کیک رژیمی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

کیک رژیمی

بدون چربی و شکر
جمعه، 30 مهر 1395، 19:29   مشاهده: 67,572

برو به رسپی دستپخت های کاربران

تصور کنید تا کمتر از صد سال پیش کره، شکر، آرد و باقی مواد اولیه شیرینی پزی در اغلب کشورها بصورت سهمیه ای و فقط چند بار در سال بین مردم توزیع می شد و به علت کمبود مواد اولیه، شیرینی پزی صرفا برای مراسم هایی مثل تولد، عروسی و سال نو انجام می شد. با صنعتی شدن جوامع و در پی اون، تولید، توزیع و فراوونی مواد، میزان مصرف شیرینیجات و تنقلات بیشتر و بیشتر شد که در کنار مزیت های این فراوانی، مشکلاتی مثل چاقی، بیماری های قند و چربیِ خون رو به معضلات جوامع مدرن اضافه کرد. با آگاه تر شدن مردم از این بیماری ها، طرفداران دستورهای سالم و رژیمی هر روز رو به رشده، تا جاییکه، شیرینی پزی سالم و رژیمی  healthy baking برای خودش سبکی شده و دستورات و متدهای خاص خودش رو داره.چرا نیاز به دستور رژیمی داریم؟

متاسفانه تبدیل دستورهای کلاسیک مورد پسند، به حالت رژیمی غیرممکنه چرا که تاثیر و نقش مواد در شیرینی پزی، بسیار پیچیده تر از آشپزیه و تغییر نسبت مواد، نتیجه رو بسیار متفاوت می کنه. مثلا وقتی در آشپزی روغن غذا رو کم کنید، نتیجه خشک تر شدن مزه غذاست، ولی با حذف چربی از یک دستور قنادی، ممکنه بافت کیک اصلا شکل نگیره یا خمیر بیسکویت اصلا فرم خمیری و منسجم نشه. مشکل اینجاست که در قنادی، نقش شکر فقط شیرین کردن و نقش چربی، فقط چرب کردن نیست و با حذف و یا کم کردن این مواد، کل شیمی و ساختار شیرینی به هم می ریزه و نتیجه بسیار نامطلوب می شه. پس درصورتیکه اطلاعات کافی در مورد نقش مواد و نحوه جایگزینی اون ها ندارید، به هیچ وجه دستورات عادی رو به حالت رژیمی تبدیل نکنید و از دستورهایی که با نام رژیمی چاپ شدند استفاده کنید. این رو هم بدونید که در اغلب دستور ها میزان شکر و چربی به اندازه بسیار کمی قابل تغییره، ولی نصف کردن و حذف کردن این مواد، نتیجه رو بسیار بدتر از اونی که فکر می کنید و گاها غیرقابل خوردن می شه.

متهم ردیف اول در شیرینی پزیِ رژیمی و کم کالری شکره، ببینیم نقش شکر چیه و حذفش چه نتایجی داره:

 • قبلا در پستی مفصل در مورد انواع شکر و نقشش در شیرینی پزی توضیح دادم و می دونید که شکر فقط برای شیرین کردن نیست. شکر یکی از عوامل هوا دهی در کیک و شیرینیه. دونه های شکر مثل چاقو عمل می کنند و موقع کریمینگ، با برش زدن در بافت کره، باعث ایجاد حفره های کوچکِ هوا در اون می شند. این حفره ها به کمک بیکینگ پودر و حرارتِ فر بزرگ شده و تشکیل بافت لطیف و پفی رو می دند. با حذف شکر و جایگزینی اون با مواد شیرین سالم تر مثل شیره خرما، شیره انگور یا عسل، به دلیل بافت کشسان این مواد، این عامل هوادهی از شیرینی و کیک حذف می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی بافت فشرده تری دارند و کمتر فرم اسفنجی می گیرند.
 • شکر عامل طلایی شدن شیرینی ها و کیک هاست. شکر در مقابل حرارت کاراملیزه می شه و ایجاد رنگ طلایی در کیک و شیرینیجات می کنه. با استفاده از جایگزین های شکر به جای رنگ طلایی، رنگ قهوه ای در کیک و شیرینی ایجاد می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی تیره تر هستند.
 • مهمترین خصوصیت شکر، جذب رطوبته. شکر در رقابت با آرد قدرت جذب رطوبت خیلی بیشتری داره و ملکول هاش قبل از آرد رطوبت رو به خودشون جذب می کنند، که نتیجش تردی و پوکی شیرینیجاته. متاسفانه جایگزین های شکر مثل عسل، شیره خرما، ملاس، شیره انگور و ... به دلیل مایع بودن قادر به جذب رطوبت نیستند. نتیجه اینه که دستورهای رژیمی به پوکی و تردی دستورهای غیر رژیمی نخواهند بود.
پس با جایگزینی شکر و استفاده از دستورهای رژیمی انتظار بافت یکسان نداشته باشید.متهم بعدی، چربی موجود در دستورهای قنادیه، قبلا در این پست در مورد انواع چربی مورد استفاده در قنادی و نقششون توضیح دادم. ببینیم نبود چربی در دستورهای رژیمی چه اثراتی داره:

 • چربی از رطوبت محافظت می کنه. با وجود اینکه چربی، رطوبت به کیک و نون اضافه نمی کنه، ولی با چرب کردن محیط، اجازه نمی ده تمام رطوبت توسط مواد خشک جذب شه. حفظ رطوبت باعث موندگاری و نرم موندن شیرینیجات می شه و شیرینی های رژیمی، به دلیل میزان کم چربی یا حذف چربی موندگاری کمتری دارند.
 • یکی از نقش های مهم چربی، شکوندن رشته های پروتئین آرد به نام گلوتنه. وقتی چربی با مواد مخلوط می شه، از به هم پیوستن و طولانی شدن رشته های گلوتن آرد جلوگیری می کنه و این کار باعث می شه کیک و شیرینی به جای بافت کشسان، بافت شکننده و ترد پیدا کنند. شیرینی هایی که بدون چربی تهیه می شند، بافت فشرده و نونی فُرم دارند تا سبک و کیکی.
 • چربی، حباب های هوا رو حفظ می کنه. وجود چربی در خمیرهایی که عامل پف دهنده دارند (خمیر مایه، جوش شیرین یا بیکینگ پودر) از خارج شدن گازهای بوجود اومده در خمیر جلوگیری می کنه و باعث تثبیت پف خمیر می شه، بنابراین همونطور که در قسمت شکر هم گفتم محصولاتی رژیمی پف کمتری دارند.نکات شیرینی پزی رژیمی:

 • توصیه می شه که در شیرینی پزی رژیمی از ادویه هایی مثل دارچین، زنجبیل، جوزهندی... علاوه بر وانیل استفاده شه. این ادویه ها از خودشون طعم و عطر دارند و به مشخص تر شدن بقیه طعم ها کمک کرده و از بی مزه شدن کیک رژیمی جلوگیری می کنند. ادویه هایی از این دسته تغییری در بافت شیرینی ایجاد نمی کنند و به شما این امکان رو می دند که از اون ها به میزان مورد نظر به آرد الک شده اضافه کرده و شیرینی رو طعم دار کنید.
 • اگر تمایل به تغییر دستور و رژیمی کردنش دارید، فرمول جایگزینی شکر سفید با عسل یا انواع شیره ها به این صورته که به ازای هر یک پیمانه شکر، سه چهارم پیمانه عسل یا شیره در دستور بریزید و به دلیل رطوبت موجود در این مواد یک چهارم پیمانه از مواد تر مثل شیر یا ماست کم کنید، ولی یادتون باشه که بافت یکسان نخواهید داشت.
 • همونطور که گفتیم جایگزین های شکر، شیرینی رو قهوه ای می کنه نه طلایی، برای جلوگیری از بد رنگ شدن و سوختگی موقع شیرینی پزی با عسل و شیره ها دمای فر رو 5 تا 10 درجه سانتی گراد کمتر کنید.
 • شکر خودش نوعی ماده نگهدارندست، چربی هم رطوبت رو حفظ می کنه، نتیجه نبود یا کمبود این دو ماده کم شدن عمر شیرینیه. به این دلیل همیشه دستورهای رژیمی رو در حجم کم درست کنید که ظرف دو روز خورده شه.

آماده سازی قالب در کیک های رژیمی:

در پخت کیک های رژیمی به دلیل کم بودن یا عدم وجود چربی، جدا کردن کیک از قالب به سختی انجام می شه و روش های متداول، مثل چرب کردنِ قالب و آرد پاشی یا استفاده از کاغذ روغنی رضایت بخش نیست و احتمال چسبیدن و جدا نشدن کیک زیاده. برای همین بهتره برای اینجور دستورها از روغن جدا کننده استفاده کنید. روغن جدا کننده به صورت اسپری یا جامد در فروشگاه های لوازم قنادی موجوده، اما تهیه نوع خونگیش هم بسیار راحت و فوق العاده موثره! برای درست کردن روغن جدا کننده خونگی کافیه آرد، روغن مایع و نوعی چربی جامد (مثل کره، مارگارین یا روغن قنادی) رو به میزان یکسان با هم مخلوط کنید و با فرچه به قالب بمالید. به خاطر وجود آرد، چربیِ روغنِ جدا کننده، به داخل کیک نفوذ نکرده و مشکلی در بافت کیک ایجاد نمی کنه. این مخلوط لایه ای تشکیل می ده که از چسبیدن جلوگیری می کنه.  

منبع: http://www.theironyou.com/2013/07/skinny-apricot-loaf-cake.html


روغن جدا کننده: 

مواد لازم روغن جدا کننده (هم دمای محیط):

آرد: 50 گرم
روغن مایع: 50 گرم
کره، مارگارین یا روغن قنادی: 50 گرم

 • در تهیه روغن جدا کننده، هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان) مناسبه، ولی استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون... و روغن مخصوص سرخ کردنی جایز نیست.
 • منظور از روغن قنادی در دستور "روغن جدا کننده" روغن کریسکو با قوطی آبی رنگ، روغن آریستو کروسان یا آریستو کیک از شرکت گلنان پوراتوس و روغن شماره 50 و 66.  
 • منظور از کره، کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دوست. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، قابل استفاده نیستند. 
 • آرد رو بعد از وزن کردن الک کنید.مواد وزن شده رو در کاسه تمیزی بریزید و با دور متوسط همزن برقی بزنید، وقتی کاملا یکدست شد آمادست. باقی روغن جدا کننده رو در ظرف در بسته بذارید. این روغن به مدت دو هفته در دمای محیط و یک ماه در یخچال موندگاری داره و قابل استفادست.روغن جدا کننده رو با فرچه به تمام سطح داخلی قالب بمالید.
نکته: این روغن برای کیک های بدون چربی، قالب های چدنی، سیلیکونی و طرح دار بسیار مناسبه، می تونید هم به جاش از اسپری های مخصوصی که در لوازم قنادی ها فروخته می شه استفاده کنید. مواد لازم کیک رژیمی (هم دمای محیط):

آرد سبوس دار: دو پیمانه
عسل: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دوعدد
ماست کم چرب: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
زنجفیل: یک قاشق چایخوری (قابل حذف)
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
برگه زردآلو: یک پیمانه


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

 • برای آرد، می تونید از لوازم قنادی های خوب "آرد سبوس دار" بخرید، یا یک و سه چهارم پیمانه آرد معمولی رو با یک چهارم پیمانه سبوس مخلوط کنید. حتما سبوس رو بصورت بسته بندی از عطاری ها یا اُرگانیک شاپ ها بخرید تا تمیز باشه. دقت کنید که آردهای سبوسدار نانوایی مثل آرد بربری، لواش، سنگک و تافتون به هیچ وجه مناسب نیستند. اگر خارج از ایران هستید، طبق گفته منبع از whole wheat flour استفاده کنید. اگر دسترسی به سبوس ندارید یا دوست دارید کیک سبک تری داشته باشید می تونید از آرد معمولی استفاده کنید. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
 • در شیرینی پزی بهتره از ماست کارخانه ای استفاده کنید. 
 • به جای عسل می تونید از همین مقدار شیره انگور، شیره خرما یا شیره افرا استفاده کنید. 
 • برگه زردآلو با همین مقدار خرمای خرد شده، قیصی، کشمش پلویی، مویز بدون هسته یا مخلوطی از همه قابل جایگزینیه. فر رو روی 175 درجه سانتی گراد معادل 340 درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شه.  اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و کیک رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

برای این کیک بهتره از قالب میان تهی با قطر 20 تا 22 سانت استفاده کنید، اگر از قالب سیلیکونی استفاده می کنید، قالب رو بعد از زدنِ اسپری یا روغن جدا کننده، روی سینی شیرینی پزی بذارید.مواد خشک رو آماده کنید. برای تهیه ی آرد سبوس دار، آرد رو با سبوس گندم که به صورت بسته ای فروخته می شه مخلوط کنید.آرد سبوسدار، بیکینگ پودر و نمک رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. برگه ها رو در آبکشی ریخته و روش آب جوش بریزید، با این کار برگه ها نرم و تمیز می شند. برگه ها رو بصورت نگینی خرد کرده و یک پیمانه جدا کنید. از اونجائیکه این کیک کم مزست، طعم برگه ها خیلی محسوسه، پس حتما برگه ها رو قبل از استفاده مزه کنید که شیرین و خوشمزه باشند. تخم مرغ ها رو در یک کاسه تمیز بشکنید و عسل رو بهش اضافه کنید، وانیل رو هم اضافه کنید و با دور متوسط همزن بزنید.
نکته: همیشه برای اندازه گیری عسل، پیمانه رو کمی چرب کنید.تا جایی بزنید که مواد یکدست و حجیم شه.در صورت تمایل به ماست کم چرب زنجبیل یا دارچین اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا یکدست شه. ماست رو اضافه کنید و مواد رو با دور متوسط همزن بزنید تا یکدست شه. در انتها مایه شُلی خواهید داشت.آرد رو در دو مرحله اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن، با کندترین دور همزن برقی، فقط و فقط تا جایی هم بزنید که مواد مخلوط شه و ذرات آرد دیده نشه. به دلیل نبود چربی، مایه کیک حالت نونی و کشسان داره که کاملا طبیعیه.

نکته:  اگر همزن برقی استانداردی ندارید و کندترین دور همزن سرعت بالایی داره، اضافه کردن آرد رو با لیسک انجام بدید.برگه ها رو در مایه کیک فولد کنید.مایه  کیک رو در قالب آماده شده بریزید و روش رو با پالت یا پشت قاشق صاف کنید.
کیک رو به مدت نیم ساعت در فر قرار بدید. بعد از نیم ساعت چک کنید، اگر خلال دندون از وسط کیک تمیز بیرون اومد و کیک از دیواره ها فاصله گرفته بود یعنی آمادست.
قالب رو از فر در بیارید و روی توری خنک کننده بذارید تا هم دمای محیط شه.این هم از بافت کیک.متاسفانه کیک های رژیمی، کیک های خوشمزه ای نیستند. طبق گفته وبسایت مرجع هر برش این کیک 140 گرم کالری، کمتر از یک گرم چربی، 32 گرم کربوهیدرات و 5 گرم پروتئین داره.
اگر به دستورات رژیمی علاقه مندید مافین بدون آرد و شکر، گرانولا بار و کیک لیمو، کوکی سلامت صبحانه هم از دستورات سلامت سایت هستند.
کیک دو تا سه روز ماندگاری داره. در صورت گرم نبودن هوا کیک رو در ظرف دربسته در دمای محیط و در فصل گرما در یخچال نگهداری کنید.

دستپخت های همراهان سایت
Ghniknejad
دوشنبه، 01 آبان 1402، 14:13

سلام، ممنون از لطف همیشگی شما.
اینم کیک رژیمی ، من داخلش گردو و خرما ریختم و بجای عسل هم از شیره خرما استفاده کردم. خیلی خوشمزه شد. متشکر از رسپی بی نقص شما شف عزیز.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 آبان 1402، 18:26

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دوست داشتید، چقدرم خوشرنگ شده نوش جونتون و ممنون از عکس

fafa. heydari
جمعه، 02 تیر 1402، 07:19

سلام بهاره جون. من این کیک خوشمزه رو توی قالب موردعلاقم و با تکه های خرما پختم و عاشق کیک های رژیمی شدم.❤️

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 02 تیر 1402، 17:46

سلام عزیزم،
چقدر خوبه که دوست دارید نوش جونتون باشه

گیس گلابتون
جمعه، 11 تیر 1400، 13:51

سلام خانم وحید گرامی
 با شما موافقم. کیک رژیمی خوشمزه نیست! با سپاس از رسپی شما. با شیره خرما و کشمش پختم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 تیر 1400، 17:06

سلام عزیزم،
چه خوب که کیک ها رو تجربه می کنید ممنون از عکس

Rata
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 11:44

💐Slm mammon az receip  khobeton

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 15:21

بسیار عالیه عزیزم،
نوش جونتون و ممنون از عکس

Rata
دوشنبه، 22 دی 1399، 21:05

سلام خانم وحید عزیز خیلی ممنون از رسپی بی نقص تون کیک رژیمی با سه شیره و کشمش،گردو ممنون از محبت بی دریغ تون 🌼

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 دی 1399، 21:09

به به چه ترکیب دلپذیری آفرین بهتون و نوش جان

رکسانا
دوشنبه، 10 شهریور 1399، 17:57

سلام و سپاس از اسناد عزیزم بهاره جان
کیک رژیمی من با هلو خرد شده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 شهریور 1399، 19:08

به به بسیار عالیه عزیزم نوش جونتون باشه

Sh.mhz
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 17:11

سلام استاد نازنین..دلتون شاد و تنتون سالماینم کیک رژیمی من..خیلی عالی بود..خیلی خیلی ممنونم..چون بدون عذاب وجدان خوردمش من به جای عسل از شیره انگور استفاده کردم چون شنیدم که نباید به عسل حرارت بالا داد..قبلا یه بار با برگه زردآلو درست کردم ولی نشد که عکس بگیرم طعمش بی نظیر بود امروز به جاش کشمش ریختم...ممنون بهاره جان..با آرزوی بهترینها براتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 مرداد 1399، 07:01

سلام عزیزم،
چقدر عالیه که این کیک با ذائقتون سازگاره، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nkmilani63
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 05:08

سلام با تشکر از توضیحات بسیار عالیتون،من مبتدی هستم، کیک رو با دارچین و گلاب و خرما و پودر کاکائو درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 05:36

سلام عزیزم،
ظاهر کیکتون که عالیه امیدوارم از طعم و بافتش هم راضی باشید. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مهدیه نوایی
سه شنبه، 24 دی 1398، 19:40

اینم از کیک رژیمی من، با شیره انگور
ممنونم از رسپی عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 دی 1398، 20:54

سلام عزیزم،
ممنون از شما که انقدر عالی و با سلیقه درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

شيرين
چهارشنبه، 11 دی 1398، 21:51

سلام بهاره جون
شب بخير
وقتي من شبانه هوس كيك شكلاتي ميكنم چيزي جز كيكي رژيمي شما به دهنم نميرسه
عزيزم من اين سري موز ريختم توي كيك
بافت كيك خيلي خيس هس و اسفنجي نيست با اينكه تست كردم چيزي به سيخ چوبي نچسبيد
علتش همين موز بوده؟؟؟
هرچند فوق العاده خوشمزه شده بود
 Delicious And Yummy

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 07:44

سلام عزیزم،
کیک نوش جونتون باشه، موز رسیده حالت اسیدی داره کیک رو مرطوب می کنه، اگر این بافت رو دوست ندارید موز کال باید بریزید.

شيرين
پنجشنبه، 12 دی 1398، 08:00

درست ميفرماييد من از اين موضوع اطلاعي نداشتم
اما بسييييار خوشمزه بود
ممنونم عزيزدلم كه انقدر مهربونيييييي

شيرين
يکشنبه، 16 تیر 1398، 22:59

هنوز ٣روز نگذشته كه باز ما هوسِ كيك رژيميِ خوشمزه ميكنيم!!!!!!!!
هم علاقه ي شديدمون به كيك رو نگه ميداريم هم رژيممون رو
مرسي بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 تیر 1398، 13:51

سلام عزیزم،
واقعا خوشحالم که کیک رو دوست دارید، نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس
بیرونش چه جالب سیاه شده، شیرین چان چطوری اینطوری شده؟

زهرا فروزان
يکشنبه، 27 مرداد 1398، 21:11

سلام خانم وحید عزیزم.آیا میشه بجای عسل از شیره ای چیزی استفاده کرد؟ بالا توضیح دادید ولی متوجه نشدم این رسپی هم شامل‌میشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 مرداد 1398، 06:41

سلام عزیزم اگر شیره به غلظت عسل باشه میشه

شيرين
پنجشنبه، 12 دی 1398، 08:01

من اين كامنت رو جواب داده بودم كه!!!!
شما كه خودت هنرمندي
اما كل قالب رو با كره خوب چرب كردم بجاي آرد همه جاش رو پودر كاكائو الك كردم شف جوووونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 17:23

خیلی زیبا و عالی شده ممنون عزیزم

شيرين
پنجشنبه، 13 تیر 1398، 10:23

سلام بهاره جون
بازم يك كيك لسيار خوشمزه ي ديگه با رسپي خاي فوق العادتون
من به جاي ٣/٤ بقيه پيمانه آرد از پودر كاكائو استفاده كردم
توش هم موز و گيلاس ريختم
بافتِش كاملاً مشخص هس كه پوك و نرمه
سِري قبل بدون پودر كاكائو با آناناس و تمشك درست كردم اون هم عالي بود
يك دنيا سپاسگزارم از اين همه محبتتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 تیر 1398، 10:53

سلام عزیزم،
واقعا خوشمزه در آوردن کیک های رژیمی هنر می خواد آفرین بهتون خیلی عالی در آوردید.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

mery
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 12:10

با سلام و تشکر از سایت زیبا و دستورات کامل شما..
طبق دستور کیک رژیمی عمل کردم، فقط جوش شیرین هم زدم و کمی از مایه را با پودر کاکایو مخلوط کردم و روی مایه اصلی ریختم،
عکس هیچ تزیینی نداره تا رژیمی بودنش حفظ بشه
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 13:41

ظاهرش بسیار پوک و عالی شده آفرین بهتون، ابتکارتون هم بسیار عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

عاطفه.الف
چهارشنبه، 17 بهمن 1397، 18:48

سلام خانم وحيد عزيز. اين هم كيك رژيمي من البته با شيره انگور و كمي پودر كاكائو و نسكافه و گردو.
ممنون بابت تمامي زحماتتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 بهمن 1397، 19:40

سلام عزیزم،
چه ابتکار خوبی زدید نسکافه مخلوط کردید، ظاهرش که عالیه مطمئنم طعمش هم خوبه. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Mahdiehgh
دوشنبه، 18 تیر 1397، 13:58

سلام خانم عزیز ممنون از سایت مفید، جامع و عالیتون، من که واقعا دارم بهره میبرم.
این هم کیک رژیمی من که شکلاتیش درست کردم. با پودر کاکایو و شکلات چیپسی و سیب.طعمش هم واقعا عالی شد و همه خونواده خوششون اومد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 تیر 1397، 15:30

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده چه ابتکار خوبی زدید سیب ریختید، واقعا آفرین به شما
موفق باشید

homa
دوشنبه، 18 دی 1396، 05:36

سلام استاداین کیک فوق العاده باطعم فوف العاده ازرسپی استادفوق العاده پختم چون طعمش روخییلی دوست دارم بابرگه قیسی این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 دی 1396، 06:31

هما جون واقعا عالیه عزیزم دستتون درد نکنه خیلی خوب شده و ممنون از عکس

homa
سه شنبه، 09 آبان 1396، 09:38

سلام الحق که استادی برازنده شماست بااین دستورفوق العاده بینظیردوباره باطعمی جدیدسپاسگزارم بانواینم مشق دیشب من

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آبان 1396، 16:50

نظر لطفتونه عزیزم آفرین به شما واقعا عالی و بی نقصه و ممنونم از عکس

مجید
چهارشنبه، 28 تیر 1396، 07:00

سلام و وقت بخیر

من دوباره این کیک را درست کردم
بحث آرد را اصلاح کردم و بجای زردآلو از تکه های سیب و گردو و کمی کشمش استفاده کردم
خیلی بهتر از قبل شد
ولی همچنان پف کیک کمه و کناره های کیک تراکم بیشتری داره.

ممنون از پاسخ دفعه قبل و توجهتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 تیر 1396، 07:56

با سلام،
واقعا اینهمه تلاشتون رو تحسین می کنم و بهتون قول می دم خیلی پیشرفت خواهید کرد. علت کم بودن پف انتخاب قالب اشتباهه، کیک شما برای این مواد خیلی خیلی بزرگه و سطح زیادی داره، همونطور که من در دستور هم گفتم قطر قالب باید 20 یا نهایتا 22 سانت باشه، این سطح زیاد باعث می شه گرمای زیادی جذب کنه و خیلی زود بپزه و زمان کافی برای عمل اومدن نداشته باشه.
پیشنهاد میکنم بیکینگ پودری که مصرف می کنید رو در آب داغ بریزید ببینید کف می کنه یا نه، اگر کف نکرد یعنی بیکینگ پودرتون هم مشکل داره و خرابه.
حتما روی سطح کیک رو با پشت قاشق یا لیسک صاف کنید و کیک رو حد اقل دو بار محکم روی سطح کار بکوبید تا کناره ها سنگین تر نباشند و خمیری نشند.
موفق باشید

مجید
دوشنبه، 26 تیر 1396، 07:17

سلام
ممنون بابت این رسپی
قطعا مثل کیک هایی که روغن و شکر داره خوشمزه نیست اما طعم زردآلو یه مزه متفاوتی بهش میده
من یه مقدار توی مقدار مواد دستکاری کردم. البته چون پیمانه نداشتم و با ترازو وزن کردم. اما وزن عسل را مثلا نگفته بودید ! در نهایت مایه کیک خیلی سفت شد و مجبور شدم یه لیوان شیر بهش اضافه کنم !!
نصف مایه را ریختم و نصف دوم را با یه فنجون قهوه ترکیب کردم. البته هیچ طعم محسوسی نداشت.
من حدود 10 دقیقه هم شعله بالای فر را روشن کردم تا روی کیک طلایی بشه.
جالبه که دقیقا جاهایی از کیک که قهوه هست براقی بیشتری داره.
البته به نظرم کیک به اندازه کافی پف نکرد و بافت تقریبا فشرده ای داره.
یه سوال . نقش ماست توی رسپی ها چیه؟؟
گفته بودید توی ایران آرد سبوس دار ندارم. متوجه حرفتون نمیشم. ما خودمون گندم میخریم و میدیم آسیاب و هیچ سبوسی ازش گرفته نمیشه. مگه اینکه منظور شما اضافه کردن چیزی به جز سبوس خود گندم باشه.
بازم ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 تیر 1396، 08:09

با سلام و ممنون از اینکه دستور رو درست کردید و زحمت عکس رو کشیدید.
برای سوال اول، توصیه می کنم حتما پیمانه های اندازه گیری رو تهیه کنید، قیمت این پیمانه ها بسیار پایینه و از تمام لوازم قنادی ها قابل تهیه ست. قانونی وجود داره که در مورد موادی که بر اساس جنسشون وزن بسیار متغییری دارن از پیمانه باید استفاده شه. فرض کنید عسل یکی از مناطق ایران بسیار سفت و فشرده باشه و یک نفر دیگه عسل سوپرمارکتی بخره که روون و کم وزنه. اینجوری 50 گرم عسل فرد اول حجم خیلی خیلی کمتر از 50 گرم عسل فرد دوم داره که مشکل سازه. به همین دلیل برای موادی که استاندارد خاصی برای جنسشون وجود نداره و تنوع زیادی داره از پیمانه ها استفاده می شه با این حال می تونید در اینجور موارد از لیوان دسته دار فرانسوی به عنوان پیمانه استفاده کنید.
برای سوال دوم، ماست هم رطوبت کیک رو زیاد می کنه و اون رو لطیف می کنه و هم به خاطر داشتن آنزیمی با بیکینگ پودر فعل و انفعال می ده و به پف کردن کیک کمک می کنه. در تمامی دستورهایی که تعداد تخم مرغ کمتری دارن و یا به دلایلی عوامل ایجاد بافت پفی کمه به جای شیر از ماست استفاده می شه، بهتر بود شما به جای شیر میزان ماست رو اضافه می کردید.
و اما سوال سوم، در تمام دستورهای کیک و شیرینی موجود در تمام سایت های ایرانی و خارجی منظور از آرد، آرد سفید تصفیه شده و بسته بندی شدست. یعنی آردی که در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی ها موجوده. این آرد سفید و بسیار سبکه که به دلیل سبکی پف و بافت بهتری در کیک و شیرینی ایجاد می کنه، ولی از طرفی در روند تصفیه کل سبوس آرد گرفته می شه و بی خاصیت می شه.به همین دلیل در تهیه کیک های سالم و رژیمی کمی سبوس به اون اضافه شه که خاصیت پیدا کنه ولی باز هم با این مقدار سبوس اضافی آرد بسیار سبک می مونه. آردی که شما استفاده کردید اصلا مناسب کیک پزی نبوده و مناسب نونه به همین دلیل کیک سفتی داشتید و پف نکرده. در کیک های پر تخم مرغ شاید خیلی این مساله محسوس نباشه ولی این کیک نیاز به آرد قنادی داشته

Reihaneh
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 11:45

اینم کیک خوشمزه من که با نصف مواد درست کردم و حسابی پف کرد. فقط طبق معمول شکموها بعد از این که نصفشو خوردیم یاد عکس گرفتن افتادم :)))))

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 18:20

به به عزیزم عالی شده، نوش جونتون و مرسی از عکس

Saharp
شنبه، 14 اسفند 1395، 19:48
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 اسفند 1395، 20:05

سحر جان واقعا ماهر و هنرمندانه درست کردید آفرین به شما

نظرات
گیس گلابتون
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 09:32

سلام خانم وحید گرامی
خیال دارم این کیک را با کشمش درست کنم. آیا کشمش را در آبجوش بخیسانم؟ یا مثل بقیه کیکها در آرد بغلتانم؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 20:01

سلام عزیزم،
در هیچ کیکی کشمش رو در آب جوش خیس نکنید، کوتاه بشورید، خشک کنید در آرد بغلطونید.

گیس گلابتون
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 21:35

ممنونم🌸

Sarina ranji
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 11:29

بهاره جان سلام میخواستم بگم من توی این دستور شیره رو با شکر بدون قند جایگزین کردم و از مقدار سبوس دو قاشق سوپخوری کم کردم   و ۳ قاشق سوپخوری روغن مایع اضافه کردم واقعا بافت کیک و طعمش چیزی کم نداشت اما تنها نکته منفی استفاده از ساخارینه ک عوارض خوبی نداره اگه همیشه مصرف بشه ولی اگ یه فرد دیابتی سال یبار بخواد کیک بخوره بنظرم بهترین گزینس میتونید رسپی رو  برای همه قرار بدید چون استفاده از این نوع شکر خیلی متوادله و خوب میشه بنظرم اگ تو سایت باشه خسته نباشید((:

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 14:04

سلام عزیزم،
خوشحالم که نتیجه کار خوب در اومده نوش جونتون باشه
در مورد ساخارین هر بار تحقیق کردم پزشک ها و متخصصین به من گفتند که به شدت مصرفش مضره ولی بازم چشم سعی می کنم دستور مخصوص افراد دیابتی قرار بدم.

neda.b
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 20:27

سلام ممنون از دستور کیک
من با سیب و کرنبری درست کردم خوشمزه شد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 08:15

چقدر عالی عزیزم چه ترکیب جالبی نوش جونتون باشه

مهلا
چهارشنبه، 10 مرداد 1397، 07:23

سلام خانوم بهار
این روغن جداکننده خیلی عالی بود
فقط یکم وقتی دیواره کیکو میخورم محسوسه
ایا به خاطر اردو پودر کأکائو هستش یا به خاطر مارگارینه؟
یا کلا مزش همینه؟
من ازش تو کیک شکلاتی سریع استفاده کردم
و اینکه میشه ازش برای همه دستورا حتی سوفله استفاده کرد؟
واقعا ازتون به خاطر رسپیش ممنونم
دیگه نگرانی بابت برگردوندن کیکام ندارم
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 مرداد 1397، 15:29

سلام مهلا جان،
عزیزم مزه روغن جدا کننده اصلا نباید احساس شه، احتمالا یا جنس مارگارینتون خوب نیست یا لایه روغن جدا کننده رو ضخیم میزنید. آرد و پودر کاکائو مشکلی ایجاد نمی کنن.
روغن جدا کننده فقط برای کیک ها قابل استفادست و متاسفانه برای سوفله نمی شه به کار برد. می تونید از اسپری جداکننده که در لوازم قناده ها به فروش می رسه برای بقیه دسرها استفاده کنید.

مهلا
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 08:37

بله احتمالا مشکل از مارگارینه
توی کیکها هم طعم خاصی داره
برای ی قالب 25.25  سه تا قاشق سوپخوری زدم
چه مارگارینی رو شما معرفی میکنین؟
ممنونم از وقتی که میذارین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 10:07

مهلا جان سه قاشق زیاد نیست، پس مشکل از میزان استفادتون نبوده. من برای داخل کیک ها هرگز از مارگارین استفاده نمی کنم و همیشه از کره حیوانی استفاده می کنم که طعم کیک بهتر شه. ولی برای مواردی مثل روغن جداکننده که به مارگارین نیازه یا دستورهایی مثل پای که ترکیب مارگارین و کره حیوانی به کار می ره از مارگارین مارک "سوپر طلایی" استفاده می کنم از همه خوش بوتره.  

مهلا
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 19:29

آخیش
انقد ذوق میکنم انقد   خوب و دقیق راهنماییم  میکنین
واقعا ازتون ممنونم استادی شایسته شماست

Reihaneh
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 11:42

این کیک فوق العاده بود. خیلیییی ممنونم از دستور خوبتون. باورم نمیشد کیک به این با کیفیتی بدون شکر و روغن درست کنم.
من به جای عسل شیره ی خرما استفاده کردم و کشمش و گردو.
خیلی خوب و خوشمزه ممنونم :)

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 18:20

عزیزم آفرین به شما که همت کردید و کیک رو درست کردید، شیره خرما هم عالیه خسته نباشید

معصومه خزائی
سه شنبه، 04 آبان 1395، 08:29

fantastic

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آبان 1395، 10:32

Thanks ;)

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک