نون گیسو

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

نون گیسو

دوشنبه، 05 بهمن 1394، 07:27   مشاهده: 40,704

دستپخت های کاربران

نان گیسو از ساده ترین و متداول ترین نان های حجیم خونگیه و اگر قصد شروع نان پزی در منزل رو دارید، این دستور به دلیل سادگی و خوشمزگی از بهترین گزینه هاست. اول از همه ببنیم نان حجیم چیه؟

نان حجیم
به نون هایی که در روند پختشون دو بار استراحت به خمیر داده می شه "نان حجیم" می گن. در این دسته از نون ها، استراحت اول برای فعال شدن خمیر مایه و تشکیل شدن خمیر و استراحت دوم برای حجیم شدنِ خمیرِ فُرم گرفته انجام می شه. نون های حجیم در دو نوع شیرین و غیر شیرین (نان تُست...) پخت می شن که نوع شیرین برای عصرونه و صبحانه مناسبه. برای موفقیت در پخت نان های حجیم در خانه باید در مورد خمیرمایه اطلاعاتی داشته باشید (برای دونستن نکات خمیرمایه این پست رو حتما بخونید) و در نحوه ورز دادن، دما و مدت زمان استراحتِ خمیر دقت کنید که همه این نکات در پست آموزش داده شده. منبع: (Illustrated Step-by-Step Baking (DK Illustrated Cook Booksمواد لازم: 

خمیر مایه: یک و یک دوم قاشق چایخوری 
شیر ولرم: یک پیمانه
تخم مرغ: یک عدد + یک عدد برای رومال 
آرد: سه پیمانه + یک پیمانه
شکر سفید: یک چهارم پیمانه
نمک: یک چهارم قاشق چابخوری 
کره آب شده: 60 گرم

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای تهیه این دستور برای لطافت بیشتر از آرد های بسته بندی سوپرمارکتی یا آرد نول (شیرینی پزی) موجود در لوازم قنادی ها استفاده کنید و برای غذائیت بیشتر می تونید از لوازم قنادی ها "آرد نون" تهیه کرده و یا آرد نون فانتزی به کار ببرید، اما آرد بربری، سنگک، لواش، تافتون به هیچ وجه مناسب نیست. اگر خارج از ایران زندگی می کنید All purpose flour برای لطافت بیشتر و Strong white bread flour برای غذائیت بیشتر پیشنهاد می شه. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما الک کنید.
  • این دستور با روش قدیمی آماده می شه، در این روش بسته به جنس آرد و میزان جذب مایعاتش، مقدار آرد مورد نیاز متغیره. به همین علت سه پیمانه آرد رو اندازه گیری و الک کرده و در ظرفی آماده بذارید، چون صد در صد برای خمیر نیازه. یک پیمانه دیگر آرد رو در کاسه دیگری بریزید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید.  
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. تخم مرغ و کره باید هم دمای محیط باشند.
  • برای دستورات شیرینی پزی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید. 
  • از اونجائیکه خمیر مایه عامل اصلی حجم دهی در این نونه حتما قبل از شروع کار مطالب و نکات استفاده از این ماده اولیه رو در این پست مطالعه کنید. هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. 
ابتدا کره رو آب کنید و تا خمیرمایه عمل میاد اجازه بدید کره آب شده به دمای محیط برسه. کره رو می تونید در مایکروویو یا روی حرارت غیر مستقیم آب کنید، حواستون باشه کره قُل قل نکنه و صرفا آب شه. 
اولین قدم در تهیه نون های حجیم، عمل آوردن خمیر مایه است.، حتی اگر از خمیر مایه فوری استفاده می کنید این مرحله رو انجام بدید تا از سلامت خمیر مایه مطمئن باشید. شیر رو اندازه گیری کنید و به مدت خیلی کم روی حرارت بذارید تا ولرم شه، منظور از ولرم دمای 40 تا 45 درجه سانتی گراده. انگشتتون رو در شیر بزنید، اگر گرمای شیر برای دستتون قابل تحمل بود، یعنی مناسبه، حواستون باشه که حرارت زیاد خمیر مایه رو از بین می بره.شیر رو در کاسه تمیزی بریزید، بهتره کاسه ای که برای عمل آوردن خمیر مایه استفاده می شه، پلاستیکی یا فلزی نباشه. یک قاشق چایخوری شکر در شیر بریزید، مخلوط کنید و بعد خمیر مایه رو روی شیر بپاشید. خمیر مایه رو خوب هم بزنید تا کاملا خیس شه.حالا به مدت ده دقیقه تا یک ربع کاسه رو بدون حرکت در محیط قرار بدید، تا خمیرمایه کف کنه و به سطح شیر بیاد. اگر فضای خونه سرده روی کاسه حوله بندازید.در کاسه بزرگی سه پیمانه آرد رو الک کنید. یک چهارم پیمانه شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک بهش اضافه و مواد رو خوب ویسک کنید، کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. این دستور کم شیرینه و باید با مربا یا عسل سرو شه، می تونید به جای سرو با مواد شیرین میزان شکر رو تا یک دوم پیمانه افزایش بدید. در کاسه خمیر مایه عمل اومده، یک تخم مرغ بشکونید و خوب هم بزنید. از همزن برقی استفاده نکنید. حالا وسط مواد خشک رو گود کنید و مخلوط خمیر مایه، شیر و تخم مرغ رو وسط آرد بریزید. با لیسک یا قاشق چوبی کم کم آرد رو روی مواد تَر بریزید و مواد رو مخلوط کنید. کره آب شده و هم دمای محیط رو اضافه کنید و حسابی هم بزنید تا یکدست شه. ممکنه پخش شدن کره بین مواد کمی طول بکشه. همونطور که در تصویر زیر می بینید، در پایان این مرحله خمیر شُلی به دست میاد. حالا نوبت اضافه کردن آرده، از یک پیمانه آرد کنار گذاشته، کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید. آرد رو تا جایی اضافه کنید که که مواد شُل نباشه و فرم خمیری به خودش بگیره. حواستون باشه موقع ورز دادن هم کمی آرد به مواد اضافه می شه پس زیاده روی نکنید. سطح کار رو با اسکاچ بشورید و خشک کنید، دست هاتون رو با آب گرم و صابون بشورید. حالا سطح کار رو خوب آرد پاشی کنید. خمیر رو بصورت چونه (گرد) دربیارید و روی سطح آردپاشی شده قرار بدید و شروع به ورز دادن کنید. بین ورز دادن دستتون رو بشورید و خمیر رو تِست کنید، اگر دیدید خمیر به دست تمیز می چسبه کمی آرد روش بپاشید و دوباره ورز بدید. خمیر مایه سرما رو دوست نداره و اگر محیط آشپزخونه سرد نباشه زودتر نتیجه می گیرید.درست ورز دادن، رمز پختن یه نون عالیه. خمیر رو با انتهای دست به جلو بکشید، بعد به سمت خودتون برگردونید و دوباره این کار رو تکرار کنید. خمیر رو به هیچ وجه چنگ نزنید.


 
بعد از 5 دقیقه ورز دادن، خمیر رو چک کنید. برای چک کردن خمیر رو بصورت چونه در بیارید و با چاقو از وسط بُرش بدید. اگر در بافت خمیر حفره هایی ایجاد شده بود، یعنی خمیر مایه فعال شده و ورز دادن کافیه. در غیر اینصورت دوباره ورز بدید و چک کنید. کاسه بزرگی رو با روغن مایع چرب کنید. بهتره جنس کاسه پلاستیکی و فلزی نباشه. خمیر رو گرد کنید و توی کاسه قرار بدید. 


 
روی خمیر رو با سلفون (محافظ غذا) بپوشونید و اگر محیط خونه سرده یک حوله هم روش بندازید.خمیر مایه در محیط گرم بهتر فعال می شه، پس کاسه رو برای استراحت کنار بخاری، شوفاژ یا در جای گرم منزل قرار بدید. اگر خونتون سرده فر رو چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و کاسه رو برای استراحت در فر خاموش بذارید.مدت زمان استراحت، بسته به دمای محیط و جنس خمیر مایه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت متغیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت سر زدن و چک کردن خمیره. می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف رو علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد استراحت کافیه. 
یک روش دیگه هم وجود داره، انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی استراحت کافیه. زمان استراحت که تموم شد، اول هوای خمیر رو با مشت خارج کنید. سطح کار رو تمیز و بعد خیلی کم آردپاشی کنید. خمیر رو کمتر از یک دقیقه ورز بدید. خمیر رو به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و هر کدوم از این سه قسمت رو با دست روی سطح کار رول کنید. برای فُرم دادنِ نون گیسو، سه قسمت خمیر باید به شکل سه رشته اندازه در بیاد.سر رشته های خمیر رو به هم فشار بدید و یه ذره تو بدید. عین بافتن موی سر، سه رشته رو ببافید. کف سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و نون رو روی کاغذ بذارید. به هیچ وجه از سینی مشکی رنگ خود فر برای پخت نون استفاده نکنید، جنس و رنگ سینی فر کف نون رو می سوزونه. روی سینی رو با حوله یا سلفون بپوشونید و نون رو بین 45 دقیقه تا یکساعت، برای استراحت دوم در جای گرم قرار بدید تا حجیم شه. 
فر رو روی 375 درجه فارنهایت، معادل 190 درجه سانتی گراد یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی استفاده می کنید، دو کاسه رو پر از آب کنید و کف فر بذارید.در صورتیکه از فر برقی خوب استفاده می کنید نیازی به استفاده از کاسه آب نیست. بعد از پایان استراحت دوم خمیر باید حجیم شه و وقتی کناره نون رو با انگشت کمی فشار بدید، بالا نیاد و جای انگشتتون باقی بمونه.بعد از استراحت دوم روی خمیر رومال بزنید. دستورهای مختلفی برای رومال Egg wash موجوده که پایه اکثر اون ها تخم مرغه. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ، باعث قهوه ای شدن Browning سطح خمیر می شه و چربی موجود در زرده خمیر رو براق می کنه. تخم مرغ به کار رفته در رومال چه به صورت کامل و چه زرده یا سفیده به تنهایی، معمولا با آب، شیر یا خامه رقیق می شه. پروتئین موجود در شیر، علاوه بر رقیق کردن به قهوه ای شدن سطح خمیر و چربی موجود در خامه به براق شدن خمیر کمک می کنه. در این دستور می تونید از یکی از دستورهای رومال زیر برای نون گیسو استفاده کنید. 

یک عدد تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب، شیر یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری عسل یا سیروپ
یک سفیده تخم مرغ زده شده به تنهایی 
یک عدد تخم مرغ زده شده + یک هشتم قاشق چایخوری نمک

درصورتیکه منع استفاده از تخم مرغ دارید می تونید از رومال روغن زیتون یا مخلوط آب و پودرکاستارد استفاده کنید. من از تخم مرغ زده شده و یک قاشق آب استفاده کردم.رومال رو با برس به تمام سطح خمیر بزنید. 

 

بعد از زدن رومال، نون رو به مدت نیم ساعت در در فر گرم شده بپزید. بعد از این مدت اگر روی نون قهوه ای شد و خلال دندون از توش تمیز بیرون اومد یعنی حاضره، در غیر اینصورت ده دقیقه دیگه هم در فر بذارید و دوباره چک کنید. بعد از اتمام پخت، سینی فر رو روی توری خنک کننده بذارید و تا زمانیکه نون کاملا خنک نشده، با چاقو برش نزنید. برش زدن نونِ داغ، بافتش رو خمیری می کنه. 
اینم از بافت نون که متخلخله. این رو بدونید که وقتی لبنیات در نون بکار بره حفره های کوچیک تری در بافتش تشکیل می شه.نحوه نگهداری نون خونگی بسیار مهمه، حتما بعد از خنک شدن نون رو بسته بندی کنید تا هوا و رطوبت به خودش جذب نکنه. 


دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
پنجشنبه، 26 آبان 1401، 17:40

سلام بهاره جان. من عاشق رسپی های نان سایت شدم. همشون عالین❤️😍
یکم عجله کردم نان خوب استراحت دوم نکرد و بافتش ازهم فاصله گرفت.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 آبان 1401، 05:13

سلام عزیزم،
چقدر عالیه که از پخت نون لذت می برید، خیلی هم خوب شده، نوش جونتون و ممنون از عکس

Roghayehsharifi
دوشنبه، 05 ارديبهشت 1401، 01:54

سلاممم وقت به خیر نماز روزه تون قبول باشه :-* میشه لطفا دستور نان خرمایی کرمانشاه رو بزارید لطفاااا :-\ هر چی گشتم دستور خوبی  پیدا نکردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 ارديبهشت 1401، 04:43

سلام عزیزم،
متاسفانه بلد نیستم

Roghayehsharifi
چهارشنبه، 07 ارديبهشت 1401، 23:19

🥺خب سایتی رو نمیشناسید که داشته باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 ارديبهشت 1401، 06:15

عزیز دلم من نمیشناسم ولی اینستاگرام رو بگردید احتمالا هست هشتگ بزنید تو سرچ
#نان_خرمایی_کرمانشاه

Roghayehsharifi
پنجشنبه، 08 ارديبهشت 1401، 12:53

ممنونم❤

Ala
پنجشنبه، 21 بهمن 1400، 14:00
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 بهمن 1400، 16:42

سلام عزیزم،
نون خونگی حرف نداره چقدر هم بافتش عالی شده و عکستون با سلیقه ست نوش جونتون و ممنون از عکس

H.matin
سه شنبه، 27 مهر 1400، 18:05

سلام بهاره عزیز
من سوالی داشتم و تو گوگل سرچ کردم جوابش رو پیدا نکردم اولین کسی که به ذهنم رسید شما بودی چون همیشه خیلی دلسوزانه و استادانه جوابمو دادی
من نون شیر  درست کردم توی رسپی شیر ۲۷۵ گرم بود با میزان ۳۷۵ گرم ارد که من ۲۶۵ گرم شیر زدم و خمیر یکم چسبندگی داشت که تو رسپی گفته شده بود مشکلی نیست و با چرب کردن دست و ورز دادن رفع شد
ولی وقتی زمان پخت گفته شده تموم شد و نون رو برش زدم داخلی کاملا خمیر بود مثل خمیر وسط بربری شاید یکم بیشتر هم بود میزان خمیر بودنش  مشکل کارم کجاست؟
چون چند باری اقدام کردم به نون پختن ولی هر بار خمیرم خیلی چسبناک بود این دفعه فکر میکنم خیلی خوب بشه ولی نشد😥 ممنون از وقتی که میزارین ...

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 مهر 1400، 18:45

سلام عزیزم،
من تا دستوری رو درست نکنم نمی تونم دقیق بگم ولی در کل علت خمیر شدن بی کیفیت بودن خمیر مایه، خوب ورز ندادن، استراحت ناکافی و دمای غیر دقیق فره.

H.matin
سه شنبه، 27 مهر 1400، 20:46

ممنون از راهنماییتون😘

وفا
دوشنبه، 22 شهریور 1400، 12:12

استاد عزیز روزتون زیبا
نون گیسو خانگی
بسیار خوش طعم و دلبرانه
مثل همیشه سپاس بیکران که هستید
نظر شما را خواستارم
بهترینها را برایتان آرزومندم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 شهریور 1400، 13:15

سلام عزیزم،
نون خونگی حرف نداره آفرین به هنر و همتتون نوش جان وممنون از عکس

وفا
دوشنبه، 22 شهریور 1400، 14:43

چه حسی بهتر از تعریف شما از نتیجه کار

صفورا
شنبه، 13 شهریور 1400، 19:19

سلام عزیزم..چرا شکل روی نان از هم گسیخته میشه؟من شیرین تر دوست داشتم شکر رو یک دوم پیمانه زدم..طعم و بافت و درجه برشتگی ش رو دوست داشتم...بیست دقیقه در فر برقی دما ۱۸۰ طبقه دوم ..البته من باید از سینی خود فر استفاده کنم در غیر این صورت زیرش رنگ نمیگیره و روی کار میسوزه....ممنون میشم راهنمایی کنید ...عکس اول بافت نان ...عکس دوم شکل ظاهری نان

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 شهریور 1400، 13:07

سلام عزیزم،
نون خانگی حرف نداره آفرین که زحمت کشیدید و درست کردید. میزان استراحت با توجه به دمای هوا و جنس مخمر متغیره و عدد گفته شده در دستورها تقریبیه استراحت دوم رو کوتاه تر کنید. ضمن اینکه هر چه نون ها کوچک تر باشه زیباتر می شن.

Masood
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 06:35

با سلام و تشکر از دستور کامل و جامع شما

من نون رو مطابق دستور پختم. مزه اش خیلی خوب شده، اما ظاهرش چندان جالب نشد. به نظرتون اشکال کارم کجا بوده؟

یه سوال دیگه هم داشم. موقع ریختن خمیر مایه در شیر، باید خمیر مایه رو اونقدر بزنیم تا کاملا حل بشه یا صرفا فقط در حدی میزنیم که خیس بشه؟

باتشکر

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 15:50

سلام،
در حدی هم بزنید که خیس شه کافیه،
ظاهر کار دو مشکل داره یکی اینکه ریسه ها رو خیلی کوتاه گرفتید، دوم اینکه دمای فر غیراستاندارد بوده فر گازیه یا برقی؟

Masood
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 17:20

فر گازی هست. من روی ۱۹۰ درجه گذاشتم و طبق توصیه شما سینی شیشه ای انتخاب کردم و دو کاسه پر از آب در طبقه پایین قرار دادم.  بعد از ۲۰ دقیقه بعد از تست با خلال دندان و اطمینان از پخت کامل، فر رو خاموش کردم و نون رو در آوردم. اما متاسفانه قسمت زیرین نون یه مقدار سوخت.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 19:55

فر گازی حتما و حتما نیاز به دماسنج فر جنس خوب داره، حتما یکی تهیه کنید و تا اون موقع دما رو ده درجه برای پخت نان ها کمتر بذارید. از سینی شیرینی پزی گفتم استفاده شه نه شیشه ای!
سینی رو روی توری قرار بدید، توری رو طبقه وسط

Masood
سه شنبه، 26 مرداد 1400، 06:23

ممنون از راهنماییتون

خورشید
شنبه، 26 تیر 1400، 06:43

سلام وروزتون بخیر
این هم برشی ازنون گیسو

خورشید
شنبه، 26 تیر 1400، 07:21

توعکس تیره بنظرمیاد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 تیر 1400، 14:22

مرسی خورشید جان از عکس،
متاسفانه بافت نون شما یکدست نیست که یا خمیرمایه کهنه بوده، یا دمای فر دقیقه نبوده اگر فر گازیه حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب استفاده کنید و اگر برقیه تنظیم رو چک کنید. یا میزان استراحت صحیح نبوده مدت زمان نوشته شده در دستورها تقریبیه و بسته به دمای محیط و نوع خمیرمایه تغییر می کنه پس معیار رو دو برابر شدن در نظر بگیرید.

خورشید
يکشنبه، 27 تیر 1400، 01:51

ممنون ازراهنماییتون
خمیرمایه توشیر حدودده دقیقه پف کرد
دمای فرنسبتا درسته ،حجم خمیرتواستراحت اول2برابرشد چون دیروقت بودخمیرو تاصبح تویخچال گذاشتم وصبح پختم.تواستراحت دوم هم حسابی خمیروراومده بود.خیلی خمیرخوش دستی بودوکلا پخت این نون برام لذت بخش بود.میشه اشکال کارم ازتویخچال موندن خمیرباشه؟!!؟؟
ببخشیدخیلی سوال کردم.نون پختن رودوستدارم ومیخوام باسایت وراهنمایی شماحرفه ی نون بپزم
سپاسگزارم که برام وقت میزارید🌹🌹🌹

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 تیر 1400، 17:32

سلام عزیزم،
ببینید درسته که خمیرتون تو استراحت اول دو برابر شده ولی باید به محض دو برابر شدن پف رو بگیرید و یا فرم بدید یا در یخچال بذارید. یعنی بعد از دو برابر شدن بیشتر نمونه.
دمای فر رو ده درجه بیشتر کنید اگر اطمینان ندارید. نون ها رو لاغرتر و کوچک تر درست کنید که پخت بهتر انجام شه.

خورشید
جمعه، 25 تیر 1400، 06:00

سلام خانم بهاره ی عزیزم ازتون بینهایت بابت اموزشهای  خوبتون درسایت بی نظیرتون سپاسگزارم
برای اولین بارنون گیسو پختم خودم خوشم اومدفقط به نظرم بافتش یکم مرطوب بود هرچندحدود50دقیقه توفربود.بنظرم نان من زیادی تپلی بود😀ممنون میشم نظرتونو بفرمایید
ارادتمندم ودوستون دارم🌹🌹🌹🌹

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 تیر 1400، 08:29

سلام عزیزم،
نوارهای خمیر رو کوتاه گرفتید برای همین نون توپولی شده و خوب نتونسته بپزه، حتما در فر خانگی نون رو باریک درست کنید تا کاملا مغزپخت شه.

خورشید
جمعه، 25 تیر 1400، 10:37

خانم وحید عزیزم بعدازخنک شدن اون یه مقداررطوبت روهم نداشت.کمتراز4پیمونه آردبرد.وشب تاصبح هم خمیرم تویخچال موندوفرداش پختم.ازیه برشش عکس گرفتم واستون ارسال نمیشه.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 تیر 1400، 15:41

خب خوشحالم که مشکل رفع شده، فکر کنم فردا می تونید مجدد عکس بذارید.

Tahurazar
دوشنبه، 07 تیر 1400، 17:11

شف بهاره خیلی ممنونم از دستورات خوبتون , منِ ۱۴ ساله حدود یک سال هست از موقع پیدا کردن سایت شما علاقمند به شیرینی و کیک پزی شدم در حدی که الان سفارش کیک تولد های خانواده رو خودم میگیرم , من موفقیتم رو مدیون شما هستم🌷🌷🌷🌸

Tahurazar
دوشنبه، 07 تیر 1400، 17:13

البته یکی از عکس ها که نون گیسو رو قبل از برش داخلش نشون دادم حذف شد در ارسال

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 تیر 1400، 17:45

سلام عزیزم،
واقعا خوشحالم که هنرمندی مثل شما از کاربران سایته، نونتون هم عالی شده موفق باشید

sepid014
شنبه، 08 خرداد 1400، 06:53

سلام
من چند دفعه درست کردم. وقتی کره را با تخم مرغ مخلوط می‌کنم می‌ریزم تویش بهتر می‌شود الآن مثل نون فانتزی شده. موقع پیچیدنش هم به خاطر چرب بودن نمی‌چسبید ولی خیلی نازک می‌شد.
وقتی شکر را اول می‌ریختم از همان اول خمیر خیلی چسبناک می‌شد منم هی آرد می‌زدم رویش تا جایی که دیگه نمی‌چسبید. البته ممکن است به خاطر این باشد که این دفعه آرد کیک به جای نان زدم.
یک چیز دیگه: من ۵ دقیقه با ۱۸۰ بعد ۱۵ دقیقه با دمای پایین‌تر می‌پزم. وگرنه روی نون می‌سوزه. (با فر ماکروفر، برای کیک ۱۵۵ و برای کوکی ۱۷۵ می‌گذارم).
عکس‌ها: یکی بدون رومال، یکی با رومال تیره، یکی با رومال روشن.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 خرداد 1400، 13:23

سلام عزیزم،
بهترین حالت اینه که از آرد نون فانتزی استفاده کنید که آرد زیاد نبره و خشک نشه. چون این نان شکر خیلی کمی داره و چسبندگی از شکر نیست، از جنس آرد شماست. در مورد دما برای مایکروویو باید ده تا پونزده درجه بسته به مارک مایکروویو از دما کم کنید و کار درستی کردید. معمولا تخم مرغ رو با آب مخلوط می کنند.

somaye mirdar
پنجشنبه، 16 ارديبهشت 1400، 19:56

سلام بهاره جون ، مثل همیشه بهترین رسپی هارو برامون انتخاب میکنی ممنون واقعا خمیر بسیییار راحت و خوش دستی بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 ارديبهشت 1400، 14:32

سلام عزیز دلم،؛
واقعا عاشق هنرتم، استعداد شیرینی پزیت عالی، استعداد عکاسیت عالی تر آفرین واقعا

رباب سلطانی
چهارشنبه، 11 فروردين 1400، 07:53

سلام بهاره جون
سال نو مبارک
ممنون از این رسپیتون، من اولین بار هست که نون میپزم، هم بافتش و هم طعمش خیلی عالی شد
کلی ذوق کردم ❤️

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 فروردين 1400، 15:37

سلام عزیزم،
به به واقعا عالی شده چه رنگ و رویی هم داره کیف کردم، نوش جونتون و ممنون از عکس

ژیلا
سه شنبه، 03 فروردين 1400، 08:53

سلام استاد عزیزم. سال نو مبارک. براتون بهترینها رو در سال جدید آرزو میکنم.
امروز نون شیرمال رو با دستور بینقص شما پختم، بافتش خیلی سبک و ابری بود و خیلی خوشمزه تر از بیرون. من خمیر رو بعد از یکساعت و نیم برداشتم، ولی به نظرم یه کم بوی ترشیدگی میداد. بعد از بیست و پنج دقیقه از فر بیرون آوردم. وسط نونا خودش تیکه شد، ولی بافتش کاملا منسجم شده بود. ممنون میشم ایراد کارمو بگین.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 فروردين 1400، 13:08

سلام عزیزم،
عزیزم میزان استراحت بسته به جنس خمیرمایه و دمای هوا متغیره همیشه بعد از یک ساعت چک کنید هر وقت دو برابر شد کافیه و بردارید علت بوی خمیر و تیکه ای شدن استراحت طولانیه

نیکان مقدم
چهارشنبه، 06 اسفند 1399، 13:58

سلام خانوم وحید عزیز. 
روزتون به خیر و خوشی. 
ضمن تشکر از زحماتتون، من نون گیسو رو با دستور خوب و دقیق شما درست کردم. حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه ورز دادم، چون هر بار که وسطش‌و باز می‌کردم، حبابِ خیلی کمی روی خمیر بود و بالاخره هم مثل عکس شما، پرحباب نشد، ولی من دیگه ورز ندادم تا زیادی نشه‌ و گذاشتم تا خمیر وربیاد. دو ساعت بعد دو برابر شده بود. وقتی می‌خواستم ببافم، وسط بافتن چند دقیقه فاصله افتاد.  وقتی برای بار دوم توی سینی (شیرینی‌پزی) گذاشتم تا وربیاد، شکل بافت، بعد از وراومدن، در قسمت بالاش، به‌هم ریخت و باز و پخش شد و بعد از پخته شدن هم بیشتر وارفت و شکل گیسوش‌و از دست داد. وسط نون هم خمیر شده بود. 
من از خمیرمایه‌ی دکتر اوتکر استفاده کردم و سینی شیرینی‌پزیم هم سایز ۲۵ در ۳۵ بود. فکر کردم شاید سایز سینی برای این حجم از مواد کوچیک بوده و شاید خمیرو باید دو قسمت می‌کردم و دو بار می‌پختم. ضمن اینکه طول هر کدوم از رول‌های بافت‌و هم ۳۰ سانت بود. 
خیلی ممنون می‌شم که راهنمایی بفرمایید تا اشکال کارم‌و بفهمم. ‌با تشکر فراوان.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 اسفند 1399، 20:37

سلام عزیزم،
ورز زیادی خمیر رو خراب می کنه، خمیر رو فقط ده دقیقه ورز بدید. اگر خمیرمایه رو در مایعات ریختید و کف کرده اشکالی نداره حباب ها بزرگ نباشه در واقع با ورز زیاد خمیر رو خراب کردید. باقی مشکلاتی که فرمودید ایجاد شده.

Mohammad
پنجشنبه، 04 دی 1399، 09:19

سلام شف عزیز
همانطور تو عکس میبینیم این دو نون ترک های خیلی عمیقی داره...مثلاً در اولی یجورایی اون راه راه های خمیر پف چندانی نکرده و جذب خمیر پایینی شده.
و در دومی هم نون از وسط بسیار باز شده و اون فرم گیسو بودنش رو از دست داده...میتونید راهنمایی کنید ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 دی 1399، 11:07

سلام،
خشک بودن خمیر و اضافه کردن آرد بیش از اندازه، استراحت کم یا زیاد و دمای بالای فر خمیر رو دِفرمه میکنه

Roghayehsharifi
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 11:37

سلام من عاشق سایت شما هستم....
مدت زیادیه که سایت شما رو دنبال میکنم ولی این اولین باره که امتحان میکنم  همه چی عالیه اگه میشه در مورد بافتش نظر بدید ممنون میشم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 17:15

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از سایت راضی هستید و دنبال می کنید، در عکس که نونتون عالی شده امیدوارم طعمش هم مورد پسندتون باشه.
موفق باشید

گیس گلابتون
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 08:46

سلام خانم وحید گرامی
من برای بار دوم نان گیسو را با روغن مایع درست کردم، نصف پیمانه، مزه اش قابل قبول است، البته به اندازه رسپی شما خوشمزه نیست. مشکلی که دارد این است: بعضی جاها انگار خمیر است. نمی دانم آیا این دستور را نباید با روغن مایع درست کرد یا مدت پخت کم بوده؟ ممکن است مرا راهنمایی کنید؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 07:07

سلام عزیزم،
کیفیت نون با روغن مایع متاسفانه پایین میاد ولی نپختن به دلیل استراحت ناکافی یا پخت کوتاهه، این بار به رومال کمی آب اضافه کنید که نون دیرتر رنگ بگیره و بتونید طولانی تر بپزید. از خمیرمایه جنس خوب استفاده کنید که بافت نون در استراحت باز شه و حواستون باشه حتما در طول استراحت حجم خمیر دو برابر شه.

گیس گلابتون
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 09:47

سپاسگزارم. لطف کردید

Mary☘
دوشنبه، 17 شهریور 1399، 15:15

با سلام خیلی ممنون از این دستور بی نظیرتون
با وجود این که بار اولم بود و ورز دادن هم خیلی بلد نیستم ولی بافت نونم خیلی خوب بود
فقط ۵ دقیقه اخر ، المنت بالایی اون توسترم رو روشن کردم که روش بیشتر بپزه اما فک کنم نباید این کارو میکردم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 شهریور 1399، 18:17

سلام عزیزم،
نونتون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
گریل رو این بار کوتاه تر روشن کنید.

Mary☘
دوشنبه، 03 آذر 1399، 07:20

سلام آیا میشه از آرد کامل برای پخت این نون استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 03 آذر 1399، 09:04

بله عزیزم می شه ولی از لطافتش کم می شه.

گیس گلابتون
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 16:32

سلام خانم وحید گرامی
نان خوشمزه ای شد. همه چیز به اندازه. ممنونم. یک سوال از خدمتتان دارم: برای پختن نان، من یک کاسه آب کنار سینی میگذارم. کف فر نمیگذارم. می ترسم بر اثر حرارت بشکند، ولی شما نوشته اید کاسه را کف فر بگذارید. اگر این کار را بکنیم، کاسه نمی شکند؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 18:01

سلام عزیزم،
اول اینکه نونتون عالی شده حسابی در پخت نون وارد شدید آفرین بهتون و ممنون از عکس
کاسه کف فر نمیشکنه خیالتون راحت ولی کنار سینی هم مشکلی نداره باشه.

sahar71
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 03:38

سلام بهاره جون اینم نون گیسو من با دستور عالی شما
واقعا بافت نرم و عالی داره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 07:57

سلام سحر جان،
عزیزم خیلی خوشحالم که به پخت نون سالم خونگی علاقه مندید. عالی شده نونتون نوش جان و ممنون از عکس

Anna
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 19:21

سلام بهاره جون
این نون گیسوی پخت من با رسپی عالی شما دست تون درد نکنه موقع پختش خونه اکنده از بو وعطر خوب شیرینی بود .بسیار بسیار سپاسگزارم وهرجا رسیدم وخواستم به دوستداران شیرینی پزی محبت کنم سایت خوب شمارا معرفی کردم
پایدار ومانا باشید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 خرداد 1399، 08:56

سلام عزیزم،
شرمنده می کنید، خیلی خیلی لطف دارید، خیلی خوشحالم سایت براتون مفیده و راضی هستید، نونتون هم عالی شده از بابت معرفی سایت هم بسیار ممنونم

Negar77
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 17:48

سلامی دوباره اینقد این نون در حین آسونی خوشمزههه و خوش عطر و باب میل همس به درخواست دوباره خونواده دوباره درستش کردم بهاره جونم یه سوال بهبود دهنده ۵۰۰ اس رو برای همه نون هایی که آموزش دادین از جمله این نون میشه استفاده کرد ؟ و اینکه نقش بهبود دهنده دقیقا چی هست توی بافت نون تاثیر داره یا اینکه از بیات شدن جلوگیری میکنه و مدت نگهداری رو افزایش میده؟ خیلی ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 17:51

سلام عزیزم،
در تمام نون ها به اندازه یک درصد حجم آرد می شه استفاده کرد، برای بهبود بافت نون استفاده می شه. در ماندگاری تاثیر داره ولی چشمگیر نیست و نان خانگی رو هر بار باید گرم کنید و کلا دو سه روز ماندگاره.

Negar77
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 18:14

خیلی خیلی ممنونم ازتون بافت این نون که خیلی عالیه

Negar77
سه شنبه، 20 خرداد 1399، 15:52

بهاره جونم سلام
نمیدونم چجوری بابت این همه خوشبختی برای آشنا شدن با شما و سایت فوقالعادتون تشکر کنم  این از نون گیسو خوشمزه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 خرداد 1399، 17:13

سلام عزیزم،
واقعا شرمنده می کنید، هنر خودتونه که انقدر با سلیقه همه چیز رو درست می کنید امیدوارم همیشه سلامت باشید و مشغول شیرینی پزی

مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 15:35
مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 15:38

سلام شف عزیز ممنون از دستور عالیتون
من نون رو به شکل بیضی درست کردم که بتونم برش بزنم وبین اون رو کره و مربا بزنم
همسرم راحت تر تو این شرایط کرونا در محل کارش استفاده کنه
سپاسگزارم مهربانو سلامت و شاد باشید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 15:53

به به عالی شدن چه خوشرنگم هستن واقعا آفرین و ممنون از عکس

مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 15:58

برای رومال از تخم مرغ کامل استفاده کردم
ممنون از لطف و محبت سما

M.h
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 16:41

سلام ، من خمیر رو با همین دستور درست کردم با وجود اینکه ۴ پیمانه ارد استفاده شد ولی بازم خمیر چسبناک موند و موقع ورز دادن به دست و صفحه کار میچسبید و قابل فرم دادن نبود مجبور شدم تو قالب بذارم برا پخت و تقریبا بافت لطیفی داشت وقتی پخته شد
اشکال کارم از کجا ممکنه باشه که خمیر درست عمل نیومد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 19:36

سلام،
خوشحالم که پخت نون رو امتحان کردید، اول از همه این رو بدونید که جنس آردها بسیار متفاوتن و بسته به میزان سبک بودن آب جذب می کنند. هر چقدر آرد سبک تر باشه کمتر آب رو در خودش نگه می داره و چسبناک تر می شه و خمیر آرد بیشتری می بره. پس ممکنه خیلی بیشتر از مقدار گفته شده در دستور آرد به کار بره. بهترین گزینه استفاده از آرد جنس خوب برای این کاره از لوازم قنادی های معتبر آرد مخصوص نون یا آرد گرگان تهیه کنید.
نکته بعدی ورز دادنه، روی سطح کار رو آرد پاشی کنید و خمیر رو با حوصله پنج تا ده دقیقه یعنی تا جائیکه اصطلاحا به لطافت لاله گوش برسه ورز بدی. ورز مناسب خمیر رو منسجم و بافت نون رو عالی می کنه.

معصومه1993
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 17:05

سلام من این نونو درست کردم بسیار نرم وعالی شد.مرسی ازدستورات بی نقصتون.فقط موقع خوردن ی حالت لاستیکی ماندد داره مشکل ازکجاست؟
درضمن من 4لیوان ارد روکامل زدم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 18:22

سلام عزیزم،
علت لاستیکی شدن خمیر عدم ورز کافی، ضعیف بودن خمیرمایه، عدم استراحت کافی (حتما دو برابر شود) می تونه باشه.

Nooshin
جمعه، 29 فروردين 1399، 13:03

سلام بهاره خانوم،نون خیلی خیلی خوبی هست واقعا عالی بود،فقط خدا کنه از نظر شما بافتش خوب شده باشه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 فروردين 1399، 16:05

سلام عزیزم،
به نظر من عالی شده واقعا نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nargesi
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 17:53

درود بر شما
مرسی بابت دستورات عالی شما
ما فر نداریم تمام دستورات شما رو توی ماهیتابه برقی درست میکنم
نون وسطی رو توی ماکروفر گذاشتم اصلا خوب نشد طعمش عالی ولی بافتش سفت شده اون دو تا توپولی ها توی ماهیتابه گذاشتم و عالی شده

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 18:59

سلام عزیزم،
چه عالی که در ماهیتابه تونستید خوب دربیارید نوش جونتون باشه

Bahar99
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 09:53

سلام
واقعا دستورتون فوق العااااده بود
من با دستورای زیادی نون درست کرده بودم هیچکدوم خوب درنمیومدن با این دستور واقعا نونم عاااالی شد...فقط چون من تو توستر پختم و فضا کم داشتم خمیرمو نتونستم زیاد پهن کنم و بافتش یکم بهم ریخت....
چندتا سوال داشتم اول اینکه گفتید تو فر برقی آب نمیخواد بزاریم توستر هم شامل همین مورد میشه؟
دوم اینکه با همین دستور میتونیم نون همبرگر و نون باگت درست کنیم و شکر رو حذف کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 10:30

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نوش جونتون و ممنون از عکس
 متاسفانه امکان پخت نون همبرگری و باگت و کلا نون های غذایی با این دستور نیست.
برای توستر هم حتما ظرف آب بذارید در کیفیت نون بسیار موثره.

کوکب
شنبه، 23 فروردين 1399، 17:33

سلام خانم وحید
سپاس برای دستور عالیتون
نون گیسو من برای اولین بار، البته من داخل یکیش کاکائو گذاشتم و یکی رو با کشمش متناسب با ذائقه بچه ها

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 18:10

سلام عزیزم،
چقدر عالی شدن واقعا آفرین بهتون که همت کردید و نون خونگی پختید.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Faezekosar
جمعه، 22 فروردين 1399، 11:39

سلام بهاره جون.خیلی ممنون از آموزش عالیتون.واقعا این همه نکته سنجی علاقه منو به شیرینی پختن چند برابر کرده ....
این عکس نون منه که فکر کنم ترکهاش بزرگ شده.چند تا مسئله:یکی اینکه من شکرو دوبرابر کردم.زمان ورز اولیه ام یکم زیاد شد و خمیرم جمع نمیشد و با چاقو که تست میکردم حبابهاش خوب نبود .شاید ۱۵ دقیقه یا بیشتر شد.
استراحت یکساعت در کابینت پکیج آشپزخونه و چون خوب ور نیومد یکساعت هم در فربرقی با دمای۳۰درجه و یک کاسه اب گذاشتم که دوبرابر شد.استراحت دوم هم ۴۵ دقیقه در فربرقی با همون شرایط که خیلی بعد از استراحت دوم حجیم شد(عکس رو ارسال کردم)
سینی تیره استفاده کردم با کاغذ روغنی
فربرقی
دما۱۸۵درجه که در مدت ۱۵ دقیقه نون حاضر شد ولی ترکهای بزرگ برداشته
بنظر شما علت ترکها دمای بالاس یا ورز زیاد یا استراحتهام‌مشکل داشته؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 13:02

سلام عزیزم،
ترک های روی نونتون کاملا طبیعین اگر در اینترنت سرچ کنید نیمی از تصاویر این ترک ها رو دارند. اما در مورد روند کار ورز ده دقیقه کاملا کافیه وجود حفره کفایت می کنه و نیازی نیست حفره ها بزرگ باشند. ورز و استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه. استراحت اول رو در فر برقی بذارید ولی استراحت نهایی در فر با وجود پوشوندن سینی با نایلون یا پارچه رویه رو خشک می کنه و باعث ایجاد ترک می شه

Faezekosar
جمعه، 22 فروردين 1399، 20:33

مرسی از راهنماییتون.لطف کردین

Azam farshbaf
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 08:08

سلام وقت بخیر
باتشکر بسیار از سایت فوق العاده تون اولین تجربه پخت نان باتوجه به دستور بینقص شما عالی شد. آفرین به مناعت طبع تون که بی هیچ کم و کاستی تمام نکته هارو ذکر می کنید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 09:58

سلام اعظم جان،
عزیزم چه عکس زیبا و با سلیقه ای گرفتید معلومه که بسیار باحوصله و هنرمندید. نون نوش جونتون باشه خیلی خوبه که همت کردید و نون خونگی پختید.
نوش جونتون و ممنون از عکس

فاطمه برنگی
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 12:05

سلام عزیزم ب تازگی عضو سایت شما شدم و برای بار اول نون گیسو با دستور کامل شما درست کردم البته زی حالت دیگه هم فرمشون دادم. دعای خیرم همیشه همراه تمام لحظات زندگیته بانو

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 14:09

سلام فاطمه جان،
خیلی خوشحالم که هنرمندی مثل شما عضو سایت شده، واقعا واقعا عالی و هنرمندانه درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

fateme5
شنبه، 02 فروردين 1399، 21:31

این اولین تجربه ی نون پختن منه،توضیحات شما انقدر کامل و دقیقه که جای هیچ سوالی نمی مونه،خیلی خیلی خیلی ممنونم ازتون
من واسه اولین بار از ماکروفر استفاده کردم و روی ۱۹۰گذاشتم،اما روش یه کوچولو سوخت،اینبار اگه روی ۱۸۰بزارم خوبه به نظر شما یا کمتر بزارم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 03 فروردين 1399، 05:51

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم نون پختن رو شروع کردید و راضی بودید نوش جونتون و ممنون از عکس
در مورد مایکروویو بسته به سایز ده تا بیست درجه باید کمتر بذارید.

M.mahsa
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 19:50

سلام
از پختن این نونا انقدر  کیف کردم و لذت بردم که حد نداره مرسی ازتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 19:54

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید واقعا آفرین و ممنون از عکس زیباتون

Sevda
جمعه، 23 اسفند 1398، 19:55

خیییییلی عالی بود مثل همیشه
البته من ظاهرشو تغییر دادم کشمش هم اضافه کردم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 20:18

واقعا عالی شده عزیزم دستتون درد نکنه و ممنون از عکس، پیچیدنش هم بسیار زیباست.

شروین عطرسایی
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 19:12

سلام خانم وحید. من یه مشکلی که همیشه با درست کردن نون برام پیش میاد اینه.. همونطور که می‌بینید خمیرم همیشه اینجوری تیکه تیکه میشه... هیچوقت یه بافت منسجم پیدا نمیکنه، بنابراین بعد از پختش هم هیچوقت بافت درستی نداره، . این الان بعد از حدود نیم ساعت ورز دادنه. مارک های مختلف خمیر مایه رو امتحان کردم ولی همشون همینجور میشه... ممکنه ایراد کارم رو بفرمایید؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 21:45

سلام عزیزم ایراد کارتون از ورز زیاده. خمیر رو نهایتا باید ده دقیقه ورز بدید هر چقدر ورز بیشتر باشه بهتر نیست. ورز زیاد رشته های گلوتن آرد رو خیلی بلند و خمیر رو تکه ای می کنه. یک بار امتحانی از آرد بسته بندی سوپرمارکتی استفاده کنید شاید آردتون هم مشکل داره و همین دستور رو مو به مو انجام بدید و بیشتر از زمان های گفته شده کار نکنید اگر مشکلی پیش اومد در خدمتم

شروین عطرسایی
جمعه، 23 اسفند 1398، 05:41

خیلی خیلی ممنونم. امتحان میکنم و نتیجه رو میگم.

Sevda
جمعه، 23 اسفند 1398، 15:36

سلام میشه به این دستور کشمش هم اضافه کرد ؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 15:44

بله عزیزم می شه.

ه. محمودی
جمعه، 05 مهر 1398، 13:32

سلام من طبق دستور شما پیش رفتم و همه چیز خوب بود فقط الان بعد از 3 ساعت هنوز خمیر پف نکرده. خمیر مایه ام هم تازه بود و به خوبی کف کرد. مشکل از چی میتونه باشه و چکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 مهر 1398، 14:17

سلام عزیزم،
اگر از خمیرمایه اطمینان دارید، محیطی که خمیر رو برای ور اومدن در اون قرار دادید گرمای لازم رو نداشته به همین دلیل خمیرمایه فعال نشده و ور نیومده، البته بد ورز دادن هم موثره ولی خمیر شما اصلا معلومه هیییچ نغییری نکرده که یا مشکل از خمیرمایه ست یا از دمای محیط.
باید فر رو 180 روشن کنید، اجازه بدید داغ شه و بعد خاموش کنید و کاسه رو در فر بذارید. اگر فر برقی دارید که روی دمای 35 درجه تنظیم می شه روی 35 بذارید و همونطور که روشنه کاسه رو 45 دقیقه برای تخمیر در فر بذارید. مارک خمیرمایه رو هم عوض کنید.  

Far_zaneh
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 19:59

چونه های نان رو کوچکتر گرفتم . ۳ تا نون درست کردم . بافتش لطیف و سبک بود . ممنون از توضیحات کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 20:20

کیییف کردم فرزانه جان، عجب نون هایی چه خوشگل پیچیدید و چه عکس با سلیقه ای.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

ناهید21
شنبه، 26 مرداد 1398، 11:45

خمیر نان گیسو به فرم نان بریوش کلاه دار !

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 مرداد 1398، 18:25

چه ابتکار بامزه ای ناهید جون، بسیار هم عالی شده عزیزم
نوش جونتون باشه

ناهید21
جمعه، 25 مرداد 1398، 09:12

سلام
این نون ها و با آرد گندم کامل( آرد حاصل از آسیاب سنگی) پختم
رومال هم نزدم!
اما به غایت خوشگل و لطیف و معرکه شدن
بینهایت از آموزش هاتون ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مرداد 1398، 14:49

سلام ناهید جان،
واقعا عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه خیلی هم شیک پیچیدید.

ناهید21
جمعه، 10 خرداد 1398، 10:55

با تشکر از زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 14:29

ناهید جان چقدر جالب و بامزه نون رو پیچیدید خیلی عالی شده عزیزم. نون خونگی حرف نداره نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

بهمن رستم پور
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 18:56

سلام . من و همسرم اولین باره از رسپی های این سایت استفاده میکنیم و این نون رو انتخاب کردیم ، واقعا خیلی خوب دراومد ، انتظارشو نداشتیم اینقدر خوب در بیاد ، با کنجد و دانه چیا تزیین کردیم . خیلی ممنون از شما ، البته با توجه به تاریخچه این سایت و تاریخ این پست ، تعداد دستور پخت ها خیلی کمه ، نمیدونم چرا ، تنوع خیلی کمه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 19:42

سلام،
نونتون عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون، نوش جونتون

در مورد پست های سایت، روند نوشتن هر پست به این صورته که ابتدا کتاب های منبع شیرینی پزی رو در مورد اون مبحث مطالعه و نکات و در صورت داشتن تاریخچه مطالب رو جمع آوری می کنم، بعد از سایت های معتبر تعدادی دستور رو انتخاب و بعد از مطالعه دستورها و پرسش و پاسخ کاربران و نُت برداشتن، پنج دستور رو انتخاب می کنم، مواد اولیه رو تهیه می کنم و این دستورات رو میپزم و با در نظر گرفتن نکات فنی و نظرات اطرافیان بهترین دستور رو انتخاب می کنم و در صورت نیاز تغییراتی میدم. بعد از اتمام مرحله مطالعه و ترجمه و جمع آوری نکات و انتخاب دستور، نوبت به روند پخت مجدد و عکاسی، ادیت عکس ها، نوشتن متن آموزشی، ادیت متن و نشر آموزش می رسه که متاسفانه این پروسه زمان بر بوده و تا امروز فقط 150 پست در سایت گذاشته شه. ضمن این روند پاسخ به سوالات کاربران هم انجام می شه و کل این قضایا توسط یک نفر یعنی بنده اجرا می شه.  

MH
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 05:12

ممنون از زحمات بی دریغتون
و متشکر از لطف و محبت شما

ناهید21
پنجشنبه، 19 ارديبهشت 1398، 23:48

سلام و درود بر شما
بیشتر از هر کاری عاشق نون پختن هستم
و نتیجه دلخواهمو با کلاس درس شما گرفتم،سپاس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 05:12

سلام ناهید جان،
چقدر عالی که به نون پختن علاقه مندید و خیلی خوشحالم که نتیجه دلخواه رو گرفتید.
خسته نباشید و ممنون از عکس

fataneh
سه شنبه، 11 دی 1397، 15:51

سلام بهاره عزیز.ممنونم از اموزشا ونکاتی که یاد دادی .کلی از اینستا وتلگرام پکیج اموزشی گرفته بودم ولی هیچوقت نونی درست نشد.
با اموزشای خوبت نون گیسو درست کردم.خیلی خوشحالم.یه دنیا تشکر

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 دی 1397، 16:54

چقدر عالیه که همت کردید و نون خونگی درست کردید، واقعا عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

نازگل
شنبه، 24 آذر 1397، 09:25

سلام بهاره عزیز.من این نون رو بارها و بارها درست کردم و داخلش رو با خرما پر کردم فقط بعضی اوقات بعد از اینکه از فر خارج میکنم روش چروکیده میشه. علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 آذر 1397، 10:06

سلام نازگل جان،
عزیزم چقدر عالی فرم دادید خیلی خلاقانه و زیباست آفرین به شما و ممنون از عکس.
در مورد ترک ها حتما دماسنج فر تهیه کنید، دمای بالا ایجاد ترک روی خمیر می کنه و برای استراحت اولیه خمیر رو بعد از یک ساعت مداوم چک کنید و وقتی دو برابر شد بردارید، استراحت بیش از حد هم ایجاد ترک روی خمیر می کنه

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 06:03

ممنونم از لطف شما.لطفا یک بار دیگه عکسها رو ببینید. ترک نمی خوره چروکیده میشه.عکسی که از نزدیک گرفتم اونی که روش چروکیده شده.البته خمیر من  ساعت طول می کشه تا حجمش 2 برابر شه.مرسی که با حوصله پاسخ سوالاتم رو میدید

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 06:04

خمیرم 2 ساعت طول میکشه تا حجمش 2 برابر شه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 آذر 1397، 06:36

ببخشید نازگل جان من بد منظورتون رو متوجه شده بودم، چروکیده شدن به علت مدت زمان پخت کمه. یعنی نون بطور کامل پختش صورت نگرفته، استحکام لازمه رو نداره. این رو بدونید که مدت زمانیکه در دستورها نوشته می شه تقریبیه و بسته به فر فرق داره پس این بار نون رو طولانی تر بپزید. در فصل هایی هم که کولر در خونه روشنه، اگر و اگر نون مثل این روی سینی پخت می شه و در قالب نیست، در فر خاموش با درِ باز نون رو خنک کنید نه بیرون از فر.
homa
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 15:10

سلام شف بهاره عزیز بادستورعالی شمابازهم این نون شگفت انگیز رودرست کردم چه نونی اونقدربزرگ شده بودکه توکادرجانشدمجبورشدم نصفش کنم بایک طعم کره ای وعالی همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 19:25

واقعا چه نونی شده هما جون چقدر عالیه انقدر همت دارید و زحمت می کشید آفرین بهتون و ممنون از عکس

Azi
شنبه، 10 شهریور 1397، 16:07

سلام
من برای اولین بار نان پختم و با کمک سایت عالی شما تجربه بسیار لذتبخشی بود. ضمن تشکر از شما لطفا ایراداتش را بگویید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 شهریور 1397، 16:47

سلام عزیزم،
بسیار با کیفیت و خوشرنگ شده و بافتش عالیه واقعا آفرین بهتون و نوش جان. فکر می کنم دمای فرتون زیاد بوده تَرَک روی نون زیاد شده حتما دماسنج فر تهیه کنید.
بسیار عالیه و ممنون از عکس

topeli
جمعه، 19 مرداد 1397، 22:20

سلام بهاره جون نون گیسو درست کردم فقط احساس کردم صبح روز بعد یه حالت بیات شده ای داشت خیلی تازه نبود میدونید دلیلش چیه ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 05:33

خیییییلی عالی شده واقعا معلومه در زمینه شیرینی پزی بسیار با استعداد و توانمند هستید. آفرین به شما و ممنون از عکس.
متاسفانه نگهداری نون های خونگی به دلیل نداشتن مواد افزودنی و نگهدارنده کمی سخته حتما باید نون رو بعد از خنک شدن کامل باید در کیسه فریزر بذارید، درش رو محکم ببندید و بعد اون رو در ظرف دردار نگهداری کنید و قبل مصرف کمی گرم کنید. اگر بیش از دو روز می خواید نون رو نگهدارید باید برای بهتر موندن در فریزر بذارید. در صورتیکه منزلتون گرم نیست، نون های حجیم در دمای محیط بهتر از یخچال می مونن.

محمدمهدی
چهارشنبه، 04 دی 1398، 20:02

اینا چقد خوشرنگ. چ رومال زدید، روش.؟ گریل هم روشن کردین؟

مهناز ت
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 12:54

اولین تلاش من برای نون پختن با دستور خوب شما نتیجه داد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 15:21

مهناز جون نونتون واقعا عالی شده آفرین به شما که اولین بار انقدر خوب و بی نقص در آوردید. خسته نباشید و ممنون از عکس

مهناز ت
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 05:10

بهاره جون ممنونم عزیزم نظر لطفته. یه سوال دارم. اگه بخوام مقدار مواد رو نصف کنم همه چی باید نصف بشه؟ مقدار خمیرمایه هم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 05:14

آره عزیزم،
برای نصف کردن میزان مواد، تک تک مواد اولیه بدون استثنا باید نصف شه حتی خمیرمایه

Feri
شنبه، 21 بهمن 1396، 10:59

من از وقتی سایت شما رو دیدم کلی ایده گزفتم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 بهمن 1396، 18:59

عزیزم ماشالا خودت هنرمندی چقدر این نون ها عالی شده آفرین به شما

مجید
چهارشنبه، 13 دی 1396، 06:42

سلام و روز بخیر.
ممنون بابت راهنمایی هاتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 دی 1396، 07:37

چقدر عالی و حرفه ای، حرف ندارن ممنون از عکس های زیبا

homa
سه شنبه، 16 آبان 1396، 14:53

باسلام به استاد عزیزوگرامی این نون گیس بافت واقعاعالیه شمابهترین استادهستیدچون کامل واضح وصحیح درس میدین وحتی نکات اشپزی روهم دردرس میگین که این خیلی مهم هست همواره اززحمات شما سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 19:14

به به چه رنگی عطرش تا اینجا داره میاد دستتون درد نکنه

مجید
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 08:27

سلام و درود
مثل همیشه عالی و کامل توضیح داده بودید.
این نان را پختم و تجربه خیلی خوبی بود.
فقط چندتا سوال : اول اینکه آیا میشه با اضافه کردن شکر مثلا 1 پیمانه ، این نان را شیرینتر کرد یا مشکل خاصی پیش میاد؟؟ هدفم نان شیرمال هست
دوم اینکه من همیشه با کف کیک یا نان که میپزم مشکل دارم. یعنی بیش از حد برشته میشه. البته من این نان را توی ظرف شیشه ای پیرکس گذاشتم و به کاغذ روغنی هم چسبید و خارج کردنش سخت شد. برای این موضوع راهنمایی دارید؟؟ ضمن اینکه من دماسنج فر تهیه کردم و دمای فر دقیق تنظیم میشه.
سوم اینکه بافت کیک خیلی خوب و نرم بود اما این نرمی باعث میشد به راحتی از هم پاشیده بشه. آیا این موضوع عادیه یا راه حلی داره؟؟
پیشاپیش ممنون و سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 09:00

با سلام و ممنون از عکس،
1. شکر رو می تونید تا دو برابر اضافه کنید و مشکلی ایجاد نمی شه.
2. برای زیر نون از صفحه سیلیکونی (سیلیکون مَت) یا ورق تفلون استفاده کنید. من خودم همیشه از صفحه سیلیکونی استفاده می کنم، این صفحات به ابعاد مختلف در لوازم قنادی ها به فروش می رسن و قیمتش بر اساس مارک بین ده تا صد هزار تومنه. صفحات سیلیکونی به سایز سینی رولت طراحی شدن اون رو کف سینی بندازید و نون رو روش برای پخت بذارید، هرگز هیچی بهش نمی چسبه و راحت خارج می شه.
3. برای برشته شدن بیش از حد به دو نکته توجه کنید، یکی انتخاب قالب جنس مناسبه. استفاده از پیرکس ایجاد مشکل می کنه چرا که پیرکس گرما رو به شدت به خودش جذب می کنه و در برشته کردن سهم داره.  سعی کنید از قالب های رنگ روشن ولی غیر شیشه ای استفاده کنید، دوم اینکه 5 تا ده دقیقه آخر پخت فر رو خاموش کنید و قسمت بالای فر یعنی گریل رو روشن کنید.
4. از هم پاشیده شدن نون عادی نیست. یا ورز کم داده شده و ساختار نون خوب شکل نگرفته، یا استراحت نون کم بوده و کاملا دو برابر نشده، یا استراحت نون زیاد بوده و بعد از دو برابر شدن باز هم مدت زیادی مونده و بافتش سست شده. یا رطوبت فر زیاد بوده که در این حالت به جای یک کاسه آب دو کاسه بذارید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 03:46

سلام شف عزیز با دستور وتوضیحات شما یه نون بسیار عالی درست کردم،سپاس.البته من به سلیقه خودم بهش فرم دادم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مرداد 1396، 05:21

سلام ناهید جون،
عزیزم واقعا عالیه، آفرین به همت شما و ممنون از عکس!
متاسفانه سایز عکس بسیار کوچیکه و سایت قادر به نشون دادن نیست، اگر براتون مقدوره یک بار دیگه آپلود کنید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 07:01

متاسفانه چون یکبار از پنجره دستپخت استفاده کردم،نمیتونممجدد عکس رو بفرستم،این پنجره برای من باز نمیشه.

نظرات
zohrehjooni
دوشنبه، 10 مهر 1402، 00:53

سلام استاد،در آموزش نونهایی که در سایت گذاشتید ذکرکردید که شیر برای غیرفعال شدن پروتئین وی باید گرم بشه تا حدی که دورش حباب بزنه بعد از روی حرارت برداریم و صبرکنیم دماش در حد ۴۰-۴۲ درجه پایین بیاد بعد استفاده کنیم اما در مورد نون گیسو فرمودین که شیر رو فقط تا حدود ۴۰ درجه گرم کنیم، چرا با هم فرق دارن ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 مهر 1402، 06:27

سلام عزیزم،
این رو هم می تونید به همون روش انجام بدید، بحث نون خیلی مفصله و بسته به حساسیت نون کارکرد فرق داره، حتی نون هایی داریم که شیر رو مستقیم سرد از یخچال می ریزیم و گرم هم نمی کنیم. کلا در بحث قنادی و نانوایی اصلا اینطور نیست که یه قانون برای همه چی جواب بده، هر چی دستور ساده تر باشه قانون ها براش ساده ترن، هر چی پیچیده تر قانون ها سخت تر.

مامان امیرعلی و رها
سه شنبه، 11 بهمن 1401، 14:52

سلام خانم وحید عزیز
ممنون از سخاوتتون بابت تمام نکات
میشه لطف کنید و آموزش نون باگت رو هم بذارید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 بهمن 1401، 19:03

سلام عزیزم،
این سایت فقط برای شیرینی پزی و نون باگت جزو محصولات غذائیه ولی معجزه چاشنی آموزش دادن و عالیه
https://www.instagram.com/mojezeyechashni/

H.matin
جمعه، 14 خرداد 1400، 16:16

سلام خانم وحید عزیز
امیدوارم حالتون خوب باشه
سوالی داشتم از خدمتتون
آیا میتونیم این نون رو داخل قالب لوف بپزیم و بافتش مثل نون تست باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 خرداد 1400، 16:23

سلام عزیزم،
این خمیر قابلیت پخت در قالب لوف رو داره ولی به هیچ وجه بافتش شبیه نون تُست نمی شه و فشرده تره چون نون شیرین غنیه. برای نون تست دستورش رو در پیج معجزه چاشنی جستجو کنید:
https://www.instagram.com/mojezeyechashni/

H.matin
شنبه، 15 خرداد 1400، 19:41

ممنون از وقتی که گذاشتین .

MH
جمعه، 17 بهمن 1399، 09:03

سلام
این بار دفعه چهادم بود که این نان را درست کردم قبلا خوب میشد.
ولی اینبار با وجود مصرف ۳.۷۵ پیمانه آرد، خمیر چسبنده و غیر قابل ورز دادن بود.
یک پیمانه شکر استفاده کرده بودم.
خمیر مایه را هم در شیر فعال کرده بودم.
خمیر سنگین غیر منسجم و متراکم بود.
بعد از ۱/۵ ساعت استراحت اولیه کنار شوفاژ ۱۰ درصد رشد داشت.
در استراحت دوم هم سینی را در کارتن دربسته به همراه ۲ لیوان آب جوش گذاشتم بعد از ۴۵ دقیقه ۱۰ درصد رشد داشت.
در فر هم ۱۰ درصد رشد داشت.
نان خراب شد : خشک، سنگین، کم پخته بود و طعم آردی داشت.
پفکی نرم لطیف ابری مثل سابق نبود.
به نظر شما چرا؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 بهمن 1399، 14:01

سلام به شما،
شکر رو می تونید اضافه کنید ولی اگر بیش از دو برابر می خواید اضافه کنید باید بلد باشید فرمولاسیون رو تغییر بدید. یعنی امکان تغییر شکر رو در نان ها داریم به شرطی که بلد باشیم کل نسبت ها رو تغییر بدیم. چرا؟ چون وزن شکر بسیار زیاده و با زیاد کردن شکر خمیر سنگین می شه، با سنگین شدن خمیر، میزان خمیرمایه گفته شده در دستور توان ور آوردن وزن اضافه رو نداره و نتیجه می شه خوب ور نیومدن. نکته دوم باید بدونید که شکر اضافه زمان استراحت رو اضافه می کنه. یعنی علاوه بر اینکه باید میزان خمیرمایه تغییر میکرده باید میزان استراحت هم بیشتر می شده.
 البته مشکل شما از خمیرمایه کهنه و خوب ورز ندادن هم می تونه باشه ولی با توجه به اینکه دفعات قبل شما نتیجه گرفتید فرض رو بر این می گیریم که به این تکنیک ها وارد هستید و فقط می مونه اضافه کردن شکر. هر وقت خواستید در دستورها تغییر ایجاد کنید قبلش حتما مشورت کنید تا جایی که بلد باشم راهنمایی می کنم.

MH
جمعه، 17 بهمن 1399، 15:30

سلام
ممنون از راهنمایتون‌.
کم و بیش حدس زدم مشکل از شکر اضافه است، چون تنها تغییری که اتفاق افتاده بود ۴ برابر کردن شکر رسپی بود.
خمیر مایه قبل از اضافه کردن به خمیر، فعال شده بود و قبلا در دستورات دیگر موفق عمل کرده بود.
در مورد ورزخمیر، خمیر به قدری چسبنده شده بود   (احتمالا به خاطر شکر اضافه) که عملا ورز دستی صحیح ممکن نبود.
رسپی شما صحیح بوده، من اطلاعاتی در مورد تغییر رسپی نداشتم.
باز هم ممنون از لطف و محبتتون. برای آموزش بی دریغ.
متشکرم

Ziba
سه شنبه، 04 آذر 1399، 06:43

سلام و خسته نباشید،ببخشید من رومال نونمو زرده تخم مرغ و یه قاشق شیر زدم وقتی از فر اومد بیرون خیلی خوب بود و ترد.ولی بعد از چند دقیقه روی نون چروک شد به نظرتون علتش چیه؟رومال زیاد زدم یا اصلا یه چیز دیگه برای رومال انتخاب کنم؟
این مشکلو برای شیرینی دانمارکی که درست میکنمم پیش میاد.ممنون میشم راهنماییم کنید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آذر 1399، 09:38

سلام عزیزم،
چروک خوردن ربطی به رومال نداره و به علت کم موندن در فره. زمان گفته شده در دستورها بسته به نوع فر متغیره و باید طولانی تر بپزید.

MH
جمعه، 02 خرداد 1399، 20:22

سلام
من این نون درست کردم عالی شد ممنون از لطف و محبت شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 خرداد 1399، 07:39

نوش جان،
خوشحالم راضی بودید.

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 09:48

سلام
سینی و کاغذ چرب نکنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 10:30

نیازی به چرب کردن نیست

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 06:24

سلام
اگه به جای ورز دستی بخواهیم از سری خمیر زن همزن استفاده کنیم، مدت ورز دادن و سرعت آن چقدر است؟ از چه ظرفی استفاده کنیم؟
دیگر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
این اولین تجربه من در ورز دادن خواهد بود.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 06:33

سلام،
خمیر گرفتن با همزن دستی خیلی به همزن فشار میاره و اصلا توصیه نمی شه و اون سری برای خمیرهای خیلی شُل مثل بریوش طراحی شده. ولی اگر به هر دلیلی تمایل دارید، دو دقیقه با سرعت کند و 4 دقیقه با سرعت متوسط مخلوط کنید. ظرفتون مهم نیست می تونه پلاستیکی استیل یا شیشه ای باشه. متاسفانه من جز برای بریوش تا حالا از همزن دستیم برای ورز استفاده نکردم نکته دیگه ای نمی دونم.

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 06:52

ممنون از لطف شما

Sarah s
شنبه، 02 فروردين 1399، 15:17

سلام عزیزم من این نونو درست کردم اما اصلن اصلن ور نیومد از سلامت خمیرمایه مطمعن مطمعن بودم چون چن روز قبل باهاش نون درست کردم با یه دستور دیگه که خیلی هم ور اومد خمیر رو توی فر گرم شده گذاشتم ولی اصلن ور نیومد اخه چرا؟؟؟
یه چیز دیگه اینکه کلن همیشه که نون میپزم خمیرش حریری نیست توی دستور مینویسند باید حریری بشه ولی اصلن نمیشه چرا؟؟؟
راستی من با این دستورتون ک میپختم و کره اضاف کردم و هم زدم اصلن مثل عکس یه خمیر شل نبود و سفت بود چرا؟
ترخدا ببخشید انقد سوال کردم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 فروردين 1399، 16:16

در مورد پف نکردن:
تنها راهی که از سلامت خمیر مایه مطمئن بشید، ریختن در مخلوط آب ولرم و شکر و دیدن کف کردنشه در غیراینصورت ممکنه همین دیروز خراب شده باشه ولی اگر ریختید و کف کرد یعنی مشکل از خمیر مایه نیست.
 مشکل دیگه از ورز دادن می تونه باشه که هم باعث میشه خمیرتون لطیف نشه هم پف نکنه یعنی درست یا کافی ورز ندادید، عامل دیگه محل استراحته، گرمای زیاد خمیرمایه رو میکُشه این گرما می تونه از دمای بالای محیط فر یا دمای بالای آب یا شیر باشه.
غلظت متفاوت به جنس آرد ربط داره و شل نبودن مشکلی نیست.

ژیلا
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 08:36

سلام استاد عزیز. امیدوارم سلامت باشید. راستش این روزا که کرونا به جونمون افتاده تصمیم گرفتم خودم توی خونه نون بپزم. من برای تهیه ی خمیر خمیرمایه رو به روش شما فعال می کنم و بعد با ارد ونمک و اب مخلوط میکنم و به اندازه ی کافی ورز میدم و بعد از استراحت اول اونو رو سطح اردپاشی شده باز میکنم و بعد رول کرده و در قالب لوف میذارم و بعد از استراحت دوم در فر میذارم. مشکلم اینه که مغز نونم اونجوری که باید باشه نیست و یه کم حالت خمیری داره، نمیدونم علتش چیه. دما رو هم تا 220 افزایش دادم با زمان نیم ساعت باز هم مشکل حل نشد. کل بافت نون حالت خمیری داره نه فقط وسطش. آیا کم بودن مقدار خمیرمایه میتونه این مشکل رو ایجاد کنه؟ از سلامت و تازگیش صددرصد مطمئنم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 09:38

سلام ژیلا جان،
عزیزم دستور نون بسیار حساسه و باید کاملا مقادیر بر اساس دستور باشه، به نظر من میزان مواد مشکل داره حالا یا خمیر مایه کمه یا مواد دیگه. می تونید از دستورهای نون کانال نان خانه https://t.me/nankhane یا پیج https://www.instagram.com/yummieess/ یا دستور نون تست شف طیبه استفاده کنید ببینید باز مشکل پیش میاد. در مورد استراحت هم دقت کنید حتما دو برابر شده باشه.

:)Fatemeh
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 08:23

سلام بهاره جون خسته نباشی راستش من برای اولین بار میخوام نون خونگی درست کنم میخواستم ببینم شما کدوم نون سایت رو پیشنهاد میکنید که نسبتا پیچیده نباشه و در عین حال طعم خوبی داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 14:02

سلام فاطمه جان،
من همین نون و رول دارچین رو بهتون پیشنهاد می دم.
موفق باشید عزیزم

Manaaaaa
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 11:15

استاد عزیز لطفا دستور خمیرترش خانگی موردتاییدتان و به دنبال آن دستور چند نان که باخمیرترش درست میشوند را بگذارید پیشاپیش ممنون وسپاسگزارم که من را به آرزوی دیرینه ام می رسانید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 14:16

سلام مانا جان،
عزیزم چقدر خوب که انقدر علاقه مندید، با عرض شرمندگی من به شخصه فقط در زمینه شیرینی پزی مطالعه و فعالیت دارم و اون نان هایی رو تمرین کردم که زیرشاخه شیرینی پزیه. به همین دلیل تا حالا با خمیر ترش کار نکردم. تنها کاری که می تونم بکنم اینه که بهتون ماهیگیری یاد بدم که ارزشش صد برابر یک پست آموزشیه. من خودم برای هر مبحث ابتدا منابعی که دارم رو چک می کنم و ازش نُت برمیدارم بعد در گوگل سرچ می کنم، دقت کنید که شبکه های اجتماعی (تلگرام و اینستاگرام) منبع نیستن و باید در گوگل جستجو کنید. نتایج سه صفحه اول (سی لینک اول) رو دونه دونه داخلش برید و با توجه به محتویات و کامنت هایی که گذاشته شده، ده تا از سایت ها رو انتخاب کنید. این ده سایت رو مطالعه کنید و نُت بردارید در انتها 5 تاش رو درست کنید و از رو آزمون و خطا دستور مناسب رو پیدا کنید. پروسه طولانی ولی بسیار ارزشمندیه.

Manaaaaa
شنبه، 21 ارديبهشت 1398، 13:27

ممنون از راهنمایی صادقانه شما.موفق باشید

الهام و النا
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 08:06

سلام وقت بخیر
من نون رو درست کردم و بسیار عالی بود
و تعدادی برام سوال ایجاده شده
۱_ می تونیم این نون رو به شکل دایره (تقریبا به شکل نون بربری )درست کنیم ؟؟
۲_ایا می تونیم به جای ارد سفید از ارد معمولی استفاده کنیم؟؟؟
۳_ایا این نون گزینه مناسبی برای افطار (کم کالری) هست؟؟؟؟
خیلی ممنون به خاطر وقتی که برای ما می گذارید چه برای اموزش و نوشتن رسپی
چه برای پاسخ به سوالات ما
♡♡♡

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 15:31

سلام عزیزم،
خوشحالم که از دستور راضی بودید.
1. اگر می خواید نون رو شکل دایره درست کنید، باید خمیر رو به چند دایره قسمت کنید، یعنی برای این حجم خمیر چهار دایره به شکل بربری در بیارید. چون فرم دادن کل خمیر به شکل یک دایره باعث می شه خوب پخته نشه.
2. منظورتون از آرد معمولی آرد نونه؟ استفاده از آرد نون در خمیرهای فانتزی و شیرین بافتش رو زبر می کنه.
3. برای گزینه نون سالم و افطار من به شما پیشنهاد می دم به کانال "نان خانه" رجوع کنید و از نون های جو و سبوس دار استفاده کنید. https://t.me/nankhane

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

الهام و النا
سه شنبه، 25 ارديبهشت 1397، 10:03

خیلی ممنون

Nejla
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 18:38

سلام
ممنون از رسپی عالی. من پختم و خیلی خوب شد. فقط امکانش هست این نون رو داخل فریزر نگهداری کنیم؟ تا چقدر وقت داخل فریزر ماندگاری داره؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 20:23

سلام عزیزم،
خوشحالم که دوست داشتید، این نون تا سه ماه در فریزر قابل نگهداریه ولی خوب خوب باید نایلون پیچی شه و بعد در فریزر گذاشته شه

مامان نیما و پارسا
يکشنبه، 21 آذر 1395، 11:44

بهاره جون خیلی ماهی کلی مارو خوشحال میکنین
 نازنین ممکنه لطف کنین و دستور نون گاتا رو بذارین.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آذر 1395، 14:26

چشم سعی می کنم در برنامه ها قرار بدم

معصومه خزائی
سه شنبه، 31 فروردين 1395، 08:10

سلام بهاره جون ممنون از انرژی که میزاری  عاشق تدریستم خانوم معلم
میخواستم خواهش کنم نون برویش سیب زمینی یا هر نون سیب زمینی رو که میتونین آموزش بدین.بیشتر نون های مغزدار و طعم دار منظورمه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 ارديبهشت 1395، 05:01

اتفاقا بریوش توی برنامه م هست با کمال میل هر چه زودتر براتون می ذارم

Mojgan
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 08:23

بهاره جوون ممنون به خاطر گذاشتن این رسپی
من عاشق نون و نون درست کردنم امیدوارم بتونم با کمک ات  نون خوبی ب عمل بیارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 10:15

حتما عالی می شه. هر جا به اشکال بر خوردی بپرس.

sara
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 19:00

ممنونم که این قدر دقیق و بدون نکته مبهم توضیح دادید. از مشکلات من همیشه  پیدا کردن جای گرمه. از گفتمان سایتتون فهمیدم گیلانی هستید:) شاد زی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 19:56

سارا جان، اگر جای گرم ندارید فر رو یه چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و نون رو توی فر گرم شده بذارید استراحت کنه.

sara
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 13:09

آخه محیط آشپزخونه ام سرده فرم رو که خاموش میکنم سریع سرد میشه. متاسفانه فر خیلی استانداردی ندارم که گرما رو تو خودش نگه داره. معمولا یه صندلی میذارم جلو بخاری بعد ظرف خمیرو میذارم روش اما همش باید مواظب باشم بچه نره بهش دست بزنه. :)

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 13:47

می تونید یه ذره زمان استراحت رو بیشتر کنید که نبود گرما رو تا یه حدی جبران کنه.

linda
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 12:49

نکته رومال خیلی خوب بود. من همیشه زرده تخم مرغ خالی میزدم که خوب پخش نمی شد و طعم بعدی هم میدادو بد رنگ هم میشد. حالا این دفعه با شیر قاطیمیکنم. مرسی عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 13:18

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
دونات
نون
دونات کدو
با کرم کاستارد کدو
نون
گاتا
Gata գաթա
نون
نون کیک مالزی
نون
نان سریع کدو تنبل
Pumpkin Bread
نون