کوکی خرمالو

بهاره وحید

کوکی خرمالو

Persimmon Cookies
سه شنبه، 25 آبان 1400، 16:11   مشاهده: 4,076

دستپخت های کاربران

پاییز یه دنیا میوه و سبزیجات قابل استفاده در قنادی داره و فصل روشن کردن فر و شروع شیرینی پزی خونگیه. دستورهای پاییزی خوش عطر، پر ادویه و مرطوبن و می تونن هایلایت دورهمی های عصرهای سرد پاییزی باشند. از دستورهای پاییزی سایت میشه کیک پرتقال، کیک پرتقال و سمولینا، سس پرتقال، مافین پرتقال، موس پرتقال، کرم انار، کاپ کیک انار، کیک سیب، مافین سیب، کوکی لیمو، تارت لیمو، کیک لیمو، چیزکیک لیمو، پودینگ لیمو، کیک کدو، رولت کدو، چیزکیک کدو، کوکی جو و کدو، پای کدو، نان شیرین کدو، کاکای کدو رو نام برد. در این آموزش با یک کوکی مرطوب، خوشمزه و لطیف با استفاده از خرمالو پوره شده آشنا می شید که از ساده ترین مواد اولیه تشکیل شده، استراحت نداره و در کمترین زمان آماده می شه. خوبه بدونید که طعم خرمالوی پوره شده مثل کدوی پوره شده در حین پخت کم می شه و به همین دلیل این کوکی برای کسانیکه خرمالو دوست ندارند هم مطلوبه.

منبع: https://www.twopeasandtheirpod.com/persimmon-cookies/?__cf_chl_jschl_tk__=yvWtFMjXREVNEKYIuu9z83n331E1x570j_pONkl1Z1Q-1637077890-0-gaNycGzNDiU

مواد لازم (هم دمای محیط): 
آرد: دو پیمانه 
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری 
دارچین: یک و یک دوم قاشق چایخوری 
جوزهندی: یک چهارم قاشق چایخوری
کره: صد گرم 
شکر سفید: یک پیمانه 
پوره خرمالو: یک پیمانه 
تخم مرغ: یک عدد 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری 
گردوی خرد شده: یک پیمانه

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره گیاهی کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره و تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه.
  • برای تهیه پوره خرمالو، کافیه خرمالو ها رو پوست کنده و در غذاساز یا با گوشکوب برقی پوره کنید. خرمالو هر چه رسیده تر، پوره خوش طعم تر و برای شیرینی پزی مناسب تره. پوره خرمالو مثل پوره کدو نیاز به آبگیری نداره. پوره خرمالو قابل جایگزینی با پوره کدو نیست.
  • تُست کردن مغزها، مزه و بافتشون رو تشدید می کنه و کمک می کنه طعمِ مشخص تر و بهتری در شیرینی داشته باشند. پس بدون توجه به نوع گردو و میزان تازگیش، حتما گردوها رو تُست کنید. نحوه تُست کردن در فر و روی گاز رو در این پست توضیح دادم. من همیشه مغزها رو در سینی شیرینی پزی، روی کاغذ روغنی پخش و هقت دقیقه در فر 180 درجه حرارت می دم تا بوی مغزها در بیاد، رطوبتش گرفته شه و رنگش یک درجه تیره شه.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. سینی شیرینی پزی رو آماده کنید. برای سینی فر دو نکته وجود داره، اول اینکه به هیچ وجه سینی رو چرب نکنید، چربی موجود در سینی باعث پیشروی کوکی ها می شه، پس به جای چرب کردن از کاغذ روغنی، ورق نسوز یا مت سیلیکونی استفاده کنید. نکته دوم اینکه سینی شیرینی پزی که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه  رو تهیه کرده و از سینی خود فر استفاده نکنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر، امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.

آرد، بیکینگ پودر، دارچین، نمک و جوز هندی رو در کاسه ای ریخته، مواد خشک رو با ویسک خوب هم بزنید تا یکدست شه و بعد یک دور با هم الک کنید. کره هم دمای محیط و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن برقی به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. برای یک کریمینگ موفق سه نکته باید رعایت شه: 

1. همیشه مواد اولیه باید نیم ساعت قبل از شروع کار، به منظور هم دمایی با محیط از یخچال خارج شه. اما کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شند و باید فقط و فقط ده دقیقه تا یک ربع زودتر از یخچال دربیارید.
2. برای یه کریمینگ موفق نیاز به شکر دونه ریز داریم. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
3.  حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.تخم مرغ رو در کاسه ای بشکنید، وانیل رو به تخم مرغ اضافه کرده با چنگال تا جایی هم بزنید تا بافت تخم مرغ باز شه. حالا تخم مرغ رو در دو مرحله به مخلوط کره و شکر اضافه کنید و هر بار با دور متوسطِ بالا تا جایی هم بزنید که مواد یکدست شه. پوره خرمالو رو اضافه کرده و مواد رو در حد یکدست شدن با دور متوسط همزن برقی هم بزنید. آرد رو در دو مرحله اضافه کرده، با کندترین دور همزن برقی فقط و فقط تا جایی مخلوط کنید که رگه های آرد دیده نشه. در انتها گردوی خرد شده رو با لیسک داخل خمیر فولد کنید. در انتها مایه غلیظ و چسبناکی دارید که سفت نیست و به دست میچسبه.
نکته: اگر همزن برقی استانداردی ندارید و کندترین دور همزن سرعت بالایی داره، اضافه کردن آرد رو با لیسک انجام بدید.از مواد به اندازه یک قاشق غذاخوری، با فاصله سه سانت روی سینی شیرینی پزی بریزید. دستتون رو مرطوب کنید و روی کوکی ها رو با دست صاف کنید تا حالت شاخه ای نداشته و گرد باشه. سینی رو درفر بذارید و کوکی ها رو به مدت 13 تا 14 دقیقه بپزید. دقت کنید که با این مقدار مواد، بیش از یک سینی کوکی خواهید داشت. بیرون موندن مایه کوکی تا پخته شدن سری اول مشکلی ایجاد نمی کنه. 

نکته: همونطور که بارها در دستورهای کوکی ها اشاره کردم، زمان گفته شده در دستورها تقریبیه و ممکنه با فر شما متفاوت باشه. خوشبختانه در پخت کوکی به راحتی این مشکل قابل حله، کافیه ابتدا دو کوکی رو بپزید، اجازه بدید هم دمای محیط شه، تست کنید و بعد با توجه به نتیجه باقی رو با زمان بیشتر یا کمتر بپزید. این هم از بافت کوکی. قبلا در پست کوکی لیمویی در مورد انواع بافت در کوکی ها توضیح دادم. بافت این کوکی، کیکیه cakey یعنی پفی و نرمه و خمیری شبیه مایه کیک داره. کوکی ها به تنهایی و بدون رویه لذیذ و عالیند، ولی اگر دوست دارید می تونید پنجاه گرم شکلات سفید رو با پونزده گرم کره آب کنید، شکلات ها رو ابتدا در شکلات بزنید و بعد روش پودر پسته بپاشید. 
در صورت خنک بودن فضای منزل، کوکی ها رو در ظرف چهارقفله در دمای محیط و در صورت گرم بودن در یخچال نگهداری کنید. این کوکی ها تا پنج روز ماندگاری دارند. 

دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
يکشنبه، 27 آذر 1401، 12:21

سلام عزیزم. این کوکی ها و بافت نرمش عالی بود. من گردو تموم کرده بودم به جاش بادام زمینی ریختم، امیدوارم امسال فرصت شه دوباره با گردو درست کنم.😍

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 آذر 1401، 16:11

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور رو پسندیدید، ایشالا یه موقع مناسب با گردو هم درست می کنید و لذت می برید فقط حس می کنم، دو دقیقه بیشتر باید در فر می مونده تا خوشرنگ تر شه.

fafa. heydari
يکشنبه، 27 آذر 1401، 16:32

باشه عزیزم الان بین 10 تا 15 گذاشتم، دفعه دیگه دقیقا روی 15 میزارم.

مهدیه نوایی
يکشنبه، 12 دی 1400، 10:48

سلام و درود بر شما بهاره جان، این کوکی ها بی نظیرند، ممنونم از زحمات و لطفتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 دی 1400، 14:22

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که پسندیدید چقدرم عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Elham alaei
دوشنبه، 15 آذر 1400، 15:08

سلام بهاره عزیز.اینم از کوکیای خرمالوی من.عااالی و خوش طعم.یه عااالمه میبوسمت که اینقدر مهربونی❤️

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 آذر 1400، 17:58

به به عالیه کیف کردم نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nooshin
سه شنبه، 09 آذر 1400، 14:39

سلام شف عزیز،امروز این کوکی خوشمزه رد درست کردن و همه اهل خونه لذت بردن،ممنون از این رسپی های دقیق و خوبی ک ارائه میدین🌹🌹🍬🍬

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آذر 1400، 16:28

چقدر خوشحالم که خانواده عزیزتوه دوست داشتن کوکی ها هم عالی شدن نوش جونتون و ممنون از عکس

Niloofar.K
دوشنبه، 08 آذر 1400، 12:20

ممنون از رسپی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آذر 1400، 16:28

سلام عزیزم،
چقدر کوکیتون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Ladan22
دوشنبه، 01 آذر 1400، 08:26

بهاره خانم عزيز ، اين كلوچه بسيار لذيذ ، خوش بافت و عالي بود . سپاس فراوان از آموزش اين دستور .

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 آذر 1400، 19:46

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که مورد پسندتون واقع شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

homa
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 13:51

سلام براستادعزیزم اول تشکرکنم جهت دستوراین کوکی پاییزی بعداینکه همه وسایل کوکی رو داشتم ویک دستورعالی پس دست به کارشدم واین هم کوکی خرمالو همواره ازشماسپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 15:36

به به واقعا کیف می کنم از اینهمه ذوق و هنر و سلیقه حرف ندارید هما جون شاگرد اول

نظرات
Nooshin
پنجشنبه، 10 آذر 1401، 12:43

سلام وقت بخیر،میشه این رسپی رو توی قالب کیک تهیه کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 آذر 1401، 15:49

سلام عزیزم،
متاسفانه نمی شه.

Nooshin
يکشنبه، 28 آذر 1400، 20:11

ممنونم از پاسخگویی تون.

Nooshin
يکشنبه، 28 آذر 1400، 12:39

سلام بهاره جون شما رسپی رلت خرمالو هم دارین؟اگه ندارین لطف ی رسپی خوب معرفی کنید،ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 آذر 1400، 15:25

سلام عزیزم،
رولت خرمالو نشنیدم تا حالا متاسفانه دستوری ندارم.

Nooshin
پنجشنبه، 11 آذر 1400، 17:43

سپاسگزارم،لطف کردین

Nooshin
پنجشنبه، 11 آذر 1400، 13:45

"با توجه "اشتباهی شد😊

Nooshin
پنجشنبه، 11 آذر 1400، 12:56

سلام شف عزیز وقت بخیر،لطفا ی کیک اسفناج اموزش بدین،با توجه ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 آذر 1400، 17:25

عزیزم از این دستور استفاده کنید:
https://www.instagram.com/p/CW5bWWwjXcL/

کوروش کبیر
دوشنبه، 01 آذر 1400، 13:17

سلام
من هم این کوکی خوشمزه و با عطر  و طعم پاییزی رو پختم
سپاس بابت دستورهای دقیق و کاملتون
فقط این کوکیها برای خانواده ما خیلی شیرین بودن .امکانش هست شکر رو کم کنم؟
من شکر کوکی جو و کدو حلوایی و کوکی انار سایت رو با نصف دستور درست میکنم و بافت و طعمش  رو میپسندم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 آذر 1400، 19:46

کم کردن شکر باعث می شه بافت بهم بریزه ولی اگر براتون مهم نیست یک چهارم پیمانه کم کنید.

homa
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 14:03

استادعزیزم درخواستی داشتم دستورپیروک ارمنی رومیخواستم ولی یک دستورکامل ودرست پیدانکردم اگرشمااطلاع داریدبه من معرفی کنیدپیشاپیش اززحمتی که میکشیدسپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 15:35

هما جان دایرکت اینستاگرام به من پیام بدید براتون بفرستم یکی دارم باید اسکن کنم براتون
https://www.instagram.com/sp.baking/

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی