کیک یزدی

بهاره وحید

کیک یزدی

Persian Cardamom Muffins
يکشنبه، 27 شهریور 1401، 14:28   مشاهده: 431

برو به رسپی دستپخت های کاربران

دستورات شروع مدرسه Back To School Recipes

درسته که دستورات "شروع سال تحصیلی"، در منابع حرفه ای و آکادمیک جایگاهی ندارند، ولی با توجه به سطح دغدغه والدین برای تهیه تغذیه سالم و مقوی برای فرزندان عزیزشون، در دنیای مجازی آموزش این دسته از دستورات بسیار متداوله. "دستورات شروع مدرسه" ساده، سریع و متناسب با ذائقه کودکان طراحی می شند، برای پخت نیازی به مهارت و ابزار خاص ندارند و برای صبحانه، تغذیه زنگ تفریح یا عصرانه بچه ها قابل سرو هستند.
دستورهایی مثل کیک صبحانه، دونات در فر، کاپ کیک وانیلی، نان گیسو، مافین سیب، مافین پرتقال، مافین دبل چاکلت، گرانولا بار، کوکی شکلات چیپسی از گزینه های محبوبِ دستورات شروع سال تحصیلی در سایته که می تونید برای فرزندان عزیزتون آماده کنید.

دستور شروع مدرسه امسالِ سایت کیک یزدیه که بسیار ساده، خوشمزه و سریعه، ضمن اینکه مواد اولیه در دسترسی داره. برای کیک یزدی دستورهای بسیار متفاوتی وجود داره که "گلاب، جوش شیرین و نمک میوه" از مواد اولیه ای هستند که این تنوع رو ایجاد می کنند. کیک یزدی با هر دستور بافت متفاوتی داره که پیشنهاد می کنم مدل های متفاوت رو امتحان کنید و با توجه به سلیقه و ذائقه خودتون و خانواده، به دستور محبوبتون برسید. اگر کیک یزدی بدون گلاب دوست دارید، می تونید از این دستور استفاده کنید. اگر کیک یزدی حرفه ای قنادی که با نمک میوه تهیه می شه مدنظرتونه، این دستور رو بپزید، نمک میوه شامل جوش شیرین، جوهرلیمو، نشاسته، آرد گندم و پیروفسفاته و در مورد سلامتش اختلاف نظر وجود داره. در صورت استفاده از این دو دستور، رفع اشکال رو با خودشون در این پیج انجام بدید. من با تِست چند دستور، آموزشی رو انتخاب کردم که بدون استفاده از جوش شیرین و نمک میوه، گنبدی، ترک دار و خوش طعم می شه و با خیال راحت برای تغذیه مدرسه آماده کنید. 


منبع عکس: https://chefindisguise.com/2012/08/26/back-to-school-recipes/

کیک یزدی چیه؟ 
کیک یزدی در واقع نوعی مافین و از دستورهای سنتی ایرانیه. همونطور که در پست "تفاوت مافین و کاپ کیک" توضیح دادم، مافین ها برخلاف ظاهر کیک فُرمشون، نون های سریع سایز کوچکند و اسمشون هم به نان بودن اشاره داره. برای ریشه واژه "مافین Muffin" دو تئوری وجود داره، مافین یا از واژه "muffe" که نوعی نان آلمانیه یا از "moufflet" که در فرانسه به معنی نون نرمه گرفته شده. مافین آمریکایی که در ایران هم متداوله، در واقع نانِ سریعِ کوچکه که مثل کاپ کیک در قالب های فنجانی تک نفره پخته می شه. نان های سریع (Quick bread) مثل نان موز و کدو ، نان هایی هستند که در اونها از خمیر مایه استفاده نمی شه، نیازی به استراحت برای ور اومدن ندارند و با جوش شیرین و بیکینگ پودر حجیم می شند. مافین هم به عنوان نان کوچک سریع به همین شیوه عمل میاد و بافتی مستحکم تر از کیک داره و در دمایی بالاتر پخته میشه. از مزایای مافین کم شیرین بودن، کم چرب بودن، سریع آماده شدن و عدم نیاز به ابزار خاصه در سایت تا امروز مافین شکلاتی، مافین پرتقالی، مافین موز و بادام (بدون شکر و آرد) و مافین سیب اموزش داده شده. منبع: https://www.unicornsinthekitchen.com/persian-cardamom-muffins-cake-yazdi/

مواد لازم (هم دمای محیط): 

تخم مرغ: سه عدد 
شکر سفید: یک پیمانه 
ماست پرچرب یا یونانی: سه چهارم پیمانه 
روغن مایع: یک دوم پیمانه 
هل سابیده: یک قاشق چایخوری 
گلاب: دو قاشق غذاخوری
آرد: یک و سه چهارم پیمانه
نشاسته ذرت: سه قاشق غذاخوری 
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری 
کنجد: دو قاشق غذاخوری


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفید دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان) برای این کیک مناسبه، ولی استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون... و روغن مخصوص سرخ کردنی جایز نیست. 
  • برای تهیه کیک یزدی، می تونید از ماست پرچرب کارخونه ای یا ماست یونانی Greek Yogurt استفاده کنید.
  • نشاسته ذرت پودریست سفید رنگ، که اگر کیسه حاوی اون رو فشار بدید غژغژ می کنه، این نشاسته از لوازم قنادی ها قابل خریده و نقش اون در دسرها ایجاد غلظت و در کیک و شیرینی افزایش لطافت و پوکیه. 
  • منظور از هِل در شیرینی پزی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.اگر ماست پرچرب کارخونه ای تازه درش باز شده باشه، غلظت مناسب رو داره. اما اگر مدتی از خرید ماست گذشته یا خیلی آبدار و غیرمنسجمه، یک و نیم تا دو برابر میزان گفته شده در دستور رو اندازه گیری کنید، بعد روی کاسه ای الک گذاشته، روی الک دستمال کاغذی حوله ای آشپزخانه بندازید، ماست رو روی دستمال ریخته و اجازه بدید ماست فقط و فقط ده دقیقه چکه کنه، بعد ماست رو اندازه گیری کنید. علت ریختن مقدار بیشتر از میزان خواسته شده در دستور در الک اینه که بعد از گرفته شدن آب اضافی به میزان لازم ماست داشته باشید. کنجد سفید خام رو در تابه ای ریخته، به مدت سه تا پنج دقیقه روی شعله متوسط حرارت بدید و حین کار مدام هم بزنید تا یک درجه تیره و عطرش خارج شه. کنجد بو داده رو برای انتهای کار آماده بذارید.برای تهیه کیک یزدی، می تونید سینی کاپ کیکِ استانداردِ دوازده حفره ای رو کپسول کاغذی (لاینر) بندازید یا از لوازم قنادی، یازده عدد قالب کیک یزدی استیل تکی به همراه کپسول هم سایزش تهیه کنید. در صورت استفاده از قالب تکی، قالب ها رو روی سینی شیرینی پزی بچینید و با سینی در فر بذارید.


منبع عکس: https://torob.com/p/b8dab625-05a2-4c1d-9045-2cbaa740654b/%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DB%8C/

فر رو روی 200 درجه سانتی گراد معادل 400 درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و سینی رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کیک رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید. برای تهیه کیک یزدی خونگی بی نقص چهار نکته باید رعایت شه که در طول آموزش بهش اشاره می کنم. 

نکته اول: کیک یزدی باید حتما در دمای بالای بالا پخته شه، وگرنه قُله ای نمی شه و شکاف نمی خوره، پس به هیچ وجه حتی در فر برقی دما رو کم نکنید. 


آرد، بیکینگ پودر و نشاسته ذرت رو در کاسه ای ریخته با ویسک با هم مخلوط کرده و بعد یک دور با هم الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. تخم مرغ ها و شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، ابتدا مواد رو یک دقیقه با دور متوسط همزنِ برقی بزنید تا یکدست شه. حالا مواد رو دو تا سه دقیقه با بیشترین سرعتِ همزن برقی مخلوط کنید تا مواد روشن و حجیم شه دقت کنید که در مافین ها به اندازه کیک هوادهی نمی کنیم و همین مقدار زدن کافیه. حتما بین هم زدن، همزن برقی رو خاموش کنید و مواد رو با لیسک از کف و دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.ماست، هل و گلاب رو اضافه کرده و فقط در حد مخلوط شدن با دور متوسط همزن برقی هم بزنید. 
حالا نیمی از مواد خشک رو اضافه کرده و با ویسک تا جایی هم بزنید که رگه های آرد دیده نشه. در صورت داشتن همزن برقی مارک خوب می تونید از کمترین سرعت همزن هم استفاده کنید. روغن مایع رو اضافه کرده و با ویسک یا کندترین دور همزن برقی مخلوط کنید. 

نکته دوم: کیک یزدی شکر زیاد و مایه چسبناکی داره، در صورت اضافه کردن روغن مایع قبل از آرد، روغن با مواد مخلوط نشده و ته نشین می شه، اما اگر با آرد همزمان اضافه شه، به خوبی مخلوط می شند. باقی مواد خشک رو اضافه کرده و با کندترین دور همزن یا ویسک فقط و فقط در حد یکدست شدن هم بزنید. نکته سوم (بسیار مهم): برای تهیه کیک یزدی های قُله ای و زیبا، کپسول های کاغذی رو باید تا جایی از مایه کیک پُرکنید، که فقط سه میل جای خالی داشته باشه.

نکته چهارم: در کاسه ای روغن مایع ریخته، چاقویی رو در روغن زده، با چاقوی چرب خطی وسط مایه کیک یزدی بکشید تا ترک معروف ایجاد شه. هر بار چاقو رو با دستمال کاغذی تمیز کنید، مجدد در روغن مایع بزنید و وسط کیک یزدی بعدی بکشید. روی هر مایه هر کیک یزدی کمی کنجد بپاشید. با این مواد یازده کیک یزدی خواهید داشت. سینی کاپ کیک رو در فر داغ گذاشته و به مدت یک ربع با دمای دویست درجه بپزید. بعد از یک ربع دما رو به 180 درجه کاهش بدید و پنج دقیقه دیگر هم کیک یزدی ها رو بپزید. بعد از اتمام پخت، سینی رو روی توری خنک کننده گذاشته و بعد از ده دقیقه کیک یزدی ها رو از سینی خارج کرده، به تنهایی روی توری بچینید تا هم دمای محیط شند. 

 

در صورت گرم و شرجی نبودن منزل، کیک یزدی نیازی به نگهداری در یخچال نداره و می تونید در دمای محیط در ظرف دربسته نگهداری کنید. کیک یزدی تازه خوشمزه تره، ولی پنج روز در دمای محیط و یک هفته در یخچال ماندگاری داره، در صورتیکه کیک ها رو در یخچال نگهداری می کنید، نیم ساعت قبل از سرو بیرون بیارید تا به دمای محیط برسند.

تگ های جستجو
مافین کیک آسان عصرانه
دستپخت های همراهان سایت
homa
جمعه، 08 مهر 1401، 14:56

سلام براستادعزیزم وقتی این پست رودیدم خیلی خیلی ذوق کردم وسریع درستش کردم همواره ازشما بزرگوارسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 مهر 1401، 15:22

سلام عزیزم،
به به چقدر خوشحال شدم تصویر کیک یزدی هاتون رو دیدم مثل همیشه عالی و شاگرد اول. چه قله ای هم شده نوش جونتون و ممنون از عکس

نظرات
سمانه برزگر
سه شنبه، 05 مهر 1401، 22:06

سلام چه خانم هنرمندی هم یه قناد حرفه ای هم یک عکاس حرفه ای، نویسنده خوبی هم هستید.
واقعا با همچین سایتی حرفه ای که نویسنده سایت اینطور سخاوتمندانه تمام دانشش رو به اشتراک میذاره دیگه نیاز به رفتن کلاس شیرینی پزی هست؟ شما خودتون کلاس  شیرینی پزی رفتید یا خودآموز یاد گرفتید؟
یه جا توی یکی از کامنتا خوندم لیسانس  زبان دارید و دهه شصتی هستید، میتونم بپرسم الان به چه کاری مشغول هستید، منم لیسانس زبان دارم و دهه شصتی هم هستم ولی متاسفانه هیچ کدوم از هنرهای شما رو ندارم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 مهر 1401، 10:10

سلام عزیزم،
شما لطف دارید واقعا عکاسی من خیلی راه داره تا خوب شه، دوربینم خیلی معمولیه و در برناممه پول جمع کنم کلاس برم. 
من خودم این مسیر رو اینطوری رفتم هم کلاس می رم + هم تمرین و تکرار و آزمون و خطا از روی سایت های خارجی مداوم دارم + هم مطالعه تئوری کتاب های معتبر انگلیسی که از اینترنت مجانی دانلود می کنم.
کلاس هم اول فنی حرفه ای رفتم، دوره کیک و ترساز، دسر بین الملل، شیرینی خشک در نوشهر (هشت سال نوشهر زندگی کردم)، بعد دیگه دوره های کوتاه (دو روزه) مثل دسر فرانسوی نیمه پیشرفته با خانم بهمنیار (آکادمی آنکا در تهران)، کیک ویترینی با آقای فیضی (آکادمی آنکا در تهران)، ماکارون با خانم نگار افتخاری (کارگاه خودشون در رشت)، دوره کلوچه و شیرینی کرمان (آکادمی فراهانی در رشت)، من اعتقاد دارم اگر کسی بتونه هزینه کنه، همزمان کلاس و پیگیری سایت های معتبر خارجی و مطالعه می تونه حرفه ایتون کنه، اگر هزینه کلاس رفتن سختتونه نگران نباشید با کمک ویدئوهای یوتیوب و تمرین بیشتر می تونید همون مهارت رو بدست بیارید فقط کلاس خوب راه رو کوتاه تر می کنه!
من متولد 62 هستم، از سال 82 تا 93 درآمدم از زبان بود تدریس در آموزشگاه های سفیر و کیش، پنج سال سفارش برای کافه ها زدم، سه سال اخیر شیرینی پزی درس دادم الان چند ماهیه هیچ کار نمی کنم مشکلی برام پیش اومده که کار مقدور نیست برام. باز اگر راهنمایی از دستم برمیومد بفرمایید.

مریم صفری
دوشنبه، 04 مهر 1401، 10:43

سلام استاد عزیز..به به آموزش کیک یزدی خیلی ممنون  از شما......بهاره جون میشه توی یک قالب درست کرد کیک یزدی و ...سایز قالب چی باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 مهر 1401، 13:20

سلام عزیزم،
متاسفانه در یک قالب نمی شه پخت، خیلی خشک می شه، اگر سینی کاپ کیک ندارید، قالب های تک نفره آلومینیومی خیلی قیمتش کمه می تونید از لوازم قنادی ها تهیه کنید.

Fmojii
پنجشنبه، 31 شهریور 1401، 20:02

سلام ممنون‌از دستور بی نظیزتون،فقط در آخر  برای روی کیک یزدی ها  برای نرم‌و براق شدنشون میشه از شربت بار یا عسل رقیق شده استفاده کرد؟ ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 مهر 1401، 06:55

سلام عزیزم،
در مورد رومال کیک یزدی اطلاعی ندارم ولی می دونم مثل رولت می شه داخل مواد یک قاشق غذاخوری عسل یا شربت بار اضافه کرد تا طلایی شه ولی بدون اون هم بسیار دستور خوشرنگیه.

Fmojii
دوشنبه، 04 مهر 1401، 19:16

ممنون بهاره جون،حتما همبنطوره

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک شکلات و گلابی
Chocolate Loaf Cake With Earl Grey-Poached Pears
کیک
باترکریم آمریکایی
American Buttercream
کیک
کیک بستنی
Ice Cream Cake
کیک
کرپ کیک موکا
Chocolate Mocha Crepe Cake
کیک
کیک گردو با باترکریم روسی
Royal Walnut Cake
کیک