خلاصه ای از تاریخچه کیک پنیری

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

خلاصه ای از تاریخچه کیک پنیری

Cheesecake history
شنبه، 19 دی 1394، 19:04   مشاهده: 15,906خیلی از کیک ها و دسرها راه دور و درازی رو طی کردن، در طول قرن ها دستورشون از کشوری به کشور دیگه سفر کرده و دچار تغییراتی شده تا به شکل امروزی در اومده. ولی وقتی آدم چیز کیک رو با اون رویه لطیف و خوشگلش می بینه، آخرین چیزی که به ذهنش می رسه سن چهار هزار ساله این دسره !!! بله چهار هزار سال!

رد پای اولین چیز کیک رو در جزیره ای یونانی، در شرق دریای اژه به نام ساموس پیدا کردن.در این جزیره قالب پنیری توسط باستان شناس ها پیدا شده که متعلق به دو هزار سال قبل از میلاد مسیحه. جالبه بدونید پنیر و محصولات لبنی از هزاران سال قبل از اون هم در یونان تولید و مصرف می شده که چون نوشتن (خط الرسم) هنوز در اون زمان ابداع نشده بود، سند مکتوبی از  اولین پنیر و مواد لبنی موجود نیست. از چیزکیک در یونانِ قدیم به عنوان منبع انرژی استفاده می شده و شواهدی وجود داره که نشون می ده یونانی ها در اولین دوره بازی های المپیک، که 776 سال قبل از میلاد برگزار شد، به ورزشکاران برای نیرو گرفتن چیزکیک دادن. همینطور چیزکیک به عنوان کیک عروسی در مراسم سرو می شده. البته چیزکیک یونانی که ازش صحبت می کنیم مخلوط آردِ گندم، عسل و پنیر بوده و اولین بار 230 سال بعد از میلاد مسیح توسط آثنئیوس Athenaeus نویسنده مشهور یونانی نوشته شده. زمانیکه رومی ها، یونانی ها رو مغلوب کردن، دستور چیزکیک رو به عنوان یکی از غنائم جنگی با خود به رم بردن. در اون دوران، محصولات فرهنگی و دستورهای غذایی جزو غنائم جنگی محسوب می شد و با انتقال این دستور، روند تکاملی چیزکیک آغاز شد. رومی ها نام چیزکیک رو libum گذاشتن، به دستور یک تخم مرغ اضافه کردن و روش پخت اون رو تغییر دادن. اون ها چیزکیک رو روی برگ بو قرار می دادن، روش رو با آجر داغ می پوشوندن و با حرارت کم می پختن و همونطور گرم سرو می کردن. چیزکیک رومی که در واقع نان پنیری کوچک بود، برای مراسم و رفتن به معابد پخته می شد و دستور اون توسط یکی از سیاستمداران رومی به نام Marcus Cato یک قرن قبل از میلاد مسیح مکتوب شد.


 
به محض اینکه امپراطوری روم شروع به کشور گشایی کرد این دستور همراه با رومی ها به اروپای شرقی و انگلستان انتقال داده شد. هر کدوم از این کشورهای اروپایی خیلی زود چیزکیک رو با توجه به فرهنگ و مواد اولیه موجود در کشورشون تغییر دادند و دستورهای چیزکیک متنوع شد. قدم بعدی در روند تکاملی دستور چیزکیک رو آشپزخانه دربارِ انگلیس، که از مکان های مهمِ طراحی و ابداع دستورهای جدید در طول تاریخ غذایی بوده، برداشت. در قرن شانزدهم میلادی، سرآشپز ماهرِ هنری هشتم Henry VIII، پادشاه قدرتمند بریتانیایی دستور جدیدی برای چیزکیک طراحی کرد. او برای پخت چیزکیک، پنیر خرد کرده رو در شیر می خوابوند و بهش کره، شکر و تخم مرغ اضافه می کرد. در سال 1545 میلادی، اولین کتاب آشپزی چاپی دنیا منتشر شد و سال مهمی در تاریخ تغذیه بود، در این کتاب دستور چیزکیک سرآشپز هنری هشتم به عنوان نوعی غذای شیرین ثبت شد. 


منبع عکس: http://www.pepper.ph/cheesecakes-by-guy-giveaway-2/

 تغییرات دستور چیزکیک، به اروپا ختم نشد. اروپایی ها در زمان مهاجرت به آمریکا، دستور چیزکیک رو با خودشون به این کشور بردن و آمریکا جایی بود که روند تازه ای در دستورهای این دسر ایجاد شد و اون رو جهانی کرد. در اون زمان در بیشتر کشورها از جمله آمریکا، از پنیر فرانسوی نُشَتِل Neufchâtel یا پنیرهای محلی در پخت چیزکیک استفاده می شد. در سال 1872 مزرعه داری در نیویورک به نام ویلیام لاورنس William Lawrence، در حین تلاش برای تولید پنیر Neufchâtel در کارگاه لبنی خود، به طور اتفاقی تغییراتی در روند تولید این پنیر ایجاد کرد که نتیجه تولید پنیر خامه ای Cream cheese به جای Neufchâtel  بود. او پنیر جدیدش رو در مغازه های اطراف فروخت و با استقبال زیادی رو به رو شد، سه سال بعد، با بیشتر شدن محبوبیت پنیرخامه ای، محصولش رو فویل کشید و با نام پنیر خامه ای فیلادلفیا توزیع کرد. در سال 1880، کارخونه پنیر کرَفت Kraft پنیرخامه ای فیلادلفیا رو با همون نام و فرمول خرید، در سال 1912 موفق به پاستوریزه کردن پنیرخامه ای شد و هنوز با همین نام این پنیر رو تولید می کنه. خیلی زود جایگزینی پنیرخامه ای در دستور چیزکیک اتفاق افتاد که قدم بعدی در تغییرات این دستور به حساب اومد. در سال 1909 در مجله مدرسه آشپزی بوستون، برای اولین بار استفاده از پنیرخامه در دستور چیزکیک پیشنهاد شد.  منبع عکس: http://www.pepper.ph/cheesecakes-by-guy-giveaway-2/

ابداع دستور چیزکیک نیویورک با پنیر خامه ای، از اتفاق های مهم دیگه در روند تکامل این دسر بود که اولین بار توسط سر آشپز آلمانی مقیم آمریکا به نام آرنولد ربن Arnold Reuben سرو شد. آرنولد، رستوران دار نیویورکی که ساندویچ های معروفی داشت، در سال 1929، بعد از خوردن پای پنیر در خونه یکی از دوستانش و تغییر اون، دستور چیزکیک نیویورکی رو نوشت این چیزکیک ها به قدری محبوب شدن که در سال های آغازین قرن 20 در منوی تمام رستوران های نیویورک دیده می شد. 


با محبوبیت چیزکیک در آمریکا و جهانی شدنش، هر روز بر تنوع این دسر افزوده شد و امروزه هر کشوری دستور مخصوص به خودش رو داره. چیزکیک ایتالیایی با پنیر ریکوتا،  آلمانی ها با پنیر کوتاژ Cottage cheese، ژاپنی ها با سفیده و نشاسته فراوان و به همین صورت این دستور با تنوع زیاد در دنیا در حال تهیه و تولیده. 


منبع عکس: http://www.pepper.ph/cheesecakes-by-guy-giveaway-2/

در عکس زیر برش هایی از انواع معروف چیز کیک کنار هم چیده شدند.نظرات
homa
شنبه، 24 شهریور 1397، 04:43

سلام شف بهاره عزیزایادراینده اموزش چیزکیک کدوحلوایی رودارین چون درنظردارم باکدوحلوایی دستورهای بیشتری رویادبگیرم ممنون که پاسخ میدین

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 شهریور 1397، 05:26

سلام هما جان،
چشم عزیزم سعی می کنم در برنامه بگنجونم

nazanin
چهارشنبه، 07 تیر 1396، 10:11

بهاره جان . ممنون از مطالبی که در سایت  گذاشتی . لطفا اگر امکان داره یه رسپی خوب برای چیز کیک هم معرفی کنید . باز  هم از مطالب مفیدی که ارائه می دهید سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 تیر 1396، 15:01

سلام نازنین جان،
عزیزم دستور چیزکیک کلاسیک رو همین تابستون برای خدمت خواننده های خوب سایت پست می کنم. ممنون از یادآوری و توجهتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
تاریخچه دونات
توضیح انواع دونات
توضیح و تاریخچه
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه