ووپی پای قرمز مخملی

بهاره وحید

ووپی پای قرمز مخملی

Red velvet whoopie pie
شنبه، 21 فروردين 1395، 18:20   مشاهده: 5,400

ووپی پای چیه؟

ووپی پای یکی از تنقلات محبوب آمریکائیه که به شکل مینی ساندویچ ، از دو کیکِ گرد و لطیف که به اندازه ی کف دستن تشکیل شده و وسط این دو لایه با یک کِرِم پر می شه.کیک ها و شیرینی های ساندویچ شکل از دوران ویکتوریایی (1901 - 1837) در دنیای شیرینی پزی معرفی و متدوال شد. سایز ووپی پای از شیرینی های ساندویچی مشابهش خیلی بزرگتره، بقیه ی شیرینی های ساندویچی اندازه ی بیسکویتن ولی ووپی پای  اندازه ی کف دسته و معمولا بین دو نفر تقسیم می شه. 
این شیرینی از ابتکارات فرقه ی آمیش Amish ایالت پنسیلوانیای Pennsylvania آمریکاست. مردمان این فرقه بسیار سنتی، بدون امکانات و ساده زندگی می کنن. اونها از کیک باقیمونده این دسر رو برای بچه ها درست می کردن و گفته می شه وقتی بچه هاشون تو کیف مدرسشون چنین اسنکی می دیدن از شادی داد می زدن Whoopie ( به معنای هوووورررا) و به نوعی این اسم از ابراز علاقه ی بچه ها به این دسر روش گذاشته شده. ووپی پای از سال 1925 در شیرینی فروشی های آمریکا به فروش رسید و با اینکه اوایل بیشتر ووپی پای شکلاتی پخت می شد، خیلی زود طعم های متفاوت و متنوعی ازش پخته و عرضه شد.

 این شیرینی در ایالت Maine هم بسیار متداوله و هر ساله فستیوال ووپی پای توی این شهر برگزار می شه the Maine Whoopie Pie Festival و بیش از چهار هزار نفر شرکت می کنن. توی این فستیوال علاوه بر نوع های اصلی ووپی پای که شکلاتی، قرمز مخملی و کدو حلوائیه. انواع جدید ووپی پای هم فروخته و معرفی می شه.در یکی از این فستیوال ها بزرگ ترین ووپی پای دنیا به وزن 465 کیلوگرم درست شد.

یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین ووپی پای ها، ووپی پای قرمز مخملیه برای اینکه بدونید رِد وِلوت Red velvet چیه و از کجا اومده به پست کیک قرمز مخملی مراجعه کنید.منبع:  http://www.joyofbaking.com/RedVelvetWhoopiePies.html

مواد لازم ووپی پای:

آرد: یک و یک چهارم پیمانه
پودر کاکائو: یک چهارم پیمانه
کره: صد و پنجاه گرم
شکر: سه چهارم پیمانه
تخم مرغ: یک عدد
باترمیلک: سه چهارم پیمانه
رنگ خوراکی قرمز: یک قاشق غذاخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک دوم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

مواد لازم کرم پنیر خامه ای:

کره: صد گرم
پنیر خامه ای: دویست گرم
پودر قند: یک دوم پیمانه
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بچینید. 

باترمیلک به راحتی تو خونه قابل تهیه است. یک قاشق غذاخوری سرکه ی سفید رو توی یک لیوان تمیز بریزید. روی سرکه، یک پیمانه شیر به دمای محیط رسیده بریزید. نکته ی مهم اینه که بعد از ریختن شیر، دیگه کاری بهش نداشته باشید یعنی نه هم زنید و نه لیوان رو تکون بدید. مخلوط سرکه و شیر رو به مدت ده دقیقه، در دمای محیط  بذارید بمونه. بعد از این مدت می بینید روی شیر حالت بریده و تیکه تیکه می شه. حالا شیر رو هم می زنیم، بعد از هم زدن شیر غلیظ می شه، این همون باترمیلکه. برای دیدن نکات و روش تهیه ی باترمیلک به این پست مراجعه کنید. 

کره و تخم مرغ باید هم دمای محیط باشن. 
ظرف یا پاکت آرد رو هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پُر و سرش رو صاف کنید و در انتها آرد رو دو بار الک کنید. فر رو روی 190 درجه ی سانتی گراد، معادل 375 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 5 فر روشن کنید تا گرم شه. 
دو تا سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و آماده بذارید. آرد الک شده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید. پودر کاکائو، بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو روی آرد الک کنید. مواد خشک رو خوب با هم ویسک کنید تا بصورت یکدست پخش شه. سه چهارم پیمانه باترمیلک رو توی یک کاسه بریزید. رنگ خوراکی قرمز رو توی باترمیلک مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در تمام رسپی های قرمز مخملی میزان رنگ خوراکی زیاده برای همین حتما از مارک معتبر استفاده کنید و تاریخ مصرف روی در رنگ خوراکی رو قبل از ریختن چک کنید.
کره ی به دمای محیط رسیده رو توی کاسه بریزید و یک دقیقه بزنید تا بافتش باز و یکدست شه. شکر رو به کره اضافه کنید. یک دقیقه با دور کند بزنید تا شکر و کره با هم مخلوط شه. سه دقیقه با دور متوسط بزنید تا یکدست، روشن و حجیم بشه و هوادهی (کریمینگ) انجام شه. تخم مرغ و وانیل رو اضافه کنید و با دور تند همزن بزنید تا یکدست شه. بین هم زدن، مواد رو با لیسک از اطراف کاسه به وسط جمع کنید. کاسه ی مواد خشک و باترمیلک رو کنار دستتون بذارید و بصورت یکی در میون مواد خشک و تر رو اضافه کنید. علت این کار اینه که می خوایم مایه ی ووپی پای کم کم غلیظ شه. اول یک سوم از مواد خشک رو اضافه کنید و با کمترین دور همزن تا جایی بزنید که مواد یکدست شه. لازم نیست دقیق باشید بصورت حدودی یک سوم رو بریزید. نصف باترمیلک رو اضافه کنید و با دور کند خوب بزنید. مواد رو بعد از هر دور زدن با لیسک از دور کاسه جمع کنید و به وسط بیارید. یک سوم دیگه از مواد خشک رو اضافه کنید و با کند ترین دور همزن تا جایی که مواد یکدست شه هم بزنید. بقیه ی باترمیلک رو اضافه کنید و تا جایی که مخلوط و یکدست شه هم بزنید. بقیه ی مواد خشک رو تا آخر اضافه کنید و تا جایی که یکدست شه بزنید. در واقع در سه نوبت آرد رو اضافه می کنید و بینابینش باترمیلک میریزید.  مایه ی ووپی پای آماده است. برای این شیرینی سینی مخصوص هم ساخته شده که در صورت تمایل می تونید بخرید و مثل سینی کاپ کیک توی هر قسمت رو با خمیر پر کنید.اگر از این سینی ندارید، با اسکوپ متوسط بستنی، روی سینی شیرینی پزی با فاصله ی حداقل دو سانت از مایه ی ووپی پای بریزید. اسکوپ استاندارد بستنی کمی بیشتر از دو قاشق غذاخوریه که خیلی اندازه ی کیک ها بزرگ می شه. این اسکوپ متوسط در حدود یک قاشق غذاخوریه که بعد از پخت اندازه ی کف دست و سایز استاندارد ووپی پای میشه. 
چه خمیر رو با اسکوپ بذارید و چه با قاشق غذاخوری می بینید که گوشه های تیز داره و این باعث می شه ووپی پای ظاهرش خوب نشه.برای اینکه گوشه های تیز گرفته شه و روی ووپی پای ها مسطح شه. دستتون رو توی آب سرد کنید. با انگشتِ نمناک خیلی آروم روی قسمت های تیز ضربه بزنید. سینی شیرینی پزی رو توی فر قرار بدید. بسته به سایز پای هاتون بین ده دقیقه تا یک ربع سینی باید توی فر بمونه. بعد از 10 دقیقه ووپی پای رو چک کنید. هر وقت خلال دندون، از وسط ووپی پای تمیز در اومد و وقتی به آرومی روش رو فشار دادید فرم اسفنجی داشت یعنی ووپی پای آمادست. 
سینی شیرینی پزی رو روی توری خنک کننده قرار بدید. تا ووپی پای خنک شه کِرِم وسطش رو آماده کنید. از اونجائیکه کرم مخصوص کیک قرمز مخملی کرم پنیر خامه ایه، ووپی پایِش رو هم با همین کرم درست می کنن. 

برای کرم پنیر خامه ای کره و پنیر خامه ای باید به دمای محیط برسن. 
پودر قند رو اندازه گیری کنید و دو بار از الک ریز رد کنید. در صورتیکه الک نکنید دونه های درشت پودر قند توی کرم مثل شن ریزه زیر دندون حس می شه. 
کره و پودر قند رو توی یک کاسه بریزید. یک دقیقه با دور کند بزنید تا مواد با هم مخلوط شه و بعد سه دقیقه با دور متوسط بزنید تا کره حجیم و روشن شه. پنیر خامه ای رو اضافه کنید و با دور متوسط همزن بزنید تا مواد یکدست شه. وانیل یا اسانس مورد نظر رو اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کرم یکدست شه. حواستون باشه کرم پنیر خامه ای رو نباید خیلی هم زد چون شُل می شه. بعد از اضافه کردن پنیر خامه ای در همین حد که مواد یکدست شه و غلظتش در حدی باشه که جای پره های همزن رو کرم بیفته کافیه. ووپی پای ها رو از کاغذ روغنی به آرومی جدا کنید. برای زدن کرم روی ووپی پای می تونید با چاقو روشون کرم بمالید یا می تونید با قیف و ماسوره کرم رو بزنید. استفاده از قیف و ماسوره باعث می شه کرم حجیم تر و بهتر یمونه. شما از هر ماسوره ای که دوست دارید چه طرح دار چه ساده می تونید استفاده کنید. حالا با قیف پر شده سطح ووپی پای رو با کرم پر کنید. 
مثل ساندویچ، یه ووپی پای دیگه روی کرم قرار بدید. بافت توش هم به این صورته. در صورت تمایل برای تزئین می تونید روی کرم رو با ترافل یا شکلات چیپسی پر کنید.  یا به صورت ساده سرو کنید. معمولا ووپی پای رو با یک لیوان شیر سرو می کنن. ووپی پای رو در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید. 


دستپخت های همراهان سایت
الهام و النا
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 09:59

سلام ممنون از اموزش خوبتون استاد
یه خواهشی ازتون دارم اگر امکانش باشه هر وقت تونسید اموزش ماکارون رو به ما بدید خیلی ممنون
و ببخشید درخواستم رو اینجا نوشتم واقعا نمی دونستم کجا بنویسم
بی نهایت سپاس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 15:09

سلام عزیزم،
به به چه ماکارون های زیبایی درست کردید،
متاسفانه من در ماکارون تبحر ندارم و از اونجائیکه سایت رو برای مباحث پایه، معرفی مواد اولیه و آموزش هایی برای دوستان مبتدی راه اندازی کردم فعلا در برنامم هم نیست ولی به لینک های زیر مراجعه کنید مفصل در این مورد توضیح داده شده مطمئنم براتون مفید خواهد بود:  http://www.cheftayebeh.ir/2016/12/blog-post_30.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_3.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_5.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_7.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_12.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_16.html
http://www.cheftayebeh.ir/2017/01/blog-post_19.html


https://www.instagram.com/p/BC8hBfDCwiT/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC8kVb8iwpK/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC8l8Uciwt2/?taken-by=saloomehkitchen
https://www.instagram.com/p/BC9MYpqiwkv/?taken-by=saloomehkitchen

هر وقت سوالاتی داشتید که نمی دونستید کجا بپرسید می تونید در ایمیل bahareh.vahid.2@gmail.com
 یا دایرکت اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ سوال بفرمائید من در خدمتم.

الهام و النا
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 01:59

خیلی ممنون ولی متاسفانه  اون ماکارون های تو عکس رو  من نپختم

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 22:05

سلام استاداین ووپی پای رو من دومین بارهست که درست میکنم دفعه قبل شکست بدی خوردم ودپرس شدم چون توی سینی پهن شدن به هم چسبیدن البته مزه خیلی خوبی داشت ولی شکل ووپی پای نبودوالبته اشکال ازبی توجهی خودم بود ولی ایندفعه خیلی کم ریختم توی قالبهای کوچیک تابرم قالب ووپی پاب بخرم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 22:47

این بار که خیییلی عالی شده آفرین به پشتکار و اراده شما موفق باشید

نظرات
مرضیه۴۷
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 14:42

ببخشید که غلط املایی داشتم

مرضیه۴۷
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 14:40

بهاره جون ممنونم که به سوال های ما جواب میدی میخداستم بپرسم حتماباید رنگ خوراکی استفاده بشه وموادشیرینی رو نمیشه تو قیف بریزیم بعد تو سینی بذاریم من تویه دستور ازاین شیرینی دیدم که توموادلازمش باترمیلک نداشت نوع اون فرق میکنه ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 15:51

سلام مرضیه جان،
عزیزم می شه رنگ خوراکی نریزید ولی قرمز نمی شه.
مایه ووپی پای ردولوت برای قیف خیلی غلیظه. می تونید در قیف بریزید ولی باید از ماسوره خیلی بزرگ استفاده کنید.
ردولوت حتما باترمیلک یا سرکه داره و دستوری که شما دیدید ردولوت نبوده و متفاوت بوده. دستور ووپی پای انواع و اقسام داره فرض کنید برای رولت صدها دستور هست همه هم درستن ولی طعم های متفاوتی ایجاد می شه.

Mojgan
جمعه، 21 خرداد 1395، 22:36

سلام بهاره جونم .عالیه این رسپی .منهم یه سوال ام همین بود که زهره جون پرسیدن .دومی اش اینکه این با ماکارون فرقش  چیه ؟ خوشحال میشم اگه توضیح بدید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 خرداد 1395، 00:19

مواد تشکیل دهنده ی خمیر ماکارون کاملا با ووپی پای فرق داره. ووپی پای نوعی خمیر کیکی داره ولی ماکارون از سفیده ی تخم مرغ، پودر قند و بادوم آرد شده درست می شه و بافت شیرینی رو داره

زهره محبی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1395، 09:33

سلام، دستتون درد نکنه. یه سوال دارم: این دستور رو میشه توی یه قالب ریخت و مثل کیک معمولی استفاده کرد یا باید حتما به این شکل باشه؟ اگه امکان داره سایز قالب چقدر باشه به نظرتون؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1395، 09:36

سلام زهره جان مایه ی کیک رِد ولوت میزان رطوبتش بیشتر از مایه ی ووپی پایه. ووپی پای رو توی قالب بریزید خشک می شه. به زودی براتون دستور کیک رد ولوت رو هم می ذارم

زهره محبی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1395، 11:28

مرسی بهاره جان، متشکرم.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی نارگیلی
نارگیلی بازاری
شیرینی
کوکی خرما
معمول بالتمر
شیرینی
بیسکویت دارچینی
Cinnamon Cut-Out Cookies
شیرینی
کوکی گردویی
کوکی عروسی مکزیکی
شیرینی
نان چای قزوین
شیرینی