نون گیسو

بهاره وحید

نون گیسو

دوشنبه، 05 بهمن 1394، 10:57   مشاهده: 11,764

نان گیسو از ساده ترین و متداول ترین نان های حجیم خونگیه و اگر قصد شروع نان پزی در منزل رو دارید، این دستور به دلیل سادگی و خوشمزگی از بهترین گزینه هاست. اول از همه ببنیم نان حجیم چیه؟

نان حجیم
به نون هایی که در روند پختشون دو بار استراحت به خمیر داده می شه "نان حجیم" می گن. در این دسته از نون ها، استراحت اول برای فعال شدن خمیر مایه و تشکیل شدن خمیر و استراحت دوم برای حجیم شدنِ خمیرِ فُرم گرفته انجام می شه. نون های حجیم در دو نوع شیرین و غیر شیرین (نان تُست...) پخت می شن که نوع شیرین برای عصرونه و صبحانه مناسبه. برای موفقیت در پخت نان های حجیم در خانه باید در مورد خمیرمایه اطلاعاتی داشته باشید (برای دونستن نکات خمیرمایه این پست رو حتما بخونید) و در نحوه ورز دادن، دما و مدت زمان استراحتِ خمیر دقت کنید که همه این نکات در پست آموزش داده شده. منبع: (Illustrated Step-by-Step Baking (DK Illustrated Cook Booksمواد لازم: 
خمیر مایه: یک و یک دوم قاشق چایخوری 
شیر ولرم: یک پیمانه
تخم مرغ: یک عدد + یک عدد برای رومال 
آرد: سه پیمانه + یک پیمانه
شکر: یک چهارم پیمانه
نمک: یک چهارم قاشق چابخوری 
کره آب شده: 60 گرم

به دلیل تفاوت در جنس آردها، میزان آرد در اکثر دستورهای نون دقیق نیست و در واقع بازه ای از حجم آرد در مواد لازم دستور نوشته می شه. بعضی از آرد ها به علت زبری رطوبت بیشتری جذب می کنن و در نتیجه میزان کمتری استفاده می شه و بعضی از آردها لطیف ترن و مقدار بیشتری بکار می ره. نان گیسو در واقع نون شیرینه و بهتره که لطیف باشه، پس توصیه می کنم از آرد سفید عادی که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه یا آردهایی که در سوپرمارکت ها با مارک های زر، تک، رشد، گلها .... موجوده استفاده کنید، نه از آرد نون. در این دستور سه پیمانه آرد، صد در صد مورد نیازه، پس سه پیمانه رو الک کنید و باهاش کار کنید. یک پیمانه بعدی رو جدا الک کنید، کنار بذارید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید. 
مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید.تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. ابتدا کره رو آب کنید و تا خمیرمایه عمل میاد اجازه بدید کره آب شده به دمای محیط برسه. کره رو می تونید در مایکروویو یا روی حرارت غیر مستقیم آب کنید، حواستون باشه کره قُل قل نکنه و صرفا آب شه. 
اولین قدم در تهیه نون های حجیم، عمل آوردن خمیر مایه است.، حتی اگر از خمیر مایه فوری استفاده می کنید این مرحله رو انجام بدید تا از سلامت خمیر مایه مطمئن باشید. شیر رو اندازه گیری کنید و به مدت خیلی کم روی حرارت بذارید تا ولرم شه، منظور از ولرم دمای 40 تا 45 درجه سانتی گراده. انگشتتون رو در شیر بزنید، اگر گرمای شیر برای دستتون قابل تحمل بود، یعنی مناسبه، حواستون باشه که حرارت زیاد خمیر مایه رو از بین می بره.شیر رو در کاسه تمیزی بریزید، بهتره کاسه ای که برای عمل آوردن خمیر مایه استفاده می شه، پلاستیکی یا فلزی نباشه. یک قاشق چایخوری شکر در شیر بریزید، مخلوط کنید و بعد خمیر مایه رو روی شیر بپاشید. خمیر مایه رو خوب هم بزنید تا کاملا خیس شه.حالا به مدت ده دقیقه تا یک ربع کاسه رو بدون حرکت در محیط قرار بدید، تا خمیرمایه کف کنه و به سطح شیر بیاد. اگر فضای خونه سرده روی کاسه حوله بندازید.در کاسه بزرگی سه پیمانه آرد رو الک کنید. یک چهارم پیمانه شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک بهش اضافه و مواد رو خوب ویسک کنید، کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. این دستور کم شیرینه و باید با مربا یا عسل سرو شه، می تونید به جای سرو با مواد شیرین میزان شکر رو تا یک دوم پیمانه افزایش بدید. در کاسه خمیر مایه عمل اومده، یک تخم مرغ بشکونید و خوب هم بزنید. از همزن برقی استفاده نکنید. حالا وسط مواد خشک رو گود کنید و مخلوط خمیر مایه، شیر و تخم مرغ رو وسط آرد بریزید. با لیسک یا قاشق چوبی کم کم آرد رو روی مواد تَر بریزید و مواد رو مخلوط کنید. کره آب شده و هم دمای محیط رو اضافه کنید و حسابی هم بزنید تا یکدست شه. ممکنه پخش شدن کره بین مواد کمی طول بکشه. همونطور که در تصویر زیر می بینید، در پایان این مرحله خمیر شُلی به دست میاد. حالا نوبت اضافه کردن آرده، از یک پیمانه آرد کنار گذاشته، کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید. آرد رو تا جایی اضافه کنید که که مواد شُل نباشه و فرم خمیری به خودش بگیره. حواستون باشه موقع ورز دادن هم کمی آرد به مواد اضافه می شه پس زیاده روی نکنید. سطح کار رو با اسکاچ بشورید و خشک کنید، دست هاتون رو با آب گرم و صابون بشورید. حالا سطح کار رو خوب آرد پاشی کنید. خمیر رو بصورت چونه (گرد) دربیارید و روی سطح آردپاشی شده قرار بدید و شروع به ورز دادن کنید. بین ورز دادن دستتون رو بشورید و خمیر رو تِست کنید، اگر دیدید خمیر به دست تمیز می چسبه کمی آرد روش بپاشید و دوباره ورز بدید. خمیر مایه سرما رو دوست نداره و اگر محیط آشپزخونه سرد نباشه زودتر نتیجه می گیرید.درست ورز دادن، رمز پختن یه نون عالیه. خمیر رو با انتهای دست به جلو بکشید، بعد به سمت خودتون برگردونید و دوباره این کار رو تکرار کنید. خمیر رو به هیچ وجه چنگ نزنید.


 
بعد از 5 دقیقه ورز دادن، خمیر رو چک کنید. برای چک کردن خمیر رو بصورت چونه در بیارید و با چاقو از وسط بُرش بدید. اگر در بافت خمیر حفره هایی ایجاد شده بود، یعنی خمیر مایه فعال شده و ورز دادن کافیه. در غیر اینصورت دوباره ورز بدید و چک کنید. کاسه بزرگی رو با روغن مایع چرب کنید. بهتره جنس کاسه پلاستیکی و فلزی نباشه. خمیر رو گرد کنید و توی کاسه قرار بدید. 


 
روی خمیر رو با سلفون (محافظ غذا) بپوشونید و اگر محیط خونه سرده یک حوله هم روش بندازید.خمیر مایه در محیط گرم بهتر فعال می شه، پس کاسه رو برای استراحت کنار بخاری، شوفاژ یا در جای گرم منزل قرار بدید. اگر خونتون سرده فر رو چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و کاسه رو برای استراحت در فر خاموش بذارید.مدت زمان استراحت، بسته به دمای محیط و جنس خمیر مایه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت متغیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت سر زدن و چک کردن خمیره. می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف رو علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد استراحت کافیه. 
یک روش دیگه هم وجود داره، انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی استراحت کافیه. زمان استراحت که تموم شد، اول هوای خمیر رو با مشت خارج کنید. سطح کار رو تمیز و بعد خیلی کم آردپاشی کنید. خمیر رو کمتر از یک دقیقه ورز بدید. خمیر رو به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و هر کدوم از این سه قسمت رو با دست روی سطح کار رول کنید. برای فُرم دادنِ نون گیسو، سه قسمت خمیر باید به شکل سه رشته اندازه در بیاد.سر رشته های خمیر رو به هم فشار بدید و یه ذره تو بدید. عین بافتن موی سر، سه رشته رو ببافید. کف سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و نون رو روی کاغذ بذارید. به هیچ وجه از سینی مشکی رنگ خود فر برای پخت نون استفاده نکنید، جنس و رنگ سینی فر کف نون رو می سوزونه. روی سینی رو با حوله یا سلفون بپوشونید و نون رو بین 45 دقیقه تا یکساعت، برای استراحت دوم در جای گرم قرار بدید تا حجیم شه. 
فر رو روی 375 درجه فارنهایت، معادل 190 درجه سانتی گراد یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی استفاده می کنید، دو کاسه رو پر از آب کنید و کف فر بذارید.در صورتیکه از فر برقی خوب استفاده می کنید نیازی به استفاده از کاسه آب نیست. بعد از پایان استراحت دوم خمیر باید حجیم شه و وقتی کناره نون رو با انگشت کمی فشار بدید، بالا نیاد و جای انگشتتون باقی بمونه.بعد از استراحت دوم روی خمیر رومال بزنید. دستورهای مختلفی برای رومال Egg wash موجوده که پایه اکثر اون ها تخم مرغه. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ، باعث قهوه ای شدن Browning سطح خمیر می شه و چربی موجود در زرده خمیر رو براق می کنه. تخم مرغ به کار رفته در رومال چه به صورت کامل و چه زرده یا سفیده به تنهایی، معمولا با آب، شیر یا خامه رقیق می شه. پروتئین موجود در شیر، علاوه بر رقیق کردن به قهوه ای شدن سطح خمیر و چربی موجود در خامه به براق شدن خمیر کمک می کنه. در این دستور می تونید از یکی از دستورهای رومال زیر برای نون گیسو استفاده کنید. 

یک عدد تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب، شیر یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب یا خامه 
یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری عسل یا سیروپ
یک سفیده تخم مرغ زده شده به تنهایی 
یک عدد تخم مرغ زده شده + یک هشتم قاشق چایخوری نمک

درصورتیکه منع استفاده از تخم مرغ دارید می تونید از رومال روغن زیتون یا مخلوط آب و پودرکاستارد استفاده کنید. من از تخم مرغ زده شده و یک قاشق آب استفاده کردم.رومال رو با برس به تمام سطح خمیر بزنید. 

 

بعد از زدن رومال، نون رو به مدت نیم ساعت در در فر گرم شده بپزید. بعد از این مدت اگر روی نون قهوه ای شد و خلال دندون از توش تمیز بیرون اومد یعنی حاضره، در غیر اینصورت ده دقیقه دیگه هم در فر بذارید و دوباره چک کنید. بعد از اتمام پخت، سینی فر رو روی توری خنک کننده بذارید و تا زمانیکه نون کاملا خنک نشده، با چاقو برش نزنید. برش زدن نونِ داغ، بافتش رو خمیری می کنه. 
اینم از بافت نون که متخلخله. این رو بدونید که وقتی لبنیات در نون بکار بره حفره های کوچیک تری در بافتش تشکیل می شه.نحوه نگهداری نون خونگی بسیار مهمه، حتما بعد از خنک شدن نون رو بسته بندی کنید تا هوا و رطوبت به خودش جذب نکنه. 


دستپخت های همراهان سایت
ه. محمودی
جمعه، 05 مهر 1398، 17:02

سلام من طبق دستور شما پیش رفتم و همه چیز خوب بود فقط الان بعد از 3 ساعت هنوز خمیر پف نکرده. خمیر مایه ام هم تازه بود و به خوبی کف کرد. مشکل از چی میتونه باشه و چکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 مهر 1398، 17:47

سلام عزیزم،
اگر از خمیرمایه اطمینان دارید، محیطی که خمیر رو برای ور اومدن در اون قرار دادید گرمای لازم رو نداشته به همین دلیل خمیرمایه فعال نشده و ور نیومده، البته بد ورز دادن هم موثره ولی خمیر شما اصلا معلومه هیییچ نغییری نکرده که یا مشکل از خمیرمایه ست یا از دمای محیط.
باید فر رو 180 روشن کنید، اجازه بدید داغ شه و بعد خاموش کنید و کاسه رو در فر بذارید. اگر فر برقی دارید که روی دمای 35 درجه تنظیم می شه روی 35 بذارید و همونطور که روشنه کاسه رو 45 دقیقه برای تخمیر در فر بذارید. مارک خمیرمایه رو هم عوض کنید.  

Far_zaneh
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 23:29

چونه های نان رو کوچکتر گرفتم . ۳ تا نون درست کردم . بافتش لطیف و سبک بود . ممنون از توضیحات کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 شهریور 1398، 23:50

کیییف کردم فرزانه جان، عجب نون هایی چه خوشگل پیچیدید و چه عکس با سلیقه ای.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

ناهید21
شنبه، 26 مرداد 1398، 15:15

خمیر نان گیسو به فرم نان بریوش کلاه دار !

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 مرداد 1398، 21:55

چه ابتکار بامزه ای ناهید جون، بسیار هم عالی شده عزیزم
نوش جونتون باشه

ناهید21
جمعه، 25 مرداد 1398، 12:42

سلام
این نون ها و با آرد گندم کامل( آرد حاصل از آسیاب سنگی) پختم
رومال هم نزدم!
اما به غایت خوشگل و لطیف و معرکه شدن
بینهایت از آموزش هاتون ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مرداد 1398، 18:19

سلام ناهید جان،
واقعا عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه خیلی هم شیک پیچیدید.

ناهید21
جمعه، 10 خرداد 1398، 14:25

با تشکر از زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 17:59

ناهید جان چقدر جالب و بامزه نون رو پیچیدید خیلی عالی شده عزیزم. نون خونگی حرف نداره نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

بهمن رستم پور
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 22:26

سلام . من و همسرم اولین باره از رسپی های این سایت استفاده میکنیم و این نون رو انتخاب کردیم ، واقعا خیلی خوب دراومد ، انتظارشو نداشتیم اینقدر خوب در بیاد ، با کنجد و دانه چیا تزیین کردیم . خیلی ممنون از شما ، البته با توجه به تاریخچه این سایت و تاریخ این پست ، تعداد دستور پخت ها خیلی کمه ، نمیدونم چرا ، تنوع خیلی کمه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 ارديبهشت 1398، 23:12

سلام،
نونتون عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون، نوش جونتون

در مورد پست های سایت، روند نوشتن هر پست به این صورته که ابتدا کتاب های منبع شیرینی پزی رو در مورد اون مبحث مطالعه و نکات و در صورت داشتن تاریخچه مطالب رو جمع آوری می کنم، بعد از سایت های معتبر تعدادی دستور رو انتخاب و بعد از مطالعه دستورها و پرسش و پاسخ کاربران و نُت برداشتن، پنج دستور رو انتخاب می کنم، مواد اولیه رو تهیه می کنم و این دستورات رو میپزم و با در نظر گرفتن نکات فنی و نظرات اطرافیان بهترین دستور رو انتخاب می کنم و در صورت نیاز تغییراتی میدم. بعد از اتمام مرحله مطالعه و ترجمه و جمع آوری نکات و انتخاب دستور، نوبت به روند پخت مجدد و عکاسی، ادیت عکس ها، نوشتن متن آموزشی، ادیت متن و نشر آموزش می رسه که متاسفانه این پروسه زمان بر بوده و تا امروز فقط 150 پست در سایت گذاشته شه. ضمن این روند پاسخ به سوالات کاربران هم انجام می شه و کل این قضایا توسط یک نفر یعنی بنده اجرا می شه.  

ناهید21
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 03:18

سلام و درود بر شما
بیشتر از هر کاری عاشق نون پختن هستم
و نتیجه دلخواهمو با کلاس درس شما گرفتم،سپاس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 08:42

سلام ناهید جان،
چقدر عالی که به نون پختن علاقه مندید و خیلی خوشحالم که نتیجه دلخواه رو گرفتید.
خسته نباشید و ممنون از عکس

fataneh
سه شنبه، 11 دی 1397، 19:21

سلام بهاره عزیز.ممنونم از اموزشا ونکاتی که یاد دادی .کلی از اینستا وتلگرام پکیج اموزشی گرفته بودم ولی هیچوقت نونی درست نشد.
با اموزشای خوبت نون گیسو درست کردم.خیلی خوشحالم.یه دنیا تشکر

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 دی 1397، 20:24

چقدر عالیه که همت کردید و نون خونگی درست کردید، واقعا عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

نازگل
شنبه، 24 آذر 1397، 12:55

سلام بهاره عزیز.من این نون رو بارها و بارها درست کردم و داخلش رو با خرما پر کردم فقط بعضی اوقات بعد از اینکه از فر خارج میکنم روش چروکیده میشه. علتش چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 آذر 1397، 13:36

سلام نازگل جان،
عزیزم چقدر عالی فرم دادید خیلی خلاقانه و زیباست آفرین به شما و ممنون از عکس.
در مورد ترک ها حتما دماسنج فر تهیه کنید، دمای بالا ایجاد ترک روی خمیر می کنه و برای استراحت اولیه خمیر رو بعد از یک ساعت مداوم چک کنید و وقتی دو برابر شد بردارید، استراحت بیش از حد هم ایجاد ترک روی خمیر می کنه

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 09:33

ممنونم از لطف شما.لطفا یک بار دیگه عکسها رو ببینید. ترک نمی خوره چروکیده میشه.عکسی که از نزدیک گرفتم اونی که روش چروکیده شده.البته خمیر من  ساعت طول می کشه تا حجمش 2 برابر شه.مرسی که با حوصله پاسخ سوالاتم رو میدید

نازگل
يکشنبه، 25 آذر 1397، 09:34

خمیرم 2 ساعت طول میکشه تا حجمش 2 برابر شه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 آذر 1397، 10:06

ببخشید نازگل جان من بد منظورتون رو متوجه شده بودم، چروکیده شدن به علت مدت زمان پخت کمه. یعنی نون بطور کامل پختش صورت نگرفته، استحکام لازمه رو نداره. این رو بدونید که مدت زمانیکه در دستورها نوشته می شه تقریبیه و بسته به فر فرق داره پس این بار نون رو طولانی تر بپزید. در فصل هایی هم که کولر در خونه روشنه، اگر و اگر نون مثل این روی سینی پخت می شه و در قالب نیست، در فر خاموش با درِ باز نون رو خنک کنید نه بیرون از فر.
homa
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 18:40

سلام شف بهاره عزیز بادستورعالی شمابازهم این نون شگفت انگیز رودرست کردم چه نونی اونقدربزرگ شده بودکه توکادرجانشدمجبورشدم نصفش کنم بایک طعم کره ای وعالی همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 شهریور 1397، 22:55

واقعا چه نونی شده هما جون چقدر عالیه انقدر همت دارید و زحمت می کشید آفرین بهتون و ممنون از عکس

Azi
شنبه، 10 شهریور 1397، 19:37

سلام
من برای اولین بار نان پختم و با کمک سایت عالی شما تجربه بسیار لذتبخشی بود. ضمن تشکر از شما لطفا ایراداتش را بگویید.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 شهریور 1397، 20:17

سلام عزیزم،
بسیار با کیفیت و خوشرنگ شده و بافتش عالیه واقعا آفرین بهتون و نوش جان. فکر می کنم دمای فرتون زیاد بوده تَرَک روی نون زیاد شده حتما دماسنج فر تهیه کنید.
بسیار عالیه و ممنون از عکس

topeli
شنبه، 20 مرداد 1397، 01:50

سلام بهاره جون نون گیسو درست کردم فقط احساس کردم صبح روز بعد یه حالت بیات شده ای داشت خیلی تازه نبود میدونید دلیلش چیه ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 09:03

خیییییلی عالی شده واقعا معلومه در زمینه شیرینی پزی بسیار با استعداد و توانمند هستید. آفرین به شما و ممنون از عکس.
متاسفانه نگهداری نون های خونگی به دلیل نداشتن مواد افزودنی و نگهدارنده کمی سخته حتما باید نون رو بعد از خنک شدن کامل باید در کیسه فریزر بذارید، درش رو محکم ببندید و بعد اون رو در ظرف دردار نگهداری کنید و قبل مصرف کمی گرم کنید. اگر بیش از دو روز می خواید نون رو نگهدارید باید برای بهتر موندن در فریزر بذارید. در صورتیکه منزلتون گرم نیست، نون های حجیم در دمای محیط بهتر از یخچال می مونن.

محمدمهدی
چهارشنبه، 04 دی 1398، 23:32

اینا چقد خوشرنگ. چ رومال زدید، روش.؟ گریل هم روشن کردین؟

مهناز ت
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 16:24

اولین تلاش من برای نون پختن با دستور خوب شما نتیجه داد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 مرداد 1397، 18:51

مهناز جون نونتون واقعا عالی شده آفرین به شما که اولین بار انقدر خوب و بی نقص در آوردید. خسته نباشید و ممنون از عکس

مهناز ت
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 08:40

بهاره جون ممنونم عزیزم نظر لطفته. یه سوال دارم. اگه بخوام مقدار مواد رو نصف کنم همه چی باید نصف بشه؟ مقدار خمیرمایه هم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 مرداد 1397، 08:44

آره عزیزم،
برای نصف کردن میزان مواد، تک تک مواد اولیه بدون استثنا باید نصف شه حتی خمیرمایه

Feri
شنبه، 21 بهمن 1396، 14:29

من از وقتی سایت شما رو دیدم کلی ایده گزفتم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 بهمن 1396، 22:29

عزیزم ماشالا خودت هنرمندی چقدر این نون ها عالی شده آفرین به شما

مجید
چهارشنبه، 13 دی 1396، 10:12

سلام و روز بخیر.
ممنون بابت راهنمایی هاتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 دی 1396، 11:07

چقدر عالی و حرفه ای، حرف ندارن ممنون از عکس های زیبا

homa
سه شنبه، 16 آبان 1396، 18:23

باسلام به استاد عزیزوگرامی این نون گیس بافت واقعاعالیه شمابهترین استادهستیدچون کامل واضح وصحیح درس میدین وحتی نکات اشپزی روهم دردرس میگین که این خیلی مهم هست همواره اززحمات شما سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 22:44

به به چه رنگی عطرش تا اینجا داره میاد دستتون درد نکنه

مجید
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 11:57

سلام و درود
مثل همیشه عالی و کامل توضیح داده بودید.
این نان را پختم و تجربه خیلی خوبی بود.
فقط چندتا سوال : اول اینکه آیا میشه با اضافه کردن شکر مثلا 1 پیمانه ، این نان را شیرینتر کرد یا مشکل خاصی پیش میاد؟؟ هدفم نان شیرمال هست
دوم اینکه من همیشه با کف کیک یا نان که میپزم مشکل دارم. یعنی بیش از حد برشته میشه. البته من این نان را توی ظرف شیشه ای پیرکس گذاشتم و به کاغذ روغنی هم چسبید و خارج کردنش سخت شد. برای این موضوع راهنمایی دارید؟؟ ضمن اینکه من دماسنج فر تهیه کردم و دمای فر دقیق تنظیم میشه.
سوم اینکه بافت کیک خیلی خوب و نرم بود اما این نرمی باعث میشد به راحتی از هم پاشیده بشه. آیا این موضوع عادیه یا راه حلی داره؟؟
پیشاپیش ممنون و سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 12:30

با سلام و ممنون از عکس،
1. شکر رو می تونید اضافه کنید و مشکلی ایجاد نمی شه.
2. برای زیر نون از صفحه سیلیکونی (سیلیکون مَت) یا ورق تفلون استفاده کنید. من خودم همیشه از صفحه سیلیکونی استفاده می کنم، این صفحات به ابعاد مختلف در لوازم قنادی ها به فروش می رسن و قیمتش بر اساس مارک بین ده تا صد هزار تومنه. صفحات سیلیکونی به سایز سینی رولت طراحی شدن اون رو کف سینی بندازید و نون رو روش برای پخت بذارید، هرگز هیچی بهش نمی چسبه و راحت خارج می شه.
3. برای برشته شدن بیش از حد به دو نکته توجه کنید، یکی انتخاب قالب جنس مناسبه. استفاده از پیرکس ایجاد مشکل می کنه چرا که پیرکس گرما رو به شدت به خودش جذب می کنه و در برشته کردن سهم داره.  سعی کنید از قالب های رنگ روشن ولی غیر شیشه ای استفاده کنید، دوم اینکه 5 تا ده دقیقه آخر پخت فر رو خاموش کنید و قسمت بالای فر یعنی گریل رو روشن کنید.
4. از هم پاشیده شدن نون عادی نیست. یا ورز کم داده شده و ساختار نون خوب شکل نگرفته، یا استراحت نون کم بوده و کاملا دو برابر نشده، یا استراحت نون زیاد بوده و بعد از دو برابر شدن باز هم مدت زیادی مونده و بافتش سست شده. یا رطوبت فر زیاد بوده که در این حالت به جای یک کاسه آب دو کاسه بذارید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 07:16

سلام شف عزیز با دستور وتوضیحات شما یه نون بسیار عالی درست کردم،سپاس.البته من به سلیقه خودم بهش فرم دادم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مرداد 1396، 08:51

سلام ناهید جون،
عزیزم واقعا عالیه، آفرین به همت شما و ممنون از عکس!
متاسفانه سایز عکس بسیار کوچیکه و سایت قادر به نشون دادن نیست، اگر براتون مقدوره یک بار دیگه آپلود کنید.

nahidjoon22
شنبه، 28 مرداد 1396، 10:31

متاسفانه چون یکبار از پنجره دستپخت استفاده کردم،نمیتونممجدد عکس رو بفرستم،این پنجره برای من باز نمیشه.

نظرات
:)Fatemeh
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 11:53

سلام بهاره جون خسته نباشی راستش من برای اولین بار میخوام نون خونگی درست کنم میخواستم ببینم شما کدوم نون سایت رو پیشنهاد میکنید که نسبتا پیچیده نباشه و در عین حال طعم خوبی داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 خرداد 1398، 17:32

سلام فاطمه جان،
من همین نون و رول دارچین رو بهتون پیشنهاد می دم.
موفق باشید عزیزم

Manaaaaa
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 14:45

استاد عزیز لطفا دستور خمیرترش خانگی موردتاییدتان و به دنبال آن دستور چند نان که باخمیرترش درست میشوند را بگذارید پیشاپیش ممنون وسپاسگزارم که من را به آرزوی دیرینه ام می رسانید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 ارديبهشت 1398، 17:46

سلام مانا جان،
عزیزم چقدر خوب که انقدر علاقه مندید، با عرض شرمندگی من به شخصه فقط در زمینه شیرینی پزی مطالعه و فعالیت دارم و اون نان هایی رو تمرین کردم که زیرشاخه شیرینی پزیه. به همین دلیل تا حالا با خمیر ترش کار نکردم. تنها کاری که می تونم بکنم اینه که بهتون ماهیگیری یاد بدم که ارزشش صد برابر یک پست آموزشیه. من خودم برای هر مبحث ابتدا منابعی که دارم رو چک می کنم و ازش نُت برمیدارم بعد در گوگل سرچ می کنم، دقت کنید که شبکه های اجتماعی (تلگرام و اینستاگرام) منبع نیستن و باید در گوگل جستجو کنید. نتایج سه صفحه اول (سی لینک اول) رو دونه دونه داخلش برید و با توجه به محتویات و کامنت هایی که گذاشته شده، ده تا از سایت ها رو انتخاب کنید. این ده سایت رو مطالعه کنید و نُت بردارید در انتها 5 تاش رو درست کنید و از رو آزمون و خطا دستور مناسب رو پیدا کنید. پروسه طولانی ولی بسیار ارزشمندیه.

Manaaaaa
شنبه، 21 ارديبهشت 1398، 16:57

ممنون از راهنمایی صادقانه شما.موفق باشید

الهام و النا
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 11:36

سلام وقت بخیر
من نون رو درست کردم و بسیار عالی بود
و تعدادی برام سوال ایجاده شده
۱_ می تونیم این نون رو به شکل دایره (تقریبا به شکل نون بربری )درست کنیم ؟؟
۲_ایا می تونیم به جای ارد سفید از ارد معمولی استفاده کنیم؟؟؟
۳_ایا این نون گزینه مناسبی برای افطار (کم کالری) هست؟؟؟؟
خیلی ممنون به خاطر وقتی که برای ما می گذارید چه برای اموزش و نوشتن رسپی
چه برای پاسخ به سوالات ما
♡♡♡

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 ارديبهشت 1397، 19:01

سلام عزیزم،
خوشحالم که از دستور راضی بودید.
1. اگر می خواید نون رو شکل دایره درست کنید، باید خمیر رو به چند دایره قسمت کنید، یعنی برای این حجم خمیر چهار دایره به شکل بربری در بیارید. چون فرم دادن کل خمیر به شکل یک دایره باعث می شه خوب پخته نشه.
2. منظورتون از آرد معمولی آرد نونه؟ استفاده از آرد نون در خمیرهای فانتزی و شیرین بافتش رو زبر می کنه.
3. برای گزینه نون سالم و افطار من به شما پیشنهاد می دم به کانال "نان خانه" رجوع کنید و از نون های جو و سبوس دار استفاده کنید. https://t.me/nankhane

خواهش می کنم عزیزم موفق باشید

الهام و النا
سه شنبه، 25 ارديبهشت 1397، 13:33

خیلی ممنون

Nejla
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 22:08

سلام
ممنون از رسپی عالی. من پختم و خیلی خوب شد. فقط امکانش هست این نون رو داخل فریزر نگهداری کنیم؟ تا چقدر وقت داخل فریزر ماندگاری داره؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 اسفند 1396، 23:53

سلام عزیزم،
خوشحالم که دوست داشتید، این نون تا سه ماه در فریزر قابل نگهداریه ولی خوب خوب باید نایلون پیچی شه و بعد در فریزر گذاشته شه

مامان نیما و پارسا
يکشنبه، 21 آذر 1395، 15:14

بهاره جون خیلی ماهی کلی مارو خوشحال میکنین
 نازنین ممکنه لطف کنین و دستور نون گاتا رو بذارین.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آذر 1395، 17:56

چشم سعی می کنم در برنامه ها قرار بدم

معصومه خزائی
سه شنبه، 31 فروردين 1395، 11:40

سلام بهاره جون ممنون از انرژی که میزاری  عاشق تدریستم خانوم معلم
میخواستم خواهش کنم نون برویش سیب زمینی یا هر نون سیب زمینی رو که میتونین آموزش بدین.بیشتر نون های مغزدار و طعم دار منظورمه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 ارديبهشت 1395، 08:31

اتفاقا بریوش توی برنامه م هست با کمال میل هر چه زودتر براتون می ذارم

Mojgan
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 11:53

بهاره جوون ممنون به خاطر گذاشتن این رسپی
من عاشق نون و نون درست کردنم امیدوارم بتونم با کمک ات  نون خوبی ب عمل بیارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 13:45

حتما عالی می شه. هر جا به اشکال بر خوردی بپرس.

sara
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 22:30

ممنونم که این قدر دقیق و بدون نکته مبهم توضیح دادید. از مشکلات من همیشه  پیدا کردن جای گرمه. از گفتمان سایتتون فهمیدم گیلانی هستید:) شاد زی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 بهمن 1394، 23:26

سارا جان، اگر جای گرم ندارید فر رو یه چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و نون رو توی فر گرم شده بذارید استراحت کنه.

sara
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 16:39

آخه محیط آشپزخونه ام سرده فرم رو که خاموش میکنم سریع سرد میشه. متاسفانه فر خیلی استانداردی ندارم که گرما رو تو خودش نگه داره. معمولا یه صندلی میذارم جلو بخاری بعد ظرف خمیرو میذارم روش اما همش باید مواظب باشم بچه نره بهش دست بزنه. :)

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 بهمن 1394، 17:17

می تونید یه ذره زمان استراحت رو بیشتر کنید که نبود گرما رو تا یه حدی جبران کنه.

linda
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 16:19

نکته رومال خیلی خوب بود. من همیشه زرده تخم مرغ خالی میزدم که خوب پخش نمی شد و طعم بعدی هم میدادو بد رنگ هم میشد. حالا این دفعه با شیر قاطیمیکنم. مرسی عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 06 بهمن 1394، 16:48

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نون زعفرانی
St. Lucia Saffron Buns
نون
کرپ
نکات و مختصری از تاریخچه
نون
دونات
نون
بریوش
Brioche à tête
نون
نون قسمتی
Pull-apart bread
نون