چیزکیک لیمو

بهاره وحید

چیزکیک لیمو

با کرم لیمو
سه شنبه، 22 دی 1394، 13:45   مشاهده: 26,571

برو به رسپی دستپخت های کاربران

چیزکیک (کیک پنیری) به شکل امروزی متعلق به قرن بیستم و دسری آمریکائیه که تاریخچه و سیر تکاملش رو می تونید در این پست بخونید. این دسر لطیف و خوشمزه از دو لایه اصلی تشکیل شده: لایه اول، پایه ای (کراست Crust) بیسکویتی یا اسفنجیه که بسیار نازکه و کمک می کنه دسر منسجم و قابل انتقال و برش دادن شه، روی این پایه با کرمی پنیری پُر می شه. این دسر متنوع به دو روش اصلی تهیه می شه، نوع اول چیزکیک پختنی baked cheesecake  یا همون چیزکیک در فره که تخم مرغ برای غلیظ کردن بافتش به کار می ره، این نوع چیزکیک که در این پست آموزش داده شده، بافتی فشرده و مخملی داره. نوع دوم چیزکیک یخچالی no bake cheesecake یا ژلاتینی نام داره که دیرتر ابداع شده و از ژلاتین برای انسجام و غلظت بافتش استفاده می شه که به دلیل وجود خامه سبک تره. برخلاف چیزکیک در فر که آماده کردنش نکاتی داره، چیزکیک ژلاتینی بسیار ساده و سریعه.تهیه چیزکیک لیمویی سه مرحله داره، اول کرم لیمویی رو آماده کنید، بعد کراست بیسکویتی و در انتها مواد داخلی چیزکیک یخچالی. اول از همه ببنیم کرم لیمویی چیه و چرا در این دستور به کار رفته؟ 

کرم لیمویی: 

در قنادی کرم هایی که از ترکیب شکر، تخم مرغِ کامل، کره و معمولا نوعی مرکبات تهیه و روی بخار آب غلیظ میشن با نام کِرد curd دسته بندی می شه.کرم لیمویی که در انگلیسی با نام لِمِن کِرد Lemon curd شناخته شده یکی از کرم های محبوب و بسیار پرکابرد در شیرینی پزیه. این محصول لطافت کرم های کاستاردی رو داره ولی معطرتره و مانند مربا روی نان تُست، اسکون، کرپ و پنکیک زده می شه، در ترایفل به جای مارمالاد کابرد داره، در پوند کیک و باقی کیک های عصرونه به عنوان رویه به کار می ره، برای طعم دهی در خامه زده شده فولد می شه و به عنوان فیلینگ تارت و کوکی انگشتی قابل استفادست. در این دستور پرتقال با لیمو قابل جایگزینیه ولی اگر به هر دلیلی به طعم مرکبات علاقه ندارید یا حوصله تهیه این کرم رو ندارید، به راحتی می تونید این مقدار رو با خامه زده شده، شکلات صبحانه رقیق شده و یا کرمفیل های کارخونه ای که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه جایگزین کنید. 


منبع: http://www.joyofbaking.com/LemonCurd.htmlمواد لازم کرم لیمو Lemon Curd (هم دمای محیط): 

تخم مرغ: دو عدد
شکر سفید: یک سوم پیمانه
کره: 35 گرم
آبلیموی تازه: یک چهارم پیمانه
رنده پوست لیمو: یک قاشق غذاخوری معادل 4 گرم

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره باید هم دمای محیط باشه.
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفید دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • در شیرینی پزی بهتره از لیموترش زرد رنگ استفاده کنید، این رو بدونید که آبلیموی کارخونه ای به هیچ وجه قابل جایگزینی نیست. لیموها رو خوب بشورید، خشک کرده، پوستش رو رنده و بعد اندازه گیری کنید. دقت کنید که قسمت سفیدی لیمو همراه با پوست رنده نشه. نحوه صحیح رنده کردن پوست مرکبات رو در این پست توضیح دادم. اگر از قاشق های مخصوص اندازه گیری استفاده می کنید، قاشق رو بصورت فشرده پُر کنید، یا می تونید از ترازوی آشپزخونه استفاده کنید. بعد از رنده کردن پوست، لیموها رو آب بگیرید و بعد اندازه گیری کنید. کتری رو پر از آب کرده و روی حرارت بذارید. بافت این کرم روی بخار آب تشکیل می شه، منظور از بخارِ آب، کتری درحال جوش و قُل قُل کردنه. برای تهیه لِمِن کِرد از کاسه استیل، بلور یا پیرکس استفاده کنید تا حرارتِ بخارِ آب به خوبی منتقل شه. وقتی آبِ کتری به جوش اومد، تخم مرغ ها رو در کاسه ای بشکونید و کمی با ویسک هم بزنید تا بافتشون باز و یکدست شه.شکر رو اضافه کنید و خوب با چنگال یا ویسک هم بزنید، نیازی به استفاده از همزن برقی نیست وقتی شکر با تخم مرغ ها یکدست و مخلوط شه کافیه. آبلیمو رو اضافه کنید، مواد رو خیلی سریع هم بزنید و بعد کاسه رو روی بخار آب بذارید. دقت کنید که حالتِ اسیدی آبلیمو، تخم مرغ رو می بنده، پس سرعت عمل در این قسمت لازمه. کاسه رو بخار آب قرار بدید، تا غلظت کِرِم مثل فِرِنی یا کاستارد شه. در طول این مدت کتری باید در حال جوشیدن و روی حرارت متوسط باشه اگر غلیظ شدن کرم طولانی شد، حرارت رو بیشتر کنید. حتما و حتما بالای سرش وایستید و یکسره با قاشق چوبی، ویسک یا لیسک مواد رو هم بزنید تا کرمی یکدست تشکیل شه، حین هم زدن، حتما مواد رو از کف ظرف به سمت بالا بیارید. این کرم دقیقا در همون دمایی می بنده که تخم مرغِ خام میکروب زدایی می شه یعنی 160 درجه فارنهایت یا 71 درجه سانتی گراد، پس نگران بیماری های مربوط به تخم مرغ خام نباشید. غلیظ شدن کرم بین پنج تا ده دقیقه طول می کشه. وقتی کرم لیمویی غلیظ شد، هر یک دقیقه اون رو تِست کنید. برای تستِ کرم، یک قاشق چوبی رو در مواد بزنید، اگر یک لایه ضخیمی پشت قاشق تشکیل شه و وقتی با انگشت روی این لایه بکشید، خط کشیده شده باقی بمونه، یعنی حاضره. راه دیگه برای تشخیص آماده شدن کرم، استفاده از دماسنج روغن و آبنباته. وقتی دماسنج به دمای 170 تا 180 درجه فارنهایت معادل 77تا 82 درجه سانتی گراد رسید و روی کرم رو با پشت چاقو خط کشیدید و دیر محو شد، یعنی حاضره.وقتی به غلظت مناسب رسید، کاسه رو از روی بخار آب بردارید. اگر به هر دلیلی مواد رو به میزان لازم در حین آماده شدن هم نزنید و حالت تکه ای شده، کرم رو از الک یا صافی رد کنید. کره رو به تیکه های کوچیک برش بدید، در مواد بریزید و خوب هم بزنید تا کِرِم یکدست شه، در انتها رنده پوست لیمو رو به مواد اضافه کنید و به آرومی هم بزنید. وقتی مواد کاملا یکدست شد، کرم رو در کاسه ای بریزید، کیسه ای رو با سطح کرم مماس کنید تا رویه نبنده و تا آماده شدن چیزکیک کاسه رو در یخچال بذارید. منبع: http://www.melskitchencafe.com/lemon-icebox-cheesecake/

مواد لازم چیزکیک لیمویی:
بیسکویت پودر شده: دو پیمانه 
کره: 100 گرم
پودر دارچین: دو قاشق چایخوری
پنیر خامه ای: دو بسته  معادل 400 گرم
خامه: یک پیمانه
پودر ژلاتین: دو و یک دوم قاشق چایخوری
آبلیموی تازه: یک هشتم پیمانه
آب: یک هشتم پیمانه
کرم لیمویی Lemon Curd: یک چهارم پیمانه
شکر سفید: یک دوم پیمانه

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای بیسکوئیت پایه می تونید از دیجستیو (ساقه طلایی)، پتی بور، اورئو استفاده کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره باید هم دمای محیط باشه.
  • در این دسر به دلخواه می تونید از خامه شیرین شده قنادی که با مارک های کاله، کولاک، بن سا، پاک، شوکامه، گلرود... در لوازم قنادی ها به فروش می رسه استفاده کنید، یا خامه صبحانه رو با استفاده از پودر خامه به روش گفته شده در این پست فُرم بدید. اگر از خامه قنادی منجمد شيرين شده استفاده می کنید، باید چهل دقیقه قبل از شروع کار، خامه رو از فريزر خارج كرده و در دمای محيط قرار بدید تا نرم و خمیری شه. اگر خارج از ایران هستید طبق منبع می تونید از Heavy cream استفاده کنید. خامه رو ابتدا اندازه گیری کرده و بعد فُرم بدید.
  • اگر می خواید طعم شوری پنیر حتی ذره ای حس نشه می تونید از پنیر ماسکارپونه یا لبنه به جای پنیرخامه ای استفاده کنید.  پنیرخامه ای باید به دمای محیط برسه.
  • در شیرینی پزی بهتره از لیموترش زرد رنگ استفاده کنید، این رو بدونید که آبلیموی کارخونه ای به هیچ وجه قابل جایگزینی نیست.
  • کرم لیمویی رو با همون مقدار خامه زده شده، کرم شکلاتی و یا کرمفیل های کارخونه ای که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه می تونید جایگزین کنید.  چیزکیک بسیار لطیفه و پایه بیسکویتی، حتی بعد از پخت و استراحت شکنندست و فقط با استفاده از قالب کمربندی سالم و راحت خارج می شه. برای این مقدار مواد اولیه، یک قالب کمربندی 23 سانت، یا 4 قالب کمربندی 10 سانت رو حاضر کنید. کف قالب رو با کاغذ روغنی یا محافظ غذا (سلفون) بپوشونید. چیزکیک ژلاتینی بسیار ساده و سریعه و برای آماده کردنش فقط رعایت چند نکته در مورد کراست بیسکویتی لازمه. مهمترین نکته، نحوه آرد کردن بیسکویته، بیسکویت رو تا حدی آرد کنید که ذراتش از الک رد شه. ریز بودن آرد بیسکویت، کمک می کنه کره راحت تر مواد رو بهم بچسبونه و بافت یکدستی ایجاد شه. در بعضی از دستورها از شکر هم علاوه بر کره و آرد بیسکویت استفاده می شه که به انسجام کراست کمک کنه، در صورتیکه بیسکویت خوب آرد شه نیازی به استفاده از شکر نیست. برای کراست چیزکیک می تونید از انواع بیسکویت های ساده و شکلاتی مثل ساقه طلایی، پتی بور، کافی جوی... استفاده کنید. برای بهتر آرد شدن بیسکویت، بهتره اون ها رو بصورت درسته در آسیاب یا غذاساز نریزید و این کار رو در  دو مرحله انجام بدید. بیسکویت ها رو در یک کیسه ضخیم (زیپ کیپ) بریزید و با گوشکوب یا وردنه روش بزنید تا خرد شن. برای مرحله دوم، بیسکویت ها رو در غذاساز یا مولینکس بریزید و خوب پالس کنید تا کاملا آرد شن. اگر غذاساز یا مولینکس در منزل ندارید، با گوشکوب یا وردنه خرد کردن رو ادامه بدید و بعد با وردنه روی کیسه خوب بالا و پایین کنید.کاغذ روغنی بردارید و روی سطح کار بذارید، الک رو روش بذارید و بیسکویت آرد شده رو روی کاغذ یا در کاسه ای الک کنید. تکه های بزرگ که خوب آرد نشده و از الک رد نشدن رو یک بار دیگه آسیاب کنید. دو پیمانه از بیسکویت الک شده اندازه گیری کنید. بیسکویت آرد شده رو با قاشق در پیمانه بریزید، روش رو کمی با پشت قاشق فشار داده و بعد بعد سرش رو صاف کنید.بیسکویت آرد شده رو در کاسه ای بریزید، دارچین رو بهش اضافه و مواد رو ویسک کنید. دارچین برای معطر کردن کراست و کم کردن شیرینی بیسکویت به کار می ره و قابل حذفه.کره آب شده رو وسط بیسکویت بریزید. با لیسک یا چنگال شروع به هم زدن مواد کنید، انقدر مواد رو مخلوط کنید که کل بیسکویت آرد شده مرطوب شه و مواد حالت شنِ نمدار پیدا کنه.نکته مهم بعدی نحوه ریختن مواد بیسکویتی در قالبه. کراست بیسکویتی بعد از مخلوط شدن با کره، حالت خمیری به خودش نمی گیره، انسجام نداره و صرفا با پِرِس کردن منسجم می شه. کراست رو در قالب آماده شده بریزید، اگر از قالب کوچیک استفاده می کنید مواد رو به نسبت مساوی تقسیم کنید. اول با دست یا پشت قاشق مواد رو پخش کنید. برای پِرِس کردن وسیله ای استوانه ای با سطح کاملا صاف مورد نیازه، می تونید از پیمانه های اندازه گیری یا استکان سایز کوچیک استفاده کنید. در پرس کردن حوصله به خرج بدید تا کراست فشرده و یکدست شه و قطر یکسانی داشته باشه. دیواره ها رو فراموش نکنید، لیوان (پیمانه) رو به دیواره های قالب خوب فشار بدید تا دورتادور قالب، کراست داشته باشه. 
قبل از اینکه مواد میانی چیزکیک رو آماده کنید و در قالب بریزید، کراست بیسکویتی حتما و حتما، باید خودش رو بگیره و کره کاملا جامد شه، در غیر این صورت، موقع برش زدن از هم می پاشه. برای این کار دو روش وجود داره می تونید قالب رو به مدت هشت دقیقه در فر 180 درجه بپزید و بذارید خنک شه و بعد مواد رو در اون بریزید و یا قالب رو حداقل نیم ساعت در فریزر بذارید. یک هشتم پیمانه آبِ لیموترش تازه رو به همراه یک هشتم پیمانه آب خنک در کاسه کوچیکی بریزید و ژلاتین رو روش بپاشید. اگر نمی خواید چیزکیک لیمویی شه این مقدار آبلیمو رو با آب جایگزین کنید. کاسه رو بدون هم زدن به مدت پنج دقیقه روی سطح کار بذارید تا ژلاتین بشکفه و بعد روی بخار آب قرار بدید. ژلاتین رو هرزگاهی هم بزنید تا جایی که مواد یکدست و شفاف شه، می تونید به جای بخار آب از مایکروویو استفاده کنید.وقتی ژلاتین شفاف شد، از روی بخار آب بردارید و کنار بذارید تا به دمای محیط برسه. خامه رو اندازه گیری کنید و با دور تند همزن برقی بزنید تا حجیم شه. من از خامه پاکتی صورتی و دو قاشق غذاخوری پودر خامه به روش آموزش داده در این پست استفاده کردم. آبِ جمع شده در پاکت پنیرخامه ای رو دور بریزید و پنیر خامه ای هم دمای محیط رو در کاسه تمیزی بریزید. شکر رو اضافه کنید و مواد رو با دور متوسط همزن برقی خوب بزنید تا یکدست و نرم شه.  خامه زده شده رو به مواد اضافه کنید، خامه رو با لیسک فولد کنید و یا با دور کند همزن در حد مخلوط شدن هم بزنید. کرم لیمویی رو اضافه کنید و با دور کند همزن در حد یکدست شدن هم بزنید. و در آخر ژلاتین به دمای محیط رسیده رو اضافه کنید. با دست تِست کنید ژلاتین داغ نباشه و از خنک شدنش مطمئن شید، گرم بودن ژلاتین خامه رو خراب می کنه. به محض ریختن ژلاتین سرعتتون رو بالا ببرید. ژلاتین رو با لیسک یا دور کند همزن خوب مخلوط کنید و بعد مواد رو در قالب بریزید، روی چیزکیک رو با پالت یا لیسک صاف کنید. تزئین چیزکیک ژلاتینی بهتره قبل از گذاشتنِ دسر در یخچال انجام شه. برای تزئین می تونید روش یک لایه کامل کرم لیمویی بریزید و بعد روش رو با ترایفل تزئین کنید. یا می تونید باقیمونده کرم رو در قیف یکبار مصرف بریزید ،سر قیف رو ببرید و باهاش طرح دلخواه رو بدید.قالب چیزکیک باید حداقل 4 ساعت و بهتره یک شب تا صبح در یخچال بمونه تا خودش رو بگیره، استراحت بیشتر باعث می شه دسر بُرش زیباتری بخوره. بعد از آماده شدن، دسر رو از یخچال دربیارید، بین دیواره قالب و کراست چاقو رو عمودی فرو کنید، کمربند رو کمی باز کنید. چاقو رو کم کم دور قالب بچرخونید و کمربند رو کاملا در بیارید. کاغذ روغنی رو از کف متحرک آروم بلند کنید و چیز کیک رو روی ظرف سرو منتقل کنید. این هم از برش کیک پنیری. سعی کنید دسرهای خامه ای رو بیشتر از 4 روز در یخچال نگه ندارید.


دستپخت های همراهان سایت
نرگس سلطان
يکشنبه، 22 اسفند 1400، 03:41

سلام بهاره جان ممنون از لطف تون بابت آموزش های عالی تون، من این کیک برای تولد مامانم پختم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 اسفند 1400، 05:34

سلام عزیزم،
دستتون درد نکنه، تولد مادر عزیزتون مبارک باشه، نوش جونتون و ممنون از عکس

elahesa
يکشنبه، 12 آبان 1398، 06:12

سلام خانم بهار عزیز واقعا خیلی ممنون بابت آموزشهای دقیقتون. من این رسپی را درست کردم خیلی خوب شد.
فقط یک سوال امکانش هست مقدار آبلیمو را کمتر کینم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 آبان 1398، 07:37

سلام عزیزم،
چیزکیکتون عالی شده، چه تزئین خوشگلی هم کردید.
میزان آبلیمو رو هم می تونید کم کنید.

Hani
شنبه، 29 دی 1397، 14:13

واقعا عالی بود متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 دی 1397، 17:03

سلام عزیزم،
عجب چیزکیکی شده دستتون درد نکنه عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

Sepidar
دوشنبه، 12 شهریور 1397، 14:08

چیزکیک لیموی من
خیلی عالی بود طعمش
فقط من لایه رویی رو کرم لیمو نریختم خودم ژله لیمو خانگی درست کردم و یه لایه دادم روش
خیلی خوب بود
ممنون از رسپی عالی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 شهریور 1397، 16:32

سلام عزیزم،
چقدر خوب شده چه برش های زیبایی هم زدید، رویه چیزکیک رو هر چی دوست دارید می تونید بریزید خوب کردید ژله درست کردید، نوش جونتون باشه ممنون از عکس

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 04:48

سلام استاداین چیزکیک همراه خیلی خوبی برای دورهمی های دوستانس چه طعم های دیگه ای میتونیم به این چیز کیک بدیم که متفاوت بشه همواره از شما سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 13:29

سلام عزیزم،
می تونید این چیزکیک رو با کرم پرتقال و رنده پوست پرتقال هم درست کنید یا به جای کرم لیمو، سس کارامل بریزید و به جای آبلیمو شیر و کاراملیش کنید.
خیلی عالی شده نوش جونتون

معصومه خزائی
شنبه، 15 آبان 1395، 12:05

عزیز دلم ممنون از دستورت من به پیشنهاد خودت لایه کراست رو نون رولت پختم و گذاشتم

نظرات
الی آذری
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 09:18

سلام استاد،خسته نباشید؛
من پرتقال رو با لیمو در کرم جایگزین کردم،خیلی  خوب شد. سوالم این بود که میشه این کرم رو برای کمتر از 1 ماه ،حدود 2 هفته در فریزر نگهداری کرد؟تجربه ای در این مورد دارید؟ 
خیلی ممنون از زحماتتون♥

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 10:19

سلام عزیزم،
من از فریز کردن شیرینی ها و کرم های پنیردار نتیجه خوبی نگرفتم، بعد از باز شدن پنیر کم کیفیت می شه ولی خراب نمی شه

الی آذری
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 12:46

با عرض پوزش،  من سوالمو ناقص پرسیدم ، من چیز کیک رو درست نکردم فقط کرم لیمو رو برای فیلینگ یه کیک دیگه درست کردم، و میخواستم ببینم میتونم به تنهایی کرم رو  تا زمان سرهم بندی کیک تولد خامه ای ،داخل فریزر نگه دارم؟

الی آذری
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 12:48

واضحتر سوالم این خواهد بود که lemon curd قابل نگهداری در فریزر هست یا نه؟ ♥

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 14:07

سلام عزیزم،
شرمنده الان متوجه شدم، Lemon curd تا سه ماه قابل فریز کردنه، برای یخ زدایی از چند ساعت قبل در یخچال بذارید و در دمای محیط یخ زدایی نکنید.

الی آذری
يکشنبه، 14 اسفند 1401، 21:15

دشمنتون شرمنده،یک دنیا ممنون♥♥

Nooshin
سه شنبه، 03 خرداد 1401، 21:09

سلام بهاره جون وقت بخیر،اگه بخوایم ابلیمو رو با اب پرتقال جایگزین کنیم،بهتره کارخونه ای باشه یا طبیعی؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 04 خرداد 1401، 13:03

سلام عزیزم،
صد در صد طبیعی

صفورا
جمعه، 12 دی 1399، 13:02

سلام استاد...یک پیمانه خامه زده شده به چه معناس؟اول پیمانه بزنیم و بعد فرم بدهیم یا برعکس؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 دی 1399، 18:22

سلام عزیزم،
اول پیمانه بزنید بعد فرم بدید.

سيده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 21:02

با عرض معذرت سوال دیگه ای هم دارم. من این چیز کیک رو درست کردم ولی بافت بیسکویئتش مثل چیز کیک توی فر منسجم نشد. نوشته بودید که میتونم کمی تو فر بذارم، بعدش دوباره یخچال بذارم تا کره اش سفت بشه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آذر 1399، 15:55

عزیزم کراست رو ده دقیقه در فر 180 درجه بپزید بعد مواد رو روش بریزید و بذارید یخچال خودش رو خوب می گیره.

سيده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 20:59

سلام بانووحید عزیز - دوسوال  : قالب کمربندی من ۲۶ سانت هست، خیلی بزرگ نیست برای چیز کیک؟؟
و اگر برای یلدا بخواهم روی لایه پنیری ژله انار بریزم  ، خیس نمیشه بریزه دورش و بیسکویت رو شل کنه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آذر 1399، 15:56

این حجم مواد رو نمی تونید در قالب 26 درست کنید خیلی کم ارتفاع می شه مواد رو یک برابر و نیم یا دو برابر کنید. اگر مواد پنیری رو خوب پخش کنید و ژله رو قبلا از ریختن روی دسر در یخچال بذارید تا نیم بند شه هیچی نمی شه و مشکلی پیش نمیاد.

golnaz
پنجشنبه، 13 آذر 1399، 19:48

سلام خانم وحید
من امشب این چیز کیک رو درست کردم، فقط نمیدونم چرا ژلاتین رو که ریختم گوله گوله شد؟
ژلاتین رو گذاشتم کنار تا به دمای محیط برسه، بعد که خواستم به پنیر و خامه اضافه کنم، رویش بسته شده بود باید رویه رو جدا میکردم؟ از باقیمانده ترکیب که تست کردم ژلاتین گوله گوله زیر دندون میومد ، الان به نظرتون باعث میشه چیز کیک خوب منسجم نشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 آذر 1399، 20:01

سلام عزیزم،
وقتی ژلاتین رویه می بنده باید مجدد روی بخار آب قرارش بدید تا ولرم شه و بعد به مواد اضافه کنید. از اونجائیکه ژلاتین شما به دمای بسته شدن رسیده بوده با برخورد با خامه سرد سریع خودش رو گرفته. مسلما چون با مواد یکدست نشده تاثیری که باید رو روی چیزکیک نمیذاره و ممکنه کمی شل شه، ولی نگران نباشید خودش رو می بنده.

sa.asadi
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 15:40

ببخشید میشه این کرم لیمو زو برای کاور کیک شکلاتی استفاده کنم و رنگ زرد هم بهش بزنم؟
بعد امکانش هست نصف آب لیمو رو با اب جایگزین کنم که خیلی ترش نشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 15:59

سلام عزیزم،
متاسفانه این کرم اصلا مناسب کاور نیست.

گیس گلابتون
يکشنبه، 17 آذر 1398، 18:50

سلام خانم وحید گرامی
اگر بخواهیم پایه را به جای بیسکوییت، کیک قرار بدهیم، آیا شما رسپی مطمئنی سراغ دارید؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 آذر 1398، 19:40

سلام عزیزم،
برای پایه چیزکیک از کیک اسفنجی ساده استفاده میشه.
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t84

گیس گلابتون
يکشنبه، 17 آذر 1398، 20:01

بله. متشکرم. منظورم این است که با چه مقدار مواد و در چه قالبی؟ قالب کمربندی من 20 سانتیمتری است.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 آذر 1398، 10:35

پایه چیزکیک باید نازک باشه، چه به صورت کیک چه بیسکوئیتی برای همین برای قالب کمربندی بیست سانتتون دستوری که براتون فرستادم رو نصف کنید (تک تک مواد اولیه رو تقسیم بر دو کنید).

گیس گلابتون
دوشنبه، 18 آذر 1398، 10:51

فکر کردم باید مواد را یک چهارم کنم. متشکرم که پاسخ دادید. سرفراز باشید

مامان فهیمه
سه شنبه، 14 آبان 1398، 10:31

سلام عزیزم.
ببخشید من میخوام کرم لیمویی رو برای روی کیک درست کنم، فقط چون یکبار دیگه درست کردم و خراب شده، میخواستم بپرسم، آیا کلیپ و فیلم آموزشی ازین کرم ندارین یا سایتی رو معرفی کنین که فیلمش رو هم بببینم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 آبان 1398، 15:27

سلام عزیزم،
https://youtu.be/7jolx8MRXo0?list=PL98599F5F8EDA5D5C
روی این لینک بزنید فیلم همین دستور رو می بینید گلم فقط باید فیلتر شکنتون روشن باشه

گیس گلابتون
يکشنبه، 06 مرداد 1398، 11:46

متشکرم. شما در رسپی از ژلاتین استفاده کردید، در حالیکه سایتهای آشپزی معروف خارجی، از ژلاتین استفاده نمی کنند. ممکن است بفرمایید به چه دلیل استفاده از ژلاتین را پیشنهاد می کنید؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 مرداد 1398، 15:46

سلام عزیزم،
چیزکیک نپختنی دو نوعه، یک نوع با ژلاتین یک نوع بی ژلاتین که هر دو نوعش رو در سایت آموزش دادم. نوع ژلاتینی نسبت مواد اولیه طوری طراحی شده که غلظت مواد سبک تره و بافت پفکی تری داره و به همین دلیل غلظت کم مجبوریم از ژلاتین برای یکدست شدن مواد و قابل برش زده شدن استفاده کنیم، نوع بدون ژلاتین غلظت مواد بالا و کافیه و نیازی به ژلاتین برای نگه داشته شدن و برش خوردن نداره.
در واقع دو نوعه کاملا متفاوت با فرمول متفاوتن و پیشنهادی نیست، از اونجائیکه یکی از اهداف این سایت معرفی انواع شیرینی ها و محصولات پایه شیرینی پزیه آموزش چیزکیک ژلاتینی که از انوع معروفیه و اول این نسبت ابداع شده بعد نوع بدون ژلاتین رو واجب می دونستم بذارم و ترجیحی روی هیچ کدوم ندارم، اتفاقا منبع رو هم ذکر می کنم که بدونید دستور به روزه. اگر نوع غیرپختنی بدون ژلاتین رو دوست دارید آموزشش رو دادم روی لینک زیر کلیک کنید:
https://spbaking.com/recipes/%DA%86%DB%8C%D8%B2%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%88%D9%86%DB%8C-t148

گیس گلابتون
دوشنبه، 07 مرداد 1398، 03:57

سپاسگزارم

شيرين
يکشنبه، 30 تیر 1398، 05:47

سلام بهاره جون
من كرم رو درست كردم اما به نظرم انگار داري تخم مرغ پخته با ليمو ترش ميخوري؟
طعمش واقعاً اينجوري يا حس من هس؟
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 05:59

سلام عزیزم،
در هیچ کدوم از کرم های تخم مرغ دار (مثل پاتیسیر و ...) طعم و بوی تخم مرغ نباید به هیچ وجه حس میشه و اگر طعم یا بوی تخم مرغ مشهود و قابل تشخیص باشه یعنی اشتباه درست کردید. احتمال زیاد تخم مرغ کهنه بوده و بافتش باز نشده که با توجه به فصل گرما احتمالش زیاده. همیشه قبل از استفاده از مواد اولیه اون رو چک کنید، تخم مرغ رو در آب بندازید و تازگیش رو چک کنید. یا یکسره هم نزدید چون اگر یکسره هم نزنید، قبل از تشکیل شدن کرم، تخم مرغ روی حرارت میبنده و در واقع شما تخم مرغ پخته تحویل گرفتید و یا کم روی حرارت مونده و بافت کرم تشکیل نشده.

Hani
جمعه، 28 دی 1397، 07:09

سلام ببخشید برای تهیه مواد میانی با استفاده از استند میکسر باید از کدام سری همزن استفاده بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 دی 1397، 07:50

خامه رو با سری بالونی (whisk attachment) بزنید و آماده کنار بذارید. پنیرخامه ای و شکر رو با سری پدالی paddle attachment بزنید و بعد خامه رو در اون دستی یا با سری ویسک فولد کنید.

Hani
شنبه، 29 دی 1397، 14:20

خیلی ممنون بابت راهنمایی تون

فقط یک سوالی دارم
این قسمت از رسپی تون (وقتی دماسنج به دمای 170 درجه سانتی گراد رسید و روی کرم رو با پشت چاقو خط کشیدید و دیر محو شد، یعنی حاضره.)
170 درجه سانتی گراد؟ یا فارنهایت؟
چون‌ من که دماش رو اندازه گرفتم 170 درجه فارنهایت که رسید، کرم ام آماده شد.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 دی 1397، 17:13

ای داد هانی جان واقعا ممنون از این نکته سنجیتون چقدر شرمنده کاربرا شدم اشتباه از من بود عزیزم فارنهایت رو به اشتباه سانتی گراد نوشتم خیلی خیلی از تذکرتون ممنون و متشکرم همین الان اصلاح می کنم

زینب خوانساری
سه شنبه، 27 آذر 1397، 19:07

سلام شف بهاره جان.
میشه لطفا در مورد استفاده از قالب کمربندی توضیح بدین.من چند بار با هاش چیز کیک درست کردم ولی مواد رو که میریزم از درزاش میزنه بیرون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 آذر 1397، 21:48

سلام عزیزم،
مگه از مواد بیسکوئیتی به دیوارها هم پرس نمی کنید؟ اینطوری کل داخلش یک کاور بیسکوئیتی داره و اجازه نمی ده مواد بریزه مگر اینکه یا قالب رو خوب نمی بندید یا خرابه

زینب خوانساری
پنجشنبه، 29 آذر 1397، 04:19

مواد بیسکوییتی رو کف قالب فشرده میکنم.بعد مواد دیگه یا ژله رو که میریزم میزنه بیرون.یه فروشنده قالب نیگفت از بهترین نوع قالب هم استفاده کنی همینطوره مگر اینکه از کاغذ روغنی استفاده کنی.منتها من نمیدونم چه جوری از کاغذ روغنی باید استفاده کنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 آذر 1397، 06:31

زینب جان همونطور که توی تصاویر نشون دادم، مواد بیسکوئیتی رو علاوه بر اینکه کف قالب فشرده می کنیم به دیواره هم فشرده می کنیم، یعنی چیزکیک دیواره داره و همون دیواره نمیذاره چیزی بریزه بالاتر عکس ها رو ببینید.ولی اگر دوست دارید فقط کف ظرف بیسکوئیت فشرده کنید و بیرون میریزه، یا جنس قالبتون بده یا خوب بلد نیستید چِفت کنید که ایرادی نداره و برای رفع مشکل دو راه داره. یکی اینکه مواد رو به محض اینکه مخلوط کردید و شُله در قالب نریزید. تو همون کاسه ای که مخلوط کردید بذارید یک بیست دقیقه تا نیم ساعت در یخچال یه ذره خودش رو بگیره بعد در قالب بریزید بین استراحت در یخچال باید مواد رو دربیارید و هم بزنید. یا اینکه مثل چیزکیک در فر بیرون قالب آلومینیوم فویل بپیچید.  

زینب خوانساری
پنجشنبه، 29 آذر 1397، 10:28

بسیار ممنونم از پاسخگوییتون.
موفق و موید باشین

«وانیل»
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 08:18

روز بخیر
من به کمکتون احتیاج دارم، میخوام تلفیقی از دستور چیزکیک سرد شما و شف طیبه درست کنم، به این ترتیب که خامه رو مث دستور ایشون بدون فرم استفاده کنم (که در نهایت چیزکیک خوب برش بخوره) و بخش ژلاتینیش هم مث دستور شما از پودر ژلاتین استفاده کنم که مزه و اسانس پودر ژله رو نداشته باشم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:18

سلام روز شما هم بخیر،
دستورات رو می شه با هم تلفیق کرد ولی ممکنه نتیجه خوب بشه ممکنه نه. الان شما می خواید این دستور رو درست کنید فقط قسمت فرم دادن خامه رو می خواید حذف کنید و خامه رو عادی بریزید؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:18

سلام روز شما هم بخیر،
دستورات رو می شه با هم تلفیق کرد ولی ممکنه نتیجه خوب بشه ممکنه نه. الان شما می خواید این دستور رو درست کنید فقط قسمت فرم دادن خامه رو می خواید حذف کنید و خامه رو عادی بریزید؟

«وانیل»
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:19

منظورم این بود:
چطور و با چه اندازه‌ای میتونم پودر ژله‌ی دستور ایشون رو با پودر ژلاتین دستور شما جایگزین کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:38

خب لینک دستور ایشون رو بذارید چون من نمی دونم کدوم دستوره امیدوارم بتونم کمکتون کنم در واقع می خواید از دستور ایشون استفاده کنید با استفاده از پودر ژلاتین؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:46

دستورهاشون رو دیدم اگر دستور "چیزکیک انگور بدون نیاز فر" مدنظرتونه دو قاشق چایخوری پودر ژلاتین رو در دو قاشق غذاخوری آب به روش گفته شده در این پست آماده کنید و بعد به جای ژله آناناس استفاده کنید.
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%DA%98%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D9%86-t18

«وانیل»
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:57

خیلی خیلی متشکرم. کمک بزرگی به من کردین.
چه خوب که هستین :)

«وانیل»
شنبه، 06 مرداد 1397، 04:43

روز بخیر
من به کمک شما چیزکیک رو درست کردم و خیلی هم عالی بود و خانوادگی لذتش رو بردیم. فقط یه سوال:
اگر بخوایم کراستمون کیکی باشه، از چه دستور کیکی با چه میزانی استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 06:34

باید از دستور کیک اسفنجی استفاده کنید، میزانش به سایز قالبتون بستگی داره:
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t84

«وانیل»
شنبه، 06 مرداد 1397، 06:42

متشکرم.
ببخشید اگر سوالام زیاده. تازه با شما آشنا شدم و اینکه به سوالها جواب میدین برام نعمت بزرگیه.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 07:10

کار خوبی می کنید، موفق باشید

نازنین
جمعه، 22 دی 1396، 18:34

سلام بهاره جون از قالب کمربندی مستطیل میشه استفاده کرد برای پرس مواد بیسکویتی و ربختن مواد میانی مشکلی پیش نمیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 دی 1396، 20:07

سلام عزیزم،
استفاده از قالب کمربندی مربع و مستطیل هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه، فقط برای پرس کردن گوشه ها کمی دقت کنید.

Sadaf
چهارشنبه، 10 آذر 1395، 07:54

بهاره جون میشه بهمون چیز کیک پختنی هم یاد بدید؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 آذر 1395، 10:11

سلام صدف جان،
حتما در اولین فرصت براتون می ذارم

Sadaf
سه شنبه، 16 آذر 1395، 20:38

عالی میشه ممنون

معصومه خزائی
دوشنبه، 10 آبان 1395، 07:17

بهاره جون کرم لیمو خودش سفت میشه احتیاج به ژلاتیین نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 آبان 1395، 08:16

کرم لیمو مثل کاستارده خودش رو می بنده

linda
شنبه، 24 بهمن 1394، 11:07

بهاره جون میشه این رسپی رو بدون کرم روش درست کرد؟ خیلی تو نتیجه نهایی تاثیر داره؟ چون قسمت سخت و کاربرش همین کرم روشه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 بهمن 1394، 15:57

آره عزیزم Lemon Curd قابل حذفه! می تونید به جاش با مارمالاد زردآلو یا هر مارمالاد دیگه ای تزئین کنید

linda
يکشنبه، 25 بهمن 1394، 05:03

مرسی از راهنمائیت

زهرا فروزان
چهارشنبه، 08 آبان 1398، 12:39

سلام عزیزم.ممنون از رسپی.من تصمیم دارم درستش کنم ولی چند تا سوال دارم.
امکانش هست از خانه قنادی هم زده درون فریزر که از قبل داشتیم بجای خانه پاکتی استفاده کنیم؟
همچنین امکانش هست که مقداری خامه جایگزین کرم‌پنیری بکنم؟
آیا این تغییرات طعمش رو خراب میکنه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 آبان 1398، 17:56

سلام زهرا جان،
آره عزیزم می شه از خامه داخل فریزر استفاده کنید، خیلی هم عالی میشه، راستش من جایگزینی پنیر رو پیشنهاد نمی کنم، طعمش بهم میریزه ولی خراب نمیشه می تونید امتحان کنید.

زهرا فروزان
چهارشنبه، 08 آبان 1398، 20:04

ممنونم از لطف بی نهایتتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی شکلاتی
بستنی چوبی با روکش شکلاتی
دسر
موس توت فرنگی
موس میوه ای
دسر
چیزکیک باقلوا
Baklava Cheesecake
دسر
کرم ملون
کرم طالبی
دسر
شکلات دو لایه میوه ای
Fruit and vanilla chocolate ganache
دسر