قالب های شیرینی پزی

بهاره وحید

قالب های شیرینی پزی

انواع قالب ها و نحوه جایگزینی
دوشنبه، 03 تیر 1398، 20:56   مشاهده: 5,083

توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

برای موفقیت در قنادی داشتن دستورهای خوب و دقیق کافی نیست، چرا که عوامل بسیاری در روند شیرینی پزی تاثیر گذارن که یکی از اون ها انتخاب ابزار صحیحه. لوازم قنادی با جنس، شکل و سایز مناسب، در کیفیت کار و گرفتن بهترین نتیجه تاثیر به سزایی داره و در همین جهت تا امروز دو مطلب (وردنه ها و همزن ها ) در این زمینه در سایت گذاشته شده و در آموزش امروز هم، سه سرفصل زیر رو در مورد قالب ها بررسی می کنیم: 
1. قالب ها ضروری و پایه در شیرینی پزی و آنچه باید تهیه کنید
2. بررسی جنس های اصلی قالب ها و خصوصیاتشون
3. نحوه تبدیل قالب ها و نکات جایگزینی

انواع قالب:
از عوامل تعیین کننده کاربرد قالب ها، شکل ظاهری و فُرم اون هاست که گاها بر همین اساس هم، قالب ها رو دسته بندی می کنن. در لیست زیر، قالب های مهم و پایه که داشتنشون ضروریه لیست شده، اما این رو بدونید که تنوع قالب ها بسیار بیشتر از اون چیزیه که در لیست زیر می بینید و بسته به شاخه ای که در اون کار می کنید ممکنه نیاز به خرید قالب های دیگری هم داشته باشید.

  • قالب های کلاسیک Traditional Cake Pans:
قالب های ساده یا کلاسیک که در سه شکل گرد، مربع و مستطیل تولید می شن، پر کاربردترین نوع قالب در این رشته به حساب میان. استفاده اصلی این قالب ها برای کیک های کرم دار، تزئین شده و طبقاتیه و به همین دلیل این دسته از قالب ها کامل ترین و متنوع ترین سایز بندی (از قطر ده تا سی سانت) رو دارن . خوبه بدونید کاربرد این قالب ها به کیک های لایه ای ختم نمیشه و برای برخی از دسرها، براونیز، کیک های برگردان، کیک های عصرونه، کیک باقلوا، کیک مسطح و ... هم استفاده دارن. 

سایزهای مورد نیاز: 
قالب گرد: داشتن قالب گرد 20سانت و قالب گرد 23 سانت کاملا ضروریه (قالب های معروف 8 و 9 اینچ) چرا که اکثر دستورها در منابع شیرینی پزی برای این دو قالب طراحی شدن. اما اگر سفارش کیک تولد میگیرید، مسلما به قالب 15 سانت (6 اینچ) و 25 سانت (10 اینچ) هم نیاز دارید. اگر براتون مقدوره بهتره قالب های پر استفاده (مثلا 20 سانت) رو دو عدد هم شکل و هم جنس تهیه کنید تا در موارد لازم بتونید مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید. 
قالب مربع: حتما به یک قالب مربع 20 سانت برای  ، بارها، فاج ها، کیک های برشی مثل کیک باقلوا و شربتی نیاز دارید، این قالب ها بیش از آنچه فکر می کنید کاربردی هستن. در صورتیکه سفارش میگیرید، بهتره یک قالب 23 هم تهیه کنید. 
قالب مستطیل: قالب مستطیل 23 در 33 ( 9×13 اینچ) در بسیاری از منابع برای کیک های تخته ای پیشنهاد می شه که البته خریدش رو می تونید به تعویق بندازید.


  • قالب میان تُهی bundt cake pans:
دو خصوصیت اصلی این دسته از قالب ها وجود حفره ای خالی در قسمت میانی و داشتن دیواره های طرح داره. برخلاف قالب های کلاسیک که در اون ها حرارت فقط از کف و دیواره ها جذب میشه، وجود حفره میانی در این قالب ها باعثِ هدایتِ گرما از وسط قالب و پخت همزمانِ مایه میانی شده، که این خصوصیت این قالب ها رو برای کیک های مرطوب و فشرده یا کیک هایی با حجم بالا بسیار مناسب می کنه. خصوصیت دوم یعنی داشتن دیواره های شکل دار، کیک رو بدون تزئین زیبا کرده و باعث شده این قالب ها برای کیک های عصرونه که سِرو بدون کرم و خامه مدنظره کاربردی باشن
.
طراحی قالب های میان تهی که از دهه پنجاهِ قرنِ بیستمِ میلادی (1950s) در آمریکا متداول شد، از روی دستور بسیار قدیمی آلمانی به نام gugelhupf الهام گرفته شده.شیارهای روی دیواره های قالب، به ورود بهتر گرما در بافت کیک و پخت کامل تر می کنه و این کیک آلمانی، به دلیل  فشردگی و سنگینی نیاز به قالبی با این خصوصیات برای پخت بهتر داشته. قالب شیاردار این کیک محبوب منبع الهام انواع قالب های میان تُهی شد،. این قالب ها به دلیل زیبایی و راحتی در پخت، بعد از طراحی بسیار محبوب شدن، البته این محبوبیت گذرا نبود و حضور قالب های میان تهی در دستورها هرگز کمرنگ نشد. امروزه مدل های محبوب تر نامگذاری شدن (قالب میان تهی تاج، ستاره ای، کلاسیک...) و مرتب در دستورها استفاده میشن.

نکته: دقت کنید که قالب لوله دار (tube pan) که به قالب آنجل فود هم معروفن رو با قالب میان تهی اشتباه نگیرید. قالب های لوله دار (tube pan) با دیواره هایی ساده، نسبتا عمود و بلند و لوله ای باریک در قسمت میانی، برای کیک های بسیار لطیف با میزان بالای سفیده فرم گرفته و آرد و چربی کم، مثل آنجل فود کیک طراحی شدن. این دسته از کیک ها به دلیل کمبود رشته های گلوتن و عدم استحکام، نیاز به قالبی سبک، با ارتفاع زیاد دارن که به دیواره ها تکیه کرده و از اون بالا برن. در واقع دیواره های بلند، لوله میانی و کفه متحرک این قالب ها، به پف کردن کیک و پخت همگون کمک می کنه. این رو بدونید که به هیچ وجه نمی تونید کیک هایی مثل آنجل فود رو در قالب میان تهی به جای قالب مخصوص خودشون بپزید و در صورت نداشتن قالب مخصوص باید مواد رو بین دو قالب ساده گرد تقسیم کنید. در تصویر زیر فرق این دو قالب رو با هم می بینید. 

سایز مورد نیاز: 
قالب های میان تهی برای انواع کیک های عصرانه مثل کیک سیب، هویج، موز... کاربرد دارن، همچنین برای پخت کیک های کره ای با حجم زیاد مثل کیک 1234 یا پاوند کیک، استفاده از این قالب ها بافت و ظاهر کیک رو عالی میکنه. اگر فقط قراره که یک قالب میان تُهی تهیه کنید، بدونید که قالب 25 سانت (10 اینچ) متداول ترینه. اما اگر این قالب در دسترس نبود یک سایز کوچیک تر یعنی 23 هم مناسبه. 


  • قالب کمربندی springform pan:
قالب های کمربندی برای خارج کردنِ بدون مشکلِ کیک و دسرهایی که بافتی حساس یا شکننده دارن طراحی شدن. با استفاده از این قالب ها که متشکل از یک کفه متحرک و دیواره ای قفل دارن، می تونید دستورهایی مثل چیزکیک ها، کیک بستنی، کیک های بدون آرد و ... رو بدون نقص از قالب خارج کنید، ضمن اینکه قالب های کمربندی برای اکثر دستوراتی که برای قالب های گرد ساده طراحی شدن هم قابل استفاده هستن. نکته بسیار مهمی که در خرید قالب های کمربندی باید در نظر داشته باشید، مرغوبیت و میزان چفت شدن دیواره (کمربند) قالبه، درسته که برای مواقعی که از حمام آب استفاده میشه دور تا دور قالب رو فویل پیچی می کنیم ولی باز خوب بسته نشدن و درز داشتن قالب کمربندی می تونه روی کیفیت کیک و چیزکیک تاثیر منفی بذاره.  
نکته: در استفاده از قالب های کمربندی برای کیک ها، دقت کنید که مایه کیک مثل کیک شکلات سریع خیلی شُل و رقیق نباشه، چرا که در اینصورت احتمال درز کردن مایه کیک از قالب وجود داره. این قالب های برای کیک های کره ای مناسب ترن.
 
سایز مورد نیاز: 
مثل قالب گرد، خرید قالب 20 و 23 سانت توصیه میشه البته اگر خرید یک قالب کمربندی مدنظرتونه، سایز 23 (9 اینچ) متدوال تره. دقت کنید که حتما داشتن یک عدد قالب کمربندی واجبه و متاسفانه دستوراتی مثل چیزکیک ها رو به سختی می تونید در قالب های دیگه آماده کنید.   • قالب لوف Loaf Pan:
قالب نان تُست یا لوف، قالبی عمیق و مستطیل شکل با دیواره هایی بلنده. پخت کیک و نان در این قالب قابلیت برش های منظم رو در محصول ایجاد می کنه و به همین دلیل برای کیک های صبحانه، نان های سریع مثل نان موز و کدو سبز، نان تُست و برخی نان های شیرین خمیرمایه ای کاربردیه. عمق زیاد و پهنای کم این قالب ها، باعث انباشتگی مواد روی هم و زمان پخت طولانی میشه که در نتیجه ساختاری خاص با رویه ای ضخیم در محصولات پخته شده در قالب لوف ایجاد می کنه. به همین دلیل جایگزینی قالب گرد با قالب لوف، محصولی یکسان نخواهد داشت و داشتن یک قالب لوف ضروریه.

سایز مورد نیاز: 
محبوب ترین سایز قالب لوف در دستورهای خانگی سایز 23 در 13 سانته (9×5 اینچ) که هم برای کیک و هم نون می تونید استفاده کنید. در صورتیکه این سایز موجود نبود، یک سایز کوچک تر یعنی 10 در 20 هم پر کاربرده. 


منبع عکس: https://www.williams-sonoma.com/products/usa-pan-traditional-finish-loaf-pan/

  • سینی مافین و کاپ کیک Muffin/Cupcake Tin:
قبلا در این پست در مورد تفاوت کاپ کیک و مافین توضیح دادم و می دونید که این دو محصول کاملا با هم متفاوتن، در واقع مافین نان سریع (Quick bread) کوچک و کاپ کیک، کیک کوچکه. اما با وجود تفاوت ها، خوشبختانه می تونید برای پخت کاپ کیک و مافین، از سینی یکسان استفاده کنید. سینی متداول و استاندارد کاپ کیک/مافین 12 حفره به قطر 7 تا 8 سانت (اندازه گیری از سطح رویی) و ارتفاع 2.5 تا 3 سانت داره. البته تنوع این سینی ها زیاده و برخی از انواعشون فقط برای مافین کاربردیه، در این نوع سینی، هر فضای موجود عمیق تر و بزرگ تره که در نتیجه حجم بیشتری از مواد رو در خودش جا میده. 
سینی های مینی مافین یا مینی کاپ کیک هم در همین گروه از قالب ها دسته بندی می شه که هر حفره حجمی نصف یا گاهی کمتر از سینی استاندارد داره، مسلما هر چه حجم هر فضا کوچک تر باشه تعداد مینی مافین ها/مینی کاپ کیک ها بیشتره.

سایز مورد نیاز: 
یک عدد سینی دوازده عددی استاندارد کاپ کیک/مافین که تصویرش رو در سمت چپ می بینید رو حتما تهیه کنید.این سینی نه تنها برای کاپ کیک و مافین بلکه برای مینی چیزکیک و بسیاری از دستورهای غذایی هم کاربردیه.  • سینی رولت Jelly Roll Pan و سینی شیرینی پزی:
سینی رولت، قالب فلزی مستطیل شکلیه که دیواره های نسبتا عمود به ارتفاع دو و نیم تا سه سانت داره .این سینی که در ابعاد مختلف تولید می شه برای کیک های تخته ای، رولت، پخت شیرینی و پخت نون کاربردیه، علاوه بر مصارف گفته شده، در موارد تهیه پای های میوه ای که احتمال سرریز شدنِ آبِ میوه از قالب وجود داره، ابتدا قالب پای رو در قالب رولت گذاشته و بعد در فر قرار میدن. اگر از منابع انگلیسی زبان استفاده می کنید و در دستوری به جای Jelly Roll Pan که معمولا در ابعاد 10.5 در 15.5 اینچ (معادل 26 در 40 سانت) تولید میشه، از عبارت half sheet pans استفاده شده بود، منظور سینی رولت بزرگ تر و با ابعاد 13×18 اینچ یا 17.25×12.25 اینچ (معادل 33 در 46 سانت) بوده و به قالب خاصی اشاره نداره. 


منبع عکس: https://www.finecooking.com/article/jelly-roll-pan-vs-sheet-pan

البته این رو بدونید که سینی هایی شبیه به سینی رولت برای پخت شیرینی با دیواره های کوتاه تر و کمی اُریب تر وجود داره که به اون سینی شیرینی پزی 
baking sheets, baking trays گفته می شه. این سینی ها برای پخت شیرینی، تُست کردن خشکبار، پخت نون و ... مورد استفاده قرار میگیره و گاها برای این سینی ها، دسته هایی در دو طرف برای راحت تر خارج کردن از فر تعبیه شده. علاوه بر سینی های شیرینی پزی، صفحاتی فلزی هم برای پخت شیرینی موجوده که اصلا دیواره نداره، تا گردش هوا بهتر انجام شه و کوکی ها پخت بهتری داشته باشن، که به صفحه پخت Cookie sheet معروفه.
نکته: متاسفانه عبارات گفته شده در بالا گاها به جای هم مورد استفاده قرار میگیرن، پس چیزی که باید دقت کنید دونستن شکل و کاربرد وسیله مورد نظره. مثلا اگر سینی رولت مد نظره دقت کنید دیواره عمود با ارتفاع و طول و عرض استاندارد داشته باشه. 

سایز مورد نیاز: 
یک سینی رولت 30 در 40 برای پخت رولت، کیک های تخته ای و ... حتما و حتما مورد نیازه، در صورت تمایل می تونید سایز کوچک تر رو هم تهیه کنید. خرید حداقل یک عدد سینی شیرینی پزی هم به شدت توصیه می شه چون در اکثر موارد حتی اگر سینی فر برای پخت شیرینی مناسب باشه، باز داشتن سینی اضافه کمک کاره. با داشتن سینی اضافه می تونید برای شیرینی پزی عید که تعداد شیرینی ها از یک سینی بیشتره،  شیرینی ها رو روی سینی بعدی چیده، آماده گذاشته و بلافاصله در فر بپزید و به کارتون سرعت و دقت بیشتری بدید.قالب پای و تارت:
قبلا در این پست در مورد تفاوت قالب پای و تارت توضیح دادم و می دونید که در واقع شکل قالب، از تفاوت های اساسی این دو دسره. قالب تارت به نسبتِ قالب پای، دیواره های عمودتری داره که این دیواره ها معمولا شیاردار هم هستن. قالب تارت کم عمق تره، معمولا فلزیه و خیلی وقت ها با کف متحرک تولید میشه. این قالب ها در اشکال مختلفی (دایره، مربع، مستطیل) در بازار موجودن، در صورتیکه قالب پای اکثرا گرده. تارت، قابلیت پخت در رینگ رو داره و بسیاری از سرآشپزها معروف از رینگِ تارت (حلقه فلزی بدون کفی) به جای قالب تارت استفاده می کنن، اما استفاده از این دسته از رینگ ها برای پای امکان پذیر نیست.
قالب پای عمیق تره، معمولا گرده و دیواره های اُریب تری داره و از نظر جنس (پیرکس، سرامیک، چدن، فلزی...) متنوع تر تولید میشه. هر دو قالب تارت و پای در سایز تنوع زیادی دارن و حتی نوع مینیشون هم رایجه. 

سایز مورد نیاز:
معمولا سایزِ قالب پای در دستورها، 23 سانت یا همون 9 اینچه. در مورد قالب تارت می تونید یک قالب 20 یا 23 با کفی متحرک تهیه کنید و یا به کل نوع مینی رو تهیه کنید که برای غذا هم پرکاربرده.


مسلما لیست قالب ها به اینجا ختم نمی شه و انواع سینی مخصوص پخت مثل سینی مَدلن Madeleine Pans، ووپی پای...، قالب پاپ اُور Popover Pans،  قالب های ساوارین Savarin Mold، قالب شارلوت Charlotte Molds، ظروف سوفله (رمکین) Soufflé Dishes، قالب بریوش Brioche Molds، قالب بابا Baba Molds، قالب کَنلی Cannele Mold، قالب دونات Doughnut Pan، قالب باگت Baguette Pan و انواع بسیار زیاد دیگه ای هم تولید میشن که با کپی نام انگلیسی که در کنار هر کدوم نوشته شده و جستجو در گوگل می تونید با ظاهر و خصوصیات این قالب ها آشنا شید. 

انواع قالب، بر اساس جنس:
همونطور که در ابتدا هم گفته شد، متاسفانه پختِ کیک روند پیچیده ای داره و استفاده از دستور استاندارد و امتحان شده موفقیتتون رو تضمین نمی کنه، چرا که فاکتورهای دیگه ای مثل تکنیک های مخلوط کردن، دمای مواد اولیه، دمای فر و ... می تونه تاثیرات عمده ای روی نتیجه کار بذاره. یکی دیگه از فاکتورهای مشکل زا در پخت کیک انتخاب قالب اشتباهه، جنس و شکل نامناسب قالب می تونه روی کیفیت کار تاثیر به سزایی بذاره. در واقع شما به قالبی نیاز دارید که گرما رو به صورت یکدست پخش کنه و حجم مناسب و فضای کافی داشته باشه. در اینجا لیستی از جنس های اصلی قالب می بینید که مسلما در این لیست هم، فقط موارد اصلی ذکر شده و کامل نیست.

  • قالب فلزی: 

در قنادی پایه و روزمره، قالب های فلزی بیشترین کاربرد رو دارن، چرا که فلز بهترین رسانای گرماست، شکل پذیره و به راحتی تمیز می شه. قالب های فلزی در چند نوع تولید می شن که نام و خصوصیاتشون رو در زیر می بینید: 

1. قالب آلومینیومی ساده: 
آلومینیوم، به دلیل رسانایی خوبِ گرما، دوام، زنگ نزدن و قیمت پایین، فلزی مناسب برای قالب های شیرینی پزیه. البته قالب های آلومینیومی در چند نوع تولید می شن و منظور از "ساده"، قالب بدون لایه های پوششیه. این دسته از قالب ها مناسب کیک های ساده یا دسرهای ژلاتینی هستن و از معایبشون خوشرنگ نشدن رویه کیک به دلیل براقی سطحِ قالب و بازتاب حرارته. واکنش با مواد اسیدی در  مورد قالب های آلومینیومی ساده گاها گزارش شده و توصیه میشه از ریختن و نگهداری مواد اسیدی در این قالب ها پرهیز شه.
در انتخاب قالب آلومینیومی دقت کنید که نوع سنگین تر رو خریداری کنید، چرا که قالب های سبک که ارزون تر هم هستن به دلیل نازکی، گرما رو به سرعت به خودشون جذب کرده، فرصت کافی به کیک برای ایجاد بافت مناسب رو نمی دن. ضمن اینکه به دلیل گرم شدن سریع، لایه ضخیم و تیره ای در کف کیک ایجاد می شه. 

2. قالب های آلومینیومی پوشش دار: 
این دسته از قالب های آلومینیومی که بسیار متداول و پرطرفدارن، با لایه ای پایدار با خاصیت محافظتی پوشش داده شدن. این پوشش ها اجازه واکنش فلز با مواد خوراکی رو نداده، ضمن اینکه با محافظت از قالب اون رو کاملا ضد زنگ کرده و با بازتاب دما به جای جذب زیاد، باعث ایجاد لایه ای روشن و بدون چروک در زیر کیک میشن. به روند لایه دار کردن قالب آلومینیومی، آنُدِش یا آنادایز و به این نوع قالب های آلومینیومی، قالب های آنادایز شده Anodized aluminum می گن.
قالب های آلومینیومی پوشش دار، در دو نوع تیره و روشن تولید میشه. نوع روشن که به نقره ای Silver anodized bakeware معروفه و بسیار در تولید لوازم قنادی متدواله، در واقع آلومینیومیه که لایه خارجیش طی روندی محکم شده. این روند آلومینیوم رو ضدخش، نچسب و ضد زنگ کرده و از مزایای دیگه اون جدانشدن و ورنیومدن لایه پوششی به مرور زمانه. قالب آنادایز شده نقره ای، حرارت رو بصورت یکنواخت انتقال میده، اما متاسفانه سرعت انتقالش زیاده که باعث میشه مدت زمان پخت کمتر شه. پس در استفاده از اون ها باید مواد داخل قالب رو بعد از دو سومِ زمانِ ذکر شده در دستور، چک کنید. این قالب ها نسبت به قالب های آلومینیومی ساده مات ترن. 

پوشش دِهی قالب های آلومینیومی آنادایز شده تیره Hard anodized bakeware در مدت زمان طولانی تری انجام میشه که در نتیجه پوششی ده برابر ضخیم تر از نوع روشن ایجاد میکنه. البته این نوع آلومینیوم بیشتر برای تولید دیگ های آشپزی کاربردیه تا قالب ها. در استفاده از قالب های آنادایز شده از چاقوی تیز، سیم ظرفشویی و باقی مواد تیزِ آسیب دهنده نباید استفاده شه.

3. استیل با روکش آلومینیوم
در تولید این دسته از قالب ها فلز استیل رو با آلیاژ آلومینیوم - سلیکونِ گداخته پوشش میدن. میزان کم سیلیکون در این قالب صرفا باعث چسبیدن آلومینیوم به استیل میشه، ضمن اینکه جلوی خوردگی و زنگ زدگی رو هم می گیره. این جنس متداول ترین فلز برای ساخت قالب ها در بین برندهای معتبره و بسیار با دوامه. 

منبع عکس: https://www.amazon.com/USA-Pan-1120BW-2-ABC-American-Aluminized/dp/B075DN9X37

4. استیل: 
استیل به دلیل خصوصیاتی مثل امن بودن و عدم واکنش با مواد غذایی، ضد زنگ و خش بودن، با دوام بودن و قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی بسیار در ساخت وسایل آشپزی پرطرفداره، اما به دلیل براقی و عدم پخش یکسان حرارت در ساخت قالب پر استفاده نیست. البته از نوع نازک این فلز برای ساخت کاترها، رینگ ها و از نوع ضخیم تر برای سینی شیرینی پزی استفاده میشه.

منبع عکس: https://www.amazon.com/Bakerdream-Mousse-Stainless-Baking-Cookie/dp/B078XSRTHR

5. روکش نچسب (تفلون): 
  روکش نچسب، که معمولا نوعی ماده ای شیمیایی به نام پلی تترافلوئورواتیلن Polytetrafluoroethylene  معروف به تفلونه، اکثرا بر روی فلزهای آلومینیوم و استیل برای کاهشِ قابلیتِ چسبیدنِ مواد و راحتی در تمیزی کشیده میشه.
 محصولات تفلون، در دنیای شیرینی پزی بسیار پرطرفدارن و خوشبختانه در سال های اخیر، در رنگ های مختلف تولید میشن و فقط مشکی نیستن. تنها مشکل این روکش، آسیب پذیری و نیاز به دقت در نگهداریه، تفلون به راحتی با سطوح تیز مخدوش شده و استفاده از اون بعد از آسیب دیدن، به خصوص در حرارت بالا بسیار خطرناکه. با وجود بحث های زیادی که در مورد این نوع از لوازم پخت و پز وجود داره، اکثر نهادها معتقدن که اگر از روکش تفلون بصورت صحیح استفاده شه از نظر سلامتی امنه و مشکل زا نیست، این قالب ها قابلیت حرارت بیش از 260 درجه سانتی گراد رو ندارن.


منبع عکس: https://www.homestoreandmore.ie/baking-trays-dishes/heavy-duty-6%22-round-deep-cake-pan/059916.html

6. گالوانیزه: 
به روند پوشش آهن یا استیل با فلز روی zinc برای جلوگیری از زنگ زدن و واکنش با مواد، گالوانیزه کردن گفته می شه. قالب هایی که با این متد تولید شدن، قالب های گالوانیزه نام دارن که انتقال خوب گرما، دوام و قیمت پایین از خصوصیات مثبت اون هاست. البته در سال های اخیر قالب گالوانیزه، در خط تولید شرکت های مطرح شیرینی پزی جایگاهی نداره، چرا که خطر تولید گاز در حرارت بالا از این قالب ها گزارش شده. دقت کنید که به هیچ وجه از قالب گالوانیزه خط افتاده استفاده نکنید و همیشه کف این قالب ها کاغذ روغنی بندازید.
 

  • شیشه
خیلی از ما این قالب ها که با استفاده از نوعی شیشه مقاوم به حرارت ساخته میشن رو با برند تجاری یکی از شرکت های تولید کنندشون یعنی "پیرکس pyrex" میشناسیم. قالب های شیشه ای مقاوم به حرارتن، گرما رو به خوبی انتقال میدن و از همه مهم تر با هیچ ماده غذایی واکنش نمیدن. به همین دلیل می تونید مواد پخته شده رو از اون ها خارج نکنید و در همون قالب شیشه ای سرو و بعد در همون هم نگهداری کنید. علاوه بر خصوصیات گفته شده این قالب ها ضد لک بوده، به راحتی تمیز می شن و قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی رو دارن. 
قالب های شیشه ای پختی یکنواخت تر از قالب های فلزی ایجاد می کنن، اما به دلیل شدت زیاد و زمان طولانی پخت به اندازه قالب های فلزی در قنادی استفاده ندارن. این قالب ها بعد از گذاشتن در فر دیرتر از قالب های فلزی گرم میشن، اما بعد از گرم شدن حرارت رو با شدت بیشتری انتقال میدن و با توجه به اینکه بعد از اتمام پخت هم دیرتر سرد میشن، کل روند پخت در قالب های شیشه ای طولانی تر و با شدت بیشتری از قالب های فلزی انجام میشه و خطر پختِ بیش از حد و تیرگی محصولات قنادی در اون ها وجود داره. به همین دلیل بهتره برای دستوراتی که شکر زیادی دارن از این دسته از قالب ها استفاده نشه تا تیره تر از معمول نشن. همچنین این قالب ها برای پخت براونیز هم مناسب نیستن، چرا که زمان پخت براونیز در این قالب ها افزایش پیدا می کنه و دور تا دور براونیز سفت می شه. در واقع قالب های شیشه ای مناسب دستورهایی مثل نان و پای هستن که در اون ها به دنبال پخت کامل سطح محصول و کراست قهوه ای هستیم. در استفاده از این قالب ها دمای فر رو باید پنج درجه کمتر از میزان ذکر شده در دستور قرار بدید.
نکته: برای انتقال قالب های شیشه ای به یخچال دقت کنید که گرم نباشن و هم دمای محیط که شدن بعد در یخچال بذارید.


منبع عکس: https://heavy.com/tech/2017/09/top-best-pie-tart-pan-dish-plate/

  • سیلیکون 
 سیلیکون ماده ای  لاستیکی، انعطاف پذیر در عین حال محکمه که از ترکیب ماده ای طبیعی به نام سیلیکون که با حرارت دادن از شن و سنگ استخراج میشه با اکسیژن و مواد دیگر به دست میاد. با وجود شباهت های ظاهری این ماده به پلاستیک، ساختار سیلیکون کاملا متفاوته و برخلاف پلاستیک، از فرآورده های پتروشیمی تهیه نمیشه.
 یکی از کاربردهای مهم سیلیکون، تولید وسایل شیرینی پزیه که به دلیل انعطاف پذیری، نچسب بودن، تنوع بینظیر در شکل و رنگ، بسیار پر طرفداره. قالب های سیلیکونی، قابلیت استفاده در یخچال و فریزر رو دارن و البته انواع مرغوب تر اون ها، مقاوم به حرارت بوده و برای استفاده در فر و مایکروویو هم مناسبن. میزان تحمل دمای این قالب ها، روی جعبه یا خود قالب حک شده و معمولا تا دمای 220 درجه سانتی گراد مقاومم. این قالب ها  گرما رو بصورت یکنواخت انتقال میدن، اما سرعت جذب گرماشون از قالب های دیگه پایین تره و این می تونه روی ظاهر کیک یا نون تاثیر بذاره. در واقع انتقال کندتر گرما باعث میشه رویه کیک روشن بمونه و شما به اشتباه فکر کنید که پخت کامل نشده و محصول رو بیش از حد بپزید که ایجاد تیرگی در کف قالب میکنه، پس این رو بدونید که یک درجه روشن تر بودن رویه در استفاده از این قالب ها طبیعیه. قالب های سیلیکونی به دلیل نرمی، ابتدا باید روی سینی مناسب قرار داده شده و بعد از مواد دسر یا مایه کیک پُر شن، در غیر اینصورت حین انتقال به فر یا یخچال دچار مشکل می شن. برای این قالب ها نیازی به تغییر دما نیست و صرفا در صورت بزرگ بودنِ قالب، به زمان توجه کنید. قالب های سیلیکونی با کمی خیس خوردن به راحتی تمیز شده و قابلیت گذاشتن در ماشین ظرفشویی هم دارن.

نکته: در صورتیکه از نوع خوب قالب های سیلیکونی استفاده کنید، بدون چرب کردن نچسب بوده و به راحتی از قالب خارج می شن. همین خصوصیت این قالب ها رو برای مایه های چسبناک مناسب کرده و  استفاده از کپسول های (لاینرها) سیلیکونی برای مافین ها بسیار متداوله چون ذرات مافین بهش نمی چسبه و به راحتی بعد از پخت جدا می شه. در واقع عدم نیاز به چرب کردن از فرق های مهم قالب های اصل و فرع سیلیکونیه. اما با وجود اینکه قالب سیلیکونی نیازی به چرب کردن ندارن، بسیاری از اساتید معتقدن که قالب های سایز بزرگ بهتره که چرب بشن. بهترین وسیله برای چرب کردن این دسته از قالب ها اسپری جدا کننده یا روغن جدا کنندست که هر دو در لوازم قنادی ها به فروش میرسه (در این پست هم نوع خونگیش رو توضیح دادم). اما اگر این دو در دسترس نبود از روغن جامد و در انتها کره گیاهی یا حیوانی برای چرب کردن استفاده کنید، روغن مایع برای چرب کردن این دسته از قالب ها مناسب نیست، چون باعث چسبناک شدن قالب، بخار کردن و تیره شدن زیر کیک میشه.
 
توجه: استفاده از قالب های سیلیکونی ارزان قیمت و بدون جعبه و مارک، در یخچال و فریزر بلامانعه، ولی به دلیل داشتن پلاستیک فشرده، خالص نبودن و دود کردن در حرارت، استفاده از اون ها در حرارت خطرناکه. شرکت های Silikomart، pavoni، martellato، Wilton... از تولید کنندگان سیلیکون قابل استفاده در حرارت هستن، البته استفاده از برندهای دیگه ای که قابلیت حرارت دادن رو روی جعبه ذکر کردن هم قابل قبولن.


منبع عکس: https://www.procook.co.uk/product/procook-aubergine-silicone-bakeware-set-6-piece

قالب روشن یا تیره؟ 
قالب تیره، گرمای زیادی به خودش جذب می کنه و حرارت رو بیشتر در خودش نگه میداره، پس برای دستورهایی که برشته شدن مدنظره مثل پای، تارت، پیتزا... می تونید از قالب های تیره استفاده کنید. 
اما استفاده از قالب های تیره، به خصوص مشکی رنگ، برای کیک ها پیشنهاد نمیشه. در این قالب ها به دلیل جذب بیشتر گرما، مایه کیکِ نزدیکِ به دیواره ها سریع تر بسته شده و پخت دور کیک، زمانیکه هنوز قسمت میانی کیک خام مونده کامل میشه. این پخت زود هنگام به معنی قله ای شدن بیش از حد کیکه، ضمن اینکه با سفت شدن دور کیک، انتقال گرما سخت تر شده و احتمال دوگانه شدن بافت کیک به وجود میاد. منظور از قالب تیره، قالب مشکلی رنگه، در تصویرِ زیر، قالب علامت زده شده تیره محسوب میشه. 


منبع: https://blog.kingarthurflour.com/2017/03/10/baking-cake-in-a-dark-pan/

البته نکات گفته شده به معنی بلا استفاده بودنِ قالب های تیره نیست، اما بدونید که استفاده از اون ها متد خودش رو داره. برای پخت کیک در این قالب ها باید دما رو پنج درجه کمتر از میزان ذکر شده در دستور بذارید و بین پنج تا ده دقیقه حرارت رو زودتر خاموش کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در تصویر زیر هر دو کیک در قالب سیاه رنگ پخته شدن و همونطور که می بینید، کیک سمت راست با قرار دادن دما و زمان کمتر به نتیجه مطلوبی رسیده. 
در صورتیکه قصد خرید قالب رو دارید، و می خواید کیک هاتون در زمان کافی، بصورت یکنواخت و با رویه ای طلایی پخته شه، بهتره قالب ها روشن خریداری کنید.


منبع: https://blog.kingarthurflour.com/2017/03/10/baking-cake-in-a-dark-pan/

نکته:اگر از سینی شیرینی پزی رنگ روشن استفاده می کنید، باید بعد از هر بار اتمام پخت، سینی رو با آب جوش و مایع ظرفشویی خوب بشورید و خشک کنید تا چربی پس داده شده از کوکی ها برطرف شه. اگر اثرات چربی روی سینی بمونه با حرارت دیدن مجدد، کم کم قسمت های چرب رنگ گرفته و قالب به مرور تیره و روشن می شه و روی پخت یکنواخت تاثیر منفی میذاره.
اگر از سینی شیرینی پزی تیره برای پخت شیرینی استفاده می کنید، می تونید با استفاده از مت سیلیکونی مشکل جذب حرارتِ بیشترِ سینی تیره رو حل کنید. از اونجائیکه انتقال حرارت، توسط سیلیکون کندتر انجام میشه، با استفاده از این صفحات گرمای اضافه از بین میره و زیر شیرینی ها تیره نمیشه. در مورد صفحات سیلیکونی در آموزش کوکی رومیاس توضیح دادم.

نحوه تبدیل قالب ها 
و اما مهم ترین بخش بحث قالب ها، نحوه تبدیل اون هاست. مشکل اینجاست که رعایت سایز قالب ذکر شده در دستورها کاملا الزامیه و نمی تونید کیک رو در هر قالبی که دوست دارید بپزید. قالب بزرگ تر یا کوچیک تر هر دو عامل بسیاری از مشکلات رایج در پخت کیک ها هستن، قالب کوچک ایجاد ترک روی کیک، شکاف کنار کیک، شِفتگی و عدم پف کافی و قالب بزرگ تر ایجاد خشکی، چروکیدگی و باز عدم پف کافی می کنه. از طرفی خرید تعداد زیادی قالب برای بیشتر ما مقدور نیست، پس نیاز به روشی داریم که بتونیم از بین قالب هایی که داریم، گزینه مناسب رو انتخاب کنیم. 

روش تبدیل قالب: 
1. در جدول های زیر، قالب های هم سایز گروه بندی شده، ابتدا ببینید سایز قالب ذکر شده در دستور، متعلق به کدام جدوله. 
2. اگر یکی دیگر از قالب های هم گروهی رو در منزل دارید، از اون قالب استفاده کنید. مثلا اگر در دستوری قالب گرد 23 سانت خواسته شده اما ندارید، جدولِ مربوط به قالب گرد 23 سانت رو پیدا کرده و به جاش یکی دیگر از هم گروهی ها، مثلا قالب مربع 20 سانت رو استفاده کنید.  
3. اما اگر هیچ کدوم از قالب های هم گروهی لیست شده در جدول رو ندارید، قالبی با حجم مشابه به کار ببرید. مثلا قالب گرد 23 سانت، معادل هشت پیمانه آب گنجایش داره، با پیمانه پُر از آب حجم قالب هایی که در منزل دارید رو اندازه گیری کنید و قالبی با حجم یکسان رو انتخاب کنید (نحوه اندازه گیری قالب در بخش بعد توضیح داده شده).

نکته مهم:
حتما متوجه شدید که در منابع، سایزِ قالبِ مورد نظر بدون ذکر ارتفاع گفته می شه، یعنی منبع به گفتن قالب 20 سانت اکتفا می کنه و خبری از ارتفاع نیست. خوبه بدونید که وقتی سایز قالبِ کیک، در منابع ذکر می شه به هیچ وجه قالب دیواره بلند (هشت تا ده سانت) مد نظر نیست و در صورتیکه دستوری برای قالب دیواره بلند طراحی شده باشه قطعا به این نکته اشاره میشه.
در جدول های زیر قالب هایی با حجم یکسان دسته بندی شدن:
  
نکته بسیار مهم!!!!!!!!
اگر سایز قالب ذکر شده در دستور رو ندارید و می خواید از قالب متفاوتی استفاده کنید، دقت کنید که نوع قالب هم به اندازه حجم قالب اهمیت داره و هم حجم بودن کافی نیست. مثلا کیک های مرطوب و حساس مثل ردولوت رو نمی تونید در قالب لوف درست کنید و داشتن حجم مناسب چیزی رو عوض نمی کنه. ابعاد قالب لوف، باعث می شه مایه کیک روی هم قرار بگیره و سنگینی کنه که در کیک های مرطوب و حساس این قالب ها باعث فشردگی قسمت انتهایی و دو بافته شدن کیک میشه. ضمن اینکه مدت زمان پخت در قالب لوف بالا میره و از لطافت کیک های مرطوب کم می کنه. 
یا مثلا نمی تونید از قالب میان تهی برای پخت براونیز استفاده کنید، براونیز در قالب میان تهی سفت و خشک میشه. پس فقط با سایز و حجم مناسب نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت و باید به نوع قالب هم دقت شه.

نحوه اندازه گیری سایز قالب: 
سعی کنید قالب رو حین خرید با توجه به سایز انتخاب کنید و ابعادش رو به خاطر بسپارید، اما اگر در مورد سایز قالبی شک دارید، می تونید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید: 

  • اندازه گیری ابعاد قالب:
برای اندازه گیری سایز قالب، متر رو روی قالب قرار بدید و فاصله بین دو لبه داخلی قالب رو اندازه گیری کنید. دقت کنید که باید مثل تصویر زیر عمل کنید و ضخامت دیواره ها نباید در اندازه گیری محاسبه شه. برای اندازه گیری قالب های شیاردار، مثل قالب تارت یا قالب میان تهی، متر رو در بالای قالب قرار بدید و از داخل یک گودی تا داخل گودی روبرو رو اندازه گیری کنید. 

نکته: گاها دیواره های قالب های ساده گرد، شیب دار و اُریب هستن، معمولا میزان این شیب کم بوده و روش اندازه گیری قالب به خاطر شیب تغییر نمی کنه، اما اگر این شیب زیاد باشه قطر قالب رو از داخل و کف قالب اندازه می گیریم. این قانون فقط برای قالب های ساده گرد بوده برای سایر قالب ها کاربرد نداره. 


منبع عکس: https://www.youtube.com/watch?v=KX2x-BNFX3Q
 
همونطور که در تصویر زیر هم می بینید، حد فاصل دو دیواره داخلی اندازه گیری شده.

 
منبع عکس: http://healty-white.me/15-indoor-gardening-present-ideas-for-plant-lovers/

برای اندازه گیری ارتفاع قالب، متر رو بصورت عمود در قالب قرار بدید و از کف تا سر قالب رو اندازه بزنید. 


منبع عکس: https://www.youtube.com/watch?v=KX2x-BNFX3Q

اندازه گیری حجم قالب: 
فرض کنید تصمیم به پخت کیک صبحانه رو دارید اما قالب ذکر شده در دستور رو ندارید و تهیه اون هم براتون مقدور نیست. در اینصورت می تونید از قالبی استفاده کنید که حجمی یکسان با قالب مدنظر دستور داشته باشه. مثلا در دستور کیک صبحانه قالب لوف  9 در 5 اینچ (23 در 13 سانتی متر) مورد نیازه، با توجه به اینکه این قالب هشت پیمانه آب گنجایش داره، می تونید قالبی با گنجایش مساوی رو  برای پخت کیک انتخاب کنید. اما سوال اینه که به چه صورت حجم قالب رو با پیمانه اندازه گیری کنیم: 
برای اندازه گیری حجم قالب، خط کشی رو روی قالب قرار بدید، قالب رو با پیمانه یک (بزرگ ترین پیمانه از سِت پیمانه های اندازه گیری) پُر کنید. تعداد پیمانه آبی که قالب رو تا لبه پر از آب کنه، همون حجم قالبه. قرار دادن خط کش صرفا جهت مشخص شدن حد قالب با هدف بیرون نریختن آب بوده و ضروری نیست.  البته روش دیگری هم برای این کار وجود داره. در این روش باید قالب رو لبالب با آب پر کنید و بعد آب رو در پارچ مدرج بریزید. حالا حجم آب ریخته شده در پارچ مدرج که به لیتر یا میلی لیتر درج شده رو خونده و به راحتی به پیمانه تبدیل کنید (هر پیمانه آب 250 میلی لیتره، پس با تقسیم عدد روی پیمانه بر 250، تعداد پیمانه ها مشخص می شه). 


منبع عکس: https://www.epicurious.com/recipes-menus/how-to-make-icebox-cake-without-a-recipe-article

نکته: نکته ای که در محاسبه حجم قالب ها باید بدونید، اینه که حجم قالب ربطی به حجم موادی که در قالب ریخته می شه نداره و مساوی نیست، یعنی در قالبی که شش پیمانه گنجایش داره، نمی تونید شش پیمانه مایه کیک بریزید. در اندازه گیری حجم قالب ها، همونطوری که گفته شد قالب لبالب با آب پر می شه ولی ما هرگز قالب رو کامل با مواد پر نمی کنیم و برای اکثر کیک ها یک سوم یا نیمی از قالب باید خالی بمونه.

توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 
دستپخت های همراهان سایت
هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 21:38

سلام بهاره جون :)
من یک قالب کیک میان تهی خریدم ظرفیتش ده پیمانه آب هستش ، قطرش تقریبن۳۲ و ارتفاعش ۷ سانته ، برای چه کیک هایی میتونم استفاده کنم ؟ منظورم اینه با چه قالب گردی تقریبن یکیه ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 22:48

سلام عزیزم، قالب مبارکتون باشه، تو جدول نوشتم ده پیمانه معادل چه قالب هایی می شه
قالب گرد 25 و مربع 23

نظرات
هانیه ۷۳
امروز ساعت 00:15

خیلی ممنون که انقدر با صبر و حوصله جواب میدید استاد :)

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 22:04

کیک اسفنجی که همین جا دستورش هست با چهار تا تخم مرغ ، باید برم عوض کنم کم ارتفاع تر بگیرم ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 23:03

نه عزیزم اگر فرتون خوبه می تونید همه رو در یک قالب بریزید مشکلی نیست.

هانیه ۷۳
دوشنبه، 20 آبان 1398، 21:40

دو تا قالب ۲۰ سانت هم گرفتم که ارتفاعش ۹ سانته ، برای کیک اسفنجی نمیتونم استفاده کنم ؟ که نصفش کنم یا ردولت ؟ باید کوتاهشو میگرفتم ؟ برم عوض کنم ؟ یا میشه ؟ ممنون که انقدر وقت میگذارید و جواب میدید :)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 آبان 1398، 23:03

سلام عزیزم،
ارتفاع بلند مشکلی ایجاد نمی کنه و لازم نیست عوض کنید. فقط به دلیل اینکه گرمای بیشتری قالب جذب می کنه باید حواستون باشه که کیک خشک نشه. اگر فرتون برقیه و مارک خوبه می تونید نصف نکنید و همه رو در یک قالب بریزید.

زهرا ۷۲
شنبه، 13 مهر 1398، 18:36

سلام بهاره جان وقت بخیر
همونطور که گفتید قالبی که توی دستور کیک های اسفنجی معرفی میشه قالب با دیواره کوتاه معمولا ۵_۷ سانت هست. حالا اگه یه دستور برای قالب ۲۳ سانت معمولی باشه ولی من بخوام توی قالب ۲۳ سانت دیواره ۹ سانت درست کنم مواد رو چقدر بیشتر باید درست کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 مهر 1398، 20:34

سلام عزیزم،
 در کیک های ساده مثل کیک اسفنجی و شیفون با استفاده از حجم قالب تعداد تقریبی تخم مرغ محاسبه می شه. برای این کار باید خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه. فقط دو نکته رو باید دقت کنید یکی اینکه در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید. دوم اینکه استفاده از قالب های دیواره بلند فقط در صورتی مقدوره که فر خوب داشته باشید وگرنه هر فری حجم بالای مواد رو نمی تونه بپزه و کیک شفته میشه.

آسو
جمعه، 12 مهر 1398، 13:29

سلام خانم وحید وقتتون بخیر

من به تازگی به شیرینی پزی  علاقه مند شدم و قصد  شروع دارم منتها من فر ندارم میخوام که یه فر تو کار خوب ایرانی بخرم چون از نظر مالی توان خرید فر خارجی ندارم فعلا. میخواستم از شما مشاور بگیرم اگر که براتون مقدور هست  پیشاپیش سپاسگذارم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مهر 1398، 13:50

سلام عزیزم،
ناب استیل تو برندهای ایرانی از همه بهتره، باز پست فر رو در اینستاگرام گذاشتم و کاربران کامنت گذاشتن رو مطالعه کنید.
https://www.instagram.com/p/Bnbm5zUDoSC/

ژیلا
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 17:51

سلام استاد عزیزم ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم یادم رفت تو قسمت قبل بپرسم. من یه قالب لوف آلومینیومی دارم که عرضش 13 سانته در 28 .برای کیک صبحانه و نان تست خریدمش و هنوز استفاده نکردم. خواستم بدونم برا کیک صبحانه و نانهای حجیم آلومینیوم بهتره یا گالوانیزه؟که اگه لازمه ببرم عوض کنم. در ضمن من چند جا که تو شهر خودمون سر زدم بیشتر قالبهاشون گالوانیزه مارک موج هست و میگن آلومینیوم زیاد طرفدار نداره و اداره ی بهداشت هم گالوانیزه رو بیشتر از آلومینیوم تایید میکنه. ولی طبق مطالب شما گالوانیزه خطر داره چون گاز تولید میکنه به نظر شما کدوم سالمتره؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مهر 1398، 01:05

سلام ژیلا جان،
آلومینیومی که روکش داشته باشه (مثل قالب های ویلتون، پرستیژ، فابیو....) بهتر از گالوانیزست، ولی بین آلومینیومی ساده و گالوانیزه ساده تفاوت چندانی نیست، از نظر تولید گاز هم در دمای بالا این اتفاق میوفته که برای اکثر دستورها از این دما استفاده نمیشه، بنابراین می تونید با خیال راحت از قالب های موج استفاده کنید.
در مورد پس دادن قالبتون ببینید اگر موج سنگین تره، قالب موج رو بخرید.

ژیلا
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 17:42

سلام بهاره جان. خواستم بپرسم به غیر از ظرف پیرکس از بقیه ی ظروف شیشه ای هم میشه در فر استفاده کرد؟ من دو تا ظرف مستطیلی شیشه ای دارم که تهش نوشته arc france هیچ کاتالوگی هم ازش ندارم. راستش اینو دوازده سال پیش مامانم برای جهیزیه ام خریده. میترسم توی فر بذارم بشکنه. اگه ظرفو توی یه سینی آب قرار بدم و بعدش تو فر بذارم چطور؟ خیلی ممنون از زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مهر 1398، 01:03

سلام عزیزم،
اگر آرکوپال باشه قابل قرار دادن در فر هست، کلا برای مارک های معروف می تونید این قابلیت رو در گوگل جستجو کنید.
متاسفانه اگر ظرف شیشه ای تحمل گرمای بالا رو نداشته باشه قرار دادن ظرف آب تاثیری نداره و باز ترک می خوره.

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 02:17

سلام خانوم وحید عزیز.سوال داشتم خدمتتون
من برای تولد دخترم میخوام ی کیک دو طبقه درست کنم برای هجده الی بیست نفر.فقط دو تاقالب گرد به قطر هجده سانت، ارتفاع هفت سانت دارم.میخواستم بدونم باید قالب دیگه ای بگیرم اگه آره لطفا قطر وارتفاع رو بفرمایین.
خانوم وحید عزیز، من در مورد اینکه باتوجه به تعداد مهمونا اندازه قالب رو نمیتونم تشخیص بدم مشکل دارم.واینکه مثلا برای این تعدادمهمونای من به کیک چند کیلویی احتیاج دارم‌.اگر لطف کنیین توضیح بدین یا لینک بدین یک دنیاممنونتون میشم سپاس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 شهریور 1398، 13:15

سلام عزیزم،
1. کیک دو طبقه می خواید درست کنید یا دو لایه؟ چون اگر کیک دو طبقه مدنظر باشه حتما باید قالب ها در دو سایز متفاوت باشن و معمولا با 5 سانت اختلاف یعنی اگر قالب 18 سانت دارید، یک قالب 23 سانت هم باید تهیه کنید.
2. برای محاسبه میزان کیک دو نوع فرمول هست، برای شخصی که کیک رو می پزه با تعداد تخم مرغ باید محاسبه شه، یعنی اگر مهمان ها خوش خوراک باشن به ازای هر 2نفر 1تخم مرغ در نظر میگیریم
اگر متوسط باشه خوراکشون 2.5 نفر یک تخم مرغ اگر کم خوراک باشن هر 3نفر 1تخم مرغ. پس شما برای 20 مهمان با فرض خوش خوراکی کیک ده تخم مرغ نیاز دارید (که به نظر من زیاد میاد). اگر می خواید از قنادی کیک بخرید برای کیک های خامه ای برای هر نفر 150 گرم کیک در نظر گرفته. یعنی برای 20 نفر سه کیلو کیک نیازه.
3. الان شما دو راه دارید، می تونید یک کیک هشت تخم مرغی آماده کنید، مواد رو بین دو قالب 18 سانت تقسیم کنید، بپزید و بعد روی هم بذارید و خامه کشی و تزئین کنید. یا می تونید برای دو طبقه شدن یک قالب 23 تهیه کنید (ارتفاع 6 ییا 7 کافیه)، یک کیک 6 تخم مرغ در قالب 23 و یک کیک 4 تخم مرغ در قالب 18 بپزید و به شکل دو طبقه تزئین کنید.

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 15:02

بهاره عزیزم ممنون از توضیحات کاملتون.
یسوال دیگه که داشتم اینه که میخوام طعم کیکم نسکافه ای باشه.امانمیدونم نسکافه کجامیفروشن؟همینجوری بگم پودر نسکافه میخوام بهم میدن؟بعد میخوام فیلینگ طعم نسکافه بده باید پودر رو بریزم توخامه؟چجوری چه زمانی باید اضافه کنم؟

Janan
شنبه، 30 شهریور 1398، 15:03

ببخشید اینقد میپرسم اصلا اگه بخوام خود کیکم طعم نسکافه ای بده چیکارکنم شمادستوری دارین؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 شهریور 1398، 18:45

در مورد نسکافه اگر هزینه کردن براتون مشکل نیست از سوپرمارکت های بزرگ و معتبر "نسکافه گلد نستله" تهیه کنید، اگر ارزون مدنظرتونه قهوه فروشی ها و لوازم قنادی ها هر دو دارن بگید نسکافه می خواید.
اگر می خواید در فیلینگ بریزید، بستگی به فیلینگ داره، برای خامه همون ابتدا در قسمت باز شده خامه مخلوط کنید و بعد خامه رو بزنید.
برای کیک می تونید در میزان آب کیک شیفون یا میزان آب کیک اسفنجی یک تا دو قاشق غذاخوری بسته به میزان دستور نسکافه مخلوط کنید. برای کیک شیفون به میزان آب داخل کیک آب جوش اندازه گیری کنید، در اون نسکافه رو حل کنید، بذارید به دمای محیط برسه و بعد استفاده کنید.

Janan
يکشنبه، 31 شهریور 1398، 03:54

بسیار بسیارر ممنونم از وقتی که گذاشتین.انشاله همیشه سلامت باشین

Janan
دوشنبه، 01 مهر 1398، 00:45

سلام خانوم ببخشبد من دوباره مزاحم شدم من الان نگاه کردم قالب هجده سانتم ارتفاعش نه سانت هست.امروز قالب بیست وسه ارتفاع شش گرفتم ولی بنظرم کیک زیاد ارتفاع نمیگیره.بنظرتون برم عوض کنم ارتفاع بالاتر بگیرم باتوجه به ارتفاع قالب هجده سانتم؟همینکه ارتفاع بالاتر بگیرم تعدادتخم مرع مواد چه تغییری میکنه؟سوال دیگم قالب هجده من مارک موج هست ولی جدیده رنگش روشنه و کمی سبکه اشکال نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 مهر 1398، 11:33

سلام عزیزم،
اصلا قرار نیست از کل ارتفاع قالب کیک استفاده شه، به نظر من همون شش سانت کافیه، فقط فرهای خیلی خوب می تونن کیک با ارتفاع ده سانت رو خوب دربیارن بقیه فرها یا کیک خشک میشه یا کمی خمیری.
شما در هر کدوم از قالب ها یک کیک با ارتفاع 5 سانت درست کنید، از وسط نصف کنید، فیلینگ بزنید روی هم بذارید کافیه.
متاسفانه قالب های جدید موج رو ندیدم ولی رنگ روشن قطعا بهتره.

Janan
دوشنبه، 01 مهر 1398، 14:39

سپاسگزارم ممنون

مائده
شنبه، 02 شهریور 1398، 18:45

سلام استادمهربون، یه سوال داشتم :ما معمولاً بعداز پخت کیک دور کیک رو با چاقو از قالب جدا میکنیم واین کار باعث خش و خط افتادن روی قالب میشه .آیا این کار باعث آسیب ب قالب نمیشه(ک حالت نچسبیش ب مرور از بین بره)؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 شهریور 1398، 20:05

سلام عزیزم باید از چاقویی که لبه تیز نداره مثل چاقوی ست کارد و چنگال میوه خوری استفاده کنید ضمن اینکه موقع چرخوندن فشار رو به سمت کیک ببرید نه دیواره های قالب، در این صورت مشکلی نیست ولی اگر بتونید لیسک سیلیکونی محکم از نوع باریک پیدا کنید و با اون جدا کنید خییلی بهتره و خیالتون راحت تر.

مائده
يکشنبه، 03 شهریور 1398، 21:56

سپاسگزارم

پری
پنجشنبه، 17 مرداد 1398، 18:15

با سلام ،به شما استاد عزیز ،من میخوام کیک تولد درست کنم ،مهمونام 20تای میشن ،ومن قالب 30 در 40 دارم ،به نظرتون ،کیک تولد که با تزیین خامه کشی ،و رویه ی ژله بریلو ،چون میترسم نتونم خوب خامه رو فرم بدم،میگم روشو بریلو بدم ،این ی سوال،که آیا تو این قالب ،خوب در میاد ،واینکه برا این تعداد چن تا تخم مرغ و موادش چقد بزارم ،وداخل خامه ای که میخوام فرم بدم برا تزیین شکوفه زدن بشه ،شما گفتین ،پودر خامه و پودر ژلاتین  بریزم واسه سفت شدنش،منو ببخشید ،سوالام زیاد شد ،برای اینکه خامه م سفت بشه میتونم ی دوتا قاشق گاناش  سفید بهش اضافه کنم  ممنون از این همه مهربونی خدا حفظ تون کنه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 17 مرداد 1398، 20:25

سلام عزیزم،
1. کیک در این قالب خوب درمیاد.
2. برای محاسبه تعداد تخم مرغ، خط کش رو بصورت عمود در داخل قالب قرار بدید، پیمانه یک رو (بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه) با آب پر کنید و در قالب بریزید. تعداد پیمانه آبی که تا نیمه قالب رو پُر کرد، برابر با تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید حالا با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. تاکید می کنم که این روش فقط برای کیک های اسفنجی و شیفون کاربردیه. این رو بدونید که در دستورهایی که پف زیادی دارن مثل کیک های اسفنجی، همیشه باید نیمی از قالب خالی بمونه. پس اگر با این روش تعداد تخم مرغ ها رو محاسبه کردید و به علت نوع دستور، سایز تخم مرغ ها، نوع همزن... مایه کیک بیشتر شد، فقط تا نیمه قالب رو مجاز به پر کردن هستید و مایه کیک بیشتر رو در قالب دیگری بریزید.
3. اینکه مواد رو چقدر بریزید به دستورتون ربط داره مثلا اگر می خواید از دستور کیک اسفنجی چهار تخم مرغی سایت استفاده کنید و قالبتون 6 تخم مرغ گنجایش داره، اون وقت باید تک تک مواد رو یک و نیم برابر کنید. ولی اگر بخواید مثلا از دستور کیک شیفون سایت استفاده کنید که خودش شش تخم مرغیه خب اصلا نیازی به تغییر نیست.
4. به خامه میشه گاناش شکلات سفید، ژلاتین یا پودر خامه اضافه کرد، ولی برای فصل گرما بهتره که از لوازم قنادی ها خامه قنادی تهیه کنید و فرم بدید.

پری
جمعه، 18 مرداد 1398، 15:55

سلام مهربان بانو ،مرسی ازاینکه با باحوصله ودلسوزی
تمام نکات رو بهمون یاد میدین ،ان شاءالله خداوند صدهزار برابر عوض ش خیرو خوبی بهتون بده الهی آمین واقعا ممنونم

پری
جمعه، 18 مرداد 1398، 16:03

استاد عزیزم ،ی سوال دیگه داشتم من تو این قالب 30در 40که خدمت تون گفتم  ،کیک تولد بپزم ،چطوری تزیین ش کنم ،چطوری برش گردونم که کاغذش رو جدا کنم که از وسط نصف نشه ،چون بزرگه قالب ،نمیدونم چیکار کنم ،به نظرتون اگه راهی نیس ،یا برای من شاید سخت هس ،به نظر شما استاد عزیز ،اگه کیک همینطور که تو قالب هس از وسط نصفش کنم بعد روی هم به وسیله خامه و ووو بهم وصلش کنم ،که روی هم سوار بشه ،بعد بشه کیک به نظرم بشه مربع ،بجای مستطیلی ،درسته ،اینجوری ،به نظر شما خوب میشه ،یا نه ،بازم  برای وقتی که میزارید ممنونم واز خداوند مهربان ،بهترین هارو براتون آرزو میکنم  الهی آمین

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 مرداد 1398، 20:17

سلام عزیزم،
برای درآوردن کیک از قالب دو راه وجود داره، یکی اینکه یک سینی بزرگ تر از قالبتون رو روش بذارید و درست مثل برگردوندن کته از پلوپز کیک رو برگردونید دوم همون راهیه که خودتون پیشنهاد دادید، کیک رو از وسط نصف کنید، لایه اول رو روی ظرف سرو یا صفحه گردون بذارید، روش خامه یا فیلینگ مورد نظر رو بزنید و بعد لایه دوم که کیک حالت مربع پیدا می کنه. که به نظر من خوب میشه.

پری
شنبه، 19 مرداد 1398، 11:08

مرررسی خیلی لطف کردین ،که جواب همه رو سخاوتمندانه میدین ،بهاره جون ،ان شاءالله که در روز عید قربان و روز عرفه ،خداوند مهربان هرچه خیروخوبی به حاجیان وخوبانش میده ،به شما هم عطا کنه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مرداد 1398، 11:49

ممنون عزیزم

پری
شنبه، 19 مرداد 1398، 16:38

ببخشید بهاره جون من تو نظرهای دوستان که خوندم ،وشما راهنمایی شون کرده بودین ،این بود که واسه اینکه  رویه ی کیک تولد که بخوایم تزیین کنیم و دوستان وخود من،مشکل داشتیم که خامه درست فرم نمی گیره و نمیشه باهاش درست تزیین کرد ،شکوفه زد و با توجه به فصل گرما هم مزید بر علت میشه ،شما انگار ی جا خوندم که فرمودندفرمودین میتونیم به خامه ،ی کم پودر ژلاتین وپودر خامه،بزنیم ،و ی جا شنیدم که ی دو قاشق گاناش سفید هم بزنیم  سفت میشه و نمیریزه خامه مون و میشه باهاش حتیرشکوفه زد  ،درسته این مطلب ،و سوال دیگه م اینه که من  ی دو روز پیش ازتون سوال کردم که به خامه م میتونم اینارو اضاف کنم ،که بهتر بشه باهاش کار کرد ،ولی شما فرمودین که با توجه که هوا گرمه بهتره خامه فرم گرفته،قنادی بگیرید ؟؟؟ممنون میشم که جوابم بدید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مرداد 1398، 23:03

سلام عزیزم،
برای فرم دادن خامه می تونید از خامه صبحانه استفاده کنید که پاکتی صورتیه و در سوپرمارکت ها به فروش میرسه که برای فرم دادن این نوع خامه به دلیل اینکه فرمولش برای فرم دادن طراحی نشده باید بهش پودر خامه یا ژلاتین اضافه شه، که در مورد انواع خامه و نحوه فرم دادم خامه صبحانه در پستی مفصل توضیح دادم، حتما مطالعه کنید.
 https://spbaking.com/recipes/%D9%81%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B5%D8%A8%E2%80%8C%D8%AD%D8%A7%D9%86%D9%87-t39
 یک نوع هم خامه قنادی داریم که در لوازم قنادی ها با مارک های پاک، گلرود، کاله، شوکامه، کولاک.. موجوده که در مورد اون خامه هم در پست ردولوت توضیح دادم.  خامه قنادی چربی بالایی داره و برای فرم دادن طراحی شده و معمولا نیازی به افزودن چیزی نداره ولی اگر شما در فرم دادن این خامه ها مشکل دارید می تونید از موارد گفته شده یعنی ژلاتین و پودر خامه و گاناش استفاده کنید، مانعی وجود نداره. در کامنت ها دوستان می خواستن برای تزئین کیکشون از خامه صبحانه استفاده کنن که من پیشنهاد دادم به دلیل گرما این کار رو نکنن و به جاش از خامه قنادی (خامه فرم گرفته ننوشتم، خامه قنادی گفتم یعنی خامه ای که برای قنادی ساخته شده و شما در منزل فُرم میدید) استفاده کنن.

پری
يکشنبه، 20 مرداد 1398، 18:25

ممنون بهاره جون ،ان شاءالله که هوای دلتون همیشه بهاری باشه ،وخدا دراین روز عرفه حاجات تون رو بر آورده بخیر کنه ،وببخشید که انقد سوال میکنم خدا حفظ تون کنه استاد عزیز ومهربان

homa
جمعه، 11 مرداد 1398، 13:08

سلام استادعزیزم اززمانی که باسایت شمااشناشدم واین همه اطلاعات ارزشمنددرودیدم اینجابرام مکان مرجع دراین حوزه روداره وهروقت سوالی پیش بیادسریع وبااطمینان خاطربه این سایت رجوع میکنم ومطمئن هستم اشکالم برطرف میشه ازشماجهت این همه زحماتی که میکشیدممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 مرداد 1398، 15:49

سلام هما جان،
ممنون از محبت شما، خوشحالم که اطلاعات به دردتون خورد
موفق باشید

مائده
شنبه، 05 مرداد 1398، 22:20

سلام استادعزیزم، خداقوت.یک سالی هست ک با سایت بسیار عالی و جامع شما اشنا شدم و مطالب و دستوارتتون دنبال میکنم .اتفاقا خیلی ب اطلاعاتی در مورد مدل قالبها و جنس و...نیاز داشتم و امروز این پست رو دیدم وکلی خوشحال شدم.صمیمانه از عشق خالصانه و صبر و دقتی ک در جمع آوری پستها و مطالب برای ما میزارید سپاسگزارم.آرزوی سربلندی و شادی و سلامت براتون دارم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 مرداد 1398، 00:22

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که آموزش رو دوست داشتید و براتون مفید بوده، از پیغام پر محبتتون هم واقعا ممنونم.
موفق باشید

Bahare.m
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 15:03

سلام .ممنون که وقت میذارید برای مطالب.
میخواستم برند های قالب که خوب هستند رو نعرفی کنید اگه میشه.همینطور سایتی اگه میشناسید برا سفارش قالب.
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 21:26

سلام بهاره جان،
اگر ایران هست الان انتخاب ها خیلی محدودن، برای کیک های اسفنجی می تونید از قالب های موج استفاده کنید و برای باقی قالب ها پرستیژ، دکتر اوتکر، پیرکس، سیلیکومارت و ویلتون.
من قالب هام رو از
لوازم قنادی پاسارگاد https://www.instagram.com/lavazemghanadi/
و مدبر https://www.instagram.com/modaber_ghajar/ میخرم
پرستیژ شاپ https://www.instagram.com/prestigeshops1/ و بهار سایت https://www.instagram.com/baharsite/ هم تعریف می کنن ولی من خرید نکردم

Bahare.m
جمعه، 04 مرداد 1398، 17:49

خیییلی ممنون

Hadis
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 14:47

سلام بهاره جان
ممنون بابت توضیحات مفیدت
میشه در مورد خرید گردون راهنمایی کنی؟شیشه ای بهتره یا ام‌دی اف؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 21:20

سلام عزیزم،
چدن و استیل برای صفحه گردون بهترن

عاطفه.الف
يکشنبه، 30 تیر 1398، 15:24

سلام خانم وحيد عزيز. خيلي خيلي ممنون بابت مطالب مفيدتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 20:09

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

fa.nouri
چهارشنبه، 26 تیر 1398، 11:13

سلام عزیزم
میشه لطفا یک کتاب در مورد کیک های روسی معرفی کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 تیر 1398، 12:29

سلام عزیزم،
از اونجائیکه مبحثی به نام کیک روسی در شیرینی پزی تعریف نشده کتابی هم تا امروز براش نیست (یا من
 پیدا نکردم) کیک روسی در دنیای قنادی نوعی کیک ناپلئونیه، که هر لایه خمیر نازک رو با کرم پوشش میدن در گوگل بزنید Russian cake می بینید. اما چیزی که به عنوان کیک روسی در ایران مد شده همون اسفنج های کیک های آمریکائیه که لا به لاش از کرم های میوه استفاده میشه. برای تهیه این دستورها پکیج هاش رو اساتید با قیمت های نسبتا مناسب میفروشن می تونید تهیه کنید و دستور مرحله ایش رو در تلگرام براتون ارسال می کنن. یا می تونید به پیج https://www.instagram.com/russiancakes برید
گاها زیر کیک های فیلینگ دار دستور به زبان روسی نوشته شده، دستور رو تکه تکه در سایت https://translate.google.com/ یا هر نرم افزار یا سایت مترجم دیگه ای که دارید بزنید و ترجمه کنید.

sunny
يکشنبه، 23 تیر 1398، 12:02

سلام و خسته نباشيد خدمت استاد نازنين.سپاس فراوان بابت مطلب بسيار عالي و مفيدتون شف عزيز.بهاره جون لطفا اگر ممكنه هست براتون در مورد كره ي بادام زميني هم مطلب ميذاريد و يك كيك هم با كره ي بادام زميني آموزش ميدين لطفا چون واقعا مطالب شما كامل و جامع هست و رسپي هاتون هم بي نظير ممنون .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 14:59

چشم عزیزم حتما

sunny
يکشنبه، 23 تیر 1398، 15:55

ممنون استاد مهربان

Alen
شنبه، 22 تیر 1398، 23:38

سلام شف بهاره عزيز  متشكرم از اينكه هنر خودتون رو با ما به اشتراك مي گذاريد اميدوارم هميشه خدا لبتون خندون و دلتون شاد باشه يه سوال درمورد جدا كردن مواد از قالب هاي تفلون داشتم براي رسپي مثل رسپي كيك شيفون چطوري ميشه مواد رو از قالب بيرون كرد بدون اينكه خش بيوفته مخصوصا قالب تفلون كه خيلي مهم
واقعا ممنونتون ميشم اگه پاسخ بديد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 00:43

سلام عزیزم،
بهترین راه استفاده از کاغذ شیرینی پزیه. برای کیک شیفون گفته می شه کاغذ نندازید که کیک به دیواره قالب بچسبه و بهتر پف کنه ولی با توجه به اینکه قالب تفلون خودش نچسبه و اصلا دیواره ها اون کاربرد رو نداره پس انداختن کاغذ مشکلی ایجاد نمی کنه. من به شخصه برای تمامی قالب های جنس خوبم از کاغذ استفاده می کنم، هم راحت درمیاد هم قالب سالم میمونه.

Alen
يکشنبه، 23 تیر 1398، 12:16

يعني فقط كف قالب رو كاغذ روغني بزنيم كفايت ميكنه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 14:59

ببینید برای جدا کردن اطراف کیک از قالب به راحتی می تونید از پالت سیلیکونی استفاده کنید که هیچ خطی نمیندازه، ضمن اینکه بسیاری از کیک ها به خصوص کیک های کره ای خودشون حین خنک شدن از دیواره جدا می شن پس قسمت اصلی که آسیب پذیره کف قالبه. ولی اگر با جدا کردن کیک از دیواره ها هم مشکل دارید، میتونید دور دیواره ها کاغذ بندازید، مگر کیک نکته خاصی داشته باشه.

میترا سادات
شنبه، 22 تیر 1398، 10:42

سلام بهاره جان، مرسی از مطالب خوبی که برامون می گذارید، مواد کیک رو چطوری به پیمانه تبدیل کنیم، مثلا تخم مرغ چه مقدار از پیمانه هست?

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 تیر 1398، 12:34

سلام عزیزم،
اگر منظورتون اینه که از تعداد تخم مرغ های دستور متوجه بشید که حجم مواد چقدره و اینطوری بتونید سایز قالب رو انتخاب کنید هیچ راهی وجود نداره. علتش اینه که بر اساس نوع دستور، میزان هوادهی فرق می کنه و به همین دلیل حجم (تعداد پیمانه ها) هم فرق می کنه. مثلا حجمی که در کیک هویج از هر تخم مرغ میگیرید با حجمی که در کیک شیفون که سفیده و زرده به صورت جدا تا ماکسیمم زده می شن از هر تخم مرغ میگیرید متفاوته، مسلما حجم مایه کیک و تعداد پیمانه هایی که میشه و قالبشون هم فرق داره. دقت کنید که این فقط بحث تخم مرغه ماجراست، بر اساس میزان مواد اسیدی و میزان مواد پف دهنده (بیکینگ پودر و جوش شیرین)، سنگینی مواد اولیه باز دوباره میزان پف و حجم برای مواد یکسان متغیره. یعنی با آرد و تخم مرغ یکسان اگر ماده سنگینی (مثلا سیب) در کیک باشه حجم کمتری (پیمانه کمتری) در فر میگیره.

میترا سادات
شنبه، 22 تیر 1398، 13:45

پس با دیدن یک رسپی، نمی تونیم اندازه قالبش رو با جدول بالا تشخیص بدیم. ولی اگر سایز قالبش رو گفته باشه و ما بخواهیم از یک قالب دیگری استفاده بکنیم جدول به ما کمک می کنه که قالب مناسب دیگری برای اون رسپی پیدا کنیم. درسته?

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 تیر 1398، 14:47

دقیقا همینطوره

شبنم علیدادی
جمعه، 21 تیر 1398، 11:49

سلام و خداقوت جانانه سرکار خانم وحید.مدتهاست مطالب شما رو پیگیری میکنم ونمیدونید که چقدر لذت میبرم از مطالب تیوری.رسپی های اشپزی فراوان داریم اما مطالب تیوری که بااین دقت وظرافت وسواس جمع اوری تدوین شده باشد من جزشما سراغ ندارم.برخودم لازم دونستم ازشما تشکر کنم وامیدوارم سالیان طولانی برهمین روال پایدار باشید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 تیر 1398، 14:35

سلام شبنم جان،
واقعا ممنون از اینهمه لطف و محبتتون. جمع آوری، ترجمه و ویرایش مطالب تئوری بسیار زمان بره و خیلی خوشحالم که می بینم مورد توجه شما عزیزان قرار میگیره.
موفق باشید

Raha Azad
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 14:02

سلام خانوم وحید عزیز، من دو سالیه با سایت شما آشنا شدم، آموزش های شما برای من خیلی مفید و ارزشمند هستند. میخواستم ازتون تشکر کنم ک خالصانه دانسته های خودتون را در اختیار ما میزارید. بهترینا را براتون آرزو میکنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 14:32

خوش به حال من که کاربرانی با درک و شعور شما دارم، ممنون از پیامتون
موفق باشید

elahesa
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 07:59

چقدر عالی خیلی ممنون از شما.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 20 تیر 1398، 10:06

خواهش می کنم عزیزم

زهرا ۷۲
چهارشنبه، 19 تیر 1398، 18:41

خیلی عالی و کاربردی بود این پست. واقعا ممنون از زحمتی که کشیدین.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 تیر 1398، 19:10

خواهش می کنم زهرا جان خوشحالم براتون مفید بوده

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
آموزش اندازه گیری با پیمانه ها
تبدیل واحدها
ابزارها و تکنیک ها
نکات پخت کیک های اسفنجی
ابزارها و تکنیک ها