کیک اسفنجی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

کیک اسفنجی

با رویه باترکریم سوئیسی
يکشنبه، 19 ارديبهشت 1395، 17:56   مشاهده: 125,927

دستپخت های کاربران

به کیک اسفنجی Sponge، شیفون Chiffon،  آنجل فود Angel Food cake که بافتِ لطیف، ابری و فنری اونها از طریق هوادهی در سفیده تخم مرغ ایجاد می شه و بسیار مناسب تزئین با انواع کرم ها و خمیرهای شکری هستند، "کیک های اسفنجی یا فومی Foam Cakes" گفته می شه.
وقتی عبارت "کیک اسفنجی" به تنهایی به کار می ره، منظور کیکیه که فقط از آرد، شکر و تخم مرغ تشکیل شده و در موادش هیچ نوع چربی بکار نرفته. سادگی کیک اسفنجی وعدم وجود چربی باعث شده با انواع کرم هم خونی داشته باشه و نداشتن مواد لبنی مثل شیر، ماست، باترمیلک و .... موندگاری کیک رو زیاد کرده، پس توجه کنید که مزیت این کیک، خوشمزگی نیست بلکه خصوصیات خوبش برای تزئینه. قبل از پخت این کیک حتما نکات پخت کیک های اسفنجی رو در این پست مطالعه کنید. 

مواد لازم کیک اسفنجی:

آرد: صد گرم
شکر: صد گرم
تخم مرغ: چهار عدد
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری
آب جوش: دو قاشق غذاخوری
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
کرم تارتار: یک چهارم قاشق چایخوری 
رنده پوست لیمو: یک قاشق چایخوری (قابل حذف)


از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس برای این دستور بهتره از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید. اما اگر ترازو در دسترس ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیریِ مواد اولیه، باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • آرد رو اندازه گیری و بعد الک کنید و در کاسه ای بریزید. بیکینگ پودر رو اضافه کرده و مواد (مخلوط آرد و بیکینگ پودر) رو با ویسک با هم مخلوط و بعد یک دور با هم الک کنید.
  • از اونجائیکه وجود هر گونه چربی باعث خوب پف نکردن سفیده ها و در نتیجه پایین اومدن کیفیت نهایی کیک می شه، دقت کنید که به هیچ وجه موقع جدا کردن زرده و سفیده، ذرات زرده در سفیده نباشه. زرده و سفیده باید هم دمای محیط باشند.
  • برای این دستور بهتره که از شکر دونه ریز استفاده کنید ولی الزامی نیست. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
  • برای شکلاتی کردن این دستور، آرد رو طبق میزان ذکر شده در مواد اولیه اندازه گیری کنید، بعد دو قاشق غذاخوری از آرد کم کرده و به جای اون دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو به آرد اضافه کنید. مخلوط آرد و پودر کاکائو رو با ویسک هم بزنید و بعد با هم الک کنید و باقی مراحل رو طبق دستور پیش برید.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. دقیق بودن دمای فر از عوامل موفقیته و کم بودن دما، باعث می شه پخت کیک ناقص بمونه و پف کیک بعد از خارج کردن از فر، بخوابه.

نکات قالب: 
  • برای این کیک، به یک قالب گرد بیست سانت نیاز دارید، می تونید تمام مواد رو در یک قالب بریزید یا بین دو قالب هجده سانت یا بیست سانت تقسیم کنید. تقسیم کردن مواد باعث می شه برای مالیدن کرمِ لای کیک (فیلینگ) نیازی به برش زدن نداشته باشید و کارتون راحت تر شه. در مورد قالب ها و اهمیتشون در این پست توضیح دادم و می دونید که بزرگ تر بودن قالب باعث خشک شدن و کم ارتفاع شدن کیک و کوچک بودن باعث شفتگی می شه، پس سایز قالب رو رعایت کنید.
  • بهتره که رنگ قالب تیره نباشه، رنگ تیره، دما رو به سرعت به خودش جذب می کنه و زمان پخت رو تغییر می ده. 
  • نکته بسیار مهم دیگه چرب نبودن و چرب نکردن قالب برای کیک اسفنجیه. کیک اسفنجی به دلیل داشتن بافت سبک برای شکل گرفتن نیاز داره به دیواره های قالب بچسبه و از اون ها به عنوان تکیه گاه استفاده کنه. پس در صورتیکه براتون مقدوره از قالب هایی که جنس تفلون خیلی براق و چرب دارن برای این کیک استفاده نکنید.
  • برای اینکه از چرب نبودن دیواره ها مطمئن شید قالب یا قالب ها رو با آب جوش و مایع ظرفشویی بشورید و بعد خشک کنید.


برای کیک اسفنجی باید کف قالب کاغذ روغنی بندازید. برای اندازه گیریِ کاغذ، کفِ قالب رو روی کاغذ روغنی بذارید، دور تا دور قالب رو با مداد اندازه بزنید. 
قالب رو از روی کاغذ بردارید، خطوط کشیده شده روی کاغذ رو با قیچی ببُرید.کف قالب ها رو با روغن مایع  چرب کنید و کاغذ ها رو درقالب بندازید. برای چرب کردن قالب کیک اسفنجی، از کره استفاده نکنید. کره در مقابل گرما بخار می کنه و ته کیک رو تیره می کنه. 
قالب های آماده رو کنار بذارید. زرده تخم مرغ و شکر رو در کاسه ای بریزید. در صورت تمایل پوست لیموترش  رو روی زرده ها رنده کنید، یا  وانیل رو به زرده اضافه کنید. زرده، شکر و رنده پوست لیمو رو با دور متوسط همزن به مدت یک دقیقه بزنید تا مواد با هم مخلوط شن.دو قاشق غذاخوری آب در حال جوش رو به زرده اضافه کنید و با تندترین دور همزن، مواد رو به مدت سه دقیقه بزنید. حتما هر یک دقیقه همزن رو خاموش کرده و مواد دورگیری کنید، ذراتی از زرده که به دیواره پاشیده و نزده باقی می مونه، عامل اصلی بوی تخم مرغ در کیک اسفنجیه.

مدت زمانِ گفته شده برای هم زدن زرده یا سفیده در دستورها تقریبیه و بسته به دمای محیط، نوع و سرعت همزن کم و زیاد می شه، پس چیزی که باید بدونید و بهش دقت کنید بافت مواده. زمانیکه مخلوط زرده و شکر حجیم و روشن شده و با خارج کردن پره های همزن از مواد، مواد زده شده بصورت روبانی بریزه یعنی هم زدن کافیه. حالا کاسه زرده رو کنار گذاشته و سفیده ها رو بزنید. کاسه ای که سفیده ها در اون زده می شه، باید عاری از هر نوع چربی و رطوبت باشه، چرا که رطوبت و چربی اجازه نمی ده سفیده ها به حداکثر حجمشون برسن. پس قبل از شروع زدن، پره های همزن و کاسه رو با آب جوش، مایع ظرفشویی یا سرکه سفید بشورید و خوب خشک کنید. سفیده ها رو در کاسه ریخته و یک چهارم قاشق چایخوری کرم تارتار رو اضافه کنید. اگر کرم تارتار (پودر سفید رنگ) ندارید می تونید همین میزان آبلیمو بریزید. 
در این پست مراحل زدن سفیده رو کامل توضیح دادم. بعد از اضافه کردن کرم تارتار، سفیده ها رو به مدت یک دقیقه با دور متوسط همزن بزنید تا فرم کف کرده (فومینگ Foaming)  پیدا کنه، هدف از این مرحله باز شدن بافت سفیده هاست. حالا سفیده ها رو به مدت سه دقیقه با تندترین دور همزن برقی بزنید. در پایان این مدت ظاهر سفیده های زده شده مثل برف می شه، جای پره های همزن روش میوفته، اگر ظرف رو برگردونید سفیده نمیریزه و وقتی پره های همزن رو از داخل سفیده زده شده بلند می کنید، سفیده های روی پره های همزن حالت برجسته داره که البته این برجستگی ها خم شدست (سافت پیک Soft peak).در مورد میزان زدن سفیده اختلاف نظر وجود داره، بعضی معتقدند که زدن سفیده تا مرحله گفته شده یعنی سافت پیک کفایت می کنه و عده ای توصیه می کنند که بعد از رسیدن به این مرحله یک دقیقه دیگر هم سفیده با تند ترین دور همزن زده شه که من همین کار رو کردم. زمان های گفته شده با همزن های برقی متفاوت متغیر و باید دقت کنید سفیده به هیچ وجه سفت و تکه ای نشه وگرنه به سختی در مواد مخلوط می شه و پفش می خوابه.سه کاسه سفیده زده شده، آرد و مخلوط زرده و شکر روی میز کار بذارید. برای مخلوط کردن مواد دو روش وجود داره، یکی اینکه سفیده رو در زرده فولد کرده و در انتها آرد رو در مواد فولد کنید. در روش دوم آرد رو در زرده مخلوط کرده و در انتها سفیده زده شده رو در مواد فولد می کنید. هر دو روش صحیحه و من روش دوم رو انتخاب کردم.

حواستون باشه مواد خشک رو به یکباره روی زرده نریزید تا حباب های تشکیل شده از بین نره. می تونید با قاشق یا الک آرد رو اضافه کنید. استفاده از الک باعث می شه، آرد پخش شه و وزنش پف مواد رو از بین نبره،  گلوله نشه و هم زدن راحت تر باشه. مواد خشک رو در دو مرحله اضافه کرده و به صورت دورانی با ویسک، لیسک یا قاشق چوبی در مواد فولد کنید. در صورت داشتن همزن برقی مارک خوب، می تونید بعد از اتمام فولد کردن آرد، برای اطمینان از گلوله نشدن آرد در مواد، مایه کیک رو به اندازه ده شماره با کندترین سرعت همزن برقی مخلوط کنید. بعد از مخلوط کردن آرد، نوبت فولد کردن سفیده تخم زده شدست. اول مقدار کمی از سفیده رو به صورت دورانی با ویسک یا لیسک در مواد فولد کنید تا مایه کیک، غلظتش کم و کار باهاش راحت شه. بعد باقی سفیده رو در سه نوبت به آرومی اضافه و در مواد فولد کنید. بعد از این مرحله سعی کنید تا جای ممکن سرعت عمل رو بالا ببرید. مایه کیک رو در قالب یا قالب های آماده شده بریزید. حین ریختن مواد، فاصله کاسه تا قالب زیاد نباشه. اگر مواد رو بین چند قالب تقسیم می کنید، سعی کنید هم اندازه بریزید که زمان پخت یکسانی داشته باشن. می تونید از ترازوی آشپزخونه برای هم اندازه بودنشون استفاده کنید یا بصورت چشمی هر قالب رو تا نیمه پر کنید.قالب ها رو دو بار روی سطح کار بکوبید که اگر حباب هوایی تشکیل شده باز شه. در صورت تقسیم مواد بین دو قالب، مدت زمان پخت 20 دقیقه و در صورت ریختن تمام مواد در یک قالب 25 تا 30 دقیقه زمان لازم داره. در بیست دقیقه اول به هیچ وجه در فر رو باز نکنید و بعد کیک رو چک کنید. برای چک کردن کیک، خلال دندون رو وسط کیک فرو کنید، باید تمیز در بیاد، روی کیک طلایی شده باشه و وقتی انگشتتون رو ملایم روش فشار بدید حالت اسفنجی و فنری داشته باشه. در صورت نیاز پنج دقیقه دیگه کیک رو در فر بذارید بپزه. اگر محیط آشپزخونه خیلی سرده، برای اینکه شوک دمایی باعث خوابیدن پف کیک نشه، اجازه بدید کیک به مدت ده دقیقه در فر خاموش با در نیمه باز استراحت کنه و بعد اون رو از فر خارج کنید.
بعد از اتمام پخت، قالب ها رو روی توری خنک کننده قرار بدید. در صورتیکه جنس قالب ها نچسب (تفلون) نباشه، بهتره قالب ها برای خنک شدن، بصورت وارونه روی توری گذاشته شن. بعد از اینکه کیک ها کاملا خنک شدن، یک چاقوی تیز دور تا دور قالب بکشید تا کیک از دیواره ها جدا شه.حالا قالب رو روی دستتون بر گردونید و کاغذ روغنی ته کیک رو ازش جدا کنید.این کیک صاف، اسفنجی و تزئین پذیره، ولی به تنهایی مزه دار نیست و به دلیل نداشتن چربی زود خشک می شه. می تونید کیک رو با خامه زده شده، کرم قهوه، کرم پنیری با پایه کره، گاناش، باترکریم آمریکایی، کرم نوتلا،کرم پنیری شکلاتی، کرم پنیری شکلاتی با پودر کاکائو،کرم پنیری با پایه خامه، باترکریم ایتالیایی یا هر چیز دیگه ای که دوست دارید پوشش بدید و تزئین کنید. دقت کنید که کلیه کیک های اسفنجی بعد از یک روز استراحت در یخچال، بهتر و راحت تر تزئین و کاور می شن. به همین دلیل همیشه اسفنج ها رو روز قبل از سرو آماده کنید، برای گذاشتن کیک در یخچال، روی کیک رو با سلفون بپوشونید. قبلا در این پست شش نوع باترکریم رو معرفی کردم، این رو بدونید که بین حرفه ای ها محبوب ترین کرم کره ای، باترکریم سوئیسیه. این کرم بسیار لطیف و خوشمزه ولی زمان بره پس اگر عجله دارید براتون گزینه ی مناسبی نیست.

منبع: The Contemporary Buttercream Bible
مواد لازم باترکریم سوئیسی: 

سفیده تخم مرغ: سه عدد
شکر: یک دوم پیمانه
کره: دویست گرم 
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری 

مواد لازم رو حاضر کنید و روی میز کار بذارید.
  •  برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره گیاهی کم چرب و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره باید هم دمای محیط باشه. 
  •  سفیده ها باید هم دمای محیط و عاری از هر نوع چربی باشن. سفیده ها رو در کاسه ای تمیز و خشک بریزید، شکر رو به سفیده اضافه کرده و با ویسک خوب هم بزنید تا شکر و سفیده با هم مخلوط شه. آب کتری رو به جوش بیارید و کاسه سفیده و شکر رو روش قرار بدید. آب باید در حال قُل قل باشه ولی ته ظرف با سطح آب مماس نشه. مواد روی بخار آب رو با  ویسک بزنید. یکی دو دقیقه اول تغییر خاصی نمی بینید ولی کمی دیرتر سفیده ها روشن و کف کرده می شن. رسیدن به این مرحله بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشه. نکته مثبت در مورد این کرم اینه که در مدتی که سفیده روی حرارت غیر مستقیم قرار داره، به دمایی که تخم مرغ خام میکروب زدایی می شه یعنی 160 درجه ی فارنهایت یا 71 درجه سانتی گراد می رسه. پس نگران بیماری های مربوط به تخم مرغ خام هم نباشید. در این مرحله کمی از سفیده رو بین دو انگشت لمس کنید، به هیچ وجه ذرات شکر نباید زیر دستتون بیاد و باید کاملا یکدست و لطیف باشه. کاسه رو از روی کتری بردارید و با کندترین دور همزن شروع به زدن کنید. هر چند ثانیه، یک درجه سرعت رو بیشتر کنید تا کم کم به تندترین درجه همزن برسید. کم کم سفیده حجیم و غلیظ می شه.سفیده رو تا جایی بزنید که سفت شه و وقتی پره های همزن رو از توش بلند می کنید بصورت تیکه ای، سفیده ازش جدا شه. کف کاسه و مواد کاملا باید در این مدت و قبل از اضافه کردن کره، به دمای محیط رسیده باشه. سفیده زده شده براقه و نباید خیلی خشک شه. 
تا این مرحله در واقع مرنگ سوئیسی آماده کردید، حالا با اضافه کردن کره تبدیل به باترکریم می شه. کره باید حتما به دمای محیط برسه و به تکه های کوچیک تقسیم شده باشه و بصورت کم کم اضافه شه. بعد از اضافه کردن هر تکه کره انقدر مواد رو بزنید تا یکدست شه و بعد تکه بعدی. این روش رو تا وقتی ادامه بدید که بافت سفیده چربی رو بپذیره و کرم مانند شه، بعدش می تونید با حجم بیشتر کره رو اضافه کنید. اضافه کردن کره حداقل 10 دقیقه طول میکشه. 
اولین قسمت کره رو اضافه کنید و تا جایی که با مواد مخلوط و یکدست شه بزنید. بعد از مخلوط شدن، تیکه بعدی کره رو اضافه کنید و هم بزنید. با اضافه شدن چربی، حجم سفیده یکدفعه کم می شه، اصلا نگران نباشید کاملا طبیعیه. با اضافه کردن تیکه های بعدی کره و هم زدن، کرم کمی شُل می شه، این حالت نرماله و با ادامه دادن و زدن مواد، درست می شه. همچنان تیکه های کوچیک کره رو اضافه کنید، هم بزنید تا کاملا مخلوط شه و در مواد دیده نشه و بعد تیکه بعدی. بعد از هر بار اضافه کردن کره و زدن، حتما مواد رو با لیسک از ته کاسه به روی کاسه بیارید و از اطراف ظرف جمع کنید، تا مطمئن شید کره بصورت یکدست داره پخش می شه. 
با ادامه این روند، کم کم کرم حالت تیکه ای و بریده ای به خودش می گیره. این قسمت هم جزو مراحل کاره و کرم خراب نشده. از این مرحله تکه های بزرگ تری اضافه کنید و با دور تند همزن خوب بزنید تا کم کم کرم شکل بگیره. کم کم جای پره های همزن روی کرم میوفته. وقتی تمام کره اضافه و مخلوط شد، کرم سفت و یکدست می شه و وقتی دست بزنید جای انگشتتون روش می مونه، این یعنی کرم حاضره. برای طعم دهی  باترکریم می تونید شکلات تمپر شده و به دمای محیط رسیده، پودر کاکائو، وانیل یا هر اسانسی که دوست دارید اضافه کنید. اگر از اسانس روغنی استفاده می کنید، بیش از چند قطره نریزید تا غلظت مواد کم نشه، برای رنگ کردن کرم، فقط از رنگ ژله ای استفاده کنید.کیک اسفنجی و کرم رو روی میز کار بذارید. اگر کیک رو در یک قالب پختید نحوه لایه کردن رو در پست کیک تر برشی توضیح دادم. دقت کنید که اگر کیک اسفنجی قرار نیست همون روز سرو شه باید با شربت ساده یا آبمیوه دلخواه مرطوب شه. برای مرطوب کردن برس شیرینی پزی رو در شربت زده و روی کیک بمالید. برای کاور کردن کیک با باترکریم، به پالت، قیف و ماسوره نیاز دارید. اگر صفجه گردون هم داشتید چه بهتر، نداشتید کیک رو روی یک سطح صاف بذارید. ببرای کرم لای کیک (فیلینگ) از کرم شکلاتی که در این پست آموزش دادم، استفاده کردم. کرم دلخواه رو در قیف ریخته، روی کیک رو با کرم پوشش داده و بعد با پالت صاف کنید. 
حالا لایه بعدی اسفنج رو روی فیلینگ قرار بدید.  پوشش کیک با باترکریم، در دو مرحله انجام می شه. مرحله اول crumb coat یا همون آسترکشی نام داره و با هدف ایجاد یک لایه زیرسازی برای پوشش بهتر کیک و نبودن خرده کیک در کرم انجام می شه. در مرحله دوم کیک با کرم پوشش داده میشه.

برای لایه اول (crumb coat) قیف رو با باترکریم پر کنید و یک لایه نازک از کرم دور تا دور کیک بزنید، وقتی تمام دور کیک رو باترکریم زدید، با پالت آروم کرم رو صاف کنید. برای سطح کیک هم به همین صورت، اول با قیف باترکریم بزنید و بعد با پالت صاف کنید. می تونید از هر نوع پالتی که کار کردن باهاش براتون راحته استفاده کنید. حالا کیک رو نیم ساعت تا یک ساعت در یخچال قرار بدید و بعد مجدد کیک رو با کرم پوشش بدید.کیک رو قبل از سرو و برش زدن حتما چند ساعت در یخچال بذارید. بهتره باترکریم بعد از آماده شدن درجا استفاده شه ولی اگر به دلیلی بعد از درست کردن کرم کره ای نتونستید ازش استفاده کنید، اون رو در ظرف در بسته تا یک هفته در یخچال و تا یک ماه در فریزر می تونید نگهداری کنید. باترکریم قبل از استفاده باید ابتدا به دمای محیط برسه و بعد به مدت سه تا 4 دقیقه زده و بعد استفاده شه. در صورتیکه باترکریم به دمای محیط رسیده سفت بود به اون یک قاشق غذاخوری شیر و در صورت شل بودن به اون قاشق قاشق پودر قند اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسه.

دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
سه شنبه، 05 دی 1402، 13:27

سلام شف دوست داشتنی.
ببخشید سوالمو اینجا میپرسم چون در قسمت خودش جایی واسه آپلود عکس نداشت،  من خامه صبحانه رو با پودر خامه فرم دادم ، خواستم عکسشو ببینید بهم بگید الان درسته یا باید بیشتر هم بخوره؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 دی 1402، 14:56

سلام عزیزم،
این برای دسر خوبه ولی برای فیلینگ کیک هنوز دو دقیقه باید هم بخوره.

armitamom
جمعه، 24 آذر 1402، 07:33

سلام كيك اسفنجى شما فوق العاده نرم و عالى بود همون بود كه مى خواستم براى تولد دخترم  و تولد همسرم پختم خيلى خيلى ممنونم بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1402، 08:13

سلام عزیزم،
ماشالا بهتون چقدر عالی درست کردید کیف کردم، تولد عزیزانتون هم مبارک نوش جون و ممنون از عکس

سالی
يکشنبه، 21 آبان 1402، 18:19

سلام عزیزم شبت به خیر شدیدا خسته و غمگینم نتونستم برای تولد شوهرم که امشبه یه کیک درست کنم
دستگاه فرم ازیناست که بهش میگن هواپز یا فرهالوژنی دماسنج گذاشتم درست روی ۱۸۰ درجه بود و خوب پف داشت شوک دمایی هم ندید یکم تو قابلمه فر موند با در نیمه باز اما بعد استراحت وقتی قالبو برگردوندم کیک زیرش نپخته بود

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آبان 1402، 19:24

سلام عزیزم،
نپیخته موندن یعنی یا دما برای فر شما کمه، یا زمان، هیچ مشکل دیگه ای نداره و اصلا مهم نیست، خودتون رو ناراحت نکنید، مهم تکنیک هاست که شما درست انجام دادید، اگر دیدید قلق فر دستتون نمیاد باز نگران نباشید، مواد رو نصف کنید، دو دور بپزید روی هم بذارید.

Shahrbanooo
شنبه، 22 مهر 1402، 20:31

سلام خانم وحید جان. اینم اسفنجی های من . ممنون از سایت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 مهر 1402، 06:51

سلام عزیزم،
آفرین بهتون بسیار عالی شده، نوش جون خورنده ها و ممنون از عکس

M.CH
يکشنبه، 18 تیر 1402، 07:43

سلام استاد عزیز،کیک اسفنجی با دستور خوب شما.این دفعه نتیجه خیلی عالی شد،از دماسنج فر استفاده کردم و دقیقا با ۳۵ دقیقه زمان،پختش کامل شد.البته رویه خامه قنادی هست و‌ از باترکریم استفاده نکردم.دو بار کیکو پختم و روی هم سوار کردم.واقعا ممنونم که همه نکات رو اینقدر دقیق توضیح میدین و جواب سوالهارو هم سریع و با حوصله و شفاف بیان میکنید،کارتون بسیار بسیار باارزشه چون هیچ پیج یا سایتی پیدا نکردم که مثل شما عمل کنه.بهترینها نصیب قلب مهربان شما🤲🤲🌹🌹🙏🙏

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 تیر 1402، 15:27

سلام عزیزم،
به به عجب کیکی شده کیف کردم، واقعا آفرین به شما که حوصله می کنید مطالب رو می خونید، تلاشتون ستودنیه، نوش جونتون و ممنون از عکس

M.CH
شنبه، 24 تیر 1402، 10:23

زنده باشید،هزاران احسنت به شما که با چنین سایت ارزشمندی،کار بسیار بزرگی انجام میدین.همواره دعاگویتان هستم،امیدوارم حال دلتون همیشه خوب و عالی باشه.🤲🌹☘️👏👏🌷♥️

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 تیر 1402، 14:36

ممنون عزیزم

M.CH
پنجشنبه، 04 خرداد 1402، 09:35

سلام خانم وحید عزیز،وقتتون بخیر.من تمام مراحل رو طبق دستور انجام دادم،ولی نتیجه کارم خوب نشد،همونطور که در تصویر میبینید کیکم اول پف کرده ولی بعد پفش خوابیده،رویه و دیواره های کیک هم بسیار خشک شد،ضمنا بعد از تست،زمان پخت هم حدودا ۱ ساعت طول کشید.لطف میفرمایید بگید علتش چی میتونه باشه؟؟سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 خرداد 1402، 15:23

سلام عزیزم،
صد در صد مشکل از فره، فر برقیه یا گازی؟

M.CH
جمعه، 05 خرداد 1402، 07:03

فرم گازیه،دماسنج فر ندارم ولی بعضی دستورهارو که تست کردم،مثل نون خامه ای یا رولت،زمان تقریبا صحیح دراومد.ممنون از راهنماییتون🙏🙏🌹🌹☘️🌷

M.CH
جمعه، 05 خرداد 1402، 07:24

دمای فر کم بوده یا زیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 خرداد 1402، 07:56

عزیزم دمای فر کم بوده، پخت طولانی شده، پخت طولانی خشکی ایجاد کرده، ضمن اینکه دمای کم اجازه نداده ساختار درست تشکیل شه و نشست کرده.

Ashita
يکشنبه، 18 دی 1401، 15:44

درووود اینم از اولین کیک تزیین شده ی من
 با دستور شما دستوراتتون عالیه  سپاس از زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 دی 1401، 06:28

سلام عزیزم،
شرمنده دسر جواب دادم، بسیار عالی شده آفرین بهتون، نوش جان و ممنون از عکس

fafa. heydari
يکشنبه، 04 دی 1401، 10:31

سلام بهاره جان. ممنونم که نکات رو دقیق توضیح میدی. بافت کیک عالی بود، اولین بارم بود تونستم کیک اسنفجی رو خوب دربیارم. مرسی مهربون❤️

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 دی 1401، 18:19

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بود، آفرین بهتون و ممنون از عکس زیباتون، به امید روزهای بهتر و آزادی!

کوثر
جمعه، 21 مرداد 1401، 05:40

سلام بهاره جان
این کیک هایی هست که با دستور عالی و راهنمایی بی نقص شما درست کردم. تشکر بابت سایت عالی که درست کردین

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 مرداد 1401، 12:53

سلام عزیزم،
واقعا آفرین به اینهمه ذوق و سلیقه بسیار عالی و هنرمندانه نوش جونتون و ممنون از عکس ها

نیکان مقدم
چهارشنبه، 05 مرداد 1401، 14:44

سلام خانوم وحید عزیزم. این کیک اسفنجی رو امروز با رسپی شما درست کردم. مثل همیشه ازتون خیلی ممنونم که همه‌ی نکات رو دقیق و کامل زحمت می‌کشید و توضیح می‌دین. بهترین‌ها رو براتون از خدای بزرگ خواستارم. ❤🙏❤

نیکان مقدم
چهارشنبه، 05 مرداد 1401، 14:50

خانوم وحید عزیزم، مثل اینکه عکسم آپلود نشده. اگه آپلود نشده بود، دوباره می‌فرستم. 🙏

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 مرداد 1401، 18:01

سلام عزیزم،
عکس زیباتون آپلود شده، بسیار عالی آفرین بهتون که کیک تولد خانگی درست کردید، نوش جونتون و ممنون از عکس

darya hashemkhani
شنبه، 01 مرداد 1401، 23:40

سلام
ببخشید از دستور کیک اسفنجی برای قالب های کیک سه بعدی مثل قالبی که در عکس زیر هست میشه استفاده کرد؟
چطور میشه این دو رو بهم چسبوند؟
برای دخترم میخوام درست کنم بلد نیستم

ممنون میشم راهنمایی کنید
سپاس و درود

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 مرداد 1401، 12:15

سلام عزیزم،
بله می شه استفاده کرد، دو قسمت رو با گاناش (دستورش در سایت هست) یا شکلات آب شده بچسبونید.

darya hashemkhani
چهارشنبه، 05 مرداد 1401، 15:43

سلام بهاره خانوم
واقعا ممنون از سایت خوب تون اتفاقی وارد سایت شدم اما محال خارج بشم دقیق ترین رسمی ها رو دارید اونقدر خوب بیان کردید که اگر نتیجه خوب نشه یا من اشتباه کردم یا فر دقیق نبوده

واقعا ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 مرداد 1401، 18:03

سلام عزیزم،
نظر لطفتونه خوشحالم که راضی هستید موفق باشید

Fatemehgharaei
جمعه، 20 خرداد 1401، 17:02

 سلام بهار عزیزم من دماسنج داخل اون توستر گذاشتم این آخرین دمایی توستر  از۱۵۰ بالا تر نمیره برای همین کیک هایم همیشه وسط خام میموند این آخرین درجه توستر که دماسنج نشون میده به نضار شما چکار کنیم این توستر برای کیک درست کردن دیگه مناسب نیست لطفا نظر تون بفرمایید چیکار کنیم با تشکر ازشما که همیشه منو راهنمایی کردین اخ چقدر هزنیه این اون توستر کردم ببخشید دمایی دماسنج و درست گفتم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 خرداد 1401، 05:34

عزیزم با 150 می شه کوکی پخت یا حجم کیک ها رو خیلی کم کنید، یعنی مثلا همین کیک اسفنجی رو تقسیم بر دو کنید مواد رو، بعد دو دور بپزید یعنی دو بار دو تخم مرغه، حواستون باشه مواد نمی تونه بیرون بمونه، یعنی باید یه دور دو تخم مرغه درست کنید باز یه دور از نو

انار بانو
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 01:43

سلامم
اینم از کیک تولد یه خانم سه ساله با فیلینگ خامه و موز و تکه های شکلات
دومین کار خامه کشی البته این بار هم با خامه قنادی و هم با ابزار
بسیااار عالی بود
خیلییی ممنون ازتونن

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 13:42

ای جانم تولد دختر خانوم مبارک باشه، واقعا کیکتون عالی شده کیف کردم نوش جونتون و ممنون از عکس

انار بانو
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 14:46

ممنون از شما که با انتشار بی دریغ هنرتون شادی رو به خیلی از خونه ها آوردید
از جمله خودم که از بچگی عاشق قنادی بودم و کارمو با اموزشای شما شروع کردم
و الان من 17 ساله میتونم تو چنین مناسبتی خواهرزادمو خوشحال کنم .

فقط یه سوال من نکات خامه پست ردولوت رو رعایت کردم ولی خامه م به مرحله سافت پیک رسید یعنی بیشتر از آون که میزدم شل میشد و هیچ مرحله ای نبود که از قاشق نریزه.
چیکار باید بکنم؟
و اینکه خامه بن سا طعم و فرم دهی خوبی داره؟
چون سولیانو واقعا طعمش عالی بود نمیدونم برم سمت چیز دیگه یا نه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 15:54

عزیزم خیلی خوشحالم که آموزش ها براتون مفیده، ماشالا به اینهمه استعدادتون
خامه رو نیم ساعت قبل بیرون بذارید، نیمه یخی شد بزنید اول متوسط بعد دور تند ولی خامه های حیوانی مثل سولیانو سفت نمی شند و مشکل شما نیست باز با ظرف یخ زیرش یه کمکی می تونید بکنید ولی فرمی که خامه های چربی گیاهی دار (مینارین) مثل میهن و کولاک و اینا می گیرن رو نخواهند گرفت.

انار بانو
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 17:11

چشم خیلیی ممنون

Maryamgh
سه شنبه، 17 اسفند 1400، 16:31

سلام بهاره جان من  کیک اسفنجی درست کردم درست مغز پخت نشده  کیک اش صدا میده داخل اون توستر درست کردم بهد توی قالبم با ۸ تا تخم درست کردم توسترم از زیر هم کیکها درست پخت نمیشه  دوالمنت بالا وپایین باهم روشن میشنه درجه ی برای المنت پایین تک روشن بشه ندار از بالا کیک سریع پخت میشه چند بار هم کیک درست کردم همین طوری میشه میخواستم راهنمایی کنی چکار کنم ایا دماسنج بگیرم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 اسفند 1400، 09:48

سلام عزیزم،
من با فر برقی بوش تا حالا جزات نکردم کیک هشت تخم مرغی درست کنم، کیک با این حجم هم زدنش بسیار سخته و امکان زیاد مخلوط کردن آرد و شفته شدن بسیار زیاده، دو تا کیک 4 تخم مرغی درست کنید و روی هم بذارید. در فرهای برقی و توستر آون باید المنت بالا و پایین با هم باشه و درسته ولی احتمالا دمای توستر کمه، حتما یک دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) تهیه کنید، در حجم بالا کیک درست نکنید و نهایت 5 تخم مرغ یا 6 تخم مرغی درست کنید. فر رو خوب قبل از گذاشتن قالب گرم کنید. صدا دادن نرماله و ایراد نیست.

Maryamgh
پنجشنبه، 19 اسفند 1400، 18:28

برای آون توستر ۳۰ لیتری چه قالبی خوبه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 اسفند 1400، 19:37

قالب بیست

پرواز را بخاطر بسپار
جمعه، 16 ارديبهشت 1401، 17:33

سلام. بهار جون یعنی در سولاردام هم که فر برقی محسوب میشه، کیک قطر 24 و ارتفاع 9 درست کردنش ریسکه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 ارديبهشت 1401، 18:39

اگر مهارت کافی دارید مشکلی نداره یه بار امتحان کنید.

Ghniknejad
پنجشنبه، 12 اسفند 1400، 09:34

سلام، ممنونم از رسپی کامل شما. اینم کیک من برای تولد دخترم ، برای خامه کشی باید تمرین بیشتری کنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 اسفند 1400، 16:21

سلام عزیزم،
تولد دختر گلتون مبارک باشه، به نظرم خامه کشیش هم عالیه مهم اینه که کیک تولد سالم و خوشمزه درست کردید. نوش جونتون و ممنون از عکس

بانوی سرخ
شنبه، 17 مهر 1400، 17:42

سلام و عرض ادب بهاره جان
اینم اولین کیک خامه کشی من برای تولد همسر جان🍃
به عنوان اولین کار چه طوره؟🤭
باید بگم واقعا کارِ سختی بود و سرعت عمل پایین من
باعث می‌شد خامه کمی شل بشه، اما خُب نگذریم از
لذت شیرین شیرینی پزی و حس خوبِ آخرِ کار...
ممنون از رسپی عالی شما💕

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 17 مهر 1400، 18:18

سلام عزیزم،
تولد همسرتون مبارک باشه، امیدوارم سالیان سال، سلامت و شاد باشند،
کیکتون عالی شده واقعا آفرین که بار اول انقدر عالی در آوردید.

Faeze
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 19:47

سلام خسته نباشید
من با دستور شما کیک دو تخم مرغی داخل قالب 18 سانت درست کردم و 45 دقیقه داخل فر بود  ولی سطح کیکم چسبناک شده و وسطش گود شده، پف هم نکرده، علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 مرداد 1400، 07:30

سلام عزیزم،
کیک دو تخم مرغی در قالب 18 نهایتا دو سانت پف می کنه، وقتی کیک چهار تخم مرغی رو بین دو قالب 18 یا 20 تقسیم می کنیم دو تا کیک دو سانتی می ده که روی هم میذاریم.
اما این رو هم بگم که فر شما قطعا و بدون ذره ای شک مشکل داره. اینکه موادی با این حجم کم 45 دقیقه در فر نپخته بمونه و چسبناکی و گود شدن هم نشانه عدم پخته فقط و فقط می تونه از فر باشه، اگر فر گازیه حتما و حتما دماسنج فر مارک خوب تهیه کنید. اگر فر برقیه تنظیم رو دارید اشتباه میذارید.

وفا
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 11:55

درود بانو بهاره عزیز
چه کیک تولدی هستن ایشون
بسیاااااار لذت بردیم
تصویر بالا کیک شیفون ساده و شکلاتی با فیلینگ باترکریم سوییسی هست که بسیار خوشمزه بود
تصویر پایین کیک اسفنجی با موس شکلاتی میباشد
هر دو خیلی تجربه خوبی بودن
اما اصل نتیجه کار برمیگرده به نظر استاد عزیز
میبخشید عکسها به زیبایی و هنرمندی شما نیست
فقط میرسم آماده میکنم و وقتی میام عکس بگیرم چیزی جز یک برش ضربه خورده چیزی نمونده

واقعا هنره از مراحل کار عکس و فیلم تهیه کردن
ممنون بابت نظر شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 17:18

سلام عزیزم،
بافت اسفنجی و عالی، عکس هم عالی، من که از دیدن اینهمه هنر و پشتکارتون لذت میبرم موفق و سلامت باشید.

وفا
پنجشنبه، 21 مرداد 1400، 17:06

بزرگوارید بانوی بهاری و مهربان

کوروش کبیر
سه شنبه، 05 مرداد 1400، 06:56

سلام خانوم وحید
اینم کیک اسفنجی با رویه شکلاتی براق از دستور کیک شیفون شکلاتی به مناسبت تولد مادر همسرم
باید ارتفاع کیکمون تو قالب ۲۰ سانت چقد بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 مرداد 1400، 05:59

سلام عزیزم،
خیلی کیکتون عالی شده تولد مادر شوهر عزیزتون هم مبارک، ارتفاع بر اساس جنس مواد و نوع فر سه تا چهار سانت می شه.

انار بانو
دوشنبه، 21 تیر 1400، 15:26

سلااام
از همه زحماتتون ممنونم
این اولین کیکی هست که خامه کشی کردم البته که خیلیی جای کار داره
پارسال برای اولین بار یک کیک از گروه اسفنجی (شیفون) رو درست کردم و امسال برای بار اول خامه کشی کردم خیلی خیلی ازتون ممنونم
واقعا نمیدونم این همه آموزش و زحمت بی دریغ رو چطور میشه جبران کرد ^_^

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 تیر 1400، 04:17

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون عالی شده برای بار اول مطمئنم هر بار بهترم میشه موفق باشید

انار بانو
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 14:46

خیلی ممنونم

Hiva
دوشنبه، 21 تیر 1400، 06:08
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 تیر 1400، 10:47

سلام عزیزم،
دستتون درد نکنه نوش جونتون باشه و ممنون هز عکس

Roghayehsharifi
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 08:09

سلام خانم وحید عزیز...
من کیک اسفنجی که میپزم سطحش حالت فرو رفته ایجاد میشه دلیلش چی میتونه باشه؟؟
من یکمی تغییر ایجاد کردم البته
۵ تخم مرغ ۱۲۵ گرم شکر ۱۲۵ ارد ۳ قاشق غذاخوری اب جوش و ۳/۴قاشق چایخوری بکینگ پودر استفاده کردم
قالبم بیست سانت و دما و زمان هم همون که دستور گفته بودید  ارتفاع کیک هم ۶ سانت هست

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 08:36

سلام عزیزم،
اول از همه تا می تونید دستور رو تغییر ندید به خصوص در همچین دستور ظریفی ممکنه از اون باشه، یا مدت زمان پخت کمه یا دما دقیق نیست. بیکینگ پودر هم چک کنید تازه باشه

Roghayehsharifi
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 09:05

زمان ۴۵ دقیقه ست  دما هم ۱۷۰ میزارم ..
مشکل از دما و زمانه؟؟
بیکینگ پودر هم از لوازم قنادی میگیرم..

Roghayehsharifi
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 09:07

ولی در کل کیکم چطور شده؟؟😅😅

Roghayehsharifi
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 10:26

فکر میکنم مشکل از بیکینگ پودر باشه..
چون یه کیک دیگه مطابق دستور درست کردم ولی باز هم کمی فرو رفت😑

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 14:27

اینکه دمای فر رو روی 170 میذارید به معنی دقیق بودنش نیست، اگر فر برقیه دفترچه رو چک کنید تا ببینید روی کانوکشن باید بذارید یا المنت بالا و پایین با فن، یا المنت بالا و پایین به تنهایی و کیک رو طبقه دوم از پایین بپزید، اگر فر گازیه حتما و حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید. در مورد زمان بعد از 45 دقیقه چک کنید ببینید خلال دندون تمیز دربیاد و وقتی روی کیک رو فشار می دید اسفنجی باشه، بیکینگ پودر رو اگر براتون مقدوره مارک تیارا بگیرید.

Roghayehsharifi
پنجشنبه، 17 تیر 1400، 11:02

ممنون🥰🙏

Hiva
چهارشنبه، 09 تیر 1400، 05:32

سلام خانم وحید عزیز ممنونم از رسپی  خیلی دقیق و خوبتون ...خانم وحید اسفنجی که درست کردم یکم سفت شده بود و صدا میداد ...ولی بافتش عالی بود
علت این سفتی چی میتونه باشه.
ممنونم از راهنماییتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 تیر 1400، 07:23

سلام عزیزم،
صدا دادن ایراد محسوب نمیشه، سفت شدن از زیاد هم زدن بعد از اضافه کردن آرد یا پخت طولانیه، دقت کنید که دما و زمان گفته شده در دستورها تقریبیه و بسته به فر شما می تونه متغیر باشه

وفا
چهارشنبه، 09 تیر 1400، 05:17

درود بانو جان
ممنون از توضیحاتتون . دو مرتبه باترکریم سوییسی و درست کردم بسیار راحت بود و خوشمزه. برای کیک شیفون کاور و فیلینگ کردم . ممنون میشم نظرتون در مورد نتیجه کارم بدونم
مثل همیشه بسیار قدرانتونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 تیر 1400، 07:24

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که این کرم خوشمزه رو تست کردید، بسیار هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

Afi2000
جمعه، 28 خرداد 1400، 12:21

سلام.منم این کیک را با دستور کیو اسفنجی شما وباراهنمایی که از شما در مورد قالب نیمکره گرفتم برای روز دختر درست کردم خواستم ازتون تشکر کنم.امیدوارم دلشاد و تندرست باشید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 خرداد 1400، 15:21

سلام عزیزم،
عجب کیک زیبایی شده واقعا دستتون درد نکنه و روز دختر عزیزتون هم مبارک باشه

نیکان مقدم
شنبه، 22 خرداد 1400، 11:12

سلام خانوم وحید عزیزم. روزتون به خیر.  من این ویکتوریاکیک رو  دومین باره که با رسپی شف‌طیبه‌ی عزیز درست می‌کنم. بار اول، دور کیک سفید بود و بعد از راهنمایی شما، امروز که پختم، هم زمان پخت رو بیشتر کردم (۵۵ دقیقه) و هم کانوکشن‌ رو روشن کردم. خیلی خوشرنگ شده، هم روی کیک و هم دورش. فقط دورش کمی خشک شده و به خاطر همین موقع درآوردن از قالب، کمی خورد شد و الان شکلش خیلی صاف و مرتب نیست و چون دورش خامه‌کشی نمی‌شه، اگه مرتب‌تر بود، قشنگ‌تر می‌شد. به نظرتون زیاد گذاشتم توی فر؟ خیلی ممنونم از راهنمایی‌تون و از وقتی که می‌ذارید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 خرداد 1400، 13:06

سلام عزیزم،
متاسفانه من دستوری که خودم درست نکردم رو نمی تونم خوب رفع اشکال کنم، بهتره از خود منبعی که برداشتید بپرسید ولی در کل خشکی برای پخت زیاده.

خورشید
شنبه، 15 خرداد 1400، 07:11

سلام خانم وحید عزیزم
ممنون ازشمابابت سایت ارزشمنده تون
این کیک وبرای تولدپسرم پختمبعدازیک شب استراحت دریخچال سلفون به قسمت رویه ی کیک چسبیده بودوبایه لایه کیک جداشد بعدتزیینش کردم.علتشونمیدونم میشه لطفا راهنماییم کنید
سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 خرداد 1400، 16:17

سلام عزیزم،
تولد پسر گُلتون مبارک باشه.
علت چسبیدن عدم پخت کافی و داشتن رطوبت اضافه ست. این اشکال میتونه از دمای غیردقیق فر، تنظیم اشتباه فر برقی، یا نیاز به پخت طولانی تر باشه.

سونیا سعادت
پنجشنبه، 06 خرداد 1400، 19:59

سلام بهاره عزیز.
راجع به باترکریم سوالی داشتم.این کرم بدون اضافه کردن طعم دهنده مثل اسانی یا پودر کاکائو و غیره،به تنهایی چه مزه ای میده؟طعم غالبش آیا کره ست؟ اصلا امکان استفاده ازش به  تنهایی هست؟ !
ممنونم از شما و سایت پر بارتون🙏🏼🌹
عکس کیک اسفنجی که با خامه قنادی کاور و تزیین شده هم براتون میذارم..😍

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 خرداد 1400، 07:52

سلام عزیزم،
به به چه کیکی شده کیف کردم.
باترکریم بدون اسانس و غیره طعم کره میده.

Fourozan
سه شنبه، 04 خرداد 1400، 20:25

سلام خانم وحید عزیز، این کیک اسفنجی اولین بار  با دستور شما پختم مثل همیشه دستوراتتون بی نقصه . دو سه بار هم از کیک شیفون استفاده کردم به نظر خودم کیک شیفون بخاطر لطافتی که داره برای خامه کشی و یا روکش کیک با باترکریم مناسبترهوچون کیک تازه میمونه ولی دیدم خیلی ها از این کیک اسفنجی  برای پایه کیک استفاده میکنند علتش چیه ؟ منظورم اینه که با اینکه کیک شیفون خوشمزه و لطیفه ولی اکثرقنادها از کیک اسفنجی معمولی استفاده میکنند چرا؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 خرداد 1400، 12:49

سلام عزیزم،
به به چه کیک عالی و بی نقصی نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
کیک اسفنجی به دلیل هزینه کمتر، استحکام بیشتر در طبقه گذاری و امکان شکل پذیری (برش به شکل حیوان، قلب...) در قنادی ها پرطرفداره.

Fourozan
چهارشنبه، 05 خرداد 1400، 19:24

درسته ، ممنون از شما

سالی
شنبه، 01 خرداد 1400، 06:58

سلام وقت به خیر. من قبلا چندمرتبه کیکای طعم دار پختم ولی اسفنجی اولین بارم بود و اولین بارمم بود با سایت شما کار می کردم و اینم بگم فر ندارم قرض دادم به کسی، با گاز پختم. چطوره استاد؟؟ روکش هم خامه صورتی بود و پودرخامه و پودرقند و ...ولی خیلی روکش خوبی نشد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 01 خرداد 1400، 13:41

سلام عزیزم،
به سایت خوش اومدید امیدوارم که کنار هم چیزای جدید یاد بگیریم و هر روز پیشرفت کنیم. کیکتون عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه، در مورد روکش منم تا حالا نتونستم این نوع خامه رو خوب فرم بدم.

Tahurazar
يکشنبه، 12 ارديبهشت 1400، 15:31

سلام شف عزیز , این از کیک که من خیلی خوشمزه بود منتهی یکم پهن و کوتاه شد بخاطر اینکه قالبم بزرگ بود , چون در خرید قالب تجربه ندارم , اگه میشه قالب سایز کیک مینی , سایز کیک استاندارد , سایز کیک برای اینکه وسطش رو برش بزنم , و سایز استاندارد قالبی که بشه دو تا خرید و مواد کیک رو درش نصف کرد«برای فیلینگ», در اندازه های استاندارد بهم معرفی کنید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 ارديبهشت 1400، 17:09

سلام عزیزم،
کیک نوش جونتون باشه.
سایز استاندارد برای قالب وجود نداره و بسته به دستور باید قالب رو انتخاب کنید ولی برای کار خانگی قالب 18، 20 و 23 متداول تره

Tahurazar
دوشنبه، 13 ارديبهشت 1400، 07:37

شما برای این کیک از قالب چه اندازه ای استفاده کردین؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 ارديبهشت 1400، 16:19

من سایز قالبی که استفاده می کنم رو در پست ذکر می کنم، در این پست از قالب 20 استفاده کردم.

Tahurazar
شنبه، 18 ارديبهشت 1400، 13:16

آها, ممنون از راهنماییتون

Rata
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 12:10

Mamnonam kheili Aliii bod💐💐

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 15:19

سلام عزیزم،
کیکتون بسیار زیبا شده آفرین به شما.

H.matin
يکشنبه، 05 ارديبهشت 1400، 12:25

سلام بهاره عزیز
میخواستم بدونم با این رسپی ارتفاع کیک چند سانت میشه من از این رسپی که ۴ تخم مرغی هست در قالب ۲۰ ارتفاع ۴ سانت رو دریافت میکنم بارها هم درست کردم و همیشه چون فرم کوچیک هست مجبورم ۲ بار جداگانه کیک رو بپزم که ارتفاع ۸ رو بگیرم
میخواستم بدونم این ۴ سانت خوبه؟
و نمیشه ۸ تخم مرغی تو یه قالب ۲۰ یانت درست کنم؟
اگر میشه مدت پخت و دما چقدر باشه خیلی ممنونم از وقتی که میزارین ۵😘😘

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 ارديبهشت 1400، 14:10

سلام عزیزم،
کیک چهار تخم مرغی همین چهار سانت ارتفاع رو میده و بیشتر نمی شه متاسفانه نمی تونید هشت تخم مرغی رو تو قالب 20 سانت بپزید.

H.matin
يکشنبه، 05 ارديبهشت 1400، 19:23

ممنونم از پاسخگوییتون😍

مژگان
سه شنبه، 05 اسفند 1399، 05:37

سلام خانم وحید وقتتون بخیر
کیک اسفنجی رو درست کردم خیلی عالی شد با خامه تزیینش کردم برای روز مادر، برای دریپ شکلاتی هم از سس شکلاتی براق که تو دستور شیفون شکلاتی هست استفاده کردم خیلی خوب بود .
من یه سوال داشتم از خامه سولیانو استفاده کردم برای فیلینگ و کاور بعد فهمیدم که باید از خامه ترکار برای کاور استفاده کنم. وقتی خامه رو توی قیف میریختم و استفاده میکردم آخراش حالت ابکی و دون دون میشد توی عکس اون شکوفه های کوچک اون حالتی هستن. ممنون میشم بگین از چی هست.
و اینکه تو کاور کردن معمولا خامه اضافی از کیک برمیداریم اون خامه رو میشه برای تزیین روش برداشت یا فرم نمیگیره دیگه؟ و اگه نمیشه برای چه مواردی ازش استفاده کنم؟
ممنون بابت این همه راهنمایی خدا خیرتون بده

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 اسفند 1399، 09:16

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس.
در مورد خامه یا میزان زدن کم بوده یا مدت زمان تزئینتون طول کشیده و خامه زیاد بیرون مونده و شل و دون دون شده.
خامه اضافی فقط در دسرهای ژلاتین دار مثل موس ژلاتینی و کرم باواریا و ... قابل استفادست.

انار بانو
جمعه، 05 دی 1399، 13:13

سلام
من 6 تخم مرغی درست کردم قالبم بزرگ بود ارتفاعش حدودا 4 سانت شد.
فوق العاده لطیف و دوست داشتنی بود. قبلا کیک شیفون رو درست کردم ولی اولین تجربه کیک اسفنجی بود. رسیدن به مرحله روبانی خیلی جذابه!
وقتی با رسپی شما چیزی رو درست میکنم مطمئنم که اگه خودم بی دقتی نکنم عالی میشه...
خیلییی ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 دی 1399، 13:49

سلام عزیزم،
وای که چه کیک جذابی درست کردید واقعا عالی شده آفرین بهتون و نوش جونتون

انار بانو
پنجشنبه، 11 دی 1399، 13:30

خیلییییی ممنونممم
قطعا نهایت لطف و دقت شما در تدارک این رسپی هاست که باعث میشه من 16 ساله که تازه کارم بتونم کیک و شیرینی بپزم و لذت ببرم
همواره ازتون سپاسگزارم

نمیدونم چرا پیام تشکر قبلیم ثبت نشد :(

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 دی 1399، 16:30

عزیز دلمی آفرین بهتون که با این سن انقدر کارتون خوبه موفق باشید عزیزم

1381@.fateme.vkz
شنبه، 02 اسفند 1399، 10:28

سلام استاد ببخشید من چند بار کیک رو به همین روش درست کردم اما در آخر که سفیده رو باباقی مواد هم میزنیم برای من کیک حالت بریده و سنگین و کم حجم میشد نمیدونم منظور من رو متوجه شدید یا نه
 و اینکه اگر حتی یک قالب هم داشته باشیم با همین مواد باید ۲۰ دقیقه در فر بزاریم؟
اگر مواد رو نصف کنیم و در یک قالب باشه چقدر باید در فر قرار بدیم؟
اگر زمان فولد کردن سفیده زیاد باش آیا پف کیک میخوابه؟
وقتی من سفیده ها هم میزنم سفیده ها در اطراف کاسه جمع میشن و حالت قله ای ایجاد نمیشه و اینکه وقتی پره های همزن رو از کاسه درمیارم جای همزن تو رفته هست به دلیل اینه که هنوز به مرحله استیف پیک نرسیده؟
خیلی ببخشید که سوالام زیاد شد من چند بار به روش سفیده و زرده جدا درست کردم اما مایه کیک مثل شما نبود به خاطر همین کمی میترسم و  اینکه یک لیوان آرد برای ۴ عدد تخم مرغ کم نیست؟البته خیلی ببخشید برای بافت کیک موقع برش مشکلی پیش نمیاد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 اسفند 1399، 14:18

سلام عزیزم،
1. خوشبختانه دستور کیک اسفنجی بسیار محدوده و تنوع نداره ولی دو تکنیک داره یکی تکنیکی که من گفتم یکی اینکه اول سفیده رو به زرده اضافه می کنیم و آخر آرد رو فولد می کنیم در اینترنت یا اینستاگرام بگریدید و یک دستور با اون تکنیک پیدا کنید فکر کنم براتون راحت تر باشه.
2. اگر مواد رو در یک قالب می ریزید بعد از سی دقیقه چک کنید.
3. اگر مواد رو نصف می کنیم یک سوم از زمان کم کنید.
4. زیاد زدن سفیده هم باعث خشکی می شه، هم سفیده خوب در مواد فولد نمی شه و مواد سنگین می شه هم پف می خوابه.
5. احتمالا سفیده رو زیاد می زنید، بعد از دو تا سه دقیقه سفیده رو چک کنید.
6. میزان آرد دستور استاندارده و در تمامی دستورهای کیک اسفنجی همینه توصیه اکید می کنم برای کیک اسفنجی ترازوی آشپزخانه تهیه کنید.

1381@.fateme.vkz
دوشنبه، 04 اسفند 1399، 13:06

سلام خانم بهاره خیلی ممنون از اینکه همیشه پاسخ من رو خیلی خوب و دقیق میدهید و اینکه بابت سوال های زیادی که میپرسم ببخشید
کیک اسفنجی که من درست میکنم کمی حالت خشک داره و اون نرمی کیک رو برای کیک خامه ای نداره میشه بگید دلیلش چیه خیلی ممنونننن😘😘😘😘

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 اسفند 1399، 19:32

عزیزم زمان و دمای گفته شده در تمامی دستورها در تمامی منابع تقریبیه و شما باید با توجه به فر خودتون تنظیم کنید. اگر فر برقیه دما رو ده درجه کم و اگر گازیه زمان رو 5 دقیقه کم کنید ضمنا آرد رو هم زیاد هم نزنید سفیده رو هم زیادی فرم ندید.

Sarina ranji
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 17:25

سلااامم بهاره جونممم حسته نباشی من از بار قبلی که عکس کیک تولد بابامو فرستادم ۵ یا ۶ بار دیگه این کیکو درست کردم و همیشه عالی بوده (/^o^)\  واقعا این دستور عالیه امروزم تولد خودم و این دومین کیک فوندانتیه منه  واقعا دستور عالیههه حرف ندارید شف جان من دستور رو یک و نیم برابر کردم و ارتفاع کیکم با حدود دوسانت کرم شد ۹ و نیم سانت سه لایه واقعا عالی این دستور من که دوساله با شما اشنا شدم خیلی فوق العاده هستین من ۱۴ سالمه ممنون از پیج خوبتون یلداتونم پیشاپیش مبارک

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 17:46

سلام عزیزم،
تولدتون مبارک باشه، خیلی خوشحالم که از این سن کم به این رشته علاقه مندید و انقدر هنرمندانه کار می کنید. کیکتون هم عالی شده نوش جونتون باشه

Mary☘
شنبه، 29 آذر 1399، 11:20

سلام اگه توی مایه کیک گردو بریزم اشکالی نداره؟ از این جهت که این کیک حساسه میپرسم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 آذر 1399، 14:12

نه عزیزم مشکلی پیش نمیاد

بانوی سرخ
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 18:17

سلام و عرص ادب بهاره جان
کیک من برای تولد پدر ^^
با رسپی بی نقص شما!
من تعدا دفعات خیلی زیادی کیک اسفنجی درست کردم ولی این بار عالی شد و بی نقص، ممنون از توضیحاتی که تو سایت برای سایز قالب و تعداد تخم مرغ ها قرار دادید چون برای من به شدت بدرد خورد و یکی از اشتباهاتم که متوجه نبودم و کشف کردم
عکس ارتفاع کیک رو هم براتون گذاشتم تا نظرتون رو بدونم قالبم حدودا  قطر ۲۰ با ارتفاع ۶ که با نکته ای که راجب دما گفتید من داخل سولار با دمای ۱۷۰ درجه تو بیست دقیقه قرار دادم که کامل پخته شد.
البته برای این کیک من دوبار رسپی و درست کردم که نیازی به برش کیک نداشته باشم
و اولین باری بود که برای کاور با خامه فرم گرفته شکوفه زدم خودم دوستش داشتم اما مطمئنم جای تمرین و تکرار داره تا بهتر بشه
یک سوال داشتم ازتون اونم اینه که برای رنگ دادن به خامه، برای اینکه رنگ پرنگ تری داشته باشیم از چه مارکی استفاده کنیم؟ من از رنگ خوراکی ژله ای خط زد استفاده کردم اما رنگ تیره به من نداد، و برای اینکه هنگام خوردن رنگ پس نده بیشتر نریختم!
و در آخر کلی سپاس و تشکر از شما
موفق و پیروز باشید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 21:03

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده تولد پدر عزیزتون هم مبارک باشه ارتفاع کیک هم کاملا مناسبه.
برای رنگ خوب از مارک فو یا آمریکالر استفاده کنید.

Faranak
جمعه، 09 آبان 1399، 00:26

خیلی خوب بود. باترکریم سویئسی طعم بینظیری داشت

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 آبان 1399، 13:58

معمولا طعم باترکریم رو نمی پسندن چه خوب که دوست داشتید کیکتون هم عالی شده نوش جونتون باشه

raz
سه شنبه، 06 آبان 1399، 01:05

استاد برای کیک شکلاتی اسفنجی دو تخم مرغی یه قاشق غذاخوری پودر کاکائو بریزم ؟؟و یه قاشق غذاخوری آب ،۱/۲ق‌چ بیکینگ پودر ،۱/۴ق وانیل درسته؟؟کرم تارتار چقدر باشه؟؟ قالب قطر ۱۸بخرم؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنیداین کیک ۶تخم مرغی هست

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 آبان 1399، 09:30

سلام عزیزم،
وقتی می خواید مواد رو نصف کنید تک تک مواد اولیه باید تقسیم بر دو شه
آرد: صد گرم تقسیم بر دو می شه 50 گرم
شکر: صد گرم تقسیم بر دو می شه 50 گرم
تخم مرغ: چهار عدد تقسیم بر دو می شه دو عدد
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری تقسیم بر دو می شه یک چهارم قاشق چایخوری
آب جوش: دو قاشق غذاخوری تقسیم بر دو می شه یک قاشق غذاخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری تقسیم بر دو می شه یک چهارم قاشق چایخوری
کرم تارتار: یک چهارم تقسیم بر دو می شه یک هشتم  قاشق چایخوری

برای دو تخم مرغ قالب 16 مناسب تره

مارال
پنجشنبه، 17 مهر 1399، 10:23

سلام، این هم کیکی که با رسپی عالی و بی نقص شما درست کردم. اگرچه با چند اشتباه کوچک نیز همراه شد اما نتیجه کار فوق‌العاده بود. ممنون از اینکه رسپی های دقیق رو در اختیارمون میذارین.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 17 مهر 1399، 11:18

سلام مارال جان،
به به چه کیک فوق العاده ای درست کردید واقعا آفرین و نوش جان

Paiiz
سه شنبه، 29 مهر 1399، 01:39

سلام بهاره جون ، میخواستم بدونم میشه از باتر کریم سوئیسی برای تزئین نوشیدنی هاو طعمشون استفاده کرد مثل هات چاکلت الانم فصلشه میچسبه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 مهر 1399، 08:52

سلام عزیزم،
متاسفانه نمی شه

Mary☘
دوشنبه، 31 شهریور 1399، 06:19

سلام تشکر میکنم بابت آموزش های بی نظیرتون
بار اولم بود که کیک اسفنجی میپختم که به لطف شما نتیجه اش خیلی مورد رضایتم بود همه تو خونه کلی کیف کردند.
فقط اولش بیشتر پف کرده بود. بعد از ۳۵ دقیقه که در آون رو باز کردم که تستش کنم، کمی پفش خوابید. پخته بود و حالت اسفنجی و فنری داشت اما وقتی انگشتم رو بهش میفشردم وقتی میخواست به حالت اولش برگرده، صدای خیسی میداد برای همین، ۱۵ دقیقه دیگر هم گذاشتم بپزه ولی بازم اون صدا رو میداد. به نظرتون صدای خیسی که میده مهمه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 31 شهریور 1399، 08:55

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جان و آفرین به شما
در مورد صدا این صدا طبیعیه و هیچ مشکلی نداره
در مورد خوابیدن پف مال شوک دمائیه این بار کمی دیرتر در فر رو باز کنید

Fateme.Gh.R
شنبه، 29 شهریور 1399، 23:52

سلام وقتتون بخیر
بنده مبتدیم و تازه با صفحه شما آشنا شدم...چنتا سوال داشتم از خدمتتون
سعی کردم دقیقا مثل دستور شما عمل کنم فقط مایه کیکم رو در یک قالب ۲۰ سانت ریختم تا بعدا برشش بدم ولی ارتفاعش خیلی کم شد طوری که قابل برش نیس ولی کیک بنظر پوک میاد و سطحش حالت اسفنجی داره بنظرتون کجای کارم اشتباه کردم؟
پیشاپیش ممنون راهنماییهاتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 شهریور 1399، 08:10

سلام عزیزم،
یا دمای فر کم بوده حتما از دماسنج فر استفاده کنید، یا بیکینگ پودر کهنه بوده یا بعد از اضافه کردن آرد و موقع فولد کردن سفیده مواد رو زیاد هم زدید.

Sana_S
شنبه، 29 شهریور 1399، 11:08

با سلام و تشکر فراوان از زحمات شما و سایت خیلییی عالیتون.
من چند سوال در رابطه با پخت وتزئین این کیک دارم، از پاسخگویی به سوال هایم نهایت تشکر را دارم:
۱. برا پخت کیک اسفنجی برای مراسم از کی باید اقدام کرد که هم کیک تازه باشه و هم فرصت تزئین داشته باشیم؟
۲. من خامه رو برای این کیک از قنادی به صورت فرم گرفته خریداری کردم و چون کار تزئین کیک طول کشید آخر کار خامه فرمش رو از دست داد، البته خامه رو در فریزر نگهداری کردم(به مدت کم).  چیکار کنم خامم فرمش رو از دست نده؟
۳. لطفا طرز فرم دادن خامه قنادی پاستوریزه ی کاله یا... رو برام توضیح بفرمایید.
از اینکه سوالاتم زیاد شد معذرت میخواهم.
متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 شهریور 1399، 14:01

سلام عزیزم،
1. دو روز قبل می تونید درست کنید.
2. خامه قنادی شیرین شده فریز شده فرم نگرفته از لوازم قنادی ها تهیه کنید خودتون در مقادیر کم فرم بدید و بعد استفاده کنید.
3. خامه قنادی رو 45 دقیقه قبل از شروع زدن از فریزر خارج کنید و در دمای محیط بذارید تا به حالت نیمه یخ زده دربیاد و مثل بستنیِ نرم شه. خامه قبل از فرم دادن نه باید گرم باشه و نه یخ.
بعد از یخ زدایی، خامه رو دو دقیقه با دور کند همزن برقی بزنید تا باز بشه و بعد با تندترین دور همزن به زدن ادامه بدید تا فُرم بگیره. خامه فُرم گرفته کاملا مات بوده، حالت قُله ای داره و وقتی قاشق رو در خامه بزنید و بر عکس کنید از قاشق نمی ریزه. مدت زمان فرم دادن خامه با توجه به نوع همزن و برند خامه متقاوته و می تونه از سه تا هشت دقیقه طول بکشه.
اگر از همزن برقی دستی استفاده می کنید، در فصل گرما کاسه و پره های همزن رو نیم ساعت قبل از شروع زدن در فریزر بگذارید.
در فصل گرما خامه رو سعی کنید در جای خنک منزل فرم بدید.

Sana_S
شنبه، 29 شهریور 1399، 18:05

ممنون از پاسخگویی دقیقتون، راستی نظرتون رو در مورد کیکم نگفتید؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 شهریور 1399، 08:10

عزیزم کیکتون عالیه نوش جونتون باشه و آفرین به شما

Maryammmm
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 21:31

سلام خیلی خوشحالم که تونستم اینجا با شما صحبت کنم من چند تا سوال کیک اسفنجی دارم ممنون میشم که جواب سوالم‌‌ رو بدید .
۱.برای کیک اسفنجی شنیدم که میگند هر قالبی که در دسترس دارید رو با لیوان فرانسوی آب میکنید تا جایی که دو سومش خالی باشه برای پف کیک خب سوالم این هست که باید دو سوم خالی باشد یا یک سوم ؟
۲ . اگر ۴ تا لیوان آب پر شد پس به ۴ عدد تخم‌مرغ احتیاج هست و به ازای هر یک تخم مرغ ۲۵ گرم آرد و به ازای یک تخم مرغ ۱۰ گرم شکر و به ازای هر یک تخم مرغ یک قاشق چایخوری آب ولرم احتیاج هست و یک هشتم قاشق چایخوری وانیل
و یک چهارم قاشق چایخوری بگینگ پودر لطفا اگر این فرمول درست هست بهم بگید و اگر نه که شما فرمول درست رو بهم بگید و این فرمول رو از آشپزی در تلویزیون دیدم ولی خواستم نظر شما رو برای صحتش بدونم و این که نفهمیدم یک هشتم وانیل برای کلش هست یا نه به ازای هر تخم‌مرغ ؟ و همچنین بگینگ پودر یک چهارم برای کلش یا نه به ازای هر یک تخم مرغ ؟
۳ . من دو تا قالب دارم البته قالب نیستند قابلمه تفلون هستند یکی شون قطر ۲۴ سانت و ارتفاع ۱۵ سانت بود و آب با لیوان فرانسوی ریختم ۲۰ لیوان پر اگر فرمول درسته که با همون فرمول کیک بپزم و این که این قابلمه کیکش برای چند نفر است ؟
۴. قابلمه تفلون دیگر هم دارم که قطرش ۲۰ ارتفاع ۱۳ هست و این قابلمه تعداد کیکش برای چند نفر هست ؟
و میشه بگید باید یک سوم قالب خالی باشد یا دو سوم چه طور باید بفهمم یک سوم‌ دو سوم در این هم مشکل دارم
من عکس قابلمه تفلون ها رو میفرستم فقط آیا این قالب احتیاج هست که کفش کاغذ روغنی باشه و ارد پاشی اگه این هم‌بگید ممنون میشم لطفا جواب سوال های من بنده حقیر رو بدید لطف میکنید خیلییی برام مهم هست هر جا هستید موفق و پایدار باشید  

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 08:35

1. سلام عزیزم،
برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید. به این صورت که هر چند پیمانه آب که تا نیمه قالب گنجایش داشته باشد به همان میزان گنجایش مایه کیک خواهد بود. پس  باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. پس مواد این دستور رو باید یک برابر و نیم کنید. یعنی مواد لازم برای یک دستور کامل رو با نصف دستور مواد لازم جمع بزنید. تاکید می کنم که این فرمول فقط برای کیک های اسفنجی مورد استفادست.
2. فرمول ها متفاوته اگر پست رو مطالعه می کردید می دیدید که در فرمولی که من استفاده می کنم به ازای هر تخم مرغ 25 گرم آرد و 25 گرم شکر استفاده می شه بهترین روش اینه که یک دستور رو مثل خودش انجام بدید اگر خوب از آب در اومد همون رو نسبت ببندید یا می تونید از فرمول استاد عمرانی استفاده کنید در کانالشون به ازای هر قالب و تخم مرغ دقیق نوشتن در این کانال https://t.me/omranicake سرچ کنید قالب میاد براتون
3. به نظر من از قابلمه استفاده نکنید و قالب گالوانیزه موج بخرید خیلی نتیجه بهتری داره
4. تعداد تخم مرغ براساس نفرات
اگر مهمان ها خوش خوراک باشن به ازای هر 2نفر 1تخم مرغ در نظر میگیریم
اگر متوسط باشه خوراکشون 2.5 نفر یک تخم مرغ
اگر کم خوراک باشن هر 3نفر 1تخم مرغ
5. نصف قالب خالی باشه کافیه و باید چشمی نگاه کنید.
6. کف قالب کاغذ بندازید و نیازی به آردپاشی نیست

golnaz
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 06:32

سلام خانم‌ وحید من این کیک رو با دستور کیک اسفنجی درست کردم با سس کارامل، بین لایه ها هم شکلات و کارامل زدم، توی دو تا قالب ۲۰ درست کردم، فقط مشکل اینجا بود که کیک شیب دار شد، و یکدست پف نکرد تا جایی که میشد سعی کردم با برش صافش کنم ولی باز هم مشخص شد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 08:12

سلام عزیزم،
شیب کیک یا به خاطر خوب پخش نشدن بیکینگ پودره این بار بیکینگ پودر رو با آرد دو بار الک کنید، یا به دلیل تراز نبودنه فره، که باید یک تراز روی توری فر بذارید و از صاف بودنش مطمئن شید یا یک طرف فرتون داغ تره که اگر اینطور باشه متاسفانه کاری نمی تونید براش بکنید. مگر بعد از گذشت دو سوم از زمان پخت در فر رو باز کنید، جای دو قالب رو عوض کنید و نود درجه بچرخونید که کمی این کار ریسک داره.

golnaz
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 08:19

احتمالا مربوط به فر چون یکب از قالب ها اوضاع بهتری داشت و اون یکی بدتر، اگر بخوام جدا جدا بذارم تو فر مشکلی پیش میاد؟ مایه کیک نباید خارج از فر توی قالب خیلی بمونه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 08:35

مایه کیک نمی تونه خارج از فر منتظر بمونه صد در صد خراب می شه می تونید مواد رو نصف کنید و دو دور بپزید یا روی کیک رو صاف کنید.

golnaz
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 09:21

خیلی ممنون از وقتی که میذارین، قطعا جزو افرادی هستین که تا همیشه در ذهنم میمونین

Eghtedar
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 09:39

سلام خانم وحید. این کیک رو برای پدر و مادرم درست کردم و خیلی خوب شد. از شما ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 13:50

سلام عزیزم،
دستتون درد نکنه و نوش جان پدر مادر عزیزتون
ممنون از عکس

Ziba
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 13:07
Ziba
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 13:11

سلام خانم وحید عزیز،من در اینستاگرام شما رو دنبال میکنم ولی نمیتونستم اینجا عضو بشم که حالا با تلاش زیاد موفق شدم
اینم کیک اسفنجی من که برای تولدم پختم برای اولین بار
خواستم تشکرکنم ازتون بابت دستور دقیق و بی نقصتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 15:15

سلام عزیزم،
خیلی خیلی ازتون ممنونم که تلاش کردید و اینجا پیغامتون رو گذاشتید، کیکتون هم عالی شده خانوم هنرمند تولدتون هم مبارک باشه نوش جونتون و ممنون از عکس

Mary☘
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 04:33

سلام اگه بخوام برای کیک اسفنجی ۶ تخم مرغی همه مواد رو در یک قالب ۲۴ سانتی بریزم ، چه مدت بذارم توی فر بپزه ؟ ۳۰ یا ۴۰ دقیقه خوبه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 08:26

سلام عزیزم،
بعد از 35 دقیقه چک کنید

آرامش
پنجشنبه، 30 مرداد 1399، 13:45

سلام عزیزم ممنون از رسپی عالیتون من از دستور کیک اسفنجی شما برای دندون در آوردن پسرم کیک درست کردم بسیار عالی شد ممنون ازتون.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 مرداد 1399، 19:31

ای جان دندونی پسر ماهتون مبارک کیکتون هم عالی شده نوش جونتون باشه

sa.asadi
شنبه، 18 مرداد 1399، 07:04

اینم عکس باتر کریم که تجربه جالبی بود ممنون از شما.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 18 مرداد 1399، 15:29

سلام عزیزم،
باترکریم اصلا دستور ساده ای نیست واقعا آفرین بهتون خیلی عالی شده

sa.asadi
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 14:09

سلام
با تشکر از شما
نصف دستور رو امتحانی درست کردم همه مراحل رو درست رفتم زرده روبانی شد و سفیده هم کاملا فرم گرفت.
ولی تا آرد رو در دو مرحله و با الک به زرده اضافه کردم مایه مثل خمیر بیسکویت و نون شد نمیدونم آرد رو اشتباه اندازه گرفتم شاید ولی تا جایی که یادمه با ترازو درست ۵۰ گرم بود .خلاصه که مجبور شدم شیر اضافه کنم تا کمی روون تر بشه و در نهایت هم بافتش مثل نون شد ولی خب ما با اشتها خوردیم:)
فکر میکنم از پس کیک های فومی بر نیام می خوام شکلاتی سریع درست کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 15:55

سلام عزیزم،
خیلی متاسفم که کیکتون بافتش خراب شده قطعا در اندازه گیری اشکال پیش اومده یا آردتون، آرد نون بوده. چون هر چقدر هم زیاد هم بزنید باز بیسکوئیتی نمی شه و برای همین نمی شه گفت اشکال فقط از هم زدن بوده. به نظر من حتما مجدد درست کنید و اشکالتون رو دربیارید.

zohreh74
يکشنبه، 15 تیر 1399، 19:38

سلام ممنون از این رسپی بی نقص و عالیتون.طعمش واقعا عالی شده بود همه چیزش به میزان بود یه دنیا ممنون.اینم از کیک من که واسه اولین بار کیک رو خامه کشی کردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 تیر 1399، 05:41

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون کیکتون بسیار عالی شده برای اولین بار خامه کشیتون هم بی نظیره.
موفق باشید

اسماء
يکشنبه، 15 تیر 1399، 12:18

سلام
بالاخره تونستم کیک رو اماده کنم
نکته هایی ک گفتین عالی بود
تو یکی از دستورها گفته بودین ک از مینارین شیرین شده استفاده نکنیم
مشکلش چیه؟
خامه م کاملا  فرم گرفته بود و شل نشد
فقط مشکلی ک داشتم این بود ک اطراف کیک هر چقد هم ک خامه میزدم باز هم کیک پیدا بود و خوب روکش نمیشد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 15 تیر 1399، 18:11

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده واقعا آفرین بهتون.
دیواره ها رو با قیف بزنید بعد صاف کنید.
مینارین چربی گیاهی و مقداری پالم داره و بهتره استفاده نشه.

اسماء
سه شنبه، 10 تیر 1399، 14:18

سلام
دستتون درد نکنه‌.نکات ریزی ک میگید واقعا راهگشا هستند.
فقط من دوتا مشکل داشتم
یکی این نقطه های سفید توی کیکه
یکی دیگه هم روی کیکم یه لایه اینجوری ایجاد شده
علتشو نمیدونم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 تیر 1399، 15:40

سلام عزیزم،
سفیده رو زیاد زدید نتونستید درست فولد کنید و مشکل ایجاد کرده.

آذر دخت
جمعه، 06 تیر 1399، 18:53
آذر دخت
جمعه، 06 تیر 1399، 19:01

سلام خدمت بهاره عزیز
دستور کیک اسفنجی عالی بود دستتون درد نکنه سپاسگزارم
برای پوشش کیک میخواستم از خامه فرم گرفته استفاده کنم که متاسفانه خامه ام فرم نگرفت

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 تیر 1399، 14:28

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، در فصل گرما فرم دادن خامه کمی سخته در پست مدوویک و ردولوت نکاتی گفتم مطالعه کنید، ظرف و پره های همزن رو هم نیم ساعت قبل کار در فریزر بذارید.

elahe.ta
جمعه، 23 خرداد 1399، 23:57

سلام استاد عزیز با افتخار بهتون میگم استاد چون واقعا بینظیرید همیشه از خدا براتون سلامتی و دل شاد میخوام استاد اینم کیک اسفنجی شکلاتی من فقط برای دریپ از شکلات مایع استفاده کردم انقدر شل بود که از کنترلم خارج شد وتمیز در نیومد بنظرتون باید صبر میکردم یه مقدار ببنده بعد رو کیک میریختم؟؟مشکل دیگه اینکه نمیتونم خامه رو صاف کنم حتی از پالت گرمم آخرسر استفاده کردم باز خوب نشد میشه راهنماییم کنیداستاد چطوری میتونیم شیرینی کیکو کمتر کنیم با توجه به اینکه خامه قنادی شیرین هستش و مثل اینجا تو خامه شکلات یا پودر کاکائو داریم؟؟ببخشید مثل همیشه سوالام زیاده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 خرداد 1399، 05:34

سلام عزیزم،
کیکتون خیلی عالی شده، نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون
در مورد دریپ بهتره از گاناش با نسبت مساوی خامه و شکلات استفاده کنید هم غلظتش مناسبه، هم وقتی خنک می شه و می بنده خوش طعم تره.
برای کار با خامه ابتدا با قیف و ماسوره گرد ساده خامه رو دور تا دور بزنید و بعد با پایت صافش کنید یعنی با پالت روی کیک خامه نزنید بلکه با قیف بزنید.
متاسفانه کیک اسفنجی بسیار حساسه و به شکرش نمی شه دست زد.

elahe.ta
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 00:43

استاد برای شش تخم مرغی هم دوقاشق از آرد با پودر کاکائو تعویض کنم؟؟میشه توی قالب به قطر ۲۰ با ارتفاع ۱۰،شش تخم مرغی درست کنیم؟؟ممنون از راهنماییتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 05:18

برای شش تخم مرغ سه قاشق کم کنید،
اگر فر برقی خوب دارید می تونید در قالب 20 با ارتفاع ده بپزید وگرنه خوب نمی شه.

Fatemeh.hasankhani
چهارشنبه، 21 خرداد 1399، 08:22

سلام بهاره جون
باتر کریم سوئیسی درست کردم عالی شد‌.کلی ذوق کردم
برای فیلینگ کیک شیفون استفاده کردم،خیلی مقاومت خوبی در برابر گرما داره وحالتشو از دست نمی ده. از شما استاد عزیزم سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 21 خرداد 1399، 08:40

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون عالی شده نوش جان

Eghtedar
يکشنبه، 18 خرداد 1399، 11:00

سلام خانم وحید.
کیک اسفنجی با فیلینگ خامه و گردو.
ممنون از شما.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 خرداد 1399، 13:24

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده تزئنیشم بسیار زیباست نوش جان

elahe.ta
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 14:14

سلام استاد،من دیروز تو قالب قطر۲۰که توی عکس هست خواستم امتحانی کیک شکلاتی درست کنم با استفاده از همین دستور شما فقط دو تخم مرغی ...استاد نمیدونم کجای کارم اشتباه بود اول که ۵۰گرم آرد برداشتم دوقاشق ازش برداشتم جاش دوقاشق پودر کاکائو ریختم و باقی دستور..این تعویض دوقاشق اشتباه بود؟؟وقتی مواد خشکو الک کردم روی میکس زرده و شکرو وانیل یجوری شد سفت شد نمیشد فولد کرد حتی وقتی سفیده رو خواستم فولد کنم سخت بود سفت بود با سفیده فولد نمیشد محبور بودم بیشتر فولدکردنو تکرار کنم..آیا طبیعی هستش این پیشامد ؟؟چون من این دستور شمارو ساده اشو چندین بار درست کردم عالی شد اما شکلاتی مشکل بود بعد عز پختم خوب بودااا ولی احساس کردم اون ذره های فولد نشده بصورت دونه های سفت شکلاتی درامده بافت اسفنجی یه دستو احساس نمیکردم ممنون میشم راهنماییم کنید برای کیک شکلاتی باهمین دستوراستاد ما چطور میتونیم میزان وانیل و بیکینگ پود و کرم تارتارو برای میزان تخم مرغای کمتر و بیشتر بدست بیاریم قاعده ای مهصوص دارن این سه ماده؟؟وانیل همیشه ۱/۲ق چ هستش؟؟بی نهایت سپاس از محبتتونشرمنده سوالام زیاد بود

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 17:52

سلام عزیزم،
دو تخم مرغ یعنی نصف مواد، برای نصف مواد باید تک تکِ لیستِ موادِ اولیه رو تقسیم بر دو کنید. یعنی وانیل، بیکینگ پودر و کرم تارتار هم مثل باقی مواد نصف بشن و قاعده به این صورته که هر نسبتی ببندید به همون نسبت این مواد هم کم و زیاد می شن.
در مورد پودر کاکائو معمولا برای کل مواد یعنی 4 تخم مرغی دو قاشق از آرد کم می کنیم و دو قاشق پودر کاکائو اضافه می کنیم ولی کاری که شما کردید هم اشتباه نبوده احتمالا جنس پودر کاکائوتون خوب نیست و خیلی رطوبت کشیده.

Zahra kiani
شنبه، 10 خرداد 1399، 20:37

سلام بهاره جون.خسته نباشی گلم.این کیک اسفنجی من.ای کیک فوق العاده طعم عالی داره.برای فیلینگ از گردو و موز و خامه استفاده کردم.روکش هم خامه با ماسوره چمنی.ولی متاسفانه خامه زود شل شد.خامه قنادی کولاک بود.بهاره جان یعنی تو این ماه ها از خامه نمیتوان استفاده کرد؟
ولی با این حال عالی بود.میبوسمت.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 خرداد 1399، 04:55

سلام عزیزم،
چقدر کیکتون عالی شده، آفرین به شما
در مورد خامه در این فصل کاسه و پره های همزن رو قبل از کار نیم ساعت در فریزر قرار بدید و زیر کاسه، حمام یخ بذارید و کمی بیشتر بزنید مشکل حل می شه.

elahe.ta
شنبه، 10 خرداد 1399، 08:15

استاد میشه راهنمایی کنید برای یه کیک دو کیلویی چندتا تخم مرغ میخوایم؟؟بنظرتون دوتا ۴تخم مرغی کافیه؟؟واینکه وقتی از دماسنج فر استفاده میکنیم دما کم یا زیاد شد موقع پخت چی کار کنیم من تاحالا از دماسنج استفاده نکردم ممنون میشم راهنماییم کنید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 خرداد 1399، 09:39

سلام عزیزم،
دو تا 4 تخم مرغی ممکنه یه مقدار کمی بیش از دو کیلو شه، ولی همون حدوده باز به سنگینی و میزان میوه فیلینگ ربط داره.
در استفاده از دماسنج اگر دما کم شد، ده درجه دمای فر رو بالا ببرید و اگر زیاد شد پایین بیارید.

elahe.ta
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 00:13
بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 05:12

سلام عزیزم،
به به عجب کیک بی نقص و خوبی درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Elahen
سه شنبه، 06 خرداد 1399، 08:51

سلام بهاره جان. اول از سایت خوب و زحمتی که میکشید تشکر میکنم. من تا الان شیرینی نخودچی شیرینی مارمالادی بامیه نون خامه ایی و کیک اسفنجی رو با رسپی شما درست کردم و همش خوب شد. من نون خامه ایی و کیک اسفنجی رو توی کیک پز ساده برقی تفلون که روی درش المنت داره درست کردم. قالب خودش 26 هست ولی برای کیک اسفنجی 4 تخم مرغی توش یه قابلمه تفلون سایز20 گداشتم و برای اینکه با کف کیک پز فاصله داشته بین اش یه شعله پخش کن گذاشتم و کیک پز رو گذاشتم روی شعله بزرگ (شعله پلو پز)گاز. یعنی هم زیرش حرارت داشت و هم از الکنت درش.
شعله گاز هم کم کردم.کیک ام خوب پف کرد و نزدیک در کیک پز که وسطش شیشه اش شد.  ترسیدم روش خیلی برشته بشه و یسوزه و از برق کشیدمش و بقیه پخت فقط از کف بود. پف کیک بعد چند دقیقه کم شد. کیک در نهایت اسفنجی و سبک شد ولی خیلی پف نکرد.ممنون میشم ازتون در مورد نحوه پخت توی کیک پز و توی قابلمه یه مقدار توضیح بدید.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 خرداد 1399، 10:34

سلام عزیزم،
متاسفانه هیچ تجربه و اطلاعی در مورد پخت در قابلمه و کیک پز ندارم منبعی هم در این مورد نیست که بتونم خدمتتون معرفی کنم تنها چیزی که می دونم اینه که حرارت کم و عدم پخت کاکل باعث خوابیدن پف کیکتون شده، یعنی المنت بالا رو زود خاموش کردید.

Mona A
چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399، 15:44

سلام بهاره جون کیک تولد پدرم ممنون از راهنمایی هاتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399، 15:50

سلام مونا جان،
اول اینکه تولد پدرتون مبارک و بعد آفرین به هنرتون عالی شده عزیزم

Mona A
چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399، 17:48

خیلی ممنون بهاره جون این هنرو مدیون شمام

Mona A
سه شنبه، 17 تیر 1399، 08:19

سلام بهاره جون ۲۹ تیر تولد پسرم هست می خوام کیک درست کنم یک سوال داشتم از کرمفیل در خامه ی کیک چطور باید استفاده کنم که استقامتش خوب بشه و خامه را می خوام رنگ کنم چطور و چه موقع رنگ کنم ممنون

Mona A
سه شنبه، 17 تیر 1399، 08:22

می خوام کمیشو مشکی و بقیشو قرمز کنم تمش دختر کفشدوزکی و گربه ی سیاه است.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 17 تیر 1399، 17:49

سلام عزیزم،
توصیه می کنم از قرمز و مشکی صرفنظر کنید خیلی باید رنگ مصرف کنید که به این رنگ ها برسید که خیلی مضره،  آقای عمرانی برای رنگ مشکی گفتن
خامه رو از یخچال در بیارید یک ساعت بعد بهش دو قطره رنگ مشکی ترجیحا شف مستر بزنید . با هم زن دو دقیق با سرعت متوسط بزنید تا از حالت خمیری و کشسانی در بیاد بعد بهش رنگ پودری مشکی مخصوص شکلات بزنید و هفت دقیقه بزنید (دور تند .)ضمنا پودر کاکائو هم بزنید به ازای هر یک کیلو خامه 100 گرم پودر کاکائو بزنید نتیجه کار یه رنگ خاکستری تیره می شه که سریع خامه کشی و ماسوره و الی آخر بعد بذارید یخچال این خامه بعد یک ساعت سه درجه پر رنگ تر میشه و مشکی ولی من خودم انجام ندادم.
برای رنگ های غیر از مشکی، بعد از فرم دادن خامه دو قاشق غذاخوری از خامه رو بردارید، در کاسه کوچکی بریزید و رنگ خوراکی ژله ای دلخواه رو بهش اضافه کنید. مخلوط دو قاشق خامه و رنگ خوراکی رو با قاشق خوب هم بزنید تا رنگ بصورت یکدست پخش شه. حالا مواد رنگی رو در باقی خامه به آرومی فولد کنید.
در مورد کرمفیل به ازاي يك كيلو خامه صد گرم كرمفيل شير به خامه فرم گرفته(بعد از زدن) اضافه كنيد هم بزنيد.

Mona A
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 06:06

خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون

Mona A
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 06:07

عزیزم باتر کریم آموزشی همین رسپی رو رنگی کنم چی ؟بهتراز خامه نیست؟

Mona A
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 06:08

راهنمایی می کنید اگه خوبه چطور انجام بدم؟ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 06:23

نه عزیزم بهتر نیست، چون باترکریم خودش به دلیل کره زردی داره و رنگ بیشتری میبره از خامه که سفیده، ولی اگر خواستید رنگ کنید روشش با خامه یکیه.

Mahtab0681
چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399، 10:27

سلام خانم وحید
خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم و این اولین کیکیه که از روی دستور شما درست کردم تمام نکات رو رعایت کردم ولی سفیده مثل مال شما در نیومده بود حالت روبانی داشت و مارگارینم خیلی شل بود و وقتی به مواد اضافه کردم باترکریمم کمی شل شد اما جای انگشتم و یا پره های همزن روش میموند عکسشم فرستادم نمیدونم مشکل کار کجا بود واینکه ممنون از آموزشای خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 31 ارديبهشت 1399، 15:48

سلام عزیزم،
در مورد سفیده، علت فرم نگرفتن سفیده عمدتا چربی ظرفه حتما قبل از شروع کار با سرکه و آب جوش ظرف و پره های همزن رو تمیز کنید، علت شُلی مارگارین کم چرب بودنه از مارگارین کم چرب استفاده نکنید. ولی در هر حال به نظر من که کیکتون عالی شده.

Mahshid Mokhtari
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 13:38

سلام اونی که توی قابلمه تفلون گذاشته بودم دورش از همه مرتب تر در اومد آیا لازم نیست دور قالبم رو چرب کنم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 15:23

سلام عزیزم،
لازم نیست دورش رو چرب کنید عالی هم شده عزیزم

Mahshid Mokhtari
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 06:39

فقط یه چیزی خیلی حالت پفکی داشت به خاطر این می‌تونه باشه که خیلی سفیده تخم مرغ هم خورده یا درجه فر من خیلی کمتر از حالت نرمال هست من نیم ساعت پختمش تا روش یه کم طلایی بشه ممکنه به خاطر پخت طولانی باشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 06:48

عزیزم دمای فرتون کم بوده، برای همینم فرو رفته و پفکی بوده، کامل نپخته، حتما دماسنج فر بذارید.

mina.mr.i
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 11:34

سلام خانم وحید وقت بخیر، متاسفانه کیک اسفنجی من توی قالب خودشو جمع کرده بود انگار که منقبض شده و اصلا نیازی نبود که من با چاقو دورشو آزاد کنم، البته من به دیواره های قالب چیزی نزده بودم و فقط ته قالبو کاغذ روغنی انداخته بودم دمای فررو هم با دماسنج چک کردم که ۱۸۰ باشه و یه ربع هم از قبل روشنش کرده بودم که داغ بشه، ممنون میشم که راهنماییم کنین مشکل از چی میتونه باشه، البته اینم ذکرکنم که با استفاده از دستور شما این کیک روپختم، ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 12:54

سلام مینا جان،
جمع شدن کیک اسفنجی تا یک درجه طبیعیه ولی کیک شما بیش از اون حد جمع شده که یکی از دلایل زیر باعث میشه:

1. اولین و مهم ترین علت اینه که  پخت کیک کافی نبوده است. زمان گفته شه در دستورها تقریبیه و بنا به نوع فر می تونه متغیر باشه بار بعد حداقل 5 دقیقه زمان پخت رو افزایش بدید.
2. قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.
3. در فر قبل از اتمام پخت کیک باز شده است.
4. زمان فولد کردن سفیده مواد زیاد هم زده شده است.
5. بعد از افزودن آرد مواد زیاد مخلوط شده است.

Zahra kiani
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 20:48

با سلام.ببخشیددر جایی برای نقاشی بر روی کیک از این کاغذ استفاده کرده بود.این کاغذها قابل خوردن هستند؟؟

Zahra kiani
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 20:51

ببخشید من اولین بار بود که این کیک درست کردم.طعمش خوب بود.من از خامه قنادی استفاده کردم.چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدبد.
۱.کیک اسفنجی گنبدی شد.نمیدونم چرا.هر دو بار که درست کردم ،یکبار تو قابلمه روحی قطر۲۰ و یکبار هم تو ماهیتابه قطر۲۰،این اتفاق افتاد.و احساس میکنم باید بیشتر پف میکرد.
۲. لایه های کیک را چند سانت باید برش بزنیم؟
۳.خامه قنادی رو طبق دستور خودش(مارک کولاک)فقط با هم زن زدم تا به غلظت برسه.بعد از اینکه روکش اول تموم شد،دوباره با هم زن زدم ولی شل شد،که توش ۲ق غ نشاسته ذرت و ۱ق پودرقند زدم ولی فایده نداشت.به نظرتان این خامه دوم را باید بریزم بیرون یا میشه دوباره استفاده کرد؟پودر نشاسته ذرت خام ایرادی نداره.
پیشاپیش از صبوری شما استاد عزیز سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 05:52

بله عزیزم، ویفر پیپیر خوراکیه.
1. گنبدی شدن به خاطر نازک بودن قالب هاتونه و با نوار پخت برطرف می شه، در مورد نوار پخت هم در پست نکات کیک اسفتجی هم در هایلایت های پیج اینستاگرامم توضیح دادم. پف این کیک در قالب بیست سانت سه و نیم تا چهار سانته.
https://www.instagram.com/sp.baking/
2. ارتفاع کیک رو با خط کش اندازه بزنید، نصفش رو با خلال نشانه گذری و بعد با چاقو ببرید. یعنی ارتفاع هر چقدر بود تقسیم بر دو کنید. مگر کیک رو چند برابر کنید و با ارتفاع زیاد بپزید که در این صورت باید هر دو سانت یا هر یک سانت و نیم تقسیم کنید.
3. خامه هنوز یخ داشته و زدید برای همین شُل شده. خامه رو همیشه 45 دقیقه در دمای محیط و در فصل گرما طولانی تر در یخچال بذارید تا بیشتر یخش آب شه بعد بزنید. خامه قنادی مثل کولاک نیاز به اضافه کردن چیزی نداره. پودر نشاسته خام ایرادی نداره. از این خامه می تونید در دسرهای ژلاتینی مثل موس ژلاتینی یا کرم باواریا استفاده کنید.

Zahra kiani
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 06:13

بسیار ممنون.میتونم از این خامه برای لایه های کیک به عنوان چسب استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 06:59

اگر وقتی می زنید از قاشق نمی ریزه بله می شه

Mahboob.Pi
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 08:27

سلام خیلی خیلی ممنونم ازتون
شما بی نظیییییرید
تا حالا دستوری به این جامعی و کاملی ندیده بودم
امیدوارم بهترین ها نصیبتون بشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 10:21

سلام عزیزم،
خودتون بینظیرید که کیکی به این خوبی و خوش بافتی درست کردید، واقعا آفرین و نوش جان

عطیه
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 13:10

این اولین کیک اسفنجی من با دستور شما عالی بود واقعا ممنون از این همه وقتی که میذارید
فقط کیک من 3 سانت و خورده ای پف کرد ایرادی داشته بنظرتون؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 13:41

سلام عطیه جان،
واقعا عالیه و آفرین که اولین کیکتون انقدر عالی و حرفه ای شده خیییلی لذت بردم. پف این کیک ماکسیمم چهارسانته و برای شما خوب پف کرده آفرین بهتون.

Sarina ranji
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 19:02

سلام بهاره جان اینم کیک تولد بابام من ۱۳ سالمه اما ۳ سال که کیک و شیرینی می پزم
خیلی خوشحالم با سایتتون اشنا شدم
دستتون درد نکنه (:

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 20:21

سلام سارینا جان،
عزیزم ماشالا به اینهمه هنر و استعداد، واقعا آفرین به شما تولد پدر عزیزتون هم مبارک باشه

Sevda
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 18:19

سلام بهاره جان از این باترکریم برای فیلینگ میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 18:51

بله عزیزم می شه ولی همه پسند نیست

Mona A
جمعه، 22 فروردين 1399، 19:21

سلام بهاره جونم عکس کیک اسفنجی که تزئین کردم عزیزم یک سوال داشتم من برای طعم دهی به اسفنجها آب آناناس بهشون زدم و فیلینگ وسط کیکم همین دستور شکلاتی که دادین انجام دادم در آخر بعد از استراحت که درآوردم کیک رو برش بزنم فیلینگ کاکائویی وسط سفت شده بود و طبقات کیک به هم نچسبیده بودن جدا جدا بودن چرا؟ممنون میشم چند دستور فیلینگ خوب بهم بگین از نظر طعم عالی بود واینکه در کیک های اسفنجی باید آب کمپوت بزنیم ؟ببخشید طولانی شد.ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 05:22

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس زیبا.
1. در مورد نچسبیدن، همیشه و همیشه موقع فیلینگ زدن کیک های خامه ای، ئقتی فیلینگ میزنید، قبل از گذاشتن اسفنج بعدی، سطح زیرین اسفنج رو یک لایه نازک خامه بزنید که عمل فیکس کردن رو انجام بده.
2. در مورد سفت شدن فیلینگ شکلاتی همیشه خامه فیلینگ های شکلاتی رو کمی کمتر فرم بدید و تا مدیوم پیک بزنید.
3. آب کمپوت ها برای شربت بسیار عالی و قابل استفادند.
در سایت موس نسکافه ای ژلاتینی در پست موس نسکافه با سس براق آینه ای، موس توت فرنگی در پست کیک چوبی، موس پرتقال و شکلات ژلاتینی در پست موس ژلاتینی پرتقال و شکلات، کرم پنیرخامه ای شکلاتی یکی در پست کاپ کیک وانیلی یکی در پست کیک سریع شکلاتی، کرم پنیرخامه ای با خامه در پست ردولوت و کرم پنیرخامه ای با کره در پست کیک مسطح کدو حلوایی قابل استفاده برای فیلینگ ها هستند.

Mona A
شنبه، 23 فروردين 1399، 12:56

عزیزم خیلی ممنون

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 07:57

سلام عزیزم یک سوال داشتم میشه تو این کیک و کیک شیفون از پودر قهوه و نسکافه فوری استفاده کرد؟خوب میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 08:22

از نسکافه می تونید استفاده کنید و در آب دستور حل کنید خیلی هم عالی می شه.

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 12:06

ممنون عزیزم

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 16:17

یعنی ۲ق غ از ارد کم و جاش۲ق غ نسکافه بریزم و با ۲ق آب در دستور حل

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 16:18

حل کنم درست حل میشه بیشتر راهنمایی می کنید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 17:08

نسکافه نقشش با پودر کاکائو متفاوته و کاملا حلاله. بدون اینکه هیچ تغییری در دستور ایجاد کنید در دستور کیک اسفنجی یک قاشق غذاخوری در آب دستور (2 قاشق غذاخوری آب دستور) مخلوط می کنید و بعد بقیه رو طبق دستور می رید.
در کیک شیفون بدون تغییر میزان ها، یک و یک دوم قاشق غذاخوری پودر نسکافه رو در آب دستور مخلوط می کنید و باقی رو طبق دستور پیش می رید.

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 17:24

در کیک شیفون ساده پودر نسکافه استفاده کنم رنده پرتقال حذف میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 17:50

بله عزیزم

Mona A
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 18:44

ممنون عزیزم

Farisa_ys
جمعه، 22 فروردين 1399، 17:53

امروز برای تولد پدر کیک اسفنجی درست کردم با باترکریم شکلاتی .با مواد باتر کریمم دو تا مرنگ کوچولو هم برای تزئین درست کردم.همه خیلی خوششون اومد .بافت کیک اسفنجی و نرم بود.خواهرم گفت حتی از کیک های بیرون هم بهتر شده.ممنون از دستور عالی و دقیقتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 05:23

سلام عزیزم،
خیلی خیلی خوشحالم که کیک مورد پسند خودتون و خانواده عزیزتون واقع شده، تزئینش هم بسیار زیباست، آفرین به شما و ممنون از عکس

Mona A
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 16:42

سلام بهاره جون من امروز دوبار دستورتون رو پختم اولی زیاد پف نکرد و من مواد رو بین ۲ قالب ۲۰ تقسیم کرده بودم ولی دفعه ی دوم همه ی مواد رو تو یک قالب ریختم می خواستم ببینم درست پختم هردو روش  رو اگر ایرادی هست راهنمایی کنید ممنون اولین پختم که تو دوظرف تقسیم کردم یکی کاکائویی و دیگری ساده پختم.ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 20:20

سلام عزیزم،
به نظر من پفش درسته، این کیک حدود 4 سانت پف داره که به نظر میاد در عکس کیک شما این مقدار پف رو کرده. سطحش هم خوب و رنگش هم عالیه ظاهرا که همه چیز خوبه.

Mona A
پنجشنبه، 21 فروردين 1399، 07:01

ممنون عزیزم

آفتاب گردون
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 09:24

این عکس توستر منه .

Caramel.sweets2020
سه شنبه، 20 اسفند 1398، 17:28

اینم اولین کیک تولد من با دستور خوب شما(کیک اسفنجی،باترکریم و خامه).
خانم وحید عزیزم،اینکه کیکم زیاد پف نمیکنه دلیلش از همزدن سفیده‌س؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 اسفند 1398، 19:44

سلام عزیزم،
کیکتون واقعا عالی شده آفرین بهتون، تولد پدر عزیزتون هم مبارک باشه.
پف نکردن دلایل زیادی داره که در پست نکات پخت کیک اسفنجی کامل توضیح دادم ولی به طور خلاصه می تونه از دمای غیردقیق فر، بیکینگ پودر خراب، زیاد هم زدن موادذ خشک و بد همزدن سفیده باشه.

آفتاب گردون
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 19:30

سلام خانم بهاره من چه طوری میتونم نظر خودمو تو بخش جدایی ثبت کنم؟ هر کاری میکنم نمیشه . ناچار این جا پرسیدم.ببخشید.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 20:09

عزیزم پایین تر بیاید یه قسمتی هست نوشته "نظرات" اون قسمت می تونید سوالتون رو بپرسید عزیزم

Caramel.sweets2020
شنبه، 17 اسفند 1398، 21:30

سلام وقتتون بخیر.من کیک اسفنجی با دستور شما درست کردم.وقتی برش میزنم و به بافت کیک دست میزنم یه صدایی مثل اسفنج نمدار میده،این معنیش این هست که کیک نپخته؟(کیک رو با دمای۱۷۰درجه سانتیگراد و بمدت ۳۵دقیقه در فر پختم.خلال دندون رو که میزدم داخلش تمیز بود)اون سفیدیها تخم مرخ هست،آرد کاملا داخل دستور فیلد شده.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 اسفند 1398، 05:46

سلام عزیزم،
صدای اسفنج به دلیل رطوبت اضافی موجود در مواده، سه تا پنج دقیقه زمان پخت رو افزایش بدید درست می شه. سفیده ها رو هم این بار یکی دو دقیقه کمتر بزنید که خیلی استیف نباشن و به راحتی فولد شن، تکه هاش نمونه.
موفق باشید

گیس گلابتون
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 11:25

سلام خانم وحید عزیز
برای اولین بار در عمرم، کیک اسفنجی درست کردم. خامه قنادی را با پوره توت فرنگی تازه مخلوط کردم. یکی از شگفت انگیزترین مزه های دنیا را تجربه کردم. ممنونم از رسپی خوب و راهنمایی های عالی شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 15:12

سلام عزیزم،
چقدر کیکتون خوب و خوش بافت شده واقعا عالیه، خیلی خوشحالم راضی بودید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Fatemeh.hasankhani
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 09:36

سلام بهاره جون
کیک اسفنجی برای روز مادر،هدیه من به مادر همسرم.
یه سوال داشتم ترکیبات کیک اسفنجی ورولت تقریبا یکیه فقط میزان بکینگ پودر کیک کمتر چرا؟من دماسنج فرم خراب شده بود دما تقریبی بود،کیکم خوب شده بهاره جون،
ازتون بابت رسپی تشکر میکنم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 10:52

سلام عزیزم،
واقعا کیکتون عالی شده دستتون درد نکنه.
نسبت رولت و کیک اسفنجی کمی شبیهه اما کیک اسفنجی آب جوش داره ولی رولت نداره، ضمن اینکه در رولت ایرانی میزان بیکینگ پودر فوق العاده کمه و از کیک اسفنجی هم کمتره و تمام پف از طریق سفیده انجام می شه اما رولت خارجی که سوئیس روله بافت پفی تری مدنظرمونه بیکینگ پودر بیشتری داره.

مامان فهیمه
يکشنبه، 04 اسفند 1398، 17:04

سلام.
کیک اسفنجی من به مناسبت روز مادر.
با رویه باترکریم سوئیسی.
ممنون از استاد خوبم خانم وحید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 اسفند 1398، 19:07

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون بسیار کیک عالی شده
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مامان امین
يکشنبه، 27 بهمن 1398، 03:54

سلام بهاره جانم...اینم کیک روزمادر..سفارش مشتری...مرسی بابت همه چی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 بهمن 1398، 06:41

سلام عزیزم،
روزتون با تاخیر مبارک، کیکتون هم عالی شده امیدوارم همیشه کسب و کارتون به راه باشه
موفق باشید

میترا
جمعه، 25 بهمن 1398، 13:06

سلام بهاره جون. من هیچی از کیک و گاناش و خامه و پخت کیک و غیره نمیدونستم و این اولین کیکی هست که تو عمرم با آموزش‌های شما درستش کردم. واقعا ازتون ممنونم. عاشقتونم. تزئین هم حتی بلد نبودم. برا همین زیاد خوب نشده تزئینش. قالبم هم قابلمه گرانیت بود که کیکام خیلی عالی شده بودن. فقط مشکلم اینه که من کیک رو با خامه قنادی منجمد کاله کاور کردم. تو بعضی ویدئوها دیدم بعد از خامه کشی کیک رو خیلی راحت برمیدارن و میزارن داخل سینی سرو. ولی من حتی بعد از دو سه ساعت استراحتِ خامه. نمیتونستم کیک رو جابجا کنم و خامه به دستم میچسبید. این طبیعیه؟ شاید اون ویدئوها باتر کریم بوده و به دستشون نمیچسبه؟ یا جریان چیه که من نمیدونم؟ من چطوری کیک رو بعد از کاور کردن منتقل کنم به ظرفِ اصلی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 بهمن 1398، 15:08

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون که انقدر سریع یاد گرفتید و کیکتون انقدر خوب شده نشونه استعداد، هنر و دقتتونه.
در مورد خامه، خامه یک درجه بعد از استراحت سفت می شه اما خشک نمی شه و چسبناک می مونه و چیزی که در فیلم ها می بینید باترکریمه.
برای انتقال کیک به ظرف اصلی، ابتدا اجازه بدید کیک در یخچال استراحت کنه و خودش رو بگیره و بعد از وسیله ای به نام لیفتر استفاده کنید. همین واژه رو در گوگل جستجو کنید، عکسش رو می بینید.

مامان امین
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 03:52

سلام بهاره جانم صبح بخیر...به شدت نیازدارم به این پاسخ....برای شکلاتی کردن خامه قنادی چه کارکنم؟همینطوربرای کیک اسفنجی شکلاتی...یه دنیاممنون میشم زودجواب بدین سفارش دارم امروز

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 05:32

سلام عزیزم،
برای کیک اسفنجی شکلاتی اول آرد رو اندازه گیری کنید بعد دو قاشق غذاخوری از آرد کم کنید و به جاش پودر کاکائو بریزید و بعد الک کنید و باقی مراحل طبق دستور.
برای خامه شکلاتی به کانال https://t.me/zarasweetdream هشتگ #خامه_ى_شكلاتى مراجعه کنید.
خلاصه ش به صورت زیره:
شكلات تلخ ٤٠٠گرم
خامه ى صبحانه ٤٠٠گرم
خامه ى قنادى ٧٠٠گرم
طرز تهيه
خامه ى صبحانه را روى حرارت تا لحظه ى جوش قرار ميدهيم و سپس روى شكلات ريخته
وقتى شكلات ذوب شد كنار گذاشته تا خنك شود
بعد خامه ى قنادى را زده تا فرم بگيرد گناش را قاشق قاشق به خامه ى فرم گرفته افزوده تا تمام شود

مامان امین
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 07:12

مرسی عزیزم ....فقط منظورتون اینه حین زدن خامه قنادی گاناش رواضافه کنم وهمچنان باهمزن بزنم تافرم بگیرن باهم؟

مامان امین
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 07:48

میشه ۴۰۰گرم گاناش و۸۰۰گرم خامه قنادی بزارم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 08:04

نه عزیزم نوشته خامه ى قنادى را زده تا "فرم بگيرد" گناش را قاشق قاشق به خامه ى فرم گرفته افزوده تا تمام شود. منظور اینه خامه رو کاملا فرم می دیم، تموم که شد فرم گرفت، گاناش خنک شده رو کم کم بهش اضافه می کنیم در حد یکدست شدن می زنیم. اگر برید تو کانالش با فیلم می بینید.
بله عزیزم می تونید 800 گرم خامه قنادی بریزید.

مامان امین
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 08:23

تلگرام نصب نمیشه.ممنونم ازتون مهربون.

MH
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 18:32

سلام
تجارب من در کیک اسفنجی:

به نظرم بازم مایه کیک زیاد اومد برای قالب ۲۰ سانت.
بعد از ۲۰ دقیقه از پخت، سطح کیک از لبه های قالب بالا اومد (گنبدی شده بود)، رویه کیک طلایی بود، خلال دندون تمیز نبود.
بعد از ۲۵ دقیقه خلال دندون تمیز بود، سطح گنبدی کیک سست و ناپایدار بود با فشار دست پایین می‌رفت.
فر را خاموش کردم و در آنرا بستم، در حالی که کیک در فر بود.
بعد از ۱۰ دقیقه گنبد کیک از بین رفته بود و کیک هم سطح قالب شده بود، سطح آن با فشار انگشت شکسته میشد و فرو میرفت، اما با فشار کف دست حالت اسفنجی داشت.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 18:47

تمام مواردی که گفتید برای کیک اسفنجی کاملا نرماله چیزی که ما در کیک برامون مهمه بافته نه ظاهر. اگر بافتش خوب بوده گنبدی شدن و بعد جمع شدن کیک های گروه اسفنجی هیچ موردی نداره حتی در خیلی منابع گفته می شه اگر کیک اسفنجی گنبدیه خودتون با دست فشار بدید گنبد از بین بره. شکستن کراست هم طبیعیه. بیشتر روی بافت تمرکز کنید و از بافت عکس بگیرید تا شکل ظاهری چون شکل ظاهری مثلا کمی فرو رفتگی یا گنبدی شکل شدن با برش قابل رفعه ولی بافت خراب نه. ظاهر کیک که خوشبختانه نرماله ولی خب من بسیار کیک خوش ظاهر دیدم که بافت خرابی داشتن و برعکس. در تمامی آزمون ها اول بافت و بعد طعم رو در نظر می گیرند.
 در مورد سایز قالب چند بار خدمتتون متذکر شدم و قرار شده بود شما یک سایز بزرگ تر قالب انتخاب کنید.

MH
جمعه، 11 بهمن 1398، 02:22

سلام
بافت،لطافت،سبکی،نرمی،خاصیت ارتجاعی  طعم، مزه اش به لطف شما عالی بود.
من با موز و گردو فیلینگ انجام دادم و با خامه قنادی اونو کاور کردم.
فوق العاده شد.
باز امشب به لطف شما در جمع فامیل اوقات شیرینی را گذراندیم.
امیدوارم شما نیز در چمع خانواده همیشه شیرین کام باشید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 بهمن 1398، 05:44

نوش جونتون، هنر خودتونه
موفق باشید

someira
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 08:43

سلام و عرض تشکر بابت رسپی های دقیقتون.یه سوال داشتم اینکه میشه این کیک رو توی قالب 24 پخت با همین مقدار توی دستور؟ بعدش میشه نصفشکرد؟ ضخامتش قابل نصف شدن هست؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 10:05

سلام عزیزم این مقدار برای قالب 24 بسیار کمه و بایدمواد رو یک و نیم برابر کنید یعنی 6 تخم مرغی بعد می تونید از وسط برش بزنید.

Manera
شنبه، 05 بهمن 1398، 17:10

سلام عزیزم،این کیک با دستور عالی شما تهیه شده،طعمش بسیار عالی بود.دو تا سوال داشتم،من مواد کیک رو یک و نیم برابر کردم و توی دو تا قالب ۱۸ریختم ،سوال اولم اینکه موقع ریختن موادم توی قالب انقدر حالت پفکی و اسفنجی داشت که سطح کیک قبل از اینکه بزارم توی فر با وجود دو تا ضربه مسطح نشد،علتش چی بوده؟؟طبیعیه که انقدر پفکی باشه؟؟سوال دومم این که کیکهای توی قالبهام با اینکه هم اندازه بودن اما خیلی خیلی کم مرکز یکیشون خمیری مونده بود،امروزم که کیک زبرا پختم کناره ها کاملا پخته بود اما مرکزش خمیری بود و کمی سطح کیکم گود رفت،علتش چی میتونه باشه؟؟
اینم اضافه کنم که دماسنج فر گرفتم دیدم روی دمای ۲۲۰درجه،دماسنج ۱۸۰رو نشون داد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 بهمن 1398، 18:20

سلام عزیزم،
عجب کیکی شده چه تزئین زیبایی آفرین بهتون،
کیک اسفنجی کاملا بافتش به همین حالتیه که می گید و اگر رویه صاف نیست، با پالت صاف کنید. حالتی که گفتید اگر از دمای فر مطمئنید، مربوط به بیکینگ پودره، حتما بیکینگ پودرتون رو عوض کنید.

Hani
جمعه، 04 بهمن 1398، 20:42
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 04 بهمن 1398، 22:03

چقدر این کیک عالی شده هانی جان بسیار شیکه واقعا آفرین

مامان امین
شنبه، 21 دی 1398، 03:21

سلام استادجانم
خیلی خوشحالم که باسایت شماآشناشدم وکلیییی اطاعات گرفتم وخداروشکربدون رفتن به کلاس تونستم توخونه سفارش بگیرمومشتریهام روراضی نگه دارم...مرسی بابت همه ی تلاش ومحبتتوناین دومین کیکم هست که درست کردم برای تولدخواهرزاده شوهرم..

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 دی 1398، 05:58

سلام عزیزم،
واقعا آفرین به اینهمه هنر، دومین کیک من دیدنی بود این شاهکاره، موفق باشید عزیزم و ممنون از عکس

Eghtedar
سه شنبه، 17 دی 1398، 10:22

سلام بهاره جان،
این کیک اسفنجی در قالب مستطیلی با برشهای کوچک برای شب چله‌بزرگ.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 17 دی 1398، 11:01

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده و چه سفره رنگین و زیبایی چیدید، امیدوارم همیشه در شادی ها پخت و پز کنید.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

gibil
شنبه، 14 دی 1398، 11:12

خوشبختی یعنی کیک تولد مامانت رو خودت بپزی.
و من این خوشبختی همیشگیم رو مدیون آموزش بدون نقص استاد خوب و بینظیرم، خانم بهاره وحید هستم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 دی 1398، 16:10

شما واقعا منو شرمنده میکنید، من که معتقدم این خوشبختی از هنر و ذوق و پشتکار خودتونه، تولد مادر عزیزتون هم مبارک باشه، کیک هم مثل همیشه عالی،
خسته نباشید و ممنون از عکس

سمیه براتی
دوشنبه، 02 دی 1398، 19:11

سلام بهاره جون اینم از کیک اسفنجی من با رسپی بی نظیر شما از مزه اش نمیگم که بیا و ببین همسرم و دخترم خیلی خوششون اومد بازم مرسی به خاطر این همه زحمتت

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 دی 1398، 19:58

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده، چه تزئین زیبایی هم کردید، نوش جونتون باشه و آفرین به شما

Barannn
يکشنبه، 17 آذر 1398، 11:13

سلام خانم وحید ممنون از دستورای دقیق و عالیتون من این کیک رو کاکائویی درست کردم هم بافتش هم طمعش عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 آذر 1398، 13:50

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده، چقدر عالی ماسوره زدید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

Motahareh
چهارشنبه، 13 آذر 1398، 20:23

سلام خانوم وحيد
اين پيام رو دارم براي تشكر از شما ميذارم كه با دستوراي دقيق و فوق العادتون باعث شدين من بتونم كلي چيزاي خوشمزه درست كنم و به شيريني پزي علاقه مند تربشم.من كلاس تزيين كيك رفته بودم اما دستوراي كيك اونها هم به خوبي دستور شما نبود و كيك هاي من هر دفعه به يه شكل در ميومد اما الان كيك اسفنجي كه درست مي كنم اينقدر بافتش خوب ميشه كه خودمم باورم نميشه.از دونات و كرپ و قطاب هم كه بهتره نگم .خلاصه خواستم ازتون تشكر كنم و خدا قوت بگم و ازتون خواهش بكنم اگر براتون مقدوره دستور كروسان و باقلوا هم بذارين
خيلي ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 آذر 1398، 21:46

سلام عزیزم،
خیلی خیلی خوشحالم که دستورات براتون مفید بوده و باعث شادی منه که دوستانی به این هنرمندی در کنارمن، دونات ها و کیکتون هم عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه و ممنون از عکس!
باقلوا حتما در برنامم هست اما کروسان رو متاسفانه هنوز نتونستم با مواد خونگی خوب دربیارم امیدوارم برای اونم دستور خوبی پیدا کنم و بتونم در اختیارتون بذارم. البته خانوم وفا آموزشش رو گذاشتن و دوستان راضی بودن
https://t.me/elhamsugarartnew

مهتاب خانوم
يکشنبه، 14 مهر 1398، 13:38

سلاااام استادعزیز
روزتون بخیر
من کیک اسفنجی رو درست کردم،با درجه 170 و زمان پخت رو کمی زیادتر کردم
وقالبم هم مربع20 سانت بود و دیواره بلند

بعداز پخته شدن وارونه گذاشتم روی توری بعدازخنک شدن وقتی کیک رو روی دستم برگردوندم  ک از قالب در بیارم ب دستم چسبید و یک لایه نازک از روی کیک کنده شد.فکرمیکنم چون دیواره قالبم بلند بوده کیک عرق کرده
بعداز اینکه کامل خنک شد داخل سلفون پیچیدم و داخل یخچال  گذاشتم تا فردا
بعداز اینکه سلفون رو باز کردم،لایه ی روی کیک کلا با سلفون در اومد

برای باترکریم هم مواد رو نصف کردم موقع زدن سفیده با همزن شبیه خامه شد پف نکرد ک حجمش زیاد بشه هرچی زدم حجم زیادی پیدا نکرد و بعدم کره رو اضافه کردم و در آخر وانیل رو اضافه کردم(البته فقط کره گیاهی داشتم و با حیوانی مخلوط نکردم) روی کیک کشیدم و گذاشتم یخچال
طعم کره خیلی مشخص بود
فکرکنم
اشکالات کارم کجا بوده؟
با تشکر از شما استاد گرانقدر

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 مهر 1398، 14:54

سلام عزیزم،
متاسفانه همونطور که خودتون هم گفتید، برعکس کردن قالب دیواره بلند باعث حبس رطوبت در قسمت خالی قالب و نم کشیدن رویه شده. زمانیکه قسمت قابل توجهی از قالب بعد از اتمام پخت خالیه، یا مواقعی که قالب نچسب استفاده می کنید، قالب رو برنگردونید و اجازه بدید عادی روی توری خنک شه.
در مورد باترکریم، تا زمانیکه به دلیلی سفیده تشکیل نشده و درست فرم نگرفته نباید کره رو اضافه کنید، مثل این می مونه که بخواید کرم پنیرخامه ای درست کنید و خامه فرم نگیره ولی به پنیر اضافش کنید.
فرم نگرفتن سفیده معمولا از وجود ذرات ریز چربی در کاسه، پره ها همزن یا خود سفیدست و در این دستور به دلیل طولانی موندن روی حرارت هم می تونه باشه.
در کل در باترکریم طعم کره حس می شه ولی اگر خوب زده شه و وانیل یا اسانس خوب اضافه شه غالب نیست.

مهتاب خانوم
يکشنبه، 14 مهر 1398، 20:49

خیلی خیلی سپاسگذارم بهاره جان
ممنون ار اینهه لطف و محبت شما

میبخشید یه سوال راجع ب کیک شیفون ساده داشتم
اینکه اگر رنده پوست پرتقال نداشتیم میتونیم چیزه دیگه ای جایگزین کنیم؟
ممنونم از شما استاد عزیز

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 مهر 1398، 06:10

رنده پوست پرتقال قابل حذفه همون وانیل کافیه عزیزم، می تونید هم سه قطره اسانس روغنی خوراکی بزنید. 

مهتاب خانوم
دوشنبه، 15 مهر 1398، 08:19

چ خوب شد
ممنون عزیزم
صادقانه بگم ک من ب طور اتفاقی سایت شما رو دیدم و باشما اشنا شدم
شما فوق العاده اید بی نهایت خوشحالم
از صمیم قلب آرزوی بهترینها رو براتون دارم

هانیه ۷۳
چهارشنبه، 03 مهر 1398، 16:36

سلام بهاره جون
من همیشه کیکام توی دمایی که میگن مثل ۱۸۰ نمیزارم کیکام میسوزه ، توی دمای تجربی خودم میزارم و خوبم میشه
ولی این دفعه پف کرد ولی درو که باز کردم پفش خوابید ، در فرو کامل باز کردم که سرد بشه نه نیمه باز،به خاطر شوک دماییه ؟ یا دماهام اصلن درست نیست ؟

هانیه ۷۳
چهارشنبه، 03 مهر 1398، 16:39

با این که کفش داشته میسوخته ولی پفش که خوابیده سطحش یک جوری شده ، خیلی چسبناک نیست که به دست بچسبه ولی یک جوریه مثل همه کیکا نیست

هانیه ۷۳
چهارشنبه، 03 مهر 1398، 16:50

فک کنم دماشم زیاد بود ، دمایی که باهاش فرمو گرم کردم صد بود ، دیدم صد زیاده در فرو باز کردم که کم بشه رسید به هفتاد ولی فک کنم به خاطر همین بوده که پایینش سوخته

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 مهر 1398، 04:56

سلام عزیزم،
کیک اسفنجی بسیار به تغییر دما حساسه. اول از همه دماسنج فر تهیه کنید تا از دمای دقیق داخل فر مطمئن شید و بعد اینکه در فر رو هرگز قبل از اتمام زمان پخت کامل باز نکنید که شوک وارد نشه. فرتون برقیه یا گازی؟

هانیه ۷۳
دوشنبه، 15 مهر 1398، 15:08

سلام استاد
فر هم گازیه ، یعنی گاز فرداره ، خودش دماسنج داره ولی من اگه توی دمایی که ۱۸۰ باشه بزارم میسوزه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 مهر 1398، 19:51

به دماسنج خودش کاری نداشته باشید هانیه جان، حتما یک دماسنج تهیه کنید، روی توری زیر قالب آویزون کنید عزیزم. http://www.cheftayebeh.ir/2017/02/blog-post_6.html

Ala
سه شنبه، 02 مهر 1398، 14:44

سلام بهاره جون
اینم ازکیک تولد۲سالگی دخترخاله م مه یاس که روکش کیک وپشم هاش فراستینگ پنیریه
گوش ها،بینی وچشم هاشم باکمک haniگذاشتم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 مهر 1398، 20:56

ای جانم عجب کیکی شده، واقعا عالیه، دست گلتون درد نکنه تولد دختر گلتون هم مبارک، هنر هانی جون هم که همیشه بینظیره

gibil
دوشنبه، 11 شهریور 1398، 06:48

درود مهربونترین استاد دنیا
اینم دو نمونه از کیک اسفنجی البته با روکش فوندانت
به لطف شما
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 شهریور 1398، 06:59

چقققددررر خوشششگلن واقعا عالی شدن عزیزم خسته نباشید و ممنون از عکس های زیبا

gibil
دوشنبه، 11 شهریور 1398، 11:10

ممنون از شما بخاطر سایت بینظیری که راه اندازی کردی و منو علاقمند به این حرفه کردی

gibil
يکشنبه، 10 شهریور 1398، 04:40

درود بهاره جونم
اینم یک کیک اسفنجی دیگه برای تولد پسرم
مثل همیشه ازت سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 شهریور 1398، 10:26

سلام عزیزم،
مدتی عکس کارهای زیباتون رو نذاشته بودید دلم تنگ شده بود، تولد پسر عزیزتون هم مبارک باشه. کیکتون هم مثل همیشه عالی
موفق باشید

Barannn
شنبه، 02 شهریور 1398، 00:16

سلام خسته نباشید.من تازه با سایت شما آشنا شدم و این کیک رو طبق دستور شما پختم تا وقتی فر روشن بود خیلی خوب پف کرده بود ولی وقتی فرو خاموش کردم پفش خوابید البته یه مدته هر چی کیک میپزم اینجوری میشه نمیدونم ایراد کارم چیه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 شهریور 1398، 06:03

سلام عزیزم
در صورتیکه اندازه گیری صحیح انجام شده باشه یکی از عوامل زیر باعث خوابیدن پف کیک بعد از پخت شده:

1. مهم ترین عامل خوابیدن پف کیک بعد از اتمام پخت تنظیم نبودن دمای فره، دقت کنید که دمای بیشتر و کمتر هر دو این مشکل رو ایحاد می کنن. دمای بیشتر باعث می شه پف کیک به صورت سریع و ناگهانی و قبل از ایجاد ساختار کیک ایجاد شه که این پف با تغییر دما به راحتی از بین می ره. در دمای کمتر هم اصلا ساختار کیک استحکام لازمه رو پیدا نمی کنه و به همین دلیل به راحتی میخوابه. پس اگر دماسنج فر ندارید تهیه کنید.  
2. مدت زمان نوشته شده در دستورها تقریبیه و با توجه به فرها کمی متفاوته، کافی نبودن میزان پخت کیک باعث می شه ساختار کیک درست و کامل تشکیل نشه و به راحتی پف از بین بره، اگر با دماسنج فرِ خوب، از دمای فر اطمینان دارید زمان پخت رو پنج دقیقه افزایش بدید.
3. مناسب نبودن سایز قالب و کوچک بودن، باعث می شه کیک هنگام پف کردن دیواره مناسب برای بالا اومدن و استحکام رو نداشته باشه و معمولا مقداری از پفی که بالاتر از دیواره های قالب ایجاد می شه از بین میره.
4.  باز کردن در فر در حین پخت باعث ایجاد شوک دمایی و خوابیدن پف بعد از اتمام پخت می شه.
5. استفاده از بیکینگ پودر نامرغوب باعث می شه کیک پف کاذب داشته باشه و بعد از پخت از بین بره. بعضی از برندهای بیکینگ پودر بیش از حد فعال هستند و در فر به شدت ایجاد پف می کنن که با وزن و ساختار کیک هم خونی نداره و به راحتی پف از بین می ره،
6. حتما قبل از شروع پخت کیک بیکینگ پودر رو تست کنید و از سلامتش مطمئن بشید، یک قاشق بیکنگ پودر رو در آب ولرم بریزید اگر مثل نوشابه گازدار شد یعنی سالمه.
7. زیاد هم زدن مایه کیک بعد از اضافه کردن مواد خشک باعث سنگینی بافت می شه و پف ایجاد شده به سادگی از بین می ره.
حتما پست نکات کیک اسفنجی رو مطالعه کنید:
https://spbaking.com/recipes/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t52

Barannn
شنبه، 02 شهریور 1398، 08:33

ممنون خانوم وحید فکر کنم همون دمای فرم زیاد بوده

elahesa
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 02:52

سلام بهار جان عزیز
این کیک برای تولد دخترم درست کردم. خیلی خوب شد واقعا دست شما درد نکنه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 16:58

سلام عزیزم،
تولد دختر گلتون مبارک باشه چه کیک زیبایی هم درست کردید واقعا عالیه، نوش جونتون باشه

پری
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 14:21

سلام استاد عزیز و مهربان ،من میخوام واسه تولد پسرم کیک درست کنم  بیست نفر مهمون دارم ،میشه این کیک رو درست کنم ولی باترکریم ش رو چطوری میشه سفید کرد رنگش میخوام سفید باشه ،واینکه برای فیکس کردن دوتا لایه ،یا طبقه کیک نمیخواد شربت بزنیم که خیس بشه ،و اگه بخوام رویه ی کیکم رو ژله بریلو کار کنم ،به نظرتون اول زیر کارو باترکریم  پوشش بدم بعد ژله بریزم یا نه ؟؟واینکه چندتا کیک وتو چه سایزی  کیک م رو درست کنم که واسه پذیرایی 20 نفر حواب بده ؟؟بازم عذر میخوام خدا حفظ تون کنه اینقدر با صبر و حوصله حواب همه رو میدین خدا براتون بهترین هارو بخواد

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 15:10

سلام پری جان،
1. اگر می خواید پوشش سفید باشه بهتره از خامه استفاده کنید، البته برای سفید شدن باترکریم می تونید نصفی از میزان کره رو روغن کریسکوی خارجی با قوطی آبی رنگ استفاده کنید که متاسفانه خیلی گرون شده، معادل ایرانی این روغن، روغن آریستو کروسان گلنان پوراتوسه که به این روشنی نیست. راه دیگه اضافه کردن رنگ ژله ای سفید رنگ خارجیه که مارک ویلتون یا آمریکالر دارن. که باید ابتدا کرم رو درست کنید و در آخرین مرحله رنگ رو بهش اضافه کنید.  
2. شما برای 20 نفر به سه برابر این دستور نیاز دارید. اینکه در چه سایزی بپزید، به قالب های خونتون ربط داره. یعنی می تونید یک بار دستور رو سه برابر کنید و در قالب 28 یا 30 بپزید که توصیه نمی کنم، یا می تونید سه دور دستور کیک رو در قالب 20 بپزید روی هم بچینید و یا دو دور یک و نیم برابر دستور رو در قالب 25 بپزید و دو کیک رو روی هم بذارید.
3. شربت زدن برای مرطوب کردن کیک اسفنجیه که اگر کیک رو تازه درست می کنید و سرو می کنید نیازی نیست ولی اگر بین درست کردن کیک و سرو کردن فاصله باشه یعنی مثلا سه روز جلوتر اسفنج ها رو بخواید درست کنید اونوقت نیاز به شربت دادنه که متاسفانه ربطی به چسبیدن نداره.
4. ژله بریلو رو می تونید روی کیک پوشش داده شده با خامه یا باترکریم بریزید و هیچ فرقی نمی کنه، فقط نکته مهم اینه که کیک بعد از پوشش داده شدن با یکی از این دو کرم استراحت کافی (حداقل دو ساعت) در یخچال کرده باشه.

پری
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 19:11

شب تون پر از آرامش استاد م
مهربان ،واقعا شما مارا شرمنده ی خودتون میکنید
با
این همه صبرو حوصله ای که بخرج میدین ، خیلی لطف کردین حوابم را  تمام و کمال
دادین ،خدا بهتون سلامتی ،آرامش و دل خوش بده  ،خیلی  مممونمبهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 21:53

خواهش می کنم عزیزم
موفق باشید

مهین دخت
يکشنبه، 30 تیر 1398، 17:25

سلام خانم کدبانو و هنرمند
دستورتون عااااااالی بود. من درست کردم. واقعا فوق العاده شد ممنونم از توضیحات دقیق و خوبتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 18:33

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که راضی بودید خیلی عالی شده نوش جونتون باشه

Hani
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 20:48

سلام
رسپی فوق العاده خوش طعم باتر کریم!

من عاشق باتر کریم ام!

مرسییییی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 تیر 1398، 06:34

ای جان عجب کیک خوشگلی شده، چه باترکریم خوبی درست کردی عزیزم بسیار عالیه
مرسی از عکس زیبا

Hani
چهارشنبه، 05 تیر 1398، 14:11

سلام
این کیک تولد بابام
واقعا رسپی کیک اسفنجی تون حرف نداره!
مرسیییی
فقط
دستوری هست بدون بکینگ پودر و جوش شیرین؟
مرسی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 تیر 1398، 16:03

وااای که چقدر این کیکتون بامزه شده، تولد پدر عزیزتون مبارک باشه عزیزم خیلی کیکتون عالیه.
برای دستور کیک بدون بیکینگ پودر و جوش شیرین روی لینک زیر بزنید
https://spbaking.com/recipes/%D9%BE%D8%A7%D9%86%D8%AF-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D8%B2-t95

Eghtedar
سه شنبه، 04 تیر 1398، 18:50

همان کیک دیروز، با ناشیانه ترین تزئین ممکن! : ) اما بسیار خوشمزه و لطیف.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 تیر 1398، 18:59

وای به به چقدر هنرمند و پرکار، نوش جونتون باشه کیک و ممنون از عکس

Fatemeh.hasankhani
سه شنبه، 04 تیر 1398، 08:42

سلام بهاره جون کیک اسفنجی که برا تولد خواهرم درست کرده بود.ممنون از زحمات شما،این اولین تجربه من بود امیدوارم مورد پسند واقع بشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 تیر 1398، 08:47

سلام فاطمه جان،
عزیزم کیکتون بسیار تمیز و عالی شده. واقعا برای اولین تجربه بینظیره. تولد خواهر عزیزتون هم مبارک باشه و ممنون از عکس

Fatemeh.hasankhani
سه شنبه، 04 تیر 1398، 14:07

ممنون شما خیلی لطف دارید.

Eghtedar
دوشنبه، 03 تیر 1398، 08:02

با سپاس از این رسپی بی نقص!

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 03 تیر 1398، 10:24

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور مورد پسندتون بوده، نوش جونتون و ممنون از عکس

Far_zaneh
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 01:58

اینم کیکی نسکافه ای که درست کردم .خیلی خوش طعم شد .واقعا از راهنماییتون ممنون .طبق دستوری که دادید خامه و کیک اسفنجی رو نسکافه ای کردم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 05:51

این کیک عالی شده عزیزم، مرسی از خودت که انقدر بادقت و با حوصله ای.
خسته نباشی عزیزم و ممنون از عکس

مامان فهیمه
چهارشنبه، 06 شهریور 1398، 12:26

بهاره جون سلام‌ من یک کیک اسفنجی کاکائویی درست کردم. میخوام تزئین روش با خامه فرم گرفته کاکائویی بزنم. چطور خامه رو کاکائویی کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 شهریور 1398، 12:46

سلام عزیزم به کانال https://t.me/zarasweetdream برید هشتگ #خامه_ى_شكلاتى رو جستجو کنید، من خودم کاور خامه نمی کنم ولی یه موقه بخوام از این دستور استفاده می کنم که با شکلاته و  خیلی خوش طعمه. یا می تونید به روشی که آقای عمرانی در کانالشون گفتن  https://t.me/omranicake از پودر کاکائو استفاده کنید در این کانال "روش تهيه خامه شكلاتي " رو چستجو کنید.

مامان فهیمه
چهارشنبه، 06 شهریور 1398، 18:48

ممنونم عزیزم

Far_zaneh
جمعه، 10 خرداد 1398، 17:05

سلام بهاره جون .کیک اسفنجی که با دستور شما پختم. تو یه قالب ۱۸ سانتی ریختم.پف خوبی کرده .اصلن بوی تخم مرغ حس نمیشه .تو کیک های اسفنجی دیگه یکم بوی تخم مرغ محسوس بود .
ی سوال دارم .بخوام این کیک با طعم نسکافه یا قهوه درست کنم میشه ؟ چطوری باید تغییرش بدم ؟
کرم شکلاتی که برای فیلینگ استفاده شده رو میتونم به نسکافه ای تغییر بدم؟
همینطور خامه قنادی رو
ازم کیک نسکافه ای با روکش نسکافه خواستن .اگه ممکن راهنمایم کنید
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 18:46

سلام عزیزم،
کیکتون واقعا عالی شده آفرین به شما بسیار خوب و خوش بافته.
در مورد کرم نسکافه میتونید چند راه دارید اول اینکه یک قاشق غذاخوری نسکافه رو در دو قاشق چایخوری آب جوش حل کنید اجازه بدید به دمای محیط برسه، بعد خامه رو فرم بدید، دو قاشق خامه فرم گرفته رو در کاسه ای بریزید و نسکافه غلیظ شده رو بهش اضافه کنید خوب با قاشق هم بزنید و بعد این دو قاشق خامه نسکافه ای رو در باقی مواد حل کنید. دومین راه اینه که از نسکافه جنس خوب مثل نسکافه گلد نستله اضافه کنید و در ابتدای فرم دادن خامه مستقیم روی خامه بریزید اون خودش رو باز می کنه و بعد طبق روال خامه رو فرم بدید. راه سوم اینه که از کرم نسکافه که در پست زیر آموزش دادم استفاده کنید.
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%84%D9%88%D9%81-%D9%82%D9%87%D9%88%D9%87-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88-t4

برای نسکافه ای شدن کیک می تونید از همین دستور کیک نسکافه ای که لینکش رو گذاشتم استفاده کنید و یا در آب جوشی که به این دستور اضافه می شه یک قاشق غذاخوری نسکافه حل کنید و کلا باقی رو طبق دستور پیش برید.

برای کرم لای کیک می تونید هر کرمی که دوست دارید رو بهش نسکافه اضافه کنید.

Far_zaneh
جمعه، 10 خرداد 1398، 19:46

واقعا ممنونم از راهنمایی کاملتون. و اینکه انقدر سریع جواب میدید تو استرس نمیمونم. کرم شکلاتی که اموزشش گذاشتید درست کردم بین همین کیک دادم و روش گاناش ریختم فقط .

Far_zaneh
جمعه، 10 خرداد 1398، 19:51

ی مسئله دیگه .وقتی کرم شکلاتی که برای فیلینگ کیک استفاده کردم میخوریم زیر دندون خش خش میکنه شبیه دونه های شکر .از پودر قند برا درست کردنش استفاده کردم .علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 21:27

عزیزم پودر قندتون حریر نبوده. پودر قند رو برای استفاده در کرم ها باید یک دور در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و بعد دو دور از الک ریز (یک سایز ریزتر از الک آرد) رد کنید تا زیر دندون حس نشه و بعد هم خوب با مواد بزنید.

مامان فهیمه
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 07:34

سلام بهاره جون. من مدتیه که با سایت شما آشنا شدم و خیلی چیزا یاد گرفتم. یکی از سرگرمی هام مطالعه ی رسپی های شماست حتی اگه نخوام درست کنم.
عزیزم من کیک اسفنجی رو چند دفعه هست که دارم با رسپی های مختلف درست میکنم، عجب کیک پرقلق ولی آسونی هست. فقط یکبار تونستم خوب دربیارمش.
این دفعه با دستور شما درست کردم، نمیدونم چرا پف نکرد، البته ناگفته نماند که وسط همزدن زرده و شکر بچه ام بیدار شد و مجبور شدم ۱۰ دقیقه توقف بذارم تو کار.شاید همون باعثش شده!
یک کیک دیگه درست کردم با رسپی دیگه ای. که برای هر تخم مرغ ۵۰ گرم آرد و ۵۰ گرم شکر میخواد. تو فر خیلی عالی پف کرد اما تا خاموش کردم پف خوابید و اینبار خیلی عجیب پف خوابید جوری که اصلا گود شد کیک و ترک خورد. با اینکه من به گفته شما، داخل فر خاموش با در نیمه باز سردش کردم که شوک بهش وارد نشه. میشه بگین دلیلش چی بوده؟ آیا فر استاندارد نیست و حرارت کمه؟ من اینبار رو ۱۸۰ درجه گذاشتم. ببخشید خیلی سوال میکنم، من تو کیک بجای کاکائو قهوه استفاده کردم بخاطر اون نبوده؟عکس کیکم رو میذارم. البته روش چون گاناش زدم ترکش دیده نمیشه اما گود شدنش واضحه.
ممنون از وقتی که میذارین.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 14:36

سلام عزیزم
در مورد خوابیدن پف کیک بعد از پخت، در صورتیکه اندازه گیری صحیح انجام شده باشه یکی از عوامل زیر باعث خوابیدن پف کیک بعد از پخت شده:

1. مهم ترین عامل خوابیدن پف کیک بعد از اتمام پخت تنظیم نبودن دمای فره، دقت کنید که دمای بیشتر و کمتر هر دو این مشکل رو ایحاد می کنن. دمای بیشتر باعث می شه پف کیک به صورت سریع و ناگهانی و قبل از ایجاد ساختار کیک ایجاد شه که این پف با تغییر دما به راحتی از بین می ره. در دمای کمتر هم اصلا ساختار کیک استحکام لازمه رو پیدا نمی کنه و به همین دلیل به راحتی میخوابه. پس اگر دماسنج فر ندارید تهیه کنید.  
2. مدت زمان نوشته شده در دستورها تقریبیه و با توجه به فرها کمی متفاوته، کافی نبودن میزان پخت کیک باعث می شه ساختار کیک درست و کامل تشکیل نشه و به راحتی پف از بین بره، اگر با دماسنج فرِ خوب، از دمای فر اطمینان دارید زمان پخت رو پنج دقیقه افزایش بدید.
3. مناسب نبودن سایز قالب و کوچک بودن، باعث می شه کیک هنگام پف کردن دیواره مناسب برای بالا اومدن و استحکام رو نداشته باشه و معمولا مقداری از پفی که بالاتر از دیواره های قالب ایجاد می شه از بین میره.
4.  باز کردن در فر در حین پخت باعث ایجاد شوک دمایی و خوابیدن پف بعد از اتمام پخت می شه.
5. استفاده از بیکینگ پودر نامرغوب باعث می شه کیک پف کاذب داشته باشه و بعد از پخت از بین بره. بعضی از برندهای بیکینگ پودر بیش از حد فعال هستند و در فر به شدت ایجاد پف می کنن که با وزن و ساختار کیک هم خونی نداره و به راحتی پف از بین می ره، اگر براتون مقدوره از بیکینگ پودر مارک تیارا استفاده کنید.
6. زیاد هم زدن مایه کیک بعد از اضافه کردن مواد خشک باعث سنگینی بافت می شه و پف ایجاد شده به سادگی از بین می ره.

نکته مهم اینکه از چه نوع قهوه ای به جای پودر کاکائو استفاده کردید؟

مامان فهیمه
شنبه، 14 ارديبهشت 1398، 02:45

ممنونم بهاره جان بخاطر پاسخگویی جامع تون.با توجه به مواردی که گفتین فکر میکنم همون دمای فر استاندارد نیست. چشم یک دماسنج تهیه میکنم.
بکینگ پودرم رو از یک لوازم قنادی معتبر خریدم ولی خب فله داد بهم، تست کردم تازه بود.
قهوه بسته بندی، نوشته قهوه ترک مولتی کافه.
با این همه طعم کیک خیلی خوب بود.

مامان فهیمه
سه شنبه، 24 ارديبهشت 1398، 14:30

ببخشید یک سوال دیگه. برای رویه باتر کریم، سفیده رو گذاشتم رو بخار آب جوش اما کم کم تیکه های سفید رنگ توش تشکیل شد داشت خودشو میبست. باید چکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 ارديبهشت 1398، 18:05

عزیزم یا در ظرفتون چربی بوده حالا یا ذرات زرده یا چرب بودن ظرف، یا حرارت زیاد بوده و بخار آب داخل کاسه رفته و یا خوب هم نزدید. مواد باید یکسره هم زده شه.

Hadis
جمعه، 06 ارديبهشت 1398، 01:52

سلام بهاره جون
من چند روز پیش مجدد با دستور کیک اسفنجی کیک درست کردم و طعمش بی نظیز بود طوری ک مهمانها طعمشو با بهترین شیرینی سرای شهرمون مقایسه میکردن واقعا ممنونم عزیزم
بی صبرانه منتظر دستورات جدیدت هستم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 06 ارديبهشت 1398، 06:27

سلام عزیزم،
به به چه کردید، واقعا عالی و شیک شده! قطعا خوشمزگی کیک ها به خاطر سلیقه و هنرخودتونه.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Ate
دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398، 11:59

سلام عزیزم من امروز کیک اسفنجی درست کردم به دو تا مورد برخوردم...اول اینکه تمام مراحل زدن سفیده را رفتم ولی اصلا  قله ای ایجاد نشد که بفهمم الان تو کدوم مرحلم و دوم اینکه این کیک من دستور ۲ تخم مرغه در قالب ۱۸ و ارتفاع ۵...بنظرتون پفش کم نیس؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398، 13:59

سلام عزیزم،
حتما پست نحوه زدن سفیده تخم مرغ رو مطالعه کنید کامل در مورد نکات زدن سفیده توضیح دادم
https://spbaking.com/recipes/%D9%86%E2%80%8C%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%BA-t5

احتمالا یا کاسه یا پره های همزن رو قبل از زدن خوب با آب جوش و مایع ظرفشویی یا سرکه نشُسته بودید و کاملا خشک نکرده بودید یعنی چربی داشته یا رطوبت! یا سرعت همزن مناسب نبوده و یا سفیده ها خیلی کهنه بودن، باز مطلب رو مطالعه کنید
در مورد پف کیک این دستور بصورت کامل (4 تخم مرغ) در قالب 20 سانت بسته به کیفیت فر و مهارت شما حدودا 5 سانت ارتفاع و در قالب 18 حدود 4 سانت ارتفاع می ده یعنی نصف مواد (دو تخم مرغ) باید فقط دو سانت به شما ارتفاع بده که ظاهرا این اتفاق افتاده و پفش کم نبوده.

Hani
دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398، 10:39

سلام
کیک دوطبقه من با آموزش های عالیتون

مرسی از راهنمایی هاتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398، 14:00

سلام هانی جان،
من واقعا کاری نمی کنم و از اینکه همچین دختر با استعداد و هنرمندی رو میشناسم باعث افتخارمه. مطمئنم روزی از ستاره های قنادی می شی.
کیکت هم حرف نداره ممنون از عکس

Hani
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 18:43

مرسی استاد عزیزم :)
برای فرم دادن خامه به توصیه هاتون عمل کردم و بسیار به گرما مقاوم بود!

طبقه بالا رو هم دولایه اش رو شکلاتی درست کردم بقیه وانیلی
کیک خیییلی پف کرده بود!
به طوری که در قالب 23 سانت 10 سانت پف کرد!
وخیلی بافت رویایی ای داشت!
هر کسی کیک رو میدید میگفت حداقل 4 کیلو هه
ولی همش 1کیلو و 500گرم بود!

من برای قسمت های وانیلی از وانیل مایع استفاده کردم که بسییییار خوش عطر و طعم شده بود!
درکل نسبت به دفعات قبلی که درست کرده بودم خیییییلی کیفیت بهتری پیدا کرده بود!
که همه رو مدیون زحمات شما هستم.

خیلی ممنون از اینکه باعث شدید من بتونم برای تولد 18سالگی خواهر بزرگم کیک تولد اش رو درست کنم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 19:49

عزیزم از اینکه می بینم جووونی به سن شما اینطور به شیرینی پزی علاقه منده و استعداد داره کیف می کنم واقعا آفرین بهتون تولد خواهر عزیزتون هم مبارک

Hadis
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 19:17

سلام عزیزم
ممنونم بابت دستور عالی
من با دستورهای دیگ امتحان کردم ولی بوی تخم مرغ میداد همیشه با دستور شما عالی شد
این کیکو واس سالگرد ازدواج پدرو مادر پختم واقعا عالی بودبازم ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 19:30

سلام عزیزم،
واقعا هم هنرمندید و هم با محبت، سالگرد ازدواج پدر و مادر عزیزتون هم مبارک باشه کیکتون بسیار عالی شده
خسته نباشید و ممنون از عکس

Hadis
يکشنبه، 01 ارديبهشت 1398، 14:19

ممنون بهاره جان لطف داری❤️
فقط ی سوال اگ بخام این کیکو در قالب ۳۰در ۴۰درست کنم۱۲تخم مرغی کافیه؟ارتفاع قالبم ۵سانته

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 ارديبهشت 1398، 15:04

برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید.باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این فرمول فقط برای کیک های اسفنجی مورد استفادست.

elaaa
سه شنبه، 27 فروردين 1398، 13:00

سلام استاد عزیزم سال نو مبارک،انشالا سال خوبی در پیش داشته باشین،اینم کیک تولد دختر من ،بینهایت سپاس از آموزشهای دقیقتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 فروردين 1398، 14:46

سلام عزیزم،
به به تولد دختر گلتون مبارک امیدوارم همیشه شاد و سالم باشه، کیکتون هم عالی شده ممنون از عکس سال نو شما هم مبارک

Hani
جمعه، 17 اسفند 1397، 12:30
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 اسفند 1397، 14:12

به به هانی جون هنرمند، مثل همیشه عالی و باسلیقه واقعا خسته نباشید و ممنون از عکس

Hani
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 18:20

ببخشید چطوری کیک رو با طعم شکلات درست کنم؟

کیکی که می خواهم درست کنم دو طبقه است، چطوری باید دو طبقه رو روی هم بزارم؟

Hani
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 18:24

من دو دفعه است که برای فرم دادن خامه با مشکل مواجه میشم
یا از همون اول خامه فرم نمیگیره! یا فرم میگیره اما وقتی یه مقدار کم باهاش کار میکنم شل میشه!
مشکل کارم به نظرتون چی میتونه باشه؟
مارک خامه ام هم کولاکه که همیشه استفاده می‌کردم!

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 فروردين 1398، 18:40

سلام عزیزم،
برای کیک شکلاتی می تونید از دستور شیفون شکلاتی که در سایت موجوده استفاده کنید یا همین دستور رو بعد از اندازه گیری آرد دو قاشق غذاخوری از آرد کم کنید، به جاش دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو بریزید، با هم الک کنید و بقیه مراحل رو طبق دستور انجام بدید.

برای سوار کردن کیک ویدئوهای زیر رو ببینید:
https://www.youtube.com/watch?v=1lLd68reyAA

https://www.youtube.com/watch?v=0x5nupcCIng

https://www.youtube.com/watch?v=YhlLCr0f2AI

https://www.instagram.com/p/BtnVlwzBElW/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1ddoxvgbuab6i

در مورد خامه دقت کنید که خامه در محیط سرد آب شه یعنی در یخچال بیشترش آب شه بعد بزنید، کاسه و پره همزن ها قبلش در فریزر بذارید و اگر همزنتون دستیه علاوه بر این کارها زیر کاسه، کاسه یخ بذارید. گرما خاصیت خامه رو از بین میبره.

Hani
جمعه، 30 فروردين 1398، 08:28

ببخشید این چند وقته سایز تخم مرغ ها خیلی کوچک شدن
هر تخم مرغ چند گرم زرده و چند گرم سفیده باید داشته باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 30 فروردين 1398، 16:31

سلام عزیزم تخم مرغ رو با پوست وزن کنید باید 57 گرم باشه. حدودا 50 گرم بدون پوست، دو سوم وزن تخم مرغ رو سفیده و یک سوم رو زرده تشکیل میده

elaaa
جمعه، 10 اسفند 1397، 23:33

بهاره جان من امروز كيك شش تخم مرغى در قالب ٣٠در ٤٠درست كردم،اما انگار حجم مواد نسبت به قالب كم بود،باعث شد اطرافش نازك بشه و خشك بشه،نميدونم ميزان مواد درست بود يا نه،شكر و آرد ١٥٠گرم و وانيل و بيكينگ پودر سه چهارم قاشق چايخورى و پودر كرم تارتار سه هشتم،ممنون ميشم اشتباهمو بهم بگين تا اصلاح كنم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 اسفند 1397، 05:56

سلام عزیزم مواد درست بوده، علت نازک شدن موادتون حجم کم نیست، اگر بیاید پایین و هم سطح کیک وایستید، می بینید که کاملا نا همواره، بعد از ریختن مواد باید روی کیک رو با پالت پله ای یا پالت مربعی صاف کنید. مواد هم درست بوده به این صورت می شده:
آرد:150 گرم
شکر: 150 گرم
تخم مرغ: 6عدد
بیکینگ پودر: سه چهارم قاشق چایخوری
آب جوش: سه قاشق غذاخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
کرم تارتار: سه چهارم چهارم قاشق چایخوری
اگر کیک رو درست صاف کنید، سفیده رو خوب فرم بدید و فولد کنید و فر مناسب باشه 6 تخم مرغ کافیه برای این قالب ولی اگر می خواید کیک تا لبالب پر شده سایز قالب رو با آب اندازه گیری کنید.
برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید. به این صورت که هر چند پیمانه آب که تا نیمه قالب گنجایش داشته باشد به همان میزان گنجایش مایه کیک خواهد بود. پس  باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید.

elaaa
شنبه، 11 اسفند 1397، 15:40

آخ كه چه عشقى هستى،يادم امد دوتا قاشق آب ريختم،بعدم نميدونم چرا شكرو زياد آسياب كردم،شكر دانه ريز از قناديا بگيرم ديگه نياز به آسياب  نيست؟؟احساس ميكنم طعم شيرينيش بيشتر از ٤تخم مرغى بود،سوال آخرم استادجان دماش ١٧٠باشه خوبه؟؟چون از دماى فرم مطمئن نيستم،مدت زمان باز نكردن در فر يا مدت زمان پخت كيك چقدر باشه؟؟؟بخدا شرمندتونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 اسفند 1397، 16:59

اگر شکر دانه ریز از قنادی بگیرید نیازی به آسیاب نیست. بیست دقیقه اول به هیچ وجه نباید در فر رو باز کنید. دما در کیک های اسفنجی بسیار مهمه، بهتره دماسنج فر داشته باشید و دما طبق دستور باشه، دمای کمتر پف رو کم می کنه و باعث خوابیدن پف بعد از در آوردن از فر میشه و دمای بیشتر هم باعث ترک می شه. ولی اگر فکر می کنید دمای فر تنده روی 170 بذارید حتما نکات پخت کیک اسفنجی رو مطالعه کنید:
https://spbaking.com/recipes/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t52

elaaa
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 23:55

به روى چشم يه بار خونده بودم بازم ميخونم،فقط ميشه ٨تخم مرغى درست كنم،ميزان شكروآردوميدونم بقيه رو نميدونم براى  ٨ چقدر باشه درسته،اون ٦تخم مرغى هم كامنتارو توضيحاتونو خوندم تا بدست آوردم الان براى ٨تا نميدونم هيچى تو قالب ٣٠در ٤٠،يه دنيا ممنونتونم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 اسفند 1397، 06:24

برای هشت تخم مرغی باید تک تک مواد اولیه ضربدر دو شه.

آرد: 200 گرم
شکر: 200 گرم
تخم مرغ: 8 عدد
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
آب جوش: چهار قاشق غذاخوری
کرم تارتار: یک دوم قاشق چایخوری
وانیل: اگر از وانیل های فله ای لوازم قنادی ها استفاده می کنید همون یک دوم رو استفاده کنید کافیه

elaaa
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 00:48

سلام استادجان،من باز به مشكل خوردم،تصميم گرفتم به جاى عدد ٣يه گرد بزرگ درست كنم،فكر كردم ٨تخم مرغى ميشه اما با پيمانه كه اندازه زدم بنظر ١٠تخم مرغى ميخواد،اما من ميزان موادشو نميدونم ،ميدونم شكر و آرد ميشه ٢٥٠اما وانيل و بيكينگ پودر و پودر كرم تارتارو مطمئن نيستم (وانيل از اين بسته هاى شيشه اى لوازم قنادى گرفتم)و درباره ميزان دما و زمانشم هم بى تجربه هستم،جمعه تولده ميخوام پنجشنبه درست كنم،شرمندتونم راهنماييم ميكنيد ممنون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 06:14

سلام عزیزم،
اصلا لازم نیست که حجم کیک بعد از پخت لب به لب شه به همین دلیل در قالبی که برای ده تخم مرغ گنجایش داره کیک 8 تخم مرغی هم مناسبه. من به شخصه پخت کیک ده تخم مرغی رو به هیییییییچ وجه پیشنهاد نمی کنم. یعنی الان خودم هم بخواد ده تخم مرغی بپزم مواد رو نصف می کنم دو سری میپزم. مخلوط کردن اون حجم از آرد در مواد قطعا بسیار طولانی می شه و هم زدن زیاد بافت رو سفت و زبر و پر حباب می کنه. ضمن اینکه فر خیلی خوبی باید داشته باشید که حجم ده تخم مرغ در یک قالب رو شفته نکنه. من جای شما باشم دو تا کیک اسفنجی 4 تخم مرغی طبق دستور می پزم، هر کدوم رو از وسط برش می دم و دو لایه می کنم و در انتها 4 لایه رو روی هم قرار می دم.

آرد: 250 گرم
شکر: 250 گرم
تخم مرغ: 10 عدد
بیکینگ پودر: یک و یک چهارم قاشق چایخوری
آب جوش: پنج قاشق غذاخوری
کرم تارتار: سه چهارم قاشق چایخوری
وانیل:سه چهارم قاشق چایخوری

elaaa
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 19:33

چقدر شما ماهى به خدا،مرسى از راهنماييتون،راستش رفتم قالب قطر ٢٧ارتفاع ٩خريدم،پس اگه بخوام تو اين قالب درست كنم دوتا ٨ توى اين درست كنم؟؟؟بازم فكرميكنم چه كنم،راست ميگين وقتى زياد بشه كار كردن سخت ميشه بخصوص براى من مبتدى

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 اسفند 1397، 21:55

مهموناتون چند نفرن؟

elaaa
سه شنبه، 21 اسفند 1397، 22:53

حدود ٢٠نفر

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 06:22

عزیزم برای 20 نفر همون یک کیک 8 تخم مرغی کافیه یا یک بار 8 تخم مرغ رو یعنی دو برابر مواد رو در قالب بزرگی که خریدید درست کنید یا دو بار کیک 4 تخم مرغی درست کنید روی هم بذارید

elaaa
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 16:20

اگر كيكو در كاسه اى از جنس پلاستيك هم بزنم اشكالى  داره؟؟سفيده داخل ظرف استيل و زرده اينا ظرف پلاستيكى مخلوط كردنش با سفيده هم داخل همون ظرف پلاستيكى؟؟داخل قالب اين قالب كه نميشه ٤تخم مرغى درست كرد درسته؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 22 اسفند 1397، 16:38

جنس ظرف هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه فقط کافیه قبل از کار با آب جوش و مایع ظرفشویی خوب شسته و خوب خشک کرده باشید.
نه عزیزم به هیچ وجه نمی تونید در قالب به این بزرگی 4 تخم مرغی درست کنید، سطح تماس کیک با گرما زیاد و کیک مثل کوکو می شه.

عاطفه.الف
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 11:50

سلام. كيك بسيار مبتديانه من به مناسبت تولد پدرم!
ممنون بابت آموزشهاي بي نقصتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 12:08

سلام عاطفه جان،
کاش همه مبتدی ها به خوشگلی شما کیک درست می کردن، بسیار عالی شده تولد پدر عزیزتون هم مبارک و ممنون از عکس

Hani
دوشنبه، 06 اسفند 1397، 07:08
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 اسفند 1397، 07:53

سلام هانی جان چه کیک زیبایی درست کردید. نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس

elaaa
شنبه، 27 بهمن 1397، 22:38

سلام بالاخره من اولين كيكمو با كمك شما درست كردم تا به كيك تولد دخترم برسم،اما احساس ميكنم خامه به اون فرم استاندارد نرسيد،نميدونم براى تولد از كاور و فيلينگ خامه استفاده كنم يا باتركريم؟؟نميخوام سنگين باشه طعم كاورش

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 بهمن 1397، 07:33

سلام عزیزم،
آفرین بهتون برای بار اول بسیار عالیه. ذائقه ایرانی خامه رو به باترکریم ترجیح میده و همه خامه دوست دارن. متاسفانه فُرم دادن خامه چیزی نیست که با چهار - پنج بار تمرین درست شه. باید انقدر ویدئو ببینید و نکته بخونید و تمرین کنید تا با ابزار و وسایل و دمای خونه و مارک خامه ای که استفاده می کنید دستتون باید. هم نکاتی که من در پست ردولوت نوشتم رو مطالعه کنید، حتما برید اینستاگرام هشتگ #خامه_فرم_گرفته رو سرچ کنید ویدئوها رو ببینید و نکات رو بخونید. یک کیلو خامه بخرید، به تکه های صد گرمی تقسیم کنید، در فریزر بذارید، هرزگاهی صد گرم رو دربیارید فرم بدید انقدر تمرین کنید تا دستتون بیاد، متاسفانه هیچ راهی جز این برای خامه وجود نداره.

Efi84
جمعه، 26 بهمن 1397، 13:41

سلام .این کیک اسفنجی رو برای دخترم درست کردم .طعمش رو همه دوست داشتن .ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 بهمن 1397، 19:14

سلام عزیزم،
واقعا فوق العاده تمیز و با دقت کار کردید، آفرین به شما. تولد دختر گلتون هم مبارک حتما شیرینی پزی رو ادامه بدید بسیار با استعدادید.

Efi84
شنبه، 27 بهمن 1397، 09:19

از شما ممنون که این همه برای سایت به این خوبی زحمت میکشید و وقت میذارید . نظرتون باعث انگیزه بیشتر میشه.

gibil
دوشنبه، 24 دی 1397، 08:04

این هم کیک تولد خواهر همسرم.
سه لایه کیک اسفنجی با خامه قهوه
این کیک برای ۲۲نفر بود
 دفعه ی دیگه کیک اسفنجیم رو با باترکریم درست میکنم❤??‍♀️

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 دی 1397، 11:02

سلام عزیزم،
تولدشون مبارک چقدر هم شیک ماسوره کاری کردید واقعا خسته نباشید و ممنون از عکس

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 10:03

واییییییی بهاره ی عزیزم کیک تولد مامانم رو خودم درست کردم و فوق العاده خوش طعم و عالی و اسفنجی شده بود
چهار لایه کیک اسفنجی با خامه ی نسکافه ای برای پوشش اطرافش هم از وپی پای قرمز مخملی استفاده کردم
همه ی مهمان هارو شگفت زده کردم
بار ها و بار ها ازت ممنونم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 دی 1397، 18:13

تولد مامان گلتون مبارک خوش به حالشون که دختری به هنرمندی شما دارن عالی شده چه ابتکار جالبی هم زدید. دستتون درد نکنه و ممنون از عکس

Hani
شنبه، 01 دی 1397، 10:40

سلام
واقعا خوشمزه بود! اولین کیک خامه ای که تزین کردم به لطف آموزش هاتون عالی بود. خیلی متشکرم از اینکه با آموزش های فوق‌العاده تون سفره شب یلدامون رو رنگین کردید!

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 01 دی 1397، 11:14

سلام عزیزم،
خوش به حالتون اولین کیک رو انقدر عالی درست کردید. با استعداد و هنری که دارید حتما ادامه بدید مطمئنم پیشرفت چشمگیری خواهید داشت، بسیار زیبا و تمیز شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

شبنم انواریان
شنبه، 01 دی 1397، 04:47

بهاره جون اینم یه کیک اسفنجی دیگه که واقعا عالی شد مرسی واقعا رسپی تون اونقدر بی نقص هست که به مشکلی بر نمیخوریم وکیک خوب وعالی از آب درمیاد مرسی که اینقدر خوبین.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 01 دی 1397، 09:25

سلام شبنم جون با سلیقه،
واقعا عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه و ممنون از عکستون، مثل همیشه زیبا

زهرا ۷۲
پنجشنبه، 15 آذر 1397، 21:33

سلام. اینم از کیک اسفنجی با فیلینگ خامه و سس شکلات و روکش خامه. با تزیین گل طبیعی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 آذر 1397، 05:43

سلام زهرا جان،
واقعا فوق العاده کار کردید. خامه کیشتون بسیار تمیز و زیباست عزیزم موفق باشید و مرسی از عکس

زهرا ۷۲
جمعه، 16 آذر 1397، 17:17

ممنووووون. بله بعد از چند کیک و تمرین این دفعه از خامه کشی راضی بودم

Efi84
سه شنبه، 06 آذر 1397، 03:18

سلام و خسته نباشید بابت تلاشی که کشیدین و این پست کامل رو گذاشتین .من این کیک رو درست کردم .توی خونه هم سولار دام کانوکشن دار دارم و هم توستر .بنظر شما بهتره از کدوم استفاده کنم .البته من ایندفعه توی تستر درست کردم . بذای اینکه گنبدی نشه هوله خیس استفاده کردم .به توصیه شما دماسنج فر هم گرفتم .اولش دما روی 180 بود اما وقتی قالب رو همراه هوله تو توستر گذاشتم .دما تا 150 اومد پایین .و هر چقدر دماشو بالا بردم تاثیر نداشت .یعنی دما بالاتر نمیرفت .نتیجه کیک خوب بود اما فکر میکنم یه حالت چسبناک.روی کیک داشت . لطفا منو راهنمایی کنید برا دفعه بعد چکار کنم .و بهتره تو توستر درست کنم یا سولاردام .

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 آذر 1397، 06:35

سلام عزیزم،
ظاهر کیکتون که بسیار عالی شده. چسبناک بودن رویه کیک به دلیل عدم پخت کافی و پایین بودن دماست که خودتون فرمودید روی 150 بوده. دمای 150 بسیار برای پخت کیک اسفنجی کمه باعث می شه کیک به میزان لازم پف نکنه، پختش کامل نشه و رطوبت داشته باشه. اگر مایکروویوتون خود سولاردوم باشهمثل یک فر برقی خوب عمل می کنه و توصیه من استفاده از سولاردومه. فقط قبلش حتما دفترچه رو چک کنید و درجه صحیح رو برای پخت کیک ببینید.

Efi84
سه شنبه، 06 آذر 1397، 11:10

ممنونماممنونم از محبتتون  . پس حتما سولاردوم را امتحان میکنم

Leila.H
شنبه، 14 مهر 1397، 09:15

سلام استادعزیز.دستورات شما بسیارعالی و بی نقص هستن.من به کیک پختن علاقه زیادی دارم ولی تاحالا سراغ کیک اسفنجی وخامه نرفته بودم.ولی با کمک شما تونستم این کیک خوشمزه رو درست کنم.واقعا ممنونم.
فقط نمیدونم اشکال کارم کجا بود که خیلی کیک پف نکرد و وقتی با انگشت روش فشار میدم صدای اسفنجی که پر آبه میده و بافتش زیر دندون وموقع برش چسبنده است.ممنون میشم راهنماییم کنین

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 مهر 1397، 10:20

سلام لیلا جان،
اول از همه آفرین به همت و هنرتون، بسیار زیبا تزئین کردید و همین که شروع کردید مهم ترین مرحله ست. در مورد اشکالاتی که گفتید، اول از همه حتما و حتما پست مربوط به نکات کیک اسفنجی رو مطالعه کنید:
https://spbaking.com/recipes/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t52

علت چسبندگی و حالت بافت آبی این بوده که کیکتون زمان یا دمای پختش کم بوده و کامل نپخته، . برای حل این مشکل حتما و حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید. بسیار در پخت کیک های اسفنجی بهتون کمک می کنه. فر رو زودتر روشن کنید تا زمانیکه قالب رو در فر قرار می دید، دماسنج دقیقا همون دما رو نشون بده، حین پخت هم دماسنج رو چک کنید دما پایین تر نیومده باشه.

در مورد پف کیک حتما بیکینگ پودرتون رو چک کنید کهنه نباشه، یک قاشق از بیکینگ پودر در آب ولرم بریزید آب باید مثل نوشابه گازدار شه. کم بودن دمای فر منجر به پف نکردن هم می شه، در اندازه گیری دقت کنید، حواستون باشه فولد کردن سفیده رو درست انجام بدید و پفش رو از بین نبرید، سایز قالب نباید خیلی کوچیک تر یا بزرگ تر از سایز گفته شده باشه و در آخر فاصله بین ریختن مواد در قالب و گذاشتن قالب در فر نباید زیاد باشه.

gibil
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 15:50

درود استاده بسیار بسیار عزیزم
کیک تولد پسرم حدود بین ۷ تا ۱۰ کیلو وزنش بود
۴لایه کیک اسفنجی با فیلینگ و روکش خامه ای با یک طعم و بافت فوق العاده عالی از تمام محبت های بی منت شما ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 16:18

وای به به عالیه عزیزم تولد پسر گلتون مبارک دستتون هم درد نکنه مامان هنرمند و ممنون از عکس

Negar DM
جمعه، 12 مرداد 1397، 08:07

عکسشو تو کامنت اول فرستادم ولی نیومد.
  اصلا فکر نمی کردم که مشکل از بیکینگ پودر باشه برای همین امتحانش نکرده بودم وقتی ریختمش تو آب گرم تغییری نکرد.
ممنون از راهنماییاتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مرداد 1397، 12:04

عزیزم چه تزئین زیبایی کردید، حیف که این مشکل پیش اومد. شیرینی پزی همش تجربه ست این بار مطمئنم دقت بیشتری می کنید. تازگی بیکینگ پودر در کیک های اسفنجی بسیار مهمه. حتما این بار قبلش تِست کنید.  

Negar DM
چهارشنبه، 10 مرداد 1397، 20:04

سلام  من این کیک رو تو یک قالب 22سانتی درست کردم ولی اصلا پف نکرد همونطور که تو نکات کیک اسفنجی نوشته بودید دلایل زیادی هست که کیک پف نکنه ولی من واقعا گیج شدم که کدوم مرحله رو درست انجام ندادم که کیکم خوب پف نکرد نمیدونم بخاطر سایز قالب بوده یا نه؟البته خامه شو از قنادی تهیه کردم و تزئینش کردم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 10:04

سلام نگار جان،
می دونم خیلی وقت ها همین پف نکردن کیک باعث ناراحتی می شه و انرژی رو کم می کنه ولی بدونید خیلی پیش میاد و با کمی دقت برطرف می شه. قالب بزرگ تر ارتفاع رو کم می کنه. یعنی کیک پف می کنه ولی مسلما با ارتفاع کمتر یعنی به جای اینکه ارتفاع 4 تا 5 سانت داشته باشه ارتفاع 3 سانت داره. ولی اگر پف نکرده دلایل زیر می تونه این مشکل رو ایجاد کنه:
1. درست اندازه گیری نکردن و یا خراب بودن بیکینگ پود. حتما تاریخ مصرف بیکینگ پودر رو چک کنید و قبل از استفاده کمی از بیکینگ پودر در آب گرم بریزید، اگر مثل نوشابه گاز تولید کرد یعنی سالمه.
2. دمای فر: یکی از مهم ترین عوامل دمای فره که متاسفانه راهی برای چک کردنش جز خرید دماسنج فر وجود نداره. داشتن این دماسنج بسیار برای دستورها مختلف واجبه.
3. هم زدن زیاد بعد از اضافه کردن مواد خشک باعث از بین رفتن پف سفیده و ترکیدن جباب های ایجاد شده می شه و دیگه در فر پف نمی کنه.
4. دیواره های قالب در کیک اسفنجی نباید چرب باشه چرا که این کیک به کمک دیواره بالا میاد و پف می کنه. در صورتیکه قالب کمربندی چفت بودن کمربند رو چک کنید که قالب هوا نکشه.
5. نکته آخر هم خوب هم زدن سفیده ست که مطمئنم این نکته رو درست انجام دادید.

Sobhanhudson
چهارشنبه، 13 تیر 1397، 19:04

خانم رسپيتون عاليه ممنونم واقعابدون كمك مامانم خيلي راحت درست كردم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 تیر 1397، 20:23

چقدر خوش آب و رنگ و عالی شده. تزئینتون هم خیلی خوبه واقعا خسته نباشید و ممنون از عکس.

As
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1397، 20:07
بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1397، 20:15

عزیزم چقدر کیکتون یکدست و عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

سیمین
يکشنبه، 06 خرداد 1397، 15:39

خانم وحید نازنین، وقت بخیر. این فرمول کیک اسفنجی، برای تمام کیکهای اسفنجیست؟ میشه داخلش کاکائو یا رنده لیمو زد؟ و اینکه در دو تا قالب کمربندی 20سانتی میشه پخت؟ سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 خرداد 1397، 18:24

سلام سیمین جان،
این فرمول، فرمول کیک اسفنجی کلاسیکه و لزوما همیشه قرار نیست از همین فرمول استفاده شه اما بسیار معموله. همیشه در کیک ها می تونید به جای وانیل رنده پوست لیمو بریزید خیلی هم عالی می شه. برای اضافه کردن پودر کاکائو در این کیک، بعد از اندازه گیری آرد، یک تا دو قاشق از آرد بردارید و به جاش به همون میزان یعنی یک تا دو قاشق پودر کاکائو بریزید.
سیمین جان اگر متن رو مطالعه کنید من خودم هم مواد رو بین دو قالب بیست سانت تقسیم کردم، پس شما هم می تونید از این روش استفاده کنید فقط دقت کنید که قالب کمربندی کاملا کیپ باشه برای تِست کردن توی قالب آب بریزید ببینید آب از لبه های قالب خارج می شه یا نه چون شل بودن قالب باعث می شه کیک کامل پف نکنه. اگر قالب شل بود بیرون قالب رو آلومینیوم فویل بپیچید تا درزها گرفته شه.

سیمین
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 12:58

خیلی متشکرم خانم وحید عزیز. عذرخواهم می دونم سوالم مربوط به قسمت چیز کیکه، اما جسارتا، میشه چیز کیک یخچالی و چیزکیک مثلا آناناس یا چیز کیکهایی که کاراملی، کاکائویی باشه رو بفرمایید؟ آیا فرمول همه یکی است؟ و چیز کیک فری و یخچالی یه نوع دستور و عملکرد داره؟ بازم ممنونم از توجه و شکیباییتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 13:57

سلام عزیزم
چیزکیک یخچالی و فری مفصل دستورش در سایت هست شما این دو لینک رو مطالعه بفرمائید بازم سوالی بود در خدمتم برای چیزکیک یخچالی روی لینک زیر بزنید

https://spbaking.com/recipes/%DA%86%DB%8C%D8%B2%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%84%DB%8C%D9%85%D9%88-t28

برای چیزکیک فر هم روی لینک زیر بزنید

https://spbaking.com/recipes/%DA%86%DB%8C%D8%B2%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1-t131

الهام و النا
چهارشنبه، 12 ارديبهشت 1397، 02:54

با تشویق های شما ادامه خواهم داد
در ضمن عید همگی مبارک
و یه خواهشی داشتم اگه ممکنه روکش کردن با ژله برلیو رو اموزش بدین چون که مال من توش هوا داشت
خیلی ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 ارديبهشت 1397، 05:59

سلام عزیزم،
این کیک چقدر عالی شده، شما فوق العاده تمیز کار می کنید و هنرمندید. عزیز دلم حتما کاور با بریلو
 رو در برنامه میذارم ولی تا اون زمان توصیه می کنم حتما و حتما به کانال آقای عمرانی https://t.me/omranicake
 سر بزنید و عبارت ژله بریلو رو در کانال جستجو کنید. ایشون با چندین ویدئو و دادن فرمول ها کاملا به وضوح در مورد بریلو توضیح دادن ضمن اینکه استاد شماره یک تزئین با خامه هم هستن اگر وقتتون اجازه میده ویدئوهاشون رو از اول کانال ببینید.

الهام و النا
چهارشنبه، 12 ارديبهشت 1397، 06:05

بسیار ممنون

سیمین
جمعه، 25 خرداد 1397، 19:13

سلام خانم وحید عزیز. عیدتون مبارک. میشه زحمت بکشید رسپی کیک بادام(با پودر بادام) بفرمایید خیلی دوست دارم بپزمش .فدای شما . متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 خرداد 1397، 17:21

سلام عزیزم،
کیک #كيك_بادام_با_طعم_ليمو رو با این هشتگ در کانال خانوم وفا https://t.me/elhamsugarartnew و یا کیک فینانسیر که البته هم پودر بادوم باشه هم پودر پسته https://www.instagram.com/p/BhUgY9pAboK/?taken-by=saloomehkitchen
رو می تونید درست کنید.

الهام و النا
دوشنبه، 10 ارديبهشت 1397، 07:19

خیلی ممنون  بابت رسپی بی نقص تون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 ارديبهشت 1397، 07:37

وای به به ممنون از شما چقدر کیکتون زیبا شده آفرین به هنرتون و ممنون از عکس

آسمان وانیلی
جمعه، 04 اسفند 1396، 21:54

سلام. ممنون از سایت خوبتون.
من یه سوال داشتم، وقتی کیکم پخت و برش گردوندم، تهش یه نقطه های سیاه رنگی بود که دلیلشو نمیدونم چیه. کوکی هم که درست میکنم تهش همینجوری میشه. اینم عکس:

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 اسفند 1396، 06:16

عزیزم از کاغذ روغنی استفاده کردید؟

آسمان وانیلی
شنبه، 05 اسفند 1396، 19:20

بله استفاده کردم.
گفتم شاید از آرد باشه، هرچند آردی که استفاده میکنم هیچ مشکلی نداره، ولی دیگه به همه چی مشکوک شدم ^^

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 اسفند 1396، 06:41

قطعا از موادیه که استفاده می کنید یا ظرف ها، در موادتون شکر رو عوض کنید و ظرف ها رو قبل از استفاده با آب جوش و سرکه بشورید.

آسمان وانیلی
پنجشنبه، 10 اسفند 1396، 02:58

ممنون که جواب دادید. امتحان میکنم ببینم چی میشه

ناهید 21
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 14:14

خیلی خیلی ممنونم برای رسپی های دقیق و همینطور تصاویر مرحله به مرحله
عالی هستین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 16:54

ناهید جان چقدر عالی شده عزیزم خیلی خیلی لذت بردم از عکسها بسیار تمیز و حرفه ای

Mahbooobeh
پنجشنبه، 14 دی 1396، 23:13

من این کیک تولد رو با این باتر کریم درست کردم همیشه میترسیدم خرابش کنم ولی واقعا برای اولین بار عالی دراومد
ممنونم
 ??خیلی خوبی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 دی 1396، 05:58

چقدر عالی محبوبه جان آفرین به شما

homa
دوشنبه، 06 آذر 1396، 17:49

سلام استاد این کیک خیلی عالی شدوقتی دستور شمااینقدکامل وواضخ هست کرم وسط هم خیلی کاربردی هست تاحالا جندتاکرم پرکاربردازشمایادگرفتم وقتی میخواستم کرم سوئیسی رودرست کنم استرس داشتم نکنه خراب شه ولی گمونم درست انجام دادم سوال گلهای روکیک شماچه کرمی هست همواره ازشماسپاسگزارم برای این همه سخاوت دراموزش این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 آذر 1396، 18:47

واقعا عالی شده هما جان
پیشرفت شما قابل تقدیره و از عکس ممنونم!
گل های روی کیک، آیسینگ شکری تیوپی آماده ویلتونه که برام سوغاتی آورده بودن

میترا سادات
جمعه، 03 آذر 1396، 15:25

کیک اسفنجی با دستور شما، با فیلینگ کرم پنیر خامه ای، ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 آذر 1396، 20:37

به به چه کردید!! چه کیک قشنگ و خوش بافتی دستتون درد نکنه و مرسی از عکس

میترا سادات
شنبه، 04 آذر 1396، 17:21

ممنون از سایت بسسسسسیار خوبتون

ShervinAtrsaei
يکشنبه، 28 آبان 1396، 11:55

سلام خانم وحید
تمام مواردی رو که اوندفعه فرمودید رو رعایت کردم (البته حتما یجای کار رو درست انجام ندادم قاعدتا !!:))) ...همونطور که میبینید نتیجه اینجوری شد که هم آب انداخت ،و هم کره به صورت یکدست نشد !! توضیح اینکه سفیده ها رو خیلی خیلی خوب زدم ..:((

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 آبان 1396، 11:58

با سلام،
مال همه وسط کار این شکلی می شه این جزوی از مراحل کاره، 5 دقیقه دیگه زده شه درست می شه. وقتی کره به سفیده اضافه می شه، به دلیل چربی زیاد سفیده رو به صورت تیکه ای می کنه که با ادامه زدن مواد یکدست می شه. با بیشترین دور همزن برقی ادامه بدید تا سفت شه.

ShervinAtrsaei
يکشنبه، 28 آبان 1396، 19:22

خیلی خیلی ممنونم...
درست شد اینبار و خیلی هم عالی شد...نشد اینجا دوباره عکس آپلود کنم که ببینید ..بی نهایت ممنونم  از کمکتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 آبان 1396، 21:03

خواهش می کنم خوشحالم که موفق شدید.

Saray
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 17:42

سلام
این رسپی خیلی خوب وعالی درمیاد
شماهم واقعا تو ضیحات کامل وسنگ تمومی دادین .خیلی باسخاوت هستین .تزیینش باترکریم لیمویی بوده.بافت سبک وخوب داره کیک از یه رسپی عالی:-)

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 19:32

سلام عزیزم،
وای ماشالا واقعا عالی و با سلیقه شده، خییییلی عالیه و ممنونم از عکس
موفق باشید

baharghodsian72
پنجشنبه، 11 خرداد 1396، 15:02

سلام خانم وحید.ممنون از این همه توضیحات عالی.من تازه کار هستم.من طبق دستور این کیک اسفنجی رو پختم.ولی اصلا پف نکرد کاملا اسفنجی شد و تا بهش دست میزنم تکه میشه.ممنون میشم بفرمایید ایراد کار من کجاست.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 خرداد 1396، 07:12

سلام بهار جان،
عزیزم متاسفم که کیکتون رضایت بخش نبوده یکی از ایرادهای زیر رو داشتید.
1. مهم ترین مسئله ای که در کیک اسفنجی ایجاد مشکل می کنه، درست نزدن سفیدست. معلومه که کیک شما بافتش درست تشکیل نشده حتما پست زدن سفیده رو مطالعه بفرمایید.
2. ایراد بعدی اینه که سفیده رو درست زدید ولی زیادی مخلوط کردید، در پست "فولد" کردن توضیح دادم که هم زدن مواد باید به صورت دورانی و فقط در حد یکدست شدن باشه، زیاد هم زدن مواد کاملا پف کیک رو می خوبونه.
3. ایراد بعدی می تونه در مورد بیکینگ پودرتون باشه، بیکینگ پودر رو در آب داغ بریزید ببینید پف می کنه یا نه تا از سلامتش مطمئن بشید.
4. سرد بودن فر پف کیک رو می خوابونه، حتما از لوازم قنادی ها دماسنج فر تهیه کنید تا از دمای فر قبل از گذاشتن قالب مطمئن باشید  

Sadaf
جمعه، 20 اسفند 1395، 06:05

مرسی بهاره جون. با توضیح های خوبتون یه کیک واقعا متفاوت و فوق العاده شد. انقدر اسفنج خوبی داشت که خالی خالی هم خوش طعم بود و دوست داشتی بخوری.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 اسفند 1395، 10:53

صدف جان چقدر صاف و قشنگ و با سلیقه واقعا با استعدادی امیدوارم همینطور ادامه بدی

شبنم انواریان
دوشنبه، 29 آذر 1395، 06:28
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 آذر 1395، 07:28

به به شبنم جان عالیه عزیزم ممنونم از عکس

جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 17:45

مرسی بهاره جون فوق العاده خوشمزه بود وباتوضیحات کامل شمابرای اولین بارخیییلی خوب ازآب دراومد

نظرات
Fmojii
يکشنبه، 27 آذر 1401، 16:11

سلام بهاره جون
 ببخشید دستور کیک اسفنجی شمارو میخوام  تو قالب  ۱۵ سانتی درست کنم اصلا میشه؟ چند تخم مرغی میشه.؟وبقیه مواد چقد کم کنم؟
دوم  اگه با این‌دستور بخوام ۳ تخم مرغی درست کنم تو قالب ۱۵ میشه بهم بگین مواد و چطوری کم کنم هر کدوم چقد میشه؟
تخم.مرغ ۶ عدد
ارد ۱۰۰ گرم
نشاسته ذرت ۶۰ گرم
شکر ۱۴۰ گرم
بکینگ پودر ۱ قاشق غذ خوری سرخالی
وانیل نوک قاشق چایی خوری
ممنون عزیزم💖💖🌺🌺

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 آذر 1401، 19:18

سلام عزیزم،
این دستور رو تقسیم بر دو کنید در قالب 15 می شه، برای تقسیم بر دو کردن، تک تک مواد اولیه رو مقدارش رو در ماشین حساب بزنید و تقسیم بر دو کنید. بقیه رو هم در پست پیمانه ها گفتم مثلا
بیکینگ پودر یک قاشق غذاخوری تقسیم بر دو می شه یک و یک دوم قاشق چایخوری، وانیل رو همون مقدار بریزید برای دستور منم به همین صورت با ماشین حساب تک تک رو تقسیم بر عدد دو کنید. وانیل و کرم تارتار یک چهارم هستند، چهار تقسیم بر دو می شه هشت، پس می شه یک هشتم، اگر قاشق یک هشتم ندارید، قاشق یک چهارم رو چشمی تا نیمه پر کنید.

Fmojii
دوشنبه، 28 آذر 1401، 07:36

ممنون بهاره جون  مرسی از راهنماییت، برای کیک اسفنجی چه مقدار مواد بریزم و چقد  از قالب خالی باشه؟و ارتفاع قالبم چقد باشه؟قالب ۱۵ سانتی و گرد تازه میخوام‌بخرم؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 آذر 1401، 10:52

عزیز دلم همین دستوری که زیرش دارید می نویسید دستور کیک اسفنجیه، خدمتتون گفتم نصف کنید مواد رو.
در مورد قالب نیمی از قالب باید پر شه، نصف کردنی که گفتم خدمتتون برای قالب با ارتفاع 5 تا 6 سانته، قالب دیواره بلند رو پیشنهاد نمی کنم، نیاز به فر خیلی خوب داره تا یکنواخت پخته شه.

Fmojii
دوشنبه، 28 آذر 1401، 18:14

خیلی ممنون🌺🌺🌺

Fatemehgharaei
دوشنبه، 26 ارديبهشت 1401، 12:16

بهاره جان من قالب ۲۰ با ارتفاع ۹ گرفتم برای۴ تا تخم مرغی  اون توستر دارم ارتفاعش ۹اشکالی ندار یا ببرم عوض اش کنم به نظر شما ارتفاع چند بگیرم خوب؟!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 ارديبهشت 1401، 04:38

سلام عزیزم،
ارتفاع 4 تا 6 مناسبه عوض کنید حتما

Fatemehgharaei
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 06:18

سلام بهاره عزیزم من توی این توستر یکی کیک خوبم درست نکردم همش وسطش نیم پز  میشه  حجمش ۳۰ لیتری اولین عکس برای شما فرستادم عکس اون توسترم بعدش قالب ۲۰ با ارتفاع۹ گرفتم برای ۴ تخم مرغی خوبه ارتفاعش ۹ اشکالی نداره  فکر  کنم این توسترم مناسب برای کیک نباش اخ ۱۰درجه زیادتر کردیم بازم حالت چسبندگی داشت کیک یکم خام بود کیک ام اندازش ۳ سانت بود بافت المنت بالا و پایین باهم روشن میکنم یکم رویه کیک خشک میکنه  حالا شما باز این نظری بفرمایید من چکار کنم متشکرم بابت پاسخ تون ببخشید این سوالم طولانی شد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 ارديبهشت 1401، 13:36

سلام عزیزم،
دما کمه، باید دماسنج فر بخرید داخل توستر بذارید که دماش تنظیم شه. تنظیم کانوکشن نداره؟

Fatemehgharaei
جمعه، 23 ارديبهشت 1401، 07:53

سلام بهاره جان من دماسنج پرستیژ تهیه کردم وبعد برای اون توستر قالب ۲۰ گرفتم ی کیک ۴ تخم مرغی درست کردم دمای توستر روی ۱۵۰ گذاشتم با دماسنج ۱۸۰ نشون داد ساعت گذاشتم تا ۱ساعت نیم کیک پخت نشد اصلا شل بود دوباره دما روی ۲۱۰ گذاشتیم تا پف کرد پخت شد  از توستر که بیرون اوردیم
 پفش خوابید همش خام بود پخت نشده بود المنت بالا و پایین باهم روشن میشه اصلا تک نداره با فن روشن کرده بودم توسترم دیجیتالی نیست  میخواستم بی زحمت راهنماییم کنی ببخشید اینقدر طولانی شد با تشکر از سایت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 ارديبهشت 1401، 14:24

سلام عزیز دلم،
به هیچ وجه نباید پخت انقدر طول بکشه، هم طول کشیدن پخت، هم خوابیدن پف مربوط به دماست که کم بوده، بیست درجه اضافه کنید.

کوروش کبیر
پنجشنبه، 25 آذر 1400، 11:35

سلام وقت بخیر
من این کیکو چندبار پختم و خیلی خوب شدن
دفعه آخر موقع پخت خیلی خوب پف کرده بود ولی در انتها پفش خیلی کم شد البته بافتش خوب بود و یکدست
بنظرتون علت کم شدن پف تقریبا از نیمه زمان پخت چی میتونه باشه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 آذر 1400، 14:22

سلام عزیزم،
تنظیم نبودن دمای فر، خراب بودن یا بد بودن جنس بیکینگ پودر، زیاد هم زدن مواد بعد از اضافه شدن آرد، باز کردن در فر در طول پخت از عوامله.

negine
چهارشنبه، 19 آبان 1400، 06:40

سلام خانم وحید عزیز وقتتون بخیر. یه سوال داشتم پیشاپیش ممنونم از پاسخ شما
من قبلا اسفنجی رو درست کردم توی قالب بیست سانت و خیلی هم خوب دراومده به لطف دستورات بی نقص شما.
الان برای یک مهمونی میخوام کیک بزرگتری درست کنم و مهمونام حدود 20 نفر هستن. ( خوراکشون هم متوسط تقریبا)
و چون قالب بزرگ ندارم، میخوام قالب 25 سانت بخرم و سوالم اینه که ارتفاعش 6.5 باشه یا 9 سانت بهتره؟
و دستور رو چند برابر کنم برای این قالب؟ برای اینکه کیک 4 لایه داشته باشم؟ ( درواقع می خوام دو بار کیک درست کنم توی این قالب و نصف کنم و نهایتا 4 لایه روی هم بذارم )
آیا مقدارش برای مهمونا کافیه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 آبان 1400، 08:25

سلام عزیزم،
دستور رو برای قالب 25 سانت دو برابر کنید یعنی تک تک مواد رو ضربدر دو کنید. ارتفاع 6 سانت کافیه چون ارتفاع نُه فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون قابل استفادست و باقی کیک ها رو خشک می کنه.

negine
جمعه، 21 آبان 1400، 10:55

راستش من فکر کردم دیدم دو تا کیک هشت تخم مرغی نسبت به نفراتمون خیلی زیاد میشه
میتونم توی قالب 24، شش تخم مرغی بپزم؟ خشک نمیشه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 آبان 1400، 12:45

نه عزیزم خشک نمی شه عالی می شه

sepiafm
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 14:49

باسلام و خسته نباشید
خانم بهاره وحید عزیز
آیا میشه از آرد نان فانتزی برای پخت کیک ویا برای پخت شیرینی استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 16:02

سلام عزیزم،
به هیییییییییییییییییییییییییییییییییییییچ وجه نمی شه

Fourozan
دوشنبه، 27 بهمن 1399، 08:10

سلام استاد عزیزم ، اگه بخوام کیک اسفنجی کاکائویی بپزم ، میشه یه مقداری از آرد کم کنم و بجاش پودر کاکائو بریزم؟

Fourozan
دوشنبه، 27 بهمن 1399، 13:37

ببخشید، من اول باید سوالات بقیه  دوستان را میخوندم ، سوال تکراری پرسیدم، میشه که جایگزین کنم دو قاشق آرد کم کنم بجاش دو قاشق پودر کاکائو بریزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 27 بهمن 1399، 18:47

بله عزیزم موفق باشید

ZIBA1365
پنجشنبه، 25 دی 1399، 12:00

مرسی بابت پاسخگوییتون
یه سوال دیگه برام پیش اومده
برای این میزان کیکی که میخوام بپزم،۸تخم مرغی، چه میزان باید خامه فرم گرفته بخرم؟نیم کیلو کافیه؟
و اینکه برای روش میخوام سس براق فرانسوی قرمز درست کنم چه رنگی باید بگیرم؟رنگ ژله ای باید باشه حتما؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 دی 1399، 14:52

سلام عزیزم،
میزان خامه بسته به نوع تزئین و مقدار فیلینگ داره، ولی حداقل یک کیلو خامه میبره. رنگ باید حتما ژله ای و خارجی باشه وگرنه قرمز نمی شه.

ZIBA1365
يکشنبه، 21 دی 1399، 22:29

سلام بهاره عزیز
من تصمیم دارم یه کیک اسفنجی درست کنم.دوتا قالب ۲۰ سانت کوتاه دارم-(ارتفاعش بلند نیست) و میخوام حداقل سه قسمت یا چهار قسمت بشه به نظرتون چندتخم مرغی درست کنم؟اگه تو یه مرحله بشه پختش که عالیه ولی اگه لازمه تو دومرحله بپزم.بازم شما راهنماییم کنین ممنون

ZIBA1365
يکشنبه، 21 دی 1399، 22:36

ارتفاع قالبم ۵ سانته
اصلا این قالب خوبه یا یه قالب بلندتر بگیرم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 دی 1399، 08:51

سلام عزیزم،
ارتفاع 4 سانت خیلی هم عالیه، مواد رو دو برابر کنید و بین دو قالب تقسیم کنید، فقط دقت کنید قالب تا نیمه فقط پر شه، هر کدوم از قالب ها به شما ارتفاع چهار سانت خواهد داد که تقسیم بر دو می تونید بکنید و 4 لایه داشته باشید.

Elnaz.F
پنجشنبه، 11 دی 1399، 00:07

سلام بهاره جون
اول از همه ممنون از آموزشهای‌خوبتون.
من مطلب مرتبط با سوالم رو پیدا نکردم واسه همین اینجا میپرسم ازتون.
میشه تفاوت خامه های قنادی رو بگید.
سالویا، سولیانو ، پمینا و مینارین چه تفاوتی دارن ؟؟؟
البته من از سولیانو و پمینا کاله استفاده کردم خیلی زود فرم گرفتن و خوش طعم هم بودن، اخیرا برای یلدا فقط مینارین کولاک پیدا کردم که خوب یکم دیر فرم گرفت و بافت سولیانو رو‌نداشت و طعمشم مثل اونا نبود.
ممنون میشم تفاوتشون و نوع استفاده شون رو بگید.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 دی 1399، 11:09

درست مثل کره که دو نوعه یک نوع حیوانی داره که بهش کره صبحانه می گیم و یک نوع گیاهی داریم که بهش مارگارین می گیم، خامه قنادی هم دو نوعه یکی با چربی حیوانی، یک نوع با چربی گیاهی که به این نوع مینارین گفته میشه. چربی گیاهی موجود در مینارین در واقع نوعی روغن پالم داره که باعث می شه فُرم پذیری این نوع خامه به شدت آسون تر باشه و دیرتر آب شه ولی به دلیل همین چربی مینارین مضره. روی بسته های خامه های قنادی گیاهی واژه مینارین نوشته شده و می تونید ببینید. 
سالویا اسم شرکته مثل میهن که نوعی مینارین تولید می کنه، پمینا زیر مجموعه کاله ست، سولیانو خامه حیوانی کاله ست. برای کاور به نسبت نصف نصف می تونید مینارین و خامه حیوانی مثل سولیانو رو با هم مخلوط کنید که کاور زیباتر و مستحکم تری داشته باشید برای فیلینگ از همون خامه سولیانو استفاده کنید.

Elnaz.F
سه شنبه، 23 دی 1399، 13:39

ممنونم از شما 🌹🙏🏻

Fatemeh V
شنبه، 25 مرداد 1399، 14:13

سلام. بهاره جان من فقط یک بار دستور کیک اسفنجی خانم طوروسیان رو پختم. دستور شما با دستور ایشون خیلی تفاوت داره. مقدار آرد و شکر دستور خانم طوروسیان بیشتر هست. خواستم ببینم تفاوت‌شون چیه؟ شما خودتون با دستور خانم طوروسیان هم پختید؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 25 مرداد 1399، 16:02

سلام عزیزم،
برای کیک اسفنجی نسبت های مختلفی در نظر گرفته می شه که نتیجه نهایی رو متفاوت می کنه ولی متاسفانه با دستور ایشون درست نکردم بتونم فرقش رو بگم

pany
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 17:18

سلام بهاره جون چه پیشنهادی دارین برای عصرونه ای که توش از کیک اسفنجی و بستنی و احیانا چیز دیگه ای استفاده شده باشه و
ظاهر و طعم خوبی داشته باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 18:42

سلام عزیزم،
همون کیک بستنی رو درست کنید.

پری
دوشنبه، 20 مرداد 1399، 19:59

سلام بهاره جون،شب تون بخیر ،ی راهنمایی ازتون میخواستم در موردکیک تولد ،اول اینکه قالب کیک من 25،وارتفاع ش 10هستش ،میخام بدونم چند تخم مرغی بزنم ،واینکه دوبار درست کنم بهتره یا نه ؟وسوال دوم اینکه با توجه به گرمی هوا از چه نوع مارک خامه استفاده کنم که خوب فرم بگیره؟و سوم اینکه من کیک اسفنجی کاکائویی میخام درست کنم  شما چه نوع فیلنگ ی رو پیشنهاد می دید؟واینکه به خامه ای که میخوام فرم بدم چی ا ضاف کنم که خوب فرم بگیره ؟؟ببخشید بهاره جون از اینکه وقت تون گرفتم  شاد و سلامت باشید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 07:44

سلام عزیزم،
1. در کیک های ساده مثل کیک اسفنجی و شیفون با استفاده از حجم قالب تعداد تقریبی تخم مرغ محاسبه می شه. برای این کار باید خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه.
نکته: این رو بدونید که در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید.
2. اگر فرتون برقی و خوبه نیازی نیست دو دور بپزید اگر گازیه و خوب نیست دو دور درست کنید.
3. گلرود و سالویا خوب فرم می گیرن و نیازی به اضافه کردن چیزی نیست.
4. برای اسفنج شکلاتی فیلینگ خامه ساده و کرم پنیری عالی می شه.

پری
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 14:47

خییلی لطف کردین ،بی نهایت از زحما ت شما متشکرم ،ان شاءالله  همیشه شاد د سلامت باشید بازم ممنونم  خیییلی ماهیت بهاره جون

sa.asadi
چهارشنبه، 15 مرداد 1399، 07:00

ببخشید برای اینکه باتر کریم رو یک و نیم برابر کنم و ۳۰۰ گرم کره بزنم چقدر تخم مرغ بزنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 مرداد 1399، 17:18

چهار عدد و نصفی. برای نصف سفیده یک سفیده رو وزن کنید نصفش رو جدا کنید.

Zahra jannesari
شنبه، 11 مرداد 1399، 11:29

بهاره جون برای باترکریم توی مرحله ای که کره هارو باید اضافه کنیم همزن باید روی دور تند باشه یا متوسط؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 مرداد 1399، 14:48

متوسط عزیزم

sa.asadi
سه شنبه، 31 تیر 1399، 14:04

سلام وقت بخیر
من برای تولد پسرم میخوام کیک درست کنم چند سوال دارم
اول اینکه باتر کریم این دستور برای من که حرفه ای نیستم قابل انجامه به نظرتون ؟
بعد اینکه به نظر شما با توجه به حرفه ای نبودنم و مناسب تر بودن کیک برای تولد این کیک گزینه بهتریه یا کیک سریع ؟
و اینکه امکانش هست مثلا امروز کیک رو درست کنم بذارم فریزر فرداش باترکریم رو درست کنم و به کیک بزنم و پس فرداش کیک خورده بشه ؟
کیک بی کیفیت نمیشه ؟
میخوام رنگ کرم زرد تر باشه ولی رنگ اضافه نکنم میشه همه ی کره کرم رو مارگارین بزنم چون رنگ اونا زرد تره

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 31 تیر 1399، 18:41

کیک اسفنجی برای تولد مناسب تر از کیک سریعه.
می تونید کیک رو یک روز درست کنید، فرداش پوشش بدید و تزئین کنید و روز بعدیش سرو کنید، خیالتون راحت خراب نمی شه.
در مورد باترکریم راستش یک بار تمرین می خواد و نمی تونم بهتون قول بدم عالی بشه.

sa.asadi
پنجشنبه، 09 مرداد 1399، 06:39

خیلی ممنونم از واستون و سخاوتتون بعد اینکه جنس قالب در این کیک پیرکس یا استیل باشه عیبی نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 مرداد 1399، 06:59

هر دو روی بافت کیک اثر منفی میذارن همین قالب های گالوانیزه عادی موج رو تهیه کنید عالین

Tinaneku
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 06:38

سلام خانم وحید عزیز، برای روکش این کیک اگر که نخوام از باتر کریم و خامه ی قنادی استفاده کنم،میتونم از خامه ی زده شده که با پودر خامه مخلوط میشد استفاده کنم؟فقط که میخوام یک لایه ی سفید روی کیک باشه و تمیز و مرتب بودن لایه برام اهمیتی نداره.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 09:38

سلام عزیزم،
به تجربه من خوب نمی شه باز می تونید امتحان کنید.
به غیر از دو کرم گفته شده گاناش و کرم پنیرخامه ای هم برای این کیک مناسبه.

Zahra kiani
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 20:00

سلام بهاره جان.برای پخت این کیک ها میتوان از قالب پیرکس یا قابلمه سرامیکی استفاده کرد؟شیشه ای بودن یا ضخامت بیشتر ظروف سرامیکی نسبت به قالبهای کیک  مشکلی در پف کردن یا کیفیت کیک پیش نمیاره؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 20:12

سلام زهرا جان،
می تونید استفاده کنید، کیک پف هم می کنه ولی در کیفیت بافت کیک کمی تاثیر منفی میذاره و خشک تر می شه.

آفتاب گردون
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 05:47

سلام.من بعضی از کیک هایی که درست میکنم بعد از پخت که از اون میخورم کمی مزه تندی احساس میکنم (مواد کیک هم تخم مرغ، شکر،وانیل ، بیکینگ پودر، آرد و یا ممکنه کمی آب جوش هم به مواد اضافه بشه) به نظرتون این تندی برای چیه؟و این که وقتی کیک پخت و اون رو از قالب در میارم وقتی کیک رو بر میگردونم زیرش یه شکلی در میاد مثل این که جای نوک انگشت روش مونده باشه و از سایر قسمت های کیک روشن تره و اندازه اش همون دقیقا اندازه نوک انگشته و حالت فرو رفتگی داره  در ضمن از کاغذ روغنی هم استفاده نکردم میشه اگه علتش رو میدونید بگید ؟ ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 07:57

سلام عزیزم،
تندی از جنس وانیلتونه، اگه می تونید عوضش کنید.
متاسفانه علت مشکلتون رو نمی دونم.

Tinaneku
جمعه، 22 فروردين 1399، 12:10

سلام خانم عزیز.برای باتر کریم توی چه مرحله ای رنگ یا پودر شکلات رو میتونم استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 13:04

سلام عزیزم،
در انتهای کار بعد از آماده شدن باترکریم هر رنگ یا طعم دهنده ای دوست دارید می تونید اضافه کنید و مواد رو بهم بزنید تا یکدست شه.

آفتاب گردون
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 11:47

ممنون بهاره جون چشم حتما به توصیه هاتون عمل میکنم و واقعا خیلی خوب توضیح میدید و سایتتون عالیه امیدوارم همیشه موفق باشید.

آفتاب گردون
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 08:52

سلام مجدد.شرمنده اگه با سوالام وقتتونو میگیرم و ممنون از کمکاتون.نه کانوکشن نداره و دوتا المنت داره یکی بالا و یکی پایین. ولی المنت هاش هم در بالا و هم در پایین به صورت نیم دایره هستند. 1.الان باید بالا رو روشن کنم یا پایین رو؟ و قالب باید چند سانت از المنت ها فاصله داشته باشه؟  2.فکر کنم توستر من 40لیتریه الان دما رو باید چقدر کم کنم؟ 3.اگر مواد یک کیک رو نصف کنیم زمان و درجه هم تغییر میکنه؟4.اگر توستر 40لیتری باشه و ارتفاع قالب بیشتر از 6سانت باشه مشکلی به وجود میاره؟5.اگر قالب را درون توستر گذاشتم قالب از هر چهار طرف (راست و چپ و جلو و عقب)باید 10سانت فاصله داشته باشه؟ 6.در توستر من شیشه ایه و وقتی میبندمش شاید چند میلیمتری باز میمونه و اگه بخوام کاملا بسته بمونه باید با دست درشو بگیرم تا خوب چفت بشه به نظرتون اگه درش همین جوری باز بمونه اشکالی داره؟ بازم ممنون از وقتی که میذارید.

آفتاب گردون
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 10:00

چند تا عکس هم  بالا تر از توسترم براتون فرستادم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 10:04

1. متاسفانه کیک در توستر بدون کانوکشن خیلی با کیفیت نمی شه. مثل فر گازی باهاش رفتار کنید یعنی پایین رو روشن کنید و بعد از اتمام پخت سه دقیقه بالا رو برای رنگ گرفتن رویه کیک، اگر کیک رنگ داشت که نیازی به این سه دقیقه نیست.
2. دما رو بین 15 تا 20 درجه باید کم کنید اینکه 15 گزینه مناسبه یا 20 رو باید در تجربه متوجه بشید. یعنی یک بار 15 درجه کنید بار دیگه همون کیک رو با 20 درجه کمتر ببینید کدوم بهتر می شه.
3. درجه رو  همون 15 تا 20 درجه کمتر بذارید زمان رو بعد از دو سوم زمان گفته شده چک کنید.
4. بلند بودن ارتفاع باعث نزدیکی به المنت بالا و سوختن کیک می شه. چون قراره آخر کار المنت بالا رو روشن کنید.
5. نه عزیزم فقط از دو طرف باید 8 تا 10 سانت فاصله داشته باشه که گرمای دیواره ها کیک رو زود نپزه و وقت کافی برای پخت داشته باشه.
6. باز بودن در اشکال داره و باعث دقیق نشدن دمای داخل فر میشه کلا به راهنمایی های من اکتفا نکنید توستری که در چفتی نداره و کانوکشن هم نداره رو حسابی باید آزمون و خطا کنید تا دستتون بیاد.

آفتاب گردون
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 05:42

سلام بهاره خانم ممنون از راهنماییتون سوال من اینه که من میخوام یک کیک اسفنجی تو توستر بپزم ولی زیاد کار باهاشو بلد نیستم میشه اگه میدونید بگید که 1.من برای پخت کیک در توستر، باید کدوم المنت ها رو روشن کنم؟یعنی باید المنت بالا رو روشن کنم یا پایین و یا هر دو رو؟ 2. تفاوت دما و زمان در فر با توستر چقدره؟یعنی اگه توی دستوری مثلا میگه در 180 درجه و 45 دقیقه کیک پخته میشه باید در توستر زمان و درجه رو چقدر تغییر بدیم؟3.از چه قالبی با چه قطر و ارتفاعی میشه تو توستر استفاده کرد؟ ممنون میشم اگه کمک کنید.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 05:53

سلام عزیزم،
1. توسترتون کانوکشن داره؟
2. زمان رو تغییر ندید، بسته به حجم توستر (لیتر) دما رو 15 تا 20 درجه کم کنید.
3. بسته به حجم توستر داره مثلا در توستر 40 لیتر می شه قالب 25 گذاشت در توستر 20 لیتر نمی شه و هر دو توستر هستند. کافیه دقت کنید که از هر طرف حدود 8 تا 10 سانت تا دیواره فاطله باشه ارتفاع 6 هم مناسبه

م. صالحي
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 16:27

سلام استاد عزيز، وقتتون بخير و تنتون سلامت . من يه سوالي داشتم درباره اين كيك، اگر بخواين با همين رسپي كيك اسفنجي شكلاتي يا قهوه داشته باشيم، چطوري بايد اقدام كنيم؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 20:10

سلام عزیزم،
برای کیک شکلاتی بعد از اندازه گیری آرد، دو قاشق غذاخوری از آرد بردارید و به جاش دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو بریزید بعد با هم ویسک و الکشون کنید و باقی مراحل رو طبق دستور پیش برید.
برای نسکافه ای در آب جوش دستور دو قاشق چایخوری نسکافه مخلوط کنید.

م. صالحي
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 11:04

خيلي ممنونم

ژیلا
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 17:00

سلام خانم وحید عزیز. ممنون از راهنماییهاتون.
تو پست زدن سفیده، گفته بودین که میشه بخشی از شکر رسپی رو با سفیده زد. آیا تو این دستور هم میشه این کارو انجام داد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 17:17

بله عزیزم می شه ولی نیازی نیست این دستور بدون اضافه کردن شکر هم عالی درمیاد.

MH
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 06:46

سلام
اگه بخواهیم برای فیلینگ از گردو استفاده کنیم، لازمه بو داده بشه یا نه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 06:51

وقتی گردو در مواد داخلی شیرینی یا کیک به کار میره به دلیل اینکه رطوبت اضافه روی بافت تاثیر منفی میذاره حتما باید بو داده شه ولی وقتی برای فیلینگ و روی کرم قرار میگیره، تفاوت محسوسی نداره و میل خودتونه.

MH
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 08:22

ممنون

MH
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 04:04

سلام
برای کیک تولد به نظر شما کیک مناسب چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 05:47

برای کیک تولد از کیک شیفون و اسفنجی استفاده میشه، کیک اسفنجی آسون تره و کیک شیفون خوشمزه تر. من خودم از کیک شیفون استفاده می کنم ولی ممکنه یکی دو بار اول کمی با مشکل روبرو شید و بعد از اتمام پخت کیک فرو بره. علتش هم اینه که زمان پخت کیک شیفون در هر فر متفاوته و ممکنه نیاز باشه طولانی تر بذارید که تنها راهش یکی دو بار درست کردنه تا دستتون بیاد ولی به نظر من ارزشش رو داره که صبر و تحمل به خرج بدید.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 07:12

کلا در تمامی دستورها دما رو فقط زمانی تغییر میدیم که فکر کنیم فر داره درست کار نمی کنه حالا یا دماش دقیق نیست یا نوع کارکردش مشکل داره ولی وقتی فر رو دقیق در نظر بگیریم متغیر زمانه.

Manera
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 06:00

سلام بهاره ی عزیز و مهربون،میخواستم بدونم برای اینکه مقدار کیک بیشتری داشته باشم،تمامی مقدار رو دو یا یک و نیم برابر کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟؟در مورد مدت زمان پخت چطور،،میخوام توی دو تا قالب ۱۸سانت بپزم.از پاسختون قبلا تشکر میکنم گلم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 06:32

سلام عزیزم،
تا دو برابر مشکلی پیش نمیاد، کافیه تک تک مواد اولیه رو ضربدر یک و نیم یا دو کنید. مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید و بعد از اتمام زمان چک کنید احتمالا ده دقیقه بر زمان پخت اضافه می شه.

Manera
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 11:36

بهاره جان یه سوال دیگه،اون قسمت که گفتید برای رفع بوی تخم مرغ یک هشتم وانیل رو با شکر آسیاب‌کنید ،متوجه نشدم منظورتون اینه که نصف مقدار وانیل ذکر شده در دستور رو با شکر آسیاب و به زرده اضافه کنیم و نصف باقی مانده رو به سفیده اضافه کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 13:48

نه عزیزم اضافه بر دستور، ببخشید ظاهرا نا مفهوم نوشتم

Barannn
پنجشنبه، 23 آبان 1398، 19:27

سلام خانوم وحید عزیز.خسته نباشید.برای 25 نفر چقدر مواد لازمه و چیکار کنم که خامه کیکم دوام بیشتری داشته باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 23 آبان 1398، 20:43

سلام عزیزم،
کیک ده تخم مرغی کافیه، برای فیلینگ از کرم پنیرخامه ای با پنیرماسکارپونه استفاده کنید که در پست کیک ردولوت آموزش دادم، برای کاور کیک از خامه گلرود استفاده کنید.

Barannn
جمعه، 24 آبان 1398، 10:57

طعمش خوب میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آبان 1398، 16:30

بله عزیزم خیالتون جمع، عالی میشه

ستاره ابی
سه شنبه، 08 مرداد 1398، 10:28

سلام. بهاره خانم.یک قالب مستطیل  کیک 30 در 40 داریم میخوام برا 25 نفر کیک تولد درست کنم.چون برش برام سخته و حتما میخوام کیکم مستطیل باشه.چند بار کیک  جداگانه درست کنم تا حدود سه کیلو بشه. خودم حدس میزنم سه تا کیک 10 تخم مرغه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 مرداد 1398، 14:36

سلام عزیزم،
با اطمینان کامل می گم دو دور بپزید کافیه، سه دور خیلی خیلی زیاد می شه برای 25 نفر در مورد تعداد تخم مرغ ها، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید.
: این رو بدونید که در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید.وگرنه سرریز میشه.

شيرين
يکشنبه، 16 تیر 1398، 15:30

سلام روز بخير عزيزم
بهاره جون باراين مقدار رسپي واسه باتر كريم چه مقدار بهمون كريم ميده؟
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 16 تیر 1398، 18:00

سلام شیرین جان،
در حدود سه پیمانه می شه عزیزم

elahesa
چهارشنبه، 28 فروردين 1398، 16:07

سلام خانم بهار عزیزم برای این دستور اگر بخواهیم بین دوتا قالب تقسیم کنیم اندازه 2 تا هم بیست باشه اشکالی نداره یا کوچکتر باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 فروردين 1398، 17:13

عزیزم بین دو تا قالب 20 هم می تونید تقسیم کنید، من خودم بارها این کار رو کردم ولی اگر بین دو قالب 18 سانت تقسیم کنید ارتفاع بهتری بهتون می ده.

elahesa
جمعه، 30 فروردين 1398، 08:55

خیلی ممنون از راهنماییتون

Hani
سه شنبه، 27 آذر 1397، 19:41

سلام
میشه این کیک رو رنگی درست کرد؟
در کدوم مرحله باید رنگ اضافه بشه؟
تغیری در رسپی ایجاد نمیکنه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 آذر 1397، 21:46

سلام عزیزم،
به این کیک می تونید رنگ ژله ای اضافه کنید و تغییری در دستور ایجاد نمی شه.
رنگ رو می شه در دو مرحله اضافه کرد:
1. آخرین مرحله، قبل از ریختن مواد در قالب، دو قاشق از مایه کیک جدا کنید، در کاسه ای بریزید، به این دو قاشق رنگ ژله ای خوراکی اضافه کنید، خوب هم بزنید و مایه کیک رنگی رو به آرومی در باقی مواد فولد کنید.
2. رنگ ژله ای رو بعد اضافه کردن آب جوش و اتمام مرحله هم زدن زرده، شکر و آب اضافه کنید.

Hani
چهارشنبه، 28 آذر 1397، 10:57

خیلی ممنون

Hani
دوشنبه، 08 بهمن 1397، 19:21

ببخشید اگر بخواهم مواد رو در دو قالب 20 سانت درست کنم زمان پخت تغیری نمی کند؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 بهمن 1397، 19:27

عزیزم همونطور که در عکس ها می بینید من هم مواد رو بین دو قالب تقسیم کردم و زمان گفته شده دقیقا مناسب همین کاره پس نیازی نیست تغییر بدید.

زهرا ۷۲
سه شنبه، 13 آذر 1397، 14:19

سلام بهاره جان. ببخشید. کیک اسفنجی برای تهیه کاپ کیک مناسبه؟ و اگه مناسبه برای تهیه ۳۰ عدد کاپ کیک ، باید کیک چند تخم مرغی درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 آذر 1397، 19:44

سلام زهرا جان،
عزیزم دو برابر همین دستور به شما 30 کاپ کیک میده ولی من به شخصه اصلا کیک اسفنجی رو برای کاپ کیک نمی پسندم خشک و بیمزه می شه. برای کاپ کیک ها، دستورهای طعم دارتر و مرطوب تر مناسب تره که البته به سلیقه ست، بعضی ها با کیک اسفنجی هم درست می کنند.

زهرا ۷۲
چهارشنبه، 14 آذر 1397، 03:55

آخه می‌خوام با خامه تزیینش کنم. بازم طعم خوبی نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 آذر 1397، 07:13

پس از دستور شیفون استفاده کنید با همون دستور 30 تا میشه به دلیل همون مقدار کمی روغن و آب طعم دارتر و مرطوب تره

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 14:19

سلام بله آبجوش استفاده کردم کیک پف زیادی نداشت بعدازسردشدن وقتی باانگشت روی اون فشارمیارم صدای خش خش میده مثل اسفنج

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 16:54

در مورد سفیده که اونطور که معلومه زیادی زدید که حالا احتمالا به خاطر سرعت بالای همزن بوده، حتما و حتما پست نحوه زدن سفیده رو مطالعه کنید، مرحله بعد از استیف پیک یعنی زیادی زدن رو توضیح دادم که باعث می شه سفیده خشک و شکننده شه و اصلا حباب هوایی در اون موجود نیست که بخواد لطیف شه و پف کنه.
ولی در مورد زرده علت بریدن زرده هاتون رو شرمنده نمی دونم چون اگر آب جوش اضافه کردید و تکه ای شده یعنی زرده بریده و اگر تخم مرغ هاتون سالم بوده و فاسد نبوده علت دیگه ای رو من نمی دونم.
ولی کلا در مورد تخم مرغ خیلی حساسیت به خرج بدید و از حتما تازگیش رو به روش گفته شده در پست نحوه زدن سفیده ها چک کنید که فاسد نباشن.
در مورد پف عوامل زیادی هست ببینید کدوم رو رعایت نکردید:
1. اولین مشکل میزان مخلوط کردن مواده که مثلا سفیده رو کم یا زیاد زده باشید، کم زدن باعث می شه حباب هوا ایجاد نشه زیاد زدن باعث خشک شدن سفیده و باز از بین رفتن حباب ها می شه. زیاد هم زدن آرد هم به همین شکل پف رو می خوابونه.
2. رایج ترین مشکل در پخت کیک های اسفنجی دمای فره دمای کم پف رو می خوابونه و به دماسنج برای چک کردن دما نیاز دارید.
3. حتما تازگی بکینگ پودر رو چک کنید.
(داخل کاسه کوچکی سه قاشق غذاخوری آب گرم بریزید و بهش نصف قاشق چایخوری بیکینگ پودر اضافه کنید و کمی تکونش بدید اگه تازه باشه شروع میکنه به واکنش دادن و یه صدای فیش فیش میده و مثل آب گازدار می شه)
4. 8. اندازه قالب نسبت به مایه کیک بزرگ بوده است.
5. فاصله زمانی زیاد اماده شدن تا قرار دادن داخل فر.

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 12:18

سلام بهاره جون من طبق دستورسفیده هارو زدم مرحله اول بادورمتوسط یه دقیقه هم نشدیه کم سفت شدمرحله دوم بادورتندکاملافرم گرفت بعدشکررواصافه کردم بادورتنددودقیقه زدم خیلی سفت شدسفیده داخل پره هامونده بودوباقاشق دراوردم وته سفیده ها تیکه تیکه بودزرده هاروزدم چسبناک بودعلتش چیه همزنم قدرتش زیاده ؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 14:08

سلام عزیزم،
کلا زمان های گفته شده در دستورها یک بازه تقریبیه و به دستگاهتون ربط داره و در واقع باید به بافتی که در تصویرها نشون داده شده برسید. پس چه در دستورهای این سایت چه جای دیگه مِلاک رو توضیحات و بافت قراره بدید نه تایم. اینکه سفیده داخل پره ها بمونه اصلا مشکلی نیست، اگر تو تصاویر ببینید مال من هم مونده. زرده ها هم همونطور که در دستور نوشتم با آب جوش از هم باز می شه و بدون آب جوش تکه ای شدن نرماله. شما آب جوش رو اضافه کردید؟
در مورد همزن، قدرت همزن مشکلی ایجاد نمی کنه، سرعت بالای همزن مشکل سازه. همزن های غیرحرفه ای سرعتشون بیش از حد بالاست که باید از سرعت های پایین تر و زمان کمتر استفاده کرد.

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 07:49

سلام بهاره جون خسته نباشی این دستوربرا چندنفره

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 آبان 1397، 11:45

سلام عزیز دلم برای 8 نفره، البته اگر مهمون هاتون کم خوراک باشن برای تعداد بیشتر هم می شه ولی استانداردش برای 8 نفر

«وانیل»
شنبه، 13 مرداد 1397، 08:29

روز بخیر
آیا میتونیم کیک اسفنجی رو کاکائویی کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 مرداد 1397، 13:43

سلام و روزبخیر،
می تونید دو قاشق غذاخوری از آرد بردارید و با پودر کاکائو جایگزین کنید. با هم الک کرده و طبق دستور استفاده کنید.

«وانیل»
يکشنبه، 14 مرداد 1397، 04:28

خیلی ممنونم.
بهاره جان من میخوام کسب اجازه کنم و برای اینکه پست ها شلوغ نشه هربار بجای تشکر دعا و انرژی مثبتم رو بفرستم براتون.
پس «همیشه» خیلی متشکرم که به ما کمک میکنین.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 مرداد 1397، 08:47

خواهش می کنم عزیزم انجام وظیفه می کنم، ممنون از اینهمه محبت و قدردانیتون
موفق باشید

rozhina
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 07:39

درود بر شما راهنمایی می خواستم ازتون
دستور کیک اسفنجی (با پودر اسپونچ 1 کیلوویی را دارم ) مشکلی که دارم این هستش که 1 کیلو خیلی زیاده من تقسیم کردن این مواد را برای یک کیک  که می خوام در قالب قطر 20 سانت بریزم نمیدونم چه طور تقسیم کنم خودم همینجوری تقسیم کردن خشک شد و اسفنجی در نیومد

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 10:23

سلام عزیزم،
موادی که باید با این پودر کیک ها ترکیب کنید و روشش روی بسته نوشته شده، شما برای قالب 20 سانتی  باید تک تک مواد رو تقسیم بر 4 یا 5 کنید یعنی روغن، پودر، تخم مرغ... هر کدوم از این مواد رو تقسیم بر 4 یا 5 کنید و بعد به روش گفته شده روی بسته عمل کنید.
متاسفانه من تا حالا از این پودرها استفاده نکردم و تا همین حد می تونم راهنماییتون کنم، اگر باز هم بد شد به سایت یا حساب کاربری ایسنتاگرام شرکت تولیدی (مثلا گلنان پوراتوس، رشد...) تشریف ببرید و راهنمایی بخواید. اما به شما  توصیه می کنم کلا از پودر آماده استفاده نکنید چون مواد نگهدارنده زیادی توشه و مضره، در واقع این پودرها برای دکوراتورهایی تولید می شه که حجم خیلی بالای سفارش دارن و پخت کیک به شکل سنتی براشون مقدور نیست. شما به راحتی از روی همین دستور می تونید کیک اسفنجی خوب تهیه کنید و سوالی هم داشته باشید من در خدمتم.

As
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 07:30

سلام وقت بخیر.ببخشید راهنمایی میخواستم
قالب کیک اسفنجی با قطر ۱۸ و ارتفاع ۱۰ س دارم چقدر مواد باید استفاده کنم که پر بشه تقریبا؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 09:12

سلام عزیزم،
 برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید. به این صورت که هر چند پیمانه آب که تا نیمه قالب گنجایش داشته باشد به همان میزان گنجایش مایه کیک خواهد بود. پس  باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. پس مواد این دستور رو باید یک برابر و نیم کنید. یعنی مواد لازم برای یک دستور کامل رو با نصف دستور مواد لازم جمع بزنید. تاکید می کنم که این فرمول فقط برای کیک های اسفنجی مورد استفادست.

As
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 10:01

یه دنیا ممنون از راهنماییتون

As
جمعه، 14 ارديبهشت 1397، 18:38

سلام.وقتتون بخیر
ممنون از سایت عالیتون
میشه کیکهای بیشتری رو آموزش بدید؟ مثلا نارگیلی؟
تشکر

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 14 ارديبهشت 1397، 19:07

آموزش کیک های کدو حلوایی، قهوه، موز، هویج، آناناس، سیب، لیمو، کره ای، شکلاتی، نوتلا، باقلوا، خرما، سمولینا، میوه ای و ردولوت در سایت موجوده ولی حتما در تابستون باز هم کیک به مجموعه اضافه می کنم.

As
شنبه، 15 ارديبهشت 1397، 07:34

ممنونم

Feri
يکشنبه، 29 بهمن 1396، 15:06

سلام و خسته نباشین ... یه سوال ... از اونجایی که چند تا از رسپی هاتون رو استفاده کردم و عالی دراومد میخوام کیک تولد پسرم رو خودم درست کنم . کیک برای ۴۰ نفر. شیفون رو درست کردم و عکسش رو براتون فرستادم خیلی خوب بود منتها میخوام با خامه یا کرم تزیین کنم  .شما چه مدل کرمی رو پیشنهاد. میدین که هم کاور کنم کیکم رو و هم بتونم تزیین کنم با ماسوره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 بهمن 1396، 10:25

سلام عزیزم،
برای تعداد زیاد همون کیک شیفون مناسبه با خامه یا خامه شکلاتی، چون باقی کرم ها ممکنه به ذائقه افراد جور نیاد. از خامه قنادی که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه استفاده کنید و در مورد نحوه زدن خامه و نکاتش به کانال آقای عمرانی مراجعه کنید.
https://t.me/omranicake

مریم
جمعه، 13 بهمن 1396، 19:05

سلام بهاره جان
یه سوال داشتم. اگر بخوام کیک تولد درست کنم که داخلش رنگارنگ و ابر و بادی باشه با کیک اسفنجی میشه؟
چون تقسیم کردن مایه کیک و رنگی کردنش یه کم زمان می بره در حالیکه کیک اسفنجی حساسه.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 بهمن 1396، 19:20

بهتره کیک کره ای یا کیک هایی از اون دسته که سنگین تره استفاده کنید عزیزم که به راحتی بتونید قسمت های رنگ شده رو فرم بدید، کیک اسفنجی خیلی حساسه و پف کیک می خوابه

مریم
شنبه، 14 بهمن 1396، 07:58

خیلی ممنونم از پاسخگویی سریعتون
چه گزینه ای به غیر از کیک کره ای هست؟ چون می خوام ترجیحا از کره استفاده نکنم.
آیا مثلا شیفون مناسبه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 بهمن 1396، 09:59

شیفون قابل رنگ کردنه ولی باید مواد رو تقسیم کنید، هر قسمت رو یک رنگ کنید و در یک قالب مجزا بپزید و وقتی روی هم می ذارید لایه های رنگی ایجاد شه.
برای حالت ابر و باد از کیک هایی استفاده کنید که سفیده جدای زده شده ندارند و مایه کیک غلیظه می تونید از کیک وانیلی شف طیبه استفاده کنید.
http://www.cheftayebeh.ir/2012/10/blog-post_30.html

Mahbooobeh
جمعه، 29 دی 1396، 20:20

سلام بهاره جون
من اولین بار که این کرم رو درست کردم واقعا عالی دراومد ولی امروز که دوباره درست کردم با اینکه دقیقا مثل قبل درستش کردم نمیدونم چرا کرم سفت شد ینی اون لطافت کرم قبلی رو نداشت و اینکه حجمش هم خیلی زیاد نشد انگار فقط یه کره سفت مونده بود مثل قبلی نرم و پفکی نشد نمیدونم ایراد کار کجاست

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 دی 1396، 05:38

سلام عزیزم،
ایراد کار از سفیده ها بوده. کل لطافت و حجم این کرم به دو چیز بستگی داره یکی اینکه سفیده ها رو خیلی خوب بزنید و فُرم بدید، دوم اینکه بعد از اینکه کره رو به سفیده اضافه می کنید انقدر بزنید تا فرم کِرم به خودش بگیره ولی در همون حد کافیه و زدن بیش از حد رطوبت سفیده رو از بین می بره و کرم رو خشک می کنه. پس یا در قسمت اول سفیده رو خوب نزنید یا در قسمت آخر کرم رو زیادی زدید و پف و رطوبت سفیده ها رو از بین بردید

Mahbooobeh
شنبه، 30 دی 1396، 08:40

ممنون گلم ولی سفیده خوب فرم گرفته بود و کره هم اضافه میکردم و وقتی مخلوط سفیده میشد قسمت بعدی کره رو میریختم ولی وقتی بریده بریده شد خیلی طول کشیدتا فرم گرفت و اینکه آیا درجه همزن موقع اضافه کردن کره باید کم باشه یازیاد؟
چون موقع زدن کره درجه همزن بالاترین بود ممکنه از اون باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 دی 1396، 09:36

بریده بریده شدن و طول کشیدن کاملا در این باترکریم نرماله، چیزی که بوده مواد زیاد هم زده شده که باعث شده سفیده خشک شه و این خشک شدن هم پف سفیده رو از بین برده هم لطافت کرم رو. باترکریم باید با سرعت متوسط همزن برقی زده شه، احتمالا سرعت زیاد همزن، سفیده زده شده رو خراب کرده.

Mahbooobeh
پنجشنبه، 28 دی 1396، 22:28

سلام عزیزم
یه سوال برای کیک اسفنجی اگر بخوایم تعداد تخم مرغ رو بیشتر کنیم مثلا ۶  تا یعنی نیم برابر کنیم آیا باید مقدار بکینگ پودر هم زیاد کنیم یا نیازی نیست ؟چون بکینگ پودر زیاد کیک رو خراب میکنه پرسیدم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 دی 1396، 06:03

سلام عزیزم باید تک تک مواد به یک میزان افزایش پیدا کنه چون نسبت مواد اولیه مهمه و نباید بهم بریزه، یعنی اون ها رو هم نیم برابر اضافه کنید و مثلا بیکینگ پودر سه چهارم قاشق چایخوری شه.

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 06:47

ممنون میشم اگه سوالاتم رو جواب بدین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 10:59

در این وبسایت کلیه سوالات پاسخ داده می شه. به دلیل اینکه من همیشه خونه و آنلاین نیستم سوالات درجا پاسخ داده نمی شه، ولی مطمئن باشید در کمتر از یک روز جواب سوالتون رو می گیرید.

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 12:32

خیلی ممنون!شما لطف دارید

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 04:27

و یه سوال دیگه هم که یادم رفت تو بخش اول سوال هام بپرسم اینکه تو دستور گفتین میتونید این میزان مواد کیک رو یا تو یه قالب 20 سانت بریزید یا تو دو قالب تقسیم کنید،اگه بخوایم این کارو بکنیم باید قالبمون همون 20 سانت باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 10:58

عزیزم اون عکسی هست که چاقو انداختم دور کیک و دارم کیک رو از قالب جدا می کنم (پایین عکسی که کیک ها برعکس روی توری خنک کننده هستن)، اونجا می بینید که کیک تا نیمه قالب پف کرده، خب کل مواد رو توی همون قالب 20 سانت بریزید تا بالای قالب پف می کنید، پس همون قالب قابل استفادست فقط فرقش به پر شدن یا نشدنه. می تونید از قالب 22 سانت هم استفاده کنید.

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 12:31

بله.ممنونم

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 04:24

و اینکه من فر ندارم یه آون توستر برقی 40 لیتری دارم،نمیدونم برای کیک و شیرینی هم خوبه یا نه؟
آخه دماش خیلی درست نیست...دماسنج هم که توش میذارم موقع پخت دماش کم و زیاد میشه یا به یه دمای خاصی که میرسه خودش میزنه اتوماتیک دوباره بعد از یه خرده وقت روشن میشه...
داخلش هم یه سینی داره و یه چیز فلزی شبه توری،نمیدونم قاب کیکم رو باید توی سینی قرار بدم یا روی اون توری؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 10:54

قالب کیک رو باید روی توری قرار بدید، برای پخت شیرینی و نون هم باید یک سینی رولت بخرید و روی اون بچینید و بعد روی توری بذارید به هیچ وجه از سینی خود تستر استفاده نکنید که خراب می کنه.
توستر آوون مناسب پخت کیک و شیرینی نیست مگر اینکه از نوع کانوکشن دار و جنس خوب باشه. مارک تستر آونتون چیه؟ حتما کاتالوگ رو مطالعه کنید و یا به شرکت پشتیبانی زنگ بزنید شاید مشکل تغییر دما قابل رفع کردن باشه، چون با تغییر دما کیک ها و شیرینی های حساس مثل همین کیک اسفنجی کیفیت خوبی نخواهند داشت.

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 12:31

مارک آونم لوکسل هستش...
نمیدونم چه کیفیتی داره؟
البته خیلی دوست دارم یه فر خوب بخرم،چون به شیرینی پزی و آشپزی و سفره آرایی علاقه شدیدی دارم❤
ببخشید کانوکشن چیه؟دقیقا نمیدونم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 17:44

کانوکشن فن داخل توستر و مایکروویوه که گرما رو به جریان درمیاره و می چرخونه و باعث می شه کیک و شیرینی بدون خشک شدن بپزن، باید دفترچه رو چک کنید ببینید داره یا نه همون لوکسل ارزون هاش کانوکشن ندارن گرون هاش دارن.
اگر به شیرینی پزی علاقه داریدحتما برای فر هزینه کنید یه سرمایه گزاری طولانی مدته و پشیمون نمی شید.

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 04:18

ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم،به جز این رسپی که شما فرمودین،یه رسپی دیگه هم برای کیک های اسفنجی هست که به ازای هر تخم مرغ 50 گرم شکر و 50 گرم آرد میخواد...به نظر شما اونم تایید شده است؟یا این رسپی مناسب تره
آخه میخوام کیک اسفنجی درست کنم،برای همین پرسیدم...
مثلا اگه به جای اینکه به ازای تخم مرغ 25 گرم آرد و شکر اضافه کنیم بافت کیکمون خیلی سنگین و کیکمون خیلی شیرین نمیشه؟

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 04:31

ببخشید تصحیح میکنم تو قسمت سوم منظورم بود اگه 50 گرم باشه سنگین و شیرین نمیشه؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 10:51

کیک های اسفنجی برای منظورهای مختلف دستورهای متفاوتی دارن، فرض کنید بخواید کیکی رو شکل بدید مثلا برش بدید و شکل یه حیوون درست کنید، برای اون کیک ها ترجیح داده می شه کیک سنگین باشه ولی برای کیک های عادی تولد که با خامه یا کرم تزئین می شن این دستور لطیف تر و بهتره

madadi
چهارشنبه، 20 دی 1396، 04:12

باسلام.ممنون از سایت خوبتون
میخواستم ازتون درباره کیک اسفنجی چندتا سوال بپرسم
یکی اینکه چرا گفتین اگه براتون مقدوره از قاب تفلون براق استفاده نکنید؟
و اینکه گفتین این مقدار مواد برای قالب با قطر 20 سانت مناسبه،اگه قالبمون گرد باشه ارتفاع قالب باید چقدر باشه؟از این دیواره 5 سانتی ها یا دیواره بلند ها که 10 یا 12 سانت هستن؟
ی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 10:50

سلام عزیز دلم،
فکر کنم فرصت نکنید مطالب رو خوب بخونید، زیر عکس مواد لازم یک خط مونده به آخر علت استفاده نکردن از قالب های چرب و براق رو نوشتن :
برای شکل گرفتن نیاز داره به دیواره های قالب بچسبه و از دیواره ها به عنوان تکیه گاه استفاده کنه. پس در صورتیکه براتون مقدوره از قالب هایی که جنس تفلون خیلی براق و چرب دارن برای این کیک استفاده نکنید.
 براتون دلیل رو کپی پیست کردم، چون کیک اسفنجی از دیواره ها برای پف کردن کمک می گیره و چرب بودنش اجازه نمی ده خیلی پف کنه.
ارتفاع استاندارد قالب ها چهار تا پنج سانته، همونطور که در عکس ها دیده می شه ارتفاع کیک و قالب کاملا معمولیه و بلند نیست، ولی کلا برای اطلاعتون چه در این سایت چه در سایت های دیگه صحبت از قالب که می شه منظور همین قالب های عادی با ارتفاع چهار یا پنج سانته اگر برای دستوری خاص قالبی با ارتفاع زیاد مد نظر باشه حتما ذکر می شه.

mahboobeh
شنبه، 25 آذر 1396، 17:58

بهاره جون خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم کلی چیزای جدید یاد گرفتم
فقط یه سوال داشتم در مورد این وانیلی که تو عکس هم هست شما استفاده میکنید وانیل melody
چندتا قوطی از این وانیل رو برای من آوردن ولی عطر و بوش کاملا متفاوت هست از وانیل هاییکه سابقا داشتم و ریزتره و حالت شکری کمتری داره میخواستم بدونم فرقش با اونا چیه و اینکه باید کمتر از مقدار ی که در رسپی گفته استفاده کرد یا نه بازم ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 25 آذر 1396، 18:35

سلام عزیزم،
چه عالی که براتون آوردن چون من مدت هاست که دیگه گیرم نمیاد و خیلی خیلی ازش راضی بودم. عزیزم دستورات من برای همین تنظیم شده ولی در کل وانیل خالص فقط و فقط باید بین یک چهارم قاشق چایخوری تا یک دوم قاشق چایخوری استفاده شه بسته به حجم مواد

Nejla
دوشنبه، 29 آبان 1396، 13:22

سلام
ممنون از دستورهای فوق العاده‌ای که می‌ذارین. یه سوال داشتم. اگر من بخوام کیک رافائلو (نارگیلی) درست کنم می تونم به همین کیک پودر نارگیل اضافه کنم؟ به باترکریم چطور؟ در کل اگر کیک یا کرم دیگه‌ای برای این کار مناسبه میشه لطفا راهنمایی‌ام کنین؟
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 آبان 1396، 15:04

سلام عزیزم،
راستش این کیک به گوشم نخورده بود الان در اینترنت جستجو کردم و دستورش رو خوندم. دستور کیک رافائلو هیچ ربطی به کیک اسفنجی نداره، وقتی عبارت "کیک اسفنجی" به تنهایی استفاده می شه، منظور کیکیه که فقط از آرد، شکر و تخم مرغ تشکیل شده و در موادش هیچ نوع چربی بکار نرفته در صورتیکه کیک رافائلو توش کره، نارگیل و بادوم داره و حتی کرمش هم ربطی به هم نداره و باترکریم نیست بلکه کرم شکلات سفید نارگیلیه، متاسفانه تو سایت های ایرانی که معتبر هستن دستوری برای این کیک پیدا نکردم برای همین لینک اصلی رو باید ترجمه کنید، ویدئو هم در لینک هست.
http://www.homecookingadventure.com/recipes/almond-coconut-cake-raffaello-cake
موفق باشید

Nejla
دوشنبه، 29 آبان 1396، 17:12

ممنونم خیلی لطف کردین

مرضیه۴۷
جمعه، 05 آبان 1396، 16:22

سلام بهاره جان خسته نباشی میخواستم بپرسم این مقدارموادلازم برایه چندنفره وکیکاسفنجی روباچه کرم هایه دیگه ای میشه تزیین کرد

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 آبان 1396، 19:27

این کیک برای شش نفر مناسبه و کیک اسفنجی با کلیه کرم ها مثل گاناش، کرم پنیر خامه، خامه و کرم های میوه ای قابل تزئینه.

آذرچهر
شنبه، 04 شهریور 1396، 10:08

 واقعا ممنونم که اینطور وقت میزارید و رسپی ها روبا جرییات کامل اراءه میدین من تونستم با استفاوه از دستورات شما یه کیک تولد عالییی برای دختدم درست کنم فقط حیف که نمیشه هکسش و براتون بزارم فک میکنم با سیستم اندروید نمیشه عکس فرستاد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 شهریور 1396، 15:09

سلام عزیزم،
مرسی از پیغامتون، خیلی خوشحال شدم که کیک تولد دختر گلتون خوب شده. عزیزم برای گذاشتن عکس، روی کادر وسط کلیک کنید، عکس رو انتخاب کنید و بعد درجا ثبت رو بزنید. یعنی برای آپلود منتظر پُر شدن کادر نشید و بعد از انتخاب عکس درجا روی ثبت کلیک کنید.
من خودم بعد از خوندن پیغام شما، با سیستم اندروید امتحان کردم و مشکلی نبود. البته گاها ممکنه به دلیل کندی اینترنت عکس ها آپلود نشه. اگر براتون مقدوره یکبار دیگه لطف کنید و امتحان کنید، اگر پیغام خاصی به شما می ده به من بگید که مشکل رو برطرف کنم.
موفق باشید

صبا
چهارشنبه، 18 مرداد 1396، 11:48

سلام و روزتون به خیر
من تا حالا دوبار کیک اسفنجی با رسپی های دیگه که البته مشابه بودن پختم که یکبارش بوی تخم مرغ میداد و بار دیگش به شدت خشک و عیر اسفنجی شد. میخوام اینبار رسپی شما رو امتحان کنم . ممنون از توضیحات جامع و کامل شما
نمیتونم بفهمم کجا رو اشتباه انجام میدم که این اتفاقا میافته

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 مرداد 1396، 13:59

سلام صبا جان،
عزیزم مهم ترین عامل باقی موندن بوی زرده تخم مرغ خوب نزدن اونه، زرده رو خیلی خوب بزنید و اگه می تونید علاوه بر وانیل، رنده پوست لیمو هم اضافه کنید. خشکی کیک اسفنجی به دلیل خوب نزدن سفیده تخم مرغه این پست رو حتما قبل از شروع کار مطالعه کنید: 

https://spbaking.com/recipes/%D9%86%E2%80%8C%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%BA-t5

Reihaneh
جمعه، 13 مرداد 1396، 01:59

سلام شف عزیز من باترکریم سوئیسی رو درست کردم خیلی عالی بود. میخواستم تشکر کنم بابت رسپی. طعمش فوق العاده بود و اصلا مزه ی کره غال نبود. مزه ی کرم خیلی خوشمزه میداد. تنها اشکالش این بود که برکتش کم بود. من برای کیک تولد پسرم استفاده کردم که یه قالب کره اومد  و دوسوم یه کره ی دیگه رو هم مصرف کردم. البته کیکم هم با روکش فوندانت بود و کرم زیاد برای دورش نمیخواست. ولی مزه ش عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 مرداد 1396، 10:51

سلام ریحانه جان،
واقعا ممنون از لطف و محبتتون! خیلی خوشحالم که دستور به دردتون خورد و طعمش رو دوست داشتید. عزیزم کلا انواع باترکریم حجیم نمی شن و به قول شما بی برکت هستن. برعکس کرم های خامه دار که حجمشون چند برابر می شه و اصولا زیاد هم میاد، چربی زیاد در کرم های کره ای حجمشون رو کم می کنه. اینه که باید معمولا دستور رو چند برابر کرد. تولد پسر عزیزتون هم مبارک، امیدوارم موفق و سلامت باشید

زهرا سادات
پنجشنبه، 12 مرداد 1396، 00:21

سلام خسته نباشید
ممنون از سایت خوبتون
من دوبار کیک اسفنجی درست کردم
که یبارشو مطابق همین دستوری که شما زحمتشو کشیدین و گذاشتین درست کردم ولی هر دوبار یه مشکلی داشته که روش بعد اینکه از فر در آوردم بعد چند دقیقه حالت عرق کرده و خیس میشه و وقتی روش دست میزنم لایه رویی که خیلی نازک به دست میچسبه. ولی بقیه چیزاش از پف تا طعم و بافتش خوبه. میخواستم بدونم علتش از چی میتونه باشه ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 مرداد 1396، 04:17

سلام زهرا جان،
عزیزم وقتی رطوبت کیک حین پخت کاملا بخار نشه، این رطوبت موقع سرد شدن به صورت عرق کردن پدیدار می شه و باعث می شه به دست بچسبه. احتمالا حرارت فر کمه یا مدت زمان رو کمتر گذاشتید. سعی کنید برای کیک های حساسی مثل کیک اسفنجی از دماسنج فر در پخت کیک استفاده کنید تا از دمای کیک مطمئن باشید یا به مدت 5 دقیقه کیک رو بیشتر و طولانی تر بپزید تا این مشکل حل بشه.

زهرا سادات
پنجشنبه، 12 مرداد 1396، 12:44

سلام
ممنون از راهنماییتون و سایت خوبتون
موفق باشین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 مرداد 1396، 13:34

خواهش می کنم عزیزم سلامت باشید

Amir
يکشنبه، 28 خرداد 1396، 22:22

سلام و عرض سرکار خانم وحید.
تشکر بابت نکات و مطالب کاربردی در دستور پخت این کیک پر طرفدار.
من میخواستم بدونم در دستور پخت کیک اسفنجی میشه پودر قند را جایگزین شکر کرد یا خیر؟
و اگر میشود این نسبت تفییر خواهد کرد یا هم اندازه شکر خواهد بود؟
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 خرداد 1396، 05:30

سلام و ممنون از شما،
در مورد کیک های حساس، مثل کیک اسفنجی، هرگز در هیچ موردی جایگزینی انجام ندید. همونطور که در پست شکر و شیرین کننده ها توضیح دادم، لطافت پودر قند، بافتی یکدست و غیر متخلخل ایجاد می کنه و به همین دلیل در کرم ها و شیرینی های سنتی پرمصرفه. در صورتیکه شکر رطوبت رو جذب می کنه و هوادهی هم انجام می ده و اون چیزیه که ما در کیک اسفنجی نیاز داریم.
اگر به دلیلی استفاده از پودر قند رو به شکر ترجیح می دید، دستور کیک ویکتوریا (در سایت موجود نیست) رو می تونید استفاده کنید، در این کیک از پودر قند استفاده می شه.

Amir
چهارشنبه، 31 خرداد 1396، 11:21

ممنون بابت راهنمایی شما.من دوبار به دقت دستور را انجام دادم بافت کیک و شکل ظاهری و بو و مزش خیلی مناسب بود ولی کیک خیلی پف نکرد و حجیم نشد به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 31 خرداد 1396، 13:57

پست نکات پخت کیک ها اسفنجی رو در سایت حتما مطالعه کنید، اگر نکات داخل پست رعایت می شه مشکل از نحوه زدن و فولد کردن سفیده هاست. در زدن سفیده ها قت بیشتری به خرج بدید و در ظرف بزرگ و با دقت مخلوط کنید  

ataghipour
سه شنبه، 09 خرداد 1396، 20:49

با سلام خدمت شما و تشکر از زحمات شما
باترکریم سوئسی را من درست کردم ولی حالت بریدگی خیلی کمی را با توجه به اینکه بیشتر از نیم ساعت باترکریم  را هم زدم می بینم. راهی برای اصلاح کردن این باترکریم هست. باتشکر از راهنمایی شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 خرداد 1396، 05:14

سلام و ممنون از محبت شما،
میزان زدن شما بیش از حد نیاز بوده تنها راهی اصلاح اینه که باترکریم رو از الک یا صافی رد کنید تا یکدست شه. احتمالا دمای کره گرم تر و شُل تر از میزان مورد نظر بوده یا سفیده خیلی خوب زده نشده. امیدوارم با این کار مشکل حل بشه.

مهسا
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 11:24

سلام
نیازی به مرطوب کردن کیک نیست؟
صرفا با کرم و بدون خامه خشک و گلوگیر نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 15:36

سلام مهسا جان،
باترکریم سوئیسی به دلیل داشتن سفیده تخم مرغ بسیار بسیار مرطوبه و باعث می شه کیک لطیف بمونه ولی برای کرم های خشک تر حتما باید روی کیک شربت داده شه. ممنون از نکته سنجیت حتما به متن اضافه می کنم

مامان نیما و پارسا
يکشنبه، 14 آذر 1395، 10:48

با سلام خدمت بهاره عزیز و دوستان از سایت بی نظیرتون بسیار ممنونم و ذوق زده شده ام که تمام اشکالات من در این سایت پاسخ داده شده .اگه امکان داشته باشه در خصوص ماسوره ها و تزیین کیک و همچنین انواع قالب مناسب با کیک ها توضیح دهید .سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 آذر 1395، 15:59

سلام ممنون از محبتتون، چشم حتما درخواست های شما رو در لیست پست های سایت می ذارم.

Maryam.omidi
شنبه، 24 مهر 1395، 06:56

سلام بهاره جون خسته نباشي
من اين كيك اسفنجيتونو با همين دستور درست كردم فوق العاده بود بي نظير بود بافتش فقط به جاي باتركريم خامه فرم گرفته استفاده كردم كه كيفيتش رو دو صد چندان كرد واقعن ممنونم از اين رسپي بي نظيرتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 مهر 1395، 15:50

سلام مریم جون،
سلامت باشی عزیزم واقعا پیغامتون خوشحالم کرد. مطمئنا هنر و استعداد خودتون نقش اصلی رو داشته.  امیدوارم هر روز موفق تر باشید!

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 18:09

به به ترئین و کار روش که فوق العادست حتما طعمش هم عالیه.

سارا
سه شنبه، 15 تیر 1395، 12:48

خیلی خوشحالم که سایتتون رو پیدا کردم. واقعا همه چیز عالی گفته شده و خیلی کامل هست. فن کوزه گری به معنای واقعی گفته شده. ممنون از نیت خوبتون برای ایجاد این سایت...

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 15 تیر 1395، 13:18

خوشحالم که براتون قابل استفاده ست ممنون از لطف شما

فرین
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 15:39

سلام بهاره جان   من دستور کیک اسفنجی شما را انجام دادم بابت رسپی ونکات کاملی برای انجام رسپی گفتین  ممنونم مشکلی بعد پخت کیک پیش امداین بود  دیواره کیک در قسمت وسط فرورفتگی داشت با بالا وپایین کیک در یک تراز نبود این مشکل بعد سرد شدن کیک پیش امد بنظر شما این اشکال بخاطر دمای فر م هست نکاتی در سرد شدن کیک گفتین رعایت کردم ده دقیقه بعد پخت تو فر بود بعد کیک روی توری خنک کننده با قالبش سروته گذاشتم  ممنونم از راهنمایی ولطفتتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 17:58

سلام عزیزم فرو رفتن کیک دلایل زیادی می تونه داشته باشه:

1. بیکینگ پودر کهنه یا خراب قدرت کافی برای پف کردن نداره ، که باعث می شه فقط قسمت های دور کیک به کمک دیواره پفشون باقی می مونه و وسط کیک فرو بره.
2. عدم اندازه گیری صحیح بیکینگ پودر و بیشتر بودنش، باعث می شه کیک پف کاذب داشته باشه که بعد از خارج شدن از فر وسطش یعنی قسمتی که تکیه به دیواره نداره فرو بره. 
3زمان بندی اشتباه و فاصله زیاد بین آماده کردن مایه کیک و گذاشتن کیک در فر، فعالیت بیکینگ پودر رو خنثی می کنه و کیک فرو میره.
4. باز کردن در فر حین پخت و قبل از تشکیل ساختار باعث فرو رفتن وسط کیک میشه.
5. عدم اندازه گیری صحیح مواد مرطوب و زیاد بودن رطوبت در وسط فرو می ره.
6. زیاد هم زدن باعث خشکی و بهم ریختن ساختار کیک می شه و فقط دور کیک به کمک دیواره ها قدرت پف دارن و وسط کیک فرو می ره.
7.برای کیک های گروه اسفنجی حتما باید از دماسنج فر استفاده کنید، کم بودن دما باعث فرو رفتگی وسط می شه
8. داغ نبودن فر زمانیکه کیک رو داخلش میذارید هم باز همین مشکل رو ایجاد می کنه.
9. زیاد زدن سفیده بطوریکه تکه ای شه وخشک باشه رطوبت مواد رو کم می کنه و باز باعث فرو رفتن می شه.

Atefeh.k
جمعه، 29 اسفند 1399، 11:14

سلام استاد عزیز. ببخشید نمیدونم کجا باید سوالم رو میپرسیدم. دیشب کیک اسفنجی پختم. یکم روی کیکم چسبنده شده و بعد از سرد شدن کامل گذاشتم یخچال .البته گذاشتمش تو پلاستیک ولی روش فشار نیوردم بخاطر چسبندگیش . برای فردا میخوام خامه کشی کنم. چیکار کنم تا فردا . راهی نداره درست بشه چون کیک  رو باید ببرم یه شهر دیگه و بعد خامه کشی کنم. میترسم همون چسبناک شدنش کل زحمتهام رو خراب کنه. ببخشید طولانی شد. ممنون میشم راهنمایی ام کنین.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 اسفند 1399، 14:06

سلام عزیزم،
چسبندگی روی کیک از پخت ناکامله، دما و زمان گفته شده در دستورها تقریبی و بسته به فر شما متغیره. اگر فر گازیه شعله بالا رو روشن کنید و کیک رو 5 دقیقه در فر قرار بدید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک