کیک شیفون شکلاتی

بهاره وحید

کیک شیفون شکلاتی

با سس شکلاتی براق
پنجشنبه، 22 بهمن 1394، 14:12   مشاهده: 16,704

کیک های شکلاتی تنوع بسیار بالایی دارن و هر کدوم برای کار خاصی مناسبن، بیشتر دستورهای شکلاتی مثل کیک شکلاتی سریع فشرده و مرطوبن که خیلی مناسب تزئینات سنگین و چند طبقه نیستن. اگر می خواید کیک رو تزئین کنید و دنبال بافت اسفنجی هستید، مجبورید از دستور کیک های شکلاتی شیفون و اسفنجی استفاده کنید. به عنوان رویه در این پست، سس شکلاتی براق آموزش داده شده ولی بدونید که این کیک جزو کیک های اسفنجیه و با کرم های متنوعی مثل خامه، گاناش و .... هم عالی می شه. حتما قبل از پخت این کیک نکات مربوط به کیک شیفون رو توی این پست بخونید. اگر هم دوست دارید تاریخچه این کیک توی این پست نوشته شده. 

منبع:
http://www.joyofbaking.com/ChocolateHeartCake.html

مواد لازم:
سفیده تخم مرغ: چهار عدد 
زرده تخم مرغ: سه عدد
شکر: یک دوم پیمانه + یک هشتم پیمانه (برای زدن سفیده)
آرد: دو سوم پیمانه
پودر کاکائو: یک سوم پیمانه
بیکینگ پودر: یک و یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
روغن مایع: یک دوم پیمانه
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
کرم تارتار: یک چهارم قاشق چایخوری
آب: یک سوم پیمانه

برای این کیک می تونید از قالب 20 یا 23 سانت استفاده کنید. اگراین مواد رو در قالب گرد 23 سانت بریزید، کیکی با ارتفاع سه سانت و اگر در قالب گرد 20 سانت بریزید کیکی با ارتفاع 5 سانت خواهید داشته. اگر لا به لای کیک می خواید فیلینگ (کِرم) بزنید، بهتره مواد رو دو برابر کنید و بین دو قالب 23 سانت تقسیم کنید و و بعد روی هم قرار بدید.قالب مورد نظرتون رو با آب داغ و صابون بشورید، خوب خشک کنید و کفِش کاغذ روغنی بندازید. دیواره ها رو چرب نکنید.مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد رو حتما سه بار الک کنید. تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشن. برای اینکه سفیده تخم مرغ خوب زده شه و تا حد ماکسیم پف کنه، هیییچ گونه چربی نباید باهاش قاطی شه. از اونجائیکه زرده نوعی چربی محسوب می شه، باید موقع جدا کردن سفیده و زرده مواظب باشید زرده وارد سفیده نشه. بهتره که زرده و سفیده رو به محض در آوردنِ تخم مرغ از یخچال، همون موقع که سرده از هم جدا کنید. برای این دستور هر نوع روغن مایع بدون طعم و بو (کانولا، روغن ذرت، آفتابگردان...) قابل استفادست. 

 

فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
اول از همه کاسه مواد خشک رو آماده کنید. آرد الک شده رو در کاسه تمیزی بریزید. پودر کاکائو، بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو هم روی آرد الک کنید. مواد خشک رو با ویسک خوب مخلوط کنید. پودر کاکائو سبکه و با ویسک کردن توی هوا پخش می شه، پس بهتره که کاسه دیواره بلند برای این کار انتخاب کنید. کاسه مواد خشک رو بذارید کنار. شکر و زرده رو در کاسه بریزید. اگر کیک رو برای بچه ها درست می کنید به جای یک دوم پیمانه شکر، سه چهارم پیمانه استفاده کنید.مواد رو با دور تند همزن خوب بزنید تا رنگش روشن و بافتش غلیظ شه.روغن مایع رو روی آب (یا قهوه ی دم شده) بریزید و هم بزنید. در کیک شیفون شکلاتی می تونید به جای آب، به همون میزان، مخلوط آب و نسکافه یا قهوه دم شده بریزید. علت این کار اینه که قهوه طعم کاکائو رو تشدید می کنه. من به جای آب، در یک سوم پیمانه آب جوش، یک قاشق چایخوری نسکافه ریختم و بعد گذاشتم به دمای محیط برسه و با روغن مخلوط کردم. 
به مواد اضافه کنید و با دور متوسط همزن بزنید تا مواد یکدست شه.بعد از اضافه کردن مایعات، مواد به شکل رقیق و روون درمیاد.کاسه مواد تَر رو کنار بذارید و سفیده ها رو آماده کنید. برای آشنایی با نحوه صحیح زدن سفیده ها به این پست مراجعه کنید.  کاسه و پره های همزن رو با آب جوش و مایع ظرفشویی بشورید و کاملا خشک کنید.  سفیده ها رو در کاسه بریزید، کرم تارتار رو اضافه کنید. یک دقیقه با دور متوسط همرن برقی بزنید تا فرم کف کرده پیدا کنه، هدف از این مرحله باز شدن بافت سفیده هاست. بعد از اینکه سفیده شکل کفی گرفت، مواد رو دو دقیقه با تندترین دور همزن بزنید تا حجیم شه و بعد شکر رو به سفیده ها اضافه کنید و یک دقیقه دیگه بزنید تا شکر با سفیده مخلوط شه.حالا سفیده ها رو به مدت سه دقیقه با سرعت بالای همزن برقی بزنید، زمان زدن سفیده با توجه به قدرت همزن ها متفاوته و می تونه کمتر یا بیشتر شه، پس معیار شکل سفیده هاست. در پایان این مدت ظاهر سفیده های زده شده باید مثل برف شه، جای پره های همزن روش بیوفته، اگر ظرف رو برگردونید سفیده نریزه و وقتی پره های همزن رو از داخل سفیده زده شده بلند می کنید، سفیده های روی پره های همزن حالت برجسته گرفته باشه. از اینجا به بعد با سرعت کار کنید. مواد خشک رو در دو مرحله به مواد تر اضافه کنید.بعد از هر بار اضافه کردن مواد، با کمترین دور همزن بزنید، فقط و فقط تا جایی که مواد یکدست شه.یک مقداری از سفیده زده شده رو به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن بزنید تا مواد غلظتش کم شه. حالا همزن رو کنار بذارید.بقیه سفیده رو در چند مرحله در مواد فولد کنید.وقتی مواد یکدست شد، مایه کیک رو در قالب آماده شده بریزید. مایه کیک های اسفنجی رو باید با فاصله ی کم و در وسط قالب بریزید. اگر خوب پخش نشد، با لیسک روی مواد رو صاف کنید. قالب رو دو بار به سطح کابینت ضربه بزنید و بعد در فر بذارید.کیک رو به مدت 35 تا 40 دقیقه در فر قرار بدید. نیم ساعت اول به هیییییچ وجه در فر رو باز نکنید. بعد از نیم ساعت، کیک رو چک کنید. برای چک کردن، وقتی خلال دندون رو وسط کیک فرو کنید، باید تمیز در بیاد و وقتی انگشتتون رو روی سطح کیک فشار دادید باید فرم اسفنجی داشته باشه و جای انگشتتون نمونه. اگر مواد کیک رو دو برابر می کنید، بهتره بین دو قالب تقسیم کنید. ولی اگر دو برابر مواد رو در یک قالب ریختید مدت زمان پخت رو بیشتر کنید.
وقتی کیک پخت، قالب رو بصورت وارونه روی توری خنک کننده قرار بدید. به کف قالب دست بزنید هر وقت کاملا خنک شد قالب رو برگردونید، دور کیک رو با چاقو از دیواره های قالب جدا کنید و کیک رو دربیارید.کیک رو می تونید به همین صورت یا با کرم مورد علاقتون سرو کنید.

سس شکلاتی برق

منبع: http://videoculinary.com/recipes/main-courses/214-chocolate-mirror-glaze

مواد لازم:
شکلات تلخ: 50 گرم
پودر کاکائو: 80 گرم
خامه صبحانه: یک سوم پیمانه
آب: یک دوم پیمانه (برای سس) + یک سوم پیمانه (برای ژلاتین)
شکر: یک دوم پیمانه
ژلاتین: یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین یا هشت گرم ورق ژلاتین

مواد لازم رو اندازه گیری کنید و روی میز کار بذارید. با این مقدار شکر سس شکلاتی کمی تلخ می شه، میزان شکر رو بسته به ذائقتون می تونید تا یک پیمانه افزایش بدید.  پودر کاکائو رو حتما الک کنید. از اونجائیکه کل طعم این سس به پودر کاکائو و شکلاته سعی کنید از بهترین جنس استفاده کنید و تازه باشن. برای این سس خامه صبحانه ( پاکتی صورتی)  باید استفاده شه و چون خامه روی حرارت مستقیم قرار می گیره از خامه قنادی شیرین شده نمی شه استفاده کرد.یک سوم پیمانه آب سرد رو در کاسه بریزید و یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین روش بپاشید، پنج دقیقه صبر کنید تا بشکفه.بعد از پنج دقیقه وقتی پفی شد، روی بخار آب بذارید تا یکدست و شفاف شه و بعد کاسه حاوی ژلاتین رو کنار بذارید تا به دمای محیط برسه. شکلات رو تا جای ممکن خُرد کنید و کنار بذارید.شکر و پودر کاکائوی الک شده رو در شیرجوش بریزید.خامه و آب رو هم بهش اضافه کنید.مواد رو با ویسک مخلوط کنید. این کار باعث می شه روی حرارت پودر کاکائو گلوله نشه.روی حرارت کم بذارید و یکسره هم بزنید.وقتی به جوش اومد و اولین قُل رو زد، شیرجوش رو از روی حرارت بردارید. شکلات خرد شده رو توش بریزید و حسابی هم بزنید تا شکلات آب و مواد یکدست شه. سس شکلاتی رو از صافی رد کنید.  ژلاتین آب شده رو بهش اضافه کنید و هم بزنید.اگر می خواید سس شل باشه و از کیک بریزه بذارید به دمای محیط برسه و استفاده کنید.ولی اگه می خواد یه مقداری سفت تر باشه و حالت دالبر و چکه کرده (دریپ) روی دیواره های کیک ایجاد کنه، سس رو در یخچال بذارید تا خودش رو بگیره، بعد دوباره روی بخار آب اون رو مایع و استفاده کنید.در هر دو صورت برای ریختن سس روی کیک، یک توری خنک کننده روی سینی قرار بدید.کیک رو روی توری بذارید و سس رو روش بریزید.چند دقیقه اجازه بدید سس چکه کنه. حالا کیک رو پنج دقیقه در یخچال بذارید تا رویه کاملا ببنده. سس های توی سینی رو با لیسک در کاسه بریزید، کیک رو از یخچال دربیارید و برای بار دوم سس شکلاتی رو روش بریزید.اگر در مدتی که کیک در یخچال بود، سس شکلاتی زیادی غلیظ شد، چند دقیقه روی بخار آب بذارید و هم بزنید تا دوباره روون شه. اگر می خواید کاور نازک باشه، بعد از ریختن سس، با پالت روش رو صاف کنید. سس کاملا براقه و خودتون رو می تونید توش ببینید.روی کیک رو به طور دلخواه تزئین کنید.این هم از بافت توی کیک.اگر می خواید کیک موقع سرو کاملا براق باشه، به فاصله کم از زمان سرو سس رو روش بریزید و در یخچال نذارید.


دستپخت های همراهان سایت
ملیکا
شنبه، 14 مهر 1397، 21:05

سلام بهاره جونم بازم یه کیک دیگه با رسپی بی‌نظیر شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 مهر 1397، 21:55

به به بازم یه شاهکار دیگه از شما عجب دریپ کیک تمیز و شیکی درست کردید واقعا آفرین و ممنون از عکس

ملیکا
سه شنبه، 03 مهر 1397، 22:43

سلام بهاره جونم! دوباره با رسپی شیفون شکلاتی شما کیک پختم و سرسری تزیینش کردم! طعم تلفیقی شکلات تلخ و اسانس پرتقال، بی‌نظیرش کرده! بازم ممنونم یه دنیا!!!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 مهر 1397، 23:57

آخ جون این چقدر خوشگل شده ملیکا جون کارتون خیلی خیلی عالیه عزیزم موفق باشید و ممنون از عکس!

gibil
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 19:49

درود شف عزیزم...
بسیار خوش طعم و عالی با یک سس فوق العادههه...
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 21:00

چقدر دیزاین شیکی شده عالیه واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

ملیکا
شنبه، 13 مرداد 1397، 15:20

سلام عزیزدلم خوب هستین؟؟؟
بهاره جان کیک تولد مامانم با رسپی شیفون شکلاتی شما.
طعمش بی‌نظیر بودش ممنونم!

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 مرداد 1397، 18:14

ملیکا جون تزئینتون خیلی خیلی قشنگه واقعا کیییف کردم. نوش جونتون باشه، تولد مامان گلتون هم مبارک و مرسی از عکس

ركسانا
پنجشنبه، 28 تیر 1397، 19:26

سلام بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 تیر 1397، 21:57

سلام رکسانا جون،
به به واقعا عالیه هم خود کیک هم سس روش، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

AZIN DA
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 09:41

اینم کیک شیفون من با دستور سس براق خودم البته، چون سس براق من یه کوچولو راحتتره دستورش ممنون عاشق این کیک شدم کیکهای شیفون خیلی خوشمزه هستن

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 10:29

به به این عالی شده هم سس براقش عالیه هم خود کیک، نوش جانتون و ممنون از عکس

AZIN DA
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 11:15

منم ممنون از شما این کیک رو برا تولد برادرم درست کردم تو فروردین از اون روز نرسیدم عکس بذارم و تشکر کنم اون گل وسطشم نور فلش خورده برق افتاده وسطش

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 30 خرداد 1397، 21:00

خیلی عالی شده تولد برادرتون هم مبارک باشه عزیزم

آذرچهر
شنبه، 15 ارديبهشت 1397، 13:19

هر چقدر تشکر کنم کمه واقعا ممنون بابت توضیحات کامل و جامعتون من کیک زیاد پختم اما کیک شیفون شکلاتی که با دستور شما پختم فوق العاده شده بافت عالی طعم عالی هیجان زده شده بودم وقتی کیک برش دادم
ولی یه چیزی 1 ساعت و 40 دقیقه طول کشید که بپزه دلیلش و نمیدونم ولی دور کیک هم عالی بود اصلا کراست نشده بود البته پارچه خیس دور قالب گرفته بودم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 ارديبهشت 1397، 15:00

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که کیک مورد پسندتون بوده و طعمش رو دوست داشتید، از ذوق و سلیقتون واقعا لذت بردم و ممنون از عکس. اینکه مدت زمان پخت انقدر طولانی شده یعنی فرتون مشکل داره. چه فر گازی دارید، چه برقی دماسنج فر تهیه کنید و اگر فر گازی دارید درجه رو اشتباه گذاشتید، حتما دفترچه راهنما رو چک کنید.

Reyhane
دوشنبه، 10 ارديبهشت 1397، 16:44
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 ارديبهشت 1397، 19:59

به به چقدر عالی شده ریحانه جان ممنون از عکس

Reyhane
سه شنبه، 11 ارديبهشت 1397، 00:45

استاد بزرگوارم همه لحظحهاي شیرین زندگیم. تقدیم شما استاد میشه بفرمائید اگه بخاييم سس براق بی رنگ یا رنگی بجز کاکائو داشته باشیم باید چکار کنيم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 ارديبهشت 1397، 10:09

ممنون ریحانه جان،
نظر لطفتونه شرمنده کردید، عزیزم دستور سس براق با فیلم در کانال آقای عمرانی موجوده
https://t.me/omranicake
سس براق جستجو کنید.
موفق باشید

Feri
پنجشنبه، 26 بهمن 1396، 12:06

سلام و خسته نباشین . اینم از. کیک بنده با دستور جنابعالی به مناسبت ولنتاین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 26 بهمن 1396، 12:14

واقعا لذت بردم آفرین به اینهمه سلیقه خیلی از عکس ممنونم

homa
سه شنبه، 07 آذر 1396، 18:56

سلام استادوهزارتاسلام یعنی من هرچی بخوام تشکرکنم بابت این رسپی کامل جامع واضح که حتی من مبتدی برای اولین بارانگیزه وجرات پیداکردم این کیک عالی بااین سس ایینه ای شگف انگیزرودرست کنم بااموزش ازراه دورودرست ازاب درادیعنی استاداین اموزش معرکس حرف نداره هموارازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 آذر 1396، 19:51

وای عجب سسی هم شده برق آینه ای بودنش از تو عکس هم پیداست آفرین به شما واقعا عالیه عزیزم موفق باشید! ممنون از خودتون و زحمات و پشتکارتون

sanaz.k
سه شنبه، 07 آذر 1396، 01:26

خیلی ممنونم بهاره عزیز
دستوراتتون عالییییی هستش

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 آذر 1396، 01:50

وای به به خیلی ممنون از شما ساناز جان، چه کیک با سلیقه و خوبی درست کردید.
ممنون از عکس
موفق باشید

تبسم
جمعه، 05 آبان 1396، 01:07

سلام خانوم وحيد نازنين
ممنون كه دانشتون رو دراختيار ما ميذارين
من اين كيك رو درست كردم همه مراحل رو هم درست انجام دادم حتي فولد كردن سفيده ومواد ديگه
توي ماكروفر درست ميكنم كيك هارو تو دماي ١٨٠درجه گذاشتم با زمان ٣٥تو دقايق ٢٠بود كه دي م كيك خيلي پف كرده وتا سرقالب اومده (قالب تفلون كمربندي٢٣سانت)بعد چند دقيقه سرزدم ديدم پف كيكم خوابيده
حالا ميخوام بدونم اشكال كارم كجا بوده
ممكنه ازدماي ماكروفر بوده باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 آبان 1396، 01:20

سلام تبسم جان،
عزیزم مرسی از شما که لطف کردید عکس کار رو ارسال کردید، مایکروویو کانوکشن داره؟ روی تنظیم کانوکشن بوده؟

تبسم
جمعه، 05 آبان 1396، 14:47

مرسي ازپاسخگويي شما
بله رو كانوكشن تنظيم كرده بودم الان عكسشو ميزارم
ي سوال ديگه تو رسپي گفته بودين به جاي يك دوم شكر ميشه سه چهارم شكراضافه كرد وقتي اينكارو كردم شكر تو زرده زياد بود انگار وقتي مايعات اضافه كردم بهتر شد انگار
لازمه شكر رو كمي اسياب كنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 آبان 1396، 00:42

در تمامی دستورهای شیرینی پزی شکر دونه ریز خیلی بهتره، از این به بعد حتما این کار رو بکنید.
شیرینی پزی با مایکروویو به دلیل فضای کوچک تر دستگاه نسبت به فر کمی متفاوته. همیشه درجه رو کمتر تنظیم کنید.
علت دیگه این مشکل معمولا از بیکینگ پودره، اول از همه بیکینگ پودر رو در آب گرم بریزید ببینید حباب می زنه یا نه. بیکینگ پودر سالم باید در آب گرم حباب ایجاد کنه و دوم اینکه از مارک خوب استفاده کنید. بیکینگ پودر غیراستاندارد زیادی فعاله و پف زیادی می کنه ولی پایدار نیست و در همون فر فرو می ره.

Dfaeazj
سه شنبه، 03 مرداد 1396، 14:31

سلام بهاره جون ازت ممنونم خیلی سایت عالیه و اطلاعات خیلی خوبیو تو زمینه شیرینی پزی گذاشتی من طبق این دستور درست کردم فقط به جای کرم تارتار از آبلیمو به همون مقدار ریختم کیکم بافتش خوب بود مزشم خیلی دوست داشتم ولی وسطش رفته بود داخلو و اطرافش فقط پف کرده بود به نظرت مشکل کار چی بوده؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 مرداد 1396، 19:16

سلام عزیزم،
خوشحالم که مزه کیک مطابق میلتون بوده و مرسی از عکس.
این مشکل وقتی پیش میاد که دمای فر کم باشه و ساختار کیک در زمان پخت به طور کامل تشکیل نشه. وقتی دمای فر کم باشه، کیکی که در کنار دیواره هاست، به دلیل اینکه گرمای بیشتری از قالب جذب کرده، ساختارش محکم می شه ولی ساختار  وسط کیک، به میزان کافی حرارت ندیده و به محض در اومدن از فر پفش می خوابه و چروک می خوره. اگر به شیرینی پزی علاقه مندید توصیه می کنم از دماسنج فر استفاده کنید. دماسنج وسیله ساده ای هست که از لوازم قنادی ها می تونید تهیه کنید. دماسنج رو توی فر می ذارید و دمای دقیق رو متوجه می شید. اینجوری پخت کیک و شیرینی مطمئن تر انجام می شه.
ممکن هم هست که مشکل از بیکینگ پودر باشه، حتما از مارک های مطمئن بیکینگ پودر استفاده کنید و قبل از استفاده ذره ای از بیکینگ پودر رو در مقداری آب گرم بریزید، اگر حباب زد یعنی سالمه و بعد استفاده کنید. نکته آخر اینکه کیک های شیفون و اسفنجی رو بصورت وارونه بذارید خنک شه.

Dfaeazj
پنجشنبه، 05 مرداد 1396، 11:40

وای ممنونم خیلی خوشحال شدم که راهنماییم کردین بله من خیلی علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی هستم حتما از توصیه هاتون استفاده میکنم و یه کیک جدید میپزم و براتون عکسشو میفرستم بازم ممنون که جواب کامنتمو دادین :)))))))

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 05 مرداد 1396، 19:16

خواهش می کنم عزیزم،
مرسی از شما موفق باشید

ainaz
سه شنبه، 27 تیر 1396، 09:37

سلام من این مقدارو تو دوتا قالب ریختم ولی احساس میکنم خیلی نازک شدن یکی ازقالبامم برعکس رو توری گذاشتم ولی کیکم سر خورده بود افتاده بود رو توری و شکسته یود :(مشکلی داشته یعنی ؟البیته بافت کیکم خوب بود مثل عکسای شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 تیر 1396، 22:03

سلام عزیزم،
علت نازکی کیک، بزرگی قالبتون بوده این بار توی قالب کوچیک تر درست کنید مشکل حل می شه.
سُر خوردن به جنس قالب مربوط می شه. تکنیک برگردوندن قالب فقط و فقط با قالب آلومینیومی، سیلیکونی یا چدنیِ غیر براق مقدوره اگر قالب تفلونه همونطور عادی بذارید خنک شه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 تیر 1396، 22:03

عزیزم مررررسی از عکس قشنگتون عالیه

آمستریدا
سه شنبه، 20 تیر 1396، 11:52

بهاره جون این هم کیک شکلاتی من که همون شب اول پخت خواهرم و دوستش نصفش رو نوش جان کردند

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 20 تیر 1396، 23:25

به به عزیزم واقعا عالی شده، خوشحالم که مزش رو هم دوست داشتند، نشون که می ده شما عالی و خوشمزه درستش کردید. از عکس هم واقعا ممنونم بسیار لذت بردم

شبنم انواریان
سه شنبه، 28 دی 1395، 23:53

سلام بهاره جون واقعا کیک خوشمزه ای شده ممنون از رسپی عالی تون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 دی 1395، 10:52

شبنم جون مرسی از شما که با حوصله این کیک خوشگل و خوشمزه رو درست کردید! ممنون از عکس عزیزم

سیما
يکشنبه، 28 آذر 1395، 10:29

سلام بهاره جون.من این کیک خوشمزه رو برای تولد مامانم درست کردم.از ارتفاع به چند لایه تقسیم کردم و بین لایه ها رو با  گاناش و گردو و موز  پر کردم.با توضیحات کامل شما واقعا راحت بود و بی دردسر و البته بسیاااار خوشمزه.از بافت بی نظیرش هم که هر چی بگم کم گفتم.به قول معروف توی دهن آب میشد!!! البته اطراف کیک رو نتونستم خیلی صاف و تمیز دربیارم.بار اولم بود که کیک تولد درست میکردم.باید ببخشید.. ! ممنون از این همه سخاوتتون .بابت همه چیز ازتون تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 آذر 1395، 11:08

سلام سیما جان،
عزیزم واقعا از عکس کیکتون لذت بردم و ازتون ممنونم که به اشتراک گذاشتین و ما رو تو شادیتون شریک کردین. از اینکه بار اول تونستید چنین کیکی درست کنید معلومه که دست های هنرمندی دارید و مطمئنم هر روز شاهد پیشرفتتون خواهم بود.

ghazal
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:25
جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:26

واقعا کیک خوشمزه ایه من عاشق کیک شکلاتیم .سس شکلاتی هم واقعا خوشمزه بود .ممنونم بهاره جون حالابااین آموزش میتونیم کیک تولدهم درست کنیم

نظرات
حکیمه
سه شنبه، 13 شهریور 1397، 02:24

سلام بهاره جون من این کیکو درست کردم البته وانیلیشو  عالی شد فقط دور کیکم برشته نشد و موقع خامه کشی خورد میشد علتش چیه و اینکه میتونم با فوندانت کار کنم روش؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 شهریور 1397، 11:15

سلام عزیزم،
تمامی دستورهای کیک شیفون و اسفنجی قابلیت کاور فوندانت رو دارند. اگر کیک شیفون وانیلی مد نظرتونه دستورش در سایت موجوده و بهتره از خود دستور وانیلی استفاده کنید چون جایگزینی پودر کاکائو با آرد در دستورهای سنتی بسیار متداوله مشکلی هم ایجاد نمی کنه ولی نسبت های این آموزش مناسب این کار نیست چون آرد فقط دو برابر پودر کاکائوئه و اسیدیته بالایی برای تنظیم مواد در نظر گرفته شده.
برای کیک های گروه اسفنجی و شیفون حتما از دماسنج فر استفاده کنید تا مواد دقیق و یکدست بپزه احتمالا کیک باید زمان بیشتری در فر می مونده. برای اینکه کیک خوب برش بخوره کیک رو بعد از خنک شدن کاملا با سلفون بپیچید و در یخچال استراحت بدید.

حکیمه
سه شنبه، 13 شهریور 1397، 21:33

پس بهاره جون دقیقا بعد پخت فیلینگ نکنیم و روکش نکنیم بزاریم یک روز بمونه؟کیک شیفون وانیلی هم خوشبختانه از رسیپی خودتون استفاده کردم بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 شهریور 1397، 22:37

عزیزم همیشه بین هر مرحله در دکور فاصله بدید.یعنی اول کیک رو درست کنید، اجازه بدید کاملا خنک شه، دورش رو با سلفون کامل بپیچید، در یخچال بذارید یک ساعت حداقل استراحت کنه بعد برش بزنید، بعد از برش فیلینگ رو بزنید دوباره دورش سلفون بپیچید کمی دیگه در یخچال استراحت کنه تا با جذب رطوبت نشست کنه و بعد کاور کنید. اینطوری به تمیزترین شکل کاور میشه.

مرجان.ی.د
يکشنبه، 27 خرداد 1397، 16:24

سلام. من اولین باره که کامنت میگذارم برای سایتتون. کیف می کنم وقتی این سایت را مطالعه می کنم. احسنت خانم وحید. اطلاعات قنادی شما بسیار عالیه و من از گشت و گذار در سایتتون لذت می برم. پاینده باشید عزیزم. خدا قوت . در راهتون موفق باشید .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 خرداد 1397، 21:27

سلام مرجان جون،
خیلی خوشحالم که سایت براتون مفید بوده ممنون از پیغام پر محبتتون
موفق باشید

Mahbooobeh
شنبه، 23 دی 1396، 00:55

سلام عزیزم
بهاره جان میخواستم بپرسم از بین کیک شیفون و اسفنجی کدوم مناسبتره برای روکش با فوندانت
و اینکه میشه خواهش  کنم یه دستور فوندانت مارشمالو بذارید چون واقعا رسپی هاتون حرف نداره و عالی از آب درمیاد
ممنون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 دی 1396، 00:59

کیک اسفنجی برای فیگور دادن مناسب تره، یعنی مثلا بخواید برش بدید و کیک رو به شکل خاصی در بیارید فرض کنید شکل شخصیت کارتونی، ولی اگر قراره کیک گرد یا مربع رو کاور کنید هیچ فرقی نداره و شیفون خوشمزه تره. در مورد ترتیب آموزش های سایت چون من هدفم آموزش مبانی و نکات اولیه و آشنا کردن با مواد اولیه س فوندانت فعلا در لیست آموزش های سایت نیست ولی چند دستور مطمئن می دم خدمتتون

http://sabzotorsh.blogspot.com.br/2014/01/blog-post_31.html

http://www.cheftayebeh.ir/2010/01/blog-post_19.html

https://t.me/elhamsugarartnew (در این کانال آموزش داده شده و گروه رفع اشکال هم داره)

Mahbooobeh
شنبه، 23 دی 1396، 13:25

مرسی عزیز دلم

سپیده قاسم خانی
جمعه، 17 آذر 1396، 16:58

با سلام خدمت بهاره خانم.
چند تا سوال داشتم، از این کیک میشه به عنوان پایه چیز کیک شکلاتی سرد استفاده کرد؟
پودر کاکائو مناسب پخت این کیک چی تهیه کنیم؟
اگر بخواهیم این کیک ساده باشه،پودر کاکائو رو حذف کنیم کافیه؟
با سپاس فراران

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 آذر 1396، 20:26

سلام سپیده جان،
عزیزم استفاده از پایه کیک برای چیزکیک کار خوب و متداولیه به شرطی که کیک به صورت بسیار نازک پخته شه. اگر دوست دارید پایه چیزکیک نرم باشه می تونید از این دستور استفاده کنید، ولی معمولا از دستور براونیز استفاده می شه که مثل کراست بیسکویتی سفت باشه.
از پودر کاکائوهای بسته بندی خارجی که در سوپرمارکت های بزرگ و خوب فروخته می شه مثل هرشیز، کادبری، کروگر، دکتراوتکر می تونید استفاده کنید.
نه عزیزم در مورد کیک های لطیف و اسفنجی به هیچ وجه این کار رو نکنید. پودر کاکائو رطوبت داره و با توجه به اون مواد تنظیم شده و این جایگزینی بافت رو خراب می کنه. از دستور کیک شیفون سایت یا کیک اسفنجی می تونید استفاده کنید.

سپیده قاسم خانی
جمعه، 17 آذر 1396، 21:41

ممنون از پاسخگوییه جامع و کاملتون❤

میترا سادات
چهارشنبه، 24 آبان 1396، 02:26

من خیلی مبتدی هستم، ولی این دستوره عالی بود، دستتون درد نکنه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 آبان 1396، 11:22

خواهش میکنم عزیزم خوشحالم که دوست داشتید

ainaz
جمعه، 23 تیر 1396، 14:45

ببخشيد ميخوام كيك تولد درست كنم به نظرتون اين دستور بهتره يا كيك شكلاتي سريع!؟؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 تیر 1396، 15:30

عزیزم هر دو کیک خوبند فقط تعداد رو در نظر داشته باشید این کیک کوچیک تر از کیک شکلاتی سریعه و کمی مشکل تر. اگر تعداد مهمون هاتون زیاده و وقت ندارید کیک شکلاتی سریع رو درست کنید.

آمستریدا
شنبه، 17 تیر 1396، 21:14

بهاره جون.برای درست کردن این کیک من فعلا کرم تار تار در دسترس ندارم.میشه چیز دیگه ای جایگزین کنم؟و برای  قالب من قابلمه نچسب دارم که برای کیک اسفنجی ازش استفاده میکنم همیشه و عالی میشه.برای این هم میشه ازش استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 17 تیر 1396، 23:07

عزیزم به همون میزان از آبلیمو استفاده کنید. آره عزیزم از همون قالبی که برای کیک اسفنجی استفاده می کنید برای کیک های شیفون هم می شه استفاده کرد

ghazal
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:31

بهترين كيك شكلاتي كه تا به حال خوردم. مرسي بهاره عزيزم براي اين دستور عالي و توضيحات بي نقص و بي نظيرت. مزه كيك و سسش بي نظير بود. ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 مهر 1395، 10:36

خواهش می کنم عزیزم! هنرمندی از خودته و مرسی از عکس زیبات

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:37

خواهش می کنم عزیزم! عالی شده دستتون درد نکنه

shima
سه شنبه، 26 مرداد 1395، 23:53

بهاره جان من امروز این کیک رو درست کردم.متاسفانه وقتی گذاشتم توی فر بعد از 20دقیقه از قالب سرازیر شد.اما گذاشتم کاملا بپزه.بافتش عالی بود .سپاس از دستور پخت عالی شما.ارتفاع قالبم حدود5سانته.من چه نوع قالبی بگیرم و چه جنسی؟و ژلاتین رو واسه چی به سس اضافه می کنید؟میشه اضافه نکرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 10:06

سلام شیما جان،
عزیزم ممنون از شما که تجربتون رو در اختیار ما هم گذاشتید. برای کیک های اسفنجی، شیفون یا هر کیکی که قراره حجمش چند برابر بشه بهترین کار اینه که مواد رو بین دو قالب تقسیم کنید و بعد دو کیک رو روی هم بذارید. چون با این روش هم کیک بهتر و زودتر می پزه و هم کاملا جا داره که پف کنه. بسته به نوع بیکینگ پودر و مهارت شما در زدن سفیده میزان پف کیک متغیره، اگر کیک رو به هر دلیلی بین دو قالب نمی خواید تقسیم کنید باید از قالب های مخصوص کیک شیفون که دیواره های خیلی بلندی دارن استفاده کنید. ولی کاری که من خودم انجام می دم و تو قنادی ها هم دیدم انجام می دن اینه که همین قالب های ساده ی آلومینیومی رو تهیه می کنن و مواد رو فقط و فقط تا نیمه یا کمتر توشون پر می کنن و بعد کیک های پخته شده رو روی هم قرار می دن.
شیما جان سس شکلاتی از نوع براقه و ژلاتین نقش براق کنندگی رو داره با حذف ژلاتین براقی سس از بین می ره و بافتش شُل تر می شه ولی در مزه تاثیری نداره.

shima
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 13:02

سپاس فراون از توضیحتون.من اولین بار بود که کیک شفون درست کردم اعتراف میکنم بکینگ پودر رو بیشتر از مقداری که نوشته بودید ریختم :) اخه چون قبلا که کیک اسفنجی درست میکردم باید بکینگ پودر رو بیشتر از دستور میریختم تا خوب پف کنه.اما در کل فکر کنم باید قالبی با ارتفاع بلند تر بخرم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 مرداد 1395، 23:22

ایشالا دفعه ی بعدی عزیزم عالی می شه

Mojgan
شنبه، 07 فروردين 1395، 13:44

بهاره جون من امروز این کیک و سس روش رو درست کردم واقعا عالی بود، با اینکه اولین بار بود سس رو درست میکردم اما با اموزش خوبتون عالی در اومد، خیلی خیلی سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 فروردين 1395، 20:17

خواهش عزیزم مرسی از شما که با این علاقه دستورها رو دنبال می کنید

Mojgan
جمعه، 23 بهمن 1394، 05:40

بهاره جون ی تشکر ویژه میخوام بکنم واقعا مرسی که اینهمه مسوولانه ، بدون چشمداشت ، دقیق و قابل دسترسی بهمون آموزش میدید و با همه سر شلوغی که مطمئنم دارید ب تک تک سوالات خیلی سریع جواب میدی
امیدوارم شاهد پیروزیهای روزافزونت باشیم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 بهمن 1394، 10:40

ممنونم عزیزم همچنین برای شما

Mojgan
جمعه، 23 بهمن 1394، 05:27

بهاره جون مرسی برای آموزش این کیک فوق‌العاده زیبا. ...
عزیزم با توجه ب داشتن ژلاتین میشه این کیک رو تو فصل گرم  مثلا واسه تولد پخت؟ فکر کنم ژلاتین نذاره ک شکلاتش زود اب شه...

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 بهمن 1394، 10:39

دقیقا این کیک برای فصل گرم و برای مهمونی های شلوغ خیلی مناسبه

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک صبحانه
دو رنگ
کیک
کیک ارده و کنجد
Sesame-Tahini Cake
کیک
کیک رد ولوت (قرمز مخملی)
با کرم پنیر خامه ای
کیک
کیک پرتقال و سمولینا
کیک
چیزکیک در فر
نکات پخت کیک های پنیری
کیک