پنکیک ساده

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

پنکیک ساده

و کاکای کدو حلوایی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 14:45   مشاهده: 74,430

برو به رسپی دستپخت های کاربران

پنکیک pancake، خمیری کم شیرینه که بصورت گرد، باریک و تک نفره روی حرارت مستقیم پخته می شه. خمیر پنکیک رو معمولا از ترکیب نوعی آرد، شیر، تخم مرغ و شکر درست می کنند و بعد روی ماهیتابه داغ بصورت دونه ای می پزند. این ترکیب ساده که در نقاط مختلف دنیا سبک های متفاوتی داره، از متنوع ترین و محبوب ترین صبحانه های دنیاست. با وجود اینکه امروزه تنوع در نون و شیرینی بسیار زیاده و هر روز هم ترکیب های جدید به دنیای شیرینی پزی اضافه می شه، ولی پنکیک همچنان حضورش رو روی میزهای صبحانه خونه ها، رستوران ها و هتل ها تونسته حفظ کنه و یه روز از سال رو هم به نام خودش ثبت کرده. در این پست می خوام براتون راجع به تاریخچه پنکیک، نکاتش و دستورش توضیح بدم.تاریخچه پنکیک: 

پنکیک محبوبه چون جزوی از تاریخ تغذیه بشره. اولین ابزار آسیاب کردن آرد مربوط به سی هزار سال پیش، یعنی عصر حجره البته در اون زمان گیاهان دیگه رو آسیاب می کردن و منظور از آرد، آرد گندم نیست. باستان شناس ها شواهدی پیدا کردن که نشون می ده مردمان عصر حجری وقتی آتش روشن می کردند، دورش سنگ می چیدند، این سنگ ها داغ می شدند و نقش صفحه داغ یا همون تابه رو ایفا می کردند. اون ها آرد رو با آب قاطی می کردند، روی سنگ ها می ریختند و می شد پنکیک. مسلما این پنکیک خیلی با پنکیک امروزی متفاوته، ولی کاملا ریشه یکسان دارند. بعد از پنکیک های عصر حجری، دومین اثر از این غذای محبوب و قدیمی رو با پیدا کردن اوتسی (مرد یخی) ثبت کردند. در سال 1991، جسد اوتسی Ötzi که متعلق به 5300 سال پیشه، بصورت اتفاقی در کوه های آلپ پیدا شد، اوتسی که در دوران یخبندان مرده بود، جسدش یخ می زنه و این یخ زدگی هزاران سال جسد اون رو سالم نگه می داره و ازش محافظت می کنه. وقتی دانشمندان اوتسی رو تشریح کردن، یکی از دستاوردهاشون نوع تغذیه اون زمان بوده. جالبه که از غذاهایی که اون قبل از مرگ خورده بود چیزی شبیه پنکیک بودهبعد از کشف اوتسی، سفر پر پیچ و خم پنکیک، دیگه حدس و گمان و تحقیق نیست و کاملا مکتوبه. یکی از منابع مهم تاریخ غذایی کشورها، ادبیات کهن اونهاست، وقتی نام غذایی توی ادبیات یک کشور ذکر شه، نشونه رواج استفاده از اون در اون منطقه و برهه زمانیه. نام پنکیک به زبان یونانی τηγανίτες، در قرن نهم قبل از میلاد، در کتابِ شاهکارِ حماسه سرای یونانی به نام هومر ثبت شده. سه تن از قهرمانان داستان به نام آشیل، اودیسه و آژاکس برای حل یکی از اختلافاتشون بین هم مسابقه ای تدارک دیدند. طی این مسابقه بدنشون رو باید چرب کرده و به سمت هم پنکیک پرتاب می کردند. هر کی مدت زمان بیشتری پنکیک روی بدنش می موند برنده ماجرا بود. بعد از یونانی ها، رومی های باستان، در یکی از کتاب هاشون در قرن اول پس از میلاد، واژه پنکیک رو ثبت کردند. که البته پنکیک رومی ها به نوع امروزی بسیار نزدیک تر بود و با عسل شیرین می شد. این دستور در کتاب آپیسیوس Apicius که کتاب آشپزی امپراتوری روم باستان و از مهمترین و قدیمی ترین منابع تاریخ آشپزی دنیاست، ثبت شده. از اونجائیکه فرهنگ یونانی ها و رومی های باستان با سمبل ها و نشانه ها پیوند خورده، اونها هر کدوم از مواد اولیه پنکیک رو سَنبل یک چیز می دونستند، مثلا تخم مرغ نماد باروری، آرد نماد زندگی و شیر نماد خلوص بوده.در زمان قرون وسطی بود، که پنکیک از یک صبحانه ساده به یک سنت تبدیل شد. مسیحیان کاتولیک Roman Catholic، از چهل روز قبل از روزِ عیدِ پاک، روزه می گیرند. روزه دارها در این چهل روز از خوردن محصولات حیوانی که لبنیات هم شاملشه باید پرهیز کنند. برای اینکه لبنیات موجود در خونه ها رو، قبل از شروع دوران روزه داری به پایان برسونند و چیزی نمونه و فاسد نشه، یک روز قبل از ایام مقدس (Lent) رو روز پنکیک Pancake Day نام گذاری کردند. در واقع پختن پنکیک راهی بود که شیر، تخم مرغ و کره باقیمونده استفاده شه. در این روز مردم شهر از صبح زود شروع به پخت پنکیک می کردند و با به صدا در اومدن زنگ کلیسا، به سمت کلیسا می رفتند و با هم این روز رو جشن می گرفتند. با به صدا در اومدن زنگ کلیسا، کسانی که دیر شروع به پخت پنکیک کرده بودن، با همون تابه پنکیک و پیش بند به سمت کلیسا می رفتند.
در قرن پانزدهم میلادی در سال 1445، انگلیسی ها بر اساس این سنت مسابقه هایی طراحی کردن که هنوز هم با تغییراتی اجرا می شه. این مسابقات شامل دویدن با تابه پنکیک و رسیدن به کلیسا برگزار می شد. 
مسابقه دیگه به این شیوه برگزار می شد که شرکت کنندگان باید پنکیک رو بالا مینداختند و در تابه می گرفتند و هر کی بالاتر مینداخت برنده بود. بسیاری از محقیق اعتقاد دارند که فرهنگ خوردن پنکیک به عنوان صبحانه از قرن یازدهم میلادی و با جا افتادن روز پنکیک شروع شده و قبل از اون مثل نون در اوقات مختلف روز خورده می شد. با وجود اینکه اولین دستور پنکیک در قرن هجدهم میلادی در کتاب آشپزی ثبت شده، ولی قبل از اون اسم پنکیک بارها در جای جای ادبیات اروپایی ذکر شده. شکسپیر در مجموع نمایشنامه هاش چهار بار واژه پنکیک رو به کار برده.داستان پنکیک همچنان ادامه داره. از قرن هفدهم میلادی خمیر این نون رو پفی تر درست کردن. قبل از اختراع جوش شیرین، بعضی از سر آشپزها به شیرِ پنکیک، برف تازه اضافه می کردند. آمونیاک موجود در برفِ تازه، خمیر پنکیک رو پفی می کرد. با مدرن تر شدن مواد اولیه، جوش شیرین و بعدتر بیکینگ پودر برای این کار استفاده شد. 
وقتی مهاجرت های اولیه از اروپا به آمریکا صورت گرفت، انگلیسی ها و هلندی ها در بین دستورهای سنتیشون، دستور پنکیک رو هم درست می کردند. بدون شک دستوری که نه مواد اولیه خاصی داشت، نه فر و نه ابزار حرفه ای نیاز داشت، برای مهاجران قاره جدید خییلی کاربردی و به درد بخور بود. در ابتدا مهاجران انگلیسی این دستور رو با نام فلَپ جَک flapjack معرفی کردند. این نام به نحوه برگردوندن پنکیک اشاره داشت، در اون زمان پنکیک رو بدون استفاده از کفگیر و با حرکت تابه از این رو به اون رو می کردند و در واقع تو هوا معلق می شد. واژه ی Flap به معنی بال زدن پرنده و آویزون شدنه . در سال 1870 در یکی از معروف ترین کتاب های آشپزی آمریکا چند نوع دستور با نام "پنکیک" به معنی " کیک تابه ای" ثبت شد و این نام روی این دستور موندگار شد. 

از نقات قوت پنکیک اینه که هیچ وقت از صحنه خارج نشد و  همچنان رقابت برای تولید سس های جدید،  نوشتن دستورهای متنوع و اجرای مسابقات مختلف پنکیکی ادامه داره. آخرین رکورد گینس پنکیکی رو شف آلدو زیلی Chef Aldo Zilli برای پرتاب 320 سانتی متری پنکیک و 117 دور برگردوندن پنکیک در مدت 60 ثانیه از آن خودش کرد. پنکیک در دور دنیا: 
 
جالب بدونید که اغلب کشورهای دنیا، نوعی از پنکیک رو در فرهنگ غذایی خودشون دارن که به شیوه ی های مختلف سرو می کنن. متاسفانه بقیه کشورها مثل اروپایی ها عادت به ثبت تاریخ غذایی و دستوراتشون نداشتند و از تاریخچه اونها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. بعضی از این پنکیک ها رو براتون لیست کردم: 

 • پنکیک چینی cong you bing: این پنکیک شیرین نیست و به عنوان میان وعده سرو می شه. خمیرش نسبت به پنکیک اروپایی حالت نونی تر داره و با سس های مختلف و سبزیجات مختلف پخته می شه. این نوع پنکیک از میان وعده های معروفیه که در خیابون های شهر به فروش می رسه.  • پنکیک آمریکای جنوبی  Cachapas: این نوع پنکیک با آرد ذرت تهیه می شه، موقع پخت لاش پنیر می ذارند تا همراه با پخت پنکیک آب شه.  • پنکیک ایرانی (کاکا): این پنکیک که در روغن سرخ می شه انواع مختلفی داره که نوعی از اون با پوره کدو حلوایی تهیه می شه. • پنکیک سومالیائی Anjero : این نوع پنکیک بسیار اسفنجی تره و در مواد اولیه خمیر مایه هم استفاده شده. سایز پنکیک بزرگه و انواع غذاها در اون پیچیده می شه.
 • پنکیک هندی Uttapam: این نوع پنکیک با آرد برنج و انواع ادویه درست می شه. من فقط چند نوع معروف رو نام بردم این رو بدونید که تنوع پنکیک خیلی از این تعداد بیشتره و هر کشوری برای خودش نوعی پنکیک داره که دونستن راجع بهشون خالی از لطف نیست و می تونید با جستجو در اینترنت از دستورهاشون مطلع شید. 

نکات پخت پنکیک: 

 • مایه پنکیک: 

- یکی از کلیدی ترین نکات برای پخت یک پنکیک لطیف و خوشمزه نحوه مخلوط کردن مواده. در واقع ما می خوایم با کمترین میزان هم زدن، یک مایه یکدست و لطیف بدست بیاریم. برای رسیدن به این منظور اول از همه مواد اولیه باید هم دمای محیط باشند، سرد بودن مواد، آرد رو گوله می کنه و مجبور به هم زدن بیشتر می شید، که نتیجش خمیری شدن مایه پنکیکه. 

- بسیاری از دستورهای پنکیک به این صورته که همه ی مواد رو یکباره در یک کاسه می ریزید و هم می زنید. این روش اصلا اشتباه نیست، ولی به محض تماس آرد با مایعات، رشته های گلوتن آرد تشکیل می شه و هم زدن اضافی رشته های بیشتری به هم پیوند می ده و از لطافت پنکیک کم می کنه. برای حل این مشکل اول مواد تر رو با هم مخلوط کنید و با خیال راحت بافت تخم مرغ رو از هم باز کنید و با شیر یکدست کنید. بعد مواد تر رو به مواد خشک اضافه کنید. اینجوری مدت زمان هم زدن با آرد بسیار کمتر می شه. 

- از اونجاییکه پنکیک معمولا برای صبحانه سرو می شه، ترجیح می دیم که سریع تر حاضر شه، ولی اگر پنکیک حسابی مد نظر دارید، مایه حاضر شده رو استراحت بدید!!! مدت زمان استراحت مایه پنکیک بین پنج تا سی دقیقست. در طول این مدت گلوتن آرد استراحت کرده و پنکیک لطیف می شه، ضمن اینکه مواد خشک وقت لازم برای جذب رطوبت مایه رو دارند که باعث یکدست شدن و غلظت خمیر می شه.

نکته: درسته که مایه پنکیک استراحت داره ولی این به هیچ وجه به این منظور نیست که بتونید خمیرش رو از شب قبل آماده کنید و بذارید. پنکیک باید پف کنه و لطیف باشه و استراحت بیش از نیم ساعت کاملا بافتش رو به هم می ریزه و اون رو مثل کوکو می کنه. 

 • آماده کردن تابه: 

- اولین قدم برای پخت پنکیک انتخاب تابه مناسبه. بهتره از تابه ای ضخیم و سنگین، با دیواره های مورب و کوتاه استفاده کنید چرا که دیواره های بلند تابه، زیر و رو کردن پنکیک رو براتون سخت می کنه. نازک بودن جنس تابه باعث می شه پنکیک ها  قبل از مغز پخت شدن، سطحشون تیره شه و به بافت مورد نظر نرسه. تابه های چدنی و بعد تفلون برای این کار مناسب ترند. 

 

- یکی از مهمترین نکات پخت پنکیک، به دمای مناسب رسوندنِ تابه، قبل از ریختن اولین سری خمیره. وقتی تابه به میزان لازم گرم نشده باشه، به جای اینکه رویه پنکیک فرم بگیره و گرما رو به داخلش انتقال بده، تابه چون هنوز در حال گرم شدنه مایعات رو از خمیر می کشه بیرون، که نتیجش پنکیک غیر پفی و چسبناکه. تابه رو باید روی حرارت متوسط  گرم کنید، اجازه بدید کاملا گرم شه و بعد خمیر رو بریزید. برای اطمینان از گرم شدن تابه سه راه وجود داره. راه اول اینه که با دست چند قطره آب سرد بپاشید اگر آب پخش نشد و خودش رو جمع کرد و با کج کردن تابه رقص کنان به کنارش رفت یعنی تابه به میزان لازم داغه. در عکس سمت راست تابه به میزان لازم داغ شده و آب حالت مرواریدی به خودش گرفته و این یعنی تابه آمادست. راه دوم اینه که دستتون رو سه سانت بالاتر از کف تابه قرار بدید و اگر گرماش غیر قابل تحمل باشه یعنی به میزان لازم داغ شده و راه آخر اینه که یه مقداری از مواد پنکیک رو برای تِست در تابه بریزید، اگر پنکیک سریع زیرش بست، یعنی تابه حاضره. 

- اگر تجربه بوی سوختگی حین پخت پنکیک رو دارید، این بار تابه رو با کره چرب نکنید. برای پخت پنکیک فقط بار اول تابه رو به میزان بسیار کمی چرب می کنیم و این میزانِ چربی، هیچ تاثیری در مزه پنکیک نداره و فکر نکنید با کره خوشمزه تره. کره بسیار زود می سوزه و بخار می کنه و اثرش رو تابه می مونه. پس بهتره که برای چرب کردن تابه از روغن استفاده کنید. 

 • پخت پنکیک: 

- چه در طول داغ کردن تابه و چه در طول پخت پنکیک ها، به هیچ وجه شعله رو از متوسط به زیاد تغییر ندید و با شعله تند پنکیک ها رو نپزید. حرارت زیاد، سرعت پخت پنکیک رو زیاد نمی کنه، بلکه اون ها رو غیر مسطح می کنه و وسطش رو خام می ذاره. 

- تشخیص زمان برگردوندن پنکیک بسیار ساده و همونقدر مهمه. بیشتر ماها وقتی روی پنکیک حباب تشکیل می شه پنکیک رو بر می گردونیم، ولی زمانِ مناسبِ برگردوندن پنکیک، چند ثانیه بعده. اجازه بدید حباب تشکیل شه، تعدادی از حباب ها بترکن و حفره های توخالی روی پنکیک ایجاد کنن و زیر پنکیک طلایی شه حالا نوبت برگردوندنه. - پنکیک رو فقط یکبار باید برگردوند. یعنی هر سمتش باید یکبار روی حرارت مستقیم قرار بگیره. اگر هر سمت بیش از یکبار روی تابه قرار بگیره، بافت پنکیک سفت و گوشتی می شه. نکته  آخر هم اینکه در صورتیکه مهارت لازم برای بالا انداختن پنکیک رو ندارید، پنکیک ها رو به آرومی و به میزان کم با کفگیر بلند کنید و برگردونید و تابه رو حرکت ندید.
منبع: http://www.bbc.co.uk/food/recipes/fluffyamericanpancak_74828

مواد لازم (هم دمای محیط): 

آرد: یک پیمانه
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
شکر سفید: دو قاشق غذاخوری
شیر: یک دوم پیمانه
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
تخم مرغ: یک عدد
کره آب شده: دو قاشق غذاخوری


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
 • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
 • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند.
 • برای دستورات قنادی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید.

آرد اندازه گیری و الک شده، بیکینگ پودرو نمک رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. شکر رو بهش اضافه کنید، مواد خشک رو خوب با هم ویسک کنید و بعد کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. در یک کاسه دیگه تخم مرغ و شیر به دمای محیط رسیده رو بریزید. در دستور پنکیک شیر قابل جایگزینیه و در واقع یکی از مهره های ایجاد تنوع در پنکیکه. بهترین جایگزین برای شیر باترمیلکه. پنکیک با باترمیلک، هم پفی تر و هم خوشمزه تره. شیر و تخم مرغ رو خوب ویسک کنید تا بافت تخم مرغ کاملا باز شه. کره رو آب کنید، اجازه بدید به دمای محیط برسه و بعد در کاسه مواد تَر بریزید. در انتها وانیل رو به مواد تَر اضافه کنید و مواد رو هم بزنید تا یکدست شه. می تونید وانیل رو با دارچین، رنده پوست پرتقال، رنده پوست لیمو یا اسانس روغنی دلخواه جایگزین کنید. وسط کاسه مواد خشک، یک حفره ایجاد کنید و مواد تر رو بهش اضافه کنید. مواد رو با چنگال یا ویسک مخلوط کنید تا یکدست شه. فقط و فقط تا جایی هم بزنید که رگه های آرد دیده نشه. غلظت مواد نیمه شُله و به راحتی از قاشق می ریزه، بسته به آب خور آرد ممکنه ممکنه مایه پنکیک غلیظ تر باشه، در این صورت یک تا سه قاشق غذاخوری شیر اضافه کنید، هم بزنید تا به غلظت مناسب برسه. روی خمیر پنکیک رو با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید و اجازه بدید بین 5 تا بیست دقیقه استراحت کنه. اگر دمای آشپزخونه خیلی گرمه، کاسه رو در یخچال بذارید. بعد از استراحت، مایه پنکیک حباب دار می شه. تابه مناسب و تمیز رو روی حرارت متوسط بذارید تا داغ شه. با هر روشی که دوست دارید حرارت تابه رو چک کنید. وقتی به دمای مناسب رسید، کف تابه رو با روغن چرب کنید. برای اینکه سایز پنکیک ها یکدست شه، می تونید برای ریختن، از اسکوپ بستنی یا پیمانه اندازه گیری استفاده کنید. وقتی روی پنکیک حباب زد، دورش طلایی شد و یکی دو تا از حباب ها ترکید، موقع برگردوندنه. حواستون باشه که طرف بعدی زودتر آماده می شه. می تونید خیلی آروم پنکیک رو کمی بلند کنید و چک کنید که آمادست یا نه. هر وقت این سمت هم طلایی شد، پنکیک رو از روی حرارت بردارید. هر بار قبل از ریختن سری جدید، یک بار مایه پنکیک رو هم بزنید و سری بعدی رو بدون چرب کردنِ مجدد تابه، درست کنید. برای پنکیک مدل دار، می تونید از قالب هایی که به نام قالب نیمرو و کوکو هم فروخته می شه استفاده کنید. لبه های داخلی قالب رو با روغن چرب کنید، قالب رو کف تابه قرار بدید و در قالب رو با خمیر پنکیک پر کنید. اگر دیدید مایه پنکیک در قالب پخش نشد، خودتون به کمک پشت قاشق یا با تکون دادن تابه مواد رو پخش کنید.وقتی دور پنکیک سفت شد، روش حباب زد و چند تایی از حباب ها ترکید، قالب رو برگردونید. بعد از اینکه قالب رو برگردوندید به راحتی با یه ضربه آرومِ دست، پنکیک رو از قالب جدا کنید تا سمت دیگه هم پخته شه. برای استفاده از قالب های سایز کوچیک یعنی همون کاترهای شیرینی پزی، یا برای طراحی با مایه ی پنکیک، خمیر آماده شده رو اول هم بزنید و بعد در یک ظرف سس بریزید. می تونید با استفاده از ظرف سس، روی تابه طراحی کنید. برای این کار اول طرح رو بکشید و بعد توش رو با خمیر پر کنید. یا می تونید کاتر شیرینی پزی رو چرب کنید، روی تابه قرار بدید و بعد توش رو پر کنید. وقتی یک سمت پنکیک حاضر شد، با استفاده از چاقو قسمت هایی رو از قالب جدا کنید، پنکیک به راحتی از قالب به پایین میوفته و می تونید برگردونید. پنکیک، مثل نون صبحانه کم شیرین و کم مزست و حتما باید نوعی سس، مثل سس کارامل، سس شکلاتی یا عسل سرو شه. معمولا علاوه بر سسی که روی پنکیک ریخته می شه کنارش میوه های فصل رو هم سرو می کنن. پنکیک باید داغ یا ولرم سرو شه. خوب در کنار این دستور، می خوام روش پخت یکی از پنکیک های ایرانی رو هم توی همین پست براتون بذارم. کاکای کدوحلوایی یکی از انواع پنکیک های ایرانیه که متعلق به گیلانه. 

منبع: http://hanichef.blogfa.com/post-334.aspx

مواد لازم (هم دمای محیط):

آرد برنج: یک دوم پیمانه
آرد: یک دوم پیمانه
پوره کدو حلوایی: یک پیمانه
شکر سفید: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: یک عدد
شیر: یک سوم پیمانه
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
دارچین: یک قاشق چایخوری
گردو: یک چهارم پیمانه (قابل حذف)
گلاب: یک قاشق غذاخوری (قابل حذف)

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
 • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
 • برای کاکا حتما از آرد برنج ایرانی استفاده کنید. 
 • برای دستورات قنادی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید.
کدو رو بپزید و پوره کنید. طرز تهیه پوره کدو حلوایی رو براتون در این پست گذاشتم. کدوی پوره شده رو در آبکش بذارید تا آب اضافی اون چکه کنه. آرد برنج و آرد ساده الک شده، شکر، بیکینگ پودر و دارچین رو در یک کاسه بریزید. یکی از مشکلات دستوراتی که میوه جات و سبزیجات دارن میزان تقریبی شکره. قبل از اضافه کردن شکر، پوره رو بچشید این میزان شکر برای کدوی کم شیرینه، اگر کدو اصلا شیرینی نداشت، شکر رو بیشتر بریزید و اگر خیلی شیرین بود کمترش کنید. دارچین رو می تونید با ادویه دلخواه جایگزین کنید. مواد خشک رو خوب با هم ویسک کنید تا یکدست پخش شه. تخم مرغ و پوره کدو حلوایی رو با هم در یک ظرف بریزید. با ویسک یا چنگال خوب مخلوطشون کنید.شیر رو اضافه کرده و در صورت تمایل گلاب هم بریزید.مواد تر رو هم بزنید، بافتش باید مواد شُل باشه و از قاشق بریزه. وسط کاسه مواد خشک یک حفره ایجاد کنید و مواد تر رو داخلش بریزید.مواد رو با لیسک یا چنگال هم بزنید تا یکدست شه. غلظت مواد مثل مایه کوکو می شه. از اونجاییکه جنس کدوها و جنس آرد برنج ها متفاوته، ممکنه نتیجه یکسان به دست نیاد. اگر دیدید خمیر سفته کمی شیر اضافه کنید و دوباره هم بزنید. در صورت تمایل می تونید گردوی خُرد شده هم به مواد اضافه کنید. برای اطلاع از نحوه خرد کردن و تست کردن مواد به این پست مراجعه کنید. روغن رو در تابه بریزید و روی حرارت متوسط بذارید تا داغ شه. اگه قاشق چوبی رو توی روغن کردید و دورش جلز ولز کرد یعنی روغن آماده ست. با قاشق، اسکوپ یا پیمانه از مایه کاکا بردارید و در روغن بریزید تا سرخ شه. وقتی زیرش و دورش طلایی شد، موقع برگردوندنه. 
بهتره کاکا رو داغ همراه با چای سرو کنید. 

دستپخت های همراهان سایت
هادی محمدی
پنجشنبه، 12 بهمن 1402، 13:01

سلام استاد عزیز 🙏
وقتتون بخیر.
امیدوارم که حالتون خوب باشه 😇
قبل از نوشتن پیامم، برای اینکه بگم که چیزی که می‌خوام بنویسم چقدر از ته قلبم هست، می‌خواستم این توضیح رو بدم که من، هم از این دسته آدم‌هایی هستم که نسبت به نحوه آموزش دیدن خیلی حساسم و معمولاً از نحوه آموزشِ کمتر کسی خوشم میاد و همیشه جاهایی مثل دانشگاه که انتخاب مدرس دست خودمون نبود، همیشه کلی بهشون انتقاد می‌کردم، هم از این دسته آدم‌ها هستم که خیلی زود بخاطر درست آموزش ندیدنِ هر چیزی، ناامید میشم و میگم من دیگه یاد نمی‌گیرم 😅
بعد از چندین بار تهیه کردن پنکیک و عوض کردن دستورهای مختلف، قبل از آشنا شدن با شما؛ تقریباً هیچ کدومش به دل خودم ننشسته بود و خودم از ته دلم از نتیجه کارم راضی نبودم. فقط گاهی برای صبحانه درست می‌کردم و دیگه قبول کرده بودم که پنکیک‌هام کاملاً معمولی با یه بافت معمولی هستن. مدتی هم هست که دیگه پنکیک درست نکرده بودم تا اینکه امروز با دستور شما تهیه کردم که عکسش رو خدمتتون می‌فرستم. ببخشید، می‌تونستم با تزیین پنکیک‌ها با عسل و میوه، عکس قشنگ‌تری بگیرم، ولی فقط خواستم خود محصول نهایی رو نشون بدم 😊
استاد عزیز، این اولین بار بود که وقتی اولین پنکیکم کمی خنک شد و بافتش رو امتحان کردم، چشم‌هام قلبی شدن 😍 بافت نرم و باحالی داشت و خودم از نتیجه کارم راضی بودم و این بهترین و خوش‌بافت‌ترین پنکیکی بود که تاحالا درست کردم 😃🥞
الان هم، بعد از اینکه کلی به خاطر این تجربه خوشحال هستم، خواستم حس واقعی‌ام رو براتون بنویسم. استاد عزیز، بیشتر از اینکه از تهیه کردن این پنکیک یا بقیه دستورهای شما خوشحال باشم، از این خوشحالم که بهترین استاد بیکینگ رو دارم 🥹😍🤍

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 بهمن 1402، 15:18

سلام عزیزم،
واقعا لطف کردید که محبتتون رو انتقال دادید، خیلی خوشحالم که انقدر به قنادی علاقه مندید و خوشحالم که از دستورات راضی هستید، امیدوارم هر جا هستید موفق و سلامت باشید.

fafa. heydari
دوشنبه، 18 دی 1402، 14:00

سلام عزیزم، بسیار خوش طعم و عطر بود . من با عسل خوردم و خیلی خوشم اومد مرسی فداتشم😍

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 دی 1402، 18:28

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم دوست داشتید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

fafa. heydari
شنبه، 17 تیر 1402، 16:52

سلام بهاره جون. خیلی خوش بافت و خوشمزه بود . فقط اینکه مایه پنکیک من کش میومد طبیعیه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 تیر 1402، 15:40

سلام عزیزم،
چه عکس شیک و زیبایی، پنکیک مثل نون بسته به آب خور آرد ممکنه نیاز به شیر یا آب بیشتر داشته باشه، یک قاشق غذاخوری بهش شیر بیشتر در انتها می زدید درست می شد.

Romina
جمعه، 23 ارديبهشت 1401، 16:49

سلام
ممنون به خاطر رسپی دقیق و خوبتون.❤️
پنکیک باید پف داشته باشه؟ اگه آره چیکار کنم پف دار شه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 ارديبهشت 1401، 18:04

سلام عزیز دلم،
اگه پنکیک پف دار دوست دارید به جای شیر، باترمیلک بریزید یا پنکیک ژاپنی درست کنید.

Far_zaneh
پنجشنبه، 29 مهر 1400، 20:45

برای اولین بار تجربه خوردن کاکا رو داشتم،به لطف شما فوق العاده بود. من عاشق کدوحلوایی ام ولی این ی تجربه بی نظیر بود . من ضخیم درستشون کردم ،آیا درسته؟ یا باید نازک تر میشد؟ کمی از پنکیک ضخیم تر بودن

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 30 مهر 1400، 06:47

سلام عزیزم،
کاکا نوش جونتون باشه. ضخامت کاکا از پنکیک هم کمتره مال شما ضخیم شده ولی مطمئنم خوشمزست.

Far_zaneh
شنبه، 08 آبان 1400، 04:12

جدا؟ تو عکس ها به نظرم اومد باید ضخیم بریزم . ولی خودم بافت ضخیمش دوست داشتم . آخه کوکو رو هم همینطور ضخیم می‌پسندیم .این بار نازک تر درست میکنم امتحان میکنم 😊. ممنون که بهم گفتید

Fatemeh.hasankhani
سه شنبه، 18 آذر 1399، 15:24

سلام بهاره جون
کاکای کدو حلوایی،به قول پسرم یه صبحونه عالی.
ممنون از آموزش عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 آذر 1399، 17:57

به به چقدرم عالی، نوش جون پسر عزیزتون باشه و ممنون از عکس

Fatemeh.hasankhani
شنبه، 15 آذر 1399، 11:48

سلام بهاره جون
ممنون از آموزش عالیتون
من باتر میلک استفاده کردم خیلی عالی شد ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 آذر 1399، 13:59

سلام عزیزم،
به به عجب پنکیکی عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مژگان
چهارشنبه، 05 آذر 1399، 11:24

 خیلی خوشمزه بودن خیلی خیلی ممنون. همیشه شیرین کام باشین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 آذر 1399، 13:54

به به ماشالا چقدرم زرنگ هر دو رو درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس های زیبا

Ziba
دوشنبه، 03 آذر 1399، 16:08

سلام بهاره عزیز من این کاکای خوشمزه رو درست کردم،و واقعا حرفتون درست بود بسیار لذیذتر از اونی بود که شمال خوردم.چه عطری هم پیچیده بود تو خونمون واقعا ممنون از دستور دقیقتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 03 آذر 1399، 16:11

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده نوش جونتون باشه خوشحالم پسندیدید آفرین به همتتون و ممنون از عکس

_anahita
جمعه، 30 آبان 1399، 10:28

پنکیک صبح جمعه من

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 30 آبان 1399، 15:12

عجب پنکیکی شده عزیزم واقعا آفرین چه عکس زیبایی هم گرفتید آفرین به شما و ممنون از عکس

Negar77
دوشنبه، 12 آبان 1399، 15:16

سلام بهاره جون امیدوارم خوب و سلامت باشید یک دنیا ممنون بابت رسپی عالی ،پنکیک ساده و کاکای کدو بی نظیر بود من کمی زعفرون و هل هم اضافه کردم خیلی خوش ظهر و طعم بود ممنون عیدتون هم مبارک

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 آبان 1399، 19:08

سلام عزیزم،
عید شما هم مبارک، آفرین بهتون واقعا عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Ziba
يکشنبه، 25 آبان 1399، 13:36

واااای کاکا من تا حالا چندبار که شمال رفتم از این کاکا خوردم آخه مادرم شمالیه ولی متاسفانه دستورشو بلد نبود.مرسی ازتون  بابت دستور.حتما امتحان میکنم
دیروز تو استوریتون متوجه شدم که تو سایت دستورش هست

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 آبان 1399، 14:32

امیدوارم درست کنید و لذت ببرید، کاکاهایی که در شمال میفروشن متاسفانه همش با آرد عادیه ولی بهترین حالت اینه که نیمی آرد برنج باشه شما از نسبت نصف استفاده کنید.

sa.asadi
جمعه، 04 مهر 1399، 12:39
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 04 مهر 1399، 17:45

به به عزیزم پنکیک هاتون عالی شدن این بار یه ذره بیشتر بذارید بمونه که خوشرنگ تر هم بشه.
نوش جونتون و ممنون از عکس

minam
پنجشنبه، 23 مرداد 1399، 19:32

دستورتون واقعا عالی و بی نقص بود
من بار دوم بود پنکیک می‌پختم و با فوت و فن هایی که از شما یاد گرفتم نتیجه زمین تا آسمون با دفعه قبل فرق داشت!

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 23 مرداد 1399، 20:34

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید چقدر هم خوش آب و رنگ شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مهربان
سه شنبه، 24 تیر 1399، 20:51

سلام دوست عزیز
چه تاریخچه قشنگی این پنکیک خوشمزه داره ممنون از توضیحات کاملتون سلامت و موفق باشید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 تیر 1399، 05:52

آفرین به اینهمه دقت و سلیقه واقعا عالیه نوش جان

Nasrin pastry
دوشنبه، 02 تیر 1399، 14:40

سلام ممنون از رسپی‌‌های دقیق و توضیحات کاملتون
باتوجه به توضیحاتتون درمورد فرق پنکیک آمریکایی و انگلیسی که در استفاده از بیکینگ‌پودره و اینکه در پست کرپ فرمودید یکی از فرق‌های کرپ و پنکیک ،استفاده از عامل حجم‌دهنده در پنکیکه.
میخواستم بدون پنکیک انگلیسی(باتوجه به نداشتن عامل حجم دهنده) چه فرقی با کرپ داره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 تیر 1399، 14:55

سلام نسرین جان،
این قسمت رو پایین برید می رسید به قسمت نظرات که بدون عکس می تونید پیامتون رو بذارید.
پنکیک موادش با کرپ متفاوته آرد و تخم مرغ بیشتر داره، مایعات کمتر داره، گوشتی تره و  با ارتفاع بیشتر و سایر کوچیک تر طبخ می شه.

Zahra kiani
جمعه، 29 فروردين 1399، 19:22

سلام عزیزم.مثل همیشه عالی بود.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 فروردين 1399، 19:33

سلام عزیزم،
خوشحالم از دستور راضی بودید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مژگان پورقنبری
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 07:24

سلام بهاره عزیزم ممنون از دستور بی نقصتون.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 08:55

سلام عزیزم،
پنکیک ها عالی شدن واقعا آفرین و نوش جان

کوروش کبیر
شنبه، 23 فروردين 1399، 11:38

سلام میشه این رسپی کاکا رو تو برای فر پخت؟
ما کاکا رو با ارده شیره خوردیم عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 13:17

سلام و نوش جان
متاسفانه امکان پخت در فر وجود نداره.

ناهد
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 18:48

سلام بانوی عزیز.
بعد از ردولوت و کیک شکلاتی سریع که خیلی راضی بودم ،امروز پنکک رو درست کردم و بجای شیر باتر میلک ریختم..
من فقط یه مشکل برام‌پیش اومد ،موادم رو وقتی گذاشتم برای استراحت فقط یه حباب زدو خیلی هم غلیظ بود طوری که راحت توی ماهیتابه خالی نمیشد. زیرش زود برشته می شد ولی روش هنوز نبسته بود،ناچارا مجبور شدم مقداری شیر بهش اضافه کنم،علت چی میتونه باشه؟؟
این رو هم‌بگم که من همه ی‌مواد رو دوبرابر کردم‌فقط کره رو یادم رفت و بعد اینکه مواد خشک و تر رو قاطی کردم متوجه اشتباهم شدم و اون‌موقع دو ق دیگه کره اضافه کردم..ممکنه علت این باشه؟
ماهیتابه م‌هم تفلون بود

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 19:10

سلام عزیزم،
پنکیکتون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
در مورد سفت شدن کره هم ایجاد نرمی می کنه هم جزو مایعات در این دستوره و کم ریختنش باعث سفتی شده ضمن اینکه جنس آردها هم متفاوته و گاها آرد رطوبت بیشتری می کشه. در هر صورت اضافه کردن شیر به مایه پنکیک مشکلی ایجاد نمی کنه.

ناهد
جمعه، 16 اسفند 1398، 09:20

 ممنون از پاسخ و راهنمایی مهربانوی عزیز⚘

ملیکا کاشانی
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 11:50

سلام این عکس پنکیک های من

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 14:27

سلام ملیکا جان،
من که در ظاهرش ایرادی نمی بینم به نظرم عالیه.
امیدوارم طعمش رو هم پسندیده باشید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

هانیه ۷۳
دوشنبه، 15 مهر 1398، 15:10

یه صبحونه عالی از یه استاد عالی :)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 مهر 1398، 19:52

به به نوش جونتون باشه هانیه جان، خیلی عالی شدن ممنون از عکس

Eghtedar
چهارشنبه، 29 خرداد 1398، 05:13

پنکیک با دستور خوب شما :-)

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 خرداد 1398، 13:19

چقدر عالی و یکدست شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

gibil
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 09:44

یه صبحانه ی عالی
یه رسپی عالی
از یه شف عالی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 09:58

عجب پنکیک بینظیری و چه عکاسی قشنگی واقعا عالی شده حرف ندارید.

الهام و النا
جمعه، 18 آبان 1397، 18:37

این پنکیک های خوشمزه عالین
مخصوصا کوچولوها عاشق این پنکیک ها میشن
خیلی ممنون از استاد مهربون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 آبان 1397، 19:19

عجب پنکیک هایی درست کردید واقعا کیف کردم، خیلی عالی شدن آفرین بهتون و ممنون از عکس

ناهید 21
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 14:05

پنکیک های خوشمزه من ، داغ داغ میخوردمشون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 بهمن 1396، 16:56

به به عالین نوش جونتون عزیزم خوشحالم دوست داشتید

homa
جمعه، 26 آبان 1396، 15:50

سلام استاداین پنکیک من خیلی بهترازقبلم که باسایت شمااشنابشم شده چون زمان استراحت وتست گرمارونمیدونستم وحالایادگرفتم واین کاکاهم خیلی خوشمزه هست ومن فقط اردبرنج ریختم وخیلی عالی شد این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 آبان 1396، 19:17

مثل همیشه دست پر اومدید عالیه نوش جونتون

شعله کرد
شنبه، 08 آبان 1395، 21:49

واي بهاره جون مرسي بابت اين همه اطلاعات ❤️

نظرات
Sarina ranji
چهارشنبه، 01 ارديبهشت 1400، 17:00

بهاره جانم سلام مادر پدر من ۱۳ سال پیش فوت شدن و شمالی هم بودن بعد اون دیگه پدر من هروقت و هرجا کاکا مبخورد میگفت این به خوشمزگی مامانم نیس کلا از اونموقع همیشه همینو میگفت تا اینکه امروز من با دستور شما درست کردم و میخک و زنجبیل و جوذ هم اصافه کردم پدرم وقتی خورد خیلی خیلی خوشحال شد و چشاش برق زد واقعا ازتون ممنونم شما فوق العاده هستین😍❤

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 08:37

سلام عزیزم،
خدا مادربزرگ عزیزتون رو رحمت کنه، خیلی خیلی خوشحالم کردید با این پیام نوش جون پدر نازنینتون باشه عزیزم مطمئنن مهارت شما هم بی تاثیر نبوده.

MH
دوشنبه، 25 اسفند 1399، 05:55

سلام
من درست کردم عالی شد ممنون از آموزش و لطف و محبت شما
متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 اسفند 1399، 08:41

سلام،
نوش جونتون باشه و خسته نباشید

sa.asadi
شنبه، 15 شهریور 1399، 04:00

سلام و روز بخیر.
پیشنهاد و درخواست دارم در صورت امکان نان تست و باگت و خمیر پیتزا رو هم آموزش بدید.
خیلی سپاس گزارم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 شهریور 1399، 06:47

سلام عزیزم،
این سایت فقط برای شیرینی پزی و نان های شیرینه متاسفانه دستورهای غذایی در برنامه نیست

دلارام
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 07:45

سلام
امکانش هست کاکا رو بدون پوره ی حلوایی درست کرد؟
مثل کماج مازندرانی
در این صورت نسبت آرد و باقی مواد تغییر می کنه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 08:28

سلام عزیزم،
با این دستور نمی شه. دستوری یکی از دوستانم برای این نوع کاکا داده خدمتتون می دم
این روش کاکا فقط با آرد گندم هست, اگر تمایل دارید مقداری از ارد گندم رو کم کنید و ارد برنج اضافه کنید که این بسته به سلیقه شماست که کاکا نرم تر باشه یا ترد تر.
آرد گندم یک پیمانه یا کمی بیشتر
شکر یک پیمانه
شیر یک پیمانه یا کمی بیشتر
تخم مرغ دو عدد متوسط
وانیل یک هشتم قاشق چایخوری
گردو نگینی و کنجد و زعفرون دم کشیده غلیظ و خرما و کشمش بسته به دلخواه
اول تخم مرغ و وانیل و شکر رو با ویسک کمی میزنیم بعد شیر و ارد رو به تناوب اضافه میکنیم و گردو یا کنجد یا کشمش یا خرما رو به همراه زعفرون دم کشیده غلیظ به مواد اضافه میکنیم.
اگر در مقدار مواد *کمی بیشتر* نوشتم بخاطر اینه که رسپی کاکا اصلا خطرناک نیست یعنی اگر خیلی مواد سفت بود کمی شیر و اگر شل بود کمی ارد اضافه میکنیم.
حالا در تابه کوچک روغن ریخته و بعد از داغ شدنش روی حرارت متوسط یک ملاقه از مواد میریزیم و در تابه رو میبندیم و یک طرفش که گرفت برمیگردونیم ولی در تابه رو دیگه نمیگذاریم. برای اینکه کار راحت تر بشه بعد از برگردوندن یک بعلاوه با چاقو وسطش بندازید مغز پخت شه.

ناهد
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 18:31

سلام‌بانوی عزیز..
بعد از ردولوت و کیک‌شکلاتی سریع که واقعا راضی بودم ، امروز پنکک  رو از‌پیج شما درست کردم ،‌‌ فقط یه سوال برام‌پیش اومد ، مواد رو وقتی ترکیب‌کردم خیلی غلیظ بود ، طوری که به راحت خالی نمی شد توی ماهیتابه  ،مجبور شدم مقداری شیر اضافه کنم ،علت چیه ؟
البته این رو هم‌بگم که من مواد رو دوبرابر کردم ولی یادم رفت کره رو دوبرابر کنم ، بعد ریختن مواد مایع توی مواد خشک فهمیدم و اون‌موقع دو ق دیگه کره اضافه کردم ، ممکنه علت این باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 19:10

در مورد سفت شدن کره هم ایجاد نرمی می کنه هم جزو مایعات در این دستوره و کم ریختنش باعث سفتی شده ضمن اینکه جنس آردها هم متفاوته و گاها آرد رطوبت بیشتری می کشه. در هر صورت اضافه کردن شیر به مایه پنکیک مشکلی ایجاد نمی کنه.

ملیکا کاشانی
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 11:26

سلام دوباره
من میخواستم عکس پنکیک براتون بفرستم تا بافتش رو ببینید
میشه توضیح بدین چطور میتونم عکس ارسال کنم

ملیکا کاشانی
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 07:14

سلام خسته نباشید
من برای اولین بار پنکیک درست کردم و از شما خیلی ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 10:28

خواهش می کنم ملیکا جان، خوشحالم راضی بودید نوش جونتون باشه

Alen
سه شنبه، 18 تیر 1398، 06:31

سلام خسته نباشد شف بهاره عزيز
مي خواستم بپرسم ميشه به جاي كره از روغن مايع استفاده كرد

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 تیر 1398، 06:35

سلام،
در کیک ها و اکثر دستورها این جایگزینی مقدور نیست ولی در پنکیک به دلیل حساسیت کم و میزان کم کره می تونید این کار رو انجام بدید که مسلما به دلیل تفاوت های کره و روغن در درصد چربی روی بافت کمی تاثیر میذاره.
در مورد این دو ماده در پستی مفصل توضیح دادم دوست داشتید مطالعه کنید:
https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D9%87-t100

Alen
سه شنبه، 18 تیر 1398، 11:23

واقعا ممنونم كه وقت ارزشمندتون رو در اختيار ما ميگزاريد
و اينكه با اين رسپي نهايتا چندتا پنكيك خواهيم داشت ؟
واقعا ببخشيد كه سوالاتم رو باهم نمي پرسم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 تیر 1398، 14:47

خواهش می کنم عزیزم تعداد پن کیک ها بسته به سایزی که می ریزید داره چون استاندارد خاصی برای سایزش نیست و می شه بزرگ یا کوچیک باشه ولی من ده پن کیک از این مواد میگیرم.

Tania
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 08:54

سلام بهاره جان. اول از همه تشکر می‌کنم به خاطر این رسپی عالی و مهمتر ازون نکات بسیار مفیدی که بیان کردین.
من چند بار پنکیک رو با دستور شما و رعایت همه نکات درست کردم: بار اول خمیر خیلی سفت شد و حالت روونو نداشت (البته خیلی خوشمزه بود)، بنابراین برای بار دوم میزان شیر رو هم ۱ پیمانه ریختم و همه‌چی عالی پیش رفت. برای بار بعدی از باترمیلک (۱ل شیر و ۱ ق غ سرکه) به جای شیر استفاده کردم، به امید بافت بهتر و پف بیشتر. اما نه تنها پفش بیشتر نشد، بلکه بعد کمی خنک شدن خیلیم سفت شد، شبیه کوکی یا مثلاً پتی بورِ رطوبت گرفته یعنی! (البته فرداش که تو محیط خونه که اتفاقاً شرجی‌طورم هس گذاشتم نرم شدن).
دلیل خاصی به‌نظرتون می‌رسه؟ یا کلاً وقتی از باترمیلک استفاده می‌شه باید مورد اضافه‌تری رو مد نظر داشت که من از قلم انداختم؟؟؟
پیشاپیش از توجهتون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 10:00

سلام عزیزم،
1. در مورد میزان شیر در انواع پنکیک یعنی چه این دستور چه دستورهای دیگه متاسفانه باید با توجه به عکس های آموزش یا ویدئوهای یوتیوب میزان غلظت در نظر گرفته شه چون جنس آردها متفاوته و گاها سنگین ترن و نیازه باید کم کم شیر به مواد اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسه.
2. در مورد باترمیلک، متاسفانه شیرینی پزی مثل یک کارگاه شیمیه و جایگزینی مواد به این سادگی نیست، وقتی یک ماده اسیدی مثل باترمیلک به مواد اولیه اضافه می شه باید از جوش شیرین علاوه بر بیکینگ پودر استفاده شه و به همین دلیل کیفیت پنکیکتون پایین اومده. در اینترنت Buttermilk pancake سرچ کنید دستوراتش براتون میاد.
موفق باشید.

Tania
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 10:32

سلام مجدد و تشکر بابت پاسخ کامل و سریعتون.
بله گویا آردای اینجا سنگینن به نسبت و اون مقدار شیر بیشتر لازمه.
اتفاقاً طبق پرسش و پاسخ‌های یه رسپی دیگه‌تون، ۱/۴ جوش شیرین ریختم ۳/۴ بیکینگ پودر. شاید باید بیشتر بریزم.
سرچ خواهم کرد. ممنونم

Bahare.m
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 16:50

سلام .پنکیک با این رسپی عالی شد ممنون.
میشه به جای وانیل از رنده ی پوست پرتقال استفاده کرد؟ اگه میشه مقدارش چقدر باید باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 17:31

سلام بهاره جان،
عزیزم خیلی خوشحالم که دوست داشتید، پنکیک دستوریه که به راحتی می تونید توش تغییر ایجاد کنید و به جای وانیل یک قاشق چایخوری رنده پوست پرتقال یا لیمو بریزید.

Bahare.m
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 17:45

ممنونم.ببخشید همه ی سوالامو یه بار ننوشتم!
اگه بخوام میوه بهش اضافه کنم باید موقع پختن تیکه های میوه رو روش بریزم یا روش دیگه ای داره؟
اگه پودر کاکائو اضافه کنم باید از آرد کم کنم؟
خیلی خیلی خیلی ممنون از پاسخگوییتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 فروردين 1398، 18:24

بعد از اتمام استراحت و قبل از ریختن مایه پنکیک در تابه می تونید میوه خرد شده به مواد اضافه کنید. برای شکلاتی کردن می تونید یک قاشق غذاخوری از آرد کم کنید و به جاش یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو بریزید و بعد الک کنید.

Bahare.m
پنجشنبه، 15 فروردين 1398، 12:17

بسیار سپاسگزارم

Atefe1670
پنجشنبه، 02 اسفند 1397، 13:09

سلام. ممنون از توضیحات خوب و کاملتون. من امروز با دستور شما پنکیک درست کردم و اولش که داغ بود خیلی نرم و عالی بود ولی ده دقیقه یه ربع بعد که سرد شد حالتی نسبتا سفت و لاستیکی پیدا کرده بود البته کم!.  دلیلش چی میتونه باشه?

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 اسفند 1397، 14:55

سلام عزیزم،
یکی از موارد زیر رو رعایت نکردید:
1. مدت زمانی که پن کیک ها رو پختید و گذاشتید رو زیاد بوده.
2. مایه پن کیک رو خیلی زیاد هم زده بودید.  
3. بیکینگ پودرتون خراب بوده.

maryam13
چهارشنبه، 20 دی 1396، 05:58

سلااااااام
سپاس برای این سایت دلنشین
از تاریخچه پنکیک لذت بردم و من استراحت پنکیک رو نمیدونستم، وقتی با دستور شما درست کردم پنکیک ها عالی شد
دیگه از پنکیک هام ناراضی نیستم
ممنووووووووووون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 11:03

سلام مریم جان،
عزیزم خییلی خوشحالم که نتیجه رضایت بخشی گرفتید ممنون از پیغام پر محبتتون

مامان نیما و پارسا
شنبه، 13 آبان 1396، 06:09

ببخشید اصلاح میکنم"" از بین نرفت ""

مامان نیما و پارسا
شنبه، 13 آبان 1396، 06:08

سلام بهاره جون من سری اول پنکیکم  رو که در تابه ریختم خیلی عالی شد ولی سری بعد وقتی اونو برگردوندم تا روی دومش بپزه روی سطحش حباب های زیادی تشکیل شد و تا اخر هم از بین رفت ایا این حالت طبیعیه یا هر دو طرف باید بدون حباب و صاف باشن.ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 آبان 1396، 07:47

عزیزم ایجاد حباب مشکلی ایجاد نمی کنه ولی بهتره که نباشه، بعد از درست کردن اولین سری، حرارت تابه خیلی بالا رفته و داغی زیاد بوده و به همین دلیل اینطوری شده. این بار برای سری های بعدی شعله گاز رو کمتر کنید مشکل رفع می شه.

کومیکو
چهارشنبه، 07 مهر 1395، 08:53

بهاره جون عالی بود
ممنون از اطلاعات بسیار مفیدت
خسته نباشی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 مهر 1395، 15:13

خواهش می کنم عزیزم

Pari
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 06:18

بهاره جون
ممنون از توضیح کاملت.
از آنجاییکه که گیلانی هستم میخوام به دوستان پیشنهاد بدم که در برای تهیه کاکا، از ترکیب آرد برنج و گندم استفاده کنند. به نسبت 2 به 1 (2 برای آرد گندم و یک برای آرد برنج). چون استفاده ی آرد برنج به تنهایی باعث خشک شدن بافت کاکا میشه ولی استفاده از آرد برنج بافت بسیار خوبی میده ضمن اینکه آرد برنج هم عطر خوب رو فراهم میکنه.
همچنین اگر دوستان طعم زیره رو دوست دارند، حتما حتما توصیه میکنم که به جای دارچین از زیره ی نیم کوب شده استفاده کنند. طعمش بی نظیر حواهد بود.

کامتون شیرین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 06:23

از اینکه وقت گذاشتید و تجربه ی ارزشمندتون رو در اختیارمون گذاشتید تشکر فراوون دارم! حتما این بار کاکا رو به نسبت 2 به 1 درست می کنم، زیره هم باید عالی باشه واقعا ممنون

معصومه خزائی
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 04:56

آخ جون ممنونم عشقم از دستور کاکای بینظیرت خیلی ماهی شف بهاره جونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 06:20

مرسی از تو عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
دونات
نون
دونات کدو
با کرم کاستارد کدو
نون
گاتا
Gata գաթա
نون
نون کیک مالزی
نون
نان سریع کدو تنبل
Pumpkin Bread
نون