نوتلا

بهاره وحید

نوتلا

تاریخچه و توضیح
يکشنبه، 09 آبان 1395، 18:14   مشاهده: 24,876هنر قنادی هر روز گسترده تر و متنوع تر می شه و یه دنیای رو به رشده. یکی از موادی که در بیست سال اخیر وارد قنادی شده و اسمش روز به روز بیشتر در دستورها دیده می شه، شکلات صبحانه ای با نام تجاری nutella نوتلاست. توی این پست می خوایم ببینیم نوتلا چیه، از کجا اومده و چه کاربردهایی داره.

 

تاریخچه ی نوتلا: 

ماجرای تولد این شکلات صبحانه که از پدیده های صنایع غذایی قرن بیستم هم محسوب می شه، نتیجه ی قحطی های بعد از جنگ جهانی دومه. در دهه ی 40 قرن بیستم میلادی (1940s) واردات و تولید شکلات در کشورهای اروپایی بسیار کم و نایاب شد. آقای پیترو فِرِرو Pietro Ferrero که شکلات یکی از محصولات مهم مغازش بود، به فکر حل این مشکل افتاد. او صاحب یکی از قنادی های محبوب تورین Turin، شهرستانی در استان پیه مونت  Piedmont در شمال شرقی ایتالیا بود. فِرِرو Ferrero برای استفاده ی بهینه از شکلات موجود در بازار و افزایش حجم شکلات، از فندقِ خمیر شده، که از محصولات بومی اون منطقه و بسیار ارزون و در دسترس بود استفاده کرد. در واقع شکلات رو با میزان زیادی خمیرِ فندق مخلوط و حجمش رو دو برابر کرد، بعد هم شکلات فندقی رو به شکل یک قالب پنیر در آورد و با فویل پوشش داد. فِرِرو Ferrero این محصول رو برای صبحانه ی بچه ها تولید کرد که مادر ها از این قالب شکلاتی، مثل پنیر بُرِش بدن و روی نون بذارن. اون اسم اختراع جدیدش رو پاستا جاندویا "pasta gianduja" گذاشت. پاستا pasta به معنی خمیر و جاندویا gianduja اسم شخصیت کارناوال شهر تورین بود که بسیار بین بچه ها محبوبیت داشت.  پیترو فِرِرو Pietro Ferrero از این شخصیت کودکانه در تبلیغاتش هم استفاده می کرد. با وجود توافق و تائید این تاریخچه، بسیاری اعتقاد دارن که شهر تورین به داشتن صنعت شکلات سازی از قرن نوزدهم میلادی مشهور بوده و مخلوط شکلات تلخ و فندق در این منطقه از اوایل قرن 19یعنی صد سال قبل از این داستان، تولید می شده ولی متعلق به پولدار ها بوده و فِرِرو صرفا فرمول تولید رو تغییر داده، ارزون ترش کرده و بسته بندیش رو عوض کرده. به هر حال نکته ی مهم اینه که محصول فِرِرو  خوشمزه، پرطرفدار و از همه مهمتر ارزون بود. هر قالب پاستا جاندویا "pasta gianduja" یک ششم همون مقدار شکلات قیمت داشت، که برای اروپای جنگ زده  نکته ی  بسیار مهمی بود. پیترو فِرِرو Pietro Ferrero در همون سال های بعد از اتمام جنگ، فوت کرد و کارگاه رو به پسرش مایکل  Michele Ferrero واگذار کرد. مایکل تغییرات زیادی روی این محصول داد که همه ی اون ها به موفقیت ختم شد. مایکل Michele Ferrero کارش رو با تغییر شکلات از فرم قالبی به فرم کرمی شروع کرد. برای این تغییر دو داستان گفته می شه. یکی این که نوع قالبی و سفت بودن خمیر شکلاتی باعث می شد که روی نون مالیده نشه و بچه ها در مدرسه به راحتی نون رو دور بندازن و فقط قالب شکلاتی رو بخورن. فِرِرو Ferrero  این مشکل رو با تغییر فرمول و اضافه کردن روغن گیاهی حل کرد. چربی گیاهی، محصول شکلاتی رو قابل پخش کردن و مالیده شدن روی نون کرد.مایکل بعد از تغییر فرمول، بسته بندی رو هم تغییر داد و شکلات رو مثل مارمالاد توی شیشه ریخت. با تغییر فرمول و نرم تر شدنش و تغییر نوع بسته بندیش اسم محصول هم عوض شد. فِرِرو Ferrero این بار اسم محصولش رو سوپرکریما جاندویا Supercrema gianduja گذاشت.  

داستان دوم، برای این تغییر بافت و کرمی شدن اینه که در یکی از تابستون های بسیار داغ ایتالیا، قالب های شکلات در انبار نرم شد و برای فروش مجبور شدن اون رو توی شیشه بریزن و این مدل جدید مورد استقبال قرار گرفت و تصمیم به کرمی کردن محصول کردن.وقتی این شکلات صبحانه توسط همه ی سنین مورد استقبال قرار گرفت اسم شخصیت کودکانه ی جاندویا gianduja از محصول حذف شد و به جاش اسم سازندش یعنی فِرِرو Ferrero بهش اضافه شد. در سال 1962 کشور ایتالیا قانونی تصویب کرد و استفاده از پسوندهای صفت برتر (super-, ultra-, stra) در اسم های تجاری رو ممنوع کرد. اینجوری بود که کمپانی فِرِرو Ferrero باید یک اسم جدید انتخاب می کرد. با موفقیت های این محصول و صادراتش به کشورهای دیگه این بار این شرکت اسمی آسون تر و بین المللی تر انتخاب کرد. اسم نوتلا Nutella از ترکیب لغت انگلیسی nut به معنی آجیل که به فندق اشاره داره و پسوند ella که در زبان ایتالیایی برای خوش آهنگ کردن لغات استفاده می شه ساخته شد و مورد تائید قرار گرفت. نوتلا با علاوه بر طعم خوبش، در همه ی سوپر مارکت ها فروخته می شد و در دسترس بود، با قیمت پایین و از همه مهمتر تبلیغات زیاد تونست به تمام کشورهای اروپا سفر کنه و صبحانه ی بچه های اروپایی و نوستالژی بزرگ تر ها شه. این سفر با پایتخت فرانسه که کشور همسایه ی شهر  تورین Turin هم بود شروع شد، در سال 1966 نوتلا به پاریس رسید و مورد استقبال واقع شد. بعد از پیمودن کل قاره ی اروپا، نوتلا به استرالیا سفر کرد و در آخر هم در سال 1983 به آمریکا رسید. رسیدن نوتلا به آمریکا، موفقیت هاش و جهانی شدنش رو دو چندان کرد! آمریکایی ها نوتلا رو به دستورهای شیرینی پزی راه دادن و یه روز از سال رو بهش اختصاصا دادن. روز پنجم فوریه روز جهانی نوتلا نام گذاری شده. 
فِرِرو Michele Ferrero، هر روز به محصولات کارخونه ی شکلات سازیشون در ایتالیا اضافه کرد و تونست دومین شرکت موفق شکلات سازی در اروپا بشه. محصولات این شرکت مثل کیندر و روشر در تمام دنیا در حال فروشه. ولی هیچ کدوم نتونستن رکورد فروش نوتلا رو بشکونن، طبق آمار سال 2015 در هر 3 ثانیه یک قوطی نوتلا در دنیا به فروش می رسه. برای پوشش دادن این تقاضا نوتلا در یازده کارخونه، دو کارخونه در ایتالیا، و بقیه ی کارخونه ها در کشورهای فرانسه، آلمان، لهستان، روسیه، ترکیه، برزیل، مکزیک، کانادا و استرالیا در حال تولیده.برای جشن 50 سالگی نوتلا، ایتالیا تمبر چاپ کرد، هفتاد و شش هزار و چهارصد داستان در مورد خاطرات خوب با نوتلا منتشر شد و در ده کشور از از آمریکا تا امارات متحده بزرگداشت برگزار شد.
فِرِرو  Michele Ferrero بعد از موفقیت های فراوون و یک سال بعد از فوت کردن شمع های جشن پنجاه سالگی نوتلا در فوریه ی 2015 در سن 89 سالگی با عنوان ثروتمند ترین مرد ایتالیا در گذشت و کارخونه رو به دو پسرش واگذار کرد.نوتلا چیه؟

خوب این از تاریخچه ی نوتلا!! حالا ببینیم نوتلا از چه موادی تشکیل شده و چه مصارفی داره. مواد اولیه ی این محصول پودر کاکائو، شیر، وانیل، فندق، روغن، شکر و وانیله. نوتلا به هیچ وجه صبحونه ی سالمی برای فرزندان شما نیست و خوردن هر روزش بسیار مضره که مهم ترین علتش میزان بالای شکر نوتلاست. حدودا پنجاه درصد نوتلا از شکر تشکیل شده. همین میزان زیاد شکر باعث می شه که نوتلا رو بشه توی دمای محیط و خارج از یخچال نگهداری کرد. در صنایع غذایی شکر نوعی ماده ی نگهدارنده محسوب می شه و از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کنه. برای تولید نوتلا این کارخونه خودش دونه های کاکائو رو وارد، خشک و تصفیه می کنه و پودر کاکائوی مورد استفاده رو تولید می کنه. بعد از تهیه ی پودر کاکائو، فندق های تازه کنترل کیفیت و بعد بو داده می شن و بعد از کنترل کیفیت مجدد با شکر، شیر و وانیل به شکل خمیر درمیان، برای هر قوطی نوتلا پنجاه عدد فندق مصرف می شه. برای اینکه این محصول نرم بمونه و به راحتی پخش شه، ده درصد از مواد روغن گیاهیه که تا سال ها راز بزرگ این شرکت بود و یک بار هم در آمریکا به خاطر این مسئله به دادگاه کشیده شد. فررو تونست سالم بودن روغن نوتلا رو اثبات کن و دادگاه موفق شد این شرکت رو مجبور کنه که روی شیشه ی محصولش اطلاعات دقیق و مواد تشکیل دهنده رو بنویسن و جمله ی " صبحانه ی سالم" رو از تبلیغاتشون حذف کنن. نوتلا در شیرینی پزی: 

حالا که فهمیدیم نوتلا چیه و از کجا اومده بریم سراغ اصل مطلب، یعنی نقش و کاربرد این ماده ی اولیه در شیرینی پزی. نوتلا نوعی کِرِمِ قابل پخش Spread و در واقع کره ی شکلاتیه!! برای اینکه تصور بهتری از کاربرد و عملکردش در شیرینی پزی داشته باشید، پنیر ماسکارپونه رو تصور کنید. نوتلا هم مثل این پنیر، چربی، طعم دهی قوی و بافت مرطوب داره.  پس شما نمی تونید از دستور حذفش کنید، چون کاملا تعادل مواد بهم می ریزه و مسلما نمی تونید با پودر کاکائو جایگزنش کنید. اینجوری تصور کنید که در درست کردن چیز کیک، پنیر رو بخواید حذف کنید و به جاش شیر خشک بریزید. همونطور که می دونید در قنادی جایگزینی مواد به این آسونی نیست و شما نمی تونید یه ماده ی شیرین و چرب رو با پودر تلخ جایگزین کنید. ولی این گزینه رو دارید که از هر مارک شکلات صبحانه ای که در دسترستونه و طعمش رو دوست دارید، چه ایرانی چه خارجی به جای نوتلا استفاده کنید. با نوتلا چی می شه درست کرد؟

همه چیز!!!! هر چیز شکلاتی که فکرش رو می کنید. بیسکویت، کیک، براونیز، چیزکیک، شُرت کیک، نون، پنکیک.....! کار با این ماده هم هیچ نکته ی خاصی نداره کافیه اجازه بدید نوتلا به دمای محیط برسه و طبق دستور از اون استفاده کنید. در صورتی که دوست داشتید طعم نوتلا رو به کیک هاتون اضافه کنید، می تونید از این کرم شکلاتی به عنوان کرم لای کیک (فیلینگ) استفاده کنید. برای این کار نوتلا رو می تونید به تنهایی با دور کند همزن یا با ویسک بزنید و بعد روی کیک بمالید یا نوتلا رو با کره یا پنیر خامه ای مخلوط و حجیمش کنید و لای کیک بزنید. 

 

نوتلا رو می تونید به جای خامه لای رولت بمالید. یا بین دو تا نون ووپی پای به جای کرم نوتلا بزنید.می تونید از نوتلا برای رویه (فراستینگ) کیک و کاپ کیک هم استفاده کنید. برای کرم نوتلا، می تونید از نوتلای زده شده به تنهایی یا به همراه کره یا پنیر خامه ای استفاده کنید. 


یا لای کوکی، لای نون، روی پنکیک و کرپ بمالید و میل کنید. 


نظرات
Fourozan
سه شنبه، 25 آبان 1400، 19:58

سلام استاد عزیزم، میخوام کیک خامه ای درست کروم با فیلینگ نوتلا و موز و گردو ،  به نظر شما بهتره نوتلا به تنهایی بزنم یا اینکه همونطور که گفتید با پنیر خامه ای مخلوط بشه ، منظورم اینه طعم پنیر غالب نمیشه به طعم نوتلا؟ میخوام فیلینگ بیشتر طعم نوتلا داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آبان 1400، 15:33

سلام عزیزم،
برای بهترین طعم، یک لایه خیلی نازک خامه قنادی فرم گرفته بزنید روش نوتلا، قاطی نکنید.

Fourozan
پنجشنبه، 27 آبان 1400، 06:27

بله چشم، ممنون از لطفتون

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 21 آذر 1397، 13:29

سلام من ازروعن کانولا استفاده کردم طبق دستورشف طیبه وقتی روغن اضافه میشه موادبه روغن میوفته وقتی هم کاکائو وعسل اضافه میشه حالت حلوا تیکه تیکه میشه وخراب میشه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 21 آذر 1397، 15:33

عزیزم من منظورم روغن پالم بود، در فرمول نوتلای اصل پالم داره که مسلما هیچ دستور خونگی نمیاد پالم استفاده کنه اول از همه به دلیل ضرر زیادش دوم اینکه در دسترس نیست حالا من مال شف طیبه عزیز رو درست نکردم ولی یکی دو تا دستور خارجی خیلی قبل درست کردم خوشم نیومد و دیگه دنبال نکردم. متاسفانه دستور خوبی ندارم

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 21 آذر 1397، 08:51

سلام بهاره جون خسته نباشی میشه دستورتهیه اصلی نوتلا روهم بزاریدمن چندباربادستورشف طیبه نوتلا درست کردم ولی خراب شددیگه میترسم دوباره درست کنم اینطوری فقط فندق ها حروم میشن ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 21 آذر 1397، 11:00

سلام عزیزم،
من تا حالا خودم دستوری که خوشم بیاد پیدا نکردم و برای آموزش دستوری در دست ندارم. راستش چیزی که نوتلا رو خوشمزه و یکدست می کنه روغنیه که ما داریم حذفش می کنیم برای همین خوب درنمیاد

AZIN DA
چهارشنبه، 25 مرداد 1396، 13:47

چه جالب بود! ممنون جدیداً از این بخش تاریخچه خیلی خوشم اومده

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 مرداد 1396، 13:55

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بیکینگ پودر و جوش شیرین
مواد اولیه
تخم مرغ
توضیح عملکرد و نکات
مواد اولیه
دولسه دلچه
DULCE DE LECHE
مواد اولیه
شکر و شیرین کننده ها
نحوه جایگزینی انواع شکر
مواد اولیه
قهوه
تاریخچه و توضیح
مواد اولیه