فرق بین مافین و کاپ کیک

بهاره وحید

فرق بین مافین و کاپ کیک

به همراه مختصری از تاریخچه ی هر کدام
شنبه، 15 اسفند 1394، 21:03   مشاهده: 4,553

شیرینی پزی یه هنره. شما برای زنده موندن بدنتون به شیرینی و دسر نیاز نداره بلکه مثل بقیه ی هنرها صرفا برای لذت بردنه. هر چی اطلاعاتتون راجع به هنر قنادی بیشتر باشه درکتون بهتر می شه و راحت تر می تونید رسپی رو انتخاب کنید و در نتیجه بیشتر لذت می برید. من تمام تلاشم در اینه که بین رسپی ها اطلاعات اولیه ی این هنر رو در اختیارتون بذارم. یکی از چیزهایی که باید بدونید فرق بین محصولات مشابه قنادیه. توی این پست فرق بین تارت و پای رو خدمتتون گفتم و این بار می خوام راجع به فرق کاپ کیک و مافن بگم.

اگر در یک جمله بخوام بگم این رو بدونید که مافین بچه نونه و کاپ کیک بچه کیک!!! حالا بریم مفصل ببینیم داستان چیه:

مافین

مافین ها نون هایی هستن که در سایز کوچیک پخت می شن. با وجود اینکه ظاهرشون مثل کیکه ولی طعم و مشخصات متفاوتی دارن. ریشه ی کلمه ی مافین، یکی از این دو کلمه است. "muffe" که یک نوع نون آلمانیه یا "moufflet" که در فرانسه به معنی نون نرمه. مافین دو نوع انگلیسی و آمریکایی داره.
مافین انگلیسی که اولین بار در قرن دهم میلادی در وِیلز (جنوب غربی بریتانیا) پخته شده، مثل نون با خمیر مایه درست می شه، شیرینی کمی داره و بصورت دایره های کوچیک پخت می شه. قطر مافین انگلیسی کمه، برای سرو معمولا از وسط برش می دن کنار کره و مربا برای صبحانه یا عصرونه می ذارن.  دایره ها از خمیر توسط حلقه ی مافین muffin ring جدا می شه و بعد توی فر یا روی صفحه های چدنی پخت می شه. قبل از قرن نوزدهم که هنوز همه ی خونه ها مجهز به فر نبود، دوره گردهایی با لقب مرد مافین فروش " Muffin man" سینی مافین روی سرشون و زنگوله به دست توی کوچه ها راه میوفتادن و مافین می فروختن، مافین مَن توی شعرها و فرهنگ سنتی انگلستان جای خاصی داره. نوع دیگه ی مافین انگلیسی رسپیش توسط یک مهاجر انگلیسی در آمریکا در قرن نوزدهم نوشته شده، مثل نون، تُست می شه و برش خورده برای صبحانه سرو می شه.  مافین آمریکایی، در واقع نان سریعه که در قالب های تک نفره درست شده. نان های سریع (Quick bread) به نون هایی می گن که در اونها از خمیر مایه استفاده نمی شه و نیازی به استراحت برای ور اومدن ندارن. این مافین مثل نون های سریع با جوش شیرین یا بیکینگ پودر حجیم می شه. قبل از اینکه بیکینگ پودر در سال 1857 اختراع  شه، مافین آمریکایی با استفاده از "پتاس" درست می شده. پتاس همون پتاسیمِ محلول در آبه که از خاکستر تهیه می کردن. رسپی مافین آمریکایی با استفاده از پتاس در اولین کتاب آشپزی آمریکا در سال 1792 ثبت شده. کاپ کیک: 

کاپ کیک یا کیک فنجانی، در واقع کیک هایی هستن که در سایز کوچیک پخت می شن. مواد، رَوش تهیه و طعم کاپ کیک کاملا مشابه کیکه و علت اصلی محبوبیت اون زمان کم پخت، قابلیت حمل، تنوع رسپی و قابلیت تزئینشه.  اولین کاپ کیک در آمریکا، در سال 1796 ثبت شده، ولی کاپ کیک به شکل امروزی مال قرن نوزدهمه. این کیک تکنفره قبل از اینکه سینی کاپ کیک به بازار بیاد تو کاسه های سفالی یا سرامیکی کوچیک درست می شده. در اوایل قرن بیستم سینی کاپ کیک هم تولید شد و پخت کاپ کیک رو راحت تر کرد. بعد از جنگ جهانی دوم، در آمریکا کاغذهایی برای توی این سینی که بهش لاینر Liner و تو فارسی کپسول می گند طراحی و تولید شد. در دهه ی پنجاه به علت راحتی استفاده، این محصول بسیار محبوب شد و بعد از مدتی برای مافین هم مورد استفاده قرار گرفت. تفاوت کاپ کیک و مافین 

همون ابتدا گفتیم که کاپ کیک در واقع کیک مینیاتوری و مافین نون کوچیکه، حالا می خوایم ببینیم این فرق چه تفاوت هایی در بافت، ظاهر و طعم ایجاد کرده: یک - میزان شکر، چربی(کره یا روغن) و تخم مرغ کاپ کیک نسبت به مافین بیشتره. مافین پر آرد تر، کم شیرین تر و سالم تره. 

دو- در روند درست کردن کاپ کیک از تکنیک های هوادهی (کریمینگ یا زدن سفیده) استفاده می کنیم و آرد رو به آرومی با مواد مخلوط می کنیم، در نتیجه ی این تکنیک ها بافت کاپ کیک لطیف تره، ولی در تهیه ی مافین خیلی راحت مواد خشک با هم و مواد تر با هم مخلوط و در انتها قاطی می شن.

سه - رویه ی مافین باید حالت برشته، خشک و فرم کراست به خودش بگیره، به همین دلیل در دمای بالاتری نسبت به کاپ کیک پخته می شه. چهار - نسبت مواد و نوع پخت مافین به صورتیه که باید در حین پخت مثل قارچ بالا بیاد، پهن شه،سرش ترک بخوره و برشته شه. میزان پف کردن کاپ کیک خیلی کمتره و معمولا یه ذره بالاتر از کاغذ قرار می گیرن. پنج - اکثر اوقات روی مافین کِرمی ریخته نمی شه و بعد از اتمام زمان پخت، به همون شکل سرو می شه و فقط گاهی کمی آیسینگ روش میریزن. ولی کاپ کیک بصورت ساده، با آیسینگ یا فراستینگ قابل سروه و معمولا کِرِم دار و تزئین شده سرو می شه. آیسینگ (Icing) رویه ی نازک با پایه ی شکر یا سفیده ی تخم مرغه، ظاهر براق داره بعد از ریختن روی کیک و شیرینی کمی سفت می شه. . فراستینگ بافت ضخیم و پفی داره، پایه اش کره یا خامه است و بیشتر برای کیک استفاده می شه، مثل کرم پنیر خامه ای، باترکریم و .... البته خیلی وقت ها این دو لفظ جای هم استفاده می شند. 

نقل قول
The Williams-Sonoma cookbook states that


"icing is generally thinner and glossier, while its counterpart frosting is a thick, fluffy mixture, used to coat the outside of a cake."


رویه ای که توی عکس زیر می بینید آیسینگه. و رویه های پفی این عکس فراستینگه. خوب این بار رفتید کافی شاپ به راحتی خودتون می تونید این دو رو از هم تشخیص بدید و کیفیت چیزی رو که می خورید رو محک بزنید. 

نظرات
Mojgan
سه شنبه، 18 اسفند 1394، 14:54

قربونت برم ، بیصبرانه منتظرش میمونم. .....

Mojgan
دوشنبه، 17 اسفند 1394، 12:14

ممنون بهاره جونم، توضیحات مثل همیشه عالی ....با این حساب ما فقط تا حالا کاپ کیک درست کردیم، بی صبرانه منتظر روزی ام که درست کردن مافین هم یادمون بدین عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 اسفند 1394، 23:39

خیلی زود رسپی مافین هم براتون می ذارم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه