوی پوست کنده خرد شده  که ظاهری شبیه برنج شکسته داره، جوی ایرلندی Steel-Cut Oats گفته می شه،. این نوع جو به دلیل سایز کوچک تر، از جوی پوست کنده کمی سریع تر پخته می شه ولی از جوپرک دیرپزتره. جوی ایرلندی بعد از پخت، بافتش محسوسه و زیر دندان حس می شه. این نوع جو کلا در شیرینی پزی مصرفی نداره و در ایران هم متداول نیست.  


منبع عکس: https://muscleandmanna.com/complete-guide-to-oats/

  • جو پرک Rolled Oats ظاهری روشن تر، مسطح، پهن و دیسکی داره، زودتر از جو پوست کنده پخته می شه و رطوبت بیشتری به خودش جذب می کنه. برای آماده کردن جوپرک در کارخانه، ابتدا جو پوست کنده بخار داده می شه تا نرم و منعطف شه، بعد با غلطک های سنگین و مخصوص پِرس شده و در آخر تُست می شه. جو پرک درشت old-fashioned معمول ترین نوع جوپرکه در مارک های مختلف در سوپر مارکت ها موجوده. جوپرک در نوع خرد شده هم تولید می شه که پرک ها کمی ریزتر و نازک ترن. ، همه انواع جو پرک در شیرینی پزی کاربردیه

نوع دیگری هم از جو پرک، به نام جوپرکِ فوری Instant Oats که به اون جوصبحانه یا جو آماده هم گفته میشه وجود داره که بیش از همه انواعِ جو پروسس شده. این نوع جو، بعد از پیش پخت و خشک کردن جوپرک و پرس مجدد اون در کارخانه بدست میاد. ضخامت جو فوری از همه انواع جو کمتره، سریع تر پخته می شه و بعد از پخت بافت و شکلش رو از دست میده و فُرم شیربرنجی به خودش میگیره. از این نوع جو فقط در صورتیکه در دستور ذکر شده بود استفاده کنید. در تصویر زیر سمت چپ جوپرک کلاسیک و در سمت راست نوع فوری گذاشته شده.


منبع عکس: https://www.sideswipeblade.com/blog/rolled-vs-quick-oatsمنبع: https://www.chelseasmessyapron.com/pumpkin-oatmeal-chocolate-chip-cookies-non-cakey-version/#more-10224

مواد لازم (هم دمای محیط): 

کره: 75 گرم 
شکر قهوه ای: یک سوم پیمانه 
شکر سفید: یک چهارم پیمانه 
پوره کدو حلوایی: یک چهارم پیمانه 
زرده تخم مرغ: یک عدد
آرد: سه چهارم پیمانه 
جو پرک: سه چهارم پیمانه
دارچین: سه چهارم قاشق چایخوری
زنجفیل: یک چهارم قاشق چایخوری 
جوزهندی: یک هشتم قاشق چایخوری (قابل حذف)
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری 
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
شکلات چیپسی: یک چهارم پیمانه (قابل حذف)


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند.
  • در مورد نحوه پوره کردن کدو و نکاتش در این پست توضیح دادم. حتما کدو رو تا جایی در غذاساز پوره کنید تا کاملا یکدست شه، بین کار دستگاه رو خاموش کنید و مواد رو هم بزنید و دوباره روشن کنید. اگر خارج از ایران هستید و کنسرو پوره کدو استفاده می کنید، باز هم یک دور در غذاساز بریزید تا کاملا یکدست شه، یعنی پوره رو هم پوره کنید Purée the purée. نکته دیگه ریختن پوره در الک ریز یا تنظیف برای خارج کردن آب اضافیه. پوره رو حداقل یک ساعت در صافی یا الک بریزید تا آب اضافی از اون خارج شه. اگر وقتتون اجازه می ده، پوره رو در الک ریخته، روی اون رو با محافظ غذا بپوشونید و یک شب تا صبح در یخچال بذارید. 
  • از اونجائیکه میزان شکرِ در نظر گرفته شده در مواد لازمِ دستور، برای کدویی با شیرینی معمولیه، ولی کدوی خریداری شده ممکنه بسیار شیرین یا کم شیرین باشه، بعد از پوره کردن از کدو بچشید. اگر میزان شیرینی پوره کدو کم بود، به جای یک سوم پیمانه شکرِ قهوه ای، یک دوم پیمانه شکر قهوه ای بریزید. اگر خیلی شیرین بود، یک چهارم پیمانه شکر قهوه ای بریزید، پس به اندازه کمی می تونید میزان شکر قهوه ای رو تغییر بدید ولی به شکر سفید دست نزنید. (نکته گفته شده فقط برای این دستور قابل اجراست). هر دو نوع شکر قهوه ای تیره و روشن برای این دستور قابل مصرفه.
  • در این دستور در صورت استفاده از جو پرک معمولی، بافت جو بعد از پخت در کوکی حس شده و بافت خاص و مطبوع کوکی جودار رو ایجاد می کنه. ولی اگر به دلیلی این بافت براتون خوشایند نیست، می تونید از همین مقدار جو پرک خرد شده یا جو فوری استفاده کنید (دقت کنید جو فوری از نوع شیرین شده نباشه). معمولا جوهای بسته بندی کارخانه ای که در سوپرمارکت ها به فروش می رسند بافت بهتری برای شیرینی پزی دارند، پس تا جای ممکن از نوع فله استفاده نکنید. 
  • نقش زرده تخم مرغ، ایجاد انسجام در خمیر کوکی و کمک به خشک نشدن و ماندگاریه و نباید حذف شه.  سفیده باقیمونده رو می تونید فریز کنید و در زمان دلخواه در دستورهایی مثل مرنگ، آنجل فود کیک، رویال آیسینگ، گردویی بازاری، شیرینی نارگیلی باترکریم ایتالیایی و سوئیسی، کوکی رومیاس، تارت شکلاتی، کوکی زنجبیلی و تارت بادوم و سیب استفاده کنید.


 برای این دستور، باید از شکرِ سفیدِ دونه ریز استفاده کنید.اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره. از اونجائیکه شکر قهوه ای، نقش و بافت متفاوتی از شکر سفید داره، نیازی به ریز شدن نداره و به همون صورت که خریدید بعد از اندازه گیری استفاده کنید. آرد رو بعد از اندازه گیری یک دور الک کرده و در دور دوم بیکینگ پودر، جوش شیرین، نمک، دارچین و زنجفیل رو هم روی آرد بریزید و به همراه آرد الک کنید. در انتها مواد خشک رو با حوصله ویسک کنید تا یکدست شه. جوز هندی دانه سفت و خوشبوی درخت جوزبویاست که در عطاری ها فروخته می شه و باید برای استفاده رنده یا آسیاب شه. جوزهندی عطر و طعم تند و مطبوعی داره و از اکثر دستورهای شیرینی پزی قابل حذفه. در صورت تمایل جوزهندی رو هم روی مواد رنده کنید و بعد مواد خشک رو مجدد ویسک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. کره و هر دو نوع شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن به مدت سه تا چهار دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید. پوره کدو رو اضافه کرده و مواد رو با دور متوسط همزن تا جایی بزنید که کاملا یکدست شه. زرده تخم مرغ و وانیل رو به مواد اضافه کنید و با دور متوسط همزن در حد یکدست شدن بزنید. بعد از این مرحله یک دور کاسه رو دورگیری کنید تا از یکدست بودن مواد مطمئن شید. مواد خشک رو در دو مرحله اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن، با کندترین دور همزن فقط و فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید. همونطور که در تصویر می بینید بافت مایه کوکی بعد از اضافه کردنِ آرد، بسیار لطیف و کمی شُله. به دلیل اینکه جو جاذب شدید رطوبته، این حالت بعد از اضافه کردن جو رفع می شه و بافت سفت و خمیری به دست میاد. جوپرک رو اضافه و با لیسک در مواد فولد کنید.تا جایی هم بزنید که دونه های جو بصورت یکدست در مواد پخش شه. در این مرحله می تونید شکلات چیپسی، خشکبار خرد شده (گردو، فندق، بادوم...) یا مویز در مایه بیسکوئیت فولد کنید. می تونید هم هیچی نریزید و بیسکوئیت رو بصورت ساده آماده کنید. من شکلاتِ تلخِ خرد شده ریختم. بعد از فولد کردنِ شکلات، روی کاسه رو با محافظ غذا یا بشقابی بپوشونید و مایه بیسکوئیت رو به مدت یک ساعت در یخچال استراحت بدید. به هیچ وجه استراحت رو حذف نکنید. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید. اگر از کاغذ روغنی رولی استفاده می کنید و روی سینی ثابت نمی مونه، از خمیر کوکی به عنوان چسب استفاده کنید و مقدار خیلی کمی از خمیر، چهار طرفِ زیر کاغذ بزنید. برای پخت کوکی نباید از سینی خود فر استفاده شه، می تونید سینی رولت، سینی گالوانیزه شیرینی پزی یا سینی تفلونِ رنگ روشن تهیه و استفاده کنید. 
خمیر کوکی رو از یخچال دربیارید، نحوه تقسیم بندی خمیر کاملا بسته به سلیقه شماست. می تونید مثل کوکی شکلات چیپسی با اسکوپِ بستنی، از خمیر کوکی برداشته و  روی سینی بذارید و بعد با دست نمدار کمی روی سطح کوکی فشار بدید. 
می تونید هم به شیوه ای که در منبع گفته شده از خمیر، گلوله های پونزده گرمی جدا کنید. هر دو گلوله رو روی هم قرار بدید. به آرومی با انگشتان روی گلوله های خمیر، فشار بدید تا به هم بچسبن و با هم ترکیب شن. با این روش کوکی پهن نمی شه و اتفاعش رو حفظ می کنه. بعد از فُرم دادن کل خمیر کوکی، فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. تا گرم شدنِ فر، سینی کوکی رو در یخچال استراحت بدید (حدود ده دقیقه). سینی کوکی رو به مدت یک ربع در فر گرم شده بذارید. بعد از چهارده دقیقه سینی رو چک کنید، اگر دور کوکی ها قهوه ای و روش طلایی شده باشه یعنی کافیه در غیراینصورت دو دقیقه دیگه هم مدت پخت رو افزایش بدید. سینی کوکی رو بعد از اتمام پخت روی توری خنک کننده بذارید و تا زمان خنک شدن (حدود نیم ساعت) به هیییچ وجه به کوکی ها دست نزنید. کوکی کدو بعد از پخت بسیار نرم و شکننده بوده و در صورت دست زدن از هم میپاشه. بعد از خنک شدن کوکی ها رو از کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف دربسته بچینید. در صورت گرم و شرجی نبودنِ محیط منزل، کوکی جو و کدو تا پنج روز در دمای محیط و تا یک هفته در یخچال قابل نگهداریه. تعداد کوکی ها بسته به سایزی که در نظر می گیرید متفاوته. اگر از روش گفته شده یعنی دو گلوله پونزده گرمی برای هر کوکی استفاده کنید، تعداد پونزده کوکی خواهید داشت. کوکی جو و کدو در کنار چای، قهوه یا شیر یک عصرونه خوب پائیزیه. 

 

دستپخت های همراهان سایت
Bahare.m
پنجشنبه، 25 دی 1399، 00:17

سلام .ممنون که رسپی های عالی رو اینجا به اشتراک میذارید.این کوکی خیلی خوش طعم رو پختم همه چی عالی شد فقط سطح زیر کوکی ها منسجم نبود و یکم شل بود.یکی از کوکی ها که اندازه ی کوچکتری داشت زیرش خوب پخته شده بود و مشکلی نداشت.با این مقدار مواد چنتا کوکی درست میشه؟ من ۱۰ تا درست کردم.فک میکنم باید بیشتر میشد که اندازه ی کوکی ها مناسب تر میشد،ممنون میشم راهنمایی کنید.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 دی 1399، 08:42

سلام عزیزم،
همونطور که در متن گفتم و در تصویر هم نشون دادم از خمیر باید گلوله های 15 گرمی جدا کنید. اگر بزرگ تر برمیدارید زمان رو باید افزایش بدید تا جایی که کف کوکی ها یک درجه تیره تر شه. همیشه ابتدا دو کوکی رو بپزید تا زمان دستتون بیاد و بتونید به راحتی چکشون کنید و بعد باقی سینی رو در فر بذارید. متاسفانه یادم نیست چند عدد کوکی در انتها آماده شد.

Bahare.m
پنجشنبه، 25 دی 1399، 10:40

خیلی متشکر.حتما دوباره امتحان میکنم🙏🏻

minam
پنجشنبه، 10 مهر 1399، 22:25

خیلی خوش طعم و خوش عطر شدن واقعا ممنونم
البته یه کم نازک شدن که اشکالی نداره از نظر خودم، من با اسکوپ بستنی زدم. شاید هم کدو آب زیاد داشته چون بخارپز کرده بودم، ولی بیشتر از یه ساعت رو توری گذاشتم و خیلی آب پس داد. شایدم فر خیلی داغ نبود چون دماسنج ندارم.
به هرحال راضی کننده‌س خیلی متشکرم
و اینکه بالاخره دارم یاد می‌گیرم کی باید کوکی رو از فر بردارم تا بافت دلخواهمو داشته باشه و سفت نشه به لطف شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 مهر 1399، 11:25

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید. کوکی هاتون هم عالی شده. این بار کدو رو از شب قبل در یخچال روی الک بذارید تا آبش حسابی خارج شه و اگر براتون ممکنه دماسنج فر تهیه کنید تا زحماتتون نتیجه عالی بده.

کوروش کبیر
شنبه، 23 فروردين 1399، 11:50

سلام به شما که سخاوتمندانه رسپیهای عالی در اختیارمون میذارید
من این کوکی عالی رو پختم
از جوش شیرین استفاده نکردم ولی بافتشو میپسندم
فقط یه نکته اینکه کوکیهای من نیم ساعت طول کشید تا آماده بشه و من ۱۰ دقیقه آخر دماشو کمتر کردم که زیرش نسوزه آخه روش نرم بود و فکر کردم باید حالت بیسکوییت بشه ولی در نهایت خیلی هم خشک نشد
من توش فندق و بادوم هندی نیمکوب ریختم
مزش عالی شد
میشه بدونم چرا اینقد تاکید بر استفاده از شکر قهوه ای دارید برای این کوکی؟اگه نداشتیم درست نکنیم؟

کوروش کبیر
شنبه، 23 فروردين 1399، 12:59

در ضمن  کره رو اگه کم کنیم خیلی خراب میشه؟
ببخشیدا بیشتر میخوام رسپی ها سالم تر باشن

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 13:16

سلام،
1. روند پخت شیرینی ها و نان ها بعد از خارج کردن از فر و تا زمان سرد شدن ادامه داره و به همین دلیل قبل از پخت کامل از فر خارج می کنیم. در واقع شما یک ربع بیشتر در فر پختید، یک ربع هم بیرون فر تا خنک شدن پخته که باعث خشکی بافت شده. کاری که باید انجام بدید اینه که از دمای فر مطمئن شید و همون زمان گفته شده رو در فر بذارید. اگر فر گازیه دماسنج فر تهیه کنید و اگر برقیه دفترچه رو مطالعه کنید تا تنظیم درست رو بذارید.
2. در پستی کامل در مورد روغن و چربی توضیح دادم، دستورهای شیرینی پزی رو مثل یک فرمول شیمی و آشپزخونه رو مثل یک آزمایشگاه باید در نظر بگیرید. برای بدست آوردن بافت صحیح میزان چربی به ازای مواد خشک و تر و بافت نهایی در نظر گرفته می شه که با کم کردن کل نسبت ها بهم ریخته و معمولا کوکی خراب میشه.برای کره کمتر بهتره از دستورات رژیمی استفاده کنید.
3. در پستی کامل در مورد شکر توضیح دادم حتما مطالعه کنید. شکر قهوه ای مقداری ملاس نیشکر داره و مرطوبه و خاصیت اسیدیته داره که شکر سفیدنداره با جایگزینی کوکی خراب نمی شه ولی کیفیتش کم می شه.

Fatemehsadat
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 08:21

سلام علیکم!ممنون به خاطر آموزش هاتون.من این کوکی رو دوبار پختم،دفعه اول فکر کنم هنوز کدو آبدار بود و شبیه به بیسکویت شد ولی بازم خیلی خوشمزه بود،اینم عکس دفعه دوم.عکس رو فرستادم تا ازتون تشکر کرده باشم.ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 10:15

سلام عزیزم،
واقعا آفرین که دوباره تلاش کردید، کوکی هاتون هم عالی شدن خسته نباشید و ممنون از عکس زیباتون

Fatemeh.hasankhani
شنبه، 05 بهمن 1398، 14:39

سلام بهاره جون،چه کوکی جالبی بود.
من از جودوسر پرک صبحانه مارکoAb استفاده کردم ،بجای شکلات هم کشمش زدم.
من مرحله اول یادم رفت شکر قهوای رو اضافه کنم وقتی زرده تخم مرغ رومخلوط کردم دیدم شکر قهوه ای جامونده همون موقع اضافه کردم.ولی خدارو شکر کوکی هام خوب شدن.
بهاره جونم ازتون ممنون.
من بی صبرانه منتظرم مطالب سایت شما روزی کتاب بشن اگه این اتفاق بیافته عالی میشه عالی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 بهمن 1398، 18:17

سلام عزیزم،
به به چه کوکی هایی و چه عکس باصفایی، واقعا لذت بردم عالی شدن آفرین
ممنون از لطفتون امیدوارم روزی شرایط کتاب نوشتن پیش بیاد

معصومه خزائی
شنبه، 11 آبان 1398، 05:55

سلام ممنونم بهاره جون از دستورات بی نظیرت که چون خیلی تحقیق شده و تست و بررسی شده ما با خیال راحت میپزیم
عالی خوشمزه تودل برو

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 آبان 1398، 08:45

سلام معصومه جونم،
عالی درست کردی عزیز دلم کیییف کردم، نوش جون خودت و خانواده عزیزت باشه و ممنون از عکس

Far_zaneh
شنبه، 19 مرداد 1398، 05:33

یک بار دیگه درستش کردم . با تو پرک OAB . این بار جوها خوب پخته شدن.  طعم متفاوت و عالی.  ممنون از راهنمایی هاتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مرداد 1398، 07:19

آفرین فرزانه جون، تنها راه پیشرفت در شیرینی پزی همینه، تمرین و تکرار و ناامید نشدن
شیرینی هاتون هم عالیه، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیبا

Far_zaneh
سه شنبه، 21 آبان 1398، 21:11

با سلام مجدد.  چند بار این کوکی های خوشمزه رو پختم خیلی خوب میشه ولی وقتی جمع میکنم تو ظرف در بسته میذارم روش چسبناک میشه انگار از رطوبت زیاد . با اینکه میذارم کامل خنک شه . ایراد کارم کجاست ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 آبان 1398، 21:47

سلام عزیزم،
چند دقیقه طولانی تر بپزید تا رطوبت اضافه کاملا از بین بره. اگر هم براتون مقدوره دماسنج فر تهیه کنید تا از دمای فر مطمئن شید.

Far_zaneh
جمعه، 24 آبان 1398، 15:43

دماسنج فر گرفتم. دما ۱۸۰ بود . ترسیدم بیشتر بذارم سفت یا خشک بشه . امتحان میکنم مجدد ممنون از راهنماییتون

Far_zaneh
سه شنبه، 08 مرداد 1398، 21:18

طعمش خیلی خوب بود به جای شکلات چیپسی هم گردو ریختم توش .ولی جو هاش سفت شده بود .انگار اصن نپخته بود . ترخینه پیدا نکردم ی مارک دیگه گرفتم که تا حالا نگرفته بودم . نمیدونم برا اون بود . کلی حالم گرفت .( کلی گریه) :'(

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 مرداد 1398، 10:34

سلام فرزانه جان،
عزیزم گاها پیش میاد که جوپرک، رطوبت را جذب نمی کنه و باز نمی شه، در نتیجه سفت می مونه. اگر روی این مسئله حساسید می تونید از جو پرک نیمه آماده دوسر هاتی کارا یا جو دو سر پرک خرد شده  OAB که جعبه سبز رنگ داره استفاده کنید، من خودم دومی یعنی جو خرد شده اغلب می ریزم که دیگه خیالم راحت باشه.
به هر حال خسته نباشید

Far_zaneh
چهارشنبه، 09 مرداد 1398، 12:34

قبلا برا سوپ استفاده کرده بودم خیلی خوبه . اشتباه کردم مارک متفرقه گرفتم خیلی سفت موند. حتما دوباره امتحان میکنم تا نتیجه ای که میخوام بگیرم . ممنون از راهنماییتون بهاره جون

maryam.s
پنجشنبه، 05 ارديبهشت 1398، 06:32

سلام خانم وحید عزیز . باز هم ممنون از دستورالعمل های کاملتون که باعث می شه آدم انگیزه پیدا کنه دست به کار بشه . دیشب این کوکی خیلی خیلی خوشمزه و خوش عطر رو درست کردم . روی کوکی یه مقدار پرک جو ریختم که به نظرم قشنگ تر هم شد . دو تا سوال داشتم ازتون . اول اینکه امکانش هست به جای جوش شیرین به مقدار دو برابرش بیکینگ پودر جایگزین کنم ؟ و دوم اینکه به جای پوره کدو حلوایی می تونم موز استفاده کنم ؟ موفق و سلامت باشید . ممنون ازتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 05 ارديبهشت 1398، 07:00

سلام مریم جان،
کوکی هاتون بسیار عالی شدن واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون
در مورد جایگزینی ها، جایگزینی پوره موز به همین مقدار مقدوره ولی بافت کوکی کمی متفاوت می شه.
اما در مورد جوش شیرین، دقت کنید که انتخاب جوش شیرین در دستورها صرفا بر اساس نوع مواد اولیه دستور صورت می گیره. جوش شیرین نوعی بازه و وقتی با اسید ترکیب میشه واکنش نشون میده و درطی واکنش دی اکسیدکربن تولید میکنه که عامل اصلی پف دادن مایه کیک و کوکیه. پس هر وقت در دستوری مواد اسیدی وجود داره (پوره میوه ها، پوره سبزیجات، پودر کاکائو...) از جوش شیرین به جای بیکینگ پودر برای واکنش و هوادهی استفاده می شه. از اونجائیکه بیکینگ پودر هم از مقداری جوش شیرین تشکیل شده جایگزینی مجازه ولی قطعا بافت کوکی تغییر می کنه.

عاطفه
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 12:05

اینم عکسش بهاره جان. نمیدونم اشکار کارم کجاست ضخامتشون اون قدرنازک که زود میشکنه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 15:51

چقدرم خوشگلن عزیزم، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
عاطفه جان مطمئنم نکات زیر رو که گفته بودم رعایت کردید چون تجربه زیادی دارید به نظرم مارک کره یا جو مشکل داره. چه مارکی کره و جو خریدید؟ این نکات رو هم رعایت کردید دیگه؟

1. پوره کدو حلوایی آب داشته و به میزان بیشتری آبگیری نیاز بوده.
2. فر درست داغ نشده. یعنی وقتی سینی کوکی رو در فر میذاشتید، دمای فر کمتر از میزان نوشته شده در دستور بوده.
3. بیکینگ پودر یا جوش شیرینتون قدیمی بوده یا تاریخ داشته ولی هوا کشیده بوده و اثر نکرده.
4. کاغذ شیرینی پزی چرب بوده.
5. مواد لازم حین مخلوط کردن به دمای محیط نرسیده بوده.
6. شیرینی در طبقه وسط پخته نشده.

عاطفه
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 17:37

اره عزیزم . همه رو رعایت کردم. کره محلی استفاده میکنم. حالا نمیدونم ولی بازم امتحان میکنم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 18:09

خب حالا شد عاطفه جون مال کره ست. با کره پاستوریزه امتحان کنید درست می شه عزیزم. کره پاستوریزه و کره محلی میزان دوغشون فرق داره، ضمن اینکه کره پاستوریزه سبک تره راحت تر بخار می شه و پفی می شه.

جمیله رستمی
يکشنبه، 02 دی 1397، 16:40

امروز این کوکیهای خوشمزه و خوش عطررو درست کردم واقعا طعمشون عالیه .ممنونم بهاره جون نازنین بارسپی کامل و بینقص شما بدون هیچ مشکلی کوکیها رو درست کردم مرسی اززحمتی که میکشید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 دی 1397، 17:06

سلام جمیله جون هنرمند،
مرسی از خودت که انقدر با عشق برای خانواده آشپزی می کنه. همیشه سالم و موفق باشی عزیزم مرسی از عکس

somaye mirdar
دوشنبه، 26 آذر 1397، 16:50
somaye mirdar
دوشنبه، 26 آذر 1397، 18:19

كوكي ها بينظير بود بهاره جونم مرررررسي كه اين همه وقت ميزاري و بي نقص ترين رسپي ها رو برامون انتخاب ميكني

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 آذر 1397، 19:53

سلام عزیزم واقعا عالی درست کردی آفرین و ممنون از عکس

homa
دوشنبه، 19 آذر 1397، 15:03

سلام شف بهاره عزیزاموزش این کوکی خیلی به جاهست واموزش پرفایده وپراستفاده ای هست مثل همه اموزشهای دیگه کامل بینقص همواره ازشماممنون هستم این هم عکس کوکی من بااموزش شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 آذر 1397، 16:22

سلام عزیزم مثل همیشه عالی درست کردید ، آفرین هما جان و ممنون از عکس

نظرات
میرزایی
شنبه، 24 دی 1401، 10:20

سلام خانم وحید عزیز خسته نباشید
مزاحم شدم که سوال کنم آیا برای لطافت بیشتر می‌توان از جوهای فوری که در بازار موجود است برای پخت کوکی ها و .... استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 دی 1401، 14:08

سلام عزیزم،
هر نوع جوئی دوست دارید می تونید استفاده کنید.

میرزایی
يکشنبه، 25 دی 1401، 12:22

ممنون از راهنمایی های همیشگی شما
فقط اینکه برای گرانولا و یا به طور کلی برای همه کوکی ها این موضوع صادقه ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 دی 1401، 19:02

نه متاسفانه قانون کلی نداره و به نظر من گرانولا با جو فوری خوب نمی شه.

میرزایی
يکشنبه، 06 آذر 1401، 17:28

ببخشید خانم وحید عزیز
من میخواستم امشب مواد این کوکی را آماده کنم و فردا بپزم
ممنون میشوم اگر پیام من را دیدید بهم پاسخ بدهید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 آذر 1401، 05:18

سلام عزیزم،
شرمنده مهمون داشتم سایت رو چک نکردم، دو روز ماندگاری داره.

میرزایی
يکشنبه، 06 آذر 1401، 17:03

سلام و وقت بخیر خدمت شما خانم وحید عزیز
سوالی داشتم از خدمتتان
میخواستم بدانم این خمیر را برای استراحت نهایتا تا چند ساعت میشه در یخچال گذاشت و خراب نمی‌شود ؟
مثلا شب خمیر را درست کنم و در یخچال قرار دهم و صبح شروع به پخت کنم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 آذر 1401، 05:18

سلام عزیزم،
خمیر دو روز در یخچال ماندگاری داره.

golnaz
سه شنبه، 02 دی 1399، 21:07

سلام‌ خانم وحید
یکی از دلخوشی های من مطالعه سایت شما در طول هفته و انتخاب رسپی برای جمعه هاس، چون‌همشون عالی و‌متنوع و دقیق هستن.
امیدوارم‌روزی از طریق کتاب یا کلاسای آموزشی بتونیم از تجربتون بیشتر استفاده کنیم.
در مورد این کوکی سوالم اینه که اگر پوره کدو حذف بشه تا کوکی ساده جو و شکلات داشته باشیم ایرادی داره؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 دی 1399، 09:15

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که سایت رو دوست دارید. متاسفانه در این دستور کدو قابل حذف نیست.

کوروش کبیر
جمعه، 25 مهر 1399، 08:46

سلام
میشه از تخم مرغ کامل استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مهر 1399، 09:36

متاسفانه امکانش نیست، رطوبت کوکی بالا می ره و بافتش بهم می ریزه

minam
پنجشنبه، 10 مهر 1399، 22:32

بافت کوکی chewy میشه درسته؟ به خاطر کدوتنبل یا شکر قهوه‌ای احتمالا. یا من اشتباهی تو کارم داشتم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 مهر 1399، 11:25

نه عزیزم درسته.

Zahra kiani
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 15:11

سلام بهاره جان. این کوکی را با جایگزینی چه چیزایی به جای کدو حلوایی میشه درست کرد؟ آخه تو یکسری فصل ها نیست.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 15:39

سلام عزیزم،
جایگزینی پوره موز به همین مقدار مقدوره ولی بافت کوکی کمی متفاوت می شه.

Nedad
سه شنبه، 13 خرداد 1399، 09:40

سلام بهاره جان عزیز ممنون از رسپی های عالیتون. اگر به جای شکر از خاکه قند استفاده کنیم چه تاثیری در بافت کوکی میگذاره؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 خرداد 1399، 11:33

سلام ندا جان،
عزیزم در پست شکر کامل توضیح دادم، زدن کره وشکر هوادهی انجام میده و باعث پف و سبکی کوکی می شه ولی پودر قند این کار رو انجام نمیده. ضمن اینکه شکر کاراملی می شه و روی رنگ کوکی هم تاثیر داره.

Hani
شنبه، 16 آذر 1398، 19:03

سلام
استاد عزیزم
کدو حلوایی تو خانواده ما طرفدار نداره اماهمت کردم با وجود مخالفت ها این کوکی رو درست کردم  چون معتقدم هرچی که شما آموزش بدید خوشمزه اس! :)
این کوکی به قدری خوشمزه بود که نظر مارو نسبت به کدو حلوایی تغییرداد بسیییییار عالی بود
واقعا متشکرم که باعث شدید ما با طعم های جدید آشنا بشیم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 آذر 1398، 07:24

سلام هانی جون هنرمند،
خیلی خوشحالم که کوکی رو پسندیدید عزیزم، نوش جونتون باشه

عاطفه
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 11:01

سلام بهاره جان
من یکبار دیگه با نصف مواد درست کردم گلوله ها رو کوچیک برداشتم حدود 12 تا شد. ولی بازهم یک مقدار پهن شد .حالا عکسشو میزارم براتون . یعنی قطرش شده اندازه ی کوکی های شما در صورتیکه نصف شما گلوله برداشتم در ابتدا. ولی مزش خیلی خوبه . دفعه ی پیشم با اینکه بسیار پهن شده ولی تا تهش خوردیم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 بهمن 1397، 12:01

سلام عاطفه جان،
قبلا براتون دلایل پهن شدن کوکی رو گفتم و مطمئنم رعایت کردید، اگه با رعایت نکات باز پهن شده مارک کره ای که استفاده می کنید رو عوض کنید.

راحیل
شنبه، 06 بهمن 1397، 20:29

سلام،این کوکی جزو دسته شیرینیهای تر هستش یا خشک؟کلا شیرینیهای تر و خشک به چه نوع شیرینیهای گفته میشه؟ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 بهمن 1397، 21:17

سلام عزیزم،
این شیرینی خشکه. شیرینی های کرم دارن شیرینی تر محسوب می شن بقیه شیرینی ها شیرینی خشک. منظور از کرم خامه زده شده، انواع کرم پنیرخامه ای، گاناش، کرم پاتیسی، انواع کرم کَره ای و .... ست.

عاطفه
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 11:30

من چون جایی باید میرفتم استراحتش دوساعت ونیم تو یخچال بود برای استراحت

عاطفه
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 11:29

سلام بهاره جان
چرا کوکی های من وا رفت و خیلی پهن شد موقع پخت

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 12:01

سلام عزیزم،
کوکی به یکی از دلایل زیر پهن می شه:
1. پوره کدو حلوایی آب داشته و به میزان بیشتری آبگیری نیاز بوده.
2. فر درست داغ نشده. یعنی وقتی سینی کوکی رو در فر میذاشتید، دمای فر کمتر از میزان نوشته شده در دستور بوده.
3. بیکینگ پودر یا جوش شیرینتون قدیمی بوده یا تاریخ داشته ولی هوا کشیده بوده و اثر نکرده.
4. کاغذ شیرینی پزی چرب بوده.
5. مواد لازم حین مخلوط کردن به دمای محیط نرسیده بوده.
6. شیرینی در طبقه وسط پخته نشده.

پاتریشیا
سه شنبه، 20 آذر 1397، 12:26

در جواب یکی از دوستان نوشته بودید جو پرک بسته بندی شده نیاز به شستشو نداره،اگه فله ای خرید بشه چطور؟ نحوه شستشو رو هم لطف میفرمایید؟با آب سرد یا گرم؟ چطور باید خشک بشه؟ راستی چرا نوشتید زنجفیل!؟زنجفیل منو یاد گویش خانمای مسن میندازه!نمیدونم چرا

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 آذر 1397، 14:35

پاتریشیا جان همونطور که در دستور توضیح دادم بهتره از نوع فله استفاده نشه چرا که مناسب دستورهای شیرینی پزی نیست و خوب باز نمی شه. ولی اگر نوع بسته بندی در دسترستون ندارید، باید نوع فله رو با آب سرد بشورید و بعد جایی پهن کنید تا خشک بشه و در انتها روی بخاری یا روی گاز بدون اضافه کردن هیچ چیز کمی تُست کنید.
زنجیل یا زنجفیل یا شنگویر هر سه نام کاملا صحیح هستن.

پاتریشیا
سه شنبه، 20 آذر 1397، 12:05

عزیزم، واقعا عالی بود، کاش دستور کوکی گردویی و شکلات چیپسی هم رو میذاشتید، ممکنه یه سایت انگلیسی که  مثل سایت خودتون رسپی های کیک و کوکی رو ساده و جامع توضیح داده باشه،معرفی کنید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 آذر 1397، 14:31

سلام عزیزم
دستور کوکی شکلات چیپسی با توضیح و تاریخچه در سایت موجوده روی لینک زیر کلیک کنید:

https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%D9%88%DA%A9%DB%8C-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D9%BE%D8%B3%DB%8C-t56

دستور کوکی گردویی و شیرینی گردویی بازاری هم در سایت با نکات موجوده:
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%D9%88%DA%A9%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-t118

https://spbaking.com/recipes/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-t94

به صفحه اصلی و در منو برید دستورها رو می بینید بیش از 150 دستور آموزش داده شده.

من خودم در سایت های انگلیسی سایت زیر رو بسیار میپسندم و خیلی استفاده می کنم:
https://sallysbakingaddiction.com/

عاطفه
دوشنبه، 12 آذر 1397، 03:49

به به حتما درست میکنم ان شاالله
دوتا سوال بهاره جان
من جوپرک برای سوپ خریده بودم بسته ای. همیشه سوالم اینه ایا لازمه بشوریم جوپرک رو قبل مصرف ؟
به نظرت جو دوسرپرک میشه استفاده کرد از اینا که روش نوشته اماده فقط شیر بریزید بعد بخورید. من قبلا تو کیک جودوسرپرک ریختم اصلا خوب نبود زیر دندون سفتیش میومد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 آذر 1397، 06:05

سلام عاطفه جان،
جو پرک بسته بندی نیازی به شستشو نداره عزیزم، چون دو بار در کارخونه در روند تولید شسته و حرارت داده شده.
در مورد جو فوری در قسمت مواد اولیه توضیح دادم و نوشتم که می تونید از جو آماده استفاده کنید و مشکلی ایجاد نمی کنه.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی