کیک اسفنجی

بهاره وحید

کیک اسفنجی

با رویه ی باترکریم سوئیسی
يکشنبه، 19 ارديبهشت 1395، 22:26   مشاهده: 5,775

برای مناسبت هایی مثل تولد، نامزدی و جشن ها باید کیکی بپزیم که با انواع کرم ها و رویه ها قابل تزئین باشه و فرمش رو از دست نده، در این جور موارد بهترین گزینه کیک اسفنجیه. کیک اسفنجی انواع مختلفی داره و هر کدوم اسم خاص خودشون رو دارن، مثل کیک شیفون که قبلا توی این پست دستورش رو براتون گذاشتم. ولی وقتی عبارت "کیک اسفنجی" به تنهایی استفاده می شه، منظور کیکیه که از آرد، شکر و تخم مرغ تشکیل شده و در موادش هیچ نوع چربی بکار نرفته. عدم وجود چربی باعث می شه این کیک، همه نوع کرم رو راحت بپذیره و نداشتن مواد لبنی مثل شیر، ماست، باترمیلک و .... باعث می شه اسفنج این کیک موندگار باشه، توی فر مواد لبنی بخار نکنه و کیک مسطح بمونه. این کیک از دسته کیک های فومیه به این معنی که حجم کیک بر اثر زدن سفیده ی تخم مرغ به دست میاد. برای این کیک یه فرمول ساده وجود داره و اونم اینه که به ازای هر تخم مرغ 25 گرم آرد و 25 گرم شکر استفاده می شه. در بعضی از دستورات برای لطیف شدن کیک مقداری از آرد با نشاسته ی ذرت جایگزین می شه. 
با وجود اینکه این کیک نسبت به بقیه ی کیک ها، کم مزه تره ولی به خاطر خصوصیات تزئین پذیریش جزو کیک های محبوبه و دونستنش واقعا لازمه. قبل از پخت این کیک حتما نکات پخت کیک های اسفنجی رو در این پست مطالعه کنید. 

مواد لازم کیک اسفنجی:

آرد: صد گرم
شکر: صد گرم
تخم مرغ: چهار عدد
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری
آب جوش: دو قاشق غذاخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
کرم تارتار: یک چهارم قاشق چایخوری 
رنده ی پوست لیمو: یک قاشق چایخوری (قابل حذف)

منبع:   http://www.joyofbaking.com/AmericanSpongeCake.html

فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد، معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر دماسنج فر ندارید، یا از دمای فرتون مطمئن نیستید چه توی این دستور چه توی دستورهای بقیه ی کیک های اسفنجی دما رو 10 درجه ی سانتی گراد کمتر از میزان گفته شده بذارید که به هیچ وجه زمان پخت رو کم نکنید. برای اینکه یک کیکِ اسفنجیِ خوب و مسطح داشته باشید و لازم نباشه بعد از پخت کیک با چاقو به جونش بیفتید و صاف و صوفش کنید، زمانِ موندنِ کیک توی فر به هیچ وجه نباید کم شه. اگر کیک در مدت زمان کمتر بپزه، وقتی از فر در میارید سریع فرو می ره. علت هم اینه که قبل از اینکه ساختار کیک کاملا شکل بگیره، کیک رو از فر خارج کردید و چون هنوز پخت کیک کامل نشده به محض بیرون آوردن از فر، کیک می خوابه. پس دمای فر 180 یا 170!

برای این کیک، قالب گرد یا مربع بیست سانت مناسبه. می تونید تمام مواد رو توی یک قالب بریزید یا بین دو قالب تقسیم کنید تا نیازی به برش زدن نداشته باشید و کارتون راحت تر شه. بهتره که رنگ قالب تیره نباشه، رنگ تیره، دما رو به سرعت به خودش جذب می کنه و این باعث می شه ته کیک بسوزه. نکته ی خیلی مهم در مورد قالب های کیک اسفنجی، چرب نبودن و چرب نکردن قالبه. کیک اسفنجی بافت بسیار سبکی داره و برای شکل گرفتن نیاز داره به دیواره های قالب بچسبه و از دیواره ها به عنوان تکیه گاه استفاده کنه. پس در صورتیکه براتون مقدوره از قالب هایی که جنس تفلون خیلی براق و چرب دارن برای این کیک ها استفاده نکنید.

برای اینکه از چرب نبودن دیواره ها مطمئن شید قالب یا قالب ها رو با آب جوش و صابون بشورید و بعد خشک کنید.قالب رو روی کاغذ روغنی بذارید، دور تا دور قالب رو اندازه بزنید.دایره ای که روی کاغذ کشیدید رو با قیچی ببرید.کف قالب ها رو با روغن چرب کنید و کاغذ ها رو توی قالب بندازید. برای چرب کردن از کره استفاده نکنید. کره در مقابل گرما بخار می کنه و ته کیک رو تیره می کنه.برای پخت کیک های اسفنجی حتما قالب رو قبل از شروع تهیه ی مایه ی کیک آماده کنید، چون مایه ی کیک بعد از آماده شدن درجا باید توی قالب ها ریخته شه.مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید.
پاکت یا ظرف آرد رو با قاشق هم بزنید و بعد وزن کنید. آرد رو حتما دو بار الک کنید.
زرده و سفیده ی تخم مرغ رو از هم جدا کنید. تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشن. در جدا کردن زرده و سفیده دقت کنید که به هیچ وجه ذرات زرده وارد سفیده نشه. چربی توی زرده مانع از حجیم شدن سفیده می شه.یکی از سوالاتی که در مورد کیک اسفنجی پرسیده می شه، اینه که چی کار کنن که کیک بعد از پخت بوی بد تخم مرغ نده. من برای رفع این مشکل یک هشتم قاشق چایخوری از وانیل رو با شکر آسیاب می کنم، یک هشتم توی سفیده ی تخم مرغ می ریزم و زرده ها رو با رنده ی پوست لیمو می زنم. با این روش هیچ وقت کیک اسفنجیم بوی تخم مرغ نمی ده شما می تونید از این روش استفاده کنید یا مثل دستور پیش برید و کل وانیل رو با زرده ی تخم مرغ بزنید.

اگر شکرتون از نوع دونه درشته، توی آسیاب بریزید و دو پالس بزنید. شکر دونه درشت توی فر از خودش رطوبت پس می ده و ظاهر کیک رو بهم می ریزه.زرده ی تخم مرغ و شکر رو توی یک کاسه بریزید.اگر می خواید رنده ی پوست لیمو توی کیک بریزید، لیمو رو روی زرده ها رنده کنید، اگر نه وانیل رو به زرده اضافه کنید.زرده، شکر و رنده ی پوست لیمو رو با دور متوسط همزن به مدت یک دقیقه بزنید تا مواد با هم مخلوط شن.دو قاشق غذاخوری آب جوش به مواد اضافه کنید و با تندترین دور همزن به مدت سه دقیقه بزنید.زمانیکه برای هم زدن زرده یا سفیده براتون می نویسم کاملا حدودیه، بسته به نوع و سرعت همزنتون و دمای محیط ممکنه این مدت زمان کم و زیاد شه چیزی که شما باید بدونید و بهش دقت کنید بافتیه که باید بهش برسید. وقتی مخلوط زرده و شکر حجیم و روشن شه و وقتی که همزن رو از توی مواد بیرون میارید مواد زده شده ازش بصورت روبانی بریزه یعنی هم زدن کافیه.سفیده ها رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید. کاسه ای که توش سفیده ها زده می شه باید عاری از هر نوع چربی و رطوبت باشه، رطوبت و چربی اجازه نمی ده سفیده ها به حداکثر حجمشون برسن. پره های همزن و کاسه رو با آب جوش و صابون یا با سرکه و آب تمیز کنید و خوب خشک کنید. یک چهارم قاشق چایخوری کرم تارتار رو به سفیده ها اضافه کنید. اگر کرم تارتار ندارید می تونید همین میزان آبلیمو بریزید. توی این پست مراحل زدن سفیده ی تخم مرغ رو کامل توضیح دادم. بعد از اضافه کردن کرم تارتار، سفیده ها رو به مدت یک دقیقه با دور متوسط همزن می زنیم تا فرم کف کرده پیدا کنه، در این مرحله بافت سفیده باز می شه و کرم تارتار مخلوط می شه. حالا سفیده ها رو با بیشترین سرعت همزن به مدت سه دقیقه بزنید، نتیجه این می شه که وقتی پره های همزن رو از داخل سفیده ی زده شده بلند می کنید،تیکه های سفیده روی پره های همزن برجسته می مونه. ولی نرمه، خیلی سریع می خوابه و سیخ سیخی نمی مونه. به این می گند سافت پیک. بعد از سافت پیک می تونید وانیل یا اسانس مورد نظر رو اضافه کنید. دو دقیقه ی دیگه به هم زدن با بیشترین سرعت ادامه بدید. بعد از این مدت وقتی پره های همزن رو بلند کنید، سیخ سیخ ها سفت می مونه، سفیده حالت خشک پیدا می کنه. روی پره های همزن و داخل کاسه تیکه های نوک تیزی می بینید که فرمشون رو از دست نمیدن و همون شکل باقی میمونن و وقتی کاسه رو بر می گردوندن هیچی ازش نمی ریزه. این یعنی استیف پیک. توی کیک های فومی بافت کیک بر پایه ی تخم مرغ به خصوص سفیده ی زده شده است پس تو این مرحله خییلی دقت کنید. بیکینگ پودر رو روی آرد الک شده بریزید و هم بزنید. 
شما الان سه کاسه (سفیده ی زده شده، آرد، زرده و شکر) روی میز کار دارید، در روش اروپایی اول سفیده رو توی زرده فولد می کنن و در انتها آرد رو اضافه می کنن. ولی در روش آمریکایی که خیلی آسونتره اول آرد رو به زرده اضافه می کنن و آخر سفیده رو اضافه می کنن چون اعتقاده دارن اینجوری سفیده کمتر هم می خوره و پفش کمتر از بین میره. هر دو روش صحیحه ولی من روش دوم برام آسونتره. آرد رو به مخلوط زرده و شکر، در دو مرحله با الک اضافه کنید. این کار کمک می کنه که آرد روی زرده ی زده شده پخش شه و وزنش بافت زرده رو بهم نریزه و از اون مهمتر کمتر گوله شه و هم زدن راحت تر باشه. آرد رو با ویسک یا لیسک یا قاشق چوبی توی مواد فولد کنید. توی این پست نحوه ی صحیح فولد کردن رو توضیح دادم. نموندن گلوله های آرد توی مایه ی کیک خییلی مهمه اگر نمی تونید خوب فولد کنید. بعد از اضافه کردن کل آرد، سی ثانیه با دور کند همزن یه دور مایه ی کیک رو هم بزنید تا از باز شدن آرد مطمئن شید. سفیده رو توی مواد فولد کنید. اول یه تیکه از سفیده رو بردارید و با مواد قاطی کنید تا غلظت مواد کم شه، بعد باقی سغیده رو در سه مرحله فولد کنید. برخلاف ذرات آرد که همه باید کاملا مخلوط شن و هیچ اثری ازشون توی مواد نباید دیده شه، تیکه های ریز سفید اگر کاملا مخلوط نشه هیچ اشکالی ایجاد نمی کنه. مواد رو بین دو قالب آماده شده تقسیم کنید. مایه ی کیک رو با فاصله ی کم توی قالب ها بریزید این کیک بعد از فولد کردنِ سفیده باید سریع پخته شه. پس برای صاف و صوف کردنش خییلی وقت نذارید و فقط در حدی صاف کنید که بر آمدگی بزرگی نداشته باشه. قالب ها رو دو بار روی سطح کار بکوبید که اگر حباب هوایی تشکیل شده باز شه. کیک رو به مدت 20 دقیقه توی فر گرم شده قرار بدید. توی این مدت به هیچ وجه در فر رو باز نکنید. بعد از بیست دقیقه اون رو تِست کنید. خلال دندون رو وسط کیک فرو کنید باید تمیز دربیاد. و وقتی انگشتتون رو ملایم روش فشار بدید حالت اسفنجی و فنری داشته باشه. روی کیک هم باید طلایی شده باشه. در این صورت کیک حاضره اگر نه پنج دقیقه ی دیگه هم بذارید بپزه. اگر دمای محیط آشپزخونه خیلی سرده 10 دقیقه اجازه بدید توی فر خاموش با در باز استراحت کنه و بعد درش بیارید اینجوری به حفره های هوای توی اسفنج شوک وارد نمی شه. قالب ها رو بصورت وارونه روی توری خنک کننده قرار بدید تا خنک شه. بعد از اینکه کیک ها کاملا خنک شدن. قالب ها رو برگردونید و یک چاقوی تیز دور تا دور قالب بکشید تا کیک از دیواره ها جدا شه. حالا قالب رو روی دستتون بر گردونید.کاغذ روغنی ته کیک رو ازش جدا کنید و کیک رو روی بشقاب مورد نظر بذارید.این کیک صاف و فنریه و به راحتی تزئین می شه ولی به تنهایی بی مزه است و به خاطر نداشتن چربی و روطوبت زود خشک می شه. می تونید کیک رو با خامه ی زده شده، کرم لیمو، کرم پرتقال، کرم پنیر خامه ای، سس شکلاتی یا هر چیز دیگه ای که دوست داشتید پوشش بدید و تزئین کنید. کلیه ی کیک های اسفنجی وقتی یک روز توی یخچال استراحت می کنن خیلی بهتر و راحت تر تزئین و کاور می شن. همیشه اسفنج ها رو روز قبل آماده کنید و روی کیک رو با سلفون بپوشونید و تو یخچال بذارید. اسفنج خنک شده و استراحت کرده کمتر خرده کیک می ده و راحت تر برش می خوره. 

من برای این کیک کرم باترکریم سوئیسی درست کردم. قبلا توی این پست شش نوع باترکریم رو معرفی کرده بودم، این رو بدونید که بین حرفه ای ها محبوب ترین کرم کره ای، باترکریم سوئیسیه. این کرم بسیار لطیف و خوشمزه ولی زمان بره پس اگر عجله دارید براتون گزینه ی مناسبی نیست.

منبع: 
مواد لازم باترکریم سوئیسی: 

سفیده ی تخم مرغ: سه عدد
شکر: یک دوم پیمانه
کره: دویست گرم 
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری 

مواد لازم رو حاضر کنید و روی میز کار بذارید. 
سفیده ها باید هم دمای محیط و عاری از هر نوع چربی باشن. 
کره باید هم دمای محیط باشه و به قطعات کوچیک تقسیم شده باشه. من همیشه نصف کره رو گیاهی (مارگارین) می ریزم که کرم خوب سفت شه و نصف دیگه رو کره ی حیوانی (کره ی صبحانه) می ریزم که کرم خوش طعم شه. شما به سلیقه ی خودتون می تونید نصف نصف یا کلش رو مارگارین یا حیوانی بریزید.سفیده ها رو توی یک کاسه ی تمیز و خشک بریزید، شکر رو به سفیده اضافه کنید. خوب ویسک کنید تا شکر و سفیده با هم مخلوط شه. آب کتری رو به جوش بیارید، آب باید در حال قُل قل باشه ولی ته ظرف با بخار آب مماس نشه. همینطور که کاسه روی بخار آبه با ویسک سفیده ها رو بزنید.یکی دو دقیقه ی اول تغییر خاصی نمی بینید ولی بعدش می بینید که سفیده ها سفید و کف کرده می شن. رسیدن به این مرحله بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشه. نکته ی مثبت در مورد این کرم اینه که توی مدتی که سفیده روی حرارت غیر مستقیمه به دمایی که تخم مرغ خام میکروب زدایی می شه یعنی 160 درجه ی فارنهایت یا 71 درجه ی سانتی گراد می رسه. پس نگران بیماری های مربوط به تخم مرغ خام هم نباشید. وقتی به این شکل شد، کمی از سفیده رو زیر انگشت لمس کنید به هیچ وجه ذرات شکر نباید زیر دستتون بیاد و باید کاملا یکدست و لطیف باشه. کاسه رو از روی کتری بردارید و با کندترین دور همزن شروع به زدن کنید و هر چند ثانیه، یک درجه سرعت رو بیشتر کنید تا کم کم به تند ترین درجه ی همزن برسید. کم کم سفیده حجم می گیره و سفت می شه. سفیده رو تا جایی بزنید که سفت شه و وقتی پره های همزن رو از توش بلند می کنید بصورت تیکه ای، سفیده ازش جدا شه. کف کاسه و مواد کاملا باید توی این مدت به دمای محیط رسیده باشه. سفیده ی زده شده براقه و نباید خیلی خشک شده باشه. خوب تا اینجا شما مرنگ سوئیسی درست کردید، حالا کره باید بهش اضافه شه تا تبدیل به باترکریم شه. این قسمت خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی مهمه. کره ها باید کوچیک و هم دمای محیط باشن. ابتدا کره رو یه تیکه یه تیکه اضافه کنید. انقدر بزنید تا مخلوط شه بعد تیکه ی بعدی. تا وقتیکه بافت سفیده چربی رو بپذیره و کرم مانند شه، کم کم اکره رو ضافه می کنیم، بعدش می تونیم با حجم بیشتر کره رو اضافه کنیم. 
اضافه کردن کره باید حداقل 10 دقیقه طول بکشه. اولین قسمت کره رو اضافه کنید و تا جایی که با مواد مخلوط و یکدست شه بزنید. وقتی اولین تیکه ی کره توی مواد مخلوط شد، تیکه ی بعدی رو اضافه کنید و هم بزنید. حجم سفیده یکدفعه کم می شه اصلا نگران نباشید کاملا طبیعیه. با اضافه کردن دو تیکه ی بعدی کره و هم زدن، مواد حالت شُل به خودش می گیره، این حالت نرماله و با ادامه دادن درست می شه. شما همچنان دونه دونه تیکه های کره رو اضافه کنید، هم بزنید تا کاملا مخلوط شه و توی مواد دیده نشه و بعد تیکه ی بعدی. بعد از هر بار اضافه کردن کره و زدن حتما مواد رو با لیسک از ته کاسه به روی کاسه بیارید و از اطراف ظرف جمع کنید تا مطمئن شید کره بصورت یکدست داره پخش می شه. با اضافه کردن تیکه های بعدی کرم حالت تیکه ای و بریده ای به خودش می گیره. این قسمت هم جزو مراحل کاره و کرم خراب نشده. تیکه های بعدی کره رو اضافه کنید و با دور تند بزنید. کم کم کرم شکل می گیره. حالا دیگه می تونید کره ها رو با حجم بیشتر اضافه کنید و هم بزنید. کم کم پره های همزن جاشون روی کرم میوفته. وقتی تمام کره ها اضافه شد و مخلوط شد، کرم سفت و یکدست می شه و وقتی دست بزنید جای انگشتتون روش می مونه. وقتی کرم حاضر شد می تونید شکلات تمپر شده و به دمای محیط رسیده، پودر کاکائو، وانیل یا هر اسانسی که دوست دارید اضافه کنید و باترکریم رو طعم دار کنید. بعد باترکریم حاضره. اسانس بیش از چند قطره نریزید تا غلظت مواد کم نشه، رنگ هم فقط رنگ ژله ای استفاده کنید.اسفنج ها و کرم رو روی میز کار بذارید. برای لایه ی بین دو اسفنج می تونید از همین کرم یا کرم دیگه استفاده کنید. برای کاور کردن کیک با باترکریم، به پالت، قیف و ماسوره نیاز دارید. اگر صفجه ی گردون هم داشتید چه بهتر،نداشتید کیک رو روی یک سطح صاف بذارید. من برای لای کیک از کرم شکلاتی که توی این پست آموزش دادم استفاده کردم. می تونید کرم رو مستقیم روی کیک بمالید یا می تونید با قیف و ماسوره، اول کرم رو روی کیک بریزید و بعد با پالت صاف کنید. اگر حرفه ای نیستید روش دوم خیلی براتون راحت تره. نوع ماسوره اصلا مهم نیست فقط خیلی ریز نباشه. کل سطح کیک رو با کرم پر کنید. حالا با پالت صافش کنید. به همین راحتی ارتفاع و سطحش صاف و یکدست می شه. می تونید روی کرم میوه ی برش خورده، شکلات چیپسی یا خشکبار خرد شده بپاشید. حالا لایه ی بعدی اسفنج رو روش بذارید. ماسوره رو توی قیف بذارید و سر قیف رو ببرید. برای اینکه کارتون راحت تر باشه قیف رو توی یک لیوان بذارید و بعد باترکریم رو توی قیف بریزید. مهم نیست چه ماسوره ای باشه. خوب به این تکنیک می گن crumb coat که معنیش می شه پوشش همراه با خرده کیک. چون باترکریم سنگینه، مثل خامه یکدفعه میزان زیادی از کرم رو به دیواره های کیک اضافه نمی کنن. اینجوری ممکنه خوب نچسبه و بعد از خنک شدن موقع برش از کیک بصورت قالبی جدا شه. پس اول میایم با یک لایه ی بسیار نازک به روش زیر کیک رو کاور می کنیم و بعد لایه های بعدی رو اضافه می کنیم. توی عکس های زیر کیک های crumb coat شده رو می بینید. که در واقع یه زیر سازی برای تزئین اصلیه. 
اول قیف رو روی دیواره ها فشار بدید و باترکریم رو به حالت راه راه با فاصله ی کم روی دیواره ها بزنید. وقتی تمام دور کیک رو باترکریم زدید با پالت آروم کرم رو صاف کنید. روی کیک رو هم به همین صورت اول با قیف روی کیک باترکریم بزنید. بعد با پالت صاف کنید. دقت کنید که موقع صاف کردن پالت رو روی کرم حرکت بدید. می تونید از هر نوع پالتی که کار کردن باهاش براتون راحته استفاده کنید. حالا کیک رو نیم ساعت توی یخچال یا 10 دقیقه توی فریزر بذارید و بعد می ریم به دور بعدی. دوباره همین مراحل رو تکرار می کنیم. می تونید از ماسوره های پهن استفاده کنید که کار باهاش براتون راحت تر باشه. کیک کاور شده با میوه، گل، خود باترکریم یا خرده شکلات قابل تزئینه.کیک رو قبل از سرو و برش زدن حتما چند ساعت توی یخچال بذارید. باترکریم سوئیسی کاملا تحمل گرما و بیرون موندن رو داره. باترکریم تا یک هفته توی یخچال قابل نگهداریه. دستپخت های همراهان سایت
baharghodsian72
پنجشنبه، 11 خرداد 1396، 19:32

سلام خانم وحید.ممنون از این همه توضیحات عالی.من تازه کار هستم.من طبق دستور این کیک اسفنجی رو پختم.ولی اصلا پف نکرد کاملا اسفنجی شد و تا بهش دست میزنم تکه میشه.ممنون میشم بفرمایید ایراد کار من کجاست.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 خرداد 1396، 11:42

سلام بهار جان،
عزیزم متاسفم که کیکتون رضایت بخش نبوده یکی از ایرادهای زیر رو داشتید.
1. مهم ترین مسئله ای که در کیک اسفنجی ایجاد مشکل می کنه، درست نزدن سفیدست. معلومه که کیک شما بافتش درست تشکیل نشده حتما پست زدن سفیده رو مطالعه بفرمایید.
2. ایراد بعدی اینه که سفیده رو درست زدید ولی زیادی مخلوط کردید، در پست "فولد" کردن توضیح دادم که هم زدن مواد باید به صورت دورانی و فقط در حد یکدست شدن باشه، زیاد هم زدن مواد کاملا پف کیک رو می خوبونه.
3. ایراد بعدی می تونه در مورد بیکینگ پودرتون باشه، بیکینگ پودر رو در آب داغ بریزید ببینید پف می کنه یا نه تا از سلامتش مطمئن بشید.
4. سرد بودن فر پف کیک رو می خوابونه، حتما از لوازم قنادی ها دماسنج فر تهیه کنید تا از دمای فر قبل از گذاشتن قالب مطمئن باشید  

Sadaf
جمعه، 20 اسفند 1395، 10:35

مرسی بهاره جون. با توضیح های خوبتون یه کیک واقعا متفاوت و فوق العاده شد. انقدر اسفنج خوبی داشت که خالی خالی هم خوش طعم بود و دوست داشتی بخوری.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 اسفند 1395، 15:23

صدف جان چقدر صاف و قشنگ و با سلیقه واقعا با استعدادی امیدوارم همینطور ادامه بدی

شبنم انواریان
دوشنبه، 29 آذر 1395، 10:58
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 آذر 1395، 11:58

به به شبنم جان عالیه عزیزم ممنونم از عکس

جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:15

مرسی بهاره جون فوق العاده خوشمزه بود وباتوضیحات کامل شمابرای اولین بارخیییلی خوب ازآب دراومد

نظرات
Amir
دوشنبه، 29 خرداد 1396، 02:52

سلام و عرض سرکار خانم وحید.
تشکر بابت نکات و مطالب کاربردی در دستور پخت این کیک پر طرفدار.
من میخواستم بدونم در دستور پخت کیک اسفنجی میشه پودر قند را جایگزین شکر کرد یا خیر؟
و اگر میشود این نسبت تفییر خواهد کرد یا هم اندازه شکر خواهد بود؟
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 خرداد 1396، 10:00

سلام و ممنون از شما،
در مورد کیک های حساس، مثل کیک اسفنجی، هرگز در هیچ موردی جایگزینی انجام ندید. همونطور که در پست شکر و شیرین کننده ها توضیح دادم، لطافت پودر قند، بافتی یکدست و غیر متخلخل ایجاد می کنه و به همین دلیل در کرم ها و شیرینی های سنتی پرمصرفه. در صورتیکه شکر رطوبت رو جذب می کنه و هوادهی هم انجام می ده و اون چیزیه که ما در کیک اسفنجی نیاز داریم.
اگر به دلیلی استفاده از پودر قند رو به شکر ترجیح می دید، دستور کیک ویکتوریا (در سایت موجود نیست) رو می تونید استفاده کنید، در این کیک از پودر قند استفاده می شه.

Amir
چهارشنبه، 31 خرداد 1396، 15:51

ممنون بابت راهنمایی شما.من دوبار به دقت دستور را انجام دادم بافت کیک و شکل ظاهری و بو و مزش خیلی مناسب بود ولی کیک خیلی پف نکرد و حجیم نشد به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 31 خرداد 1396، 18:27

پست نکات پخت کیک ها اسفنجی رو در سایت حتما مطالعه کنید، اگر نکات داخل پست رعایت می شه مشکل از نحوه زدن و فولد کردن سفیده هاست. در زدن سفیده ها قت بیشتری به خرج بدید و در ظرف بزرگ و با دقت مخلوط کنید  

ataghipour
چهارشنبه، 10 خرداد 1396، 01:19

با سلام خدمت شما و تشکر از زحمات شما
باترکریم سوئسی را من درست کردم ولی حالت بریدگی خیلی کمی را با توجه به اینکه بیشتر از نیم ساعت باترکریم  را هم زدم می بینم. راهی برای اصلاح کردن این باترکریم هست. باتشکر از راهنمایی شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 خرداد 1396، 09:44

سلام و ممنون از محبت شما،
میزان زدن شما بیش از حد نیاز بوده تنها راهی اصلاح اینه که باترکریم رو از الک یا صافی رد کنید تا یکدست شه. احتمالا دمای کره گرم تر و شُل تر از میزان مورد نظر بوده یا سفیده خیلی خوب زده نشده. امیدوارم با این کار مشکل حل بشه.

مهسا
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 15:54

سلام
نیازی به مرطوب کردن کیک نیست؟
صرفا با کرم و بدون خامه خشک و گلوگیر نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 20:06

سلام مهسا جان،
باترکریم سوئیسی به دلیل داشتن سفیده تخم مرغ بسیار بسیار مرطوبه و باعث می شه کیک لطیف بمونه ولی برای کرم های خشک تر حتما باید روی کیک شربت داده شه. ممنون از نکته سنجیت حتما به متن اضافه می کنم

مامان نیما و پارسا
يکشنبه، 14 آذر 1395، 15:18

با سلام خدمت بهاره عزیز و دوستان از سایت بی نظیرتون بسیار ممنونم و ذوق زده شده ام که تمام اشکالات من در این سایت پاسخ داده شده .اگه امکان داشته باشه در خصوص ماسوره ها و تزیین کیک و همچنین انواع قالب مناسب با کیک ها توضیح دهید .سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 آذر 1395، 20:29

سلام ممنون از محبتتون، چشم حتما درخواست های شما رو در لیست پست های سایت می ذارم.

Maryam.omidi
شنبه، 24 مهر 1395، 11:26

سلام بهاره جون خسته نباشي
من اين كيك اسفنجيتونو با همين دستور درست كردم فوق العاده بود بي نظير بود بافتش فقط به جاي باتركريم خامه فرم گرفته استفاده كردم كه كيفيتش رو دو صد چندان كرد واقعن ممنونم از اين رسپي بي نظيرتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 مهر 1395، 20:20

سلام مریم جون،
سلامت باشی عزیزم واقعا پیغامتون خوشحالم کرد. مطمئنا هنر و استعداد خودتون نقش اصلی رو داشته.  امیدوارم هر روز موفق تر باشید!

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:39

به به ترئین و کار روش که فوق العادست حتما طعمش هم عالیه.

سارا
سه شنبه، 15 تیر 1395، 17:18

خیلی خوشحالم که سایتتون رو پیدا کردم. واقعا همه چیز عالی گفته شده و خیلی کامل هست. فن کوزه گری به معنای واقعی گفته شده. ممنون از نیت خوبتون برای ایجاد این سایت...

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 15 تیر 1395، 17:48

خوشحالم که براتون قابل استفاده ست ممنون از لطف شما

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
آنجل فودکیک
کیک
کاپ کیک وانیلی با فراستینگ شکلاتی
با تزئین بادکنک ژلاتینی
کیک
کیک شکلاتی سریع
با کرم پنیر خامه ای شکلاتی
کیک
کیک باقلوا
کیک
کیک خرما و سیب با سس کارامل
Apple Date Cake with Caramel Glaze
کیک