نان سریع موز

بهاره وحید

نان سریع موز

Banana Bread
پنجشنبه، 29 بهمن 1394، 13:14   مشاهده: 2,489

نان های سریع (Quick bread) به نون هایی می گن که در اونها از خمیر مایه استفاده نمی شه و نیازی به استراحت برای ور اومدن نداره. این نون ها رو توی قالب مستطیلی عمیق "قالب لوف" می پزن.  نون های سریع دو نوعِ شیرین و غیر شیرین دارن، نوع شیرینشون برای صبحانه و عصرونه سرو می شه و معروفترنیش نون موزه Banana Bread. دستور نون های سریع بعد از قرن هجدهم و تولید بیکینگ پودر به صورت صنعتی، نوشته شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بطوریکه رسپی نون موز در اکثر کتاب های آشپزی دیده می شه.
باستان شناس ها شواهد رویش اولین درخت موز رو توی گینه ی نو، هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح پیدا کردن. این میوه از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح در تمام مناطق آسیای جنوب شرقی و هندوستان مورد استفاده ی مردم بوده. از اونجائیکه در اون زمان غذای اصلی مردمان این منطقه برنج بوده و نه نون، این میوه توی پخت نون بکار نمی رفته، ولی میوه ی پر طرفداری بوده و به عنوان میان وعده خورده می شده. هندی ها موزهای رسیده رو له می کردن، از صافی رد می کردن و توی آفتاب می ذاشتن تا خشک شه، بعد لای برگ می پیچیدن و وقتی سفر می رفتن همراه خودشون می بردن. در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح، فیلسوف یونانی به نام Theophrastus اولین کتاب گیاه شناسی جهان رو نوشت و توی اون به میوه ی موز اشاره کرد. با وجود اینکه موز میوه ی شناخته شده ای بود خیلی طول کشید که بصورت گسترده در تمام مناطق دنیا عرضه و استفاده شه.
دستور نون موز Banana Bread به عنوان نون سریع، با موز له شده و بیکینگ پودر در سال 1843 در آمریکا، نوشته شد. بعضی ها معتقدن که خانوم های خانه دار، در دوران بحران اقتصلادی آمریکا چون نمی خواستن موزهای له شده رو دور بزیزن این رسپی رو طراحی کردن، دسته ی دوم اعتقاد دارن این رسپی برای تبلیغ بیکینگ پودر نوشته شده، چون خیلی زود توی تمام برنامه های آشپزی تلویزیونی نحوه ی درست کردن این نون رو بوسیله ی بیکینگ پودر نشون می دادن. در هر صورت این نون بسیار محبوب، ساده و سریعه و می شه برای پیک نیک ها ازش استفاده کرد، بدون همزن برقی هم قابل درست کردنه، قابل فریز کردنه و موندگاری بالایی داره.

من دستور ساده و اولیه رو انتخاب کردم، توی دستور اصلی، مواد اولیه موز له شده، شکر، تخم مرغ، کره و آرده. ولی در آینده انواع دیگه ی لوف موز رو هم براتون می ذارم. بعضی از رسپی ها با شکر قهوه ای هم درست می شه. تمام رسپی های نون موز رو با خشکبار مثل گردوی خرد شده یا بادوم می شه مخلوط کرد. توی مایه ی نون، شکلات چیپسی، پودر کاکائو، کره ی بادوم زمینی، پودر نارگیل یا میوه های استوایی دیگه هم می شه اضافه کرد.

منبع: http://www.onceuponachef.com/2009/08/banana-bread.html

مواد لازم:

آرد: یک و سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: یک و یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
کره: صد گرم
شکر: سه چهارم پیمانه
تخم مرغ: دو عدد
موز: دو تا سه عدد موز رسیده در حدود 400 گرم
آب لیموی تازه: دو قاشق غذاخوری
دارچین: یک قاشق چایخوری
گردو: یک پیمانه (قابل حذف)


فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه.

برای این نون به یک قالب لوف 12 در 22 سانت (9 در 5 اینچ) نیاز دارید. اگر قالب لوف این سایز ندارید، قالبی انتخاب کنید که بین پنج تا شش پیمانه ی آب توش جا شه.بعد از انتخاب قالب مناسب، قالب رو چرب کنید و کفش کاغذ روغنی بندازید.مواد اولیه رو حاضر کنید و روی میز کار بچینید. تخم مرغ ها حتما هم دمای محیط باشن.
پاکت یا ظرف آرد رو هم بزنید و پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سرش رو صاف کنید، بعد از اندازه گیری آرد رو الک کنید.
شما می تونید بین یک هشتم تا یک چهارم پیمانه از آرد رو با سبوس گندم جایگزین کنید. این رو بدونید که استفاده از سبوس بافت نون رو کمی سفت می کنه.اگر شکرتون از نوع دونه درشته با آسیاب یا غذاساز به اندازه ی خیلی کم (دو پالس) آسیاب کنید. قبل از اندازه گیری شکر موزتون رو تِست کنید، اگر خیلی رسیده و شیرینه به جای سه چهارم پیمانه، یک دوم پیمانه شکر بریزید.می تونید از کره ی صبحانه یا کره ی گیاهی استفاده کنید، توی این رسپی کره بصورت آب شده استفاده می شه.
گردو رو توی فر یا روی حرارت تُست کنید و بعد خرد کنید. نحوه ی صحیح تست کردن گردو توی این پست نوشته شده. گردو قابل حذفه.نحوه ی پخت اکثر نون های سریع به این صورته که مواد خشک رو توی یک کاسه، مواد تر رو توی یک کاسه ی دیگه مخلوط می کنیم و در انتها مواد خشک و تر رو به هم اضافه می کنیم.
برای کاسه ی مواد خشک آرد رو الک کنید. نمک، بیکینگ پودر و جوش شیرین رو به آرد اضافه کنید و خوب ویسک کنید تا مواد یکدست پخش شه. کاسه ی مواد خشک رو بذارید کنار.برای کاسه ی مواد تر اول از همه کره رو بذارید آب شه. کره نباید موقع آب شدن به جوش بیاد می تونید برای اطمینان از بخار آب برای آب کردن کره استفاده کنید. کاسه ی کره رو بذارید کنار تا به دمای محیط برسه.

موزها رو له کنید. لازم نیست موزها پوره بشن همین که با چنگال له کنید کافیه.نکته ای که برای پخت این نون مهمه، اینه که هر چی موزتون رسیده تره باشه نون خوش عطر تر و خوشمزه تر می شه.دو قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه روی موز له شده بچکونید و هم برنید. این کار باعث می شه موزها بین کار سیاه نشن و اسید لیمو نمی ذاره موز شیره پس بده.ادویه توی این رسپی کاملا قابل تغییره. می تونید از اسانس موز استفاده کنید. می تونید زنجبیل یا دارچین یا جوز هندی رو بصورت تکی با همراه هم به مواد اضافه کنید، یا اصلا از وانیل استفاده کنید. هر کدوم در دسترسه و بیشتر دوست دارید همون رو استفاده کنید.
من چوب دارچین و جوزهندی رو روی موز رنده کردم که خوش عطر شه. اگر ادویه استفاده می کنید یک قاشق چایخوری، اگر وانیل استفاده می کنید یک دوم قاشق چایخوری و اگر از اسانس استفاده می کنید سه قطره اسانس رو به مواد اضافه کنید.ادویه، موز له شده و آبِ لیموترش رو خوب با هم مخلوط کنید تا یکدست شن.از این مرحله به بعد برای مخلوط کردن مواد می تونید از همزن برقی یا از ویسک استفاده کنید. برای آماده کردن ظرف مواد تر به راحتی همه ی مواد رو توی یک کاسه ی بزرگ می ریزیم و هم می زنیم.
تخم مرغ ها رو توی کاسه بشکونید، شکر رو بهش اضافه کنید.موز له شده و کره ی آب شده رو هم به مواد اضافه کنید.همه ی مواد رو با همزن برقی یا ویسک حسابی مخلوط کنید تا یکدست شن. بعد مواد تر رو به مواد خشک اضافه کنید.برای فولد کردن آرد از لیسک یا ویسک استفاده کنید و اصلا از همزن برقی استفاده نکنید. مواد رو فقط و فقط تا جایی هم بزنید که آرد کاملا مخلوط شه.گردو یا هر خشکبار دیگه ای که مد نظرتون هست رو خرد کنید.گردوها رو آروم توی مواد فولد کنید.

 

مواد رو توی قالب بریزید و روش رو صاف کنید.قالب رو به مدت 45 دقیقه توی فر بذارید.نون های سریع حتی نوع های صنعتیشون هم وسطش بالا میاد و ترک می خوره پس منتظر یک نون مسطح نباشید.اگر دوست داشتید بعد از نیم ساعت می تونید قالب رو چند لحظه بیرون بیارید، روش گردوی خرد شده، موز خشک شده، شکلات چیپسی یا هر چیز دیگه ای که مایلید بریزید و بعد قالب رو دوباره توی فر بذارید. یعد از 45 دقیقه، اگر روی نون طلایی شده باشه و خلال دندون رو وسطش فرو کنید تمیز دربیاد یعنی نون شما حاضره. قالب رو از فر دربیارید و روی توری خنک کننده قرار بدید.بعد از خنک شدن قالب رو وارونه کنید تا لوف ازش دربیاد و کاغذ روغنی تهش رو دربیارید.این هم از بافت توش.این نون با داشتن موز، تخم مرغ و گردو یه عصرونه ی کامل برای بچه هاست.

دستپخت های همراهان سایت
AZIN DA
چهارشنبه، 14 تیر 1396، 08:29

اینم از صبحانه امروز ولی چقدر راحت بود درست کردنش ممنون از اون دستورای مورد علاقه ام شد البته من آبلیمو رو حذف کردم چون احساس کردم شاید ترش مزه بشه و شکر هم همون یک دوم ریختم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 تیر 1396، 09:33

سلام آذین جان،
عزیزم ممنون از عکس خیلی عالی شده، کم کردن شکر باعث می شه پف کیک کم شه و ساختارش خوب تشکیل نشه، مواقعی که برای جمع می پزید این کار رو نکنید. آبلیمو به این میزان ترش نمی کنه ولی حذف کردنش هم مشکلی ایجاد نمی کنه. مرسی از عکس و نوش جونتون

AZIN DA
چهارشنبه، 14 تیر 1396، 16:29

واقعا ممنون از توصیه اتون حتما همین کار رو میکنم

homa
يکشنبه، 24 ارديبهشت 1396، 11:03
بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 ارديبهشت 1396، 13:28

سلام هما جان،
عزیزم ممنون از عکس خوبتون نوش جونتون

نظرات
homa
يکشنبه، 24 ارديبهشت 1396، 11:03

باسلام وسپاسگزاری ازاموزشهای مفیدشمابه تازگی سایت شماروپیداکردم سوالی داشتم درمورد لوف موزاین لوف طعمی بسیارعالی داردوبافتی ابری مانند داردمن درقالب گردکمربندی 20سانت پختم دیروزطعم موزی مشهودی داشت دریخچال گذاشتم امروزصبح طعم آن عوض شد وطعمی نزدیک به الکل گرفت ایااین طعم ومزه طبیعی است ازوقتی که میگذاریدسپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 ارديبهشت 1396، 13:31

سلام هما جان،
خوشحالم به جمع ما پیوستید و سایت براتون مفید بوده. عزیزم متاسفانه این مسئله کم شدن عطر موز در یخچال کاملا عادیه. اگر محیط منزل گرم و شرجی نیست، روش صحیح نگهداری از این نون به این صورته که خوب با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید و در دمای محیط نگهداری کنید. علت طعم الکل می تونه خوب له نشدن و خوب مخلوط نشدن موز له شده باشه.

معصومه خزائی
چهارشنبه، 05 اسفند 1394، 11:00

بهاره جون خیلی عالی  چقدر هم بافتش عالیه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 اسفند 1394، 13:16

عزیزم پختش خییییلی آسون و سریعه درست کنید مطمئنم خوشتون میاد

Mojgan
شنبه، 01 اسفند 1394، 12:26

بهاره جونم عالی، من عاشق این نون و نون کدو سبز هستم، هم سریع هستن هم فوق‌العاده خوشمزه و مهمون پسند و از همه مهمتر همزن برقی نمیخواد، واقعا ممنون، مثل همیشه عالی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 01 اسفند 1394، 16:36

خواهش می کنم عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کرپ
نکات و مختصری از تاریخچه
نون
دونات
نون
بریوش
Brioche à tête
نون
نون قسمتی
Pull-apart bread
نون
پنکیک ساده
و کاکای کدو حلوایی
نون