نحوه ی اندازه گیری با پیمانه ها

بهاره وحید

نحوه ی اندازه گیری با پیمانه ها

تبدیل واحدها
جمعه، 07 اسفند 1394، 22:40   مشاهده: 24,110

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در شیرینی پزی اندازه گیری دقیق و صحیحه. برخلاف آشپزی که با اندازه گیری تقریبی هم نتیجه ی می ده، شیرینی پزی مثل آزمایشگاه شیمیه و دقت خاص خودش رو نیاز داره. اگر حین درست کردن کیک، حتی یه ذره مایعات یا آردِ بیشتر بریزید، نتیجه کاملا عوض می شه. 
در دنیای شیرینی پزی، یکی از متداول ترین ابزارها برای اندازه گیری مواد، پیمانه است. در زمان قدیم ترازوی آشپزخونه کالای لوکس و گرونی محسوب می شد، برای همین هم اندازه گیری در شیرینی پزی خونگی با پیمانه انجام می شد. با وجود اینکه دیگه تهیه ی ترازو کار آسونیه، استفاده از پیمانه های اندازه گیری به دلیل سادگی و نتیجه ی خوبی که داره همونطور محبوب و رایج موند و چون در بسیاری از رسپی ها میزان مواد لازم بر اساس پیمانه نوشته می شه، دونستن در موردشون ضروریه. برخلاف ترازوی آشپزخونه که بر اساس وزن اندازه رو نشون می ده، پیمانه ها بر اساس حجم اندازه گیری می کنن. البته این رو بدونید که ترازو دقیق تر عمل می کنه. اول از همه بریم ببینیم منظور از پیمانه ی اندازه گیری چیه و نحوه ی استفاده از هر کدوم به چه صورته. 

پیمانه ی اندازه گیری سه مدله که هر سه مدلش رو باید تو آشپزخونتون داشته باشید:پیمانه ی اندازه گیری جامدات

اغلبِ مواد اولیه ی رسپی ها با همین وسیله قابل اندازه گیریه. جنس پیمونه ها استیل یا پلاستیک و گاهی هم چینیه. در کمترین حالت سِت پیمانه ها چهارتائیه. ست چهارتایی پیمانه ی یک، یک دوم، یک سوم و یک چهارم رو برای اندازه گیری داره، تو بعضی از سِت ها پنج پیمانه موجوده و  یک هشتم هم به این چهار تا اضافه شده. سِت شش تایی هم داریم که پیمانه ی دو سوم هم داره.


برای اندازه گیری مواد اولیه ی آردی مثل آرد، نشاسته، سبوس، شکر، پودر کاکائو و غیره به این شیوه عمل می کنیم:

یک - همیشه اول از همه مواد رو با  قاشق هم بزنید. علت این کار اینه که مواد آردی چه توی کیسه، پاکت یا ظرف دربسته نگهداری شن، حالت فشرده به خودشون می گیرن و هم نزدن باعث می شه بیشتر از میزان مورد نیاز اندازه گیری کنید.دو - با توجه به رسپی پیمانه ی مورد نظر رو انتخاب و با قاشق توش رو پر کنید.به هییییچ وجه پیمانه رو توی ظرف شکر، آرد یا غیره فرو نکنید. می تونید خودتون آزمایش کنید اگر پیمانه رو توی ظرف فرو کنید و باهاش مواد رو بردارید، مواد فشرده تر و بیشتر از حد نیاز توی پیمانه قرار می گیره.سه - روی پیمانه رو با یک چاقو یا انتهای قاشق صاف کنید.برای اندازه گیری مواد غیر آردی و مرطوب مثل کره ی بادوم زمینی، شکر قهوه ای و ..... با پیمانه های اندازه گیری، اول با قاشق پیمانه رو از ماده ی مورد نظر پر کنید. بعد روی مواد رو با پشت قاشق فشار بدید تا پیمانه کاملا پر شه. 
برای موادی که مثل کره خیلی چسبناکن توصیه می کنم از ترازو استفاده کنید که کارتون راحت تر شه. 
اگر تو خونه ترازوی آشپزخونه ندارید و مواد لازم رسپی به گرم نوشته شده، می تونید از طریق این جدول تبدیل کنید:

دقت کنید که توی سایت های مختلف کمی اختلاف بین اعداد وجود داره. این تبدیل ها از سایت هایی که خودم ازشون استفاده می کنم و مرجع قرار می دم برداشته شده.

یک پیمانه آرد: 125 گرم
یک پیمانه نشاسته ی ذرت: 125 گرم
یک پیمانه آرد ذرت: 150 گرم
یک پیمانه کره: 200 گرم
یک پیمانه شکر: 200 گرم
یک پیمانه شکر قهوه ای: 210 گرم
یک پیمانه پودر کاکائو: 100 گرم
یک پیمانه پودر قند:  120 گرم
یک پیمانه روغن: 224 گرم
یک پیمانه ماست: 240 گرم
یک پیمانه شکلات چیپسی: 170 گرم
یک پیمانه بادوم، گردو، فندق خرد شده: 100 گرم
یک پیمانه کشمش: 150 گرم


قاشق های اندازه گیری

یه سری از مواد اولیه در مقیاس خیلی کم استفاده می شن و پیمونه ها خیلی براشون بزرگن مثل نمک، بیکینگ پودر و .... برای این مواد از قاشق های اندازه گیری استفاده می شه. حواستون باشه که حجم قاشق های اندازه گیری با قاشق هایی که توی منزل دارید و باهاش غذا میل می کنید فرق داره و بزرگتره، پس نمی تونید از اونها استفاده کنید. قاشق های اندازه گیری پلاستیکی یا استیله و سِت های چهار تایی تا شش تایی داره. در سِت چهار تایی، قاشق غذاخوری  یک و یک دوم وقاشق چایخوری یک و یک دوم موجوده. روی بعضی از این ست ها مخفف قاشق چایخوری و غذاخوری حک شده. مخفف قاشق غذاخوری tbs یا tbsp و مخفف قاشق چایخوری tsp. 
نحوه ی اندازه گیری با این قاشق ها بسیار راحت و بی دردسره. برای مواد خشک، با همون قاشق اندازه گیری مواد رو هم بزنید و بعد قاشق رو توی ظرف فرو کنید، پر کنید و سرش رو صاف کنید. برای اندازه گیری مایعات هم خیلی راحت قاشق مورد نظر رو انتخاب و پر کنید. برای مواد چسبناک مثل عسل، کارامل و .... قاشق های اندازه گیری رو کمی چرب کنید و بعد اندازه گیری کنید. توی جدول زیر تبدیل پیمانه به قاشق غذاخوری و چایخوری نوشته شده. اگر تو خونه ترازوی آشپزخونه ندارید و مواد لازم رسپی به گرم نوشته شده می تونید از طریق این جدول تبدیل کنید: 

یک قاشق چایخوری بیکینگ پودر/ جوش شیرین: 5 گرم 
یک قاشق غذاخوری عسل: 21 گرم 
یک قاشق غذاخوری خمیر مایه ی فعال: 9 گرم
یک قاشق غذاخوری نشاسته ی ذرت: 8 گرم 

پیمانه ی اندازه گیری مایعات 

از اونجائیکه در اندازه گیری با پیمانه های مواد خشک، پیمانه باید تا لبه پُر شه، استفاده از اونها برای مایعات کمی مشکل می شه چون به محض اینکه پیمونه رو بلند کنید ممکنه ازش بریزه و دیگه میزانش دقیق نباشه. پیمانه ی اندازه گیری مایعات یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی پارچ مانند و مدرجه. روی این نوع پیمانه درجه بندی به میلی لیتر هم وجود داره و کار رو برای رسپی هایی که مایعات رو به میلی لیتر گفتن آسون می کنه. البته این رو بگم اگر میزان مایعات کمتر از یک دومه از همون پیمانه های جامدات استفاده کنید. نحوه ی اندازه گیری با این پیمانه به این صورته: 

وقتی پیمانه توی دستتون باشه و مایع رو توش بریزید تکون خوردن دست سطح مایعات رو تغییر می ده و دقت رو کم می کنه برای همین پیمانه رو روی سطح صاف، مثلا کانتر کابینت قرار بدید و بعد مایع رو توش بریزید. 
مایع مورد نظرتون رو تا درجه ی گفته شده پُر کنید. نکته ای که باید بدونید اینه که مایع باید تا بالای خط نشون دهنده ی درجه پر شه. توی عکسِ زیر نحوه ی اندازه گیری سه چهارم پیمانه رو نشون داده که طریقه ی سمت چپی صحیحه. موقع پر کردن خم شید و سرتون هم سطح پیمانه باشه تا اندازه گیری دقیق شه. 

ممکنه توی رسپی ها به جای پیمانه از "اُنس ounces " یا  "پینت pint " استفاده کرده باشند برای تبدیل از این فرمول استفاده کنید. یک پیمانه= هشت اُنس = یک دوم پینت 

برای نصف کردن مواد توی رسپی از جدول زیر استفاده کنید. ستون دست راست نصف شده ی مقادیر دست چپه. 


نظرات
baran1393
سه شنبه، 05 بهمن 1395، 23:41

سلام استاد عزیزمن چندین بار به روشی که گفتید اندازه زدم پیمانه من استیل است و۲۵۰ میلی لیتر ولی ارد رو که اندازه میزنم ۱۱۰ گرم بیشتر نمیشود لطفا راهنمایی کنید .در ضمن روش پر کردن همان روش شماست

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 بهمن 1395، 12:32

سلام عزیزم،
سوالتون بسیار خوبه و نشونه توجه و دقت شماست. باران جان جنس آردها و درصد خلوصشون در جاهای مختلف دنیا و حتی در کارخونه های مختلف هر کشور متفاوته و در نتیجه وزن آرد رو کمی متفاوت می کنه. این وزنی که برای هر پیمانه آرد در سایت ها گفته میشه، بصورت میانگینه و دقیق نیست.
در دستورهایی که مواد لازم با استفاده از پیمانه ها لیست شده، اون حجم آرد مورد نظره و کمتر بودن وزنش مشکلی ایجاد نمی کنه. پس تنها کاری که شما باید بکنید اینه که به دستور توجه کنید و اگر دستور وزن مواد رو نوشته از ترازوی آشپزخانه و اگر حجم مواد مورد نظر بوده، با پیمانه های اندازه گیری مواد رو اندازه گیری کنید. در مورد آرد این مسئله متداوله و مشکلی ایجاد نمی شه.

مامان نیما و پارسا
شنبه، 18 دی 1395، 13:51

سلام استاد گرامی من یه مشکل با پیمانه کردن دارم .در واقع دو باره که از مغازه لوازم قنادی پیمانه میگیرم 1پیمانه ارد در نوع پلایستیکیه 105 گرم ودر استیله 135 گرمه چه کار کنم که اندازه گیریم با پیمانه هام دقیق  و مطمئن بشه متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 18 دی 1395، 15:42

سلام عزیزم،
پیمانه های استیل استانداردترند و بهتره از نوع استیل استفاده کنید

مامان نیما و پارسا
سه شنبه، 16 آذر 1395، 15:28

بهاره جون واقعععععا از این همه اطلاعات که به ما منتقل کردید ذوق زده ام .اگه ممکنه انواع اصلی ماسوره و چند تا تزیین با خامه و درست کردن گل  را هم اموزش بدید ممنون میشم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آذر 1395، 16:16

چشم حتما در اولین فرصت در خدمتم

کومیکو
چهارشنبه، 07 مهر 1395، 13:25

خیلی مفید، عالی و کاربردی بود.
یه دونه ای
در ضمن مختوای سایت و همین طور طراحی سایت واقعا زیباست و تا به حال هیچ سایت ایرانی در این سطح ندیده بودم. واقعا شگفت زده شدم. ممنونم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 مهر 1395، 19:44

مرسی از اینهمه حمایت و محبت! امیدوارم با حمایت های شما سایت بهتر و کامل تر هم بشه

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 09:54

مرسی بهاره عزیزم، این یکی از صدها اموزش فوق العاده ای هست ک شما یادمون دادید، واقعا سپاس...

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 19:26

خوشحالم به دردتون خورد. مرسی از توجهتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
نکات پخت کیک های اسفنجی
ابزارها و تکنیک ها
نکات پخت بیسکویت
ابزارها و تکنیک ها