کاپ کیک شکلاتی

بهاره وحید

کاپ کیک شکلاتی

با کرم شکلاتی
جمعه، 11 دی 1394، 21:44   مشاهده: 4,473

 اولین کاپ کیک یا همون کیک فنجانی در آمریکا، در سال 1796 ثبت شده، ولی کاپ کیک به شکل امروزی مال قرن نوزدهمه. همونجور که اسمش روشه کاپ کیک رو به صورت تکی درست می کنند. این کیک قبل از اینکه سینی کاپ کیک به بازار بیاد تو کاسه های سفالی تک نفره درست می شده. کاپ کیک خیییلی زود محبوب شد و از علت های اصلیش راحتی سرو کردن و مدت زمان کمِ پختشه.چیزی که شما به عنوان یه شیرینی پز باید بدونید فرق کاپ کیک و مافینه. کاپ کیک و مافین یکی نیستند کاپ کیک همون رسپی کیک رو داره فقط  دونه ای داره پخت می شه پس بافت کیک رو داره و عین کیک شیرینه. مافین بافتی شبیه به نون داره، توش از جوش شیرین استفاده می شه، شیرینیش کمتره، پفِش بیشتره و سایزش از کاپ کیک بزرگتره و از همه مهمتر اینکه هرگز روی مافین کِرِم نمی ریزند و فراستینگ یا آیسینگ نداره. برای دونستن در مورد فرق کاپ کیک و مافین و خلاصه ای از تاریخچشون به این پست مراجعه کنید. 

از محبوب ترین کاپ کیک ها، کاپ کیک شکلاتیه. این کاپ کیک خوشمزه، فراستینگ شکلاتی هم داره و دبل چاکلته.

منبع: http://www.joyofbaking.com/ChocolateCupcakes.html

مواد لازم:
پودر کاکائو: یک دوم پیمانه
آب جوش: یک پیمانه
آرد: یک و یک سوم پیمانه
شکر: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
کره: صد گرم
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
تخم مرغ: دو عدد
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری

اول از همه سینی کاپ کیک رو کاغذ بندازید و بذارید کنار.فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد، معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید.

50 گرم معادل یک دوم پیمانه پودر کاکائو رو اندازه گیری کنید و حتما و حتما الک کنید.پودر کاکائوی الک شده رو توی یک ظرف بریزید و روش یک پیمانه آب جوش بریزید و خوب هم بزنید تا مواد یکدست شه و گلوله ها باز شه. اگر فکر می کنید خوب قاطی نشده یک بار مخلوط آب و کاکائو رو از صافی رد کنید. بذارید مخلوط آب و کاکائو خنک شه و به دمای محیط برسه.ظرف آرد رو هم بزنید، پیمانه ی یک و پیمانه ی یک سوم رو با قاشق پر کنید و بعد سرش رو صاف کنید. بعد از اندازه گیری دو بار الک کنید.بیکینگ پودر و نمک رو توی کاسه ی آردِ الک شده اضافه کنید و حسابی ویسک کنید تا بیکینگ پودر یکدست بین مواد پخش شه.مواد لازم رو روی میز کار می چینیم. کره، تخم مرغ ها و مخلوط آب و کاکائو باید هم دمای محیط باشند.

کره و شکر رو با دور متوسط همزن برقی، 3 تا 4 دقیقه بزنید تا روشن و پفی بشه.


،
بین کار مواد رو با لیسک، از دور کاسه جمع کنید.بعد تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کنید، بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ دو دقیقه با دور تند همزن بزنید تا یکدست شه.وانیل رو اضافه کنید و در حد مخلوط شدن بزنید. حالا آرد رو در دو نوبت به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن و فقط و فقط .و فقط تا جایی بزنید که ذره های آرد دیده نشه، زیاد زدن آرد بافت رو خراب می کنه.مخلوط پودرکاکائو و آب رو که به دمای محیط رسیده به مواد اضافه کنید و با لیسک فولد کنید و خوب مواد رو از زیر به سطح بیارید تا همه یکدست بشه.برای اینکه همه ی کاپ کیک ها یکدست پخته بشند باید میزان مواد رو توی هر لاینر هم اندازه بریزیم. برای این کار می تونید از اسکوپ بستنی یا یک قاشق گود استفاده کنید.توی هر لاینر یک اسکوپ بستنی یا دو قاشق از مواد بریزید. ما نمی خوایم کاغذها پر شند چون پف می کنند و از دیواره های سینی بالاتر میان و خراب می شند پس تا نصفه ی لاینرها و نهایتا دو سومشون پر شه.سینی رو توی فر گرم شده به مدت 20 دقیقه قرار بدید.بعد از 20 دقیقه سینی رو بیرون بیارید و یک خلال دندون وسط یکی از کاپ کیک ها فرو کنید اگر تمیز بیرون اومد یعنی پخته شده. سینی کاپ کیک رو روی توری خنک کننده بذارید و حتما 5 دقیقه بعد کاپ کیک ها رو از توی سینی خارج کنید که بیرون سینی خنک بشند. علت این کار اینه که حجم مواد توی هر کاپ کیک کمه و راحت از دیواره ها حرارت رو جذب می کنه، سینی تا خنک شه به کاپ کیک ها گرما می ده و این گرما بافت کاپ کیک رو خراب می کنه.کاپ کیک های شما آماده اند می تونید همینجوری میل کنید، یا می تونید روش فراستینگ بزنید.

مواد لازم فراستینگ:

کره: صد گرم
پودر کاکائو: یک چهارم پیمانه
پودر قند: یک چهارم پیمانه
شکلات تخته ای تلخ: 100 گرم

مواد رو روی میز کار حاضر کنید. طعم اصلی این رویه یه شکلات تخته ایه، درصد خلوص شکلاتی که انتخاب می کنید بستگی به ذائقه ی خودتون داره ولی حتما شکلات جنس خوب استفاده کنید. کره هم باید هم دمای محیط باشه.اول از همه شکلات رو تمپر می کنیم. شکلات رو با چاقو ریز کنید  و بعد دو سومش رو توی کاسه بریزید و روی بخار آب قرار بدید، حواستون باشه بخار آب با کاسه تماس نداشته باشه. مرتب شکلات در حال ذوب رو هم بزنید.وقتی آب شد از روی بخار آب بردارید و بقیه ی شکلات رو توش بریزید و خوب هم بزنید تا روون شه.تا شکلات خنک می شه پودر کاکائو و پودر قند رو بطور جداگانه الک کنید.کره ی به دمای محیط رسیده رو یه ذره با دور متوسط همزن بزنید تا نرم شه، بعد پودر کاکائوی الک شده رو اضافه کنید و خوب بزنید.پودر قند رو به مواد اضافه کنید و با دور تند همزن خوب بزنید.وقتی کره، پودر قند و پودر کاکائو رو خوب زدید یک کرم غلیظ دارید.حالا شکلات آب شده رو اضافه می کنیم خیلی دقت کنید که شکلات هم دمای محیط شده باشه وگرنه کره رو آب می کنه و فراستینگ خراب می شه.خوب هم بزنید تا یکدست شه، قیف و ماسوره ی مورد نظرتون رو آماده کنید. من از قیف یکبار مصرف و ماسوره ی ستاره ای بسته استفاده کردم. سر قیف رو ببرید و ماسوره رو بندازید توش.

 

برای اینکه  فراستینگ رو راحت تر داخل قیف بریزید، قیف رو توی یک لیوان قرار بدید.توش رو که پر کردید، با چاقو یا کاردک مواد رو جمع کنید. 

 

ته قیف رو بپیچونید که مواد بین کار ازش خارج نشه. حالا به شکل دلخواه روی کاپ کیک ها رو تزئین کنید. 
دستپخت های همراهان سایت
حنا
چهارشنبه، 28 تیر 1396، 23:51

سلام. ممنون از سایت مفیدتون. همه چی دقیق و با حوصله توضیح داده شده. من دقیقا مطابق با دستور پخت شما این کاپ کیک رو پختم. ولی داخلش خمیری مانند شده. ميشه بگید علتش چيه؟؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 تیر 1396، 09:32

سلام حنا جان،
عزیزم خیلی ناراحت شدم نتیجه دلخواه رو نگرفتید. این مشکل بسیار بسیار رایجه و علت اصلیش هم زدن زیاده. از از لحظه ای که آرد رو اضافه می کنید باید مواد فقط و فقط در حد یکدست شدن هم بخوره. برای اینکه کمتر هم بزنید مایه کیک رو قبل از اضافه کردن آرد، به کاسه بزرگ تر منتقل کنید اینطوری سریع تر آرد مخلوط می شه.
نکته دومی که می تونه این مشکل رو ایجاد کنه دمای مخلوط آب و شکلاته. باید حتما هم دمای محیط باشه. ذره ای داغی مواد رو شفته و خام می کنه.
نکته بعدی بیکینگ پودره، اولا بیکینگ پودر باید سالم باشه، حتما توی آب گرم بریزید و بذارید اگر کف کرد سالمه و اینکه بیکینگ پودر رو خوب توی مواد ویسک کنید، اگر با آرد الک کنید که چه بهتر. از مارک های ناشناس و متفرقه هم استفاده نکنید من خودم از مارک تیارا Tiara استفاده می کنم.
نکته آخر دمای فره، حتما دماسنج فر از لوازم قنادی تهیه کنید و توی فر بذارید. دمای کمتر فر باعث می شه مواد در لحظه ورود پف نکنه و شفته بمونه.
موفق باشید.

faezeh
جمعه، 29 بهمن 1395، 22:06

خیلی عالی بود و خوش طعم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 بهمن 1395، 22:56

به به عزیزم، خوشحالم دوست داشتید و ممنونم از عکس

ghazal
دوشنبه، 05 مهر 1395، 00:38

بهترين كاپ كيك شكلاتي كه تا حالا خوردم. عااالي بود عزيزم. ممنون ❤️

جمیله رستمی
شنبه، 30 مرداد 1395، 01:37

مثل همیشه عالی بود شف بینظیرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 مرداد 1395، 09:11

چه تزئین خوشگلی ممنون از عکس

نظرات
فریناز
چهارشنبه، 08 شهریور 1396، 15:41

خیلی ممنون از توضیحات عالیتون شف عزیزم.همیشه فوق العادس‌.درباره جایگزین کره تو دستورات سوال داشتم.به جای کره میتوبم روغن مارگارین مخصوص دانمارکی بزنیم یا میتونیم روغن مارگارینی که به اسم روغن صاف هست (البته روش نوشته مخصوص شیرینی لایه ای)رو استفاده کنیم؟به نظر شما کدومش رو میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 شهریور 1396، 18:55

سلام فریناز جان،
عزیزم "روغن مارگارین مخصوص دانمارکی" و "روغن صاف " در واقع روغن های 40، 50 و 60 هستند. در مورد این روغن ها در پست "معرفی انواع روغن و کره" توضیح دادم.  این روغن ها بافتی کاملا متفاوت از کره دارن، سفت تر و چرب ترن و هوادهی باهاشون به این شکل انجام نمی شه و مناسب ایجاد بافت ترد و شکننده مثل شیرینی زبون هستند نه کیک. به جای کره می تونید از کره گیاهی عادی که در سوپرمارکت ها فروخته می شه استفاده کنید. اگر با بوی کره مشکل دارید بدونید که فقط در دستورهای وانیلی بوی کره حس می شه و وقتی شکلات و باقی طعم دهنده ها اضافه شه، بوش از بین می ره. 

https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D9%87-t100

faezeh
شنبه، 07 اسفند 1395، 01:59

سلام اگه بخوام مقدار کاکائو رو کمتر بریزیم مثلا یک چهارم، باید به مقداری که از کاکائو کم کردم به آرد اضافه کنم؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 اسفند 1395، 10:02

سلام فائزه جان،
آره عزیزم میزانی که کم می کنید رو با آرد جایگزین کنید.

hila
شنبه، 30 بهمن 1395، 18:37

خیلی دوس دارم یه چیز خوشمزه رو جایگزین خامه کنم چون همیشه خامه قنادی تو خونه و در دسترس نیست ... این فراستینگ مزش مثل خامه شکلاتیه؟ برای روکش یا فیلینگ کیک هم میشه از این فراستینگ استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 بهمن 1395، 19:44

سلام عزیزم،
از این کرم شکلاتی می شه برای روکش و فیلینگ کیک استفاده کرد، ولی طعمش مثل خامه شکلاتی نیست، سفت تره و طعم شکلات قوی تره. کرم پنیر خامه ای که در پست کیک مسطح کدو حلوایی آموزش دادم، جایگزین بهتری برای خامه قنادی هست تا این کرم.

پریسا
دوشنبه، 18 مرداد 1395، 19:03

سلام من امروز با این رسپی برای اولین بار کاپ کیک درست کردم و عااالی شد دقیقا همونی شد که می خواستم ممنون از وقت و حوصله ای که صرف نوشتن این مطالب مفید می کنید و هم چنین گذاشتن عکسا درک مفاهیم رو خیلی آسون تر می کنه، واقعا ممنون از سایت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 مرداد 1395، 21:20

سلام پریسا جان خوشحالم که این آموزش براتون مفید بود عزیزم اگر مایلید می تونید عکس کاپ کیک ها رو در قسمت دستپخت ها آپلود کنید که بقیه هم از هنرتون لذت ببرن

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
چیزکیک در فر
نکات پخت کیک های پنیری
کیک
کیک میوه تابستونی
کیک
آنجل فودکیک
کیک
کاپ کیک وانیلی با فراستینگ شکلاتی
با تزئین بادکنک ژلاتینی
کیک
کیک شکلاتی سریع
با کرم پنیر خامه ای شکلاتی
کیک