کیک آلبالو

بهاره وحید

کیک آلبالو

Crumb cake with sour cherries
چهارشنبه، 16 تیر 1400، 21:11   مشاهده: 2,830

میوه های تابستونی با عطر، طعم، رنگ و بافت عالی، همراه بینظیری در شیرینی پزی به حساب میان و قسمت قابل توجهی از ابداعات شف های بزرگ، با این میوه ها خلق می شه. به دلیل اینکه دوران کوتاهی این میوه ها در دسترس هستند، فرصت کمی برای مطالعه و آزمون و خطا روی دستورهاشون وجود داره، ولی با این وجود هر سال تابستون، با دقت و وسواس خاصی یک آموزش با میوه تابستونی رو تقدیمتون کردم. تا امروز کیک میوه تابستونی، گلت با میوه های تابستونی،پای هلو و کاستارد، پای آلبالو، کرم انبه، اسلایس کرامبل هلو، کرم باواریا با میوه های تابستونی، کابلر هلو و موس توت فرنگی که  قابل جایگزینی با تمامی میوه های تابستونیه در سایت آموزش داده شده. 

امسال تصمیم گرفتم به جای دسرهای باب دل خودم، محبوب ترین آیتم شیرینی پزی بین کاربران عزیزم یعنی "کیک" رو آموزش بدم و چی بهتر از آلبالو برای طعم دار کردنش. مدت ها بین دستورها گشتم، شش دستور با مواد اولیه متفاوت انتخاب کردم، پختم، به اطرافیان دادم تا تست کنن و نظر بدن و کیکی که در این پست آموزش میدم پیروز میدان شد. این کیک همه معیارهای من رو داره، بسیار خوش طعمه، بافت لطیفی داره، مرطوب و کمی فشردست و از همه مهم تر نکاتی جدید برای آموزش داره. اما قبل از شروع آموزش وظفیمه توضیح بدم که که اگر فقط با کیک های پفی و اسفنجی رابطه خوبی دارید، این کیک مناسب شما نیست. 
هدف من از این آموزش علاوه بر معرفی یک کیک خوشمزه و کاربردی، آموزش تهیه کیک های عصرونه کره ای میوه ای با کمترین خطا و بدون ریسک شفته شدنه.


منبع: https://entertainingwithbeth.com/crumb-cake-with-sour-cherries/#mv-creation-427-jtr

مواد اولیه کیک (همه مواد هم دمای محیط): 
کره: 150 گرم
شکر: سه چهارم پیمانه 
تخم مرغ: دو عدد 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
آرد: دو و یک دوم پیمانه
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک دوم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری 
خامه ترش: یک و یک دوم پیمانه (350 گرم)
آلبالوی هسته گرفته: یک پیمانه (150 گرم) 
آرد برای غلطاندن آلبالوها: یک چهارم پیمانه 

مواد اولیه رویه کرام: 
آرد: یک دوم پیمانه 
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری 
شکر: یک قاشق غذاخوری
شکر قهوه ای: دو قاشق غداخوری
دارچین: یک چهارم قاشق چایخوری 
کره آب شده: 75 گرم 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری 
بادام پرک (قابل حذف): یک چهارم پیمانه 


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  •  برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره گیاهی کم چرب و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره باید هم دمای محیط باشه. 
  • استفاده از آلبالوی فریز شده باعث می شه آلبالو وقت کمتری برای آب پس دادن داشته باشه و بافت اطرافش شفته نشه و از همه مهم تر آبدارتر بمونه. برای استفاده از آلبالوی فریزری باید آلبالوها رو از روز قبل حاضر کنید، به این شکل که ابتدا آلبالوها رو هسته بگیرید، بعد اندازه گیری کنید و بعد در کیسه ای ریخته در فریزر قرار بدید.
  • برای تهیه خامه تُرش sour cream می تونید از یکی از روش های گفته شده در این پست استفاده کنید، یا یک و یک دوم پیمانه خامه صبحانه پاکتی صورتی رو در کاسه ای بریزید، یک و یک دوم قاشقِ غذاخوری، آبِ لیموترشِ تازه بهش اضافه کنید، هم بزنید و نیم ساعت در دمای محیط استراحت بدید. یا از اون راحت تر، خامه ترش کاله از سوپرمارکت های بزرگ تهیه کنید. خامه ترش و تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشن. این کیک یک رویه خوشمزه به نام کرام Crumb داره (در ایران به کرام، کرامبل گفته می شه) که همونقدر که ظاهر کیک رو زیبا می کنه، در طعم و بافت کیک هم نقش به سزایی داره. در پست اسلایس کرامبل هلو، مفصل در مورد این نوع رویه و انواعش توضیح دادم و می دونید که واژه کرام crumb  به معنی "خرده ریزه" که به دلیل شکل ظاهری این رویه روش گذاشته شده (در crumb حرف b تلفظ نمی شه و صامته).

برای تهیه کرام، ابتدا آرد رو اندازه گیری کرده، در کاسه ای بریزید، بیکینگ پودر و دارچین رو به آرد اضافه کنید و مواد رو با ویسک خوب هم بزنید تا یکدست بشه. حالا مخلوط آرد و بیکینگ پودر و دارچین رو با هم یک دور الک کرده و به کاسه برگردونید. شکر قهوه ای، شکر سفید، وانیل رو اضافه کرده با چنگال یا ویسک هم بزنید و بعد کره آب شده و هم دمای محیط رو بهش اضافه کنید. مواد رو با لیسک هم بزنید تا یکدست بشه و بعد تا زمان استفاده در یخچال قرار بدید. فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. اولین قدم در داشتن کیک کره ای با بافتی یکنواخت و سبک، دمای دقیق فره چرا که دمای کمتر باعث پف نکردن بافت سنگین کَره ای و شفته شدنِ کیک و دمای بیشتر باعث قله ای شدن، پخت کوتاه و بی مزه شدن کیک می شه. پس اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و کیک رو در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

کفِ قالب گرد 25 سانت رو چرب کرده کاغذ روغنی بندازید (نیازی به چرب کردن دیواره ها نیست). با توجه به رویه این کیک، امکان برگردوندن کیک وجود نداره پس یا از قالب کمربندی استفاده کنید یا اگر قالب کمربندی این سایز ندارید، کاغذ روغنی رو دو لایه گذاشته، موقع بُریدن کاغذ در هر طرف یک نوار درنظر بگیرید که به کمک اون کیک رو بلند کنید. آرد، بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. 

کره هم دمای محیط و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن برقی به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. این رو بدونید که انجام صحیح این مرحله، رمز کیک کره ای با بافتی یکدست، سبک و بدون شفتگیه. برای یک کریمینگ موفق سه نکته باید رعایت شه: 

1. همیشه مواد اولیه باید نیم ساعت قبل از شروع کار، به منظور هم دمایی با محیط از یخچال خارج شه. اما کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شن و باید فقط و فقط ده دقیقه زودتر از یخچال دربیارید.
2. برای یه کریمینگ موفق نیاز به شکر دونه ریز داریم. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
3.  حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه کنید و بعد از اضافه کردن هر کدام ابتدا با دور متوسط همزن برقی و بعد با دور تند بزنید تا کاملا یکدست شه، بعد از مخلوط شدن وانیل رو اضافه کرده و در حد مخلوط شدن هم بزنید. از عوامل شفته و سنگین نشدن کیک های کره ای، کم هم زدنِ مواد بعد از اضافه کردن مواد خشکه. یکی از تکنیک هایی که به کمتر هم زدن در کیک هایی با غلظت بالا کمک می کنه، تکنیک یک درمیونه. به این صورت که یک دوم مواد خشک رو اضافه کرده و با کندترین دور همزن برقی، فقط و فقط در حد دیده نشدن رگه های آرد هم بزنید.خامه تُرش رو اضافه کرده و باز فقط در حد یکدست شدن با کمترین دور همزن برقی هم بزنید.باقی آرد رو اضافه کرده و با کندترین دور همزن برقی فقط و فقط در حد دیده نشدن رگه های آرد هم بزنید. در انتها مایه ای بسیار غلیظ و چسبناک خواهید داشت. 
نکته: اگر همزن برقی استانداردی ندارید و کندترین دور همزن سرعت بالایی داره، اضافه کردن آرد و خامه ترش رو با لیسک انجام بدید.

 

آلبالو رو از فریزر خارج کرده، در کاسه ای بریزید و آرد رو باهاش مخلوط کنید. 
دو سوم مواد رو کف قالب بریزید و با پشت قاشق مایه کیک رو پخش کنید. این دو سوم رو می تونید بصورت چشمی یا با استفاده از ترازو اندازه گیری کنید. آلبالوی فریز شده آغشته به آرد رو روی مایه کیک بچپینید. باقی مایه کیک رو روی آلبالو ریخته، با پشت قاشق صاف کنید. مواد رویه (کرام Crumb) رو از یخچال خارج کرده، یا با رنده درشت روی کیک رنده کنید و یا مثل من با دست مواد رویه رو خرد کرده و روی کیک بریزید. 
در صورت دلخواه، روی کرام پرک بادام بریزید. کیک رو به مدت یک ساعت در فر بگذارید. بعد از اتمام پخت از فر خارج کرده، روی توری خنک کننده گذاشته و تا نیم ساعت از قالب خارج نکنید. بعد از نیم ساعت از قالب خارج کرده و اجازه بدید به دمای محیط برسه.این کیک و باقی کیک های عصرانه کره ای مثل کیک میوه تابستونی، کیک پرتقال، کیک لیمو... فقط در حالتی لطافت و بافت عالیشون حفظ می شه که هم دمای محیط سرو شند. پس اگر فضای منزل خنکه اصلا کیک رو در یخچال قرار ندید و در ظرف دربسته در دمای محیط نگهداری کنید. اما در فصل گرما که مجبور به نگهداری کیک ها در یخچال هستید یا نیم ساعت قبل از سرو کیک رو از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شه یا کیک رو مجدد داخل قالب گذاشته، روی اون رو با آلومینیوم فویل بپوشونید و یک ربع در فر با دمای 150 درجه قرار بدید.

این هم از بافت داخل کیک: کیک آلبالو با رویه کرام یک کیک عصرونه بینظیر در کنار نوشیدنی های تابستونیه که به مدت 4 تا 5 روز در ظرف در بسته ماندگاری داره. 

دستپخت های همراهان سایت
اعظم شکوهی
پنجشنبه، 04 شهریور 1400، 22:02

سلام استاد عزبز  من مدت کوتاهی که با سایت شما اشنا شدم وبسیار خوشحالم که این شانس بزرگ نصیبم شده این سومین کیک از کیکهای انتخابی شماست که درست میکنم  وکلی اموزشهای عالی وکامل از شما یاد گرفتم بسیار سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 شهریور 1400، 22:27

سلام عزیزم،
خوشحالم که از سایت راضی هستید، کیکتون هم عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

Far_zaneh
شنبه، 30 مرداد 1400، 16:37
Far_zaneh
شنبه، 30 مرداد 1400، 16:39

بافتش عالی شد . مثل همیشه دستورهاتون بی‌نظیر.  اگه تو عکس بافتش یکم فشرده اس چون از یخچال اومد بیرون عکس گرفتم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 مرداد 1400، 16:45

سلام عزیزم،
کیکتون عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

مهدیه نوایی
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 08:40

سلام بانو بهاره، طعم کیک عالی بود، ولی خیلی ترد بود و همینکه برش میخورد پودر میشد و خوردنش بسیار سخت بود، لطف میکنید راهنمایی کنید، در ضمن میشه از این دستور برای کاپ کیک استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 19:17

سلام عزیزم،
متاسفانه کیکتون کامل از هم پاشیده. مارک بیکینگ پودرتون چیه؟

مهدیه نوایی
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 23:08

مهسا

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 23:21

یا زیاد هم زدید، یا خامه ترش رو اشتباه درست کردید یا بیکینگ پودر خیلی فعال بوده دفعه بعد بیکینگ پودر رو سرخالی بریزید.

مریم صفری
چهارشنبه، 13 مرداد 1400، 22:00

سلام بهاره جون..اینم کیک من توی قالب ۲۸ سانت درست کردم و بجای بادام پرک از مغز گردو استفاده کردم....ممنون از آموزش های خوشمزه و دقیق شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 مرداد 1400، 16:40

به به ظاهرش که خیلی عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Ladan22
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 17:24
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 20:01

سلام عزیزم،
به به چه کیک خوشگلی نوش جونتون باشه.

homa
سه شنبه، 22 تیر 1400، 18:14

سلام براستادعزیزم اول بگم کیک فوق العاده ای هست دوم اینکه چندروزدنبال خامه ترش گشتم پیدانکردم سوم اینکه روی کیکم پف کرد  وکمی برشته شد واون البالوهای میان کیک خیلی عالی بودواصلااب ننداخت ترفندفوق العاده ای بودایامیشه برای کیک های میوه ای دیگه میوه روبه همین شکل فریزکردهم برای داخل هم برای روی کیک درکل کیک عالی بودهمواره ازشمابزرگوارسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 18:19

سلام هما جون با سلیقه،
عزیزم اگر سایز قالبتون 25 بوده علت پف کردن دمای بالاست، همیشه دما و زمان ها تقریبیه و بسته به فر متغیر.
این تکنیک فریز شده فقط برای آلبالوئه
کیکتون هم عالی شده نوش جان

شهرزاد.م
سه شنبه، 22 تیر 1400، 12:40
بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 18:20

سلام عزیزم،
کیکتون بسیار عالی شده نوش جان  و ممنون از عکس

نظرات
backgammon
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 19:34

وقت خوش
بسیارحوس‌انگیز بنظرمیاد
مانا باشید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 21:08

ممنون از شما

Saranaz
پنجشنبه، 11 شهریور 1400، 17:15

سلام بهاره خانم، برای فر برقی چه برنامه و درجه ای رو رعایت کنم؟فر 5 طبقه داره

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 شهریور 1400، 20:54

سلام عزیزم،
فرها با هم متفاوته و باید تست کنید یا از کانوکشن استفاده کنید که علامت فنی هست که دورش دایره داره یا از المنت بالا و پایین به همراه فن، کیک ها رو هم در طبقه دوم از پایین بپزید.

شهرزاد.م
سه شنبه، 09 شهریور 1400، 23:00

سلام بهاره خانم عزیز، 2 تا سوال دارم
اول اینکه آلبالویی که 1 ماه در فریزر مونده برای این دستور قابل استفاده است یا حتما باید روز قبل فریز شده باشه.
دوم اینه خامه ترش رو به روش اولی که توضیح دادین،  « مخلوط کردن باتر کریم و خامه و 24 ساعت ماندن در دمای محیط» درست کردم ولی اشتباها فقط 200 گرم آماده کردم. امکانش هست که باقیمانده رو با روش دیگه ای  « اضافه کردن آبلیمو به خامه» درست کنم و خامه ترش های به دست اومده رو  با هم مخلوط کنم.
ممنون از وقت و زحمتی که صرف آموزش میکنین.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 شهریور 1400، 09:12

سلام عزیزم،
جواب هر دو سوال مثبته، آلبالوی فریز شده از قبل قابل استفادست و می تونید دو نوع ساور کریم رو مخلوط کنید.

delaram.mohebi
پنجشنبه، 21 مرداد 1400، 23:41

سلام عزیزدلم
بهارجان من امروز میخواستم این کیک رو درست کنم ولی دیدم در رسپی نوشته شده: کره گیاهی کم چرب استفاده نشود.
کره گیاهی سوپر مارکتی ک من همیشه میگیرم مهگل هست که روش زده کم چرب.همیشه تو دستورای کیک و شیرینی و حلوا مهگل رو جایگزین کره حیوانی میکنم.برای همین تعجب کردم و دست نگه داشتم.گفتم از حضورت علت رو بپرسم نازنینم
بی نهایت ممنونم از مهرت ❤

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 مرداد 1400، 17:09

سلام عزیزم،
چه خوب کردید که دست نگه داشتید در فرمولاسیون کیک ها و شیرینی ها برای ماده اولیه کره هشتاد درصد چربی و بیست درصد رطوبت لحاظ شده و تمام مقادیر باقی مواد اولیه از مواد خشک و مرطوب بر این اساس تنظیم شده، با استفاده از کره کم چرب کل فرمول بهم ریخته، رطوبت بیشتر باعث عدم انجام صحیح کریمینگ وفشرده تر شدن کیک می شه، اگر تهران هستید می دونم کره گیاهی لادن موجوده که کم چرب نیست.

delaram.mohebi
شنبه، 23 مرداد 1400، 06:45

بهارجون به چه نکته ی دقیقی اشاره کردین، من دقیقا ایراد کارم رو متوجه شدم.
دقیقا درست میفرمایین؛ من دو بار با ی رسپی از اینستاگرام، کیک آلبالو درست کردم در هر دو چون اشاره ای به نوع کره نشده بود؛ کره مهگل استفاده کردم و در مرحله ی اول که هم زدن کره و شکر بود، هررر چقدر هم زدم اصلا حالت کرمینگ و حجیم نشد و کاملا زرد و رقیق باقی موند و در نهایت بافت کیکم فشرده شد و چربی کیک دل رو میزد.تا اینکه سایت شما نازنین رو پیدا کردم و چه خوب که قبلش سوال پرسیدم که اشتباهم رو برای بار سوم مجدد انجام ندم❤
کره گیاهی لادن رو فقط بصورت کاسه ای( در ظروف پلاستیکی کترخونه ای) داخل هایپرها دیدم.ولی همیشه ازش شنیده بودم طعم و عطر خوبی نداره و حاوی پالم هست.برای هیچوقت سراغش نرفتم‌ ولی اگر میفرمایین چشم.
بهارجان آیا این میزان چربی که میفرمایین در کره گیاهی و حیوانی سوپری متفاوته. تاثیری در انسجام بخشی بافتهای پودری هم داره؟ من حلواهایی که با کره گیاهی درست میکنم حالت پودری زیادی داره و به سختی منسجم میشه و وقتی در دمای محیط میمونه در اثر یک ضربه کوچک از هم میپاشه و پودری میشه.آیا علتش همین هست؟
بی اندازه ممنونم از راهنماییهای باارزشت بهار عزیزم❤

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 مرداد 1400، 09:29

سلام عزیزم،
من کره گیاهی لادن رو امتحان نکردم فقط شنیدم، هر کره گیاهی دیگری غیر از مهگل پیدا کردید بخرید و تست کنید، همه کره های گیاهی چربی یکسان با کره حیوانی دارند جز مهگل که روش هم نوشته کم چرب و اصلا مناسب هیچ نوع دستور قنادی نیست حتی حلوا

delaram.mohebi
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 10:14

چشم عزیزدلم
حتما همینکار رو انجام میدم❤
بینهایت ممنونم از پاسخگویی دقیق و کاملتون 🙏🏾🌸🌸🌸

Roghayeh
پنجشنبه، 07 مرداد 1400، 17:45

سلام بهاره جان.
میشه لطفا دستور یه کیک گردویی خوب بهم معرفی کنید.
اگه سایت خارجی هم باشه مشکلی نیستش.
ممنون میشم.
ببخشید که اینجا نظر گذاشتم نمیدونستم کجا بنویسم درخواستم رو.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 مرداد 1400، 18:40

سلام عزیزم،
در سایت کیک قهوه و گردو هست دستور زیر هم خوبه
https://natashaskitchen.com/royal-walnut-cake-video-recipe/

Roghayeh
پنجشنبه، 07 مرداد 1400، 19:02

بسیار سپاسگزارم.

کوروش کبیر
دوشنبه، 28 تیر 1400، 19:16

سلام خانم وحید
سپاس از رسپی جدیدتون
میشه به جای آبلیمو برای ترش کردن خامه معمولی از آب نارنج استفاده کرد؟ کلا میشه نارنجو جایگزین کرد بجای آبلیمو تو دستورای مختلف چون هر دو خاصیت اسیدی دارن

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 تیر 1400، 11:23

سلام،
متاسفانه آب نارنج به هیچ وجه قابل جایگزینی نیست چون طعم و میزان اسیدیته ش متفاوته

Ladan22
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 17:25

ضمن سپاس فراوان از سايت دقيق ، منظم و بسيار آموزنده سركار ، من از سال گذشته از دستورات عالي شما خيلي بهره مند شدم و لازم دانستم عميقا از شما تشكر كنم .

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 20:02

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی هستید، ممنون از لطف و محبتتون.

Mjgnam
سه شنبه، 22 تیر 1400، 13:30

بهاره جان براي زحماتت سپاسگزارم. يه سوال دارم ، وقتي رسپي رو ميخوام نصف كنم سايز قالب را از ٢٥ به چه سايزي تغيير بدم كه اندازه كيك مناسب دربياد؟؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 تیر 1400، 14:39

سلام عزیزم،
در پست قالب ها مصور، مفصل و کامل توضیح دادم یک ماه روی اون پست کار کردم حتما بخونید
در جدول این پست ببینید. برای نصف دستور قالب بیست استفاده کنید.

Mjgnam
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 05:34

بهاره جان من قبلن  پست قالب ها رو خونده بودم و واقعن به شكل بسيااار خوبي مطالب دسته بندي شده ولي متاسفانه به ارتباط جداول و تعداد پيمانه توجه نكرده بودم و الان بعد از پاسخ شما و مطالعه مجدد پست قالب ها ، مطلب بخوبي برام جا افتاد. بسياااار سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 18:07

خواهش می کنم عزیزم

شهرزاد.م
سه شنبه، 22 تیر 1400، 12:43

سلام بهاره خانم عزیز، ممنون از زحماتتون
کیک آلبالو رو درست کردم، مزه اش عالی بود، ممنون.
چند تا سوال :
وقتی کرام رو از یخچال در آوردم قابل رنده شدن نبود،. نرم بود و من با دست پخش کردم، مشکلم کجا بوده.
رویه کیک کمی ترک خورد، این اشکال پخت بوده؟
باز هم از سایت عالیتون تشکر میکنم. موفق باشید.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 تیر 1400، 14:36

سلام عزیزم،
زمان و دمای گفته شده در دستورها کاملا تقریبیه و به فر بستگی داره اگر ترک خورده یعنی فر داغ بوده و در فر شما باید کیک
رو با ده درجه کمتر بپزید. یا قالب کوچک بوده یا خیلی نازک
اگر کرام نبسته یا جنس کره خوب نبوده یا یخچالتون خنک نیست اصلا اهمیتی نداره ولیدوست دارید ببنده بار بعد در فریزر بذارید.

شهرزاد.م
سه شنبه، 22 تیر 1400، 15:13

متشکرم از راهنمایی ، ظاهرا من بلد نیستم عکس و متن رو با هم بفرستم.
کره پاک استفاده میکنم که ظاهرا بر اساس اطلاعات روی جلد درصد چربی بالاتری از بقیه مارکها داره ولی بیرون یخچال هم خیلی زود وا میره. اگه امکان داره، لطفا مارک های بهتر رو معرفی کنین، ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 18:08

من خودم میهن یا کاله استفاده می کنم و فقط و فقط ده دقیقه زودتر از یخچال خارج می کنم.

Zahra jannesari
يکشنبه، 20 تیر 1400، 12:48

سلام بهاره جون. خواستم بابت زحماتی که برای تولید محتوا و آموزش رایگان دانشتون به ما میکشید تشکر کنم، من چند وقتیه که مشغلم خیلی زیاد شده و مثل قبل فرصت نمیکنم کیک و شیرینی بپزم ولی با این حال دائم سایتتونو چک میکنم و خوشحال میشم آموزشای جدید میذارید.
امکانش هست کیک توت فرنگی هم آموزش بدید؟ من با دستور یه پیجی درست کردم که نکات ریز رو زیاد توضیح نداده بود و متاسفانه همه توت فرنگی های کیکم به جای این که روی کیک بمونن ته نشین شدن.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 20 تیر 1400، 21:14

سلام عزیزم،
توت فرنگی رو ورقه کنید روی دستور کیک میوه تابستونی به جای گیلاس بچینید عالی میشه.
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%86%DB%8C-t126

Zahra jannesari
يکشنبه، 20 تیر 1400، 21:47

مرسییی

goli
يکشنبه، 20 تیر 1400، 09:28

سلام ممنون بهاره جان که بی دریغ هنر و تجربه ات روبا ما به اشتراک میگذاری.
آلبالو رو به صورت منجمد به مایه کیک اضافه کنیم ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 20 تیر 1400، 21:11

عزیزم دو سوم مایه کیک رو کف قالب پخش میکنید، آلبالوی منجمد رو با میزان آرد گفته شده مخلوط و طبق تصویر روی دو سوم مایه کیک میچینید بعد باقی مایه کیک رو روش میریزید به هیچ وجه آلبالوها رو مخلوط نمی کنید بلکه رو مایه کیک میچینید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
رولت کدو
Pumpkin Roll
کیک
مافین بدون آرد و شکر
Almond Flour Banana Muffins
کیک
چاکلت لاوا کیک
Chocolate Lava Cakes
کیک
زاخر تورته
Sacher Torte
کیک
شیرینی تر برشی
با کرم انار
کیک