رول کدو حلوایی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

رول کدو حلوایی

جمعه، 25 دی 1394، 17:14   مشاهده: 13,761

دستپخت های کاربران

رول کدو حلوایی
پوره کدو حلوایی از مواد اولیه بسیار پر استفاده در شیرینی پزی پائیزیه. تا امروز در سایت دستور کیک کدو، کوکی جو و کدو، پای کدو، کاکای کدو و چیزکیک کدو گذاشته شده و در این آموزش با رول کدو هم آشنا می شید. رول کدو در دسته نون های حجیم شیرین قرار داره و با بافتی لطیف مناسب صبحانه و عصرانه های پائیزیه. 


منبع:http://www.cookingclassy.com/2015/11/pumpkin-dinner-rolls

مواد لازم رول کدو:
خمیر مایه: یک قاشق غذاخوری
 شکر قهوه ای:صد گرم
دارچین:یک قاشق چایخوری
زنجبیل:یک قاشق چایخوری
تخم مرغ (هم دمای محیط): یک عدد تخم مرغ کامل + یک عدد زرده تخم مرغ
آب ولرم: یک دوم پیمانه
پوره کدو حلوایی/تنبل: یک پیمانه
کره نرم: 50 گرم برای داخل خمیر و 20 گرم برای روی خمیر
آرد : 4 پیمانه معادل 565 گرم
نمک: یک دوم قاشق چایخوری 

مواد لازم رومال :
سفیده تخم مرغ: یک عدد
آب: یک قاشق چایخوری
عسل: دو قاشق غذاخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • با توجه به نوع خمیرمایه، نحوه تهیه خمیر نان ها متغیره. خوشبختانه در لوازم قنادی ها، سوپرمارکت ها و نانوایی ها "خمیر مایه فوری" عرضه می شه و به همین دلیل آموزش این نان با این نوع خمیرمایه داده شده. اما تنها نوع خمیر مایه فعال در ایران، مارک فرانسویه که در بسته بندی مطابق تصویر زیر به فروش می رسه. برای تهیه رول کدو از این بسته بندی یا مارک دیگه خمیرمایه فعال Active dry yeast استفاده نکنید، بلکه خمیرمایه فوری instant yeast که در بازار با مارک های فریمان، گلمایه، دکتر اوتکر، رضوی، گلها .... فروخته می شه بکار ببرید.از اونجائیکه خمیر مایه عامل اصلی حجم دهی در این نونه حتما قبل از شروع کار مطالب و نکات استفاده از این ماده اولیه رو در این پست مطالعه کنید.

  • برای تهیه این دستور برای لطافت بیشتر از آرد های بسته بندی سوپرمارکتی یا آرد نول (شیرینی پزی) موجود در لوازم قنادی ها استفاده کنید و برای غذائیت بیشتر می تونید از لوازم قنادی ها "آرد نون" تهیه کرده و یا آرد نون فانتزی به کار ببرید، اما آرد بربری، سنگک، لواش به هیچ وجه مناسب نیست. اگر خارج از ایران زندگی می کنید All purpose flour برای لطافت بیشتر و Strong white bread flour برای غذائیت بیشتر پیشنهاد می شه. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما الک کنید.
  • برای تهیه پوره کدو به این پست مراجعه کنید. بعد از تهیه پوره، الک یا صافی رو روی کاسه ای قرار بدید، پوره رو در الک بریزید و اجازه بدید یک شب تا صبح آبِ اضافه کدو گرفته شه. اگر از پوره فریز شده استفاده می کنید، برای یخ زدایی یک شب تا صبح پوره کدوی یخ زده رو در الک قرار بدید تا هم یخِ کدو باز شه و هم آب اضافه ناشی از یخ زدن چکه کنه.
  • استثنائا در این دستور شکر قهوه ای، با شکر سفید قابل جایگزینیه. اما این رو بدونید که شکر قهوه ای لطافت بیشتری به نان میده. 
  • منظور از زنجبیل، پودرِ خشکِ زنجبیله و استفاده از زنجبیل تازه رَنده شده در این دستور مقدور نیست.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. از اونجائیکه کره نرم بهتر با خمیر یکدست می شه، کره رو به همراه تخم مرغ، نیم ساعت قبل از شروع کار بیرون از یخچال در دمای محیط قرار بدید. بعد از نیم ساعت، تخم مرغ ها به دمای محیط می رسند و کره نرم می شه. برای تهیه نان با خمیرمایه فوری آرد الک شده، خمیرمایه، شکر قهوه ای و نمک رو با هم در کاسه بزرگی بریزید و خوب ویسک کنید. در کاسه دیگری پوره کدو حلوایی، تخم مرغ کامل، زرده تخم مرغ، دارچین و زنجبیل رو با چنگال خوب مخلوط کنید تا یکدست شه. مخلوط پوره کدو رو به همراه کره نرم به مواد خشک اضافه کنید. مواد رو با قاشق چوبی مخلوط کنید تا کمی خمیری شه. در این مرحله خمیر یکدستی حاصل نمی شه. در این دستور به جای آرد، آب متغیره. تا اینجا کلیه مواد اولیه به غیر از آب رو با هم مخلوط کردید. حالا آب ولرم رو قاشق قاشق به خمیر اضافه کرده و ورز بدید تا خمیری یکدست ایجاد شه. با این روش آرد اضافی به خورد خمیر داده نمی شه و نون لطافت خاصی پیدا می کنه. دقت کنید که کیفیت آرد، میزان رطوبت شکر قهوه ای، میزان رطوبت پوره کدو در مقدار آبِ مصرفی موثره و اون رو متغیر می کنه.  
نکته: بین کار حتما دستتون رو بشورید و خمیر رو تست کنید. زمانیکه خمیر کاملا منسجم شد و به دست تمیز نچسبید یعنی آب کافیه. بعد از انسجام خمیر، نوبت ورز دادنه. ورز یکی از مراحل بسیار مهم تهیه نانه، با ورز دادن، خمیر هوادهی و لطیف و سبک شده، خمیرمایه فعال و رشته های گلوتن تشکیل می شه. برای ورز دادن روش های صحیح زیادی موجوده، یکی از متدهای صحیح ورز دادن اینه که خمیر رو چونه کنید و بعد با دست به سمت جلو بکشید و بعد دوباره خمیر رو با زاویه 45 درجه به سمت پایین بیارید و این کار رو تکرار کنید.مدت زمان مورد نیاز ورز دادن، بین پنج تا ده دقیقه متغیره. عواملی مثل دمای محیط، نوع ورز دادن، جنس خمیرمایه... روی این زمان تاثیر میذاره. زمانیکه خمیر کاملا لطیف شد، کمی رطوبت زیر دستتون احساس کردید و وقتی چونه خمیر رو با چاقو از وسط برش زدید حفره های هوا دیدید یعنی ورز دادن کافیه. 
بعد از اتمام ورز، کاسه تمیز بزرگی رو با روغن مایع چرب کنید، خمیر رو چونه کرده و در کاسه قرار بدید و روش رو محافظ غذا (سلفون) بکشید. 
مکان استراحت: اگر محیط آشپزخونه گرمه، ظرف خمیر رو روی کانتر آشپزخونه برای استراحت بذارید. اما اگر فضای منزل سرده برای استراحت، می تونید ظرف خمیر رو در کنار شوفاژ یا بخاری بذارید، یا فر رو چند دقیقه روی 180 درجه سانتی گراد روشن و بعد خاموش کنید و کاسه خمیر رو برای استراحت در فر خاموش قرار بدید. اگر فر برقی دارید و کمترین دمای تنظیم کانوکشن، 30 الی 35 درجه سانتی گراده می تونید فر رو روی این دما روشن کرده و کاسه رو برای استراحت در فر روشن 30 درجه قرار بدید.زمان استراحت:  زمانی که خمیر برای دو برابر شدن نیاز داره بسته به جنس خمیرمایه و حرارت محیط، می تونه بین یک ساعت و ربع تا دو ساعت متغیر باشه، چیزی که مدنظره دو برابر شدن خمیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت چک کردن خمیره. برای چک کردن می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد یعنی استراحت کافیه، یا می تونید انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی خمیر آمادست. خمیر رو بعد از یک ساعت و ربع چک کنید. 
 بعد از دو برابر شدنِ خمیر و اتمام استراحت، خمیر با مُشت پانچ کنید و هواش رو خارج کنید. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی، مت سیلیکونی یا کاغذ نفلون نسوز بندازید و آماده بذارید. در پخت نان، از سینی شیرینی پزی یا رولت که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه استفاده کنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر  امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.
میز کار رو کمی آردپاشی کرده، خمیر رو فقط یک دقیقه ورز بدید و بعد باز کنید. 
اگر دوست دارید رول های کوچک و زیبایی داشته باشید، خمیر رو به دو قسمت تقسیم و هر کدوم رو به شکل دایره ای باز کنید و اگر می خواید رول های بزرگ تری داشته باشید کل خمیر رو به صورت یک دایره باز کنید. روی خمیر باز شده با برس شیرینی پزی کره نرم شده بمالید. حالا اگر خمیر رو به دو قسمت تقسیم کردید، هر خمیر دایره ای رو به هشت قسمت و اگر یک دایره باز کردید خمیر رو به دوازده قسمت تقسیم کنید. هر خمیر رو رول کرده روی سینی آماده شده بچینید. روی سینی رو حوله تمیز بزرگ آشپزخونه بکشید، به صورتی که رول ها هوا نخورده و خشک نشن. رول ها رو به مدت نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه در جای گرمی قرار بدید تا حجیم شن. ده دقیقه قبل از پایان استراحت،  فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. دقت کنید که زمانیکه نون رو در فر قرار میدید، فر باید به این دما رسیده باشه. از زمان روشن کردنِ فر، قالبی یا کاسه ای رو کف فر بذارید و در اون آب جوش بریزید. دقت کنید که ظرف آب رو به هیچ وجه در فر گازی نمی تونید حذف کنید و در فر برقی هم بهتره که بذارید. 
بعد از اتمام استراحت دوم، سفیده تخم مرغ، عسل و آب رو با هم خوب مخلوط کنید و با برس شیرینی پزی روی نون ها بمالید. بعد از زدن رومال سینی رو در فر گرم شده قرار بدید. اگر رول ها کوچکن 12 دقیقه و اگر بزرگند 15 دقیقه بپزید. بعد از اتمام پخت سینی رو روی توری خنک کننده قرار بدید و ده دقیقه بعد رول ها رو از روی سینی بردارید تا کف نان ها عرق نکنن. 


دستپخت های همراهان سایت
Nooshin
جمعه، 19 خرداد 1402، 15:02

سلام بهاره خانم
ی عالمه بوس و ماچ برا این رسپی،خوش بو،خوشمزه و بافت  بینظیر،ممنون😘👌🌹

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 خرداد 1402، 15:35

سلام عزیزم، ماشالا کیف کردم، هم خوش رنگ و رو هم با سلیقه درست کردید نوش جونتون و ممنون از عکس

fafa. heydari
چهارشنبه، 11 آبان 1401، 18:55

سلام بهاره جان، نون خیلی خوشمزه ای بود. نتونستم فرمشو خوب دربیارم اما طعمش عالی بود. مرسی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 آبان 1401، 07:39

سلام عزیزم،
آفرین که زحمت کشیدید و نون خونگی درست کردید به نظرم عالیه برای فرم زیباتر خمیر رو نازک تر باز کنید. نوش جونتون و ممنون از عکس

Negar77
سه شنبه، 25 آبان 1400، 20:36

سلام و وقت بخیر بهاره جان
ممنون بابت رسپی عالی  خیلی خوش عطر و خوش  طعم بود

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 15:33

سلام عزیزم،
واقعا آفرین به اینهمه هنر و سلیقه کیف کردم. نوش جونتون و ممنون از عکس

Lightcatcher
سه شنبه، 18 آبان 1400، 12:18

من بیست و چهار تا رولش کردم، خیلی خوب شد❤️

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 آبان 1400، 17:12

سلام عزیزم،
چقدر رول هاتون عالی شده آفرین به همتتون که نون خونگی درست کردید و نوش جان

گیس گلابتون
دوشنبه، 05 مهر 1400، 12:24

سلام خانم وحید عزیز
کم شیرین، پفکی و خیلی لطیف. با آرد نان فانتزی پختم. خیلی ممنونم بابت رسپی عالی
رومال را طبق دستور شما سفیده تخم مرغ و عسل و آب زدم. به نظرم یکجوری لزج است. نمی دانم توهم من است چون از سفیده تخم مرغ خوشم نمیاد یا واقعا اینطوری است. افراد خانواده ام عاشق نان شدند و هیچ طعم لزجی حس نکردند. شما نظری دارید؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 مهر 1400، 16:20

سلام عزیزم،
خسته نباشید چه نون هایی درست کردید، خوبی رومال اینه که قابل تغییره من همچین حسی نداشتم، دوست نداشتید تغییر بدید.

خورشید
يکشنبه، 03 مرداد 1400، 06:46

سلام به استادعزیزم وباتشکر ازسایت عالی واموزشهای بی نقصتون
نون کدوحلوایی...عالی وراحت وخوشمزه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 03 مرداد 1400، 07:52

سلام عزیزم،
نونتون بسیار عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

mery
سه شنبه، 28 ارديبهشت 1400، 08:17

سلام عزیزم، ممنون برای دستور خوشمزه تون، تا حالا چند بار درست کردم اینبار عکس گرفتم. من طبق دستور پیش رفتم فقط به جای دارچین تنها، از ادویه کدو که خانگی درست کردم و مخلوطی از ادویه های معطر هست استفاده کردم. بازم ممنون 😘

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 ارديبهشت 1400، 14:18

وااااای چقدر قشنگ شده، کیف کردم واقعا عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

Negar77
يکشنبه، 20 تیر 1400، 19:30

سلام وقت شما بخیر ببخشید این مدل نون های پاپیون رو چطوری درست کردید ممنون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 تیر 1400، 10:49

سلام اینستاگرام برید پیج معجزه چاشنی یاد دادن

meimanat
چهارشنبه، 22 بهمن 1399، 11:22

سلام بهاره جون
این نون خوشمزه رو تا حالا چند بار پختم محشرهههههه...
 تو خونه ما که همه عاشقشن و از شما تشکر میکنن و
مرسی از رسپی عالی و توضیح کاملتون. خیلی برامون عزیزی ...

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 22 بهمن 1399، 13:53

سلام عزیزم،
به به چقدر هم زیبا شده، واقعا آفرین به شما و نوش جون خانواده عزیزتون

وفا
سه شنبه، 30 دی 1399، 11:50

بانو جان درود
ممنون از رسپی خوبتون
فقط اگر لطف کنید در مورد قطر دایره و ضخامت خمیر و نحوه رول کردن توضیح بیشتری برای بدست آوردن یک رول زیباتر بدهید ممنون میشم .
رول من بعد استراحت باز شد
خیلی خوشحالم که شما هستید

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 دی 1399، 16:47

سلام عزیزم،
خمیر رو به قطر دلخواه می تونید باز کنید و به سایز دلخواه برش بزنید به همین دلیل چیزی نوشته نشده معمولا خمیرها رو بین نیم تا یک سانت باز می کنند. دو دایره با این ضخامت باز کنید، سعی کنید موقع رول کردن کمی سر خمیر رو بکشید تا خوب رول شه. ولی به نظر من که عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

وفا
سه شنبه، 30 دی 1399، 19:29

تشکر از توضیح شما . بله بسیار بافت لطیفی داشت . فقط مثل تصاویر شما انقدر شیک و ژورنالی نشد. حتما مجدد امتحان میکنم

مژگان
شنبه، 10 آبان 1399، 11:16

سلام استاد. وقتتون بخیر
یه وال داشتم وقتی وردنه میزنیم ضخامت دایره هایی که باز میکنیم چقدر باید باشه یا مهم نیست؟ و یه چیزی روی رولهای من زیاد براق و طلایی نشد البته فقط رولها نیست ها، هر نونی میپزم روش براق و درخشان و طلایی نمیشه. زیاد هم تو گریل میمونه قهوه ای میشه. به نظرتون چیکار باید بکنم؟
و بافت رولها چطور شده؟ خوبه؟
ممنون ازتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 آبان 1399، 15:28

سلام عزیزم،
ضخامت دایره ها به دلخواهه برای همین ذکر نشده، هر چی سایزش رو بزرگ تر بخواید بگیرید ضخامت رو باید بیشتر کنید. برای رویه براق باید از رومال یک زرده تخم مرغ زده شده + یک قاشق غذاخوری آب یا خامه استفاده کنید ولی دقت کنید که اگر فر خوب نباشه نون خوشرنگ نمی شه. بافت نونتون هم به نظرم خوبه و هیچ مشکلی نداره

Zahra kiani
جمعه، 25 مهر 1399، 16:41

سلام بهاره عزیز.ممنون از این دستور خوب.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مهر 1399، 16:51

به به زهرا جان چه نونی پختید عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه

Zahra kiani
جمعه، 25 مهر 1399، 21:32

ممنون عزیزم.داخل این نون ها را کاکائو قرار دادم.بسیار عالی بود.سپاس فراوان از شما

مهدیه نوایی
پنجشنبه، 26 دی 1398، 19:47

بهاره جان بابت رسپی خوبتون ممنونم
برای اولین بار بود که نون درست میکردم، خیلی لذت بخش و خوب بود،
فقط اینکه نونها کمی خمیر شدند!!
واینکه من خمیر رو ۳ ساعت استراحت دادم،کاری پیش اومد مجبور بودم برم بیرون، درضمن ۲ برابرهم شده بود،یعنی بخاطر اونه؟؟؟ و وقتی رولها رو در سینی گداشتم در ۴۵ دقیقه استراحت پف نکردند!!
میشه خمیر نون رو از قبل درست کرد یعنی یه روز قبل آخه خانمهایی که بیرون از خونه کار میکنند باید زمانشونو مدیریت کنند

ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 26 دی 1398، 22:06

سلام عزیزم،
به هیچ وجه نمی تونید خمیر رو در دمای محیط یا محیط گرم بیشتر از زمان ذکر شده استراحت بدید و به محض دو برابر شدن باید بردارید. استراحت بیشتر خمیر باعث می شه پف کردن ادامه پیدا کنه، حفره های هوا ضعیف شه، مایه خمیر تا ماکسیمم پف کنه و دیگه زوری برای بقیه مراحل نداشته باشه.
خمیر نان رو می تونید بعد از اتمام استراحت اول، پفش رو بخوابونید در کاسه ای بذارید و روش رو با سلفون بپوشونید و بعد تا هشت ساعت در یخچال بذارید. بعد بیرون بیارید، پفش رو مجدد بخوابونید، بذارید به دمای محیط برسه، کمی آرد روی سطح کار بپاشید و با دستای تمیز و خشک خمیر رو دو دقیقه ورز بدید، فرم بدید و بذارید استراحت دوم انجام شه.

Sevda
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 14:43

سلام بهاره عزیز،یه سوال بی ربط داشتم داهنمایی میخواستم.توی سایت شما خمیرهزارلا نیست سایت معتبری میتونین بهم معرفی کنین برای این خمیر.با تشکر

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 18:19

سلام عزیزم،
خانوم وفا در کانالشون گذاشتن https://t.me/elhamsugarartnew ولی در کل اگر شرایطش رو دارید، لمینیت کردن رو کلاس برید حضوری یاد بگیرید خیلی خییلی بهتره تا مجازی

مامان فهیمه
پنجشنبه، 14 آذر 1398، 18:22

سلام بهاره جون.
این رول رو درست کردم، یک پیمانه آرد بیشتر برد.
توی فر خیلی پف کرد. خیلی خیلی.
فکر کنم باید خمیرش رو نازک تر میکردم و البته نازک تر هم نمیشد، چون خیلی خمیر لطیفی بود و اینکه خیلی هم چسبناک بود.
زیرشون هم سوخت البته یک ردیف، اونم به خاطر این هست که یک طرف فر دمای بیشتری داره.
اینم عکسش.
عزیزم برای مغز داخلش چطوری باید شکلاتیش کنیم مثل بازاری ها؟
ممنون از دستور خوشمزه تون.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 15 آذر 1398، 08:35

سلام عزیزم،
نونتون خیلی عالی شده، آفرین بهتون.
آردتون سبک بوده و مناسب نون نبوده، برای همین با یک پیمانه آردِ بیشتر باز خمیر چسبناک شده.
برای مغزی شکلاتی، شکلات تخته ای مثل کارات یا شکلات سکه ای مثل بلکولاد یا سوربون رو از لوازم قنادی ها تهیه کنید، تکه ای وسطش بذارید، خودش در فر آب میشه.

مامان فهیمه
شنبه، 16 آذر 1398، 03:28

ممنونم.
آرد سفید از لوازم قنادی ها خریدم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 آذر 1398، 07:54

برای نون های شیرین میشه از آرد عادی استفاده کرد و آردهای نونوایی سنگکی و بربری و لواش براشون مناسب نیست، ولی جنس آرد هم باید خوب باشه می تونید هم از آرد سبوس دار زر ماکارون استفاده کنید.

Far_zaneh
چهارشنبه، 05 تیر 1398، 06:18

رول های کدو حلوایی خوشمزه .بینش شکلات و بعضی هاش دارچین و شکر قهوه ای ریختم. طعم شکلاتش عالی شد . و تا نمی گفتم کسی متوجه کدو داخل رسپی نمیشد.ممنون از دستور عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 تیر 1398، 06:45

چقدر عالی که این رول های سالم و خوشمزه رو درست کردید، چه عکس زیبایی هم گرفتید. نوش جونتون باشه عزیزم
موفق باشید

Far_zaneh
سه شنبه، 21 آبان 1398، 21:07

بهاره جان من چند بار این نون درست کردم .همیشه عالی میشد ولی آخرین بار وسطش خمیر بود . نپخته نبود ولی مثل دفعه های قبل نبود. مشکلش چی میتونه باشه؟ ممکن آرد کم اضافه کرده باشم ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 آبان 1398، 21:46

سلام عزیزم،
از دقت دمای فر اطمینان دارید؟؟؟ معمولا این اتفاق به دلیل دمای غیردقیق فر میوفته که پخت کامل انجام نمیشه و قسمت میانی نون به دمای 180 درجه نمی رسه و حالت خمیری باقی می مونه. بعضا هم استراحت ناکافی حباب هوا ایجاد نمی کنه و باعث این مشکل میشه.

Far_zaneh
جمعه، 24 آبان 1398، 15:48

دماسنج فر گرفتم. تا بذارم تو فر ۱۹۰ شد کمش کردم که سریع نپزه و خارجش بسوزه پس از کم بودن آرد پیش نمیاد ، ممنونم ای بار بیشتر دقت میکنم

homa
چهارشنبه، 01 اسفند 1397، 18:33

سلام استادعزیزم شماکانال نان خانگی رومعرفی کردین ولی نتونستم ازاونجا دستورکامل وبینقص مثل شما پیداکنم شماهمه مطالب رواموزش میدین وجای سوال برای من باقی نمیمونه وبااطمینان خاطررسپی رواجرامیکنم نون کذوحلوایی روبادستور شماولی مدل اون کانال درست کردم همواره ازشما به خاطرامزشهای دقیق ممنون هستم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 اسفند 1397، 18:56

سلام هما جون فعال و خوش سلیقه، واقعا کارهاتون رو دوست دارم پر از دقت و عشقه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

homa
پنجشنبه، 02 اسفند 1397، 06:25

سلام استادعزیزم ممنون که بهم انگیزه وانرژی میدن

عاطفه
دوشنبه، 07 خرداد 1397، 11:20

سلام
این نون رو پختم بهاره جان.
مقدار اردی که مصرف شد حدود 80 گرم بیشتر شد. راستی دارچین رو یه جا نوشتین دو قاشق چ . یه جا دیگه نوشتین یک قاشق چ. من همون دوتا ریختم . منتظر افطاریم که تست بشه.
ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 خرداد 1397، 15:50

سلام عاطفه جان،
عزیزم متاسفانه این داستان با آرد کاملا طبیعیه و خیلی بیشتر از این یعنی تا یک پیمانه هم می تونه متغیر باشه که به جنس آرد و نوع خمیرمایه و رطوبت محیط و غیره بستگی داره. در مورد دارچین واقعا متاسفم همین امشب چک می کنم و اصلاح می کنم. عکس مثل همیشه عالی و حرفه ای و چشم نوازه واقعا ممنون

homa
جمعه، 26 آبان 1396، 15:59

سلام استاد عزیزم خونه ماپرشده ازعطرنونی که بادستورهای درست ودقیق شماپختم سوالی داشتم این نان کروسان هست یعنی میشه وسطش شکلات گذاشت ممنون که زحمت میکشید وپاسخ میدین این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 آبان 1396، 19:17

وای که هیچی نون خونگی نمی شه! لای نون می تونید هر چی دوست دارید بذارید مثل شکلات خرد شده، نوتلا یا خشکبار دلخواه با همه خوب می شه

نظرات
Simtac
پنجشنبه، 19 مرداد 1402، 16:51

سلام بهاره جان.یک سوال دارم از خدمتتون.برای رسپی هایی که داخلشون کدو حلوایی داره میشه از کدو حلوایی که توی فریزر بوده استفاده کرد.مرسی از مهربانی همیشگی تون استادم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 مرداد 1402، 18:47

سلام عزیزم،
خیلی خوب هم می شه، فقط یک الک رو روی یک کاسه قرار بدید، کدوی فریزری رو روی الک بریزید، شب تا صبح در یخچال بذارید تا هم یخ زدایی بشه هم آبی که به خاطر فریز شدن جمع کرده ازش خارج شه، بعد اندازه گیری و استفاده کنید.

sunny
يکشنبه، 18 مهر 1400، 16:45

سلام به استاد عزيزم بهاره جون🌹
عزيزم ميخوام اين رول عاليتون رو درست كنم،چند تا سوال دارم
اول اينكه ميتونم به روش رول دارچيني درستش كنم ؟
دوم اينكه پوره ي فريز شده چقدر در فريزر ماندگاري داره؟
اگه بخوام از پوره ي فريز شده استفاده كنم اول آبگيري رو انجام بدم بعد پيمانه بزنم؟
يك سوال هم كلا در مورد درست كردن خميرها و نان ها دارم،عزيزم كدام خميرها رو ميشه زودتر درست كرد مثلا از شب قبل و بعد داخل يخچال گذاشت و فرداش مراحل ور آمدن و پخت رو انجام داد و تو چه مرحله اي ميشه تو يخچال گذاشت؟بعد از ورز دادن،قبل از استراحت اول ؟

يك دنيا ممنون از استاد مهربانم🙏🌹

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 مهر 1400، 17:15

سلام عزیزم،
این روش خیلی بهتره ولی اگر براتون سخته از روش رول دارچین استفاده کنید.
پوره فریز شده سه ماه در فریزر ماندگاره و اول باید آبگیری شه بعد اندازه گیری.
تقریبا همه خمیرهای شیرین رو برای استراحت اول می تونید تو یخچال بذارید هشت ساعت بمونه، بعد دربیارید هواش رو خالی کنید بذارید به دمای محیط برسه فرم بدید بعد استراحت دوم و پخت.

sunny
يکشنبه، 18 مهر 1400، 20:45

واقعا ممنونم استاد خوبم هميشه لطف ميكنيد با محبت پاسخ ميدهيد و راهنمايي ميفرماييد🙏🌹
 بهاره جون درست متوجه شدم؟اكثر نون هاي شيرين رو ميشه بعد از ورز دادن داخل يخچال گذاشت كه مرحله ي در واقع ور آمدن و دوبرابر شدن حجمش رو در يخچال طي كنه؟يعني نيازي نيست در محيط گرم يكساعت بمونه دوبرابر شه بعد بره يخچال؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 19 مهر 1400، 09:50

درست متوجه شدید یعنی به جای اینکه در مکان گرم یک ساعت استراحت کنه و حجمش دو برابر شه، در یخچال هشت ساعت استراحت می کنه و حجمش دو برابر می شه.

sunny
پنجشنبه، 22 مهر 1400، 12:21

بي نهايت ممنونم عزيزم🙏🌹
بهاره جون من پخت نان رو مثل ساير كيكها و شيريني ها با سايت عالي و آموزشهاي معركه و بي نظير شما آموختم و هميشه قدردان و شاگرد شما هستم🙏🌹خيلي علاقمندم مدلهاي مختلف پيچيدن نان رو ياد بگيرم
استاد عزيزم پيجي خوبي در اينستا هست ،اگر زحمتي نيست لطف كنيد معرفي بفرماييدكه ايده ها و مدلهاي مختلف پيچيدن نان رو داشته باشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 مهر 1400، 14:21

سلام عزیزم،
https://www.instagram.com/mojezeyechashni/
https://www.instagram.com/yummieess/
https://www.instagram.com/bread_baking_clinic/

lمن این سه پیج رو میشناسم ولی به نظر من در یوتیوب بزنید How to shape bread dough

خورشید
چهارشنبه، 30 تیر 1400، 12:32

سلام خانم وحید عزیز
یه سوال دارم ازخدمتتون
اگه مهارت کافی توورز دادن خمیرنداشته باشیم میشه خمیر روسطح کارچندبارکوبید تامنسجم وآماده بشه.سپاسگزارم ازشماووقتی که برامون میزارید🌹🌹🌹🌹

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 30 تیر 1400، 15:22

سلام عزیزم،
میشه ولی کیفیتش پایین تر از ورز صحیحه.

مژگان
سه شنبه، 09 دی 1399، 20:43

سلام شف عزیز
وقتتون بخیر
من سه بار این رول رو درست کردم اولش که از فر بیرون میاد اونقدر نرم و لطیف هست بی نظیره اما بعد از چند ساعت حالت خمیر یا بیات پیدا میکنه و دیگه حالت اولیه اش رو نداره. میشه راهنماییم کنین. ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 دی 1399، 08:50

سلام عزیزم،
ظرف آب در فر میذارید؟

مژگان
پنجشنبه، 11 دی 1399، 10:34

بله میذارم وقتی فر رو روشن کردم همون موقع ظرف آب رو میذارم آبش تقریبا جوش بود

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 دی 1399، 11:06

بزرگ ترین عامل بیات شدن نوع آرده، از آرد مخصوص نون که در لوازم قنادی ها می فروشن یا آرد نون فانتزی استفاده کنید و آرد نون سنگک، بربری، لواش به کار نبرید. اگر می تونید گلوتن یا بهبود دهنده S500 از لوازم قنادی تهیه کنید و به آرد اضافه کنید. دقت کنید آرد زیاد به خورد مواد ندید. ورز رو طولانی تر کنید. نون رو که از فر درمیارید بعد از یک ربع روی نون پارچه بندازید تا در مقابل هوا کامل خنک و خشک نشه.

مژگان
پنجشنبه، 11 دی 1399، 13:37

خیلی ممنون . از ارد نون فانتزی استفاده میکنم. چشم اون یکی موارد رو هم رعایت میکنم فقط بهبود دهنده چقدر بریزم؟ یا از ارد کم کنم و به جاش بهبود دهنده بزنم؟ میشه لطفا اینا رو هم بگین . خیلی ممنون از لطفتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 دی 1399، 16:29

عزیزم لازم نیست از آرد کم کنید به ازای هر یک کیلو آرد ده گرم باید بهبود دهنده بزنید.

meimanat
سه شنبه، 04 آذر 1399، 08:17

سلام بهاره جون
توی رسپی هدر سایت 2 ق چ خ دارچین دادین ولی کمی پایین تر تو دستور 1 قاشق چ خ.
با کدوم مقدار بهتره درست کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آذر 1399، 09:40

سلام عزیزم،
واقعا ممنون از دقتتون، درستش یک قاشق چایخوریه اصلاح کردم بازم ممنون که به بهبود سایت کمک می کنید.

meimanat
سه شنبه، 04 آذر 1399، 10:49

تشکر من از شماست به خاطر رسپی های دقیق و فوق العاده خوش مزه که نمیشه ازشون سرسری گذشت. هرچقدر تشکر کنم کمه به خدا، از وقتی با سایت تون آشنا شدم رنگ و بوی خونه ی ما عوض شده. مرسی بابت اینهمه مهربونی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آذر 1399، 11:10

خواهش می کنم عزیزم خوشحالم که راضی هستید.

Zahra kiani
پنجشنبه، 08 آبان 1399، 06:39

سلام بهاره جان.عزیزم یه سوال داشتم.من تقریبا اکثر نون های شمارو درست کردم.ولی این رول خیلی بوی خمیرمایه توش احساس میشد.طوری که خودم موقع خوردن از بوش اذیت میشدم.مخصوصا روز بعد انگار بوش بیشتر شد.به نظرتان مشکل از کجای کارم بود؟خمیرمایه هم به موقع فعال شد.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 آبان 1399، 08:16

سلام عزیزم،
اگر جنس خمیرمایه تغییر نکرده، یا استراحت طولانی شده یا دمای استراحت خیلی بالا بوده خمیر مایه بیش از حد فعال شده و بو گرفته.

sa.asadi
يکشنبه، 27 مهر 1399، 11:19

سلام و وقت بخیر
برای این نون اگه بخوام دردستورش از آلبالو خشک یا کشمش استفاده کنم باید در وسط نون بذارم یا امکان مخلوط کردن با خمیر مثل کیک سال نو، وجود داره؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 مهر 1399، 14:22

سلام عزیزم،
بعد از اتمام استراحت اول، به خمیر اضافه کنید، خمیر رو فرم بدید و بذارید استراحت دوم و بعد بپزید.

golnaz
چهارشنبه، 02 مهر 1399، 08:00

بهار جون برای این دستور، آرد نون باشه دیگه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 مهر 1399، 15:39

سلام عزیزم،
برای این دستور می تونید از آرد قنادی، آرد نان که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه و آرد نون فانتزی استفاده کنید ولی استفاده از آرد نون بربری، سنگک، تافتون و لواش مقدور نیست.

مامان فهیمه
سه شنبه، 12 آذر 1398، 18:13

سلام.
میشه بگین یک پیمانه کدو یعنی چند گرم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 آذر 1398، 07:22

سلام عزیزم،
220 گرمه ولی با توجه به اینکه جنس و بافت کدوها متفاوته و تفاوت وزن دارن از خود پیمانه استفاده کنید بهتره.

مامان فهیمه
چهارشنبه، 13 آذر 1398، 19:51

ممنونم عزیزم.

gibil
جمعه، 18 آبان 1397، 04:41

درود بهاره جون
برای پخت نان ( هر نوعی ) تو فر برقی هم نیاز به کاسه آب هست؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 آبان 1397، 08:18

سلام عزیزم،
اگر از فر برقی استاندارد استفاده می کنید نیازی نیست، سیستم گردش هوای صحیح خودش جلوی خشک شدن رو میگیره

مرضیه۴۷
شنبه، 22 مهر 1396، 07:41

ممنونم یه سوال دیگه داشتم میشه داخل این نون ازمغز گردو هم استفاده کرد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 مهر 1396، 09:03

آره عزیزم چرا نمی شه

مرضیه۴۷
جمعه، 21 مهر 1396، 19:41

سلام بهاره جان خسته نباشی موندگاری این نون چقدره وکجا نگهداری کنیم ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 مهر 1396، 20:32

سلام مرضیه جان، عزیزم نون های حجیم و شیرین در صورتیکه هوا گرم و شرجی نباشه در ظرف دربسته در دمای محیط باید نگهداری شن و 4 روز تازه می مونن.

معصومه خزائی
دوشنبه، 24 آبان 1395، 07:54

بهاره جون جایگزین شکر قهوه ای چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 آبان 1395، 08:17

برای فعال کردن مایه ی خمیر هر نوع شکری دوست داشتید می تونید بریزید و هیچ فرقی نداره! ولی برای دستور، به ازای هر یک پیمانه شکر قهوه ای، همون مقدار شکر سفید بریزید به علاوه ی یک قاشق غذاخوری عسل. شکر قهوه ای رطوبت بیشتری از شکر سفید داره و با اون مقدار عسل این نبود رطوبت جبران می شه

معصومه خزائی
چهارشنبه، 05 اسفند 1394، 07:13

سلام
اگر شکر قهوه ای مون سفت بشه چکار کنیم؟ماکروویو هم ندارم ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 اسفند 1394، 08:44

عزیزم من هم مایکروویو ندارم و همیشه شکر قهوه ای رو قبل از استفاده آسیاب می کنم. می تونید از آسیاب برقی، دستی یا غذاساز استفاده کنید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
دونات
نون
دونات کدو
با کرم کاستارد کدو
نون
گاتا
Gata գաթա
نون
نون کیک مالزی
نون
نان سریع کدو تنبل
Pumpkin Bread
نون