کیک موز با کرم پرتقال

بهاره وحید

کیک موز با کرم پرتقال

يکشنبه، 11 بهمن 1394، 21:09   مشاهده: 8,755

این کیکِ پر میوه ی بسیار خوش عطر و بو مناسب پاییزه. پایه ی کیک با موز درست می شه و توی کیک پوست پرتقال شکری داره که البته می تونید با قیصی یا برگه ی زردآلوی خُرد شده و یا میوه ی خشک دلخواهتون جایگزین کنید. رویه ی این کیک، کرم پرتقالیه، این کِرِم هم به عنوان رویه ی کیک استفاده می شه هم توی دسرهایی مثل چیزکیک به عنوان طعم دهنده و برای تزئین قابل استفاده است. 

منبع: 


 
مواد لازم کیک موز: 

موز رسیده: دو عدد
پوست مرکبات خشک شده: یک پیمانه (قابل جایگزینی)
روغن مایع: سه چهارم پیمانه
پودر قند: صد گرم
تخم مرغ: سه عدد
شیر: سه قاشق غذاخوری
آرد: دویست گرم
بیکینگ پودر: دو قاشق  چایخوری
دارچین: یک قاشق چایخوری
زنجبیل: یک دوم قاشق چایخوری

فر رو روی 190 درجه ی سانتی گراد، معادل 375 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 5 فر روشن کنید تا داغ شه. 

برای کیک های میوه ای بهتره که از قالب میان تهی استفاده کنید، ولی اگر ندارید و تهیه اش براتون سخته، می تونید از قالب گرد 20 سانتِ عمیق، یا قالب 23 سانت استفاده کنید. 

اول قالب رو چرب کنید. بعد آردپاشی کنید. قالب رو بچرخونید تا آرد به تمام قسمت ها برسه. حالا با قالب به سینک ضربه بزنید تا آرد اضافی بریزه.
قالب آماده شده رو کنار بذارید. مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بچینید.

آرد رو اول وزن و بعد الک کنید. اگر وزنه ندارید هر پیمانه آرد معادل 125 گرمه و این حدودا یک و نیم پیمانه می شه.
زرده و سفیده ی تخم مرغ ها رو از هم جدا کنید و بذارید به دمای محیط برسن. زرده ی تخم مرغ وقتی سرده خییلی راحت تر جدا می شه، می تونید وقتی هنوز تخم مرغ سرده زرده و سفیده رو جدا کنید، بعد بذارید به دمای محیط برسه.
شیر باید هم دمای محیط باشه. پوست پرتقال شکری رو طبق این دستور آماده کنید. به جای پوست پرتقال شکری، می تونید از میوه های خشک دیگه استفاده کنید.
حتما و حتما پودر قند رو بعد از اندازه گیری الک کنید.
ادویه ها (زنجبیل و دارچین) قابل حذفن ولی بدونید که طعم ادویه توی این شیرینی اصلا محسوس نیست. موزها رو له کنید. موز رسیده رو می تونید راحت با چنگال له کنید، اگر موزتون در این حد رسیده نیست می تونید از گوشکوب برقی با غذا ساز استفاده کنید. 
موز له شده رو توی کاسه بریزید، پودر قند رو بهش اضافه کنید و با همزن حسابی هم بزنید. وقتی یکدست و روشن شد روغن رو اضافه کنید.زرده های تخم مرغ رو اضافه کنید و حسابی هم بزنید تا مواد یکدست شه. شیر رو اضافه کنید و بعد کاسه مواد تر رو بذارید کنار. توی کاسه ی آردِ الک شده، بیکینگ پودر، زنجبیل و دارچین رو اضافه کنید و حسابی ویسک کنید. انقدر هم بزنید که مطمئن شید مواد کاملا توی آرد پخش شدن. وقتی بیکینگ پودر خوب پخش نشه کیکتون ناهموار می شه.این کاسه رو هم بذارید کنار می ریم سراغ سفیده ها. اول از همه پره های همزن و کاسه رو بشورید و خشک کنید. سفیده ها رو توی کاسه ی تمیز بریزید. اول دو دقیقه با دور متوسط همزن بزنید تا کف کنه و فومینگ انجام شه. بعد با سریع ترین دور همزن انقدر بزنید تا حجمش زیاد شه و پره های همزن رو که بالا میارید بهش سفیده بچسبه. برای اطلاع از نحوه ی درست زدن سفیده این پست رو بخونید. این رو هم بذارید کنار. الان باید سه تا کاسه روی میز کارتون باشه کاسه ی مواد خشک، سفیده و مواد تَر. مواد خشک رو در دو مرحله به مواد تَر اضافه کنید و با کمترین دور همزن فقط و فقط تا جایی که مخلوط و یکدست شه هم بزنید. همزن رو بذارید کنار پوست پرتقال یا تکه های میوه ی خشک رو اضافه کنید و با لیسک توی مواد مخلوط کنید. سفیده ها رو فولد کنید. اول یه قاشق از سفیده رو بریزید توی مواد و هم بزنید. بعد در دو مرحله بقیه ی سفیده رو اضافه کنید و با لیسک فولد کنید. برای فولد کردن لیسک رو اول به وسط مواد و بعد به سمت زیر ببرید و از کنار بیارید بالا. مواد رو بریزید تو قالب. سعی کنید حین ریختن قالب رو بچرخونید که مواد خوب پخش شه. روش رو با لیسک صاف کنید و به مدت 30 تا 40 دقیقه توی فر بذارید. مدت زمان دقیق  بستگی به قالبتون داره. بعد از نیم ساعت چِک کنید. 
 هر وقت دور کیک از قالب کمی فاصله گرفت و خلال دندون رو وسط کیک فرو کردید تمیز در اومد یعنی حاضره. کیک آماده شده رو روی توری خنک کننده بذارید و تا کاملا خنک نشده از قالب در نیارید چون بافتش لطیفه. هر وقت کاملا سرد شد (زمانش به جنس قالب و دمای آشپخونتون ربط داره) دور تا دور قالب رو چاقو بندازید. اگر قالبتون میان تُهیه وسط رو هم فراموش نکنید. 
 بعد ظرف سرو رو روش قرار بدید و کیک رو برگردونید. اگر برنگشت یک ضربه با قالب روی ظرف بزنید میوفته روش. 
  کِرِم پرتقالی روی این کیک ORANGE CURD: 

مواد لازم:

رنده ی پوست: رنده ی یک پرتقال درشت
آب پرتقال: یک قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش تازه: یک قاشق غذاخوری
تخم مرغ: دو عدد
کره: پنجاه گرم
پودر قند: چهل گرم

اول مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بچینید. اول پوست پرتقال رو رنده کنید، بعد آبِ پرتقال رو بگیرید. کتری رو روشن کنید تا آبش جوش بیاد. پودر قند رو حتما الک کنید. تخم مرغ ها و کره باید به دمای محیط برسن.تخم مرغ ها رو توی یک کاسه بشکونید و با ویسک یا چنگال هم بزنید. چون قراره روی بخار آب بره بهتره از کاسه ی بلور، استیل یا پیرکس استفاده کنید که گرما رو خوب انتقال بده. پودر قند رو اضافه کنید و خوب هم بزنید. آب پرتقال و لیمو رو بگیرید، با هم مخلوط کنید و به مواد اضافه کنید. کاسه رو روی کتریِ در حال جوش بذارید. زیر کتری نباید کم باشه و بخار آب باید به کاسه بخوره. مدام هم بزنید. 


وقتی به غلظت فرنی یا همون کاستارد رسید، از روی کتری بردارید. کره ی نرمِ خُرد شده و رنده ی پوست پرتقال رو به کرم اضافه کنید و با مواد مخلوط کنید. همیشه وقتی کرم ها رو درست می کنیم تو این مرحله می ریزیم توی کاسه و می ذاریم تو یخچال تا خودش رو بگیره. ولی توی این رسپی کِرِم باید رووون باشه. 
یه سینی تمیز بردارید توش یک توری خنک کننده بذارید. اگر ندارید می تونید از توری کباب پز، زودپز یا غیره استفاده کنید. کیک خنک شده رو با احتیاط روی توری بذارید و کِرِم پرتقال رو روش بریزید. بذارید چند دقیقه کاملا کرم از روش چکه کنه.کیک رو با توری بلند کنید بذارید کنار. کِرِم توی سینی رو با لیسک جمع کنید. دوباره کیک رو روی سینی بذارید.حالا دوباره این کار رو تکرار می کنیم تا کیک کاملا پوشیده شه. بعد از اینکه کرم رو کاملا روی کیک ریختید، نیم ساعت صبر کنه تا کیک کاملا چکه کنه. بعد با میوه ی خشکی که توی مواد به کار بردید، تزئین کنید. من با پوست پرتقال شکری تزئین کردم. قبل از سرو یک ساعت کیک رو توی یخچال بذارید تا کرم خودش رو خوب ببنده. این هم از بافت توی کیک، با وجود موز له شده، بافت بسیار لطیف و اسفنجی داره.کیک رو توی ظرف دربسته توی یخچال نگهداری کنید و با نوشیذنی دلخواه سرو کنید.

c
دستپخت های همراهان سایت
ركسانا
جمعه، 22 دی 1396، 21:59

اينم كيك موز من كه با رسپى خيلى خوب استاد م٠

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 دی 1396، 00:38

رکسانا جون چقدر فعال و با استعداد، عالیه عزیزم نوش جونتون

homa
چهارشنبه، 24 آبان 1396، 15:22

باسلام به استادعزیزم این کیک طعم خاص وویژه ای داره ادم باخوردنش سورپرایزمیشه وحس چشایی ادم تعجب میکنه این طعم فوق العاده تاحالاکحابودوبااون کرم بی نظیر ممنون استاداین هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 آبان 1396، 16:14

هما جان چقدر کیک رو عالی و خوب در آوردید، خوشحالم که طعم ها و تجربه های جدید رو دوست دارید و به خوبی از پسشون بر میاید. ممنون از عکس و موفق باشید

آمستریدا
يکشنبه، 28 خرداد 1396، 20:56

کیک موز با طعم پرتقال من.عالی بود بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 خرداد 1396، 22:13

به به عزیزم عالی شده، نوش جوتون و ممنون از عکس

معصومه خزائی
چهارشنبه، 26 آبان 1395، 10:05

کیک موز و باترکریم سوئیسی با دستور شف بهاره عزیز
ممنوووونم

نظرات
مهلا
چهارشنبه، 27 دی 1396، 18:17

سلام شف
چجوری تو این برنامه های ششیرینی کرم لیمو هاشون انقد فرم میگیره؟؟؟؟؟
نمیشه ازش به عنوان تزیین کیک فنجونی استفاده کرد؟؟؟ چجوری ؟؟
ممنونم از وقتی که میزارین

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 دی 1396، 20:48

سلام مهلا جان،
عزیزم این کرمی که آموزش دادم، با اونی که شما می گید دو چیز کاملا متفاوتن ولی چون تو فارسی ما به همه اینا می گیم کرم کمی گیج کننده می شه. کرم پرتقالی که اینجا آموزش داده شده نقش طعم دهنده و رطوبت دهنده داره و دستورش برای تزئین طراحی نشده، به همین دلیل عامل حجم دهنده نداره. اون کرم هایی که شما می گید در بافتشون نوعی ماده حجم دار مثل خامه زده شده یا سفیده تخم مرغ زده شده داره و در واقع فراستینگ لیموئیه.
شما اگر بخواید از کرمی که من آموزش دادم برای تزئین کیک فنجونی استفاده کنید باید چند ساعت بذارید در یخچال خودش رو کاملا بگیره بعد دربیارید کمتر از یک دقیقه با همزن برقی بزنید و بعد در همون مقدار خامه فرم گرفته فولد کنید و باهاش تزئین کنید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک پرتقال و سمولینا
کیک
چیزکیک در فر
نکات پخت کیک های پنیری
کیک
کیک میوه تابستونی
کیک
آنجل فودکیک
کیک
کاپ کیک وانیلی با فراستینگ شکلاتی
با تزئین بادکنک ژلاتینی
کیک