مرنگ

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

مرنگ

نکات پخت مرنگ
سه شنبه، 07 ارديبهشت 1395، 15:02   مشاهده: 64,934

برو به رسپی دستپخت های کاربران

مرنگ چیه؟

مرنگ از ترکیب سفیده تخم مرغ و پودر قند بدست میاد و ساختارش از زدن و حجیم شدن سفیده تخم مرغ شکل می گیره. فقط با دو ماده اولیه یک شیرینی بسیار پر کاربرد درست می شه. با زدن سفیده تخم مرغ حباب های هوا وارد ساختارش می شه، در همین حین بافت پروتئینی (آلبومین) موجود در سفیده، نوارهایی دور حباب های هوا تشکیل می ده و ایجاد شبکه فومی می کنه. در شکل زیر مراحل تشکیل فوم در سفیده رو می بینید. قسمت بالای عکس، سفیده در حالت زده نشده رونشون می ده که پروتئین ها فرم پیچی دارن. با زدن سفیده، پروتئین ها باز می شن و کم کم دور حباب ها ایجاد شبکه می کنن. در تهیه مرنگ به سفیده پودر قند و یک ماده اسیدی هم اضافه می شه. پودر قند علاوه بر طعم دهی، آب و رطوبت سفیده تخم مرغ رو به خودش جذب و فُرم حجیم شده سفیده رو پایدار می کنه. اضافه کردن ماده اسیدی (معمولا کرم تارتار) باعث می شه زمان فرم گرفتن سفیده طولانی تر شه و هوای بیشتری وارد سفیده شه و حجم بیشتری بگیره. 

مرنگ از کجا اومده؟
درسته که اولین بار دستور مرنگ در کتاب آشپزی یک سر آشپزی فرانسوی به نام Francois Massialot در سال 1692 به چاپ رسیده ولی این دسر فرانسوی نیست و سوئیسیه.  آقای گاسپارینی Gasparini که در شهر مرینگن Meiringen پیستری شف معروفی بوده، اولین بار مرنگ رو درست کرده و اسم مرنگ از نام این شهر گرفته شده، شهر Meiringen امروزه در شرق آلمان قرار گرفته ولی قبلا متعلق به سوئیس بوده. البته این وسط علاوه بر فرانسوی ها و سوئیسی ها، انگلیسی ها هم مدعی اختراع دستور مرنگ هستن، که این ادعا بر اساس وجود نسخه دست نویس دستوری شبیه به مرنگ (مخلوط سفیده و پودر قند) در کتاب Lady Elinor Fettiplace  درسال  1604 به وجود اومده.  با اینکه محققین صنایع غذایی بر سوئیسی بودن مرنگ توافق دارن، ولی این فرانسه بود که دستور مرنگ رو متنوع و محبوب کرد. ماری آنتوانت، ملکه فرانسه عاشق مرنگ بود و سرآشپزهای فرانسوی انواع و اقسام ترکیبات مختلف رو با مرنگ برای خانوم ملکه درست می کردن و در نتیجه بیشتر دسرهای مرنگ، فرانسوی اند. در ابتدا مرنگ صرفا نوعی شیرینی بود که بصورت قاشقی، روی سینی شیرینی پزی گذاشته و پخته می شد. ولی بعدها شف معروف فرانسوی به نام Antoine Carême از قیف و ماسوره برای طرح دادن مرنگ استفاده کرد، که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و در تزئین و دکور هم کاربردی شد. خیلی از دسرها و دستورها ابداع این شف بزرگه.انواع مرنگ:
1.  مرنگ فرانسوی:  ساده ترین و محبوب ترین نوعه که از ترکیب سفیده تخم مرغ فُرم گرفته و پودر قند بدست میاد. مرنگ فرانسوی با حرارت کم و در مدت زمان طولانی پخته می شه، شکننده و تُرده و در مقابل حرارت فِر تغییر رنگ نمی ده و رنگ پذیره. مرنگ فرانسوی معمولا با قیف فرم داده می شه و به شیوه ای که در تصاویر زیر می بینید به عنوان شیرینی یا پاولوا سرو می شه. 2. مرنگ ایتالیایی: برای تهیه این نوع مرنگ از شربت داغ به جای پودر قند استفاده می شه. ابتدا شربت رو از جوشوندن آب و شکر آماده و بعد به سفیده در حال زدن اضافه می کنن.  به علت حرارت و رطوبتِ شربت، این نوع مرنگ نسبت به مرنگ فرانسویبسیار مقاوم تره و به همین دلیل از اون برای تزئین کیک ها و دسرهایی مثل دسر آلاسکا استفاده می کنن. مرنگ ایتالیایی با حرارت زیاد و در مدت زمان بسیار کم پخته می شه، نرمه و ترد نیست.3 - مرنگ سوئیسی: در تهیه این نوع مرنگ، سفیده و شکر روی بخار آب (بن ماری) با همزن زده می شه، بعد از حل شدن شکر و فرم گرفتن سفیده (سافت پیک) مواد رو از روی بخار آب برداشته و به زدن ادامه می دن تا به بافت مورد نظر برسه.این نوع مرنگ هم مثل مرنگ ایتالیایی نرمه. بدلیل اینکه مرنگ سوئیسی روی بخار آب زده شده و حرارت دیده معمولا بدون پخت ازش استفاده می شه و بسیار مناسب تزئین کیکه. نکات درست کردن مرنگ :

تخم مرغ
  •  از اونجائیکه هیچ گونه چربی نباید در سفیده ها باشه و زرده تخم مرغ نوعی چربی محسوب می شه، جدا کردن سفیده و زرده بهتره که وقتی تخم مرغ تازه از یخچال در اومده و هنوز سرده انجام شه، زرده تخم مرغ وقتی سرده خودش رو جمع می کنه و احتمال ریختنش در سفیده کمتره. بعد از جدا کردن، سفیده ها باید به دمای محیط برسن، چرا که سفیده سرد حجم پذیر نیست.  
  • بهتره تخم مرغ رو برای ترک دادن، به سطح کار یا هر سطح صاف دیگه ای بزنید تا سر کاسه، لبه تیز احتمالِ مخلوط شدنِ زرده با سفیده رو افزایش می ده. تخم مرغ ها رو دونه دونه جدا کنید، چک کنید سفیده عاری از ذرات زرده باشه و بعد اوفن رو به کاسه بزرگتر منتقل کنید، با این کار اگر زرده در مواد ریخت، فقط یک سفیده خراب می شه نه همه سفیده ها. 
  • برعکس همیشه که بر تازه بودن مواد تاکید می شه، در مورد مرنگ بهتره از تاریخ تولید تخم مرغ سه یا چهار روز گذشته باشه. سفیده تخم مرغ بعد از سه چهار روز رقیق تر می شه و کار باهاش راحت تره. در عکس زیر، عکس سمت چپ تخم مرغ تازه و عکس سمت راست تخم مرغ چند روزه رو نشون می ده که به اندازه یکسان زده شدن.کاسه
  • جنس کاسه ای که سفیده ها در اون زده می شه بسیار مهمه. به هیچ وجه از کاسه پلاستیکی استفاده نکنید، پلاستیک در منافذش چربی و مواد رو نگه میداره و خیلی وقت ها با شستن هم از بین نمی ره. بهترین جنس کاسه برای زدن سفیده تخم مرغ کاسه مِسیه. مس نوعی ترکیب شیمیایی با سفیده ایجاد می کنه که به حجیم شدنش کمک می کنه. البته دقت کنید که کاسه مسی نامرغوب می تونه ایجاد مسمومیت کنه. بهترین و رایج ترین گزینه استفاده از کاسه شیشه ای (بلور، پیرکس) یا کاسه استیله .


  • حتما و حتما قبل از شروع کار، کاسه انتخاب شده رو با یک ماده اسیدی مثل آبلیمو، سرکه یا آب داغ و صابون بشورید و بعد استفاده کنید. بیشتر ذرات چربی در کاسه ها دیده و حس نمی شن ولی در کیفیت کار بسیار موثرن.زمان اضافه کردن پودر قند

زمان و نحوه اضافه کردن پودر قند بسیار مهمه. پودر قند اگر در همون ابتدای زدن ریخته شه، شروع به جذب رطوبت و در نتیجه جمع شدن سفیده می کنه و باعث می شه سفیده تخم مرغ نتونه تا بیشترین ظرفیت حجیم شه. ولی وقتی بعد از مرحله سافت پیک که حجم گیری انجام شده اضافه شه، کار اصلیش که پایداری سفیده باشه رو به درستی انجام می ده. از اون مهمتر این که پودر قند اگر یکباره اضافه شه حباب های هوای سفیده رو از بین می بره، پس حتما قاشق قاشق اضافه کنید. در عکس زیر سمت چپ پودر قند از ابتدا اضافه شده و عکس سمت راست بعد از سافت پیک.
تشخیص میزان زدن تخم مرغ ها:
یکی از مشکلاتی که در زدن سفیده تخم مرغ پیش میاد تشخیص زمان پایان زدنه. همونطور که در پست نحوه زدن سفیده توضیح دادم، در استیف پیک ظاهر سفیده خشک و برفی می شه و بصورت قله ای (سیخ سیخ) وایمیسته. نکته اینه که در مرنگ بخاطر میزان زیاد شکر، فرم سفیده در استیف پیک متفاوته، سفیده حالت خشک نداره و حالت براق می گیره که بهش استیف پیک صیقلی Stiff glossy peaks گفته می شه، ضمنا خیلی از قله ها به دلیل سنگینی ایجاد شده توسط پودر قند، کمی خمیده وایمیسته. زدن بیش از حد سفیده مرنگ رو تیکه ای و خراب می کنه. رطوبت
رطوبت چه در ظرف چه در هوا، بافت سفیده رو خراب می کنه. حواستون باشه کاسه و پره های همزن کاملا خشک باشن، کتری یا غذای در حال بخار کردن اطراف ظرف مرنگ نباشه و در صورتی که مقدوره هوا بارونی نباشه. رطوبت اضافی هوا توسط شکر جذب می شه و مرنگ حالت شُل و فشرده پیدا می کنه. 

اضافه کردن مواد به مرنگ
بزرگ ترین مشکلی که در تهیه مرنگ پیش میاد زدن بیش از حده. بعد از اینکه مرنگ به استیف پیک رسید دیگه نباید با همزن زده شه. برای اضافه کردن پودر کاکائو، شکلات چیپسی یا مواد دیگه باید اونها رو در مرنگ با لیسک فولد کنید. پخت مرنگ
وقتی مرنگ به عنوانِ تزئین، روی کیک، تارت و ... زده می شه، متدهای مختلفی برای پختش وجود داره، ولی در مورد مرنگ فرانسوی که به شکل شیرینی مرنگ و پاولوا سرو می شه، مرنگ رو نمی پزیم بلکه خشک می کنیم. برای این کار فر رو روی کمترین دما قرار بدید و حداقل یک ساعت در این دما بذارید تا آروم آروم خشک شه. بعد از خاموش کردن فر، شیرینی ها رو بیرون از فر خنک نکنید، بلکه درِ فر رو نیمه باز بذارید و یک ساعت هم در فر خاموش بذارید بمونه تا کم کم خنک شه. این قسمت دوم تضمین می کنه مرنگ ها به کاغذ نچسبه و بعد از سرو هم زود چسبناک نشن. 


منبع: Divine Chocolate 200 Delicious Recipesمواد لازم (هم دمای محیط):

سفیده تخم مرغ: دو عدد
کرم تارتار: یک چهارم قاشق چایخوری
پودر قند: یک دوم پیمانه
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
پودر کاکائو: یک قاشق غذاخوری (قابل حذف)
شکلات: 30 گرم (قابل حذف)


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. اول از همه فر رو روی کمترین درجه روشن کنید. منظور از کمترین درجه  100 درجه سانتی گراد، معادل 225 درجه فارنهایت یا درجه یک فره. ما فقط می خوایم رطوبت از مرنگ گرفته شه و نمی خوایم اون ها رو بپزیم.سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید. لازم نیست چرب کنید و یا نشاسته بپاشید، در صورتیکه بعد از پخت، از فر خارج نکنید و بذارید در فر خاموش خنک شه، به راحتی از کاغذ روغنی جدا می شه.کاسه ای که سفیده ها قراره در اون زده شه باید عاری از هر گونه چربی و رطوبت باشه. نصف یک لیموترش رو به دیواره های ظرف و پره های همزن بمالید، بعد آب بکشید و خوب خشک کنید، یا می تونید با سرکه و آب جوش یا صابون و آب جوش، کاسه و پره ها رو تمیز کنید. سفیده ها رو در کاسه بریزید و کرم تارتار رو بهش اضافه کنید. در صورتیکه مایلید از وانیل پودری استفاده کنید، اون رو هم در همین مرحله اضافه کنید ولی وانیل مایع، رنگ خوراکی و اسانس های روغنی باید مرحله آخر اضافه شن. حالا میریم سراغ مرحله اول تهیه مرنگ که در واقع کفی کردن سفیده هاست. برای فومینگ Foaming سفیده ها رو با دور متوسط همزن برقی بزنید تا فُرم کَف کرده پیدا کنه و مثل صابون های فومی می شه. در این مرحله فقط می خوایم بافت سفیده شکسته شه و از اون مهمتر با  کرم تارتار مخلوط شه. یک دقیقه بزنید کافیه.مرحله دومِ درست کردنِ مرنگ، سافت پیکه (Soft peak). همزن رو روی بیشترین سرعت بذارید و سفیده ها رو سه دقیقه بزنید، بعد از این مدت، سفیده ظاهرش مثل برف می شه و جای پره های همزن روش میوفته. همزن رو خاموش و از توی ظرف بلند کنید، سفیده باید فرم دار شده باشه ولی پایدار نیست و خیلی زود حالتش رو از دست می ده. مرحله سوم استیف پیکه (Stiff Peak)، تفاوت نحوه زدن سفیده برای کیک های اسفنجی و مرنگ در همین مرحله است. میزان پودر قند یا شکر در زدن مرنگ خیلی بیشتره و در نتیجه بافت سفیده بعد از استیف پیک براق و صیقلی می شه. از کاسه پودر قند قاشق قاشق به سفیده زده شده اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر قاشق با دور متوسط در حد مخلوط شدن بزنید. بعد از اینکه کل پودر قند اضافه و مخلوط شد، مواد رو با لیسک از اطراف جمع کنید.دو دقیقه با تند ترین دور همزن بزنید، تا جایی که رد پره های همزن رو روی مرنگ ببینید.برای اینکه متوجه شید چه موقعی زدن کافیه، اول یه مقدار از سفیده رو بردارید و لمسش کنید، نباید احساس زبری شکر زیر انگشتتون بیاد و باید حس لطافت و کشسانی داشته باشه.دوم اینکه وقتی پره های همزن رو از کاسه بلند کنید، روی پره های همزن و داخل کاسه تکه های نوک تیزی ببینید که فرمشون رو از دست نمیدن و همون شکل باقی میمونن.و سوم اینکه وقتی ظرف رو بر می گردونید مواد ازش نریزه.خوب از اینجا به بعد کاملا با توجه به سلیقه و نوع مصرف می تونید در رنگ و طعم مرنگ تنوع ایجاد کنید. مثلا یک یا دو قطره اسانس خوراکی به مواد اضافه کنید. یا با رنگ خوراکی ژله ای یا قطره ای مرنگ رو رنگی کنید. رنگ پذیری مرنگ در همه رنگ ها به غیر از دو رنگ قرمز و مشکی، بسیار بالاست و خوب رنگ می گیره، پس حواستون باشه رنگ رو زیاد نریزید. برای دو رنگ مشکی و قرمز میزان بیشتری باید رنگ مصرف کنید. بعد از اضافه کردن رنگ خوراکی، فقط و فقط تا جایی هم بزنید که رنگ یکدست در مواد پخش شه.
یا می تونید پودر کاکائو یا پودر قهوه ترک روی مواد الک و فولد کنید. برای دو تا سفیده یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو کافیه.
در قیف ماسوره بندازید، می تونید از ماسوره ی ستاره ای، ساده یا هر نوع دیگه ای که دوست دارید استفاده کنید.قیف رو با مرنگ پر کنید. حین پر کردن دقت کنید که پف مرنگ رو از بین نبرید. حواستون باشه هیچ وقت قیفِ مرنگ رو تا آخر پر نکنید که حین شکوفه زدن روی مواد فشار ندید و پفش رو نخوابونید.قیف رو به سینی نچسبونید و با کمی فاصله از روی سطح سینی قرار بدید و فشار بدید.سینی شیرینی پزی رو به مدت 90 دقیقه در فر بذارید.بعد از یک ساعت و نیم فر رو خاموش کنید. لای در فر رو باز بذارید و اجازه بدید خنک شه. حداقل باید یک ساعت در فر خاموش بمونه. هر چی بیشتر درفر خاموش بمونه بهتره، لای در فر باید خیلی کم باز باشه.بعد از خنک شدن، مرنگ به راحتی از کاغذ جدا می شه و ترد و شکننده ست.
پشت مرنگ ها کاملا باید خشک باشه.برای سرو، می تونید روی مرنگ ها پودر قند یا پودر کاکائو الک کنید.یا شکلات رو خرد و تمپر کنید.مرنگ ها رو بطور نیمه در شکلات آب شده بزنید و بذارید روی توری خشک شه.و یا بصورت ساده مثل قند کنار چای سرو کنید.اگر در جای مرطوب زندگی می کنید. مرنگ ها رو در ظرف دربسته قفل دار نگه دارید و برای سرو روش سلفون بکشید.


دستپخت های همراهان سایت
رویاوزین
پنجشنبه، 23 آذر 1402، 14:29

سلام استادضمن تشکرازرسپی هاوآموزشهای عالیتون درباره مرنگ یه سوال دارم این مدل تزیین روی کیک روچندجادیدم به نظرم بایدمرنگ باشه سرچ کردم یه مدل مرنگ هست میگن مرنگ مرطوب میگم شایداون باشه گفتم ازشمابپرسم ممنون میشم راهنماییم کنیدکه چجوری میتونم درستش کنم واینمدل کیک روباهاش تزیین کنم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1402، 08:30

سلام عزیزم،
به نظر من کیکی که برام عکسش رو فرستادید فوندانته نه مرنگ، رویه مرنگ برای کیک ها به این شکل در نمیاد. متاسفانه این نوع مرنگ که میفرمایید رو هم نشنیدم.

fafa. heydari
پنجشنبه، 17 فروردين 1402، 19:55

عزیزم من مرنگ که درست کردم وقتی خواستم ماسوره بزنم اصلا شکل نگرفت، مایعش شل بود. کجای کارم اشتباه بوده؟
بهاره جون من نه بهش پودر کاکائو زدم نه هیج رنگ دیگه ایه و خواستم سفید باشه اما رنگش به قهوه ای کمرنگ میزنه. چیکار کنم که سفید بمونه؟
 اولش انگار یکم بوه تخم مرغ میداد اما بعد چند ساعت هیچ بوی تخم مرغی نداد. بوی تخم مرغ بخاطر دورگیریم بوده؟
عزیزم میشه توش زعفران یا پودر هل یا پودر پسته ریخت که طعمشو شبیه دسر های ایرانی کنیم؟
مرسی که وقت میزاری و پاسخ میدی مهربون.💕

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 فروردين 1402، 13:18

سلام عزیزم،
علت چربی روی کاسه یا پره های همزنه، حتما قبل از شروع کار هر دو رو با سرکه سفید و آب جوش چربی زدایی کنید. ریختن ادویه ها در شیرینی پزی آزاده و هل چون ادویه ست می تونید به هر چی می خواید اضافه کنید. پودر پسته یا زعفران غلیظ رو می تونید بعد از اتمام فرم دهی قبل از ریختن در قیف اضافه کنید.
علت رنگ تیره نوع پخت بوده، رنگ تیره به معنی دمای بالاست دما حتما و حتما باید صد درجه یا کمتر باشه، اگر صد بوده ده درجه کمتر کنید.
بوی تخم مرغ باز از چربی ظرف یا کهنگی تخم مرغه

M. M
دوشنبه، 06 تیر 1401، 14:11

سلام بهاره جون مزنگ درست کردم اما خیلی موادم شل شد نمیدونم چرا ولی یه دفعه کشدار شد فکر کردم که شاید فرم نگرفته باز زدم ولی بدتر شد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 تیر 1401، 18:18

عزیزم همین حالت کشدار رو می تونستید بپزید درست بوده، نباید بیشتر می زدید، اینطور مواقع می تونید بهش یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت بزنید، احتمالا محیط کارتون گرم بوده

Mozhganchideh
پنجشنبه، 21 بهمن 1400، 13:40

سلام بهاره جان من امروز این مرنگ خوشمزه رو درست کردم با دماسنج تونستم دمای فر رو  روی ۱۰۰ نگه دارم یه ساعت داخل فر روشن بود نیم ساعتم فر و خاموش کردم و مرنگ داخل فر بود بنظرت ته مرنگ پخته شده؟آیا اگر زمان و کم کنم بهتر میشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 بهمن 1400، 16:42

سلام عزیزم،
به نظرم مرنگ عالی شده، هر چقدر در مرنگ مدت زمان ماندن در فر طولانی تر شه با کیفیت تر می شه پس به هیچ وجه زمان رو کم نکنید فقط اجازه دارید دما رو ده تا پونزده درجه کم کنید.

Mozhganchideh
پنجشنبه، 21 بهمن 1400، 17:19

بهاره جان فر گازمو به سختی تو دمای ۱۰۰ نگه داشتم چون هی خاموش میشه کمتر بزارم درشم یکم باز کرده بودم تا خاموش نشه.صورتیا رو یه قطره رنگ قرمز مارک  خط زرد زدم ولی رد شیارهای ماسوره مثه سفیدا نشد. ممنونم ازت بهار ه مهربونم پسرم این شیرینی رو خیلی دوست داره.😍

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 بهمن 1400، 07:06

رنگتون خوب نبوده، رقیق شده مواد تا می تونید رنگ ایرانی مصرف نکنید، تائید شده بهداشت جهانی نیست و ممکنه مضر باشه

شازده کوچولو
جمعه، 15 بهمن 1400، 13:20

سلام عزیزم این هم مرنگ های من فقط نزدیک به سه ساعت شد تا خشک شدن فر من برقی و جدید مشکلی هم از نظر دما نداره نمیدونم چرا

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 15 بهمن 1400، 14:11

سلام عزیزم،
میزان طول کشیدن به سایز مرنگ ها بستگی داره و طول بکشه بهتره، چون مغزی تر خشک می شه و دوام بیشتری داره، نوش جونتون و ممنون از عکس

شازده کوچولو
جمعه، 15 بهمن 1400، 14:42

ممنون بله برا من بزرگ بودن مرسی از راهنمایی

ایسن
سه شنبه، 12 بهمن 1400، 06:21

سلام خانم وحید عزیز...من تازه اتفاقی با معرفی یکی از دوستام با پیج شما آشنا شدم و چه اتفاق خوبی بود😍توضیحات و نکات ریز که ارائه کردید عالی هستش ..شخصا تو مرنگ مشکل داشتم ولی با یه بار از نکات شما رو خوندن کلی چیز یاد گرفتم و مرنگم خوب شد 🤗🤗حالام کلی شوق پیدا کردم که همه چیزهای تو سایت رو تک تک درست کنم 😁ممنونم از صبر و حوصله و آموزش عالیتون..موفق باشید همیشه 😙😙

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 بهمن 1400، 15:59

سلام عزیزم،
به جمع ما خوش اومدید، خیلی خوشحالم که راضی بودید آفرین به شما و ممنون از عکس

ایسن
يکشنبه، 17 بهمن 1400، 16:19

😗😗😗😗

Aghaghia
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 06:00

سلام بهار جان
میشه به جای گذاشتن توی فر روی بخار آب گذاشت و پودر ژلاتین اضافه کرد مثل بستنی زمستونی ؟ و اینکه به جای رنگ خوراکی از شکلات آب شده در طمع های مختلف استفاده کرد ؟ این عکس با مرنگ انجام شده

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 15:35

سلام عزیزم،
قصد از ما از گذاشتن مرنگ در فر خشک کردنه، روی بخار آب بدتر مرطوب می شه و شل می شه. پس حتما و حتما باید در فر گذاشته شه. از شکلات برای طعم دهی می تونید استفاده کنید.
عکس می تونه رویال آیسینگ، ماکارون یا مرنگ باشه.

مهدیه نوایی
پنجشنبه، 01 مهر 1400، 19:24

ممنونم از توضیحات کاملتون
من مرنگ ایتالیایی درست کردم و چون وقتی فر رو در کمترین دما قرار میدم خاموش میشه، در هوای محیط ۲۴ ساعت قرار دادم، عالی شد، ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 مهر 1400، 20:33

چه عالی بسیار هم زیبا شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

فاطمه زهرا
سه شنبه، 14 ارديبهشت 1400، 16:21

سلام. وقتتون بخیر. من مقادیر رو دقیقا مطابق دستور آماده کردم. مرنگ ها از نظر طعم و بافت عالی بودن و مشکلی نداشتن. فقط یه مشکل این بود که مرنگ های کاکائویی خوابیدن و تخت شدن. و یه مشکی هم این که رنگ مرنگ ها سفید نیست و کرم پررنگه. در حالی که چند جا دیده بودم مثه برف سفیده

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 ارديبهشت 1400، 17:07

سلام عزیزم،
از دمای فر مطمئن هستید. فر باید بین 80 تا 100 باشه به نظرم دمای فر بیشتر بوده که هم تغییر رنگ ایجاد شده هم پف کرده و با دراومدن از فر پف خوابییده.

خورشید
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 08:15

سلام استادعزیزم روزتون بخیروشادی
دوستون دارم وازخدابراتون بهترینها رومیخوام
بادستورشمامرنگ پختم ومراحلش رودقیق انجام دادم
درنهایت مرنگها خوب شدن اما به انگشتم میچسبید وموقع خوردن به دندون.البته راحت ازکاغذ جداشد
لطفا راهنماییم کنید
استادمنید چون خیلی چیزهارو ازتون دارم یاد میگبرم
ارادتمندم🌷🌷🌷

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 10:59

سلام عزیزم،
رویه مرنگ هاتون هم براقن و معلومه کامل پخته نشدن، زمان گفته شده در دستورها تقریبیه و بسته به دستور متفاوته این بار نیم ساعت بیشتر بذارید.

صفورا
يکشنبه، 14 دی 1399، 15:36

سلام بهاره جان..ممنون از شما...
من این مرنگ رو در مایکروفر در شرایط کانوکشن آماده کردم...البته حداقل دمای من ۱۴۰ درجه هست..یک ساعت گذاشتم..روی پایه کوتاه...نیم ساعت هم در حالت خاموش ماند که خنک شده بود و بیرون آوردم..کاملا ترد و پفکی...خوشمزه بود اگر ایرادی هست محبت میکنید بگید...

صفورا
يکشنبه، 14 دی 1399، 15:43

عکس از سطح تماس با سینی هم گذاشتم که البته کاغذ روغنی هم نگذاشته بودم ... البته جهت تست دستور در  مایکروفر  آماده کردم که شما نظرتون رو بگید..سپاس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 دی 1399، 08:33

سلام عزیزم،
مرنگ در دمای کمتر کیفیتش بهتر می شه ولی برای مرنگ شما هم ایرادی در عکس نمی بینم، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مژگان
دوشنبه، 05 آبان 1399، 16:31

سلام خیلی ممنون از پست خوبتون
این مرنگی که پودر کاکائو بهشون زدم به خاطر رطوبت لیسک از غلظت افتاد ولی همونطور که گفتین دفعه بعد از اول رنگ و پودر کاکائو رو میزنم و میریزم تو قیف تا بریزم تو سینی. بازم ممنونم از راهنماییتون. خانم وحید این مرنگ صورتی ها بافتشون چطوره؟ خیلی خیلی سپاس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 آبان 1399، 20:45

سلام عزیزم،
بافت مرنگ باید کمی از این خشک تر شه، فرتون برقیه؟

مژگان
سه شنبه، 06 آبان 1399، 07:38

نه گازیه. فر تو دمای کم خاموش میکنه یه ذره بیشتر میکردم که خاموش نشه میرفت رو دمای 110 درجه سانتی گراد بعد منم لای در فر رو کمی باز گذاشتم که دمای رو 100 درجه ثابت بشه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 آبان 1399، 09:32

دما پایین تر اومده چون در فر رو باز گذاشتید حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید این دستور خیلی به دما حساسه

مژگان
سه شنبه، 06 آبان 1399، 15:48

نه دماسنج دارم، قبلا توصیه کردین بخرم، خریدم، پرستیژ هستش. با همون در باز تونستم دما رو روی 100 ثابت کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 آبان 1399، 20:44

پس این بار طولانی تر بپزید عزیزم.

مهری مصدقی
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 17:43

سلام بهاره جون .من با رسپی عالی و کامل شما مرنگ درست کردم و یه خلال دندون هم به هر کدوم زدم که برای تزئین کیک استفاده کنم .فقط کمی ترش شده

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 19:50

سلام عزیزم،
مرنگ هاتون عالی شدن، بسیار زیبان ممنون از عکس
تنها دلیل ترشی استفاده از آبلیمو می تونه باشه، این بار به جای آبلیمو کرم تارتار استفاده کنید.

مهری مصدقی
جمعه، 07 شهریور 1399، 07:24

مرسی بهاره جون .
کرم تارتار ریختم .شاید زیاد بوده باشه .در ضمن من این رو با پودر سفیده تخم مرغ درست کردم .

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 شهریور 1399، 09:09

خب پس دستور کلاسیک نبوده متاسفانه تا حالا با پودر سفیده درست نکردم نمی دونم چطور می شه ولی با توجه به اینکه این مرنگ ها در فر پخته می شن استفاده از سفیده منعی نداره و همیشه مواد طبیعی بهتر جواب میده.

Fatemeh V
سه شنبه، 04 شهریور 1399، 18:17

سلام. دفعه اول فر رو روی کمترین درجه گذاشته بودم که متاسفانه مرنگ‌هام سوخت. این بار در فر رو از اولش نیمه‌باز گذاشتم.  از مرنگ‌ها برای تزیین کیک تولد دخترم استفاده کردم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 شهریور 1399، 18:49

سلام عزیزم،
تولد دختر عزیزتون مبارک باشه چه کیک زیبایی هم درست کردید مامان هنرمند، خوشحالم قلق فرتون رو در آوردید و مرنگ ها خوب شدند.

Fatemeh V
دوشنبه، 27 مرداد 1399، 12:37

سلام. من چه خرابکاری‌ای کردمدمای فر روی ۱۰۰ گذاشتم ولی انگار بیشتر بوده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 27 مرداد 1399، 13:56

سلام عزیزم،
ظاهرشون که عالی شده ولی حتما دماسنج فر تهیه کنید برای مرنگ

elahe.ta
پنجشنبه، 26 تیر 1399، 23:00

سلام استادجانم من امشب برای اولین بار مرنگ درست کردم البته دلم میخواست با دستور شما باشه ولی چون پودر سفیده تخم مرغ داشتم محبور شدم با دستور شف طیبه درست کنم همه چی خوب پیش رفت ولی مرنگا در پایان پخت ترک داشت و طعمشم مزه سفیده تخم مرغ میده من از وانیل پودری و اسانس توت فرنگی استفاده کردم اما بازم طعمش دوست نداشتم من تاحالا جایی مرنگ نخوردم بدونم طعم اصلیش چطور هستش از بافتش عکس گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید برای جلوگیری از ترک خوردنش و بهتر شدن طعمششرمنده محبتتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 تیر 1399، 06:17

سلام عزیزم،
مرنگ حتما باید در دمای بسیار پایین در فر گذاشته شه، یعنی ما مرنگ رو خشک می کنیم و نمی پزیم. دمای مناسب پخت مرنگ 90 تا 100 درجه ست و علت ترک خوردن دمای بیشتره. اگر دستور مرنگ شکر داره حتما از شکر دانه ریز استفاده کنید تا بافت پوگ تری داشته باشید.
مرنگ خوشمزه نیست و بیشتر جنبه تزئینی داره ولی اگر خوب زده باشید نباید مزه تخم مرغ بده.

Negar77
شنبه، 03 خرداد 1399، 18:03

سلام بهاره جون این از مرنگ های من که خیلی دوسشون دارم یه دنیا ممنونم ازتون فقط دو تا سوال داشتم اگه موادم زیاد باشه و مجبور باشم دو سری توی فر بزارم موادی که بیرون از فر میمونه تا سری اول آماده میشن خراب نمیشه چون حس کردم موادش اگه بیرون بمونه شل میشه و سوال بعدیم اینکه اگه بخوام مرنگ ها رو نگه داری کنم تا برای تزیین روی کیک یا تارت استفاده کنم تا چه مدت میتونم نگه دارم و اینکه باید توی فریزر یا یخچال نگه دارم ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 خرداد 1399، 18:36

سلام عزیزم،
مرنگ هاتون عالی شدن آفرین بهتون و ممنون از عکس
بهتره به جای اینکه مرنگ ها رو بیرون از فر، دو ساعت منتظر بذارید سِری به سِری آماده کنید و هر سری رو بپزید مخصوصا اگر در جای مرطوب زندگی می کنید. مرنگ ها بیرون منتظر بمونن خراب نمی شن ولی در کیفیتشون تاثیر میذاره.
برای نگهداری مرنگ دو هفته در دمای محیط در ظرف دربسته ماندگاره اگر منزل گرمه در یخچال بذارید ولی فریزر مناسب نیست چون موقع یخ زدایی کیفیتش رو از دست میده

Negar77
شنبه، 03 خرداد 1399، 18:39

خیلی خیلی ممنونم

Shahrbanooo
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 17:56
Shahrbanooo
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 17:59

سلام بهاره خانوم عزیز.اینم مرنگای من.مرسی از رسپی خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 19:17

سلام عزیزم،
به به چقدر مرتب منظم، عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Shahrbanooo
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 20:48

یه سوالم از خدمتتون داشتم. فراستینگ بعضی از کیکای بازاری طعم سفیده میده ،احتمالش هست که بجای ویپد کریم از مرنگ سوئیسی استفاده کنن ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 06:46

سلام عزیزم،
مرنگ سوئیسی برای فراستیگ استفاده نمی شه ولی مرنگ ایتالیایی استفاده می شه.

Shahrbanooo
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 07:49

بسیار متشکر

مامان امین
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 21:11

سلام بهاره جان..لطفا بفرماییدچطوروتاچندروزمیشه نگهداری کردازمرنگ...مرسی بابت همه چی‌...هرکاری کردم سوالم قبت بشه نشدکه نشد‌‌..حالااین عکس بی ربط روگذاشتم ببینم ثبت میشه سوالم یانه..مرسی مهربون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 21:20

سلام عزیزم،
مرنگ بسیار موندگاره و حدود دو هفته در ظرف دربسته "چهارقفله" قابل نگهداریه. مرنگ به شدت هوا میکشه و باید ظرف بسیار مرغوب باشه وگرنه نوچ و خراب میشه. به غیر از تابستان در باقی فصول مرنگ رو در ظرف دربسته در دمای محیط نگهداری می کنن.

مامان امین
سه شنبه، 08 بهمن 1398، 09:45

مرسی عزیزدوست داشتنی...برای تابستون چطورنگهداری میشه؟یاکلانگهداری توتابستون منتفیه؟توزمستون تویخچال نمیشه گذاشت؟مرسی ازصبروحوصله تون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 بهمن 1398، 13:38

تابستون در یخچال بذارید زمستون هم می شه در یخچال گذاشت بیشترین چیزی که مهمه پخت کامل، استراحت کامل و ظرف خوب برای نگهداری

Sevda
يکشنبه، 06 بهمن 1398، 09:06

اینم مرنگای من.

یه سوالم دارم از کجا میشه فهمید مرنگ پخته ؟اخه دمای فرمن کمترینش۱۵۰ هست،من بعد۶۰دقیقه دراوردمشون گفتم شایدبسوزه.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 بهمن 1398، 09:41

سلام عزیزم،
دمای فرتون با دماسنج 150 درجست؟ اینطور باشه که خیلی زیاده یعنی مرنگ رو میبره تو مرحله پخت و همیشه تیره میشه. ولی در هر صورت بعد از خاموش کردن مرحله استراحت در فر رو رعایت کنید.
اگر عزیزم از کاغذ بلند کردی خیلی کم چسبید، یا نچسبید یعنی پخته.

Sevda
شنبه، 24 اسفند 1398، 10:55

سلام بهاره عزیز،سوال داشتم اینکه به مرنگ میشه پودر بادوم ،یا فندق اضافه کرد؟یا خراب میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 اسفند 1398، 11:17

سلام عزیزم،
من تا حالا ندیدم، معمولا مرنگ رو درست می کنن با کرم فندقی یا بادومی ولی اطمینان ندارم شاید هم باشه

Hani
شنبه، 05 بهمن 1398، 11:54

تاپر مرنگ و کیک اسفنجی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 بهمن 1398، 18:18

هانی جان واقعا با استعدادی، هر چی بگم کم گفتم امیدوارم به زودی یک مدرسه شیرینی پزی خوب بری و من بهت افتخار کنم

مامان امین
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 20:57

سلام عزیزم..میشه بفرماییدچطوردرستشون کردین

Hani
پنجشنبه، 12 تیر 1399، 22:12

سلام من طرح بال هاش رو پرینت گرفتم و زیر سیلپد ام گذاشتم (طرح بال از روی سیلپد مشخصه و مثل الگوست) وبا مرنگ روش رو پر کردم آخر کارم هم خلال دندان داخلش فرو بردم(برای پایه بال ها که داخل کیک بتونم فرو کنم) و سینی روگذاشتم تو فر که خشک بشه بعد از تو فر درآوردم و با داست های آبی متالیک و طلایی روش رو کمی رنگ کردم

رعنا
جمعه، 22 آذر 1398، 11:38

سلام خانم وحید ممنون بابت دستور پختتون، من از دستور پخت شما مرنگ درست کردم خیلی عالی شدن، اولین بارم بود، فقط اینکه کمتزین دمای فر 125 درجه بود و من سینی رو طبقه ی بالایی فر گذاشتم ولی کمی رنگ مرنگهام بجای صورتی رو به گلبهی رفت، علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 آذر 1398، 17:00

سلام عزیزم،
چه مرنگ های خوشگل و نقلی درست کردید، مرسی از عکس
هدف گذاشتن مرنگ در فر خشک کردن مرنگه نه پختن، خشک کردن در دمایی بین هشتاد تا صد درجه سانتی گراد اتفاق میوفته و اگر دما بیشتر باشه محصول وارد پروسه پخت میشه.
روند پخت تغییر رنگ، خشکی و حتی ترک رو به دنبال داره، درست مثل یک بیسکوئیت یا کیک که وقتی میپزید، رنگش از قبل از پخت تیره تر میشه و در صورت زیاد موندن و خشکی ترک می خوره. تنها راهش اینه از دمای پایین استفاده کنید ولی مال شما خوشبختانه ترک نخورده.

هانیه ۷۳
دوشنبه، 15 مهر 1398، 21:40

سلام استاد عزیز
اولی خوب پیچ خورد تو ماسوره ولی بعدیا شل شدن ، دفعه دیگه ان شاءالله بهترش میکنم :)
ممنون از دستورتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 مهر 1398، 05:48

سلام هانیه جان،
مرنگ ها نوش جونتون و مرسی از عکس، به نظر میاد کمی مواد شله و غلظت کافی رو نگرفته، این بار مواد رو بیشتر بزنید، پودر قند رو زود اضافه نکنید یعنی سفیده کاملا تشکیل شه بعد اضافه کنید و اینکه پودر قند رو قاشق قاشق اضافه کنید.

Fatemeh.hasankhani
شنبه، 13 مهر 1398، 07:18

 سلام بهاره جون
این مرنگایی که برا تزیین کیک تولد خواهر زاده ام درست کردم.
ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 مهر 1398، 07:55

سلام فاطمه جان،
تولد خواهرزاده عزیزتون مبارک باشه مرنگ ها هم عالی شدن. نوش جونتون باشه

زهرا فروزان
شنبه، 02 شهریور 1398، 13:22

سلام.خانم وحید اینم از مرنگای من.ممنون از دستور خوبتون.اونایی که به چوب وصله فقط ماسوره داشته.یه سوال داشتم.من میخواستم پررنگتر بشه ولی حس کردم رنگ اضافه میکنم داره شل میشه علتش چیه؟ همچنین میخواستم اونایی که ماسوره میخوره خطوط بیشتری روش مشخص باشه و حالت بازشدگی نداشته باشه.با اضافه کردن بیشتر پودر قند این مشکل حل میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 شهریور 1398، 15:48

سلام عزیزم،
مرنگ هاتون بسیار زیبا شدن واقعا آفرین و ممنون از عکس.
به نظرم کلا موادتون غلظت کافی رو نگرفته و هر دو مشکل یعنی بد ماسوره خوردن و رقیق شدن به همین دلیل اتفاق افتاده. که می تونه به یکی از دلایل زیر باشه.
1. مواد به میزان لازم زده نشده.
2. ظرف و پره های همزن رو با سرکه و آب جوش تمیز نکردید و چربی جلوی فرم گیری کامل رو گرفته.
3. پودر قندتون خوب الک نبوده.
4. پودر قند رو زود یعنی قبل از باز شدن مولکول های پروتئین سفیده اضافه کردید.
5. پودر قند قاشق قاشق اضافه نشده و سریع اضافه شده.
6. جنس رنگ خوب نبوده و رقیق بوده.
البته این رو بدونید که همیشه برای غلیظ شدن می تونید از پودر قند بیشتر استفاده کنید.

زهرا فروزان
شنبه، 02 شهریور 1398، 18:01

ممنونم از وقت و حوصله ای که میزارید برای سوالا.من حتنا این سری لحاظ میکنم.خودم فکر میکنم شاید زود اضافه کردم

Fatemeh.hasankhani
دوشنبه، 20 خرداد 1398، 08:15

سلام به استاد عزیزم بهاره جون،اینم ازمرنگای خوشگل من از رسپی بی نظیر شما،فقط یه سوال داشتم برا اینکه قسمتای سفیدش کدر نشه چیکار باید کرد؟ممنون ازشما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 خرداد 1398، 09:27

سلام عزیزم،
مرنگ هاتون عالی شده واقعا آفرین به شما.
علت کدر شدن مرنگ اول از همه دماست یعنی اگر دمای حتی کمی بیش از 100 باشه ایجاد تیرگی می کنه و بعد جنس پودر قنده. پودر قندی که در لوازم قنادی ها فروخته می شه پودر شکره و کمی تیرگی داره، سعی کنید پودر قند تهیه کنید.

آمنه
پنجشنبه، 19 ارديبهشت 1398، 07:10

اینم مرنگهای نقلی من با دستور عالی شما فقط من رو بعضیاش قبل پخت پودر کاکائو ریختم ممنون از زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 ارديبهشت 1398، 18:07

سلام آمنه جان،
چه مرنگ های خوشگلی خیلی عالین دستتون درد نکنه و ممنون از عکس
موفق باشید عزیزم

Hani
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 12:24

مرسی از بزرگواری بسیارتان استاد عزیزم

Hani
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 12:57

مرنگ و ماکارون فرانسوی (با مرنگ فرانسوی تون)
همچنین فیلینگ ماکارون ها از رسپی کرم پنیر خامه ای است
متشکرم استاد مهربانم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 16:58

هانی جان عجب ماکارونی درست کردی عزیزم حرف نداری یک از یک عالی تر و خوش رنگ تر و قطعا خوش طعم هم هستن واقعا آفرین و ممنون از عکس های زیبا

zeynab
چهارشنبه، 02 مرداد 1398، 09:11

سلام عزیزم،می تونم خواهش کنم دستور ماکارون رو لطف کنید

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 03 مرداد 1398، 05:31

سلام زینب جان،
به هانی جان پیغام میدم براتون بفرستن، ولی تا اون موقع می تونید مطالب زیر رو بخونید البته تاکید می کنم که
من از هیچ کدوم از این مطالب استفاده نکردم و تا حالا ماکارون درست نکردم، محض اطلاع خدمتتون فرستادم.


http://www.cheftayebeh.ir/2016/12/blog-post_30.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_3.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_5.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_7.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_12.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_16.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_19.html


https://www.instagram.com/p/BC8hBfDCwiT/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC8kVb8iwpK/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC8l8Uciwt2/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC9MYpqiwkv/?taken-by=saloomehkitchen

در این کانالhttps://t.me/elhamsugarartnew هشتگ های زیر رو جستجو کنید:
#ماکارون_نارگیلی
#ماکارون_فرانسوی_با_مرنگ_سویسی
#ماکارون_فرانسوی
#ماکارون_مدل_مرنگ_ایتالیایی
#نکته_های_ماکارون

Hani
جمعه، 02 مهر 1400، 09:17

سلام من از رسپی شف طیبه استفاده کردم این دومین ماکارون ای بود که درست کردم و تمام قلق هاش دستم اومد البته بدون آموزش قبلی، تازه اون موقع سایتشون عکس ها باز نمی شد

Bahare.m
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 15:14

سلام ممنون از آموزش های خوبتون.
من با قاشق روی کاغذ روغنی گذاشتم.بزرگتراش یکم آدامسی شد بافت داخلش ولی اکثرش خوب شد ،به کمک راهنمایی های شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 15:43

سلام عزیزم،
یه ذره باید بیشتر مواد رو می زدید و کمی هم مدت زمان پخت یا خشک شدن (بعد از خاموش کردن فر) رو باید بیشتر میذاشتید که کاملا خشک شه و حالت آدامسی نداشته باشه، ولی باز عالیه عزیزم ممنون از عکس

سارا89
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 11:48

سلام بهاره جان من مرنگ رو با دستور شما تو ۲تا قیف یکی ساده یکی رنگی درست کردم در عین  سادگی دستور، خیلی خوشمزه بود بازم ممنون ازتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 12:04

سلام عزیزم چقدر شیک و یکدست و عالی درست کردید واقعا خوشرنگ و خوبن آفرین بهتون و ممنون از عکس

سارا89
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 14:17

مرسی عزیزم فقط یه سوال دارم من سایز تخم مرغ هام کوچیک بود چندتا استفاده کردم، وزن کردم ۷۵گرم سفیده شد بهش ۱۰۰گرم پودر قند اضافه کردم نسبتش درسته؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 15:13

سلام عزیزم اشتباه بوده، یک عدد سفیده نهایتا 40 گرمه دو تا سفیده میشه 80 گرم، مال شما 75 گرم بوده که 5 گرم کمتر مهم نیست. یک دوم پیمانه پودر قند می شه 60 گرم، برای دو تا سفیده (75 تا 80 گرم) باید 60 گرم می زدید 40 گرم زیاد زدید.

gibil
پنجشنبه، 09 اسفند 1397، 19:17

سلام بهاره ی عزیزم من با استفاده از مرنگ دسر خوشمزه ی پاولوا رو درست کردم ممنون ازت بابت دستور عالیت

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 اسفند 1397، 20:13

چقدر عالی که پاولوا درست کردید، علاقه و پشتکارتون در یادگیری عالیه.
نوش جان و ممنون از عکس

Andya
چهارشنبه، 01 اسفند 1397، 14:53

سلام خانم وحید خسته نباشید من مرنگ هارو درست کردم خوش طعم بودن و فرم گرفتن اما چون فر نداریم توی ماکروویو گذاشتم و متاسفانه با کمترین حرارت راحت فرمشون رو از دست دادن و بدشکل شدن چند دقیقه چند دقیقه میذاشتم ولی نمیپختن این کاررو همین طور تکرار کردم تا اینکه وسط مرنگ سوخت ولی خشک شدن ممنون میشم اگر راهکاری پیشنهاد بدید برای پخت مرنگ واسه اونایی که فر یا توستر ندارن

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 اسفند 1397، 15:27

سلام عزیزم،
مرنگ باید در دمای بسیار کمی درست شه، چون در واقع پخت در مرنگ انجام نمی شه بلکه مرنگ رو خشک می کنیم. فقط در مایکروویوها و توسترآوون هایی که کانوکشن دارن مثل سولاردوم، پخت مرنگ مقدوره. اگر مال شما کانوکشن داره بفرمائید که من براتون درجه ش رو سوال کنم چون خودم تا حالا با مایکروویو نپختم.

zeynab
دوشنبه، 29 بهمن 1397، 11:54

سلام،روز به خیر،من مرنگ. رو بارها با دستور شما درست کردم و عالی شد ممنون از رسپی خوبتون.
فقط یک سوال دارم من می خوام از اینها به عنوان تزیین روی کیک ایتفاده کنم اما بعد از دو ساعت شل می شوند،چی کار کنم?

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 بهمن 1397، 15:06

سلام عزیزم چقدر هم مرنگ هاتون خوشرنگ و عالین ممنون از عکس.
اگر می خواید مرنگ ها رو برای تزئین مثل میوه، تاپر، شکلات... روی کیک بذارید، باید بعد از اتمام پخت و به دمای محیط رسیدن، قسمتی از مرنگ رو که با کیک در تماسه رو با شکلات آب شده بپوشونید. مرنگ از میزان زیادی پودر قند تشکیل شده و پودر قند رطوبت کرم یا خامه روی کیک آب جذب می کنه و آب می شه. در واقع شل شدنش کاملا طبیعیه و باید یک عایقی براش درست کنید.
اگر هم می خواید از مرنگ به عنوان کرم روی کیک استفاده کنید باید بعد از زدن کرم با مشعل خونگی روش رو داغ بزنید مثل ویدئوی زیر:
https://www.youtube.com/watch?v=2ripUHYJDzc

zeynab
دوشنبه، 29 بهمن 1397، 17:57

سپاس بانو جان

Marzieh fooladi
دوشنبه، 22 بهمن 1397، 14:21

سلام بهاره ی عزیز.چقدر این مرنگ منو اذیت کرد.دوبار قبلا درست کردم.میریختم تو قیف میخاستم شکوفه بزنم اصلا فرم نمیگرفت و شکل ماسوره رو به خودش نمیگرفت.منم ریختمش بیرون.ولی این دفعه گفتم بزارم تو فر اصلا ببینم چی میشه.اینبار هم هرماسوره ای میزدم بازم ساده میشد.نمیدونم اشکال کارم چیه.و یه نکته دیگه اون کرمی های تو عکس من بهش بنفش زده بودم نمیدونم چرا این رنگی شد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 بهمن 1397، 15:47

سلام عزیزم،
علت شکل نگرفتن مرنگتون، خوب فرم نگرفتن سفیده هاست، در واقع سفیده ها آبدار می مونن و فرم نمی گیرن و این فرم نگرفتن باعث شُلی می شه. حتما به پست نحوه زدن سفیده مراجعه کنید و نکات رو بخونید. ااحتمالا پره های همزن یا ظرفتون چربه یعنی قبل از شروع کار با آب جوش، سرکه سفید و مایع ظرفشویی نمی شورید یا ذرات زرده در سفیده هست، یا میزان هم زدن کافی نیست یا سرعت اشتباهه.

Sepidar
سه شنبه، 20 آذر 1397، 16:26

سلام بهاره جون
ممنون از رسپی خوبتون
راستش من به اندازه ۱۰ تا سفیده از قبل داشتم
همه رو‌ درست کردم
ولی چون میخواستم همه رو باهم داخل فر بذارم توی سه طبقه شد
ولی لایه های پایینی اصلا خوب نشده بود فقط سینی بالایی خوب بود
راستی یه سوال من بندرعباس هستم برای نگهداریش که نم نکشه باید چیکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 آذر 1397، 16:49

سلام عزیزم،
سینی های شیرینی خشک باید تک تک در فر گذاشته شن و فقط در صورتی که در دفترچه فر برقیتون ذکر شه باشه دو سینی می شه همزمان قرار داد، سه سینی که اصلا امکانش نیست. در مواقعی که مواد زیاده، یک سینی رو در فر بذارید، باقی مرنگ رو در سینی های دیگه آماده بزنید و هر وقت حاضر شد سینی بعدی رو در فر قرار بدید.
مرنگ رو در جاهای مرطوب باید در ظرف چهارقفله (منظور هر ظرف درداری نیست منظور ظرف دردار واشردار و قفل دار  قفل داره) باید نگهدارید.
عکستون هم عالی شده عزیزم، خسته نباشید و ممنون از عکس

Sepidar
سه شنبه، 20 آذر 1397، 22:51

ممنون از راهنماییتون
اونوقت اگه بقیه رو نگه دارم تا سینی اول تموم بشه  تقریبا ۲ ساعت میشه بافت بقیه مرنگ هایی که باقی مونده از بین نمیره؟ سفیده تخم مرغ از حالت پفکی در نمیاد؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 21 آذر 1397، 06:53

در فصل سرما مشکلی ایجاد نمی شه البته دقت کنید باید پایپ شده یعنی ماسوره زده آماده رفتن در فر بذارید باشن، ولی در فصل گرما قطعا خراب میشه. در این فصل باید سفیده رو تقسیم کنید و سری به سری شیرینی رو درست کنید. یعنی ده تا سفیده دارید، تقسیمش کنید، یک سری رو آماده کنید تو فر بذارید و بعد سری بعد.

qazaleh
يکشنبه، 11 آذر 1397، 16:05

بهاره وحید عزیز سلام بسیار سپاسگزارم از رسپی های دقیق وریزه کاری ها که با سخاوت ومحبت در اختیار ما گذاشتین .مرنگ من معمولا زمان تو قیف ریختن و ماسوره زدن تغییر شکل میداد تصمیم گرفتم اینبار با قاشق ولیسک تو سینی شکلش بدم و البته که موبه مو طبق رسپی شما و نتیجه عالی بود.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 آذر 1397، 16:32

سلام عزاله جان،
واقعا عالی و خوشرنگ شدن آفرین به شما و خسته نباشید. در مورد تغییر شکل دادن در قیف اگر برای پایپ کردن با خامه هم دچار مشکل می شید یعنی حرارت کف دستتون زیاده و به مواد منتقل می شه. اگر نه یعنی باید کمی سفیده رو بیشتر بزنید.
موفق باشید و ممنون از عکس

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 آذر 1397، 16:32

سلام غزاله جان،
واقعا عالی و خوشرنگ شدن آفرین به شما و خسته نباشید. در مورد تغییر شکل دادن در قیف اگر برای پایپ کردن با خامه هم دچار مشکل می شید یعنی حرارت کف دستتون زیاده و به مواد منتقل می شه. اگر نه یعنی باید کمی سفیده رو بیشتر بزنید.
موفق باشید و ممنون از عکس

qazaleh
يکشنبه، 11 آذر 1397، 18:00

ممنون از شما دلم می خواست ماسوره بزنم ظاهر  بهترو شکیل تری داشته باشه ولی خب نسبت به مرنگ های قبلیم خیلی خیلی بهتره . بله فکر کنم باید دستکش دستم کنم  یا اگه راه دیگه ای هست خوشحال میشم  بفرمایید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 آذر 1397، 18:40

به نظرم سفیده رو کمی بیشتر بزنید بعد پودر قند رو اضافه کنید، دستکش نخی بپوشید و کلا تمرین کنید که قیف رو ظریف فشار بدید. این تمرین رو می تونید با بریلو انجام بدید تا موادتون هدر نره. یعنی بریلو رو در قیف یکبار مصرف بریزید و روی طلق باهاش بنویسید، فشار دستتون رو باهاش تمرین کنید، بعد دوباره بریلو رو جمع کنید و دوباره تمرین کنید.

qazaleh
يکشنبه، 11 آذر 1397، 20:12

مرسی از راهنمایی و زمانتون حتما بادستکش  تمرین می کنم نتیجه روبراتون می فرستم .

Sadaf
سه شنبه، 06 آذر 1397، 04:14

سلام. بازهم مثل همیشه بعد امتحان کردن دستورهای شما حس خوبی دارم و سربلند بیرون اومدم. ممنونم ازتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 آذر 1397، 06:29

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده آفرین بهتون چقدرم باسلیقه و خوشرنگ شدن فوق العاده هم زیبا ماسوره زدید آفرین بهتون و ممنون از عکس

حکیمه
شنبه، 03 شهریور 1397، 21:09

بهاره جون سلام من مرنگ درست کردم و از نظر بافت عالی شد و خوش فرم یه مشکل خیلی بزرگ اینکه فر من کمترین دماش ۱۵۰ هست تا ۵۰ دقیقه اول رنگ خوبه ولی ۹۰ دقیقه که میشه یکم رنگش عوض میشه میتونم کمتر کنم زمانمو مثلا روی ۵۰ دقیقه خاموش کنمش؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 شهریور 1397، 04:58

سلام حکیمه جون، چقدر خوب ماسوره زدید. عزیزم حتما و حتما زمان رو کم کنید 150 درجه خیییییییییییییلی زیاده، در شیرینی پزی صد درجه دمای خشک کردنه ولی 150 درجه دمای پخته. قطعا پخت تغییر رنگ و بافت به دنبال داره. یعنی مثلا شیرینی هایی مثل نخودچی رو ما در این دما (150 درجه) میپزیم پس حتما باید دما یا زمان کم شه چرا که هدف ما از قرار دادن مرنگ در فر صرفا خشک کردنه.
واقعا ممنون از عکس بسیار زیبا شده
موفق باشید عزیزم

میترا سادات
دوشنبه، 04 تیر 1397، 08:34

سلام بهاره جان ، این هم مرنگ های من که قصد دارم برای تزیین کیک تولد پسرم استفاده کنم. ممنون بابت رسپی، یه سوالم دارم: بعد از اضافه کردن پودر قند، سفیده ها کشدار شدن! ترسیدم نشه ماسوره بزنم، و منم باز با همزن زدم تا از کشداری به حالتی برسه که خودش رو بگیره! اشتباه کردم?

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 تیر 1397، 10:37

سلام میترا جان،
واقعا آفرین چقدر عالی و تمیز شدن، مرنگ اصلا کار راحتی نیست و دوباره آفرین بهتون که درک درستی از مطلب پیدا کردید، بعضی از شکرها رطوبت زیادی دارن و بعد از اضافه کردن مواد رو چسبناک یا به قول شما کشدار می کنن. در این مواقع با همزدن بیشتر باید شکر به خورد سفیده ها بره و پوک شه فقط در این حالت دقت کنید که با هم زدن بیش از حد مواد رو خراب و تکه ای نکنید.

Nasimlibra
پنجشنبه، 13 ارديبهشت 1397، 10:23

سلام عزیزم. من تا حالا شیرینی نارگیلی و نخودچی رو از دستورها و با راهنمایی شما درست کردم الان هم مرنگ رو.
بیییییینهایت ممنونم از توضیحات دقیق و بدون ذره ای کم و کاستی. انقدر سایتتون رو دوست داشتم اومدم عضو شدم نظر بدم. فووووووق العاده این

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 ارديبهشت 1397، 16:09

نسیم جان خوشحالم سایت براتون مفید بوده. چقدر این مرنگ ها زیبا و عالین و چقدر رنگ هاش ملیحن خیلی لذت بردم ممنون از عکس

ناهید 21
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 14:17

برای من بیشتر شبیه قند شدن  درهم ریختمشون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 17:00

خیییلی خوشگل شدن ناهید جان، دوست دارید درشت تر باشن ماسوره رو عوض کنید ولی به نظر من که عالین نوش جان

عاطفه
سه شنبه، 10 بهمن 1396، 07:44

اینم از مرنگ های من با رنگ خوراکی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 بهمن 1396، 11:30

عاطفه جان نمی دونی چقدر لذت بردم از این عکس واقعا پر از زندگی و سلیقه ست موفق باشی عزیزم و ممنون از عکس

عاطفه
سه شنبه، 10 بهمن 1396، 20:23

ممنون عزیزم که خیلی خوب همه ی نکات رو میگی .

Sepidehkhnl
جمعه، 08 دی 1396، 01:13

اینم عکس کیکم که خیلی دوسش داشتم
ممنون که اینقدر برای سایت و مزالبش وقت میزارید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 دی 1396، 08:11

چه کیک شاد و زیبایی شده، واقعا حرفه ای و قشنگه اونم با مواد سالم خونگی دستتون درد نکنه و مرسی از عکس

Somee
سه شنبه، 07 آذر 1396، 08:20

ممنون از تمام توضیحاتتون که واقعا کامل و بی نقص بود و واسه من که هیچ تجربه ای در زمینه شیرینی پزی نداشتم بسیار سودمند بودد ، با اینکه اولین بار بود که با قیف و رنگ خوراکی و ماسوره کار کردم اما خیلی خوب شدن ممنونم از همه ی زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 آذر 1396، 11:45

عزیزم مرنگ جزو شیرینیجات بسیار مشکله واقعا عالی و حرفه ای کار کردید. آفرین به توانایی و پشتکارتون
و ممنون از عکس

homa
جمعه، 19 آبان 1396، 17:28

سلام استادظاهرامرنگ راحته ولی نیست این چهارمین باره که شیرینی مرنگ رودرست کردم دفعه اول خوب شد دفعه دوم همه چی خوب پیش رفت موقع شکوفه زدن اون حالت سافت پیک کم شد وتوفرپفش خوابیددفعه سوم همین که پودرکاکائواضافه کردم دیدم داره حجمش کم میشه سریع ریختم توکیسه شکوفه ردم گذاشتم توفرکه توعکس مشخصه پفش کم شده دفعه چهارم همه چی خوب پیش رفت تمام مراحل باوسواس ودقت انجام دادم بعدازنوددقیقه پخت ودوساعت باقی موندن درفربادرنیمه بازباخوشحالی همانطورکه مشاهده میکنیداون صورتیهاهستن ازفردراوردم وموفق شدم همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آبان 1396، 05:54

هما جون مرنگ خیلی خیلی نکته داره و آفرین به شما که تلاش کردید تا درست شه رمز موفقیت در شیرینی پزی فقط و فقط تلاش و تمرینه واقعا پشتکارتون رو تحسین می کنم

نظرات
ZIBA1365
جمعه، 01 دی 1402، 17:02

سلام بهاره جان
من فرگازی دارم که دماش از ۱۲۵ درجه شروع میشه .میتونم مرنگ درست کنم یا ریسک نکنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 دی 1402، 19:55

سلام عزیزم،
زمانش کوتاه تر می شه و قطعا بدرنگ می شه، چون بالای صد درجه تغییر رنگ هم می ده

Nooshin
دوشنبه، 21 فروردين 1402، 22:22

سلام عزیزم،میتونم با همین دستور پاولوا درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 فروردين 1402، 12:38

سلام عزیزم،
نوشین جان توصیه می کنم از دستور تخصصی خودش استفاده کنید.

تکتم حقگو
جمعه، 07 آبان 1400، 16:00

متاسفانه نمیدونم چطوری عکسشو به اشتراک بزارم... بازم ممنونم.. چقدر امشب ذوق زدم😃😃

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 آبان 1400، 17:24

سلام عزیزم،
منم از شادی شما انرژی می گیرم واقعا آفرین بهتون.
در اینستاگرام نحوه گذاشتن عکس رو هایلایت کردم
https://www.instagram.com/sp.baking/

تکتم حقگو
جمعه، 07 آبان 1400، 15:59

سلام جدا ممنونم.. من و بچه هام خییلی نرنگ دوست داریم همیشه درست میکنم.. با هزارتا دستور.. ولی نکاتتون عاااااالی بود چون هیچ وقت خط شکوفه زدن روش نمیافتاد... کیییف کردم و بالاخره با نکات شما شد... جدا ممنونم.. چندتا ماسوره رو امتحان کردم💃💃💃

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 آبان 1400، 17:25

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که موفق شدید بسیار دستور پرنکته ایه و با دقت و هنرتون از پسش براومدید نوش جونتون

آسمونی
دوشنبه، 24 آذر 1399، 16:23

سلام استاد وقتتون بخیر. سوالی داشتم از خدمتتون. با توجه به اینکه گفتید مرنگ در کمترین دما و نهایت 100 درجه باید خشک بشه، برای فرهایی که حداقل دمای آنها 125 درجه ست چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 آذر 1399، 17:21

متاسفانه راهی نداره و تیره می شه

sa.asadi
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 03:38

سلام اگر بخوام از مرنگ به عنوان تاپر کیک استفاده کنم ؛طوری که مثل مثلا ابنبات با سیخ تو کیک فرو بره بازم نیاز به عایق شکلات هست ؟
مرنگ رو اگه زودتر درست کنم ودر فریزر بذارم مشکلی نداره ؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 13:18

سلام عزیزم،
اگر با سیخ به کیک می زنید نیازی به کاور شکلات نیست.
مرنگ رو اگر درست بپزید و خوب خشک کنید می تونید در ظرف دربسته چهارقفله تا دو هفته در دمای محیط نگه دارید. در فریزر خوب نمی مونه و چسبناک می شه.

Mahbooobeh
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 22:54

سلام بهاره جون خوبید،عزیزم علت اینکه مرنگ توی فر ترک میخوره جیه؟من مرنگ هام خیلی خوشگل میشن و خوب فرم میگیریت ولی بعد از ۱۰ دقیقه که توی فره ترک میخوره؟دمای فرم هم تقریبا بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه هست با دماسنج فر چون دمای فرم کمتر از اون نمیشه دیگه میتونه علتش این باشه یا علت های دیگه ای هم داره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 16 خرداد 1398، 06:13

سلام عزیزم،
ترک مرنگ در داخل فر به دو دلیل ایجاد میشه، دلیل اول و اصلی همون دمای فر شماست، دمای فر نهایتا باید صد درجه باشه و همون ده درجه بیشتر متاسفانه ایجاد مشکل می کنه. در واقع بهترین دما هشتاد درجه ست ولی چون بیشتر فرها اون دما رو ندارن، صد درجه گفته می شه ولی دیگه بالاتر نباید بره.
دلیل دوم نحوه زدنه. در تهیه مرنگ اگر زدن سفیده ها به طوری باشه که حباب های بزرگ هوا در اون ایجاد شه، در فر این حباب ها می ترکن و ترک ایجاد می کنن. مرنگ رو فقط در یک جهت بزنید و این بار از بالاترین سرعت همزنتون استفاده نکنید از سرعت متوسطِ بالا استفاده کنید.


Mahbooobeh
پنجشنبه، 16 خرداد 1398، 21:16

ممنون عزیز دلم از راهنماییتون

فخری
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 23:35

سلام بهاره خانم. میشه پودر قند کمتر بریزم تومرنگ که زیاد شیرین نشه؟ زعفرون رو دم کنم بعد اضاف کنم؟ یا پودرش کنم زعفرون رو؟ مرسی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 23 اسفند 1397، 06:28

سلام عزیزم این دستور نصف دستورهای معمول پودر قند داره دیگه از این کمتر بریزید بافت مرنگ شل می مونه و تشکیل نمی شه.
در مورد زعفرون به صورت دم کرده نمی شه بریزید یعنی مایعاتی نمی شه به مرنگ اضافه کرد مگر پودر شده اضافه کنید.

mahsa_s
شنبه، 10 آذر 1397، 17:04

سلام، شبتون بخیر
مرنگ ایتالیایی احتیاجی به داخل فر قرار دادن نداره؟؟؟
اگر به فر احتیاجه، دمای فر و مدت زمان پخت چقدر هست؟؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 آذر 1397، 18:41

سلام عزیزم،
مرنگ ایتالیایی رو معمولا به عنوان کرم روی کاپ کیک یا فیلینگ تارت استفاده می کنن و روش رو با مشعل می سوزنن. یا به عنوان پایه باترکریم ایتالیائی یا ماکارون استفاده داره و خیلی کم مثل شیرینی به کار می ره. در واقع من منبع درستی ندیدم که به عنوان شیرینی استفاده کنم بتونم با اطمینان خدمتتون بگم ولی از دمای کمتر یعنی 80 درجه یا کمتر استفاده می شه. 

بهار
جمعه، 02 آذر 1397، 11:18

سلام روزتون بخیر ،ممنونم بابت همه نکاتی که اینجا یاد گرفتم،من همه نکات مرنگ رو رعایت کردم فقط نمیدونم چرا موادم داهل قیف حالت نمیگیره،مرنگ هرچقدر هم پودر قند میزنم باز هم سفت نمیشه جهت ماسوره زدن؟و سوال دوم اینکه  میشه پودر شکر هم استفادهکرد بجای پودر قند؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 02 آذر 1397، 14:32

سلام بهار جان،
علت فُرم نگرفتن مرنگ در قیف رقیق بودن و خوب نزدن سفیده های تخم مرغه و اضافه کردن پودر قند کمک نمی کنه. احتمالا یا از زرده در سفیده ها مخلوط بوده، یا ظرف یا پره های همزن با آب جوش و سرکه تمیز نشده بودن،یا سفیده ها رو کم زده بودید و هنوز خوب فرم نگرفته پودر قند رو اضافه کردید. دقت کنید که مدت زمان زدن سفیده با همزن تقریبی بوده و باید به شکلش دقت کنید و ممکنه مدت زمان بیشتری نیاز باشه.  
به جای پودر قند می تونید از پودر شکر استفاده کنید.  

Mehrsa
دوشنبه، 28 آبان 1397، 20:23

سلام استاد عزیز واقعا ممنونم بابت دستورات بی نقص و کاملتون.من مرنگ درست کردم و برخلاف دفعات قبل که از دستورهای دیگهداستفاده میکردم خیلی خوب بود بافت داخلش پوک نبود و براق بود ولی مشکلش اینه وقتی برای تزیین روی خامه میخوام استفاده کنم زود چسبناک میشه و همینطور وقتی میخوری دهن رنگی میشه .مشکلش چی بوده ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 آبان 1397، 21:02

سلام عزیزم،
خوشحالم که سایت براتون مفید بوده.
چسبناک شدن مرنگ به دو علته اول از همه مراحل خشک کردن (در فر و بعد در فر خاموش) دقیق انجام نشده و دوم اینکه مرنگ زود روی کیک خامه ای گذاشته شده. دقت کنید که خامه رطوبت زیادی داره و مرنگ ساختارش از پودر قنده و جذب رطوبت داره. پس باید کیک رو بعد از خامه کشی در یخچال استراحت کافی بدید تا خشک شه و بعد مرنگ رو روش بذارید. اگر عجله دارید قسمتی که با خامه در تماسه رو با شکلات آب شده پوشش بدید تا رطوبت خامه رو به خودش نگیره.
در مورد رنگی شدن دهن، مارک رنگ خوراکیتون رو عوض کنید و اگر براتون مقدوره از مارک های خارجی استفاده کنید.  

Mehrsa
سه شنبه، 29 آبان 1397، 08:39

ممنونم استاد جان،طبق دستور خشک کردم ولی سعی میکنم این دفعه بیستر بزارم بمونه داخل فر تو مرحله اول.رنگ هم امریکالر و ویلتون استفاده کردم اتفاقا امریکالر ها یکم به تلخی میزد بخاطر رنگ زیادش

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 آبان 1397، 11:16

عزیزم اگر مارک رنگ معتبره یا زیاد ریختید یا همون مرطوب بودن مرنگ و خشک نبودن باعث پس دادن رنگ شده. حتما برای فر دماسنج تهیه کنید تا از دما مطمئن باشید و کمتر نباشه.

atusa
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 19:46

سلام و شب خوش
من مرینگ درست میکنم و تا قبل از مرحله پخت همه چیز عالیه ولی در کمترین درجه فر که 100 ، نهایت تا 20 دقیقه میمونه و از این زمان به بعد میسوزه، علتش را نمیفهمم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 20:18

سلام عزیزم،
فرتون دماسنج فر داره و از دماش مطمئنید؟ تنها علتش تنظیم نبودن دمای فر و بالا بودنشه، برای دستورهای حساس حتما و حتما باید دماسنج فر داشته باشید! گازیه یا برقی؟

atusa
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 22:04

گازی

atusa
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 22:14

طبق گفته شما مطمئن شدم از دمای فر، فر برقی را امتحان میکنم و یا دماسنج میگیرم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 آبان 1397، 06:24

عزیزم برای فر گازی قطعا باید دماسنج فر داشته باشید، برای دستورهای قلقل دار مثل مرنگ، رد ولوت، چیزکیک.... حتی چند درجه اختلاف کار رو خراب میکنه، دماسنج فر وسیله مکانیکیه و واقعا یکبار خریده حتما مارک پرستیژش رو تهیه کنید. اگر از فر برقی استفاده می کنید روی کانوکشن باید بذارید

atusa
پنجشنبه، 24 آبان 1397، 15:25

چشم، حتما، ممنون عزیزم

Hani
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 13:45

سلام ببخشید پایین ترین دمای فر من 65 درجه هس میتونم از این دما استفاده کنم؟
اگه با این دما مرنگ خشک بشه، تایم اش چه قدر بیشتر میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 14:15

سلام عزیزم،
یعنی روی صد درجه تنظیم نمی شه؟ اگر دماسنج دارید و می شه کمی بیشتر بذارید روی همون صد درجه خشک شه.

Hani
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 18:34

من منظورم این بود پایین ترین درجه فر ام(65درجه)هست!(0ون شما نوشته بودید پایین ترین درجه فر)
پس همون صددرجه باشه دیگه!؟ درجه اش رو کمتر نزارم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 19:13

نه قربونت برم 80 تا 100 درجه بذارید 60 خیلی کمه

حکیمه
دوشنبه، 29 مرداد 1397، 19:51

مرنگ نمیشه باهاش درست کرد و اینکه برای تزیین کاپ کیک چه نوع مرنگی خوبه که بشه با ماسوره حالت داد بهش؟ویا روشو با شعله بسوزونی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 مرداد 1397، 20:00

سلام حکیمه جان،
پودر مرنگ در مواردی استفاده می شه که به سفیده حرارت داده نمی شه و در واقع برای جلوگیری از خطرات آلودگی های سفیده تخم مرغ خام جایگزین می شه مثل باترکریم و رویال آیسینگ. امکان استفاده از پودر مرنگ به جای تخم مرغ در مرنگ هست ولی نتبجه مطلوبی نخواهید گرفت و طعم خوبی نداره.
همین نوع مرنگی که آموزش داده شده همونطور که در تصاویر می بینید قابل استفاده با ماسوه ست و می تونید باهاش کیک و کاپ کیک رو تزئین کنید و روش رو با مشعل بسوزونید.

حکیمه
دوشنبه، 29 مرداد 1397، 22:40

پس میشه بدون پختم ازش استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 مرداد 1397، 09:25

اصلا پودر مرنگ برای دستورهایی درست شده که در اون ها تخم مرغ به صورت خام استفاده می شه مثل رویال آیسینگ، چون تخم مرغ به صورت خام مضره و بیماری زاست این پودر رو درست کردن و ازش استفاده می کنن پس برای دستوراتی که تخم مرغ خام داره شما می تونید از پودر مرنگ استفاده کنید. ولی دستوراتی که پخت داره مثل مرنگ،، استفاده از این پودر جایگاهی نداره چرا که شما طبق روند دستور در انتها باید در فر یا با مشعل حرارت بدید. ولی اگر دلتون می خواد این پودر رو جایگزین کنید، از نظر تئوری قابل انجامه.

حکیمه
سه شنبه، 30 مرداد 1397، 10:34

ممنونم از پاسخگوییتون

حکیمه
سه شنبه، 30 مرداد 1397، 10:44

مرسی بهاره جون از راهنماییت

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 مرداد 1397، 10:54

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

حکیمه
يکشنبه، 28 مرداد 1397، 20:36

سلام بهاره جان پودر مرنگ همون پودر سفیده تخم مرغه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 مرداد 1397، 04:59

سلام عزیزم،
بله همونه که بیشتر برای رویال آیسینگ استفاده داره.

مریم
شنبه، 22 ارديبهشت 1397، 08:37

سلام بهاره جان
کلا بافت داخل مرنگ باید چطوری باشه؟تو خالی هست یا تو پر؟چون توی بعضی از عکسها دیدم داخل مرنگ پره ولی مرنگ های من توخالی بودن و البته ترد.
اگه توخالی بودن مرنگ ایراده، چطوری باید رفعش کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 ارديبهشت 1397، 10:50

سلام مریم جان،
عزیزم بافت مرنگ باید ترد و شکننده باشه و شیرینی نرمی نیست چون مواد نرم کننده مثل چربی و لبنیات توش به کار نرفته. بافت مرنگ تو پُره اگه حفره بسیار ریزی توش باشه اشکال نداره ولی نباید تو خالی باشه. اگر از همین دستور استفاده کرده باشید، در متن نوشتم که بعد از زدن کامل سفیده و در مرحله اضافه کردن پودر قند باید از دور متوسط همزن استفاده کرد، استفاده کردن از دور تند همزن در حین اضافه کردن پودر قند باعث می شه حفره های هوا در بافت مرنگ ایجاد شده. از طرفی هم زدن زیادی سفیده مرنگ رو خشک و خراب می کنه، سفیده باید تا استیف پیک زده شه و خشک نشه نه بیشتر.

مریم
پنجشنبه، 13 ارديبهشت 1397، 16:37

سلام بهاره جان.خسته نباشید
من مرنگ رو طبق دستور شما درست کردم. تا قبل از گذاشتن داخل فر همه چی خوب پیش رفت. ولی بعد از نیم ساعت رنگشون عوض شد و سوخت. با اینکه دمای فرم روی کمترین درجه بود. میشه برای حل این مشکل فر رو بعد از چند دقیقه کلا خاموش کنم؟  

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 ارديبهشت 1397، 17:31

سلام مریم جان،
عزیزم همونطور که می دونیم پختن تغییر رنگ ایجاد می کنه یعنی شما هر چیزی رو که بپزید رنگش عوض می شه. در مرنگ دنبال پختن نیستیم بلکه می خوایم مرنگ ها رو خشک کنیم که این خشک کردن در دمای 80 تا 100 درجه صورت می گیره و حتی با 5 درجه بالاتر از 100 درجه، مرنگ شروع به پختن می کنه. اول اینکه دماسنج فر بذارید تا متوجه بشید کمترین دمای فرتون چه دمائی هست چیزی که شما از پختن و سوختن تعریف می کنید صد در صد فر نامیزونه و کمترین دما بیش از صد درجه ست. اگر دمای فر میزون نیست باید فر رو سرویس کنید.
اما در مورد خشک کردن مرنگ در فر خاموش بستگی به شهر داره. اگر در جای خشک زندگی می کنید احتمالا خشک کردن در فر خاموش مقدور باشه ولی در جای مرطوب امکان پذیر نیست.

عاطفه
پنجشنبه، 23 فروردين 1397، 08:20

سلام بهاره جان
من به مرنگ رنگ قرمز زدم که اولش رنگ گلبهی خوشگلی شد ولی بعد از پایان پخت رنگش تغییر کرد به نظرتون دمای فرم زیاد بوده کمترش کنم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 23 فروردين 1397، 09:58

سلام عاطفه جان،
عزیزم مرنگ رو به هیچ وجه نباید بدون دماسنج فر بپزید، به این دلیل که حتی اگر پنج تا ده درجه دما بیشتر باشه مرنگ پخته می شه و ما نمی خوایم این اتفاق بیفته. مرنگ رو خشک باید کرد و دمای خشک کردن مرنگ 80 تا 100 درجه ست ولی چون اکثرا فرها 80 درجه نداره همون صد درجه در دستورها گفته می شه که در واقع ماکسیمم دماست از این بیشتر باشه به جای خشک کردن شروع به پختن مرنگ می کنه و می دونیم که حین پخت همه مواد غذایی تغییر رنگ رخ می ده.

Mahbooobeh
يکشنبه، 22 بهمن 1396، 09:40

بهاره جون اضافه کردن پودر قند در مرحله استیف پیکه یا سافت پیک؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 بهمن 1396، 15:33

در این دستور بعد از اتمام سافت پیک پودر قند اضافه می شه

Mahbooobeh
پنجشنبه، 12 بهمن 1396، 16:39

بهاره جون تو دایرکت اینستا عکسشو گذاشتم

Mahbooobeh
پنجشنبه، 12 بهمن 1396، 16:32

سلام بهاره جون یه سوال داشتم ،یه سری کاغد ترانسفر مرنگ هست که زیرش عکس میفته اون همون کاغذ شکلاته یا فرق داره ؟کجا عکسشو بفرستم ببینید

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 بهمن 1396، 18:43

سلام عزیزم همون زرورق شکلاته

مریم
چهارشنبه، 20 دی 1396، 17:01

سلام بهاره جان
ممنون از آموزش های کاملتون
من می خوام تزیینات کوچیکی به شکل هویج درست کنم که با فوندانت نباشه و روی کیک ازش استفاده کنم.
قبلا با آیسینگ درست کردم و وقتی خشک شدن گذاشتم روی کیک که خامه داشت. ولی طوبت خامه اونا رو شل کرد.
میشه اینکارو با مرنگ انجام بدم یا اون هم وقتی روی خامه قرار می گیره نرم می شه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 17:54

مریم جان بستگی به خامه داره، اگر خامه عادی باشه بهتره از مرنگ استفاده نکنی چون آب می شه، اگه خامه پالم دار باشه که با نام مینارین می فروشن چون چربی بالایی داره دیرتر آب می شه. اگر نمی خواید از خمیر های شکری استفاده کنید بهترین کار اینه که یه کرم سفت تر از خامه مثل باترکریم رو انتخاب کنید و باهاش شکل هویج رو روی کیک بدید.

Sepidehkhnl
جمعه، 08 دی 1396، 00:42

سلام
مرسی از سایت بسیار خوبتون و ممنون از اینکه همه ریزه کاری ها رو مطرح میکنید
من یک کیک تولد درست کردم با دستور پخت کیک اسنفجیتون و روش رو نصف باترکریم سوئیسی زدم و نصف خامه قنادی که داشتم که بانرکریم خیلی خوشمزه تر بود و اصلا قابل مقایسه نبودن و برای دیزاین روی کیک از دستور مرنگ استفاده کردم که چون عجله داشتم فکر میکنم دقیق رعایت نکردم و یکمی بد شد ولی در کل کیک خیلی خوبی شد و چون دفعه دومی بود که کیک رو بدون پودر کیک درست میکردم خیلی خوشم اومد و امیدوار شدم به ادامه کار

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 دی 1396، 08:11

واقعا خوشحالم کردید، بدونید که مرنگ و باترکریم هر دو دستورهای سخت و پر نکته ای هستن و اینکه انقدر خوب از پسش بر اومدید نشونه استعداد شماست امیدوارم هر روز موفق تر باشید.

homa
جمعه، 19 آبان 1396، 17:45

عذرخواهی میکنم تصحیج میکنم مرحله استیف پیک صحیح هست

Ailin
چهارشنبه، 19 مهر 1396، 11:24

سلام....ممنون از رسپی های خوبتون....چرا با وجود اینکه مواد مرنگ کاملا غلیظه و به همون مقدار که گفتید زده شده بعد از چند ثانیه که از قیف بیرون میاد شکل خودش رو از دست میده؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 مهر 1396، 15:51

با سلام،
پودر قند به شدت رطوبت جذب می کنه، دلیل تغییر شکل مرنگ خیس شدن پودر قنده ولی اگر نکات رو رعایت کنید و به میزان گفته شده در فر بپزید و بعد در فر خاموش استراحت بدید کاملا خشک می شه و تغییر شکل نمی ده، سعی کنید حین زدن کتری روشن نباشه و رطوبت اضافه در فضا نباشه.

AZIN DA
شنبه، 19 فروردين 1396، 13:22

جالب بود البته یه وسیله ای پارس خزر داره بنام خامه زن قیمتش خیلی هم ارزونه و سفیده تخم مرغ رو ظرف چند ثانیه به این شکل پف کرده درمیاره من از این وسیله خیلی راضی هستم من البته از روش ایتالیایی استفاده میکنم یعنی پودر شکر و آب خیلی کم میجوشونم البته موقع جوشیدن اصلا نباید روی گاز هم زد چون همونجا روی گاز سفت میشه باید داخل سفیده ها هم بخوره ولی وقتی تارت درست میکنم که روش مرنگ داره موقع پخت خیلی پف میکنه ولی بعد از پختن پفش میخوابه شاید باید شکر بیشتری زد که سفتتر بشه نمیدونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 فروردين 1396، 14:51

برای اینکه پف مرنگ نخوابه باید به میزان لازم هم زده، دمای فر رو کم و مدت زمان پخت رو طولانی کنید، بعد از اتمام پخت هم تارت رو نیم ساعت در فر داغ خاموش بذارید. از دستورهای مطمئن استفاده کنید و به هیچ وجه میزان شکر رو کم نکنید.

AZIN DA
يکشنبه، 20 فروردين 1396، 12:08

ممنون ایندفعه امتحان میکنم

حوری
شنبه، 27 آذر 1395، 08:30

سلام دختر گلم خسته نباشی با عرض پوزش یک ؟ در بعضی رسپی آسینگ رویال کمی گلسرین هست آیا گلسرین الزامیه و چه نقشی داره ممنونم از زحمات و محبتت

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 آذر 1395، 09:48

نقش گلیسیرین اضافه کردن رطوبت و چربی به آیسینگه. با اضافه کردن گلیسیرین آیسینگ ترک نمی خوره ! ولی با رعایت نکات می تونید به همون بافت برسید و نیازی به استفاده از گلیسیرین نیست

حوری
يکشنبه، 31 مرداد 1395، 20:16

سلام استاد عزیز  ضمن تشکر از زحمات فراوان شما  معلومه که عشق و علاقه خاصی به کارتون دارید غیر ازآموزش تمام نکات علمی تک تک موادرا توضیح میدهید که این چقدر مشگل و زمانبر است واقعا کار شما  قابل تحسین است من خیلی سایت دیدم سایت شما یکی از بهترینها ست من شخصا از این همه زحمت و فدا کاری تشکر و تشکر میکنم موفق باشید عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 شهریور 1395، 06:20

خیلی ممنون از محبتتون خوشحالم که شیوه ی کار رو دوست دارید.

Armaghansz
پنجشنبه، 07 مرداد 1395، 17:52

سلام ، خسته نباشید . با تشکر از سایت خیلی خیلی خوبتون!
یه سوال داشتم ، برای درست کردن مرنگ، میتونیم از پودر مرنگ بجای سفیده تخم مرغ استفاده کنیم ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 مرداد 1395، 05:45

سلام ارمغان جان،
به ازای هر سفیده ی تخم مرغ دو قاشق چایخوری پودر مرنگ رو با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و بعد مرنگ رو طبق دستور درست کنید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی