نون گیسو

بهاره وحید

نون گیسو

دوشنبه، 05 بهمن 1394، 10:57   مشاهده: 23,330

نان گیسو از ساده ترین و متداول ترین نان های حجیم خونگیه و اگر قصد شروع نان پزی در منزل رو دارید، این دستور به دلیل سادگی و خوشمزگی از بهترین گزینه هاست. اول از همه ببنیم نان حجیم چیه؟

نان حجیم
به نون هایی که در روند پختشون دو بار استراحت به خمیر داده می شه "نان حجیم" می گن. در این دسته از نون ها، استراحت اول برای فعال شدن خمیر مایه و تشکیل شدن خمیر و استراحت دوم برای حجیم شدنِ خمیرِ فُرم گرفته انجام می شه. نون های حجیم در دو نوع شیرین و غیر شیرین (نان تُست...) پخت می شن که نوع شیرین برای عصرونه و صبحانه مناسبه. برای موفقیت در پخت نان های حجیم در خانه باید در مورد خمیرمایه اطلاعاتی داشته باشید (برای دونستن نکات خمیرمایه این پست رو حتما بخونید) و در نحوه ورز دادن، دما و مدت زمان استراحتِ خمیر دقت کنید که همه این نکات در پست آموزش داده شده. منبع: (Illustrated Step-by-Step Baking (DK Illustrated Cook Booksمواد لازم: 
خمیر مایه: یک و یک دوم قاشق چایخوری 
شیر ولرم: یک پیمانه
تخم مرغ: یک عدد + یک عدد برای رومال 
آرد: سه پیمانه + یک پیمانه
شکر: یک چهارم پیمانه
نمک: یک چهارم قاشق چابخوری 
کره آب شده: 60 گرم

به دلیل تفاوت در جنس آردها، میزان آرد در اکثر دستورهای نون دقیق نیست و در واقع بازه ای از حجم آرد در مواد لازم دستور نوشته می شه. بعضی از آرد ها به علت زبری رطوبت بیشتری جذب می کنن و در نتیجه میزان کمتری استفاده می شه و بعضی از آردها لطیف ترن و مقدار بیشتری بکار می ره. نان گیسو در واقع نون شیرینه و بهتره که لطیف باشه، پس توصیه می کنم از آرد سفید عادی که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه یا آردهایی که در سوپرمارکت ها با مارک های زر، تک، رشد، گلها .... موجوده استفاده کنید، نه از آرد نون. در این دستور سه پیمانه آرد، صد در صد مورد نیازه، پس سه پیمانه رو الک کنید و باهاش کار کنید. یک پیمانه بعدی رو جدا الک کنید، کنار بذارید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید. 
مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید.تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. ابتدا کره رو آب کنید و تا خمیرمایه عمل میاد اجازه بدید کره آب شده به دمای محیط برسه. کره رو می تونید در مایکروویو یا روی حرارت غیر مستقیم آب کنید، حواستون باشه کره قُل قل نکنه و صرفا آب شه. 
اولین قدم در تهیه نون های حجیم، عمل آوردن خمیر مایه است.، حتی اگر از خمیر مایه فوری استفاده می کنید این مرحله رو انجام بدید تا از سلامت خمیر مایه مطمئن باشید. شیر رو اندازه گیری کنید و به مدت خیلی کم روی حرارت بذارید تا ولرم شه، منظور از ولرم دمای 40 تا 45 درجه سانتی گراده. انگشتتون رو در شیر بزنید، اگر گرمای شیر برای دستتون قابل تحمل بود، یعنی مناسبه، حواستون باشه که حرارت زیاد خمیر مایه رو از بین می بره.شیر رو در کاسه تمیزی بریزید، بهتره کاسه ای که برای عمل آوردن خمیر مایه استفاده می شه، پلاستیکی یا فلزی نباشه. یک قاشق چایخوری شکر در شیر بریزید، مخلوط کنید و بعد خمیر مایه رو روی شیر بپاشید. خمیر مایه رو خوب هم بزنید تا کاملا خیس شه.حالا به مدت ده دقیقه تا یک ربع کاسه رو بدون حرکت در محیط قرار بدید، تا خمیرمایه کف کنه و به سطح شیر بیاد. اگر فضای خونه سرده روی کاسه حوله بندازید.در کاسه بزرگی سه پیمانه آرد رو الک کنید. یک چهارم پیمانه شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک بهش اضافه و مواد رو خوب ویسک کنید، کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. این دستور کم شیرینه و باید با مربا یا عسل سرو شه، می تونید به جای سرو با مواد شیرین میزان شکر رو تا یک دوم پیمانه افزایش بدید. در کاسه خمیر مایه عمل اومده، یک تخم مرغ بشکونید و خوب هم بزنید. از همزن برقی استفاده نکنید. حالا وسط مواد خشک رو گود کنید و مخلوط خمیر مایه، شیر و تخم مرغ رو وسط آرد بریزید. با لیسک یا قاشق چوبی کم کم آرد رو روی مواد تَر بریزید و مواد رو مخلوط کنید. کره آب شده و هم دمای محیط رو اضافه کنید و حسابی هم بزنید تا یکدست شه. ممکنه پخش شدن کره بین مواد کمی طول بکشه. همونطور که در تصویر زیر می بینید، در پایان این مرحله خمیر شُلی به دست میاد. حالا نوبت اضافه کردن آرده، از یک پیمانه آرد کنار گذاشته، کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید. آرد رو تا جایی اضافه کنید که که مواد شُل نباشه و فرم خمیری به خودش بگیره. حواستون باشه موقع ورز دادن هم کمی آرد به مواد اضافه می شه پس زیاده روی نکنید. سطح کار رو با اسکاچ بشورید و خشک کنید، دست هاتون رو با آب گرم و صابون بشورید. حالا سطح کار رو خوب آرد پاشی کنید. خمیر رو بصورت چونه (گرد) دربیارید و روی سطح آردپاشی شده قرار بدید و شروع به ورز دادن کنید. بین ورز دادن دستتون رو بشورید و خمیر رو تِست کنید، اگر دیدید خمیر به دست تمیز می چسبه کمی آرد روش بپاشید و دوباره ورز بدید. خمیر مایه سرما رو دوست نداره و اگر محیط آشپزخونه سرد نباشه زودتر نتیجه می گیرید.درست ورز دادن، رمز پختن یه نون عالیه. خمیر رو با انتهای دست به جلو بکشید، بعد به سمت خودتون برگردونید و دوباره این کار رو تکرار کنید. خمیر رو به هیچ وجه چنگ نزنید.


 
بعد از 5 دقیقه ورز دادن، خمیر رو چک کنید. برای چک کردن خمیر رو بصورت چونه در بیارید و با چاقو از وسط بُرش بدید. اگر در بافت خمیر حفره هایی ایجاد شده بود، یعنی خمیر مایه فعال شده و ورز دادن کافیه. در غیر اینصورت دوباره ورز بدید و چک کنید. کاسه بزرگی رو با روغن مایع چرب کنید. بهتره جنس کاسه پلاستیکی و فلزی نباشه. خمیر رو گرد کنید و توی کاسه قرار بدید. 


 
روی خمیر رو با سلفون (محافظ غذا) بپوشونید و اگر محیط خونه سرده یک حوله هم روش بندازید.خمیر مایه در محیط گرم بهتر فعال می شه، پس کاسه رو برای استراحت کنار بخاری، شوفاژ یا در جای گرم منزل قرار بدید. اگر خونتون سرده فر رو چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و کاسه رو برای استراحت در فر خاموش بذارید.مدت زمان استراحت، بسته به دمای محیط و جنس خمیر مایه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت متغیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت سر زدن و چک کردن خمیره. می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف رو علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد استراحت کافیه. 
یک روش دیگه هم وجود داره، انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی استراحت کافیه. زمان استراحت که تموم شد، اول هوای خمیر رو با مشت خارج کنید. سطح کار رو تمیز و بعد خیلی کم آردپاشی کنید. خمیر رو کمتر از یک دقیقه ورز بدید. خمیر رو به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و هر کدوم از این سه قسمت رو با دست روی سطح کار رول کنید. برای فُرم دادنِ نون گیسو، سه قسمت خمیر باید به شکل سه رشته اندازه در بیاد.سر رشته های خمیر رو به هم فشار بدید و یه ذره تو بدید. عین بافتن موی سر، سه رشته رو ببافید. کف سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و نون رو روی کاغذ بذارید. به هیچ وجه از سینی مشکی رنگ خود فر برای پخت نون استفاده نکنید، جنس و رنگ سینی فر کف نون رو می سوزونه. روی سینی رو با حوله یا سلفون بپوشونید و نون رو بین 45 دقیقه تا یکساعت، برای استراحت دوم در جای گرم قرار بدید تا حجیم شه. 
فر رو روی 375 درجه فارنهایت، معادل 190 درجه سانتی گراد یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی استفاده می کنید، دو کاسه رو پر از آب کنید و کف فر بذارید.در صورتیکه از فر برقی خوب استفاده می کنید نیازی به استفاده از کاسه آب نیست. بعد از پایان استراحت دوم خمیر باید حجیم شه و وقتی کناره نون رو با انگشت کمی فشار بدید، بالا نیاد و جای انگشتتون باقی بمونه.بعد از استراحت دوم روی خمیر رومال بزنید. دستورهای مختلفی برای رومال Egg wash موجوده که پایه اکثر اون ها تخم مرغه. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ، باعث قهوه ای شدن Browning سطح خمیر می شه و چربی موجود در زرده خمیر رو براق می کنه. تخم مرغ به کار رفته در رومال چه به صورت کامل و چه زرده یا سفیده به تنهایی، معمولا با آب، شیر یا خامه رقیق می شه. پروتئین موجود در شیر، علاوه بر رقیق کردن به قهوه ای شدن سطح خمیر و چربی موجود در خامه به براق شدن خمیر کمک می کنه. در این دستور می تونید از یکی از دستورهای رومال زیر برای نون گیسو استفاده کنید. 

یک عدد تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب، شیر یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری عسل یا سیروپ
یک سفیده تخم مرغ زده شده به تنهایی 
یک عدد تخم مرغ زده شده + یک هشتم قاشق چایخوری نمک

درصورتیکه منع استفاده از تخم مرغ دارید می تونید از رومال روغن زیتون یا مخلوط آب و پودرکاستارد استفاده کنید. من از تخم مرغ زده شده و یک قاشق آب استفاده کردم.رومال رو با برس به تمام سطح خمیر بزنید. 

 

بعد از زدن رومال، نون رو به مدت نیم ساعت در در فر گرم شده بپزید. بعد از این مدت اگر روی نون قهوه ای شد و خلال دندون از توش تمیز بیرون اومد یعنی حاضره، در غیر اینصورت ده دقیقه دیگه هم در فر بذارید و دوباره چک کنید. بعد از اتمام پخت، سینی فر رو روی توری خنک کننده بذارید و تا زمانیکه نون کاملا خنک نشده، با چاقو برش نزنید. برش زدن نونِ داغ، بافتش رو خمیری می کنه. 
اینم از بافت نون که متخلخله. این رو بدونید که وقتی لبنیات در نون بکار بره حفره های کوچیک تری در بافتش تشکیل می شه.نحوه نگهداری نون خونگی بسیار مهمه، حتما بعد از خنک شدن نون رو بسته بندی کنید تا هوا و رطوبت به خودش جذب نکنه. 


دستپخت های همراهان سایت
گیس گلابتون
دوشنبه، 24 شهریور 1399، 12:16

سلام خانم وحید گرامی
من برای بار دوم نان گیسو را با روغن مایع درست کردم، نصف پیمانه، مزه اش قابل قبول است، البته به اندازه رسپی شما خوشمزه نیست. مشکلی که دارد این است: بعضی جاها انگار خمیر است. نمی دانم آیا این دستور را نباید با روغن مایع درست کرد یا مدت پخت کم بوده؟ ممکن است مرا راهنمایی کنید؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 10:37

سلام عزیزم،
کیفیت نون با روغن مایع متاسفانه پایین میاد ولی نپختن به دلیل استراحت ناکافی یا پخت کوتاهه، این بار به رومال کمی آب اضافه کنید که نون دیرتر رنگ بگیره و بتونید طولانی تر بپزید. از خمیرمایه جنس خوب استفاده کنید که بافت نون در استراحت باز شه و حواستون باشه حتما در طول استراحت حجم خمیر دو برابر شه.

گیس گلابتون
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 13:17

سپاسگزارم. لطف کردید

Mary☘
دوشنبه، 17 شهریور 1399، 18:45

با سلام خیلی ممنون از این دستور بی نظیرتون
با وجود این که بار اولم بود و ورز دادن هم خیلی بلد نیستم ولی بافت نونم خیلی خوب بود
فقط ۵ دقیقه اخر ، المنت بالایی اون توسترم رو روشن کردم که روش بیشتر بپزه اما فک کنم نباید این کارو میکردم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 شهریور 1399، 21:47

سلام عزیزم،
نونتون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
گریل رو این بار کوتاه تر روشن کنید.

گیس گلابتون
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 20:02

سلام خانم وحید گرامی
نان خوشمزه ای شد. همه چیز به اندازه. ممنونم. یک سوال از خدمتتان دارم: برای پختن نان، من یک کاسه آب کنار سینی میگذارم. کف فر نمیگذارم. می ترسم بر اثر حرارت بشکند، ولی شما نوشته اید کاسه را کف فر بگذارید. اگر این کار را بکنیم، کاسه نمی شکند؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 شهریور 1399، 21:31

سلام عزیزم،
اول اینکه نونتون عالی شده حسابی در پخت نون وارد شدید آفرین بهتون و ممنون از عکس
کاسه کف فر نمیشکنه خیالتون راحت ولی کنار سینی هم مشکلی نداره باشه.

sahar71
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 07:08

سلام بهاره جون اینم نون گیسو من با دستور عالی شما
واقعا بافت نرم و عالی داره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 11:27

سلام سحر جان،
عزیزم خیلی خوشحالم که به پخت نون سالم خونگی علاقه مندید. عالی شده نونتون نوش جان و ممنون از عکس

Anna
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 22:51

سلام بهاره جون
این نون گیسوی پخت من با رسپی عالی شما دست تون درد نکنه موقع پختش خونه اکنده از بو وعطر خوب شیرینی بود .بسیار بسیار سپاسگزارم وهرجا رسیدم وخواستم به دوستداران شیرینی پزی محبت کنم سایت خوب شمارا معرفی کردم
پایدار ومانا باشید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 خرداد 1399، 12:26

سلام عزیزم،
شرمنده می کنید، خیلی خیلی لطف دارید، خیلی خوشحالم سایت براتون مفیده و راضی هستید، نونتون هم عالی شده از بابت معرفی سایت هم بسیار ممنونم

Negar77
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 21:18

سلامی دوباره اینقد این نون در حین آسونی خوشمزههه و خوش عطر و باب میل همس به درخواست دوباره خونواده دوباره درستش کردم بهاره جونم یه سوال بهبود دهنده ۵۰۰ اس رو برای همه نون هایی که آموزش دادین از جمله این نون میشه استفاده کرد ؟ و اینکه نقش بهبود دهنده دقیقا چی هست توی بافت نون تاثیر داره یا اینکه از بیات شدن جلوگیری میکنه و مدت نگهداری رو افزایش میده؟ خیلی ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 21:21

سلام عزیزم،
در تمام نون ها به اندازه یک درصد حجم آرد می شه استفاده کرد، برای بهبود بافت نون استفاده می شه. در ماندگاری تاثیر داره ولی چشمگیر نیست و نان خانگی رو هر بار باید گرم کنید و کلا دو سه روز ماندگاره.

Negar77
پنجشنبه، 22 خرداد 1399، 21:44

خیلی خیلی ممنونم ازتون بافت این نون که خیلی عالیه

Negar77
سه شنبه، 20 خرداد 1399، 19:22

بهاره جونم سلام
نمیدونم چجوری بابت این همه خوشبختی برای آشنا شدن با شما و سایت فوقالعادتون تشکر کنم  این از نون گیسو خوشمزه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 خرداد 1399، 20:43

سلام عزیزم،
واقعا شرمنده می کنید، هنر خودتونه که انقدر با سلیقه همه چیز رو درست می کنید امیدوارم همیشه سلامت باشید و مشغول شیرینی پزی

مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 19:05
مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 19:08

سلام شف عزیز ممنون از دستور عالیتون
من نون رو به شکل بیضی درست کردم که بتونم برش بزنم وبین اون رو کره و مربا بزنم
همسرم راحت تر تو این شرایط کرونا در محل کارش استفاده کنه
سپاسگزارم مهربانو سلامت و شاد باشید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 19:23

به به عالی شدن چه خوشرنگم هستن واقعا آفرین و ممنون از عکس

مهربان
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 19:28

برای رومال از تخم مرغ کامل استفاده کردم
ممنون از لطف و محبت سما

M.h
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 20:11

سلام ، من خمیر رو با همین دستور درست کردم با وجود اینکه ۴ پیمانه ارد استفاده شد ولی بازم خمیر چسبناک موند و موقع ورز دادن به دست و صفحه کار میچسبید و قابل فرم دادن نبود مجبور شدم تو قالب بذارم برا پخت و تقریبا بافت لطیفی داشت وقتی پخته شد
اشکال کارم از کجا ممکنه باشه که خمیر درست عمل نیومد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 23:06

سلام،
خوشحالم که پخت نون رو امتحان کردید، اول از همه این رو بدونید که جنس آردها بسیار متفاوتن و بسته به میزان سبک بودن آب جذب می کنند. هر چقدر آرد سبک تر باشه کمتر آب رو در خودش نگه می داره و چسبناک تر می شه و خمیر آرد بیشتری می بره. پس ممکنه خیلی بیشتر از مقدار گفته شده در دستور آرد به کار بره. بهترین گزینه استفاده از آرد جنس خوب برای این کاره از لوازم قنادی های معتبر آرد مخصوص نون یا آرد گرگان تهیه کنید.
نکته بعدی ورز دادنه، روی سطح کار رو آرد پاشی کنید و خمیر رو با حوصله پنج تا ده دقیقه یعنی تا جائیکه اصطلاحا به لطافت لاله گوش برسه ورز بدی. ورز مناسب خمیر رو منسجم و بافت نون رو عالی می کنه.

معصومه1993
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 20:35

سلام من این نونو درست کردم بسیار نرم وعالی شد.مرسی ازدستورات بی نقصتون.فقط موقع خوردن ی حالت لاستیکی ماندد داره مشکل ازکجاست؟
درضمن من 4لیوان ارد روکامل زدم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 21:52

سلام عزیزم،
علت لاستیکی شدن خمیر عدم ورز کافی، ضعیف بودن خمیرمایه، عدم استراحت کافی (حتما دو برابر شود) می تونه باشه.

Nooshin
جمعه، 29 فروردين 1399، 16:33

سلام بهاره خانوم،نون خیلی خیلی خوبی هست واقعا عالی بود،فقط خدا کنه از نظر شما بافتش خوب شده باشه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 فروردين 1399، 19:35

سلام عزیزم،
به نظر من عالی شده واقعا نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nargesi
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 21:23

درود بر شما
مرسی بابت دستورات عالی شما
ما فر نداریم تمام دستورات شما رو توی ماهیتابه برقی درست میکنم
نون وسطی رو توی ماکروفر گذاشتم اصلا خوب نشد طعمش عالی ولی بافتش سفت شده اون دو تا توپولی ها توی ماهیتابه گذاشتم و عالی شده

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 22:29

سلام عزیزم،
چه عالی که در ماهیتابه تونستید خوب دربیارید نوش جونتون باشه

Bahar99
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 13:23

سلام
واقعا دستورتون فوق العااااده بود
من با دستورای زیادی نون درست کرده بودم هیچکدوم خوب درنمیومدن با این دستور واقعا نونم عاااالی شد...فقط چون من تو توستر پختم و فضا کم داشتم خمیرمو نتونستم زیاد پهن کنم و بافتش یکم بهم ریخت....
چندتا سوال داشتم اول اینکه گفتید تو فر برقی آب نمیخواد بزاریم توستر هم شامل همین مورد میشه؟
دوم اینکه با همین دستور میتونیم نون همبرگر و نون باگت درست کنیم و شکر رو حذف کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 14:00

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نوش جونتون و ممنون از عکس
 متاسفانه امکان پخت نون همبرگری و باگت و کلا نون های غذایی با این دستور نیست.
برای توستر هم حتما ظرف آب بذارید در کیفیت نون بسیار موثره.

کوکب
شنبه، 23 فروردين 1399، 21:03

سلام خانم وحید
سپاس برای دستور عالیتون
نون گیسو من برای اولین بار، البته من داخل یکیش کاکائو گذاشتم و یکی رو با کشمش متناسب با ذائقه بچه ها

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 21:40

سلام عزیزم،
چقدر عالی شدن واقعا آفرین بهتون که همت کردید و نون خونگی پختید.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Faezekosar
جمعه، 22 فروردين 1399، 15:09

سلام بهاره جون.خیلی ممنون از آموزش عالیتون.واقعا این همه نکته سنجی علاقه منو به شیرینی پختن چند برابر کرده ....
این عکس نون منه که فکر کنم ترکهاش بزرگ شده.چند تا مسئله:یکی اینکه من شکرو دوبرابر کردم.زمان ورز اولیه ام یکم زیاد شد و خمیرم جمع نمیشد و با چاقو که تست میکردم حبابهاش خوب نبود .شاید ۱۵ دقیقه یا بیشتر شد.
استراحت یکساعت در کابینت پکیج آشپزخونه و چون خوب ور نیومد یکساعت هم در فربرقی با دمای۳۰درجه و یک کاسه اب گذاشتم که دوبرابر شد.استراحت دوم هم ۴۵ دقیقه در فربرقی با همون شرایط که خیلی بعد از استراحت دوم حجیم شد(عکس رو ارسال کردم)
سینی تیره استفاده کردم با کاغذ روغنی
فربرقی
دما۱۸۵درجه که در مدت ۱۵ دقیقه نون حاضر شد ولی ترکهای بزرگ برداشته
بنظر شما علت ترکها دمای بالاس یا ورز زیاد یا استراحتهام‌مشکل داشته؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 16:32

سلام عزیزم،
ترک های روی نونتون کاملا طبیعین اگر در اینترنت سرچ کنید نیمی از تصاویر این ترک ها رو دارند. اما در مورد روند کار ورز ده دقیقه کاملا کافیه وجود حفره کفایت می کنه و نیازی نیست حفره ها بزرگ باشند. ورز و استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه. استراحت اول رو در فر برقی بذارید ولی استراحت نهایی در فر با وجود پوشوندن سینی با نایلون یا پارچه رویه رو خشک می کنه و باعث ایجاد ترک می شه

Faezekosar
شنبه، 23 فروردين 1399، 00:03

مرسی از راهنماییتون.لطف کردین

Azam farshbaf
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 11:38

سلام وقت بخیر
باتشکر بسیار از سایت فوق العاده تون اولین تجربه پخت نان باتوجه به دستور بینقص شما عالی شد. آفرین به مناعت طبع تون که بی هیچ کم و کاستی تمام نکته هارو ذکر می کنید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 13:28

سلام اعظم جان،
عزیزم چه عکس زیبا و با سلیقه ای گرفتید معلومه که بسیار باحوصله و هنرمندید. نون نوش جونتون باشه خیلی خوبه که همت کردید و نون خونگی پختید.
نوش جونتون و ممنون از عکس

فاطمه برنگی
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 15:35

سلام عزیزم ب تازگی عضو سایت شما شدم و برای بار اول نون گیسو با دستور کامل شما درست کردم البته زی حالت دیگه هم فرمشون دادم. دعای خیرم همیشه همراه تمام لحظات زندگیته بانو

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 17:39

سلام فاطمه جان،
خیلی خوشحالم که هنرمندی مثل شما عضو سایت شده، واقعا واقعا عالی و هنرمندانه درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

fateme5
يکشنبه، 03 فروردين 1399، 01:01

این اولین تجربه ی نون پختن منه،توضیحات شما انقدر کامل و دقیقه که جای هیچ سوالی نمی مونه،خیلی خیلی خیلی ممنونم ازتون
من واسه اولین بار از ماکروفر استفاده کردم و روی ۱۹۰گذاشتم،اما روش یه کوچولو سوخت،اینبار اگه روی ۱۸۰بزارم خوبه به نظر شما یا کمتر بزارم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 03 فروردين 1399، 09:21

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم نون پختن رو شروع کردید و راضی بودید نوش جونتون و ممنون از عکس
در مورد مایکروویو بسته به سایز ده تا بیست درجه باید کمتر بذارید.

M.mahsa
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 23:20

سلام
از پختن این نونا انقدر  کیف کردم و لذت بردم که حد نداره مرسی ازتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 23:24

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید واقعا آفرین و ممنون از عکس زیباتون

Sevda
جمعه، 23 اسفند 1398، 23:25

خیییییلی عالی بود مثل همیشه
البته من ظاهرشو تغییر دادم کشمش هم اضافه کردم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 23:48

واقعا عالی شده عزیزم دستتون درد نکنه و ممنون از عکس، پیچیدنش هم بسیار زیباست.

شروین عطرسایی
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 22:42

سلام خانم وحید. من یه مشکلی که همیشه با درست کردن نون برام پیش میاد اینه.. همونطور که می‌بینید خمیرم همیشه اینجوری تیکه تیکه میشه... هیچوقت یه بافت منسجم پیدا نمیکنه، بنابراین بعد از پختش هم هیچوقت بافت درستی نداره، . این الان بعد از حدود نیم ساعت ورز دادنه. مارک های مختلف خمیر مایه رو امتحان کردم ولی همشون همینجور میشه... ممکنه ایراد کارم رو بفرمایید؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 01:15

سلام عزیزم ایراد کارتون از ورز زیاده. خمیر رو نهایتا باید ده دقیقه ورز بدید هر چقدر ورز بیشتر باشه بهتر نیست. ورز زیاد رشته های گلوتن آرد رو خیلی بلند و خمیر رو تکه ای می کنه. یک بار امتحانی از آرد بسته بندی سوپرمارکتی استفاده کنید شاید آردتون هم مشکل داره و همین دستور رو مو به مو انجام بدید و بیشتر از زمان های گفته شده کار نکنید اگر مشکلی پیش اومد در خدمتم

شروین عطرسایی
جمعه، 23 اسفند 1398، 09:11

خیلی خیلی ممنونم. امتحان میکنم و نتیجه رو میگم.

Sevda
جمعه، 23 اسفند 1398، 19:06

سلام میشه به این دستور کشمش هم اضافه کرد ؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 19:14

بله عزیزم می شه.

ه. محمودی
جمعه، 05 مهر 1398، 17:02

سلام من طبق دستور شما پیش رفتم و همه چیز خوب بود فقط الان بعد از 3 ساعت هنوز خمیر پف نکرده. خمیر مایه ام هم تازه بود و به خوبی کف کرد. مشکل از چی میتونه باشه و چکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 مهر 1398، 17:47

سلام عزیزم،
اگر از خمیرمایه اطمینان دارید، محیطی که خمیر رو برای ور اومدن در اون قرار دادید گرمای لازم رو نداشته به همین دلیل خمیرمایه فعال نشده و ور نیومده، البته بد ورز دادن هم موثره ولی خمیر شما اصلا معلومه هیییچ نغییری نکرده که یا مشکل از خمیرمایه ست یا از دمای محیط.
باید فر رو 180 روشن کنید، اجازه بدید داغ شه و بعد خاموش کنید و کاسه رو در فر بذارید. اگر فر برقی دارید که روی دمای 35 درجه تنظیم می شه روی 35 بذارید و همونطور که روشنه کاسه رو 45 دقیقه برای تخمیر در فر بذارید. مارک خمیرمایه رو هم عوض کنید.  

Far_zaneh
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 23:29

چونه های نان رو کوچکتر گرفتم . ۳ تا نون درست کردم . بافتش لطیف و سبک بود . ممنون از توضیحات کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 23:50

کیییف کردم فرزانه جان، عجب نون هایی چه خوشگل پیچیدید و چه عکس با سلیقه ای.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

ناهید21
شنبه، 26 مرداد 1398، 15:15

خمیر نان گیسو به فرم نان بریوش کلاه دار !

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 مرداد 1398، 21:55

چه ابتکار بامزه ای ناهید جون، بسیار هم عالی شده عزیزم
نوش جونتون باشه

ناهید21
جمعه، 25 مرداد 1398، 12:42

سلام
این نون ها و با آرد گندم کامل( آرد حاصل از آسیاب سنگی) پختم
رومال هم نزدم!
اما به غایت خوشگل و لطیف و معرکه شدن
بینهایت از آموزش هاتون ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مرداد 1398، 18:19

سلام ناهید جان،
واقعا عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه خیلی هم شیک پیچیدید.

ناهید21
جمعه، 10 خرداد 1398، 14:25

با تشکر از زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 17:59

ناهید جان چقدر جالب و بامزه نون رو پیچیدید خیلی عالی شده عزیزم. نون خونگی حرف نداره نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

بهمن رستم پور
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 22:26

سلام . من و همسرم اولین باره از رسپی های این سایت استفاده میکنیم و این نون رو انتخاب کردیم ، واقعا خیلی خوب دراومد ، انتظارشو نداشتیم اینقدر خوب در بیاد ، با کنجد و دانه چیا تزیین کردیم . خیلی ممنون از شما ، البته با توجه به تاریخچه این سایت و تاریخ این پست ، تعداد دستور پخت ها خیلی کمه ، نمیدونم چرا ، تنوع خیلی کمه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 23:12

سلام،
نونتون عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون، نوش جونتون

در مورد پست های سایت، روند نوشتن هر پست به این صورته که ابتدا کتاب های منبع شیرینی پزی رو در مورد اون مبحث مطالعه و نکات و در صورت داشتن تاریخچه مطالب رو جمع آوری می کنم، بعد از سایت های معتبر تعدادی دستور رو انتخاب و بعد از مطالعه دستورها و پرسش و پاسخ کاربران و نُت برداشتن، پنج دستور رو انتخاب می کنم، مواد اولیه رو تهیه می کنم و این دستورات رو میپزم و با در نظر گرفتن نکات فنی و نظرات اطرافیان بهترین دستور رو انتخاب می کنم و در صورت نیاز تغییراتی میدم. بعد از اتمام مرحله مطالعه و ترجمه و جمع آوری نکات و انتخاب دستور، نوبت به روند پخت مجدد و عکاسی، ادیت عکس ها، نوشتن متن آموزشی، ادیت متن و نشر آموزش می رسه که متاسفانه این پروسه زمان بر بوده و تا امروز فقط 150 پست در سایت گذاشته شه. ضمن این روند پاسخ به سوالات کاربران هم انجام می شه و کل این قضایا توسط یک نفر یعنی بنده اجرا می شه.  

ناهید21
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 03:18

سلام و درود بر شما
بیشتر از هر کاری عاشق نون پختن هستم
و نتیجه دلخواهمو با کلاس درس شما گرفتم،سپاس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 08:42

سلام ناهید جان،
چقدر عالی که به نون پختن علاقه مندید و خیلی خوشحالم که نتیجه دلخواه رو گرفتید.
خسته نباشید و ممنون از عکس

fataneh
سه شنبه، 11 دی 1397، 19:21

سلام بهاره عزیز.ممنونم از اموزشا ونکاتی که یاد دادی .کلی از اینستا وتلگرام پکیج اموزشی گرفته بودم ولی هیچوقت نونی درست نشد.
با اموزشای خوبت نون گیسو درست کردم.خیلی خوشحالم.یه دنیا تشکر

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 دی 1397، 20:24

چقدر عالیه که همت کردید و نون خونگی درست کردید، واقعا عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

نازگل
شنبه، 24 آذر 1397، 12:55

سلام بهاره عزیز.من این نون رو بارها و بارها درست کردم و داخلش رو با خرما پر کردم فقط بعضی اوقات بعد از اینکه از فر خارج میکنم روش چروکیده میشه. علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 آذر 1397، 13:36

سلام نازگل جان،
عزیزم چقدر عالی فرم دادید خیلی خلاقانه و زیباست آفرین به شما و ممنون از عکس.
در مورد ترک ها حتما دماسنج فر تهیه کنید، دمای بالا ایجاد ترک روی خمیر می کنه و برای استراحت اولیه خمیر رو بعد از یک ساعت مداوم چک کنید و وقتی دو برابر شد بردارید، استراحت بیش از حد هم ایجاد ترک روی خمیر می کنه

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 09:33

ممنونم از لطف شما.لطفا یک بار دیگه عکسها رو ببینید. ترک نمی خوره چروکیده میشه.عکسی که از نزدیک گرفتم اونی که روش چروکیده شده.البته خمیر من  ساعت طول می کشه تا حجمش 2 برابر شه.مرسی که با حوصله پاسخ سوالاتم رو میدید

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 09:34

خمیرم 2 ساعت طول میکشه تا حجمش 2 برابر شه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 آذر 1397، 10:06

ببخشید نازگل جان من بد منظورتون رو متوجه شده بودم، چروکیده شدن به علت مدت زمان پخت کمه. یعنی نون بطور کامل پختش صورت نگرفته، استحکام لازمه رو نداره. این رو بدونید که مدت زمانیکه در دستورها نوشته می شه تقریبیه و بسته به فر فرق داره پس این بار نون رو طولانی تر بپزید. در فصل هایی هم که کولر در خونه روشنه، اگر و اگر نون مثل این روی سینی پخت می شه و در قالب نیست، در فر خاموش با درِ باز نون رو خنک کنید نه بیرون از فر.
homa
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 18:40

سلام شف بهاره عزیز بادستورعالی شمابازهم این نون شگفت انگیز رودرست کردم چه نونی اونقدربزرگ شده بودکه توکادرجانشدمجبورشدم نصفش کنم بایک طعم کره ای وعالی همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 22:55

واقعا چه نونی شده هما جون چقدر عالیه انقدر همت دارید و زحمت می کشید آفرین بهتون و ممنون از عکس

Azi
شنبه، 10 شهریور 1397، 19:37

سلام
من برای اولین بار نان پختم و با کمک سایت عالی شما تجربه بسیار لذتبخشی بود. ضمن تشکر از شما لطفا ایراداتش را بگویید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 شهریور 1397، 20:17

سلام عزیزم،
بسیار با کیفیت و خوشرنگ شده و بافتش عالیه واقعا آفرین بهتون و نوش جان. فکر می کنم دمای فرتون زیاد بوده تَرَک روی نون زیاد شده حتما دماسنج فر تهیه کنید.
بسیار عالیه و ممنون از عکس

topeli
شنبه، 20 مرداد 1397، 01:50

سلام بهاره جون نون گیسو درست کردم فقط احساس کردم صبح روز بعد یه حالت بیات شده ای داشت خیلی تازه نبود میدونید دلیلش چیه ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 09:03

خیییییلی عالی شده واقعا معلومه در زمینه شیرینی پزی بسیار با استعداد و توانمند هستید. آفرین به شما و ممنون از عکس.
متاسفانه نگهداری نون های خونگی به دلیل نداشتن مواد افزودنی و نگهدارنده کمی سخته حتما باید نون رو بعد از خنک شدن کامل باید در کیسه فریزر بذارید، درش رو محکم ببندید و بعد اون رو در ظرف دردار نگهداری کنید و قبل مصرف کمی گرم کنید. اگر بیش از دو روز می خواید نون رو نگهدارید باید برای بهتر موندن در فریزر بذارید. در صورتیکه منزلتون گرم نیست، نون های حجیم در دمای محیط بهتر از یخچال می مونن.

محمدمهدی
چهارشنبه، 04 دی 1398، 23:32

اینا چقد خوشرنگ. چ رومال زدید، روش.؟ گریل هم روشن کردین؟

مهناز ت
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 16:24

اولین تلاش من برای نون پختن با دستور خوب شما نتیجه داد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 18:51

مهناز جون نونتون واقعا عالی شده آفرین به شما که اولین بار انقدر خوب و بی نقص در آوردید. خسته نباشید و ممنون از عکس

مهناز ت
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 08:40

بهاره جون ممنونم عزیزم نظر لطفته. یه سوال دارم. اگه بخوام مقدار مواد رو نصف کنم همه چی باید نصف بشه؟ مقدار خمیرمایه هم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 08:44

آره عزیزم،
برای نصف کردن میزان مواد، تک تک مواد اولیه بدون استثنا باید نصف شه حتی خمیرمایه

Feri
شنبه، 21 بهمن 1396، 14:29

من از وقتی سایت شما رو دیدم کلی ایده گزفتم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 بهمن 1396، 22:29

عزیزم ماشالا خودت هنرمندی چقدر این نون ها عالی شده آفرین به شما

مجید
چهارشنبه، 13 دی 1396، 10:12

سلام و روز بخیر.
ممنون بابت راهنمایی هاتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 دی 1396، 11:07

چقدر عالی و حرفه ای، حرف ندارن ممنون از عکس های زیبا

homa
سه شنبه، 16 آبان 1396، 18:23

باسلام به استاد عزیزوگرامی این نون گیس بافت واقعاعالیه شمابهترین استادهستیدچون کامل واضح وصحیح درس میدین وحتی نکات اشپزی روهم دردرس میگین که این خیلی مهم هست همواره اززحمات شما سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 22:44

به به چه رنگی عطرش تا اینجا داره میاد دستتون درد نکنه

مجید
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 11:57

سلام و درود
مثل همیشه عالی و کامل توضیح داده بودید.
این نان را پختم و تجربه خیلی خوبی بود.
فقط چندتا سوال : اول اینکه آیا میشه با اضافه کردن شکر مثلا 1 پیمانه ، این نان را شیرینتر کرد یا مشکل خاصی پیش میاد؟؟ هدفم نان شیرمال هست
دوم اینکه من همیشه با کف کیک یا نان که میپزم مشکل دارم. یعنی بیش از حد برشته میشه. البته من این نان را توی ظرف شیشه ای پیرکس گذاشتم و به کاغذ روغنی هم چسبید و خارج کردنش سخت شد. برای این موضوع راهنمایی دارید؟؟ ضمن اینکه من دماسنج فر تهیه کردم و دمای فر دقیق تنظیم میشه.
سوم اینکه بافت کیک خیلی خوب و نرم بود اما این نرمی باعث میشد به راحتی از هم پاشیده بشه. آیا این موضوع عادیه یا راه حلی داره؟؟
پیشاپیش ممنون و سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 12:30

با سلام و ممنون از عکس،
1. شکر رو می تونید اضافه کنید و مشکلی ایجاد نمی شه.
2. برای زیر نون از صفحه سیلیکونی (سیلیکون مَت) یا ورق تفلون استفاده کنید. من خودم همیشه از صفحه سیلیکونی استفاده می کنم، این صفحات به ابعاد مختلف در لوازم قنادی ها به فروش می رسن و قیمتش بر اساس مارک بین ده تا صد هزار تومنه. صفحات سیلیکونی به سایز سینی رولت طراحی شدن اون رو کف سینی بندازید و نون رو روش برای پخت بذارید، هرگز هیچی بهش نمی چسبه و راحت خارج می شه.
3. برای برشته شدن بیش از حد به دو نکته توجه کنید، یکی انتخاب قالب جنس مناسبه. استفاده از پیرکس ایجاد مشکل می کنه چرا که پیرکس گرما رو به شدت به خودش جذب می کنه و در برشته کردن سهم داره.  سعی کنید از قالب های رنگ روشن ولی غیر شیشه ای استفاده کنید، دوم اینکه 5 تا ده دقیقه آخر پخت فر رو خاموش کنید و قسمت بالای فر یعنی گریل رو روشن کنید.
4. از هم پاشیده شدن نون عادی نیست. یا ورز کم داده شده و ساختار نون خوب شکل نگرفته، یا استراحت نون کم بوده و کاملا دو برابر نشده، یا استراحت نون زیاد بوده و بعد از دو برابر شدن باز هم مدت زیادی مونده و بافتش سست شده. یا رطوبت فر زیاد بوده که در این حالت به جای یک کاسه آب دو کاسه بذارید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 07:16

سلام شف عزیز با دستور وتوضیحات شما یه نون بسیار عالی درست کردم،سپاس.البته من به سلیقه خودم بهش فرم دادم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مرداد 1396، 08:51

سلام ناهید جون،
عزیزم واقعا عالیه، آفرین به همت شما و ممنون از عکس!
متاسفانه سایز عکس بسیار کوچیکه و سایت قادر به نشون دادن نیست، اگر براتون مقدوره یک بار دیگه آپلود کنید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 10:31

متاسفانه چون یکبار از پنجره دستپخت استفاده کردم،نمیتونممجدد عکس رو بفرستم،این پنجره برای من باز نمیشه.

نظرات
MH
جمعه، 02 خرداد 1399، 23:52

سلام
من این نون درست کردم عالی شد ممنون از لطف و محبت شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 خرداد 1399، 11:09

نوش جان،
خوشحالم راضی بودید.

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 13:18

سلام
سینی و کاغذ چرب نکنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 14:00

نیازی به چرب کردن نیست

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 09:54

سلام
اگه به جای ورز دستی بخواهیم از سری خمیر زن همزن استفاده کنیم، مدت ورز دادن و سرعت آن چقدر است؟ از چه ظرفی استفاده کنیم؟
دیگر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
این اولین تجربه من در ورز دادن خواهد بود.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 10:03

سلام،
خمیر گرفتن با همزن دستی خیلی به همزن فشار میاره و اصلا توصیه نمی شه و اون سری برای خمیرهای خیلی شُل مثل بریوش طراحی شده. ولی اگر به هر دلیلی تمایل دارید، دو دقیقه با سرعت کند و 4 دقیقه با سرعت متوسط مخلوط کنید. ظرفتون مهم نیست می تونه پلاستیکی استیل یا شیشه ای باشه. متاسفانه من جز برای بریوش تا حالا از همزن دستیم برای ورز استفاده نکردم نکته دیگه ای نمی دونم.

MH
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 10:22

ممنون از لطف شما

Sarah s
شنبه، 02 فروردين 1399، 18:47

سلام عزیزم من این نونو درست کردم اما اصلن اصلن ور نیومد از سلامت خمیرمایه مطمعن مطمعن بودم چون چن روز قبل باهاش نون درست کردم با یه دستور دیگه که خیلی هم ور اومد خمیر رو توی فر گرم شده گذاشتم ولی اصلن ور نیومد اخه چرا؟؟؟
یه چیز دیگه اینکه کلن همیشه که نون میپزم خمیرش حریری نیست توی دستور مینویسند باید حریری بشه ولی اصلن نمیشه چرا؟؟؟
راستی من با این دستورتون ک میپختم و کره اضاف کردم و هم زدم اصلن مثل عکس یه خمیر شل نبود و سفت بود چرا؟
ترخدا ببخشید انقد سوال کردم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 فروردين 1399، 19:46

در مورد پف نکردن:
تنها راهی که از سلامت خمیر مایه مطمئن بشید، ریختن در مخلوط آب ولرم و شکر و دیدن کف کردنشه در غیراینصورت ممکنه همین دیروز خراب شده باشه ولی اگر ریختید و کف کرد یعنی مشکل از خمیر مایه نیست.
 مشکل دیگه از ورز دادن می تونه باشه که هم باعث میشه خمیرتون لطیف نشه هم پف نکنه یعنی درست یا کافی ورز ندادید، عامل دیگه محل استراحته، گرمای زیاد خمیرمایه رو میکُشه این گرما می تونه از دمای بالای محیط فر یا دمای بالای آب یا شیر باشه.
غلظت متفاوت به جنس آرد ربط داره و شل نبودن مشکلی نیست.

ژیلا
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 12:06

سلام استاد عزیز. امیدوارم سلامت باشید. راستش این روزا که کرونا به جونمون افتاده تصمیم گرفتم خودم توی خونه نون بپزم. من برای تهیه ی خمیر خمیرمایه رو به روش شما فعال می کنم و بعد با ارد ونمک و اب مخلوط میکنم و به اندازه ی کافی ورز میدم و بعد از استراحت اول اونو رو سطح اردپاشی شده باز میکنم و بعد رول کرده و در قالب لوف میذارم و بعد از استراحت دوم در فر میذارم. مشکلم اینه که مغز نونم اونجوری که باید باشه نیست و یه کم حالت خمیری داره، نمیدونم علتش چیه. دما رو هم تا 220 افزایش دادم با زمان نیم ساعت باز هم مشکل حل نشد. کل بافت نون حالت خمیری داره نه فقط وسطش. آیا کم بودن مقدار خمیرمایه میتونه این مشکل رو ایجاد کنه؟ از سلامت و تازگیش صددرصد مطمئنم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 13:08

سلام ژیلا جان،
عزیزم دستور نون بسیار حساسه و باید کاملا مقادیر بر اساس دستور باشه، به نظر من میزان مواد مشکل داره حالا یا خمیر مایه کمه یا مواد دیگه. می تونید از دستورهای نون کانال نان خانه https://t.me/nankhane یا پیج https://www.instagram.com/yummieess/ یا دستور نون تست شف طیبه استفاده کنید ببینید باز مشکل پیش میاد. در مورد استراحت هم دقت کنید حتما دو برابر شده باشه.

:)Fatemeh
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 11:53

سلام بهاره جون خسته نباشی راستش من برای اولین بار میخوام نون خونگی درست کنم میخواستم ببینم شما کدوم نون سایت رو پیشنهاد میکنید که نسبتا پیچیده نباشه و در عین حال طعم خوبی داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 17:32

سلام فاطمه جان،
من همین نون و رول دارچین رو بهتون پیشنهاد می دم.
موفق باشید عزیزم

Manaaaaa
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 14:45

استاد عزیز لطفا دستور خمیرترش خانگی موردتاییدتان و به دنبال آن دستور چند نان که باخمیرترش درست میشوند را بگذارید پیشاپیش ممنون وسپاسگزارم که من را به آرزوی دیرینه ام می رسانید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 17:46

سلام مانا جان،
عزیزم چقدر خوب که انقدر علاقه مندید، با عرض شرمندگی من به شخصه فقط در زمینه شیرینی پزی مطالعه و فعالیت دارم و اون نان هایی رو تمرین کردم که زیرشاخه شیرینی پزیه. به همین دلیل تا حالا با خمیر ترش کار نکردم. تنها کاری که می تونم بکنم اینه که بهتون ماهیگیری یاد بدم که ارزشش صد برابر یک پست آموزشیه. من خودم برای هر مبحث ابتدا منابعی که دارم رو چک می کنم و ازش نُت برمیدارم بعد در گوگل سرچ می کنم، دقت کنید که شبکه های اجتماعی (تلگرام و اینستاگرام) منبع نیستن و باید در گوگل جستجو کنید. نتایج سه صفحه اول (سی لینک اول) رو دونه دونه داخلش برید و با توجه به محتویات و کامنت هایی که گذاشته شده، ده تا از سایت ها رو انتخاب کنید. این ده سایت رو مطالعه کنید و نُت بردارید در انتها 5 تاش رو درست کنید و از رو آزمون و خطا دستور مناسب رو پیدا کنید. پروسه طولانی ولی بسیار ارزشمندیه.

Manaaaaa
شنبه، 21 ارديبهشت 1398، 16:57

ممنون از راهنمایی صادقانه شما.موفق باشید

الهام و النا
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 11:36

سلام وقت بخیر
من نون رو درست کردم و بسیار عالی بود
و تعدادی برام سوال ایجاده شده
۱_ می تونیم این نون رو به شکل دایره (تقریبا به شکل نون بربری )درست کنیم ؟؟
۲_ایا می تونیم به جای ارد سفید از ارد معمولی استفاده کنیم؟؟؟
۳_ایا این نون گزینه مناسبی برای افطار (کم کالری) هست؟؟؟؟
خیلی ممنون به خاطر وقتی که برای ما می گذارید چه برای اموزش و نوشتن رسپی
چه برای پاسخ به سوالات ما
♡♡♡

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 19:01

سلام عزیزم،
خوشحالم که از دستور راضی بودید.
1. اگر می خواید نون رو شکل دایره درست کنید، باید خمیر رو به چند دایره قسمت کنید، یعنی برای این حجم خمیر چهار دایره به شکل بربری در بیارید. چون فرم دادن کل خمیر به شکل یک دایره باعث می شه خوب پخته نشه.
2. منظورتون از آرد معمولی آرد نونه؟ استفاده از آرد نون در خمیرهای فانتزی و شیرین بافتش رو زبر می کنه.
3. برای گزینه نون سالم و افطار من به شما پیشنهاد می دم به کانال "نان خانه" رجوع کنید و از نون های جو و سبوس دار استفاده کنید. https://t.me/nankhane

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

الهام و النا
سه شنبه، 25 ارديبهشت 1397، 13:33

خیلی ممنون

Nejla
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 22:08

سلام
ممنون از رسپی عالی. من پختم و خیلی خوب شد. فقط امکانش هست این نون رو داخل فریزر نگهداری کنیم؟ تا چقدر وقت داخل فریزر ماندگاری داره؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 23:53

سلام عزیزم،
خوشحالم که دوست داشتید، این نون تا سه ماه در فریزر قابل نگهداریه ولی خوب خوب باید نایلون پیچی شه و بعد در فریزر گذاشته شه

مامان نیما و پارسا
يکشنبه، 21 آذر 1395، 15:14

بهاره جون خیلی ماهی کلی مارو خوشحال میکنین
 نازنین ممکنه لطف کنین و دستور نون گاتا رو بذارین.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آذر 1395، 17:56

چشم سعی می کنم در برنامه ها قرار بدم

معصومه خزائی
سه شنبه، 31 فروردين 1395، 11:40

سلام بهاره جون ممنون از انرژی که میزاری  عاشق تدریستم خانوم معلم
میخواستم خواهش کنم نون برویش سیب زمینی یا هر نون سیب زمینی رو که میتونین آموزش بدین.بیشتر نون های مغزدار و طعم دار منظورمه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 ارديبهشت 1395، 08:31

اتفاقا بریوش توی برنامه م هست با کمال میل هر چه زودتر براتون می ذارم

Mojgan
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 11:53

بهاره جوون ممنون به خاطر گذاشتن این رسپی
من عاشق نون و نون درست کردنم امیدوارم بتونم با کمک ات  نون خوبی ب عمل بیارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 13:45

حتما عالی می شه. هر جا به اشکال بر خوردی بپرس.

sara
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 22:30

ممنونم که این قدر دقیق و بدون نکته مبهم توضیح دادید. از مشکلات من همیشه  پیدا کردن جای گرمه. از گفتمان سایتتون فهمیدم گیلانی هستید:) شاد زی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 23:26

سارا جان، اگر جای گرم ندارید فر رو یه چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و نون رو توی فر گرم شده بذارید استراحت کنه.

sara
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 16:39

آخه محیط آشپزخونه ام سرده فرم رو که خاموش میکنم سریع سرد میشه. متاسفانه فر خیلی استانداردی ندارم که گرما رو تو خودش نگه داره. معمولا یه صندلی میذارم جلو بخاری بعد ظرف خمیرو میذارم روش اما همش باید مواظب باشم بچه نره بهش دست بزنه. :)

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 17:17

می تونید یه ذره زمان استراحت رو بیشتر کنید که نبود گرما رو تا یه حدی جبران کنه.

linda
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 16:19

نکته رومال خیلی خوب بود. من همیشه زرده تخم مرغ خالی میزدم که خوب پخش نمی شد و طعم بعدی هم میدادو بد رنگ هم میشد. حالا این دفعه با شیر قاطیمیکنم. مرسی عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 16:48

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نون شیرین کشمشی
هات کراس بانز Hot Cross Buns
نون
نون زعفرانی
St. Lucia Saffron Buns
نون
کرپ
نکات و مختصری از تاریخچه
نون
دونات
نون
بریوش
Brioche à tête
نون