پاند کیک سورپریز

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

پاند کیک سورپریز

Surprise Pound Cake
چهارشنبه، 02 تیر 1395، 07:54   مشاهده: 26,990

برو به رسپی دستپخت های کاربران

پاند کیک چیه و از کجا اومده؟

پاند کیک Pound Cake، کیکی کره ای، فشرده، مرطوب و خوش طعمه که معمولا در قالب لوف یا قالب میان تُهی پخته می شه. دستور این کیک، اولین بار در اوایل قرن هجدهم میلادی (early 1700s) نوشته شده و یکی از ابداعات محبوب تاریخ شیرینی پزی انگلستانه.
لغت "پاند Pound" در پاند کیک به یکی از واحدهای اندازه گیریِ وزن اشاره داره که هر پاند معادل "453.592" گرمه. با وجود اینکه بیشتر کشورها از واحد "گرم" برای اندازه گیری وزن استفاده می کنند، ولی واحد پاند برای وزن کردن هنوز هم در انگلستان و آمریکا مرسومه. علت گذاشتن واحد اندازه گیری روی این کیک، حجم یک پاندی هر کدام از مواد اولیه، در دستور ابتدایی پاند کیکه. این کیک با یک پاند کره، یک پاند شکر، یک پاند آرد و یک پاند تخم مرغ آماده می شده.
مواد تشکیل دهنده دستور کلاسیک این کیک (دستور اولیه در قرن هجدهم) هیچ نوع مایعاتی نداشت و رطوبتش فقط از تخم مرغ تامین می شد. در اون زمان هنوز بیکینگ پودر و جوش شیرین هم بصورت صنعتی تولید نشده بود، بنابراین حجم دهی در این کیک صرفا توسط زدن کره و شکر (کریمینگ) و اضافه کردن تخم مرغ ها انجام می شد. دستور پاند کیک قبل از اختراع همزن برقی منتشر و متداول شد، که به دلیل نبود همزن برقی درست کردن این کیک بسیار زمان بر بود. مثلا یک ساعت تمام کره و شکر رو با قاشق چوبی هم می زدند، بعد نُه تخم مرغ (معادل یک پوند) رو دونه دونه اضافه و مخلوط می کردند، برای پخت هم کیک رو در فرهای آجری می ذاشتند که به آرومی بپزه. در انتها هم به خاطر نبود یخچال، کیک پخته شده رو در کمدی به عنوان اسباب پذیرایی نگهداری می کردند. ولی هیچ کدوم از این مشکلات مانع محبوبیت پاند کیک نشد، بطوریکه آموزش تهیه پاند کیک جزو جدا نشدنی کلاس های خانه داری دختران در دبیرستان ها بود.

دستور این کیک اولین بار در انگلستان، در سال 1747 میلادی، در کتاب هنر آشپزی Art of Cookery نوشته حنا گلاسه "Hannah Glasse "، به چاپ رسید. مثل کیک 1234 از دلایل محبوبیت این کیک، میزان برابر مواد اولیه کیک بود که حفظ کردن دستور رو برای افراد بی سواد بسیار آسون می کرد، همچنین حجم بالای کیک، بسیار مناسب سرو کردن در خانواده های پرجمعیت قرن هجدهم بود.


منبع عکس:https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Art_of_Cookery_Made_Plain_and_Easy

در همون قرن هجدهم میلادی، دستور این کیک محبوب با مهاجران انگلیسی به آمریکا سفر کرد و انقدر بین مردم جا افتاد، که بین دستورات اولین کتاب آشپزی ایالات متحده آمریکا، به نام آشپزی آمریکایی American Cookery نوشته آملیا سیمونز Amelia Simmons در سال 1796 میلادی به چاپ رسیده.


منبع عکس: https://www.amazon.com/American-Cookery-Antiquarian-Cookbook-Collection/dp/1449423132

پاند کیک، در ایالات جنوبی آمریکا بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به همین دلیل، به مروز زمان روی این کیک تغییراتی ایجاد کردند، که منجر به سبک تر شدن کیک شد. این تغییرات که در سال 1881 میلادی، در کتابی به نام What Mrs. Fisher Knows about Old Southern Cooking نوشته شد، شامل اضافه کردن مایعات (شیر، آبمیوه ...) و کم کردن کره کیک بود. خوبه بدونید کتاب گفته شده، اولین کتابی بود که توسط یک آمریکایی سیاه پوست نوشته شد و به چاپ رسید.


منبع عکس: https://www.amazon.co.uk/Fisher-Knows-Southern-Cooking-America/dp/1557094039

پاند کیکِ با شیر، انقدر محبوب شد که لقب پاند کیک میلیون دلاری گرفت. تغییر بعدی روی دستور پاند کیک در اوایل قرن بیستم میلادی 1900s اتفاق افتاد. در اون زمان بیکینگ پودر هم به دستور کیک اضافه شد که باز هم کمک به سبک تر کردن و پفکی تر شدن کیک می کرد. از ابتدای قرن بیستم و با پیشرفت در تکنیک ها و ابزارهای شیرینی پزی، دستورهای متنوعی از پاند کیک به چاپ رسید، مثل جایگزینی شیر با باترمیلک یا ساورکریم.
یا اضافه کردن پودر کاکائو به مقداری از مایه کیک و مرمری کردن پاند کیک و حتی جایگزینی کره با پنیرخامه ای. چیزی که در مورد بافت این کیک باید بدونید اینه که حتی با اضافه کردن بیکینگ پودر و شیر این کیک بافتی مرطوب و فشرده داره، دور تا دور کیک قهوه ای و تیره رنگه و رویه ای ترک خورده داره.

خوبه بدونید استفاده از چهار ماده اولیه با نسبت های یکسان (1:1:1:1) برای پخت کیک، مختص کشور انگلستان نبوده و در همون قرن هجدهم، کیکی به نام "quatre-quarts" در فرانسه پخته می شده که معنی لغوی این عبارت، چهار تا یک چهارمه که به چهار ماده اولیه با وزن یک چهارم کیلوگرم اشاره داره. در آلمان هم کیکی به نام Eischwerkuchen وجود داره که در پخت اون همه مواد باید هم وزن تخم مرغ باشند و در واقع از نسبت یکسان استفاده می شه.پاوند کیک معمولا بدون رویه و کرم آماده می شه و همین اون رو مناسب پیک نیک، مسافرت، تغذیه مدرسه و عصرونه می کنه. به دلیل محبوبیت این کیک، چهارم مارس رو در آمریکا روز ملی پاند کیک نامگذاری کردند.


منبع عکس: https://southfloridareporter.com/today-national-pound-cake-day/

کیک سورپرایز چیه؟؟

از اونجائیکه تعداد زیادی کیک کره ای مثل کیک آلبالو، زاخرتورته، کیک پرتقال، کیک میوه ای تابستونی، کیک پرتقال و سمولینا، کیک نوتلا، کاپ کیک وانیلی، کیک 1234، کیک لیمو، کیک عصرونه با رویه اشتروزل، کیک سیب، کیک برگردان آناناس و کاپ کیک شکلاتی در سایت آموزش داده شده و پاند کیک هم تکنیک مشابهی داره، از طرفی مایل به گذاشتن دستور سنتی این کیک معروف بودم ولی دوست نداشتم این پُست، بدون نکته باشه کیک رو بصورت سورپرایز درست کردم. 
کیک سورپرایز surprise cake دو نوعه و هر دو نوع، با همه دستورهای مورد پسندتون قابل درست کردنه. این تکنیک در کمال سادگی، تنوع و شادی خاصی به میز پذیراییتون می ده و خوبه که در موردش بدونید. نوع اول به این صورته که کیک با دستور دلخواه رو پخته و لایه بندی می کنید. جز لایه رویی، وسط باقی لایه های کیک رو با چاقو خالی و با اسمارتیز، پاستیل یا شکلات چیپسی پُر می کنید، بعد روی کیک رو پوشش داده و تزئینات دلخواه رو روش انجام می دید. وقتی کیک برش می خوره، این تنقلات رنگی بیرون می ریزه و مهمون ها رو سورپرایز می کنه.


منبع عکس: https://www.bettycrocker.com/recipes/rainbow-surprise-inside-cake/ac4233e4-f5de-4750-ad6e-50fdf624d50b

برای نوع دوم که تکنیکال تره و در این دستور هم آموزش دادم دو نوع کیک لازمه. یک نوع کیک دلخواه رو پخته و کاتر می زنید. مایه کیک دوم رو آماده کرده، قبل از پخت قسمت های کاتر زده رو وسط مایه کیک قرار می دید و به این صورت طرح ایجاد می شه. این کیک با برش خوردن طرح رو نشون می ده و مهمان ها رو سورپرایز می کنه، که بصورت مرحله ای خدمتتون آموزش دادم.


منبع عکس: https://jollytomato.com/heart-surprise-cake-for-valentines-day/

نکته مهم: همونطور که گفتم در این پست، دستور پاند کیک کلاسیک، بدون بیکینگ پودر و شیر رو آموزش دادم تا با یک دستور اصیل بین المللی آشنا شید. اما با توجه به نداشتن این دو ماده اولیه بافت سنگین تری نسبت به بقیه کیک های کره ای خواهید داشت البته با طعم و عطری بینظیر. اگر کیک کره ای ساده سبک مدنظرتونه می تونید کیک 1234، یا کیک میوه ای تابستونی (بدون میوه) رو درست کنید، ضمن اینکه دستور کیک صبحانه با روغن مایع و شیر هم در سایت موجوده. 


منبع: http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/pound-cake-recipe.html


مواد لازم (هم دمای محیط):
تخم مرغ: چهار عدد
آرد: یک و یک دوم پیمانه
شکر: سه چهارم پیمانه
کره: صد و پنجاه گرم
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

مواد لازم کیک سورپریز:

کیک اسفنجی: معادل یک دستور
رنگ خوراکی ژله ای دلخواه: یک دوم قاشق چایخوری


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.


  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. 
  • برای زدن کره و شکر (کریمینگ) نیاز به شکر دونه ریز هست. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه. پس به هیچ وجه بیش از این، شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه، که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کلیه مواد اولیه رو نیم ساعت زودتر، از یخچال برای هم دما شدن خارج کنید، اما از اونجائیکه کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شند، کره رو فقط و فقط ده دقیقه تا یک ربع زودتر از یخچال دربیارید. منظور از به دمای محیط رسیدن کره، دمایی بین 19 تا 23 درجه ی سانتی گراده. کره ای که به این دما رسیده، وقتی انگشتتون رو روش فشار بدید فرو می ره و جای انگشتتون روش میوفته و از اون مهمتر در این دما کره قابل برش دادن و قسمت شدنه.
  • از اونجائیکه تعداد مواد اولیه در این دستور کمه و طعم کره غالبه، می تونید از رنده پوست لیمو یا پرتقال به همراه وانیل استفاده کنید. نحوه رنده کردن پوست مرکبات رو در این پست توضیح دادم.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و کیک رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.
آرد اندازه گیری و الک شده و نمک رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. 

قالب لوف ده در بیست سانت رو با روغن مایع یا کره با برس شیرینی پزی چرب کرده و بعد کاغذ بندازید. در دستورهایی که چربی زیاد دارند، احتمال رنگ گرفتن قالب، به مرور زمان بر اثر چربی وجود داره و به همین دلیل بهتره دیواره ها رو هم کاغذ بندازید.کره و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن برقی به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه.  نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. این رو بدونید که انجام صحیح این مرحله، رمز کیک کره ای با بافتی یکدست، سبک و بدون شفتگیه. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید. 

نکته: در همزن ایستاده در کل مراحل این دستور از سری پدالی استفاده کنید.تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه کنید و بعد از اضافه کردن هر کدام ابتدا با دور متوسط همزن برقی و بعد با دور تند بزنید تا کاملا یکدست شه، بعد از مخلوط شدنِ تخم مرغ ها، وانیل (در صورت تمایل به همراه رنده پوست مرکبات) رو اضافه کرده و در حد مخلوط شدن هم بزنید. به خصوص در فصل گرما، اگر مواد کمی حالت تکه ای گرفت نگران نشید.مواد خشک رو در دو مرحله به مایه کیک اضافه کنید و با کمترین دور همزن برقی فقط و فقط در حدی هم بزنید که رگه های آرد دیده نشه. 

نکته: اگر همزن برقی استانداردی ندارید و کندترین دور همزن سرعت بالایی داره، اضافه کردن آرد رو با لیسک انجام بدید.غلظت مایه کیک به این شکله. مایه کیک رو در قالب بریزید، روش رو با پالت یا پشت قاشق صاف کنید. با توجه به اینکه پاند کیک، همیشه ترک می خوره، اگر دوست دارید ترک حتما در وسط کیک بیوفته، یک چاقو رو با روغن مایع چرب کنید و وسط مایه کیک بکشید. این کار رو می تونید ده دقیقه بعد از شروع پخت هم انجام بدید، ولی قالب رو نباید بیرون بیارید، باید با سرعت چاقوی چرب شده رو در فر ببرید و با چاقو وسط کیک بکشید.کیک رو به مدت چهل تا چهل و پنج دقیقه در فر بگذارید.بعد از چهل دقیقه، سیخ چوبی رو وسط کیک فرو کنید، اگر تمیز بیرون اومد و رویه کیک رنگ گرفته بود یعنی پخته، در غیر اینصورت پنج دقیقه دیگر هم بپزید. قالب رو بعد از اتمام پخت روی توری خنک کننده قرار بدید و بعد از یک ربع از قالب خارج کنید و بدون قالب روی توری بذارید تا عرق نکنه. 

این کیک و باقی کیک های عصرانه کره ای، فقط در حالتی لطافت و بافت عالیشون حفظ می شه که هم دمای محیط سرو شند. پس اگر فضای منزل خنکه اصلا کیک رو در یخچال قرار ندید و در ظرف دربسته در دمای محیط نگهداری کنید. اما در فصل گرما که مجبور به نگهداری کیک ها در یخچال هستید نیم ساعت قبل از سرو، کیک رو از یخچال خارج کنید. پاند کیک پنج روز در دمای محیط و یک هفته در یخچال ماندگاری داره. پاند کیک سورپرایز: 

برای درست کردن این نوع کیک سورپرایز، قبل از تهیه مایه پاند کیک، باید طرح میانی رو آماده کنید. برای طرح میانی می تونید از دستور کیک اسفنجی، رولت، کیک شیفون ساده، کیک شیفون شکلاتی، کیک ساده یا کیک وانیلی استفاده کنید. اگر از کیک شیفون ساده استفاده می کنید مواد رو نصف کنید. ولی برای بقیه کیک ها کل مواد رو طبق دستور آماده کنید و در سینی رولت 25 در 35 بریزید و طبق دمای دستور بپزید. من از کیک اسفنجی ساده استفاده کردم.
بعد از اینکه کیک دلخواه رو طبق دستور آماده کردید، در انتهای کار و قبل از ریختن مایه کیک در قالب، با استفاده از رنگ خوراکی ژله ای (آمریکالر، شف مستر) رنگش کنید. برای رنگ کردن، از اونجائیکه که کیک نباید زیاد هم بخوره، چند قاشق از مایه کیک رو در کاسه ای بریزید، رنگ دلخواه رو بهش اضافه کنید و خوب هم بزنید. حالا مایه کیکِ رنگ شده رو به بقیه مواد اضافه کرده و با احتیاط فولد کنید تا رنگش یکدست شه. سینی رولت رو کاغذ روغنی بندازید و مایه کیک رو با پالت یا پشت قاشق در سینی پخش کنید. سینی رو به مدت یک ربع در فر، در دمای گفته شده در دستور انتخابی بپزید.بعد از یک ربع کیک رو تِست کنید. وقتی انگشتتون رو روش فشار می دید باید حالت اسفنجی داشته، بدون رطوبت باشه و خلال دندون هم از کیک تمیز دربیاد. کیک پخته شده رو روی توری خنک کننده بذارید تا به دمای محیط برسه. بعد از رسیدن به دمای محیط، کاغذ روغنی رو از کیک جدا کنید، دور کیک محافظ غذا (سلفون) بپیچید و بعد اون رو در فریزر قرار بدید. کیک باید یک ساعت در فریزر استراحت کنه تا خوب و تمیز کاتر بخوره. اگر فریزرتون جا نداره می تونید کیک رو به چند قسمت تقسیم کنید، روش محافظ غذا بکشید و بعد در فریزر بذارید.
بعد از یک ساعت کیک رو در بیارید و کاتر دلخواه بزنید. چیزی که در انتخاب کاتر مهمه طرحش نیست، بلکه ارتفاعشه. حتما و حتما قبل از کاتر زدن اون رو در قالبتون بذارید و تِست کنید. کاتر باید در قالب جا شه و وقتی اون رو ته قالب می ذارید روش چند سانت خالی بمونه.
کیک فریز شده رو در بیارید و با کاتر مناسب قالب بزنید. حتما یک بار کیک های کاتر زده شده رو در قالب بچینید تا از تعدادش مطمئن شید. کیک ها باید کل طول قالب رو پر کنه، یکی دو تا هم اضافه داشته باشید. کیک باقی مونده و کاتر نخورده رو می تونید در فریزر نگه دارید و باهاش کیک پاپس (کیک چوبی) درست کنید.حالا یک سینی یا بشقاب رو با کیسه فریزر یا محافظ غذا بپوشونید و کیک های کاتر زده شده رو روش بچینید و در فریزر بذارید. این کیک ها تا وقتی مایه پاند کیک حاضر شه باید در فریزر باشند. علت این کار اینه که اولا وقتی کیک ها مجددا در فر می رند، تیره نشند و دوم اینکه فشار پاند کیکِ در حال پخت، شکلشون رو تغییر نده.
حالا مایه پاند کیک رو طبق دستور آماده کنید (سایز قالب، آماده سازی قالب، دمای پخت طبق دستور بالا). همونطور که در عکس نهایی می بینید، پایین قلب ها خالیه، اگر دوست دارید زیر طرح هم پُر باشه دستور رو یک برابر و نیم برابر کنید. بعد از آماده شدن مایه پاند کیک، مقداری از مواد رو در قیف ریخته، به ارتفاع یک سانت از ته قالب رو بپوشونید.قالب رو پنج دقیقه در فر بذارید تا روش بسته شه. این کار باعث می شه کیک های کاتر زده شده فرو نرند. حالا یک قاشق از مایه کیک رو مثل یک نوار طولی وسط قالب بریزید. این یک قاشق در اثر گرما آب می شه ولی مهم نیست. کیک های کاتر زده شده رو از فریزر خارج کنید و بصورت طولی در قالب بچینید. اون مایه کیکی که مثل نوار ریختید مثل چسب عمل می کنه، طول قالب باید با کیک های کاتر خورده کاملا پر شه.باقی مایه پاند کیک رو با قیف یا با قاشق ابتدا در دو طرف کیک کاتر خورده و بعد روش بریزید. قالب رو نیم ساعت در فر بذارید، بعد از نیم ساعت مجازید کیک رو چک کنید. روی کیک و دیواره های کیک باید طلایی شده باشه و خلال دندون از وسط کیک تمیز در بیاد. بعد از پایان پخت، قالب رو روی توری خنک کننده بذارید و یک ربع بعد از قالب خارج کنید. بافت پاند کیک فشرده و کره ایه، دور تا دور کیک تیره و قهوه ای می شه و روش ترک می خوره، ولی با وجود فشردگی حالت شفتگی در بافت وجود نداره.پاند کیک رو می تونید در ظرف در بسته پنج روز در دمای محیط، یک هفته در یخچال و سه ماه در فریزر نگهداری کنید. دقت کنید که پاند کیک باید گرم یا هم دمای محیط سرو شه.  

دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
پنجشنبه، 05 بهمن 1402، 23:44

سلام شف بهاره جان، به احترامت تمام قد می ایستم و ممنونم ازت که بدون چشمداشت بهمون آموزش زندگی میدی، امروز پاند کیک رو پختم و چون قالب لوف هم سایز دستورنداشتم از دوتا قالب مقوایی کوچیکتر که از قبل داشتم استفاده کردم توو یکیش سورپرایز پختم به اندازه یک سوم از مایه اضافه اومد که ریختم توو قالب دوم. با باترکریم ایتالیایی تزیین کردم ، هرچند من مبتدی نتونستم اونجور که باید ماسوره بزنم ولی در مجموع خیلی سورپرایز جالبی بود ضمنا با وجود کره زیاد در مایه کیک ، اصلا طعم کره حس نمیشد(کره میهن) . البته با ذائقه من کیکهای عصرونه مرطوبتری مثل کیک میوه تابستونی بیشتر جوره، شایدم من نتونستم پاندکیک رو اونجور که باید بپزم !

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 06 بهمن 1402، 09:19

سلام عزیزم،
واقعا لذت می برم از اینهمه هنر و تلاش و پشتکارتون، آفرین بهتون، یک مقدار بد قلقه این کیک، احتمالا باید پخت رو کمتر کنید.

zohrehjooni
دوشنبه، 02 بهمن 1402، 22:34

استادجان این کرم که روی کیک سورپرایز قلبی مالیده شده دقیقا چی هست؟ آیا میشه از کرم قهوه در کیک لوف قهوه استفاده کرد و به همین شکل تزئین کرد؟ یا مثلا باترکریم آلمانی رو مثل عکس صاف رو کیک بمالیم میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 بهمن 1402، 06:27

سلام عزیزم،
این باترکریم آمریکائیه، ولی خیلی با ذائقه ایرانی ها باترکریم آمریکایی سازگار نیست، هر نوع باترکریمی که خودتون دوست دارید بزنید همین شکل می شه.

Roghayeh
شنبه، 28 مرداد 1402، 12:38

اولین تجربه پاند کیک و کیک سورپرایزم بود. سپاس همیشگی از شما.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مرداد 1402، 13:54

سلام عزیزم،
چقدر قشنگ شد، کیف کردم از اینهمه سلیقه نوش جونتون و ممنون از عکس

MH
دوشنبه، 13 ارديبهشت 1400، 11:18

سلام
من طبق دستور شما درست کردم
عالی شد
ممنون از لطف شما بابت آموزش عالی در این سایت منحصر به فرد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 ارديبهشت 1400، 16:18

سلام به شما،
درست کردن کیک بدون بیکینگ پودر اصلا کار ساده ای نیست واقعا آفرین به شما.
دیروز متاسفانه پیغامتون در پست کیک هویج تائید نشد، پاسخ به سوالتون اینه که کیک هویج نرمه ولی نباید خیلی خرد شه.

MH
دوشنبه، 13 ارديبهشت 1400، 19:06

ممنون
کیک هویج من نرم و لطیف و ابری و مرطوب و خوشمزه بود.
من چون قبلا  کیک هویج ندیده بودم ذهنیتی نداشتم.
اما کسانی که خوردند همه تعریف کردند.
برای افطار درست کردم ولی تا  فردا صبح اثری ازش نموند.
از لطف محبت شما بی نهایت سپاسگذارم.

zeinab irani
جمعه، 23 آبان 1399، 19:12

این عکس رو هم گذاشته بودم ارسال نشده بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 آبان 1399، 19:49

به به واقعا عالی آفرین به شما

zeinab irani
پنجشنبه، 22 آبان 1399، 19:06

با سلام دمت شما استاد گرامی، پاند کیک سورپرایز من، بسیار خوشمزه و عالی مثل همیشه با دستورات دقیقزو عالی شما، یک دنیا سپاس از لطف بی دریغتون،. داخلش قلب صورتی کیک صبحانه و با تزیین کرم پنیر خامه ای و گاناش شکلات که رنگ قرمز زدم، البته میخواستم حالت چکه ای داشته باشه ولی تا پایین کیک چکه ها نرسه اما نشد ولی خیلی خوشمزه بود. ممنون از رسپی عالیتون.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 آبان 1399، 08:24

سلام عزیزم،
کیف کردم چقدر زیبا شده کیکتون واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

Sabaii
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 07:33

اینم کیک پوند من(با کشمش)
بسی پوک و خوشمزه
سپاس از شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 08:36

سلام عزیزم،
پاوند کیکتون عالی شده واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

Negar77
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 07:47

سلام استاد اینم از پاوند کیک من خیلی خوشمزه بود ممنونم داخلش کیک ساده و روش رو با باترکریم آلمانی تزیین کردم اولین تجربه بود ولی خیلی خوب شد ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 10:42

سلام نگار جان،
چقدر زیبا و تمیز در آوردید عزیزم خیلی عالیه، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

شروین عطرسایی
پنجشنبه، 26 دی 1398، 13:02

سلام خانم وحید. خواستم طبق معمول تشکر کنم از توضیحات و دستورهای دقیق  و کاملتون. خیلی وقت بود میخواستم پاوند کیک رو درست کنم وقت نمیشد.. بالاخره امروز طلسم اش شکسته شد.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 26 دی 1398، 14:59

سلام به شما،
واقعا آفرین به همت و هنرتون بسیار عالی شده، نوش جونتون باشه و مرسی از عکس

Star Rafee
چهارشنبه، 10 مهر 1398، 11:55

بهاره جان من میخوام چنین کیکی برای تولد خودم درست کنم که تم پاییزی داشته باشه! آیا میتونم از دستور همین پاند کیک شما استفاده کنم؟ یا کیک دیگه ای رو پیشنهاد میکنین؟
چون از خامه نمیخوام استفاده کنم مایل نیستم کیک اسفنجی درست کنم. دلم میخواد خود کیکم خوشمزه باشه! خیلی خیلی ممنون از راهنماییت عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 مهر 1398، 17:17

سلام عزیزم،
پاوند کیک به دلیل چربی زیاد و نداشتن بیکینگ پودر خیلی مناسب رنگ اضافه کردن و تزئین نیست، من کیک کره ای 1234 یا کیک شیفون رو پیشنهاد می کنم، هر دو خوشمزه و قابل اضافه کردن رنگ و تزئین هستن.

Star Rafee
شنبه، 13 مهر 1398، 07:04

ممنونم عزیزم واقعا لطف کردی!

sunny
چهارشنبه، 08 خرداد 1398، 15:31

سلام بهاره جون.عزيزم با وجود استاد نازنين و مهرباني مثل شما شاگردهاتون هيچ وقت نااميد نميشن.اين هم پاوند كيك دومم البته قول ميدم سري بعد از اين هم بهتر شه تازه لم قالب لوف اومده دستم.باز هم يك دنيا سپاس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 خرداد 1398، 15:34

عزیزم لطف داری قطعا هنر و اراده و پشتکار خودتونه. دقیقا در همه منابع این نکته رو ذکر می کنن که  قالب لوف سخت ترین و نکته دارترین قالبه. خوشحالم که دارید تجربه کسب می کنید و یاد میگیرید. کیکتون هم عالی شده، نوش جونتون باشه ممنون از عکس

sunny
سه شنبه، 07 خرداد 1398، 13:30

استاد عزيز و مهربانم سلام و وقت به خير امروز اين كيك عالي رو درست كردم فقط مثل شما روش صاف نشده و همانطور كه در عكس پيداست يك ربع آخر وسطش ترك خورد و دورش پخته بود ولي وسطش نپخته بود و قلمبه شد و بالا اومد و من مجبور شدم تا زمانيكه كامل وسطش هم بپزه صبر كنم و به همين خاطر يه كم هم روي كيكم قهوه اي شد تا طلايي به نظرتون ايراد كارم كجاست عزيزم؟دماي فرم بالا بوده؟فر من هم كه قبلا عرض كردم برقي هست ماركش همHotpointهست Ariston ايتاليا.درجه اش هم روي ١٧٥ گذاشته بودم و سايز قالبم هم ٢٢در١٢ هست عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 خرداد 1398، 17:03

سلام عزیزم،
جنس قالبتون نسبت به مال من نازک تر بوده برای همین دور کیک گرفته و وسطش خام مونده و طول کشیده تا بپزه و بالا اومده، اینجور مواقع نوار پخت دور قالب ببندید. دما رو روی 170 بذارید و ببینید تنظیم مناسب برای کیک ساده در دفترچه چی نوشته شده. در بسیاری از فرهای برقی خوب، تنظیمی غیر از کانوکشن برای کیک های ساده پیشنهاد می شه شاید با تنظیم دیگه نتیجه بهتری بگیرید.

sunny
چهارشنبه، 08 خرداد 1398، 07:36

سلام مجدد شف عزيز و مهربان الان دوباره كيك رو درست كردم كه با راهنمايي و توصيه هاي عاليتون مثل هميشه مشكل حل شد.البته پاوند كيك ساده درست كردم.گزينه ي آپلود عكس رو پيدا نكردم كه عكسش رو براتون ارسال كنم عزيزم يك دنيا ممنون كه انقدر سخاوتمندانه و با حوصله راهنمايي ميكنيد.كلي عشق تقديم به شما استاد مهربانم♥️

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 خرداد 1398، 08:36

سلام عزیزم،
خیلی خیلی خوشحالم که ناامید نشدید و با پشتکار دوباره درست کردید و رفع اشکال شد. نوش جونتون باشه.
گزینه آپلود سر جاشه فکر کنم یک بار باید ریفرش Refresh می کردید صفحه رو به هر حال موفق باشید و ممنون از پیغامتون

Saeedeh.sh
جمعه، 28 ارديبهشت 1397، 01:17

ببخشید بهاره جان بازم سوال.
وقتی پاند کیک رو در کپسول های کوچک کیک صبحانه درست کنم دما و زمان پخت چه تغییری می کنه؟ و این کپسولها هم نیازبه چرب کردن و ارد پاشی هم دارند؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 ارديبهشت 1397، 05:18

سلام سعیده جان،
عزیزم نیازی به تغییر دما نیست، زمان بین 25 تا 30 دقیقه بعد از 25 دقیقه چک کنید بسته به سایز ممکنه تا ده دقیقه بیشتر نیاز باشه.
این قالب های کاغذی درست مثل کپسول های کاپ کیک جز در مواردی خاص نیازی به آماده سازی یعنی چرب کردن و غیره ندارن و همینطوری می تونید مایه کیک رو در اون ها بریزید.

Saeedeh.sh
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 11:34

سلام بهاره جان شما فوق العاده خوب و کامل توضیح می دید من پاند کیک رو ساده درست کردم عالی شد . از وقتی با سایت شما اشنا شدم خیلی مطالب مفید یاد گرفتم اینکه همه مطالب را علمی توضیح می دید خیلی خوبه براتون بهترین ارزوها رو دارم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 15:33

سلام سعیده جون،
عزیزم بسیار عالی درست کردید، آفرین به همتتون و ممنون از عکس، کار خوبی کردید ساده درست کردید چون سالم تره و دستورش حتی بیکینگ پودر هم نداره.

ركسانا
چهارشنبه، 15 آذر 1396، 11:24

اين هم كيك سورپرايز من٠ مايه كيكم كم بود ولى بچه هام دوست داشتند

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 آذر 1396، 20:07

به به رکسانا جان،
عالی شده عزیزم نوش جونتون ممنون از عکس

homa
سه شنبه، 16 آبان 1396، 10:09

سلام استاداین کیک خیلی زیباست وبایک برنامه ریزی چندساعته البته برای من تازه کارکم تجربه میشه یک کیک خوشگل برای هدیه پخت ازتون تشکرمیکنم برای اینکه زحمت میکشیدوبرای مافرصت تجربه های جدید ایجادمیکنیداین هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 11:33

هما جون شما کجا کم تجربه اید خیلی خیلی عالیه من که کییف کردم با این قلب های قرمز خوشگل نوش جونتون عزیزم

نظرات
zohrehjooni
دوشنبه، 02 بهمن 1402، 22:17

درود بر شف بهاره جان عزیزم. من میخام برای قلب های سورپرایزی کیک ساده ای که در ترایفل آموزشش رو گذاشتید بپزم یک سینی 25*35 دارم با ارتفاع دو و نیم سانت و یک قالب 25*35 با ارتفاع 4 سانت و یک قالب 22*30 با ارتفاع 5سانت . شما پیشنهاد میدین از کدوم استفاده کنم ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 بهمن 1402، 06:27

سلام عزیزم
قالب  22*30 مناسبه

homa
چهارشنبه، 20 دی 1402، 09:25

سلام براستادعزیزم سوالی دارم به جای کیک پاند با کدام دستور کیکها میتونیم کیک سورپرایز را بپزیم ممنون که زحمت میکشید وپاسخ میدین درپناه خدا باشید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1402، 16:02

سلام هما جان،
عزیزم اگر بخواید بصورت سورپرایز باشه، باید مایه کیک غلیظ  باشه که بیشتر کیک های کره ای ، مثل کیک 1234 و کیک میوه ای تابستانی این قابلیت رو دارن.

zohrehjooni
شنبه، 16 دی 1402، 15:00

سلام مجدد
استادبهاره جان در توضیحات کیک سورپرایز فرمودین اگر میخایم زیر قلبها هم پر باشه دستور پاندکیک رو یک و نیم برابر کنیم،  در اینصورت قالب همچنان لوف ۱۰×۲۰ باشه یا بزرگتر؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 دی 1402، 17:30

زهره جان اگر قالب لوف دیواره بلند باشه لزومی به تغییر سایز نیست.

zohrehjooni
چهارشنبه، 06 دی 1402، 17:30

استادجانم سلام چندتا سوال دارم
من قالب لوفم از سایز پیشنهادی دستور بزرگتره و ۵پیمانه جا میگیره، آیا شما صلاح میدونین بجاش از این کپسولهای کاغذی کیک صبحانه با همان سایز۱۰×۲۰ بخرم . و از اونجا که مبتدی هستم بخام قلبهای سورپرایز رو بچینم از اونجا که قالب کاغذیه به مشکل نمیخورم؟ دوم اینکه فرمودید میشه بعد از ده دقیقه درب فر سریع بازکنیم و چاقوی چرب روش بکشیم درحالیکه در دستورات دیگه گفتین ۲۵ دقیقه اول اصلا در فر باز نکنیم چرا اینجا فرق داره؟
سوال سوم اینکه برای منه مبتدی احتمالا ریختن یک قاشق مایه بعنوان چسب و بعد کارگذاشتن قلبها زمان بیشتری خواهد برد آیا این در پف نهایی کیک تاثیر منفی نداره؟
سوال آخر میشه قسمت سورپرایز رو از یکی دوشب قبل پخت و قالب زد و فریزش کرد بعد همونجور یخ زده چیدش توو قالب و مایه پاوندکیک روش ریخت و بره توو فر،  آیا یخ زدگی و سردی اون قلبها در وسط مایه کیک مشکلی ایجاد نمیکنه؟ راستی شما قلبها رو اگه اشتباه نکنم از قسمت پهنش چیدی توو قالب و نوکش به طرف بالا هست و بعد کیک رو هم برعکس ( ته کیک بالاست) برش زدین درسته؟ من میخام دقیقا مثل کیک لوف قهوه ، قسمت قله ایه روی کیکم رو کرم قهوه بزنم و باید قلبهام نوکش پایین باشه ، اینطوری سطح مقطعش با مایه چسب مانند کمتر میشه و احتمالا کار برام سختتره درسته؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 دی 1402، 17:39

سلام زهره جون،
این قالب های مقوایی به شدت بو می دن و من حس می کنم بازیافتی هستن و بهداشتی نیستن، از نظر تکنیکی مشکلی نیست ولی من خودم استفاده نمی کنم. برای چیدن قلب ها هم قالب کاغذی مشکلی ایجاد نمی کنه.
در مورد باز کردن در فر، یک نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشی اینه که قوانین قنادی برای هر نوع کیک متفاوته و کلیشه ای نباید حفظ شه. در این کیک ما بیکینگ پودر نداریم، تخم مرغ زده شده هم نداریم، بنابراین شوک دمایی بهش آسیب نمی زنه.
نه عزیزم زمان بردن گذاشتن قلب ها مشکلی ایجاد نمی کنه این کیک پف زیادی نداره و جنسش فرق داره.
عزیزم از یکی دو روز قبل کاتر بزنید ولی فریز نکنید، یخچال نگه دارید.
بله برای اینکه بهتر بچسبه برعکس قلب ها رو چیدم ولی مشکلی ایجاد نمی کنه خیالتون جمع کیک حساسی نیست.

zohrehjooni
پنجشنبه، 07 دی 1402، 23:19

ممنون از راهنمایی و پاسخگویی همیشگی و دلسوزانتون. در پناه خدا باشید

گیس گلابتون
چهارشنبه، 06 مرداد 1400، 12:04

سلام خانم وحید
میخواهم پاوند کیک را ساده بپزم. قالب لوف پن را چه اندازه ای در نظر بگیرم؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 مرداد 1400، 18:14

سلام عزیزم،
نیازی به تغییر سایز نیست، من برای این دستور از قالب منبع که پاوند کیک ساده بود استفاده کردم کمی بالاتر اومد برای همین برای ساده نیاز به تغییر نیست.

گیس گلابتون
چهارشنبه، 06 مرداد 1400، 18:56

متشکرم. باید منظورم را بهتر توضیح می دادم. شما دو سایز قالب را پیشنهاد کردید: ۲۰*۱۰ و ۲۲*۱۲ یکی چهار پیمانه گنجایش دارد و دیگری هشت پیمانه. اگر بخواهم کیک پاوند ساده بپزم، کدام قالب مناسب تر است. ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 مرداد 1400، 15:14

عزیزم این دو قالب یکی 4 و یکی 6 پیمانه گنجایش داره، با توجه به اینکه فر شما معمولیه بزرگ تر رو انتخاب کنید.

گیس گلابتون
پنجشنبه، 07 مرداد 1400، 19:34

متشکرم. چه حافظه خوبی دارید😊 یادتان هست فر من گازی است. درود بر شما👏👏👏

zeinab irani
شنبه، 28 تیر 1399، 19:30

سلام بر بهاره خانم عزیز، اگر بخوایم پاند کیکمون شکلاتی باشه البته همین جوری سورپرایز بخوایم درست کنیم چه دستوری پیشنهاد میدین

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 تیر 1399، 19:48

سلام عزیزم،
همین دستور رو بعد از اندازه گیری آرد، یک چهارم پیمانه از آرد رو کم کنید و به جاش پودر کاکائو بریزید.

zeinab irani
شنبه، 28 تیر 1399، 19:53

سپاس فراوان درست کردم حتما عکس میگذارم

MH
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 21:04

سلام
میشه تو قالب میان تهی ۲۳ با ارتفاع ۸ یا گرد ۲۰ یا گرد ۲۵ با ارتفاع ۵/۵ سانت درست کرد؟
برای هر کدام مدت پخت چقدره؟

MH
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 21:04

کدوم قالب بهتره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 بهمن 1398، 21:17

در هر دو قالب میشه درست کرد، به دلیل کره زیاد به نظر من قالب میان تهی بهتره. در قالب میان تهی زمان پخت کم می شه، بعد از اتمام دو سوم زمان گفته شده در دستور کیک رو چک کنید و اگر نیاز بود هر 5 دقیقه مجدد چک کنید.

MH
سه شنبه، 08 بهمن 1398، 03:33

ممنون از لطف شما

ژیلا
شنبه، 18 آبان 1398، 00:57

سلام استاد عزیز. خسته نباشید. آیا میشه این کیک رو در قالب گرد ساده هم پخت؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 18 آبان 1398، 10:14

بله عزیزم، خودم انجام دادم و نتیجه خوب بوده فقط کیک رو بعد از نیم ساعت چک کنید.

عاطفه
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 13:35

یه سوال دیگه بهاره جان
میشه برای کیکی که میخوایم کاتر بزنیم از ردولوت استفاده کنیم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 13:49

آره عزیزم فقط رد ولوت رو باید خوب خنک کرده باشید و استراحت داده باشید تا خوب کاتر بخوره وگرنه خرد می شه

عاطفه
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 07:49

منظورم اینه روشو فویل کشیدم گزاشتم تو فر

عاطفه
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 07:48

سلام بهاره جان
من این کیک رو درست کردم منتها چند تا اشکال داشتم اونی که میخوام نشد. یکی اینکه قالبم طول 30 و عرضش 10 بود و برای همین خوب قلب ها پوشش نداشتن. باید قالب قلب کوچکتری انتخاب میکردم. دیگه اینکه چند قاشق کف کیک مایع اردیمو زیاد ریخته بودم انگار چون بعد پخت قلب فاصله داشت از کف خیلی. و دیگه اینکه محل اتصال قلب ها به کیک یه مقدار بعد پخت بافتش خیس بود. شاید بیشتر باید میزاشتم تو فر. البته وقتی دیدم این طوریه دوباره گذاشتم تو قالب روشو سلفون کشیدم و گذاشتم تو فر. حالا ببینم چی میشه .
ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 09:22

سلام عاطفه جان،
عزیزم وقتی سایز قالب تغییر می کنه زمان پخت و نحوه پخت هم تغییر می کنه، شما باید همونطور که در متن نوشتم یک سانت از مواد کف قالب بریزید، یعنی مواد رو بریزید و خط کش داخلش بذارید ببینید یک سانت شد یا نه اینطوری مشکل فاصله با هر قالبی حل می شه.
بسته به عرض قالب اندازه قلب ها رو انتخاب کنید، میزان زیاد مواد ته قالب و سایز متفاوت قالب کار رو کمی براتون مشکل کرده. این بار دقت کنید همون یک سانت ته ظرف باشه و کاتر رو کوچیک تر بزنید و زمان رو بیشتر کنید.

Armaghansz
دوشنبه، 08 آذر 1395، 16:38

سلام،خسته نباشید.ممنون بخاطر سایت خوبتون.
من طبق همین دستور کیک رو درست کردم ولی کیک وسطی(کیک اسفنجی) ثابت نموند و بالا اومد.
علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 آذر 1395، 19:29

سلام ارمغان جان،
زیر کیک اسفنجی کاتر خورده باید یک لایه مایه ی پاوند کیک خام بریزید که به عنوان چسب عمل کنه و کیک کاتر خورده رو خوب توی مایه فشار بدید، اگر این کار رو کردید، مشکل از نحوه ی چیدن کیک اسفنجی کاتر خورده بوده، یعنی به میزان لازم کیک طرح دار فشرده و کیپ به کیپ چیده نشدن و تکون خوردن

Armaghansz
سه شنبه، 09 آذر 1395، 06:49

ممنونم بابت اطلاعاتتون.
فقط یک سوال دیگه هم داشتم،با دستور کیک های دیگه ایی هم میتونیم،کیک سوپرایزی رو درست کنیم؟ یا فقط باید با دستور پاند کیک باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آذر 1395، 08:34

با بیشتر کیک ها می شه درست کنید، فقط کیک های خیلی مرطوب و خیس مثل کیک هویج مناسب نیستن. چون ساختار کیک شله و استحکام نداره.  ولی باقی کیک ها قابلیت سورپرایزی شدن رو دارن.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک