کیک نوتلا

بهاره وحید

کیک نوتلا

کرم نوتلا
يکشنبه، 30 آبان 1395، 14:37   مشاهده: 34,721

دستپخت های کاربران

قبلا در این پست، مفصل در مورد شکلاتِ صبحانه فندقی با نام "نوتلا nutella" و تاریخچه تولیدش توضیح دادم و می دونید که امروزه به عنوان نوعی طعم دهنده، جزو مواد اولیه شیرینی پزی دسته بندی می شه.
نوتلا به چند صورت در دنیای قنادی استفاده داره، یکی در مواد اولیه دستور یعنی برای تشکیل ساختار و بافت نهایی. مثلا فرض کنید در پخت این کیک، نوتلا مثل تخم مرغ، از مواد اولیه محسوب می شه و خصوصیاتش در فرمولاسیون محاسبه شده. دوم به عنوان فیلینگ یعنی کرم لای کیک، بین دو بیسکوئیت، داخل کاپ کیک.... و سوم به عنوان سس رویه Topping مثلا روی پنکیک، بستنی، کرپ. نوتلا به عنوان فیلینگ، به دو صورت مصرف می داره در حالت اول درست مثل خامه زده شده به تنهایی، برای بین دو لایه کیک، به عنوان کرم رولت، بین دو نان ووپی پای، به جای مارمالاد در بیسکوئیت مارمالادی ... به کار می ره و حالت دوم مقداری از اون به عنوان طعم دهنده به خامه زده شده، باترکریم، کرم پنیری اضافه می شه. نکته مهمی که باید بدونید اینه که وقتی نوتلا جزو مواد اولیه محاسبه شده قابل جایگزینی نیست، در غیراینصورت می تونید جایگزین کنید. 

کیک نوتلا بسیار لطیف، خوشمزه و مرطوبه Moist و جزو کیک های کره ای عصرانه دسته بندی می شه. از کیک های کره ای آموزش داده شده می شه به زاخر تورته، کیک آلبالو، کیک پرتقال، کیک میوه تابستونی، کیک پرتقال و سمولینا، کیک خرما و سیب، کیک عصرونه با رویه اشتروزل، کیک سیب، کیک برگردان آناناس، کیک 1234، پاوند کیک، کیک لیمو اشاره کرد، که به غیر از کیک 1234 هیچ کدام مناسب سرو بصورت چند طبقه و تزئین با خمیرهای تزئینی مثل فوندانت نیستند. منبع:  http://www.foodtolove.com.au/recipes/nutella-chocolate-cake-31021

مواد لازم کیک نوتلا (هم دمای محیط): 

کره: صد و پنجاه گرم
شکر: یک پیمانه 
آرد: دو پیمانه
تخم مرغسه عدد
نوتلا: یک دوم پیمانه (165 گرم)
باترمیلک: سه چهارم پیمانه (180 میلی لیتر)
پودر کاکائو: یک دوم پیمانه (پنجاه گرم) 
آب جوش: یک دوم پیمانه (125 میلی لیتر)
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری 
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم زده، پیمانه ها رو با قاشق پُر کرده و بعد سر پیمانه رو با چاقویی صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کلیه مواد اولیه رو نیم ساعت زودتر، از یخچال برای هم دما شدن خارج کنید، اما از اونجائیکه کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شند، کره رو فقط و فقط ده دقیقه تا یک ربع زودتر از یخچال دربیارید. منظور از به دمای محیط رسیدن کره، دمایی بین 19 تا 23 درجه سانتی گراده. کره ای که به این دما رسیده، وقتی انگشتتون رو روش فشار بدید فرو می ره و جای انگشتتون روش میوفته و از اون مهمتر در این دما کره قابل برش دادن و قسمت شدنه.
  • دقت کنید که برای پخت این کیک لزومی به استفاده از شکلات صبحانه مارک "نوتلا" نیست و می تونید از انواع ایرانی با مارک های فرمند، سوربن، آیدین، میندلا، کوپا... استفاده کنید. فقط حواستون باشه که به اشتباه خامه شکلاتی نخرید.
  • برای زدن کره و شکر (کریمینگ) نیاز به شکر دونه ریز داریم. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شند ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه. پس به هیچ وجه بیش از این، شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه، که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
  • برای تهیه باترمیلک، بهتره از شیرپرچرب کارخونه ای استفاده کنید.با شنیدن نام باترمیلک از پخت کیک صرفنظر نکنید. در مورد باترمیلک، خواصش و چهار روش تهیه اون در این پست توضیح دادم و می تونید به دلخواه از هر کدوم از روش های گفته شده استفاده کنید. من همیشه باترمیلک رو از ترکیب شیر و سرکه سفید درست می کنم، منظور از سرکه سفید، سرکه های کارخونه ای و بی رنگِ موجود در سوپرمارکت هاست. 
سه چهارم پیمانه شیر رو اندازه گیری کرده و در کاسه ای بریزید. می تونید از شیر هم دمای محیط استفاده کنید، یا کاسه شیر رو سه دقیقه روی بخار آب قرار بدید تا ولرم شه. شیر ولرم زودتر به باترمیلک تبدیل می شه (حواستون باشه که منظور از ولرم دمائیه که برای دست قابل تحمله). حالا سه چهارم قاشق چایخوری سرکه سفید روی شیر بریزید و به مدت ده دقیقه به همون صورت در دمای محیط بذارید، بعد از اضافه کردن سرکه و تا پایان این ده دقیقه نه شیر رو هم بزنید و نه کاسه رو تکون بدید. بعد از این مدت می بینید روی شیر حالت بریده و تیکه ای می شه، این همون باترمیلکه. حالا شیر رو هم بزنید و تا زمان استفاده در دستور در دمای محیط کنار بذارید. پودر کاکائو رو اندازه گیری و الک کرده، در کاسه تمیزی بریزید و بعد یک دوم پیمانه آب جوش رو بهش اضافه کنید. مواد رو با ویسک خوب هم بزنید و اگر گوله ای دیدید، با پشت قاشق باز کنید. از اونجائیکه حجم پودر کاکائو و آب جوش به یک اندازست، مخلوط غلیظی بدست میاد. کاسه مخلوط آب جوش و پودر کاکائو رو کنار بذارید تا به دمای محیط برسه.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و کیک رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

برای این کیک می تونید قالب میان تُهی 25 سانت به کار ببرید، که در اینصورت باید قالب رو به روش گفته شده در کیک موز، با کره چرب کرده و بعد خوب آردپاشی کنید یا اسپری جدا کننده بزنید. برای تهیه کیک بصورت عصرانه و بدون کرم لای کیک، از قالب گرد 22 سانت استفاده کنید و برای ارتفاع بیشتر و زدن کرم، مواد رو بین دو قالب گرد هجده سانت تقسیم کنید. اگر از قالب 22 سانت یا دو قالب 18 سانت استفاده می کنید، کف قالب رو با کره یا روغن مایع چرب کرده و کاغذ روغنی بندازید.  آرد اندازه گیری و الک شده، بیکینگ پودرو نمک رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. 
کره و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن برقی به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. این رو بدونید که انجام صحیح این مرحله، رمز کیک کره ای با بافتی یکدست، سبک و بدون شفتگیه. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید. در انتهای کار وقتی با لیسک روی مواد می کشید باید حالت کرمی (پماد) داشته باشه.  

نکته: در همزن ایستاده در کل مراحل این دستور از سری پدالی استفاده کنید.تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ، مواد رو با دور متوسط بالای همزن بزنید تا یکدست شه، بعد تخم مرغ بعدی رو اضافه کنید. به علت کره زیاد ممکنه در این مرحله، مواد شکل بریده به خودش بگیره. این حالت کاملا طبیعیه و با اضافه شدن باقی مواد از بین می ره. در انتها وانیل رو به مواد اضافه کرده و در حد مخلوط شدن هم بزنید.
نوتلا رو به مواد اضاقه کنید و با دور متوسط همزن تا جایی بزنید که مواد یکدست شه. مخلوط پودر کاکائو و آب جوشِ به دمای محیط رسیده رو به مواد اضافه کنید. مواد رو با کندترین سرعت همزن تا جایی بزنید که یکدست شه و خطوط کاکائو دیده نشه.نیمی از مواد خشک رو اضافه کنید و با کمترین دور همزن برقی فقط و فقط در حدی هم بزنید که رگه های آرد دیده نشه. 
نکته: اگر همزن برقی استانداردی ندارید و کندترین دور همزن سرعت بالایی داره، اضافه کردن آرد و مخلوط پودر کاکائو و آب رو با لیسک یا ویسک انجام بدید.

باترمیلک رو اضافه کرده و در حد یکدست شدن با کندترین دور همزن برقی یا لیسک هم بزنید. باقی مواد خشک رو اضافه کرده و در حدی که رگه های آرد دیده نشه هم بزنید. در انتها مواد رو در قالب آماده بریزید. اگر از دو قالب گرد استفاده می کنید، مواد رو در کاسه ای ریخته و وزن کنید. هر قالب رو روی ترازو گذاشته، ترازو رو صفر کرده و نیمی از مواد رو در قالب بریزید. اگر ترازو ندارید، با پیمانه مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید. مایه کیک غلیظه و باید با پشت قاشق یا پالت روش رو صاف کنید. قالب یا قالب ها رو روی سطح کار ضربه بزنید تا اگر حبابی در مواد ایجاد شده از بین بره و بعد در فر بذارید.اگر از قالب میان تهی استفاده کردید یا مواد رو بین دو قالب تقسیم کردید، مواد رو بعد از چهل دقیقه چک کنید، اگر کل مواد رو در قالب گرد 22 سانت ریختید، کیک رو بعد از یک ساعت چک کنید. زمانیکه روی کیک یک درجه تیره شده بود، دیواره های کیک از قالب کمی فاصله گرفته باشن و خلال دندون از وسط کیک تمیز در بیاد یعنی آمادست. قالب رو روی توری خنک کننده قرار بدید. کیک های کره ای اگر در حالت داغی از قالب خارج شند ممکنه از هم بپاشند، پس اجازه بدید کیک به مدت بیست دقیقه در قالب بمونه و ولرم شه. بعد یک چاقو رو دور قالب بچرخونید، به آرومی قالب رو روی دستتون برگردونید و کیک رو از قالب خارج کنید. چرا روی کیک نوتلا ترک داره و قله ای شده؟

میزان مواد تَر معمولا در کیک های عصرونه زیاده، این رطوبت زیاد باعث می شه که تا آخرین لحظه پخت کیک و حتی بعد از بسته شدن رویه کیک، همچنان بخار ازش خارج شه. برای خارج شدن این بخار، رویه کیک در حین پخت شکافته و کوهی dome می شه. برآمدگی و ترک در کیک های مرطوب کاملا طبیعیه، البته خوب بودن جنس قالب و رعایت نکات، از میزان برآمدگی و ترک خوردن کم می کنه ولی هیچ وقت به صفر نمی رسه و مثل کیک های اسفنجی، کیک بصورت مسطح از فر بیرون نمیاد. این برآمدگی مشکلی ایجاد نمی کنه ولی اگر دلتون بخواد کرمِ روی کیک صاف و شیک باشه، باید رویه کوه شده رو با چاقو بریده و کیک رو مسطح کنید. 

مسطح کردن رویه کیک: 

برای برش رویه کوهی کیک و مسطح کردن اون نیاز به یک چاقوی بلند دندونه دار Cake Decorating Serrated Knife دارید. چاقوی دندونه دارِ مخصوص کیک، بلنده و ضخامت خیلی کمی داره، پس حواستون باشه با چاقوی دندونه دار برش نون که کوتاه تر و ضخیم تره اشتباه نگیرید. این چاقو رو باید از لوازم قنادی ها تهیه کنید. با استفاده از یک چاقوی خوب به راحتی می تونید برآمدگی سر کیک رو برش بدید، فقط مشکل اینجاست که اگر تازه کار باشید ممکنه نتونید صاف برش بزنید. برای رفع این مشکل می شه به جای چاقوی دندونه دار از اره های کمونی مخصوص برش Cake Leveller استفاده کرد. این اره ها روی درجات مختلف تنظیم می شند و کیک رو بدون شیب برش می زنند. اما اگر مبتدی هستید و به اره مخصوص هم دسترسی ندارید، یک تکنیک بسیار ساده و کاربردی وجود داره تا از صاف برش زدن کیک مطمئن شید. اول از همه کیک رو روی یک سطح صاف بذارید، بهتره از صفحه  گردان استفاده کنید. حالا با استفاده از خط کش، دور تا دور کیک رو بررسی کنید و ببینید کمترین ارتفاع کیک چند سانته. 
کیک شما بسته به قالبی که استفاده کردید، سایز تخم مرغ، نوع همزن می تونه ارتفاعش متفاوت باشه. حالا خط کش رو دور تا دور کیک گذاشته و روی کوتاه ترین ارتفاع مثلا دو سانت و نیم با خلال دندون علامت گذاری کنید.نمای کیک بعد از اندازه گیری از بالا به اینصورت می شه. حالا شما یه راهنمای دقیق برای برش صاف سطح کیک دارید. یک چاقوی دندونه دار رو، روی هر دو خلال قرار بدید و به آرومی فشار بدید که یه علامت بندازه. با این روش ساده، ارتفاع کیک بصورت یک دست اندازه گیری شده و دور کیک هم علامت انداختید، حالا به راحتی می تونید با چاقوی اره ای و بدون وسایل مدرن، سطح برآمده کیک رو صاف برش بزنید. استفاده از خلال دندون برای تازه کارهاست و صرفا یک راهنما برای صاف بریدن کیکه. شما می تونید سر ناهموار کیک رو به هر روشی که دوست دارید ببرید. قسمت های بریده شده رو در کیسه ای ریخته، در فریزر بذارید و در زمان دلخواه باهاشون کیک چوبی (کیک پاپس Cake Pops) درست کنید. در دستور منبع، برای پوشش این کیک، از کرم نوتلا استفاده شده. دستورهای زیادی برای کرم نوتلا وجود داره، در بعضی از دستورها خامه یا کره همراه نوتلا زده می شه و کرم نسبتا حجیمی به دست میاد، ولی این دستور پفی نیست. این رو بدونید که اجباری به استفاده از این کرم نیست و می تونید کیک رو از وسط برش نزنید و به صورت ساده، یا با سس شکلات سرو کنید. اگر مایل به کرم زدن هستید، ولی کرم نوتلا مورد نظرتون نیست، توجه داشته باشید که کیک های کره ای و مرطوب برای اینکه حین خوردن طعم مناسب و بافت نرم و لطیفی داشته باشند، باید قبل از سرو به دمای محیط برسند و بهتره از کرم هایی استفاده شه که در دمای محیط مقاومت دارند، مثل گاناش، کرم پنیری....

مواد لازم کرم نوتلا: 

شکلات: دویست گرم
نوتلا: یک پیمانه (330 گرم)برای این کرم می تونید از شکلات با درصد دلخواه استفاده کنید، کافیه شکلات رو در کاسه ای ریخته و در مایکروویو یا روی بخار، آب کنید و بعد اجازه بدید به دمای محیط برسه. نوتلای هم دمای محیط رو اندازه گیری کرده و در کاسه تمیزی بزید، اگر بافت نوتلا یکدست نبود، یک دقیقه با دور متوسط همزن برقی بزنید و بعد شکلات آب شده رو بهش اضافه کنید و با کندترین دور همزن یا ویسک مخلوط کنید تا یکدست شه. این کرم رو بدون همزن برقی هم می تونید آماده کنید. کرم رو یک ربع تا نیم ساعت در یخچال بذارید، هر پنج دقیقه از یخچال خارج کنید و خوب هم بزنید وگرنه دیواره های کرم سفت می شه و وسطش شل می مونه. وقتی غلیظ و کرمی شد آماده استفادست. کیک رو روی صفحه گردون یا سطح کار بذارید و یک لایه نازک از کرم روش بمالید. از اونجائیکه کیک های گروه اسفنجی، از خودشون طعم و رطوبت خاصی ندارند، کرم با ضخامت حداقل یک سانت بین طبقات کیک زده می شه، ولی برای کیک های میوه ای و کره دار که طعم دار و مرطوبند، یک لایه نازک از کرم کافیه. در صورت تمایل روی کرم، خشکبار، موز خرد شده، توت فرنگی خرد شده یا شکلات چیپسی بریزید. من پنجاه گرم فندق رو طبق این پست تُست و بعد خُرد کردم. لایه بعدی کیک رو روش قرار بدید. حالا باقی کرم رو روی کیک بمالید. این کرم سفت و قابل ماسوره زدنه و می تونید با ماسوره مدل بدید ولی اگر می خواید میزان کرم کم و کیک سبک باشه، کرم نوتلا رو ساده روش بزنید و تزئین دلخواه رو انجام بدید. کیک های کره ای در یخچال سفت می شند و اگر می خواید موقع خوردن بافتی مرطوب و نرم داشته باشند، یا نیم ساعت قبل از سرو از یخچال بیرون بیارید تا به دمای محیط برسه. این کیک پنج روز در یخچال ماندگاری داره. 
دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
دوشنبه، 02 بهمن 1402، 08:15

سلام عزیزدلم.من الان کیک نوتلا درست کردم، بافتش نرم و خوب بود ولی خیلی خورد میشه، احتمالا زیاد هم زدم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 بهمن 1402، 19:49

سلام عزیزم،
خرد شدن یعنی خشک شده، یا از هم زدن زیاده که باعث می شه آرد رطوبت رو خیلی جذب کنه، یا از فر، یا از جنس بیکینگ پودر، بیکینگ پودر اگر می تونید هزینه کنید تیارا بخرید، فرتون گازیه یا برقی؟

fafa. heydari
جمعه، 06 بهمن 1402، 18:08

برقی عزیزم، بکینگ پودرم مهساست. خیلی کم پیش میاد کیکم خرد شده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 بهمن 1402، 08:05

جنس کیک ها فرق می کنه، توری رو طبقه دوم از پایین بذارید، حتما ده درجه از دمای گفته شده کمتر بذارید، چه تنظیمی برای کیک استفاده می کنید؟

fafa. heydari
شنبه، 07 بهمن 1402، 15:39

کانوکشن میزنم عزیزم. بعضی وقتا عجله دارم هنوز وقتی گرمه و یه ربع میشه که از فر خارج شده برش میزنم هم خرد میشه. همون طبقه دوم از پایین میزارم گاهی هم سوم اگه قالبم کوچیک باشه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 بهمن 1402، 18:49

کیک حتما باید کامل خنک شه بعد برش بخوره، ولی در مورد این کیک حالت قله ای کیکتون هم مشخص می کنه که دما براش بالا بوده، حداقل ده و حداکثر پونزده درجه، از مقداری که قرار داده بودید باید کمتر کنید.

zohrehjooni
دوشنبه، 03 مهر 1402، 01:33

سلام بر استاد عزیزم بهاره جان و تمام همراهان سایت، اینم کیک نوتلا من ، فقط من مواد دستورو نصف کردم و در قالب ۱۸ پختم ضمنا نوتلا نداشتم به جاش از شکلات صبحانه گرجی استفاده کردم و مخلوطی از گردو و فندق بین دو لایه گذاشتم ، منتها برای کرمش خیلی به مشکل خوردم شکلات صبحانه بشدت سفت و غلیظ بود با اینحال مثل دستور پیش رفتم و با شکلات آب شده مخلوط و در یخچال گذاشتم ولیکن بعد مجبور شدم رو بخار آب کمی نرمتر کنم که بتونم بعنوان فیلینگ لای کیک و همچنین روی کیک رو باهاش بپوشونم ولی بازم سفت بود و روی کیک راحت نمیخوابید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 03 مهر 1402، 06:19

سلام عزیزم،
کیک خوشمزه نوش جون خورنده ها، جنس شکلات صبحانتون متفاوت بوده و غلظت رو تغییر داده، باید ده گرم کره آب شده بهش اضافه می کردید.

Rowshan
شنبه، 06 اسفند 1401، 08:50

سلام روزتون بخیر
کیک نوتلا رو درست کردم، همه چی عالی شده بود، فقط کیک خرد میشد... مرطوب بود ولی خرد میشد طوری که با چنگال راحت نمیشد تکه کرد و به دهان برد.
من کیک رو شب قبل درست کردم و لایه ها رو روی هم گذاشتم، اما همون موقع که لایه ها رو روی هم میگذاشتم هم، کرم نوتلا بهش نمی چسبید و فقط به قسمتهایی از کیک می چسبید که با چاقو برای مسطح کردن، برش نداده بودم. موقعی که روی کیک کرم می زدم که لایه ها رو روی هم بگذارم، با قلمو شیر هم زدم به لایه ها، البته خیلی کم، ولی بازهم نمی چسبید و کرم بلند میشد.
البته در نهایت لایه ها به هم چسبیدن، اما منظورم اینه که نمیشد کرم رو راحت بدون اینکه کیک خرد بشه روی کیک کشید.
تقریبا ۱۵ ساعت هم بدون پوشش، در یخچال بود چون ارتفاع کیک زیاد بود و ظرف در دار نداشتیم که بتونیم کیک رو درونش بگذاریم و در یخچال نگه داریم.
میخواستن بدونم علت خرد شدن کیک موقع مصرف چی بوده؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 اسفند 1401، 13:56

سلام عزیزم،
تمامی مشکلاتی که فرمودید هم خرد شدن هم بلند شدن کرم از خشک بودن کیکه. به هیچ وجه کیک رو همینطوری نمی شه در یخچال گذاشت تمام رطوبتش از بین می ره باید سلفون می کشیدید، البته زمان پخت و زیاد هم زدن هم به خشکی کمک می کنه ممکنه علاوه بر این نکته، زمان پخت هم با فر شما باید کمتر می بوده یا موقع اضافه کردن آرد زیاد هم زدید.

Rowshan
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 10:57

خیلی ممنونم از راهنمایی تون. دفعه بعد که درست کنم کیک رو، درمورد تمام نکاتی که فرمودید بیشتر دقت میکنم. خیلی ممنونم از اینکه بی دریغ راهنمایی می کنید و دانش تون رو با عشق در اختیار ما قرار میدید خدا حفظ تون کنه و پایدار باشید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 16:26

لطف دارید به همچنین

وفا
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 01:59

روز خوش بانو بهاره عزیز
یک سوال از خدمتتون داشتم
به جای نوتلا از کرم فندقی کارات میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 06:46

سلام عزیزم،
بله می شه

وفا
دوشنبه، 15 شهریور 1400، 10:05

سپاس از پاسخگویی شما

مژگان پورقنبری
پنجشنبه، 17 تیر 1400، 18:25

سلام خانم  بهاره عزیزم
کلا کار با شکلات که خیلی لذت بخشه
رسپی خیلی عالی بود، ازنکته های ریزی که دائم اشاره میکنید ممنونم. من شکلات انتهای کار رو باهمزن نزدم.
کاش تو رسپی ها رولت رو هم اضافه کنید 🙏😘

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 تیر 1400، 07:03

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس
یک دستور رولت شکلاتی در سایت هست عزیزم

فاطمه زهرا
پنجشنبه، 04 دی 1399، 20:21

سلام عزیزم. من کیک رو همونطوری که از شما پرسیدم گذاشتم. روکش خامه و نوتلا و گاناش شکلات تخته ای آب شده. خیلی خوب شد. فقط خامه ش زیادی شیرین شد که فهمیدم پودر کاکائو می‌ریختم توش بهتر بود. ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 دی 1399، 08:22

سلام عزیزم،
کیکتون بسیار زیبا و عالی شده واقعا آفرین به شما و نوش جان

فاطمه زهرا
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 11:36

سلام عزیزم. خسته نباشید ❤️
من یک سوال دارم. من میخوام 1.5 سری کیک درست کنم و موادم رو توی 2 تا قالب بریزم. اما توی فر فقط یک قالب جا میشه. میتونم همه مواد رو با هم درست کنم و یک سری رو بپزم بعد از 1 ساعت بقیه مواد رو بپزم؟ یا این که اگه مواد مخلوط شده یکی دوساعت بیرون بمونه مشکل پیش میاد و باید جداگانه مواد درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 14:17

سلام عزیزم،
چه خوب که پرسیدید به هیچ وجه مایه کیک امکان بیرون موندن از فر بعد از آماده شدن و منتظر موندن نداره، کاملا پفش می خوابه و خراب می شه
دو دور درست کنید.

Mahshid Mokhtari
چهارشنبه، 03 دی 1399، 08:15

سلام بهاره خانم عزیز  
این کیک واقعا طعم خوب و لطیفی داشت
فقط اینکه من حجم مواد رو نصف کردم توی چهل دقیقه دیدم دارن روش میسوزه برداشتم و پخته بود یعنی وقتی حجم مواد کم و زیاد میشه مدت زمان هم باید تغییر کنه و اینکه بافت کیکم خیلی پودری شده بود علتش چی می‌تونه باشه وقتی برش میزدم کلی از کیک خورد میشد و می‌ریخت نمیشد یه تیکه از کیک رو تو دست نگه داشت
و درنهایت عکس فرم رو گذاشتم که ببینید آیا گذاشتم پایه توی فرم صحیح هست کیک خیلی بالا قرار نمیگیره توی فر

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 دی 1399، 09:12

سلام عزیزم،
وقتی حجم مواد کم می شه، زمان هم باید یک سوم کم شه، یعنی یک سوم زودتر از موعد گفته شده در دستور باید شروع به چک کردن کیک کنید، به خصوص که دیواره های قالبتون هم بلند بوده و همون باعث ایجاد گرمای بیشتر می شده.
علت خرد شدن کیک خشکی و پخت طولانیه. در مورد پخت کیک در مایکرویوو متاسفانه تجربه ای ندارم و فقط از شنیده ها می دونم که درست گذاشتید.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 دی 1399، 09:12

سلام عزیزم،
وقتی حجم مواد کم می شه، زمان هم باید یک سوم کم شه، یعنی یک سوم زودتر از موعد گفته شده در دستور باید شروع به چک کردن کیک کنید، به خصوص که دیواره های قالبتون هم بلند بوده و همون باعث ایجاد گرمای بیشتر می شده.
علت خرد شدن کیک خشکی و پخت طولانیه. در مورد پخت کیک در مایکرویوو متاسفانه تجربه ای ندارم و فقط از شنیده ها می دونم که درست گذاشتید.

فاطمه زهرا
سه شنبه، 02 دی 1399، 10:05

سلام خسته نباشید عزیزم. من این کیک رو خیلی زیاد درست کردم و واقعا دوستش دارم. الان میخوام برا تولد درست کنم. کیک رو با خامه بپوشونم که کاملا صاف و مجلسی بشه. چون میخوام طعم نوتلا داشته باشه میتونم خامه قنادی رو با نوتلا قاطی کنم و کیک رو باهاش پوشش بدم؟
و یک سوال دیگه هم اینکه اگه بخوام روی خامه یه لایه گلیز بدم که از کناره ها به صورت باریکه شره بره از گاناشی باید استفاده کنم که خامه دو برابر شکلات هست؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 دی 1399، 11:08

سلام عزیزم،
بعد از فرم گیری خامه نوتلا رو بهش اضافه و در خامه فرم گرفته فولد کنید.
برای گلیز شکلاتی می تونید شکلات رو به تنهایی آب کنید و یا از دو برابر خامه استفاده کنید.

فاطمه زهرا
سه شنبه، 02 دی 1399، 12:17

ممنونم. فقط نوتلا رو با چه نسبتی میتونم با خامه فرم گرفته قاطی کنم که شل نشه و فرمش رو از دست نده؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 دی 1399، 14:06

عزیزم به ازای یک کیلو خامه صد گرم بریزید. دوست داشتید بیشترم می شه ریخت

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 04:44

اینم کیک نوتلا من عشقم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 06:15

عجب کیکی شد محبوبه جون، چقدر تراز و شیکه واقعا آفرین به شما کییف کردم

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 15:23

مرسی عشقم استاد که شما باشی همین میشه دیگه فقط یه چیزی این کیک بافتش خیلی پودرییه ،کلا همینطورر باید باشه یا واسه من اینطوری شد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 17:27

ممنون از محبتتون عزیزم،
بافت کیک نباید پودری باشه یا بیکینگ پودرتون مرغوب نبوده و خیلی فعال بوده یا باترمیلک سرکه زیادی داشته.

Mahbooobeh
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 19:45

اتفاقا بکینگ پودرم مرغوبه و ۱ ق غذا خوری سرکه داخل ۱ لیوان شیر ریختم و بعد ۳/۴باتر میلک جدا کردم برای کیک نمیدونم به نظرم زیادی خورد میشد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 تیر 1397، 20:07

محبوبه جان خرد شدن کیک یا انسجام کم اون از مشکلات رایج کیکه که یکی از عوامل زیر می تونه دلیلش باشه:
1. اولین و رایج ترین دلیل همون بیکینگ پودر بیش از حده یعنی درست اندازه گیری نشده باشه یا بیکینگ پودری که استاندارد نباشه و بیش از حد فعال باشه.
2. دلیل بعدی باز به بیکینگ پودر برمیگرده، اگر ماده اسیدی زیاد باشه فعالیت بیکینگ پودر رو افزایش میده که مال شما این هم نبوده.
3. دمای کم فر یا باز کردن در فر بین پخت همین حالت خرد شدن رو ایجاد می کنه.
4. هم زدن زیاد مواد که باعث می شه رطوبت به خورد آرد بره و کم شه و همین حالت رو ایجاد می کنه.  

ركسانا
چهارشنبه، 27 دی 1396، 16:27

دوباره كيك نوتلا با رسپى استاد عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 دی 1396، 17:40

چقدر عالی شده عزیزم نوش جونتون و مرسی از عکس

ركسانا
جمعه، 24 آذر 1396، 19:58

كيك نوتلا من

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1396، 20:58

عزیزم آفرین به تلاش و همتتون و ممنون از عکس
موفق باشید

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 17:17

سلام استاداین کیک نوتلا بافتش ابری شده والبته خوب هم برش میخوره استاد میشه یک طبقه همین کیک رو بدون پودرکاکائوونوتلاوبصورت ساده اما باهمین دستورجهت اینکه بافتشون مثل هم باشه درست کنیم راستش نوتلاهادیگه مزه قدیم رونمیده وخیلی مایع هست نمیدونم اصلش روچطوری بایدتشخیص بدیم این هم کیک نوتلای من بانوتلای موجوددربازار

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 18:16

به به خیلی عالی شده نوش جونتون
نوتلا و پودر کاکائو رو نمی تونید حذف کنید ولی می تونید جایگزین کنید و به جای پودر کاکائو آرد و به جای نوتلا کره بادوم زمینی می تونید بریزید ولی قابل حذف نیستن.
من از شکلات صبحانه تلخ فرمند به جای نوتلا استفاده می کنم غلیظ تر و خوشمزست می تونید امتحان کنید.

Mojgan
شنبه، 06 آذر 1395، 03:31

سلام  خدمت بهاره جونم و همه همراهان سایت،نوتلا کیک رو با رسپی  و اموزش عالی بهاره جون درست  کردم ،همه چیز طبق دستور پیش رفت و راحت،بینهایت سپاسگزارم  عزیز دلم بهاره جون واسه  ی طعم جدید....

نظرات
zohrehjooni
پنجشنبه، 30 آذر 1402، 06:11

استادجان جان سلام
دوباره میخام کیک نوتلا رو درست کنم اما همچنان شکلات صبحانه مارک گرجی دارم که حسابی سفت و غلیظه. برای کرم قبل بهم گفته بودین 10گرم کره آب شده بهش اضافه کنم روان تر میشه حالا اینبار اینکارو میکنم ببینم چطور میشه ، سوالم اینه برای نوتلای داخل دستور کیک هم کره اضافه کنم که شکلات صبحانم یه کم شل تر بشه یا نه ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 آذر 1402، 07:40

سلام عزیزم،
به کرم داخل کیک هم ده گرم کره اضافه کنید.

Nasrin pastry
سه شنبه، 01 تیر 1400، 13:56

سلام بهاره جان ، امکانش هست تو این دستور کیک، نوتلارو حذف کنم و کره بادام زمینی جایگزینش کنم؟ اگر امکانش نیست ،دستوری تو سایت دارید یا میشناسید که بتونم با کره بادام زمینی خود کیکو درست کنم و بعنوان طعم دهنده از کره بادام زمینی استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 تیر 1400، 16:07

سلام عزیزم،
متاسفانه میزان چربی متفاوتی دارن و قابل جایگزینی نیستن در سایت هم چنین کیکی نداریم شرمنده

Fateme khorshid
يکشنبه، 03 اسفند 1399، 21:29

سلام بهاره عزیز
ببخشید میشه اینو کیک رو داخل قالب میان تهی پخت؟
واینکه میشه خواهش کنم مواد اولیه رو ب ترازو بگید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 اسفند 1399، 08:24

سلام عزیزم،
بله این کیک در قالب میان تهی هم قابل پخته.
دقت کنید که در تبدیل واحدها درصد خطا وجود داره و تبدیلشون کار درستی نیست و به همین دلیل من طبق منبع پیش می رم، اگر منبع به گرم باشه با ترازو و اگر به پیمانه باشه با پیمانه اندازه گیری می کنم به شما هم توصیه می کنم برای موفقیت در شیرینی پزی به دستور وفادار باشید و همین کار رو بکنید. 

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 08:50

سلام عزیزم خوبی میشه این کیک رو تو قالب لوف درست کرد؟ سایز قالبم ۲۷ در ۱۰ سانت هست

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 10:25

سلام محبوبه جان،
عزیزم متاسفانه برای کیک هایی که رطوبت بالایی دارن بهتره که از قالب لوف استفاده نشه چرا که فشردگی قالب و دیواره های بلندش ایجاد شفتگی می کنه. می تونید مواد رو یک و نیم برابر کنید، یعنی تک تک مواد اولیه رو تقسیم بر دو کنید که بشه نیم برابرش و به مواد اصلی اضافه کنید مثلا آرد به جای دو پیمانه بشه سه پیمانه و تخم مرغ بشه 4 و نیم عدد الی آخر...

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 10:48

ممنون عزیز دلم

Mahbooobeh
چهارشنبه، 20 تیر 1397، 12:36

ممنونم عزیزم

ركسانا
جمعه، 24 آذر 1396، 20:38

مرسى بهاره جون خيلى كيك خوشمزه و لطيفى بود ولى من ترسيدم بسوزه وقتى ديدم خلال تميز بيرون اومد به جاى يك ساعت ،بعد از چهل دقيقه از فر خارجش كردم٠اگر بيشتر در فر مى موند ، مى سوخت؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 آذر 1396، 20:57

سلام رکسانا جان،
عزیزم فرها با هم متفاوت هستن و زمانیکه رویه کیک بسته شه، از دورش تیره شه و خلال از وسط کیک تمیز بیرون بیاد یعنی پخته و اگر بیشتر بمونه می سوزه یا لطافتش کم می شه، حتما و حتما و دماسنج فر تهیه کنید تا دمای پخت دقیق باشه.

Sadaf
چهارشنبه، 29 دی 1395، 09:08

سلام بهاره جون
می خوام این کیک رو امتحان کنم ولی با توجه به مرطوب بودنش که گفتيد نگران سایز و نوع قالب شدم
به نظرتون تو قالبم که ۲۷ سانتی هست و از همین قالب های معموليه مناسبه؟ البته یه دونه قالب می خوام بریزم. و زمانشم به نظرتون بعد چقدر نگاه کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 دی 1395، 13:58

سلام صدف جان قالب 27 سانت برای این کیک بزرگه و ارتفاعش رو خیلی کم می کنه. به دلیل کم شدن ارتفاع مشکلی برای پخت پیش نمیاد و وسطش خام نمی مونه ولی از زیبایی کیک کم می شه.
اگر خواستید از این قالب استفاده کنید، زمان رو تغییر ندید و بعد از همون یک ساعت چک کنید چون توی قالب پهن زمان پخت اضافه نمی شه.

Sadaf
پنجشنبه، 21 بهمن 1395، 22:41

ممنون از راهنمایی تون بهاره جون
من همون روز درست کردم و خیلی عالی شد
بافتش خیلی نرم و دوست داشتنی بود
فقط انقدر هیجان زده شدیم واسه خوردن که متاسفانه عکس نگرفتیم
بازهم ممنونم ❤

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 بهمن 1395، 06:19

عزیزم نوش جونتون همین که متوجه شدم راضی بودید و لذت بردید یه دنیا ارزشمنده

PARIS
جمعه، 19 آذر 1395، 15:20

سلام بهاره جون
دست مریزاد، رسیپی سر راست ، تست  بی نظیر، همه چی عالی ....

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 آذر 1395، 17:16

ممنون عزیزم نوش جونتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک