نان چای قزوین

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

نان چای قزوین

يکشنبه، 17 بهمن 1395، 15:46   مشاهده: 107,632

دستپخت های کاربران

نان چای قزوین:
از شیرینی های سنتی، که بهترین و محبوب ترین گزینه برای شیرینی پزی نوروزی هستند، شیرینی نخودچی، شیرینی برنجی، شیرینی زعفرانی، حاجی بادوم، پادرازی، قطاب و شیرینی اتابکی در سایت آموزش داده شده، در این پست هم با شیرینی نان چای آشنا خواهید شد. 
"نان چای یا نان چایی" از شیرینی های سنتی قزوینه که به دلیل طعم خوب و دوام بالا، علاوه بر سرو در کنار چای عصرانه، در لیست شیرینی های محبوب نوروزی هم قرار گرفته. برای شیرینی نان چای دستورات متنوعی موجوده که ترکیب ماست، زرده تخم مرغ و روغن جامد یا کره از همه متداول تره. خوبه بدونید که علت نامگذاری  بسیاری از شیرینی های اصیل ایرانی مثل همین شیرینی و شیرینی نخودچی به نام "نان" نسبت بالای آرد در مقابل بقیه مواد و کم شیرین بودن اونهاست.


 • فر
 • از مشکلات متداول تهیه شیرینی های سنتی، سوختن ته شیرینی قبل از اتمام پخته که دقت در انتخاب سینی فر می تونه جلوی این مشکل رو بگیره. در پخت شیرینی های سنتی، به جای استفاده از سینی خود فر، از سینی شیرینی پزی یا رولت رنگ روشن که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه استفاده کنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر  امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.
 • نکته دیگه ای که باید در پخت این شیرینی ها رعایت کنید، چرب نکردن سینی شیرینی پزیه. به دلیل لطافت شیرینی های سنتی، لایه روغن روی سطح سینی باعث تیره شدن ته شیرینی ها می شه. سینی رو فقط در صورتی چرب کنید که در دستور ذکر شده باشه و برای چرب کردن از روغن جامد یا کره به جای روغن مایع استفاده کنید.
 • اگر از فر گازی استفاده می کنید، تمامی سینی ها رو خارج کنید و توری رو طبقه وسط فر بذارید و حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب (مثلا پرستیژ) استفاده کنید.
 • متاسفانه تنظیم مناسب در مدل های مختلف فر برقی، متفاوته و برای انتخاب باید دفترچه رو مطالعه کنید. برای پخت کیک ها و شیرینیجات،  بسته به نوع فر، یکی از سه تنظیم "کانوکشن"، "کانوکشن به همراه المنت بالا و پایین" و یا "المنت بالا و پایین به تنهایی" استفاده می شه. مواد لازم:

آرد: 500 گرم 
پودر قند: 125 گرم 
روغن جامد: 250 گرم
زرده تخم مرغ: دو عدد (هم دمای محیط)
ماست: 90 گرم (هم دمای محیط)
بیکینگ پودر: یک چهارم قاشق چایخوری
پودر هل: یک قاشق چایخوری

مواد لازم رومال:

زرده تخم مرغ :1عدد
ماست :یک قاشق چایخوری
نمک: یک پنسه
زعفران غلیظ دم کرده:یک دوم قاشق چایخوری (قابل حذف)
کنجد یا تخم خرفه: به مقدار لازم

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. در تهیه شیرینی های سنتی بهتره از ترازوی آشپزخانه به جای پیمانه های اندازه گیری استفاده کنید. در صورتیکه ترازو در دسترس ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
 • منظور از هِل در شیرینی های سنتی ایرانی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.
 • در تهیه این دستور از ماست شیرین (کارخونه ای) یا ماست خامه ای استفاده کنید، حالت اسیدی ماست ترش و ماست لبنیاتی باعث بریدن خمیر می شه. ماست باید هم دمای محیط باشه.
 • برای کیفیت بهتر و لطافت شیرینی هایِ خشک، بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید.

و اما در دستورهایی که "روغن جامد" در مواد اولیه به کار رفته چه کار کنیم؟

 • روغن جامدِ مارک "اصیل"، بهترین گزینه برای شیرینی های سنتی ایرانیه، این روغن کاملا جامده، خوش عطر و با کیفیته و بدون صاف کردن هم قابل استفادست. البته بسیاری از اساتید توصیه می کنند این روغن رو هم به روش گفته شده در این پست صاف کنید. تنها مشکل این روغن قیمت بالا و به صرفه نبودنه.
 • اما رایج ترین گزینه، استفاده از روغن های نباتی موجود در بازاره که در قوطی های حلبی با مارک های ورامین، لادن، اویلا... به فروش می رسه. برای موفقیت در تهیه شیرینی سنتی با این دسته از روغن ها دو مرحله مهم باید رعایت شه. اول اینکه به روش گفته شده در این پست روغن رو صاف کنید و دوم استفاده از کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، بهاران گل.. به همراه روغن صاف شدست. به این شکل که سی درصد از حجم روغن گفته شده در دستور رو از مارگارین استفاده می کنید تا مشکل بی کیفیتی روغن و عدم انسجام خمیر برطرف شه. یعنی اگر مثلا میزان روغن ذکر شده در دستور نخودچی صد گرمه، سی گرم مارگارین و هفتاد گرم روغن جامدی که صاف کردید رو به همراه هم استفاده کنید. دقت کنید که روی مارگارین کم چرب نوشته نشده باشه. 
 • نکته: برای استفاده از مارگارین به همراه روغن جامد صاف شده، کافیه هر دو رو در کاسه ای بریزید، یک دقیقه با دور کند همزن بزنید تا یکدست شه و بعد باقی مراحل را طبق دستور انجام بدید. یعنی نیازی به صاف کردن مجدد به همراه هم نیست.
 • در استفاده از روغن جامد صاف شده، می تونید به جای همراه کردن سی درصد مارگارین سوپرمارکتی، از سی درصد روغن صاف که در لوازم قنادی ها با نام روغن پنجاه به فروش می رسه، به همان شیوه استفاده کنید. یعنی برای صد گرم روغن گفته شده در دستور، سی گرم روغن صاف بریزید و هفتاد گرم روغن نباتی که یک دور صاف کردید استفاده کنید.
 • اگر تهیه روغن جامد اصیل براتون گرونه و روغن نباتی هم در دسترس ندارید، گزینه آخر صاف کردن کره گیاهیه. دقت کنید که منظور از کره گیاهی، مارگارین هائیه که در سوپرمارکت ها به فروش می رسه و منظور مارگارین صاف لوازم قنادی نیست. این روغن رو به روشی که در پست شیرینی کشمشی توضیح دادم می تونید صاف کنید و بعد اندازه گیری کرده و در دستورات به جای روغن جامد استفاده کنید.  
 • در زمان خریداری روغن جامد دقت کنید که روغن نباتی (گیاهی) مدنظره، روغن حیوانی جامد که با مارک های شَکَلی، رادمنش.... به فروش می رسه مناسب شیرینی پزی نیست و بافت متفاوتی با شکنندگی بیشتر ایجاد می کنه.
 • اگر خارج از ایران زندگی می کنید، می تونید روغن جامد Ghee رو از مغازه عرب ها یا بصورت آنلاین تهیه کنید و اگر تهیه روغن جامد براتون مقدور نیست، از کریسکو crisco shortening استفاده کنید.


پودر قند رو اندازه گیری کنید. در صورتیکه در جای مرطوب زندگی می کنید، قبل از الک کردن، برای بازگرداندن حالت پودری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید تا نرم و یکدست شه. اگر هیچ کدوم از این دو دستگاه رو ندارید، پودر قند رو در دو لایه کیسه فریزر بریزید و با گوشکوب به صورت ملایم روش بزنید تا باز شه. از اونجائیکه لطافت و یکدست بودن مواد در کیفیت شیرینی خشک بسیار موثره، پودر قند رو حتما از الک بسیار ریز رد کنید. 


 
روغن و پودر قند رو در کاسه تمیزی بریزید و با همزن برقی به مدت چهار دقیقه بزنید تا مواد یکدست، روشن و حجیم شه. بین کار همزن رو خاموش کنید و مواد رو با لیسک از اطراف و ته کاسه جمع کنید، با این کار کل مواد به میزان مساوی زده می شه. زمانیکه روغن روشن و حجیم شد و جای پره های همزن روش موند کافیه. دقت در این مرحله باعث ایجاد سبکی و تُردی در شیرینی می شه.زرده های تخم مرغ و هل رو اضافه کنید و مواد رو یک تا دو دقیقه بزنید تا کاملا یکدست شه. در این دستور، مانند قطاب، مقدار بسیار کمی بیکینگ پودر برای پوک شدن و تردیِ خمیر به کار می ره. بیکینگ پودر باید با ماست مخلوط و بعد به مواد اضافه شه. در انتخاب ماست دقت کنید که آبکی یا ترش نباشه، این دو نوع ماست انسجام خمیر رو از بین برده و اصطلاحا خمیر رو می بُره.
ماست و بیکینگ پودر رو با هم خوب هم بزنید تا یکدست شه. بعد از هم زدن، چند ثانیه صبر کنید تا بیکینگ پودر فعال شه، ممکنه حتی ماست حالت پفی پیدا کنه که طبیعیه. بعد ماست رو به مواد اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.آرد رو در چند مرحله به مواد اضافه کنید. می تونید اول میزان کمی از آرد رو با همزن مخلوط کنید، ولی بعدش حتما از قاشق چوبی یا لیسک استفاده کنید.بعد از اضافه کردن کل آرد، دستتون و سطح کار رو با آب داغ و صابون بشورید و خشک کنید و خمیر رو به میز کار انتقال بدید. خمیر رو فقط و فقط در حدی که فرم بگیره و یکدست شه ورز بدید. یکی از دلایل ضرورت صاف کردنِ روغن جامد، پس ندادن روغن از خمیر در مرحله ورز دادنه.حتی اگر نکات روغن رو کاملا رعایت کنید، ورز دادن بیش از حد، خمیر رو به روغن میندازه و خمیر روغن انداخته به هیچ وجه قابل کاتر زدن و پخت نخواهد بود. پس مواد رو فقط در حدی ورز بدید که وقتی مقداری از خمیر رو بین انگشتان فشار می دید، از هم نپاشه و فرم خمیری بگیره.برای تستِ خمیر، دستتون رو بشورید و خشک کنید، خمیر باید با دست تمیز گلوله شه و چسبنده نباشه.خمیر رو در کیسه ای گذاشته و نیم ساعت در جای خنک منزل استراحت بدید. این شیرینی بدون استراحت هم قابل کاتر زدن و پخته، ولی استراحت کیفیت خمیر رو بهتر می کنه.تا خمیر استراحت می کنه رومال رو آماده کنید. برای تهیه رومال، زرده تخم مرغ به دمای محیط رسیده رو با یک قاشق ماست و یک پنسه نمک، خوب بزنید تا یکدست شه. می تونید به جای ماست، از خامه صبحانه یا شیر هم استفاده کنید. درصورتیکه دلتون می خواد رویه شیرینی ها خوش رنگ تر باشند، به رومال زعفران دم کرده هم اضافه کنید.فر رو روی 170 درجه سانتی گراد معادل 338 درجه فارنهایت یا درجه بین 3 و 4 فر روشن کنید تا گرم شه.
سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و کنار بذارید. برای شیرینی های سنتی از کاتر با اشکال خیلی خاص نمی تونید استفاده کنید و بهتره کاتر ساده انتخاب کنید.
خمیر رو بعد از استراحت، بین نیم سانت تا یک سانت باز کنید. به شیوه سنتی شیرینی ها یک سانت باز می شن اما از اونجائیکه برای عید نوروز شیرینی های ظریف تر و ریزتر مد نظره قطر کمتر هم متداول شده.
برای دقیق باز شدن خمیر و ناهموار نبودن و پخت یکدست، می تونید دو کتاب یا دو وسیله به ارتفاع مساوی، دو طرف خمیر قرار بدید. با این روش باز کردن خمیر آسون تر و شیرینی ها منظم تر می شن. اگر از کتاب استفاده می کنید، کتاب ها رو با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید. حالا خمیر رو روی سطح آرد پاشی یا بین دو لایه محافظ غذا (سلفون) یا بین دو برگ کاغذ روغنی قرار بدید، کتاب ها رو دو طرفش گذاشته و خمیر رو با وردنه باز کنید.روش رو خیلی کم ماساژ بدید تا صاف شه و بعد سلفون رو برداشته و خمیر باز شده رو کاتر بزنید. اگر خمیر رو روی کاغذ روغنی یا سلفون باز کردید، به راحتی از زیر، شیرینی رو فشار بدید، دربیارید و روی سینی شیرینی پزی بذارید. اگر خمیر رو روی سطح آردپاشی شده باز کردید، شیرینی های کاتر زده شده رو با پالت بردارید و روی سینی شیرینی پزی بچینید. خمیر رو تا جای ممکن نزدیک به هم کاتر بزنید تا دفعات کمتری باز و بسته کنید و به روغن نیوفته.  برای زیباتر شدن شیرینی ها، می تونید خمیر رو قبل از کاتر زدن، با وردنه شیاردار راه راه کنید.
بعد از اتمام کاتر زدن، با برس شیرینی پزی رومال بزنید. برای ضخیم بودن رومال ها به شیوه قنادی، باید دو دور رومال بزنید. یعنی یک دور تمام شیرینی های روی سینی رو رومال زده و بعد دوباره این کار رو تکرار کنید.در صورت تمایل روی نون چای ها کنجد یا پودر پسته بپاشید.سینی شیرینی پزی رو به مدت بیست دقیقه در فر قرار بدید. نان چای باید در دمای ملایم و در مدت زمان مناسب مغزپخت شه.بعد از بیست دقیقه، زمانیکه روی شیرینی ها طلایی یا قهوه ای روشن و زیرش یک درجه تیره شد، سینی رو از فر خارج کرده و روی توری خنک کننده قرار بدید.
این شیرینی ها دوام بسیار خوبی دارن و می تونید زودتر از بقیه شیرینی های نوروزی آماده کنید. درصورتیکه محیط گرم و شرجیه، شیرینی ها رو در یخچال بذارید، در غیر اینصورت شیرینی ها رو در ظرف در بسته در دمای محیط نگهداری کنید.توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 
دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 17:49

سلام استاد گرامی
امروز پختمش .خمیرش خیلی آسونتر از نخودچی بود و اصلا اذیت نکرد اما در انتها بافت ترد و مثل بیسکوئیته، من چون تا حالا نان چای نخوردم نمیدونم بافت باید همین باشه یا مال من مشکل داره

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 17:54

سلام عزیزم،
بافتش بیسکوئیتی نیست قربونت برم، زمان پخت رو کم کنید، ولی ظاهرش عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

zohrehjooni
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 23:43

ممنون از شما

Khadije
شنبه، 26 اسفند 1402، 13:03

سلام بهاره جان .برای پخت این شیرینی میتونم از ماستی که خودم درست کردم و باشید محلی و پرچرب درست شده استفاده کنم؟ماستم شُل نیست

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 اسفند 1402، 15:30

سلام عزیزم،
یک الک بردارید، روی یک کاسه بذارید، دو عدد دستمال کاغذی در الک قرار بدید، ماست رو در الک روی دستمال کاغذی به مدت فقط و فقط ده دقیقه بذارید بیشتر نه، آب اضافیش خارج شه، خیلی هم نباید ترش باشه وگرنه روغن رو می بُره

Khadije
شنبه، 26 اسفند 1402، 19:56

ممنون بهاره جان.فقط میتونم مواد دستور رو نصف کنم و با نصف مقدار درست کنم؟مشکلی پیش نمیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 اسفند 1402، 08:26

نه عزیزم هیچ مشکلی نیست

Khadije
يکشنبه، 20 اسفند 1402، 13:51

سلام بهاره جان .خداقوت من دارم شیرینی ها رو یکی درست میکنم .ولی یهسوالی داشتم در دستورهایی مثل این شیرینی که زرده دارن فقط زمانی که حجم مواد دو برابر میشه میشه فقط یه زرده بزنیم ؟من یه نان چای از بیرون گرفتم خیلی نرم بود ولی احساس میکنم این شیرینی بافت تردی داره اگه بخایم شیرینیمون بافت نرمی داشته باشه باید چکارکنیم ؟و اینکه من تازه فر برقی خریدم ولی از نحوه پختش اصلا راضی نیستم  .دمارو وقتی کم میزارم داخل شیرینیم خامه و وقتی بیشتر میکنم شیرینی رو خیلی برشته میکنه وقتی مثلا رو 160 هست تا 25 دقیقه هم شیرینی رو نمی پزه اخه شما گفتید مدت ظولانی نباید شیرینی داخل فر باشه تصمیم گرفتم یه دماسنج فر بگیرم مارک پرستیژ قیمتش 550 بود هزینش برام یکم بالاست اگر دماسنج معمولی بگیرم کارمو راه میندازه چون میخام از فر گازم استفاده کنم.ویه سوال دیگه اینکه میتونم از این کره استفاده کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 20 اسفند 1402، 14:38

سلام عزیزم،
برای دو برابر کردن باید تک تک مواد ضربدر دو شه، یعنی زرده هم دو تا شه، عزیز دلم نگران فر نباشید، باید قلق گیری کنید، فرهای برقی باید قلقل گیری شن، یعنی چی؟ یعنی وقتی شیرینی رو درست می کنید، دو تا دونه رو با کانوکشن بپزید فقط هم ده درجه کمتر کنید، بعد بذارید خنک شه، دو تا دونه رو با تنظیم المنت بالا و پایین بپزید، بذارید کامل خنک شه، دو تا دونه رو با المنت بالا و پایین و فن، بذارید خنک شه، بعد مقایسه کنید، ببینید کدوم تنظیم مناسبه، برای شیرینی خشک سنتی، طبقه دوم از پایین بذارید، برای کوکی ها طبقه وسط، از خود سینی فر هم استفاده نکنید، مدت طولانی شیرینی رو خشک می کنه، بخواید نرم باشه باید دما رو تنظیم کنید، به نظرم قلق فر برقی رو دربیارید بهتره ولی بله دماسنج فر ارزون تر هم جواب می ده.
این کره اگر به تنهایی بخواد استفاده شه، باید به روش گفته شده در شیرینی کشمشی دوغگیری شه، اگر کنار روغن جامد بخواد استفاده شه، روغن باید صاف شه و سی درصد از این کره.

Khadije
يکشنبه، 20 اسفند 1402، 18:49

ممنونم که اینقد کاملو جامع توضیح دادید.بهاره ِجان من دماسنج رو تهیه کردم آیا در پستی روش کار باهاش آموزش داده شده تا چه مدت باید دماسنج در داخل فر باشه که مطمئن بشم دما درسته ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 20 اسفند 1402، 19:31

سلام مجدد،
مبارکتون باشه، روی توری بذارید یا از توری طبقه ای که کیک یا سینی رو روش قرار می دید آویزون کنید و کل زمان باید در فر باشه، از پیش گرمایش تا پایان پخت ،مدام باید کنترل شه که نوسان دما هم اگه باشه متوجه شید. می تونید این پست رو هم بخونید
https://www.cheftayebeh.com/2017/02/blog-post_6.html

Sunflower
پنجشنبه، 17 اسفند 1402، 14:05

سلام خانم وحید ببخشید واسه این شیرینی ماست سون پرچرب خوبه یا ماست پگاه کم چرب؟ و در مورد این دوتا کره مارگارین کدوم بهتره که با روغن قاطی کنم؟  یه مارک مهگل دیگه هم بود ولی اون کم چرب بود و گفتین نخرم. ولی این دوتا ننوشته کم چرب

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 17 اسفند 1402، 18:13

سلام عزیزم،
ماست سون بهتره، اگر کم چرب ننوشته هر دو قابل استفادست، البته اگر دسترسی دارید الان لادن بهتره

Sunflower
جمعه، 18 اسفند 1402، 06:45

متشکرم

سحرناز
چهارشنبه، 13 دی 1402، 23:15

سلام‌ بهاره جون من خیلی خوشحالم با خانوم مهربون و دوست داشتنی مثل شما اشنا شدم و ممنونم ارتون بابت این رسپی های عالی من این نان چای قروینی درست کردم و واقعا عالی شده خودم عاشقش شدم 😍😍

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 دی 1402، 06:55

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، خیلی هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس زیبا

fafa. heydari
دوشنبه، 22 خرداد 1402، 11:13

مثل همیشه عالی بود. ممنونم عزیزم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 خرداد 1402، 17:17

سلام به خانم هنرمند،
به به چه کردید حرف نداره نوش جونتون و ممنون از عکس

میرزایی
شنبه، 05 فروردين 1402، 09:45
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 فروردين 1402، 18:50

سلام عزیزم،
چه طرح جالبی زدید آفرین بهتون و ممنون از عکس

نیکان مقدم
شنبه، 20 اسفند 1401، 13:50

خانوم وحید عزیزم، سلام و وقتتون به خیر و خوشی. این نون چای و این شیرینی برنجی‌های خوشمزه رو با آموزش‌های عالی شما درست کردم. مثل همیشه، به‌خاطر همه و همه‌ی زحماتی که  می‌کشید، خیلی‌خیلی ازتون ممنونم. خانوم وحید عزیزم،  خمیر این نون چای رو میشه ۳-۴ روز در یخچال نگه داشت و بعد پخت؟ و میشه یه پنسه نمک رو معادل یه گرم در نظر گرفت؟  پیشاپیش از راهنمایی و وقتی که می‌ذارین، خیلی تشکر می‌کنم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 اسفند 1401، 19:43

سلام عزیزم،
خمیر رو فقط دو تا سه روز می شه در یخچال نگهداری کرد. متاسفانه یک پینج نمک نیم گرمه نمی شه از ترازو استفاده کرد.

رنگ گندم
دوشنبه، 23 اسفند 1400، 05:30

سلام استاد عزیزم
این شیرینی هم مثل بقیه دستورهاتون عالی دراومد.
 
ممنونم از محبت و مهربونی تون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 اسفند 1400، 17:33

سلام عزیزم،
به به عید آوردید به خونتون عالیه، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

armitamom
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 15:17

سلام
اولين شيرينى من براى سال جديد
ممنون بهاره جون خيلى عالى بود .

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 17:47

سلام عزیزم،
بسیار عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

armitamom
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 18:03

ببخشيد ميشه اين شيرينى رو در قابلمه استيل در جاى خنك تا عيد نگه داشت

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 18:21

در ظرف چهارقفله واشر دار، فقط سه لایه روی هم بچینید زیر و بین شیرینی ها کاغذ روغنی بذارید.

armitamom
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 18:43

ممنون

مامان فهیمه
سه شنبه، 03 فروردين 1400، 05:30

سلام. سال نوتون مبارک. آرزوی بهترین ها رو براتون دارم از صمیم قلب.
هر سال یکی از دستورات سایت رو با اطمینان میپزم. ممنونم واقعا.
اینم از نان چای قزوین.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 فروردين 1400، 12:33

سلام عزیزم،
سال نو شما هم مبارک باشه به به من عاشق نان چای هستم نوش جونتون و ممنون از عکس

Mozhganchideh
يکشنبه، 01 فروردين 1400، 20:24

سلام بهاره جونم من این شیرینی رو از یه دوستی پارسال برای اولین بار هم اسمشو شنیدم و هم خوردم دیدم خیلی خوشمزس تو سایت شما سر چ کردم و پیدا کردم این عکس شیرینی ک روی رانر ترمه هست و پارسال و عکس بعدی مال امسال هست  حیفم اومد نزارمشون واقعا شیرینی خوش طعم و خوش مزه هست ممنونم ازتون

Mozhganchideh
يکشنبه، 01 فروردين 1400، 22:26

چرا یکی از عکسها حذف شد؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 فروردين 1400، 09:35

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که این شیرینی خوشمزه رو دوست دارید و درست کردید. نوش جونتون و ممنون از عکس راستش نمی دونم چرا یکی حذف شده

Efi84
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 20:18

ممنونم بهاره جان بابت دستور خوبتون .اگر چه مرحله زدن پودر قند و روغن مثل شما نبود.ولی نتیجه ش خیلی خوب شد .باز هم بخاطر دستور دقیقتون ووقتی که میگذارین. ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 اسفند 1399، 14:45

سلام عزیزم،
به به اینا عالین دستتون درد نکنه و نوش جان

Lotfizadeh.sa@gmail.com
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 14:18

نان چای قزوین که با رسپی دقیق شما پختم و به نظرم نتیجه عالی بود .

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 19:10

کیییف کردم چه با سلیقه واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

Hani
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 22:55

اینم از نان چای قزوین من:)
با تشکر فراواااان

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 15 اسفند 1399، 08:56

مثل همیشه عالی و بی نقص
نوش جان عزیزم

صفورا
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 10:43

بهاره عزیز ممنون از شما برای دستور این شیرینی ..من خیلی دوستش دارم...بار اول المنت پایین پختم ..حدود ۲۵ دقیقه طول کشید...رنگش روشن شد ...باقی خمیر را در شرایط کانوکشن پختم.. در ۲۰ دقیقه رویشان طلایی شد اما زیرنه...ادامه  پخت را گذاشتم با المنت پایین ...این شد که کلا برشته تر شد..
یک مشکل که هست ظاهر کار ترگ دار شد خصوصا بار دوم..البته شکننده نشد...
کلا روغن نیمه جامد رو به روش شما صاف کردم ..و خمیر رو هم ورز خاصی ندادم فقط در حد جمع کردن خمیر ...

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 11:02

سلام عزیزم،
مشکل نه از روغن بوده نه از ورز، مشکل از دمای فره، در فر برقی به هییییییییچ وجه از المنت پایین استفاده نمی کنیم و بسته به مارک فر از کانوکشن، یا تنظیم المنت بالا و پایین به همراه فن یا تنظیم المنت بالا و پایین استفاده می کنیم. تنظیم فر استباه بوده روغن پس داده ترک خورده.

Ziba
دوشنبه، 17 شهریور 1399، 19:53
بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 08:24

کیییف کردم زیبا جان عجب شیرینی هایی شده نوش جان و ممنون از عکس

کوکب
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 09:25

سلام خانم وحید
خراب شد خیلی شکننده و ترد شده علتش چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 10:29

سلام عزیزم،
روغنتون چی بوده؟

کوکب
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 14:49

روغن جامد لادن، به روش شما صافش کردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 19:13

عزیزم روغن ها امسال به دلیل شُلی زیاد باید با سی درصد مارگارین همراه می شدن، احتمال بسیار زیاد مشکل از روغنه که به تنهایی استفاده شده. ورز زیاد و دمای بالای فر هم باعث روغن پس دادن می شه.

کوکب
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 20:49

ممنون از راهنماییتون
ببخشید یه سوال دیگه تو سایت گفتید کره میتونه جایگزین مارگارین شه آیا تو این رسپی هم میشه اینکارو کرد؟ و اینکه اگر میشه چقدر زودتر باید از یخچال خارج کنیم یعنی باید هم دما محیط بشه،یا سفت باشه؟باز هم سپاسگزارم برای زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 05:45

نه عزیزم متاسفانه کره حیوانی قابل استفاده نیست. در دستورات شیرینی های سنتی سایت روغن نباتی مدنظره که برای کمک به سفت شدن روغن نباتی می شه از کره گیاهی (مارگارین) یا روغن صاف قنادی استفاده کرد.

someira
شنبه، 23 فروردين 1399، 07:15

سلام خدمت استاد بزرگوارم.
ممنون از رسپی های خوشمزتون.من این خمیر رو که آماده کردم برای استراحت گذاشتمش توی محیط آشپزخونه داخل نایلون یه عالمه روغن پس داد.بعدش موقع پهن کردن خمیر ترکهای عمیق رمیداشت و درست کارت نمیخورد و خیلی خمیرش روغنی بود.تصویر خمیر و بعد پخت روخدمتتون ارسال میکنم.ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید.
سلامت و پاینده باشید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 09:57

سلام عزیزم،
امسال روغن ها رو به تنهایی نمی شد استفاده کرد و بعد از صاف کردن باید با سی درصد مارگارین مخلوط می کردید تا روغن پس نده چون خیلی شل و آبدار بودند. از مارگارین در کنار روغن صاف کرده استفاده کرده بودید؟

someira
شنبه، 23 فروردين 1399، 10:16

ممنون از پاسخگوییتون.اندازه یه گردو روغن صاف ریخته بودم.فکر میکنم کم بوده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 10:53

بله عزیزم 15 تا 30 درصد روغن صاف نیازه.

آذر دخت
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 17:21

سلام بهاره جان انشالله که شاد و تندرست باشی
من نون چایی رو پختم خیلی خوب شد
مرسی از دستور کامل و خوبت
انشالله که سربلند و موفق باشی همیشه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 18:47

سلام عزیزم،
چه خوش آب و رنگ هم شده واقعا آفرین بهتون
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Fatemeh V
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 01:16

سلام. ممنون از این دستور بسیار عالی و با جزئیات کامل

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 05:36

سلام عزیزم،
مرسی از خودتون که انقدر عالی درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

شيرين
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 10:43

سلام شف عزيزم
ممنون بابت اين شيريني خوشمزه
فوق العاده بود
چه خمير خوبي داشت
اصلاً روغن پس نداد
خيلي خيلي مننونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 11:23

سلام شیرین جان،
خیلی خوشحالم که راضی بودید شیرینی هاتون هم عالی شده، دستتون درد نکنه و نوش جونتون

Far_zaneh
شنبه، 20 مهر 1398، 06:15

 یه شیرینی درست کردم با سفیده های تخم و ۳ تا زرده برام موند.  گشتم و این شیرینی های جذاب اینجا پیدا کردم .بهاره جون واقعا ازتون ممنونم از توضیحات کاملتون.  از طعم و رنگ این شیرینی های خوشمزه هم که نگم.
سینی اول خیلی خوب شد شینی دوم با اینکه در فر باز گذاشتم چند دقیقه ولی فر باز هم داغ بود و طلایی تر شدن شیرینی ها. فقط میخواستم بدونم این خمیر قابلیت نگهداری تو فریزر داره ؟ اگه داره تا چه مدت؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مهر 1398، 06:26

سلام فرزانه جان،
واقعا شیرینی هاتون عالی شدن چه رنگ و رویی و چه کاتر زیبایی نوش جونتون باشه عزیزم.
خمیر تا یک ماه در پلاستیک ضخیم قابل فریز کردنه ولی بدونید که کیفیت شیرینی با خمیر فریزری کمی پایین تره.

farideh mzd
يکشنبه، 18 فروردين 1398، 18:53

خانم وحید عزیز،اینم عکس نون چایی های من،اولین بار بود هم میپختم هم میخوردم،عاشقشششش شدم،بازم کلی تسکر

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 فروردين 1398، 19:25

سلام عزیزم،
به به چه شیرینی های توپولی و خوش رنگی واقعا عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Azi
دوشنبه، 05 فروردين 1398، 18:57

بهاره عزیزم ممنون که دنیام را زیبا و البته شیرین کردید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 فروردين 1398، 19:00

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده هنر و پشتکار خودتون باعث این شیرینی شده، خسته نباشید و ممنون از عکس

فروغ ۴۳
جمعه، 27 مهر 1397، 17:23

وایییی بهاره جون عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 مهر 1397، 19:33

فروغ جان چقدر عالی و حرفه ای درست کردید آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

مهمان
شنبه، 18 آذر 1396، 18:51
nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 03:36

سلام شف عزیز،با استفاده از دستور وتضیحات کاملتون این شیرینی رو به راحتی درست کردم،سپاس.فقط به برای من میزان شیرینی این نان چای نسبت به نان چای بازاری کمتر هست،میشه مقدار پودر قند رو بیشتر بریزیم واگه میشه تا چه اندازه میتونیم اضافه کنیم.
من برای رویه مال طبق توضیحاتتون از دو دفعه رویه مال استفاده کردم اما روی شیرینی رنگش تیره نشد در حالیکه زیر شیرینی کاملا رنگش برگشته بود ومجبور شدم شعله بالای فر رو روشن کنم،برای تیره تر شدن رویه میتونیم در رویه مال از پودر قند استفاده کنیم وبه چه میزان؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مرداد 1396، 05:38

سلام ناهید جان،
عزیزم آفرین به شما که زحمت کشیدید و شیرینی رو تهیه کردید. این شیرینی چون نوعی نون محسوب می شه به صورت سنتی و اصیل کم شیرینه، ولی در سال های اخیر در فروشگاه ها به سبک شیرین تر پخت می شه که اون هم خوشمزه و عالیه. می تونید پودر قند رو به جای یک پیمانه، یک و نیم پیمانه تا دو پیمانه (250 گرم) بریزید، یعنی نصف آرد! توصیه می کنم این بار در مقدار کمتر درست کنید و ببینید میزان شیرینیش مناسب ذائقتون هست یا نه.
برای تیره شدن رومال، اگر فر گازی دارید، 3 دقیقه قسمت بالای فر (گریل) رو روشن کنید، ضمن اینکه می تونید میزان زعفران رو بیشتر کنید. بهتره به جای پودر قند از یک قاشق چایخوری عسل در رومال استفاده کنید.

گندم
شنبه، 24 تیر 1396، 06:58
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 تیر 1396، 07:51

به به عجب نان چایی، خییلی خوش آب و رنگن حتما طعمشون هم عالی شده، خسته نباشید عزیزم و مرسی از عکس

مهشید
شنبه، 03 تیر 1396، 06:46

سلام ..ممنون از دستور عالیتون ... واقعا لذت بردم از باقت ترد و خوشمزه این نون.... البته من یه مقدار بیشتر تو فر گذاشتم چون تردتر دوس دارم...

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 تیر 1396، 09:09

ماشالا مهشید جان چقدر شیرینی هاتون زیبا و حرفه ای شدن واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیبایی که برامون گذاشتید

homa
دوشنبه، 08 خرداد 1396، 17:44

باسلام شف بهاره عزیزبادستورکامل وبی نقص شما برای اولین بااین شیرینی رودرست کردم عالی که شده ولی سوالی داشتم البته میخواستم خودم امتحان کنم ولی لازم دونستم اول ازشماراهنمایی بگیرم ایامیتونم رواین شیرینی رومال نزنم بعدازپخت ایسینگ بزنم چون این شیرینی طعم خوبی داره ولی بیسکویت شکری طعم خاصی نداره سپاسگزارم ازاین که اینقدرزحمت میکشین

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 خرداد 1396، 14:59

سلام هما جان،
عزیزم واقعا با پشتکار و استعدادید و بهتون تبریک می گم. شیرینی هاتون عالی شده ممنون از عکس. متاسفانه شیرینی های سنتی به دلیل نوع بافت و میزان چربیش آیسینگ رو نمی پذیره، یعنی آیسینگ روش نمی شینه و ور میاد بعد از یک روز باز هم می تونید در میزان کم امتحان کنید.

آرزو
پنجشنبه، 26 اسفند 1395، 08:57

خیلی خوشمزه و خوش عطر

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 26 اسفند 1395، 14:40

به به آرزو جان چه کاترهای خوشگلی هم زدی خییلی خوبن عزیزم ممنون از عکس و نوش جونتون

Saharp
شنبه، 14 اسفند 1395، 19:46

ممنون بابت رسپي هاي خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 اسفند 1395، 20:01

ممنون از شما! چقدر هم خوش رنگ و عالی شده

شبنم انواریان
پنجشنبه، 21 بهمن 1395، 11:17

عالی بود بهاره عزیز ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 بهمن 1395، 17:31

وای کار شما عالی تره که! خیلی خیلی خوب شده نوش جونتون

نظرات
میرزایی
جمعه، 18 اسفند 1402، 11:07

میشه زحمت بکشید و یه شیرینی خشک باطعم نسکافه هم آموزش بدید که مناسب عید باشه و ماندگاری بالایی داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 اسفند 1402، 18:57

سلام عزیزم،
بیسکوئیت نسکافه ای در سایت هست، خیلی هم خوش طعمه ولی کره ایه و پنج روز بیشتر نمی مونه متاسفانه مدتیه کسالت دارم، فعلا برام امکان آموزشش نیست.

میرزایی
جمعه، 18 اسفند 1402، 23:07

نمیدونید چقدر ناراحت شدم که فرمودید کسالت دارید
ان شا الله بلا دور باشه و به زودی با سلامت کامل بتونید فعالیت های ارزشمندتان را ادامه بدهید💗💗💗

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 اسفند 1402، 08:06

ممنون از لطفتون

میرزایی
جمعه، 18 اسفند 1402، 07:54

سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم میشه این خمیر را آماده کرد و توی یخچال نگه داشت و بعد از چند روز پخت ؟
اگه امکانش هست تا چند روز و به چه صورته ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 اسفند 1402، 18:56

سلام عزیزم،
خمیر رو بگیرید، در کیسه بذارید، در یخچال تا پنج روز نهایتا می مونه، بعد بیارید بیرون، یک ربع بعد کاتر بزنید.

میرزایی
جمعه، 18 اسفند 1402، 23:05

ممنونم از شما
چشم حتما

Sunflower
جمعه، 04 اسفند 1402، 17:14

سلام بهاره خانم عزیز
ببخشید من روغن اصیل گرفتم واسه این شیرینی که درست کنم، ظرف رو که یکم تکون میدم روغن توش تکون میخوره مث حالت نمیه جامد و بعد از چند روز که تو کابینت گذاشتم یکم روغن حالت مایع روش جمع شده ولی خیلی خوش عطره، به نظرتون این حالت روغن طبیعی هس؟ تاریخش هم چک کردم تا ۶ ماه دیگه تاریخ داره، آخه من فک میکردم باید سفت و جامد باشه، تا حالا روغن اصیل نگرفته بودم و تجربه شو ندارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 اسفند 1402، 14:19

سلام عزیزم،
اگر کامل جامد نیست تقلبیه، ولی خراب نیست، صاف کنید بذارید یخچال، اگر سفت نشد مثل روغن نیمه جامد با سی درصد مارگارین سوپرمارکتی استفاده کنید.

Sunflower
يکشنبه، 06 اسفند 1402، 06:05

بسیار ممنونم🌹

ZIBA1365
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1402، 05:24

سلام خانم وحید عزیز
ببخشید من میخواستم مجدد این شیرینی خوشمزه رو درست کنم.میخواستم یه سایز قالبمو کوچکتر بزنم.بازم باید همون ۲۰ دقیقه بپزم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1402، 20:48

سلام عزیزم،
بعد از یک ربع با یک چاقو یکی از شیرینی ها رو برعکس کنید، اگر رو و زیر شیرینی رنگ گرفته بود، شیرینی رو دو نیم کنید، مغزپخت هم شده بود کافیه

Masood
چهارشنبه، 02 فروردين 1402، 08:39

با سلام خدمت شما استاد محترم
امکان داره در این دستور از زعفران ساییده شده درون موارد استفاده کنیم تا رنگ و عطر نان چایی بهتر بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 فروردين 1402، 18:58

سلام،
سال نوتون مبارک، تمامی ادویه های پودری بدون نیاز به تغییر  مقادیر مواد لازم در دستورها قابل کم و زیاد کردن هستند، زعفران هم به همین شکل به میل شما قابل اضافه کردنه به شرطی که یا پودری باشه یا بسیار غلیظ دم شه. ولی قطعا دستور از  طعم سنتی دور می شه.

نیکان مقدم
سه شنبه، 16 اسفند 1401، 15:01

خانوم وحید عزیزم، سلام و وقتتون به خیر و سلامت.  توی لوازم قنادی‌ها، علاوه بر آرد نول معمولی، یه آردی هست به اسم آرد نول اعلا که قیمتشم نسبت به آرد شیرینیِ معمولی، بالاتره. ممکنه راهنمایی بفرمایید که برای سفارش گرفتنِ شیرینی‌ و کیک، این آرد نول اعلا، بهتره؟ و کیفیت کیک و شیرینی رو بهتر می‌کنه؟ پیشاپیش و مثل همیشه بی‌نهایت از راهنمایی‌تون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 اسفند 1401، 19:06

سلام عزیزم،
برای کیک بهتره برای شیرینی مهم نیست الکی هزینه نکنید.

Efi84
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 18:15

سلام بهاره جان .من برای این دستور ۸۰ گرم مارگارین دوغ گرفته و بقیه رو روغن نیمه جامد اویلا استفاده کردم ولی موقع همزدن خیلی مایع بود و هر چقدر زدم کرم رنگ و سبک نشد.اصلا خیلی مایع بود .برای درست کردن شیرینی نخودچی باز همین مشکل رو داشتم . مواد رو اضافه کردم ولی حس میکنم مقدار مایعاتش نسبت به مواد جامد بیشتره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 19:13

سلام عزیزم،
همونطور که در نکات روغن در شیرینی پادرازی گفتم مارگارین رو نباید دوغ بگیرید و باید عادی در کنارش استفاده کنید چرا که مارگارین دوغ گرفته یک درجه شل می شه. روغن نیمه جامد رو باید به طریقی که آموزش دادم صاف کنید و در یخچال بذارید از روغن نیمه جامد معمولی نمی شه استفاده کرد. اگر صاف کردید و باز خیلی شل بوده جنس روغن خوب نیست من متاسفانه تا حالا اویلا استفاده نکردم تجربه ای ندارم.

Efi84
پنجشنبه، 21 اسفند 1399، 06:24

سلام .ممنون از پاسخگوییتون .من کل قوطی روغن رو صاف کردم و بعد چند روز استفاده کردم ولی هنوز حالت دون دون داره و خیلی شله . خودتون از چه روغنی استفاده میکنید که برای شیرینی پزی مناسب باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 اسفند 1399، 11:37

من فقط و فقط از روغن اصیل استفاده می کنم، سفته، کیفیتش عالیه، صاف کردن نمی خواد، دونه نداره خوش عطر و رنگ هم هست.

نادی
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 11:16

سلام بهاره جان من با دستور نان چای شما بیست روز قبل از عید آشنا شدم با دستور خوبتون حسابش از دستم در رفته بگم تا امروز چند کیلو نان چای درست کردم و فروختم هر کس میخوره مشتریش میشه میخواستم تشکر ویژه کنم برای کمک و آموزش عالی و بدون نقصتون شما به کسب و کار خونگی من کمک کردید ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 18:21

سلام عزیزم،
موفقیت شما قطعا نتیجه همت و هنر و تلاشتون بوده بسیار از خوندن پیامتون خوشحال شدم و باعث دلگرمی منه که بتونم کمکی کنم.
موفق باشید

MinaS
جمعه، 09 فروردين 1398، 14:30

سلام بهاره جان. روغن جامد صافی که داشتم کافی نبود و دیشب کمی مارگارین رو روی کتری حرارت دادم. بعد از این‌که گذاشتم سرد شد، کمی ظرف رو کج کردم که ببینم بسته یا نه که یه مایعی ازش ریخت بیرون. مایع چرب هم نبود و به آب شبیه‌تر بود تا روغنی که هنوز نبسته. کل اون مایع رو دور ریختم ولی مشکوکم که اصلا از مارگرین صاف شده استفاده بکنم یا نه. هیچ‌وقت موقع روغن صاف کردن همچین چیزی ندیده بودم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 فروردين 1398، 21:03

سلام عزیزم،
بیست درصد کره حیوانی رو دوغ و بیست درصد کره گیاهی (مارگارین) رو آب تشکیل میده که با صاف کردن آب ازش جدا می شه و کاملا نرمال بوده عزیزم می تونید بعد از صاف کردن و دور ریختن آب ازش استفاده کنید.

MinaS
دوشنبه، 12 فروردين 1398، 07:38

خیلی ممنون بهاره جان. درست کردم و خیلی خوب و خوشمزه شد. ممنون بابت دستورهای عالی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 فروردين 1398، 17:05

خوشحالم که نتیجه خوبی گرفتید عزیزم موفق باشید

Parisadiamond
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 14:00

سلام. ببخشید در این شیرینی میتونیم از ترکیب آرد سفید و آرد برنج و نخودچی استفاده کنیم. اگر پاسخ مثبت است ممنون میشم نسبت رو بفرمایید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 16:34

سلام عزیزم،
نه متاسفانه نمی شه اونیکه میفرمائید پادرازیه در اینترنت دستورش رو بزنید می بینید. مثلا می تونید از دستور خانون احدی عزیز استفاده کنید.
https://film.tebyan.net/film/136231/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C#TargetPlayerPos
در کانال فریده جون https://t.me/Fkitchen هم می تونید پادرازی جستجو کنید میاد. 

elahesa
شنبه، 27 بهمن 1397، 07:25

با سلام خدمت خانم بهار عزیز من این شیرینی رو درست کردم مزه اش که خیلی خیلی عالی شده خیلی خوب بود فقط روی بعضی از این شیرینی ها ترک داره. البته روغنی که استفاده کردم نیمه جامد بود و زمانیکه پودر قند و روغن را زدم خیلی طول کشید تا فرم گرفته خیلی بیشتر از 4 دقیقه که شما فرمده بودید چون من همیشه تایمر می ذارم که دقیق باشه ممکنه برای اون باشه؟
من همیشه براتون دعا می کنم امیدورام همیشه سلامت باشید واقعا افرادی مثل شما که اینقدر دلسوزانه دانش و هنرشون را در اختیار بقیه قرار می دن خیلی کم هستند واقعا خیلی ممنون از شما.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 بهمن 1397، 09:46

سلام عزیزم و ممنون از اینهمه محبتتون،
علت ترک روی شیرینی می تونه یکی از عوامل زیر باشه:
ورز بیش از اندازه
نوع روغن (سعی کنید از روغن های سفت تر استفاده کنید و هر نوعی روغن نباتی میخرید، به روش گفته شده در سایت صاف کنید)
استفاده از سینی تیره رنگ خودِ فر
حرارت بالای فر

elahesa
شنبه، 27 بهمن 1397، 12:30

پس فکر می  کنم از روغن باشه چون سعی کردم بقیه موارد را رعایت کنم. خیلی ممنون

مهلا
جمعه، 18 اسفند 1396، 19:47

سلام خانوم وحید
میشه انواع سابله رو توی دستوراتون داشته باشین
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 اسفند 1396، 06:24

سلام مهلا جان،
عزیز دلم به خمیر کره ای که دستورش در انگلستان ابداع شده می گن شرت برد Short bread که در سایت داریم به خمیر کره ای که دستورش در فرانسه ابداع شده می گن سابله، سابله تخم مرغ داره و شرت برد معمولا نداره. نصف خمیرهای کره ای که درست می کنید نوعی سابله هستن مثل خمیر تارتلت و شیرینی مارمالادی همین سایت فقط سابله به طور سنتی مثل شیرینی کره ای انگلیسی گرده ولی روش رومال زده می شه و نوعی هم خمیر سابله وجود داره که در اون پودر بادام به کار رفته که در تارت ها بسیار مورد استفادست.
متاسفانه طبق معمول یک عبارت رو بدون معرفی آموزش می دن و واقعا طوری جا افتاده که دستور خاصی به نظر میاد در صورتیکه بسیاری از دستورهای کره ای که در سایت ها موجوده در واقع سابله هستن.
حتما برای رفع ابهام در مورد این مُد جدید هم شده یک پست میذارم ولی متاسفانه قبل از عید برام مقدور نیست.

مهلا
شنبه، 19 اسفند 1396، 12:57

واقعا از زحماتی که میکشین سپاسگذارم

مهلا
جمعه، 22 دی 1396، 19:09

سلام
چرا دیگه پست جدید نمیذارید منتظریم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 دی 1396، 20:11

سلام عزیزم،
پست جدید رو باید اطلاع رسانی کرد، منتظر رفع فیلترینگ شبکه های اجتماعی بودم ولی چشم خیلی زود در خدمتم

مهلا
شنبه، 23 دی 1396، 10:34

ممنونم لطف میکنین

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی