چیزکیک کدو

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

چیزکیک کدو

با پایه کوکی زنجبیلی
دوشنبه، 03 آذر 1399، 14:47   مشاهده: 6,370

دستپخت های کاربران

چیزکیک:
چیزکیک (کیک پنیری) به شکل امروزی متعلق به قرن بیستم و دسری آمریکائیه که تاریخچه و سیر تکاملش رو می تونید در این پست بخونید. این دسر متنوع می تونه یک تا سه لایه باشه، از چیزکیک های آموزش داده شده در سایت "چیزکیک ژاپنی" از یک لایه، "چیزکیک شکلاتی با پایه براونی" و "چیزکیک در فر" از دو لایه و "چیزکیک لیمو" از سه لایه تشکیل شده.
اما معمول ترین نوع چیزکیک شامل یک لایه نازک کراست Crust بیسکوئیتی یا کیکیه که نقش اون ایجاد طعم و کمک به برش خوردن و حمل چیزکیکه. لایه دوم که در واقع قسمت اصلی دسره، نوعی کرم پنیریه که با توجه به نوع چیزکیک به روش های مختلف آماده می شه و لایه سوم که قابل حذفه، رویه ای نازک به نام تاپینگه Topping که نقش طعم دهی و تزئین داره، از تاپینگ های متداول می شه کرم لیمو، خامه زده شده یا گلیز شکلاتی رو نام برد.
آماده سازی دسته ای از چیزکیک ها با پخت در "فر" و دسته بعدی با استراحت در "یخچال" صورت می گیره. در چیزکیک کلاسیک یا همون چیزکیک پختنی baked cheesecake تخم مرغ برای غلظت به کار می ره و نتیجه دسری فشرده با بافتی مخملیه. نوع دوم یعنی چیزکیک یخچالی no bake cheesecake نیاز به فر نداره و به همراه خامه زده شده، سبک و حجیم می شه، استفاده از ژلاتین برای انسجامِ چیزکیک یخچالی بسیار متداوله.

چیزکیک کدو حلوایی:
چیز کیک کدو، دسری لطیف و لذیذه که قابلیت سرو در کافی شاپ ها، مهمانی ها یا به عنوان عصرانه در کنار چای و قهوه رو داره. این چیزکیک از یک لایه کراست بیسکوئیتی و یک لایه کاستاردِ مخلوط با پوره کدو تشکیل شده. برای کراست بیسکوئیتیِ این دستور می تونید طبق روش کلاسیک، از بیسکوئیت ساقه طلایی (دیجستیو) یا پُتی بور استفاده کنید. اما در این آموزش برای طعم بهتر، ایجاد تنوع و آشنایی با نوع جدیدی از کوکی، برای پایه دسر از کوکی زنجبیلی به نام gingersnap استفاده شده. جینجر اسنپ کوکی خوشمزه، محبوب و لطیفیه که معمولا در ایام کریسمس سرو می شه. طعم دهنده های این کوکی پودر دارچین و پودر زنجبیله که اون رو بسیار در کنار نوشیدنی پاییزی دلپذیر می کنه.

کوکی Gingersnap:

منبع: https://www.dessertfortwo.com/soft-chewy-gingersnaps/

مواد لازم کوکی جینجر اسنپ:
کره (هم دمای محیط): 75 گرم
شکر سفید: یک سوم پیمانه
(+ یک چهارم پیمانه برای غلطاندن کوکی ها)
سفیده تخم مرغ (هم دمای محیط): یک عدد
شیره انگور: دو قاشق غذاخوری
آرد: یک پیمانه
زنجبیل: یک دوم قاشق چایخوری
دارچین: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کلیه مواد اولیه رو نیم ساعت زودتر، از یخچال برای هم دما شدن خارج کنید، اما از اونجائیکه کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شند، کره رو فقط و فقط ده دقیقه تا یک ربع زودتر از یخچال دربیارید. منظور از به دمای محیط رسیدن کره، دمایی بین 19 تا 23 درجه سانتی گراده. کره ای که به این دما رسیده، وقتی انگشتتون رو روش فشار بدید فرو می ره و جای انگشتتون روش میوفته و از اون مهمتر در این دما کره قابل برش دادن و قسمت شدنه.
  • منظور از زنجبیل، پودرِ خشکِ زنجبیله و استفاده از زنجبیل تازه رَنده شده در این دستور مقدور نیست.
  • به جای شیره انگور می تونید از شیره خرما یا عسل به همین میزان استفاده کنید.آرد رو بعد از اندازه گیری الک کنید و در کاسه ای بریزید. جوش شیرین، زنجبیل و دارچین رو به آرد اضافه کرده، مواد خشک رو خوب با ویسک مخلوط و در انتها یک دور همه مواد خشک رو با هم الک کنید.کره هم دمای محیط و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.سفیده تخم مرغ و شیره انگور رو اضافه کرده و خوب هم بزنید، اگر در این قسمت مواد به شکل غیرمنسجم و لخته ای شد نگران نشید، بعد از اضافه کردن آرد بافت مواد، یکدست می شه.نیمی از آرد رو در کاسه ریخته و با کندترین دور همزن فقط و فقط تا جایی بزنید که رگه های آرد دیده نشه. اگر همزن شما سرعت کم نداره، مواد خشک رو با لیسک فولد کنید.باقی آرد رو اضافه کرده و در حد یکدست شدن مخلوط کنید. در انتها خمیری لطیف خواهید داشت که به دست تمیز می چسبه.
روی کاسه خمیر رو با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید و به مدت دو ساعت در یخچال استراحت بدید تا قابلیت فرم دادن پیدا کنه.بعد از این مدت فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه.
سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی، مت سیلیکونی یا کاغذ نفلون نسوز بندازید. در پخت شیرینی، از سینی شیرینی پزی یا رولت که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه استفاده کنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر  امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.
از خمیر کوکی گلوله های بیست گرمی جدا کنید و روی سینی بچینید.


در کاسه ای یک چهارم پیمانه شکر سفید ریخته، کوکی ها رو در شکر غلطانده و مجدد در سینی بچینید.


سینی رو در فر گرم شده قرار بدید و کوکی ها رو به مدت دوازده دقیقه بپزید. در چند دقیقه اولِ پخت، کوکی ها به شکل بستنی آب شده درمیان، اما تا پایان پخت فُرمی زیبای و ترک دار به خودشون خواهند گرفت.


سینی کوکی رو بعد از اتمام پخت روی توری خنک کننده قرار بدید و تا خنک شدن کامل دست نزنید.
بعد از اینکه کاملا سرد شدند، کوکی ها رو در ظرف دردار بچینید.


چیزکیک کدو

منبع: https://www.lifeloveandsugar.com/pumpkin-cheesecake-with-cream-cheese-whipped-cream/#tasty-recipes-34349

مواد لازم کراست بیسکوئینی:
کوکی زنجبیلی خرد شده: یک و یک دوم پیمانه
کره: 40 گرم

مواد لازم چیزکیک کدو (کلیه مواد هم دمای محیط):
پنیر خامه ای: 600 گرم
شکر: دو سوم تا سه چهارم پیمانه
آرد: سه قاشق غذاخوری
پوره کدو: 425 گرم
خامه ترش: یک چهارم پیمانه (60 گرم)
دارچین: دو قاشق چایخوری
زنجبیل: یک چهارم قاشق چایخوری
جوز هندی: یک چهارم قاشق چایخوری
تخم مرغ: 4 عدد

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای تهیه خامه تُرشsour cream می تونید از یکی از روش های گفته شده در این پست استفاده کنید، یا به سادگی یک چهارم پیمانه، معادل شصت گرم از خامه صبحانه پاکتی صورتی در کاسه ای بریزید و سه چهارمِ قاشقِ چایخوری، آبِ لیموترشِ تازه بهش اضافه کنید، هم بزنید و نیم ساعت در دمای محیط استراحت بدید.  • برای این چیزکیک می تونید از پنیر خامه ای، پنیر لبنه یا پنیر ماسکارپونه استفاده کنید، یا پنیرها رو به صورت ترکیبی به کار ببرید.
  • میزان شکر بسته به طعم و شیرینی پوره کدو متغیره. بعد از تهیه پوره کدو از اون بچشید، اگر کم شیرین بود، سه چهارم پیمانه شکر و اگر شیرین بود دو سوم پیمانه استفاده کنید. معمولا کدوی تنبل (کدوهای پهن) شیرن تره. در این دستور منظور از شکر، شکر سفید معمولیه و قابل جایگزینی با شکر قهوه ای نیست. در این وبسایت در صورت نیاز به شکر دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • برای تهیه پوره کدو به این پست مراجعه کنید. بعد از تهیه پوره، الک یا صافی رو روی کاسه ای قرار بدید، پوره رو در الک بریزید و اجازه بدید یک شب تا صبح آبِ اضافه کدو گرفته شه. اگر از پوره فریز شده استفاده می کنید، برای یخ زدایی یک شب تا صبح پوره کدوی یخ زده رو در الک قرار بدید تا هم یخِ کدو باز شه و هم آب اضافه ناشی از یخ زدن چکه کنه.
  • پنیر خامه ای، خامه ترش و تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشند.قالب 23 سانت کمربندی رو کاغذ روغنی بندازید و آماده بذارید. در این دستور امکان استفاده از قالب ساده وجود نداره و حتما باید کمربندی به کار ببرید.
فر رو روی 170 درجه روشن کنید تا گرم شه.
همونطور که در ابتدا توضیح دادم، برای لایه بیسکوئیتی می تونید از کراست کلاسیک بیسکوئیت ساقه طلایی یا از کوکی جینجر اسنپ استفاده کنید. در صورت تمایل به درست کردن کراست با بیسکوئیت ساقه طلایی به این پست مراجعه کنید. دقت کنید که میزان کره با بیسکوئیت کارخونه ای متفاوت از کوکی خونگی و بیشتره.
برای تهیه کراست، حدود 170 گرم از کوکی ها رو دو نیم کرده و در غذاساز بریزید.کوکی ها رو تا جایی پالس کنید که کاملا خرد شن. حالا پیمانه یک و یک دوم رو کاملا با خرده بیسکوئیت بصورت فشرده پر کنید.خرده بیسکوئیت ها رو در کاسه ای بریزید، کره رو آب کنید و اضافه کنید. با قاشقی مواد رو هم بزنید تا کوکی های خرد شده، کره ای شده و به شکل شنِ خیس دربیان.مواد رو کف قالبِ کاغذ انداخته بریزید و با دست پخش کرده و در انتها با کفِ پیمانه پِرِس کنید.
قالب رو در فر بذارید و به مدت ده دقیقه بپزید.بعد از اتمامِ پخت، قالب رو از فر خارج کنید و روی توری خنک کننده بذارید تا کاملا سرد شه.
در این دستور از روش حمام آب داغ hot water bath استفاده می شه. حمام آب داغ، پخت چیزکیک رو طولانی و بافتش رو لطیف تر می کنه، علاوه بر اینکه تضمینی برای ترک نخوردنه. ایجاد حمام آب داغ کار بسیار ساده ایه، کافیه قالبِ چیزکیک رو در سینی رولت یا قالب بزرگ تر گذاشته و تا نیمه آب جوش بریزید. منظور از آبِ جوش، آب در حال قُل قُل کردنه، نه آب داغ. پس قبل از شروع آماده سازی مواد چیزکیک، کتری رو پر از آب کنید و زیرش رو روشن کنید.
برای نفوذ نکردنِ آب، در تکنیکِ حمام آب داغ، قالب باید با آلومینیوم فویل پوشیده شه تا قطرات آب وارد دسر نشده و کراست خیس نشه. قالب رو روی فویل بذارید، از فویل بریده دور قالب بپیچید و یک دور دیگه این کار رو تکرار کنید. فویل رو خوب و سفت به دیواره ها بچسبونید و بعد قالب آماده شده رو کنار بذارید.فر رو روی 150 درجه معادل 300 درجه فارنهایت یا درجه 3 فر روشن کنید تا گرم شه.
آب جمع شده در بسته بندی پنیر خامه ای رو دور بریزید. پنیرها رو در کاسه بزرگی ریخته و سی ثانیه با دور متوسطِ پایین همزن بزنید تا بافت پنیر باز شه. آرد و شکر رو اضافه کنید و با دور متوسط پایین، مواد رو در حد مخلوط شدن و یکدست شدن شکر بزنید.
نکته مهم: از شروع تا پایان آماده سازی مواد چیزکیک به هیچ وجه مواد رو زیاد هم نزنید و از دور تند همزن برقی استفاده نکنید. در تهیه مایه چیزکیک به دنبال هوادهی نیستیم چرا که حباب های هوا در فر ترکیده و ایجاد ترک روی دسر می کنه. پس فقط از دور متوسطِ پایین استفاده کنید و مواد رو در حد مخلوط شدن بزنید.پوره کدو، ادویه ها و خامه ترش رو اضافه کرده و در حد یکدست شدن بزنید، دقت کنید که در انتهای زدن، تکه های پنیر دیده نشه و مواد یکدست باشه.  تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ با دور متوسطِ پایین تا جایی بزنید که کاملا یکدست شه. قبل از اضافه کردنِ تخم مرغ بعدی حتما کاسه رو دورگیری کنید.قالب چیزکیک رو در یک سینی رولت یا قالب بزرگ تر بذارید و بعد مایه چیزکیک رو در قالب بریزید.قالب رو در فر گذاشته، توری فر رو کمی به جلو بکشید و سینی رو تا نیمه با آب جوش پر کنید و بعد به آرامی توری رو جا بزنید.متاسفانه زمان پخت چیزکیک در فرهای متفاوت از یک ساعت تا یک ساعت و نیم متغیره. از اونجائیکه زیاد پختن و خشک شدن چیزکیک از ایرادهای اساسی محسوب می شه، بعد از یک ساعت، دستکش مخصوص فر بپوشید و به آرومی قالب رو در فر تکون بدید و ببنید چقدر از رویه بسته شده. زمانیکه رویه یک درجه تیره شد و کناره ها کمی از قالب فاصله گرفتن و به اندازه یه دایره کوچیک (قطر 5 سانت) از وسط چیزکیک لرزان و شُل موند و بقیه رویه بسته بود یعنی حاضره.
نکته: دمای بالا و پخت طولانی از عوامل ترک روی چیزکیکه. بسته به نوع فر در بار اول پخت ممکنه روی چیزکیک کمی ترک بخوره. یک بار با این دما و زمان تست کنید تا با فر خودتون دستتون بیاد.

از نکات مهم پخت چیزکیک خنک کردنِ دسر به شکل پله ایه به این صورت که بعد از اتمام پخت نیم ساعت دسر رو در فر خاموش با در بسته قرار بدید. بعد از نیم ساعت لای درِ فر یک حوله یا دستکش فر قرار بدید و اجازه بدید به مدت بیست دقیقه دسر در فر خاموش با در باز خنک شه. تغییر دمای شدید باعث ترک خوردن چیزکیک و خوابیدن پف رویه و فرو رفتگی سطحش می شه و با آهسته خنک کردن این مشکلات به وجود نمیاد. بعد از این مدت چیزکیک رو از فر خارج کنید و روی توری قرار بدید و بعد از سرد شدن کامل فویل رو باز کرده و چیزکیک رو با قالب به مدت شش ساعت در یخچال بذارید.بعد از خنک کردن، دسر رو از دور قالب با چاقو جدا کرده، کمربند قالب رو باز کنید و چیزکیک رو از قالب خارج و به صورت خنک سرو کنید. چیزکیک کدو 4 روز در یخچال ماندگاری داره.اگر قالب کمربندی ندارید یا گذاشتن قالب در حمام آب داغ براتون مشکله می تونید همین دستور رو به صورت مینی چیزکیک در سینی کاپ کیک تهیه کنید. برای تهیه مینی چیزکیک کدو، در هر حفره یک کپسول (لاینر) گذاشته، مواد کراست بیسکوئیتی رو بین 12 حفره پخش و پِرس کنید و ده دقیقه در فر 170 درجه بپزید. بعد مایه چیزکیک رو آماده کرده، بین حفره ها تقسیم کنید و بدون تغییر دما، یعنی با همان دمای 170 پونزده تا هفده دقیقه چیزکیک ها رو بپزید و برای خنک کردن فقط 20 دقیقه با فر خاموش با لای در باز در فر بذارید.

دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
چهارشنبه، 15 آذر 1402، 18:22

سلام امروز چیزکیک رو پختم خیلی خوب شد با رویه ای صاف و بدون ترک، با گاناش هم روش ماسوره زدم، خیلی ذوق کردم دفعه اوله که گاناش درست کردم . ممنونم بهاره جان عزیز

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 آذر 1402، 19:31

سلام زهره جان،
واقعا لذت می برم از اینهمه هنر و پشتکارتون موفق باشید عزیزم.

zohrehjooni
سه شنبه، 07 آذر 1402، 07:44

سلام. دیروز فکرکنم یا سایت ایرادداشت یا نت من که پیامم بارگزاری نشد، حالا عیب نداره دوباره.
من کوکی رو با نصف دستور پختم و ۹ تا گوله ۱۹ گرمی بدست آوردم خیلی خوش عطر و خوش طعم  با بافتی نرم و لطیف. تنها چالش برا من این بود که وقتی گوله های خمیرو از توو سینی برمیداشتم که توو شکر بغلطونم یه مقدار از خمیر زیر کوکی به کاغذ چسبیده می موند که ترسیدم همونا توو توستر بسوزه با دستمال پاکشون کردم، احتمالا دفه بعد هر گوله خمیرو که درست کنم درجا توو شکر میغلطونم بعد میذارم رو کاغذ

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 آذر 1402، 08:28

سلام عزیزم،
حتما برای تهیه کوکی کاغذ نسوز (ورق تفلون) تهیه کنید، اگر هم می تونید هزینه کنید که ایرمت بخرید. کاغذ روغنی ها بسیار بی کیفیت شدند هم می چسبند هم خوب عمل نمی کنند.

زری
شنبه، 20 آبان 1402، 11:16

سلام ضمن تشکر از باشتراک گذاشتن این رسپی .
متوجه شدم عکسمو اشتباهی در کوکی با آیسینگ گذاشتم
من ۲ برابر درست کردم و سینی پایینی که مسطح شده رو میزارم برای فردا که چیزکیکش رو هم درست کنم
فکر کنم آماده سازی سینی اول چون کمی بیشتر زمان برد برای همین خمیر گرم شده و در فر پهن شده .
اما دومی رو قبل از پخت در یخچال نگه داشته بودم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آبان 1402، 14:58

سلام عزیزم،
فِر شما برقیه یا گازیه؟ کره چی بوده؟ شکلی یا گیاهی که نبوده؟ به من اینا رو بگید من راهنمایی کنم!

زری
يکشنبه، 21 آبان 1402، 06:15

فرم برقیه و از درجه همزمان پایین و بالا استفاده کردم و از کره پاک

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آبان 1402، 14:36

اگر از کانوکشن (گزینه فن دورش دایره) استفاده نمی کنید، یا فن روشن نیست، دما رو کم نکنید، سینی رو هم برای کوکی وسط بذارید، دما کم بوده، کره اوکیه

Mahya LiRo
چهارشنبه، 30 آذر 1401، 21:56

ممنون از استاد عزیز بابت این آموزش خوب
من اولین بارم بود که چیزکیک فری درست میکردم و واسه همین مواد رویه رو نصف کردم ولی عاااالی شد، طعم خیلی دوستداشتنی و جدیدی داشت برام
تازه برای یلدا چیزکیک یخچالی با کرم لوتوس هم درست کردم که اونم خیلی خوشمزه شده بود، اگه طعم جدیدی خواستید حتما کرم لوتوس رو امتحان کنید
بازم کلی ممنون خانم وحید بابت این دستور عالی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 دی 1401، 07:48

سلام عزیزم، به به چه عکس زیبایی کیف کردم واقعا، خوشحالم دستور رو دوست داشتید و مرسی از پیشنهاد خوبتون موفق و سلامت باشید.

صفورا
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 07:28

سلام بهاره جان ...ما طعم این کوکی رو خیلی دوست داریم ..از شما بینهایت برای آموزش هاتون ممنونم...یک سوال دارم ..بافت این کوکی کمی جویدنی و سفت هست. میشه  طعم این کوکی رو مثل کوکی لیمو که لطیف و نرم هست و  آموزشش رو دادید اجرا کرد؟رسپی هست که من رو راهنمایی کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 مرداد 1400، 15:46

سلام عزیزم ،
کوکی ها نرم و لطیفند، از دمای فر مطمئنید؟

صفورا
سه شنبه، 26 مرداد 1400، 08:07

 ...الان که نگاه میکنم  بعد از یک روز که کوکی ها در ظرف در بسته بودن نرم شدن...نمیدونم علت چی هست؟البته من یک چهارم پیمانه روغن جامد صاف شده به جای کره استفاده کردم ...واینکه سفیده تخم مرغ از قبل فریزر داشتم و حدود ۲۵ گرم بود ..می تونه اشکال کارم اینها باشه؟

صفورا
سه شنبه، 26 مرداد 1400، 11:35

 بهاره جان من دوباره با کره و سفیده ۳۵ گرمی پختم..خیلی خوب شد.لطیف و عالی .الان که دقت کردم دیدم.ایراد کار همین بودا..چون خمیر سری قبل سفت هم شده بود.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 مرداد 1400، 13:11

سلام عزیزم،
خوشحالم که موفق بودید و دیگه راضی هستید.

صفورا
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 08:21

سلام عزیزم ..من جینجر کوکی رو از دستور الا پختم بعد این پست رو دیدم که شما هم آموزش دیگری از این کوکی رو دادین..به جای ملاس عسل به کاربرده بود..فقط طعم کره برای بعضی از خانواده زیاد بود ..میشه  مثل بعضی کوکی های کریسمسی مقداری از کره دستور رو  با shortening جایگزین کرد؟همان روغن جامد میشه؟ https://www.homecookingadventure.com/recipes/gingerbread-stars

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 14:06

سلام عزیزم،
برای رفع بوی کره نیمی از کره رو با کره گیاهی (مارگارین سوپرمارکتی) جایگزین کنید.

Mohammad
دوشنبه، 17 آذر 1399، 20:14

سلام خسته نباشید استاد عزیز
سوالی داشتم در رابطه با پخت این کوکی ها... اینکه همانطور که در تصویر می‌بینید کوکی هام پف نکردن و هیچ ترکی روشون ندارن...من اینارو در توستر درست کردم و در ۵دقیقه اول خیلی خوب کوکی ها پف کرده بودن اما بعد از اینکه زیر کوکی ها طلایی شد و المنت روی توسترو زدم بعد چند لحظه پف کوکی ها خوابید و چیزی در اومده که تو عکس می‌بینید
ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل چی بوده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 آذر 1399، 20:32

سلام،
خوابیدن پف و ترک نداشتن اگر در توستر رو باز نکردید هر دو مربوط به کم بودن دمای توستره. این بار تنظیم دما رو تغییر ندید و ده درجه دما رو بیشتر بذارید.

Mohammad
سه شنبه، 18 آذر 1399، 13:48

توی این دستور اشاره ای به ریز بودن شکر حین کریمینگ نکرده بودین.... میخواستم بدونم استثنا میشه شکر درشت استفاده کرد؟ یا اینکه همیشه در کریمینگ شکر باید دونه ریز باشه و دیگه نیاز ندیدین تکرار کنید؟
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 آذر 1399، 17:58

بهتره از شکر دانه ریز استفاده شه

homa
شنبه، 08 آذر 1399، 06:48

سلام استادعزیزم اچیزکیک کدوحلوایی همواره ازشمااستادعزیزم سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 آذر 1399، 07:48

سلام عزیزم،
هما جان همیشه کارهاتون عالی و بی نقصه امیدوارم طعمش رو هم دوست داشته باشید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

homa
پنجشنبه، 06 آذر 1399، 15:39

باسلام استادعزیزم امروزدرنظرداشتم بیسکوئت کیک مدوویک رودرست کنم وسوال داشتم که میشه کاتربزنیم وبازمان بیشتربیسکوئت هاروبرشته ترکنیم که وقتی اومدم توسایت سوالمو بپرسم سورپرایزشدم واین دستورفوق العاده عالی رودیدم ودست به کارشدم وبیسکوئت زنجبیلی رودرست کردم تانوبت چیزکیک برسه همواره ازشما سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 آذر 1399، 18:10

هما جون هنرمند،
عاشق سرعت عمل و پشتکارتونم عالی شده عزیز دلم نوش جونتون

نظرات
Aidaashabi
سه شنبه، 28 فروردين 1403، 17:09

سلام خانم وحید خسته نباشید
یه سوال داشتم در مورد کوکی ها اونم اینکه اون شکری باید گلوله های خمیری رو توش بغلتونیم برای اضافه کردن به شیرینیه کوکیه یا دلیل دیگه ای داره ؟ آیا میشه حذفش کرد؟
و سوال دیگه ام اینکه آیا دستور دیگه ای با همین طعم و بافت میدونین؟ که توش جوش شیرین نداشته و در واقع سالم تر باشه کمی ..چون بسیار کوکیه خوشمزه ایه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 فروردين 1403، 17:32

سلام عزیزم،
غلطوندن خمیر کوکی در شکر یا پودر قند برای ایجاد بافت خاص سطح کوکیه، می تونید حذف کنید ولی بافت کمی عوض می شه، جوش شیرین رو می تونید با دو برابر بیکینگ پودر جایگزین کنید ولی باز یه کوچولو بافتش عوض می شه

zohrehjooni
دوشنبه، 06 آذر 1402، 12:14

استادجان جان، اگر بخوایم مواد رسپی رو نصف کنیم( هم کراست ، هم فیلینگ) قالب کمربندی 18 مناسبه یا کمربندی 20

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 آذر 1402، 13:11

سلام عزیزم،
همیشه نصف مواد برای قالب 23 می شه قالب 18 برای همه دستورها

zohrehjooni
دوشنبه، 06 آذر 1402، 14:32

بله ممنون.
یه سوال دیگه کوکی رو میشه بپزیم و یکی دوماه فریز کنیم بعد یخ زدایی و پودر و بعنوان کراست استفاده کنیم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 آذر 1402، 14:50

می شه عزیزم ولی برای کیفیت بهتر، کوکی رو تا مرحله قبل از پخت درست کنید، فریز کنید و همونطور فریز شده بدون یخ زدایی موقع نیاز بپزید. نیازی به تغییر زمان و دمای پخت نیست و تا سه ماه خمیر کوکی در فریزر ماندگاری داره.

zohrehjooni
دوشنبه، 06 آذر 1402، 16:38

ممنون . برا امتحان امروز چندتا پختم. توو قسمت دستپختها عکسشو میذارم ، وای که چه عطر و بویی توو خونه پیچیده

Nooshin
پنجشنبه، 25 اسفند 1401، 05:01

سلام مجدد،ممنون از پاسخگوییتون،من فقط برای استراحت ک گفته بودین برای فرم گرفتن خمیر لازمه گذاشتم تو یخچال.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 اسفند 1401، 12:08

ببخشید من بد متوجه شدم پس، هر وقت پخش نمی شه کمی بذارید بیرون به دمای محیط برسه خنک بوده حتما اگر نه ده درجه از دمای فر کم کنید.

Nooshin
چهارشنبه، 24 اسفند 1401، 12:51

دمای فر هم کاملا درسته،چون دماسنج پرستیژ دارم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 اسفند 1401، 19:20

سرما عامل حفظ شکل کوکیه، برای پهن شدن اجازه بدید هم دمای محیط شه.

Nooshin
چهارشنبه، 24 اسفند 1401، 11:50

سلام بهاره خانم،وقت بخیر من کوکی درست کردم ولی متاسفانه پهن نشد البته هنوز همه رو درست نکردم و همونطور قلمبه موند،ممکنه به خاطر این باشه که خمیرشیرینی ۳ روز تو یخچال بود؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 اسفند 1401، 19:20

سلام عزیزم، زیر همین سوال رو نگاه کنید خودتون سوال کردید نیازی هست یخچال بذارم منم جواب دادم یخچال بذارید تپلی می مونه! همونطور که دیدید در مراحل کار استراحت در یخچال نداره، برای پهن شدن خمیر رو بذارید بیرون هم دمای محیط شه بعد در فر بذارید.

Nooshin
شنبه، 13 اسفند 1401، 13:18

سلام عزیزم،وقت بخیر،خمیر کوکی  بعد از غلطاندن  توی شکر مثل سایر کوکی های کره ای نیازی نیست ی مدت تو یخچال بمونه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 اسفند 1401، 14:23

سلام عزیزم،
علت گذاشتن در یخچال عدم تغییر شکله، در صورتیکه در این کوکی می خوایم پهن شه و تغییر شکل بده، اگر در یخچال بذارید پهن نمی شه و تپلی می مونه.

شهرزاد.م
دوشنبه، 10 خرداد 1400، 07:57

سلام بهاره خانم عزیز، به تازگی با سایت شما آشنا شدم و افسوس میخورم که چرا زودتر این اتفاق نیوفتاد.
ممنون از تمامی زحماتتون و دستورهای عالی موفق باشین.
در مورد این چیز کیک سوالی داشتم،. به نظرم طعم کدو تو این کیک کاملا مشخص بود ( برخلاف کوکی جو و کدو یا کیک مسطح کدو) ،باید اینطور باشه یا من اشتباهی کردم؟
امکانش هست که مقداری از وزن پوره کم کرد یا نه؟
باز هم از سایت خوبتون متشکرم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 خرداد 1400، 10:00

سلام عزیزم،
در این دستور طعم کدو مشهوده ولی به نوع کدو هم ربط داره، همیشه کدو رو بچشید بعضی ها کم طعم ترن بعضی ها مزه دار تر. متاسفانه امکان تغییر دستور وجود نداره.

شهرزاد.م
دوشنبه، 10 خرداد 1400، 11:42

ممنون از راهنمایی

sunny
پنجشنبه، 04 دی 1399، 16:11

سلام خدمت شما استاد نازنينم.بهاره جان ميخواستم ازتون بپرسم براي ساخت كلبه هاي زنجبيلي كه روش رو با رويال آيسينگ تزيين ميكنن و براي كريسمس درست ميكنن ميشه از اين رسپي كوكي زنجبيلي استفاده كرد يا خير؟اگر نميشه كداميك از رسپي هاي سايت رو پيشنهاد ميكنيد عزيزم؟خيلي خيلي ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 دی 1399، 16:32

سلام عزیزم،
از کوکی زنجبیلی سالومه جون استفاده کنید، دستورشون دقیقا برای همین کاره
https://www.instagram.com/p/B6Ombm0AIG_/

مامان فهیمه
چهارشنبه، 12 آذر 1399، 14:24

بهاره جان سلام.
یک نکته چون تمام دستوراتتون دقیق و مرحله به مرحله هست، میگم.
تو این دستور کوکی، بعد که خمیر رو از یخچال درآوردیم، فکر کنم مرحله ی فرم دادن به خمیر جا افتاده، فر رو روشن میکنیم بعد کوکی ها رو توی شکر میغلطونیم و دوباره می‌ذاریم روی سینی.
قبلش ننوشتین مثلا برا هر کوکی چه مقدار برداریم یا نکته ی خاصی نداره؟
ببخشید ها چون سایت فوق العاده بی نقص هست گفتم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 آذر 1399، 16:36

سلام عزیزم،
واقعا ممنون از دقتتون، وجود عزیزانی مثل شماست که سایت رو زنده نگه میداره متاسفانه جا افتاده بود اضافه کردم، از خمیر باید گلوله های 20 گرمی جدا کنید.

سُرمَلی
پنجشنبه، 06 آذر 1399، 11:13

سلام عزیزم خسته نباشی. من فرِ گاز توی خونه دارم، خیلی گرمه و هر‌چیزی رو زود درست می‌کنه. هنوز تنظیم دماش دستم نیوفتاده، شعله‌ی پایین و بالا داره و درجه بندیش از مینیوم شروع می‌شه و بعد ۱۵۰ /۱۷۵ / ۲۰۰/ ۲۲۵/ ۲۵۰/ ۲۷۵ هست که من اصولا بین ۱۷۵ تا ۲۰۰ درجه که قرار می‌دم حرارت بازم بالاست، نظری نداری روی چه دمایی چیز کیکو بپزم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 آذر 1399، 14:59

برای فر گازی حتما و حتما دماسنج فر مارک پرستیژ تهیه کنید و در فر بذارید.
در فر گازی فقط شعله پایین رو روشن کنید.
برای چیزکیک طبق دستور پیش برید یعنی برای کوکی دمای 175 و برای چیزکیک دمای 150

Hamedkhan83
چهارشنبه، 05 آذر 1399، 18:11

و باز یه دستور شاهکار دیگه از خانم وحید عزیز...

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 آذر 1399، 18:21

ممنون از لطف و انرژی خوبتون موفق باشید

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک