کیک شیفون شکلاتی

بهاره وحید

کیک شیفون شکلاتی

با سس شکلاتی براق
پنجشنبه، 22 بهمن 1394، 14:12   مشاهده: 4,430

دستورات شکلاتی توی سایت های خوب و معتبر فراوونه و اگر شکلات و پودر کاکائوی مرغوب استفاده کنید، حتما خوش طعم و خوشمزه می شه. مشکل اینجاست که بیشتر این کیک ها بافتی فشرده و خیس دارن که اصلا و ابدا به ذائقه ی ایرانی جور در نمیاد. تا کیکی بافت اسفتجی نداشته باشه براشون کیک نمی شه. من برای خودمون از همون کیک شکلاتی های فشرده می پزم ولی برای مهمونی ها و مراسم از این دستور استفاده می کنم. این دستور بسیار ساده است و بافتی کاملا اسفنجی داره. من برای رویه، سس شکلات براق انتخاب کردم ولی این کیک با خامه و گاناش هم عالی می شه و راحت می تونید با کرم مورد علاقتون کاور و تزئینش کنید.
حتما قبل از پخت این کیک نکات مربوط به کیک شیفون رو توی این پست بخونید. اگر هم دوست دارید تاریخچه ی این کیک توی این پست نوشته شده.


منبع:
http://www.joyofbaking.com/ChocolateHeartCake.html


مواد لازم:

سفیده ی تخم مرغ: 4 عدد
زرده ی تخم مرغ: سه عدد
شکر: یک دوم پیمانه + یک هشتم پیمانه (برای زدن سفیده)
آرد: دو سوم پیمانه
پودر کاکائو: یک سوم پیمانه
بیکینگ پودر: یک و یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
روغن مایع: یک دوم پیمانه
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
کرم تارتار: یک چهارم قاشق چایخوری
آب: یک سوم پیمانه


اگراین مواد رو توی قالب گرد 23 سانت بریزید، کیکی با ارتفاع سه سانت و اگر توی قالب گرد 20 سانت بریزید کیکی با ارتفاع 6 سانت بهتون می ده. اگر کیک رو قراره تزئین کنید، بهتره مواد رو دو برابر کنید و بین دو قالب 23 سانت تقسیم کنید و و بعد روی هم قرار بدید.قالب مورد نظرتون رو با آب داغ و صابون بشورید که مطمئن شید هیچ چربی نداره. خوب خشک کنید و کفِش کاغذ روغنی بندازید. دیواره ها رو چرب نکنید.مواد لازم رو حاضر کنید و روی میز کار بچینید.
پاکت یا ظرف آرد رو هم بزنید، با قاشق پیمانه رو پر کنید و سرش رو صاف کنید. توی کیک هایی که بافت اسفنجی دارن الک کردن آرد خیلی موثره پس حتما آرد رو دو دور الک کنید.
تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشن. برای راحتی کار وقتی تخم مرغ هنوز سرده، زرده و سفیده رو جدا کنید و بعد بذارید به دمای محیط برسن.
توی این دستور هر نوع روغن مایع بدون طعم و بو رو می تونید استفاده کنید.

 

فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد معادل 350 درجه ی فارنهایت معادل درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه.

اول از همه کاسه ی مواد خشک رو آماده کنید. آرد الک شده رو توی یک کاسه بریزید. پودر کاکائو رو روش الک کنید.بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو هم به مواد اضافه کنید.مواد خشک رو روی آرد الک کنید. بعد با ویسک خوب همه ی مواد رو مخلوط کنید. پودر کاکائو سبکه و با ویسک کردن توی هوا پخش می شه، بهتره که کاسه ی دیواره بلند برای این کار انتخاب کنید.کاسه ی مواد خشک رو بذارید کنار. توی کیک شیفون شکلاتی می تونید به جای آب، به همون میزان مخلوط آب و نسکافه یا قهوه ی دم شده بریزید. علت این کار اینه که قهوه طعم کاکائو رو تشدید می کنه. من توی یک سوم پیمانه آب جوش یک قاشق چایخوری نسکافه ریختم و بعد گذاشتم به دمای محیط برسه.زرده و سفیده ی تخم مرغ رو از هم جدا کنید و به دمای محیط برسونید. مواظب باشید از زرده توی سفیده نره.شکر و زرده رو توی یک کاسه بریزید. اگر کیک رو برای بچه ها درست می کنید به جای یک دوم پیمانه شکر، سه چهارم پیمانه بریزید.با دور تند همزن خوب بزنید تا رنگش روشن و بافتش غلیظ شه.روغن مایع رو روی آب (یا قهوه ی دم شده) بریزید و هم بزنید.به مواد اضافه کنید و با دور کند همزن بزنید تا مواد یکدست شه.بعد از اضافه کردن مایعات مواد به شکل رقیق و روون درمیاد.کاسه ی مواد تر رو بذارید کنار. کاسه و پره های همزن رو با آب جوش و صابون بشورید و کاملا خشک کنید. سفیده ها رو توی کاسه بریزید و کرم تارتار رو بهش اضافه کنید.یک دقیقه با دور متوسط بزنید تا کرم تارتار توی سفیده حل شه و سفیده به شکل کف کرده در بیاد.سه دقیقه با تند ترین دور همزن بزنید تا سفیده به استیف پیک برسه و مواد حجیم شه.یک هشتم پیمانه شکر رو به سفیده اضافه کنید.سه دقیقه ی دیگه با تندترین سرعت همزن بزنید تا به استیف پیک برسه. وقتی پره های همزن رو از تو سفیده بلند کنید، باید حالت سیخ سیخ به سمت بالا بمونه و اگر کاسه رو برگردونید مواد از توش نریزه.از اینجا به بعد با سرعت کار کنید مواد خشک رو در دو مرحله به مواد تر اضافه کنید.بعد از هر بار اضافه کردن مواد، با کمترین دور همزن بزنید، فقط و فقط تا جایی که مواد یکدست شه.یک مقداری از سفیده ی زده شده رو به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن بزنید تا مواد لطیف شه. حالا همزن رو بذارید کنار.بقیه ی سفیده رو در چند مرحله توی مواد فولد کنید.وقتی مواد یکدست شد، مایه ی کیک رو توی قالب آماده شده بریزید. مایه ی کیک های اسفنجی رو باید با فاصله ی کم و در وسط قالب بریزید. اگر خوب پخش نشد با لیسک روی مواد رو صاف کنید. قالب رو دو بار به سطح کابینت ضربه بزنید و بعد توی فر بذارید.کیک رو به مدت 35 تا 40 دقیقه توی فر قرار بدید. نیم ساعت اول به هیییییچ وجه در فر رو باز نکنید. بعد از نیم ساعت، کیک رو چک کنید. برای چک کردن وقتی خلال دندون رو وسط کیک فرو کنید، باید تمیز در بیاد و وقتی انگشتتون رو روی سطح کیک فشار دادید باید فرم اسفنجی داشته باشه و جای انگشتتون نمونه. اگر مواد کیک رو دو برابر می کنید، بهتره بین دو قالب تقسیم کنید. ولی اگر دو برابر مواد رو توی یک قالب ریختید مدت زمان پخت رو بیشتر کنید.
وقتی کیک پخت، قالب رو بصورت وارونه روی توری خنک کننده قرار بدید. به کف قالب دست بزنید هر وقت کاملا خنک شد قالب رو برگردونید، دور کیک رو با چاقو از دیواره های قالب جدا کنید و کیک رو دربیارید.کیک رو می تونید به همین صورت یا با کرم مورد علاقتون سرو کنید.

سس شکلاتی برق

منبع: http://videoculinary.com/recipes/main-courses/214-chocolate-mirror-glaze

مواد لازم:

شکلات تلخ: 50 گرم
پودر کاکائو: 80 گرم
خامه صبحانه: یک سوم پیمانه
آب: یک دوم پیمانه
شکر: یک دوم پیمانه
ژلاتین: یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین یا هشت گرم ورق ژلاتین

مواد لازم رو اندازه گیری کنید و روی میز کار بذارید. میزان شکر رو بسته به ذائقتون می تونید بیشتر کنید با این مقدار سس شکلاتی کمی تلخ می شه. شکر رو تا یک پیمانه می تونید افزایش بدید. پودر کاکائو رو حتما الک کنید.
از اونجائیکه کل طعم این سس به پودر کاکائو و شکلاته سعی کنید از بهترین جنس استفاده کنید و تازه باشن.
چون خامه رو قراره روی حرارت مستقیم بذاریم از خامه ی قنادی شیرین شده نمی شه استفاده کرد و باید حتما خامه ی صبحانه ( پاکتی صورتی) باشه.یک سوم پیمانه آب سرد رو توی یه کاسه بریزید و یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین رو روش بپاشید و پنج دقیقه صبر کنید تا بشکفه.بعد از پنج دقیقه وقتی پفی شد روی بخار آب بذارید تا یکدست و شفاف شه.شکر و پودر کاکائوی الک شده رو توی شیرجوش بریزید.خامه و آب رو هم بهش اضافه کنید.یه کوچولو با ویسک هم بزنید،روی حرارت کم بذارید و یکسره هم برنید.انقدر هم بزنید تا به جوش بیاد. وقتی یه قُل زد از روی حرارت بردارید. شکلات رو تا جای ممکن خُرد کنید. و توش بریزید و حسابی هم بزنید تا توی مواد آب شه و مواد یکدست شه.  سس شکلاتی رو حتما از صافی رد کنید.بعد ژلاتین آب شده رو بهش اضافه کنید و هم بزنید.سس شما آماده است. اگر می خواید سس شل باشه و از کیک بریزه بذارید به دمای محیط برسه و استفاده کنید.ولی اگه می خواد یه مقداری سفت تر باشه و بتونید حالت دالبر روی دیواره های کیک ایجاد کنید، بذارید توی یخچال سس خودش رو بگیره و بعد دوباره روی بخار آب اون رو مایع کنید و استفاده کنید.در هر دو صورت اول یک توری خنک کننده روی سینی قرار بدید.کیک رو روی توری بذارید و سس رو روش بریزید.چند دقیقه اجازه بدید سس چکه کنه. حالا کیک رو پنج دقیقه توی یخچال بذارید تا رویه کاملا ببنده . سس های توی سینی رو با لیسک توی کاسه بریزید، کیک رو از یخچال دربیارید و برای بار دوم سس شکلاتی رو روش بریزید.اگر توی مدتی که کیک توی یخچال بود سس شکلاتی زیادی غلیظ شد چند دقیقه روی بخار آب بذارید و هم بزنید تا دوباره روون شه.اگر احساس می کنید کاور خیلی ضخیمه همون لحظه که ریختید با پالت روش رو صاف کنید.می تونید روی دیواره ها حالت اریب ایجاد کنید.سس کاملا براقه و خودتون رو می تونید توش ببینید.روی کیک رو به طور دلخواه تزئین کنید.این هم از بافت توی کیک.اگر می خواید کیک موقع سرو کاملا براق باشه، به فاصله ی کم از زمان سرو سس رو روش بریزید و توی یخچال نذارید.


دستپخت های همراهان سایت
شبنم انواریان
سه شنبه، 28 دی 1395، 23:53

سلام بهاره جون واقعا کیک خوشمزه ای شده ممنون از رسپی عالی تون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 دی 1395، 10:52

شبنم جون مرسی از شما که با حوصله این کیک خوشگل و خوشمزه رو درست کردید! ممنون از عکس عزیزم

سیما
يکشنبه، 28 آذر 1395، 10:29

سلام بهاره جون.من این کیک خوشمزه رو برای تولد مامانم درست کردم.از ارتفاع به چند لایه تقسیم کردم و بین لایه ها رو با  گاناش و گردو و موز  پر کردم.با توضیحات کامل شما واقعا راحت بود و بی دردسر و البته بسیاااار خوشمزه.از بافت بی نظیرش هم که هر چی بگم کم گفتم.به قول معروف توی دهن آب میشد!!! البته اطراف کیک رو نتونستم خیلی صاف و تمیز دربیارم.بار اولم بود که کیک تولد درست میکردم.باید ببخشید.. ! ممنون از این همه سخاوتتون .بابت همه چیز ازتون تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 آذر 1395، 11:08

سلام سیما جان،
عزیزم واقعا از عکس کیکتون لذت بردم و ازتون ممنونم که به اشتراک گذاشتین و ما رو تو شادیتون شریک کردین. از اینکه بار اول تونستید چنین کیکی درست کنید معلومه که دست های هنرمندی دارید و مطمئنم هر روز شاهد پیشرفتتون خواهم بود.

ghazal
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:25
جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:26

واقعا کیک خوشمزه ایه من عاشق کیک شکلاتیم .سس شکلاتی هم واقعا خوشمزه بود .ممنونم بهاره جون حالابااین آموزش میتونیم کیک تولدهم درست کنیم

نظرات
ghazal
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:31

بهترين كيك شكلاتي كه تا به حال خوردم. مرسي بهاره عزيزم براي اين دستور عالي و توضيحات بي نقص و بي نظيرت. مزه كيك و سسش بي نظير بود. ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:36

خواهش می کنم عزیزم! هنرمندی از خودته و مرسی از عکس زیبات

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:37

خواهش می کنم عزیزم! عالی شده دستتون درد نکنه

shima
سه شنبه، 26 مرداد 1395، 23:53

بهاره جان من امروز این کیک رو درست کردم.متاسفانه وقتی گذاشتم توی فر بعد از 20دقیقه از قالب سرازیر شد.اما گذاشتم کاملا بپزه.بافتش عالی بود .سپاس از دستور پخت عالی شما.ارتفاع قالبم حدود5سانته.من چه نوع قالبی بگیرم و چه جنسی؟و ژلاتین رو واسه چی به سس اضافه می کنید؟میشه اضافه نکرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 10:06

سلام شیما جان،
عزیزم ممنون از شما که تجربتون رو در اختیار ما هم گذاشتید. برای کیک های اسفنجی، شیفون یا هر کیکی که قراره حجمش چند برابر بشه بهترین کار اینه که مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید و بعد دو کیک رو روی هم بذارید. چون با این روش هم کیک بهتر و زودتر می پزه و هم کاملا جا داره که پف کنه. بسته به نوع بیکینگ پودر و مهارت شما در زدن سفیده میزان پف کیک متغیره، اگر کیک رو به هر دلیلی بین دو قالب نمی خواید تقسیم کنید باید از قالب های مخصوص کیک شیفون که دیواره های خیلی بلندی دارن استفاده کنید. ولی کاری که من خودم انجام می دم و تو قنادی ها هم دیدم انجام می دن اینه که همین قالب های ساده ی آلومینیومی رو تهیه می کنن و مواد رو فقط و فقط تا نیمه یا کمتر توشون پر می کنن و بعد کیک های پخته شده رو روی هم قرار می دن.
شیما جان سس شکلاتی از نوع براقه و ژلاتین نقش براق کنندگی رو داره با حذف ژلاتین براقی سس از بین می ره و بافتش شُل تر می شه ولی در مزه تاثیری نداره.

shima
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 13:02

سپاس فراون از توضیحتون.من اولین بار بود که کیک شفون درست کردم اعتراف میکنم بکینگ پودر رو بیشتر از مقداری که نوشته بودید ریختم :) اخه چون قبلا که کیک اسفنجی درست میکردم باید بکینگ پودر رو بیشتر از دستور میریختم تا خوب پف کنه.اما در کل فکر کنم باید قالبی با ارتفاع بلند تر بخرم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 23:22

ایشالا دفعه ی بعدی عزیزم عالی می شه

Mojgan
شنبه، 07 فروردين 1395، 13:44

بهاره جون من امروز این کیک و سس روش رو درست کردم واقعا عالی بود، با اینکه اولین بار بود سس رو درست میکردم اما با اموزش خوبتون عالی در اومد، خیلی خیلی سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 فروردين 1395، 20:17

خواهش عزیزم مرسی از شما که با این علاقه دستورها رو دنبال می کنید

Mojgan
جمعه، 23 بهمن 1394، 05:40

بهاره جون ی تشکر ویژه میخوام بکنم واقعا مرسی که اینهمه مسوولانه ، بدون چشمداشت ، دقیق و قابل دسترسی بهمون آموزش میدید و با همه سر شلوغی که مطمئنم دارید ب تک تک سوالات خیلی سریع جواب میدی
امیدوارم شاهد پیروزیهای روزافزونت باشیم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 بهمن 1394، 10:40

ممنونم عزیزم همچنین برای شما

Mojgan
جمعه، 23 بهمن 1394، 05:27

بهاره جون مرسی برای آموزش این کیک فوق‌العاده زیبا. ...
عزیزم با توجه ب داشتن ژلاتین میشه این کیک رو تو فصل گرم  مثلا واسه تولد پخت؟ فکر کنم ژلاتین نذاره ک شکلاتش زود اب شه...

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 بهمن 1394، 10:39

دقیقا این کیک برای فصل گرم و برای مهمونی های شلوغ خیلی مناسبه

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
آنجل فودکیک
کیک
کاپ کیک وانیلی با فراستینگ شکلاتی
با تزئین بادکنک ژلاتینی
کیک
کیک شکلاتی سریع
با کرم پنیر خامه ای شکلاتی
کیک
کیک باقلوا
کیک
کیک خرما و سیب با سس کارامل
Apple Date Cake with Caramel Glaze
کیک