گرانولا بار

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

گرانولا بار

Granola bars
شنبه، 13 شهریور 1400، 14:30   مشاهده: 5,805

برو به رسپی دستپخت های کاربران

دستورات شروع مدرسه Back To School Recipes

درسته که دستورات "شروع سال تحصیلی"، در منابع حرفه ای و آکادمیک جایگاهی ندارند، ولی با توجه به سطح دغدغه والدین برای تهیه تغذیه سالم و مقوی برای فرزندان عزیزشون، در دنیای مجازی آموزش این دسته از دستورات بسیار متداوله. "دستورات شروع مدرسه" ساده، سریع و متناسب با ذائقه کودکان طراحی می شند، برای پخت نیازی به مهارت و ابزار خاص ندارند و برای صبحانه، تغذیه زنگ تفریح یا عصرانه بچه ها قابل سرو هستند.
کیک و نون های ساده صبحانه، مافین ها و کاپ کیک ها مثل کیک صبحانه، دونات در فر، کاپ کیک وانیلی، نان گیسو، مافین سیب، مافین پرتقال و مافین دبل چاکلت از گزینه های محبوب دستورات شروع سال تحصیلی موجود در سایته. 


منبع عکس: https://seevanessacraft.com/2014/09/recipe-back-to-school-kid-desserts/


به دلیل توجه والدین به سالم خواری در سال های اخیر، دستور شروع سال تحصیلی امسال رو یک آموزش بدون شکر و بدون آرد سفید انتخاب کردم. این دسر "گرانولا بار" نام داره، اما قبل از شروع آموزش لازم می دونم در مورد سه واژه گرانولا، گرانولا بار و میوسلی و فرقشون توضیح بدم. 

  • گرانولا Granola: برای تهیه گرانولا، مخلوط جو پرک، مغز آجیل خرد شده، تکه های میوه خشک، نوعی شیرین کننده و نوعی چربی سالم (روغن نارگیل، هسته انگور...) رو با هم مخلوط می کنند و بعد روی سینی فر پخش کرده، در فر به مدت گفته شده در دستور تُست می کنند. بعد از تُست کردن، محصولی ترد بدست میاد که محبوب ترین استفاده از اون با شیر به عنوان صبحانه یا به صورت خالی به عنوان اسنک یا با ماسته. گرانولا اولین بار، در سال 1862 میلادی یعنی در قرن نوزدهم، توسط فردی به نام دکتر جکسون در نیویورک (ایالات متحده آمریکا) ابداع شد. اولین گرانولا متفاوت از نوع امروزی و شامل آرد گندم کامل و تکه های مغز آجیل بود و Granula نام داشت. کمی بعد John Harvey Kellogg خالق صبحانه معروفِ کُرن فلکس، گرانولا با پرک جو رو ابداع کرد و برای جلوگیری از مشکلات حقوقی اسمش رو Granola گذاشت.  


منبع عکس: https://www.thekitchn.com/granola-recipe-258376منبع عکس: https://muchbutter.com/fruits-and-nuts-granola/

  • گرانولا بار Granola bar: اسنکی خوشمزه که در این پست هم آموزش داده شده، از مواد اولیه گرانولا یعنی جو پرک، تکه های میوه خشک، مغزها و دانه ها تشکیل شده با این تفاوت که میزان قابل توجهی مواد چسبنده مثل عسل، کره بادام، شیره افرا.... به مواد اضافه می شه که دانه ها و مغزها رو به هم بچسبونه. این مواد در قالبی فشرده و بصورت بلوکی درمیاد و بعد از پخت برش می خوره. 


منبع عکس: https://leelalicious.com/healthy-granola-bar-recipe/

  • میوسلی Muesli: میوسلی مخلوطی از غلات مثل جو پرک، مغزها، دانه ها مثل دانه کتان و میوه های تازه یا خشکه. میوسلی هم با شیر یا ماست خورده می شه و گاها از شب تا صبح در شیر یا ماست خوابنده می شه تا نرم و هلیم شکل شه. میوسلی در سال 1900 میلادی توسط دکتر سوئیسی به نام  Maximilian Bircher-Benner به عنوان اسنک بیمارستانی طراحی شده، اما سوالی که پیش میاد فرق میوسلی با گرانولاست. با وجود ظاهر مشابه این دو محصول چند تفاوت اصلی دارند، اول اینکه گرانولا همیشه در فر پخته می شه و تُرده ولی میوسلی به صورت خام سرو می شه. در گرانولا همیشه از شیرین کننده و روغن برای تردی بیشتر و چسبندگی استفاده می شه ولی میوسلی اصلا روغن نداره و شیرین کننده اختیاره، این تفاوت باعث می شه گرانولا به تنهایی و بدون شیر و ماست هم خوشمزه باشه ولی میوسلی نه. گرانولا همیشه سرد سرو می شه در صورتیکه میوسلی گاها با شیر روی گاز پخته و گرم سرو می شه. 


منبع: https://www.thekitchn.com/whats-the-difference-between-muesli-and-granola-239292منبع: 
https://www.jamieoliver.com/recipes/uncategorised-recipes/granola-bars/


مواد لازم: 

بادام: 75 گرم 
جو پرک: 250 گرم 
مغز تخمه آفتابگردان: 40 گرم 
عسل: 100 گرم 
کره بادام زمینی: 90 گرم 
خرما: ده عدد
سبوس گندم: 40 گرم 
دارچین: یک قاشق چایخوری
آلبالو خشکه هسته گرفته یا کرنبری: 50 گرم 
برگه: 50 گرم 
آب ولرم (برای خرما): 100 گرم

از عوامل موفقیت در شیرینی پزی، عدم تبدیل واحدهای اندازه گیری و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، با توجه به سختی و دقیق نبودن اندازه گیری مغزها با پیمانه، برای این دستور از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید.

  • در این دستور می تونید به جای بادام از همین مقدار بادام زمینی، بادام هندی، فندق یا پسته استفاده کنید. دقت کنید که از هر مغز خشکباری که استفاده می کنید باید خام و بدون نمکه باشه. 
  • برای تهیه گرانولا جو پرک درشت یا خرد شده مدنظره و از جو پرک فوری یا صبحانه Instant Oats نمی تونید استفاده کنید.
  • در صورت تمایل می تونید به جای مغز تخمه آفتابگردان از همین میزان مغز تخمه کدو استفاده کنید. 
  • عسل با همین مقدار شیره انگور یا شیره خرما قابل جایگزینیه و در اینصورت محصول وگان هم خواهد بود. اگر عسل یا شیره سفته، برای راحتی کار پنج دقیقه روی بخار آب قرار بدید تا کمی روان شه و بعد استفاده کنید.
  • اگر به بادام زمینی آلرژی دارید یا طعمش رو نمی پسندید، می تونید از کره بادام درختی یا بادام هندی استفاده کنید، نحوه تهیه این کره ها دقیقا به شکل کره بادام زمینیه.
  • از اونجائیکه خرما پوره می شه، نوع خاصی مد نظر نیست و می تونید از هر خرمایی که می پسندید و در دسترسه استفاده کنید. 
  • منظور از برگه یکی از برگه های آلو، زردآلو یا هلوئه، اگرهیچ کدوم براتون قابل تهیه نیست، از قیصی استفاده کنید. برگه دلخواه رو نگینی خرد کنید. گرانولا بار دستور سلامته و استفاده از هرگونه شکر چه سفید، چه قهوه ای در اون ممنوعه، پس ما به کره بادام زمینی شیرین نشده نیاز داریم. اگر در شهری که زندگی می کنید، کره بادام زمینی طبیعی بدون شکر و مواد افزودنی در دسترسه که چه بهتر اگر نه به روش زیر در منزل به راحتی می تونید تهیه کنید: 

طرز تهیه کره بادام زمینی: 

همونطور که قبلا در پست کوکی بادام زمینی توضیح دادم، آماده کردنِ کره بادوم زمینی پنج مرحله داره. 
1. بادوم ها رو پوست بکنید. بهتره همیشه مقدار بیشتری از میزان گفته شده بادام رو کره بگیرید مثلا 150 گرم بادام رو استفاده کنید. 
2. برای تهیه کره بادوم زمینی، حتما باید بادوم ها رو تُست کنید و این مرحله قابل حذف نیست. قبلا در این پست در مورد تُست کردن مغزها توضیح دادم و می دونید که هم در فر و هم روی شعله گاز این کار قابل انجامه. می تونید سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید، بادوم ها رو روش پخش کنید، به مدت شش تا هفت دقیقه در فر 180 درجه سانتی گراد بذارید. یا بادوم ها رو در تابه بریزید و روی شعله متوسط تا جایی تُست کنید که بوی بادوم ها بلند شده و یک درجه تیره شه. اگر بادوم ها رو روی شعله گاز تُست می کنید حتما حین کار هم بزنید. 3. بعد از اتمام تُست کردن، بادوم ها رو بلافاصله یعنی داغ، در غذاساز بریزید و شروع به پالس کردن کنید. دقت کنید که حتما دستگاه رو هر سی ثانیه خاموش کنید تا به دستگاه فشار نیاد. وقتی بادوم ها بصورت ریز شده در اومدن، در غذاساز رو باز کرده و با لیسک یک دور مواد رو به وسط جمع کنید. 4. مجدد دستگاه رو روشن کنید و تا جایی پالس کنید که مواد به شکل لِه شده در بیاد و بعد مواد رو دورگیری کنید. خاموش کردن دستگاه هر سی ثانیه یادتون نره.5. حالا به پالس کردن تا جایی ادامه بدید که بادوم به شکل روان دربیاد و وقتی دستگاه روشنه مواد دور دستگاه حرکت کنه. وقتی به این مرحله رسید کره بادام زمینی حاضره، می تونید اندازه گیری و در دستورهای شیرینی پزی استفاده کنید.

نکته: کره بادوم زمینی تهیه شده با دستگاه های خانگی دمای بالایی میگیره و از اونجائیکه در شیرینی پزی مواد هم دمای محیط مد نظره (مگر غیرش ذکر شه) بعد از پایان کار، ابتدا اجازه بدید کره به دمای محیط برسه و بعد طبق دستور استفاده کنید.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی یا ورق نسوز بندازید و آماده بذارید.
بادام رو به اندازه دلخواه خرد کنید و در سینی بریزید، جو پرک و مغز تخمه رو هم اضافه کرده و مواد خوب روی سینی پخش کنید. سینی رو به مدت ده دقیقه در فر بذارید تا مغزها یک درجه تغییر رنگ بدن. حتما بعد از پنج دقیقه در فر رو باز کنید و یک دور مواد رو هم بزنید. بعد از اتمام تُست کردن، سینی رو روی توری خنک کننده قرار بدید تا به دمای محیط برسه.ده عدد خرما رو هسته بگیرید (نیازی به کندن پوست خرما نیست). اگر خرما از نوع سفت، مثل پیارمه، آب ولرم رو روی خرما بریزید و اجازه بدید نیم ساعت خیس بخوره و بعد در غذاساز یا آسیاب پوره کنید. اگر خرما از نوع نرمه، به محض هسته گرفتن با آب ولرم پوره کنید. فر رو مجدد روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. قالب مربع 22 تا 24 سانت رو چرب کرده و کاغذ روغنی بندازید، چرب کردن صرفا برای چسبیدن کاغذ به کف قالبه و نیازی به چرب کردن روی کاغذ نیست. بهتره کاغذ رو کمی بلندتر ببُرید تا خارج کردن گرانولا بار از قالب راحت تر شه. در کاسه بزرگی مواد خشک شامل بادام خُرد شده، مغز تخمه آفتابگردان، جو پرک، سبوس گندم، برگه خرد شده و آلبالو خشکه هسته گرفته رو مخلوط کنید. در کاسه دیگر مواد تر شامل عسل، خرمای پوره شده، کره بادام زمینی و دارچین رو با هم مخلوط کنید. مواد تر رو به مواد خشک اضافه کنید و با لیسک سفت یا قاشق چوبی هم بزنید تا کل مواد آغشته شه. مواد رو در قالب آماده شده بریزید، از اونجاییکه مواد چسبناکه برای پخش کردن نیاز به کمک یک تکه کاغذ روغنی دارید. روی مواد رو صاف و تا جای ممکن با فشار کف دست پِرِس کنید. قالب رو به مدت یک ربع در فر گرم شده قرار بدید. اگر دوست دارید گرانولای تُرد و کرانچی داشته باشید، بعد از اتمامِ پخت، ده دقیقه هم قالب رو در فر خاموش با در بسته بذارید بمونه. اما تنها نکته این دستور ساده نحوه برش زدنه، برای خوب برش خوردن گرانولا بار دو مرحله خنک کردن رو باید رعایت کنید. ابتدا قالب رو یک ساعت روی توری خنک کننده قرار بدید و بعد یک ساعت در یخچال. بعد از این دو مرحله، به کمک کاغذ گرانولا بار رو از قالب خارج کنید و به ابعاد دلخواه برش بزنید. اگر برای بچه ها دسر رو درست کردید، می تونید کمی شکلات آب شده روی هر بار بریزید و کوچک تر برش بزنید تا براشون جذاب تر شه. گرانولا بار برای بچه ها، ورزشکارها، اشخاصی که رژیم غیرحیوانی (وگان) دارند بسیار مفیده و پیشنهاد می شه. گرانولا بار باید در یخچال نگهداری شه و هفت روز ماندگاری داره. 
اگر به دستورات رژیمی علاقه مندید مافین بدون آرد و شکر، کیک رژیمی، کیک لیمو و کوکی سلامت صبحانه سلامت هستند.


دستپخت های همراهان سایت
Shahrbanooo
شنبه، 22 مهر 1402، 20:35

اینم گرانولای من با دستور خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 مهر 1402، 06:51

گرانولا بار حرف نداره، آفرین به شما که دستورهای سالم درست می کنید نوش جان

میرزایی
پنجشنبه، 03 فروردين 1402، 22:51
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 04 فروردين 1402، 09:20

سلام عزیزم،
آفرین بهتون چقدر هم با سلیقه درست کردید نوش جونتون و ممنون از عکس

نیکان مقدم
سه شنبه، 18 مرداد 1401، 10:29

خانوم وحید عزیزم، سلام و وقتتون به خیر. این گرانولا بار رو امروز با رسپی شما درست کردم و البته آلبالوخشکه و کرنبری نریختم.  خیلی‌خیلی ازتون ممنونم. خیلی عالی و خوشمزه و سالمه. 🙏 من مواد رو نصف کردم، ولی قالیم ۲۰ در ۲۰ بود و حواسم نبود که نصف این مواد در این قالب ضخامتش کم می‌شه.  ضمن تشکر فراوون، سه تا سؤال از خدمتتون دارم: من تقریبا یه ربع جو و بادوم و تخم کدو رو توی فر تُست کردم. بادوم و تخم کدو، زود تُست شد و رنگش برگشت ولی به نظرم جو هنوز جا داشت که تُست بشه. میشه اینا رو جداجدا توی تابه و روی گاز تُست کنم؟ چون انگار مال شما، رنگش تیره‌تر و خوش‌رنگ‌تره. و برگه رو هم یه ساعت خیس کردم ولی بعدش  به‌سختی برش می‌خورد و لیچ انداخت. راهی داره که این‌جوری نشه؟  و وقتی که، بعد از پخت،  گرانولا رو برش دادم، توی جو پرک‌ها به سفیدی می‌زنه. همین‌جوری باید باشه یا چون کم تُست کردم، این‌جوری شده؟  پیشاپیش و مثل همیشه از سعه‌ی صدر، رسپی‌های دقیق و وقتی که می‌ذارین و آموزش‌های خوبتون، بی‌نهایت ممنونم و بهترین‌ها رو براتون از خدای بزرگ خواهانم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 مرداد 1401، 14:06

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که به دستورهای سلامت علاقه مندید و تست می کنید.
1. برای تست کردن فرمولی وجود نداره می تونید با هم یا جدا جدا در فر یا روی گاز یعنی هر جور که دوست دارید تُست کنید.
2. برگه به جنسش ربط داره و تقصیر شما نیست. اگر لطیف نباشه هیچ کاریش نمی شه کرد از قیصی استفاده کنید.
3. سفید بودنِ داخل جو مشکلی ایجاد نمی کنه.
نوش جان و ممنون از عکس

homa
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 06:52

باسلام به استادعزیزم دستورفوق العاده مفیدوپراستفاده ای هست من باشیره انگوردرست کردم واینکه اگربخواهیم تردتربشه چه کنیم واینکه من جوپرک تست شده راکمی بابلندرخردکردم همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 شهریور 1400، 17:41

سلام هما جان،
مثل همیشه عالی و بی نقص برای تُرد تر شدن زمان پخت رو 5 دقیقه و زمان خشک کردن در فر خاموش رو هم 5 دقیقه افزایش بدید.

نظرات
فاطمه ت
چهارشنبه، 30 خرداد 1403، 21:07

سلام خانم وحید
به جای کرنبری ،کشمش پلویی ،کشمش سبز یا مویز میشه ریخت؟آیا سبوس قابل حذف کردن هست؟ هر دو نوع شیره یعنی : شیره انگور قرمز رنگ و شیره سفید(ملایر)هم میشه جایگزین کرد؟
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 31 خرداد 1403، 08:23

سلام عزیزم،
جواب همه بله ست.

parijoon
يکشنبه، 16 مهر 1402، 17:54

سلام استاد گرامی در این دستور میشه گردو استفاده کرد؟ باید جایگزین چی بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 مهر 1402، 07:09

سلام عزیزم،
به جای آلبالو خشکه، بادام و مغز آفتابگردان هر آجیلی دوست دارید می تونید بریزید.

نیکان مقدم
شنبه، 05 شهریور 1401، 05:47

خانوم وحید عزیزم، سلام و وقتتون به خیر. من این دستور رو یه بار با نصف مواد درست کردم و خیلی خوشمزه بود و مرسی ازتون.  من قالب مربع ۲۰ در ۲۰ دارم و از قالب شما کمی کوچیکتره.   می‌تونم با همین اندازه‌هایی که شما فرمودید، این گرانولا رو در این قالب درست کنم؟ خیلی‌خیلی از راهنمایی‌تون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 شهریور 1401، 15:05

سلام عزیز دلم؛
نوش جونتون بله می شه در قالب کوچیک تر

نیکان مقدم
يکشنبه، 23 مرداد 1401، 16:20

خانوم وحید عزیزم، با سلام و سپاس فراوان، به این دستور می‌شه شکلات چیپسی و یا شکلات تخته‌ای تلخ اضافه کرد یا اینکه باید جایگزین یکی از مواد بشه؟ یه دنیا ازتون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 مرداد 1401، 08:23

سلام عزیزم،
نیازی به جایگزینی نیست می تونید اضافه کنید.

نیکان مقدم
جمعه، 26 شهریور 1400، 15:39

سلام خانوم وحید عزیزم. خیلی ممنون از این رسپی مغذی و سالم.  ممکنه راهنمایی بفرمایید که سبوس گندم چه مارکی خوبه و اینکه می‌تونم کره‌ی بادوم رو توی مونیلکس هم درست کنم؟   خیلی‌خیلی از راهنمایی و وقتی که می‌ذارین، ازتون تشکر می‌کنم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 شهریور 1400، 06:28

سلام عزیزم،
کره بادوم زمینی در مونیلکس عالی می شه حتما درست کنید. سبوس مارک خاصی من استفاده نمی کنم تنها نکته اینه که بسته بندی باشه هر مارکی عطاری محلمون میاره میخرم.

کوروش کبیر
چهارشنبه، 24 شهریور 1400، 10:10

سلام سپاس فراوان بابت دستور عالیتون
کره سایر مغزها هم بهمین صورت تهیه میشه؟
اگه داغ نباشه کره درست نمیشه؟ من با ریختن مواد داغ داخل غذاساز مشکل دارم.نکنه مواد سمی تولید بشه با توجه به جنس کاسه که پلاستیکیه(پلیمری)

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 شهریور 1400، 15:50

کره همه مغزها با همین روشه، اگر قدرت دستگاه خوبه نیازی به داغ بودن مغزها نیست

شهرزاد.م
سه شنبه، 16 شهریور 1400، 15:42

سلام بهاره خانم عزیز
ممنون از دستور مغذی و مفیدتون.
اگه از مغز آفتابگردان نمکی استفاده کنیم،. مزه اش خیلی بد میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 شهریور 1400، 16:34

طعمش بد نمی شه عزیزم ولی تمام هدف از این دسر، تهیه شیرینی سلامته نمک نداشته باشه بهتره.

شهرزاد.م
سه شنبه، 16 شهریور 1400، 17:05

ممنون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی شکلاتی
بستنی چوبی با روکش شکلاتی
دسر
موس توت فرنگی
موس میوه ای
دسر
چیزکیک باقلوا
Baklava Cheesecake
دسر
کرم ملون
کرم طالبی
دسر
شکلات دو لایه میوه ای
Fruit and vanilla chocolate ganache
دسر