تاریخچه دونات

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

تاریخچه دونات

توضیح انواع دونات
شنبه، 11 شهریور 1396، 07:41   مشاهده: 92,148

دستپخت های کاربران

دونات چیه؟
دونات، نوعی خمیر شیرینه که طی آماده سازی با تخم مرغ و کره غنی می شه. این خمیر رو بعد از استراحت در روغن داغ سرخ و در نهایت با انواع رویه ها طعم دهی می کنند.  دونات مثل بریوش، نان دارچین، نان گیسو....در دسته نان های تخمیریِ شیرین قرار داره و در شکل های مختلف درست می شه که متداول ترین اون نوع حلقه ای ring doughnut و توپُر یا توپیه filled doughnut


منبع عکس: https://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/retailandconsumer/10523817/Dunkin-Donuts-to-launch-drive-thrus-in-expansion-blitz.html
دونات از کجا اومده؟؟؟؟

یونانیان و رومی های باستان اولین اقوامی بودند که خمیر سرخ شده شیرین رو ابداع کردند، اون ها تکه های خمیر رو سرخ کرده و با عسل پوشش می دادند. البته در اون زمان، از چربی حیوانات برای سرخ کردن استفاده می شد و روغن مایع به شکل امروزی وجود نداشت. در قرون وسطی اعراب خوردن خمیر سرخ شده رو دوباره متداول کردند، اون ها خمیر غیرشیرین رو  به شکل توپی در روغن سرخ کرده و بعد در شیره ای غلیظ غلطانده و به عنوان دسر سرو می کردند. این خمیر کم کم از خاورمیانه به قاره اروپا رسید و در قرن چهاردهم میلادی، خمیرِ شیرینِ سرخ شده در کشورهای انگلستان، آلمان و هلند محبوب و از همون زمان روند تکامل دونات آغاز شد. اضافه کردن تخم مرغ، ریختن میوه های خشک و ادویه، از تغییراتی بود که در این دوره اتفاق افتاد. اما دونات به شکل امروزی در آمریکا متولد شد و این مهاجران هلندی بودند که این دسر رو با نام کیک روغنی oliekoecken  به قاره جدید معرفی کردند. کلونی هلندی ها که در نیویورک مستقر بودند و کیک های روغنی رو برای کریسمس و مراسم های مهم درست می کردند، که خیلی زود مورد استقبال بقیه مردم هم قرار گرفت و فراگیر شد. 
با تکامل دستور دونات در آمریکا و اضافه شدن چربی و تخم مرغ، خمیر چسبناک تری بدست آمد که کیفیت بهتری داشت، تنها مشکل اینجا بود که این خمیر چسبناک تر، خوب در روغن مغزپخت نمی شد. آمریکایی ها در قدم اول این مشکل رو با پُر کردن وسط خمیر با مغز و خشکبار حل کردند. در همین مرحله بود که اسم این دسر از کیک روغنیoliekoecken  به دونات Doughnut تغییر کرد، اسم جدید که طبق گفته محققین از سال 1803 استفاده شد، از ترکیب دو واژه Dough به معنی خمیر و nut به معنی خشکبار تشکیل شد که در واقع به حالت پر کردن خمیر، با مغزی خشکبار اشاره داره.  
تغییر بعدی دونات، در سال 1847 در شکل ظاهری اون ایجاد شد. در این سال برای اولین بار، دونات رو بصورت حلقه ای درست کردن که این تغییر، مشکل خمیری شدن وسط دسر رو کاملا از بین برد. بر سر اینکه دونات حلقه ای توسط چه کسی ابداع شده اختلاف نظر شدیدی وجود داره، بعضی محققین این تغییر رو به سرآشپزها نسبت می دند، ولی بعضی دیگه دونات حلقه ای رو دستاورد کشتیرانی هلندی به نام  گرگوری Captain Hanson Gregory می دونند. مادر کاپیتان که الیزابت  Elizabeth Gregory نام داشت، از هلندی های مهاجر به آمریکا بود، او که مثل باقی مهاجران هلندی دونات های مرغوبی می پخت، برای سفرهای دریایی پسرش هم از این دونات ها آماده می کرد. یکی از روزها همونطور که گرگوری در حال خوردن دونات و هدایت کشتی بود، طوفان شروع شد و کاپیتان برای استفاده از هر دو دستش مجبور شد دونات رو در فرمان کشتی فرو کنه و در اون لحظه بود که ایده دونات حلقه ای به ذهنش رسید.


منبع عکس: https://rvoshare.wordpress.com/tag/downyflake-donuts/


منبع عکس: https://twitter.com/Gill_Books/status/779606356705710081

دستور دونات آمریکایی اولین بار در یک کتاب آشپزی در انگلستان در سال 1803، در بخش آشپزی آمریکایی درج و به رسمیت شناخته شد. اما دوناتِ آمریکایی بعد از جنگ جهانی اول (1914) جهانی شد. در جنگ جهانی اول تعدادی از زنان آمریکایی، به عنوان داوطلب به همراه ارتش آمریکا عازم فرانسه شدند. آن ها برای رفع دلتنگی سربازان و بهبود روحیه اون ها عصرانه، دونات تازه آماده می کردند. به این زن های دونات پز "Doughnut Dollies" می گفتند و اون ها بودن که شهرت دونات رو چندین برابر کردند. 


منبع عکس: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Salvation_Army_World_War_I_poster.jpg

 یهودیان آمریکا که دسری شبیه دونات به نام "سوفگانیا sufganiyot" از دسرهای قدیمی و سنتیشون محسوب می شه و اون رو برای جشن حنوکا Hanukkah سرو می کنند، در پیشرفت صنعت دونات سازی نقش بسزایی داشتند. در سال 1920 میلادی فردی یهودی به نام آدولف لِویت Adolph Levitt که از روسیه سزاری به آمریکا پناهنده شده بود، اولین دستگاه اتوماتیک دونات ساز دنیا رو ابداع کرد. این دستگاه قسمتی برای آماده کردن و کاتر زدن خمیر داشت که کانالی به اون وصل بود. این کانال، دونات های کاتر خورده رو به سمت روغن داغ حرکت می داد و در انتها بعد از سرخ شدن در سبدی می انداخت. سی سال بعد فردی به نام وِرنان رودالف Vernon Rudolph دستگاه رو کامل تر کرد، بطوریکه دستگاه جدید حتی خنک کردن و بسته بندی هم انجام می داد. 


منبع عکس: https://www.bbvaopenmind.com/en/technology/visionaries/doughnuts-a-rounded-history-and-a-well-oiled-machine/

 نفر بعدی که در تاریخچه دونات تاثیرگزار بود، ویلیام رُزِنبِرگ William Rosenberg فرزند دو یهودی مهاجر بود. ویلیام ماشینی رو تغییراتی داده بود و با اون در اطراف کارخونه های شهر ماساچوست به کارگرها و کارمندها اسنک و نوشیدنی می فروخت. او بعد از مدتی متوجه شد که در حدود چهل درصد از فروشش به دونات و قهوه اختصاص داره و این شد که  در سال 1948 تصمیم گرفت مغازه ای در ماساچوست و در همون محدوده کارخانه ها مخصوص فروش دونات و قهوه افتتاح کنه، او نام این مغازه رو کتری باز Open Kettle گذاشت. ویلیام دو سال بعد اسم مغازه رو به دانکِن دونات Dunkin' Donuts تغییر داد و صاحب اولین مغازه زنجیره ای دونات در دنیا شد. دانکن دونات در سال 1963 در کمتر از 20 سال 500 شعبه داشت و در زمان فوت ویلیام (2002) پنج هزار شعبه دانکن دونات Dunkin' Donuts در 40 کشور جهان روزانه دو میلیون نفر دونات می فروخت. 


 منبع عکس: https://www.accelingo.com/dunkin-donuts-global-marketing-strategy/

در قرن بیستم با فراگیر شدن دونات و صادرات اون، فرم نوشتاری دونات Doughnut رو ساده کردن Donut  و امروزه در لغت نامه دو املا  Doughnut و Donut  برای این دسر موجوده. هر دو فرم نوشتاری صحیحه ولی Doughnut  رایج تره. 


دونات یا پیراشکی؟ 

 اولین خمیرِ شیرینِ سرخ شده ای که به سبک دونات در مغازه های ایران فروخته شد، پیراشکی روسی بود. معنی لغوی واژه پیراشکی Pirozhki، پای کوچیکه و به خمیر شکم پر تک نفره گفته میشه. پیراشکی برای اولین بار در سال 1328 شمسی، توسط شخصی ارمنی تبار به نام گی گو به همراه شریک ايرانی اما روسی تبارش (خسروی)، در مغازه ای به نام خسروی در خیابون سی تیر تهران تولید شد. پیراشکی فروشی خسروی اول فقط پیراشکی های کرم دار، مربایی، کلم و سیب زمینی تولید می کرد ولی به مرور پیراشکی گوشت، سوسیس و کالباس هم به منو اضافه شد. خسروی و شریکش، چند سال بعد مغازه رو تغيير مكان دادند و فروشگاهی در مجاورت هتل نادری در خيابان جمهوری (نادری سابق) تاسيس کردند. مکان جدید به دليل نزديكی به كافه نادری و واقع شدنش در مدرن ترين خيابان آن زمان در محبوبیت و موفقیتشون بسیار موثر بود و خیلی زود پیراشکی از خوردنی های محبوب ایرانی ها شد. 


 منبع عکس: https://www.facebook.com/618830708140926/photos/a.618835684807095/618835701473760/?type=3

از اونجائیکه همیشه اولین محصول وارد شده به هر کشوری جا افتاده تره، به دلیل قدمت بیشتر پیراشکی در ایران، گاها این دو خمیر با هم اشتباه گرفته می شه. البته دونات و پیراشکی متعلق به یک دسته از مواد غذایی هستند و خمیرهای سرخ کردنی همه به نوعی ریشه یکسان دارند، ولی شما به عنوان یک قناد خونگی باید بدونید که این دو با هم متفاوتند.

  •  پیراشکی به خمیر شکم پُر تک نفره گفته میشه و در اصل خمیر غذائیه و گاها اون رو به صورت شیرین و با مغزی کرم و مربا تهیه می کنند، در صورتیکه دونات فقط خمیر شیرینه و اصل دستور به عنوان دسر طراحی شده.
  •  پیراشکی قدمتی بسیار بیش از دونات داره و در زمان هایی که استفاده از مایه خمیر هم متداول نبوده پیراشکی تهیه می شده. در اون زمان برای پخت پیراشکی خمیری شبیه پای آماده و با مواد غذایی پر می کردند. چه قبل از استفاده از خمیر مایه در خمیر پیراشکی، چه امروزه این خمیر قطری بسیار کمتری از دونات داره. خمیر دونات پفکی تر و نرم تره و ارتفاع بیشتری داره. 
  • خمیر پیراشکی قابلیت گذاشتن در فر رو داره و درست مثل قطاب انتخاب با خودتونه، ولی دونات رو باید سرخ کرد و دوناتِ در فر دستوری کاملا متفاوت داره. 
  • خمیر دونات رو فقط با انواع کرم با غلظت متوسط و مارمالاد ها میشه پر کرد و نحوه پر کردن اون مثل نون خامه ایه، ولی پیراشکی با انواع مواد غذایی و کرم ها با غلظت مختلف قابل پر کردنه. برای پر کردن پیراشکی با مواد غذایی خمیر رو باز و مواد رو قبل از پخت در خمیر قرار می دند. منبع عکس: https://www.sweetandsavorybyshinee.com/web-stories/russian-meat-hand-pies/

پس دونات نوعی خمیر شیرینه که بصورت کلاسیک متشکل از آرد، خمیرمایه، تخم مرغ، کره و معمولا شیره همچنین دونات می تونه از خمیرهای غنی شده و از خانواده بریوش باشه که در این صورت میزان کره بیشتری داره. شکل ظاهری بصورت دونات حلقه ای ring doughnut یا توپی (پر شده) filled doughnut آماده می شه و معمولا رویه ای داره، این رویه می تونه شکر، انواع گلیز مثل سس شکلات.... باشه. دقت کنید که دونات به صورت کلاسیک نوعی دسره. پیراشکی خمیری پر شدست که تنوع غذایی اون بیش از نوع شیرینه، بصورت کلاسیک پیراشکی رویه نداره و فقط مغزی (فیلینگ) داره، شکل ظاهریش می تونه مثلثی، هِلالی یا گرد باشه. اما مهم ترین فرق این دو، مواد اولیه و جنس خمیره. دستور پیراشکی عموما کره نداره، چربی این خمیر از روغن مایع تامین می شه و خیلی وقت ها در اون از ماست یا خامه ترش استفاده شده.

در متن زیر توضیح داده شده که پیراشکی متعلق به روسیه و اروپای شرقیه که توسط مهاجرین به قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و غیره انتقال داده شده و در هر منطقه مشخصات خودش رو داره. مثلا در منطقه بالتیک هلالی شکله، در منطقه بالکان به شکل فست فود سرخ شدست، در ایران بصورت دسره که با کرم قنادی پر می شه و غیره!


منبع عکس: https://piroshkybakery.com/blog/what-are-piroshky-11-fun-facts-about-our-namesake/

مثلا در تصویر زیر، صورت غذای یک فروشگاه پیراشکی فروشی رو می بینید، کلیه خمیرها شکم پُر هستند و برخلاف دونات رویه ندارند. 


منبع عکس: https://ciasalesk.live/product_details/21367757.html

انواع دونات: 


  • دونات خمیرمایه ای classic yeasted doughnut: وقتی واژه دونات گفته می شه منظور این نوعه که زودتر ابداع شده و دستور کلاسیکه. دونات با خمیرمایه، سرخ کردنیه و با پختن داخل فر بافتش بهم می ریزه و حتما با رویه ای مثل شکر یا کرم (گلیز Glaze) پوشش داده شده و سرو می شه. دونات خمیر مایه ای متاسفانه نوع رژیمی نداره. خمیر این نوع دونات رو  به شکل های مختلف آماده می کنند که معروف ترین هاش، دونات حلقه ای Ring doughnut، پیچی Twists ، شکم پُر Filled doughnuts  و لانگ جان یا دونات مستطیله Long Johns doughnut. دو نوع اول رو بعد از سرخ کردن با سس می پوشونن و دو نوع دوم شکم پر هستند.   • دونات کیکی Cakey: 
در دستور این دونات که دیرتر نوشته شده، از بیکینگ پودر یا جوش شیرین به عنوان عامل پف دهنده استفاده می شه و به همین دلیل بافتش بیشتر به کیک یا مافین شباهت داره. این دستور مناسب پخت در فر نوشته شده و رژیمی تره و نیاز به قالب مخصوص داره. قالب های دونات کیکی با تفلون، آلومینیوم یا سلیلیکونی هستند. آموزش دونات در فر رو می تونید اینجا ببینید.
دونات سبک قدیم Old Fashioned Donuts

دونات سبک قدیم چند مشخصه مهم داره و مختص ایالات متحده آمریکاست. خمیرمایه نداره و با بیکینگ پودر و جوش شیرین حجم دهی می شه، در لیست مواد اولیه این دونات، حتما خامه ترش sour cream یا باترکریم به کار رفته، پختنی در فر نیست و در روغن فراوان سرخ می شه، اما دمای روغن کمتره. ظاهر دونات سبک قدیم متفاوته و امضای خودش رو داره، ترک های عمیقی روی سطح دونات به وجود میاد که به اون گلبرگ petals گفته می شه و اثر ترکیب خامه ترش با مواد و سرخ کردن در دمای کمه. 


منبع عکس: https://preppykitchen.com/old-fashioned-donuts/

این سه مدل که در بالا توضیح داده شد، انواع دونات آمریکائیه، دقت کنید که در هر منطقه ای از دنیا، خمیر شیرین سرخ شده به سبکی به خصوص و با نامی متفاوت درست می شه. مثلا ایتالیا چند نوع دسر خمیری شیرین سرخ شده داره که معروف ترینش بُمبُلینی Bomboloni نام داره، ظاهر این دسر شبیه دونات شکم پُر آمریکائیه، اما سبک تره و بزرگ ترین تفاوتش روند تخمیره، یعنی تخمیر بسیار طولانی تری از دونات داره. 


منبع عکس: https://www.theslowroasteditalian.com/bomboloni-italian-donuts/


در کُره خمیری شیرین، پیچی و سرخ شده به نام kkwabaegi بسیار محبوبه که ظاهری شبیه دونات داره. اما نسبت ها و نوع مواد تشکیل دهنده این دسر، باعث شده سطح جویدنی تر و بافت داخلی نرم تر از دونات آمریکایی داشته باشه. ضمن اینکه از هیچ سُس و کرم مغزی برای این دونات استفاده نمی شه و فقط در شکر و دارچین غلطونده می شه. 


منبع: https://sugaryums.com/kkwabaegi/

واژه krapfen از قرن نهم میلادی در اروپا استفاده می شده و از قرن چهاردهم میلادی به خمیر شیرین سرخ کردنی مثل دونات اطلاق می شه. درسته که krapfen به انواع دونات گفته می شه اما در قنادی منظور نوعیه که در آلمان و اتریش برای کارناوال ها و جشن ها متداوله. پرطرفدارترین نوعش برلینیر Berliners نام داره که از قرن هجدهم میلادی عرضه شده، توپیه و وسط اون با مارمالاد پر می شه. در تصویر زیر، خمیرهایی که در واقع نوعی krapfen هستن و در جای جای اروپا سرو می شند رو می تونید ببینید. 


منبع عکس: https://www.tasteatlas.com/krapfen


لیست هم خانواده های دونات بسیار طولانیه، در زیر می تونید بهترین دسرهای سرخ کردنی دنیا رو ببینید که ببسیاری از اون ها هم خانواده دونات هستند. 

دستپخت های همراهان سایت
Afsaaane
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1403، 12:45

استاد عزیزم آیا بافت دوناتی که درست کردم مورد تاییده؟ یا ایرادی داره؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1403، 19:15

سلام عزیزم،
به نظرم عالیه آفرین به شما

zohrehjooni
پنجشنبه، 16 فروردين 1403، 23:40

ببخشید استاد  درست متوجه نشدم، فرمودین علت لایه ای شدن هنگام ورز دادن کم بودن خشکیه.از جملتون  اینطور برداشت میکنم که پس یعنی رطوبت زیاده ، بعد شما بعنوان راهکار گفتین که در اینجور مواقع یک قاشق آب اضافه و دوباره ورز بدیم اینجوری که میزان رطوبت رو داریم بیشتر میکنیم. شایدم برداشت من از جملتون« کم بودن خشکی» اشتباهه.
پس از حدود ۶-۷ دقیقه ورز دادن با دست پوسته صاف و خمیرو که برش دادم داخلش سوراخ داشت ولی کم بود ،گفتم بیشتر ورز بدم که سوراخهای داخل خمیر بیشتر بشه ، هی ورز دادم و یه صد و ده بیست باری هم به سطح کار کوبیدم که دیگه دیدم سطح صیقلی خمیر داره تغییر شکل میده و از حالت صافی درمیاد و لایه لایه میشه خمیرو برش زدم داخلش سوراخها زیاد شده بود. 

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 فروردين 1403، 15:54

سلام عزیزم،
واژه رطوبت جا افتاده، منظورم کم بودن رطوبت و خشکی بود، برای ورز نکوبید، خانم آقامیری که استاد من هستن، نحوه ورز صحیح رو در کانال یوتیوبشون توضیح دادن، حتما ویدئو رو ببینید.

https://www.youtube.com/watch?v=jFTZMtLuFIE

zohrehjooni
جمعه، 17 فروردين 1403، 16:02

ممنونم چشم

zohrehjooni
چهارشنبه، 15 فروردين 1403، 22:02

سلام استاد. دونات من با نصف رسپی ، بسی نرم و بدون جذب روغن اضافی. منتها وقتی شکلات ( سوربن) با کره( میهن) مخلوط کردم سفت بود و خوب روی دونات نمی نشست و کاور مرتبی نمیکرد بهرحال یه جوری با کمک قاشق مالیدم بهش ولی خب شیک نشد دیگه. بنظرم روغن مایع بهتر جواب میداد، بعد عکس خمیر رو هم میفرستم فکر کنم زیاد از حد ورزش دادم بعد از یه مدت ورز پوسته صیقلی که تشکیل شده بود داشت از دست میرفت و مثل خمیر هزارلا لایه لایه میشد ، ولی در مجموع از طعم و بافت دونات راضی بودم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 16 فروردين 1403، 09:24

سلام به روی ماهت عزیزم،
آفرین به اینهمه هنر و استعداد، علت لایه ای شدن هنگام ورز خشکیه، همیشه سعی کنید خشکی رو با ورز بیشتر برطرف کنید، اگر نشد، بهش یک قاشق غذاخوری آب اضافه کنید مجدد ورز بدید. آب خور آرد ها بسیار متفاوته، حتی یک برند مشخص آرد در فصل های متفاوت آبخور متفاوت داره.
در مورد شکلات چون شکلات های برندهایی مثل سوربن و کارات، شکلات واقعی نیستن و کره کاکائو ندارن، سفت ترن یا کره بیشتر باید می زدید یا روغن مایع که چربی بیشتر داره، فرمول های سایت چون از کتاب های منبع خارجیه، محاسبات با شکلات واقعی انجام شده، در هر حال که به نظرم عالیه و نوش جان

بهار.موسوی
پنجشنبه، 12 مرداد 1402، 10:46

سلام استاد روزتون بخیر🌱انشاءالله که حالتون عالی باشه،من چند روز پیش این دونات فوق العاده رو درست کردم و همه عاشقش شدن، و حتی پدربزرگم فکر کردم از قنادی خریدیم😅همش تعریف میکردن و میگفتن بهتر از قنادی ها شده و همش به لطف شماست💚🌱

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 مرداد 1402، 16:36

سلام عزیزم،
ماشالا به هنرتون کیف کردم، واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

بهار.موسوی
جمعه، 13 مرداد 1402، 21:22

خیلی ممنونم این هنر فقط متعلق به شماست با این دستور فوق العاده و بی نقصتون🌸🌱

fafa. heydari
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 19:07

ممنون بابت این دستور فوق العاده عزیزم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 19:53

سلام عزیزم،
واقعا عالی شده آفرین به اینهمه هنر نوش جون و ممنون از عکس

zahra461
جمعه، 29 ارديبهشت 1402، 07:25

سلام
استاد عزیز ممنون از مهربونی شما
سوالی  داشتم
دلیل استراحت دو مرحله ای چیه؟ نکته خاصی داره؟
اگر همون اولین بار که خمیر آماده شد، با وردنه پهن کنیم و کاتر بزنیم و 30 دقیقه استراحت بدیم و بریم برای سرخ کردن، چی میشه ؟ مشکلی پیش میاد؟
متشکر

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 ارديبهشت 1402، 17:27

سلام عزیزم،
مرحله اول استراحت برای ریلکس شدن رشته های گلوتن آرد و نرم و لطیف شدن خمیر، تشکیل طعم ها، فعال شدن خمیرمایه و استراحت دوم برای پف کردن و تشکیل بافته. حذف استراحت خمیر رو بسیار بی کیفت می کنه.

zahra461
دوشنبه، 05 تیر 1402، 16:37

سلام .
استاد من چند بار درست کردم خیلی خوب شد .
ولی اینبار که درست کردم خمیرم خیلی چرب شد. با اینکه همه چیز را با ترازو وزن کردم.
دلیلش چی میتونه باشه ؟
متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 تیر 1402، 18:02

سلام عزیزم،
یا دمای خونه خیلی بالاست، خمیر گرم بوده، یا جنس کره مشکل داره.

zahra461
چهارشنبه، 28 تیر 1402، 10:24

خانم وحید بزرگوار
بعضی وقت ها موقع وردنه کاری با خمیر، خمیر خیلی جمع میشه
یعنی وقتی پهنش میکنم ، مقداری برمیگرده سر جای خودش و کمی جمع و کوچیک میشه
علت جمع شدن خمیر (موقع وردنه کاری، نه زمان سرخ کردن) چی میتونه باشم
متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 تیر 1402، 13:39

سلام عزیزم،
بعد از پایان استراحت اول، قبل از باز کردن، یک استراحت میانی بدید. یعنی خمیر رو چونه کنید، روش پلاستیک بکشید، یک ربع بهش در دمای محیط استراحت بدید، کشش یعنی گلوتن آرد ریلکس نیست و نیاز به استراحت داره.
حتما ویدئوهای چونه کردن رو ببینید

https://www.youtube.com/watch?v=hWXA8xFYu9A

Barana97
چهارشنبه، 19 بهمن 1401، 12:38

سلام عزیزم خوبی
اینم پیراشکی های امروز با دستور عالی شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 بهمن 1401، 13:46

به به چه کردید، من عاشق دوناتم، بسیار عالیه عزیزم نوش جونتون و ممنون از عکس

Simtac
جمعه، 07 بهمن 1401، 13:05

سلام استاد.این عکس دونات های منه.داخلش هم کاملا بدون روغنه.خیلی خوشمزه شد.مرسی ازرسپی های کاملتون.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 بهمن 1401، 14:01

سلام عزیزم،
به به واقعا عالی شده، آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

Bahar99
پنجشنبه، 29 دی 1401، 16:40

سلام...مرسی از دستورهای عالیتون...
هرچی درست کردم واقعا خیلی عالی شده...
دوناتم هم خیلی نرررم و خوب شد...

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 دی 1401، 18:20

سلام عزیزم،
فقط عزیزانی نتیجه خوب می گیرند که دقت و حوصله به خرج می دن، پس آفرین به دقت و هنرتون.
نوش جون و ممنون از عکس

negaar
سه شنبه، 19 مهر 1401، 18:22

ممنونم از شما بهاره جان ❤️دونات ها فوق العاده شدن 🙏🏻بافت پوک و خیلی خوش طعم با اینکه من فراموش کردم کره رو بعد ارد اضافه کنم ولی هنگام ورز دادن به خمیر کره رو اضافه کردم خداروشکر مشکلی پیش نیمد و عالی شد 😘

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 مهر 1401، 08:39

سلام عزیزم،
بسیار عالی شدن واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

زهرا پورقربان
دوشنبه، 11 مهر 1401، 15:31

بالاخره دونات درست کردم 😍 اینکه دستورا همون بار اول خوب از آب در میاد عالیه 🥺💖 حقیقتا از دونات بیرون بیشتر دوسش دارم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 مهر 1401، 16:12

سلام زهرا جان،
واقعا عالیه عزیز دلم چقدر تمیز و عالی درآوردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس خوشحالم راضی بودید.

هانیه ۷۳
شنبه، 20 شهریور 1400، 16:28

سلام بهاره عزیز مهربونم 😍😘 بسیار عالی خوشمزه و خیلی کم چرب 😍😘

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 شهریور 1400، 16:39

به به کیف کردم دونات خونگی حرف نداره واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

sepiafm
جمعه، 11 تیر 1400، 15:56

با سلام و عرض ادب
خانم بهاره وحید عزیز
ممنونم از زحمات شما
فرموده بودید که دماسنج آبنبات مارک پرستیژ بهتره تهیه کنم که نه فروشگاه پاسارگاد داشت ونه مدبر ونه در اینترنت مجبور شدم میله ای نفوذی تهیه کنم والبته نمیدونم این طور چک کردن پخت مورد تایید شما هست

ماکزیمم تحمل دماسنج هم 250درجه سانتیگراد هستم
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 تیر 1400، 17:08

سلام عزیزم،
پرستیژ شاپ فکر کنم داره
https://www.instagram.com/prestigeshops1/
ولی میله ای هم مشکلی نداره
دوناتتون هم عالی شده عزیزم نوش جونتون باشه

وفا
يکشنبه، 30 خرداد 1400، 16:27

بهاره جان عزیز ممنون از توضیحات و وقت و حوصله تون . دستور عالی بود.به نظرم نتیجه مورد نظر و گرفتم . طعم و بافت بسیار خانگی و مطلوب. هر چهار نوع کاتر زدن و تجربه کردم و عالی و پوک شدن. جالب اینکه دونات های حاصل از خمیر جمع شده بعد از اولین کاتر ، بسیار ترد و ورقه ایی شدن و خیلی خوشم اومد البته شاید ایراد کار باشه اما مثل خمیر هزارلا لایه لایه شده بود . بازم ممنون از وجود پر مهرتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 خرداد 1400، 17:11

سلام عزیزم،
خوشحالم راضی بودید، دقیقا به همین خاطر خمیر رو جمع نمی کنیم چون لطافتش از دست می ره ولی اگه شما پسندیدید که مهم نیست نوش جونتون باشه

وفا
دوشنبه، 31 خرداد 1400، 02:24

جالب بود . البته شکل مرتب دونات و نداشت . تجربه م این بود که چقدر دونات توپی کوچولو ها طرفدار دارن و موقع کاتر زدن خمیر کمتری و باید جمع کرد.

Hadis.bahrani
پنجشنبه، 28 اسفند 1399، 09:40

بهاره جون ممنون از آموزش خوبتون واقعا خوشمزه بودن

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 اسفند 1399، 14:45

سلام عزیزم،
به به چه دونات های خوشگلی عالی شدن عزیزم نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Rana
سه شنبه، 28 بهمن 1399، 13:06

سلام عزيزم. من تا حالا چندين بار با دستوراي مختلف دونات درست كردم ولي دستور شما يه چيز ديگه بود واقعا. خيلي ممنون از توضيحات كاملتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 بهمن 1399، 16:12

سلام عزیزم،
کارتون فوق العاده تمیز و عالیه واقعا آفرین و نوش جان

Mahshid Mokhtari
پنجشنبه، 16 بهمن 1399، 17:49

سلام خانم وحید
دونات های من مثل کل شکفتند 🤔البته من خودم خیلی خوشم اومد از مدلش وای دوست داشتم بدونم چرا ؟ من مواد اولیه ام رو نصف کردم ممکنه جایی چیزی کم و زیاد شده باشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 بهمن 1399، 08:18

سلام عزیزم،
یا خمیر خیلی خشک بوده و زیاد آرد اضافه کردید یا دمای روغن صحیح نبوده یا وقتی خمیر رو قبل از استراحت دوم باز کردید که کاتر بزنید خمیر صاف و یکدست نبوده و چروک بوده

Bahar99
سه شنبه، 23 دی 1399، 12:45

سلام...بار اولم بود که دونات درست میکردم...خیلی خمیر لطیفی بدست اومد و دوناتها پوک و خوشمزه بود خیلی ممنون از دستور پختهای فوق العادتون...

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 دی 1399، 17:02

سلام عزیزم،
فوق العاده شده واقعا آفرین بهتون و نوش جان

Maneli
شنبه، 19 مهر 1399، 08:54

سلام بهاره جان دومین باره که با رشدی شما دونات درست کردم مثل همیشه بدون نقص و عالی کلا من هر چیزی که بخوام درست کنم اول باید دستورات شما رو ببینم.ممنون از این همه وقت و انرژی که میذارید.من یسریش رو هم تو فر گذاشتم تو فریها رو بیشتر دوست دارم حس میکنم پختش کاملتره خیلی پف می‌کنه البته قیافش تغییر می‌کنه دایره وسطش کلا بسته میشه و بیشتر طعم نون شیرمال میگیره.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 19 مهر 1399، 11:22

سلام عزیزم،
به به عجب دونات هایی درست کردید عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

R.Kh
پنجشنبه، 24 مهر 1399، 21:34

سلام میشه برای امتحان همه مواد رو نصف کرد

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مهر 1399، 09:34

بله عزیزم خیلی هم عالی می شه

Sevda
شنبه، 10 آبان 1399، 20:06

یهاره عزیز .میشه به جای کره از روغن استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 آبان 1399، 08:30

سلام عزیزم،
می شه ولی کیفیت خمیر خیلی پایین میاد

Fetemehfazeli
سه شنبه، 25 شهریور 1399، 20:50

اینم از دوناتای من
مرسی ازتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 شهریور 1399، 13:07

عالی عالی، یکدست و بی نقص، نوش جونتون باشه عزیزم

Sevda
جمعه، 25 مهر 1399، 07:01

سلام بهاره عزیز طرز تهیه چند مدل گلیز رو میخوام که خونگی درست کنم مثل گلیز لیمو

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 مهر 1399، 09:39

سلام عزیزم،
دو تا سس براق داخل سایت و سس شکلاتی کیک پرتقال رو می تونید به عنوان گلیز استفاده کنید متاسفانه دستور دیگری در دسترس ندارم

Ziba
شنبه، 15 شهریور 1399، 12:04
Ziba
شنبه، 15 شهریور 1399، 12:13

بهاره عزیز اینم دونات من که واقعا خوشمزه شد،ممنونم از شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 شهریور 1399، 16:50

سلام عزیزم،
عجب دونات های توپول و خوشگی عالی شدن عزیزم نوش جان

R.Kh
شنبه، 22 شهریور 1399، 13:03

سلام
 برای دونات باید از آرد قنادی استفاده کنیم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 شهریور 1399، 15:07

سلام،
برای دونات می تونید از آرد قنادی یا آرد نون فانتزی استفاده کنید ولی با آرد قنادی لطیف تره

گیس گلابتون
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 13:40

سلام خانم وحید گرامی
سپاسگزارم از رسپی عالی و توضیحات دقیق شما. من پیراشکی کرمدار دوست دارم. با دستور دونات شما درست کردم. عالی شد! در عمرم پیراشکی به این تردی نخورده بودم، ولی کرم آن قدری شیرین است. شما رسپی مناسب تری برای کرم سراغ دارید؟  کرم پاستری دوست ندارم. این کرم را با شیر و شکر و نشاسته ذرت درست کردم. پیشاپیش تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 13:57

سلام عزیزم،
خوشحالم که از دستور راضی بودید، به نظرم به جای کرم پاتیسیر یا کرم های دیگه می تونید از ویوافیل استفاده کنید، نوعی مارمالاد کارخونه ایه که توش تکه های میوه داره و لوازم قنادی های خوب می فروشن، مثلا ویوافیل شاتوت شیرین نیست و خوشمزست.

گیس گلابتون
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 17:28

سپاسگزارم.

Sarina ranji
پنجشنبه، 23 مرداد 1399، 15:28

سلامممممم بهارههههه جونمممممم اینا دوناتای خوشگل و توپولی من من دلم میخواست یکم سایز کوچکتری باشه ولی کاتر دوناتم سایز متوسط و بزرگ داشتم بره همینم با لیوان کاتر زدمو با ته ماسوره خیلی پف پفی و خوشمزه و نرم بود    اصلنم روغن جذب نکرد بابام هم ک حتی دوناتای نان سحرم دوس نداشت اینا رو خورد  کلا بابام از شیرینی های سرخ کردنی بدش میاد   و لب نمیزنه ولی اینو خورد و خیلیم خوشش اومد چون خیلی پف پفی وبود و اصلنم روغن جذب نکردخلاصه مرسی بابت رسپی های فوق العاده و بی نقصت خسته نباشی، ولی میگما این مخمر های دکتر اوتکر چه خوبه من یبار ساف لیور استفاده کردم انقدر بو بد میداد کل قوطی رو پرت کردم سطل اشغال۶۵ تومن پول همینطوری رفت در رودخانهاونم ناخن خواهر خانمه گفتم بهش تو ناخونات خوشگلن تو بگیر بافتشومن ۱۴ سالمه. بازم مرسی

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 23 مرداد 1399، 20:28

سلام عزیز دلم،
باعث شادی منه که کاربری به این جوونی و خوش ذوقی دارم، خیلی دونات هاتون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

محبوبه بختیاری
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 15:06

سلام خانوم وحید عزیز. بافتش فوق العاده بود خیلی ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 مرداد 1399، 15:54

سلام عزیزم،
دونات هاتون عالی شدن واقعا آفرین به شما و نوش جان

Bahar99
جمعه، 09 خرداد 1399، 04:56

سلام یه سوال داشتم...میشه خمیر دونات رو گذاشت تو یخچال و روز بعدش دونات رو درست کرد؟یا از کیفیت خمیر کم میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 خرداد 1399، 06:11

سلام عزیزم،
خمیر نان رو می تونید بعد از اتمام استراحت اول، پفش رو بخوابونید در کاسه ای بذارید و روش رو با سلفون بپوشونید و بعد تا هشت ساعت در یخچال بذارید. بعد بیرون بیارید، پفش رو مجدد بخوابونید، بذارید به دمای محیط برسه، کمی آرد روی سطح کار بپاشید و با دستای تمیز و خشک خمیر رو دو دقیقه ورز بدید، فرم بدید و بذارید استراحت دوم انجام شه.

Bahar99
جمعه، 09 خرداد 1399، 11:44

مرسی خیلی لطف کردید ممنون

Sevda
چهارشنبه، 25 تیر 1399، 10:23

سلام بهاره جان ،داخل دونات ها دیدم یه کرمی هم داره.دستور اون کرم رو میشه بدین؟و اینکه این دونات رو میشه به شکل پیراشکی پخت و داخلش کرم گذاشت؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 تیر 1399، 13:48

سلام عزیزم از این خمیر برای پیراشکی نمی شه استفاده کرد برای دستور خمیر و کرم لاش به این لینک برید
https://www.instagram.com/p/BlQoZsYAWFp/
البته کرم پاتیسیر هم می تونید بزنید.

Manera
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 11:05

عالی و خیلی زیاد خوشمززززه بود پسر من یه تنه همه رو خورد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 04 خرداد 1399، 13:56

ای جان، نوش جون پسر گلتون چقدر هم تزئینش زیباست
آفرین به شما و ممنون از عکس

sa.asadi
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 08:24

استفاده از دونات به جای کیک تولد!!!!

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 09:52

عجب ایده جالبی، چقدرم عالی شده واقعا آفرین بهتون و ابتکارات عالیتون. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

sa.asadi
چهارشنبه، 17 ارديبهشت 1399، 06:32

دونات ها فوق العاده پوک‌و عالی شد ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 ارديبهشت 1399، 10:14

سلام عزیزم،
دونات هاتون بسیار عالی و هوس انگیز شدند، واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

Mohadeseh
دوشنبه، 15 ارديبهشت 1399، 13:02

سلام بهاره جون. منم بالاخره طلسم شکسته شد و با دستور عالی شما به آرزوم رسیدم و بالاخره دونات درست کردمممنونم ازتون که با مرحله مرحله توضیح دادن به ما تازه کارا کمک میکنینفقط من موقع خمیر ورز دادن خیلی داشتم نگران میشدم چون دیر مسنجم شد و چندبار آرد اضافه کردم. راستی چقدر چسبندگی خمیر به دست طبیعیه؟ چون با وردنه هم که خمیرو باز کردم یکم میچسبید بهش و یا موقع استراحت دوم هم وقتی دیواره دونات رو دست زدم یکم به دستم میچسبید و بیرون می اومد ولی بعد از چنددقیقه استراحت دیگه که دادم خیلی عالی شد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 ارديبهشت 1399، 14:42

سلام عزیزم،
دونات هاتون بسیار عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
در مورد چسبنده بودن بعد از اتمام ورز دادن دستتون رو با آب و صابون بشورید و خشک کنید و خمیر رو تست کنید، نباید وقتی دست می زنید چیزی از خمیر بچسبه و روی دستتون بمونه.

Negar77
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 16:47

استاد اینم دونات های من  مینی دونات شدن چون موادشو نصف کردم ،  وسایل تزیین هم خیلی اندک بود ولی بافت و طعمش خیلی دوستداشتنی بود ممنونم ازتون با دستورات عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 17:05

سلام نگار جان،
چقدر دونات هاتون عالی شدن عزیزم،
واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

jhbgarezoo
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 15:41

خانمی برای دونات سیب زمینی اندازه هاشو میشه به پیمانه بگید ممنون میشم همه جا با گرم اصلا هم نگفته سیب زمینی چقدری

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 16:05

سلام عزیزم،
من تا حالا دونات سیب زمینی درست نکردم شرمنده دستوری ازش ندارم. برای تبدیل گرم به پیمانه ها به پست مربوطه برید.

Anna
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 20:16

سلام بهاره جون
ممنون تک تک رسپی شما را که درست میکنم همه بی نقص و عالی هستن حتی کلاس حضوری هم این قدر به ما اعتماد به نفس پخت شیرینی را نمیدهد که سایت شما می دهد.  دونات ها بسیار ترد وخوشمزه شدند
شایسته هر تمجید وتحسینی
درود برشما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 ارديبهشت 1399، 07:32

سلام عزیزم،
دونات هاتون عالی شدن واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

jhbgarezoo
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 15:41

بهاره جون خواهش دونات سیب زمینی درست کن لطفاااااا

narges-javadi
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 20:14

سلام ممنون بابت سایتتون  و دستورا واقعا عالیه، با سپاس از شما ، دستور رو مو به مو سعی کردم انجام بدم و برای اولین بار واقعا خوب شد ،فقط یادم رفت یه مشتی بزنم به خمیر خخ

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 20:16

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید، خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نوش جونتون باشه

فاطمه و پسر گلش
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 22:08

سلام ممنونم بابت دستور پخت عالیتون
فقط یه سوال داشتم
بعد از خارج کردن هوای داخل خمیر با مشت، نیاز به ورز دادن نیست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 05:31

سلام عزیزم،
دونات هاتون عالی شدن نوش جونتون باشه.
در مورد ورز، خمیرهایی که وردنه می کشیم هوا خارج می شن ولی اگر فکر می کنید حباب های هوا وجود داره سی ثانیه تا یک دقیقه ورز بدید.

فاطمه و پسر گلش
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 19:10

بسیار ممنون از پاسخگویی

Maryammoradi76
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 22:04

سلام عزیزم من اولین بار با دستور شما دونات درست کردم خیلی خوب شد ممنونم ازتون بخاطر همراهی کردن ما تازه کارا

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 05:46

سلام عزیزم،
اول از همه آفرین بهتون که همت کردید و دونات خونگی درست کردید و دوم آفرین که انقدر عالی شده.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Maryammoradi76
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 23:40

فداتشم عزیزم میشه لطفا دستور تیرامیسو رو هم بزارید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 05:34

چشم تا وقتی من بذارم از این دستور استفاده کنید:
https://www.youtube.com/watch?v=ItUPqrWEYUk

Maryammoradi76
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 07:24

ببخشید عزیزم این دستوری دادین برا دونات برا چندتا دونه میشه؟از من ۱۰-۱۱ تا شد  برا اینکه زیادتر درست کنیم باید چقدر ب موادمون اضافه کنیم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 07:48

بسته به کاترتون ده تا پونزده عدد می شه، برای بیشتر شدن دستور رو دو برابر کنید یعنی تک تک مواد رو ضربدر دو کنید.

مژگان پورقنبری
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 19:30

سلام
وای عزیزم خیلی عالی بود بی نقص خیلی ماهی
ازت ممنونم خیلی سپاسگذارم از محبتت از صداقتت
من کلاس آشپزی درجه یک و دو رفتم کلاس کباب پز رفتم کلاس کیک ساز تر ساز رفتم کلاس شیرینی خشک و درجه دو رفتم. ولی رضایت کامل نداشتم بخاطر اینکه ازخودم رضایت داشته باشم خیلی تو سایتا گشتم توکانالا گشتم اما شما یه چیز دیگه بودید.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 20:06

سلام عزیزم،
دونات هاتون عالی شدن واقعا آفرین و نوش جان،
خیلی خوشحالم از سایت راضی هستید و ممنون از پیام پر محبتتون
موفق باشید

آذر دخت
شنبه، 09 فروردين 1399، 00:37

سلام واقعا دستمریزاد رسپیتون عالی بود بسیار سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 فروردين 1399، 05:05

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Efi84
شنبه، 24 اسفند 1398، 08:01

سلام بهاره جان .ممنون از رسپی خوبت .کامل و جامع .اینقدر سایتتون خوبه که دوست ندارم ازهیچ  سایت یا پیج دیگه ای استفاده کنم .

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 اسفند 1398، 08:11

سلام عزیزم،
شما لطف دارید به من خیلی خوشحالم که از سایت راضی هستید، دونات هاتون هم عالی شدن واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس های زیباتون

Negar
جمعه، 16 اسفند 1398، 12:23

سلام استاد عزیزم من برای بار دوم درست کردم و عالی شد .. با اینکه رژیم بودم اما طاقت نیاوردمو سا تا شو خودم خوردمممم .. میبوسمتون  

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 اسفند 1398، 19:29

دونات هاتون حرررف نداره، خوب کردید خوردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Negar
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 03:26

سلام عزیزدلم من دیشب هم دونات پختم هم یه شبه موس شکلاتی ؛ هم یه کرم فیل خوشمزه  :)  اینم عکسه دوتات هام :)
فقط چون بار اولم بود و اینا اونقدر به نظرم عالی نشد ..  راستی استاد خوبم ازین دونات هایی که داخلش کرم فیل هست و نرم هم هست بم یاد میدین ؟ من نامزدم گفت که ازونام دوست داره واسش بپزم .. :)

بعد ، به نظرتون دماسنجه مایعاتی که قبلا عکسش رو فرستاده بودم ، برای اندازه گیری دمای روغن مناسب هست عزیزم ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 05:41

سلام عزیزم،
همینکه همت کردید و اینهمه چیزهای خوشمزه یاد گرفتید به نظرم عالیه. این با کاتر مخصوص دونات کاتر بزنید، بعد از استراحت دوم 5 دقیقه روش رو باز بذارید تا کمی خشک شه و تغییر فرم نده و با دقت بیشتر در روغن بندازید خوشگل تر میشه.
در مورد دماسنج، روی دماسنج رو نگاه کنید ببینید تا چه دمایی مجازید استفاده کنید اگر تا دویست درجه سانتی گراد قابلیت خوندن دما رو داشته باشه در روغن هم میشه گذاشت.
متاسفانه فعلا برنامه آموزش پیراشکی کرمدار رو ندارم.

Negar
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 13:09

چشم فرشته ی من، حتما همی ها رو انجام میدم استاد .. متشکرم از محبت همیشگی تون .. ♡

Fatemeh.hasankhani
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 12:54

سلام بهاره جان
ممنون بابت رسپی بی نظیرتون
اینم دوناتهای خوش مزه من
اولین تجربه دونات پزی من ،عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 بهمن 1398، 15:31

سلام فاطمه جان،
یعنی کیف کردم با آدم حرف می زنن عالی شده عزیزم نوش جونتون خیلی خوشحالم راضی بودید.

Andya
جمعه، 19 مهر 1398، 16:23

سلام خانم وحید خسته نباشید منم دوناتارو درست کردم عاااالی شدن فقط و فقط هم با دستور پخت عالی شما روی چنتا از دوناتا عسل ریختم و بعد توی رویه شکر قهوه ای و دارچین زدم واقعا خوشمزه شدن و پیشنهاد میکنم امتحانش کنید
باتشکر

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 مهر 1398، 16:57

سلام عزیزم،
خیلی خیلی خوشحالم که از دستور راضی بود، واقعا هم عالی شده و مرسی از پیشنهاد و عکس زیباتون
موفق باشید

gharehvaliloo
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 17:04

سلام
بافت دوناتم عالى شد
دوست داشتم شما هم ببينيدش

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 20:43

سلام عزیزم،
واقعا عالیه کیف کردم، آفرین بهتون که حوصله میکنید و دونات خونگی میپزید و ممنون از عکس

زهرا فروزان
پنجشنبه، 28 آذر 1398، 21:21

استاد ببخشید آیا میشه خمیر دونات که دو برابر شده فریز کرد؟ یا اگرم‌نمیشه آیا میشه دونات سرخ شده رو مدتی فریز کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 آذر 1398، 11:04

سلام عزیزم،
دونات سرخ شده در فریزر خیلی بد میشه ولی خمیر رو بعد از استراحت اول می تونید فریز کنید. به اینصورت که تا پایان استراحت اولِ خمیر، کاملاً مراحل رو اجرا کنید، بعد هوای خمیر رو خالی کنید، در نایلونی که کمی با روغن چرب شده بذارید، تمام هوای اضافی داخل کیسه رو خارج کنید و کیسه رو به خوبی بپیچید تا هوا داخل خمیر نره. در انتها کیسه خمیر رو در فریز قرار بدید.
قبل از استفاده بهترین روش یخ زدایی خمیر اینه که از 12 ساعت قبل، خمیر رو از فریزر دربیارید و در یخچال بذارید تا یخش آب شه، بعد نیم ساعت روی میز کار بذارید تا به دمای محیط برسه.
در انتها کمی آرد روی سطح کار بپاشید و با دستای تمیز و خشک خمیر رو دو دقیقه ورز بدید، کاتر بزنید، بذارید استراحت دوم انجام شه و بعد سرخ کنید.

زهرا فروزان
شنبه، 30 آذر 1398، 21:19

ممنونم عزیزم از جوابهای جامع و کاملتون

فاطمه خاکسار
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 07:13

سلام.من تازه با سایتتون آشنا شدم.
خیلی خوب و قشنگ و با جزییات دقیق توضیح میدین.
محیط سایت و عکسها هم خیلی حرفه ای و با کیفیت هستن.
مهم ترازهمه دستورها یی که تست شده و اصلی هستن و مال خودتونه
بهتون تبریک میگم و خدا قوت.
عالیه.
اینم دوناتهای من.البته من قالب نداشتم بادست شکلش دادم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 مرداد 1398، 16:57

سلام عزیزم،
واقعا از اینکه همچین دوست هنرمندی به جمع ما اضافه شده خوشحالم، دونات هاتون بسیار عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

gharehvaliloo
دوشنبه، 24 تیر 1398، 19:05

بهاره جون گليز روان حالت شفاف داره؟يعنى منظورم اينه كه اگه صرفا با شكر و شير درست بشه وقتى مى ريزيم روى دونات بى رنگ ميشه؟!
ميشه بگيد پوشش سفيد روى دونات هايى كه عكسشون رو براتون فرستادم از كدوم نوعه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 تیر 1398، 06:04

سلام عزیزم
بله گلیز شیر و پودر قند به همین شکله که فرستادید. ولی می تونید شکلات رنگی (کندیملت) که در ایران با مارک هایی مثل دوریکا در لوازم قنادی ها به فروش می رسه تهیه کنید و سفیدش رو آب کنید و دونات رو در اون بزنید.خیلی خوشمزه تر و بهتر از شیر و پودر قنده.

gharehvaliloo
جمعه، 28 تیر 1398، 11:03

خيلى ممنونم از شما

آزاده 1365
سه شنبه، 18 تیر 1398، 15:10

دستور کارهاتون عالیه. هرچیزی میخوام درست کنم اول توی پیج شما میگردم اگر دستورش رو گذاشته باشید بدون تردید از دستور شما استفاده میکنم.
من دونات ها رو مثل پیراشکی درست کردم و توشون رو با کرمفیل پر کردم. تشک میکنم از صفحه بینظیرتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 تیر 1398، 15:26

سلام آزاده جان،
بهترین دستورها هم اگر بی دقت آماده شن نتیجه خوبی نخواهند داشت پس آفرین به دقت و همت شما، پیراشکی هاتون هم عالی شدن. خسته نباشید و ممنون از عکس

م
شنبه، 25 خرداد 1398، 20:35

سلام
من دنبال اینم که پخت دونات رو کامل یاد  بگیرم،این عکس رو که گذاشتم مربوط به یه مغازه تو تهرانه که توی ترکیباتش یک چیزی به اسم بهبود دهنده موجوده.
از یه کارگاه دیگه دستور پخت گرفتم که میگه باید آرد نان فانتزی باشه،به جای شیر از آب استفاده و به جای کره از روغن مایع استفاده شده
از گرمخانه استفاده میشه
و دونات قبل از سرخ شدن توی دستگاه بخار پز میشه
حالا سوالم اینه که توی پخت دونات که تو خونه انجام دادم چرا روی دونات اینقدر سریع سرخ میشه،یعنی کمتر از چند ثانیه و دوم اینکه اندازه سر سوزن هم دوناتم پف نکرد و ثابت موند.
نظر شما چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 26 خرداد 1398، 05:27

سلام،
حتما همین آموزش رو بخونید جواب سوال هاتون توش موجوده. ولی بطور خلاصه مشکل پف نکردن یکی از این سه مورده یا نحوه عمل آوردن خمیرمایه مشکل داشته که در همین آموزش نحوه صحیح رو توضیح دادم در یک پست هم جداگانه در موردش گفتم روی لینک زیر بزنید و درموردش گفتم
https://spbaking.com/recipes/%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-t33
یا مشکل از نوع استراحت بوده که نحوه صحیح اون رو هم در همین آموزش توضیح دادم یعنی خمیرمایه درست عمل نیومده و درست استراحت نکرده ولی نکته آخر که هم باعث شده دوناتتون خیلی زود سرخ شده و هم در پف نکردن هم سهم مهمی داره دمای روغنه. برای تهیه دونات حتما باید از دماسنج روغن استفاده شه که در مورد اونم با گذاشتن تصویرش در آموزش توضیح دادم.
این رو بدونید که کلا قنادی خونگی و کارگاهی دو مبحث کاملا متفاوتن. در قنادی کارگاهی تاکید روی ماندگاریه و در قنادی خونگی تاکید روی طعم. به دلیل داشتن هدف متفاوت فرمول ها کاملا متفاوتن و مطالبی که به شما گفتن هم صحیح بوده. من متاسفانه در مورد قنادی کارگاهی اطلاعی ندارم ولی توصیه می کنم همین پست رو یک بار مطالعه کنید، از روش یک دور دونات خونگی رو با رعایت نکات یعنی با دماسنج و استفاده از خمیرمایه جنس خوب درست کنید و تجربه لازمه رو کسب کنید و بعد فرمول های کارگاهی رو پیدا کنید و با اون ها تمرین کنید.

mrym
جمعه، 10 خرداد 1398، 16:36

سلام استاد عزيزم،دوناتاى خوشمزه با دستور شما،فقط ميتونم از همين دستور استفاده كنم و پيراشكى درست كنم؟داخلش با شكلات يا كرم پر كنم؟يا كلا دستور متفاوت داره؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 18:53

سلام عزیزم،
واقعا پیراشکی هاتون یکدست و عالی و بی نقص شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون.
دستور پیراشکی کرم دار کاملا متفاوته و نمی شه از همین دستور استفاده کرد

mrym
جمعه، 10 خرداد 1398، 19:36

تشكر،ميشه لطفا ي دستور خوب واسه پيراشكى معرفى كنيد

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 خرداد 1398، 21:30

مریم جان من دستور دو استادی که خودم دنبال می کنم و کارشون رو قبول دارم رو خدمتتون ارسال می کنم فقط بدونید که هیچ کدوم رو خودم درست نکردم در واقع خودم تا حالا پیراشکی کرمدار درست نکردم تا دستوری داشته باشم که در اختیارتون بذارم ولی از این دو عزیز زیاد دستور تست کردم و خوب درمیاد:
https://www.instagram.com/p/BlQoZsYAWFp/?igshid=vx0bhvvg9enq

http://www.yemalilar.com/2011/10/blog-post_5418.html

مامان فهیمه
سه شنبه، 05 شهریور 1398، 01:31

سلام بهاره جان. یک سوال: این دوستمون دونات درست کرده شما فرمودین پیراشکی! من متوجه نشدم، دوناته یا پیراشکی؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 شهریور 1398، 13:58

عزیزم راجع به فرق دونات و پیراشکی مفصل در همین پست توضیح دادم حتما مطالعه کنید، ایشون دستور پیراشکی خواستن خودشون دونات درست کردن من اشتباها هر دو رو تایپ کردم پیراشکی،  شما برای فرقش مطلب رو مطالعه کنید.

gharehvaliloo
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 16:20

اينم عكس دونات هاى من.ممنون بابت دستور پخت دقيقتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 19:13

سلام عزیزم،
چه دونات های خوش آب و رنگی دستتون درد نکنه عالی شدن
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

farideh mzd
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 10:03

اینم دونات های منم با دستور همیشه عااااالی شما،البته به دفعات درست کردم هر بار هم عااالی،

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 14:38

وای که دونات خونگی خوردن داره، عالیه و آفرین به همتتون نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

نسرین28
شنبه، 27 بهمن 1397، 16:44

سلام بهاره جون اینم از دونات های خوشمزه من خیلی بود دلم میخواست دونات درست کنم اما دستور قابل اعتمادی پیدا نمیکردم با دستور شما فوق العاده شدن ممنون ازتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 بهمن 1397، 16:47

سلام عزیزم،
چقدر منظم و توپولی و عالی شدن. آفرین به همتتون دونات شیرینی زمان بریه. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

آسمونی
پنجشنبه، 11 بهمن 1397، 14:40

با سلام خدمت استاد محترم خانوم وحید. این هم از دونات های خوش رنگ و لعاب بنده من کیک و دسر زیاد درست میکنم ولی اولین بارم بود که با خمیر کار میکردم و انصافا فکر نمیکردم انقدر ترد و عالی از آب در بیاد. تشکر فراوان دارم از شما بابت این دستور پخت

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 بهمن 1397، 14:53

سلام عزیزم،
به به واقعا هیچی دونات خونگی نمی شه، سالم و خوشمزه. نوش جونتون باشه عزیزم چه عکس زیبایی هم گرفتید.

سیمین
چهارشنبه، 12 دی 1397، 17:50

سلام خانم وحید عزیزم. دونات های شکری من. بالاخره تونستم عکس بذارم. مابقی رو هم خواهم گذاشت. متشکرم از دستور پخت دقیق شما.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 دی 1397، 18:53

سلام عزیزم،
چقدر دونات هاتون عالی و یکدست شدن، واقعا دونات خونگی سالم تره و یه چیز دیگه ست نوش جونتون و ممنون از عکس!

Hani
پنجشنبه، 12 مهر 1397، 12:38

سلام واقعا آموزش هاتون فوق‌العاده اند من باورم نمیشه که دونات درست کردم
خیلیییی عالییههه. متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 مهر 1397، 15:18

سلام عزیزم،
چقدر هم قشنگ و با سلیقه درست کردید، معلومه که استعداد زیادی دارید آفرین به شما و ممنون از عکس

gibil
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 15:34

درود بهاره جونم...
دستور این دونات رو بیشتر از ۱۰بار درست کردم واقعا بینظیره
اونقدر خوش مزه و عالیه که تمام اقوام و دوستانم دوست دارند همیشه براشون از این دونات های خوشمزه درست کنم بافت اسفنجی و فاقد چربی اضافه و رویه ی تردش بسیار عالیه این دستور رو بارها با هر سه روکش درست کردم هر کدام طعم خاص خودش رو داشت و عالی بود خصوصا دخترم عاشق روکش گلیز با تنوع زیادش است و بابت این اموزش از شما تشکر میکنه من هم بابت تمام محبت های شما ارتون سپاس گزارهستم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 16:21

چقدر اینا خوشگل و هوس انگیزن واقعا خوش به حال خانواده که شما رو دارن! دونات های آبی و شکلاتیتون حرف ندارن آفرین به شما و ممنون از عکس

Sepide
جمعه، 16 شهریور 1397، 21:14

سلام بهاره جون
این هم دونات های من
بینهایت سپاسگذارم از رسپی ها و توضیحات خیلی خوبتون
واقعا سایت فوق العاده ای دارید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 17 شهریور 1397، 05:13

سلام سپیده جان،
چقدر شیک و حرفه ای درست کردید عزیزم واقعا با استعدادید، آفرین به شما و ممنون از عکس

فریده
جمعه، 16 شهریور 1397، 05:41
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 شهریور 1397، 19:12

ممنون از عکس فریده جان واقعا عالین

ركسانا
يکشنبه، 21 مرداد 1397، 17:11

سلام و باز هم ممنون بهاره جون هيچوقت فكر نمى كردم دونات درست كنم !

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 مرداد 1397، 18:05

رکسانا جان واقعا عالی، چقدر هم توپولی شدن دونات خونگی با روغن سالم و تازه یه چیز دیگه ست خسته نباشید و نوش جونتون.

topeli
شنبه، 20 مرداد 1397، 19:59

سلام بهاره عزیز امشب دونات درست کردم ولی یه جورابی احساس کردم طعم روغنش  دلمو میزنه میدونید دلیلش چیه؟ مورد دیگه این که میشه شکرشو  یکم بیشتر بریزیم مرسی سر اشپز نمونه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 20:12

سلام عزیزم،
مثل همیشه عالی واقعا از کارهاتون لذت می برم، شکر رو می تونید اضافه کنید و در مورد روغن، حتما از روغن سرخ کردنی، دماسنج و شیرجوش ضخیم استفاده کنید. چون سوختن روغن طعم دونات رو بد می کنه که توسط دماسنج و ظرف مناسب و روغن مناسب این مسئله قابل کنترله ضمن اینکه دونات رو بعد از سرخ کردن روی دستمال های جذب روغن هم بذارید.
موفق باشید و ممنون از عکس

الهام و النا
چهارشنبه، 27 تیر 1397، 19:11

سلام خدمت استاد نازنین
وقتی مشغول درست کردن این دستور های فوق العاده شما میشم
یه انرژی بهم می گه که همون طور گفته شده انجام بدی نتیجه کار فوق العاده میشه
و همیشه هم بهم ثابت میشه
واقعا ممنون به خاطر این همه سخاوت شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 تیر 1397، 20:46

سلام عزیزم،
به به چقدر خوب و حرفه ای درآوردید واقعا لذت بردم، تزئین روی دونات ها هم بسیار خلاقانه و عالیه. آفرین بهتون که اینهمه زحمت کشیدید دونات خونگی درست کردید و نوش جان

Saeedeh.sh
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 17:49

سلام استاد عزیز. این هم از دونات خوشمزه من با دستور خوب شما . می شه لطفا دستور دونات در فر رو هم بزارید . خیلی سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 19:24

سعیده جان فوق العاده عالی شده، عالی و حتما خوشمزه. راستش دونات در فر کاملا بافتش شبیه کیکه تا دونات به همین دلیل خیلی مورد استقبال واقع نمی شه ولی صد در صد آموزشش در برنامه های سایت هست.

Saeedeh.sh
سه شنبه، 08 خرداد 1397، 19:53

خیلی ممنون از این همه انرژی مثبت. موفق باشید استاد سخاوتمند

Reyhane
شنبه، 01 ارديبهشت 1397، 21:27

استاد این هم دوناتهاي من چطوره ممنون از راهنمایی های خوب و استادانتون در ضمن کیک تولد پسرم. هم خودم درست کردم یک کیک چهار کیلویی فقط استاد میشه بفرمائید زخامت  هر لایه کیک اسفنجي چند سانت باشه خوبه ممنون از شما استاد خوب

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 ارديبهشت 1397، 10:22

سلام عزیزم،
به به کیییف کردم عجب دونات هایی شدن خیلی خوب و عالین نوش جونتون و ممنون از عکس.
ریحانه جان ضخامت هر لایه کیک رو دو تا سه سانت در نظر بگیرید.

AZIN DA
شنبه، 07 بهمن 1396، 13:31

سلام شف بالاخره درستش کردم البته هنوز نیاز به تمرین دارم این بار خمیر مایه ام کف کرد اون یکی پس از تاریخش بود که گذشته بود اما بازم خمیرم اونقدر ور نیومد اما بدک نشد زمانیکه موقع سرخ شدن پف میکرد خیلی کیف میکردم داخلشم حفره های تو خالی داشت و جالب که با کمترین مدت زمان که صرف سرخ شدنش میشد کاملاً هم پخته میشد و بافت اسنجی و در عین حال تردی داشت طعمش واقعا با دوناتای بیرونی بسته بندی زمین تا آسمون فرق داشت و خیلی خوشمزه تر بود من روش سس براق شکلاتی ریختم که البته بار اولم بود اونم درست میکردم برای این کار فهمیدم که باید دوناتام سرد باشه تا سس روش بشینه یه کم دوناتام د فرمه شد اونم باید تمرین بیشتر بکنم بازم ممنون ببخشید عکسم خوب نشد بازم تمرین میکنم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 بهمن 1396، 17:12

آذین جان عزیزم به نظر من که عالیه اونچه که شیرینی پزی نیاز داره علاقه و پشتکاره که شما هر دو رو دارید، این که عالی شده ولی مطمئنم بهتر هم می شه ممنون از عکس

مهشید
پنجشنبه، 04 آبان 1396، 18:55

سلام ...رسپی دوناتا عالی بود ..لذت بردم...هر چند خیلی خسته کننده بود...سالی یه بار درستش مینمایم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 آبان 1396، 19:24

سلام مهشید جان،
عزیزم فوق العاده شده دونات هاتون واقعا لذت بردم مرسی از عکس!
درسته مراحلش کمی طولانیه ولی بسیار عالی شدن خسته نباشید

مهمان
پنجشنبه، 04 آبان 1396، 18:26
homa
سه شنبه، 02 آبان 1396، 15:56
homa
سه شنبه، 02 آبان 1396، 16:10

باسلام بعدازمدتی اومدم بااین دونات عالی بااین که دستم مشکل داره ونمیتونم همزن دستم بگیرم ولی دونات بر  دردپیروزشدبادستورعالی شف بهاره عزیزخیلی ازشماسپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 آبان 1396، 17:20

به به، چه با سلیقه و دست پُر برگشتید! دونات ها عالیه چه خوشرنگ هم شده مرسی از عکس

جمیله رستمی
دوشنبه، 17 مهر 1396، 09:50

دوناتهای خوشگل و خوشمزه ی من ،ببخشیدکه خودم تعریف میکنم آخه خیلی ازاینکه بالاخره پختن این  شیرینی رویادگرفتم ذوق کردم .ممنونم بهاره جون بخاطراین تجربه ی خوب

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 مهر 1396، 14:44

به به مرررسی از تو جمیله جون با سلیقه حرف نداره نوش جونتون

نظرات
Fourozan
چهارشنبه، 19 آبان 1400، 11:16

سلام  و روز بخیر خانم وحید عزیزم ،  این بار خواستم رویه دونات را با شکلات آب شده تزیین کنم ، شکلات سکه ای کارات را آب کردم با رنگ پودری خوراکی رنگ کردم و یک کمی روغن مایع ریختم داخل شکلات اول که روی دوناتها زدم خوب بود ولی وقتی شکلات روش موند یکساعت بعد طوری شد که وقتی دونات را نصف کردم شکلاتهای روش خرد شد و از روی دونات جدا شد ، به نظرتون علت چیه ؟ 

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 آبان 1400، 14:20

سلام عزیزم،
میزان روغن کم بوده شکلات بسته.

Fourozan
چهارشنبه، 19 آبان 1400، 18:58

ممنون از شما

Fourozan
شنبه، 27 شهریور 1400، 13:58

سلام خانم وحید عزیز ، سوالی دارم ، دونات که درست میکنم خیلی خوشمزه و لطیف میشه ولی مثلا اگه صبح درست کنم متاسفانه تا عصر دیگه اون لطافت صبح رو نداره و سفت میشه ، علتش چیه ؟ و آیا راهی هست زمان ماندگاریش رو کمی بیشتر کنیم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 شهریور 1400، 12:39

سلام عزیزم،
یک اینکه آردتون خوب نیست، دو اینکه آرد زیاد می ریزید و زود بیات می شه. اول اینکه یک درصد وزن آرد بهبود دهنده S500 اضافه کنید، آرد زیاد به خورد خمیر ندید، قبل از استفاده مجدد در فر سه دقیقه گرم کنید.

Fourozan
دوشنبه، 29 شهریور 1400، 13:57

ممنون از شما

آفتاب گردون
يکشنبه، 17 مرداد 1400، 16:07

سلام خانم وحید.
ببخشید یه جایی از دستورتون گفتید که
(نکته: خمیر دونات قابلیت این رو داره که برای استراحت اول یک شب تا صبح یا به مدت 8 ساعت در یخچال گذاشته شه.)
منظورتون اینه که اگه وقت نداشتیم، میتونیم بذاریمش داخل یخچال و بعدا ازش استفاده کنیم؟و بعد مثلا بعد از ۸ ساعت که گذشت ، از یخچال درش بیاریم و  بذاریمش تا یک ساعت و یا یک ساعت و نیم واسه استراحت اول؟
ممنونم ازتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 مرداد 1400، 17:18

سلام عزیزم،
یعنی به جای یک ساعت یا یک ساعت و نیم استراحت اول هشت ساعت در یخچال بذارید، بیرون بیارید کمی اجازه بدید از خنکی بیوفته بعد فرم بدید و بذارید برای استراحت دوم

آفتاب گردون
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 14:14

آهان بله خیلی ممنونم ازتون.

sepiafm
شنبه، 29 خرداد 1400، 16:08

با عرض سلام و خسته نباشید
خانم بهاره وحید عزیز
از دماسنج آبنبات که فرمودید میشه برای تشخیص دمای آب و همچنین رسپی تافی شما هم استفاده کرد یا اینکه دماسنج جداگونه میخواد
و لطف میکنید ی مارک با کیفیت هم معرفی کنید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 خرداد 1400، 18:33

سلام عزیزم،
برای تافی می شه استفاده کرد، برای آب باید دماسنج میله ای تهیه کنید. دماسنج آبنبات مارک خوب پرستیژه

Fateme khorshid
شنبه، 25 ارديبهشت 1400، 17:14

بهاره جون سلام من باز دونات درست کردم و خوب نشد
دونات هام هم ب کاغذ روغنی میچسبه هم این باز آرد پاشی کردم میز رو گذاشتم رو آرد وقتی داشتم بر پیداکنم ک سرخ کنم پفش کامل از بین رفت 🤦🏽‍♀️😞

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 25 ارديبهشت 1400، 18:24

سلام عزیزم،
اگر داخل روغن پفش از بین رفته، یعنی دمای روغن کم بوده، اگر قبل از انداختن در روغن پفش خوابیده، یعنی میزان استراحت مناسب نبوده.

Fateme khorshid
شنبه، 25 ارديبهشت 1400، 19:01

نمیدونم چ جوری تشکر منم از تون 🥰🙏🏼ممنون

Fateme khorshid
دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400، 20:03

سلام بهاره جان
ببخشید درصورت استفاده از دماسنج ،
در کل زنان سرخ کردن دونات ها باید ب قابلمه وصل باشه دماسنج؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 ارديبهشت 1400، 07:38

بله عزیزم.

Fateme khorshid
شنبه، 28 فروردين 1400، 13:57

بهاره جان شرمنده فقط من میخام نصف دستور درست کنم
خمیر مایه چ قدر بریزم ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 فروردين 1400، 14:16

یک و یک هشتم. اگر قاشق یک هشتم در سری قاشق های اندازه گیریتون ندارید، یک چهارم رو چشمی تا نیمه پر کنید.

Fateme khorshid
شنبه، 28 فروردين 1400، 13:15

سلام بهاره جان ببخشید زمان اضافه کردن کرمفیل ب خامه قنادی چ موقع هستش ؟
و اینکه میشه دونات رو بعد استراحت اول چونه گرفت و با دارن صاف کردم قالب زد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 فروردين 1400، 13:21

سلام عزیزم،
من تا حالا به خامه کرمفیل اضافه نکردم اطلاع ندارم پیج آقای عمرانی رو اینستاگرام چک کنید مطالب رو کامل گفتن، سوال دومتون رو متوجه نشدم عزیزم

Fateme khorshid
شنبه، 28 فروردين 1400، 13:36

من یه دستور دیگه دیده بود از دونات سوالم در مورد اون بود
ممنونم
حالا فردا انشالله طبق رسپی شما جلو میرم ‌عکسشو براتون ارسال میکنم

Sheyda.T
سه شنبه، 05 اسفند 1399، 17:21

سلام وقتتون بخیر؛
علت ترک خوردن دونات در روغن چی میتونه باشه من چندین بار درست کردم ولی متاسفانه همیشه ترک میخوره و روغن واردش میشه آردو چند بار عوض کردم و چند بار هم مخمر دیگه نمیدونم چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
ممنون از سایت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 اسفند 1399، 21:11

سلام عزیزم،
یا کاتر کُنده و خراش در خمیر ایجاد می کنه، یا دمای روغن مشکل داره از دماسنج استفاده کنید یا خمیر به میزان لازم استراحت نکرده. آرد و مخمر نقشی در ترک ندارن و با تعویضشون مشکلی حل نمی شه.

Sheyda.T
سه شنبه، 05 اسفند 1399، 22:05

در یکی از پاسخ هایی که به دوستان دادید فرموده بودید یکی از عوامل ترک خوراندن آرد زیادی به خمیره شایدم زیاد آرد میزنم!
ببخشید یه سوال غیر مرتبط داشتم فرق باسلوق با مسقطی در چیه؟
تشکر از پاسخ گوییتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 اسفند 1399، 09:43

عزیزم آرد اضافی یعنی آرد بیش از حد به خورد خمیر بدید، ربطی به مارک آرد نداره برای همین گفتم عوض کردن مارک آرد تاثیر خاصی نداره.
در مسقطی و باسلوق هر دو نشاسته گل به کار می ره ولی دو شیرینی متفاوتن و نسبت های مواد در اون ها فرق داره و نتیجه متفاوت می شه و بافتشون فرق داره. حتما هر دو رو تهیه کنید میل کنید فقط به همین طریق فرقشون رو متوجه می شید وگرنه در نوع مواد و طرز تهیه شباهت دارن.

Sheyda.T
شنبه، 09 اسفند 1399، 16:05

تشکر فراوان از صبوری و پاسخگوییتون موفق و موید باشید

محبوبه بختیاری
دوشنبه، 20 مرداد 1399، 19:16

سلام خانوم وحید عزیز ببخشید میشه دونات رو با ارد سنگگ هم درست کرد مقداری سبوس داره

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 07:44

سلام عزیزم،
متاسفانه آرد سبوس دار برای دونات خوب نمی شه.

محبوبه بختیاری
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 10:00

خیلی ممنونم لطف کردین

محبوبه بختیاری
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 17:44

سلام بهاره جون اگر بخوام دونات مغزدار درست کنم میشه برای داخلش از دولسه دلچه استفاده کنم؟
ممنون از سایت خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 20:58

بله عزیزم ولی خیلی شیرین می شه

Negar77
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 19:05

سلام استاد ببخشید من میخوام یدونه از این قالب های دونات بگیرم بنظرتون خوبه داشته باشم ؟ دستور پخت اونا فرق داره با این دوناتی که آموزش دادید؟ چون خمیر رو نمیدونم چجوری باید ریخت توی اون قالبا

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 ارديبهشت 1399، 19:26

سلام عزیزم ،
اون دونات ها مثل کیک هستن و با بیکینگ پودر درست می شند و در فر می رند. کاملا با دونات سرخ کردن فرق دارن و خمیری نیستن

sarina216
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 21:18

بهاره جان من هر بار درست می کنم تو دوناتم روغن میگیره چرا؟  تو خمیرای سرخ کردنی مشکل دارم با اینکه سنم کمه خمیر هایی مثل هزار لا رو حرفه ای در میارم ولی با تمام تجهیزات بازم تو این مشکل دارم)):

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 05:41

سلام عزیزم،
دماسنج روغن مارک پرستیژ استفاده می کنید؟ تنها راه روغن نکشیدن دقیق بودن دمای روغنه.

sarina216
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 10:12

بله

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 13:37

اگر دماسنج دارید می مونه استراحت، این بار استراحت ها رو بیشتر دقت کنید و کوتاه تر کنید، احتمالا خمیرمایتون خیلی فعاله، استراحت زیاد باعث می شه بافت شُل شه و به راحتی روغن نفوذکنه. حتما به محض دو برابر شدن خمیر رو بردارید.

sarina216
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 19:09

ممنون . امتحان می کنم کاشکی درست شه

gharehvaliloo
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 16:19

سلام بهاره جان،روزتون بخير
من هر بار كه دونات درست مى كنم خميرم تو يكساعت خيلى بيشتر از دو برابر ميشه..از طرفى دونات هام بيشتر وقت ها يه كم بوى خمير مايه ميده.
جايى مى خوندم كه علت اين بو مى تونه فعاليت بيش از حد مخمرها باشه.
حالا سوالم اينه كه هر زمان كه خمير دو برابر شد بايد مرحله بعد رو انجام بدم يا اينكه حداقل يكساعت بهش استراحت بدم؟!

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مهر 1398، 20:44

سلام عزیزم،
بر اساس نوع خمیرمایه و دمای محیط میزان استراحت متفاوته و زمان داده شده در دستورها تقریبیه، چیزی که باید در نظر بگیرید دو برابر شدن خمیره. به نظر من نوع خمیرمایتون هم خیلی اکتیوه و بهتره کمی سرخالی اندازه گیری کنید.

gharehvaliloo
جمعه، 12 مهر 1398، 06:17

بهاره جون
برند خميرمايه خاصى هست كه خوب باشه و كمتر بوى ترشى بده كه شما معرفيش كنيد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 مهر 1398، 06:49

من خودم دکتر اوتکر استفاده می کنم عزیزم، ولی هر مارکی باشه دقت کنید استراحتتون طولانی نشه.

Saturn
جمعه، 11 مرداد 1398، 18:53

سلام بهاره جان وقت به خیر... عزیزم برای فهمیدن دمای روغن میشه از دماسنج مایعات هم استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 مرداد 1398، 19:51

سلام عزیزم،
اگر ماکسیمم دما روش نوشته شده باشه و ماکسیمم دما بالای 180 درجه باشه آره میشه

hamed
دوشنبه، 23 ارديبهشت 1398، 07:16

با سلام و عرض ادب خدمت شما
اول اینکه تشکر میکنم به خاطر رسپی ها و راهنمایی های خوبتون.
چند سؤال از خدمتتون دارم که امیدوارم راهنمایی بفرمایید.
اول اینکه چرا کلا مقدار توصیه شده شکر در دستور دونات کمه و بعد تهیه از شیرین کننده ها استفاده میشه؟ آیا دلیل آن چسبندگی بیشتر خمیر نیست؟ اگه اینطوره پس چرا پیراشکی های شرکتی بدون رویه کاملا شیرین هستن؟
دوم اینکه چکار کنیم دونات ما بافت نرم و تو خالی و اسفنجی داشته باشه تا کرم آن به راحتی با ماسوره به داخلش تزریق بشه منظورم از بافت اسفنجی همون بافت اسفنجی نان باگت است.
سوم اینکه بعضی از قنادها قبل از سرخ کردن خمیر دونات آن رو در فر نیم پز میکنن که شبیه اتاق بخاری (گرمخونه) که نان فانتزی فروشها استفاده میکنن عمل میکنه که من تجربه آن رو با ظرف آبجوش در داخل فر و رطوبت دهی به خمیر از این طریق داشته ام البته با دمای زیر صد درجه سانتی گراد
میخواستم بدونم این روش رو میپسندید و اگر تجربه بیشتری در این زمینه دارید بنده رو راهنمایی بفرمایید و اینکه رطوبت دهی به خمیر در حین پخت چقدر میتونه موثر باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 ارديبهشت 1398، 09:47

سلام،
1.تا جایی که من می دونم صرفا نوع این شیرینی به این صورته و در صورت تمایل می تونید شکر رو دو برابر کنید تا مثل کارخونه ای ها شیرین شه و هیچ مشکلی هم در بافت به وجود نمیاد، من خودم به شخصه تِست کردم. گاها در دستورها نسبت ها به دلیل ایجاد نوع خاصی از بافته و گاها برای تولید نوع خاصی از طعم که در مورد دونات نوع دومه که نوع کلاسیکش طعم دهی با رویه انجام می شه.
2. برای بافت اسفنجی درست عمل آوردن خمیرمایه، استراحت صحیح (نه زیاد نه کم) و از همه مهم تر دمای صحیح روغن اهمیت داره. اگر همه مراحل رو با وسواس پیش برید بافت قابل کرم زدن میشه.
3. این کار رو برای هم اندازه شدن، یکدست و یک شکل شدن خمیر انجام میدن که متاسفانه من تا به امروز انجام ندادم.

gharehvaliloo
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 00:48

خيلى ممنون از اينكه انقدر سريع پاسخ داديد

gharehvaliloo
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 18:43

سلام بهاره جون. من مى خواستم بدونم براى تهيه تعداد بيشترى دونات ميشه مواد اوليه رو ٢ يا ٣ برابر يا حتى بيشتر كرد؟!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 ارديبهشت 1398، 19:48

سلام عزیزم،
مواد رو می تونید دو برابر کنید، برای این کار تک تک مواد اولیه رو ضربدر دو کنید.
بهتره ضربدر سه یا بیشتر نکنید و دو دور خمیر بگیرید چون کار با حجم بالای خمیر مهارت خاصی می خواد و احتمالا خراب شه.

tehrani
جمعه، 14 دی 1397، 17:07

ممنون از رس\ی که با ما به اشتراک گذاشتین . یه سوال دارم . میشه خمیر دونات و درست کنیم و هر روز بر اساس مصرف همون روز دونات سرخ کنیم ؟
و اینکه چرا من هر موقع دونات و درست می کنم همون روز کیفیتش خوبه ولی فردا سفت و کاملا حالت بیات شدن داره ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 دی 1397، 05:36

سلام عزیزم،
بعد از گرفتن خمیر و استراحت اولیه، خمیر رو نهایتا 12 ساعت بتونید در یخچال نگهدارید بیشترش مقدور نیست و به دلیل فعالیت طولانی خمیرمایه حالت ترشی و غیرمنسجم به خودش میگیره. ولی خمیر رو می تونید بعد از اتمامِ استراحت اولیه فریز کنید، که البته روند یخ زدایی هم طولانیه. در کانال https://t.me/nankhane نحوه فریز کردن (#روش_فریزکردن_خمیر) رو جستجو کنید.
در مورد بیات شدن دونات، حتما دماسنج روغن تهیه کنید خوب سرخ شدن به حفظ کیفیت کمک می کنه، بعد از سرخ کردن و خنک شدن دونات ها رو در ظرف 4 قفله که به هیچ وجه هوا نکشه نگهداری کنید و قبل از استفاده مجدد، چند دقیقه در فر گرم کنید.
استفاده از بهبوددهنده ها در خمیر هم به دیرتر بیات شدن کمک می کنه که متاسفانه خیلی سالم نیستن.

gibil
شنبه، 24 شهریور 1397، 16:48

درود به شما بهاره عزیزم
اول اینکه بسیار ممنون بابت این آموزش عالی
من چندین مرتبه دونات درست کردم و انصافا هردفعه هم عالی شدن که جا داره ازتون تشکرکنم و البته اینکه عکس نذاشتم دلیلش اینه که با این گوشی نمیتونم عکس بذارم و متاسفانه رمزم رو فراموش کردم که با یه گوشی دیگه بتونم عکسهام رو تو سایت بذارم, اگر میشه راهنماییم کنید که راه حلش چیه؟
مطلب دوم اینکه دماسنج تهیه کردم ولی ظاهرش مثل دماسنجیه که برای تهیه سس براق گذاشتید مدل میله ای
فروشنده گفت فرقی نداره ولی نظر شما برام مهمه که آیا از این دماسنج برای روغن میشه استفاده کرد؟
و مطلب آخر اگر ممکنه طرز تهیه بنیت رو هم بذارید
میشه همین دستور دونات رو طوری پخت که داخلش مثل بنیت پوک بشه؟
سپاس بابت پاسخگوییتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 شهریور 1397، 18:06

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور براتون مفید بوده،
در مورد رمزتون، با اون گوشی که رمز درش ثبت شده و مشکلی نداره، وارد سایت بشید بالا سمت راست روی اسمتون بزنید وارد تنظیمات حساب کاربری بشید و رمز جدید تعیین کنید، اینطوری دوباره با هر دو گوشی می تونید وارد سایت بشید. باز اگر مشکلی برخوردید بگید من براتون رفع کنم.
در مورد دماسنج هم درست بهتون گفتن، اگر مارک خوبی باشه تا 300 درجه رو نشون میده که یعنی از دمای مورد نظر ما بیشتر هم هست ولی من به شخصه دماسنج آبنبات رو به دلیل داشتن گیره، مکانیکی بودن و درجه بندی روش ترجیح می دم ولی از نظر شیرینی پزی با هر دو نوع دماسنج این درجه از دما قابل اندازه گیریه.
متاسفانه عزیزم نمی دونم بنیت چیه اگر لینکی ازش دارید برام بفرستید شاید بتونم کمکی کنم.

gibil
شنبه، 24 شهریور 1397، 20:06

بهاره عزیزم مشکل اینجاست که تو تنظیمات حساب کاربری هم برای تایید تغییرات رمز فعلی رومیخواد , که من فراموش کردم.
استاد خوبم متاسفانه لینکی ازش ندارم
ولی مواد و طرز پختش کاملا مثل پیراشکی و دوناته , ولی کاتر مربع میزنن ,و بعداز سرخ شدن تو روغن داغ توش کاملا خالی و پوک میشه ( مثل گوشفیل ) و بعد از خنک شدن روش رو آغشته به پودر میکنن
من میخوام بدونم که تحتچه شرایطی تو سرخ شدن توش اونقدر پوک و خالی میشه درست مثل داخل نان خامه ای خالی میشه

gibil
شنبه، 24 شهریور 1397، 20:07

ببخشید منظورم از پودر , پودر قنده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 شهریور 1397، 20:38

عزیزم هیچ اشکالی نداره، پسورد جدیدی که مد نظر دارید رو به من یا ایمیل کنید (bahareh.vahid.2@gmail.com) یا در دایرکت اینستاگرام (https://www.instagram.com/sp.baking/)  به من بگید براتون درست می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 شهریور 1397، 20:48

عزیزم فکر کنم دستور بِنیه رو می گید ببینید لینک زیر رو اینه؟ ویدئو هم داره
https://www.foodnetwork.com/recipes/paula-deen/french-quarter-beignets-recipe-2014039

AZIN DA
شنبه، 23 دی 1396، 13:53

سلام شف من دیروز دونات درست کردم اما خمیر مایه من عمل نیومد یعنی اصلا مثل تصویر کف نکرد چرا؟ چکار باید بکنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 دی 1396، 15:23

خمیر مایه از تاریخ مصرفش گذشته بوده یا درست نگهداری نشده و به مرور زمان هوا کشیده که باعث از بین رفتن خمیرمایه می شه. باید یک بسته جدید بخرید.

AZIN DA
دوشنبه، 25 دی 1396، 13:40

امروزه یه کم از کانال تلگرامتونو دیدم و به کانال پیوستم درباره تزئین با بریلیو بود

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 دی 1396، 14:03

سلام آذین جان،
پست کیک کدو حلوایی بود، پست ها رو کم کم در کانال کپی می کنم و با سایت هنوز هماهنگ نیست

AZIN DA
سه شنبه، 26 دی 1396، 14:32

آره شف هماهنگ نیست یه جوریه که باید هم تو تلگرام پستاتونو چک کرد هم تو سایت

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 دی 1396، 14:41

تلگرام خیلی عقب تره، ایشالا تا عید همه پست ها انتقال داده می شه و هماهنگ می شه

homa
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 06:37

سلام استادامکان داره اموزش پیراشگی روهم درلیست اموزشهای اینده قراربدین ممنون ازتوجه شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 11:25

چشم هما جان حتما

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 26 مهر 1396، 18:58

سلام بهاره جون خسته نباشی میخواستم بپرسم نون ها ویا کیک هایی که تو دستورشون ازشیروتخم مرغ استفاده شده رومیشه بیرون یخچال نکهداری کرد شیروتخم مرغ داخل نون وکیک فاسد نمیشن ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 مهر 1396، 20:14

سلام عزیزم
شیر و تخم مرغ داخل کیک و نون چون در دمای بالا پخته شده تا ۴ روز در دمای محیط و در ظرف در بسته خراب و مسموم نمیشه و قابل استفادست.

مرضیه۴۷
دوشنبه، 24 مهر 1396، 04:51

سلام بهاره جون این مقدار دونات رواگه یکی یکی سرخ کنیم دونات های قبلی که سرخ نشدن خمیرشون خراب نمیشه منظورم مدت زمان استراحتشونه که تا کل دونات ها سرخ بشن طول میکشه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 مهر 1396، 05:57

سلام مرضیه جان،
عزیزم زمان سرخ شدن هر دونات یک تا یک و نیم دقیقه طول می کشه و کلا 20 تا دونات هم نیست یعنی زیر نیم ساعت می شه و همونطور که در عکس می بینی این مدت زمان مشکلی ایجاد نمی کنه.

مرضیه۴۷
يکشنبه، 23 مهر 1396، 16:20

منظورم آردنون فانتزی بود ممنونم

مرضیه۴۷
يکشنبه، 23 مهر 1396، 06:38

سلام بهاره جون خسته نباشی آردی که برای نون استفاده میکنیم باید آرد قنادی باشه یا آرد معمولی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 مهر 1396، 07:56

عزیزم منظورتون رو از آرد قنادی یا معمولی متوجه نمی شم ولی هر جا در دستور چیزی گفته نشده منظور همون آردیه در لوازم قنادی ها وقتی می گید آرد بهتون می دن و در سوپرمارکت ها با مارک های (گلها، رشد، تک، زر ....) به فروش می رسه. این دو نوع آرد یکیه و در هر سایتی که توضیحی در مورد آرد داده نشده منظور همین آرده. این آرد رو می تونید از لوازم قنادی کیلویی تهیه کنید یا بسته ای از سوپرمارکت اگر آرد خاصی مثلا آرد نون که سنگین تره و سبوس داره مدنظر باشه ذکر می شه.

آمستریدا
چهارشنبه، 19 مهر 1396، 16:03

بهاره جون من مدت زمام استراحت اول درست متوجه نشدم.چون شما فرمودید که اگه خمیر زیاد بمونه کیفیتش از دست میده .حال اینکه یه جا فرمودید یکشبانه روز میتونه استراحت کنه و یه جای دیگه گفتید ۸ساعت.حالا من کدوم رعایت کنم؟مثلا ساعت ۹شب خمیر آماده رو بذارم در یخچال فرداش چه ساعتی باید کاتر بزنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 مهر 1396، 19:09

سلام عزیزم،
(نکته: خمیر دونات قابلیت این رو داره که برای استراحت اول یک شب تا صبح یا به مدت 8 ساعت در یخچال گذاشته شه. )
یه جا این جمله رو نوشتم این یعنی اگر می خواید می تونید در یخچال به جای گرم استراحت بدید، یخچال به دلیل سرما روند پف کردن رو کند می کنه و می تونید یه شب تا صبح بذارید منظور از شب تا صبح، 8 ساعته.
(مدت زمان استراحت، بسته به دمای محیط و جنس خمیر مایه بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم متغیره.)
در متن اصلی این رو نوشتم که یعنی استراحت نرمال در جای گرم بین یک ساعت تا یک ساعت و نیمه بعد از یک ساعت چک کنید ببینید دو برابر شده یا نه اگه شده بود کافیه نشده بود نیم ساعت دیگه استراحت بدید.
کلا در تمام دستورهای چه برای استراحت دسر در یخچال، چه خمیر وقتی شب تا صبح می گن منظور 8 تا 9 ساعته! عزیزم 9 شب خمیر رو نذارید چون 8 ساعت بعد می شه 5 صبح، آخر شب خمیر رو بذارید یخچال و صبح کاتر بزنید.

AZIN DA
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 13:30

سلام شف این مغازه ای که همیشه مواد و وسایل قنادی ازش میخرم بالاخره کاتر دونات گرد آورد برام ولی قطرش 8 سانت هست کوچیک نیست؟ اگر نیست ازش بخرم. دماسنج هم برام قیمت کرد 50 هزار تومن بود اینترنتی هم 88 هزار تومن تو یه سایت دیدم یکم برام گرونه فعلا بیخیال دماسنج شدم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 14:59

سلام آذین جان،
نه عزیزم کوچیک نیست خیلی هم مناسبه حتما بخرید.
اشکال نداره عزیزم شما فعلا بدون دماسنج درست کنید ایشالا بعدا تهیه می کنید.

AZIN DA
پنجشنبه، 13 مهر 1396، 15:35

ممنون چشم

مرضیه۴۷
سه شنبه، 11 مهر 1396، 05:09

سلام بهاره جون مایه خمیروباشیر میشه عمل آوردممنونم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 11 مهر 1396، 05:29

سلام عزیزم،
همینطور که در تصاویر نشون داده شده خمیرمایه با شیر قابل عمل آوردنه

مرضیه۴۷
چهارشنبه، 05 مهر 1396، 18:11

سلام خسته نباشید میشه دستورخمیرهزارلارو هم بزاریدممنون اززحماتتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 مهر 1396، 18:26

سلام مرضیه جان،
روند آموزش دستورها از ساده به سخته که مسلما در آینده هزارلا رو هم توضیح می دم. می تونید تا اون موقع از ویدئوی زیر استفاده کنید.

http://www.aparat.com/v/4XEK6/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%B2_%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87_%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%84%D8%A7

یا این سایت

http://www.cakeland.ir/2014/09/puff-pastry.html

فاطمه
چهارشنبه، 05 مهر 1396، 06:50

سلام بهاره جان
میشه لطفا در مورد فرهای برقی هم یه توضیحاتی بدین، اینکه الان در بازار چه مارک و چه مدلی خوبه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 مهر 1396، 09:41

سلام فاطمه جان،
عزیزم فرهای برقی ایرانی اصلا توصیه نمی شه، در مارک های خارجی موجود در بازار فر بوش برای مصارف خونگی بهتره و اگر نمی خواید در اون حد هزینه کنید مایرباخ هم خوبه. مدل های مختلف فر بوش همه کیفیت خوبی دارن و فرقشون در آپشن های بیشتره.

سوال هایی که مربوط به پست ها نیست رو در قسمت مسیج سایت یا دایرکت اینستاگرام بپرسید من در خدمتم
https://www.instagram.com/sp.baking/

مرضیه۴۷
يکشنبه، 02 مهر 1396، 14:52

خیلی ممنونم

مرضیه۴۷
يکشنبه، 02 مهر 1396، 10:17

نه مثل تصویرنشدشکر مشل حلوا بود کره هم دور ظرف جمع شده بود

مرضیه۴۷
يکشنبه، 02 مهر 1396، 10:15

ممنونم ولی دردستور کیک آنانای گفتید کره روآب کنید بهدشکررواضافه کنید وهم بزنید تا۴ دقیقه بمونه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 مهر 1396، 13:50

آره عزیزم منظورم از مخلوط کره و شکر همونه، کره آب شده ای که شکر بهش اضافه شده، دمای گاز رو کم کنید و مارک شکر رو عوض کنید، اگر شکر قهوه ای خیلی به هم چسبیده شده، قبل از ریختن آسیاب کنید.

مرضیه۴۷
يکشنبه، 02 مهر 1396، 09:14

سلام بهاره جون چراوقتی کره روآب میکنم وشکر قهوه ای روتوش میریزم شکر توکر پخش نمیشه وکره وشکرجداازهم هستن میخواستم برای کف قالب برا کیک برگردون آناناس کارامل درست کنم دوبار درست کردم جواب نداد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 مهر 1396، 09:50

عزیزم مخلوط کره و شکرقهوه ای کاملا یکدست نمیشن ولی وقتی آناناس رو بچینید و روش مایع رو بریزید و در فر بذارید درست می شه. در دستور کیک برگردان آناناس کاملا در این مورد توضیح دادم و می تونید تصویر مخلوط شکر و کره رو ببینید که مال شما به همین شکل می شه یا نه، ممکنه مشکل از جنس شکر باشه، قبلش حتما سری به دستور و نکات  تصاویرش بزنید

https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B3-t31

مرضیه۴۷
جمعه، 31 شهریور 1396، 10:05

ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 31 شهریور 1396، 20:33

خواهش می کنم عزیزم

12Morteza
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 18:59

استاد وحید ایا میتوان از طریق تلگرام هم با شما ارتباط برقرار کنیم من هر کاری کردم نتونستم پیغام بزارم ممنون راهنمایی کنید .خیلی خیلی سایتتون خوبه امیدوارم همیشه ادامه داشته باشه.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 31 شهریور 1396، 05:16

می تونید سوالتون رو در ایمیل یا از در دایرکت اینستاگرام بپرسید
https://www.instagram.com/sp.baking/

12Morteza
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 18:36

ممنون از سایت با ارزشتون خانم وحید آیا در مورد خمیر هزار لا هم توضیح میدیم که باهاش شیرینی ناپلونی و زبان درست میکنن ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 31 شهریور 1396، 05:19

در حال آموزش دستورها از ساده به سخت هستم، در آینده هزارلا رو هم توضیح می دم. می تونید از ویدئوی زیر استفاده کنید.

http://www.aparat.com/v/4XEK6/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%B2_%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87_%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%84%D8%A7

یا این سایت

http://www.cakeland.ir/2014/09/puff-pastry.html

مرضیه۴۷
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 17:09

سلام شما رسپی غذانمیذارید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 31 شهریور 1396، 05:15

نه عزیزم این سایت تخصصی شیرینی پزیه و سایت دیگه ای هم ندارم!

مرضیه۴۷
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 11:50

سایتتون خیلی عالیه تشکر

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 12:01

خواهش میکنم عزیزم ممنونم

مرضیه۴۷
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 11:46

سلام ببخشیدسوالاتی که درباره رسپیهایی دیگه ای روکه داریم روکجابایدبپرسیم ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 شهریور 1396، 12:00

عزیزم توی مسیج سایت یا در دایرکت اینستاگرام! البته متاسفانه من در مورد دکوراتوری سر رشته ندارم
https://www.instagram.com/sp.baking/

AZIN DA
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 12:34

منم یادمه اون قبلنا به دونات پیراشکی میگفتیم یه نون فانتزی بود که دونات میفروخت ولی اسمش پیراشکی بود عاشق اون پیراشکیها و کاکائوی روش و فیلینگش بودم پس اول باید یکی دماسنجه رو بگیرم یکی کاتر رو برا دماسنج یادمه یه وقتیدنبالش بودم ولی گیر نیاوردم حالا بازم میگردم یا نهایتش اینترنتی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 14:50

آذین جان اگر دماسنج پیدا نکردید لوازم قنادی های تهران دارن، آنلاین سفارش می دید و هزینه رو می فرستید براتون ارسال می کنن. حتما تهیه کنید.

AZIN DA
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 12:21

وااااااااای شف باورتون شاید نشه ولی من همین امروز که تو پایانه اتوبوسها پیاده شدم دلم هوس دونات کرد آخه اونجا دکه ای هست که این چیزا رو میفروشه بعد اتفاقا پیش خودم گفتم کاش شف بهاره دستور دونات رو بذارن خیلی جالبه همین امروز دیدم گذاشتین!! :) راستی سه شنبه خونه داداشم دعوتم گفتم من یه مدل بستنی اونجا درست میکنم میخوام بستنی سریع البته شکلاتیشو درست کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 14:49

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که دستور رو دوست داشتید امیدوارم درست کنید و خوشتون بیاد

nahidjoon22
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 04:01

سلام شف عزیز وسپاس فراوان. آیا مقدور هست در مورد دستور تهیه دونات کیکی هم راهنمایی بفرمایید .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 04:34

سلام ناهید جون،
عزیزم به یکی از لینک های زیر برید و از دستورش استفاده کنید، آسونه و نکته خاصی نداره

http://www.yemalilar.com/2013/05/blog-post_17.html

http://www.aparat.com/v/fgWYa/%D8%B7%D8%B1%D8%B2_%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87_%D8%AF%D9%88%D9%86%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D8%A7_%D9%81%D8%B1

nahidjoon22
يکشنبه، 26 شهریور 1396، 05:17

سپاس فراوان وممنون بخاطر اینکه وقت میزارید وبه همه سوالات پاسخ میدید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه