تُست کردن و آرد کردن مغزها

بهاره وحید

تُست کردن و آرد کردن مغزها

جمعه، 11 دی 1394، 11:49   مشاهده: 3,822

مغزها توی شیرینی پزی، به خصوص شیرینی پزی نوروز خیلی استفاده دارند. توی رسپی ها یا از ما مغز خورد شده خواسته شده یا پودر شده بریم ببینیم نحوه ی صحیح خورد کردن و آرد کردن این مغزها به چه صورته. فرقی نمی کنه شما از چه مغزی استفاده می کنید در هر صورت روش یکیه.
چه برای خورد کردن، چه آرد کردن اول از همه شما باید مغز مورد نظرتون رو تُست کنید. تست کردن به معنی حرارت دادن مغزها در فر یا روی شعله ی گازه با این کار ما رطوبت اضافی مغزها رو ازش می گیریم. ما به این چند دلیل باید مغزها رو تست کنیم: 

یک - وقتی مغزه رو بدون تُست کردن با مواد قاطی می کنید، مزه اشون توی پخت خیلی کم می شه. نتیجه اینه که تیکه های آجیل زیر دندونتون میاد ولی مزه اش محسوس نیست. تست کردن مغزها، مزه و بافتشون رو تشدید می کنه و کمک می کنه مزه اشون رو توی پخت نشون بدن.
دو - بر اثر تست کردن رنگ مغزها خوش رنگ تر می شه و بافتشون ترد تر.
سه- مغزها در اثر تست شدن، سفت تر می شند این سفتی خورد کردنشون رو راحت تر می کنه و  کمک می کنه موقع آسیاب کردن خمیری نشند. 
چهار- مغزهای تست شده کمتر توی کیک ها و نون ها ته نشین می شند.

دو روش برای تُست کردن وجود داره، شما می تونید توی فر یا روی گاز تست کنید.

تست کردن توی فر : فرتون رو روی درجه ی 350 درجه ی فارنهایت معادل 180 درجه ی سانتی گراد روشن کنید تا گرم شه. روی سینی فر، کاغذ روغنی بندازید و مغزهاتون رو روش پهن کنید و سینی رو توی فر بذارید. بعد از 5 دقیقه در فر رو باز کنید و هم بزنید و بذارید 5 دقیقه ی دیگه هم بمونه تا بوی مغزهاتون در بیاد و رنگش یک درجه تیره شه.تُست کردن روی گاز: یه ماهیتابه ی بزرگ رو روی گاز بذارید و زیرش رو زیاد کنید. وقتی تابه داغ شد یک لایه از مغز ها رو روش بریزید و مرتب تابه رو بچرخونید تا زمانی که بوی مغزهاتون بلند شه و یک درجه تیره شه.
بعد از تست کردن با توجه به رسپیتون باید خورد یا آردش کنید. بهترین روش برای خورد کردن، استفاده از چاقوی بزرگ و پهنه، یک تخته بردارید مغزهای تست شده و خنک شده رو روش بذارید، اگر حجم مغزها زیاده همه رو با هم خورد نکنید و هر بار یک مشت روی تخته بریزید، حالا با قسمت انتهایی چاقوی بزرگ خوردش کنید. برای سرعت بیشتر یک دستتون رو روی لبه بذارید و چاقو رو بالا پایین کنید.برای آرد کردن می تونید از یکی از وسایل زیر استفاده کنید: 

یک - آسیاب دستی خشکبار. من خودم به شخصه از این وسیله استفاده می کنم و بسیار راضی ام تنها مشکلش اینه که وقتی حجم کار بالا میره خیلی وقت گیر می شه.  ما در آرد کردن مهمترین چیز برامون اینه که به روغن نیفته و حالت خمیری پیدا نکنه و بافت آرد گونه داشته باشه. مثل بافتی که توی عکس می بینید.

  
 
با این رنده ی دستی خیالتون از بابت خمیری نشدن راحته.دو- دومین وسیله ی رایج برای آرد کردن غذاسازه. اگر با غذاساز آرد می کنید به این نکات باید توجه کنید. ظرف غذاساز و تیغه اش باید خشک و خنک باشه چون هر گونه حرارتی باعث روغن انداختن می شه، به هیچ وجه کاسه ی غذاساز رو پر نکنید چون مجبورید مدت زمان بیشتری دستگاه رو روشن بذارید و طبعا به روغن میفته. بعد از هر یکی دو پالس درِ غذاساز رو باز کنید و مواد رو از دیواره ها جمع کنید. سه - شما از آسیاب برقی که با اسم خرد کن 1-2-3 یا مولینکس هم جا افتاده می تونید استفاده کنید. آسیاب برقی سایز بزرگ و کوچیک داره، در هر دو سایز کاسه اش رو به هیچ وجه پر نکنید. و دستگاه رو سی ثانیه روشن و بعد خاموش کنید. یا یک دو سه بشمارید و خاموش کنید.

اگر هیچ کدوم از این وسایل رو ندارید می تونید با وردنه آرد کنید ولی نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت. مغزهای خورد شده یا آرد شده ی اضافه رو حتما در یخچال نگهداری کنید. 
نظرات
Sadaf
چهارشنبه، 10 آذر 1395، 21:24

عزیزم مرسی واسه توجه و ریز بینی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 آذر 1395، 00:42

خواهش صدف جان

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
آموزش اندازه گیری با پیمانه ها
تبدیل واحدها
ابزارها و تکنیک ها
نکات پخت کیک های اسفنجی
ابزارها و تکنیک ها