مافین پرتقال

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

مافین پرتقال

پنجشنبه، 18 آذر 1395، 07:57   مشاهده: 31,580

برو به رسپی دستپخت های کاربران

مرکبات، از مواد اولیه پرطرفدار و متداول در شیرینی پزیه و از اونجائیکه در بیشتر مناطق جهان در دسترسه، تنوع دستورهاش بسیار زیاده. با "آب پرتقال" دستورهای زیادی در سایت هست مثل موس پرتقال، کیک پرتقال و سمولینا، کیک پرتقال با سس شکلات و کرم پرتقال. علاوه بر آب پرتقال، رنده پوست پرتقال هم یکی از کاربردی ترین اسانس های شیرینی پزیه و در بسیاری از دستورهای سایت به کار رفته، همینطور با پوست پرتقال هم  پوست مرکبات شکری درست می کنند.

مافین پرتقال 
در تهیه مافین ها، تکنیک های خاص شیرینی پزی جایی ندارند و خبری از کریمینگ و فومینگ و ... نیست، بدون همزن قابل تهیه هستند، سریع آماده می شند، مواد اولیه خاص در اکثرشون به کار نمی ره، بدون سینی کاپ کیک هم قابل آماده کردنند و انقدر ساده و کم دردسرند که حتی کودکانتون هم از پس پختشون برمیاند. 
همونطور که در پست "تفاوت مافین و کاپ کیک" توضیح دادم، مافین ها برخلاف ظاهر کیک فُرمشون، نون های سریع سایز کوچکند و اسمشون هم به نان بودن اشاره داره. برای ریشه واژه "مافین Muffin" دو تئوری وجود داره، مافین یا از واژه "muffe" که نوعی نان آلمانیه یا از "moufflet" که در فرانسه به معنی نون نرمه گرفته شده. مافین آمریکایی که در ایران هم متداوله، در واقع نانِ سریعِ کوچکه که مثل کاپ کیک در قالب های فنجانی تک نفره پخته می شه. نان های سریع (Quick bread) مثل نان موز و کدو ، نان هایی هستند که در اونها از خمیر مایه استفاده نمی شه، نیازی به استراحت برای ور اومدن ندارند و با جوش شیرین و بیکینگ پودر حجیم می شند. مافین هم به عنوان نان کوچک سریع به همین شیوه عمل میاد و بافتی مستحکم تر از کیک داره و در دمایی بالاتر پخته میشه. از مزایای مافین کم شیرین بودن، کم چرب بودن، سریع آماده شدن و عدم نیاز به ابزار خاصه، در سایت تا امروز مافین شکلاتی، کیک یزدی ، مافین موز و بادام (بدون شکر و آرد) و مافین سیب اموزش داده شده. 


منبع: کتاب The Ultimate Muffin Book

http://www.barnesandnoble.com/w/ultimate-muffin-book-bruce-weinstein/1111664494
مواد لازم (هم دمای محیط):

آرد: دو و یک چهارم پیمانه
شکر: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک دوم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
تخم مرغ: یک عدد
ماست: یک دوم پیمانه
کره: صد گرم
رنده پوست پرتقال: یک قاشق غذاخوری
آب پرتقال تازه: یک پیمانه


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفید دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • در شیرینی پزی بهتره از ماست پرچرب کارخونه ای استفاده کنید.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. 
در مورد سایزهای مختلف سینی های حفره دار (کاپ کیک و مافین) در پست قالب ها توضیح دادم. مایه مافین رو هم می تونید در سینی دوازده تایی استاندارد کاپ کیک، هم در سینی های مخصوص مافین با حفره های بزرگ تر بپزید. در هر صورت سینی ها رو باید کپسول کاغذی (لاینر) بندازید و در صورتیکه از جنس کپسول مطمئن نیستید، به دلیل کم چرب و مرطوب بودن مافین ها کپسول رو با روغن مایع یا اسپری جدا کننده چرب کنید. اگر هیچ مدلی سینی کاپ کیک ندارید، می تونید از لوازم قنادی ها کپسول های مقوایی سفتِ مخصوصِ مافین تهیه کنید و روی سینی شیرینی پزی بچینید و مایه مافین رو در اون ها بریزید. برای مایه این مافین هشت کپسول مقوایی سفت نیازه.فر رو روی 190 درجه سانتی گراد، معادل 375 درجه فارنهایت یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. از اونجائیکه مافین نوعی نان سریعه، دمای پخت بالاتری داره و نباید دما رو کم کنید. مافین با تمام سادگیش مثل بقیه دستورها نیاز به دمای دقیق داره، دمای کمتر باعث مغزپخت نشدن بافت میانی،قله ای نشدن، بافت خیس و سنگین و عدم پف کافی می شه. از طرفی دمای زیاد باعث بسته شدن سریع رویه و در نتیجه پف ناهمگون، رویه سفت و خشک و بافت زبر میشه. پس اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و مافین رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

 نحوه تهیه اکثر مافین ها دو مرحله ایه، یعنی در یک کاسه مواد خشک و در کاسه دیگری مواد تر رو آماده و مخلوط کرده و در انتها این دو کاسه به هم اضافه می شند. کره در این دستور آب شده استفاده می شه و جزو مواد تَره،  کره رو در مایکروویو یا روی حرارت غیر مستقیم آب کنید، حواستون باشه زیاد کره رو حرارت ندید تا دوغش جدا نشه، به جلز ولز نیوفته و رنگش طلایی بمونه. 


تا کره به دمای محیط برسه، کاسه مواد خشک رو آماده کنید. ابتدا آرد رو اندازه گیری و الک کرده و در کاسه ای بریزید. بیکینگ پودر، جوش شیرین، نمک رو به آرد اضافه کنید، با ویسک خوب هم بزنید و بعد همه مواد خشک رو یک دور با هم الک کنید. حالا شکر رو به مواد خشک اضافه کنید و با ویسک خوب هم بزنید تا بصورت یکنواخت پخش شه. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید، پرتقال ها رو خوب بشورید، خشک کنید و بعد پوست پرتقال رو رنده کنید. در مورد نحوه رنده کردن پوست مرکبات و ابزارش در این پست توضیح دادم. بعد از رنده کردن، آبِ پرتقال ها رو بگیرید.حالا یک کاسه بزرگ بردارید و مواد تَر رو با هم مخلوط کنید. اول ماست رو هم بزنید و در کاسه بریزید، بعد تخم مرغ رو به ماست اضافه کنید. تخم مرغ و ماست رو با ویسک خوب بزنید تا بافت تخم مرغ باز شده و با ماست یکدست شه.رنده پوست پرتقال و آب پرتقال رو به مواد اضافه کنید و با ویسک در حد مخلوط شدن هم بزنید. در انتها کره آب شده و به دمای محیط رسیده رو اول با قاشق هم بزنید، بعد به مواد اضافه کنید. کاسه مواد تَر آمادست. مواد تَر رو در دو مرحله، به کاسه مواد خشک اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن، با لیسک یا ویسک یا کندترین دور همزن برقی مواد رو مخلوط کنید تا گلوله های آرد باز شند و اثری از آرد در مواد دیده نشه.مایه این مافین کشداره. در این مرحله در صورت دلخواه می تونید یک دوم پیمانه شکلات چیپسی یا گردوی خرد شده در مواد فولد کنید. سه چهارم حجم کپسول ها رو با مایه مافین پر کنید. می تونید برای پر کردن از اسکوپ بستنی یا قاشق استفاده کنید، فقط دقت کنید که هم اندازه پر شند که همزمان بپزند. سینی مافین ها رو دو بار روی سطح کار ضربه بزنید تا اگر حبابی ایجاد شده از بین بره.بسته به سایز کاغذهای مافین، سینی رو بین 20 تا 25 دقیقه در فر گرم شده بذارید. بیست دقیقه اول به هیچ وجه در فر رو باز نکنید. بعد از بیست دقیقه مافین ها رو چک کنید. خلال دندون باید از وسط مافین ها تمیز بیرون بیاد، روی مافین باید برشته، کوهی و ترک خورده باشه. سینی رو روی توری خنک کننده بذارید.
نکته: اگر از سینی کاپ کیک برای پخت مافین ها استفاده کردید، از نکات مهم، خارج کردن به موقع مافین ها از سینیه. حتما بعد از پنج دقیقه مافین ها رو از سینی خارج کنید و به تنهایی روی توری بچینید. سینی مافین تا مدت ها حرارت رو در خودش نگه میداره و خنک کردن مافین ها در سینی باعث میشه روند پخت ادامه پیدا کنه که ایجاد خشکی در بافت مافین ها می کنه. 

مافین ها رو می تونید به صورت ساده سرو کنید یا روش کرم پرتقال بریزید. این هم از بافت مافین ها.مافین ها رو بعد از رسیدن به دمای محیط در ظرف دردار بذارید و در فصل سرما در محیط خونه و در فصل گرما در یخچال نگهداری کنید، این مافین ها تا پنج روز موندگاری دارند.

دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
چهارشنبه، 14 دی 1401، 15:46

سلام بهاره جان. رسپی خیلی خوشمزه ای بود. دستت درد نکنه عزیزم.❤️
بهاره جان من معمولا مافین یا کاپ کیک درست میکنم، موادش یکم زیاد میاد و از 12 تا کاسه ی قالب کاپ کیک بیشتر میشه و مجبور میشم توی کاسه و روی سینی فر توی پایین ترین طبقه بزارم. میتونم موادشو بزارم یخچال و بعد 20 دقیقه بعد بپزم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 دی 1401، 15:56

سلام عزیزم،
به به چقدر عالی شدند، نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون، مواد تا نیم ساعت بعد از مخلوط شدن، در یخچال قابل نگهداری هستند، ولی زمان بیشتر ح.خرابشون می کنه.

گیس گلابتون
پنجشنبه، 11 دی 1399، 13:08

سلام خانم وحید گرامی
من بجای کره، ۸۰ سی سی روغن مایع ریختم. ۵۰ دقیقه طول کشید تا بپزه. وسطش شفته و نپخته بود. چندان دوست نداشتم. کاش با کره درست می کردم. در هر صورت سپاسگزارم از رسپی شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 دی 1399، 16:31

سلام عزیزم،
متاسفم که خراب شد، مطمئنید بیکینگ پودر و جوش شیرین سالم بودن؟

گیس گلابتون
جمعه، 12 دی 1399، 06:48

سپاسگزارم. تاریخ انقضای بیکینگ پودر یازده ماه دیگه اس. یک چهارم قاشق چایخوری ب پ را در نصف لیوان ابجوش ریختم و حسابی جوشان شد، البته برای یک ثانیه. آیا ب پ سالم است؟ جوش شیرین مصرف نمی کنم، به جایش دوبرابر ب پ می ریزم. یعنی در این رسپی ۲ ق چ بیکینگ پودر ریختم. آیا مشکل مربوط به ب پ است؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 دی 1399، 10:37

برای تست بیکینگ پودر باید از آب ولرم استفاده کنید نه آب جوش، اگر بیکینگ سالم باشه و از دمای فر هم مطمئنید دیگه مورد دیگه ای متاسفانه به ذهنم نمی رسه چون جایگزینی روغن روی بافت تاثیر میذاره ولی روی نپختن نه

MARYAM681
شنبه، 22 آذر 1399، 11:55

سلام بهاره خانوم ، ممنون ازتون ، خیلی خوش عطر و خوش طعم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 آذر 1399، 13:55

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که مورد پسندتون واقع شد، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Reihaneh
پنجشنبه، 29 آبان 1399، 07:48

استاد جان مثل همیشه رسپی بینظیر بود.
آخر سر مایه ی‌کیک‌خیلی سفت بود من با اجازه یدونه پرتقال علاوه‌بر یک پیمانه اضافه کردم. شاید دلیلش این بود که ماست یونانی استفاده کردم که سفته.درهرصورت عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 30 آبان 1399، 15:05

سلام عزیزم،
مایه مافین از کیک و کاپ کیک سفت تره ولی خوشحالم که خوب در اومده نوش جونتون باشه

فاطمه ستاره
پنجشنبه، 05 تیر 1399، 13:51

سلام خانم بهاره عزیز.اینم از مافین های من

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 05 تیر 1399، 15:55

سلام عزیزم،
واقعا عالی شدن نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

مژگان پورقنبری
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 17:50

با سلام ممنونم از رسپی عالیتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 ارديبهشت 1399، 17:52

سلام مژگان جون،
چقدر عالی شدن عزیزم نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

marzieh. gh
شنبه، 09 فروردين 1399، 15:01

سلام بهاره جان
بازم ممنونم این مافین خوشمزه با کرم پرتقالی رو درست کردم البته چون دسترسی به کاغذ مافین نداشتم تو لوف پختم که زمان ش حدود 50 دقیقه طول کشید اما نتیجه عالی بود
انرژی مثبت و دعای ما همیشه همراه تونه ازتون بی اندازه سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 فروردين 1399، 15:22

سلام مرضیه جان،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، ظاهرش هم عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

Sevda
دوشنبه، 30 دی 1398، 08:28

سلام خسته نباشید،سوالم اینه که چرا کیک های من با اینکه خیلی خوب پخته میشه بافتهای خیلی خوبی هم داره ولی واسه روز بعد که میمونه روشون یکم چسبناک میشه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 دی 1398، 09:15

سلام عزیزم،
#چسبناک
1. اولین و مهم ترین علت کم بودن میزان پخته، برای چسبناک نشدن رویه کیک مدت زمان پخت رو سه تا پنج دقیقه افزایش بدید.
2. در صورتیکه کیک رطوبت داره و از خانواده اسفنجی نیست، اجازه ندید کامل در قالب خنک شه و بعد از یک ربع تا بیست دقیقه وقتی از داغی افتاد کیک رو از قالب خارج کنید.
2. اجازه بدید کیک روی توری سرد شه بعد در ظرف دردار بذارید.

ضمنا وقتی قسمت دستپخت همراهان سایت تموم میشه، یک قسمت برای پرسیدن سوال به نام "نظرات" هست که بدون آپلود عکس می تونید اونجا سوالاتتون رو بنویسید و زحمت آپلود نکشید.

Sevda
دوشنبه، 30 دی 1398، 10:39

خیلی ممنونم

عاطفه سوری
دوشنبه، 09 ارديبهشت 1398، 13:00

سلام بهاره ی عزیز; اینم از مافینی که امروز درست کردم...مرسی از شما...

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 ارديبهشت 1398، 14:03

حالا شد، به این میگن مافین توپولی و عالی واقعا آفرین به همت و پشتکارتون کارتون حرف نداره نوش جان

عاطفه سوری
دوشنبه، 09 ارديبهشت 1398، 15:56

در واقع و بی اغراق و بی تعارف ; رسپی های دقیق و عالی شما به من جسارت پخت چیزهای مختلف و داد استاد جان❤

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 ارديبهشت 1398، 16:30

خوشحالم راضی هستی عزیزم موفق باشید

عاطفه سوری
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 17:06

بهاره جان مجددا سلام ; راستش یه سوال خیلی مهم دارم...من فری که الان دارم بسیار غیر استانداره و قصد تهیه ی یک فر مناسب با قیمت معمولی دارم ...می خواستم ببینم.شما می تونید راهنمایی ام کنید لطفا...

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 18:07

راستش من تو یه پستی در اینستاگرام از کاربرای عزیز خواستم در صورتیکه از فرشون راضین معرفی کنن
https://www.instagram.com/p/Bnbm5zUDoSC/

ولی در بین فرهای ایرانی که قیمتشون به نسبت بهتره (البته بازم گرونن)، ناب استیل سری مستر پلاس خوب در اومده.  

عاطفه سوری
چهارشنبه، 11 ارديبهشت 1398، 12:15

واقعا سپاسگزارم

مهتاب خانوم
دوشنبه، 18 آذر 1398، 22:13

 سلام بهاره جان
امکانش هست این مافین رو درقالب کیک درست کرد؟؟
اگر امکانش هست،از چ قالبی و چند سانت میتونم استفاده کنم؟؟
ممنونم استاد عزیز

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 آذر 1398، 06:52

بله عزیزم می شه فقط وسطش کمی قله ای و ترک داره میشه.
از قالب 20 یا 23 می تونید استفاده کنید.

مهتاب خانوم
چهارشنبه، 20 آذر 1398، 08:56

فدای شما
بی نهایت سپاسگذارم
شادو سلامت باشید

عاطفه سوری
شنبه، 07 ارديبهشت 1398، 12:03

بهاره جان سلام ; من امروز از این دستور درست کردم و فقط پوست پرتغال وآب پرتغال حذف کپرتغال و یک پیمانه شیر جایگزین کردم ! البته قالبم برای کاپ کیک بود !اما مفش خیلی خیلی زیاد شد ! و مهم ترین نکته ای که میخوام بدونم اگه بخوام از این کاغذهی مافین مثل شما مر کنم نیاز به سینی خاصی هست! یا تو هنون سینی فر میتونم بزارم؟!!!

عاطفه سوری
شنبه، 07 ارديبهشت 1398، 13:36

و نکته ی بعدی اینه میشه به جای کرهداز روغن.مایع استفاده کنم؟!!

عاطفه سوری
شنبه، 07 ارديبهشت 1398، 13:36

 کره " منظورم بود....مرسی و عذر میخوام که این قدر سوال پیچ تون میکنم....

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 ارديبهشت 1398، 15:26

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور رو امتحان کردید. حتما پست فرق مافین و کاپ کیک رو مطالعه کنید
https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%81%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-t63

مافین پف بیشتری داره و بهتره در کپسول های عمیق پخته شه، برعکس کاپ کیک پف کمتری داره و باید در کپسول های کم عمق پخته شه.
الان کپسول هاتون مناسب مافین نیستن یا باید این کم عمق ها رو فقط تا نیمه پر می کردید.
کاغذهای مافین اگر مقوایی باشن نیازی به سینی کاپ کیک نیست و به راحتی در سینی می تونید بچینید در پنجمین عکس از پایین هم ببینید دقیقا من هم در مراحل کار همین کار رو کردم، قالب مافین مقوایی رو روی سینی گذاشتم.
در مورد روغن مایع معمولا امکانش نیست ولی اسنثنائا در دستورات مافین جایگزینی آسون تر و شدنی تره فقط بافتش کمی تغییر می کنه. حتما امتحان کنید ببینید می پسندید یا نه.

عاطفه سوری
شنبه، 07 ارديبهشت 1398، 20:10

خیلی خیلی سپاسگزارم...در اسرع وقت درست می کنم و عکسشو میزارم....

عاطفه سوری
سه شنبه، 28 خرداد 1398، 13:29

بهاره جانم سلام; یه سوال: اگه بخوام مافینا رنگی بشه ; میتونم از رنگ های.مخصوص استفاده کنم؟ به چه نحوی؟ چه مقدار؟
مرسی بانو جان

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 خرداد 1398، 13:49

سلام عزیزم،
بله می تونید مافین ها رو با رنگ های خوراکی ژله ای رنگی کنید. اگر مافین مایعات (شیر، آب ...) داره که معمولا دارن کافیه چهار قطره رنگ خوراکی دلخواه رو در مایعات بریزید و طبق دستور پیش برید.
اگر مایعات نداشته باشن، در آخرین مرحله چند قاشق از مایه مافین بردارید، در کاسه ای بریزید، بهش چند قطره رنگ ژله ای خوراکی اضافه کنید، با قاشق هم بزنید تا یکدست شه و بعد در باقی مواد فولد کنید.

Bahare.m
يکشنبه، 04 فروردين 1398، 10:21

سلام .ممنون از زحمات شما برای سایت.چندمین باره که این مافین خوشمزه رو درست میکنم و همه هم دوسش دارن.فقط چنتا سوال دارم ،بافت داخل مافین من یکمی خیسه حس میکنم رطوبتش زیادیه،نمیدونم عادیه یا نه.و اینکه بعد از بیرون آوردن از فر کمی پفش میخوابه،در کل خیلی پف نمیکنه و از سر کپسولش نمیزنه بالا خیلی .
ممنون میشم راهنمایی کنید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 فروردين 1398، 13:34

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که این دستور براتون مفید بوده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس.
بافت داخلی این مافین مرطوب نیست و تمام مشکلاتی که گفتید یعنی رطوبت اضافه، پف نکردن و خوابیدن پف به علت کم بودن دمای فر شماست اگر دماسنج فر دارید و از دما مطمئنید باز کمی دما رو بیشتر کنید. دقت کنید که دما و زمان ذکر شده در دستورها بصورت تقریبیه و ممکنه با فر شما نیاز به دمای بیشتر باشه.
در مورد بالاتر اومدن از قالب مافین علاوه بر دما به میزان پر کردن هم بستگی داره باید دو سوم کپسول ها رو پر کنید.

Bahare.m
دوشنبه، 05 فروردين 1398، 12:33

ممنون از پاسخگوییتون.دماسنج فر دارم ولی چشم دفعه ی بعد دما رو کمی بیشتر میکنم.کپسول ها هم همون مقدار که گفتید پر کرده بودم.
دما رو زیاد میکنم حتما درست میشه

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 08:45

بهاره ی عزیزم این مافین هارو توی قالب لوف درست کردم یکی به شکل ساده و روی یکی دیگه رو کرم پرتقالی اموزش خودت رو استفاده کردم
عطر پرتقال فضای خونه رو پر کرده بود و کرم پرتقالی بسیار خوش طعم و خوش عطر بود مثل همیشه بینهایت ازت ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 دی 1397، 17:50

چه خوب نمی دونستم در قالب لوف هم خوب می شه ممنون از اینکه تجربه هاتون رو به اشتراک میذارید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 20:26

ممنون از شما و این همه لطف و محبت و مهمتر از همه حوصله ای که دارید.
امیدوارم پروردگار مهربون همیشه براتون بهترینهارو مقرر کنه.

Bahare.m
يکشنبه، 11 شهریور 1397، 20:32

ممنون از رسپی های خیلی دقیقتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 شهریور 1397، 06:46

سلام عزیزم،
مرسی از شما که انقدر قشنگ و با سلیقه درست کردید و ممنون از عکس

Feri
دوشنبه، 23 بهمن 1396، 12:42

مافینهای اینجانب

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 بهمن 1396، 15:10

چقدر با سلیقه عزیزم عالی شده ممنون از عکس

Hakimeh
چهارشنبه، 06 دی 1396، 17:33

سلام استاد بهاره من این مافین ها را درست کردم ولی یکم مزه تلخی داشتن نمی دونم چرا البته من روشون شکلات اب شده ریختم خوب شدن.بهرحال ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 دی 1396، 18:35

سلام عزیزم،
در رنده پوست پرتقال قسمت سفیدی زیرش هم بوده که ایجاد تلخی می کنه، یا نوع پرتقال کمی تلخ بوده و آب پرتقالی که به مواد اضافه کردید تلخی رو ایجاد کرده و یا جوش شیرین تاریخ گذشته بوده. امیدوارم دفعه بعدی مشکلی ایجاد نشه، عکس مافین ها که عالیه ممنون از زحماتتون

Somee
سه شنبه، 21 آذر 1396، 19:57
homa
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 16:18

سلام استادچندمین باره که این مافین رودرست کردم ازوقتی واردسایت شماشدم واینکه هرباربهترازقبل میشدوجای هیچ سوالی باقی نمیموند وهربارقبل ازعکس گرفتن خورده شداین بارموفق شدم قبل ازدستبرد اطرافیان عکسش رو بگیرم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 19:47

مطمئنم دست پختتون عالیه که اینطوری مورد استقابل قراره می گیره، بسیار خوب و با سلیقه
موفق باشید

homa
پنجشنبه، 25 خرداد 1396، 18:22

سلام شف بهاره عزیزاین مافینهاتواین فصل بی پرتغالی واقعاچسبیدافطاری واقعالذیذی بوداینم عکسش وروی اون یکی خامه فرم داده+شربت سن ایچ پرتغالی سپاسگزارم ازاین دستورپرتغالی

Saharp
شنبه، 14 اسفند 1395، 19:47
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 اسفند 1395، 20:04

وای این ها چقدر قشنگن. خیلی عالی شده ممنون از عکس های خوبتون

کتایون
يکشنبه، 05 دی 1395، 12:37

سلام ممنون از جواب سریع شما.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 دی 1395، 16:19

به به کتایون جان قیافشون که عالی شده، بافتش هم شِفته نیست و خوب پخته شده فقط انسجامش بیشتره که من حدسم اینه که بیش از میزان لازم هم زدید. ممنون از عکس های زیباتون

نظرات
شمیم
دوشنبه، 20 آذر 1402، 23:26

بهاره جان اگه بخوام این دستور رو نصف کنم تکلیف تخم مرغ چی میشه؟ یک تخم مرغ رو  بشکونم هم بزنم نصفیش رو بریزم یا همون؟ یه سوال دیگه هم داشتم، تو دستور کیک پرتقالی قالب رو با اسپری جداکننده گفتید چرب کنید، این اسپری ها مدل روغنی و مدل کره ای دارن کدوم مناسب هست؟ چه برندی پیشنهاد میکنید که گران نباشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 آذر 1402، 14:41

سلام عزیزم،
برای نصف کردن در پست تخم مرغ توضیح دادم، یک تخم مرغ رو در کاسه ای بشکنید، کمی با چنگال هم بزنید، 25 گرم رو جدا کنید، به نظر من خودتون روغن جدا کننده که در پست کیک رژیمی توضیح دادم درست کنید، اگر می خواید ارزون باشه، همون کارکرد رو داره. اسپری روغنی بگیرید نه کره ای من هر برندی گرفتم خوب بود، All bake بهتره که گرونه.

ژیلا
يکشنبه، 13 مهر 1399، 18:39

سلام استاد عزیز. برای این مافین نوع ماست فرق میکنه؟ چون من هیچوقت از بیر.ن ماست نمیخرم و همیشه با شیر محلی خودمون توی خونه ماست میبندم. ماست خونگی جواب میده؟
و یه سوال دیگه اینکه میشه کره رو با روغن جامد یا مارگارین جایگزین کرد؟ آخه قیمت کره سر به فلک کشیده.
ممنونم از زحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 13 مهر 1399، 20:32

سلام عزیزم،
ماست کارخونه ای بهتره ولی ماست خونگی اگر آبکی نباشه هم جواب میده. به جای کره می تونید مارگارین سوپرمارکتی بزنید ولی روغن جامد قابل جایگزینی نیست.

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 13:40

سلام
مافین های من متراکم شد. به نظرتون چرا؟
من دستورات را مو به مو اجرا کردم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 17:15

سلام،
متاسفانه هم زدن مایه مافین به دلیل چسبناکی کمی سخته و کمی زیاد هم زدن بافت رو فشرده می کنه. اگر همزنتون خوبه، به جای اینکه با لیسک یا ویسک هم بزنید از کندترین دور همزنتون استفاده کنید.

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 13:36

سلام
آیا باید ظرف های مقوایی مخصوص مافین چرب کرد؟ اگر بله با چی؟
ظرف های مقوایی مخصوص مافین باید طبقه چندم فر گذاشت؟ باید اونها را در سینی فر بچینیم یا در سینی شیرینی پزی بزاریم؟
زیر مافین های من سوخت. در حالی که من دماسنج فر داشتم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 17:16

سلام،
1. همونطور که در تصویر نشون دادم قالب های مافین باید روی سینی شیرینی پزی یا رولت چیده شن، قالب مافین نیازی به چرب کردن نداره.
2. مافین در فر گازی طبقه وسط در فر برقی دومین طبقه از پایین پخت میشه. 
3.اگر فرتون مارک خوبه (بوش، آریستون، میله، نف....) می تونید روی سینی خود فر بچینید. اگر نه روی سینی شیرینی پزی چون سینی خود فر در فرهای مارک معمولی آلیاژ نازک و رنگ بسیار تیره ای دارن که باعث جذب دمای بالا می شه، این جذب دما پخت رو کوتاه می کنه و روی طعم تاثیر منفی میذاره و اگر زمان پخت رو کم نکنید زیر شیرینی میسوزه. به همین دلیل در تصاویر آموزشی سایت من همه رو در سینی شیرینی پزی یا رولت می چینم تا کاربران عزیز ببینن.

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 22:53

سلام
بله حق با شماست.
من قالبهای مقوایی مافین چرب کردم و روی سینی فر گذاشتم، به همین دلیل زیر مافین هام سوخت.
ممنون از راهنماییتون استاد

Bahare.m
چهارشنبه، 08 اسفند 1397، 20:40

سلام .با تشکر.
میشه تو قالب میان تهی هم درست کرد؟
اگه میشه چه تغییراتی لازمه.
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 اسفند 1397، 20:57

سلام عزیزم،
مافین ها در واقع نون های سریع کوچیک هستن و از کیک ها و کاپ کیک ها رطوبت و لطافت کمتری دارن، می تونید مثل نون سریع در قالب لوف (قالب نون تُست) بپزید ولی اصلا مناسب قالب میان تُهی و سرو به عنوان کیک نیست. اگر دوست داشتید پست تفاوت کاپ کیک و مافین رو مطالعه کنید کامل توضیح دادم:
https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%81%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-t63

فرزانه۲۳
چهارشنبه، 19 دی 1397، 19:52

سلام
باتشکر از مطالب عالی سایتتون
اگه پیمانه های شیرینی پزی که گفتین رافعلا نداشته باشیم میتونیم ازلیوان دسته دار فرانسوی  وازهمان قاشق های آشپزخانه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 دی 1397، 20:22

سلام فرزانه جان،
متاسفانه امکانش نیست، حجم قاشق های اندازه گیری شیرینی پزی از قاشق های آشپزخانه بزرگ تره. لیوان دسته دار هم کمی اختلاف سایز با پیمانه ها داره و هم مقیاس یک دوم، یک سوم، یک چهارم و یک هشتم در اندازه گیری با لیوان کاملا حدودی و چشمی انجام می شه و در کیفیت محصول نهایی تاثیر منفی داره  

gibil
يکشنبه، 18 آذر 1397، 04:02

درود به استاد خوبم
دیروز این کیک بسیار خوشمزه و خوش عطر زینتبخش دورهمی خانوادگی ما بود.
البته چون کاغذ مافین نداشتم تو دوتا قالب لوف پختم وروی یکیش هم کرم پرتقالی که تو آموزشهای خودتون بود ریختم ( کیک  موز  و کرم پرتقالی)
بسیار عالی و خوشمزه همه عاشفش شدن
ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 آذر 1397، 06:43

سلام خانوم هنرمند،
واقعا از فعال بودنتون و هنرتون لذت می برم امیدوارم همیشه سلامت باشید برای خانواده عزیزتون هنرنمایی کنید.

gibil
يکشنبه، 18 آذر 1397، 13:18

واقعا از شما بابت وقتی که برای فعال بودن این سایت بینظیر میذارید ممنونم
بارها خدمت شما عرض کردم که علاقه و اعتیاد به پخت کیک و شیرینی رو مدیون رسپیهای عالی شما هستم
حداقل یکروز درمیون یکی از رسپیهاتون دلیلی برای دورهمیهای خانوادگیمون  هست, من فقط پختهای جدیدم رو جهت اطلاعتون تو سایت ثبت میکنم که مزاحمت برای وقت شما نباشه.
وگرنه سایت شما و رسپیهاتون عضو جدانشدنی خانواده ما شده
مثل همیشه سپاسگزارتونم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 18 آذر 1397، 15:42

واقعا خوش به سعادت من که همچین کاربرانی در سایت دارم که مایه امید و ادامه دادنن موفق باشید عزیزم

مرضیه۴۷
جمعه، 27 بهمن 1396، 14:40

سلام بهاره جون خسته نباشی من این مافین رودرست کردم ولی روی اون ترک نخورد وداخل اون حباب حباب شده بود ورویه اون شیرینش به نظرم بیشتر ازقسمت زیراون بود ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 بهمن 1396، 16:49

سلام عزیزم،
مشکلاتی که می گید از دو چیزه، اول اینکه بیکینگ پودر و جوش شیرین کهنه بوده، حتما تازگی بیکینگ پودر و جوش شیرین رو تست کنید. یک لیوان آب ولرم رو توش جوش شیرین یا بیکینگ پودر بریزید باید مثل گاز نوشابه قلقل کنه.
ترک نخوردن هم از دمای فر بوده، حتما و حتما دماسنج فر بخرید.
قبل از ریختن مایه مافین در کپسول ها یک دور با لیسک حتما دورانی هم بزنید.

مرضیه۴۷
جمعه، 22 دی 1396، 12:03

سلام بهاره جان خسته نباشی میشه ازماست همزده استفاده کردممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 دی 1396، 15:33

آره عزیزم چرا نمی شه خیلی هم خوشمزه تره

مرضیه۴۷
سه شنبه، 19 دی 1396، 20:21

سلام بهاره جان خسته نباشی تواین دستورمیشه جوش شیرین رو حذف کردممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 دی 1396، 11:01

جوش شیرین دقیقا همون چیزیه که باعث می شه مافین فرم ترک خورده، قله ای و نونی پیدا کنه و با کاپ کیک فرق کنه. شما می تونید جوش شیرین رو با بیکینگ پودر جایگزین کنید ولی بافتش کمی شبیه کاپ کیک می شه.

khanoomi
سه شنبه، 03 اسفند 1395، 07:21

بازم سلام عزیزجان
ی سوال داشتم. اگ مواد مافین زیاد اومد. ینی همه کپسولا پر شد بازم مواد مونده باشه بذارم یخچال و دور بعد بپزمشون مشکلی نداره؟ یا مثلا کیک یزدی.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 اسفند 1395، 09:47

سلام عزیزم،
مواد باقی مونده رو توی یک قالب کوچیک و یا کپسول مقوایی بریزید و با سینی هم زمان توی فر بذارید! گذاشتن مایه باقیمونده توی یخچال حتما و قطعا مواد رو خراب می کنه

khanoomi
سه شنبه، 03 اسفند 1395، 15:55

اها
باشه ممنونم
(:

مامان نیما و پارسا
شنبه، 25 دی 1395، 05:36

بهاره جون سلام از دستور خوب شما سپاسگزارم این کیکو درست کردم عالی بود .ولی از انجایی که اب پرتقال نداشتم بجایش شیر و اسانس پرتقال ریختم ایا تاثیری در کیفیت ایجاد میکنه؟ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 25 دی 1395، 07:51

سلام عزیزم،
چه خوب که درست کردید، کاش عکسش رو هم برامون می ذاشتید. جایگزینی شیر مشکلی در بافت ایجاد نمی کنه و صرفا طعم رو تغییر می ده.

کتایون
يکشنبه، 05 دی 1395، 07:16

ببخشید یه سوال دیگه
چطوری می تونیم عکس کارمون رو براتون بفرستیم تا نظرتون رو بدونیم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 دی 1395، 09:51

سلام،
پایین آخرین خط دستور، بالای قسمت نظرات، قسمت دستپخت های همراهان سایت امکان آپلود کردن عکس رو به شما میده، از اینکه عکس هاتون رو با ما به اشتراک بذارید واقعا خوشحال می شیم.

کتایون
يکشنبه، 05 دی 1395، 07:09

با سلام و تشکر از مطالب بی نظیرتون
بافت مافین من نسبت به عکسی که شما گذاشتین نرم تر و چسبناک تر بود . اب پرتقال 240 ml ریختم  و ماست هم 120 ml  
ممکنه مایعات بیشتر بوده ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 دی 1395، 09:55

ممنون از لطفتون، میزان مایعاتی که استفاده کردید کاملا درست بوده. دو تا احتمال برای پیش اومدن این مشکل وجود داره، یا کره به میزان لازم خنک نشده بوده و گرمای اون، مواد رو به هم چسبونده یا بیش از حد مواد رو مخلوط کردید. هم زدن بیش از اندازه بافت رو شفته و چسبنده می کنه. ماست رو هم حتما و حتما قبل از اندازه گیری هم بزنید.

Armaghansz
دوشنبه، 29 آذر 1395، 10:17

سلام،خسته نباشید. میخواستم بدونم برای درست کردن این دستور میشه از آرد سبوس دار استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 آذر 1395، 17:08

سلام ارمغان جان،
آره عزیزم خیلی هم عالی میشه. مافین چون نوعی نون سریعه لطافتش زیاد نیست و به راحتی آرد سبوس دار که آرد زبرتره قابل جایگزینیه.  

معصومه خزائی
دوشنبه، 22 آذر 1395، 06:25

سلام من این مافین رو بصورت کیک پختم بسیار  بسیار طعم عالی داره و بافتش فوق العادست ممنون از شف بهاره عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 آذر 1395، 09:55

خواهش می کنم معصومه جان خوشحالم که دوست داشتی

فروغ
شنبه، 20 آذر 1395، 13:57

سلام بهاره.
پرتغالی که من اضافه میکنم حالا هر رسپی که باشه ، طعمش رو تلخ میکنه.همیشه از یه قاشق هم کمتر میریزم. ولی باز هم تلخ میشه.چرا؟
کاش که خبرنامه واسه سایتت بذاری.ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آذر 1395، 16:35

سلام فروغ جان،
احتمالا دستوراتی که شما استفاده کردید جوش شیرین نداشتن، چون یکی از نقش های جوش شیرین در دستورهای مرکبات دار، گرفتن تلخی و کم کردن اسیدیتست. دوم اینکه حین آب گرفتن مرکبات برای شیرینی پزی بسیار با احتیاط و ملایم عمل کنید که بر اثر فشار، تلخیِ قسمت سفیدِ زیر پوست پرتقال به آب پرتقال وارد نشه.
دستورات جدید از طریق اکانت اینستاگرام اطلاع رسانی می شن. اگر مایلید می تونید اونجا عضو شید.

فروغ
يکشنبه، 21 آذر 1395، 08:55

ممنون از پاسخت
میشه جوش شیرینش رو کمی بیشتر کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 آذر 1395، 09:36

عزیزم دستور اصلی بیکینگ پودر نداشت و فقط جوش شیرین داره، من تغییرش دادم! شما می تونید بیکینگ پودر رو حذف کنید و کلا یک قاشق چایخوری جوش شیرین بریزید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک