کیک نوتلا

بهاره وحید

کیک نوتلا

کرم نوتلا
يکشنبه، 30 آبان 1395، 14:37   مشاهده: 31,169

دستپخت های کاربران

قبلا در این پست، مفصل در مورد شکلاتِ صبحانه فندقی با نام "نوتلا nutella" و تاریخچه تولیدش توضیح دادم و می دونید که امروزه به عنوان نوعی طعم دهنده، جزو مواد اولیه شیرینی پزی دسته بندی می شه. برای خلق دستوری با طعم نوتلا گاها این محصول رو با دیگر مواد اولیه مخلوط کرده و در فر قرار میدن و گاهی هم بدون پخت، در تهیه کرم های مورد استفاده در کیک ها، تارت ها، بیسکوئیت ها... به کار می برن. برای آشنایی شما با هر دو کاربردِ نوتلا، در این دستور، هم در مواد اولیه کیک و هم در کرم رویه از نوتلا استفاده شده. خوبه بدونید که کیک نوتلا، مثل پاوند کیک، کیک کدو حلوایی، کیک لیمو، کیک میوه ای تابستونی و کیک پرتقال جزو کیک های عصرانه دسته بندی می شه و مناسب پخت کیک های چند طبقه یا پوشش با خمیرهای تزئینی مثل فوندانت نیست. منبع:  http://www.foodtolove.com.au/recipes/nutella-chocolate-cake-31021

مواد لازم کیک نوتلا: 

کره (هم دمای محیط): صد و پنجاه گرم
شکر: یک پیمانه 
آرد: دو پیمانه
تخم مرغ (هم دمای محیط): سه عدد
نوتلا: یک دوم پیمانه (165 گرم)
باترمیلک (هم دمای محیط): سه چهارم پیمانه (180 میلی لیتر)
پودر کاکائو: یک دوم پیمانه (پنجاه گرم) 
آب جوش: یک دوم پیمانه (125 میلی لیتر)
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری 
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 


  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم زده، پیمانه ها رو با قاشق پُر کرده و بعد سر پیمانه رو با چاقویی صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید، منظور از کره گیاهی، مارگارین سوپرمارکتیه. کره باید هم دمای محیط باشه، منظور از به دمای محیط رسیدنِ کره، دمایی بین 19 تا 23 درجه ی سانتی گراده. کره ای که به این دما رسیده، وقتی انگشتتون رو روش فشار بدید فرو می ره و جای انگشت روش میوفته و از اون مهمتر در این دما کره قابل برش دادن و قسمت شدنه. 
  • برای این دستور نیازی به استفاده از شکلات صبحانه مارک نوتلا نیست و می تونید از انواع ایرانی با مارک های فرمند، سوربن، آیدین، میندلا... استفاده کنید. فقط دقت کنید که به اشتباه از خامه شکلاتی استفاده نکنید. 
  • با شنیدن نام باترمیلک از پخت کیک صرفنظر نکنید. در مورد باترمیلک، خواصش و چهار روش تهیه اون در این پست توضیح دادم و می تونید به دلخواه از هر کدوم از روش های گفته شده استفاده کنید. من همیشه باترمیلک رو از ترکیب شیر و سرکه سفید درست می کنم، در این روش می تونید از همه نوع شیر، با درصد چربی دلخواه استفاده کنید و منظور از سرکه سفید، سرکه های کارخونه ای و بی رنگِ موجود در سوپرمارکت هاست. 
  • سه چهارم پیمانه شیر رو اندازه گیری کرده و در کاسه ای بریزید. می تونید از شیر هم دمای محیط استفاده کنید، یا کاسه شیر رو سه دقیقه روی بخار آب قرار بدید تا ولرم شه. شیر ولرم زودتر به باترمیلک تبدیل می شه (حواستون باشه که منظور از ولرم دمائیه که برای دست قابل تحمله). حالا سه چهارم قاشق چایخوری سرکه سفید روی شیر بریزید و به مدت ده دقیقه به همون صورت در دمای محیط بذارید، بعد از اضافه کردن سرکه و تا پایان این ده دقیقه نه شیر رو هم بزنید و نه کاسه رو تکون بدید. بعد از این مدت می بینید روی شیر حالت بریده و تیکه ای می شه، این همون باترمیلکه. حالا شیر رو هم بزنید و تا زمان استفاده در دستور در دمای محیط کنار بذارید. 
فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
برای این کیک می تونید از قالب میان تُهی 25 سانت استفاده کنید، برای آماده سازی، قالب رو با کره چرب کرده و بعد خوب آردپاشی کنید. یا می تونید از قالب گرد 22 سانت استفاده کنید و یا مواد رو بین دو قالب گرد بیست سانت تقسیم کنید. دقت کنید که تقسیم مواد بین دو قالب، پخت رو راحت تر کرده و برای فرهای بی کیفیت روش بهتریه.
با توجه به مقدار زیاد مواد تر در این کیک، احتمال چسبیدنِ کیک به قالب وجود داره، پس برای قالب گرد، باید کف و دیواره ها با کاغذ روغنی پوشانده شه. 
برای پوشش دیواره های قالب با کاغذ روغنی، باید دور قالب رو اندازه گیری کنید. برای این کار یک نخ یا روبان رو دورتادور قالب بذارید و بعد طول نخ رو با خط کش اندازه گیری کنید، یا می تونید از متر های منعطف مثل متر خیاطی استفاده کنید. یک نوار، به اندازه ی دور و ارتفاع قالب، روی کاغذ روغنی بکشید و بعد ببُرید. کف و دیواره ی قالب رو با روغن مایع یا کره چرب کنید. این چرب کردن برای چسبوندن کاغذ به قالبه و نوع روغن مهم نیست. حالا کاغذ رو در قالب انداخته و با دست فشار بدید. قالب آماده رو کنار بذارید.آرد رو الک کنید، بیکینگ پودر و نمک رو به آرد اضافه کنید و با ویسک خوب هم بزنید تا به صورت یکدست پخش شه. پودر کاکائو رو اندازه گیری و الک کرده، در کاسه تمیزی بریزید و بعد یک دوم پیمانه آب جوش رو بهش اضافه کنید. مواد رو با ویسک خوب هم بزنید و اگر گلوله ای دیدید، با پشت قاشق باز کنید. 
از اونجائیکه حجم پودر کاکائو و آب جوش به یک اندازست، مخلوط مواد بسیار غلیظ می شه و انتظار روون بودن نداشته باشید. کاسه مخلوط آب جوش و پودر کاکائو رو کنار بذارید تا به دمای محیط برسه.اولین مرحله در تهیه این کیک، زدن شکر و کره یا همون کریمینگه. برای یه کریمینگ موفق نیاز به شکر دونه ریز داریم. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید، چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.  شکر دونه ریز رو به کره اضافه کنید و مواد رو با دور متوسط همزن به مدت سه تا چهار دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره (کریمینگ) رو در این پست توضیح دادم. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ، مواد رو با دور تند همزن بزنید تا یکدست شه، بعد تخم مرغ بعدی رو اضافه کنید. به علت کره زیاد ممکنه در این مرحله، مواد شکل بریده به خودش بگیره. این حالت کاملا طبیعیه و با اضافه شدن مواد خشک از بین می ره. در انتها وانیل رو به مواد اضافه کرده و در حد مخلوط شدن هم بزنید.
نوتلا رو به مواد اضاقه کنید و با دور متوسط همزن تا جایی بزنید که مواد یکدست شه. 
مخلوط پودر کاکائو و آب جوش رو به مواد اضافه کنید. حتما قبل از اضافه کردن چک کنید که به دمای محیط رسیده باشه. مواد رو با کندترین سرعت همزن تا جایی بزنید که یکدست شه و خطوط کاکائو دیده نشه.حالا باترمیلک و مواد خشک رو بصورت یکی در میون اضافه کنید. با این روش رطوبت مایه کیک رو تمام مدت یکسان نگه می دارید و در نتیجه کمتر نیاز به هم زدن دارید. این رو همیشه بدونید که بعد از اضافه کردنِ مواد خشک، هم زدنِ زیاد، بافت کیک رو خراب و بیش از حد فشرده می کنه. اول یک سوم از مواد خشک رو اضافه کنید. یک سوم رو بصورت چشمی بریزید و با کند ترین دور همزن فقط و فقط در حد مخلوط شدن بزنید. 

حالا نصف باترمیلک رو اضافه کنید و با کندترین دور همزن فقط در حد مخلوط شدن بزنید. 

یک سوم دیگه از مواد خشک رو اضافه کنید و با کندترین دور همزن بزنید. خیلی مواظب باشید که زیاد نزنید. باقی باترمیلک رو بریزید و هم بزنید. و در انتها باقیمونده مواد خشک رو اضافه کنید. 
پس شد آرد و باترمیلک یکی درمیون، با آرد شروع و با آرد تموم می کنید. مایه کیک باید لطیف و یکدست شده باشه. غلظت مواد رو در عکس زیر می تونید ببینید. اگر می خواید مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید، می تونید قالب ها رو روی سینی شیرینی پزید قرار بدید که راحت در فر بذارید و بیرون بیارید. 
مایه ی کیک رو بین دو قالب تقسیم کنید و قالب رو روی سطح کار ضربه بزنید تا اگر حبابی در مواد ایجاد شده از بین بره. اگر از قالب میان تهی استفاده کردید یا مواد رو بین دو قالب تقسیم کردید، مواد رو بین 50 دقیقه تا یک ساعت در فر گرم شده قرار بدید و اگر کل مواد رو در قالب گرد 22 سانت ریختید بعد کیک رو بین یک ساعت تا یک ساعت و ده دقیقه بپزید. زمانیکه روی کیک یک درجه تیره شده بود، دیواره های کیک از قالب کمی فاصله گرفته باشن و خلال دندون از وسط کیک تمیز در بیاد یعنی کیک آمادست. قالب رو روی توری خنک کننده قرار بدید. کیک های کره ای بافت تردی دارن و اگر در حالت داغی از قالب در بیارید ممکنه چند تیکه شن، پس اجازه بدید کیک به مدت بیست دقیقه در قالب بمونه و ولرم شه. بعد از خنک شدن یک چاقو رو دور قالب بچرخونید. به آرومی قالب رو روی دستتون برگردونید و کیک رو از قالب خارج کنید. 
میزان مواد تَر معمولا در کیک های عصرونه زیاده، این رطوبت زیاد باعث می شه که تا آخرین لحظه پخت کیک و حتی بعد از بسته شدن رویه کیک، همچنان بخار ازش خارج شه. به خاطر این بخار رویه کیک در حین پخت به اندازه نیم سانت تا یک سانت ترک می خوره و کوهی dome می شه. برآمدگی کیک های مرطوب تا یک سانت کاملا طبیعیه، البته خوب بودن جنس قالب و رعایت نکات، از میزان برآمدگی و ترک خوردن کم می کنه ولی هیچ وقت به صفر نمی رسه و مثل کیک های اسفنجی، کیک مسطح از فر بیرون نمیاد. این برآمدگی مشکلی ایجاد نمی کنه ولی اگر دلتون بخواد کرم روی کیک صاف و شیک باشه، باید رویه  کوه شده رو ببرید و کیک رو مسطح کنید. 

مسطح کردن رویه کیک: 

برای برش رویه کوهی کیک و مسطح کردن اون نیاز به یک چاقوی بلند دندونه دار Cake Decorating Serrated Knife دارید. چاقوی دندونه دارِ مخصوص کیک، بلنده و ضخامت خیلی کمی داره، پس حواستون باشه با چاقوی دندونه دار برش نون که کوتاه تر و ضخیم تره اشتباه نگیرید. این چاقو رو باید از لوازم قنادی ها تهیه کنید. با استفاده از یک چاقوی خوب به راحتی می تونید برآمدگی سر کیک رو برش بدید، فقط مشکل اینجاست که اگر تازه کار باشید ممکنه نتونید صاف برش بزنید. برای رفع این مشکل می شه به جای چاقوی دندونه دار از اره های کمونی مخصوص برش Cake Leveller استفاده کرد. این اره ها روی درجات مختلف تنظیم می شن و کیک رو بدون شیب برش می زنن. اما اگر مبتدی هستید و به اره های مخصوص هم دسترسی ندارید، یک تکنیک بسیار ساده و کاربردی وجود داره تا از صاف برش زدن کیک مطمئن شید. اول از همه کیک رو روی یک سطح صاف بذارید، بهتره از صفحه  گردان استفاده کنید. حالا با استفاده از خط کش، دور تا دور کیک رو بررسی کنید و ببینید کمترین ارتفاع کیک چند سانته. از اونجائیکه من مواد رو بین دو قالب بیست سانت تقسیم کرده بودم، ارتفاع کوتاه ترین قسمت کیکم دو سانت و نیم شد،، کیک شما بسته به قالبی که استفاده کردید می تونه ارتفاعش متفاوت باشه. حالا خط کش رو دور تا دور کیک می ذارم و روی عدد دو سانت و نیم با خلال دندون علامت می ذارم. نمای کیکم بعد از اندازه گیری از بالا به اینصورت می شه. حالا شما یه راهنمای دقیق برای برش صاف سطح کیک دارید. یک چاقوی دندونه دار رو، روی هر دو خلال قرار بدید و به آرومی فشار بدید که یه علامت بندازه. با این روش ساده، ارتفاع کیک بصورت یک دست اندازه گیری شده و دور کیک هم علامت انداختید، حالا به راحتی می تونید با چاقوی اره ای و بدون وسایل مدرن، سطح برآمده کیک رو صاف برش بزنید. در حدود نیم سانت از کیک بریده می شه. استفاده از خلال دندون برای تازه کارهاست و صرفا یک راهنما برای صاف بریدن کیکه. شما می تونید سر ناهموار کیک رو به هر روشی که دوست دارید ببرید. در دستور منبع، برای پوشش این کیک از کرم نوتلا استفاده شده. دستورهای زیادی برای کرم نوتلا وجود داره، در بعضی از دستورها خامه یا کره همراه نوتلا زده می شه و کرم نسبتا حجیمی به دست میاد، ولی این دستور پفی نیست و سفته. این رو بدونید که اجباری به استفاده از این کرم نیست و می تونید کیک رو به صورت ساده، یا با سس شکلات یا با کرم دلخواه سرو کنید. ولی برای انتخاب کرم توجه داشته باشید که کیک های کره ای و مرطوب برای اینکه حین خوردن طعم مناسب و بافت نرم و لطیفی داشته باشن، باید قبل از سرو به دمای محیط برسن و بهتره از کرم هایی استفاده شه که بیرون از یخچال مقاومت داشته باشن، مثل گاناش، کرم لیمویی (Lemon Curd)و .... 

مواد لازم کرم نوتلا: 

شکلات: دویست گرم
نوتلا: یک پیمانه (330 گرم)برای این کرم می تونید از شکلات با درصد دلخواه استفاده کنید، کافیه شکلات رو در کاسه ای ریخته و در مایکروویو یا روی بخار، آب کنید و بعد اجازه بدید به دمای محیط برسه. 
نوتلای هم دمای محیط رو اندازه گیری کرده و در کاسه تمیزی بزید، اگر بافت نوتلا یکدست نبود، یک دقیقه با دور متوسط همزن برقی بزنید و بعد شکلات آب شده رو بهش اضافه کنید. مواد رو تا جایی هم بزنید که یکدست و قابل پخش شدن باشه. این کرم رو بدون همزن برقی هم می تونید آماده کنید. اگر دوست دارید می تونید روی کرم نوتلا، خشکبار تُست شده یا شکلات چیپسی بریزید. من فندق رو طبق این پست تُست و بعد خُرد کردم. 
کیک رو روی صفحه ی گردون یا سطح کار بذارید و یک لایه نازک از کرم روش بمالید. از اونجائیکه کیک های گروه اسفنجی، از خودشون طعم و رطوبت خاصی ندارن، کرم با ضخامت حداقل یک سانت بین طبقات کیک مالیده می شه، ولی برای کیک های میوه ای و کره دار که خودشون رطوبت و عامل طعم دهنده دارن یک لایه ی نازک فراستینگ کافیه.در صورت تمایل روی کرم، خشکبار یا شکلات چیپسی بریزید. لایه ی بعدی کیک رو روش قرار بدید. حالا باقی کرم رو روی کیک بمالید. این کرم سفت و قابل ماسوره زدنه و می تونید با ماسوره مدل بدید ولی اگر می خواید میزان کرم کم و کیک سبک باشه، کرم نوتلا رو ساده روش بمالید و تزئین دلخواه رو انجام بدید. کیک های کره ای در یخچال سفت می شن و اگر می خواید موقع خوردن بافتی مرطوب و نرم داشته باشه، کیک رو در ظرف در بسته در دمای محیط نگهداری کنید و یا نیم ساعت قبل از سرو از یخچال بیرون بیارید تا به دمای محیط برسه. 

دستپخت های همراهان سایت
وفا
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 01:59

روز خوش بانو بهاره عزیز
یک سوال از خدمتتون داشتم
به جای نوتلا از کرم فندقی کارات میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 06:46

سلام عزیزم،
بله می شه

وفا
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 10:05

سپاس از پاسخگویی شما

مژگان پورقنبری
پنجشنبه، 17 تیر 1400، 18:25

سلام خانم  بهاره عزیزم
کلا کار با شکلات که خیلی لذت بخشه
رسپی خیلی عالی بود، ازنکته های ریزی که دائم اشاره میکنید ممنونم. من شکلات انتهای کار رو باهمزن نزدم.
کاش تو رسپی ها رولت رو هم اضافه کنید 🙏😘

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 تیر 1400، 07:03

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس
یک دستور رولت شکلاتی در سایت هست عزیزم

فاطمه زهرا
پنجشنبه، 04 دی 1399، 20:21

سلام عزیزم. من کیک رو همونطوری که از شما پرسیدم گذاشتم. روکش خامه و نوتلا و گاناش شکلات تخته ای آب شده. خیلی خوب شد. فقط خامه ش زیادی شیرین شد که فهمیدم پودر کاکائو می‌ریختم توش بهتر بود. ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 دی 1399، 08:22

سلام عزیزم،
کیکتون بسیار زیبا و عالی شده واقعا آفرین به شما و نوش جان

فاطمه زهرا
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 11:36

سلام عزیزم. خسته نباشید ❤️
من یک سوال دارم. من میخوام 1.5 سری کیک درست کنم و موادم رو توی 2 تا قالب بریزم. اما توی فر فقط یک قالب جا میشه. میتونم همه مواد رو با هم درست کنم و یک سری رو بپزم بعد از 1 ساعت بقیه مواد رو بپزم؟ یا این که اگه مواد مخلوط شده یکی دوساعت بیرون بمونه مشکل پیش میاد و باید جداگانه مواد درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 14:17

سلام عزیزم،
چه خوب که پرسیدید به هیچ وجه مایه کیک امکان بیرون موندن از فر بعد از آماده شدن و منتظر موندن نداره، کاملا پفش می خوابه و خراب می شه
دو دور درست کنید.

Mahshid Mokhtari
چهارشنبه، 03 دی 1399، 08:15

سلام بهاره خانم عزیز  
این کیک واقعا طعم خوب و لطیفی داشت
فقط اینکه من حجم مواد رو نصف کردم توی چهل دقیقه دیدم دارن روش میسوزه برداشتم و پخته بود یعنی وقتی حجم مواد کم و زیاد میشه مدت زمان هم باید تغییر کنه و اینکه بافت کیکم خیلی پودری شده بود علتش چی می‌تونه باشه وقتی برش میزدم کلی از کیک خورد میشد و می‌ریخت نمیشد یه تیکه از کیک رو تو دست نگه داشت
و درنهایت عکس فرم رو گذاشتم که ببینید آیا گذاشتم پایه توی فرم صحیح هست کیک خیلی بالا قرار نمیگیره توی فر

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 دی 1399، 09:12

سلام عزیزم،
وقتی حجم مواد کم می شه، زمان هم باید یک سوم کم شه، یعنی یک سوم زودتر از موعد گفته شده در دستور باید شروع به چک کردن کیک کنید، به خصوص که دیواره های قالبتون هم بلند بوده و همون باعث ایجاد گرمای بیشتر می شده.
علت خرد شدن کیک خشکی و پخت طولانیه. در مورد پخت کیک در مایکرویوو متاسفانه تجربه ای ندارم و فقط از شنیده ها می دونم که درست گذاشتید.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 دی 1399، 09:12

سلام عزیزم،
وقتی حجم مواد کم می شه، زمان هم باید یک سوم کم شه، یعنی یک سوم زودتر از موعد گفته شده در دستور باید شروع به چک کردن کیک کنید، به خصوص که دیواره های قالبتون هم بلند بوده و همون باعث ایجاد گرمای بیشتر می شده.
علت خرد شدن کیک خشکی و پخت طولانیه. در مورد پخت کیک در مایکرویوو متاسفانه تجربه ای ندارم و فقط از شنیده ها می دونم که درست گذاشتید.

فاطمه زهرا
سه شنبه، 02 دی 1399، 10:05

سلام خسته نباشید عزیزم. من این کیک رو خیلی زیاد درست کردم و واقعا دوستش دارم. الان میخوام برا تولد درست کنم. کیک رو با خامه بپوشونم که کاملا صاف و مجلسی بشه. چون میخوام طعم نوتلا داشته باشه میتونم خامه قنادی رو با نوتلا قاطی کنم و کیک رو باهاش پوشش بدم؟
و یک سوال دیگه هم اینکه اگه بخوام روی خامه یه لایه گلیز بدم که از کناره ها به صورت باریکه شره بره از گاناشی باید استفاده کنم که خامه دو برابر شکلات هست؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 دی 1399، 11:08

سلام عزیزم،
بعد از فرم گیری خامه نوتلا رو بهش اضافه و در خامه فرم گرفته فولد کنید.
برای گلیز شکلاتی می تونید شکلات رو به تنهایی آب کنید و یا از دو برابر خامه استفاده کنید.

فاطمه زهرا
سه شنبه، 02 دی 1399، 12:17

ممنونم. فقط نوتلا رو با چه نسبتی میتونم با خامه فرم گرفته قاطی کنم که شل نشه و فرمش رو از دست نده؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 دی 1399، 14:06

عزیزم به ازای یک کیلو خامه صد گرم بریزید. دوست داشتید بیشترم می شه ریخت

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 04:44

اینم کیک نوتلا من عشقم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 06:15

عجب کیکی شد محبوبه جون، چقدر تراز و شیکه واقعا آفرین به شما کییف کردم

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 15:23

مرسی عشقم استاد که شما باشی همین میشه دیگه فقط یه چیزی این کیک بافتش خیلی پودرییه ،کلا همینطورر باید باشه یا واسه من اینطوری شد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 17:27

ممنون از محبتتون عزیزم،
بافت کیک نباید پودری باشه یا بیکینگ پودرتون مرغوب نبوده و خیلی فعال بوده یا باترمیلک سرکه زیادی داشته.

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 19:45

اتفاقا بکینگ پودرم مرغوبه و ۱ ق غذا خوری سرکه داخل ۱ لیوان شیر ریختم و بعد ۳/۴باتر میلک جدا کردم برای کیک نمیدونم به نظرم زیادی خورد میشد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 20:07

محبوبه جان خرد شدن کیک یا انسجام کم اون از مشکلات رایج کیکه که یکی از عوامل زیر می تونه دلیلش باشه:
1. اولین و رایج ترین دلیل همون بیکینگ پودر بیش از حده یعنی درست اندازه گیری نشده باشه یا بیکینگ پودری که استاندارد نباشه و بیش از حد فعال باشه.
2. دلیل بعدی باز به بیکینگ پودر برمیگرده، اگر ماده اسیدی زیاد باشه فعالیت بیکینگ پودر رو افزایش میده که مال شما این هم نبوده.
3. دمای کم فر یا باز کردن در فر بین پخت همین حالت خرد شدن رو ایجاد می کنه.
4. هم زدن زیاد مواد که باعث می شه رطوبت به خورد آرد بره و کم شه و همین حالت رو ایجاد می کنه.  

ركسانا
چهارشنبه، 27 دی 1396، 16:27

دوباره كيك نوتلا با رسپى استاد عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 دی 1396، 17:40

چقدر عالی شده عزیزم نوش جونتون و مرسی از عکس

ركسانا
جمعه، 24 آذر 1396، 19:58

كيك نوتلا من

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1396، 20:58

عزیزم آفرین به تلاش و همتتون و ممنون از عکس
موفق باشید

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 17:17

سلام استاداین کیک نوتلا بافتش ابری شده والبته خوب هم برش میخوره استاد میشه یک طبقه همین کیک رو بدون پودرکاکائوونوتلاوبصورت ساده اما باهمین دستورجهت اینکه بافتشون مثل هم باشه درست کنیم راستش نوتلاهادیگه مزه قدیم رونمیده وخیلی مایع هست نمیدونم اصلش روچطوری بایدتشخیص بدیم این هم کیک نوتلای من بانوتلای موجوددربازار

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 18:16

به به خیلی عالی شده نوش جونتون
نوتلا و پودر کاکائو رو نمی تونید حذف کنید ولی می تونید جایگزین کنید و به جای پودر کاکائو آرد و به جای نوتلا کره بادوم زمینی می تونید بریزید ولی قابل حذف نیستن.
من از شکلات صبحانه تلخ فرمند به جای نوتلا استفاده می کنم غلیظ تر و خوشمزست می تونید امتحان کنید.

Mojgan
شنبه، 06 آذر 1395، 03:31

سلام  خدمت بهاره جونم و همه همراهان سایت،نوتلا کیک رو با رسپی  و اموزش عالی بهاره جون درست  کردم ،همه چیز طبق دستور پیش رفت و راحت،بینهایت سپاسگزارم  عزیز دلم بهاره جون واسه  ی طعم جدید....

نظرات
Nasrin pastry
سه شنبه، 01 تیر 1400، 13:56

سلام بهاره جان ، امکانش هست تو این دستور کیک، نوتلارو حذف کنم و کره بادام زمینی جایگزینش کنم؟ اگر امکانش نیست ،دستوری تو سایت دارید یا میشناسید که بتونم با کره بادام زمینی خود کیکو درست کنم و بعنوان طعم دهنده از کره بادام زمینی استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 تیر 1400، 16:07

سلام عزیزم،
متاسفانه میزان چربی متفاوتی دارن و قابل جایگزینی نیستن در سایت هم چنین کیکی نداریم شرمنده

Fateme khorshid
يکشنبه، 03 اسفند 1399، 21:29

سلام بهاره عزیز
ببخشید میشه اینو کیک رو داخل قالب میان تهی پخت؟
واینکه میشه خواهش کنم مواد اولیه رو ب ترازو بگید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 اسفند 1399، 08:24

سلام عزیزم،
بله این کیک در قالب میان تهی هم قابل پخته.
دقت کنید که در تبدیل واحدها درصد خطا وجود داره و تبدیلشون کار درستی نیست و به همین دلیل من طبق منبع پیش می رم، اگر منبع به گرم باشه با ترازو و اگر به پیمانه باشه با پیمانه اندازه گیری می کنم به شما هم توصیه می کنم برای موفقیت در شیرینی پزی به دستور وفادار باشید و همین کار رو بکنید. 

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 08:50

سلام عزیزم خوبی میشه این کیک رو تو قالب لوف درست کرد؟ سایز قالبم ۲۷ در ۱۰ سانت هست

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 10:25

سلام محبوبه جان،
عزیزم متاسفانه برای کیک هایی که رطوبت بالایی دارن بهتره که از قالب لوف استفاده نشه چرا که فشردگی قالب و دیواره های بلندش ایجاد شفتگی می کنه. می تونید مواد رو یک و نیم برابر کنید، یعنی تک تک مواد اولیه رو تقسیم بر دو کنید که بشه نیم برابرش و به مواد اصلی اضافه کنید مثلا آرد به جای دو پیمانه بشه سه پیمانه و تخم مرغ بشه 4 و نیم عدد الی آخر...

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 10:48

ممنون عزیز دلم

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 12:36

ممنونم عزیزم

ركسانا
جمعه، 24 آذر 1396، 20:38

مرسى بهاره جون خيلى كيك خوشمزه و لطيفى بود ولى من ترسيدم بسوزه وقتى ديدم خلال تميز بيرون اومد به جاى يك ساعت ،بعد از چهل دقيقه از فر خارجش كردم٠اگر بيشتر در فر مى موند ، مى سوخت؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1396، 20:57

سلام رکسانا جان،
عزیزم فرها با هم متفاوت هستن و زمانیکه رویه کیک بسته شه، از دورش تیره شه و خلال از وسط کیک تمیز بیرون بیاد یعنی پخته و اگر بیشتر بمونه می سوزه یا لطافتش کم می شه، حتما و حتما و دماسنج فر تهیه کنید تا دمای پخت دقیق باشه.

Sadaf
چهارشنبه، 29 دی 1395، 09:08

سلام بهاره جون
می خوام این کیک رو امتحان کنم ولی با توجه به مرطوب بودنش که گفتيد نگران سایز و نوع قالب شدم
به نظرتون تو قالبم که ۲۷ سانتی هست و از همین قالب های معموليه مناسبه؟ البته یه دونه قالب می خوام بریزم. و زمانشم به نظرتون بعد چقدر نگاه کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 دی 1395، 13:58

سلام صدف جان قالب 27 سانت برای این کیک بزرگه و ارتفاعش رو خیلی کم می کنه. به دلیل کم شدن ارتفاع مشکلی برای پخت پیش نمیاد و وسطش خام نمی مونه ولی از زیبایی کیک کم می شه.
اگر خواستید از این قالب استفاده کنید، زمان رو تغییر ندید و بعد از همون یک ساعت چک کنید چون توی قالب پهن زمان پخت اضافه نمی شه.

Sadaf
پنجشنبه، 21 بهمن 1395، 22:41

ممنون از راهنمایی تون بهاره جون
من همون روز درست کردم و خیلی عالی شد
بافتش خیلی نرم و دوست داشتنی بود
فقط انقدر هیجان زده شدیم واسه خوردن که متاسفانه عکس نگرفتیم
بازهم ممنونم ❤

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 بهمن 1395، 06:19

عزیزم نوش جونتون همین که متوجه شدم راضی بودید و لذت بردید یه دنیا ارزشمنده

PARIS
جمعه، 19 آذر 1395، 15:20

سلام بهاره جون
دست مریزاد، رسیپی سر راست ، تست  بی نظیر، همه چی عالی ....

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 آذر 1395، 17:16

ممنون عزیزم نوش جونتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک بستنی
Ice Cream Cake
کیک
کرپ کیک موکا
Chocolate Mocha Crepe Cake
کیک
کیک گردو با باترکریم روسی
Royal Walnut Cake
کیک
کیک لیمو سلامت
بدون آرد و شکر
کیک
رولت کدو
Pumpkin Roll
کیک