کیک یزدی

بهاره وحید

کیک یزدی

Persian Cardamom Muffins
يکشنبه، 27 شهریور 1401، 14:28   مشاهده: 13,591

برو به رسپی دستپخت های کاربران

دستورات شروع مدرسه Back To School Recipes

درسته که دستورات "شروع سال تحصیلی"، در منابع حرفه ای و آکادمیک جایگاهی ندارند، ولی با توجه به سطح دغدغه والدین برای تهیه تغذیه سالم و مقوی برای فرزندان عزیزشون، در دنیای مجازی آموزش این دسته از دستورات بسیار متداوله. "دستورات شروع مدرسه" ساده، سریع و متناسب با ذائقه کودکان طراحی می شند، برای پخت نیازی به مهارت و ابزار خاص ندارند و برای صبحانه، تغذیه زنگ تفریح یا عصرانه بچه ها قابل سرو هستند.
دستورهایی مثل کیک صبحانه، دونات در فر، کاپ کیک وانیلی، نان گیسو، مافین سیب، مافین پرتقال، مافین دبل چاکلت، گرانولا بار، کوکی شکلات چیپسی از گزینه های محبوبِ دستورات شروع سال تحصیلی در سایته که می تونید برای فرزندان عزیزتون آماده کنید.

دستور شروع مدرسه امسالِ سایت کیک یزدیه که بسیار ساده، خوشمزه و سریعه، ضمن اینکه مواد اولیه در دسترسی داره. برای کیک یزدی دستورهای بسیار متفاوتی وجود داره که "گلاب، جوش شیرین و نمک میوه" از مواد اولیه ای هستند که این تنوع رو ایجاد می کنند. کیک یزدی با هر دستور بافت متفاوتی داره که پیشنهاد می کنم مدل های متفاوت رو امتحان کنید و با توجه به سلیقه و ذائقه خودتون و خانواده، به دستور محبوبتون برسید. اگر کیک یزدی بدون گلاب دوست دارید، می تونید از این دستور استفاده کنید. اگر کیک یزدی حرفه ای قنادی که با نمک میوه تهیه می شه مدنظرتونه، این دستور رو بپزید، نمک میوه شامل جوش شیرین، جوهرلیمو، نشاسته، آرد گندم و پیروفسفاته و در مورد سلامتش اختلاف نظر وجود داره. در صورت استفاده از این دو دستور، رفع اشکال رو با خودشون در این پیج انجام بدید. من با تِست چند دستور، آموزشی رو انتخاب کردم که بدون استفاده از جوش شیرین و نمک میوه، گنبدی، ترک دار و خوش طعم می شه و با خیال راحت برای تغذیه مدرسه آماده کنید. 


منبع عکس: https://chefindisguise.com/2012/08/26/back-to-school-recipes/

کیک یزدی چیه؟ 
کیک یزدی در واقع نوعی مافین و از دستورهای سنتی ایرانیه. همونطور که در پست "تفاوت مافین و کاپ کیک" توضیح دادم، مافین ها برخلاف ظاهر کیک فُرمشون، نون های سریع سایز کوچکند و اسمشون هم به نان بودن اشاره داره. برای ریشه واژه "مافین Muffin" دو تئوری وجود داره، مافین یا از واژه "muffe" که نوعی نان آلمانیه یا از "moufflet" که در فرانسه به معنی نون نرمه گرفته شده. مافین آمریکایی که در ایران هم متداوله، در واقع نانِ سریعِ کوچکه که مثل کاپ کیک در قالب های فنجانی تک نفره پخته می شه. نان های سریع (Quick bread) مثل نان موز و کدو ، نان هایی هستند که در اونها از خمیر مایه استفاده نمی شه، نیازی به استراحت برای ور اومدن ندارند و با جوش شیرین و بیکینگ پودر حجیم می شند. مافین هم به عنوان نان کوچک سریع به همین شیوه عمل میاد و بافتی مستحکم تر از کیک داره و در دمایی بالاتر پخته میشه. از مزایای مافین کم شیرین بودن، کم چرب بودن، سریع آماده شدن و عدم نیاز به ابزار خاصه در سایت تا امروز مافین شکلاتی، مافین پرتقالی، مافین موز و بادام (بدون شکر و آرد) و مافین سیب اموزش داده شده. منبع: https://www.unicornsinthekitchen.com/persian-cardamom-muffins-cake-yazdi/

مواد لازم (هم دمای محیط): 

تخم مرغ: سه عدد 
شکر سفید: یک پیمانه 
ماست پرچرب یا یونانی: سه چهارم پیمانه 
روغن مایع: یک دوم پیمانه 
هل سابیده: یک قاشق چایخوری 
گلاب: دو قاشق غذاخوری
آرد: یک و سه چهارم پیمانه
نشاسته ذرت: سه قاشق غذاخوری 
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری 
کنجد: دو قاشق غذاخوری


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفید دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان) برای این کیک مناسبه، ولی استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون... و روغن مخصوص سرخ کردنی جایز نیست. 
  • برای تهیه کیک یزدی، می تونید از ماست پرچرب کارخونه ای یا ماست یونانی Greek Yogurt استفاده کنید.
  • نشاسته ذرت پودریست سفید رنگ، که اگر کیسه حاوی اون رو فشار بدید غژغژ می کنه، این نشاسته از لوازم قنادی ها قابل خریده و نقش اون در دسرها ایجاد غلظت و در کیک و شیرینی افزایش لطافت و پوکیه. 
  • منظور از هِل در شیرینی پزی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.اگر ماست پرچرب کارخونه ای تازه درش باز شده باشه، غلظت مناسب رو داره. اما اگر مدتی از خرید ماست گذشته یا خیلی آبدار و غیرمنسجمه، یک و نیم تا دو برابر میزان گفته شده در دستور رو اندازه گیری کنید، بعد روی کاسه ای الک گذاشته، روی الک دستمال کاغذی حوله ای آشپزخانه بندازید، ماست رو روی دستمال ریخته و اجازه بدید ماست فقط و فقط ده دقیقه چکه کنه، بعد ماست رو اندازه گیری کنید. علت ریختن مقدار بیشتر از میزان خواسته شده در دستور در الک اینه که بعد از گرفته شدن آب اضافی به میزان لازم ماست داشته باشید. کنجد سفید خام رو در تابه ای ریخته، به مدت سه تا پنج دقیقه روی شعله متوسط حرارت بدید و حین کار مدام هم بزنید تا یک درجه تیره و عطرش خارج شه. کنجد بو داده رو برای انتهای کار آماده بذارید.برای تهیه کیک یزدی، می تونید سینی کاپ کیکِ استانداردِ دوازده حفره ای رو کپسول کاغذی (لاینر) بندازید یا از لوازم قنادی، یازده عدد قالب کیک یزدی استیل تکی به همراه کپسول هم سایزش تهیه کنید. در صورت استفاده از قالب تکی، قالب ها رو روی سینی شیرینی پزی بچینید و با سینی در فر بذارید.


منبع عکس: https://torob.com/p/b8dab625-05a2-4c1d-9045-2cbaa740654b/%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DB%8C/

فر رو روی 200 درجه سانتی گراد معادل 400 درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و سینی رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید. برای تهیه کیک یزدی خونگی بی نقص چهار نکته باید رعایت شه که در طول آموزش بهش اشاره می کنم. 

نکته اول: کیک یزدی باید حتما در دمای بالای بالا پخته شه، وگرنه قُله ای نمی شه و شکاف نمی خوره، پس به هیچ وجه حتی در فر برقی دما رو کم نکنید. 


آرد، بیکینگ پودر و نشاسته ذرت رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. تخم مرغ ها و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، ابتدا مواد رو یک دقیقه با دور متوسط همزنِ برقی بزنید تا یکدست شه. حالا مواد رو دو تا سه دقیقه با بیشترین سرعتِ همزن برقی مخلوط کنید تا مواد روشن و حجیم شه دقت کنید که در مافین ها به اندازه کیک هوادهی نمی کنیم و همین مقدار زدن کافیه. حتما بین هم زدن، همزن برقی رو خاموش کنید و مواد رو با لیسک از کف و دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.ماست، هل و گلاب رو اضافه کرده و فقط در حد مخلوط شدن با دور متوسط همزن برقی هم بزنید. 
حالا نیمی از مواد خشک رو اضافه کرده و با ویسک تا جایی هم بزنید که رگه های آرد دیده نشه. در صورت داشتن همزن برقی مارک خوب می تونید از کمترین سرعت همزن هم استفاده کنید. روغن مایع رو اضافه کرده و با ویسک یا کندترین دور همزن برقی مخلوط کنید. 

نکته دوم: کیک یزدی شکر زیاد و مایه چسبناکی داره، در صورت اضافه کردن روغن مایع قبل از آرد، روغن با مواد مخلوط نشده و ته نشین می شه، اما اگر با آرد همزمان اضافه شه، به خوبی مخلوط می شند. باقی مواد خشک رو اضافه کرده و با کندترین دور همزن یا ویسک فقط و فقط در حد یکدست شدن هم بزنید. نکته سوم (بسیار مهم): برای تهیه کیک یزدی های قُله ای و زیبا، کپسول های کاغذی رو باید تا جایی از مایه کیک پُرکنید، که فقط سه میل جای خالی داشته باشه.

نکته چهارم: در کاسه ای روغن مایع ریخته، چاقویی رو در روغن زده، با چاقوی چرب خطی وسط مایه کیک یزدی بکشید تا ترک معروف ایجاد شه. هر بار چاقو رو با دستمال کاغذی تمیز کنید، مجدد در روغن مایع بزنید و وسط کیک یزدی بعدی بکشید. روی هر مایه هر کیک یزدی کمی کنجد بپاشید. با این مواد یازده کیک یزدی خواهید داشت. سینی کاپ کیک رو در فر داغ گذاشته و به مدت یک ربع با دمای دویست درجه بپزید. بعد از یک ربع دما رو به 180 درجه کاهش بدید و پنج دقیقه دیگر هم کیک یزدی ها رو بپزید. بعد از اتمام پخت، سینی رو روی توری خنک کننده گذاشته و بعد از ده دقیقه کیک یزدی ها رو از سینی خارج کرده، به تنهایی روی توری بچینید تا هم دمای محیط شند. 

 

در صورت گرم و شرجی نبودن منزل، کیک یزدی نیازی به نگهداری در یخچال نداره و می تونید در دمای محیط در ظرف دربسته نگهداری کنید. کیک یزدی تازه خوشمزه تره، ولی پنج روز در دمای محیط و یک هفته در یخچال ماندگاری داره، در صورتیکه کیک ها رو در یخچال نگهداری می کنید، نیم ساعت قبل از سرو بیرون بیارید تا به دمای محیط برسند.

تگ های جستجو
مافین کیک آسان عصرانه
دستپخت های همراهان سایت
Sunflower
جمعه، 27 بهمن 1402، 07:23

سلام . ببخشید بجای این قالبهای تک نفره استیل میشه از قالب های گرد تک نفره گالوانیزه کوچک استفاده کرد؟ و باید توی سینی بذارمشون؟ و زمان پخت این قالب گالوانیزه ها چقده؟ لوازم قنادی گفت واسه کیک یزدی هس. و سوال آخرم اینه که کیفیت کیک یزدی تو سینی کاپ کیک بهتر میشه یا این قالبهای تک نفره؟ بی نهایت سپاس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 بهمن 1402، 08:42

سلام عزیزم،
امکان پخت در این قالب ها هست؛ فقط به دلیل کوچک بودن و کمتر بودن مواد و نازک بودن، زمان کمتری نیازه، شما بعد از یک ربع چک کنید. کیفیت در سینی کاپ کیک بهتره، چون ضخیمه و می تونید زمان بیشتری پخت رو انجام بدید، اما دقت کنید که به صورت سنتی سینی کاپ کیکی در کار نبوده و از این قالب های تک نفره استفاده می شده.

Sunflower
جمعه، 27 بهمن 1402، 10:30

ممنونم💖

میرزایی
سه شنبه، 02 خرداد 1402، 20:32
بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 خرداد 1402، 15:03

سلام عزیزم،
کیک یزدی خونگی حرف نداره عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

fafa. heydari
جمعه، 23 دی 1401، 19:36

سلام عزیزم.  همه چی این کیک یزدی ها عالی بود مخصوصا عطرش.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 دی 1401، 09:40

سلام عزیزم،
عالی شمایید که زحمت می کشید و محصولات خونگی درست می کنید، نوش جونتون و ممنون از عکس

آذردخت.
شنبه، 03 دی 1401، 16:04

سلام خدمت خانم وحید عزیز
تشکر از دستور عالیتون بسیار خوشمزه و خوش عطر

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 دی 1401، 07:09

سلام عزیزم،
ماشالا بهتون کیف کردم عالی شده، نوش جونتون و ممنون از عکس

Far_zaneh
پنجشنبه، 24 آذر 1401، 19:32

با تشکر از شما اولین تجربه پخت کیک یزدی تجربه کردم، هیچ وقت کیک یزدی های بازاری دوست نداشتم ،ولی این دستور واقعا بافت سبک و لطیفی داره،عاشقش شدم. فقط ترک نخوردن چون فرم قدیمی،دماسنج دارم و دما بعد از گذاشتن کیک ها اومد رو ۱۸۰ و بالا تر نرفت . ولی باز هم چیزی از ارزش هاش کم نشد 😊

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 آذر 1401، 06:55

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم راضی بودید، مهم داشتن شیرینیجات سالم خونگیه که زحمتش رو کشیدید قله ای شدن فرعیه، نوش جونتون و ممنون از عکس

کیمیا طهرانی
سه شنبه، 17 آبان 1401، 15:30

ممنون از رسپی های بی نقص و کامل شما ، اینم از کیک یزدی من با رسپی خوب شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 17 آبان 1401، 17:31

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که مورد پسندتون بوده، عالی شده نوش جان و ممنون از عکس

کیمیا طهرانی
پنجشنبه، 19 آبان 1401، 15:14

سلام به شما
خواهش میکنم ، ممنون از شما

Fmojii
شنبه، 14 آبان 1401، 10:48

سلام بهاره جون
طبق دستور شما درجه فر  بالاتر بردم‌رو ۲۱۰ گذاشتم المنت بالا و پایین‌ولی بالا زود خاموش کردم خیلی زود داشت روش رنگ‌میگرفت  بعد ۷ دقیقه قله ای شد ،و تقریبا ۳۰‌دقیقه اماده شد ،به نظرتون‌چطور شده ؟ممنون از اینکه همیشه همراه ما هستین💓💓💓💓

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 آبان 1401، 14:05

سلام عزیزم،
آفرین به تلاش و همتتون بسیار عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

Fmojii
شنبه، 14 آبان 1401، 14:40

قربونت بهاره جون،شما به ما انگیزه میدین،ممنون از محبتتون💗💗

Fmojii
پنجشنبه، 12 آبان 1401، 19:07

سلام بهاره جون وقت بخیر
امروز با دستور شما کیک‌یزدی درست کردم ،مزش عالی شده بود عطر و بوش محشر بود،بافتش عالی شده بود ،ففط من‌چون قالب کیک یزدی ۶تایی داشتم‌بقیشو تو قالب لوف ۱۰×۲۵  ریختم ،اونی که تو قالب لوف درست کردم همچیش عالی شد بی نقص بود ،ولی اونایی که تو قالب گذاشتم ،چند تا ایراد داشت راهنماییم‌کنین
۱=ده دقیقه اول با ۲۰۰ درجه  و ۱۵ دقیقه با ۱۸۰ ،تو ده دقیقه اول هر ۶تا کیک پف کردن ولی بصورت یکدست پف کردن قله ای پف نکرد و شکاف عمیق ایجاد نشد یه کوچولو شکاف دیده میشد اونم سطحی،و اینکه ته کیک یزدیا خیلی تیره شده بود  و همینطور لبه ها ی کیکا هم‌تیره شده بود و خشک ،بطوری که بعد خنک شدن میخواستم کیک و  از کاغذ جدا کنم کاغذ پاره میشد و مجبور شدم کاغذ و تیکه تیکه پاره کنم ولی بافت خود کیک بی نظیر شده بود پنبه ای و نرم و اصلا خمیر نشده بود الان‌ایراد کارم کجاس؟
دما زیاد بود ولی چرا قله ای نشد و شکاف ایجاد نشد؟
اگه دما  و کمتر کنم تهش تیره نمیشه ولی  مطمینن قله ای هم‌نمیشه!!!!
البته طبقه وسط نزاشتم  از پایین طبقه دوم گذاشتم چون همه کیکام‌رو طبقه ۲ عالی میشن،و اینکه قالب لوف و با قالب کاپ کیک با هم تو  اون توستر گذاشتم  اون‌توستر من دماش زیاد نیست چون المنت پایینش مخفی مثل فر برقی،فنکجدا هم داره که من استفاده نکردم  ففط المنت پایین‌روشن‌بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 آبان 1401، 07:57

سلام عزیزم،
تنها چیزی که می تونه کمکتون کنه تغییر تنظیم فره، حتما در فرها و توسترهای برقی باید از المنت بالا هم استفاده کنید، اگر فن رو هم بزنید چه بهتر، شما از فر برقی مثل فر گازی استفاده کردید، گردش هوا رو هم خاموش کردید از پایین دما شدید بوده سوخته از بالا دما کم بوده قله ای نشده.

Fmojii
جمعه، 13 آبان 1401، 08:48

ممنون بهاره جون  ،دقیقا به نظرم‌از‌پایین‌دما زیاد بوده ولی اگه با همین دما  طبقه سوم‌میزاشتم‌ با فن چطور بازم این حرارت پایین‌ براش زیاد میشد؟الان  المنت باالا و پایین و فن‌همزمان‌روشن‌باشه  یعنی تا اخر پخت  یا وقتی قله ای شد میتونم بالا رو خاموش کنم؟فکر میکنم اگه از اول تا اخر پخت المنت بالا روشن‌باشه روش میسوزه،ولی با نصف دستور حتما روشی که گفتین و انجام میدم نتیجشو میگم، و اینکه برای همه ی کیک‌ها بالا  پایین و فن‌روشن‌باشه یا فقط کیک‌یزدی؟ چون کیکام کیفیتشون‌خیلی خوب میشه ولی کیک یزدی نه!
بعد بهاره جون  برای همه ی  دستورهای کیک ساده که کاکائو ندارن میتونیم ۱ قاشق شکر و کم کنیم و ۱ ق عسل بریزیم؟ ❤❤❤❤

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 آبان 1401، 09:06

سلام عزیزم،
نحوه استفاده از فر برقی و آون توستر استاندارد برای همه دستورهای قنادی به این صورته که باید هر دو المنت از ابتدا تا انتهای پخت روشن باشند. مگر توستر شما استاندارد نباشه که فقط با تست کردن متوجه می شید. من اصلا توصیه نمی کنم از شکر کم کنید و عسل بریزید هر فرمولی برای بافتی ساخته شده و با این کار بافت رو بهم می ریزید.

Fmojii
جمعه، 13 آبان 1401، 09:15

خیلی ممنون بهاره جونم  ،حتما طبق گفته شما انجام میدم ، تا قلق اون‌توستر دستم‌بیاد💋💋💋ایندفعه با یه کیک یزدی قله ای میام❤❤

مریم436769
چهارشنبه، 10 آبان 1402، 14:09

سلام خدا قوت
در رسپی شما فرمودید بعد از اینکه ۱۵دقیقه در فر ۲۰۰درجه گذاشتیم ۵دقیقه دما را روی ۱۸۰ میگذاریم. اما دوستمون گفتن ۱۵دقیقه در دمای ۱۸۰درجه گذاشته اند
فکر میکنم به همین دلیل ته کیکهاشون تیره شده.
لطفا راهنمایی بفرمایید ۵ دقیقه در دمای ۱۸۰بذاریم یا مدت زمان بیشتر باشد؟ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 آبان 1402، 15:50

سلام عزیزم،
واقعا ممنون از توجهتون بسیار از اینهمه دقت لذت بردم، دقت زیاد از عوامل اصلی پیشرفت در شیرینی پزیه، مدت زمان مافین ها و کاپ کیک ها عموما 20 دقیقه ست که در این دستور 15 دقیقه با دمای بالا و 5 دقیقه با دمای کمتر این دما رو به مواد می دیم. علت اینکه من به ایشون نگفتم که چرا بیشتر گذاشتن اینه که ایشون مواد رو در قالب لوف ریختن، وقتی قالب بزرگ می شه و مواد روی هم قرار می گیره مدت زمان پخت بیشتری نیازه. در واقع اگر مواد رو در قالب لوف بریزید و بیست دقیقه بپزید پخت کامل نمی شه.

مریم صفری
جمعه، 06 آبان 1401، 20:16

سلام استاد عزیزم بهاره جون..بهترین و خوشمزه ترین کیک یزدی که خوردم با رسپی شما..طعم و بافت درجه یک هست ..فقط کیک های من قله ای و ترک دار نشد که بخاطر درجه حرارت کم ..من داخل هر کپسول کشمش هم ریختم زمانی که مایع کیک و میریختم که خیلی خوب شد .کشمش باعث نمیشه پف کیک کم بشه بهاره جانم؟  یا باید کشمش و مرحله آخر توی کل مایع کیک بریزم بهتره؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 آبان 1401، 06:00

سلام عزیزم،
به به عالی شده خیلی خوشحالم که پسندیدید، کشمش به دلیل رطوبت و سنگینی کمی از پف کم می کنه! برای ترک و قله ای شدن ده درجه دمای فر رو بیشتر کنید.

مریم صفری
شنبه، 07 آبان 1401، 09:20

ممنون از لطف و سخاوت شما عزیزم

مژگان پورقنبری
شنبه، 23 مهر 1401، 15:47

سلام بهاره جون ممنونم عجب رسپی خوش طعمی بود بااینکه اهل خوردن کیک نیستم و عاشق پختنش من بارها این کیک و پختم و خوردم جاتون سبز باراول خیلی خوب قله ای شد ولی بارهای بعدی یکم پهن شد ولی طعمش فوق العاده بودازراه دور میبوسم صورت ماهت رو.😘😘😘

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 مهر 1401، 04:26

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور مورد پسندتون بوده بسیار هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

Roghayeh
پنجشنبه، 14 مهر 1401، 11:14

سلام بهاره جان.
من قبلا با دستوری که نمک میوه داشت درست میکردم که راضی بودم اما حالا که فهمیدم نمک میوه از جوهر لیمو و جوش و این چیزا درست شده دیگه استفاده نمیکنم. حالا اینو امتحان کردم که عالی بود. باز هم سپاس فراوان از شما.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 مهر 1401، 17:36

سلام عزیزم،
کیف کردم از عکسی که فرستادید آفرین بهتون قله ای و خوشرنگ و صد البته عالی نوش جان و ممنون از عکس

گیس گلابتون
يکشنبه، 10 مهر 1401، 15:11

سلام خانم وحید گرامی
متشکرم. برای من ۱۲ کیک یزدی و دو تا قالب مقوایی مافین پر شد. بجای قله ای، پهن شدند. بافت عالی و مزه خوبی دارد. سپاسگزارم. راهی هست بتوانم کیک یزدی به زیبایی کیک یزدی شما بپزم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 مهر 1401، 19:00

سلام عزیزم،
اگر همه نکات گفته شده رو رعایت کردید فقط می مونه دما، با فر شما باید دما بالاتر بره ده درجه بالاتر ببرید. نوش جونتون هم باشه

homa
جمعه، 08 مهر 1401، 14:56

سلام براستادعزیزم وقتی این پست رودیدم خیلی خیلی ذوق کردم وسریع درستش کردم همواره ازشما بزرگوارسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 مهر 1401، 15:22

سلام عزیزم،
به به چقدر خوشحال شدم تصویر کیک یزدی هاتون رو دیدم مثل همیشه عالی و شاگرد اول. چه قله ای هم شده نوش جونتون و ممنون از عکس

نظرات
ملیله
يکشنبه، 19 فروردين 1403، 17:37

بهاره جان از روغن زیتون بدون بو میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 20 فروردين 1403، 06:16

سلام عزیز دلم،
از نظر قنادی، روغن زیتون بی بو با روغن مایع قابل جایگزینیه، اما از نظر علم تغذیه، همه روغن زیتون های بی بو قابل حرارت دادن نیستن، نقطع دود یک سری پایینه و مضره در فر بره، حتما کارخونه ای باشه و روش نوشته باشه مناسب پخت و پز

پرپرک
سه شنبه، 16 آبان 1402، 07:58

سلام بهاره خانم در مورد رسپی سوال داشتم میشه بجای ماست شیر استفاده کرد ؟ چقدر؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1402، 17:07

سلام عزیزم،
بله می شه همین مقدار شیر ریخت ولی دیگه کیک یزدی نمی شه! علتش اینه که ماست هم از شیر غلیظ تره، هم آنزیم هاش بیشتره برای همین غلظت مایه رو بیشتر و تخمیر و پف کردن رو بیشتر می کنه که شیر این کار رو نمی کنه و با این جایگزینی خراب نمی شه ولی دو محصول متفاوت دارید. همچنین اسیدیته ماست بیشتره و رطوبت بیشتری به محصول می ده.

مانداناا
يکشنبه، 29 مرداد 1402، 12:44

بهاره جان مواد رو میشه در قالب لوف بریزم؟ زمان پخت چقدر باید باشه؟ درجه حرارت چطور؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 29 مرداد 1402، 13:52

سلام عزیزم،
بله می شه، حرارت همین باشه بعد از 35 دقیقه زمان پخت چک کنید.

niloufar
پنجشنبه، 24 فروردين 1402، 05:37

سلام وقت بخیر برای پخت کیک یزدی میشه از ماست چکیده هم استفاده کرد ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 فروردين 1402، 09:08

سلام عزیزم،
غلظت مواد بهم می ریزه بهش یک قاشق غذاخوری آب اضافه کنید.

Fmojii
دوشنبه، 23 آبان 1401، 11:14

سلام ،ببخشید خیلی سوالم‌ زیاد شد🙈
بهاره جون  اگه از  قالب های دونه ای  کیک یزدی بخوایم استفاده کنیم‌ قالب هارو باید رو سینی فر بچینیم؟ و سینی مافینم‌میشه روی سینی فر گذاشت یا حتما باید رو توری باشه؟چون فکر میکنم رو سینی صاف تر قرار میگیره؟ سوال دومم اینکه  من بعد از این‌که کیک یزدیهام اماده میشه داغ که هست عسل رقیق شده میزنم روش کیک باید خنک باشه یا داغ؟ ا و اینکه  عسل میریزه رو لبه های کاغذ و وقتی خنک‌میشه  کاغذ میچسبه به کیک سفت‌میش  و کاغذ تیکه تیکه کنده میشه ،راهی هست براش؟ممنون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 آبان 1401، 13:38

سلام عزیزم،
قالب ها رو روی سینی شیرینی پزی بذارید، سینی رو روی توری! سینی کاپ کیک رو هم روی توری بذارید تا گردش هوا بتونه انجام شه.
برای زدن عسل، هر دو باید ولرم باشه که این اتفاق نیوفته و عسل رو رقیق نگیرید که شُره نکنه.

Fmojii
دوشنبه، 23 آبان 1401، 14:34

چشم،ممنون‌بهاره جونم❤❤❤

Fmojii
شنبه، 21 آبان 1401، 18:29

سلام امیدوارم‌حالتون خوب باشه❤
بهاره جون چیکار کنیم‌کیک یزدی هامون داخلش  سفید نشه ،تیره بشه زرد بشه مثل کیک یزدی های قنادی ها،؟و اینکه تو چه  کیک هایی همراه  ارد مخصوص کیک  از یه مقدار ارد ذزت  هم استفاده میکنن؟دلیلش چیه؟؟ممنون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 آبان 1401، 05:13

سلام عزیزم،
در برخی دستورها برای سبک کردن آرد و لطافت بیشتر از نشاسته ذرت همراه آرد استفاده می شه ولی نمی تونید خودتون در همه کیک های این کار رو انجام بدید چون سبک شدن آرد در برخی کیک ها موجب عدم تشکیل ساختار و فرو رفتن کیک می شه. پس همیشه همیشه طبق دستور پیش برید، اگه نیاز باشه ذکر می شه نشاسته ذرت!
همراه روغن یک قاشق غذاخوری عسل بریزید رنگ داخلش تیره می شه.

Fmojii
يکشنبه، 22 آبان 1401، 05:52

خیلی ممنون،خیلی دوست دارم‌ وسط کیک یزدیهام تیره بشه  حتما عسل و همراه روغن اضافه میکنم،💖💖💖

مریم صفری
چهارشنبه، 27 مهر 1401، 16:48

سلام بهاره جون ..متاسفانه من برای قالب کیک یزدی سایز مناسب تک نفره یا قالب ۱۲تایی پیدا نکردم..و قالب سیلیکونی ۶تایی خریدم ..الان به شک افتادم که توی قالب سیلیکونی مشکلی نداره؟ فر من هم گازی هست...یعنی نمیسوزه...ممنون از راهنمایی تون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 مهر 1401، 17:10

سلام عزیزم،
مشکلی نداره استفاده کنید فقط روی سینی شیرینی پزی بذارید.

مریم صفری
چهارشنبه، 27 مهر 1401، 20:29

ممنون عزیزم خیالم راحت شد ..

سمانه برزگر
سه شنبه، 05 مهر 1401، 22:06

سلام چه خانم هنرمندی هم یه قناد حرفه ای هم یک عکاس حرفه ای، نویسنده خوبی هم هستید.
واقعا با همچین سایتی حرفه ای که نویسنده سایت اینطور سخاوتمندانه تمام دانشش رو به اشتراک میذاره دیگه نیاز به رفتن کلاس شیرینی پزی هست؟ شما خودتون کلاس  شیرینی پزی رفتید یا خودآموز یاد گرفتید؟
یه جا توی یکی از کامنتا خوندم لیسانس  زبان دارید و دهه شصتی هستید، میتونم بپرسم الان به چه کاری مشغول هستید، منم لیسانس زبان دارم و دهه شصتی هم هستم ولی متاسفانه هیچ کدوم از هنرهای شما رو ندارم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 مهر 1401، 10:10

سلام عزیزم،
شما لطف دارید واقعا عکاسی من خیلی راه داره تا خوب شه، دوربینم خیلی معمولیه و در برناممه پول جمع کنم کلاس برم. 
من خودم این مسیر رو اینطوری رفتم هم کلاس می رم + هم تمرین و تکرار و آزمون و خطا از روی سایت های خارجی مداوم دارم + هم مطالعه تئوری کتاب های معتبر انگلیسی که از اینترنت مجانی دانلود می کنم.
کلاس هم اول فنی حرفه ای رفتم، دوره کیک و ترساز، دسر بین الملل، شیرینی خشک در نوشهر (هشت سال نوشهر زندگی کردم)، بعد دیگه دوره های کوتاه (دو روزه) مثل دسر فرانسوی نیمه پیشرفته با خانم بهمنیار (آکادمی آنکا در تهران)، کیک ویترینی با آقای فیضی (آکادمی آنکا در تهران)، ماکارون با خانم نگار افتخاری (کارگاه خودشون در رشت)، دوره کلوچه و شیرینی کرمان (آکادمی فراهانی در رشت)، من اعتقاد دارم اگر کسی بتونه هزینه کنه، همزمان کلاس و پیگیری سایت های معتبر خارجی و مطالعه می تونه حرفه ایتون کنه، اگر هزینه کلاس رفتن سختتونه نگران نباشید با کمک ویدئوهای یوتیوب و تمرین بیشتر می تونید همون مهارت رو بدست بیارید فقط کلاس خوب راه رو کوتاه تر می کنه!
من متولد 62 هستم، از سال 82 تا 93 درآمدم از زبان بود تدریس در آموزشگاه های سفیر و کیش، پنج سال سفارش برای کافه ها زدم، سه سال اخیر شیرینی پزی درس دادم الان چند ماهیه هیچ کار نمی کنم مشکلی برام پیش اومده که کار مقدور نیست برام. باز اگر راهنمایی از دستم برمیومد بفرمایید.

هانیه ۷۳
سه شنبه، 02 اسفند 1401، 18:37

استاد واقعن عالی 😍تنتون سلامت

مریم صفری
دوشنبه، 04 مهر 1401، 10:43

سلام استاد عزیز..به به آموزش کیک یزدی خیلی ممنون  از شما......بهاره جون میشه توی یک قالب درست کرد کیک یزدی و ...سایز قالب چی باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 مهر 1401، 13:20

سلام عزیزم،
متاسفانه در یک قالب نمی شه پخت، خیلی خشک می شه، اگر سینی کاپ کیک ندارید، قالب های تک نفره آلومینیومی خیلی قیمتش کمه می تونید از لوازم قنادی ها تهیه کنید.

Fmojii
پنجشنبه، 31 شهریور 1401، 20:02

سلام ممنون‌از دستور بی نظیزتون،فقط در آخر  برای روی کیک یزدی ها  برای نرم‌و براق شدنشون میشه از شربت بار یا عسل رقیق شده استفاده کرد؟ ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 مهر 1401، 06:55

سلام عزیزم،
در مورد رومال کیک یزدی اطلاعی ندارم ولی می دونم مثل رولت می شه داخل مواد یک قاشق غذاخوری عسل یا شربت بار اضافه کرد تا طلایی شه ولی بدون اون هم بسیار دستور خوشرنگیه.

Fmojii
دوشنبه، 04 مهر 1401، 19:16

ممنون بهاره جون،حتما همبنطوره

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک