قالب های شیرینی پزی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

قالب های شیرینی پزی

انواع قالب ها و نحوه جایگزینی
دوشنبه، 03 تیر 1398، 16:26   مشاهده: 164,417

دستپخت های کاربران

توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

برای موفقیت در قنادی داشتن دستورهای خوب و دقیق کافی نیست، چرا که عوامل بسیاری در روند شیرینی پزی تاثیر گذارن که یکی از اون ها انتخاب ابزار صحیحه. لوازم قنادی با جنس، شکل و سایز مناسب، در کیفیت کار و گرفتن بهترین نتیجه تاثیر به سزایی داره و در همین جهت تا امروز دو مطلب (وردنه ها و همزن ها ) در این زمینه در سایت گذاشته شده و در آموزش امروز هم، سه سرفصل زیر رو در مورد قالب ها بررسی می کنیم: 
1. قالب ها ضروری و پایه در شیرینی پزی و آنچه باید تهیه کنید
2. بررسی جنس های اصلی قالب ها و خصوصیاتشون
3. نحوه تبدیل قالب ها و نکات جایگزینی

انواع قالب:
از عوامل تعیین کننده کاربرد قالب ها، شکل ظاهری و فُرم اون هاست که گاها بر همین اساس هم، قالب ها رو دسته بندی می کنن. در لیست زیر، قالب های مهم و پایه که داشتنشون ضروریه لیست شده، اما این رو بدونید که تنوع قالب ها بسیار بیشتر از اون چیزیه که در لیست زیر می بینید و بسته به شاخه ای که در اون کار می کنید ممکنه نیاز به خرید قالب های دیگری هم داشته باشید.

  • قالب های کلاسیک Traditional Cake Pans:
قالب های ساده یا کلاسیک که در سه شکل گرد، مربع و مستطیل تولید می شن، پر کاربردترین نوع قالب در این رشته به حساب میان. استفاده اصلی این قالب ها برای کیک های کرم دار، تزئین شده و طبقاتیه و به همین دلیل این دسته از قالب ها کامل ترین و متنوع ترین سایز بندی (از قطر ده تا سی سانت) رو دارن . خوبه بدونید کاربرد این قالب ها به کیک های لایه ای ختم نمیشه و برای برخی از دسرها، براونیز، کیک های برگردان، کیک های عصرونه، کیک باقلوا، کیک مسطح و ... هم استفاده دارن. 

سایزهای مورد نیاز: 
قالب گرد: داشتن قالب گرد 20سانت و قالب گرد 23 سانت کاملا ضروریه (قالب های معروف 8 و 9 اینچ) چرا که اکثر دستورها در منابع شیرینی پزی برای این دو قالب طراحی شدن. اما اگر سفارش کیک تولد میگیرید، مسلما به قالب 15 سانت (6 اینچ) و 25 سانت (10 اینچ) هم نیاز دارید. اگر براتون مقدوره بهتره قالب های پر استفاده (مثلا 20 سانت) رو دو عدد هم شکل و هم جنس تهیه کنید تا در موارد لازم بتونید مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید. 
قالب مربع: حتما به یک قالب مربع 20 سانت برای  ، بارها، فاج ها، کیک های برشی مثل کیک باقلوا و شربتی نیاز دارید، این قالب ها بیش از آنچه فکر می کنید کاربردی هستن. در صورتیکه سفارش میگیرید، بهتره یک قالب 23 هم تهیه کنید. 
قالب مستطیل: قالب مستطیل 23 در 33 ( 9×13 اینچ) در بسیاری از منابع برای کیک های تخته ای پیشنهاد می شه که البته خریدش رو می تونید به تعویق بندازید.


  • قالب میان تُهی bundt cake pans:
دو خصوصیت اصلی این دسته از قالب ها وجود حفره ای خالی در قسمت میانی و داشتن دیواره های طرح داره. برخلاف قالب های کلاسیک که در اون ها حرارت فقط از کف و دیواره ها جذب میشه، وجود حفره میانی در این قالب ها باعثِ هدایتِ گرما از وسط قالب و پخت همزمانِ مایه میانی شده، که این خصوصیت این قالب ها رو برای کیک های مرطوب و فشرده یا کیک هایی با حجم بالا بسیار مناسب می کنه. خصوصیت دوم یعنی داشتن دیواره های شکل دار، کیک رو بدون تزئین زیبا کرده و باعث شده این قالب ها برای کیک های عصرونه که سِرو بدون کرم و خامه مدنظره کاربردی باشن
.
طراحی قالب های میان تهی که از دهه پنجاهِ قرنِ بیستمِ میلادی (1950s) در آمریکا متداول شد، از روی دستور بسیار قدیمی آلمانی به نام gugelhupf الهام گرفته شده.شیارهای روی دیواره های قالب، به ورود بهتر گرما در بافت کیک و پخت کامل تر می کنه و این کیک آلمانی، به دلیل  فشردگی و سنگینی نیاز به قالبی با این خصوصیات برای پخت بهتر داشته. قالب شیاردار این کیک محبوب منبع الهام انواع قالب های میان تُهی شد،. این قالب ها به دلیل زیبایی و راحتی در پخت، بعد از طراحی بسیار محبوب شدن، البته این محبوبیت گذرا نبود و حضور قالب های میان تهی در دستورها هرگز کمرنگ نشد. امروزه مدل های محبوب تر نامگذاری شدن (قالب میان تهی تاج، ستاره ای، کلاسیک...) و مرتب در دستورها استفاده میشن.

نکته: دقت کنید که قالب لوله دار (tube pan) که به قالب آنجل فود هم معروفن رو با قالب میان تهی اشتباه نگیرید. قالب های لوله دار (tube pan) با دیواره هایی ساده، نسبتا عمود و بلند و لوله ای باریک در قسمت میانی، برای کیک های بسیار لطیف با میزان بالای سفیده فرم گرفته و آرد و چربی کم، مثل آنجل فود کیک طراحی شدن. این دسته از کیک ها به دلیل کمبود رشته های گلوتن و عدم استحکام، نیاز به قالبی سبک، با ارتفاع زیاد دارن که به دیواره ها تکیه کرده و از اون بالا برن. در واقع دیواره های بلند، لوله میانی و کفه متحرک این قالب ها، به پف کردن کیک و پخت همگون کمک می کنه. این رو بدونید که به هیچ وجه نمی تونید کیک هایی مثل آنجل فود رو در قالب میان تهی به جای قالب مخصوص خودشون بپزید و در صورت نداشتن قالب مخصوص باید مواد رو بین دو قالب ساده گرد تقسیم کنید. در تصویر زیر فرق این دو قالب رو با هم می بینید. 

سایز مورد نیاز: 
قالب های میان تهی برای انواع کیک های عصرانه مثل کیک سیب، هویج، موز... کاربرد دارن، همچنین برای پخت کیک های کره ای با حجم زیاد مثل کیک 1234 یا پاوند کیک، استفاده از این قالب ها بافت و ظاهر کیک رو عالی میکنه. اگر فقط قراره که یک قالب میان تُهی تهیه کنید، بدونید که قالب 25 سانت (10 اینچ) متداول ترینه. اما اگر این قالب در دسترس نبود یک سایز کوچیک تر یعنی 23 هم مناسبه. 


  • قالب کمربندی springform pan:
قالب های کمربندی برای خارج کردنِ بدون مشکلِ کیک و دسرهایی که بافتی حساس یا شکننده دارن طراحی شدن. با استفاده از این قالب ها که متشکل از یک کفه متحرک و دیواره ای قفل دارن، می تونید دستورهایی مثل چیزکیک ها، کیک بستنی، کیک های بدون آرد و ... رو بدون نقص از قالب خارج کنید، ضمن اینکه قالب های کمربندی برای اکثر دستوراتی که برای قالب های گرد ساده طراحی شدن هم قابل استفاده هستن. نکته بسیار مهمی که در خرید قالب های کمربندی باید در نظر داشته باشید، مرغوبیت و میزان چفت شدن دیواره (کمربند) قالبه، درسته که برای مواقعی که از حمام آب استفاده میشه دور تا دور قالب رو فویل پیچی می کنیم ولی باز خوب بسته نشدن و درز داشتن قالب کمربندی می تونه روی کیفیت کیک و چیزکیک تاثیر منفی بذاره.  
نکته: در استفاده از قالب های کمربندی برای کیک ها، دقت کنید که مایه کیک مثل کیک شکلات سریع خیلی شُل و رقیق نباشه، چرا که در اینصورت احتمال درز کردن مایه کیک از قالب وجود داره. این قالب های برای کیک های کره ای مناسب ترن.
 
سایز مورد نیاز: 
مثل قالب گرد، خرید قالب 20 و 23 سانت توصیه میشه البته اگر خرید یک قالب کمربندی مدنظرتونه، سایز 23 (9 اینچ) متدوال تره. دقت کنید که حتما داشتن یک عدد قالب کمربندی واجبه و متاسفانه دستوراتی مثل چیزکیک ها رو به سختی می تونید در قالب های دیگه آماده کنید.   • قالب لوف Loaf Pan:
قالب نان تُست یا لوف، قالبی عمیق و مستطیل شکل با دیواره هایی بلنده. پخت کیک و نان در این قالب قابلیت برش های منظم رو در محصول ایجاد می کنه و به همین دلیل برای کیک های صبحانه، نان های سریع مثل نان موز و کدو سبز، نان تُست و برخی نان های شیرین خمیرمایه ای کاربردیه. عمق زیاد و پهنای کم این قالب ها، باعث انباشتگی مواد روی هم و زمان پخت طولانی میشه که در نتیجه ساختاری خاص با رویه ای ضخیم در محصولات پخته شده در قالب لوف ایجاد می کنه. به همین دلیل جایگزینی قالب گرد با قالب لوف، محصولی یکسان نخواهد داشت و داشتن یک قالب لوف ضروریه.

سایز مورد نیاز: 
محبوب ترین سایز قالب لوف در دستورهای خانگی سایز 23 در 13 سانته (9×5 اینچ) که هم برای کیک و هم نون می تونید استفاده کنید. در صورتیکه این سایز موجود نبود، یک سایز کوچک تر یعنی 10 در 20 هم پر کاربرده. 


منبع عکس: https://www.williams-sonoma.com/products/usa-pan-traditional-finish-loaf-pan/

  • سینی مافین و کاپ کیک Muffin/Cupcake Tin:
قبلا در این پست در مورد تفاوت کاپ کیک و مافین توضیح دادم و می دونید که این دو محصول کاملا با هم متفاوتن، در واقع مافین نان سریع (Quick bread) کوچک و کاپ کیک، کیک کوچکه. اما با وجود تفاوت ها، خوشبختانه می تونید برای پخت کاپ کیک و مافین، از سینی یکسان استفاده کنید. سینی متداول و استاندارد کاپ کیک/مافین 12 حفره به قطر 7 تا 8 سانت (اندازه گیری از سطح رویی) و ارتفاع 2.5 تا 3 سانت داره. البته تنوع این سینی ها زیاده و برخی از انواعشون فقط برای مافین کاربردیه، در این نوع سینی، هر فضای موجود عمیق تر و بزرگ تره که در نتیجه حجم بیشتری از مواد رو در خودش جا میده. 
سینی های مینی مافین یا مینی کاپ کیک هم در همین گروه از قالب ها دسته بندی می شه که هر حفره حجمی نصف یا گاهی کمتر از سینی استاندارد داره، مسلما هر چه حجم هر فضا کوچک تر باشه تعداد مینی مافین ها/مینی کاپ کیک ها بیشتره.

سایز مورد نیاز: 
یک عدد سینی دوازده عددی استاندارد کاپ کیک/مافین که تصویرش رو در سمت چپ می بینید رو حتما تهیه کنید.این سینی نه تنها برای کاپ کیک و مافین بلکه برای مینی چیزکیک و بسیاری از دستورهای غذایی هم کاربردیه.  • سینی رولت Jelly Roll Pan و سینی شیرینی پزی:
سینی رولت، قالب فلزی مستطیل شکلیه که دیواره های نسبتا عمود، با ارتفاع حدود سه سانت داره .این سینی که در ابعاد مختلف تولید می شه برای کیک های تخته ای، رولت، پخت شیرینی و پخت نون کاربردیه، علاوه بر مصارف گفته شده، در موارد تهیه پای های میوه ای که احتمال سرریز شدنِ آبِ میوه از قالب وجود داره، ابتدا قالب پای رو در قالب رولت گذاشته و بعد در فر قرار میدن. اگر از منابع انگلیسی زبان استفاده می کنید و در دستوری به جای Jelly Roll Pan که معمولا در ابعاد 10.5 در 15.5 اینچ (معادل 26 در 40 سانت) تولید میشه، از عبارت half sheet pans استفاده شده بود، منظور سینی رولت بزرگ تر و با ابعاد 13×18 اینچ یا 17.25×12.25 اینچ (معادل 33 در 46 سانت) بوده و به قالب خاصی اشاره نداره. 


منبع عکس: https://www.finecooking.com/article/jelly-roll-pan-vs-sheet-pan

البته این رو بدونید که سینی هایی شبیه به سینی رولت برای پخت شیرینی با دیواره های کوتاه تر و کمی اُریب تر وجود داره که به اون سینی شیرینی پزی 
baking sheets, baking trays گفته می شه. این سینی ها برای پخت شیرینی، تُست کردن خشکبار، پخت نون و ... مورد استفاده قرار میگیره و گاها برای این سینی ها، دسته هایی در دو طرف برای راحت تر خارج کردن از فر تعبیه شده. علاوه بر سینی های شیرینی پزی، صفحاتی فلزی هم برای پخت شیرینی موجوده که اصلا دیواره نداره، تا گردش هوا بهتر انجام شه و کوکی ها پخت بهتری داشته باشن، که به صفحه پخت Cookie sheet معروفه.
نکته: متاسفانه عبارات گفته شده در بالا گاها به جای هم مورد استفاده قرار میگیرن، پس چیزی که باید دقت کنید دونستن شکل و کاربرد وسیله مورد نظره. مثلا اگر سینی رولت مد نظره دقت کنید دیواره عمود با ارتفاع و طول و عرض استاندارد داشته باشه. 

سایز مورد نیاز: 
یک سینی رولت 30 در 40 برای پخت رولت، کیک های تخته ای و ... حتما و حتما مورد نیازه، در صورت تمایل می تونید سایز کوچک تر رو هم تهیه کنید. خرید حداقل یک عدد سینی شیرینی پزی هم به شدت توصیه می شه چون در اکثر موارد حتی اگر سینی فر برای پخت شیرینی مناسب باشه، باز داشتن سینی اضافه کمک کاره. با داشتن سینی اضافه می تونید برای شیرینی پزی عید که تعداد شیرینی ها از یک سینی بیشتره،  شیرینی ها رو روی سینی بعدی چیده، آماده گذاشته و بلافاصله در فر بپزید و به کارتون سرعت و دقت بیشتری بدید.قالب پای و تارت:
قبلا در این پست در مورد تفاوت قالب پای و تارت توضیح دادم و می دونید که در واقع شکل قالب، از تفاوت های اساسی این دو دسره. قالب تارت به نسبتِ قالب پای، دیواره های عمودتری داره که این دیواره ها معمولا شیاردار هم هستن. قالب تارت کم عمق تره، معمولا فلزیه و خیلی وقت ها با کف متحرک تولید میشه. این قالب ها در اشکال مختلفی (دایره، مربع، مستطیل) در بازار موجودن، در صورتیکه قالب پای اکثرا گرده. تارت، قابلیت پخت در رینگ رو داره و بسیاری از سرآشپزها معروف از رینگِ تارت (حلقه فلزی بدون کفی) به جای قالب تارت استفاده می کنن، اما استفاده از این دسته از رینگ ها برای پای امکان پذیر نیست.
قالب پای عمیق تره، معمولا گرده و دیواره های اُریب تری داره و از نظر جنس (پیرکس، سرامیک، چدن، فلزی...) متنوع تر تولید میشه. هر دو قالب تارت و پای در سایز تنوع زیادی دارن و حتی نوع مینیشون هم رایجه. 

سایز مورد نیاز:
معمولا سایزِ قالب پای در دستورها، 23 سانت یا همون 9 اینچه. در مورد قالب تارت می تونید یک قالب 20 یا 23 با کفی متحرک تهیه کنید و یا به کل نوع مینی رو تهیه کنید که برای غذا هم پرکاربرده.


مسلما لیست قالب ها به اینجا ختم نمی شه و انواع سینی مخصوص پخت مثل سینی مَدلن Madeleine Pans، ووپی پای...، قالب پاپ اُور Popover Pans،  قالب های ساوارین Savarin Mold، قالب شارلوت Charlotte Molds، ظروف سوفله (رمکین) Soufflé Dishes، قالب بریوش Brioche Molds، قالب بابا Baba Molds، قالب کَنلی Cannele Mold، قالب دونات Doughnut Pan، قالب باگت Baguette Pan و انواع بسیار زیاد دیگه ای هم تولید میشن که با کپی نام انگلیسی که در کنار هر کدوم نوشته شده و جستجو در گوگل می تونید با ظاهر و خصوصیات این قالب ها آشنا شید. 

انواع قالب، بر اساس جنس:
همونطور که در ابتدا هم گفته شد، متاسفانه پختِ کیک روند پیچیده ای داره و استفاده از دستور استاندارد و امتحان شده موفقیتتون رو تضمین نمی کنه، چرا که فاکتورهای دیگه ای مثل تکنیک های مخلوط کردن، دمای مواد اولیه، دمای فر و ... می تونه تاثیرات عمده ای روی نتیجه کار بذاره. یکی دیگه از فاکتورهای مشکل زا در پخت کیک انتخاب قالب اشتباهه، جنس و شکل نامناسب قالب می تونه روی کیفیت کار تاثیر به سزایی بذاره. در واقع شما به قالبی نیاز دارید که گرما رو به صورت یکدست پخش کنه و حجم مناسب و فضای کافی داشته باشه. در اینجا لیستی از جنس های اصلی قالب می بینید که مسلما در این لیست هم، فقط موارد اصلی ذکر شده و کامل نیست.

  • قالب فلزی: 

در قنادی پایه و روزمره، قالب های فلزی بیشترین کاربرد رو دارن، چرا که فلز بهترین رسانای گرماست، شکل پذیره و به راحتی تمیز می شه. قالب های فلزی در چند نوع تولید می شن که نام و خصوصیاتشون رو در زیر می بینید: 

1. قالب آلومینیومی ساده: 
آلومینیوم، به دلیل رسانایی خوبِ گرما، دوام، زنگ نزدن و قیمت پایین، فلزی مناسب برای قالب های شیرینی پزیه. البته قالب های آلومینیومی در چند نوع تولید می شن و منظور از "ساده"، قالب بدون لایه های پوششیه. این دسته از قالب ها مناسب کیک های ساده یا دسرهای ژلاتینی هستن و از معایبشون خوشرنگ نشدن رویه کیک به دلیل براقی سطحِ قالب و بازتاب حرارته. واکنش با مواد اسیدی در  مورد قالب های آلومینیومی ساده گاها گزارش شده و توصیه میشه از ریختن و نگهداری مواد اسیدی در این قالب ها پرهیز شه.
در انتخاب قالب آلومینیومی دقت کنید که نوع سنگین تر رو خریداری کنید، چرا که قالب های سبک که ارزون تر هم هستن به دلیل نازکی، گرما رو به سرعت به خودشون جذب کرده، فرصت کافی به کیک برای ایجاد بافت مناسب رو نمی دن. ضمن اینکه به دلیل گرم شدن سریع، لایه ضخیم و تیره ای در کف کیک ایجاد می شه. 

2. قالب های آلومینیومی پوشش دار: 
این دسته از قالب های آلومینیومی که بسیار متداول و پرطرفدارن، با لایه ای پایدار با خاصیت محافظتی پوشش داده شدن. این پوشش ها اجازه واکنش فلز با مواد خوراکی رو نداده، ضمن اینکه با محافظت از قالب اون رو کاملا ضد زنگ کرده و با بازتاب دما به جای جذب زیاد، باعث ایجاد لایه ای روشن و بدون چروک در زیر کیک میشن. به روند لایه دار کردن قالب آلومینیومی، آنُدِش یا آنادایز و به این نوع قالب های آلومینیومی، قالب های آنادایز شده Anodized aluminum می گن.
قالب های آلومینیومی پوشش دار، در دو نوع تیره و روشن تولید میشه. نوع روشن که به نقره ای Silver anodized bakeware معروفه و بسیار در تولید لوازم قنادی متدواله، در واقع آلومینیومیه که لایه خارجیش طی روندی محکم شده. این روند آلومینیوم رو ضدخش، نچسب و ضد زنگ کرده و از مزایای دیگه اون جدانشدن و ورنیومدن لایه پوششی به مرور زمانه. قالب آنادایز شده نقره ای، حرارت رو بصورت یکنواخت انتقال میده، اما متاسفانه سرعت انتقالش زیاده که باعث میشه مدت زمان پخت کمتر شه. پس در استفاده از اون ها باید مواد داخل قالب رو بعد از دو سومِ زمانِ ذکر شده در دستور، چک کنید. این قالب ها نسبت به قالب های آلومینیومی ساده مات ترن. 

پوشش دِهی قالب های آلومینیومی آنادایز شده تیره Hard anodized bakeware در مدت زمان طولانی تری انجام میشه که در نتیجه پوششی ده برابر ضخیم تر از نوع روشن ایجاد میکنه. البته این نوع آلومینیوم بیشتر برای تولید دیگ های آشپزی کاربردیه تا قالب ها. در استفاده از قالب های آنادایز شده از چاقوی تیز، سیم ظرفشویی و باقی مواد تیزِ آسیب دهنده نباید استفاده شه.

3. استیل با روکش آلومینیوم
در تولید این دسته از قالب ها فلز استیل رو با آلیاژ آلومینیوم - سلیکونِ گداخته پوشش میدن. میزان کم سیلیکون در این قالب صرفا باعث چسبیدن آلومینیوم به استیل میشه، ضمن اینکه جلوی خوردگی و زنگ زدگی رو هم می گیره. این جنس متداول ترین فلز برای ساخت قالب ها در بین برندهای معتبره و بسیار با دوامه. 

منبع عکس: https://www.amazon.com/USA-Pan-1120BW-2-ABC-American-Aluminized/dp/B075DN9X37

4. استیل: 
استیل به دلیل خصوصیاتی مثل امن بودن و عدم واکنش با مواد غذایی، ضد زنگ و خش بودن، با دوام بودن و قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی بسیار در ساخت وسایل آشپزی پرطرفداره، اما به دلیل براقی و عدم پخش یکسان حرارت در ساخت قالب پر استفاده نیست. البته از نوع نازک این فلز برای ساخت کاترها، رینگ ها و از نوع ضخیم تر برای سینی شیرینی پزی استفاده میشه.

منبع عکس: https://www.amazon.com/Bakerdream-Mousse-Stainless-Baking-Cookie/dp/B078XSRTHR

5. روکش نچسب (تفلون): 
  روکش نچسب، که معمولا نوعی ماده ای شیمیایی به نام پلی تترافلوئورواتیلن Polytetrafluoroethylene  معروف به تفلونه، اکثرا بر روی فلزهای آلومینیوم و استیل برای کاهشِ قابلیتِ چسبیدنِ مواد و راحتی در تمیزی کشیده میشه.
 محصولات تفلون، در دنیای شیرینی پزی بسیار پرطرفدارن و خوشبختانه در سال های اخیر، در رنگ های مختلف تولید میشن و فقط مشکی نیستن. تنها مشکل این روکش، آسیب پذیری و نیاز به دقت در نگهداریه، تفلون به راحتی با سطوح تیز مخدوش شده و استفاده از اون بعد از آسیب دیدن، به خصوص در حرارت بالا بسیار خطرناکه. با وجود بحث های زیادی که در مورد این نوع از لوازم پخت و پز وجود داره، اکثر نهادها معتقدن که اگر از روکش تفلون بصورت صحیح استفاده شه از نظر سلامتی امنه و مشکل زا نیست، این قالب ها قابلیت حرارت بیش از 260 درجه سانتی گراد رو ندارن.


منبع عکس: https://www.homestoreandmore.ie/baking-trays-dishes/heavy-duty-6%22-round-deep-cake-pan/059916.html

6. گالوانیزه: 
به روند پوشش آهن یا استیل با فلز روی zinc برای جلوگیری از زنگ زدن و واکنش با مواد، گالوانیزه کردن گفته می شه. قالب هایی که با این متد تولید شدن، قالب های گالوانیزه نام دارن که انتقال خوب گرما، دوام و قیمت پایین از خصوصیات مثبت اون هاست. البته در سال های اخیر قالب گالوانیزه، در خط تولید شرکت های مطرح شیرینی پزی جایگاهی نداره، چرا که خطر تولید گاز در حرارت بالا از این قالب ها گزارش شده. دقت کنید که به هیچ وجه از قالب گالوانیزه خط افتاده استفاده نکنید و همیشه کف این قالب ها کاغذ روغنی بندازید.
 

  • شیشه
خیلی از ما این قالب ها که با استفاده از نوعی شیشه مقاوم به حرارت ساخته میشن رو با برند تجاری یکی از شرکت های تولید کنندشون یعنی "پیرکس pyrex" میشناسیم. قالب های شیشه ای مقاوم به حرارتن، گرما رو به خوبی انتقال میدن و از همه مهم تر با هیچ ماده غذایی واکنش نمیدن. به همین دلیل می تونید مواد پخته شده رو از اون ها خارج نکنید و در همون قالب شیشه ای سرو و بعد در همون هم نگهداری کنید. علاوه بر خصوصیات گفته شده این قالب ها ضد لک بوده، به راحتی تمیز می شن و قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی رو دارن. 
قالب های شیشه ای پختی یکنواخت تر از قالب های فلزی ایجاد می کنن، اما به دلیل شدت زیاد و زمان طولانی پخت به اندازه قالب های فلزی در قنادی استفاده ندارن. این قالب ها بعد از گذاشتن در فر دیرتر از قالب های فلزی گرم میشن، اما بعد از گرم شدن حرارت رو با شدت بیشتری انتقال میدن و با توجه به اینکه بعد از اتمام پخت هم دیرتر سرد میشن، کل روند پخت در قالب های شیشه ای طولانی تر و با شدت بیشتری از قالب های فلزی انجام میشه و خطر پختِ بیش از حد و تیرگی محصولات قنادی در اون ها وجود داره. به همین دلیل بهتره برای دستوراتی که شکر زیادی دارن از این دسته از قالب ها استفاده نشه تا تیره تر از معمول نشن. همچنین این قالب ها برای پخت براونیز هم مناسب نیستن، چرا که زمان پخت براونیز در این قالب ها افزایش پیدا می کنه و دور تا دور براونیز سفت می شه. در واقع قالب های شیشه ای مناسب دستورهایی مثل نان و پای هستن که در اون ها به دنبال پخت کامل سطح محصول و کراست قهوه ای هستیم. در استفاده از این قالب ها دمای فر رو باید پنج درجه کمتر از میزان ذکر شده در دستور قرار بدید.
نکته: برای انتقال قالب های شیشه ای به یخچال دقت کنید که گرم نباشن و هم دمای محیط که شدن بعد در یخچال بذارید.


منبع عکس: https://heavy.com/tech/2017/09/top-best-pie-tart-pan-dish-plate/

  • سیلیکون 
 سیلیکون ماده ای  لاستیکی، انعطاف پذیر در عین حال محکمه که از ترکیب ماده ای طبیعی به نام سیلیکون که با حرارت دادن از شن و سنگ استخراج میشه با اکسیژن و مواد دیگر به دست میاد. با وجود شباهت های ظاهری این ماده به پلاستیک، ساختار سیلیکون کاملا متفاوته و برخلاف پلاستیک، از فرآورده های پتروشیمی تهیه نمیشه.
 یکی از کاربردهای مهم سیلیکون، تولید وسایل شیرینی پزیه که به دلیل انعطاف پذیری، نچسب بودن، تنوع بینظیر در شکل و رنگ، بسیار پر طرفداره. قالب های سیلیکونی، قابلیت استفاده در یخچال و فریزر رو دارن و البته انواع مرغوب تر اون ها، مقاوم به حرارت بوده و برای استفاده در فر و مایکروویو هم مناسبن. میزان تحمل دمای این قالب ها، روی جعبه یا خود قالب حک شده و معمولا تا دمای 220 درجه سانتی گراد مقاومم. این قالب ها  گرما رو بصورت یکنواخت انتقال میدن، اما سرعت جذب گرماشون از قالب های دیگه پایین تره و این می تونه روی ظاهر کیک یا نون تاثیر بذاره. در واقع انتقال کندتر گرما باعث میشه رویه کیک روشن بمونه و شما به اشتباه فکر کنید که پخت کامل نشده و محصول رو بیش از حد بپزید که ایجاد تیرگی در کف قالب میکنه، پس این رو بدونید که یک درجه روشن تر بودن رویه در استفاده از این قالب ها طبیعیه. قالب های سیلیکونی به دلیل نرمی، ابتدا باید روی سینی مناسب قرار داده شده و بعد از مواد دسر یا مایه کیک پُر شن، در غیر اینصورت حین انتقال به فر یا یخچال دچار مشکل می شن. برای این قالب ها نیازی به تغییر دما نیست و صرفا در صورت بزرگ بودنِ قالب، به زمان توجه کنید. قالب های سیلیکونی با کمی خیس خوردن به راحتی تمیز شده و قابلیت گذاشتن در ماشین ظرفشویی هم دارن.

نکته: در صورتیکه از نوع خوب قالب های سیلیکونی استفاده کنید، بدون چرب کردن نچسب بوده و به راحتی از قالب خارج می شن. همین خصوصیت این قالب ها رو برای مایه های چسبناک مناسب کرده و  استفاده از کپسول های (لاینرها) سیلیکونی برای مافین ها بسیار متداوله چون ذرات مافین بهش نمی چسبه و به راحتی بعد از پخت جدا می شه. در واقع عدم نیاز به چرب کردن از فرق های مهم قالب های اصل و فرع سیلیکونیه. اما با وجود اینکه قالب سیلیکونی نیازی به چرب کردن ندارن، بسیاری از اساتید معتقدن که قالب های سایز بزرگ بهتره که چرب بشن. بهترین وسیله برای چرب کردن این دسته از قالب ها اسپری جدا کننده یا روغن جدا کنندست که هر دو در لوازم قنادی ها به فروش میرسه (در این پست هم نوع خونگیش رو توضیح دادم). اما اگر این دو در دسترس نبود از روغن جامد و در انتها کره گیاهی یا حیوانی برای چرب کردن استفاده کنید، روغن مایع برای چرب کردن این دسته از قالب ها مناسب نیست، چون باعث چسبناک شدن قالب، بخار کردن و تیره شدن زیر کیک میشه.
 
توجه: استفاده از قالب های سیلیکونی ارزان قیمت و بدون جعبه و مارک، در یخچال و فریزر بلامانعه، ولی به دلیل داشتن پلاستیک فشرده، خالص نبودن و دود کردن در حرارت، استفاده از اون ها در حرارت خطرناکه. شرکت های Silikomart، pavoni، martellato، Wilton... از تولید کنندگان سیلیکون قابل استفاده در حرارت هستن، البته استفاده از برندهای دیگه ای که قابلیت حرارت دادن رو روی جعبه ذکر کردن هم قابل قبولن.


منبع عکس: https://www.procook.co.uk/product/procook-aubergine-silicone-bakeware-set-6-piece

قالب روشن یا تیره؟ 
قالب تیره، گرمای زیادی به خودش جذب می کنه و حرارت رو بیشتر در خودش نگه میداره، پس برای دستورهایی که برشته شدن مدنظره مثل پای، تارت، پیتزا... می تونید از قالب های تیره استفاده کنید. 
اما استفاده از قالب های تیره، به خصوص مشکی رنگ، برای کیک ها پیشنهاد نمیشه. در این قالب ها به دلیل جذب بیشتر گرما، مایه کیکِ نزدیکِ به دیواره ها سریع تر بسته شده و پخت دور کیک، زمانیکه هنوز قسمت میانی کیک خام مونده کامل میشه. این پخت زود هنگام به معنی قله ای شدن بیش از حد کیکه، ضمن اینکه با سفت شدن دور کیک، انتقال گرما سخت تر شده و احتمال دوگانه شدن بافت کیک به وجود میاد. منظور از قالب تیره، قالب مشکلی رنگه، در تصویرِ زیر، قالب علامت زده شده تیره محسوب میشه. 


منبع: https://blog.kingarthurflour.com/2017/03/10/baking-cake-in-a-dark-pan/

البته نکات گفته شده به معنی بلا استفاده بودنِ قالب های تیره نیست، اما بدونید که استفاده از اون ها متد خودش رو داره. برای پخت کیک در این قالب ها باید دما رو پنج درجه کمتر از میزان ذکر شده در دستور بذارید و بین پنج تا ده دقیقه حرارت رو زودتر خاموش کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در تصویر زیر هر دو کیک در قالب سیاه رنگ پخته شدن و همونطور که می بینید، کیک سمت راست با قرار دادن دما و زمان کمتر به نتیجه مطلوبی رسیده. 
در صورتیکه قصد خرید قالب رو دارید، و می خواید کیک هاتون در زمان کافی، بصورت یکنواخت و با رویه ای طلایی پخته شه، بهتره قالب ها روشن خریداری کنید.


منبع: https://blog.kingarthurflour.com/2017/03/10/baking-cake-in-a-dark-pan/

نکته:اگر از سینی شیرینی پزی رنگ روشن استفاده می کنید، باید بعد از هر بار اتمام پخت، سینی رو با آب جوش و مایع ظرفشویی خوب بشورید و خشک کنید تا چربی پس داده شده از کوکی ها برطرف شه. اگر اثرات چربی روی سینی بمونه با حرارت دیدن مجدد، کم کم قسمت های چرب رنگ گرفته و قالب به مرور تیره و روشن می شه و روی پخت یکنواخت تاثیر منفی میذاره.
اگر از سینی شیرینی پزی تیره برای پخت شیرینی استفاده می کنید، می تونید با استفاده از مت سیلیکونی مشکل جذب حرارتِ بیشترِ سینی تیره رو حل کنید. از اونجائیکه انتقال حرارت، توسط سیلیکون کندتر انجام میشه، با استفاده از این صفحات گرمای اضافه از بین میره و زیر شیرینی ها تیره نمیشه. در مورد صفحات سیلیکونی در آموزش کوکی رومیاس توضیح دادم.

نحوه تبدیل قالب ها 
و اما مهم ترین بخش بحث قالب ها، نحوه تبدیل اون هاست. مشکل اینجاست که رعایت سایز قالب ذکر شده در دستورها کاملا الزامیه و نمی تونید کیک رو در هر قالبی که دوست دارید بپزید. قالب بزرگ تر یا کوچیک تر هر دو عامل بسیاری از مشکلات رایج در پخت کیک ها هستن، قالب کوچک ایجاد ترک روی کیک، شکاف کنار کیک، شِفتگی و عدم پف کافی و قالب بزرگ تر ایجاد خشکی، چروکیدگی و باز عدم پف کافی می کنه. از طرفی خرید تعداد زیادی قالب برای بیشتر ما مقدور نیست، پس نیاز به روشی داریم که بتونیم از بین قالب هایی که داریم، گزینه مناسب رو انتخاب کنیم. 

روش تبدیل قالب: 
1. در جدول های زیر، قالب های هم سایز گروه بندی شده، ابتدا ببینید سایز قالب ذکر شده در دستور، متعلق به کدام جدوله. 
2. اگر یکی دیگر از قالب های هم گروهی رو در منزل دارید، از اون قالب استفاده کنید. مثلا اگر در دستوری قالب گرد 23 سانت خواسته شده اما ندارید، جدولِ مربوط به قالب گرد 23 سانت رو پیدا کرده و به جاش یکی دیگر از هم گروهی ها، مثلا قالب مربع 20 سانت رو استفاده کنید.  
3. اما اگر هیچ کدوم از قالب های هم گروهی لیست شده در جدول رو ندارید، قالبی با حجم مشابه به کار ببرید. مثلا قالب گرد 23 سانت، معادل هشت پیمانه آب گنجایش داره، با پیمانه پُر از آب حجم قالب هایی که در منزل دارید رو اندازه گیری کنید و قالبی با حجم یکسان رو انتخاب کنید (نحوه اندازه گیری قالب در بخش بعد توضیح داده شده).

نکته مهم:
حتما متوجه شدید که در منابع، سایزِ قالبِ مورد نظر بدون ذکر ارتفاع گفته می شه، یعنی منبع به گفتن قالب 20 سانت اکتفا می کنه و خبری از ارتفاع نیست. خوبه بدونید که وقتی سایز قالبِ کیک، در منابع ذکر می شه به هیچ وجه قالب دیواره بلند (هشت تا ده سانت) مد نظر نیست و در صورتیکه دستوری برای قالب دیواره بلند طراحی شده باشه قطعا به این نکته اشاره میشه.
در جدول های زیر قالب هایی با حجم یکسان دسته بندی شدن:
  
نکته بسیار مهم!!!!!!!!
اگر سایز قالب ذکر شده در دستور رو ندارید و می خواید از قالب متفاوتی استفاده کنید، دقت کنید که نوع قالب هم به اندازه حجم قالب اهمیت داره و هم حجم بودن کافی نیست. مثلا کیک های مرطوب و حساس مثل ردولوت رو نمی تونید در قالب لوف درست کنید و داشتن حجم مناسب چیزی رو عوض نمی کنه. ابعاد قالب لوف، باعث می شه مایه کیک روی هم قرار بگیره و سنگینی کنه که در کیک های مرطوب و حساس این قالب ها باعث فشردگی قسمت انتهایی و دو بافته شدن کیک میشه. ضمن اینکه مدت زمان پخت در قالب لوف بالا میره و از لطافت کیک های مرطوب کم می کنه. 
یا مثلا نمی تونید از قالب میان تهی برای پخت براونیز استفاده کنید، براونیز در قالب میان تهی سفت و خشک میشه. پس فقط با سایز و حجم مناسب نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت و باید به نوع قالب هم دقت شه.

نحوه اندازه گیری سایز قالب: 
سعی کنید قالب رو حین خرید با توجه به سایز انتخاب کنید و ابعادش رو به خاطر بسپارید، اما اگر در مورد سایز قالبی شک دارید، می تونید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید: 

  • اندازه گیری ابعاد قالب:
برای اندازه گیری سایز قالب، متر رو روی قالب قرار بدید و فاصله بین دو لبه داخلی قالب رو اندازه گیری کنید. دقت کنید که باید مثل تصویر زیر عمل کنید و ضخامت دیواره ها نباید در اندازه گیری محاسبه شه. برای اندازه گیری قالب های شیاردار، مثل قالب تارت یا قالب میان تهی، متر رو در بالای قالب قرار بدید و از داخل یک گودی تا داخل گودی روبرو رو اندازه گیری کنید. 

نکته: گاها دیواره های قالب های ساده گرد، شیب دار و اُریب هستن، معمولا میزان این شیب کم بوده و روش اندازه گیری قالب به خاطر شیب تغییر نمی کنه، اما اگر این شیب زیاد باشه قطر قالب رو از داخل و کف قالب اندازه می گیریم. این قانون فقط برای قالب های ساده گرد بوده برای سایر قالب ها کاربرد نداره. 


منبع عکس: https://www.youtube.com/watch?v=KX2x-BNFX3Q
 
همونطور که در تصویر زیر هم می بینید، حد فاصل دو دیواره داخلی اندازه گیری شده.

 
منبع عکس: http://healty-white.me/15-indoor-gardening-present-ideas-for-plant-lovers/

برای اندازه گیری ارتفاع قالب، متر رو بصورت عمود در قالب قرار بدید و از کف تا سر قالب رو اندازه بزنید. 


منبع عکس: https://www.youtube.com/watch?v=KX2x-BNFX3Q

اندازه گیری حجم قالب: 
فرض کنید تصمیم به پخت کیک صبحانه رو دارید اما قالب ذکر شده در دستور رو ندارید و تهیه اون هم براتون مقدور نیست. در اینصورت می تونید از قالبی استفاده کنید که حجمی یکسان با قالب مدنظر دستور داشته باشه. مثلا در دستور کیک صبحانه قالب لوف  9 در 5 اینچ (23 در 13 سانتی متر) مورد نیازه، با توجه به اینکه این قالب هشت پیمانه آب گنجایش داره، می تونید قالبی با گنجایش مساوی رو  برای پخت کیک انتخاب کنید. اما سوال اینه که به چه صورت حجم قالب رو با پیمانه اندازه گیری کنیم: 
برای اندازه گیری حجم قالب، خط کشی رو روی قالب قرار بدید، قالب رو با پیمانه یک (بزرگ ترین پیمانه از سِت پیمانه های اندازه گیری) پُر کنید. تعداد پیمانه آبی که قالب رو تا لبه پر از آب کنه، همون حجم قالبه. قرار دادن خط کش صرفا جهت مشخص شدن حد قالب با هدف بیرون نریختن آب بوده و ضروری نیست.  البته روش دیگری هم برای این کار وجود داره. در این روش باید قالب رو لبالب با آب پر کنید و بعد آب رو در پارچ مدرج بریزید. حالا حجم آب ریخته شده در پارچ مدرج که به لیتر یا میلی لیتر درج شده رو خونده و به راحتی به پیمانه تبدیل کنید (هر پیمانه آب 250 میلی لیتره، پس با تقسیم عدد روی پیمانه بر 250، تعداد پیمانه ها مشخص می شه). 


منبع عکس: https://www.epicurious.com/recipes-menus/how-to-make-icebox-cake-without-a-recipe-article

نکته: نکته ای که در محاسبه حجم قالب ها باید بدونید، اینه که حجم قالب ربطی به حجم موادی که در قالب ریخته می شه نداره و مساوی نیست، یعنی در قالبی که شش پیمانه گنجایش داره، نمی تونید شش پیمانه مایه کیک بریزید. در اندازه گیری حجم قالب ها، همونطوری که گفته شد قالب لبالب با آب پر می شه ولی ما هرگز قالب رو کامل با مواد پر نمی کنیم و برای اکثر کیک ها یک سوم یا نیمی از قالب باید خالی بمونه.

توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 
دستپخت های همراهان سایت
الی آذری
چهارشنبه، 20 بهمن 1400، 16:04

استاد نظرتون درمورد  قالبهای  گرانیت برای کیکهای  کره ای و همچنین کیکهای اسفنجی چیه؟ با تشکرات فراوان♥

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 بهمن 1400، 17:55

عالین عزیزم

Mahisa
شنبه، 30 بهمن 1400، 11:01

سلام..من تازه با سایتتون آشنا شدم
کیکایی که درست میکنم معمولا ۳یا ۴تخم مرغی هستش(کیک اسفنجی منظورم نیست)
قالبم باید چه سایزی باشه؟ساده بهتره یا قالب حلقه ای و اینکه چه جنسی بخرم؟
(برای استفاده در فر دستساز میخوام)

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 بهمن 1400، 13:03

سلام عزیزم،
فقط یکی از عوامل سایز قالب تعداد تخم مرغ هاست، میزان آرد، بیکینگ پودر، مایعات و باقی موارد در این مسئله دخیل هستند، سایز قالب نوشته شده در دستور رو استفاده کنید و اگر در دستور سایز قالب ذکر نشده اون دستور استاندارد نیست و استفاده نکنید.
اگر می تونید هزینه کنید، قالب گرد کمربندی مارک پرستیژ یا فابیو عالین ولی بسیار گرونن اگه براتون مقدور نیست قالب گرد ساده گالوانیزه دیواره کوتاه موج بخرید.

Mahisa
شنبه، 30 بهمن 1400، 17:58

خیلی ممنونم ،
مثلا برای ۲لیوان آرد و ۱لیوان شکر و۴تا تخم مرغ ،قالب گرد سایز ۲۰خوبه با ارتفاع ۹سانت؟
ببخشید من تازه کارم ولی خیلی علاقه دارم به کیک پزی..میخوام یه قالبی بخرم که پر کاربرد باشه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 اسفند 1400، 10:38

قربونت برم قالب 20 یکی از پر کاربردترین قالب هاست حتما یکی بخرید ولی اینکه برای این موادی که فرمودید چه قالبی مناسبه رو من نمی دونم باید سایز قالبی که در دستور نوشته استفاده کنید، اگر در دستور ننوشته از اون دستور استفاده نکنید.

پرواز را بخاطر بسپار
چهارشنبه، 14 ارديبهشت 1401، 08:55

سلام. خدا قوت
ببخشید  دوتا سوال داشتم اول اینکه قالب قطر 17 سانتی متر و 24 سانتی متر داریم؟ من قصدم خرید  قطر 18 بود، اومدم خونه میبینم 17 سانتی متر هست! قالب 25 هم اندازه زدم، 24 سانته! سوال دوم اینه که حالا برای قالب گرد قطر 24 سانتی متر با ارتفاع 9 چقدر مواد استفاده میشه؟ هم برای کیک اسفنجی و هم برای کیک های دیگه.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 ارديبهشت 1401، 15:12

سلام عزیزم،
همه جور قطری داریم، ولی یک سانت مشکلی ایجاد نمی کنه یعنی شما از قالب 24 سانت به جای 25 هم می تونید استفاده کنید.
ما چیزی به عنوان چقدر مواد می بره جز برای کیک اسفنجی نداریم. در واقع در هر دستوری در هر منبعی سایز قالب ذکر شده و شما باید چند قالب متداول رو داشته باشید و بنا به ذکر منبع اون رو انتخاب کنید.
در کیک اسفنجی، برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید. به این صورت که هر چند پیمانه آب که تا نیمه قالب گنجایش داشته باشد به همان میزان گنجایش مایه کیک خواهد بود. پس  باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. پس مواد این دستور رو باید یک برابر و نیم کنید. یعنی مواد لازم برای یک دستور کامل رو با نصف دستور مواد لازم جمع بزنید. تاکید می کنم که این فرمول فقط برای کیک های اسفنجی مورد استفادست.

زارعی
جمعه، 30 مهر 1400، 19:26

وقت بخیر، بهاره جان من میخوام کیک اسفنجی درست کنم اما متاسفانه اینجا که زندگی میکنم قالب گالوانیزه پیدا نمیکنم حتی تو بازار شهر و سایت ها هم گشتم. فقط رینگ های فلزی سنگین هست که تو وسایل قنادی ها میفروشن (البته به غیر از قالبهای تفلونی و سیلیکونی) میشه راهنمایی کنید با این رینگ ها چطوری میشه کیک درست کرد؟ دمای فر رو باید تغییر بدم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 01 آبان 1400، 07:17

سلام،
قالب گالوانیزه در دنیا منسوخ شده، در ایران گزینه خوبیه پس مشکلی نیست که پیدا نمی شه. به نظر من از قالب چدنی و تفلون استفاده کنید بهتره مشکلی هم پیش نمیاد خودم بارها درست کردم، رینگ هم می شه ولی کمی قلق داره دما رو نمی خواد برای رینگ تغییر بدید ولی باید روی سینی شیرینی پزی ورق نسوز بذارید این رو اسپری جدا کننده بزنید روش بذارید و پنج دقیقه زودتر چک کنید.

Aghaghia
جمعه، 16 مهر 1400، 10:05

سلام بهاره عزیز من از بین این گردونا نمی دونم کدوم رو بخرم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 مهر 1400، 10:08

گردون یا استیل بخرید یا چدنی بین این دو تا دست راستی بهتره ولی به هیچ وجه کیفیت استیل و چدنی رو نداره.

Aghaghia
يکشنبه، 09 آبان 1400، 05:19

خیلی خیلی ممنون
بهار جان کمربندی سایز ۲۲فابیو خوبه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 آبان 1400، 07:30

بله عزیزم

Aghaghia
چهارشنبه، 17 شهریور 1400، 04:19

سلام
قالب مافین باید حتما مارک خاصی باشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 شهریور 1400، 12:48

سلام عزیزم،
از اونجائیکه همیشه از کپسول (لاینر کاغذی) استفاده می کنیم مارک مهم نیست.

Aghaghia
جمعه، 19 شهریور 1400، 12:03

🙏🏻🌺🌸

Maryamgh
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 18:19

سلام بهاره جان خداقوت
 عزیزم راجع به کیک یزدی هم سوال داشتم،کیکام پف نمیکنه و گنبدی نمیشه ،من با چاقو و اب روی کیک برش هم زدم اما نشد،و اینکه کاغذ که نمیزارم کیکا به قالب مبچسبه و کلا خراب میشه هرچقدهم چرب کنم،و یه سوال دیگه من توتسرم اصلا از زیر پخته نمیکنه،دماسنج برای این توتستر هم میشه گرفت؟من سوال که پرسیدم گفتن دماسنج فقط برای گاز فر هستش،ایا برای توستر میتونم استفاده کنم از دماسنج؟و سوال اخر اینکه این پیمونه های اندازه گیری خوب هستن؟ممنون از پاسخگوییتون موفق باشید♥️

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 17 تیر 1400، 17:39

سلام عزیزم،
همیشه از جایی که دستور رو برداشتید سوال کنید چون مسلما کسی که دستور رو ارائه داده بهتر می تونه راهنمایی کنه ولی در کل برای پف باید دما بالا باشه یعنی 190 یا 200، فقط نصف بند انگشت از قالب خالی بمونه و با چاقو و روغن خط بندازید؛ من تا حالا آب رو نشنیده بودم.
به هیچ وجه بدون کپسول نمی شه کیک یزدی درست کرد مگر اسپری نچسب خارجی از لوازم قنادی تهیه کنید
پیمانه اندازه گیری از لوازم قنادی خوب بخرید داشتنش از واجباته، از دماسنج می شه برای آوون توستر استفاده کرد.

sunny
يکشنبه، 13 تیر 1400، 09:49
sunny
يکشنبه، 13 تیر 1400، 09:54

سلام بهاره جان عزيزم🌹ببخشيد من براي دو تا قالبم ميخوام صفحه پلكسي تهيه كنم يك سانت بزرگتر از سايز قالبم كه خامه كشي كنم با همون بذارم براي كيك طبقات.
سايز قالبم رو طبق فرمايشات شما در سايت اندازه زدم،بالاش ٢٠/٥و كفش شده ١٩سانت.
يه قالب ديگه هم دارم همينطور اين مشكل اختلاف سايز بالا و پايين رو دارم،اون بالاش شده ١٨ وكفش ١٦/٥
حالا الان نميدونم سايز دو تا قالبام كدومه؟اين اختلاف الان زياده درسته عزيزم؟ بايد كفش رو معيار قرار بدم؟
صفحه پلكسي چون ميخوام بگيرم نميدونم الان اين قالبهاي من چه سايزي هستن كه يك سانت بزرگتر بگيرم براشون؟
 

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 13 تیر 1400، 19:28

سلام عزیزم،
عدد کوچک تر رو ملاک قرار بدید قالب نباید انقدر اختلاف داشته باشه نهایتا مجبور می شید کیک رو صاف کنید و استوانه کنید و به عدد کوچک تر می رسید

sunny
شنبه، 19 تیر 1400، 15:29

يك دنيا تشكر از لطف و راهنماييتون استاد خوبم
اتفاقا به خاطر همين مشكل ديروز رفتم سه تا قالب گرفتم كه اين بار دقت كردم انقدر اختلاف نداشته باشن سري قبل خيلي بي تجربه بودم و قالبهاي خوبي برنداشتم اين اختلاف هميشه اذيت كننده بود و مجبور بودم برش بدم تا يكدست شود كيك
مرسي استاد مهربونم🙏🌺

Maryamgh
شنبه، 12 تیر 1400، 18:47

سلام بهاره جان من یک قالب لف ده در سی خریدم
برای این قالب چقد مواد باید بریزم؟
بنظرتون این قالب خوبه؟داخلش یک نون موز درست کردم از زیر خمیر شد نمیدونم چکارکنم همه ی کیکام زیرش خام میمونه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 13 تیر 1400، 06:36

سلام مریم جان،
عزیزم خام موندن زیر کیک و خمیر شدن ربطی به قالب نداره. به فر و نحوه هم زدن ربط داره اگر فر شما گازیه باید حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید تا از دقت دما مطمئن بشید ضمن اینکه بعد از اضافه کردن آرد زیاد هم نزنید.
در مورد میزان مواد ابتدا دستور رو انتخاب کنید بعد با توجه به سایز ذکر شده در دستور قالب رو تهیه کنید. من نمی دونم چقدر مواد در قالب شما جا می شه ولی می تونید قالب رو با پیمانه به روشی که در پست گفتم اندازه بزنید ببینید چند پیمانه گنجایش داره و از روی جدول ببینید معادل کدوم سایزهاست و اگر در دستوری اون سایز قالب ذکر شده بود از قالبتون استفاده کنید.
دقت کنید که از قالب لوف فقط و فقط در دستورهایی که قالب لوف ذکر شده می شه استفاده کرد.

Afi2000
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 21:56

سلام استادجان. خوبید.من میخام یه کیک پرنسس درست کنم.توی اینترنت دیدم که برای دامن پرنسس چندتا کیک دایره ای را روی هم قرار میدن و بعد اون را به شکل مخروط برش میزنن.اما من کلا میخام کیک شش تخم مرغی درست کنم و نمیخام خیلی زیاد کیک بپزم.خواستم ببینم این قالبهای نیم کروی که تو سایتها میفروشن یا یه نوع قالب دامن عروسکی آلومینیومی که تو سایت با سلام بود برای این کار بخرم خوبه؟کیک اسفنجی تو قالب کروی و یا اون مخروطیهای الومینیومی خوب درمیاد؟اگه راهکار دیگه ای هم برای درست کردن دامنش دارید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 خرداد 1400، 15:14

سلام عزیزم،
اگر قالب نیمکره گیر بیارید از همه بهتره چون بعدا برای توپ هم می تونید ازش استفاده کنید. کیک اسفنجی در قالب آلومینیومی و گالوانیزه خوب درمیاد و هر مدلی که بیشتر میپسندید رو می تونید بخرید.

نیکان مقدم
شنبه، 08 خرداد 1400، 09:22

سلام خانوم وحید عزیز.  وقتتون به خیر و شادی. ببخشید که بهتون زحمت می‌دم. دو سوال از خدمتتون داشتم. ۱. من دماسنج فر مارک پرستیژ خریدم. امروز امتحانش کردم. فر من، اون برقی مارک فلره. این دماسنج یک ساعت توی فر بود، (بدون روشن بودن کانوکشن) و من می‌خواستم نونی بپزم که نیاز به درجه‌ی ۲۳۰ بود، ولی دمای اون از ۲۱۰ درجه‌ی سانتیگراد بالاتر نرفت. حالا نمی‌دونم اشکال از دماسنج بود و یا از فر. ممنون می‌شم راهنمایی بفرمایید. ۲. می‌خوام صفحه‌ی کار سیلیکونی بخرم برای کار شیرینی و بیشتر برای ورز دادن نون. خیلی گشتم. دو تا پیدا کردم که یکیش ابعادش ۶۰ در ۴۰ و نازکه و اون یکی ابعادش ۷۰ در ۷۰ و کلفته. نمی‌دونم نازک باشه بهتره یا کلفت. ضمن اینکه به گفته‌ی لوازم قنادی، گویا اولی تٌرکه و دومی چینی درجه‌یک.  عکس اولی که تٌرکه و ابعاد کوچیکتری داره رو براتون ارسال می‌کنم.  اگه ممکنه و زحمت نیست، خیلی ممنون می‌شم راهنمایی بفرمایید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 خرداد 1400، 13:14

سلام عزیزم،
من سال ها از دماسنج فر پرستیژ استفاده کردم، روی توری یا آویزون به توری قرار بدید تا جایی که من تجربه دارم دقیقه و دمای فر بالا نرفته. اگر برای ورز خمیر مت رو می خواید دست بزنید اونکه براق تره، چینی و ترک مهم نیست، اگر برای داخل فر می خواید هیچ کدوم مناسب نیستن.

نیکان مقدم
دوشنبه، 17 خرداد 1400، 17:28

سلام خانوم وحید عزیز.  شبتون به خیر و خوشی. ممکنه راهنمایی بفرمایید که من وقتی دمای فر رو برای پخت کیک یا نون و... با استفاده از دماسنج پرستیژ تنظیم می‌کنم، و بعد برای گذاشتن سینی، در فر رو باز می‌کنم، دمای دماسنج تغییر می‌کنه و پایین‌تر از اونی میاد که باید باشه و بعد هم که سینی‌ رو توی فر می‌ذارم، دوباره طول می‌کشه تا به اون دمای موردنظر برسه. آیا این‌جوری روی کیفیت پخت، تاثیر می‌ذاره یا اشکالی نداره؟ خیلی ممنونم از زحمتی که می‌کشید و از راهنمایی‌تون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 خرداد 1400، 06:17

بستگی به دستور و میزان افت دما داره اگر در حد ده درجه ست اشکال نداره اگر بیشتره، پیش پخت رو روی دمای بیشتر بذارید، بعد از باز کردن در فر و گذاشتن محصول در فر روی دمای خواسته شده در دستور تنظیم کنید.

نیکان مقدم
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 09:24

سلام خانوم وحید عزیز. روزتون به خیر.  من سینی شیرینی‌پزی دارم در اندازه‌‌ی ۲۶ در ۳۶ با ارتفاع ۴. می‌خوام یه قالب مستطیل بخرم.  ممکنه راهنمایی بفرمایید که قالب مستطیل رو با چه ابعادی بخرم، هم از نظر طول و عرض و هم ارتفاع، که استاندارد باشه برای پختن کیک‌های تخت، مثل کیک شربتی و... ؟ ضمن اینکه می‌خوام یه کیک تخت درست کنم که ابعاد قالبش ۲۰ در ۳۰ است ولی می‌خوام اگه بشه یه قالبی بخرم که بتونم ازش برای پخت چند نوع کیک استفاده کنم. خیلی‌خیلی از راهنمایی‌تون و وقتی که می ذارین، پیشاپیش تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 14:31

سلام عزیزم،
من خودم به عنوان قالب مستطیل، قالب موج بیست در سی رو تهیه کردم ارتفاع حدود چهارسانته، خارجیش هم هست که ابعادش بیست در بیست و هفته حدودا ولی با توجه به اینکه اصلا به اندازه قالب گرد کاربردی نیست به نظرم نیاز نیست هزینه کنید.

نیکان مقدم
پنجشنبه، 27 آبان 1400، 13:41

سلام خانوم وحید عزیزم. اگه ممکنه، من رو در مورد خرید قالب کیکی که بیرونش آلومینیومِ رنگ‌شده و توش گرانیته، راهنمایی بفرمایید. به‌نظرتون این قالب، چون آلومینیومه و آلومینیومِ رنگ‌شده هم هست، از نظر اینکه توی فر خیلی داغ می‌شه ضرری نداره؟ خیلی‌خیلی از راهنمایی‌تون، مثل همیشه، تشکر می‌کنم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آبان 1400، 08:21

سلام عزیزم،
اگر داخلش گرانیته مشکلی نداره.

خورشید
پنجشنبه، 06 خرداد 1400، 02:11

سلام وروزبخیرخانم وحید عزیزم
این عکس ظرف لعابی قدیمیه که من میخوام بعنوان قالب ازش استفاده کنم.ممنون ازراهنماییتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 خرداد 1400، 06:28

سلام عزیزم،
تا جایی که من اطلاع دارم خوب نمی شه باز پرسجو کنید.

نیکان مقدم
شنبه، 04 ارديبهشت 1400، 06:54

سلام خانم وحید عزیز. روزتون به خیر و خوشی. ممکنه درباره‌ ی این قالبها راهنمایی بفرمایید؟ من میخوام این قالبهای سایز 20 گرد و مربع رو بخرم (برای درست کردن کیکهای اسفنجی و کیک باقلوا طبق دستور شما) ولی همونطوری که توی عکس مشخصه صاف و یکدست نیستند و انگار خش دارند  و یه خطهای سیاهی به صورت رگه هم توی قالب هست و هم بیرونش. ازشون پرسیدم میگن قالبهای گالوانیزه همینطوری هستند.  اینجا دومین جایی که قالبهاشون دیدم و همینطوری بوده. به نظر شما این قالبها رو بخرم؟ ضمنا یه قالب آلومینیومی مارک آلتون هم دارم که پارسال خریدم و نسبت به این قالبهای گالوانیزه ی مارک موج یکدست تر و صاف تره. ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 04 ارديبهشت 1400، 08:57

سلام عزیزم،
مشکلی نداره بخرید اینا بهتر از آلومینیومی هستند.

نیکان مقدم
شنبه، 04 ارديبهشت 1400، 13:17

خانم وحید عزیز، خیلی ممنونم از راهنماییتون. حالا دیگه با خیال راحت می خرم. در این روزها و شب های پربرکت، بهترین برکات را از خداوند بزرگ برای شما و عزیزانتون خواهانم.

Nafiseh
چهارشنبه، 15 بهمن 1399، 12:20

سلام وقت شما بخیر.ببخشید من با این رسپی مواد رو در قالب با قطر حدود20 سانت و ارتفاع 10 ریختم اما فقط یک سوم قالب رو پر کرد و بعد پف کردن کیک اسفنجی حتی به بالا قالب هم نرسید .درحالیکه این قالب برای 15 نفر کافیه اما کیک 600 گرم خالص رو داد .6 تخم مرغی هم داخلش درست کردم اما باز هم موادم خیلی کم بود و فقط کف قالب رو گرفت و در نهایت هم کیک صدا داشت و حالت خیس بود.باید چقدر مواد برای این قالب تهیه کنم که دو سومش پر بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 بهمن 1399، 14:15

سلام عزیزم،
کیک اسفنجی رو باید تا نیمه قالب پر کنید نه یک سوم. پست نکات کیک اسفنجی رو مطالعه کنید، دمای فر، نحوه زدن مواد ... همه روی پف تاثیر داره. اما برای محاسبه اینکه دستور چند تخم مرغی برای قالبتون مناسبه در کیک های ساده مثل کیک اسفنجی و شیفون با استفاده از حجم قالب تعداد تقریبی تخم مرغ محاسبه می شه. برای این کار باید خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه.
نکته: این رو بدونید که در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید.

Mary☘
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 06:28

سلام قطر قالبم ۲۳ سانته و ارتفاعش ۹ سانته ولی حجمش خیلی بیشتر از ۸ پیمانه است میشه تو این قالب کیک اسفنجی ۶ تخم مرغی درست کرد؟
ایا توجه به ارتفاع قالب ها مهم هست؟
خیلی مچکرم از راهنمایی هاتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 شهریور 1399، 08:13

سلام عزیزم،
اگر فر برقی با گردش هوای داغ (کانوکشن) دارید ارتفاع مشکلی ایجاد نمی کنه. در فر گازی بهتره استفاده نشه.

Sevda
دوشنبه، 17 آذر 1399، 09:42

بهاره جون برای کیک ۴تخم مرغی میشه از قالب مربع ۳۰در ۳۰با ارتفاع ۵سانت استفاده کرد ؟یا ارتفاع اینکه قطر کیکم خیلی کم میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 آذر 1399، 10:39

نه عزیزم به هیچ وجه نمی شه کیکتون به ارتفاع کوکو می شه تو 30 در 30

Sevda
دوشنبه، 17 آذر 1399، 15:17

۲۰در۲۰ خوبه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 آذر 1399، 19:35

بله عزیزم

sunny
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 07:16

سلام خدمت بهاره جان عزيز،ببخشيد استاد مهربانم امروز اين قالب رو خريدم كه قطر بالاييش ٩و پايينيش ٦هست كه از قالبهاي مافين و كاپ كيك معمولي بزرگتر هست ميخواستم اگر ممكنه لطف كنيد راهنمايي بفرماييد اين قالب بيشتر مناسب چه كاري هست براي كاپ كيك يا مافين يا پاي سيب(كيك سيب) ميتونم استفاده كنم؟و اگر كپسول اين سايزي پيدا نكردم بهتره چرب و آرد پاشي كنم براي استفاده يا خودم كاغذ روغني به اندازه ي كف قالبها ببرم داخلش بذارم؟مثل هميشه از محبت و وقتگذاري پر مهرتون بي نهايت ممنونم عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 تیر 1399، 10:16

سلام عزیزم،
این قالب برای مافین و مینی پای مناسبه و باید توش کاغذ روغنی رو ببرید و بذارید.

Sevda
چهارشنبه، 05 شهریور 1399، 20:06

سلام عزیزم،برای کیک ۴ تخم مرغی میتونم از قالب ۱۵ سانتی استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 07:45

سلام گلم،
اگر فر برقی خوب داشته باشید می شه وگرنه شفته می شه.

R.Kh
چهارشنبه، 12 شهریور 1399، 17:29

سلام میشه یه قالب با جنس مناسب برای پخت کیک معرفی کنین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 شهریور 1399، 19:19

برای کیک های گروه اسفنجی می تونید از قالب گالوانیزه مارک موج استفاده کنید، برای کیک های دیگه بهتره از جنس آلومینیومی با روکش نچسب (تفلون) با رنگ روشن مثل قالب پرستیژ استفاده کنید.

toranj
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 11:20

سلام عزیزم خسته نباشید ، یک قالب رولت تهیه کردم مارک wiltshire نچسبه،به نظر شما خوبه یا نه ؟ هم برای کیک باقلوایی هم برای شیرینی میشه استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 13:38

سلام عزیزم،
متاسفانه این مارک رو نشنیدم، ولی ظاهرش خوبه و اگر سایزش مناسب باشه قابل استفادست.

toranj
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 14:28

سایز  ۳۰ در ۴۰ هستش و ارتفاع ۴ سانت ، قیمتش ۷۶ تومن بود نمیدونم معمولیه یا خوبه، برای نون قسمتی میشه استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 19:28

قالب سی در چهل برای رولت و کیک مسطح مناسبه، برای نون قسمتی بزرگه عزیزم
قیمتش معمولیه ایشالا که خوبه

toranj
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 22:34

ممنونم،چند تا مارک خوب قالب تفلون رو معرفی میکنین  لطفا

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 05:49

الان پرستیژ، فابیو، دکتر اوتکر خوبن ولی خیلی گرونن.

toranj
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 06:18

واقعا سپاسگزارم که با صبر و سخاوت تمام به سوالات پاسخ میدین و تجربیات خودتون رو در اختیار ما میزارین،ممنونم

toranj
شنبه، 14 تیر 1399، 14:20

سلام بهاره جان، من قالب لوف ،قالب کیک پز،قالب کاپ کیک و رولت رو دارم ، می‌خواستم بدونم  قالب جدید چه سایز و چه جنسی بگیرم که بتونم برای رسپی های مختلف (اسفنجی و کیک های کره ای)استفاده کنم؟ البته من مبتدیم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 تیر 1399، 15:21

برای کیک های اسفنجی و شیفون دو عدد قالب هم اندازه به قطر 18 گالوانیزه مارک موج و یک قالب به قطر 23 گالوانیزه مارک موج بخرید.
برای سایر دستورها یک کمربندی سایز 20 ترجیحا مارک پرستیژ و یک 23 یا 25 کمربندی ترجیحا پرستیژ بخرید.

toranj
شنبه، 14 تیر 1399، 15:45

ممنون،به نظرتون برای کیک تولد کدوم رسپی بهتره و با چی کاور و تزیین کنم که تمیز باشه و تو دمای محیط شل نشه ،تا حالا کاور نکردم ،ببخشید تو قسمت کیک ها هر کاری کردم ثبت نشد مجبور شدم اینجا بنویسم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 تیر 1399، 19:39

برای کیک تولد کیک شیفون و اسفنجی بهتره و اگر تازه کارید خامه قنادی از همه راحت تره آب هم نمی شه.

toranj
يکشنبه، 15 تیر 1399، 09:37

ممنونم

سارا راد
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 19:32

سلام خانم وحيد
از مطالب مفيد سايت شما نهايت تشكر رادارم. من از صفر شروع كردم. با توضيحات كامل سايت شما از چند رسپي استفاده كردم و همه اش عالي شد.
يه سوال دارم: در بعضي موارد نوشتيد كه از سيني شيريني پزي استفاده كنيد. آيا ميشه از سيني فر استفاده كرد يانه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 06:49

بسته به مارک فر داره، مارک فرتون چیه؟

سارا راد
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 16:26

بوش

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 16:54

بله عزیزم می تونید استفاده کنید.

سارا راد
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 18:51

ممنون از راهنمايي شما

yousefi.nz
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 20:44

سلام بهاره عزیز، من قصد خرید یک سینی فر مارک موج رو دارم که هم برای رولت باشه هم به عنوان سینی شیرینی استفاده کنم. سایز ۲۲*۳۲ هم ارتفاع ۲سانتش موجوده هم ۳.۷ سانت. شما کدومو پیشنهاد میکنین؟ خیلی ممنونم بابت آموزش ها و راهنمایی های خوبتون.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 ارديبهشت 1399، 05:38

سلام عزیزم،
اگر براتون مقدوره هر دو رو بخرید، ارتفاع کمتر برای شیرینی پزی و ارتفاع بیشتر برای رولته. اگر براتون مقدور نیست، ارتفاع بیشتر رو تهیه کنید.

yousefi.nz
شنبه، 13 ارديبهشت 1399، 06:50

چشم، خیلی ممنونم از راهنماییتون.

Sevda
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 09:36

ممنون از راهنمایی واسه دماسنج فر،این دماسنج واسه نتیعات مناسبه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 09:42

بله عزیزم این دماسنج مایعاته

Sevda
جمعه، 08 فروردين 1399، 18:02

سلام خسته نباشید،کدوم دماسنج مناسبه؟ یکی فقط دماسنج فر هست یکی فر ومایعات

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 فروردين 1399، 18:43

سلام عزیزم،
دماسنج ها رو جدا جدا بخرید. یعنی دست راستی که برای فره رو مستقل برای فر بخرید و همیشه در فر بذارید، ی دماسنج مایعات هم جدا.
اگر هزینه کردن براتون مفدوره دماسنج فر پرستیژ بخرید.

Sevda
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 09:36

ممنون از راهنماییتون،

Sevda
پنجشنبه، 01 اسفند 1398، 14:40

قالی که واسه رولت به من دادن اینه،ارتفاع۲سانت

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 اسفند 1398، 16:56

اگه براتون مقدوره قالب رولت مارک موج بخرید اگر نه از همین استفاده کنید.

Sevda
جمعه، 02 اسفند 1398، 10:51

ممنون،امروز رفتم مارک موج خریدم

MH
دوشنبه، 30 دی 1398، 09:12

سلام
این قالب کمربندی من درز داره میشه ازش استفاده کنم؟
چی کار کنم درست بشه؟چه جوری؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 دی 1398، 09:17

برای چیزکیک یخچالی و کیک هایی با غلظت بالا مثل کیک سیب سایت می تونید استفاده کنید، وگرنه تاب داره و هوا میکشه و مناسب نیست. متاسفانه روشی برای درست کردنش نمی دونم.

MH
دوشنبه، 30 دی 1398، 11:42

ممنون از راهنمایی

MH
دوشنبه، 30 دی 1398، 11:44

یه جایی گفته بودید فویل پیچی، منظورتون چی بوده؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 دی 1398، 19:31

در دستور چیزکیک در فر کامل با تصویر توضیح دادم، چون این دستور در حمام آب پخته می شه، فویل می پیچیم تا آب وارد نشه که برای حالت عادی از این روش استفاده نمی شه.

MH
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 07:19

ممنون

Mahroo
سه شنبه، 08 بهمن 1398، 21:23

من روشی ک میدونم برای گرفتن درز قالب کمربندی اینه ک قبل بستن کمربند، چند لایه کاغذ روغنی بزارید کف قالب بعد ببندید.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 بهمن 1398، 05:41

چه عالی واقعا ممنون از راهنماییتون

Negar
شنبه، 28 دی 1398، 18:53

سلام بهاره جان ، خوب هستین ؟ من از طرفدار های پروپاقرص شما هستم و به همه هم شما رو معرفی کردم ، مخصوصا پای سیب رو هم از دستور تون درست کردم. عالی شد و از اون موقع مرید دستور هاتونم .. الانم میخوام کیک ردولوت  برای تولد برادرم و مادر شوهرم  درست کنم و فوق العاده با دستور شما اعتماد به نفس دارم  عزیزم فقط یک سوال خییییلی مهم دارم .. من رفتم که قالب خریداری کنم ، سه تا قالب کمربندی سِت با سایز ۱۷ و نیم ، سایز ۲۳ ونیم و یه دونه قلب که حدوده ۲۱ هستش خریدم که سبک و سفیدن ، یه دونه قالب کمربندیه سایز ۲۳ با جنسه سنگین هم خریدم. علاوه بر این ها یه قالبی میخواستم که برای کاپ کبک و مافین ، هر دو باهم استفاده کنم و یه قالب دوازده تایی نسبتا سنگین خریدم .. عزیزم عکس هاشو هم براتون فرستادم ، حالا مشکلم اینه که آیا این قالب ست سه تاییه به دردم میخوره ؟ میخوام برم قالبه کمربندی ۲۳ که سنگینم هست رو پس بدم و به جاش دو تا قالب ۲۰ سانتی ساده بخرم، از طرفی ام برای این قالب ۱۲ تایی خیلی شک دارم  که آیا برای کاپ کبک و مافین میشه استفاده کرد و مناسب هست یا نه ؟ خواهش میکنم کمکم کنین عزیزم ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 دی 1398، 19:15

سلام عزیزم،
قالب ها مبارکتون باشن
1. اگر از بالا اندازه بگیرید قطر هر حفره سینی کاپ کیک و مافینتون حدود هفت سانت باشه، یعنی مناسبه و  لزومی نداره بدید و از همین برای هم مافین هم کاپ کیک می تونید استفاده کنید.
2. همون قالب سه تایی روشن کمربندی که خریدید مناسبه و قالب سنگین رو پس بدید و به جاش دو قالب 20 بگیرید. قالب ها تا وقتی مارک دار نباشن متاسفانه خیلی با هم فرق ندارن و به همین دلیل لزومی به نگه داشتن هر دو نیست. از اونجائیکه قالب سه تاییتون سایزهای خوبی داره نگه دارید بهتره.

Sevda
پنجشنبه، 26 دی 1398، 18:51

سلام خسته نباشید،اگه بخوام ۲تا قالب گرد بگیرم برای اینکه کیک۶تخم مرغی رو داخلش بپزم ،قالب چند سانتی باید بگیرم با چه ارتفاعی؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 26 دی 1398، 22:10

اگر می خواید مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید، دو قالب 20 سانتی یا 18 سانتی بخرید، ارتفاعشون مهم نیست چون وقتی مواد رو بین دو کیک تقسیم می کنید، با کمترین ارتفاع هم جواب میده. اگر می خواید در هر کدوم یک کیک شش تخم مرغی درست کنید، قالب 23 باید تهیه کنید، ارتفاع 6 مناسبه

Sevda
جمعه، 27 دی 1398، 10:05

ممنونم استاد عزیز

شيرين
يکشنبه، 15 دی 1398، 15:22

بهاره جون ممنونم بابت پاسختون
اينم عكسش

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 15 دی 1398، 18:30

عزیزم درسته، این هیچ مشکلی نداره می تونید توش رولت و کیک شیفون و اسفنجی بپزید.

شيرين
يکشنبه، 15 دی 1398، 20:18

خيلي خيلي ممنونم از همه ي محبت هاي بي دريغتون عزيزم

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 17:08

سلام بهاره جون :)
من یک قالب کیک میان تهی خریدم ظرفیتش ده پیمانه آب هستش ، قطرش تقریبن۳۲ و ارتفاعش ۷ سانته ، برای چه کیک هایی میتونم استفاده کنم ؟ منظورم اینه با چه قالب گردی تقریبن یکیه ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 18:18

سلام عزیزم، قالب مبارکتون باشه، تو جدول نوشتم ده پیمانه معادل چه قالب هایی می شه
قالب گرد 25 و مربع 23

نظرات
zohrehjooni
سه شنبه، 16 آبان 1402، 07:53

بهاره خانم سلام.دو تا سوال دارم اول اینکه برای استفاده از قالبهای مقوایی مافین باید کف و دیواره هاشو با روغن مایع چرب کرد یا نیاز نیست؟
دوم اینکه من قالب کاپ کیک ندارم میشه دستورات کاپ کیک سایت رو هم در همین قالبهای مقوایی مافین پخت؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1402، 17:08

سلام عزیزم،
قالب های مقوایی نیاز به چرب کردن ندارند، دستورهای کاپ کیک رو در قالب گرد سایز 2- یا 21 بپزید، احتمال اینکه در قالب مقوایی به دلیل ارتفاع زیاد و روی هم قرار گرفتن مواد خوب نشند، زیاده.

zohrehjooni
سه شنبه، 16 آبان 1402، 19:30

چشم ، ممنون

zohrehjooni
جمعه، 12 آبان 1402، 20:48

سلام استادجان . من قالب کمربندی فابیو دارم نو هست و خط و خش نداره ، فروشنده میگفت نچسب دائمیه!
خواستم بپرسم برای انواع کیک یا چیزکیک که بخوام بپزم بازم لازمه برای دستوراتی که شما فرمودین کف و گاها کف و دیواره ها رو کاغذ بندازین ، باید کاغذ بندازم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 آبان 1402، 06:36

سلام عزیزم،
قالب مبارکتون باشه، من جای شما باشم میندازم که عمر قالب بیشتر شه. چون کف قالب به دلیل مماس بودن با کیک رنگ عوض می کنه ضمن اینکه ممکنه در خارج کردنِ کیک های مرطوب نیاز به استفاده از ابزار باشه و  آسیب ببینه

zohrehjooni
شنبه، 13 آبان 1402، 23:00

بله ممنونم . توصیه ارزشمند شما رو به کار میگیرم

Atefeh.mohammadian
شنبه، 08 مهر 1402، 07:39

سلام بهاره جون
من شیرینی لطیفه درست کردم. موادم خیلی خوب و پف دار بود، ولی داخل فر زیرش سوخت و روش خام بود. شیرینی ها رو روی سینی خود  فر گذاشتم. فرگازمون ایرانی و مارک سامان شعله وره. عکس از سینی فر هم میذارم. رنگ سینی مشکیه. به نظرتون چیکار کنم که شیرینی‌ها کامل بپزه و زیرش نسوزه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 مهر 1402، 08:22

سلام عزیزم،
برای هیچ نوع فر گازی چه ایرانی چه خارجی مجاز به استفاده از سینی خود فر نیستید، آلیاژ این سینی ها مناسب پخت شیرینی نیست. برای فر گازی همه سینی ها رو خارج کنید، توری رو طبقه وسط بذارید از لوازم قنادی ها سینی شیرینی پزی دیواره کوتاه (دو تا سه سانت) تهیه کنید، کف سینی ورق نسوز (ورق تفلون) یا ایرمت بذارید و بعد شیرینی ها رو بپزید. برای فر گازی حتما و حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب استفاده کنید. شعله رو فقط پایین رو روشن کنید و در آخر در صورت نیاز شعله پایین رو خاموش کنید و سه دقیقه گریل رو روشن کنید.

پانته‌عا
يکشنبه، 04 تیر 1402، 21:17

سلام،خانم وحید ببخشید چند تا سوال راجع به سینی فر داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنید. برای سینی فر پیشنهاد میکنید هزینه بیشتر کنم و جنس دیگه ای بگیرم؟(چه جنس و برندی؟) ایرانی نمیخوام. سینی اصلی فر گازی من ۶۰ در ۴۰ هست، بهتره سینی فر جدید رو تو همون ابعاد بگیرم یا کوچک تر؟از لحاظ پخت بهتر میپرسم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 تیر 1402، 06:27

سلام عزیزم،
اگر فر برقیه یا فر گازیه و فن داره، بهتره کوچیک تر باشه که گردش هوا از اطرافش هم انجام شه، اگر فر دک هست یا اونیکس همون سایز بزرگ هم می تونید بگیرید، جنس سینی های خارجی همه آلومینیومه روکششون فرق داره، پرستیژ و تفال هر دو خوبن، اگر بهتر می خواید از شرکت زَیتونی آمار بگیرید.
https://www.instagram.com/zaytooni.ir/

ترنمم
يکشنبه، 04 تیر 1402، 13:13

بهاره جان من فر گازی دارم٫اکثر اوقات کوکی و کمی نان درست میکنم . سینی فر چی پیشنهاد میکنید؟ سینی گالوانیزه مناسب هست برای مصرف من؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 تیر 1402، 14:45

سلام عزیزم،
سینی گالوانیزه دیواره کوتاه (دو و نیم سانت) مارک موج تهیه کنید.

Fmojii
سه شنبه، 01 آذر 1401، 11:45

سلام بهاره جون من‌میخوام قالب ۲۰ گرد و مستطیل ۲۰در۳۰ بگیرم چه ارتفاعی بگیرم که کاربردی باشه؟ برای کیک های عصرانه!سینی شیرینی پزی باید جدا بگیرم چه ارتفاعی همیشه تو ارتفاع گیر‌میکنم!!! و یسری سینی های مشبک اومده که سوراخهای ریز دلره اونا کارایی دلرن برای شیرین‌پزی؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنین🌺🌺🌺

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 آذر 1401، 13:58

سلام عزیزم،
اتفاع قالب ها چهار تا شش بسته به برند هر کدوم رو داشتند، ارتفاع سینی شیرینی پزی دو و نیم سانت. سینی های سوراخ دار برای کار حرفه ای نان هستند و نیازی به خریدن ندارید.

Fmojii
پنجشنبه، 03 آذر 1401، 11:29

ممنون عزیزم

Fmojii
يکشنبه، 29 آبان 1401، 11:01

و اینکه تو خود دستور هم  قالب و ۲۰ سانت مان تهی  ذکر  شده

Fmojii
يکشنبه، 29 آبان 1401، 10:59

سلام‌بهاره جون
بهاره جون‌یه قالب موج مربع ۲۰‌سانتی خریدم،میخوام بدونم من یه دستور کیک ۳ تخم مرغی دترم‌که تو قالب شیفون‌۲۴ در ارتفاع ۹ درست میکنم همیشه پفش‌ و ارتفاعش خوب میشه،الان‌با اون دستور تو قالب مربع ۲۰‌میتونم درست کنم درضمن ارتفاع قالب مربع ۹ سانت هست،و اینکه این‌قانون کدومش درسته که باید دو سوم قالب پر بشه یا نصف قالب؟اگه این‌قالب برای اون دستور  کوچیک باشه باید نصف قالب و پر کنم یا دوسوم؟ بفیشم تو لوف بریزم؟؟
ارد ۲ پیمانه
روغن‌سه چهارم پیمانه
شکر ۱ پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
شیر نصف پیمانه
اولین بار از قالب مربع میخوام‌استفاده کنم
ممنون❣❣❣

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 29 آبان 1401، 13:47

سلام عزیزم،
قربونت برم همیشه از اونجاییکه دستور رو ازش بر میدارید بپرسید چون خودشون درست کردن خیلی بهتر می تونن پاسخگو باشن تا من که تا حالا این دستور رو درست نکردم.
در مورد قانون برای کیک های سنگین مثل کیک کره ای، یک سوم قالب باید خالی بمونه برای کیک های پفی مثل اسفنجی و شیفون نصف قالب باید خالی بمونه.
این مقدار برای قالبتون مناسبه ولی از سرش کمی ممکنه خالی بمونه باز تست کنید من درست نکرده نمی تونم بگم.

Fmojii
يکشنبه، 29 آبان 1401، 18:34

سلام‌بهاره جون  دستور مال خیلی قبله،من‌امروز این‌کیک و تو قالب ۲۰‌مربع موج درست کردم،  تعجب کردم مواد  خیلی از نصف کمتر جا  شد تو قالب،ولی پف خیلی خوبی کرد و کاملا اسفنجی و‌پنبه ای شد،،  بهاره جون قالب مربع ۲۰‌با ارتفاع ۵ یا ۶وهم هست؟ من خودم دوست دارم‌پف کیک ارتفاع کیک تو قالب مربع کم باشه به نظرتون قالب ۲۰ با ارتفاع ۵  ارتفاع کیک چقد میشه؟ الان‌اگه بخوام‌ارتفاع کیکم‌کمتر بشه  تو همین‌قالب مواد کمتر بریزم‌یا یه قالب ارتفاع کمتر بگیرم؟ چه ارتفاعی خوبه؟ تو قالب شیفون یا لوف ارتفاع زیاد خیلی خوبه ولی مربع نه،ممنون از  راهنماییتون کنین،

Fmojii
يکشنبه، 29 آبان 1401، 18:36

تقریبا تا نزدیکی های لبه ی قالب پف کرد و کیک  که اماده شد ارتفاعش ۵ سانت بود

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 آبان 1401، 07:08

سلام عزیزم،
نیازی نیست کیک تا لبه قالب پف کنه. ولی در کل، اگر فر برقیه، قالب های دیواره بلند جلوی جریان هوا رو می گیرند و فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون مناسبند، در واقع خیلی حرفه ای نیستند چون کیک های مهم رو دربر نمی گیرند. به نظر من نیازی نیست مجدد قالب بخرید، همین رو استفاده کنید خب تا نصفش پر می شه چه اشکالی داره.
من این کیک رو که می فرمایید درست نکردم نمی تونم بهتون سایز بدم خودتون آزمون و خطا کنید ولی اگر میان تهی بیست سانت بوده، قالب گرد 18 می شه و مربع 17 یا 16 باز تاکید می کنم من اصلا بلد نیستم چیزی که درست نکردم رو رفع اشکال کنم.

Fmojii
دوشنبه، 30 آبان 1401، 08:51

ممنون بهاره جون کاش همه پیج ها مثل شما قانونمند بودن ،خیلی از دستورها فقط در حد دستورن و باید خودمون با ازمون و خطا به نتیجه برسیم،الان‌با قالب ۲۰ مربع کدوم کیک هارو میتونم درست کنم  با دستور شما؟؟؟ درضمن‌تو قالب ۲۰‌مربع ۱۵ تا پیمانه اب جا شد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 آبان 1401، 18:45

عزیزم لازم نیست کل قالبتون پر شه برای همین هر دستوری برای قالب گرد 20 ذکر شده، با قالب مربع هم می شه ولی در قالب مربع یک تا دو سانت ارتفاعش کمتره، هر دستوری برای قالب 23 تا 25 گرد ذکر شده در این قالب با همون ارتفاع قابل پخته، خودتون دستورات کیک ها رو چک کنید همه قالب داره.

Fmojii
سه شنبه، 01 آذر 1401، 06:08

باشه  بهاره جونم ممنون❤❤

Mrmr68
چهارشنبه، 25 آبان 1401، 07:31

سلام بهاره خانم
خیلی ممنون از راهنمایی ها و مطالب مفیدتون
من یه دستور پخت می خواستم برای قالب بیضی با ارتفاع ۵ سانت که هم اندازه قالب لوف 20 در 10 هست. البته از دستور پخت های داخل سایت. ممنون میشم راهنماییم کنید :)

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 آبان 1401، 14:25

سلام عزیزم،
تمام دستوراتی که در سایت برای قالب بیست و هجده گرد و لوف ده در بیست هست مثل کیک شکلات و گلابی، زاخر تورته، کیک بستنی، کیک صبحانه، کیک ارده و کنجد، کیک میوه تابستانی، کیک نوتلا، کیک اسفنجی، کیک کرامبل سیب و کیک برگردان آناناس قابل پخته.

Mrmr68
جمعه، 27 آبان 1401، 09:59

سلام دوباره و خیلی ممنون از جوابتون
اتفاقا دیروز کیک شکلات و گلابی رو انتخاب کردم (البته بدون گلابی) که برای اولین بار قالبم رو امتحان کنم اما موادم زیاد اومد. قالبم حدودا 4 پیمانه آب می گیره و شاید اگر ارتفاعش بیشتر بود مواد کیک جا می شد.
حجم مواد به اندازه تمام قالبم بود و تازه باز یکمی اضافه داشت! مثلا احساسم این بود که 1/3 از مواد دستور رو باید کم کنم. مثلا آردم بشه تقریبا 100/110 گرم. اینطوری محاسبه کنم اشکال داره؟ D:

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 آبان 1401، 14:48

سلام عزیزم،
من فکر کردم شش پیمانه جا می گیره، اگر چهار پیمانه جا داره، همه دستوراتی که گفتم رو یک سوم کم کنید. نیازی به تبدیل به گرم نیست پیمانه رو می شه یک سوم کم کرد، ولی اگه بلد نیستید و براتون سخته به گرم تبدیل کنید، عدد به دست اومده رو با ماشین حساب تقسیم بر سه کنید، عدد بدست اومده رو از کل کم کنید، مثلا تبدیل یک و یک سوم آرد می شه 167 گرم، یک سوم کم کنم، اول تقسیم بر سه می کنم، می شه 56 گرم این عدد رو از 167 کم می کنم می شه 111

Mrmr68
جمعه، 27 آبان 1401، 21:23

بهاره خانم شما واقعا فرشته اید. با وجود مشغله های ریز و درشت زندگی، چقدر با حوصله و خوش رویی وقت و انرژی میذارید و راهنمایی می کنید. به شخصه حتی از پاسخ های شما به سوالات دیگران یاد می گیرم. قبلا لابلای بخشی از کامنت ها این مورد رو کلی تر توضیح داده بودید و خوب متوجه نشده بودم. اما الان فهمیدم.
خیلی ممنونم از راهنمایی تون :) امیدوارم که در کنار خانواده زندگی پُر برکتی داشته باشید ، البته همراه با سلامتی و آرامش خاطر :)

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 آبان 1401، 05:15

ممنون از لطفتون

Fmojii
پنجشنبه، 19 آبان 1401، 13:16

سلام‌وقت‌بخیر
بهاره جون  من‌یه سینی کاپ کیک ۱۲تایی خریدم که اندلره بالای حفره ۶ سانت و از پشت قالب کف قالب ۵ سانت ،این الندازه مناسبه؟یا ببرم‌عوضش کنم؟ ممنون🌺🌺🌺

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 آبان 1401، 14:22

سلام عزیزم،
سایزش مناسبه مبارکتون باشه

Fmojii
پنجشنبه، 19 آبان 1401، 20:23

ممنون عزیزم🌺🌺

Fmojii
سه شنبه، 10 آبان 1401، 10:50

سلام بهاره جون چنتا سوال در مورد قالب داشتم‌از شما
 اول=من‌میخوام دستور  کیک صبحانه که گنجایشش ۷تا۸ پیمانه هست و درست کنم،اگه قالب تین اندلزه نداشته باشم میتونم مواد کیک و اماده کنم نصف اون مواد و تو قالب لوف ۶پیمانه ای بریزم بطوری که نصف قالب فقط‌پر بشه و مابقیش و تو کاپ کیک؟
دوم= برای قالب لوف  یا قالب گرد و مربع میتونم کل قالب و کاغذ بندلزم که بعد اماده شدن راحتر بتونم کیک و خارج کنم؟  و اینکه باید روی کاغذ و فقط چرب کنم یا هم کف قالب هم روی کاغذ روعنی ؟
سوم=من‌قالب شیفون‌و نمیتونم طبق گفته شما انداره بگیرم  متوجه بشم‌ قالبم چند سانتی؟،چون بالاترین قسمت قالب شیفون از داخل رورتادورش  یه فرورفتگی دلره   از یکم‌پایینترش هم دورتادور قالب هم فرورفتگی و برامدگی دلره بخاطر طرح قالب،و وسط قالب هم‌که حالت لوله ای داره که از سطح قالب بالاتر،میشه راهنمایی کنین ممنون؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 آبان 1401، 16:28

سلام عزیزم،
1. می تونید مواد رو نصف کنید، تک تک مواد اولیه رو تقسیم بر دو کنید، قالب 6 پیمانه ای کافیه نیازی به کاپ کیک نیست.
2. برای قالب ها می تونید کل قالب رو کاغذ بندازید، نیازی به چرب کردن روی کاغذ نیست، زیر کاغذ رو چرب می کنیم که بچسبه و تکون نخوره، یعنی از روغن به عنوان چسب استفاده می کنیم.
3. برای اندازه گیری، بالای قالب رو از یک سر تا سر دیگه اندازه بزنید.

Fmojii
سه شنبه، 10 آبان 1401، 19:04

سپاس مهربون💖💖💖💖

Fmojii
دوشنبه، 09 آبان 1401، 09:56

و البته سایت ها و پیجهای ایرانی هم سایز قالب و اکثر مواق تو دستوراشون نمیگن،،به جرات میتونم بگم فقط سایت شما کامل و جامع در مورد ریز ترین نکات  توضییح‌میدین‌تو دستوراتون،ممنون❤❤

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 آبان 1401، 06:40

خواهش می کنم عزیزم لطف دارید.

Fmojii
دوشنبه، 09 آبان 1401، 09:13

سلام‌بهاره جون امیدوارم حالتون خوب باشه
سوالم‌این‌که تو پیج ها و سایت های  خارجی تو دستورهای کیکشون اصلا سایز قالب و ذکر نمبکنن،ما چطوری باید تشخیص بدیم‌که اون دستور چه سایز قالبی مناسبش هست؟ جالب که چرا سایز قالب و اصلا نمیگن!!!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 آبان 1401، 06:46
Fmojii
سه شنبه، 10 آبان 1401، 07:38

ممنون عزیزم🌺🌺

pegah saharkhiz
سه شنبه، 23 فروردين 1401، 06:33

سلام بانو وحید، وقت بخیر
من فر گازی دارم. میخوام یه قالب میان تهی طرح دار بخرم لطفا راهنمایی بفرمائید
کدوم جنس مناسب تره و برای خارج کردن کیک از قالب به مشکل برنمیخورم؟ خیلی زیاد هم نمیتونم هزینه کنم، جنس تفلون، گالوانیزه موج، سیلیکونی، آلومینیومی، گرانیت؟
تو قالب میان تهی طرح دار میشه کیک شکلاتی کافی شاپی پخت؟
برای دستورهای رایج چه سایز قالبی پرکاربردتره با توجه به ارتفاع این قبیل قالب ها؟ دستورهایی که من دارم از نظر مقدار اکثرا این رنج هستن
مواد لازم برای تهیه کیک موز و گردو
شکر ١ پیمانه
روغن مایع سه چهارم پیمانه
تخم مرغ ٣ عدد
وانیل ١/۴ قاشق چای خوری
موز ٢ عدد
آرد ٢ پیمانه
شیر ١/٢ پیمانه
بکینگ پودر ۱ قاشق مربا خوری
گردو ١/٢ پیمانه
 سپاس بی کران 🌹

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 فروردين 1401، 06:58

سلام،
در خارج کردن کیک از قالب میان تُهی تکنیک مهم تر از جنسه، اگر درست چرب و آرد پاشی کنید یا از اسپری جدا کننده جنس خوب استفاده کنید و پخت رو کامل انجام بدید نمی چسبه. ولی در کل جنس تفلون و گرانیت مناسب تره. کیک کافی شاپی می شه پخت. سایز 23 تا 25 رایج تره.

Mozhganchideh
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 04:53

سلام بهاره جان من میخوام دو تا قالب مستطیل ۲۰در۳۰ و ۲۵در۳۵ بخر بنظرتون با  چه ارتفاع بخرم؟یه سینی ۳۰ در۴۰ رولت دارم ک  ارتفاعش ۳‌‌/۵سانته.یه سینی شیرینی پزی دارم ۳۵ در۴۵.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 17:42

سلام عزیزم،
هر دو رو کوتاهش رو بخرید.

Mozhganchideh
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 18:42

سپاس بهاره جان عزیز🌻

خورشید
چهارشنبه، 05 خرداد 1400، 02:53

باسلام وروزبخیر خدمت خانم وحیدعزیزم
به نظرشماتوقالب لعابی سایز30در40 میشه رولت پخت؟
ممنون ازسایت ارزشمندتون که امکان پرسش وپاسخ وآموزش روفراهم کرده.🌹🌹🌹🌹

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 خرداد 1400، 12:44

سلام عزیزم،
سایز سی در چهل، سایز استاندارد رولته و عالیه ولی منظورتون رو از قالب لعابی نمی فهمم عکسش رو بذارید.

خورشید
شنبه، 28 فروردين 1400، 14:34

سلام خانم وحید عزیز ممنون از سایت اموزنده وبارزشتون
لطفا منو درخرید اینترنتی قالب لوف راهنمایی کتید مارک نوج باارتفاع 7سانتهوابعاد20در9
25در10
30در11
36در12.به نظر شماکدومش برام پرکاربردتره؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 فروردين 1400، 15:30

سلام عزیزم،
25در10

zohreh74
دوشنبه، 27 بهمن 1399، 15:39

سلام بهاره جان می خواستم قالب کمربندی بخرم ممنون میشم منو راهنمایی کنید.واسه چیز کیک توی فر و کیکایی که نیاز به حمام داغ دارن جنس تفلون بهتره یا گالوانیزه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 27 بهمن 1399، 18:47

سلام عزیزم،
در قالب کمربندی جنس تفلون بهتره، اگر براتون هزینه کردن مقدوره مارک پرستیژ بخرید

avin
يکشنبه، 08 تیر 1399، 14:35

سلام بهاره جون.
ببخشید عزیزم تو یه دستوری نوشته باید از قالب سایز 20 سانت استفاده کنیم . ولی اگه من بخوام ارتفاع کیکم بیشتر باشه میتونم کیک رو تو 2 تا قالب 15 سانت درست کنم؟
چون تو مطالب سایت نوشته شده قالب 20 سانت گنجایش 6 لیتر و 15 سانت گنجایش 4 لیتر داره و چون حجم 20 سانت 2 برابر 15 سانت نیست من نمیدونم میتونم تبدیل کنم یا نه .
خیلی ممنون .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 08 تیر 1399، 14:41

سلام عزیزم،
بله میشه، حجم ها به شرطیه که بخواید کل ارتفاع قالب پر شه اینجا شما قطر قالب مدنظرتونه و در دو تا 15 ارتفاع بیشتره.

avin
يکشنبه، 08 تیر 1399، 16:08

خیلی ممنون از پاسخگوییتون

آوا نیازی
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 14:31

سلام بهاره جان می‌خوام کنید اسفنجی برای تولد درست کنم قالبم گرد به قطر ۲۵و ارتفاع ۱۰سانت هست لطفا اندازه مواد رو بهم بگید بلد نیستم ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 17:54

در کانال استاد عمرانی https://t.me/omranicake، عبارت اندازه_قالب_به_cm_برای_کیک رو جستجو کنید لیست کردن، طبق جدول ایشون
8 تخم مرغی
قطر 25
200 گرم ارد
200 گرم شکر
1 ق چ بکینگ
4 ق س اب جوش
1/4 ق چ وانیل

golnaz
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 18:00

سلام‌ بهار جون یه سوالی دارم که نمیدونم جوابش تو سایت هست یا نه، متاسفانه نتونستم پیدا کنم
اگر تو دستوری گفته قالب ۲۰ سانت ولی بخوایم تو قالب ۲۵ سانت درست کنیم برای تعداد بیشتر، مقدار مواد رو باید چند برابر کنیم؟ کلا اصول افزایش مواد چه جوری هستش؟
ممنونم از اینکه همیشه پاسخگو هستین

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 19:28

سلام عزیزم،
در همین پست در جدول نوشتم که قالب 20 حدودا 6 پیمانه گنجایش داره و قالب 25 بسته به اذتفاع ده تا 12 پیمانه پس اگر قالب ارتفاع داره مواد رو باید دو برابر کنید و اگر نداره یک و نیم برابر. من باشم 20 به 25 رو دو برابر می کنم.

golnaz
دوشنبه، 05 خرداد 1399، 06:05

متوجه شدم چه جوری باید حساب بشه
خیلی ممنونم

Negar77
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 19:06

سلام استاد وقتتون بخیر من میخوام یه سری قالب بگیرم ولی نمیدونم توی سولاردوم قالب چدنی و شیشه میشه گذاشت فقط درسته؟ و اینکه اگه میشه چدنی گذاشت چه مارکی خیلی خوبه ؟ ممنون میشم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 20:29

سلام نگار جان،
تا جایی که من اطلاع دارم سولاردوم تنظیم کانوکشنش مثل فر برقی عمل می کنه و هر نوع قالبی رو می شه درش بذارید و نیاز به جنس خاصی یست باز سوال کنید یا دفترچه رو مطالعه کنید. در مورد جدنی مارک "نوردیک وِر" از همه بهتره.

Negar77
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 06:52

ممنون استاد جانم حالا اگه غیر چدنی خواستم بگیرم چی مارک پرستیژ خوبه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 08:42

در حال حاضر پرستیژ از همه بهتره

omidbazokar
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 10:59

منظورم اینه که اگه بخوام فر بخرم گازی بهتره یا برقی.متاسفانه فضای سولار محدوده و برای پخت شیرینی مناسب نیست.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 13:38

سلام،
فر برقی حرفه ای تر و بهتره.

omidbazokar
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 10:57

با سلام و خسته نباشی خدمت شما.دو تا سوال داشتم یکی در مورد نوع فر که گازی بهتره یا برقی و این که من سولاردام هم دارم.و این که برای خرید قالب از چه مارکی استفاده کنم.ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 13:39

فر برقی بهتره و سال هاست در دنیا از فر گازی برای کارهای حرفه ای استفاده نمی شه. اگر می تونید هزینه کنید قالب پرستیژ بخرید.

meimanat
شنبه، 16 فروردين 1399، 07:38

سلام بهاره جون، برای ابعادی که برای قالب لوف گفتین چه ارتفاعی مناسبه؟ مثلا برای نون موز یا کدو سبز یا حتی نون تست( اگر نخواهیم از خود قالب نون تست استفاده بشه)
پیشاپیش از وقتی که میذارین ممنووووووونم :-*

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 07:44

سلام عزیزم همون ارتفاع استاندارد لوف که حدود 6 سانته مد نظره.

meimanat
شنبه، 16 فروردين 1399، 07:48

مثلا سایز 6*10*21 یا 6*11*26 برای نون مناسبه؟!

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 08:06

نون اصلا حساسیت کیک رو نداره و بله عزیزم مناسبه

sarina216
پنجشنبه، 14 فروردين 1399، 13:19

سلام استاد عزیز ببخشید الان چند وقتیه می خوام فر بخرم از مارک اخوان اما نمی دونم فول برق و گاز بخرم یا برق چون برای کیک و شیرینی های حساس برقی میگن بهتره و بره نان و خمیر گازی دلم می خواست از شما راهنمایی بگیرم تا از خریدم پشیمون نشم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 فروردين 1399، 14:39

سلام عزیزم،
به هیچ وجه گاز و برقی نخرید خییییلی خطرناکه این دو کنار هم، در مورد نون هم فر برقی بسیار عملکرد بهتری داره. کلا در دنیا از فر برقی استفاده می شه و برای همه منظورها پاسخگوئه، خیالت جمع

MH
شنبه، 12 بهمن 1398، 07:24

سلام
میخوام سینی کاپ کیک بخرم میشه راهنمایی کنید.
ممنون

MH
شنبه، 12 بهمن 1398، 07:29

متن خوندم
مارک و برند و قیمت و جنس . . منظورمه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 12 بهمن 1398، 10:18

برند خوب مثل ویلتون الان خیلی نایابه مگر برید فروشگاه مدبر https://www.instagram.com/modaber_ghajar2
یا لوازم قنادی امید https://www.instagram.com/omidbakeware بگید مارک خوب می خواید ببینید موجودی چه مارکی دارن.
مارک متوسط پرستیژ هست و بعدش فابیو حدود 150 تومنه هر دو رو پرستیژ شاپ داره ارسال هم می کنه  https://www.instagram.com/prestigeshops1
ارزون ترش تا جایی که من اطلاع دارم مارک نداره و جنسش تفلونه که بد هم نیستن. چیزی که باید دقت کنید اینه که از لوازم قنادی خوب مثل پاسارگاد https://www.instagram.com/lavazemghanadi خرید کنید که از یه کیفیتی بالاتر کار می کنن.

MH
چهارشنبه، 09 بهمن 1398، 12:44

سلام
میشه همه انواع کیک که دستوراتش در سایت هست را در قالب کاپ کیک درست کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 بهمن 1398، 15:12

معمولا میشه باز قبلش بپرسید.

elahesa
چهارشنبه، 02 بهمن 1398، 09:53

سلام استاد محترم خانم بهار عزیز همیشه پیروز و سربلند باشید.
میشه بفرمایید عمر مفید قالبها حدودا چقدر هست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 بهمن 1398، 14:32

سلام عزیزم،
اصلا عدد دقیق نداره هر زمانیکه قالب نچسب خشدار شد، قالب سیلیکونی چسبناک و قالب آلومینیومی و گالوانیزه لک دار شد باید دور بندازید. که بسته به میزان استفاده و رطوبت محیط این عدد متفاوته هر چقدر بیشتر استفاده کنید و محیط مرطوب تر باشه قالب زودتر خراب میشه. ولی معمولا 5 سال رو به راحتی عمر می کنن.

elahesa
پنجشنبه، 03 بهمن 1398، 09:51

خیلی ممنون

Negar
شنبه، 28 دی 1398، 18:57

بهاره جان ؟ کدوم رو پس بدم ؟ و اینکه چه قالبی بخرم به جاش ؟ عزیزم قالب کیک صبحانه یا نون تست هم میخوام بخرم ، چه جوریشو بگیرم ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 دی 1398، 19:17

قالب 23 سنگین رو پس بدید، اگر قطر دهانه حفره های سینی کاپ کیک حدود هفت نیست اون رو هم پس بدید وگرنه خوبه، قالب سه تایی هم سایزهاش بسیار برای کیک و چیزکیک مناسبه نگه دارید.
برای لوفی که مناسب نون و کیک باشه سایز 10در 20 یا 12 در 22 مناسبه.

Negar
شنبه، 28 دی 1398، 18:50

سلام بهاره جان ، خوب هستین ؟ من از طرفدار های پروپاقرص شما هستم و به همه هم شما رو معرفی کردم ، مخصوصا پای سیب رو هم از دستور تون درست کردم. عالی شد و از اون موقع مرید دستور هاتونم .. الانم میخوام کیک ردولوت  برای تولد برادرم و مادر شوهرم  درست کنم و فوق العاده با دستور شما اعتماد به نفس دارم ♡ عزیزم فقط یک سوال خییییلی مهم دارم .. من رفتم که قالب خریداری کنم ، سه تا قالب کمربندی سِت با سایز ۱۷ و نیم ، سایز ۲۳ ونیم و یه دونه قلب که حدوده ۲۱ هستش خریدم که سبک و سفیدن ، یه دونه قالب کمربندیه سایز ۲۳ با جنسه سنگین هم خریدم. علاوه بر این ها یه قالبی میخواستم که برای کاپ کبک و مافین ، هر دو باهم استفاده کنم و یه قالب دوازده تایی نسبتا سنگین خریدم .. عزیزم عکس هاشو هم براتون فرستادم ، حالا مشکلم اینه که آیا این قالب ست سه تاییه به دردم میخوره ؟ میخوام برم قالبه کمربندی ۲۳ که سنگینم هست رو پس بدم و به جاش دو تا قالب ۲۰ سانتی ساده بخرم، از طرفی ام برای این قالب ۱۲ تایی خیلی شک دارم  که آیا برای کاپ کبک و مافین میشه استفاده کرد و مناسب هست یا نه ؟ خواهش میکنم کمکم کنین عزیزم ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 دی 1398، 19:16

سلام عزیزم،
قالب ها مبارکتون باشن
1. اگر از بالا اندازه بگیرید قطر هر حفره سینی کاپ کیک و مافینتون حدود هفت سانت باشه، یعنی مناسبه و  لزومی نداره بدید و از همین برای هم مافین هم کاپ کیک می تونید استفاده کنید.
2. همون قالب سه تایی روشن کمربندی که خریدید مناسبه و قالب سنگین رو پس بدید و به جاش دو قالب 20 بگیرید. قالب ها تا وقتی مارک دار نباشن متاسفانه خیلی با هم فرق ندارن و به همین دلیل لزومی به نگه داشتن هر دو نیست. از اونجائیکه قالب سه تاییتون سایزهای خوبی داره نگه دارید بهتره.

Negar
شنبه، 28 دی 1398، 21:17

وای نازنینم ممنونم از محبت تون ♡♡♡♡ خوشگلم فقط اون دو تا قالب ۲۰ سانتی که میخوام بگیرم چه مدلی باشن ؟  کمربندی بگیرم ؟ کمربندی های سبک بهترن یا اون سنگین ها ؟ یا ساده بگیرم که آلومینومی ان ؟ یا ساده ی تفلونی ؟ بعد عزیزم همینکه موقع پخت ته شو کاغذ روغنی بذارم کافیه ؟  کاشکی راجع به ماسوره ها هم پست بذارین .. بازم ممنونم فرشته ی من ♡

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 دی 1398، 21:45

شما چون الان سه تا قالب کمربندی دارید دیگه این قالب ها رو گرد ساده بگیرید. قالب های سنگین اصولا بهتر از سبک هان. جنس قالب می تونه گالوانیزه یا آلومینیومی باشه چون با توجه به اینکه تفلون های زیر 150هزار تومن اصل نیستن و ممکنه خطرناک باشه، تفلون نباشه بهتره.  در موقع نوع پخت در هر پستی توضیح داده می شه ولی معمولا کف قالب کاغذ بندازید کافیه

MH
چهارشنبه، 25 دی 1398، 14:14

سلام
میدونید که قالب ها خیلی گرون شدن.
یک ماهیتابه چدنی ضخیم سیاه با  کف تفلون ایتالیایی دارم، ارتفاع اون ۵.۵ ، دهانه ۲۴ و کف ۲۲ سانت است، میشه به عنوان قالب کیک ازش استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 دی 1398، 15:47

شدن میشه ولی اصلا نکنید این کار رو! یک اسپری روغن نچسب تُرک که قیمتشم مناسبه و خیلی بزرگه و دیر تموم میشه و کاغذ روغنی از لوازم قنادی بخرید، قالب هاتون رو اول خوب اسپری بزنید بعد کفش کاغذ بندازید اگر پخت کامل باشه همه چیز ازش درمیاد. تابه خوب برای غذای روزمرست که خیلی خیلی سلامتش مهم تره و واجب تره و به نظر من حیفه تو فر بره.

MH
پنجشنبه، 26 دی 1398، 02:42

سلام
ممنون از راهنمایتون

Aseman
چهارشنبه، 25 دی 1398، 06:32

سلام. خسته نباشید، ببخشید من رسپی کیکی دارم که باید تو قالب 25، بریزم برای برش های کافی شاپی، ولی من میخوام این برش ها بیشتر بشند با ارتفاع کمتر، اگر مواد را در قالب 30بریزم،کیک خراب میشه؟ پف مطلوب را از دست میده؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 دی 1398، 08:42

آره عزیزم،
برای قالب سی بایدمواد رو یک و نیم برابر کنید. وگرنه کیک هم پفش کم میشه هم خشک می شه.

MH
يکشنبه، 22 دی 1398، 21:53

سلام
میخوام یک قالب ۲۳ گرد و روشن بخرم ولی شرکت موج فقط ۳۰ و ۲۵ و ۲۰ و ۱۵ سانت داره با ارتفاع ۶ و ۸.۵ سانت.
شرکت دیگه ۲۳ داره ولی ارتفاعش ۴ است و کف و دیوارش دو قسمتی است و بهم پرس شده.
تکلیف چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 دی 1398، 08:57

قالب ۲۵ با ارتفاع ۶ بگیرید

MH
دوشنبه، 23 دی 1398، 18:36

ممنون از لطف شما

MH
پنجشنبه، 19 دی 1398، 06:09

سلام
اگه بخوام برای کیک های شما که توصیه به قالب میان تهی شده در حال حاضر فقط یک قالب میان تهی بخرم شما چه جنسی چه طرحی چه ابعادی را پیشنهاد میدید.
با تشکر

MH
پنجشنبه، 19 دی 1398، 06:13

در دستور کیک ۱ ۲ ۳ ۴
سایز قالب میان تهی باید چند باشه؟
در دستور گفته نشده.

MH
پنجشنبه، 19 دی 1398، 06:51

قالب میان تهی مورد نظر شما چه ارتفاعی داره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 دی 1398، 06:55

سلام،
دقیقا این پست به همین دلیل نوشته شده که متوجه سایز قالب ها بشید چون همیشه در دستورها فقط سایز قالبی که برای اون کیک متداوله گفته می شه، الان در کیک 1234 نوشته شده قالب 23، در جدول ها، قالب گرد 23 رو پیدا کنید، می بینید زیرش نوشته قالب میان تهی 23 با ارتفاع هشت. پس در واقع می تونید از همون سایز قالب میان تهی استفاده کنید ولی ارتفاع داشته باشه. چون قالب میان تهی به دلیل اینکه حرارت از وسط هم به مواد می رسه مواد رو شفته نمی کنه، می تونید از نوع دیواره بلندش استفاده کنید. فقط دقت کنید که به دلیل افزایش سطح تماس پنج دقیقه کیک رو زودتر چک کنید. اگر کار با قالب دیواره بلند براتون سخته یا فکر می کنید با قالب مسطح تر فرتون بهتر کار می کنه می تونید از قالب میان تهی 25 هم استفاده کنید.
در مورد خرید قالب میان تهی سایز 23 یا 25 متداوله به هیچ وجه بزرگ تر نخرید چون معمولا دیواره بلند هم هستن و خیلی قالب خالی می مونه. اگر براتون هزینه کردن مشکلی نیست پرستیژ بخرید،
https://instagram.com/p/B3MdtWdl_9F/
اگر یه ذره ارزون تر می خواید فابیو بخرید،
https://instagram.com/p/BzpXKeoFxYv/
اگر باز یه ذره ارزون تر می خواید دکتر اوتکر بخرید
 https://www.instagram.com/modaber_ghajar2

این سه مارک آلومینیومی با روکش نچسبن، اگر باز ارزون تر می خواید برید لوازم قنادی تفلونش رو بخرید.

MH
پنجشنبه، 19 دی 1398، 10:03

سلام
ممنون از راهنمایتون استاد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 دی 1398، 13:36

معمولا هشت سانته مال منم همین قدره

MH
جمعه، 20 دی 1398، 16:50

سلام
منظورتون قالب میان تهی ۲۳ با ارتفاع ۸ سانت و ۲۵ با ارتفاع چنده ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 دی 1398، 21:12

در قالب میان تهی به دلیل اینکه جریان گرما از وسط هم به کیک می رسه، بحث ارتفاع اهمیتی نداره ولی ارتفاع معمول چه برای 23 چه 25 چه سایزهای دیگه حدود هشت سانته (ممکنه یک سانت بیشتر باشه)

MH
شنبه، 21 دی 1398، 05:06

ممنون از راهنمایی

شيرين
شنبه، 14 دی 1398، 11:27

سلام بهاره جان
خسته نباشيد و روز بخير
عزيزم من چندتا سؤال دارم
اينكه يه سيني خريدم به اسم سيني رولت خيلي كم ديوارش اريب هس ميتونم توش رولت درست كنم؟
سايزش ٣٠*٤٠ هس
توي اون ميشه كيك اسفنجي و كيك شيفون هاي شما رو پخت؟
يه سؤال ديگه اينكه از خمير رول دارچيني ميشه واسه پيتزا يا پيراشكي گوشت استفاده كرد؟
مرسي عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 دی 1398، 21:54

سلام عزیزم،
اگر به نام قالب رولت به شما فروختن و حدود 4 سانت دیواره داره می تونید برای کیک شیفون، اسفنجی و رولت ازش استفاده کنید ولی باز برای اطمینان عکسش رو بفرستید موادتون حروم نشه.
سایز سی در چهل استاندارد رولته.
متاسفانه خمیر رول دارچینی مناسب دستورهای غذایی نیست.

MH
شنبه، 14 دی 1398، 10:00

سلام
میخوام فقط یه سینی رولت بخرم به نظر شما چه سایزی بخرم؟
میشه برای شیرینی گردویی و نارگیلی هم از اون استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 دی 1398، 16:14

سلام،
سینی رولت سی در چهل بخرید. سینی رولت به جای سینی شیرینی پزی قابل استفادست و در تصاویر هر دو شیرینی که فرمودید اگر نگاه کنید از سینی رولت استفاده شده تا کاربران بدونن می تونن از همین سینی استفاده کنن.

MH
شنبه، 14 دی 1398، 16:31

سلام
من میخوام با دستور شما رولت درست کنم.
اگر سینی ۳۰×۴۰ بخرم در دستور رولت شما چه تغییراتی باید بدم.
در اونجا سینی ۳۰×۲۴ برای رولت ۴ تخم مرغی و ۳۸×۲۵ برای رولت ۵ تخم مرغی بود.
برای سینی ۳۰×۴۰ دستور به چه شکل میشه؟
ممنون از پاسخگویی شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 دی 1398، 16:54

برای سی در چهل مواد رو نسبت ببندید شش تخم مرغه یعنی یک و نیم برابر کنید. فقط در نظر داشته باشید رولت سایت سوئیس روله و رولت کلاسیک ایرانی نیست، یعنی ارتفاعش بیشتر و توپول تره و کمی طعمش متفاوته

MH
شنبه، 14 دی 1398، 22:42

سلام
ممنون از لطف شما

zarnegar
دوشنبه، 09 دی 1398، 16:36

درود بر استاد بزرگوار ، مدیر محترم سایت.
ضمن سپاس از زحماتی که در تدوین مطالب کشیده اید و چنین سایت با ارزش و وزینی را ساخته اید.

پرسش : به طور کلی برای پخت شیرینی و کیک فر نوع گازی مناسب تر است یا برقی؟
ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 دی 1398، 20:51

سلام و ممنون از لطفتون،
بدون شک و صد در صد فر برقی بهتر از فر گازیه.  فر گازی به دلیل نوساناتِ فشارِ گازِ شهری، تغییر دما داره و برای شیرینی ها و کیک های حساس کار رو بسیار سخت می کنه. نداشتن برنامه های متنوع کیفیت پخت رو پایین میاره. کنترل دمای داخل فر در فرهای گازی نسبت به فرهای برقی سختتره یعنی دما با اختلافِ بالا،  کم و زیاد میشه در صورتیکه در فر برقی 5 درجه ای بالا و پایین میشه.
دمای بهترین فر گازی از 80 درجه و نوع های پایین تر از صد درجه شروع میشه و نمی شه برای خشک کردن یا ورآوردن استفاده کرد در صورتیکه فر برقی بسته به مارک از سی یا چهل درجه شروع میشه. همچنین به این دلیل که فر گازی از شعله استفاده ميكنه نه المنت برای پخت نان ها به داغی فر برقی نمی شه. فر گازی به دلیل خطر نشت گاز و دلایل دیگه سال هاست در دنیای حرفه ای جایی نداره.

zarnegar
سه شنبه، 10 دی 1398، 05:36

سپاس از پاسخ جامعتون.

rash
سه شنبه، 26 آذر 1398، 20:48

سلام تشکر از آموزش های بسیار خوب شما یک سوال در مورد قالب های تفلون میان تهی .  مطلالب شما در مورد قالبها رو هم خوندم . باقالب میان تهی تفلون که تیره رنگ هم هست کیک پختم کناره های کیک خیلی تیره شد در حالی که روی کیک هنوز روشن بود. بار دوم با دمای 10درجه کمتر و زمان 10 دقیقه کمتر مجدد کیک پختم همچنان کناره ها تیره شد ولی روی کیک خیلی روشن بود ضمنا جنس قالب فلزی با روکش تفلون هست که به آهنربا هم میچسبه. خانم وحید عزیز لطفا منو راهنمایی کنید که از این قالب جدید با چه روشی استفاده کنک که مشکل حل بشه . لازمه یادآوری کنم که بنده سالهاست انواع کیک رو درست کردم و تجربه پختن کیک رو دارم ولی با قالب جدیدی که خریدم به مشکل برخوردم لطفا راهنمایی کنید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 آذر 1398، 05:50

سلام در مورد قالب های میان تهی تیره، دو نکته رو باید دقت کنید. اول اینکه حجم مایه کیکی که در قالب می ریزید مناسب باشه، یعنی نهایتا نیمی از قالب خالی بمونه نه بیشتر، چون حرارت دیواره های خالی مونده به مایه کیک منتقل می شه و کیفیت کیک رو پایین میاره، دوم اینکه برای قالب های تیره ده درجه دما رو کم کنید و اگر فر شما گازیه، بعد از اتمام پخت، سه دقیقه شعله پایین رو خاموش و شعله بالا (گریل) رو روشن کنید تا رویه کیک هم رنگ بگیره.

MH
دوشنبه، 18 آذر 1398، 22:55

سلام
کاربرد قالب گرد بلند مثلا ۱۰ سانت ارتفاع کجاست؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 آذر 1398، 06:54

سلام،
اگر فر خوب و استاندارد دارید برای کیک شیفون و اسفنجی استفاده میشه.
ولی اگر فر خوب نباشه، و حرارت خوب نچرخه مدت زمان پخت بسیار طولانی میشه، که یا وسط کیک مغزپخت نمی شه یا زیر و روی کیک خشک میشه، من به شخصه استفاده نمی کنم. 

MH
سه شنبه، 19 آذر 1398، 10:18

ممنون از راهنمایی شما

mehrsan
دوشنبه، 18 آذر 1398، 09:09

سلام خانم وحید عزیز. میشه در مورد کاربرد فن در فر گازی توضیح بدین؟ اینکه برای چه نوع دستورهایی خوبه استفاده بشه و چه مدت زمان باید روشن باشه که نان و کیک و شیرینی مون خشک نشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 آذر 1398، 10:31

سلام عزیزم،
شرمنده اصلا در این مورد اطلاعی ندارم، از دوستان هم سوال کردم کسی نمی دونست باز براتون می پرسم.

mehrsan
دوشنبه، 18 آذر 1398، 19:06

ممنون از لطفتون

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 19:45

خیلی ممنون که انقدر با صبر و حوصله جواب میدید استاد :)

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 17:34

کیک اسفنجی که همین جا دستورش هست با چهار تا تخم مرغ ، باید برم عوض کنم کم ارتفاع تر بگیرم ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 18:33

نه عزیزم اگر فرتون خوبه می تونید همه رو در یک قالب بریزید مشکلی نیست.

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 17:10

دو تا قالب ۲۰ سانت هم گرفتم که ارتفاعش ۹ سانته ، برای کیک اسفنجی نمیتونم استفاده کنم ؟ که نصفش کنم یا ردولت ؟ باید کوتاهشو میگرفتم ؟ برم عوض کنم ؟ یا میشه ؟ ممنون که انقدر وقت میگذارید و جواب میدید :)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 18:33

سلام عزیزم،
ارتفاع بلند مشکلی ایجاد نمی کنه و لازم نیست عوض کنید. فقط به دلیل اینکه گرمای بیشتری قالب جذب می کنه باید حواستون باشه که کیک خشک نشه. اگر فرتون برقیه و مارک خوبه می تونید نصف نکنید و همه رو در یک قالب بریزید.

زهرا ۷۲
شنبه، 13 مهر 1398، 14:06

سلام بهاره جان وقت بخیر
همونطور که گفتید قالبی که توی دستور کیک های اسفنجی معرفی میشه قالب با دیواره کوتاه معمولا ۵_۷ سانت هست. حالا اگه یه دستور برای قالب ۲۳ سانت معمولی باشه ولی من بخوام توی قالب ۲۳ سانت دیواره ۹ سانت درست کنم مواد رو چقدر بیشتر باید درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 مهر 1398، 16:04

سلام عزیزم،
 در کیک های ساده مثل کیک اسفنجی و شیفون با استفاده از حجم قالب تعداد تقریبی تخم مرغ محاسبه می شه. برای این کار باید خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه. فقط دو نکته رو باید دقت کنید یکی اینکه در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید. دوم اینکه استفاده از قالب های دیواره بلند فقط در صورتی مقدوره که فر خوب داشته باشید وگرنه هر فری حجم بالای مواد رو نمی تونه بپزه و کیک شفته میشه.

آسو
جمعه، 12 مهر 1398، 08:59

سلام خانم وحید وقتتون بخیر

من به تازگی به شیرینی پزی  علاقه مند شدم و قصد  شروع دارم منتها من فر ندارم میخوام که یه فر تو کار خوب ایرانی بخرم چون از نظر مالی توان خرید فر خارجی ندارم فعلا. میخواستم از شما مشاور بگیرم اگر که براتون مقدور هست  پیشاپیش سپاسگذارم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مهر 1398، 09:20

سلام عزیزم،
ناب استیل تو برندهای ایرانی از همه بهتره، باز پست فر رو در اینستاگرام گذاشتم و کاربران کامنت گذاشتن رو مطالعه کنید.
https://www.instagram.com/p/Bnbm5zUDoSC/

ژیلا
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 13:21

سلام استاد عزیزم ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم یادم رفت تو قسمت قبل بپرسم. من یه قالب لوف آلومینیومی دارم که عرضش 13 سانته در 28 .برای کیک صبحانه و نان تست خریدمش و هنوز استفاده نکردم. خواستم بدونم برا کیک صبحانه و نانهای حجیم آلومینیوم بهتره یا گالوانیزه؟که اگه لازمه ببرم عوض کنم. در ضمن من چند جا که تو شهر خودمون سر زدم بیشتر قالبهاشون گالوانیزه مارک موج هست و میگن آلومینیوم زیاد طرفدار نداره و اداره ی بهداشت هم گالوانیزه رو بیشتر از آلومینیوم تایید میکنه. ولی طبق مطالب شما گالوانیزه خطر داره چون گاز تولید میکنه به نظر شما کدوم سالمتره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 20:35

سلام ژیلا جان،
آلومینیومی که روکش داشته باشه (مثل قالب های ویلتون، پرستیژ، فابیو....) بهتر از گالوانیزست، ولی بین آلومینیومی ساده و گالوانیزه ساده تفاوت چندانی نیست، از نظر تولید گاز هم در دمای بالا این اتفاق میوفته که برای اکثر دستورها از این دما استفاده نمیشه، بنابراین می تونید با خیال راحت از قالب های موج استفاده کنید.
در مورد پس دادن قالبتون ببینید اگر موج سنگین تره، قالب موج رو بخرید.

ژیلا
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 13:12

سلام بهاره جان. خواستم بپرسم به غیر از ظرف پیرکس از بقیه ی ظروف شیشه ای هم میشه در فر استفاده کرد؟ من دو تا ظرف مستطیلی شیشه ای دارم که تهش نوشته arc france هیچ کاتالوگی هم ازش ندارم. راستش اینو دوازده سال پیش مامانم برای جهیزیه ام خریده. میترسم توی فر بذارم بشکنه. اگه ظرفو توی یه سینی آب قرار بدم و بعدش تو فر بذارم چطور؟ خیلی ممنون از زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 20:33

سلام عزیزم،
اگر آرکوپال باشه قابل قرار دادن در فر هست، کلا برای مارک های معروف می تونید این قابلیت رو در گوگل جستجو کنید.
متاسفانه اگر ظرف شیشه ای تحمل گرمای بالا رو نداشته باشه قرار دادن ظرف آب تاثیری نداره و باز ترک می خوره.

Janan
جمعه، 29 شهریور 1398، 21:47

سلام خانوم وحید عزیز.سوال داشتم خدمتتون
من برای تولد دخترم میخوام ی کیک دو طبقه درست کنم برای هجده الی بیست نفر.فقط دو تاقالب گرد به قطر هجده سانت، ارتفاع هفت سانت دارم.میخواستم بدونم باید قالب دیگه ای بگیرم اگه آره لطفا قطر وارتفاع رو بفرمایین.
خانوم وحید عزیز، من در مورد اینکه باتوجه به تعداد مهمونا اندازه قالب رو نمیتونم تشخیص بدم مشکل دارم.واینکه مثلا برای این تعدادمهمونای من به کیک چند کیلویی احتیاج دارم‌.اگر لطف کنیین توضیح بدین یا لینک بدین یک دنیاممنونتون میشم سپاس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 شهریور 1398، 08:45

سلام عزیزم،
1. کیک دو طبقه می خواید درست کنید یا دو لایه؟ چون اگر کیک دو طبقه مدنظر باشه حتما باید قالب ها در دو سایز متفاوت باشن و معمولا با 5 سانت اختلاف یعنی اگر قالب 18 سانت دارید، یک قالب 23 سانت هم باید تهیه کنید.
2. برای محاسبه میزان کیک دو نوع فرمول هست، برای شخصی که کیک رو می پزه با تعداد تخم مرغ باید محاسبه شه، یعنی اگر مهمان ها خوش خوراک باشن به ازای هر 2نفر 1تخم مرغ در نظر میگیریم
اگر متوسط باشه خوراکشون 2.5 نفر یک تخم مرغ اگر کم خوراک باشن هر 3نفر 1تخم مرغ. پس شما برای 20 مهمان با فرض خوش خوراکی کیک ده تخم مرغ نیاز دارید (که به نظر من زیاد میاد). اگر می خواید از قنادی کیک بخرید برای کیک های خامه ای برای هر نفر 150 گرم کیک در نظر گرفته. یعنی برای 20 نفر سه کیلو کیک نیازه.
3. الان شما دو راه دارید، می تونید یک کیک هشت تخم مرغی آماده کنید، مواد رو بین دو قالب 18 سانت تقسیم کنید، بپزید و بعد روی هم بذارید و خامه کشی و تزئین کنید. یا می تونید برای دو طبقه شدن یک قالب 23 تهیه کنید (ارتفاع 6 ییا 7 کافیه)، یک کیک 6 تخم مرغ در قالب 23 و یک کیک 4 تخم مرغ در قالب 18 بپزید و به شکل دو طبقه تزئین کنید.

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 10:32

بهاره عزیزم ممنون از توضیحات کاملتون.
یسوال دیگه که داشتم اینه که میخوام طعم کیکم نسکافه ای باشه.امانمیدونم نسکافه کجامیفروشن؟همینجوری بگم پودر نسکافه میخوام بهم میدن؟بعد میخوام فیلینگ طعم نسکافه بده باید پودر رو بریزم توخامه؟چجوری چه زمانی باید اضافه کنم؟

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 10:33

ببخشید اینقد میپرسم اصلا اگه بخوام خود کیکم طعم نسکافه ای بده چیکارکنم شمادستوری دارین؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 شهریور 1398، 14:15

در مورد نسکافه اگر هزینه کردن براتون مشکل نیست از سوپرمارکت های بزرگ و معتبر "نسکافه گلد نستله" تهیه کنید، اگر ارزون مدنظرتونه قهوه فروشی ها و لوازم قنادی ها هر دو دارن بگید نسکافه می خواید.
اگر می خواید در فیلینگ بریزید، بستگی به فیلینگ داره، برای خامه همون ابتدا در قسمت باز شده خامه مخلوط کنید و بعد خامه رو بزنید.
برای کیک می تونید در میزان آب کیک شیفون یا میزان آب کیک اسفنجی یک تا دو قاشق غذاخوری بسته به میزان دستور نسکافه مخلوط کنید. برای کیک شیفون به میزان آب داخل کیک آب جوش اندازه گیری کنید، در اون نسکافه رو حل کنید، بذارید به دمای محیط برسه و بعد استفاده کنید.

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 23:24

بسیار بسیارر ممنونم از وقتی که گذاشتین.انشاله همیشه سلامت باشین

Janan
يکشنبه، 31 شهریور 1398، 20:15

سلام خانوم ببخشبد من دوباره مزاحم شدم من الان نگاه کردم قالب هجده سانتم ارتفاعش نه سانت هست.امروز قالب بیست وسه ارتفاع شش گرفتم ولی بنظرم کیک زیاد ارتفاع نمیگیره.بنظرتون برم عوض کنم ارتفاع بالاتر بگیرم باتوجه به ارتفاع قالب هجده سانتم؟همینکه ارتفاع بالاتر بگیرم تعدادتخم مرع مواد چه تغییری میکنه؟سوال دیگم قالب هجده من مارک موج هست ولی جدیده رنگش روشنه و کمی سبکه اشکال نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 مهر 1398، 07:03

سلام عزیزم،
اصلا قرار نیست از کل ارتفاع قالب کیک استفاده شه، به نظر من همون شش سانت کافیه، فقط فرهای خیلی خوب می تونن کیک با ارتفاع ده سانت رو خوب دربیارن بقیه فرها یا کیک خشک میشه یا کمی خمیری.
شما در هر کدوم از قالب ها یک کیک با ارتفاع 5 سانت درست کنید، از وسط نصف کنید، فیلینگ بزنید روی هم بذارید کافیه.
متاسفانه قالب های جدید موج رو ندیدم ولی رنگ روشن قطعا بهتره.

Janan
دوشنبه، 01 مهر 1398، 10:09

سپاسگزارم ممنون

مائده
شنبه، 02 شهریور 1398، 14:15

سلام استادمهربون، یه سوال داشتم :ما معمولاً بعداز پخت کیک دور کیک رو با چاقو از قالب جدا میکنیم واین کار باعث خش و خط افتادن روی قالب میشه .آیا این کار باعث آسیب ب قالب نمیشه(ک حالت نچسبیش ب مرور از بین بره)؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 شهریور 1398، 15:35

سلام عزیزم باید از چاقویی که لبه تیز نداره مثل چاقوی ست کارد و چنگال میوه خوری استفاده کنید ضمن اینکه موقع چرخوندن فشار رو به سمت کیک ببرید نه دیواره های قالب، در این صورت مشکلی نیست ولی اگر بتونید لیسک سیلیکونی محکم از نوع باریک پیدا کنید و با اون جدا کنید خییلی بهتره و خیالتون راحت تر.

مائده
يکشنبه، 03 شهریور 1398، 17:26

سپاسگزارم

پری
پنجشنبه، 17 مرداد 1398، 13:45

با سلام ،به شما استاد عزیز ،من میخوام کیک تولد درست کنم ،مهمونام 20تای میشن ،ومن قالب 30 در 40 دارم ،به نظرتون ،کیک تولد که با تزیین خامه کشی ،و رویه ی ژله بریلو ،چون میترسم نتونم خوب خامه رو فرم بدم،میگم روشو بریلو بدم ،این ی سوال،که آیا تو این قالب ،خوب در میاد ،واینکه برا این تعداد چن تا تخم مرغ و موادش چقد بزارم ،وداخل خامه ای که میخوام فرم بدم برا تزیین شکوفه زدن بشه ،شما گفتین ،پودر خامه و پودر ژلاتین  بریزم واسه سفت شدنش،منو ببخشید ،سوالام زیاد شد ،برای اینکه خامه م سفت بشه میتونم ی دوتا قاشق گاناش  سفید بهش اضافه کنم  ممنون از این همه مهربونی خدا حفظ تون کنه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 17 مرداد 1398، 15:55

سلام عزیزم،
1. کیک در این قالب خوب درمیاد.
2. برای محاسبه تعداد تخم مرغ، خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه. این رو بدونید که در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید.
3. اینکه مواد رو چقدر بریزید به دستورتون ربط داره مثلا اگر می خواید از دستور کیک اسفنجی چهار تخم مرغی سایت استفاده کنید و قالبتون 6 تخم مرغ گنجایش داره، اون وقت باید تک تک مواد رو یک و نیم برابر کنید. ولی اگر بخواید مثلا از دستور کیک شیفون سایت استفاده کنید که خودش شش تخم مرغیه خب اصلا نیازی به تغییر نیست.
4. به خامه میشه گاناش شکلات سفید، ژلاتین یا پودر خامه اضافه کرد، ولی برای فصل گرما بهتره که از لوازم قنادی ها خامه قنادی تهیه کنید و فرم بدید.

پری
جمعه، 18 مرداد 1398، 11:25

سلام مهربان بانو ،مرسی ازاینکه با باحوصله ودلسوزی
تمام نکات رو بهمون یاد میدین ،ان شاءالله خداوند صدهزار برابر عوض ش خیرو خوبی بهتون بده الهی آمین واقعا ممنونم

پری
جمعه، 18 مرداد 1398، 11:33

استاد عزیزم ،ی سوال دیگه داشتم من تو این قالب 30در 40که خدمت تون گفتم  ،کیک تولد بپزم ،چطوری تزیین ش کنم ،چطوری برش گردونم که کاغذش رو جدا کنم که از وسط نصف نشه ،چون بزرگه قالب ،نمیدونم چیکار کنم ،به نظرتون اگه راهی نیس ،یا برای من شاید سخت هس ،به نظر شما استاد عزیز ،اگه کیک همینطور که تو قالب هس از وسط نصفش کنم بعد روی هم به وسیله خامه و ووو بهم وصلش کنم ،که روی هم سوار بشه ،بعد بشه کیک به نظرم بشه مربع ،بجای مستطیلی ،درسته ،اینجوری ،به نظر شما خوب میشه ،یا نه ،بازم  برای وقتی که میزارید ممنونم واز خداوند مهربان ،بهترین هارو براتون آرزو میکنم  الهی آمین

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 مرداد 1398، 15:47

سلام عزیزم،
برای درآوردن کیک از قالب دو راه وجود داره، یکی اینکه یک سینی بزرگ تر از قالبتون رو روش بذارید و درست مثل برگردوندن کته از پلوپز کیک رو برگردونید دوم همون راهیه که خودتون پیشنهاد دادید، کیک رو از وسط نصف کنید، لایه اول رو روی ظرف سرو یا صفحه گردون بذارید، روش خامه یا فیلینگ مورد نظر رو بزنید و بعد لایه دوم که کیک حالت مربع پیدا می کنه. که به نظر من خوب میشه.

پری
شنبه، 19 مرداد 1398، 06:38

مرررسی خیلی لطف کردین ،که جواب همه رو سخاوتمندانه میدین ،بهاره جون ،ان شاءالله که در روز عید قربان و روز عرفه ،خداوند مهربان هرچه خیروخوبی به حاجیان وخوبانش میده ،به شما هم عطا کنه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مرداد 1398، 07:19

ممنون عزیزم

پری
شنبه، 19 مرداد 1398، 12:08

ببخشید بهاره جون من تو نظرهای دوستان که خوندم ،وشما راهنمایی شون کرده بودین ،این بود که واسه اینکه  رویه ی کیک تولد که بخوایم تزیین کنیم و دوستان وخود من،مشکل داشتیم که خامه درست فرم نمی گیره و نمیشه باهاش درست تزیین کرد ،شکوفه زد و با توجه به فصل گرما هم مزید بر علت میشه ،شما انگار ی جا خوندم که فرمودندفرمودین میتونیم به خامه ،ی کم پودر ژلاتین وپودر خامه،بزنیم ،و ی جا شنیدم که ی دو قاشق گاناش سفید هم بزنیم  سفت میشه و نمیریزه خامه مون و میشه باهاش حتیرشکوفه زد  ،درسته این مطلب ،و سوال دیگه م اینه که من  ی دو روز پیش ازتون سوال کردم که به خامه م میتونم اینارو اضاف کنم ،که بهتر بشه باهاش کار کرد ،ولی شما فرمودین که با توجه که هوا گرمه بهتره خامه فرم گرفته،قنادی بگیرید ؟؟؟ممنون میشم که جوابم بدید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مرداد 1398، 18:33

سلام عزیزم،
برای فرم دادن خامه می تونید از خامه صبحانه استفاده کنید که پاکتی صورتیه و در سوپرمارکت ها به فروش میرسه که برای فرم دادن این نوع خامه به دلیل اینکه فرمولش برای فرم دادن طراحی نشده باید بهش پودر خامه یا ژلاتین اضافه شه، که در مورد انواع خامه و نحوه فرم دادم خامه صبحانه در پستی مفصل توضیح دادم، حتما مطالعه کنید.
 https://spbaking.com/recipes/%D9%81%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B5%D8%A8%E2%80%8C%D8%AD%D8%A7%D9%86%D9%87-t39
 یک نوع هم خامه قنادی داریم که در لوازم قنادی ها با مارک های پاک، گلرود، کاله، شوکامه، کولاک.. موجوده که در مورد اون خامه هم در پست ردولوت توضیح دادم.  خامه قنادی چربی بالایی داره و برای فرم دادن طراحی شده و معمولا نیازی به افزودن چیزی نداره ولی اگر شما در فرم دادن این خامه ها مشکل دارید می تونید از موارد گفته شده یعنی ژلاتین و پودر خامه و گاناش استفاده کنید، مانعی وجود نداره. در کامنت ها دوستان می خواستن برای تزئین کیکشون از خامه صبحانه استفاده کنن که من پیشنهاد دادم به دلیل گرما این کار رو نکنن و به جاش از خامه قنادی (خامه فرم گرفته ننوشتم، خامه قنادی گفتم یعنی خامه ای که برای قنادی ساخته شده و شما در منزل فُرم میدید) استفاده کنن.

پری
يکشنبه، 20 مرداد 1398، 13:55

ممنون بهاره جون ،ان شاءالله که هوای دلتون همیشه بهاری باشه ،وخدا دراین روز عرفه حاجات تون رو بر آورده بخیر کنه ،وببخشید که انقد سوال میکنم خدا حفظ تون کنه استاد عزیز ومهربان

homa
جمعه، 11 مرداد 1398، 08:38

سلام استادعزیزم اززمانی که باسایت شمااشناشدم واین همه اطلاعات ارزشمنددرودیدم اینجابرام مکان مرجع دراین حوزه روداره وهروقت سوالی پیش بیادسریع وبااطمینان خاطربه این سایت رجوع میکنم ومطمئن هستم اشکالم برطرف میشه ازشماجهت این همه زحماتی که میکشیدممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 مرداد 1398، 11:19

سلام هما جان،
ممنون از محبت شما، خوشحالم که اطلاعات به دردتون خورد
موفق باشید

مائده
شنبه، 05 مرداد 1398، 17:50

سلام استادعزیزم، خداقوت.یک سالی هست ک با سایت بسیار عالی و جامع شما اشنا شدم و مطالب و دستوارتتون دنبال میکنم .اتفاقا خیلی ب اطلاعاتی در مورد مدل قالبها و جنس و...نیاز داشتم و امروز این پست رو دیدم وکلی خوشحال شدم.صمیمانه از عشق خالصانه و صبر و دقتی ک در جمع آوری پستها و مطالب برای ما میزارید سپاسگزارم.آرزوی سربلندی و شادی و سلامت براتون دارم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 مرداد 1398، 19:52

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که آموزش رو دوست داشتید و براتون مفید بوده، از پیغام پر محبتتون هم واقعا ممنونم.
موفق باشید

Bahare.m
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 10:33

سلام .ممنون که وقت میذارید برای مطالب.
میخواستم برند های قالب که خوب هستند رو نعرفی کنید اگه میشه.همینطور سایتی اگه میشناسید برا سفارش قالب.
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 16:56

سلام بهاره جان،
اگر ایران هست الان انتخاب ها خیلی محدودن، برای کیک های اسفنجی می تونید از قالب های موج استفاده کنید و برای باقی قالب ها پرستیژ، دکتر اوتکر، پیرکس، سیلیکومارت و ویلتون.
من قالب هام رو از
لوازم قنادی پاسارگاد https://www.instagram.com/lavazemghanadi/
و مدبر https://www.instagram.com/modaber_ghajar/ میخرم
پرستیژ شاپ https://www.instagram.com/prestigeshops1/ و بهار سایت https://www.instagram.com/baharsite/ هم تعریف می کنن ولی من خرید نکردم

Bahare.m
جمعه، 04 مرداد 1398، 13:19

خیییلی ممنون

Hadis
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 10:17

سلام بهاره جان
ممنون بابت توضیحات مفیدت
میشه در مورد خرید گردون راهنمایی کنی؟شیشه ای بهتره یا ام‌دی اف؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 16:50

سلام عزیزم،
چدن و استیل برای صفحه گردون بهترن

عاطفه.الف
يکشنبه، 30 تیر 1398، 10:54

سلام خانم وحيد عزيز. خيلي خيلي ممنون بابت مطالب مفيدتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 15:39

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

fa.nouri
چهارشنبه، 26 تیر 1398، 06:43

سلام عزیزم
میشه لطفا یک کتاب در مورد کیک های روسی معرفی کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 تیر 1398، 07:59

سلام عزیزم،
از اونجائیکه مبحثی به نام کیک روسی در شیرینی پزی تعریف نشده کتابی هم تا امروز براش نیست (یا من
 پیدا نکردم) کیک روسی در دنیای قنادی نوعی کیک ناپلئونیه، که هر لایه خمیر نازک رو با کرم پوشش میدن در گوگل بزنید Russian cake می بینید. اما چیزی که به عنوان کیک روسی در ایران مد شده همون اسفنج های کیک های آمریکائیه که لا به لاش از کرم های میوه استفاده میشه. برای تهیه این دستورها پکیج هاش رو اساتید با قیمت های نسبتا مناسب میفروشن می تونید تهیه کنید و دستور مرحله ایش رو در تلگرام براتون ارسال می کنن. یا می تونید به پیج https://www.instagram.com/russiancakes برید
گاها زیر کیک های فیلینگ دار دستور به زبان روسی نوشته شده، دستور رو تکه تکه در سایت https://translate.google.com/ یا هر نرم افزار یا سایت مترجم دیگه ای که دارید بزنید و ترجمه کنید.

sunny
يکشنبه، 23 تیر 1398، 07:32

سلام و خسته نباشيد خدمت استاد نازنين.سپاس فراوان بابت مطلب بسيار عالي و مفيدتون شف عزيز.بهاره جون لطفا اگر ممكنه هست براتون در مورد كره ي بادام زميني هم مطلب ميذاريد و يك كيك هم با كره ي بادام زميني آموزش ميدين لطفا چون واقعا مطالب شما كامل و جامع هست و رسپي هاتون هم بي نظير ممنون .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 10:29

چشم عزیزم حتما

sunny
يکشنبه، 23 تیر 1398، 11:25

ممنون استاد مهربان

Alen
شنبه، 22 تیر 1398، 19:08

سلام شف بهاره عزيز  متشكرم از اينكه هنر خودتون رو با ما به اشتراك مي گذاريد اميدوارم هميشه خدا لبتون خندون و دلتون شاد باشه يه سوال درمورد جدا كردن مواد از قالب هاي تفلون داشتم براي رسپي مثل رسپي كيك شيفون چطوري ميشه مواد رو از قالب بيرون كرد بدون اينكه خش بيوفته مخصوصا قالب تفلون كه خيلي مهم
واقعا ممنونتون ميشم اگه پاسخ بديد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 تیر 1398، 20:13

سلام عزیزم،
بهترین راه استفاده از کاغذ شیرینی پزیه. برای کیک شیفون گفته می شه کاغذ نندازید که کیک به دیواره قالب بچسبه و بهتر پف کنه ولی با توجه به اینکه قالب تفلون خودش نچسبه و اصلا دیواره ها اون کاربرد رو نداره پس انداختن کاغذ مشکلی ایجاد نمی کنه. من به شخصه برای تمامی قالب های جنس خوبم از کاغذ استفاده می کنم، هم راحت درمیاد هم قالب سالم میمونه.

Alen
يکشنبه، 23 تیر 1398، 07:46

يعني فقط كف قالب رو كاغذ روغني بزنيم كفايت ميكنه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 10:29

ببینید برای جدا کردن اطراف کیک از قالب به راحتی می تونید از پالت سیلیکونی استفاده کنید که هیچ خطی نمیندازه، ضمن اینکه بسیاری از کیک ها به خصوص کیک های کره ای خودشون حین خنک شدن از دیواره جدا می شن پس قسمت اصلی که آسیب پذیره کف قالبه. ولی اگر با جدا کردن کیک از دیواره ها هم مشکل دارید، میتونید دور دیواره ها کاغذ بندازید، مگر کیک نکته خاصی داشته باشه.

میترا سادات
شنبه، 22 تیر 1398، 06:12

سلام بهاره جان، مرسی از مطالب خوبی که برامون می گذارید، مواد کیک رو چطوری به پیمانه تبدیل کنیم، مثلا تخم مرغ چه مقدار از پیمانه هست?

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 تیر 1398، 08:04

سلام عزیزم،
اگر منظورتون اینه که از تعداد تخم مرغ های دستور متوجه بشید که حجم مواد چقدره و اینطوری بتونید سایز قالب رو انتخاب کنید هیچ راهی وجود نداره. علتش اینه که بر اساس نوع دستور، میزان هوادهی فرق می کنه و به همین دلیل حجم (تعداد پیمانه ها) هم فرق می کنه. مثلا حجمی که در کیک هویج از هر تخم مرغ میگیرید با حجمی که در کیک شیفون که سفیده و زرده به صورت جدا تا ماکسیمم زده می شن از هر تخم مرغ میگیرید متفاوته، مسلما حجم مایه کیک و تعداد پیمانه هایی که میشه و قالبشون هم فرق داره. دقت کنید که این فقط بحث تخم مرغه ماجراست، بر اساس میزان مواد اسیدی و میزان مواد پف دهنده (بیکینگ پودر و جوش شیرین)، سنگینی مواد اولیه باز دوباره میزان پف و حجم برای مواد یکسان متغیره. یعنی با آرد و تخم مرغ یکسان اگر ماده سنگینی (مثلا سیب) در کیک باشه حجم کمتری (پیمانه کمتری) در فر میگیره.

میترا سادات
شنبه، 22 تیر 1398، 09:15

پس با دیدن یک رسپی، نمی تونیم اندازه قالبش رو با جدول بالا تشخیص بدیم. ولی اگر سایز قالبش رو گفته باشه و ما بخواهیم از یک قالب دیگری استفاده بکنیم جدول به ما کمک می کنه که قالب مناسب دیگری برای اون رسپی پیدا کنیم. درسته?

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 تیر 1398، 10:17

دقیقا همینطوره

شبنم علیدادی
جمعه، 21 تیر 1398، 07:19

سلام و خداقوت جانانه سرکار خانم وحید.مدتهاست مطالب شما رو پیگیری میکنم ونمیدونید که چقدر لذت میبرم از مطالب تیوری.رسپی های اشپزی فراوان داریم اما مطالب تیوری که بااین دقت وظرافت وسواس جمع اوری تدوین شده باشد من جزشما سراغ ندارم.برخودم لازم دونستم ازشما تشکر کنم وامیدوارم سالیان طولانی برهمین روال پایدار باشید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 تیر 1398، 10:05

سلام شبنم جان،
واقعا ممنون از اینهمه لطف و محبتتون. جمع آوری، ترجمه و ویرایش مطالب تئوری بسیار زمان بره و خیلی خوشحالم که می بینم مورد توجه شما عزیزان قرار میگیره.
موفق باشید

Raha Azad
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 09:32

سلام خانوم وحید عزیز، من دو سالیه با سایت شما آشنا شدم، آموزش های شما برای من خیلی مفید و ارزشمند هستند. میخواستم ازتون تشکر کنم ک خالصانه دانسته های خودتون را در اختیار ما میزارید. بهترینا را براتون آرزو میکنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 10:02

خوش به حال من که کاربرانی با درک و شعور شما دارم، ممنون از پیامتون
موفق باشید

elahesa
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 03:29

چقدر عالی خیلی ممنون از شما.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 05:36

خواهش می کنم عزیزم

زهرا ۷۲
چهارشنبه، 19 تیر 1398، 14:11

خیلی عالی و کاربردی بود این پست. واقعا ممنون از زحمتی که کشیدین.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 تیر 1398، 14:40

خواهش می کنم زهرا جان خوشحالم براتون مفید بوده

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نکات دونات
Yeast Raised Donut Guide
ابزارها و تکنیک ها
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
آموزش اندازه گیری با پیمانه ها
تبدیل واحدها
ابزارها و تکنیک ها