خلاصه ای از تاریخچه ی کیک پنیری

بهاره وحید

خلاصه ای از تاریخچه ی کیک پنیری

Cheesecake history
شنبه، 19 دی 1394، 23:34   مشاهده: 1,434

خیلی از کیک ها و دسرها راه دور و درازی رو طی کردن تا به شکل امروزی در اومدن، در طول قرن ها رسپیشون از یه کشور به کشور دیگه گشته و هی عوض شده تا این چیزی شده که الان داریم. ولی وقتی آدم چیز کیک با اون رویه ی خامه ای و خوشگلش رو می بینه، آخرین چیزی که به ذهنش می رسه سن چهار هزار ساله ی این  دسره !!! بعله چهار هزار سال!

رد پای اولین چیز کیک رو در جزیره ی ساموس در یونان پیدا کردند. این جزیره ی یونانی در شرق دریای اژه قرار داره. باستان شناس ها در این جزیره  قالب پنیری پیدا کردند که متعلق به دو هزار سال قبل از میلاد مسیحه. جالبه بدونید پنیر و محصولات لبنی از هزاران سال قبل از اون هم در یونان تولید و مصرف می شده . قبل از این تاریخ دوران ماقبل تاریخ محسوب می شه که نوشتن هنوز ابداع نشده بوده. پس سندی از اون دوران وجود نداره. چیزکیک در یونانِ قدیم به عنوان منبع انرژی استفاده می شده و شواهدی وجود داره که نشون می ده یونانی ها در اولین دوره ی بازی های المپیک که 776 سال قبل از میلاد برگزار می شده ، به ورزشکاران چیزکیک می دادن .  همینطور توی مراسم عروسی، چیزکیک به عنوان کیک عروسی سرو می شده. چیزکیک یونانی که داریم ازش صحبت می کنیم مخلوط آرد، گندم، عسل و پنیر بوده به همین سادگی.
وقتی رومی ها یونانی ها رو مغلوب کردند، یکی از غنائم جنگی که با خودشون به رم بردن رسپی چیزکیک بود. در اون دوران محصولات فرهنگی و رسپی خوراکی ها جزو غنائم جنگی محسوب می شد. رومی ها این رسپی رو تغییر دادند و تخم مرغ بهش اضافه کردند. رومی ها برای پختن چیزکیک اون رو زیر آجر داغ می ذاشتند و همونطور گرم سرو می کردن. گاهی هم چیزکیک رو لای نون قرار می دادن. قدیمی ترین رسپی چیز کیک رومی توسط یکی از سیاستمدارانشون به نام Marcus Cato یک قرن قبل از میلاد مسیح مکتوب شده. به محض اینکه امپراطوری روم شروع به کشور گشایی کرد این رسپی هم با رومی ها به اروپای شرقی و انگلستان انتقال داده شد. هر کدوم از این کشورهای اروپایی خیلی زود رسپی چیزکیک رو با توجه به فرهنگ و مواد اولیه ی موجود در کشورشون تغییر دادند و یک عالمه رسپی چیزکیک در دنیا بوجود اومد. سال 1545 سال مهمی در تاریخ تغذیه بود، در این سال اولین کتاب آشپزی دنیا چاپ شد. چیزکیک هم توی این کتاب ثبت شده بود ولی به عنوان یک نوع غذای شیرین و نه دسر یا شیرینی .
دربار انگلیس یکی از مکان های مهم طراحی رسپی در تاریخ بوده. در قرن شونزدهم هنری هشتم پادشاه قدرتمند بریتانیا، یک سر آشپز ماهر داشت. این سرآشپز رسپی جدیدی برای چیزکیک طراحی کرد که در واقع به نوع امروزی نزدیک تر بود. برای پخت چیزکیک، پنیر رو خورد می کرد، در شیر می خوابوند و بهش کره، شکر و تخم مرغ اضافه می کرد .
قرن 18 یک تغییر اساسی در شیرینی پزی اروپایی ها اتفاق افتاد اونهم جایگزینی تخم مرغ زیاد به جای خمیر مایه برای حجم دادن به کیک ها بود. این تغییرات شامل چیزکیک هم شد و حذف خمیر مایه از چیز کیک اون رو از حالت نون و غذا به دسر و شیرینی تبدیل کرد.
 روند سیر رسپی چیزکیک، به اروپا ختم نشد. اروپایی های مهاجر به آمریکا رسپی چیزکیک رو با خودشون به این کشور بردند. در اون زمان در بیشتر کشورها از جمله آمریکا، از پنیر فرانسوی Neufchâtel در پخت چیزکیک استفاده می شد. البته در کشورهای مختلف چیزکیک بومی اون منطقه با پنیر محلی اونجا نیز پخته می شد.

در سال 1872 در نیویورک، مزرعه داری که کارگاه تولید لبنیات داشت، در حال تلاش برای تولید پنیر (Neufchâtel ) بود. در حین تولید این محصول،به طور اتفاقی، تغییراتی در روند تهیه ی پنیر ایجاد شد که نتیجه اش تولید پنیر خامه ای Cream cheese به جای Neufchâtel  بود. مزرعه دار پنیر خامه ای تولید شده اش رو توی مغازه های اطراف فروخت و پنیرخامه ای  با استقبال زیادی رو به رو شد. سه سال بعد از این او محصولش رو فویل کشیده و با نام پنیر خامه ای فیلادلفیا توزیع کرد. کارخونه ی کرفت Kraft این برند و فرمول رو ازش خرید و هنوز داره با همین نام این پنیر رو تولید می کنه.

چیزکیک با پنیر خامه ای رو اولین بار یک سر آشپز آلمانی مقیم آمریکا به نام Arnold Reuben درست کرد و از اون به بعد انواع رسپی های چیزکیک با پنیر خامه ای در سراسر آمریکا طراحی شد. این چیزکیک ها به قدری محبوب شدن که در سال های آغازین قرن 20 در منوی تمام رستوران های نیویورک، چیزکیک دیده می شد. البته اروپایی ها در کنار پنیر خامه ای از پنیرهای خودشون هم در چیزکیک استفاده می کنند ولی استفاده از پنیر خامه ای بسیار متداول شد.چیزکیک دو قسمت داره، یک کراست (پایه ی) بیسکویتی که گاهی به جای بیسکویت یک خمیر نازکه و یک لایه ی ضخیم پنیری. این لایه ی پنیری بسته به رسپی با تخم مرغ یا خامه یا هر دوش همراه می شه. چیزکیک دو نوع اصلی داره یک نوعش توی فر پخته می شه و به اون Bake می گیم و یک نوع با ژلاتینه و توی یخچال می ذاریم تا خودش رو بگیره. به این نوع هم  no-bake می گیم. تو این عکس برش هایی از انواع معروف چیز کیک کنار هم چیده شدند.نظرات
nazanin
چهارشنبه، 07 تیر 1396، 14:41

بهاره جان . ممنون از مطالبی که در سایت  گذاشتی . لطفا اگر امکان داره یه رسپی خوب برای چیز کیک هم معرفی کنید . باز  هم از مطالب مفیدی که ارائه می دهید سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 تیر 1396، 19:31

سلام نازنین جان،
عزیزم دستور چیزکیک کلاسیک رو همین تابستون برای خدمت خواننده های خوب سایت پست می کنم. ممنون از یادآوری و توجهتون

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه