رول دارچین

بهاره وحید

رول دارچین

Cinnamon Rolls
جمعه، 30 بهمن 1394، 12:46   مشاهده: 33,227

رول دارچین Cinnamon Rolls از شیرینی های بسیار محبوب اروپا، کانادا و آمریکاست، که توی بیشتر کافی شاپ ها و نونوایی ها قابل تهیه است. اول ببینیم رول دارچین چیه؟خمیرِ نون شیرین که با خمیر مایه درست شده رو بصورت مستطیل باز می کنن. روش کره، دارچین و شکر می پاشن و بعد رول می کنن. خمیر رول شده رو برش می زنن و بعد می پزن. رول دارچین اولین بار در کشور سوئد درست شده و بسیار در این کشور محبوبه، بطوریکه از سال 1999 روز چهارم اکتبر در این کشور روز رول دارچینی نامگذاری شده و به نوعی جشن شروع پاییزرو با پخت این نون برگزار می کنن. در سوئد به این رول kanelbulle می گن که معنی لغویش می شه " نون دارچینی" . این رول علاوه بر سوئد در بقیه ی کشورهای شمال اروپا هم بسیار متداوله و بیشترین تنوع در پخت این نون متعلق به کشور فنلانده. با وجود اینکه رول دارچین (با کمی تفاوت از نوع امروزیش) از اواخر قرون وسطی پخت می شده ولی چون قبل از قرن بیستم شمال اروپا با کمبود مواد غذایی مواجه بود، پخت رول دارچینی بطور گسترده از سال 1920 شروع شد. بعد از اتمام جنگ جهانی اول پخت نون بصورت خونگی جای خاصی در فرهنگ اروپا پیدا کرد و در نتیجه پخت رول دارچینی رایج تر شد. 

رول دارچینی سوئدی یا آمریکایی؟

از قرن هجدهم میلادی رول دارچینی در امریکا بصورت گسترده پخت شده و تا همین امروز عضو همیشگی کافی شاپ ها و میزهای صبحانه ی رستوران هاست. ورژن آمریکایی رول دارچینی با سوئدیش فرق هایی داره، ببینیم فرقشون چیه: 

یک - میزان شکرقهوه ای که روی خمیر پاشیده می شه در رول دارچینی آمریکایی دو برابر نوع سوئدیه. توی عکس های زیر می تونید فرقشون رو ببینید.

 

دو - رول دارچینی آمریکایی با رویه همراهه، این رویه یا کرم پنیر خامه ای یا آیسینگ شکری (مخلوط شیر، پودر قند و وانیل) یا نوعی شیره است. نوع سوئدی هیچ نوع رویه ای نداره و فقط با کنجد یا شکر درشت تزئین می شه. سه - در نوع آمریکایی وقتی خمیر رو رول می کنن و برش می دن، برش ها رو با هم توی یک قالب می چینن و بعد می پزن. در نوع سوئدی هر کدوم از برش ها رو جداگانه توی کاغذ می ذارن و می پزن. چهار - در نوع سوئدی موقع تهیه ی خمیر به میزان خیلی کم "هل" به مواد اضافه می شه که در نوع آمریکایی نداره. 


منبع: 
http://www.foodnetwork.com/recipes/paula-deen/cinnamon-rolls-recipe.html

مواد لازم خمیر شیرین: 

آرد: سه و نیم تا چهار پیمانه
خمیرمایه: یک قاشق غذاخوری سرخالی
آب ولرم: یک دوم پیمانه
شیر ولرم: یک دوم پیمانه
شکر: یک چهارم پیمانه 
کره: 70 گرم
نمک: یک دوم قاشق چایخوری 
تخم مرغ: یک عدد

مواد داخل خمیر: 
دارچین: دو قاشق غذاخوری 
شکر قهوه ای: سه چهارم پیمانه 
کره: 30 گرم 

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بچینید. تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. از اونجایی که جنس آرد ها متفاوته اصولا توی دستور پخت نون ها میزان آرد ثابت نیست. توی این رسپی سه پیمانه از آرد حتما استفاده می شه. برای اینکه آرد رو بیش از اندازه مصرف نکنید و نون سفت نشه، این سه پیمانه آرد رو  توی یک کاسه بریزید و الک کنید، یک پیمانه ی دیگه رو توی ظرف جداگانه بریزید. حین کار از این یک پیمانه آرد کم کم و تا جای مورد نیاز استفاده می شه. در این دستور، هم خمیر مایه ی فعال و هم خمیر مایه ی فوری، قابل استفاده است و استفاده از هر کدومشون تفاوتی در نتیجه ایجاد نمی کنه. راجع به نحوه ی کار با خمیر مایه توی این پست توضیح دادم. کره رو به هر شیوه ای که دوست دارید آب کنید و بذارید به دمای محیط برسه حواستون باشخ موقع آب کردن به جلز ولز نیوفته. من از بخار آب برای آب کردن کره استفاده می کنم. 

حالا می خوایم خمیر مایه رو عمل بیاریم. یک کاسه ی تمیز بردارید (ترجیحا فلزی و پلاستیکی نباشه) یک دوم پیمانه آب ولرم توش بریزید. آب ولرم آبیه که دستتون تحمل گرماش رو داشته باشه بدونید که آب داغ خمیر مایه رو از بین می بره. روی آب یک قاشق چایخوری شکر بپاشید. خمیر مایه رو هم روش بپاشید. حالا با قاشق خوب هم بزنید که همه ی خمیر مایه مرطوب شه. کاسه رو ده دقیقه به همین حالت بذارید اگر محیط آشپزخونه سرده روی کاسه یک پارچه بندازید. حتی اگر از خمیر مایه ی فوری استفاد می کنید این مرحله رو حذف نکنید چون اینجوری از سالم بودن خمیر مایه مطمئن می شید و مواد و زمانتون هدر نمیره. یک دوم پیمانه شیر رو گرم کنید. باید حرارتش در حدی باشه که دستتون تحمل گرماش رو داشته باشه. توی یک کاسه ی بزرگ شکر رو بریزید. شیر ولرم و کره ی آب شده رو به شکر اضافه کنید. تخم مرغ رو هم روش بشکونید و بعد هم بزنید. 
نمک رو توی کاسه آرد (سه پیمونه آرد) مخلوط کنید. نصف آرد (سه پیمانه) رو توی مواد با قاشق چوبی یا ویسک مخلوط کنید.توی این مدت حتما خمیر مایه ی شما عمل اومده. اگر پف نکرده و بالا نیومده یعنی خرابه و بریزید دور. خمیر مایه ی عمل اومده رو به مواد اضافه کنید. بقیه ی آرد (سه پیمانه) رو اضافه کنید و با قاشق چوبی یا ویسک هم بزنید. فقط تا جایی هم بزنید که همه ی آرد با مواد مخلوط شه. سطح کار رو تمیز و بعد خشک و در انتها آردپاشی کنید. خمیر رو به سطح آردپاشی شده انتقال بدید. یک پیمانه آردی که جدا کرده بودید رو کنار دستتون بذارید و مقدار کمی از آرد رو روی خمیر بپاشید. کمی ورز بدید و دوباره آرد روش بپاشید، تا جایی که خمیر به دست تمیز نچسبه. حتما دستتون رو بین کار بشورید و خشک کنید که چسبناکی دست باعث نشه آرد زیادی بریزید و خمیر سفت شه. وقتی خمیر آماده شد بین پنج تا ده دقیقه خمیر رو ورز بدید. متدهای مختلفی برای ورز دادن هست. یک نوع متداولش اینه که با یک دست خمیر رو نگه دارید و با سینه ی دست دیگه خمیر رو به سمت جلو بکشید. و بعد نود درجه بچرخونید تا خمیر رو جمع کنید و دوباره به سمت جلو بکشید. این کار تکرار کنید. شیوه های دیگه ای هم برای ورز دادن هست می تونید از اونها استفاده کنید فقط خمیر رو چنگ نزنید.

 

بعد از پنج دقیقه شروع کنید به چِک کردن خمیر. برای چِک کردن خمیر، خمیر رو چونه کنید و از وسط با چاقو نصف کنید. باید توی خمیر حفره های متعدد ایجاد شده باشه.یک کاسه (ترجیحا فلزی و پلاستیکی نباشه) رو چرب کنید.خمیر رو توش قرار بدید و روش رو با محافظ غذا بپوشونید.اگر خواستید می تونید جای خمیر رو علامت بزنید تا بهتر متوجه تغییر حجم خمیر بشید. خمیر رو یک جای گرم قرار بدید تا استراحت کنه. بسته به دمای محیط و نوع خمیر مایه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشه. بعد از یک ساعت و نیم خمیر رو چک کنید. برای چِک کردن خمیر، انگشتتون رو یک سانت توی خمیر فرو کنید، باید جای انگشتتون بمونه و بالا نیاد. اگر روی ظرف رو اندازه زدید، چک کنید که حجم خمیر دو برابر شده باشه. خمیر رو پانچ کنید تا هواش خارج شه. سطح کار رو تمیز و بعد خیلی کم آرد پاشی کنید و در حد یک دقیقه ورز بدید. خمیر رو به شکل مستطیل باز کنید. حین باز کردن، خمیر رو بچرخونید که به میز کار نچسبه. 

 

مستطیلتون حدود 20 در 40 سانت باشه.سی گرم کره رو آب کنید و با برس روی خمیر بمالید. می تونید از کره ی صبحانه یا مارگارین استفاده کنید. شکر قهوه ای رو روی کره بپاشید می تونید میزانش رو به دلخواه کم یا زیاد کنید. پودر دارچین رو هم روش بپاشید. توی این مرحله می تونید گردوی خُرد شده، کشمش، مویز یا شکلات رنده شده هم روی شکر و دارچین اضافه کنید. خمیر رو از عرض رول کنید. خمیر رول شده رو برش بزنید. برش ها می تونن هم اندازه یا با اندازه های متفاوت بین 4 تا 10 سانت باشن . یک قالب یا ظرف پیرکس یا ظرف سرامیکی 20 تا 23 سانت رو چرب کنید. رول های برش خورده رو دور تا دور ظرف بچینید و یک دونه هم وسط بذارید. این رول ها قراره دوباره استراحت کنن و حجیم شن. پس باید یک مقدار جا داشته باشن و نباید کاملا ظرف رو پر کنن. روی رول ها رو حوله ی آشپزخونه یا محافظ غذا بکشید و بذارید توی یک محیط گرم بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه استراحت کنه. 

 

تا خمیر استراحت می کنه فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه. دو تا کاسه یا قالب رو پر از آب کنید و کف فر بذارید. بعد از نیم ساعت چک کنید اگر خمیر تُپُلی شد، آماده ی رفتن تو فره.
قالب رو به مدت نیم ساعت توی فر قرار بدید. بعد از نیم ساعت باید روی رول ها قهوه ای بشه و خلال دندون بزنید تمیز دربیاد.  وقتی پخت، رول دارچین رو روی توری خنک کننده قرار بدید. 
ارتفاع رول ها بستگی به نحوه ی برش زدنتون داره. می تونید رول ها رو بزرگتر برش بزنید، تعداد کمتر و ارتفاع بیشتر شه. این هم از بافت توی رول دارچین. درصورتیکه خونتون خیلی گرم نیست، رول دارچین رو توی ظرف دربسته بیرون از یخچال تا 4 روز می تونید نگه دارید. توی یخچال تا یک هفته موندگاره. 

دستپخت های همراهان سایت
کوثر
پنجشنبه، 27 شهریور 1399، 22:43

سلام بهاره جان
ممنون از دستور خوبتون، اولین بار بود که پختن نون رو تجربه میکردم. نتیجه از نظر خودم خوب و رضایتبخش بود. دوست دارم نظر شما رو هم بدونم.
فقط زمانی که داشتم خمیر رو روز میدادم حباب داخلش ندیدم نمیدونم ایراد کارم کجا بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 شهریور 1399، 13:19

سلام عزیزم،
نونتون عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون.
عدم ایجاد حفره یا به دلیل ورز کمه یا خمیرمایه کهنه

بهار رستمی زاده
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 16:06

سلام بهاره جون ، میخواستم تشکر کنم از این دستور عالیتون که تمام جزئیات رو با حوصله گفته بودین. اینم رول دارچینی منه که البته پودر کاکائو هم بهش اضافه کردم و عالی شد.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 شهریور 1399، 17:20

سلام بهار جان،
فوق العاده عالی و حرفه ای دستتون درد نکنه و ممنون از عکس

Heliya 86
چهارشنبه، 15 مرداد 1399، 09:03

سلام
رول دارچین من
و کمی از خمیر رو رنگی کردم و بهش این شکل رو دادم.
خیلی خوشمزه شده.
ممنون از دستور خوبتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 مرداد 1399، 20:51

سلام عزیزم،
واقعا آفرین به هنر و خلاقیتتون،
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

maasoumehr
شنبه، 28 تیر 1399، 23:57

باسلام ممنونم از آموزشهای عالی وبی نظرتون بانوی هنرمند

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 29 تیر 1399، 08:55

سلام عزیزم،
به به عجب رول دارچینی شده، حرف نداره نوش جونتون

maasoumehr
سه شنبه، 31 تیر 1399، 23:16

بزرگواریدعزیزدل...بینهایت سپاس ازسایت قوی وعالی شما.....واقعاخداقوت عزیزممممم.موفق ومویدباشیدان شااله

maryam.br
جمعه، 20 تیر 1399، 08:56
maryam.br
جمعه، 20 تیر 1399، 09:08

سلام خانم وحید عزیز من رول دارچینی رو برای اولین بار درست کردم عالی شد ممنون از شما به خاطررسپی ها و توضیحات کاملتون آرزوی سلامتی و شادی رو براتون دارم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 تیر 1399، 09:44

سلام عزیزم،
چقدر عالی که دستور رو درست کردید و موفق آمیز بود، ظاهرشم عالی شده خسته نباشید و نوش جان

Fatemeh.hasankhani
يکشنبه، 15 تیر 1399، 22:07

سلام بهاره جون
من برای بار دوم این نون رو درست کردم.مزه ی خیلی عالی داره،این بار از قالب بزرگتر استفاده کردم.
با سپاس فراوان از شما استاد عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 15 تیر 1399، 22:48

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که دستور مورد قبولتون بوده، نون هاتون هم عالی شدن نوش جان

آذر دخت
يکشنبه، 08 تیر 1399، 02:52

سلام
برای دومین بار این نون خوشمزه رو پختم
عالی شد
بازم ممنونم از شما به خاطر این آموزش عالی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 08 تیر 1399، 18:04

سلام عزیزم،
پخت نون خونگی حرف نداره، رول هاتون هم عالی شدن نوش جونتون باشه.

sa.asadi
پنجشنبه، 15 خرداد 1399، 12:24

ممنون از این آموزش این نون هم مثل بقیه عالی شد.
رول دارچین من با فیلینگ شکر و دارچین و پوست پرتقال و دونه های قهوه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 خرداد 1399، 09:17

سلام عزیزم،
رول دارچینتون عالی شده، واقعا آفرین که به پخت نون خونگی علاقه مندید و ممنون از عکس  زیباتون

مامان فهیمه
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 07:45

سلام اینم رول دارچین من که برای بار دومه درستش میکنم. بی نظیره. هیچ رسپی، به این خوبی نمیشه.
ممنونم از شما که اینقددددر خوب هستین و خوب توضیح میدین

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 12 خرداد 1399، 10:04

سلام عزیزم،
پخت نون خونگی واقعا سالم و لذت بخشه، خوشحالم که دوست داشتید. نوش جونتون و ممنون از عکس

MH
پنجشنبه، 08 خرداد 1399، 17:20

سلام
من تمام دستورات را مو به مو اجرا کردم.
سه و یک چهارم پیمانه آرد استفاده کردم.
اما موقع رول کردن خیلی خمیر نرم و لطیف بود، رول کردن سخت بود.
چرا؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 خرداد 1399، 17:47

سلام،
علت خوب رول نشدن عدم تشکیل رشته های پروتئینی آرد یا همون گلوتنه که یعنی یا آرد ضعیفه ،
یا آرد کم اضافه می کنید، یا استراحت بیش از حده یا ورز کمه

حنا جون
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 19:28

سلام بهاره جون،من امروز با سايتتون آشنا شدم و این نون خوشمزه رو درست کردم،خیلی نرم و خوش طعم بود و برای سرو راحت جدا شد،سپاسگزارم.
شما هنرمنديد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 ارديبهشت 1399، 19:47

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که از دستور راضی بودید، چقدر هم عالی درست کردید واقعا آفرین و ممنون از عکس

Sh.mhz
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 21:26

سلام بهاره جون..طاعات قبول..واقعا خداروشکر میکنم که با شما و سایتتون آشنا شدم..همیشه از نون پختن میترسیدم..رسپی های بی عیب و نقصتون به من اعتماد به نفس داد..سپاسگزارم و خداوند بهتون سلامتی بده...

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 ارديبهشت 1399، 21:44

سلام عزیزم،
عبادات شما هم قبول باشه، واقعا عالی درست کردید خیلی خوشحالم ترستون ریخته و انقدر قشنگ کار می کنید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Sahar mk
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 22:56

بهاره وحید عزیز
کم لطفی بود اگ ازتون تشکر نکنم
تا الان دو بار دُرست کردم و اطرفیان خوششون اومده و تعریف کردن
بوی عالی داره
و فقط با دستور دقیق شماست ک بی نظیر میشه
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 23:04

سلام سحر جان،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نوش جون خودتون و اطرافیان عزیزتون

Golemaryam
دوشنبه، 08 ارديبهشت 1399، 22:33

سلام ممنونم برای توضیحات کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 ارديبهشت 1399، 23:28

سلام عزیزم،
واقعا آفرین خیییلی عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Fatemeh.hasankhani
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 15:55

سلام بهاره جون
امروز این رول خشمزه رو درست کردم.
از قالب ۲۰سانت استفاده کردم .وبرافیلینگ گردو وکشمش هم
 اضافه کردم.
ازتون تشکر میکنم،کامتون شیرین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 ارديبهشت 1399، 18:22

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید البته قالب کمی کوچیکه برای نون ولی خود نون عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

لی لی
سه شنبه، 02 ارديبهشت 1399، 23:40

سلام بهاره جان
اینم از رول های من
ممنونم برای رسپی های فوق العادتون
سپاس از محبت بی پایان شما
مثل همیشه فوق العاده بود

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 ارديبهشت 1399، 23:52

سلام عزیزم،
چقدر عالی که نون خونگی می پزید، رول هاتون هم نوش جونتون باشه. فکر می کنم قالب رو باید یک سایز بزرگ تر می گرفتید ولی در هر صورت عالی شده.

لی لی
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 15:07

ممنون استاد عزیز
راستش نتونستم خوب رل بکنم خمیرو،برای همین حالت بیضی رول کردم
طعم و بافتش خوب بود ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 16:48

مهم طعم و بافته عزیزم نوش جونتون

الارز
شنبه، 30 فروردين 1399، 21:26

سلام وحیده عزیز
اینم از رول های من ولی متاسفانه اشتباه کردم از طول رول کردم یکم ضخیم شد.
ممنون از محبت بی انتهات عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 فروردين 1399، 21:45

سلام عزیزم،
اشکال نداره اشتباه رول کردید مهم نون سلامت خانگیه که همت کردید و درست کردید واقعا آفرین و نوش جونتون باشه.
اسم من هم بهاره ست عزیزم.

الارز
شنبه، 30 فروردين 1399، 22:51

وای وای وای
ببخشید
عذر میخام امیدوارم ناراحت نشده باشید
الان درستش میکنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 00:12

چرا ناراحت شم عزیزم، اسم که مهم نیست، اشتباه هم پیش میاد

Negar77
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 12:50

رول دارچین خوش طعم و بو ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 13:59

چه رول دارچینی به به
نوش جان و ممنون از عکس

Faezekosar
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 23:32

ممنو از آموزش بسیار دقیقتون بهاره جون. رسپی ها انقدر خوبه که آدم‌و مشتاق به کار میکنه
بهاره جون،من خمیر مایه که تو تصویر فرستادم رو رو ریختم دور و احساس کردم خوب عمل نیومده و مجدد خمیرمایه رو عمل آوری کردم که اوکی شد.آیا کار من درست بوده و این خمیرمایه بدرد نمیخورده؟ و اینکه اگر مجدد هم خمیر مایه بعمل نمیومد، چاره چی بود؟وسط کار،چکار کنیم،بدون خمیر مایه ادامه بدیم؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 00:00

سلام عزیزم،
چه رول دارچینی درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس.
متاسفانه بدون خمیرمایه نمی شه کار کرد، پس اگر دیدید به هر دلیلی خمیرمایه عمل نمیاد نمی تونید نون رو درست کنید و باید صرفنظر کنید.
در مورد تصویر خمیرمایه تا حدی عمل اومده بوده و خراب نبوده ولی برای اطمینان کار خوبی کردید.

Elham rezaee
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 20:43

بهاره جون این نون که فوق العاده بود هم طعمش هم شکلش ممنون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 20:51

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید، چقدر هم عکس با سلیقه ای گرفتید واقعا آفرین و نوش جان

آذر دخت
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 13:19

سلام بهاره جان
دستور رول دارچین بسیار خوب و کامل بود
ممنونم از شما که اینقد عالی هستید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 17:02

سلام عزیزم،
مرسی از خودتون که زحمت نون خونگی رو می کشید، عالی شده عزیزم نوش جونتون و ممنون از عکس

M.mahsa
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 11:48

سلام رول دارچین البته با ظاهری متفاوت. خیلی خیلی خوش مزه بود، ممنون از آموزش کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 13:11

چقدر خوشگل پیچیدید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس عالی شدن

Tida
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 21:12

سلام، خيلي خيلي ممنون براى رسپى فوق العادتون. واقعا عالى بود و خيلي باجزئيات توضيح داده بوديد كه باعث شد كوچيك ترين نكات هم مهم به نظر بيان و يه نتيجه ى عالي بدست بياد. اينم عكس رول من كه خيلي جا داره به خوبي مال شما بشه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 21:56

سلام عزیزم،
به نظر من که خیییلی خوبه، همینکه زحمت کشیدید و نون سالم خونگی درست کردید عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مائده
جمعه، 08 فروردين 1399، 15:45

سلام استاد عزیزم...
اینم نون دارچینی با دستور عالی شما.خیلی خوب بود و بچهام همون موقع برش زدن و خوردن وعکس اینطوری شد.
ممنون از زحمات و محبت شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 فروردين 1399، 17:12

سلام عزیزم،
حتما خیلی خوشمزه شده که بچه های عزیزتون استقبال کردن، دستتون هم درد نکنه نون سالم خونگی درست کردید، نوش جونتون و ممنون از عکس

زهره محبی
سه شنبه، 26 آذر 1398، 01:14

سلام بهاره جان، خیلی خیلی ممنون برای سایت پربار، توضیحات دقیق و باارزشتون. من خیلی از دستورای شما استفاده کردم ولی همیشه یادم میره عکس بگیرم. نون ایتالیایی هم درست کردم و خیلی خوب شد، رول دارچینی رو به سبک شیرینی که مامانم درست میکرد کوچیک درست کردم که یادآور اون شیرینی ها باشه. خیلی عالی شد. تندرست و شاد باشین همیشه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 آذر 1398، 09:53

سلام زهره جان،
خیلی خیلی خوشحالم که از دستورات راضی هستید و سایت براتون مفیده، چقدر هم عالی و زیبا درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مریم صفری
جمعه، 03 آبان 1398، 01:01

بهاره جون رول دارچین من البته نتونستم خمیر و خوب رول کنم و ۱طرح دیگه درست کردم...طعم و بافت خوبی داشت..ممنون از زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 آبان 1398، 13:36

سلام مریم جون،
مال شما خوشگل تر شده که عزیز دلم خیییلی خوبه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مریم صفری
جمعه، 03 آبان 1398، 14:23

ممنون از شما بهاره جون بابت تمام زحماتی که میکشید...همیشه سلامت و دلتون شاد باشه

Zahra5009
چهارشنبه، 03 مهر 1398، 12:13

سلام به استاد عزيز
واقعا دستوراتتون بي نظيره
چندين بار رول دارچيني رو درست كردم هرسري هم عالي بودن

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 مهر 1398، 10:21

سلام زهرا جان،
عزیزم هنر خودتونه واقعا آفرین که حوصله میکنید نون خونگی میپزید نوش جون خودتون و خانواده عزیزتون و ممنون از عکس.

sunny
دوشنبه، 18 شهریور 1398، 16:20

سلام به بهترين و مهربان ترين استاد دنيا.بهاره جون اين رولهاي دارچيني با دستور و توضيحات كامل شما يك دنيا ممنون عزيزم

sunny
دوشنبه، 18 شهریور 1398، 16:58

بهاره جان تمام نان و شيريني هايي كه با دستورهاي شما ميپزم بي نظير هستن چون شما با سخاوتمندي تمام نكات رو متذكر ميشويد اين نان هم بافت بسيار لطيفي داشت ممنون از شما اگر براتون مقدور هست لطفا لطفا دستور شيريني دانماركي هم ميذاريد من تا به حال چهارپنج بار با دستورهاي مختلف درست كردم هنوزبه نتيجه اي كه ميخوام نرسيدم مزه اش مثل بيرون نميشه اگر لطف كنيد آموزشش رو در سايت بذاريد خيلي خيلي عالي ميشه سپاس از شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 شهریور 1398، 17:52

سلام عزیزم،
رول دارچینیتون عالی شده، واقعا نوش جونتون و آفرین که زحمت نون خونگی رو میکشید.
در مورد دانمارکی متاسفانه هنوز دستوری که بشه از کره یا مارگارین عادی استفاده کرد و خوب دربیاد رو ندارم، با روغن های مخصوص مثل آریستو کروسان خوب میشه که متاسفانه همه جا ندارن و دستورش مناسب سایت نیست. ولی در برنامم هست که به محض اینکه راه حلی پیدا کردم دستور رو بذارم.

sunny
دوشنبه، 18 شهریور 1398، 18:21

مرسي از لطف شما عزيزم كه انقدر مباحث آموزشي سايت رو با در نظر گرفتن تمام جوانب انتخاب ميكنيد بدون اغراق بهترين هستيد استاد مهربان

سما
سه شنبه، 22 مرداد 1398، 20:03

سلام خانم بهاره. دستور شما بسیار دقیق و عالی بود. ازتون خیلی ممنونم. یه سوال داشتم. میشه لطفا برای توی این نون ، فیلینگ های دیگه ای هم معرفی کنین و آموزش بدین؟ غیر از مارمالاد و شکلات. باز ازتون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 مرداد 1398، 21:45

سلام عزیزم،
به به نون خونگی حرف نداره اونم رول دارچین چقدرم خوشرنگ شده واقعا آفرین به شما!
در مورد فیلینگ متاسفانه همین موارد برای این نون استفاده می شه ولی باز چک می کنم ببینم چی دیگه ای هم هست بهش بیاد یا نه

زهرا فروزان
پنجشنبه، 10 مرداد 1398، 11:08

سلام استاد عزیزم.رول های دیروزم.استاد یه سوال.پایدار کننده چیه و چه نقشی داره و اگه باعث میشه بافت کیک طولانی تر بمونه خوبه استفاده کنیم؟ همچنین من توی همه نونایی که درست کردم بوی مخمر حس میشه.اذیت کننده نیست.خواستم بپرسم این بو طبیعیه یا من جایی از کارم مشکل داره؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 مرداد 1398، 13:39

سلام زهرا جان،
چقدر رول هاتون عالی شدن عزیزم، نوش جونتون باشه.
بوی خمیرمایه یا از نوع خمیرمایه ست یا استراحتتون بیش از حده که زیاد فعال میشه:
1. می تونید نوع خمیرمایه رو عوض کنید.
2. حین اندازه گیری خمیرمایه قاشق رو سرخالی تر بریزید.
3. کمی وانیل به مایه خمیرمایه اضافه کنید.
4. حواستون به استراحت باشه به محض دو برابر شدن خمیر رو بردارید.
در مورد پایدارکننده تا حالا نشنیدم عزیزم نمی دونم چیه.

زهرا فروزان
پنجشنبه، 10 مرداد 1398، 21:14

ممنون عزیزدلم

Far_zaneh
چهارشنبه، 09 مرداد 1398، 01:03

بعد از چندین نون که با دستور شما پختم تازه اینجا تو نظرات متوجه شدم نباید از آرد نون استفاده میکردم . و باید با ارد شیرینی میپختم.  قبلا آرد فانتزی و بربری رو با هم ترکیب میکردم  نون ها هم بد نمیشد ماندگاریش هم خوب بود
ی بار یا آرد سنگگ به تنهایی درست کردم روز اول خوب بود فرداش بد نبود روز سوم بیات شده بود کاملا.  بافت و طعمش هم مثل قبل نشد. اگه آرد فانتزی بریزم فقط چطور ؟ مثل آرد شیرینی نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 مرداد 1398، 13:57

سلام عزیزم،
دستورهای نون شیرین برای آرد های سنگین طراحی نشدن و اصلا نتیجه مطلوبی با اون دسته از آردها ندارن. در واقع این نون ها بافتی کیکی و لطیف باید داشته باشن. اگر آرد نون سنگک و بربری رو به خاطر سبوسش ترجیح میدید، می تونید سبوس بسته بندی بخرید و به آرد اضافه کنید، بسیار هم تمیزتر و سالم تر از آردهای نانوایی ها میشه. اگر به دلیل گلوتن بیشتر ترجیح می دید اونم میشه گلوتن بخرید و اضافه کنید. پس اصلا کلا برای دستورهای نون شیرین آرد بربری و سنگک گزینه خوبی نیست. در مورد آرد نون فانتزی شدنیه و نون رو خراب نمی کنه ولی کمی از لطافت کم میشه، حتما امتحان کنید ببینید با ذائقتون سازگاره یا نه.

Saturn
يکشنبه، 30 تیر 1398، 16:30

سلام بهاره جان.... اینم رول دارچین من
عالی شد
خیلی خیلی ممنونم
فقط یه سوال داشتم اطراف نون بعد از این که از فر بیرون میاد حالت خشک داره؟ آخه واسه من یکم بیشتر از نیم ساعت طول کشید تا یکم روش برشته شد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 19:08

سلام عزیزم،
رول دارچینتون عالیه، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیبا! 
یک درجه سفت بودن دور نون به دلیل مماس بودنش با قالب کاملا طبیعیه ولی اگر خیلی خشکه یا تنظیم فر اشتباهه و یا دمای فر دقیق نبوده که بیشتر هم طول کشیده. یعنی دما پایین تر بوده و بیشتر موندن در فر ایجاد خشکی کرده.

Saturn
يکشنبه، 30 تیر 1398، 19:28

سپاسگزارم... بافت داخلی نرم و عالی بود ولی اطراف و روی کیک کمی خشک بود
 فرم استاندارد هست و  دماش180 بود با دماسنج.... شاید خودم دیر برش داشتم و فکر می‌کنم حتی زودتر از نیم ساعت هم اگر خلال میزدم پخته بوده.... فقط فکر میکردم باید روش برشته تر باشه و بیشتر زمان دادم
به هر حال خیلی خوشمزه بود و همه از عطر و طعمش لذت بردیم و من بیشتر از همه از خوردن این نون خونگی توسط دخترم که خیلی بدغذاست ذوق میکردم.....

Ladybug
جمعه، 07 تیر 1398، 18:33

چند بار درست کردم و واقعا خوشمزه میشن برای دفعات اول اول خمیر رو قسمت کردم بعد باز کردم و مواد میانی رو ریختم بعد پیچیدم و رومال زدم ^_^ بار اخر مثل شما انجام دادم ک اونم عالی بود و روشون تخم خرفه ریختم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 تیر 1398، 18:52

سلام عزیزم، عجب رول دارچین های جذابی درست کردید خیلی عالی شدن واقعا نون شیرین خونگی یه چیز دیگه ست.
بسیار عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

رکسانا
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 19:16

رول دارچینی من

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 19:43

به به چه رول های خوشگلی نون خونگی حرف نداره آفرین بهتون و ممنون از عکس

عاطفه.الف
شنبه، 20 بهمن 1397، 00:12

عالي بود. ممنون بابت اين رسپي فوق العاده. من هم با شكلات درست كردم هم با دارچين!

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 بهمن 1397، 10:35

چه خوب که تنوع دادید عزیزم، آفرین بهتون که نون خونگی درست کردید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Mahjan
دوشنبه، 08 بهمن 1397، 19:17

خیلی خیلی تشکر می‌کنم از طرف خودم و تمام کسایی که من از دستورات شما چیزی درست می‌کنم و اونا حال می کنن می‌خورن  من این رول رو درست کردم و خیلی عالی شد. مرسی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 بهمن 1397، 19:27

سلام عزیزم،
ممنون از شما که انقدر باسلیقه و باذوق برای خانواده عزیزتون نون خونگی درست می کنید. واقعا عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

gibil
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 10:56

درود بهاره ی عزیزم
این نون گیسوی منه که توش از مواد رول دارچینی استفاده کردم خیلی خوش طعم و عالی بود ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 بهمن 1397، 12:55

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده، خیلی ابتکار بامزه ای زدید خوش به حال خانواده. خسته نباشید و ممنون از عکس

gibil
دوشنبه، 24 دی 1397، 11:12

یک بار دیگه رول دارچینی با گلیز خامه ای
مثل همیشه عالی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 دی 1397، 18:01

اینکه حوصله می کنید و نون خونگی درست می کنید حرف نداره واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

زهرا فروزان
يکشنبه، 16 دی 1397، 16:07

سلام‌خانم وحید مهربان.اینم از رول های دارچین من.روزی نیست که من برای درست کردن شیرینی هام نیام نکات و مطالب شما رو بخونم.ازینکه اینقدر علم و تجربه خودتون رو با ما به اشتراک میزارید خیلی سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 16 دی 1397، 17:32

به به چقدر رول هاتون عالی و با سلیقه شدن آفرین به شما که حوصله کردید و نون خونگی درست کردید واقعا فوق العاده ست آفرین به شما و ممنون از عکس

زهرا فروزان
دوشنبه، 17 دی 1397، 14:39

لطف دارید.ممنون از شما

Hani
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 14:14

خیلی خوشمزه و عالی بود!
ممنون از آموزش های خوبتون!

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 آبان 1397، 14:20

سلام هانی جان،
پخت نون حوصله و سلیقه می خواد، آفرین که انقدر خوب درست کردید. موفق باشید و ممنون از عکس

Negar DM
يکشنبه، 11 شهریور 1397، 22:29

سلام و خیلی ممنون از دستورات کاملتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 شهریور 1397، 23:41

سلام نگار جان خیییلی عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

yass bahari
چهارشنبه، 13 تیر 1397، 21:44

سلام بهاره خانوم عزیز
با تشکر فراوون از شما بخاطر دستور پختهای عالی و مصورتون.یعنی کیف کردم ک تمام جزییات رو گفتید.
اینم رول دارچین ک داغ داغ از فر بیرون آوردم.عالیه.ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 تیر 1397، 21:53

به به چقدر عالی و حرفه ای شده واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس
موفق باشید

gibil
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 16:35

درود بهاره جون...
این عکس رول دارچینی های منه که طعم بی نظیری داشت ...
ممنون از رسپی های عالی

gibil
سه شنبه، 29 خرداد 1397، 23:32

بهاره عزیزم, میشه لطفا طرز تهیه کروسان فرانسوی شکلاتی را هم برامون آموزش بدید؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 30 خرداد 1397، 19:57

به به رول دارچین حرف نداره خیلی عالی شده عزیزم ممنون از عکس و نوش جان

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 30 خرداد 1397، 19:59

کروسان در آینده آموزش داده می شه فقط مشکل اینه که هنوز مباحث سایت مبتدیه و خمیرهزارلا کمی مهارت می خواد و دوم اینکه من هنوز خودم در حال تمرینم و به فرمول خوبی برای تهیه خمیر با کره عادی نرسیدم و فقط با استفاده از کره مخصوص کروسان که مضره نتیجه مطلوب می گیرم .

Reyhane
جمعه، 14 ارديبهشت 1397، 18:56
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 14 ارديبهشت 1397، 19:48

ریجانه جان خیلی خوب شدن خسته نباشید و ممنون از عکس

مسی
دوشنبه، 11 دی 1396، 01:08
بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 دی 1396، 09:37

سلام عزیزم،
عالی شده خیییلی جذابن، ممنون از عکس

homa
جمعه، 19 آبان 1396، 21:21

سلام استاداین هم یک نون خوشمزه دیگه ای که بادستورکامل وبی نقص شمااستادعزیزم پختم بسیارسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آبان 1396، 09:24

چه تپلی و خوشگل هم شده دستتون درد نکنه عزیزم

homa
شنبه، 20 آبان 1396، 19:37

سلام استاد وقتی شمازحمت کشیدیدواینقدرکامل ومصورتوضیح دادین درصدخطاهم میادپایین مگربی دقتی ازخودمون باشه یه سوال چه کارکنیم این مدل نونها که کنار هم چیده میشن موقع خوردن راحتترازهم جداشن ممنون که زحمت میکشدوصبورانه جواب میدین

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آبان 1396، 22:37

باید در قالب بزرگتر درست کنید که به هم فشرده نشن و راحت جدا شن.

جمیله رستمی
سه شنبه، 10 مرداد 1396، 11:45
بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 مرداد 1396، 17:57

به به عالیه عزیزم مرررسی از عکس، خییلی حرفه ای و با سلیقه

نوشا
جمعه، 06 مرداد 1396، 23:39

از رسپی عالی و بی نقص شما ممنونم،  من درست کردم و نتیجه بهتر از انتظارم بود.  بنظرم هرچه تعداد رولها کمتر باشه جای بیشتری دارن و بهم نمیچسبن.  

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 مرداد 1396، 10:08

سلام نوشا جان،
عزیزم خیلی خیلی از عکس های زیباتون ممنونم واقعا عالی شدن. می تونید این بار قالب بزرگ تری انتخاب کنید.
موفق باشید عزیزم

Banoo
پنجشنبه، 04 خرداد 1396، 17:22

رول دارچینی من با رویه ایسنگ شکری واقعا خوشمزه بود ممنون از نویسنده عزیز

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 خرداد 1396، 20:33

بانو جان بسیار عالی و حرفه ای شده خسته نباشید و نوش جانتون
از عکس هم ممنونم موفق باشید

Saharp
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 15:49

ممنون. واقعا عالي بود.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 21:19

سحر جان عالی شده ممنون از عکس واقعا لذت بردم.

Tami_viva
شنبه، 24 مهر 1395، 22:12
جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 21:30
نظرات
MH
جمعه، 09 خرداد 1399، 23:06

سلام
من این نون درست کردم.
طبق دستور عمل کردم، عالی شد.
ممنون از لطف و محبت شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 خرداد 1399، 23:36

سلام،
خیلی خوشحالم از دستور راضی بودید، نوش جونتون باشه

miss.valeh
چهارشنبه، 25 دی 1398، 20:20

سلام
من تقریبا تمام مراحل رو طبق توضیحات پیش رفتم و همه چی خوب بود.فقط  زمان زیادی برد تا بتونم خمیروپهن کنم و موقع رول کردن خمیرم شل شد برای همین شکل تمیزی بهم نداد.
وقتیشل شدن خمیرو دیدم میشد خمیر پهن شده رو بزارم تو یخچال تا خودشو بگیره بعد رولش کنم؟
میشه خمیر رو شب درست کنم و فردا بزارم تو فر؟
کلا میشه بفرمایین خمیر نان قابل نگهداری هست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 دی 1398، 21:57

سلام عزیزم،
اگر لای خمیر مواد زده بودید دیگه کاریش نمی شد کرد ولی اگر قبل از زدن مواد بود، باید کمی زیرش آرد پاشی کنید، ورز بدید و به کمک آرد و ورز شُلی خمیر رو از بین ببرید و بعد مجدد خمیر رو باز کنید و مواد لازم میانی رو بزنید. البته دقت کنید زیاد آرد به خورد خمیر ندید چون از لطافتش کم می شه.
استراحت می تونه در یخچال صورت بگیره ولی نمی تونید خمیری که استراحت کرده و فرم داده شده رو در یخچال بذارید.
خمیر نان رو می تونید بعد از اتمام استراحت اول، پفش رو بخوابونید در کاسه ای بذارید و روش رو با سلفون بپوشونید و بعد تا هشت ساعت در یخچال بذارید. بعد بیرون بیارید، پفش رو بخوابونید، بذارید به دمای محیط برسه و فرم بدید.
خمیر رو بعد از استراحت اول می تونید فریز هم کنید. به اینصورت که تا پایان استراحت اولِ خمیر، کاملاً مراحل رو اجرا کنید، بعد هوای خمیر رو خالی کنید، در نایلونی که کمی با روغن چرب شده بذارید، تمام هوای اضافی داخل کیسه رو خارج کنید و کیسه رو به خوبی بپیچید تا هوا داخل خمیر نره. در انتها کیسه خمیر رو در فریز قرار بدید.
قبل از استفاده بهترین روش یخ زدایی خمیر اینه که از 12 ساعت قبل، خمیر رو از فریزر دربیارید و در یخچال بذارید تا یخش آب شه، بعد نیم ساعت روی میز کار بذارید تا به دمای محیط برسه.
در انتها کمی آرد روی سطح کار بپاشید و با دستای تمیز و خشک خمیر رو دو دقیقه ورز بدید، فرم بدید و بذارید استراحت دوم انجام شه.

شيرين
دوشنبه، 09 دی 1398، 23:15

سلام بهاره جون
من همين الأن داشتم اين رول رو درست ميكردم
از وقتي كه شروع كردم به آشپزي و پيج هاي ايراني و سايت هاي ايراني رو ديدم تا به امروز خمير به اين لطافتي نديده بودم بدون اغراق ميگم
ممنونم عزيزم
فقط يه سؤال اينكه خميرم اصلاً چسبنده نبود اما فوق العاده نرم بود و وقتي با وردنه روش ميكشيدم تق تق صدا ميداد مثل اين پلاستيك محافظ ها كه دور وسيله ها ميبندن
علتش چي هس؟؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 10 دی 1398، 01:03

سلام عزیزم،
خیلی از اینکه از خمیر راضی بودید خوشحالم، نوش جونتون باشه.
اینکه خمیر چسبنده نبود و لطیف بوده بسیار عالیه و نشونه  خوب ورز دادن شماست. اما حباب ها به دلیل خوب خارج نکردن هوا بعد از اتمام استراحت اول و قبل از باز کردنه.
باید هوا رو با مشت خارج کنید، کمی ورز بدید و بعد خمیر رو باز کنید.

شيرين
سه شنبه، 10 دی 1398، 11:46

درسته بعد از استراحت اول خيلي كم ورزش دادم
ديشب تمام نكات و كامنت ها رو باز مجدداً خوندم الأنم كه شما زحمت كشيده بوديد جواب دادين به اون نكات اضافه ميكنم
خيلي خيلي ممنونم اما طعمش بسيار عالي بود كه متأسفانه عكس نشد بگيرم اما حتماً دوباره درست ميكنم و عكس ميگيرم
بازم ممنونم شف جاااان

مریم صفری
پنجشنبه، 02 آبان 1398، 21:04

سلام بهاره جون..من رول دارچین و درست کردم و برای خمیر حدود ۵و نیم پیمانه آرد اضافه کردم اما کمی چسبناک بود خمیر....موقع رول کردن هم دچار مشکل شدم و نتونستم خوب رول کنم..خمیر چسبنده بود...و خلاصه یه طرح دیگه در آوردم..آماده شد عکسش و می ذارم.......یعنی باید زمان آماده کردن خمیر آرد بیشتر اضافه میکردم؟؟  ممنون میشم راهنماییم کنید..

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 آبان 1398، 13:38

سلام مریم جون،
عزیزم جنس آردتون آب میکشیده، این بار فقط شیر رو اضافه کنید همه مراحل رو برید، اگر نیاز بود آب رو بهش اضافه کنید که زیاد آرد به خورد خمیر ندید و کیفیت و طعمش بد نشه.
اگر چسبندگی خمیر در حدیه که نمی تونید رول کنید باید زیرش رو حسابی آرد پاشی کنید تا رول شه.

مریم صفری
جمعه، 03 آبان 1398، 14:20

باشه بهاره جون این بار آب رو  حذف میکنم..ممنونم از راهنمایی تون

:)Fatemeh
يکشنبه، 30 تیر 1398، 13:50

سلام بهاره جون برای اولین بار نون درست کردم عاااااشق این کار شدم خیلی جالب بود و البته اگر زحمات شما و جزئیاتی که توی دستوراتون میگید نبود قطعا این لذت رو تجربه نمیکردم.واقعا ازتون ممنونم ان شاءالله که روز به روز پیشرفت کنید...متاسفانه یا خوشبختانه اینقدر خوشمزه بود که تا از فر درومد خورده شد نتونستم ازش عکس بگیرم...

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 تیر 1398، 19:11

درست کردن نونِ شیرینِ خونگی همت می خواد و واقعا خوشحالم که این کار رو دوست دارید و نون های سالم و خوشمزه درست می کنید، نوش جونتون باشه عزیزم

Alen
يکشنبه، 23 تیر 1398، 22:24

سلام شف بهاره عزيز من امروز رول دارچيني درست كردم اما شفته شده بود و يك ساعت تو فر كذاشتم تا يه خورده سفت بشه  ميشه راهنماييم كنيد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 تیر 1398، 23:00

سلام عزیزم یکی از موارد زیر اتفاق افتاده:
1. خمیرمایه کهنه بوده یا درست عمل آوری نشده.
2. میزان ورز کافی نبوده و خمیرمایه در خمیر فعال نشده.
3. استراحت کافی نبوده و حفره های گاز در خمیر ایجاد نشده.
4. دمای فر دقیق نبوده و کمتر بوده. که احتمال آخری بسیار زیاده چون نون شیرین یک ساعت در فر بمونه کامل می سوزه

Alen
دوشنبه، 24 تیر 1398، 15:28

بله كاملا درسته من خمير مايم مثل شما عمل نيومد يعني بالا اومد ولي حباب حباب نشد و هرچقدر ورز دادم حفره حفره نشد اما من فرم استاندارده فكر نمي كنم مشكل از اون باشه فر من بوشه و تقريبا هوشمنده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 تیر 1398، 16:58

پس کلا خمیرمایه مشکل داشه. این بار از خمیرمایه مارک دیگه استفاده کنید، حتما درست میشه

صبا
دوشنبه، 30 مرداد 1396، 11:52

سلام بهاره جان. روزتون به خیر. میخواستم ببینم برای این شیرینی از آرد شیرینی پزی باید استفاده کنیم یا آرد نونوایی ؟ میشه لطفا بگین دقیقا چه آردی بهترینه
ممنون از لطف شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 مرداد 1396، 18:35

سلام صبا جان،
عزیزم در کلیه دستورهایی که در این سایت و سایت های دیگه آشپزی دیده می شه، اگر نوع آرد ذکر نشه، منظور آرد سفید شیرینی پزیه که به صورت بسته ای با مارک هایی مثل رشد، گلها، تَک، زَر..... در سوپرمارکت ها یا به صورت کیلویی در لوازم قنادی ها  فروخته می شه.
آرد نون دو نوعه، نوعی که در برخی از لوازم قنادی های مجهز به نام "آرد نون" فروخته می شه که سبک تر و خالص تره و نوعی که از نونوایی ها می شه تهیه کرد که تیره تر و ناخالص تره. این دو آرد هر دو برای پخت نون هایی مثل نون همبرگری خونگی، نون باگت خونگی .... مناسبند. ولی نان های شیرین در واقع نوعی شیرینی تخمیری هستن و باید سبک و متخلخل باشن. نهایتا می تونید کمی سبوس گندم با آرد شیرینی پزی مخلوط کنید تا غنی تر شه ولی از آرد نون استفاده نکنید.

صبا
شنبه، 04 شهریور 1396، 12:45

ممنون از جواب جامع و کاملتون مثل همیشه :)

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 04 شهریور 1396، 23:36

خواهش می کنم عزیزم

آمستریدا
يکشنبه، 01 مرداد 1396، 12:36

بهاره جون این دستور مثل نان دارچینی نروژی؟ از نظر طعم و مزه میگم،چون توی اون دستور هم همین مواد استفاده میشه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 مرداد 1396، 14:00

آره عزیزم خیلی شبیهن

fateme96
شنبه، 27 خرداد 1396، 13:33

سلام خانم وحید، سبیار سپاسگزارم از اموزش های بسیار عالیتون.
میشه برای این شیرینی یه جایگزین برای شکر قهوه ای بفرمایید؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 خرداد 1396، 18:19

می تونید به جای مخلوط شکر قهوه ای و دارچین، از مارمالاد یا نوتلا لای نون بمالید

hila
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 10:12

سلام برای مواد داخل رول اگه شکر سفید بریزیم جای شکر قهوه ای چی میشه؟ من یه ویدیو دیده بودم دارچین و کره و شکر قهوه ای رو مخلوط میکرد بعد روی خمیر میمالید، اونم میشه دیگه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 ارديبهشت 1396، 14:00

سلام عزیزم متاسفانه شکر سفید در مجاورت با کره در حرارت آب می شه و به این شکل بین نون بعد از پخت دیده نمی شه. بنابراین جایگزین نکنید.
مخلوط دارچینی به صورت کلاسیک باید وسط رول ریخته شه ولی در شیرینی پزی تغییرات زیادی قابل انجامه و به این صورتی که گفتید هم انجام می دن.

hila
شنبه، 30 ارديبهشت 1396، 09:24

مرسی، یعنی اگه شکر قهوه ای بریزم دونه های شکر میمونه؟ اگه بمونه منن همون شکرسفیدو بریم چون دونه های شکر توی شیرینی رو دوس ندارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 ارديبهشت 1396، 14:29

نه عزیزم هرگز دونه های شکر در مقابل حرارت دووم نمیارن و همیشه آب می شن فرقش در اینه که شکر سفید کاملا مایع می شه ولی شکر قهوه ای به فرم کاراملی درمیاد و مثل کرم مانند وسطش می مونه باز هم اگر شک دارید می تونید دستور رو دو نیم کنید و هر نیم رو با یک نوع شکر درست کنید

hila
يکشنبه، 31 ارديبهشت 1396، 09:07

 تشکر :*

Tami_viva
يکشنبه، 25 مهر 1395، 07:06

سلام،خسته نباشییید،من این دستور رو درست کردم عاااالی شد،عکسشم فرستادم براتون،اولین بار بود ک با خمیر کار میکردم ولی با این حال خمیرش خیلی خوب در اومد،با تشکر فراوان از شما که دستورتون انقد کامل هست و تمام نکات رو هم داره.❤

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 مهر 1395، 09:09

سلام عزیزم واقعا عالی شده، ممنون از گذاشتن عکس، خیلی از دیدن عکستون لذت بردم! از من هم زیباتر و ظریف تر کار کردید که نشون دهنده ی استعداد شماست! امیدوارم همینطور به کار ادامه بدید و هر روز موفق تر باشید

Pari
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 09:59

بهاره جان، میشه در این نوع شیرینی از رومال استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 10:17

آره عزیزم خیلی هم عالی می شه

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 08:49

ضمنا واقعا ممنون ار آموزش تصویری بسیارررر عالییییی تون، مثل همیشه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 18:23

خواهش می کنم عزیزم

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 08:48

بهاره جون چقدر این رولها هوس بر انگیز هستن، راستش من تصمیم دارم واسه ایستر درستش کنم، فقط ی سوال اینم مثل نون گیسو ورز درست و حسابی میخواد یا اینکه زور من واسش کافیه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 18:21

عزیز دلم این بیشتر فرم شیرینی داره تا نون برای همین زور شما کاملا کافیه درست کنید نوش جان

reina
شنبه، 08 اسفند 1394، 02:48

ania rolle man crispy mishe va baftesh bishter be shirny zabun nazdike ta noon.albate man nazok tar miboram

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 اسفند 1394، 15:14

عزیزم خمیرت خوب عمل نیومده، یا خوب ورز ندادی یا خوب استراحت نکرده. یک کاسه آب هم کف فر بذار!

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نون شیرین کشمشی
هات کراس بانز Hot Cross Buns
نون
نون زعفرانی
St. Lucia Saffron Buns
نون
کرپ
نکات و مختصری از تاریخچه
نون
دونات
نون
بریوش
Brioche à tête
نون