کیک عصرونه با رویه ی اشتروزل

بهاره وحید

کیک عصرونه با رویه ی اشتروزل

Sour cream crumb cake
شنبه، 18 ارديبهشت 1395، 10:45   مشاهده: 7,719

این کیکِ بسیار ساده و خوشمزه، نوعی کیک قهوه coffee cake محسوب می شه. اول ببینیم کیک قهوه چیه؟

عبارتِ "کیک قهوه (coffee cake)" در شیرینی پزی به دو منظور استفاده می شه. به کیکی که توی مواد اولیه ش یا توی کرم روش، قهوه بکار رفته باشه، کیک قهوه گفته می شه و استفاده ی دیگه ی این عبارت که خیلی هم کاربردش در کتاب ها و وبسایت های شیرینی پزی زیاده، به معنی کیکیه که با قهوه یا چای و در واقع به عنوان عصرونه سرو می شه. در کیک قهوه به معنی دوم قهوه بکار نرفته. کیک های عصرونه (coffee cake) روشون یا لاشون از کرم و خامه استفاده نمی شه، تزئینات نداره و سبک و ساده است. این کیک ها بصورت ساده یا با رویه ی اشتروزل (Streusel) یا نوعی گلیز (Glaze) سرو می شن. 

ریشه ی کلمه ی Streusel از لغت Strew به معنی پاشیدنه. این رویه (Topping) برای مزه دارکردن به کار می ره، پایه ی موادش مخلوطی از آرد، شکر، کره و یه ادویه مثل دارچینه. بافت اشتروزل شکل خرده بیسکویت یا خرده نونه و روی پای یا کیک پاشیده می شه. این رویه حتما باید توی فر پخته بشه. به اشتروزل، کرام crumb هم گفته می شه. توی عکس های زیر کیک های عصرونه با اشتروزل رو می بینید. 
در صورتیکه کیک قهوه بصورت ساده یا با اشتروزل سرو نشه، از یک گلیز ساده برای روش استفاده می کنن. گلیز Glaze به رویه ی نازکی می گن که معمولا کم غلظت و شُله. هدف از ریختنش مرطوب کردن، رنگ دهی و طعم دهیه. تعداد مواد تشکیل دهنده ی گلیز کمه و از رسپی قابل حذفه. یکی از متداول ترین گلیزها سس شکلاتی روی پیراشکیه. توی عکس زیر کیک های عصرونه با گلیز رو می بینید.  معمولا توی کیک های عصرونه از یکی از مواد اولیه ی لبنی یعنی شیر، ماست، باترمیلک یا ساورکریم استفاده شده. این کیکی که امروز می پزیم توش ساورکریم به کار رفته. خوبی ساور کریم نسبت به خامه، چه تو آشپزی چه تو شیرینی پزی اینه که اون حالت اسیدی که داره رو مزه ها تاثیر می ذاره و طعم ها رو تشدید می کنه. اصلا نگران تهیه ی ساور کریم نباشید اگر عجله دارید می تونید از مخلوط ماست خامه ای با آبلیمو یا خامه ی صبحانه با آبلیمو استفاده کنید(برای هر پیمونه ماست یا خامه یک قاشق غذاخوری آبلیمو بریزید). ولی اگر ساور کریم رو از روز قبل عمل بیارید طعم بهتری داره. برای تهیه ی ساور کریم خونگی و اطلاعات در مورد این نوع خامه به این پست مراجعه کنید. 

منبع:   /http://sallysbakingaddiction.com/2015/05/08/old-fashioned-sour-cream-crumb-cake

مواد لازم لایه ی اشتروزل: 

شکر قهوه ای: یک سوم پیمانه
آرد: یک دوم پیمانه
کره: پنجاه گرم
دارچین: یک و یک دوم قاشق چایخوری

مواد لازم کیک: 

آرد: یک و یک سوم پیمانه 
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
کره: صد گرم 
شکر: یک دوم پیمانه
خامه ی ترش (ساور کریم): یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دو عدد
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
سیب: یک عدد (قابل حذف)

فر روی 180 درجه ی سانتی گراد، معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 

برای این کیک یک قالب 20 سانت مورد نیازه. برای این نوع کیک های عصرونه معمولا از قالب مربع استفاده می کنن. ولی اگر قالب مربع ندارید می تونید از قالب دایره ای 20 سانت استفاده کنید.قالب رو با کره یا روغن یا اسپری مخصوص چرب کنید و تهش کاغذ روغنی بندازید.
قالب میان تهی هم، برای این کیک قابل استفاده است. در صورتیکه از قالب میان تهی استفاده می کنید، قالب رو چرب کنید و بعد آرد پاشی کنید. مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. 
پاکت یا ظرف آرد رو هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سرش رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو دو بار الک کنید. برای اطلاع از نحوه ی صحیح استفاده از پیمانه ها به این پست مراجعه کنید. 
تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشن. 
کره ای که در تهیه ی اشتروزل به کار می ره باید سرد باشه و کره ی توی کیک هم دمای محیط. 
برای تهیه ی ساور کریم به این پست مراجعه کنید. اول از همه رویه ی اشتروزل رو حاضر می کنیم. 

یک دوم پیمانه آرد رو، اول اندازه گیری، بعد الک کنید و توی یک کاسه بریزید. شکر قهوه ای رو بهش اضافه کنید. برای این رویه هم از شکر قهوه ای روشن و هم تیره می تونید استفاده کنید. دارچین رو هم به مواد اضافه کنید.پنجاه گرم کره ی سرد رو به تیکه های کوچیک برش بدید و به مواد اضافه کنید. برای مخلوط کردن مواد می تونید از چنگال یا پیستری بلندر استفاده کنید. در هر دو صورت از آرد روی کره بیارید و با چنگال یا بلندر فشار بدید. دوباره با بلندر یا چنگال از آرد بردارید روی کره بریزید، بلندر رو توی کره فشار بدید و این کار رو انقدر تکرار کنید تا کل مواد با هم قاطی شن. بین کار مواد رو از لای بلندر با دست خارج کنید و دوباره ادامه بدید.در انتها مواد به شکل دونه های ریز سویا یا خرده نون درمیان. رویه ی اشتروزل رو توی یخچال بذارید. یک و یک سوم پیمانه آرد اندازه گیری شده و الک شده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید. بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو به آرد اضافه کنید و خوب ویسک کنید. برای مخلوط کردن موادِ خشک، حوصله به خرج بدید. چون مواد خشک در آخرین مرحله به مواد اضافه می شه و کم هم می خوره در صورتیکه در ابتدا خوب مخلوط نشن سطح کیک ناهموار می شه.صد گرم کره ی به دمای محیط رسیده رو توی یک کاسه بریزید. کره رو به مدت یک دقیقه با دور تند همزن برقی بزنید تا بافتش نرم و یکدست شه. شکر رو به کره اضافه کنید و دو دقیقه با دور متوسط همزن بزنید تا مواد یکدست شن و حجم بگیره. حتما بین زدن شکر و کره، همزن رو خاموش کنید و مواد رو از اطراف کاسه با لیسک به وسط جمع کنید. تخم مرغ ها رو یکی یکی اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ مواد رو با تند ترین سرعت همزن بزنید، تا کاملا یکدست و پفی شه. بعد از اضافه کردن تخم مرغ ها، وانیل رو اضافه کنید و در حد مخلوط شدن بزنید. حالا ساور کریم رو اضافه کنید و با دور متوسط همزن در حدی بزنید که مواد مخلوط و یکدست شه. وقتی تمام مواد تر اضافه شد، یک مایه ی نرم و لطیف خواهید داشت.من کیک عصرونه رو با سیب بیشتر دوست دارم و این برش های سیب رو خودم به رسپی اضافه کردم. پس سیب قابل حذفه. در صورتیکه دوست داشتید لای کیک، یه لایه سیب هم داشته باشه. یک سیب بزرگ رو پوست بکنید، خرد کنید و اسلایس های نازک بزنید. مواد خشک رو در دو مرحله اضافه کنید و با کند ترین دور همزن تا جایی بزنید که مواد یکدست شه. خیلی مواظب باشید که زدن بیش از حد توی این مرحله کیک رو شِفته می کنه. اگر کار با همزن برقی براتون سخته این قسمت رو با ویسک انجام بدید. در صورتیکه می خواید لای کیک سیب، گردو یا از مواد اشتروزل بریزید، دو سوم از مایه ی کیک رو توی قالب بریزید. مواد رو با پالت یا لیسک یا پشت قاشق صاف کنید. سیب ها رو روی مواد بچینید. می تونید به جای سیب کمی از رویه ی اشتروزل رو لای کیک بپاشید. حالا یک سوم باقیمونده از مایه ی کیک رو روی سیب ها بریزید و دوباره با پالت یا لیسک یا پشت قاشق صاف کنید. می تونید هم لای کیک چیزی نریزید و تمام مواد رو یکباره توی قالب بریزید و روش رو صاف کنید. 
حالا رویه ی اشتروزل رو از توی یخچال در بیارید و روی کیک بپاشید. با لیسک رویه رو پخش کنید. نیازی نیست خیلی صاف و مرتب شه، در همین حد که کل روی کیک پوشیده شه کافیه. کیک رو به مدت 25 تا 30 دقیقه توی فر گرم شده بذارید. بعد از 25 دقیقه، خلال دندون رو وسط کیک فرو کنید، اگر تمیز در اومد زمان پخت کافیه، اگر نه پنج دقیقه دیگه هم توی فر بذارید و بعد دوباره چک کنید. 
حواستون باشه هرگز بیست دقیقه ی اول پخت در فر رو باز نکنید. قالب رو روی توری خنک کننده بذارید. همونطور که داغه دور تا دور کیک رو با کمک چاقو از قالب جدا کنید و بعد جازه بدید تا کیک توی قالب کاملا خنک شه. بعد از اینکه کاملا خنک شد، قالب رو روی کف دستتون برگردونید. کاغذ روغنی رو از کف کیک جدا کنید و کیک رو به ظرف سرو انتقال بدید. این هم از بافت توی کیک. کیک سیب، توی ظرف در بسته، تا سه روز در دمای محیط و تا یک هفته در یخچال قابل نگهداریه. کیک رو می تونید با چای یا قهوه سرو کنید. 


دستپخت های همراهان سایت
Maryam_sbr
دوشنبه، 21 مرداد 1398، 19:40

وای بهاره جون عالیییییی بود
ممنون از رسپی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 مرداد 1398، 22:56

خودمم خیلی دوسش دارم فقط حیف که خوشگل نیست، نوش جونتون باشه عزیز دلم ممنون از عکس زیبا

Far_zaneh
يکشنبه، 02 تیر 1398، 14:06

ممنون از دستور های جذاب و دقیقتون. طعم کره با دارچین و سیب فوق العاده بود .همه عاشقش شدن.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 تیر 1398، 18:57

سلام فرزانه جان،
من خودمم این کیک از دستورهای مورد علاقمه خوشحالم شما هم دوست داشتید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مائده
پنجشنبه، 09 اسفند 1397، 15:08

سلام استاد عزیز،کیک عصرونه من با رسیپی شما.بسیار خوش عطر و خوش مزه بود .ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 اسفند 1397، 15:46

خیلی خوشحالم که درست کردید و دوست داشتید، موفق باشید عزیزم و ممنون از عکس

مائده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 10:06

سلام استاد عزیز ، میشه اشتروزل رو یک روز جلوتر از تهیه کیک آماده کرد و در مورد تهیه گلیز لطفا"منو راهنمایی کنید چطوری درست کنم.سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 10:51

سلام عزیزم،
اشتروزل رو می تونید یک روز جلوتر درست کنید و در یخچال بذارید.
سه نوع گلیز تا حالا آموزش داده شده، گلیز کاراملی در کیک سیب
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-t73

، سس براق شکلاتی در کیک شیفون شکلاتی
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D9%81%D9%88%D9%86-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C-t55

و سس براق در دسر موس نسکافه

https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D9%88%D8%B3-%D9%86%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%B3-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-t141

مطالب رو مطالعه کنید سوالی بود در خدمتم

مائده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 19:05

ممنون ازشما.من گلیز کاراملی رو برای این کیک انتخاب کردم آیا باید گلیز خنک رو روی کیک خنک بریزم، درسته شف عزیزم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 19:22

پس دستور گلیز همون کیک سیب مناسبه. گلیز نباید سرد شه چون خودش رو میگیره و قابل ریختن نیست همین که کمی از دما بیفته کافیه

مائده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 20:14

منظور شما این که من نمیتونم از گلیز برای کیک عصرونه (این پست)استفاده کنم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 20:40

ببخشید فکر می کنم بد گفتم، چرا عزیزم می تونید منظورم این بود که برای کیک این پست، از گلیز دستور کیک سیب استفاده کنید و طبق اون دستور پیش برید و اون کارامل رو روش بریزید.

gibil
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 12:04

سلام بهاره جان کیک اشتروزلم هم عالی شده بود بین کیک هم یه لایه زدم خیلییی ممنونم ازت

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 13:54

چقدر کیف می کنم به مرحله ای رسیدید که خودتون ابتکارات مورد علاقتون رو اعمال می کنید، واقعا عالیه خیلی خوش آب و رنگ شده، نوش جونتون و ممنون از عکس

gibil
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 19:00

بدون کوچکترین اغراقی ,  تمامش رو مدیون شما هستم. خیلی از شما ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 بهمن 1397، 00:46

نظر لطفتونه عزیز دلم ممنون

Marzieh fooladi
جمعه، 28 دی 1397، 15:37

سلام بهاره ی عزیزم.اینم کیک من با رسپی بی نقص شما.طعم فوق للعاده.فقط من جسارت کردم و به مواد اشتروزل یه قاشق مربا خوری قهوه و گردوی خورد شده اضاف کردم.ممنونم ازت بهترینم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 دی 1397، 16:13

سلام مرضیه جان،
عزیزم واقعا عالی شده خوب کردید ابتکار به خرج دادید مطمئنم خوشمزه شده، نوش جونتون و ممنون از عکس

homa
جمعه، 23 شهریور 1397، 07:13

سلام شف بهاره عزیزبرای چندمین باراین کیک عصرونه بااشروزل روپختم ازتون خیلی ممنون هستم که ماروبااین همه تنوع اشناکردین وجهت یک تجربه جدید عوض سیب که نداشتم زغال اخته شیرین شده ریختم همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 شهریور 1397، 10:34

به به هما جون، آفرین به شما و اینهمه ابتکار و سلیقه واقعا حرف ندارید. خسته نباشید و ممنون از عکس

homa
يکشنبه، 01 بهمن 1396، 20:28

سلام استاداین کیک عصرونه خوشمزه وشیک روپختم واز ساورکریم باقیمونده ازنان لوسیااستفاده کردم ممنون وسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 بهمن 1396، 00:21

هما جون واقعا عالی شده آفرین به همت و تلاشتون و مرسی از عکس

ركسانا
دوشنبه، 11 دی 1396، 22:25

اين كيك من٠ همه دوست داشتن٠ فقط نمى دونم چرا رويه اشتروزل پودرى باقى ماند٠

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 دی 1396، 22:51

به به رکسانا جان عالی شده. عزیزم احتمالا مواد اشتروزل خوب مخلوط و یکدست نشده بود. این بار از غذاساز استفاده کنید یا ذره ای کره آب شده بهش اضافه کنید.

homa
سه شنبه، 09 آبان 1396، 14:16

سلام بینظیری شف عزیزبادستورهای دقیق وازهمه مهمترخوشمزه تاشمارودارم پاتوهیچ قنادی نمیزارم این مشق امروزم سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آبان 1396، 21:19

هما جان شرمنده می کنید عزیزم، همت و هنر خودتونه که نتیجه داده نوش جونتون باشه

جمیله رستمی
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 14:14

سلام بهاره جون ،من موادکیک رو دوبرابرکردم و برای مهمونهام درستش کردم .همه ازمن رسپی خواستند واقعا کیک خوشمزه ای شد ازتون ممنونم .مثل بقیه ی رسپیهاتون عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 شهریور 1396، 15:29

سلام جمیله جون با سلیقه
واقعا عالی شده کارهاتون حرف نداره، خیلی لذت بردم و مرسی از عکس

صبا
پنجشنبه، 09 شهریور 1396، 19:53

بعد از كيك شكلاتي و كيك هويج سومين كيك من با رسپي شما كيك با رويه اشترودل، فقط چون فرم آون توستره و فقط با گريل كار ميكنه چند دقيقه با گريل بالا گذاشتم روش برشته بشه بعضي جاهاش يه كم زيادي برشته شد !
ممنون براي طعم و رنگي كه به آشپزخونه ما داديد و باعث شديد من بفهمم اونقدر هم بي استعداد نيستم !

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 شهریور 1396، 20:36

صبا جون، من واقعا از دیدن کارهاتون لذت می برم، پشتکار و همتتون واقعا قابل تحسینه خیلی خیلی هم با استعدادید، مطمئنم خیلی زود حرفه ای و عالی تر می شید.
واقعا از عکس ممنونم و موفق باشید.

نظرات
maryam rezaaie
جمعه، 03 خرداد 1398، 02:23

سلام من این کیکو بارها از روی توضیحات کامل و عالیتون درست کردم و همه دوس داشتن ممنونم
امکانش هست ی مغز باشکر قهوه ای توو کیک داشته باشیم؟ مثل کارامل باشکر قهوه ای که میان کیکمون باشه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 خرداد 1398، 11:35

سلام عزیزم،
خوشحالم که طعم کیک رو دوست داشتید بله می شه کارامل بریزید ولی بافت کیک کمی مرطوب تر می شه.

Faezeh.m
يکشنبه، 28 بهمن 1397، 16:31

سلام وقتتون بخیر
این کیک رو بخوام تو قالب ۲۸ سانتی درست کنم، مواد رو ۲ برابر کنم خوب میشه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 بهمن 1397، 22:45

سلام فائزه جان،
عزیزم بسته به ارتفاع قالب دو و نیم تا سه برابر کنید.

gibil
دوشنبه، 12 آذر 1397، 17:00

درود استاد خوبم
این کیک فوق العاااااااااااده ست. بخصوص رویه اشتروزل که یه بافت کرانچی منحصربه خودش رو داره.
هزاران بار ازت ممنونم.
ارسال عکس به زودی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 آذر 1397، 19:45

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دوست داشتید، ممنون از پیغام پر محبتتون منتظر عکس هستم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
چیزکیک ژاپنی
Japanese Cheesecake
کیک
کیک صبحانه
دو رنگ
کیک
کیک ارده و کنجد
Sesame-Tahini Cake
کیک
کیک رد ولوت (قرمز مخملی)
با کرم پنیر خامه ای
کیک
کیک پرتقال و سمولینا
کیک