پادرازی

بهاره وحید

پادرازی

يکشنبه، 11 اسفند 1398، 20:16   مشاهده: 12,770

ماندگاری بالا، طعم خوب و شکل زیبای شیرینی های سنتی اون ها رو به بهترین و محبوب ترین گزینه برای شیرینی پزی نوروزی تبدیل کرده. تا امروز از این دسته از شیرینی ها شیرینی نخودچی، شیرینی برنجی، شیرینی زعفرانی، حاجی بادوم، نان چای قزوین، قطاب و شیرینی اتابکی آموزش داده شده و امروز یکی دیگر از شیرینی های سنتی به نام پادرازی و نکات پختش رو خواهیم داشت. 

شیرینی پادرازی
از نکات جالب شیرینی پادرازی محبوبیت در استان های مختلف و تنوع در دستور پخت این شیرینیه. مثلا پادرازی قزوین از مخلوط آرد گندم و آرد برنج آماده می شه و در نوع مشهدی ترکیب سه آرد (گندم، برنج و نخودچی) بکار میره. نوع دیگری هم از پادرازی وجود داره که به شمال ایران نسبت داده می شه و ترکیبش مثل پادرازی مشهدی سه آردست، با این تفاوت که به جای تخم مرغ کامل یا زرده تخم مرغ، عسل برای یکدست شدن خمیر به کار می ره. احتمالا انواع دیگری هم از این شیرینی وجود دارند که در صورت اطلاع ازشون خوشحال می شم دستورش رو با من به اشتراک بذارید.

شیرینی پادرازی مشهد: 
در شیرینی پادرازی مشهد، علاوه بر سه آرد، تخم مرغ هم در مواد اولیه موجوده،  که این تخم مرغ، می تونه بطور کامل یا فقط زرده باشه. استفاده از تخم مرغ کامل رایج تره و وجود سفیده به همراه زرده پادرازی رو تُردتر، کمی بیسکوئیتی و ورز خمیر رو ساده تر می کنه، اما استفاده از زرده بافت پادرازی رو به باقی شیرینی های سنتی نزدیک تر کرده و از نظر من خوشایندتره. خوشبختانه دستور پادرازی با تخم مرغ کامل و زرده کاملا یکسانه و در نتیجه با همین آموزش می تونید نوع تخم مرغ کامل رو هم درست کنید.

نکات پخت پادرازی : 

 •  معضل به نام روغن!!!
نکته بسیار مهم و مشکل اصلی تهیه شیرینی های سنتی در خانه، نبود روغن جامد و افت شدید کیفیت روغن های نیمه جامد موجود در بازاره که علاوه بر بی کیفیتی، تغییر مداوم فرمول این روغن ها مشکل رو چند برابر کرده. اما اول ببینیم چرا کیفیت روغن مهمه و بعد بررسی کنیم چه باید کرد؟
روغن شل، بی  کیفیت و آبدار باعث عدم انسجام خمیر و ایجاد حالت از هم پاشیده می شه، بطوریکه خمیر شکل بریده به خودش می گیره. در استفاده از این نوع روغن ها، حتی اگر خمیر تشکیل شه، با کمی ورز بیشتر، روغن از خمیر بیرون زده و اصطلاحا روغن پس میده. پس دادن روغن، باعث رنگ گرفتن سریع شیرینی در فر و عدم وقت کافی برای پخت و خشکی شیرینی ها میشه. اما برای حل این مشکل می تونید یکی از روش های زیر رو استفاده کنید. 

 • روغن جامدِ مارک "اصیل"، بهترین گزینه برای شیرینی های سنتی ایرانیه، این روغن جامده و نیازی به صاف کردن نداره و کافیه بعد از خرید در دمای محیط نگهداری و بدون هیچ تغییری (بدون نیاز به صاف کردن) اندازه گیری و مصرف کنید. تنها مشکل این روغن قیمت بالا و به صرفه نبودنه.
 •  رایج ترین و بهترین گزینه، استفاده از روغن های نباتی موجود در بازاره که در قوطی های حلبی با مارک های ورامین، لادن، اویلا... به فروش می رسن. برای موفقیت در تهیه شیرینی سنتی با این دسته از روغن ها دو مرحله مهم باید رعایت شه. اول اینکه به روش گفته شده در این پست روغن رو صاف کنید و دوم استفاده از کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، بهاران گل.. به همراه روغن صاف شدست. به این شکل که سی درصد از حجم روغن گفته شده در دستور رو از مارگارین استفاده می کنید تا مشکل بی کیفیتی روغن و عدم انسجام خمیر برطرف شه. یعنی اگر مثلا میزان روغن ذکر شده در دستور نخودچی صد گرمه، سی گرم مارگارین و هفتاد گرم روغن جامدی که صاف کردید رو به همراه هم استفاده کنید.
  نکته: برای استفاده از مارگارین به همراه روغن جامد صاف شده کافیه هر دو رو در کاسه ای بریزید، یک دقیقه با دور کند همزن بزنید تا یکدست شه و بعد باقی مراحل را طبق دستور انجام بدید. یعنی نیازی به صاف کردن مجدد به همراه هم نیست.
 • در استفاده از روغن جامد صاف شده، می تونید به جای همراه کردن سی درصد مارگارین سوپرمارکتی،  از سی درصد روغن صاف آریبا سافت شرکت گلنان پوراتوس به همان شیوه استفاده کنید. یعنی برای صد گرم روغن گفته شده در دستور، سی گرم روغن آریبا سافت بریزید و هفتاد گرم روغن نباتی که یک دور صاف کردید استفاده کنید.
 • در زمان خریداری روغن جامد دقت کنید که روغن نباتی (گیاهی) مدنظره، روغن حیوانی جامد که با مارک های شَکَلی، رادمنش.... به فروش می رسه مناسب شیرینی پزی نیست و بافت متفاوتی با شکنندگی بیشتر ایجاد می کنه.
 • اگر خارج از ایران زندگی می کنید، می تونید روغن جامد رو از مغازه عرب ها یا بصورت آنلاین تهیه کنید و اگر تهیه روغن جامد براتون مقدور نیست، از کریسکو crisco shortening استفاده کنید.
 • فر
 •    در پخت شیرینی، از سینی شیرینی پزی یا رولت که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه استفاده کنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر  امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.
 •  اگر از فر گازی استفاده می کنید، تمامی سینی ها رو خارج کنید و توری رو طبقه وسط فر بذارید و حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب (مثلا پرستیژ) استفاده کنید.
 • اگر از فر برقی استفاده می کنید، در پخت شیرینی پادرازی به دلیل داشتن رومال، بهتره توری فر رو در طبقه دوم (از پایین) قرار بدید تا رویه سریع رنگ نگیره و پخت شیرینی کامل شه. متاسفانه تنظیم مناسب در برندهای مختلف فر برقی متفاوته و برای انتخاب باید دفترچه رو مطالعه کنید. برای پخت کیک ها و شیرینیجات،  بسته به نوع فر، یکی از سه تنظیم "کانوکشن"، "کانوکشن به همراه المنت بالا و پایین" و یا "المنت بالا و پایین" استفاده می شه. 


مواد لازم پادرازی: 
روغن جامد: 125 گرم گرم 
آرد برنج: 63 گرم 
آرد: 63 گرم 
آرد نخودچی: 74 گرم
زرده تخم مرغ: یک عدد (هم دمای محیط) 
پودر قند: 65 گرم 
هل: یک چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم رومال: 
زرده: یک عدد
روغن مایع: یک قاشق چایخوری 
زعفران دم کرده غلیظ: یک قاشق پایخوری 
نمک: یک پنسه
پودر پسته یا کنجد برای تزئین

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. در تهیه شیرینی های سنتی بهتره از ترازوی آشپزخانه به جای پیمانه های اندازه گیری استفاده کنید.

 • برای عطر و طعم بهتر، به جای خرید آرد نخودچی، نخود رو در غذاساز یا آسیاب برقی آرد کرده و دو دور از الک ریز رد کنید. برای خرید نخود، می تونید از نوع خام، دو آتیشه غیرشور یا ترکیب هر دو استفاده کنید.
 • برای آرد برنج، نیاز به آرد کردن برنج در منزل نیست. کافیه از لوازم قنادی های معتبر آرد برنج ایرانی تهیه و دو بار از الک ریز یا یک بار از حریر رد کنید، تا بدون نم و بسیار نرم شه.
 • منظور از هِل در شیرینی های سنتی ایرانی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.
 • زرده در شیرینی های سنتی برای پیوند مواد، انسجام خمیر، ایجاد تُردی و تشدید طعم ها به کار می ره و باید قبل از استفاده به دمای محیط برسه. سفیده باقیمونده رو می تونید فریز کنید و در زمان دلخواه در دستورهایی مثل مرنگ، آنجل فود کیک، رویال آیسینگ، گردویی بازاری، شیرینی نارگیلی باترکریم ایتالیایی و سوئیسی استفاده کنید. 
 • همونطور که در نکات گفته شد، برای این دستور می تونید کل مقدار رو از روغن اصیل استفاده کنید. اما اگر از روغن جامد صاف کرده در منزل استفاده می کنید، باید هفتاد درصد یعنی 88 گرم از این روغن رو با 37 گرم مارگارین سوپرمارکتی با هم یک دقیقه زده و بعد طبق دستور عمل کنید.



آرد رو بعد از اندازه گیری الک کنید و در کاسه ای بریزید. آرد برنج و آرد نخودچی رو از الک ریز رد کرده و به آرد اضافه و در انتها سه آرد رو خوب ویسک کنید. برای اطمینان از یکدست شدن، بعد از ویسک کردن، یک دور هم مخلوط سه آرد رو با هم الک کنید و بعد مواد خشک رو کنار بذارید.



برای کیفیت بهتر و لطافت شیرینی هایِ خشکِ سنتی، بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو اندازه گیری و بعد در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه پودر و بعد از الک ریز رد کنید. 



روغن و پودر قند رو در کاسه تمیزی بریزید و یک دقیقه با کندترین دور همزن بزنید. پودر قند بسیار سبکه و در صورت شروع همزدن با دور متوسط در هوا پخش و اندازه گیریتون اشتباه می شه. 



حالا مواد رو سه دقیقه بزنید تا تا کاملا روشن و یکدست شه. یادتون باشه که بین کار حتما همزن برقی رو خاموش کرده، مواد رو با لیسک از اطراف کاسه دورگیری کنید و از زیر به رو بیارید تا یکدست مخلوط شه. 



زرده تخم مرغ و هل را اضافه کنید و مواد رو با دور متوسط همزن تا جایی بزنید که کاملا یکدست شه.



نیمی از مخلوط سه آرد رو به مواد اضافه کرده و با کندترین دور همزن فقط و فقط در حدی که رگه های آردها دیده نشه بزنید. در انتها مواد به شکل خمیری شل درمیاد. 



همزن رو خاموش کنید و کنار بذارید. حالا نیم دیگر مخلوط سه آرد رو اضافه کرده، ابتدا با لیسک مخلوط کنید تا خمیر گلوله ای شکل شه و بعد با دست ورز بدید.
نکته: در صورتیکه از تخم مرغ کامل استفاده می کنید، به دلیل رطوبت سفیده، خمیر سریعا شکل می گیره، نیازی به ورز زیاد نداره و کمی شُل و چسبناکه که با استراحت درست می شه. 



 حتما بین ورز، از خمیر تست کنید تا بیش از حد ورز ندید و خمیر به روغن نیوفته. برای تست خمیر باید در دست تمیز، بدون ترک عمیق، گلوله شه. 



اگر با ورز عادی خمیر انسجام کافی رو نداشت، می تونید بین دو دست بذارید و پاشنه دست رو روی خمیر بکشید تا چربی به خورد مواد خشک بره و مواد منسجم شه. یا مواد رو در غذاساز بریزید و چند پالس ده ثانیه بزنید و یا از چرخ گوشت رد کنید. دقت کنید که اگر خمیر به دلیل روغن نامرغوب حالت بریده داشته باشه، هیچ کدوم از این سه کار موثر نیست. 



خمیر رو در کیسه بریزید، روی خمیر رو صاف کنید و به مدت دو ساعت استراحت بدید. 
مکان استراحت: در فصل سرما بهتره لای یکی از پنجره ها رو باز کنید و کیسه خمیر رو در جای خنک قرار بدید. در غیراینصورت دور کیسه حاوی خمیر، حوله ای بپیچید و در طبقه پایین یخچال برای استراحت بگذارید. 
زمان استراحت: می تونید این خمیر رو تا یک هفته در یخچال بگذارید و بعد شیرینی رو آماده کنید.

 

بعد از اتمام استراحت فر رو روی 170 درجه سانتی گراد معادل 330 فارنهایت روشن کنید تا گرم شه. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی، ورق نسوز یا ورق سیلیکونی بندازید و آماده بذارید. 
حالا خمیر رو در کاسه ای ریخته دو دقیقه ورز بدید تا یکدست شه. در صورت طولانی شدن استراحت در یخچال، خمیر حالت خشک پیدا می کنه که با ورز درست می شه.



خمیر رو بین دو تکه محافظ غذا (سلفون) بین نیم تا یک سانت باز کنید. برای باز کردن می تونید از وردنه مدرج استفاده کنید و روی 6 میل یا یک سانت قرار بدید. 



و یا دو کتاب با قطر یکسان رو (کتاب های مورد استفاده من هفت میل قطر دارن)، سلفون بکشید و دو طرف خمیر بذارید. 



بعد از باز کردن خمیر، با کف دست روی سلفون رو به آرومی کمی ماساژ بدید تا اگر تَرَکی روی خمیر هست، بسته شه. یک کاسه آرد برنج کنار دستتون بذارید، کاتر شیرینی زبان رو در آرد برنج زده و بعد خمیر رو کاتر بزنید. 
نکته: اگر بعد از باز کردن بین دو سلفون باز خمیر ترک داشت کمی آرد برنج روی خمیر بمالید تا ترک ها بسته شند.



شیرینی کاتر زده به راحتی قابل انتقال به سینی شیرینی پزیه، در صورت تمایل می تونید از پالت هم استفاده کنید. 



بعد از اتمام کاتر زدن، رومال رو آماده کنید، نمک، روغن، زرده و زعفران رو با هم مخلوط کنید. دقت کنید که نمک برای پوسته ندادن و بلند نشدن رومال از روی شیرینی بعد از پخت به کار می ره و قابل حذف نیست. 



از رومال روی خمیر بمالید و بعد با پشت چنگال روی شیرینی شیار ایجاد کنید. 



در انتها وسط شیرینی ها به دلخواه پودر پسته یا کنجد بپاشید و بعد به مدت 12 - 15 دقیقه بسته به ضخامت شیرینی در فر گرم شده قرار بدید. دقت کنید که زمان رنگ گرفتن رویه شیرینی بسته به غلظت زعفران متفاوته و به همین دلیل ملاک پخت نیست، چیزی که باید مدنظر بگیرید رنگ گرفتن دیواره هاست. زمانیکه دیواره شیرینی یک درجه تیره و خشک شد یعنی پخت کافیه.  شیرینی ها رو بعد از پخت روی توری گذاشته و به هیچ وجه تا خنک شدن کامل دست نزنید. دقت کنید که شیرینی هایی که در اون ها آرد نخودچی به کار رفته تا چند ساعت حالت پودری داشته و بعد از یک روز استراحت انسجام کامل رو پیدا می کنند. 



پادرازی در ظرف چهارقفله واشردار، تا دو هفته در دمای محیط ماندگاری داره. 


توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 
دستپخت های همراهان سایت
Nooshin
شنبه، 09 اسفند 1399، 00:46

سلام بهاره خانم عزیز،بالاخره طلسم شکست و من جرات کردم این شیرینی رو درست کنم،خیلی خوب بود،من با روغن نیمه جامد لادن و کره میهن و تخم مرغ کامل درست کردم،ممنون از رسپی عالیتون.فقط میتونم پودر قند رو بیشتر بزنم؟؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 اسفند 1399، 12:19

سلام عزیزم،
معمولا تا دو قاشق غذاخوری اضافه و کم کردن پودر قند مانعی نداره ولی بیشترش رو نمی دونم چه تاثیری روی بافت بذاره. باز خودتون امتحان کنید.
شیرینی هاتون هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

رکسانا
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 17:30

سلام بهاره جان
این هم پادرازی من با دستور استاد مهربانم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 10:39

سلام عزیزم،
عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس آفرین به شما

پرستو363
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 09:22

اینم شیرینی های من

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 10:33

سلام پرستو جان،
شیرینی هاتون عالی شدن واقعا آفرین و ممنون از عکس

پرستو363
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 10:44

ممنون از شما و راهنماییاتون

پرستو363
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 10:49

فقط یه سوال اونموقع که رومال میزنم بعد که میخوام با چنگال رد بندازم به خاطر تخم مرغ چسبناک و یکم سخته چنگال زدن هی گیر میکنه براش چی کار میشه کرد من از ترسم زیاد فشار ندادم که بافت شیرینی خراب نشه چی کار کنم ردا ش خوب بمونه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 11:09

با پشت چنگال طوری بکشید که رومال جمع شه یک ردیف از روش، شیرینی چیزیش نمی شه نترسید

پرستو363
جمعه، 19 ارديبهشت 1399، 13:03

اهان متوجه شدم مرسی عزیزم

جمیله رستمی
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 18:39

سلام بهاره جون .من و پسرم عاشق طعم خاص و بینظیر این شیرینی شدیم ،منهم برای باردوم این پادرازیها رو درست کردم.واقعا ازتون ممنونم  

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 19:23

سلام جمیله جون هنرمند،
واقعا مثل همیشه عالی، مرتب و بی نقص نوش جون شما و پسر گلتون

Fatemeh.hasankhani
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 21:46

سلام بهاره جون
من برا بار دوم این شیرینی خوشمزه رو درست کردم.
این بار دیگه عالی شد.
ممنون از شما شف عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 22:15

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده، شیرینی پزی همش تکرار و تمرینه خیلی خوشحالم که علاقه مندید.
موفق باشید

مامان فهیمه
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 17:53

سلام بهاره جان.
من این شیرینی رو با دستور خوب سایت درست کردم، ولی با روغن زرد گاوی یا همون کرمانشاهی.
از طعم و بافتش نگم براتون که فوق العاده شده و خیالم راحته که سالمه.
ممنونم از شما و آموزش های فوق العادتون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 18:06

سلام عزیزم،
چقدر عالی که خوب در اومد نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

جمیله رستمی
جمعه، 01 فروردين 1399، 01:11

سلام بهاره جون .پادرزازیهای خوشگل دقیقه ی نود من .واقعا عالی شد بدون شیرینی نخودچی هم که اصلا عید نمیشه .مرسی بهاره جون بخاطرتمام زحمات بیدریغ تون .سال نوپیشاپیش مبارک به امیدروزهای بهتر

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 فروردين 1399، 10:26

سلام جمیله جون،
شیرینی هاتون عالی شدن مثل همیشه، سال نو شما هم مبارک باشه امیدوارم سال بسیار خوبی داشته باشید

Far_zaneh
جمعه، 23 اسفند 1398، 01:11

بهاره جان من این خوشگل های جذاب درست کردم  با کمک شما. ظاهرش که فوق العاده اس .عاشقشون شدم. هنوز نچشیدم یا بافتش نمیدونم درست در اوردم یا نه . نصف روغن و نصف مارگارین استفاده کردم .
در مورد کاتر میتونم کوچیکتر کاتر بزنم ؟الان ۲۴ تا دونه شد

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 01:17

به به عجب رنگ و رویی داره، ایشالا که از طعمش هم راضی باشید.
بله کاتر رو می تونید کوچیک تر بزنید با کاتر کوچیک زبان 35 عدد می شه.

Far_zaneh
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 02:34

عالی بود . عاشقشون شدم . ی دنیا ممنونم ازتون

homa
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 20:18

سلام استادعزیزم تواین روزهای کرونایی فقط درست کردن دستورات شما حالم روخوب میکنه این شیرینی رودرست کردم فقط باکره چون نتونستم برم بیرون روغن جامد بخرم ونمیتونستم صبرکنم پس ذست به کارشدم بااموزشهای دقیق که شمادادین این شیرینی رودرست کردم وبسیارپسندیدم همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 20:45

سلام هما جون هنرمند،
واقعا دیگه استاد شدید، شیرینی هاتون عالی شده واقعا آفرین امیدوارم دوران کرونایی زودتر تموم شه و با دل شاد بتونید به روال گذشته برگردید.

مامان فهیمه
جمعه، 23 اسفند 1398، 00:31

سلام.
میتونیم فقط با کره درست کنیم؟
کره حتما گیاهی باشه یا حیوانی هم میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 01:11

سلام عزیزم،
راستش من تا حالا امتحان نکردم نمی دونم خوب شه یا نه دستور رو نصف کنید و امتحان کنید، کره گیاهی بافت نزدیک تری به روغن داره و به نظرم گزینه بهتریه.

Fatemeh.hasankhani
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 23:26

سلام بهاره جون
امروز این شرینی رو درست کردم خییلی خوش طعم بود.
فقط رومال شیرینی بعضی قسمتها ازش جدا شده،وبعد سرد شدن خواستم از سینی بردارم به دستم می چسبید ولی داخلش مغز پخت شده بود،۱۵دقیقه تو فر بود،به نظرتون اشکال کارم چی بوده ؟
ممنون از شما تنتون سالم دلتون شاد.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 00:06

سلام عزیزم،
میزان نمک اگر کافی باشه رومال بلند نمی شه این بار نمک رو کمی بیشتر بریزید.
چسبیدن به دست و پودر شدن شیرینی های آرد نخودچی دار اگر بعد چندین ساعت الی یک روز استراحت ادامه داشته باشه مشکل محسوب می شه، ببینید فردا هم می چسبه؟

نظرات
Maede.b
پنجشنبه، 02 بهمن 1399، 18:19

سلام....وقت بخیر...من پادرازی رو درست کردم اما واقعا در انسجام دادن به خمیر مشکل داشتم....پنج دقیقه ای مدام ورز دادم ولی منسجم نشد...داخل خردکن گذاشتم چندپالس زدم تغییری نکرد...اخرش روغن مایع ریختم تا منسجم شد ولی در قالب زدن دچار مشکل شدم....چون با ریختن روغن مایع زیادی نرم شد...البته در نهایت مزه خوبی داشت ولی خواستم مشکلم رفع بشه....میشه زحمت بکشید راهنماییم کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 بهمن 1399، 12:54

سلام عزیزم،
متاسفانه کیفیت مواد اولیه طوری شده که درست کردن دستورات سنتی بصورت بی نقص تقریبا محاله. دو تا نکته باعث عدم انسجام می شن یکی کیفیت آرد نخودچی که توصیه می کنم نخودچی رو خودتون آرد کنید چون آرد نخودچی لوازم قنادی ها ناخالصی داره و باعث عدم انسجام می شه نکته دوم روغنه. آب داشتن روغن باعث عدم انسجام می شه مارک روغنتون چی بود؟

Maede.b
دوشنبه، 06 بهمن 1399، 18:58

ممنون از راهنماییتون.....روغن مارگارین بهاران گل گرفتم و با دقت ابگیری کردم....

Maede.b
سه شنبه، 30 دی 1399، 11:58

سلام و روز بخیر....بینهایت ممنون از آموزشهای نکته به نکته و دقیق شما.....
یه راهنمایی ازتون میخواستم....من میخوام پادرازی رو واسه مصرف خونگی و مخصوصا بچم درست کنم اما از اونجا که روغن زیاد سالم نیست و از طرفی هم توی این شرایط توی استان ما بسیار کمیاب شده میتونم بجای روغن فقط از مارگارین سوپرمارکت استفاده کنم؟ تا حالا خودتون امتحان کردین یا اطلاع دارین؟ ممنونم از لطف شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 دی 1399، 12:35

سلام عزیزم،
اینجا هم روغن گیر نمیاد، مارگارین سوپرمارکتی رو روی بخار آب با شعله زیاد بذارید تا کاملا آب شه، اجازه بدید به دمای محیط برسه بعد در یخچال یک روز استراحت بدید بعد کنارش یه شیار ایجاد کنید آب اضافه رو خارج کنید و بعد اندازه گیری کنید و پادرازی رو با خیال راحت درست کنید.

Maede.b
سه شنبه، 30 دی 1399، 12:48

بینهایت سپاسگزارم

انار بانو
پنجشنبه، 18 دی 1399، 12:41

سلام روزتون بخیر
یه سوال داشتم از خدمتتون راجع به روغن جامد
شما فرمودین که همیشه آخرین پست مربوط به شیرینی های سنتی که در اون ها از روغن جامد استفاده شده رو مطالعه کنیم تا درمورد آخرین تغییرات روغن ها در اون سال مطلع بشیم.
در این پست گفتین که 70% از میزان دستور، روغن جامد و 30% هم مارگارین. از طرفی تو نظرات کاربران درمورد کیفیت بد برخی از مارک ها خوندم که همیشه خوب بودن.
همچنین خودتون هم در استوری اینستاگرام گفتین با توجه به قحطی روغن جامد میتونیم کاملا از کره گیاهی استفاده کنیم. ولی در صورتیکه که پیدا کردیم از همون روغن جامد استفاده کنیم.
میخواستم بدونم در حال حاضر و این ماه های باقی مونده تا عید بهترین گزینه برای استفاده کدوم مورد و با کدوم مارک هاست؟
خیلی ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 18 دی 1399، 14:26

اگر برای خودتونه و براتون هزینه کردن مقدوره روغن اصیل بگیرید هم خوش طعمه هم سالمه هم صاف کردن و مارگارین نمی خواد. اگر برای فروشه یا هزینه کردن براتون مقدور نیست، ببینید می تونید روغن لادن پیدا کنید، اگر پیدا شد با سی در صد مارگارین به روش گفته شده استفاده کنید. اگر روغن جامد پیدا نشد از مارگارین آب گرفته استفاده کنید من مارگارین مارک بهاران گل می گیرم مال شرکت کاله ست

انار بانو
شنبه، 20 دی 1399، 10:49

خیلی خیلی ممنونم🧡

کوروش کبیر
دوشنبه، 20 مرداد 1399، 17:20

سلام
من این شیرینی خوشمزه رو درست کردم
با تخم مرغ کامل ولی متاسفانه ترکهای عمیق روی شیرینی‌ها بوجود اومد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 مرداد 1399، 17:46

سلام ترک خوردن به دلیل روغن پس دادنه که می تونه از روغن جامد جنس بد یا ترکیب اشتباه روغن یا ورز زیاد و یا دمای زیاد باشه.

Caramel.sweets2020
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 14:38

سلام.روزتون بخیر. برای این شیرینی میتونم کلا از روغن صاف برند پامچال استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 17:32

سلام عزیزم،
روغن پامچال رو امتحان نکردم ولی تا جایی که اطلاع دارم همه روغن ها امسال مشکل دارن و سفت نمی شن و باید بهشون مارگارین اضافه کرد باز می خواید در مقدار کم امتحان کنید.

Liely
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 20:38

اگه بخوام شیرینی پادرازی رو به تعداد زیاد درست کنم ، با چه نسبتی مقدار مواد اولیه رو زیاد کنم؟!
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 22:43

تک تک مواد اولیه رو ضربدر سه کنید.

مامان فهیمه
جمعه، 23 اسفند 1398، 00:33

سلام.
ببخشید نخود خام رو چجوری آسیاب کنم؟
بعد شستن، و خشک شدن، مشکلی پیش نمیاد پودر شدنش؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 01:13

عزیزم گل نخود یعنی نخودی که مال نخودچی کشمشه رو باید بخرید ولی شور نباشه، نیازی به شستن نداره بعد از خرید در آسیاب بریزید و آرد کنید روشش رو در پست نخودچی کامل توضیح دادم.
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%86%DB%8C-t17

مامان فهیمه
جمعه، 23 اسفند 1398، 11:11

بله دیشب اتفاقا رفتم پست نخودچی تون رو خوندم و اونجا متوجه شدم. کلی نخود رفتیم خریدیم چه اشتباه خنده داری کردم. ممنونم از توضیحتون

fateme5
سه شنبه، 20 اسفند 1398، 19:07

بهاره جان روغن اصیل،رنگ شیرینی رو زرد نمیکنه؟
مارگارین هم باید کاملا اب شده باشه زمانی که به روغن اضافه میکنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 اسفند 1398، 20:19

سلام عزیزم،
من همیشه از اصیل استفاده می کنم مشکلی در رنگ شیرینی ها ایجاد نمی شه.
در مورد روغن و مارگارین حین مصرف هر دو جامد

Sediqeh_mohammad
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 19:20

سلام بهاره عزیزم .من ب تازگی با سایت شما آشنا شدم .دوست دارم همه ی دستورهاتون رو امتحان کنم ولی من از این توسترا دارم میخوام فر بگیرم ک بتونم همه ی بیسکویت ها و نون و کیک و شیرینی ها و البته ماکارون رو بپزم ولی دستورهاشون حساسه و با توستر نمیشه .اگه میشه لطف کنید بگین چ مارک فری بگیرم ک بتونم همع چیز توش درست کنم .ممنون میشم جوابمو بدین. ببخشید دیگه سوالمو نفهمیدم کجا بپرسم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 20:09

سلام عزیزم،
توستر اگر کانوکشن داشته باشه اکثر دستورات درش قابل پخته.
در مورد فر به هزینه ای که می خواید بکنید ربط داره، بین ایرانی ها ناب استیل خوبه در خارجی ها هم آریستون و بوش
اگر این قیمت مدنظرتون نیست در اینستاگرام یک پست گذاشتم، کاربران مارک فری که ازش راضی بودن رو معرفی کردن دوست داشتید مطالعه کنید.
https://www.instagram.com/p/Bnbm5zUDoSC/

Sediqeh_mohammad
چهارشنبه، 21 اسفند 1398، 12:33

ممنون عزیزدل

Fatemeh V
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 00:10

سلام. به جای روغن جامد در دستورهای شیرینی میشه از روغن نارگیل استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 00:24

تا جایی که من اطلاع دارم نمی شه باز می تونید امتحان کنید

شيرين
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 10:02

دستتون پر از طلا بهاه جون
ممنونم از زحمتي كه كشيديد عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 11:40

خواهش می کنم عزیزم ممنون از محبتتون

مریم صفری
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 00:17

سلام بهاره جون..به به بازم یه دستور شیرینی خوشمزه...ممنون از تمام زحماتی که میکشید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 01:12

خواهش می کنم عزیزم امیدوارم درست کنید و لذت ببرید.

Fatemeh.hasankhani
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 14:16

سلام بهاره جون،ممنون ازرسپی جدید
من روغن نیمه جامد مارک لادن آبی رنگ گرفتم‌.اول به روش بن ماری صاف کردم بعد ازسرد شدن یخچال گذاشتم،روز بعد به اندازه مساوی مثلا۲۰۰گرم روغن با۲۰۰مارگارین پر چرب دوباره صاف کردم باز گذاشتم یخچال،مراحلم درسته؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 14:33

عزیزم من با اینکه خودم اصیل استفاده می کنم، پارسال برای تست روی نان چای همین روشی که می گید رو آزمایش کردم و خیلی خوب جواب داد ولی روغن های امسال رو بهتره بار دوم مجدد صاف نکنید و سی درصد کنارش استفاده کنید. البته خیالتون جمع روغنتون خراب نشده و قابل استفادست، برای بقیه شیرینی ها از این متد استفاده کنید تا بببینیم سال دیگه چه خوابی برامون دیدن.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کوکی خرمالو
Persimmon Cookies
شیرینی
برازق
Barazek
شیرینی
کوکی بادام زمینی
Peanut Butter Chocolate Chip Cut Out Cookie
شیرینی
شیرینی کشمشی
شیرینی
شیرینی لطیفه
شیرینی تر
شیرینی