کرم کره ای

بهاره وحید

کرم کره ای

معرفی انواع باترکریم
يکشنبه، 12 ارديبهشت 1395، 21:12   مشاهده: 31,691

 یکی از متداول ترین کرم ها برای تزئین و فیلینگ، کرم کره ای یا همون باترکریمه که از قرن هفدهم میلادی وارد دنیای شیرینی پزی شده. باترکریم شش نوعه که دو نوع قدیمی تر از ترکیب کره و پایه پودینگی بدست میاد و سه نوعش از اضافه شدن کره به پایه مرنگ و جدیدترین کرم کره ای هم که همون باترکریم آمریکائیه، صرفا از زدن کره و پودر قند بدست میاد. وقتی در دستورها، ویدئوهای آموزشی و یا وبسایت ها اسم باترکریم به تنهایی میاد، منظور باترکریم آمریکائیه که از کریمینگ کره و پودر قند درست می شه و بهش طعم دهنده ای مثل وانیل اضافه می شه. با وجود اینکه دستور باترکریم آمریکایی سال ها بعد از انواع دیگه نوشته شد، ولی در جنگ جهانی اول به علت کمبود مواد غذایی، دستورات بدون تخم مرغ که یکیش هم این کرم باشه خییلی رایج شد و در فرهنگ غذایی مردم موند. البته مهمترین علت محبوبیت باترکریم آمریکایی قدرت این کرم در تزئینه که قابلیت استفاده با همه ماسوره ها رو داره. استفاده از کره در این شش نوع باترکریم به دو شیوه انجام می شه. در باترکریم آمریکایی و نوع های پودینگی (باترکریم آلمانی و آردی) کره و پودر قند با هم زده و بعد بقیه مواد اضافه می شه. ولی در باترکریم های تخم مرغ دار (باترکریم سویسی، فرانسوی و ایتالیایی) که از پایه مرنگ تشکیل شدن، کره بصورت تکه های کوچیک به مخلوط تخم مرغ و شکر زده شده اضافه می شه. اضافه شدن چربیِ زیاد به تخم مرغ زده شده، باعث می شه مدت زمان زیادی برای یکدست شدن کرم نیاز باشه و تهیه این سه نوع معمولا تا ده دقیقه طول می کشه. این پست به عنوان راهنما برای آشنایی با این کرم و انتخاب باترکریم مناسب نوشته شده و دستورها کم کم به آموزش ها اضافه می شه. کیفیت و دمای کره به عنوان مهمترین ماده اولیه باترکریم تاثیر به سزایی در اون داره. می تونید از کره حیوانی (صبحانه) یا گیاهی (ماگارین) و یا از روغن جامد قنادی، معروف به روغن پنجاه (Shortening) استفاده کنید. روغن پنجاه در دمای محیط جامده، طعم و بویی نداره، ولی مقاومت بالایی داره و دیرتر خراب می شه و به همین دلایل در قنادی ها از این روغن برای تهیه باترکریم استفاده می کنن. علت خوشمزه نبودن باترکریم های قنادی استفاده از روغن پنجاهه ولی به کاربردن کره یا مارگارین باعث می شه کرمی خوش طعم و عطر بدست بیاد، در این پست در مورد انواع چربی توضیح دادم.
علاوه بر کیفیت کره، دمای کره هم نقش مهمی رو بازی می کنه. اگر کره بیش از حد نرم شده باشه، باترکریم حالت وا رفته و تیکه ای پیدا می کنه، برای حل این مشکل می تونید مواد رو ده دقیقه در یخچال بذارید و بعد دوباره ادامه بدید. اگر کره بیش از حد سرد باشه مواد اصلا با هم مخلوط و یکدست نمی شن، در این شرایط دور کاسه حوله بپیچید و به زدن ادامه بدید و اگر خیلی عجله دارید مقدار کمی کره آب شده به مواد اضافه کنید.
 
انواع باترکریم: 

یک - باترکریم آمریکایی American Buttercream: 

کرمِ کره ایِ آمریکایی از زدن کره و پودر قند درست می شه، پفی و حجیمه و پوشش کیک با اون آسون و زیباست. در تهیه این باترکریم که سریع ترینه هیچ نوع حرارتی به مواد داده نمی شه و زبری ذرات پودر قند باقی می مونه که در نتیجه لطافتی کمتر از باقی نوع ها داره، البته این زبری در طعم حس می شه و در ظاهر تاثیری نداره. بخاطر مقدار زیاد پودر قند، باترکریم آمریکایی از باقی نوع ها شیرین تر و طعم دهیش سخت تره. دستور تهیه باترکریم آمریکایی در این پست آموزش داده شده. مزایا: آسون ترین و سریع ترین باترکریمه، به سادگی رنگ پذیره، با ماسوره های مختلف قابل فرم دهیه و می شه تزئینات ظریف باهاش انجام داد، نیاز به پخت نداره

معایب: شیرینی بیش از حد، تحمل کم گرما، بافت زبر و شکری، چربی بیش از حددو - باترکریم سوئیسی Swiss Meringue Buttercream: 

باترکریم سوئیسی که در واقع مرنگ سوئیسیه که با کره مخلوط شده و محبوب ترین باترکریم بین سرآشپزهاست. این نوع باترکریم فوق العاده لطیفه، شیرینی متعادل و طعم خوبی داره و به راحتی با شکلات آب شده، کارامل و اسانس قابل طعم دهیه. برای تهیه باترکریم سوئیسی، سفیده تخم مرغ و شکر رو روی بخار آب با هم می زنیم. وقتی شکر در سفیده حل شد، از روی بخار بر می داریم.

 

 به زدن ادامه می دیم تا حجیم شه و به مرحله قله ای (استیف پیک) برسه.  بعد کره رو به مواد اضافه می کنیم. اضافه کردن چربی، مرنگ رو غیرمنسجم می کنه و باید انقدر بزنیم تا مواد یکدست شه. 

نتیجه یک باترکریم بسیار لطیفه و خوش طعمه. حرارت دیدن سفیده ها روی بخارِ آب، اونها رو پاستوریزه می کنه و مشکلی برای بچه ها و سالمندان ایجاد نمی کنه. برای دستور و آموزش باترکریم سوئیسی به این پست مراجعه کنید. مزایا: بافت مخملی و یکدست، ایجاد کاور یکدست روی کیک ها، شیرینی متعادل، طعم دهی آسون، بهترین کاور برای زیر فوندانت
معایب: تهیه این نوع باترکریم زمانبرهسه - باترکریم ایتالیائی Italian Meringue Buttercream: 

باترکریم ایتالیایی مقاوم ترین نوع در مقابل گرمای هواست و این خصوصیت اون رو مناسب تزئین کیک عروسی و تولد می کنه. علت اینکه این نوع باترکریم به اندازه باترکریم سوئیسی و آمریکایی محبوب نشد، رونده آماده شدن اونه. باترکریم ایتالیایی از اضافه شدن کره به مرنگ ایتالیایی درست می شه و اولین قدم برای تهیه این نوع مرنگ تهیه شربت با آب و شکر روی حرارته. تا آماده شدن شربت شروع به زدن سفیده ها می کنیم و بعد باید شربت آماده شده و در حال جوش رو به آرومی به سفیده در حال زدن اضافه کنیم. نحوه ریختن شربت بسیار مهمه چرا که که سرعت خیلی زیاد و خیلی کم در اضافه کردن شربت کرم رو خراب می کنه،  ضمن اینکه شربت نباید روی دیواره های ظرف ریخته شه.  سفیده تخم مرغ و شربت رو باید تا مرحله استیف پیک بزنیم و بعد کره تکه شده رو اضافه کنیم و به زدن ادامه بدیم تا کرمی یکدست و لطیف به دست بیاد. مزایا: مقاومت بالا در مقابل گرما، فرم پذیری بالا، مناسب برای تزئینات ظریف، رنگ سفید و رنگ پذیری بالا
معایب: تهیه این نوع باترکریم سخت و زمان بره و مهارت زیاد می خواد چهار - باترکریم فرانسوی French Meringue Buttercream: 

در این کرم کره ای، برخلاف باترکریم سوئیسی و ایتالیایی از زرده تخم مرغ به جای سفیده استفاده می شه. مثل باترکریم ایتالیایی از مخلوط کردن شکر و آب روی حرارت شربت درست می کنیم و این بار شربت رو به زرده های تخم مرغ اضافه می کنیم و می زنیم، مخلوط شربت و زرده به شکل روبان کمرنگی در میاد.  و بعد کره رو اضافه می کنیم. چربی موجود در زرده، این باترکریم رو بسیار خوش طعم می کنه و شربت اضافه شده بافتش رو لطیف می کنه. مزایا: این نوع باترکریم بهترین طعم رو بین باترکریم ها داره و بسیار لطیفه. مناسب کرم لای کیکه
معایب: مقاومت کمی در مقابل گرما داره، به راحتی باقی باترکریم ها قابل فرم دهی نیست و برای تزئینات ظریف نمی شه ازش استفاده کرد، به دلیل زرده تخم مرغ زرد رنگهپنج - باترکریم آلمانی  German buttercream:

باترکریم آلمانی در دسته باترکریم های پودینگیه. برای درست کردنش اول از مخلوط نشاسته، زرده تخم مرغ و شیر، کاستارد درست می کنیم. 
اجازه می دیم کاستارد خنک شه. بعد کره و پودر قند رو با هم خوب می زنیم و کاستارد رو کم کم بهش اضافه می کنیم. مزایا: میزان کره در این کرم از باقی باترکریم ها کمتره و چربی کمی داره، به دلیل وجود کاستارد بافت بسیار خامه ای و خوشمزه ای داره 
معایب: به علت پایه کاستاردی اصلا مناسب تزئین ظریف نیست، بسیار نرمه و بیشتر برای رویه کاپ کیک و لای کیک مناسبه، رنگ زرد کاستارد باعث می شه به راحتی رنگ پذیر نباشه

 

شش - باترکریم آردی  flour buttercream - ermine buttercream: 

این نوع کرم کره ای قدیمی ترین نوع باترکریمه و قبل از ابداع کرم پنیر خامه ای از این باترکریم برای کیک های هویج و رد ولوت و غیره استفاده می شده. برای تهیه باترکریم آردی ، شکر و شیر روی حرارت می پزیم و پودینگ درست می کنیم.


و بعد از خنک شدن، پودینگ رو به مخلوط کره و پودر قند زده شده اضافه می کنیم. 
مزایا: این نوع باترکریم برای مواقعی که نخواید از تخم مرغ استفاده کنید، گزینه بسیار مناسبیه. از انواع باترکریم های مرنگی آسونتر و از باترکریم آمریکایی خوشمزه تره. مقاومت خوبی داره و برای روکش زیر فوندانت قابل استفادست.
معایب: غلظتش از باقی باترکریم ها بیشتره و مناسب تزئین های ظریف نیست.


نظرات
فریبا
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 15:11

سلام بهاره عزیز.اول از همه بابت سایت به این خوبیتون کمال تشکر رو دارم چرا که مرجع خوبی برای من هست.عزیزم چندتاسوال داشتم.اول اینکه برای باترکریم اگر فقط روغن پنجاه بریزم درنهایت سفید نمیشه؟اگرنشد میتونم رنگ سفید بریزم؟برای درآوردن رنگ بااین روغن مشکلی پیش نمیاد؟برای کاور کیک اول باخامه قنادی ی کاور نازک کنم بعد باترکریم بزنم؟باترکریم روخامه سُر نمیخوره؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 مرداد 1398، 19:32

سلام فریبا جان،
1. برای روشن شدن باترکریم باید از کریسکو با جعبه آبی رنگ استفاده کنید که متاسفانه خیلی گرون شده. معادل ایرانی روغن صافی که بشه در باترکریم استفاده کرد، روغن آریستو کروسان گلنان پوراتوسه نه روغن پنجاه. روغن پنجاه برای شیرینی خشک استفاده داره، که متاسفانه به روشنی کریسکو نیست ولی باز از کره روشن تره. پس اگر می تونید نصف کریسکو یا آریستو کروسان بریزید که کریسکو بهتره.
2.رنگ سفید ژله ای خارجی که ویلتون و آمریکالر دارن هم می تونید اضافه کنید خیلی هم عالی می شه، ابتدا باید کرم رو درست کنید و در آخرین مرحله رنگ رو بهش اضافه کنید.
3. شما می تونید کیک رو با خامه یک دور آسترکشی کنید و بعد باترکریم رو اضافه کنید، باترکریم سوئیسی و ایتالیایی نرمن و سر نمی خورن.

فریبا
پنجشنبه، 17 مرداد 1398، 22:45

بهاره جان من قاطی کردم یعنی به هیچ وجه روغن پنجاه استفاده نکنم؟

فریبا
جمعه، 18 مرداد 1398، 03:06

بهاره جان من میخوام آمریکایی درست کنم که راحتتره.یعنی رو کیک سّر میخوره؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 مرداد 1398، 11:55

در باترکریم طعم کره بسیار محسوسه، چون کرم کره ایه و حجم زیادی کره داره، روغن پنجاه به هیچ وجه طعم خوبی نداره و در دهن میماسه، مناسب خمیرهاست، ولی به هیچ وجهی هم نداریم، دوست دارید در مقدار کم امتحان کنید، راضی بودید بزنید.
در مورد سُر خوردن روکش اولیه یا همون آستر کشی بیشترش به خورد اسفنج میره برای همین سُر نمی خوره، ولی بدونید باترکریم آمریکایی برای کاور سنگینه، سوئیسی یا ایتالیایی گزینه های بهتری هستن.

sunny
چهارشنبه، 26 دی 1397، 12:24

درود و وقت به خير بهاره جان،عزيزم دو تا سوال يكي در مورد باتر كريم سوييسي كه من درست كردم و اصلا فرم نگرفت و شل شد و اصلا به استيف پيك نرسي كه الان كه كامنتها و سوالات رو خوندم فكر كنم مشكل من اين بوده كه به خاطر ترس از سالمونا زيادي سفيده رو رو بخار حرارت دادم ،مدت زمان حرارت دادن سفيده و شكر از چه تايمي بيشتر نبايد بشه عزيزم؟سوال دوم اين كه من ميخوام گلهاي باتر كريمي درست كنم آيا با باتر كريم رو ميشه درست كرد يا فقط سوييسي مناسبه؟ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 دی 1397، 13:15

سلام عزیزم،
در پست کیک اسفنجی
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AC%DB%8C-t84
کامل در مورد باترکریم سوئیسی توضیح دادم توصیه می کنم نکاتش و قسمت پرسش و پاسخ رو مطالعه کنید، مدت زمانیکه باید سفیده و شکر روی بخار بمونه در حدود پنج دقیقه ست. قبل از پنج دقیقه دمای مواد به هفتاد درجه می رسه و خیالتون کاملا از جهت میکروب زدایی راحت باشه، اگر وسواس دارید خوبه که یک دماسنج تهیه کنید که هم برای این کار هم برای دستورات پیشرفته دیگه مورد استفاده ست. میکروب های سفیده تخم مرغ در دمای هفتاد درجه از بین می رن و مشکلاتی احتمالیش رفع می شه. در مورد میکروب زدایی سفیده و زده کامل در پست موس توضیح دادم اگر وقت و تمایل داشتید مطالعه کنید:
https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D9%88%D8%B3-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-t51

در مورد شکل نگرفتن باترکریم سوئیسی عواملی مثل مماس بودن سطح آب جوش و کاسه، گرم بودن مواد حین اضافه کردن کره، شُل بودن بیش از حد کره، مارک کره و کم هم زدن می تونه موثر باشه، ممکن بود اگر بیشتر می زدید نتیجه می گرفتید.

بهترین باترکریم برای گل های باترکریمی، نوعی از باترکریم آمریکائیه که در قنادی ها استفاده می شه و در دستورش از گلوکز و روغن قنادی استفاده می شه. می تونید این دستور رو از کانال دکوراتوران https://t.me/irandecorators با هشتگ #باترکریم #باترکریم_امریکایی
#خانم_ظروفی #ظروفی جستجو کنید.

sunny
چهارشنبه، 26 دی 1397، 13:54

ممنون عزيزم حتما تمام مطالب رو مطالعه ميكنم

عاتکه
دوشنبه، 19 آذر 1397، 22:10

بهاره جون ببخشید من باتر کریم طبق دستور اول درست کردم رنگ سفید هم زدم ولی سفید نشد، گفتین کریسکو میتونه موثر باشه یعنی به جای کره از کریسکو استفاده کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 آذر 1397، 10:53

سلام عزیزم،
از پودر قند به جای پودر شکر استفاده کنید، یعنی از لوازم قنادی های معتبر پودر قند بخرید که رنگش کدر نباشه، بیشتر لوازم قنادی ها پودر شکر به جای پودر قند میفروشند که کمی کدره. پودر قند رو یا از حریر رد کنید، یا ابتدا آسیاب و بعد دو بار الک ریز کنید تا مثل پودر بچه شه. مواد رو به میزان لازم هم بزنید تا کره باز شه. نیمی از مواد رو از کریسکو و نیمی رو از کره گیاهی استفاده کنید.

neginmf
شنبه، 03 آذر 1397، 16:23

سلام بهاره جون ممنون بابت توضیحات کاملتون
میشه به جای کره از مارگارین استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 آذر 1397، 19:56

بله عزیزم در دستورات باترکریم ها هم نوشتم می تونید از ترکیب مارگارین و کره صبحانه یا فقط از مارگارین استفاده کنید

زهرا ۷۲
دوشنبه، 07 آبان 1397، 11:20

سلام بهاره جان . ممنون از توضیحات کامل و دقیق درباره باترکریم
ببخشید امکانش هست آموزش خمیر فوندانت هم بذارید توی سایت ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 آبان 1397، 13:13

سلام زهرا جان،
من چون خودم کار فوندانت نمی کنم و اصلا وارد دنیای دکوراتوری نشدم متاسفانه دانش و تجربه آموزشش رو ندارم ولی خانوم وفا آموزش های خوبی در کانالشون گذاشتن
https://t.me/elhamsugarartnew

homa
جمعه، 23 شهریور 1397، 07:38

به نظرم رسیدشایدیک نوع باترکریم باشه برای همین اینجاسوالمواینجامطرح کردم عذرخواهی میکنم سوالم دوقسمت شد

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 شهریور 1397، 10:33

خواهش می کنم عزیزم، نه در واقع کاستارد صنعتیه.

homa
جمعه، 23 شهریور 1397، 07:35

سلام استادعزیزم  توفروشگاه لوازم قنادی کرمفیل دیدم ولی نمیدونستم چیه وازچه موادی تشکیل شده وکابردش چیه وازاونجایی که فقط به شمااعتماددارم که اطلاعات دارین وکامل جامع توضیح میدین درنظرداشتم ازشمابپرسم کرمفیل چی هست ممنون که زحمت میکشیدوپاسخ میدین

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 شهریور 1397، 10:32


کرمفیل در واقع کرم کاستارد صنعتی و غلیظه، که کاملا آمادست و باعث صرفه جویی در زمان می شه، تنوع طعم داره، به حرارت مقاومه، قابل فریز کردن و طی فرایند انجماد و  یخزدایی خواص خودش رو حفظ می کنه. غلظتش باعث می شه که وقتی به عنوان مغزی مثلا در کاپ کیک و ... استفاده کنید رطوبت پس نده، برای غلیظ کردن و طعم دهی در خامه فرم داده شده هم استفاده داره.اگر دوست دارید می تونید اطلاعات کاملش رو در سایتش بخونید.
 http://www.golnanpuratos.com/fa/Products-recipes/brands/patisserie/fillings/cremfil.jsp

:)Fatemeh
شنبه، 03 شهریور 1397، 21:33

سلام بهاره جان
خیلی متشکرم بابت پست های عالی و مفیدتون .یه سوال داشتم:
توی باترکریم هایی که کره باید به صورت تکه تکه به مواد اضافه بشه هم باید کره هم دمای محیط باشه درسته؟
حالا اگر بخوایم به جای کره از روغن قنادی استفاده کنیم با توجه به اینکه تو دمای محیط جامده ، لازمه که نصفشو آب کنیم؟ و اینکه وقتی آب میکنیم اول مقدار آب شده رو بریزیم یا جامد؟
خیلی ممنونم از اینکه وقت با ارزشتونو در اختیار ما قرار میدین.❤

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 شهریور 1397، 22:00

سلام فاطمه جان،
عزیزم کره باید حتما هم دمای محیط باشه و اضافه شه. اگر بخواید از روغن قنادی استفاده کنید اون هم باید هم دمای محیط استفاده شه.عزیزم نکته ای که باید دقت کنید اینه که باترکریم دستور خارجیه و روغن قنادی Shortening که در اون استفاده می شه در واقع کریسکوئه. کریسکو در دمای محیط جامده ولی کاملا نرمه و اصلا و ابدا نیازی به آب کردن نداره. اون روغن قنادی که شما ازش صحبت می کنید روغن قنادی شیرینی خشکه که ابدا مناسب این کار نیست. در ایران کریسکو موجوده ولی بسیار گرونه ولی می تونید از روغن های قنادی آریستو به جاش استفاده کنید. ویدئو زیر رو تماشا کنید، دقیقا از ترکیب  روغن قنادی Shortening  و کره استفاده شده.
https://www.youtube.com/watch?v=NMMZMbziaTw

:)Fatemeh
يکشنبه، 04 شهریور 1397، 22:03

خیلی ممنون از توضیحتون.

:)Fatemeh
دوشنبه، 05 شهریور 1397، 23:08

ببخشید بهاره جان شرمنده یک سوال دیگه داشتم
اگر بخوایم باتر کریممون رنگ سفیدتری داشته باشه و نخوایم از روغن ۵۰ یا کریسکو استفاده کنیم علاوه بر اینکه باید از کره روشن تر استفاده بکنیم ، راه دیگه ای هم داریم؟مثلا میشه توی باتر کریم سوییسی (با رسپی سایت شما)میزان سفیده و شکر رو نسبت به کره بیشتر کنیم؟
و اینکه کدوم باترکریم نسبتا رنگ روشن تری داره؟
باز هم ممنونم ازتون ⚘

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 شهریور 1397، 00:12

فاطمه جان تنها ماده اولیه ای که می تونی در باترکریم میزانش رو تغییر بدید پودر قنده و اصلا به میزان تخم مرغ نمی شه دست زد. در مورد باترکریم روشن، اول از همه باترکریم های سفیده دار مثل سوئیسی روشن تر هستن. برای سفید شدن باترکریم راه اول استفاده از کریسکوئه که تمایل ندارید، راه دوم اضافه کردن رنگ سفیده، میزان اضافه کردن رنگ کمی زیاده و باعث می شه باترکریم کمی شل شه ولی با اضافه کردن پودر قند به غلظت مورد نظر می رسه و سفید می شه. رنگ ژله ای سفید آمریکالر و دقیقا همین رنگ ویلتون سفید آیسینگ که دست این خانوم هست در ایران موجوده. در لینک زیر ویدئوی روش کار رو می تونید بینید:
https://www.youtube.com/watch?v=iwOrty3NYsI

:)Fatemeh
سه شنبه، 06 شهریور 1397، 13:06

واقعا نمیدونم چطوری ازتون تشکر کنم خیلی لطف کردین
اگر امکان داشته باشه رسپی باترکریم فرانسوی و آلمانی رو در سایت قرار بدین تا از زرده های باقی مونده هم بتونیم باترکریم درست کنیم عالی میشه چون من فقط به رسپی های شما اعتماد دارم.

حکیمه
شنبه، 20 مرداد 1397، 01:36

بهاره جون بهترین و خوش حالت ترین باترکریم برای کاپ کیک کدوم نوعه که یکم مقاومت بالایی داشته باشه نسبت به گرما؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 10:10

عزیزم بهترین باترکریم از نظر مقاومت به گرما به ترتیب ایتالیایی و سوئیسی هستند، باترکریم آمریکایی هم مقاومت بدی نداره و به دلیل مزه بدش برای فراستینگ کاپ کیک توصیه نمی شه.

حکیمه
سه شنبه، 01 آبان 1397، 02:01

بهاره جان من باتر کریم سویسی درست میکنم بعد اینکه میزارم یخچال یکم حالت دون دون پیدا میکنه بعدش که با همزن میزنم شل میشه و نهایتن دوتا شکوفه میتونم بزنم و اب میشه چراااا؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 آبان 1397، 10:50

سلام عزیزم،
بهتره باترکریم رو در یخچال نذارید و بعد از آماده شدن همون موقع استفاده کنید و اگر اضافه اومد فریزر بذارید. متاسفانه مهارت در نوع اضافه کردن کره و به خورد مواد دادنش در تهیه باترکریم سوئیسی و نوع مواد
 اولیه خیلی در کیفیتش موثره، مثلا دون دون شدن ربطی به نوع نگهداری نداره و به نوع پودر قندتون ربط داره. حتما پودر قند رو بعد از خرید آسیاب کنید و از الک خیلی خیلی ریز یا حریر رد کنید.

حکیمه
جمعه، 19 مرداد 1397، 21:10

سلام خانوم وحید ممنون از رسیپی خوبتون من باترکریم درست کردم دون دون شد و یکدست خانه ای نشد و خیلی زود حالتشو از دست داد و شل شد چرا؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 مرداد 1397، 22:57

سلام حکیمه جان،
عزیزم چه نوع باترکریمی با چه دستوری درست کردید؟
در مجموع علت دون دون شدن باترکریم زبر بودن پودر قنده حتما باید پودر قند رو بعد از خرید یک دور آسیاب کنید و بعد از الک خییلی ریز رد کنید یا حریر کنید.
علت شل شدن باترکریم کم هم زدن و یا اشتباه هم زدن باترکریمه که بسته به نوع باترکریم زمان هم زدن و نوعش متفاوته.

حکیمه
شنبه، 20 مرداد 1397، 01:29

باترکریم سوئیسی درست کردم دون دون از نظر زبری نمیگم بافت خامه ای نداره و موقع ماسوره زدن یکنواخت نمیشه .یکم سفیده تخم مرغم از اطراف داشت می بست که سری هم زدم میتونه به خاطر همین باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 09:58

عزیزم منم منظورم زبری نبود، وقتی پودر قند لطیف نباشه مواد یکدست نمی شه و موقع ماسوره زدن یکنواخت نیست. بعد از پودر قند نوبت به زدن می رسه، روند همزدن باترکریم سوئیسی بسیار طولانیه یعنی باید مرحله زدن روی بخار به میزان درست همونطوری که در عکس نشون دادم انجام شه بیشتر گذاشتن سفیده روی حرارت باعث تکه ای شدن سفیده و منسجم نشدن کرم می شه. بعد از زدن سفیده روی بخار، حتما باید به دمای محیط برسه و بعد کره اضافه شه وگرنه دوباره یکدست نمی شه. کره هم باید کم کم و با حوصله زده شه. هر کدوم از این مرحله ها اشتباه شه منجر به یکدست نشدن کرم می شه. اگر سفیده ها در حال بستن بوده یعنی خوب سفیده ها رو هم نمی زدید یا خیلی طولانی روی بخار گذاشتید که خودش مشکل سازه. این بار عزیزم حتما با توجه به عکس ها دقت کنید که هر مرحله به شکل عکس دربیاد و بعد به مرحله بعدی برید، مطمئنم درست می شه.

fatememirvakili
دوشنبه، 30 مرداد 1396، 13:35

سلام خسته نباشيد
من از بو و مزه كره خوشم نمياد نميشه بجاي كره از چيز ديگه اي استفاده كنم؟؟و يا براي لأي طبقات ميشه از گاناش شكلاتي استفاده كرد؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 مرداد 1396، 19:29

سلام فاطمه جان،
عزیزم در قنادی هیچ اجباری برای استفاده از کرم کره ای (باترکریم) وجود نداره و جایگزین های زیادی داره، اگر بوی کره رو دوست ندارید به راحتی می تونید از گاناش، کرم پنیرخامه ای یا خامه استفاده کنید.

مرضيه
دوشنبه، 22 خرداد 1396، 22:52

ببخشيد من هرچقدرميگردم دستورباتركريم آردي روپيدانمي كنم ويه راهنمايي ازتون دارم من براكيك فوندانت يه باتركريم خوشمزه ميخوام واينكه بشه روش به راحتي فوندانت كشيد
ممنون ميشم راهنماييم بكنين
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 خرداد 1396، 23:14

سلام مرضیه جان،
دستور باترکریم آردی رو در سایت شف طیبه می تونید پیدا کنید، با نام "باترکریم رو" آموزش دادن به آدرس زیر تشریف ببرید:
http://www.cheftayebeh.ir/2013/01/blog-post.html

من خودم برای زیر فوندانت از باترکریم سوئیسی استفاده می کنم، که به نسبت شیرینی کمتری داره و خوش طعم تره. دستور باترکریم سوئیسی رو در پست کیک اسفنجی آموزش دادم!!!

معصومه خزائی
چهارشنبه، 26 آبان 1395، 12:30

بهاره جون میشه باترکریم آلمانی یادمون بدی؟بنظر خیلی خوب میاد مخصوصا گفتین واسه کیک هویج و ردولوت

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1395، 12:47

آره عزیزم همه ی باترکریم ها دونه دونه آموزش داده می شن! سعی می کنم باترکریم آلمانی رو زودتر یاد بدم

حوری
پنجشنبه، 04 شهریور 1395، 23:37

سلام بهاره جان ضمن تشکر از زحمات بیدریغتان میخواستم خواهش کنم برای یک کیک شیفون با اندازه 30 در 40 ارتفاع 8 سانت  چه اندازه باتر کریم لازم است ؟ چهار لایه و یک کاور کامل خیلی ممنون میشم اگر اندازهاش را برام لطف کنید  بینهایت تشکر میکنم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 شهریور 1395، 08:44

سلام حوری جان،
عزیزم کدوم نوع باترکریم رو در نظر دارید؟ اگر باترکریم سوئیسی که در پست کیک اسفنجی آموزش دادم مد نظرتونه برای کاورش دستور رو دو برابر کنید. با دو برابر اون دستور یه کاور صاف و شیک خواهید داشت. ولی اصلا توصیه نمی کنم هم کاور و هم  فیلینگ (لای کیک) رو باترکریم بزنید. خیلی دل رو می زنه. بهتره کاور رو از دو برابر دستور باترکریم سوئیسی استفاده کنید و برای فیلینگ از کرم کاستارد، کرم پنیر خامه ای، خامه، کرم لیمویی (لمن کرد) کرم شکلات و یا هر چیزی که خودتون دوست دارید استفاده کنید.

حوری
جمعه، 05 شهریور 1395، 13:15

ممنونم عزیزم از راهنمایی خوبت حتما اینکار را میکنمخیلی ممنونم بهاره جان احساس میکنم هر ساعت سر کلاس شما و روبروی شما آموزش میبینم خیلی هم  خوشحالم که استاد مثل شما دارم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 شهریور 1395، 17:40

مرسی از اینهمه محبتتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
آشنایی با کیک قرمز مخملی
توضیح و مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه