کابلر هلو

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

کابلر هلو

Peach Cobbler
چهارشنبه، 30 تیر 1395، 14:07   مشاهده: 18,603

برو به رسپی دستپخت های کاربران

کابلر چیه؟

شیرینی پزی مثل همه حرفه های دیگه دایره لغات گسترده ای داره، دونستن معانی اسامی محصولات شیرینی پزی، اصطلاحات و تکنیک ها، در انتخاب دستورها، اجرا و استفاده از منابع معتبر کمک می کنه. مثلا اگر مطالب سایت رو مطالعه کرده باشید، با دیدن اسامی مثل ووپی پای، گاناش، پاند کیک، شرت کیک، باترکریم، پاری برست، پاستل د ناتا، پارفه، ژنوآز... در سایت ها، مجله های خارجی و سایر منابع معتبر گیج نمی شید و کاملا از محصول نهایی اطلاع دارید. 
دستور خوشمزه ای که در این پست باهاش آشنا می شید یعنی "کابلر Cobbler" یکی دیگه از محصولات دنیای قنادیه. برای تهیه کابلر میوه خُرد شده رو مزه دار می کنند و روش رو با نوعی خمیر بیسکوئیت یا نون (اسکون) می پوشونند و در فر می پزند. بر اثر حرارت، آبِ میوه ازش خارج شده، میوه ها کاراملی و رویه بیسکویتی برشته می شه و از لا به لاش این کارامل میوه ای بیرون می زنه. کابلر از دسرهای غیربرگردونه به این معنی که در ظرفی که پخته می شه سرو می کنند، برای این دسر معمولا از ظرف سرامیکی یا پیرکس استفاده می شه.نقل قول
", baked in a pot lined with dough of great thickness, upon which the fruit is placed; according to the fruit, it is an apple or a peach cobbler."
دیکشنری آکسفورد در سال 1859 میلادی، کابلر رو جزو لغاتش درج و اینجوری معنی کرد:
" روی لایه ای از میوه، خمیری با ضخامت زیاد در ظرفی قرار می گیره و بر اساس میوه اسمش کابلر سیب یا هلو می شه"  

لازم به ذکره که امروزه دیگر این دسر فقط با دو نوع میوه پخته نمی شه و انواع میوه ها مثل آلو، هلو، سیب، گلابی، تمشک، شاتوت.... برای لایه میوه ای به کار می ره، برای خمیر رویه هم، از خمیر بیسکویت یا اسکون استفاده می شه. در بعضی از دستورها خمیر بیسکویت رو روی میوه ها با قاشق می پاشند یا خمیر رو باز کرده، کاترِ گرد می زنند و روش می چینند، اما کابلر با اسکون متداول تره. در مورد اینکه اسکون چیه و از کجا اومده در پست "آشنایی با اسکون" توضیح دادم، اگر هم دوست دارید از اسکون به تنهایی لذت ببرید می تونید به دستور "اسکون توت فرنگی" مراجعه کنید.

کابلر از کجا اومده؟

کابلر از ابداعات مهاجرانِ اولیه کشور آمریکاست. انگلیسی ها، مثل باقی مهاجرها، دستورهای مورد علاقشون رو در آمریکا هم درست می کردند که یکی از اون ها، پودینگ بخار پزی بود که از بافت نونی و فیلینگ کشمشی تشکیل می شد. نبودن امکانات و مواد اولیه لازم، اونها رو مجبور به تغییر دستور و نوآوری کرد. در زمان ورود اولین مهاجران انگلیسی به آمریکا (قرن هفدهم میلادی) خونه ها در انگلستان مجهز به فِرهای آجری بود و پودینگ رو در فر درست می کردند، با نبود فر در آمریکا مجبور شدند تغییراتی در دستور پودینگ ایجاد کنند که قابل پختن روی شعله مستقیم باشه. ضمن اینکه آمریکا پر از میوه های تازه بود و خبری از کشمش و مویز مورد نیاز پودینگ نبود. این بود که اونها کابلر رو به این شکل ابداع کردند، از میوه های تازه در دیگ ریختند، روش خمیر چیدند و با در بسته روی آتش مستقیم قرار دادند تا بخار پز شه. وقتی در دیگ رو بر می داشتن میوه ها غلیظ و خمیر پفی می شد و اینجوری بود که کابلر به خانواده دسرهای آمریکایی پیوست. محبوب ترین کابلر، کابلر هلوئه، چرا که هلو از میوه های بومی آمریکاست و همیشه در دسترس بوده. هر ساله در ایالت جورجیای آمریکا که به ایالت هلو هم معروفه، جشنواره هلو برگزار می شه و برای پذیرایی از بازدیدکنندگان، یک کابلر هلوی بسیار بزرگ درست می کنند. شاید براتون جالب باشه که برای پخت این کابلر از دویست و هشتاد و پنج لیتر هلوی محلی استفاده می کنند و کابلر جشنواره هلو رو در ظرف دو متری می پزند.


منبع عکس: https://www.gapeachfestival.com/story.cfm

کابلر به چه معنیه؟

برای تاریخچه نام این دسر سه تئوری وجود داره: 

  • خیلی ها اعتقاد دارند که اسم کابلر از اصطلاح "cobbled together" یا "cobble up" به معنی سر هم کردن اومده. از اونجائیکه این دسر خیلی سریعه و با امکانات کم سر هم بندی می شه، احتمال می دند که اسمش از این فعل گرفته شده باشه. 
  • تئوری دوم اینه که اسم کابلر از لغت cobblestones به معنی سنگفرش گرفته شده. وقتی خمیر بصورت گرد روی میوه ها چیده می شه ظاهری مثل سنگفرش خیابون به این دسر می ده و ممکنه که این اسم به این دلیل روش گذاشته شده باشه.  • تئوری آخر هم بر اساس معنی کابلر cobbler به معنی کفاشه. طرفدارهای این تئوری اعتقاد دارند که اولین بار این دسر رو همسر یک کفاش ابداع و تهیه کرده و این اسم رو روش گذاشته. 

از اونجائیکه این دسر سال هاست که در آمریکا سرو می شه و در فرهنگ غذاییشون و فستیوال ها جایگاه مهمی داره، روز سیزدهم آوریل رو روز ملی کابلر هلو نامگذاری کردند. 


منبع عکس: https://nationaldaycalendar.com/national-peach-cobbler-day-april-13/منبع: http://www.joyofbaking.com/PeachCobbler.html

مواد لازم اسکون (رویه کابلر): 
آرد: یک و یک سوم پیمانه 
شکر سفید: یک چهارم پیمانه 
کره سرد: پنجاه گرم
بیکینگ پودر: یک و یک دوم قاشق چایخوری
شیر (هم دمای محیط): یک دوم پیمانه
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم کابلر: 
هلو: چهار عدد (یک کیلو)
آبِ لیموترش تازه: یک قاشق غذاخوری
شکر سفید: یک چهارم پیمانه
نشاسته ذرت: دو قاشق غذاخوری
دارچین: یک دوم قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کره باید دقیقا زمان استفاده از یخچال خارج شه و سرد باشه.
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای دستورات قنادی، بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید. 
  • نشاسته ذرت پودریست سفید رنگ، که اگر کیسه حاوی اون رو فشار بدید غژغژ می کنه، این نشاسته از لوازم قنادی ها قابل خریده و نقش اون در دسرها ایجاد غلظت و در کیک و شیرینی افزایش لطافت و پوکیه.
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفیدِ دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید.
  • برای این دستور، حتما باید از هلوی تازه استفاده کنید و به هیچ وجه کمپوت هلو قابل جایگزینی نیست. نوع هلو مهم نیست ولی برش زدن و خُرد کردن هلوی هسته جدا Freestones راحت تره. هر چه هلو رسیده تر باشه دسر خوشمزه تر می شه. هلوی رسیده پوستش بوی خوب می ده، نرمه و انگشتتون رو فشار بدید کمی فرو می ره. اگر هلوی سفت و نرسیده در منزل دارید، اول هلوها رو با یک سیب یا موز در یک کیسه پلاستیک قرار بدید، درش رو ببندید و در دمای محیط بذارید تا رسیده شند بعد استفاده کنید. هلو رو می تونید با شلیل، زردآلو، انواع آلو جایگزین کنید.


کابلر در همان ظرفی که می پزید، سرو می شه. برای این مقدار مواد می تونید از یک ظرف پیرکس یا سرامیک بیست سانت استفاده کنید. ظرف پای و تارتِ جنسِ تفلون یا آلومینیومی به شرط کفه جدا نبودن هم قابل استفاده هستند. در صورت تمایل می تونید دسر رو در چهار ظرف تک نفره سرامیکی مثل رمکین بپزید (در مورد رمیکن در آموزش سوفله توضیح دادم.) ظرف یا ظرف ها رو در سینی شیرینی پزی بذارید تا اگر آبِ میوه ازش سرریز شد در فر نریزه. نیازی به چرب کردن ظرف ها نیست. برای آماده کردن هلوها، اگر خیلی رسیده باشند، می تونید به راحتی با چاقو پوستشون رو جدا کنید. ولی معمولا کندن پوست هلو با چاقو مقدار زیادی از خود میوه رو هم ازش جدا می کنه. برای این حل مشکل یک روش ساده وجود داره که در پست پای هلو و کاستارد هم توضیح دادم. یک دیگ رو پر از آب کنید و زیرش رو زیاد کنید تا به جوش بیاد. وقتی آب جوش اومد و در حال قلقل کردن بود، هلو ها رو در آب بندازید و اجازه بدید دو دقیقه با حرارت زیاد بجوشند. معمولا بیشتر از دو دقیقه زمان لازم نیست، ولی برای اطمینان می تونید یکی از هلوها رو از آب خراج کرده، و تِست کنید که پوستش حالت جدا شده پیدا کرده یا نه. حالا یک ظرف رو پر از آب و یخ کنید. هلوها رو دونه دونه با قاشق از آب جوش دربیارید و در آب یخ بندازید. بعد از یک دقیقه ظرف آب یخ رو در یک آبکش خالی کنید. با این روش اول پوست هلو در آب نرم می شه و بعد با آب یخ به پوست هلو شوک وارد شده و از میوه جدا می شه.از این روش رو برای آلو هم می تونید استفاده کنید. حالا پوست میوه رو به راحتی با دست جدا کنید. بعد از جدا کردن پوست هلو، اون رو از وسط برش بزنید، هسته رو جدا کنید و بعد مثل سیب اسلایس کنید. لیموترش تازه رو روی هلوهای خُرد شده بریزید و با لیسک به آرومی هم بزنید تا لیموترش به خورد همه هلوها بره. در یک کاسه تمیز شکر، نشاسته ذرت و دارچین رو بریزید، مواد خشک رو خوب با هم ویسک کنید تا یکدست شه.بعد از هم زدن، موادِ خشک رو به مخلوط هلو اضافه کرده و به آرومی با لیسک مواد رو با هم مخلوط کنید. به همین راحتی لایه اول کابلر آماده شد. ظرف هلو رو در دمای محیط، کنار بذارید و رویه رو آماده کنید. 
نکته: متاسفانه مقدار شکر در دسرهای میوه ای تقریبیه و این میزان شکر، برای هلوهای رسیده و نسبتا شیرین کافیه، پس بعد از مخلوط کردن شکر از میوه ها بچشید و در صورت نیاز شکر بیشتری اضافه کنید. 

 

فر رو روی 190 درجه سانتی گراد یا 375 درجه فارنهایت یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و کابلر رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت کابلر رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

آرد الک شده رو در کاسه تمیزی بریزید. بیکینگ پودر و نمک رو به آرد اضافه کرده، مواد رو با ویسک با هم مخلوط و بعد یک دور با هم الک کنید. در انتها شکر رو به مواد خشک اضافه کنید و با ویسک هم بزنید تا یکدست شه. کره رو از یخچال خارج کرده، به مکعب های کوچک برش بزنید. اگر محیط آشپزخونه گرمه، کره مکعبی رو پنج دقیقه در فریزر قرار بدید تا حین کار نرم نشه. حالا کره رو به مخلوط مواد خشک اضافه کنید. 
برای تهیه کابلرهای ترد و لایه ای بهتره به جای غذاساز، از چنگال یا پیستری بلندر (پیستری بلندرpastry blender، همزنِ دستیِ مخصوصِ خمیره که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه) استفاده کنید تا مواد بیش از حد مورد نیاز مخلوط نشه. با استفاده از پیستری بلندر از آرد بردارید و روی کره بصورت عمود فشار بدید، تا مواد مخلوط شه. اگر از پیستری بلندر استفاده می کنید، بین کار مواد رو با دست از لای بلندر خارج کنید و دوباره ادامه بدید، یعنی از آرد روی کره بریزید و بصورت عمودی یا مایل فشار بدید. اگر از چنگال استفاده می کنید هم همین روش رو اجرا کنید.در واقع با این تکنیک شما در حال "برش زدن Cutting in" کره سرد در لابه لای مواد خشک، بدون نرم کردن کره یا آب شدن چربی هستید. که به جای یکدست شدن چربی و مواد خشک، خمیر حالت خرده نان به خودش می گیره که کلید تردی در این دسته از خمیرهاست. تا جایی مخلوط کنید که خمیر به شکل خُرده نون دربیاد. به شیر هم دمای محیط، وانیل رو اضافه کرده، هم بزنید و بعد به مواد اضافه کنید.  مواد رو با چنگال یا پیستری بلندر هم بزنید تا خمیری شکل شه. وقتی فرم خمیر به خودش گرفت دیگه هم نزنید. سطح کار رو کمی آردپاشی کنید. خمیر رو به سطح کار انتقال بدید و خیلی کم در حد انسجام ورز بدید تا یکدست شه، ورز دادن زیاد، خمیر رو شل می کنه. خمیر رو با وردنه به ارتفاع یک سانت و نیم تا دو سانت باز کنید. 
کاتر استاندارد اسکون، کاتر گرد دندونه دار یا ساده با قطر بین 4 تا 5 سانته. قبل از کاتر زدن، نیمی از قالب یا قالب ها رو با هلو پر کنید. در مدتی که خمیر رو آماده کردید، مخلوط هلو آب انداخته حتما آبِ هلو رو هم همراهش در قالب بریزید. 
نصف قالب رو با هلو پر کنید و روش رو خمیر کاتر زده بچینید. لازم نیست روی هلوها کاملا با اسکون پوشیده شه. کابلر باید حالت سنگفرشی داشته باشه و میوه ها از لا به لای خمیر دیده شه. 
برای قالب تک نفره هم همین روال رو تکرار کنید. 

 


روی اسکون ها، رومال شیر یا خامه رقیق شده با شیر بمالید. سینی رو به مدت نیم ساعت در فر گرم شده قرار بدید. بعد از نیم ساعت اسکون پف می کنه و طلایی می شه، آبِ هلو در حال حباب زدنه و اگر خلال دندون در اسکون ها فرو کنید تمیز بیرون میاد. کابلر رو وقتی ولرمه سرو کنید. این هم از بافت اسکون. اسکون بافت لطیف، پفی و کم شیرین داره و با میوه کاراملی شده و شیرین ترکیب فوق العاده ای می شه. کابلر ولرم رو گاهی با یک اسکوپ بستنی وانیلی و گاهی ساده سرو می کنند. کابلر چهار روز در یخچال ماندگاری داره ولی باید ولرم سرو شه به همین دلیل قبل از سرو اون رو در مایکروویو یا فر، کمی گرم کنید تا حالت کاراملی هلوها و نرمی اسکون حفظ شه و بعد سرو کنید.

دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
پنجشنبه، 09 آذر 1402، 09:55

عزیزم میشه از این وسیله به جای پیستری بلندر استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 آذر 1402، 15:16

سلام عزیزم، متاسفانه نمی شه. این وسیله برای پوره کردن مناسبه.

fafa. heydari
دوشنبه، 09 مرداد 1402، 20:23

سلام مهربونم. دسر ساده و در عین حال خوشمزه ای بود.😍

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 مرداد 1402، 06:07

سلام عزیزم،
منم عاشق کابلرم، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیبا

گیس گلابتون
جمعه، 23 تیر 1402، 10:49

سلام خانم وحید عزیز
طعم جدیدی بود. متشکرم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 تیر 1402، 18:21

سلام عزیزم،
چقدر با سلیقه عالیه، نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

شهرزاد.م
سه شنبه، 03 خرداد 1401، 10:38

سلام استاد عزیزم، کابلر هلو خوشمزه
ممنون از دستورهای دقیق،. ممنون از زحمتی که می‌کشید، ممنون از وقتی که صرف میکنین. امیدوارم همیشه سلامت و موفق باشید.
پ ن ‌: با توجه به تاریخچه‌ای که نوشتید،. کشتی رو به یاد مهاجران به قاره جدید گذاشتم.

شهرزاد.م
سه شنبه، 03 خرداد 1401، 10:43

ببخشید عکس نیومد، دیگه هم جایی برای ارسالش نبود

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 04 خرداد 1401، 13:10

سلام عزیز دلم،
واقعا ممنون از اینهمه محبت امیدوارم لایق محبت هاتون باشم، عکس هم عالیه چه ایده قشنگی

Sarina ranji
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 11:54

اینم شیرینی خوشمزه من واقعا عالی بود اون کارامل هلویی زیرش تا اون پف پف های خوشمزه روش من خیلی خوشم اومد  خیلی خوش طعم بودخسته نباشید.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:27

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دسر رو پسندیدید بسیار هم عالی شده نوش جونتون باشه

maasoumehr
چهارشنبه، 01 مرداد 1399، 19:47

عزیزم ممنونم ازاموزشهای دقیق وعالی تون من بارسپی های شمالذت میبرم خداخیرتون بده عزیزدل

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 مرداد 1399، 20:40

سلام عزیزم،
خیلی خیلی خوشحالم که از دستورات راضی هستید، موفق و سلامت باشید

محیا جهانبخش
سه شنبه، 24 تیر 1399، 18:07

یعنی من هر چقدر از شما تشکر کنم بازم کمه
کابلر با گیلاس درست کردم ،عالی شد
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 تیر 1399، 18:48

سلام عزیزم،
من که کاری نکردم زحمت ها رو شما کشیدید، خوشحالم راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

sa.asadi
چهارشنبه، 11 تیر 1399، 04:47

خیلی ممنون از آموزش این دسر لذیذ
طعم جدید و جالبی برای من داشت
ترسیدم مزه آلبالو خوب نشه از همون هلو استفاده کردم .

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 تیر 1399، 07:02

سلام عزیزم،
به به چقدرم عالی و با سلیقه خوشحالم که طعمش رو دوست داشتید، نوش جونتون و ممنون از عکس

Negar77
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 18:54

استاد عزیزممم عالی عالی عالی من که عاشق این دسر شدم اینقد که خوشمزس
یه مقدار از خمیرم اضافه اومد که لاش نون گذاشتم و روش شکر قهوه ایی ریختم خیلی خوشمزه شد عاشقتونم

Negar77
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 18:57

ببشخید منظورم موز بود

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 19:11

خیلی خوشحالم که دسر رو دوست داشتید، ابتکارتون هم با موز عالی بود نوش جونتون و ممنون از عکس

شکوفه
شنبه، 09 شهریور 1398، 17:17

ممنون عالیییی شد

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 شهریور 1398، 17:20

سلام شکوفه جان،
عزیزم نوش جونتون باشه خیلی خوشحالم که این دسر رو امتحان کردید و دوست داشتید.
موفق باشید و ممنون از عکس

Roghayeh
جمعه، 25 مرداد 1398، 12:50

بهاره جان بسیار ممنونم
مثل همیشه دستور شما عالی بود
یه دسر کم شیرین و خوشمزه تابستونی
همین الان درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مرداد 1398، 14:49

چقدر خوشحالم که این دسر رو امتحان کردید، کابلر حرف نداره مال شما هم بینظیر شده.
نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 08:53

این رو تابستون درست کرده بودم به دلایلی نتونستم همون موقع بزارم عکسشو ولی واقعا فوق العاده و خوشمزه بود ازت ممنونم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 دی 1397، 17:45

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده چقدر با سلیقه درست کردید آفرین به شما و ممنون از عکس

homa
دوشنبه، 12 شهریور 1397، 17:37

سلام شف بهاره عزیزدلم برای کالبرهلو تنگ شده بود ولی هلو نداشتم زغال اخته داشتم ابتکاری به خرج دادمو درستش کردم اسکون روش خیلی خوب شدازشماهمواره ممنون هستم جهت این اموزشهای مفیددنیای خوردنیهام رنگارنگ شد وخیلی خیلی هم متنوع این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 شهریور 1397، 18:05

هما جون چقدر عالیه که با علاقه دستورها رو درست می کنید و ابتکار هم به خرج می دید، واقعا حرف ندارید. خسته نباشید و ممنون از عکس

sepideh
جمعه، 01 تیر 1397، 18:00

وای این محشر بوووووود

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 تیر 1397، 08:55

عزیزم عالی درست کردی نوش جونتون

homa
سه شنبه، 16 خرداد 1396، 05:52

باسلام بهاره عزیزخوشحالم که منوباطعم های جدیداشناکردی یک دسربهاری شیک جدیدوخوشمزه سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 خرداد 1396، 10:31

هما جون حرف ندارید عالی شده، نوش جونتون

جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 17:37
نظرات
گیس گلابتون
جمعه، 23 تیر 1402، 21:01

سلام خانموحید گرامی
شما میدونین از کجا میتونم پیستری بلندر بخرم؟ شرکت مائده کیش تموم کرده.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 تیر 1402، 14:35

سلام،
اگر تهران تشریف دارید مدبر قاجار سر بزنید، امید هم هرزگاهی میاره.

گیس گلابتون
شنبه، 24 تیر 1402، 15:12

سپاسگزارم.

Nooshin
يکشنبه، 06 آذر 1401، 09:04

ممنونم لطف کردین

Nooshin
شنبه، 05 آذر 1401، 19:43

ممنونم خیلی استفاده کردم،ققط ی سوال توی گلیز نوشته بود confectioners sugar اینه چی هست؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 06 آذر 1401، 06:13

عزیز دلم من یک ماه تمام روی پست انواع شکر کار کردم همه رو توضیح دادم حتما مطالعه کنید.
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D8%B1-%D9%88-%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7-t114

منظور پودر قنده

Nooshin
جمعه، 04 آذر 1401، 21:25

سلام عزیزم،برای اسکن شکلاتی باید چیکار کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 آذر 1401، 05:53

سلام عزیزم،
از این دستور استفاده کنید:
https://sallysbakingaddiction.com/triple-chocolate-scones-supreme/

MH
يکشنبه، 22 فروردين 1400، 03:23

سلام
من فقط اسکون را درست کردم.
مو به مو طبق دستور عمل کردم، ولی خمیر بسیار بسیار چسبنده و خیس بود مثل مایه کیک، مجبور شدم کلی آرد اضافه کنم تا به صورت خمیر دراید.
وزن آرد و شیر را محاسبه کردم، هیدراتاسیون آرد ۷۳ درصد بود، چسبندگی قابل انتظار است.
کجا اشتباه کردم؟
ممنون از راهنمایی؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 فروردين 1400، 07:58

سلام با توجه به چربی زیاد فرمولاسیون اسکون با نان ها متفاوته و قابل مقایسه نیستن، اشتباهتون این بوده که شیر رو کامل اضافه کردید، همیشه مایعات رو کم کم اضافه کنید تا به بافت مورد نظر برسید. ولی این دستور رو خودم بارها درست کردم و کاربران عزیز هم درست کردن مشکلی نداشتن احتمالا آردتون خیلی ضعیفه ولی با کم کم اضافه کردن مایعات همیشه جلوی خطا گرفته می شه.

MH
يکشنبه، 22 فروردين 1400، 21:27

سلام
ممنون از راهنمایتون
متشکرم

MH
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 05:14

سلام
اگه از ظرف پیرکس استفاده کنیم باید اونو روی سینی شیرینی پزی بزاریم یا روی توری فر؟
اگه در فصل زمستان که هلو نیست بخواهیم با سیب درست کنیم دستور چه تغییری میکنه؟
ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 11:07

سلام،
کلا در فر گازی به هیچ وجه از سینی خود فر استفاده نمی کنیم، ظرف پیرکس رو در سینی شیرینی پزی قرار بدید و روی توری بذارید.
با توجه به اینکه میوه های رسیده رو برای شیرینی پزی استفاده می کنیم، هلوها شیرین در نظر گرفته شدن و مقدار شکر زیاد نیست. ولی باز اگر سیب هاتون خیلی رسیده ست می تونید یک تا دو قاشق غذاخوری از شکر کم کنید تغییر دیگری نیاز نیست بدید.

MH
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 12:33

ممنون از آموزش و لطف و محبت شما
با تشکر

sa.asadi
سه شنبه، 10 تیر 1399، 11:32

 سلام برای این دستور میشه از آلبالوی فریز شده استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 تیر 1399، 15:46

بله عزیزم می شه. فقط حتما هسته بگیرید.

Mzi
يکشنبه، 25 خرداد 1399، 20:10

سلام.ببخشید چنتا سوال داشتم یکی اینکه میشه شکر توی هلوهارو حذف کرد و دوم اینکه نشاسته ذرت جایگزین نداره؟مثلا ژلاتین یا پودر کاسترد یا اگه اصن نخوایم غلیظ بشه حذفش کنیم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 07:54

سلام،
شکر هلو قابل حذفه ولی نشاسته ذرت جایگزین نداره و قابل حذف نیست، بدون نشاسته میوه به شدت آب میندازه و خمیر رو خراب می کنه.

شکوفه
شنبه، 09 شهریور 1398، 17:06

سلام خسته نباشبد برای طلایی شدن کالبر باید شعله بالای فر روشن باشه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 شهریور 1398، 17:21

سلام عزیزم سلامت باشید،
اگر فرتون گازیه بعد از اتمام پخت، شعله پایین رو خاموش و پنج دقیقه شعله بالا (گریل) رو روشن کنید. اگر فرتون برقیه نیازی نیست، طولانی تر بذارید تا طلایی شه.

آمستریدا
يکشنبه، 25 تیر 1396، 09:07

بهاره جون من این دسر زیبا و خوش طعم درست کردم و در عرض یک شبانه روز خورده شد و به عکس نرسید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 تیر 1396، 10:18

به به چه عالی! حتما خیلی خوشمزه درست کردی عزیزم آفرین به هنرتون

آمستریدا
پنجشنبه، 22 تیر 1396، 21:23

بهاره جون با حدودا چهارصد گرم هلو میشه این رسپی درست کنم؟مودا رو نصف کنم؟چون فعلا فقط ۳تا هلو تو خونه هست

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 تیر 1396، 05:01

چرا نمی شه؟ مواد رو نصف کنید و ظرف رو کوچیک تر یا اصلا می تونید تو دو تا کاسه درست کنید.

معصومه خزائی
يکشنبه، 02 آبان 1395، 12:12

خیلی عالی بود من درستش کردم یه مزه و شیرینی جدید بود بجای هلو چی میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 آبان 1395، 14:31

به جای هلو از آلو، سیب، آلبالو، شلیل و شاتوت می شه استفاده کرد!

جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 17:41

بهاره جون کابلر یک طعم متفاوت و بسیارخوشایند داشت من خیلی خیلی دوسش داشتم و فوق العاده راحت بود .ممنونم ازآموزش عاااالی شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 18:11

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی شکلاتی
بستنی چوبی با روکش شکلاتی
دسر
موس توت فرنگی
موس میوه ای
دسر
چیزکیک باقلوا
Baklava Cheesecake
دسر
کرم ملون
کرم طالبی
دسر
شکلات دو لایه میوه ای
Fruit and vanilla chocolate ganache
دسر