خمیر مایه

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

خمیر مایه

پنجشنبه، 24 دی 1394، 19:19   مشاهده: 232,699خمیرمایه چیه؟

خمیرمایه (Baking Yeast) از مواد اولیه مهم در قنادیه که بیشتر در تهیه نان های حجیم استفاده داره. این ماده، موجودی تک سلولی و در واقع یکی از صدها گونه مخمر شناخته شده در طبیعته که نام علمی Saccharomayces Cerevisiae روی این موجود ذره بینی گذاشته شده. خمیر مایه در مجاورت آب و شکر فعالیت و رشدش رو آغاز و گاز کربنیک (CO۲) و مـواد آلی در خمیر تولید می کنه. گاز کربنیک باعث افزایش حجم، پوکی و تخلخل نون و ترکیبات آلی باعث افزایش ارزش غذایی، عطر و طعم خوش نون می شن.در شیرینی پزی، خمیر مایه مثل جوش شیرین و بیکینگ پودر در دسته موادِ حجم دهنده قرار داره و فرق اصلیش با مواد دیگه در طبیعی بودنشه. خمیرمایه موجودی زندست که با تغذیه کردن فعال می شه و از حفره های دی اکسید کربنی که تولید می کنه حجم دهی در مواد صورت می گیره، ولی بقیه مواد حجم دهنده با فرآیند شیمیایی این کار رو انجام می دن. اگر خمیر مایه رو فعال کنید و روش یک بادکنک قرار بدید، از گاز ایجاد شده توسط خمیر مایه، بادکنک کمی باد می شه که دقیقا حجم دهی این ماده در نان هم به همین شیوه انجام می شه.باستان شناس ها اولین شواهد استفاده از خمیر مایه رو چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح در مصر ثبت کردن. البته در اون زمان برای بدست آوردن خمیر مایه، آب و آرد رو قاطی می کردن و ساعت ها در فضای آزاد در گرما می ذاشتن تا از ترکیب رطوبت، نشاسته و گرما باکتری ها فعال و در نتیجه مخمر تولید شه. بعدها یاد گرفتند که توسط جو این باکتری رو کشت بدن و با صنعتی شدن جوامع تولید خمیر مایه بصورت کارخونه ای انجام شد. خمیر مایه های موجود در بازار به طور کلی به دو دسته تقسیم می شن، که هر دسته زیر شاخه و انواع زیادی داره. در این پست در مورد نوع های متداول توضیح داده شده. 

انواع خمیر مایه:

 • خمیر مایه تازه (Cake yeast، fresh yeast or compressed yeast)

 خمیرمایه تازه در بسته های قالبی و فشرده با هفتاد درصد رطوب عرضه می شه و به دلیل نوع بسته بندی، به اون خمیرمایه کیکی یا فشرده هم گفته می شه. این خمیرمایه شکننده بوده و با دست به راحتی خرد می شه، سرعت عمل بالایی داره و عطر خوبی در نون ایجاد می کنه. به دلیل رطوبت بالا و تازگی، خمیرمایه تازه عمر کوتاهی داره و برای نانواهایی که مواد رو در مدت زمان کوتاه استفاده می کنن مناسبه، ضمن اینکه استفاده از اون مهارت خاصی می خواد. عملکرد خمیر مایه تازه مشابه خمیرمایه خشکه و چون به راحتی قابل خرید نیست، در صورتی که در دستوری از خمیرمایه تازه استفاده شده بود به روش زیر جایگزین کنید: 
خمیر مایه فوری instant yeast و تازه fresh yeast نسبت یک به سه دارن و برای تبدیل میزان خمیر مایه تازه باید تقسیم بر سه شه. یعنی اگر در دستوری 21 گرم خمیر مایه تازه استفاده شده از 7 گرم خمیر مایه فوری استفاده کنید. اما خمیرمایه فعال active dry yeast و تازه fresh yeast نسبت دو و نیم برابر دارن و میزان خمیرمایه تازه رو باید تقسیم بر دو و نیم کنید. • خمیر مایه خشک (Dry yeast)

میزان رطوبت بالا در خمیرمایه تازه، مخمر رو در حالت نیمه فعال نگه می داره و عمرش رو کوتاه می کنه، ضمن اینکه چسبناکه و کار باهاش مشکله. برای رفع این مشکلات در طی فرآیندی در کارخانه رطوبت خمیرمایه تازه رو به هشت درصد کاهش می دن که  فشرده تر و جامد می شه و خمیر مایه خشک نام می گیره. میزان کم رطوبت در خمیرمایه خشک، باکتری ها رو غیر فعال می کنه و به خواب می بره و تا زمانیکه با آب مخلوط نشه فعال نمی شه. خمیر مایه خشک چند نوع داره که دو نوع زیر در ایران موجوده.

خمیر مایه فعال (Active dry yeast)

خمیرمایه فعال با ظاهری گرد و ریز، متداول ترین نوع خمیرمایه خشکه که قبل از استفاده نیاز به عمل آوری Proof داره. خمیرمایه که نوعی مخمر و موجودی زندست، برای فعال شدن به غذا، رطوبت و گرما نیاز داره. غذای خمیر مایه شکره و رطوبت لازمه با استفاده از آب یا شیر تامین میشه. میزان مواد مورد نیاز برای عمل آوری خمیرمایه در قسمتِ مواد لازم دستورها ذکر می شه، ولی به طور کلی برای عمل آوردن یک قاشق غذاخوری خمیرمایه، به یک دوم قاشق چایخوری شکر و یک چهارم پیمانه آب ولرم نیازه. کلیدی ترین نکته برای موفقیت در استفاده از خمیرمایه فعال، دمای مایعات مصرفیه. دمای زیاد خمیرمایه رو کُشته و از بین می بره و دمای کم بستر مناسب برای فعالیت رو ایجاد نمی کنه. برای فعال کردن دمایی بین 35 تا 46 درجه سانتی گراد نیاز دارید که برای تشخیص این دما می تونید از دستتون استفاده کنید. اگر انگشتتون گرمایی قابل تحمل و هم دمای بدنتون حس کرد یعنی دما مناسبه، یا می تونید از دماسنج استفاده کنید. برای عمل آوردن خمیر مایه آب یا شیر رو کمی گرم کرده، شکر رو در اون خوب حل کنید. خمیر مایه فعال رو روی سطح مایعات بپاشید و کاملا هم بزنید تا تمامی ذرات مرطوب شن.ظرف خمیر مایه رو به همین حالت به مدت پنج تا ده دقیقه در جای ثابتی بذارید. اگر محیط آشپزخونه سرده یا ظرف در مسیر باد کوولر قرار داره روی ظرف رو با حوله بپوشونید.  ذرات خمیر مایه به تدریج در آب حل شده و ته نشین میشن. بعد از چند دقیقه خمیر مایه فعال شده و به صورت کف روی سطح آب میاد و بوی خاص خمیر مایه حس می شه. وقتی حباب ها ظاهر شد یعنی خمیر مایه فعال، سالم و قابل استفاده است.  نکته: ظرف مورد استفاده برای عمل آوردن خمیر مایه باید کاملاً تمیز و بدون چربی باشه و به همین دلیل ظروف شیشه ای، چینی و سرامیکی برای این کار مناسب تره.  بهتره از ظروف فلزی ( روحی، مسی ....)  به دلیل واکنش دادن با خمیر مایه در پروسه عمل اومدن استفاده نشه. 

خمیر مایه فوری  (instant dry yeast)

این نوع خمیرمایه دونه های ریزتری داره و برای استفاده نیاز به فعال کردن نداره. فرآوری خاص و دونه های ریز این خمیرمایه بهش اجازه می ده که بصورت مستقیم با آرد یا دیگر مواد مخلوط و حین ورز دادن فعال شه. زمان استراحت برای وراومدن و پف کردن خمیر گرفته شده با خمیرمایه فوری کوتاه تره، اما این خمیر مایه عطر کمتری داره. در عکس زیر، فرق ظاهری این دو نوع خمیر مایه رو می بینید. خمیر مایه سمت چپ که ریزتره از نوع فوریه.
درسته که خمیر مایه فوری قبل از استفاده نیازی به عمل آوردن نداره، ولی خیلی بهتره طبق روش گفته شده برای خمیرمایه فعال اون رو عمل بیارید و قبل از استفاده از سلامتش اطمینان حاصل کنید. نکات کار با خمیرمایه فعال و فوری: 

 • خمیر مایه فعال و فوری به میزان یکسان قابل جایگزینی هستن، ولی زمان استراحتِ خمیر، با استفاده از خمیرمایه فعال کمی بیشتره (به ازای هر یک ساعت استراحت گفته شده برای خمیرمایه فوری یک ربع برای خمیرمایه فعال اضافه شود). 
 • هر قاشق چایخوری خمیرمایه خشک، معادل پنج میلی لیتر یا سه و نیم گرمه. 
 • اگر در دستوری، مقدار خمیر مایه به گرم یا قاشق های اندازه گیری گفته نشده و به پاکت نوشته شده، هر پاکت خمیرمایه معادل یک قاشق غذاخوریست. 
 • دقت کنید که وقتی برای حجم دهی به جای مواد شیمیایی، از موجودی زنده مثل خمیرمایه استفاده می شه، عوامل زیادی در عمل اومدن نقش دارن. پخت نان با خمیرمایه مخلوطی از هنر، علم و خلاقیته و باید علاوه بر خوب فعال کردن و خوب ورز دادن به عوامل محیطی هم دقت کنید. خمیر مایه حتی بعد از عمل اومدن و مخلوط شدن با مواد، به شدت به دما حساسه. برای اینکه نون با کیفیتی داشته باشید و خوب پف کنه باید دمای محیطی که خمیر رو برای ور اومدن توش قرار می دید گرم و مناسب باشه. زمان استراحت داده شده در دستور برای محیط استاندارد گفته شده و اگر محیط سرده باید زمان رو افزایش بدید. در فصل سرد می تونید فر رو دو دقیقه روی 200 درجه روشن، بعد خاموش کنید و خمیر رو برای استراحت در فر خاموش قرار بدید، یا اینکه خمیر رو نزدیک بخاری یا شوفاژ بذارید. 
 • همون قدر که شکر در فعال کردن خمیرمایه موثره نمک فعالیت اون رو کم می کنه و از طرفی هم نون حتما به میزان کمی نمک نیاز داره.برای رفع این مشکل، نمک رو با آرد مخلوط کنید و هرگز مستقیم روی خمیرمایه نریزید. 
 • میزان زیاد چربی در دستور (چه بصورت کره،چه روغن چه نوع دیگه) نون رو ترد و لطیف می کنه، ولی به دلیل ایجاد فضای چرب، مایه خمیر تا حداکثر توان ور نمیاد و پف نمی کنه. این خصوصیات نون های چربی دار مثل بریوشه که حجم کمتری می گیرن و مشکل از خمیرمایه نیست.
 • لبنیات روند فعالیت خمیرمایه رو کند می کنه و خمیری که در اون ماست و شیر استفاده شده، زمان بیشتری برای ور اومدن و استراحت نیاز داره. 
 • خمیرمایه بسته بندی شده، به شرطی که محیط منزل خیلی گرم نباشه قابل نگهداری در دمای محیطه. بعد از باز شدن بسته بندیِ اصلیِ خمیر مایه، بسته باز شده رو در کیسه ای ضخیم بذارید، درش رو ببندید و در فریزر نگهداری کنید. بهتره خمیرمایه قبل از استفاده و خارج شدن از فریزر به دمای محیط برسه. گاها خمیرمایه در این تغییر دماها کیفیتش رو از دست میده، برای رفع این مشکل تا جای ممکن بسته بندی کوچک بخرید و خمیرمایه رو قبل از مصرف عمل بیارید و از سلامتش مطمئن شید. 
 • خمیرمایه قابلیت نگهداری چند ساله نداره و بعد از گذشت چند ماه کیفیتش به صورت ماهانه کاهش پیدا می کنه. پس بعد از باز کردن بسته و اولین استفاده روی بسته تاریخ بزنید. 
 • یکی از روش های چک کردنِ اتمامِ زمانِ استراحت خمیر و کامل شدن فعالیت خمیرمایه، علامت گذاری کاسه قبل از استراحته. حجم خمیر رو بیرون کاسه علامت بزنید و زمانیکه خمیر دو برابر شد یعنی حاضره، یا می تونید انگشتتون رو به میزان یک سانت درخمیر فرو کنید، اگر حفره ها پایین موندن و بالا نیومد یعنی خمیر به میزان لازم ور اومده. 


نظرات
نیکان مقدم
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 05:48

چون گزینه‌ی ثبت‌نظر رو توی قسمت قالب‌ها پیدا نکردم، ببخشید که این سؤال رو اینجا می‌پرسم: با تشکر فراوون،  سینی شیرینی‌پزی فر بوش اگه مشکی نباشه، میشه توش شیرینی و کیک پخت؟ خیلی پیشاپیش از راهنمایی‌تون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 06:17

سلام عزیزم،
بوش مشکی هم باشه قابل استفادست.

نیکان مقدم
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 13:52

خیلی ممنونم خانوم وحید عزیزم. ببخشید یه سؤال دیگه هم دارم: اگه برای پختن شیرینی و یا کوکی، از دو سینی همزمان، استفاده کنیم، اشکالی نداره و یا بهتره که از یه سینی در طبقه‌ی وسط فر استفاده کنیم؟   چون وقتی دو سینی رو همزمان می‌ذاریم،  انگار سینی بالایی، خیلی نزدیک به المنت بالاست و سینی پایینی هم به المنت پایین نزدیکه.  دوباره و مثل همیشه از راهنمایی‌تون خیلی‌خیلی ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 13:56

برای فر برقی یک سینی طبقه دوم از پایین، برای فر برقی طبقه وسط یک سینی بهترین نتیجه رو می ده، دو سینی باعث می شه بخار داخل فر بیشتر شه و بهترین نتیجه رو نگیرید.

نیکان مقدم
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 05:37

سلام خانوم وحید عزیزم.  خمیرمایه (مارک اوتکر) اگه تاریخش رو به تموم شدن باشه و یا یکی دو ماه از تاریخ انقضاش گذشته باشه، غیرقابل مصرفه؟  خیلی ممنونم از راهنمایی‌تون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 16 بهمن 1401، 06:18

سلام عزیزم،
من باشم استفاده نمی کنم.

Niloofar
شنبه، 21 فروردين 1400، 09:56

سلام عزیزم وقتتون بخیر
من دوسال پیش مقداری خمیرمایه از نانوایی خریدم و توی این دوسال داخل فریزر بود.دیروز تست کردم دیدم هنوز سالمه و قشنگ در کمتر از ده دقیقه پف کرد.میخوام بدونم میتونم الآن از این خمیرمایه استفاده کنم؟ با توجه به اینکه دو ساله مونده میترسم مسمومیت ایجاد کنه.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 21 فروردين 1400، 15:21

سلام عزیزم،
چون تو فریزر مونده مشکلی نداره

Asseman
جمعه، 25 مهر 1399، 13:57

سلام بانو هنرمند
وقت بخیر از کجا میشه فهمید این خمیر مایه ای که داریم خمیر مایه فوری است یا خمیر مایه خشک . بجز شکل دانه بندی خمیر مایه راه دیگری برای تشخیص نوع خمیر مایه هست .
ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مهر 1399، 14:53

سلام عزیزم،
فقط از شکلش می شه فهمید متاسفانه من راه دیگه ای بلد نیستم.

toranj
شنبه، 29 شهریور 1399، 06:22

سلام استاد ،من خمیر مایه از عطاری گرفتم فعالش میکنم بعد با آرد مخلوط میکنم اما در زمان استراحت خمیر اونقدر که باید عمل نمیاد، حتی یکبار هم به اندازه ای که در عکسها میبینم پف نکرده ،چیکار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 شهریور 1399، 08:42

عزیزم خمیرمایه عطاری خوب نیست، از لوازم قنادی تهیه کنید.

toranj
يکشنبه، 30 شهریور 1399، 11:17

در هر دستوری خمیر مایه فوری رو به همون مقدار خمیر مایه معمولی میشه استفاده کرد؟ و اینکه منظور از کاسه آب ،آب داغه که داخل فر بزاریم ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 شهریور 1399، 16:44

بله عزیزم ولی بهتره از خمیرمایه فوری استفاده شه جز یک مارک بقیه خمیرمایه ها هم همه فوری هستند، منظور از آب داخل فر، آب جوش کتریه

Maryami
شنبه، 11 مرداد 1399، 18:55

سلام عزیزم ممنون بابت این همه سخاوت در اطلاع رسانیتون
بسیار استفاده کردم
یه سوال داشتم. اگر در دستوری خمیر مایه رو باید عمل آورد اما اگر بخوایم از خمیر مایه فوری استفاده کنیم میشه شکر و شیر دستورو حذف کرد و همه رو با هم قاطی کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 مرداد 1399، 19:41

سلام عزیزم،
برای استفاده از خمیرمایه فوری مایعات رو حذف نمی کنیم فقط ترتیب اضافه کردنش متفاوت می شه به این ترتیب که مواد خشک رو همه رو با هم مخلوط می کنیم به همراه خمیرمایه بعد مایعات رو بهش کم کم اضافه می کنیم، ورز می دیم تا خمیر منسجمی به دست بیاد.

Maryami
يکشنبه، 12 مرداد 1399، 07:34

ممنونم

Sevda
جمعه، 27 تیر 1399، 06:27

سلام عزیزم،من خمیر مایه تازه حریدم(از این فشرده ها)چطوری توی دستوری جایگزین خمیر مایه فوری بکنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 27 تیر 1399، 08:20

سلام عزیزم،
همونطور که در متن نوشتم باید سه برابر شه. یعنی اگر هفت گرم خمیرمایه نوشته شده شما 21 گرم بریزید.

Sevda
جمعه، 27 تیر 1399، 08:50

ممنونم ازتون

melodi
يکشنبه، 21 ارديبهشت 1399، 09:00

سلام.
من یه چونه خمیر ترش از نانوایی گرفتم و تکه تکه کردم و خشکش کردم
حالا برای تهیه نون چقدر خمیر ترش برای نیم کیلو ارد بزنم
و نکته دیگه اینکه چیکار کنم نونم خشک نشه و مثل بیرون نرم و انعطاف پذیر باشه
ممنون از لطفت

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 ارديبهشت 1399، 09:45

سلام عزیزم،
شرمنده اصلا در مورد خمیر ترش اطلاعات ندارم

Sahra
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 12:22

سلام.از خمیر ترش که در خانه درست شده واسه تهیه شیرینی  میشه استفاده کرد؟اگه امکانش وجود داره،زمان استراحت عوض میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 13:34

سلام عزیزم،
نه عزیزم، شیرینی که خمیرترش نیاز نداره، خمیر ترش رو جای خمیرمایه استفاده می کنند چون شیرینی خمیرمایه نداره پس کاربردی براش خمیرترش نداره

Hamed sh
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 19:41

سلام وقت بخیر
اگر بخوام به جای مایه خمیر تازه از instant yeast استفاده کنم و در دستور اصلی نیاز به دو روز استراحت داشته باشه مشکلی پیش میاد؟ در کیفیت نان تاثیر میزاره؟منظورم در نان حجیم هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 20:14

سلام، وقت شما هم بخیر
از نظر اینکه  instant yeast قابلیت استراحت طولانی یعنی دو روز داره و در پف هم تاثیر منفی نمی ذاره رو می تونم بهتون اطمینان بدم ولی اینکه با جایگزینی نتیجه یکسان رو با استراحت طولانی بگیرید رو اطلاع ندارم.

مژگان سنه
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 17:12

سلام شبتون شاد ببخشید من یه سوالی داشتم
دختر عموی من کانادا هستن
من براشون یه سری آموزش می فرستم متاسفانه در مورد مخمر ها به مشکل برخوردن
در ایران اکثرا از پودر مخمر استفاده می کنیم و با شیر یا آب ولرم میذاریم که عمل بیاد اما گویا اونجا پودرش نیس گیرش نیومده و نمی دونه به ازای پودر چقد مخمر مایع استفاده کنه
اگر ممکنه منو راهنمایی کنید تا بتونم جوابگوی ایشون باشم
از مطالب و دستور های آشپزیتونم خیلی ممنونم و خسته نباشید
بزرگوارید اگه منو راهنمایی کنید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 17:30

سلام عزیزم،
بگید Instant yeast بگیرن مطمئنم هست، بعد طبق دستور با همون می تونن پیش برن.

golnaz
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 14:28

خسته نباشید خانم وحید، میخواستم تشکر کنم از سایت عالیتون، تو این روزهای قرنطینه کلی استفاده کردم از آموزش ها و نکات. خیلیی ممنون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 15:38

سلام گلناز جان،
خیلی خیلی از پیام پر مهرتون ممنونم و خوشحالم که سایت براتون مفید بوده.

Mahroo
دوشنبه، 12 اسفند 1398، 21:52

سلام شبتون بخیر!
ببخشید من یه سوالی داشتم من با هر دستوری هر نونی درست میکنم طعمشون مثل هم میشه یعنی طعم خمیرمایه میدن! حتی اگه استراحت ندم . نمیدونم نونای خونگی همینجوری میشن ؟ یا مشکل از خمیر درست کردنِ منه؟ یا از مارکه خمیر مایه اس؟ یا زیاد میریزم؟ ( بر اساس دستور استفاده میکنم) ممنون میشم راهنماییم کنید
مارک saf-levure استفاده میکنم active

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 07:15

سلام عزیزم،
مارک خمیرمایتون رو باید عوض کنید خیلی بو می ده این خمیرمایه ای که استفاده می کنید. از دکتر اوتکر استفاده کنید، سر خالی بریزید و به استراحت توجه زیادی کنید ظرف رو علامت بزنید و به محض دو برابر شدن خمیر، استراحت رو تمام کنید این رو بدونید که زمان گفته شده برای استراحت در دستورها تقریبیه.

شيرين
پنجشنبه، 19 دی 1398، 17:38

سلام بهاره جون
شب بخير
عزيزم از اونجايي كه من استادي مثل شما دارم هميشه سعي ميكنم در زمينه كيك و دكوراتيو بيشتر مطلب بخونيم
در پيج استاد عمراني دستور كيكي بنام پودر تكرال اسپونج و ژل فلوكسي ديدم.
چند جايي مطلب خوندم ميخواستم نظرتون رو در مورد اين دوتا موضوع بدونم
ضرري داره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 دی 1398، 18:14

سلام شیرین جان،
عزیزم به پودر کیک آماده شرکت گلنان پوراتوس تگرال گفته می شه، تگرال همون پودر کیک آمادست که اولین بار با نام رشد وارد بازار شد و باید بهش تخم مرغ و روغن اضافه شه. .از اونجائیکه مراحل آماده سازی کیک با تگرال بسیار سریع تره، کیک آماده شده بادوام و مستحکمه و تحمل وزن رو داره و ...در کارهای حجیم و کارگاهی از  تگرال استفاده می کنن ولی برای کارهای خونگی من لزومی نمی بینم چون هم نگهدارنده داره و هم طعمش به خوبی کیک خونگی نیست. اما ژل فولکس برای ماندگاری بیشتر کیک ها و شیرینی های تر، خوش رنگ تر شدن کیک و استحکام پف کیک به کار میره و کاملا شیمیائیه و از نطر من مضر. از این مواد در شیرینی پزی کارگاهی مجبورن استفاده کنن ولی در کار خونگی یا سفارش خونگی جایگاهی نداره.

شيرين
پنجشنبه، 19 دی 1398، 18:24

ممنونم عزيزدلم بابت اطلاعات كاملتون
من هرچي بشنوم و ببنيم اول با شما مشورت ميكنم چون من واقعاً اطلاعاتم ناقص هس و جز شما به كسي اعتماد ندارم
بازم مرسي شف با وجدان من

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 دی 1398، 07:53

شما به من لطف دارید ممنون

Sogaaand
سه شنبه، 17 دی 1398، 10:25

سلام من از دستور دونات خونگی سایت joyofbaking استفاده کردم در متن رسپی و توضیح ویدئو تاکیید به استفاده از active yeast کرد و در ابتدا با آرد و مواد خشک مخلوطش کرد. سابقشو داشتم که خمیر مایه فعال اینجوری اثر نمیکنه و. دونه هاش درسته تو خمیر باقی میمونه اما پیروی کردم و خب قاعدتا ور نیومد. به نظرتون مشکل از دستور بوده یا من چیزی رو رعایت نکردم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 17 دی 1398، 11:00

سلام عزیزم،
برای این روش یعنی خشک ریختن خمیرمایه در آرد باید از خمیر مایه فوری استفاده کنید نه فعال، خمیرمایه فوری بسته ای دکتر اوتکر سبز رنگ رو تهیه کنید به همین روش استفاده کنید مشکل حل می شه.

saeed
دوشنبه، 09 دی 1398، 16:27

سلام
در مورد خمیر پیتزا هم صحبت بکنید لطفا
نرم بودن ، بیسکویتی بودن، کشسانی بیشتر ،
آیا شیر به جای آب ، کره به جای روغن
چی بزنیم که شرایط کامل داشته باشه و دیرتر تو فر بسوزه
تشکر

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 دی 1398، 20:54

سلام،
متاسفانه فقط در زمینه شیرینی پزی تمرین و مطالعه دارم و اصلا خمیرهایی غذایی رو مورد مطالعه قرار ندادم و روشون کار نکردم، کلا یک بار خمیر پیتزا گرفتم و اطلاعی ندارم.

HastieMary
شنبه، 02 شهریور 1398، 07:02

با عرض سلام و ادب
در صورتی که خمیر نان (برای پیراشکی گوشت) رو درست کردیم و پس از استراحت حجمش دو برابر نشد، کاری میشه برای این خمیر کرد؟ اصلا این خمیر قابل استفاده هست دیگه؟ البته خمیر مایه هم به اندازه همیشه کف نکرد!

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 شهریور 1398، 16:20

سلام عزیزم،
متاسفانه کیفیت خمیرمایه بسیار سریع پایین میاد و الان خمیرمایتون در حال خراب شدنه و بهتره دیگه استفاده نکنید و دور بریزید.
خمیر رو می تونید استفاده کنید ولی مسلما از لطافت خمیر کم میشه.  

Saturn
پنجشنبه، 27 تیر 1398، 05:09

سلام بهاره جان.... ممنون که همیشه پاسخ گو هستید
بعد از کف کردن خمیر مایه در شیر و شکر  نیاز به هم زدن دوباره ش قبل از ریختن در آرد هست یا خیر؟ و اینکه آیا جنس قاشق مورد استفاده در هم زدن خمیر مایه مهمه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 تیر 1398، 11:26

سلام عزیزم،
نیاز به هم زدن نیست چرا که بعد از اضافه کردن خمیرمایه عمل اومده به مواد به میزان لازم هم خواهد خورد و به خوبی مخلوط می شه پس هم زدن کاربردی نداره. در مورد جنس قاشق، همون قاشق های عادی که در آشپزخونه ها هست یعنی فلزی همیشه به کار میره و جنس خاصی توصیه نمیشه.

homa
شنبه، 20 بهمن 1397، 18:19

سلام استادعزیزم سوالی درموردنون داشتم چطورنون نازکی مثل لواش بپزم که قابلیت لقمه کردن روداشته باشه یعنی نشکنه وتیکه نشه میتونم ازدستورات نان های سایت استفاده کنم ایامن ازعهده این کاربرمیام ممنون که وقت میزارین وپاسخ میدین

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 بهمن 1397، 20:58

سلام هما جون،
عزیزم دستورات نان های نازک کاملا متفاوت از نان های حجیمه که در سایت آموزش داده شده. از دستور لواش در کانال https://t.me/nankhane استفاده کنید. حتما در یوتیوب بزنید و ویدئوهاش رو هم ببینید

Hani
سه شنبه، 01 آبان 1397، 12:46

سلام ببخشید من واقعا نمیدونستم این سوال رو کجا مطرح کنم
اما من دنبال رسپی خمیر پیتزا میگردم شما سایتی رو میشناسید که معرفی کنید!؟
واقعا نیاز دارم!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 آبان 1397، 15:16

سلام عزیزم،
سوال های متفرقه رو میتونید در دایرکت اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ یا در ایمیل bahareh.vahid.2@gmail.com بپرسید.
در مورد دستور پیتزا من به شخصه از دستور شف طیبه http://www.cheftayebeh.ir/2010/04/blog-post_23.html
و خمیر پیتزای نان خانه https://t.me/nankhane استفاده کردم و راضی بودم

Asma
پنجشنبه، 24 خرداد 1397، 09:51

سلام و احترام.ببخشید یه سوالی داشتم اینه از خمیر مایه فوری میشه در شیرینی ها ی خشک اضافه کرد؟ مثلا شیرینی مشهدی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 خرداد 1397، 14:24

سلام عزیزم،
متاسفانه بافتی که خمیرمایه ایجاد می کنه دارای نوع خاصی از ور اومدن و حفره هائیه که مناسب شیرینی خشک نیست.

raha_ne
جمعه، 04 خرداد 1397، 11:17

سلام ممنون از مطالب بسیار مفید شما ببخشید میشه خمیر مایه و بکینگ پودر رو جایگزین هم کرد و اصولاً چه فرقی باهم دارن و اگه همزمان استفاده بشه چطور و برای عطر و طعم بهتر کدام بهتره؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 04 خرداد 1397، 18:17

سلام عزیزم،
همونطور که توضیح دادم خمیرمایه یه موجود زنده ست که برای فعال شدن نیاز به محیط گرم و استراحت داره ولی بیکینگ پودر یک پف دهنده شیمیائیه که درجا با رطوبت دیدن فعال می شه. این دو محصول با هم قابل جایگزینی نیستن چون مثلا اگر بخواید در کیک خمیرمایه بریزید و مایه کیک رو منتظر بذارید تمام پف و هوادهی تخم مرغ از بین می ره، ضمن اینکه استراحت باعث می شه کیک سفت شه. نحوه نحوه پف کردن این دو محصول با هم فرق داره و اینکه در دستور کدوم انتخاب بشه اصلا سلیقه گی نیست و قابل انتخاب نیست و بسته به بافت مورد نظر انتخاب می شه و باید طبق دستور پیش رفت.
برای نون در کنار نرمی به دنبال استحکام بافت هستیم که از هم نپاشه به همین دلیل استراحت براش لازمه و خمیرمایه هم با این روند جور درمیاد، حباب های هوای بیشتری هم با خمیرمایه ایجاد می شه که برای سنگینی نون لازمه ولی درد کیک نمی تونیم استراحت بدیم و دنبال اون حجم از حباب نیستیم.

محمد گل
شنبه، 18 فروردين 1397، 02:48

سلام
یه سوال
من بار ها با روش ترکیب شیر و شکر و خمیر مایه، خمیر مایه فوری را عمل اوردم ولی در نصف اوقات اصلا کف زیادی نمیکرد تا اینکه یک روز شیر و شکر و خمیر مایه و ارد رو قاطی کردم و دیدم چندین و چند برابر کف کرد و مثل قبل که درست عمل نمیومد، عمل اومد.
خانم وحید این کار به نظر شما درسته یا ارد نباید زد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 18 فروردين 1397، 08:30

با سلام،
خمیرمایه بعد از باز شدن و به مرور زمان میزان کف کردنش کم می شه و به اصطلاح دچار خستگی می شه که کاملا نرماله. وقتی هم که خیلی کم کف کنه یا اصلا گف نکنه یعنی تاثیرش از بین رفته و نباید استفاده کرد. در مورد بکار بردن آرد در تعداد کمی از دستورها این روش اعمال می شه، حباب های زیادی که می بینید در واقع از فعل و انفعالات آرد و شکر با حباب های تولید شده از خمیر مایه صورت گرفته به معنی بهتر فعال شدن نیست. ولی این کار هیچ مشکلی نداره و می تونید به انجامش ادامه بدید.

AZIN DA
شنبه، 23 دی 1396، 14:13

من برای دوناتم که خمیر مایه عمل نیومد فکر میکنم بخاطر تاریخ خمیر مایه ام هست خمیر مایه ام کهنه شده بود تاریخ انقضاش مال 10/2017 هست از تاریخ انقضاشم گذشته بود که استفاده کردم ولی ظاهرش سالم بود!! الان که دوناتم خراب شد کل بسته اشو انداختم دور

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 دی 1396، 15:22

عزیزم متاسفانه سلامت خمیر مایه رو از ظاهرش نمی شه تشحیص داد به محض اینکه خمیر مایه رو عمل آوردید و بعد از ده دقیقه پف نکرد کلش رو باید ریخت دور، خمیر مایه اگر به صورت استاندارد نگهداری نشه به راحتی خراب می شه

AZIN DA
يکشنبه، 24 دی 1396، 14:27

یه بسته جدید امروز خریدم جمعه بهامید خدا دوباره دونات درست میکنم امیدوارم ایندفعه خوب میشه

مرضیه۴۷
دوشنبه، 15 آبان 1396، 11:21

سلام ممنونم اگرسری سری بذاریم تازمان پخت سینی اول تموم شه سینی بعدی که بیرونه فرهست زمان استراحت اون زیادنمیشه منظورم خمیرزمان استراحت دومش طولانی نمیشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 11:38

اگر نونی استراحت دوم بیشتر براش مشکلی پیدا کنه، در دستور ذکر می شه و برای بیشتر خمیرها مشکلی پیش نمیاد! فقط روی سینی دم باید پارچه بندازید و به محض پخته شدن سری اول نون ها این سینی رو بپزید

مرضیه۴۷
يکشنبه، 14 آبان 1396، 15:53

سلام بهاره جان خسته نباشید اگر درخمیرنان نمک اضافه نشه چه مشگلی پیش میاد ویه سوال دیگه اینکه اگه مقدار نان هایی که میخوایم توفر قرار بدیم زیاد باشه مثلا دویاسه تا سینی باید چیکارکنیم همه رو میشه تو طبقات فربزاریم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 آبان 1396، 20:30

نمک باعث استحکام خمیر، ایجاد طعم و موندگاری می شه و حذفش کار درستی نیست می تونید میزانش رو کم کنید ولی به هیچ وجه حذف نکنید.
در مورد چند سینی نون بستگی به فر داره در صورتیکه فر برقی با فن خوب دارید می تونید همزمان چند سینی بذارید ولی اگر فر گازیه یا فرِ برقی از نوع قدیمیه باید سری سری بذارید.

elin
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 10:53

سلام. روزتون بخیر
سوالی داشتم ازتون. ممنون میشم راهنماییم کنید
خمیرهای من اصلا ور نمیان. بعد از یک ساعت استراحتی که بهشون میدم به همون اندازه میمونن. هم از خمیر مایه فوری استفاده کردم و هم غیر فوری. نمیدونم مشکل از کجاست. میخواستم بدونم مقدار لازم از خمیر مایه برای یک پیمانه 250ml چقدر هست؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 11:07

سلام عزیزم،
مشکل از خمیر مایه یا محلیه که خمیر رو برای ور اومدن میذاری! از چه مارک خمیر مایه ای استفاده می کنید و بعد از اینکه درش رو باز می کنید چطوری نگهداری می کنید؟؟؟؟ مقدار لازم خمیر مایه رو دستورها مشخص می کنن ولی معمولا برای یک پیمانه آب یک قاشق غذاخوری خمیرمایه نیازه! به روش زیر خمیر مایه رو عمل بیارید اگر پفی شد و باز هم خمیر ور نیومد مشکل از ورز دادن و محل گذاشتن خمیره برای اطلاع در این موارد به پست نون گیسو مراجعه کنید.

آب باید دمای بین 32 تا 40 درجه برای فعال کردن خمیر مایه داشته باشه البته تا 50 درجه هم کشته نمی شن ولی خوب نمی تونن فعالیت کنن. دمای 50 درجه به بالا دیگه می میرند، بهترین دماسنج هم دست خودتونه باید احساس گرما کنید.
برای عمل آوردن خمیرمایه نیاز به آب و مقداری شکر دارید، به طور کلی به ازای 1 قاشق غذاخوری خمیرمایه، شما به 1/2 قاشق چایخوری شکر  نیاز دارید، ظرف مورد استفاده برای عمل آوردن خمیر مایه باید کاملاً تمیز و بدون چربی باشه و به همین دلیل ظروف شیشه ای، چینی و سرامیکی  برای این کار مناسب تر هستند، ظروف استیل را هم  می تونید برای عمل آوردن خمیر مایه استفاده کنید ولی سایر ظروف فلزی ( روحی، مسی ....)  به دلیل واکنش دادن با خمیر مایه می تونند پروسه ی عمل اومدن رو خراب کنند .
برای عمل آوردن خمیر مایه آب یا شیر رو کمی گرم کنید و شکر رو توش حل کنید و پس از رسیدن به دمای مطلوب خمیر مایه را روی سطح آن بپاشید ،هم بزنید  تا تمام ذرات مرطوب شن. ظرف خمیر مایه را در جای ثابتی بذارید و چند دقیقه صبر کنید اگر محیط آشپزخونتون سرده یا ظرف جلوی باد کوولره روش رو بپوشونید ذرات خمیر مایه به تدریج در آب حل شده و ته نشین میشن. بعد از چند دقیقه خمیر مایه ها فعال شده و به صورت کف روی سطح آب میان و بوی خاص خمیر مایه حس می شه. وقتی حباب ها ظاهر شدن یعنی خمیر مایه فعال، سالم و قابل استفاده است.

Bakery
دوشنبه، 13 شهریور 1396، 06:15

سلام و خسته نباشيد خدمت شما
من خودم نانوا هستم و در قسمتى كه كار ميكنيم فقط از مايه خمير تر(قالبي) استفاده ميكنيم . سوالى كه داشتم اين هست كه ما براى گرفتن نان تست ، ٢٥ كيلو آرد ميريزيم و خمير مايه تر ٤ عدد ميزنيم (يعنى ٢ كيلو) . حالا سوالم اينه : اگه به جاى خمير مايه تر بخوام از خمير مايه فورى (دانه ريز) استفاده كنم ، چقد بايد بريزم ؟ و كلاً چطورى بايد استفاده كنم ؟ ممنون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 شهریور 1396، 16:41

سلام،
برای استفاده از خمیر مایه فوری (دانه ریز) روش خاصی وجود نداره کافیه با آرد مخلوط کنید و بقیه کارها رو طبق روال انجام بدید خودش فعال می شه.
در مورد میزان خمیرمایه متاسفانه قادر به راهنمایی نیستم چون فرمول هایی که بلدم برای 4- 5 پیمانه آرد و مقادیر کم و خانگی مورد استفادست. همونطور که خودتون در جریانید فرمول های حجم زیاد کاملا فرق می کنه، توصیه می کنم از کسی که کار خانگی انجام نمی ده و در میزان بالا کار کرده سوال بپرسید.
ولی در مجموع نسبت تبدیل خمیر مایه تازه به خمیر مایه فوری یک به سه هست یعنی میزان خمیر مایه تازه رو باید تقسیم بر سه کنید تا حجم خمیرمایه فوری به دست بیاد.

بیرامی
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 07:28

سلام استاد، آموزشاتون واقعا بینظیره! با دقت و ظرافت توضیح میدین و خیلی به ذهن میشینه.  صمیمانه از سایت قشنگتون و زحماتتون ممنونم.
اگه امکانش باشه، ممنون میشم طرز تهیه دونات و پیراشکی مخصوصتون رو هم تو سایت قرار بدین. اکثر دستورایی که تو جاهای دیگه خوندم یا ناقصن یا از خمیر مایه استفاده نمیکنن.
شما گفتین خمیر مایه اکتیو شکر دوست داره، ولی جاهای دیگه همه رو یه دفعه با هم میکس میکنن و بعد میزارن تا خمیر ور بیاد. لطفا طرز درست تهیه دونات رو برامون آموزش بدین.ممنووووووون!!!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 18:22

ممنون از لطف و محبت شما،
این روزها همه از خمیر مایه فوری استفاده می کنند که نیازی به استفاده از شکر برای فعال کردن و عمل آوری نداره و خودش اکتیوه. حذف این مرحله در دستورها اشتباه نیست فقط نوع خمیر مایه متفاوته.
چشم در اولین فرصت دونات رو جزو آموزش های سایت می ذارم

Sadaf
جمعه، 28 آبان 1395، 11:32

سلام. تو قسمت خمیر مایه ی فوری، خط آخر، قبل از مقایسه ی عکس شون کنار هم. گفتيد سمت چپی خمیر مایه فعاله. اشتباه نشده احیانا؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آبان 1395، 18:16

سلام صدف جان واقعا از دقتتون ممنونم! چرا گلم درستش کردم عزیزم باز هم ممنون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نحوه انتخاب کره
در قنادی
مواد اولیه
پکتین
Pectin
مواد اولیه
ژلاتین مس
gelatin mass
مواد اولیه
بیکینگ پودر و جوش شیرین
مواد اولیه
تخم مرغ
توضیح عملکرد و نکات
مواد اولیه