کرپ کیک موکا

بهاره وحید

کرپ کیک موکا

Chocolate Mocha Crepe Cake
يکشنبه، 25 ارديبهشت 1401، 14:00   مشاهده: 6,483

برو به رسپی دستپخت های کاربران

کرپ کیک موکا:

کرپ crêpe خمیری بسیار نازک، پهن و گرده که از مخلوط آرد، تخم مرغ، شیر و کره (یا روغن) تهیه می شه. کرپ از زیرشاخه های کیک های تابه ایه که اولین بار در قرن دوازدهم میلادی در منطقه بریتانی Bretagne در شمال غربی فرانسه تهیه شده. تاریخچه مفصل و طرز تهیه کرپ کلاسیک رو در این پست توضیح دادم، اما در این آموزش با محصولی به نام کرپ کیک Crepe Cake آشنا می شیم. برای تهیه این دسر، کرپ ها روی هم چیده و بینابینشون با کرم دلخواه پُر شده و در انتها با همون کرم دور کرپ کیک، پوشش داده می شه. کرپ کیک بسیار لطیف، خوش طعم و زیباست و از همه مهم تر به ابزار خاصی نیاز نداره و بدون فر قابل آماده سازیه، در این دستور یک کرم پنیری موکا هم آموزش داده شده که برای بسیاری از کیک ها و دسرها قابل استفادست.

این کرپ کیک با طعم موکاست، اما ببینیم واژه موکا به چه معناست: 
 موکا به دو محصول گفته می شه، یکی به نوعی دانه قهوه عربیکا که در منطقه موکا در کشور یمن کشت می شه، اما مفهموم کلی تر موکا که در قنادی هم کاربرد داره مخلوط طعم قهوه و شکلاته. 

نقل قول
?What does mocha mean
Essentially, 'mocha' means a type of good quality coffee that is made from a specific coffee bean. The beans are from the plant species called Coffee Arabica, and it was originally only grown in Mocha, Yemen. It also means a mixture of coffee and chocolate, or a flavouring that tastes of this.

عموما منظور از واژاه موکا، نوعی نوشیدنی به این نامه که از ترکیب قهوه اسپرسو، سس شکلات، شیر، فومِ شیر یا خامه تشکیل شده، در شیرینی پزی هم هر گاه شکلات (یا پودر کاکائو) و قهوه کنار هم قرار می گیرند، به این طعم موکا گفته می شه. منبع عکس: https://coffeeaddictsco.com/what-is-mocha/منبع دستور: https://www.homecookingadventure.com/chocolate-mocha-crepe-cake/

مواد لازم کرپ (هم دمای محیط): 
تخم مرغ: دو عدد 
شکر سفید: پنجاه گرم
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری 
شیر: 240 گرم 
پودر کاکائو: 45 گرم 
پودر قهوه فوری (نسکافه): یک قاشق چایخوری 
آرد: 175 گرم 
روغن مایع: 40 گرم 
آب: 240 گرم

از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس برای این دستور بهتره از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید. اما اگر ترازو در دسترس ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیریِ مواد اولیه، باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • برای تهیه دسرها، از شیرپرچرب کارخونه ای استفاده کنید.
  • قهوه فوری که با نام تجاری نسکافه معروفه به دونه های قهوه فرآوری شده ای گفته می شه که نیازی به دَم آوری نداره و فقط باید با مایعات مخلوط شه. قهوه فوری، با برندهای نسکافه گلد، مولتی کافه، جاکوبز... به فروش می رسه، همچنین در قهوه فروشی ها و خیلی از لوازم قنادی ها به صورت فله هم موجوده. دقت کنید که قهوه فوری رو با بسته های قهوه کافی میکس که شیر و شکر هم دارند، اشتباه نگیرید.
  • هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان...) برای این دستور مناسبه. استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون ... پیشنهاد نمی شه، همچنین به کار بردن روغن مخصوص سرخ کردنی به هیچ وجه جایز نیست.
  • در این وبسایت در صورت نیاز به شکر سفید دانه ریز، در طول آموزش به پالس کردن شکر اشاره میشه. پس در آموزش هایی که این مرحله گفته نشده، شکر رو عادی به کار ببرید. در کاسه بزرگی، آرد انداره گیری و الک شده، پودر کاکائو و نمک رو با هم مخلوط کرده، یک دور با ویسک هم بزنید و در انتها یک دور با هم الک کنید.در کاسه دیگری تخم مرغ ها، شکر و وانیل رو با ویسک یا کندترین دور همزن مخلوط کنید تا کاملا یکدست شه. دقت کنید که در این دستور نیازی به پف و هوادهی نداریم و در صورت استفاده از همزن باید از دور کند استفاده شه. پودر قهوه فوری (نسکافه) رو با شیر مخلوط و به مواد تَر اضافه کنید. مواد رو با ویسک یا دور کند همزن برقی هم بزنید.

نکته:نسکافه برند خوب با شیرِ هم دمای محیط یکدست می شه، اما اگر نشد هم نگران نباشید. کافیه مخلوط شیر و نسکافه رو روی بخار آب قرار بدید، کمی هم بزنید تا دانه های قهوه با حرارت دیدن کاملا با شیر یکدست شه. اجازه بدید مخلوط شیر و نسکافه به دمای محیط برسه و بعد به مواد تَر اضافه کنید .
روغن مایع رو اضافه کرده و با ویسک یا دور کند همزن مخلوط کنید. مواد خشک رو در دو نوبت روی مایه کرپ بریزید و هر بار با ویسک یا دور کند همزن هم بزنید تا یکدست شه. آب رو اضافه و مخلوط کنید، در انتها مایه شُلی بدست میاد.تابه ای با قطر هجده تا بیست سانت رو روی حرارت متوسط پایین قرار بدید تا گرم بشه، برای تست گرم شدن، وقتی چند قطره آب روی تابه بریزید باید حباب بزنه و بخار شه. وقتی تابه گرم شد، سطح داخلیش رو با روغن مایع کمی چرب کنید و بعد سه قاشق غذاخوری (می تونید پیمانه یک چهارم رو سرخالی بریزید) از مایه کرپ بردارید، در تابه بریزید و بعد تابه رو بگردونید. وقتی دور کرپ خشک شد و سطحش خودش رو گرفت (در حد سه دقیقه)، کرپ رو برگردونید. سمت بعدی رو زمان کمتری روی حرارت بذارید و اجازه بدید بپزه. همین کار رو تکرار کنید تا مایه کرپ تموم شه، دقت کنید که فقط بار اول نیاز به چرب کردن تابه هست.کرپ ها رو روی توری خنک کننده بذارید تا کاملا به دمای محیط برسه و بعد کرم رو آماده کنید. کرم پنیری موکا Mocha Mascarpone Filling

همونطور که می دونید کرم های پنیری دو دسته هستند، دسته ای که از مخلوط پنیرخامه ای (یا ماسکارپونه) به همراه کره آماده می شند که تا امروز چند مدل در پست های کاپ کیک وانیلی، کیک مسطح کدو حلوایی، کیک شکلاتی سریع، رولت کدو آموزش دادم. نوع دیگری که از ترکیب خامه فُرم گرفته و پنیر (خامه ای یا ماسکارپونه) تهیه می شند، که در پست های کیک ردولوت و بیسکوکیک آموزش دادم، کرم پنیری موکا که برای کرپ کیک به کار می ره در دسته دوم قرار داره، ساده و خوشمزست و می تونید برای فیلینگ (کرم لای کیک) هم ازش استفاده کنید. 

مواد لازم کرم پنیری: 

پنیرماسکارپونه: 500 گرم 
خامه قنادی: 320 گرم 
پودر قهوه فوری (نسکافه): دو قاشق چایخوری 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری 
پودر قند: 50 گرم 

 
  • در این دسر به دلخواه می تونید از خامه شیرین شده قنادی که با مارک های کاله، کولاک، بن سا، پاک، شوکامه، گلرود، میهن ... در لوازم قنادی ها به فروش می رسه استفاده کنید، یا اگر فرم دادن خامه صبحانه پاکتی صورتی رو بلدید، با استفاده از پودر خامه به روش گفته شده در این پست خامه رو آماده کنید. اگر خارج از ایران هستید، از whipping cream استفاده کنید. خامه رو ابتدا اندازه گیری کرده و بعد فُرم بدید.
  • پودر قند بهتره از الک ریز رد شه، برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید.
  • در دستور منبع از پنیر ماسکارپونه استفاده شده که حاصلش کرمی مستحکم و بدون شوریه، اما اگر در محل زندگی شما ماسکارپونه در دسترس نیست، می تونید از همین مقدار پنیرخامه ای استفاده کنید. 
اول باید قهوه فوری (نسکافه) رو بدون اضافه کردن آب، با خامه مخلوط کنید. برای این کار دو قاشق غذاخوری از قسمت آب شده خامه بردارید، در کاسه ای ریخته، نسکافه رو بهش اضافه کنید. در صورتیکه نسکافه تازه و جنس خوب باشه به راحتی مخلوط می شه، اما اگر نشد هم نگران نباشید، مخلوط رو روی بخار آب قرار بدید، وقتی یکدست شد اجازه بدید به دمای محیط برسه و به باقی خامه اضافه کنید. 
اگر از خامه قنادی استفاده می کنید، خامه یخی رو نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه زودتر از فریزر خارج کنید تا نیمه یخی شه. خامه رو در کاسه بزرگی بریزید، حالا مواد رو دو دقیقه با دور کند همزن برقی بزنید تا باز بشه و بعد با تندترین دور همزن به زدن ادامه بدید تا فُرم بگیره. خامه فُرم گرفته کاملا مات بوده، حالت قُله ای داره و وقتی قاشق رو در خامه بزنید و بر عکس کنید از قاشق نمی ریزه. مدت زمان فرم دادن خامه با توجه به نوع همزن و برند خامه متقاوته و می تونه از سه تا هشت دقیقه طول بکشه.
نکته: اگر از همزن برقی دستی استفاده می کنید، در فصل گرما کاسه و پره های همزن رو نیم ساعت قبل از شروع زدن در فریزر بذارید و زیر کاسه خامه یک کاسه پر از یخ قرار بدید.در کاسه ای دیگه پنیر ماسکارپونه هم دمای محیط، وانیل و پودر قند رو با دور متوسط همزن برقی فقط و فقط در حد یکدست شدن بزنید. زیاد زدن پنیر باعث شل شدن و خرابی کرم می شه. حالا خامه زده شده رو در سه نوبت به مخلوط پنیری اضافه و با لیسک فولد کنید تا یکدست شه.وقتی کرم آماده شد و کرپ به دمای محیط رسید. یک کرپ رو روی صفحه گردان یا تخته کار گذاشته، با استفاده از پالت یا کاردک پلاستیکی، دو تا سه قاشق غذاخوری کرم روی اون پخش کنید و بعد کرپ بعدی رو روش بذارید. این کار رو تا جایی تکرار کنید که همه کرپ ها روی هم قرار بگیرند. با باقی کرم، دور کرپ کیک رو پوشش بدید. من برای راحتی کار، از پلکسی برای پوشش کیک استفاده کردم ولی به هیچ وجه الزامی برای استفاده از پلکسی وجود نداره. پلکسی نوعی پلاستیک شفاف و محکمه که سایز بندی داره و در لوازم قنادی ها به فروش می رسه. برای پوشش کیک می تونید از پلکسی نیم سانت تا یک سانت بزرگ تر از سایز کیک استفاده کنید. کافیه دور کیک رو یک دور آسترکشی کرده، بالای کیک رو با کمی کرم پوشش بدید و بعد یک پلکسی زیر کیک و یک پلکسی با همون سایز بالای کیک قرار بدید، در آخر با استفاده از خط کش چک کنید که پلکسی زیری و بالایی در یک راستا قرار داشته باشند. 
باقی کرم رو در قیف بریزید، دور تا دور کیک رو کرم بزنید و بعد با استفاده از کاردک پلاستیکی یا پالت کرم اضافی رو جمع و دور کیک رو صاف کنید. کرپ کیک رو نیم ساعت در فریزر قرار بدید و بعد به راحتی پلکسی رویی رو جدا کنید. کرپ کیک رو قبل سرو حداقل یک ساعت در یخچال استراحت بدید. روی کیک رو به دلخواه تزئین کرده و بعد برش بزنید. کیک تا چهار روز در یخچال ماندگاری داره. 

تگ های جستجو
نسکافه شکلات بدون فر
دستپخت های همراهان سایت
shYrYn
سه شنبه، 27 تیر 1402، 13:14

سلام خانم بهاره
ممنونم از رسپی های عاااالیتون
من این کرپ کیکو برای پس دادن ظرف خواهر شوهر گلم درست کردم، واقعا خوشمزه شده بود، رژیمو شکستیم😂

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 تیر 1402، 13:23

سلام عزیزم،
چقدر قشنگ و عالی شده کیف کردم، نوش جون خودتون و خواهر شوهر عزیزتون و ممنون از عکس زیبا

shYrYn
سه شنبه، 27 تیر 1402، 14:00

ممنون از شما بابت زحمتاتون، این سایت و رسپی های شما واقعا حرف ندارن😍
انقدر دقیق و مرحله به مرحله پیش میان که اگه گوشیم قفل شه احساس تنهایی میکنم
من شبای قبل از اینکه چیزی از سایتتون درست کنم، توضیحات و مراحلو یه دفعه میخونم، ارجاعات مواد اولیه و نقش هر عنصر توی روند پخت واقعا حرفه ای و خیلی کمک کنندست، تاریخچه ی هر رسپی هم توی لذت بردن از محصول نهایی خیلی موثره، موفق باشین همیشه، ما هم با موفقیتتون لذت ببریم و پیشرفت کنیم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 تیر 1402، 14:41

آفرین بهتون، ماشالا به اینهمه صبر و حوصله در مطالعه موفق باشید

Far_zaneh
جمعه، 10 تیر 1401، 07:42

من این کرپ کیک به عنوان کیک تولد درست کردم .فوق العاده بود و یه کیک تولد خیلی متفاوت🥰.  البته اگه بچه کوچیک دارید پیشنهاد نمیکنم چون طعم تلخی قهوه رو دوست نداشت 😂

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 تیر 1401، 07:55

سلام عزیزم،
ای جانم این بار قهوه رو حذف کنید براش درست کنید، کیکتون هم بسیار عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

homa
شنبه، 31 ارديبهشت 1401، 03:41

سلام براستاد عزیزم کرپ کیک موکا عالی عالی بایک کرم فوق العاده وبینظیر ازشمابزرگوارسپاسگزارم که هر دستوری رو دقیق ودرست اموزش میدین این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 خرداد 1401، 08:24

سلام هما جون،
مثل همیشه عالی و بی نقص و شاگرد اول واقعا آفرین و ممنون از عکس

نظرات
negine
شنبه، 18 شهریور 1402، 07:13

سلام استاد روزتون بخیر، من میخواستم ببینم آیا میتونم کرپ ها رو یک روز زودتر از خامه کشی درست کنم و تووی یخچال بذارم؟ خراب نمیشن؟؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 18 شهریور 1402، 07:57

سلام عزیزم،
بله می تونید و خراب نمی شن.

Anooshka
سه شنبه، 23 خرداد 1402، 14:42

سلام استاد عزیز
یه سوال در مورد رسپی داشتم
اگر که خواستیم کرپ ساده درست کنیم،۴۵ شکلات رو حذف کنیم به جاش ۴۵ گرم آرد بریزیم یا فقط حذفش کنیم اوکیه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 خرداد 1402، 15:09

سلام عزیزم،
می تونید حذف کنید و با همون مقدار آرد جایگزین کنید، ولی دستور کرپ ساده در سایت هست و دستورش عالیه، پیشنهاد من استفاده از اون دستوره!

Anooshka
سه شنبه، 23 خرداد 1402، 17:41

ممنون از جوابتون
حتما از اون دستور استفاده میکنم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک