سیب

بهاره وحید

سیب

انواع مناسب پخت
سه شنبه، 17 فروردين 1395، 07:31   مشاهده: 10,611سیب در بیشتر مناطق دنیا کشت می شه، در دسترسه، تمام سال موجوده و ماندگاری خوبی داره و این خصوصیات باعث شده که این میوه جزو جدانشدنی مواد اولیه دستورهای شیرینی پزی باشه. تا امروز در سایت دستور کیک سیب، کیک عصرونه سیب، کیک خرما و سیب، تارت سیب و فندق، تارت بادوم و سیب، پای سیب و مافین سیب آموزش داده شده و در این پست می خوایم ببینیم چه نوعی سیبی مناسب دستورهای شیرینی پزی هستند. 

 سیب از گیاهان چند هزار ساله و بومی آسیای مرکزیه، انواع و اقسام داره و با پیوندهای زده شده، تنوعش به بیش از هزار گونه رسیده که همه این گونه ها در واقع از سه نوع سیب قرمز، زرد و سبز بوجود اومدند. نکته ای که شما باید در شیرینی پزی بدونید اینه که همه سیب ها مناسب پخت نیستن و در قنادی، سیب با بافت خاصی مد نظره. سیب مناسب پخت خصوصیات زیر رو داره: 

 • سیبی مناسب شیرینی پزیه که در فر وا نره و لِه نشه، یعنی مقاوم به حرارت باشه. سیب مقاوم به حرارت، بافت سفت و فشرده داره و وقتی با دست روش رو فشار می دید فرو نمی ره.
 •  برای شیرینی پزی سیب معطر مناسبه، بعضی از گونه های سیب، خوشمزه و لذیذن ولی معطر نبودنشون اونها رو برای پخت نامناسب می کنه. در واقع بهتره بعد از پخت، عطر سیب دربیاد و محسوس باشه.
 • در پخت شیرینی، از سیب های سایز کوچیک و متوسط استفاده کنید. سیبی که از یک حدی بزرگتر باشه قطعا آب میندازه، ضمن اینکه بیش از حد مورد نظر شیرینه. 
 • همیشه از سیب تازه استفاده کنید. موقع خرید دقت کنید که لک قهوه ای  که از علائم کهنگیه روی سیب ایجاد نشده باشه.


معرفی چند نوع سیب مناسب شیرینی پزی: 

 •   سیب سبز Granny Smith: این سیب در اوایل پاییز برداشت می شه، سبز رنگ، سفت، ترد و آبداره. طعم ترش و شیرین داره و بسیار مناسب پخت پای سیبه.


منبع عکس: https://craves.everybodyshops.com/how-the-real-granny-smith-accidentally-discovered-her-namesake-apple/


 • Honeycrisp Apples: این نوع سیب به رنگ قرمز روشنه و رگه‌هایی از سبز متمایل به زرد داره. بافت متراکم، سفت و طعم کم شیرینش، بسیار اون رو مناسب پخت می کنه. 


منبع عکس: https://www.gardenia.net/plant/malus-domestica-honeycrisp

 • Golden Delicious: یکی از بهترین انتخاب ها که خوشبختانه در ایران هم در دسترسه، سیب زرده که بافت ترد و استخوانی و پوست زرد و براق داره، آبدار و حسابی معطره. 


منبع عکس: https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Delicious
 
اینکه کدوم یک از این سیب ها شیرینی رو خوشمزه تر می کنه کاملا به سلیقه شما بستگی داره ولی توصیه تمام سر آشپزها اینه که در صورت امکان از مخلوط چند نوع سیب استفاده کنید چرا که تنوع طعم وعطر نتیجه بهتری ایجاد می کنه.


کدوم سیب رو برای پخت استفاده نکنیم؟

سیبی که همه موافقند برای شیرینی پزی نامناسبه، همون سیبیه که خیلی خوردنش متداول و همه جا موجوده. این سیب کاملا قرمزه Red Delicious، بافتش پوکه، در پخت وا می ره و آب میندازه. 


منبع عکس: https://fruityland.co/product/red-delicious-apple/


نگهداری سیب: 

 • برای اینکه سیب بعد از خُرد کردن در برابر هوا رنگ عوض نکنه و سالم بمونه، بعد از پوست کندن و خرد کردن حتما روش مقداری آبلیمو بریزید.
 • اگر فاصله ی بین پوست کندن و خُرد کردن سیب تا استفادتون بیش از یک ساعته، سیب ها رو در یک کاسه بریزید، روش رو با آب سرد پر کنید و در آب، یک هشتم پیمانه آبلیمو بریزید. 
 • سیب باید در جای خنک نگهداری شه. سیب ها رو در یخچال کنار سبزیجات نگهداری نکنید. اگر هم جا ندارید و همه میوه ها و سبزیجات رو در یک کشو می ذارید، سیب ها رو در کیسه ای جداگانه قرار بدید. اتیلن زیاد سیب باعث زردی خیار، تلخی هویج، لک شدن کاهو و گندیدن سبزی خوردن می شه. سیب های لک دار یا بُرش خورده رو کنار بقیه سیب ها نگهداری نکنید، چون باعث رسیدگی زودرس و گندیدن سیب می شه.
 • اگر می خواید سیب رو طولانی مدت نگهداری کنید، هر کدوم رو بطور جداگانه در کاغذ بپیچید. 

ابزار شیرینی پزی مخصوص سیب:

نوع پوست و بافت سیب طوریه که با داشتن یک چاقوی تیز به راحتی می تونید اون رو پوست بکنید و به شکل مورد نظر برش بدید و واقعا نیاز به تهیه ابزار خاص نیست. ولی با توجه به تولید متنوع لوازم قنادی، این میوه هم از این تولیدات بی نصیب نمونده و بد نیست با این ابزار آشنا شید. 

 • هسته گیرسیب Fruit core remover: این وسیله رو برای دستورهایی مثل کیک برگردان که سیب به صورت حلقه ای، درسته یا نیمکره استفاده می شه کاربردیه. برای استفاده باید هسته گیر رو بصورت عمودی در سیب فرو کنید و وسط سیب رو در بیارید. 


منبع عکس: https://www.ubuy.com.tr/en/product/1QFIF1Z8-btflkns-premium-apple-corer-apple-corer-best-food-grade-stainless-steel-fruit-core-remover-tool-for-

 • قسمت کننده سیب Apple slicer: با این وسیله می تونید تعداد زیاد سیب رو هم اندازه برش بزنید. طرز استفاده این وسیله به این صورته که اسلایسر رو روی سیب قرار می دید و فشار می دید. تیغه های استیل هسته رو جدا و سیب رو قسمت می کنه. 


منبع عکس: https://www.pinterest.com/pin/806425877024780978/

 • پوست گیر Peeler: 

از پوست کن سبزیجات برای راحت تر پوست کندن سیب هم استفاده می شه.


منبع عکس: https://thedaringkitchen.com/how-to-use-an-apple-peeler/

اندازه گیری سیب

وقتی در دستوری، یک پیمانه سیب گفته می شه، منظور یک پیمانه سیب پوست کنده، هسته گرفته و خُرد شدست. صد و پنجاه گرم سیب (سیب درسته و با پوست) بعد از حاضر کردن یک پیمانه میشه. 
برای اندازه گیری سیب با پیمانه، اول سیب رو پوست بکنید و دو طرفش رو برش بدید. 


منبع عکس: https://prettysimplesweet.com/how-to-slice-apples-for-pie/

دو سمت بعدی رو هم به همین روال برش بدید. با این روش قسمت های مناسب پخت از سیب جدا می شه. این رو بدونید که حدود 30 درصد وزن سیب رو پوست و هسته اون تشکیل میده که در شیرینی پزی مصرفی نداره. 


منبع عکس:https://prettysimplesweet.com/how-to-slice-apples-for-pie/

حالا سیب ها رو اسلایس کنید. سیب های برش زده شده آماده اندازه گیریه. یک سیب متوسط معادل یک پیمانه سیب خُرد شده و یک دوم پیمانه سیب رنده شدست.


منبع عکس: https://prettysimplesweet.com/how-to-slice-apples-for-pie/
تگ های جستجو
اندازه گیری سیب میوه
دستپخت های همراهان سایت
نظرات
tarlan47
يکشنبه، 15 اسفند 1400، 23:07

سلام عزیزم،واقعا مطالب ساییتون کاربردی و مفیده،ممنون از اینهمه زحمتی که کشیدین و این موضوعات رو در اختیار عموم قرار میدین،بتازگی با سایتتون آشنا شدم و هرروز میام و موضوعات مختلف در مورد شیرینی پزی رو مطالعه میکنم و لذت میبرم،خداوند بهتون عمر باعزت با سلامتی کامل عطا کنه،مرسی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 اسفند 1400، 10:58

ممنون عزیزم از کلام پر مهرتون خوشحالم راضی هستید

صفورا
شنبه، 24 مهر 1400، 16:55

چقدر توضیحاتتون کامل و کاربردی هست ..جوری که برای  منبع شیرینی پزی اول به سایت شما نگاه میکنم و کاملا به دستوراتتون اطمینان دارم که عالی درمیان..

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 مهر 1400، 17:31

لطف دارید عزیزم.

وفا
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 10:30

بانو جان چقدر لطف میکنید و پست های مفید و پر کاربرد و البته برای شما پر زحمت قرار میدهید . هر بار میگم این پست یک نگاه میندازم اما بعدش میبینم در مطالب زیباتون غرق شدم . سپاس از مهرتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 14:34

سلام عزیزم،
واقعا شما لطف دارید ممنون از بزرگواریتون

Baboon Fatemeh
پنجشنبه، 27 دی 1397، 02:53

عالی توضیح میدی دختر عالی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 دی 1397، 05:31

ممنون از لطفتون عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
پکتین
Pectin
مواد اولیه
ژلاتین مس
gelatin mass
مواد اولیه
بیکینگ پودر و جوش شیرین
مواد اولیه
تخم مرغ
توضیح عملکرد و نکات
مواد اولیه
دولسه دلچه
DULCE DE LECHE
مواد اولیه