بریوش

بهاره وحید

بریوش

Brioche à tête
جمعه، 18 فروردين 1396، 05:51   مشاهده: 32,954

دستپخت های کاربران

بریوش brioche چیه؟

بریوش نوعی نون فرانسوی غنی شده با کره و تخم مرغه. عامل حجم دهنده در این نون خمیرمایست و نتیجه ورز خمیر با تخم مرغ و کره فراوون، نونی تیره رنگ، بسیار لطیف، نرم و خوشمزست. این نون هم برای مصارف شیرین مثل نون صبحانه و عصرونه،  به عنوان پایه دسر، پودینگ، تارت و هم در آشپزی و در کنار غذاها قابل استفادست.

نقل قولتعریف بریوش توسط دانشنامه مواد غذایی لاروس:
. The Larousse Gastronomique, brioche can be defined as a soft roll or loaf made from yeast dough enriched with butter and egg
بریوش لوفی نرم، ساخته شده از خمیر مایه و غنی شده با تخم مرغ و کره ست.

نسبت کره و تخم مرغ به آرد، در بریوش به حدیه که سال ها در کشورهای دیگه به اشتباه به این نون کیک گفته می شد، این اشتباه انقدر رایج بود که در ترجمه جمله معروف آخرین ملکه فرانسه ماری آنتوانت، به اشتباه واژه بریوش، کیک ترجمه شده. "وقتی به ماری آنتوآنت گفتند مردم گرسنه‌اند و نان می‌خواهند، پاسخ داد که اکنون که نان ندارند چرا کیک نمی‌خورند؟!" که در جمله اصلی بریوش گفته شده نه کیک. 

"S'ils n'ont plus de pain, qu'ils mangent de la brioche", commonly translated as "If they have no bread, let them eat cake"

واژه بریوش به چه معنیه؟ 
زبان شناس ها سه ریشه برای این اسم، پیشنهاد دادن که اولی پرطرفدارترینه. 

  • ریشه واژه بریوش، از فعلی در گویش قدیمی فرانسه به نام " بریه brier" به معنی ورز دادن مشتق شده و این نامگذاری به علت میزان زیاد ورز این نونه. حتی با دستگاه های مدرن خانگی هم ورز این نون بیش از ده دقیقه طول می کشه .
  • واژه "بریوش" از دو فعل فرانسه قدیمی " بری bris" به معنای شکستن و "اُشِ hocher" به معنی هم زدن مشتق شده که این نامگذاری هم، به روند تهیه این خمیر اشاره داره. همینطور که در آموزش این خمیر می بینید، با اضافه کردن کره، خمیر تکه تکه می شه و از هم باز می شه و بعد با هم زدن دوباره به یکدست می شه.
  • بعضی زبان شناس ها هم معتقدن که خمیر بریوش اوایل از نوعی پنیر چرب به نام "پنیر بری brie cheese" تهیه می شده و این نام گذاری از نام پنیر گرفته شده.  

تاریخچه بریوش:

دستور بریوش اولین بار در سال 1404 میلادی در شمال فرانسه ثبت شد. دامداران فرانسوی، این دستور رو با هدف به مصرف رسوندن کره اضافی نوشتن. شیر گاوهای منطقه نُرماندی Normandy (شمال فرانسه) کره بسیاری تولید می کردن. در اون سال ها، کره تولید شده در شمال فرانسه، برای فروش عرضه نمی شد و توسط دامدارها تولید و به مصرف شخصی می رسید. از طرفی هم یخچال برای نگهداری کره ی تولید شده وجود نداشت، این بود که دستورهایی برای استفاده از کره مازاد خلق شد که یکی از اون ها نان بریوشه.  
جایگاه کره و بالطبع بریوش در قرن شانزدهم میلادی در نرماندی فرانسه تغییر کرد. کلیسای کاتولیک نرماندی که یکی از بناهای مهم در جنگ ها بود، نیاز به بازسازی و برج جدید داشت، مسئولین کلیسا راه حل عجیبی برای جمع آوریِ پولِ بازسازی پیدا کردن. مسیحیان کاتولیک به مدت شش هفته قبل از عید پاک روزه ای می گیرن که در طی اون مدت، خوردن گوشت قرمز و برخی دیگر از مواد غذایی ممنوعه. بزرگان کلیسا خوردن کره رو به عنوان محصولی حیوانی، در دوران روزه قبل از عید پاک (Lent) ممنوع کردن. وقتی روشنفکران پاریس و فرانسوی های غیرمذهبی به این قانون شکایت کردن، به اون ها گفته شد که در صورتیکه 6 سکه به کلیسا اهدا کنید، خرید کره برای شما آزاد می شه. در پی این داستان جایگاه کره از ماده غذایی دامداران به ماده غذایی قشر مرفه و روشنفکران تغییر پیدا کرد و از اون مهمتر با پول فروش کره، کلیسای  Rounen Cathedral باشکوه تر از همیشه بازسازی شد و برجی که با پول کره برای این کلیسا ساخته شد، برج کره Tour de Buerre نام گرفت.یکی دیگه از دلایل محبوبیت و فراگیر شدن بریوش، استفاده از اون در مراسم مذهبی کلیسا بود. بعد از اجرای دعای اعیاد مذهبی، از جمله عید پاک، با نونی غنی و پر تخم مرغ به نام "نان مقدس Pain Benit" در کلیسا از مردم پذیرایی می شد. میزان زیاد لبنیات و تخم مرغ بکار رفته در بریوش، اون رو یکی از نان های مقدس فرانسه کرد. کم کم کشورهای تحت سلطه فرانسه هم از این سنت پیروی کردن و با گذشت زمان پخت بریوش فراگیرتر شد.بریوش راهش رو از خانواده های دامدار شمال فرانسه شروع کرد، تبدیل به نون اعیاد مذهبی و خیریه ها شد، بعد از تولید کره به شکل امروزی و تبدیل کره به کالای قیمتی، به یکی از نون های مدرن و پرطرفدار قشر مرفه تبدیل شد. بعدها به دلیل بافت و طعم بینظیرش جای خودش رو در کافه ها و نونوایی ها باز کرد و قطعا چیزی که به کافه های پاریس می رسه جهانی می شه. این نون غنی شده، در ادبیات و هنر غنی فرانسه هم جایگاه خاصی داره. بطوریکه علاوه بر حضورش در ادبیات، در نقاشی بزرگانی مثل ژان باتیست سیمون شاردن Jean Baptiste Siméon Chardin نقاش فرانسوی قرن هجدهم میلادی به چشم می خوره.انواع بریوش:

دستورهای بریوش انواع و اقسام داره که هر کدوم مناسب کاریه. دسته بندی بریوش بر اساس میزان کره، شکر و نحوه فرم دادن خمیر بریوش صورت می گیره.

  • بریوش کلاه دار (سر دار Brioche à tête): قدیمی ترین شکل بریوش، نونی کوچیک و گرده که یک تیکه خمیر گرد کوچیک تر روش قرار می گیره. بریوش کلاه دار برای صبحانه و عصرانه و در کنار مربا سرو می شه. خوب فرم دادن و هم شکل شدن بریوش های کلاسیک، از تکنیک هائیه که در مدارس نون پزی تمرین می شه.  • بریوش نانتِغ Brioche Nanterre: نانتغ نام منطقه ای در حومه پاریسه. این نوع بریوش همون خمیر کلاسیکه فقط نوع باز کردنش متفاوته. خمیر رو به گلوله های کوچیک و مساوی تقسیم و در قالب لوف کنار هم قرار می دیم.
  • بریوش واندِیِن Brioche vendéenne: این نوع بریوش، از نان های سنتی مراسم عروسی و عیدهای منطقه ای در فرانسه به نام Vendée هست. فرق بریوش واندِیِن با نوع کلاسیک، فقط در نوع فرم دادن اون نیست، بلکه از نظر ساختار هم متفاوته. این نوع بریوش شیرین تره و استراحت طولانی تری داره، خمیر رو به مدت 4 ساعت در دمای محیط یا 24 ساعت در یخچال استراحت می دن. با این کار خمیر معطرتر می شه و دی اکسید کربن بیشتری تولید می کنه که باعث می شه بافت بریوش شکننده تر و اسفنجی تر باشه. خمیر بریوش vendéenne بافته و به صورت گرد یا لوف پخته می شه. رومال این نوع بریوش سفیده تخم مرغه و قابلیت فریز شدن رو نداره.  • نون همبرگری بریوش brioche burger buns: نون های کوچیک همبرگری که راحت از هم پاشیده می شه، کمی طعم شیرینی داره و بسیار خوشمزست در واقع خمیر بریوشه. استفاده از خمیر بریوش به عنوان نون همبرگری، ابداع آمریکایی ها بوده و برای همراهی این نون با همبرگر آبدار و چرب مجبور به تغییر دستور شدن. میزان کره خمیر بریوش استفاده شده در نون همبرگری کمتر از خمیر کلاسیک بریوشه.
چهار نوعی که در بالا معرفی شد، انواع معروف تر و پر استفاده تر بریوشه، تنوع خمیر بریوش بسیار بیشتر از چهار نوعه. تفاوت انواع بریوش می تونه در نوع شکل دادن خمیر ، یا در نسبت تخم مرغ و کره باشه. در نسخه سال 1961 دانشنامه غذایی لاروس The 1961 edition of Larousse Gastronomique ده نوع نون بریوش ثبت شده. 

 خمیر بریوش: 

خمیر بریوش یکی از خمیرهای پایه و کاربردی رشته قنادیه و با یادگیریش چند مهارت مهم رو تمرین می کنید و به تجربیاتتون اضافه می شه. این رو بدونید که عمل آوردن این خمیر تکنیک نیاز داره و اصلا کار راحتی نیست. طعم و بافت بریوشی که اصولی تهیه شده، کاملا متفاوته و در صورت رعایت نکردن نکات، خمیری چرب و چسبنده بدست میاد. تفاوت اصلی بریوش با بقیه خمیرها در بخش اضافه کردن کره یا همون غنی سازیه. 


کره باید وقتی اضافه شه که خمیر، بدون افزودن آرد اضافی و با ورز، کاملا کشسان و الاستیکی شده باشه و دمای خمیر بیش از 25 درجه سانتی گراد نباشه. اضافه کردن کره باید ذره ذره انجام شه تا به شکل دوفاز دربیاد و بعد کم کم و با ورز بافتی بدست بیارید که چسبنده نباشه و اگر به فرم توپی در بیارید و به سمت میز کار پرت کنید، صدای سیلی زدن بده. خمیر بریوش باید کشسان باشه و وقتی به آرومی می کشید نازک شه و پنجره باز نشه. در تصویر زیر خمیر به ظاهر آمادست، یکدست شده و چسبنده نیست ولی با تِست می بینید که هنوز کمی کار داره. روش سنتی گرفتن خمیر بریوش: 

تهیه خمیر بریوش به شکل سنتی که تا همین چند سال پیش هم متداول بود، یک مرحله بیشتر از بقیه خمیرهای شیرین داره. در ابتدای کار شیر، خمیر مایه و یک عدد از تخم مرغ ها به همراه یک پیمانه از آرد رو با هم خوب مخلوط می کنن. بعد از اینکه یکدست شد، یک پیمانه دیگه از آرد رو روش می ریزن و بدون هم زدن اجازه می دن ده دقیقه بمونه. هر وقت روی آرد ترک خورد یعنی مواد حاضره و بعد باقی مراحل. به این مرحله اسفنج بریوش گفته می شه. پس اگر در دستور سایتی با مواد اولیه دو مرحله ای برخورد کردید تعجب نکنید. ولی در روش امروزی بدون انجام این مرحله مثل باقی خمیرها مواد مخلوط می شه. 


منبع: http://www.thekitchn.com/how-to-make-brioche-224507

تهیه خمیر بریوش زمانبر و به دلیل ورز زیادی که داره انرژی بره. ضمن اینکه این نون نیاز به زمان بندی داره و خمیرش رو نمی تونید دو ساعت قبل از عصرونه شروع به حاضر کردنش بکنید، ولی نتیجش به حدی عالیه که ارزش این زحمات رو داره. 

مواد لازم: 

کره: دویست گرم
خمیر مایه خشک یا فعال: یک قاشق غذاخوری
شیر: یک دوم پیمانه 
شکر: یک سوم پیمانه 
تخم مرغ: 5 عدد
نمک: یک قاشق چایخوری
آرد: چهار و نیم پیمانه 

مواد لازم رومال: 
تخم مرغ: یک عدد
آب: یک قاشق غذاخوری


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه ی صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما الک کنید. در تهیه این نون می تونید به جای شیر از آب استفاده کنید. شیر، تخم مرغ و کره باید هم دمای محیط باشن. 
هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. اگر تازه کار هستید و در استفاده از خمیرمایه تجربه ندارید حتما این پست رو مطالعه کنید. اول از همه خمیر مایه رو عمل بیارید. برای این کار شیر رو اندازه گیری کنید و  به مدت خیلی کم روی حرارت بذارید تا ولرم شه. منظور از ولرم دمای 40 تا 45 درجه سانتی گراده. حواستون باشه که حرارت زیاد خمیر مایه رو از بین می بره پس قبل از اضافه کردنش، انگشتتون رو توی شیر فرو کنید، اگر گرمای شیر برای دستتون قابل تحمل بود، یعنی مناسبه. شیر رو در یک کاسه تمیز بریزید. بهتره کاسه ای که خمیر مایه رو توش عمل میارید، پلاستیکی یا فلزی نباشه. یک قاشق چایخوری شکر داخل شیر مخلوط کنید و بعد مایه خمیر رو روش بپاشید.خمیر مایه رو خوب هم بزنید تا کاملا خیس شه. کاسه رو به مدت ده تا پونزده دقیقه بدون حرکت در محیط قرار بدید، اگر فضای خونه سرده روی کاسه حوله بندازید. زمانیکه خمیرمایه کف کنه و به سطح شیر بیاد یعنی آمادست. با این روش علاوه بر اینکه خمیر مایه رو فعال می کنید، از سلامتش هم مطمئن می شید و موادتون هدر نمی ره. آرد رو الک کنید، شکر و نمک رو به آرد اضافه کنید و خوب ویسک کنید. هرگز نمک رو مستقیم روی خمیر مایه نریزید و همیشه با آرد مخلوط کنید. خمیر بریوش رو توی ظرف ورز می دیم، پس مواد رو از ابتدا در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید. مخلوط شیر و خمیر مایه رو توی کاسه بریزید و تخم مرغ ها رو بهش اضافه کنید، مواد رو با ویسک یا همزن برقی بزنید. توی این مرحله مهم نیست از کدوم سری همزن استفاده می کنید. تخم مرغ ها رو فقط در حدی برنید که بافتشون از هم باز شه، هدفمون حجیم کردن تخم مرغ ها نیست. آرد رو در دو محله اضافه کنید، برای مخلوط کردن آرد می تونید از قاشق چوبی یا سَری خمیرگیرِ همزن برقی یا همزن ایستاده استفاده کنید. سَری خمیرگیر همزن به یکی از شکل های زیره. با اضافه کردن آرد ممکنه خمیر فرم گوله ای پیدا کنه که مشکلی نیست و با هم زدن رفع می شه. هر وقت نیمه اول آرد مخلوط شد، باقی آرد رو بریزید و به هم زدن ادامه بدید. وقتی تمام آرد رو اضافه کردید، به مدت سه تا چهار دقیقه، با دور متوسط همزن مواد رو بزنید. تا جایی که آرد کاملا مخلوط شه. در این مرحله، حین زدن خمیر پراکنده میشه و به پره های همزن و دیواره های ظرف میچسبه. برای اینکه مواد خوب هم بخوره باید بین کار همزن رو خاموش کنید و با پالت پلاستیکی یا لیسکِ نوعِ محکم یا اگر هیچ کدوم رو ندارید با دست، خمیر رو از اطراف ظرف جمع کنید و ادامه بدید. وقتی خمیر کاملا یکدست شد، مرحله بعدی هم زدن رو شروع کنید. در این مرحله هدف مخلوط شدن مواد نیست و برای تشکیل ساختاری کشسان و محکم در خمیر، مواد رو ورز می دیم. ورز دادن بریوش بهتره که با همزن برقی انجام شه. این مرحله حداقل سه دقیقه زمان می بره. در انتهای این مرحله از ورز دادن، به دنبال خمیری کامل کشسان، فشرده و یکدست هستیم. برای اینکه از میزان ورز دادن مطمئن شید، خمیر رو به آرومی بکشید، خمیر باید کش بیاد و وسطش سوراخ نشه. در غیر این صورت به ورز دادن ادامه بدید، یادتون باشه که تهیه بریوش زمان بره و حوصله می خواد.

 

حالا نوبت اضافه کردن کره رسیده. تا این قسمت رو می تونستید از قاشق چوبی، همزن برقی یا از دست، برای مخلوط کردن مواد استفاده کنید، ولی برای اضافه کردن کره توصیه می شه که از همزن استفاده کنید. قبل از اضافه کردن کره، دستتون رو در خمیر فرو کنید و چک کنید که گرم نباشه و هم دمای محیط باشه، همچنین پره های همزن رو چک کنید که داغ نکرده باشه. در صورت گرم بودن خمیر یا پره ها، کمی صبر کنید تا به دمای محیط برسن. 
کره هم دمایِ محیط رو باید کم کم به خمیر اضافه کنید. هر بسته صد گرمی کره رو به 4 قسمت تقسیم کنید، هر قسمت رو با پالت یا لیسک روی تخته پهن کنید و بعد روی مواد بریزید.  
بعد از هر بار اضافه کردن کره، خمیر رو خوب بزنید تا یکدست شه. با این کار کره کم کم جذب خمیر می شه. با اضافه کردن کره، خمیری نرم، خیس و غیر منسجم تشکیل می شه. این حالت کاملا طبیعیه و با هم زدن رفع می شه. حتما حین زدن پره های همزن رو چک کنید که داغ نشده باشه و حرارت وارد خمیر نکنه و بین کار مواد رو از اطراف جمع کنید.وقتی تمام کره رو اضافه کردید، خمیر رو به مدت حداقل 5 دقیقه بزنید تا رشته های پروتئین خمیر (گلوتن) که بر اثر چربی کوتاه شدن، دوباره به هم وصل شن و خمیر شکل ظاهریش محکم و بافتش کشسان شه. در این مرحله خمیر حالت تابشی پیدا می کنه و دور همزن و ظرف پیچ می خوره. حتما بین ورز کار، همزن رو خاموش کنید و خمیر رو با پالت پلاستیکی یا لیسک سفت از دور کاسه جمع کنید، خمیر کف ظرف رو هم به روی ظرف بیارید تا کل مواد یکدست مخلوط شه. اگر تا این مرحله همزن برقی داغ شده و ممکنه حرارت به خمیر منتقل کنه، می تونید بعد از این مرحله رو با دست انجام بدید. خمیر بعد از سفت شدن موقع زدن ایجاد لرزش و تکون می کنه این کاملا طبیعیه و مشکلی برای همزن ایجاد نمی شه. موقعی که خمیر یکدست، نرم، براق شد و حین هم زدن جمع می شد و ضربه صدا دار به دیواره های کاسه زد یعنی حاضره. یا برای اطمینان از آماده بودن خمیر می تونید خمیر رو بلند کنید و بعد رها کنید، خمیر نباید به دستتون بچسبه و وقتی وارد کاسه می شه صدای سیلی (شپلق) بده و وقتی خمیر رو می کشید، کشسان باشه و وسطش پارگی ایجاد نشه. در غیر اینصورت دو دقیقه دیگه خمیر رو بزنید و بعد دوباره چک کنید. 

  

خمیر آماده استراحته. کاسه تمیزی رو چرب کنید و خمیر رو توش قرار بدید و با دست توی کاسه پهن کنید. روی کاسه رو با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید و روش یک حوله بکشید. این خمیر برای حجیم شدن به دمای سی درجه نیاز داره، می تونید خمیر رو کنار بخاری یا شوفاژ بذارید یا اینکه فر رو به مدت 5 دقیقه روشن کنید و بعد کاسه رو در فر خاموش برای استراحت بذارید. مدت استراحت اول بریوش یک ساعته، در این مدت حجمش حدود دو برابر میشه. وقتی خمیر به این مرحله رسید دو راه دارید، می تونید هوای داخل خمیر رو با مشت خارج و اون رو فُرم بدید و آماده استراحت دوم کنید. یا می تونید خمیر رو مدت دو تا 24 ساعت در یخچال قرار بدید، با این کار هم خمیر خنک می شه و کار باهاش خیلی راحت تره و هم طعم ها بهتر شکل می گیره، در واقع کره خنک و اسیدهای موجود در نون فعال تر می شن. . به گذاشتن خمیر در یخچال و طولانی کردن زمان استراحت در فضای خنک، "کُند کردن خمیر retard the dough "گفته می شه. از این تکنیک معمولا بعد از فُرم دادن خمیر و به عنوان استراحت دوم استفاده می شه. ولی در خمیر بریوش، در صورت تمایل این کار بعد از استراحت اول قابل انجامه. 
درصورتیکه تمایل دارید خمیر رو در یخچال بذارید بعد از حجیم شدن خمیر، دستتون رو دور تا دور خمیر بچرخونید و اون رو از دیواره های ظرف جدا کنید و بعد روش رو بپوشونید رو در یخچال بذارید. این کار باعث می شه کمی پفش بخوابه ولی در مدت استراحت در یخچال کمی حجیم تر می شه و پف از دست رفته بر می گرده.گذاشتن خمیر در یخچال برای همه نون ها قابل اجرا نیست. بعد از اتمام استراحت خمیر رو مشت بزنید و هوای داخلش رو خارج کنید. خمیر رو خیلی کم ورز بدید تا یکدست شه. قالب رو آماده کنید. قالب کلاسیکِ بریوشِ کلاه دار (سردار Brioche à tête) ، قالب تکی با دیواره های شیارداره، اگر این قالب رو ندارید می تونید به جاش از قالب کاپ کیک استفاده کنید. یا بریوش رو به صورت گوله ای در آورده و در قالب لوف بذارید. 
قالب رو چرب کنید و یا اگر از قالب کاپ کیک استفاده می کنید، کپسول کاغذی (لاینر) بندازید. سطح کار و دست هاتون رو آردپاشی کنید. شکل دادن بریوش انواع و اقسام داره،  البته آنچه در این دستور اهمیت داره، تهیه خمیر بریوش خوبه که تا این مرحله انجام شده. پس به هر روشی که راحتید خمیر رو فرم بدید، مثلا می تونید خیلی راحت خمیر رو گلوله ای کنید و در هر کپسول بذارید. برای فرم دادن خمیر به شکل بریوش کلاه دار (سر دار Brioche à tête)، چند روش وجود داره که من روش کلاسیک رو اجرا کردم. در روش کلاسیک خمیر ر به روش زیر شکل می دن. ابتدا خمیر رو وزن کنید، اگر از قالب کاپ کیک استفاده می کنید، وزن هر قسمت بیش از پنجاه گرم نباید باشه. بعد از وزن کردن، دستتون رو آردپاشی کنید و خمیر رو توی دستتون به شکل گلوله در بیارید. خمیر رو روی سطح کار بغلطونید و به شکل استوانه دربیارید. طول این استوانه باید در حدود سه اینچ یعنی حدود 7 سانت و نیم باشه. از ابتدای خمیر، یک سوم پایین تر رو با انگشت یا کنار دست باریک کنید. فرم خمیر به شکل میله های بازی بولینگ درمیاد. با انگشتان دست، زیر گردن ایجاد شده رو پهن و وسطش رو باز کنید. بعد به روش زیر، سر رو از زیر به سمت بیرون بیارید. روی خمیرهای شکل داده رو با سلفون بپوشونید و به مدت یک ساعت و نیم، برای استراحت دوم در جای گرم قرار بدید تا بریوش ها حجیم شن. بعد از یک ساعت، یعنی نیم ساعت قبل از پخت، فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
یک تخم مرغ رو در کاسه بشکونید و یک قاشق آب بهش اضافه کنید و خوب با چنگال بزنید. روی رومال رو با کیسه بپوشونید و بذارید تا آماده شدن بریوش در دمای محیط بمونه. این رو بدونید که در تغییر رومال این نون آزادید و اگر رومال دیگه ای مدنظر دارید می تونید از همون استفاده کنید.بریوش بعد از یک ساعت و نیم حجمش دو برابر و آماده پختنه. دقت کنید که بسته به دمای هوا، ممکنه زمان کمتر یا بیشتری نیاز باشه و این اعداد کاملا حدودی هستن. 
از موادِ رومال با فرچه یا قلمو روی بریوش ها بمالید. سینی رو به مدت نیم ساعت در فر گرم شده قرار بدید. بعد از این مدت نون ها تیره و حجیم می شن و آمادن. اگر دماسنج دیجیتالی پخت دارید می تونید اون رو در بریوش پخته شده فرو کنید، زمانی که داخل بریوش 95 درجه سانتی گراد یعنی بین 200 تا 205 درجه فارنهایت شد یعنی حاضره. 
سینی بریوش پخته شده رو از فر دربیارید و پنج دقیقه بعد، یا در زودترین زمانِ ممکن نون ها رو از سینی خارج کنید و روی توری خنک کننده بذارید. همیشه بهتره که خنک شدن نون خارج از قالبش انجام شه تا عرق نکنه. بافت بریوش در دمای اتاق لطیف تر و خوشمزه تره، ولی اگر محیط خونه گرم و شرجیه در یخچال نگهداری کنید. این مواد 16 عدد بریوش کلاه داره می شه و به مدت یک هفته قابل نگهداریه. 


دستپخت های همراهان سایت
وفا
سه شنبه، 19 مرداد 1400، 07:40

درود بانو بهاره عزیز
روزتون طلایی و سرشار از شادی
نتیجه کار وقتی استادی انسان داشته باشی و بی دریغ دستور بی نقص و در اختیار قرار میدن
سپاس از وجود پرمهرتون
بسیار طعم خاصی داشت و چقدر با مربا طعم هماهنگی داره
مدل های مختلف فرم دادن خمیر و تجربه کردم و مثل همیشه به حرف شما رسیدم که مهم طعم بینظیر بریوش ها میباشد
خمیر قلق دار و پرکاری هست اما نتیجه کار باعث فراموشی میشه
خمیر و ۱۸ ساعت در یخچال استراحت دادم و این کار باعث شد به جز طعم خوب نان ، خسته نباشم و با حوصله بقیه کار و انجام بدم
در نهایت مثل همیشه سپاااااااس از وجودتون و بهترینها رو برایتان آرزومندم
سعی میکنم قدردان لطف شما باشم
خط به خط دستورهای شما نشان از عشق و زحمت بی منت شماست

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 مرداد 1400، 07:44

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که می بینم انقدر با عشق و علاقه کار می کنید، مطمئنم پشتکارتون جواب میده و پیشرفت زیادی می کنید. نون هم نوش جونتون باشه

وفا
سه شنبه، 19 مرداد 1400، 08:10

این همه دستور و پیج و سایت هست . همه هم خوب هستن . اما در سایت شما عجیب عشششششششق موج میزنه . سپاس از مهرتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 مرداد 1400، 09:05

نظر لطف شماست عزیزم

sepiafm
شنبه، 22 خرداد 1400، 13:59

با سلام و عرض ادب
خانم بهاره وحید عزیز
نمیدونم چرا از طعم نون شیرینی کشمشی بیشتر خوشم اومد تا این نون، ، کمی بوی خمیر مایه میداد ولی لطیف و حجیم شده بود  ی عکس هم از داخل نون گذاشتم، گفتم شاید من موردی رو درست اجرا نکردم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 خرداد 1400، 15:23

سلام عزیزم،
ظاهر نونتون که عالیه، دیگه باقیش سلیقه ست نوش جونتون باشه

Fatemeh.hasankhani
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 08:44

سلام بهاره جون
نونهای من عالی شد.من چند بار رسپی رو خوندم ومیترسیدم نتونم از پسش بر بیام.ولی به خودم گفتم من می تونم این نون رو بپزم
ممنون از صبر وحوصله شما که تک تک سوالاتمون رو جواب میدید.براتون بهترینها رو آرزو میکنم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 15:25

سلام عزیزم،
به به چه نون سختی رو هم درست کردید نشانه دقت و هنر شماست واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

الارز
جمعه، 10 بهمن 1399، 12:16

سلام بهاره عزیز
واقعاً بی نظیری با این رسپی های دقیقی ک میزاری، اینم نون های من، معرکه بود، به قدری عالی و سبک و خوشمزه بود که حد نداشت، فقط همونطور که تو عکس هم میبینی خمیر من بعد از یک ساعت به این اندازه پف کرد ،دگ پُفش به قدری بود که برای استراحت ۲۴ ساعته مجبور شدم ظرفشو عوض میکنم میترسیدم با این حجمی که داشت پیش میرفت بعد از ۲۴ ساعت کل یخچالم و میگرفت، 😊
به هر حال شما بی رقیبی دختر🌹🌹🌹🌹

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 10 بهمن 1399، 17:57

سلام عزیزمُ‌
دستور حرفه ای و سختی رو بی نقص درست کردید آفرین به شما و ممنون از عکس

Negar77
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 19:22

سلام استاد این از نون های من
طعمش که خیلی خوب بود ولی واقعا نون زمان بری بود برای ظاهرش اما نمیدونم بنظرتون خوب شده؟ من قالب نداشتم متاسفانه مجبور شدم همینطوری بچینم تو سینی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399، 19:25

عجب نون های خوشرنگی، کیییف کردم عالی شدن. پهن شدنشون هم به خاطر نبود قالبه که اصلا مهم نیست.

کیانوش
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 19:10

سلام به روی ماهتون
خیلی خیلی خیلی از آموزشتون سپاسگزارم.
من کاملا مبتدی هستم و خدارو شکراتفاقی در گوگل سایتتون رو پیدا کردم .
همزن هم ندارم و واقعا برای ورز خمیر زمان گذاشتم .
مو به مو دستورات رو اجرا کردم و نگم براتون ، به قدری خوشحالم که تونستم همچین نون خوشمزه ای درست کنم.
امیدوارم خیر ببینید.
بافتش عینه پنبه شده ، من اون ۲۴ ساعت در یخچال رو جهت عمل اومدنش انجام دادم.
برای رومال هم زرده رو با یه ق چ خامه ترکیب کردم ، زدم. براتون بگم خنده‌م میگیره تا لحظه‌ی آخر این خمیر هی زیاد میشد
باز هم از توجه ، زحمت و خوش قلبیتون تشکر میکنم .
خیلی خوشحالم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 20:26

سلام کیانوش جان،
خیلی خوشحالم که نتیجه براتون رضایت بخش بوده، واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس
این بار در پیچیدن نون و میزان استراحت دقت کنید ظاهر نون هاتون هم مثل طعم و بافتش عالی می شه.

مژگان پورقنبری
شنبه، 23 فروردين 1399، 16:22

سلام بهاره عزیزم اینم نان بریوش من انصافا خیلی سخت و نکته ای هست. ممنون از لطف و محبت بی کرانتون. دوستدارت مژده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 17:00

سلام عزیزم،
دقیقا درست می فرمایید دستور پیچیده و نکته داریه ولی ارزشش رو داره.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

کیانوش
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 16:14

درود بر شما
ممنون از توضیحات عالی و کامل شما
من خمیرم آماده‌ست و فقط یه سوال داشتم ، داخل فر ظرف آب باید بذارم یا نه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 16:35

سلام به شما،
آب بذارید بهتره مگر فر برقی خوب داشته باشید

کیانوش
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 19:28

ممنون از پاسخگوییتون عزیزم

Hani
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 10:48

سلام
اینم از بریوش های خوش مزه من!
خییییلی طعم جالبی داشت!
انگار یه خوراکی بین کیک و نون بود!
بسیار متشکرم بابت این رسپی عاااالی
من خیلی فرم خمیر اش رو دوست داشتم!
خیییلی ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 ارديبهشت 1398، 14:39

بریوش حرف نداره، مطمئنم هانی پز باشن بهتر هم هستن، نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس زیباتون

topeli
جمعه، 19 مرداد 1397، 22:26

بهاره جون خیلی کارتون درسته خیلی کامل توضیح میدیدعاشق این خونم خیلی خوشمزه بود مرسی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 05:41

بریوش فوق العاده خوشمزه ولی زمان بره آفرین بهتون که همت کردید و درست کردید و ممنون از عکس. فقط احساس می کنم دمای فرتون تنظیم نیست و کمی بالا به نظر میاد.

Aeinhosseini
دوشنبه، 06 آذر 1396، 09:03

سلام واقعا ممنون از توضیحات خوبتون.من نون رو درست کردم وعالی بود

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 آذر 1396، 15:55

سلام عزیزم،
آفرین به شما این نون خیلی مشکله خیلی زحمت کشیدید و مرسی از عکس

homa
دوشنبه، 15 آبان 1396، 16:01

باسلام استاد چندوقتی بودتصمیم داشتم یک نون خوش طعم وخاص رو یادبگیرم ویه چندباری درست کنم تادرموقع لزوم سریع درست کنم لیست نانهارونگاه کردم واین نون روانتخاب کردم رسپی روخوندم وبه خودم گفتم وای چقدرنکته داره اینو دیگه نمیتونی درست کنی میخواستم نون گیس بافت رولقمه ای مثل این بریوش درست کنم پشیمون شدم وسوالم این هست که ایا میشه یانه وچه نکته ای داره وبلاخره دوباره رسپی بریوش  روچندبارخوندم وطبق عملکردشماموبه موانحام دادم وفکرکنم اگه شماتاییدکنیدصحیح پیش رفته باشم واینکه بافت خمیرمثل پنبه بودبااینکه شل بودولی به دست نمچسبید درهرصورت همون نون خاص هست که میخواستم جاداره همین جااززحمات بیدریغ شماسپاسگزاری کنم وبرای شماارزوی سلامتی مکنم همواره ازشما سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 آبان 1396، 11:35

هما جون بریوش از نون های بسیار سخت و حرفه ای هست و واقعا باید به خودتون افتخار کنید که از پسش براومدید، بافت بریوش با باقی نون ها متفاوته و کمی به کیک نزدیکه. خیلی خیلی عالی شده واقعا کیف کردم

آمستریدا
سه شنبه، 28 شهریور 1396، 11:53

بهاره جون بلاخره من بریوش درست کردم ولی خیلی عالی شد خیلی طعم اطیفی داره محصوصا اینکه شیرینیش هم کم بود.ولی خیلی اذیت شدم تا برای ورز دادنش برای من خیلی بیشتر از اونچه که دستور گفته بودید طول کشید و با توجه به اینکه همزنم خیلی فدرت نداشت خیلی دستم درد گرفت ولی نتیجه عالی بود

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 شهریور 1396، 17:23

سلام عزیزم،
متاسفانه خمیر بریوش یه مقدار زمان بر و پر دردسره ولی بارهای اول اینطوره، مطمئنم دفعات بعدی براتون سریع تر و راحت تره، این رو بدونید که گام مهمی برداشتید و یکی از موارد اصلی و کلاسیک شیرینی پزی رو عملی انجام دادید، واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

زهره محبی
جمعه، 22 ارديبهشت 1396، 18:09

سلام بهاره جان، مرسی از دستور خوبتون.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 ارديبهشت 1396، 12:49

سلام زهره جان،
وای نمی دونید چه کییفی کردم این نون از نون های سخته واقعا آفرین به شما

شبنم انواریان
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 04:57

ممنون فوق العاده بود بهاره نازنین

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 07:12

خواهش می کنم شبنم جون

tooba
پنجشنبه، 31 فروردين 1396، 13:29

ممنون، دستور و نتیجه عالی بود.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 31 فروردين 1396، 19:01

به به واقعا فوق العاده شده خیلی از عکس ممنونم و لذت بردم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 فروردين 1396، 17:01

نحوه فرم دادن بریوش واندِیِن

nahidjoon22
چهارشنبه، 30 فروردين 1396، 03:32

از محبتتون و زمانی که گذاشتید،سپاسگذارم .

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 31 فروردين 1396، 06:37

خواهش می کنم عزیزم

AZIN DA
سه شنبه، 29 فروردين 1396، 11:56

این سر خمیرگیر داخل غذاساز هست با این میشه درست کرد؟ من باهاش خمیر پیراشکی درست کردم اتفاقا خیلی هم خوب میشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 فروردين 1396، 16:45

آره آذین جون با این می شه فقط چک کنید هر وقت خمیر داغ شد بیاریدش بیرون با دست بزنید چون این تیغه ها خیلی خمیر رو تاب می دن ممکنه داغ شه و به روغن بیفته

AZIN DA
چهارشنبه، 30 فروردين 1396، 12:23

ممنون از توصیه اتون چشم

نظرات
sepiafm
شنبه، 22 خرداد 1400، 18:45

ممنونم
سلامت باشید انشاءالله

sepiafm
شنبه، 22 خرداد 1400، 08:03

سلام خانم وحید عزیز

ببخشید من خیلی بد مطلب رو خوندم
لطف کردید

sepiafm
جمعه، 21 خرداد 1400، 14:44

با سلام و عرض ادب
خانم بهاره وحید عزیز خسته نباشید
در توضیحات اومده بود که قبل استراحت دوم، دو تا 24ساعت بهتره که در یخچال بمونه، دیدم عزیزان تو سوالاتی که از شما داشتند از یک 24 ساعت حرف زدند ونه 2 تا 24 ساعت، به همین دلیل گفتم شاید فقط، یک 24 ساعت منظوره و اشتباه تایپی اتفاق افتاده، ممنون میشم زمان استراحت در یخچال رو دوباره بفرمایید
سوال دیگه‌ای هم با اجازه ی شما داشتم واون اینه که من قالب کیک یزدی فلزی دارم میتونم ازش استفاده کنم وآیا حتما باید داخل قالبم کپسول بذارم
خیلی لطف میکنید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 خرداد 1400، 18:51

عزیزم منظور از دو تا بیست و چهار ساعت، دو عدد بیست و چهار ساعت نیست بلکه منظور دو الی بیست و چهار ساعته.
از قالب کیک یزدی می تونید استفاده کنید بهتره کپسول بذارید.

Neginn
پنجشنبه، 30 ارديبهشت 1400، 11:00

بهاره جان مرسی از دستورات عالی که میزارین. میخواستم بپرسم نون همبرگر بریوش که مثل نون های هواپیما میشه و سطحش صافتره و یکم شیرین میتونم با این دستور بپزم یا متفاوته دستورش. مرسی عزیزم از بخشندگیت در آموزشهات. من خیلی یاد گرفتم و خیلی هم معرفی کردم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 30 ارديبهشت 1400، 17:38

سلام عزیزم،
متفاوته دستورش

Hani
پنجشنبه، 20 دی 1397، 10:00

سلام
ببخشید میتونم برای ورز دادن خمیر با دستم ورز بدم؟ چون همزن ام فکر نکنم این میزان توانایی رو داشته باشه!
من عاشق خمیر نون ورز دادن ام! پس از این بابت خسته نمیشم و دلم نمی خواهد یه همچین کار شگفت انگیزی رو به دست دستگاه بسپارم!
میشه پس با دست ورزش بدم خمیر رو؟ مشکلی ایجاد نمی کنه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 20 دی 1397، 18:12

سلام عزیزم،
اگر دقت کنید باقی آموزش های نون موجود در سایت همه با دست ورز داده می شه این خمیر کمی متفاوته و به همین دلیل از همزن کمک می گیریم ولی غیرممکن نیست حتما درست کنید.

گلرخ
يکشنبه، 21 مرداد 1397، 12:57

سلام خانوم وحید
ممنون بابت دستور عالیتون ولی واقعا نون سختیه وسطاش داشتم پشیمون میشدم ولی دوباره شروع میکردم کارایی که گفتین مو به مو انجام دادن

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 21 مرداد 1397، 14:28

درسته عزیزم این یکی از نون های مشکله، مراحلش هم زیاده ولی خیلی خوشمزه ست خوشحالم که انجام دادید. این بار قبل از درست کردن، مطلب رو تا انتها بخونید فکر کنم میزان سختیش مشخص شه، اینجوری اذیت نشید عزیزم.  

شاد ان
شنبه، 15 مهر 1396، 08:00

خانم وحید سلام خسته نباشید در اموزش های مختلف ایا بجای کره میتوان از روغن مایع استفاده کرد؟
 واگر میشه یک کره 100 گرمی تبدیل به روغن مایع چند قاشق میشود....

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 مهر 1396، 11:40

در 90 درصد دستورها کره با روغن قابل جایگزینی نیست. فقط در دستورهایی که از کره آب شده استفاده شده می تونید روغن رو به همون مقدار جایگزین کنید یعنی برای صد گرم کره صد گرم روغن، که باز هم پیشنهاد نمی شه. نوع بافتی که کره ایجاد می کنه کاملا متفاوته، کره خاصیت غنی سازی بافت، هوادهی و ترد کردن رو داره که روغن مایع این خصوصیات رو نداره. اگر به هر دلیلی تمایل به استفاده از کره ندارید از دستورهایی که با روغن نوشته شده استفاده کنید.
حتما این پست رو مطالعه کنید:
 
https://spbaking.com/recipes/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D9%87-t100

آمستریدا
چهارشنبه، 29 شهریور 1396، 09:33

بهاره جون یه سوال دیگه اینکه من طبق عکسهایی که گذاشته بودید از شکل دان خمیر بریوش که یه کلاهک گرد سرش خمیر شکل دادم و‌چون تو قالب کاپ کیک بود هر کدوم حدودا ۵۰گرم برداشتم ولی وقتی برای استراحت دوم توی فر گرم خاموش گذاشتم شکلش از بین رفت و فقط یک رویه یاده مثل یک تپه شد .علتش چیه؟
و ه برای استراحت دوم تو دمای محیط باشه یا نه روش با چی یپوشیم من با سلقون پوشوندم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 29 شهریور 1396، 19:10

سلام عزیزم،
برای استراحت دوم روی بریوش رو یه پارچه آشپزخونه مینداختید کافی بود، عزیزم استراحتتون طولانی شده و خمیر زیادی تخمیر شده و همین شکل بریوش رو به هم زده.
مدت زمان استراحت داده شده در مورد انواع نون ها تقریبیه، وقتی دمای محیطی که درش استراحت انجام می شه بیشتر باشه و یا جنس مخمر فعال تر باشه خمیر زودتر عمل میاد باید!!! همیشه چک کنید و وقتی حجیم شد نون رو بپزید و بیشتر نذارید استراحت کنه

کیانوش
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 19:38

خیلی ممنون از نکته‌ی مهمی که راجع به استراحت خمیرگفتید
الان فهمیدم چرا کلاهک نون منم رفت

nahidjoon22
سه شنبه، 29 فروردين 1396، 10:46

سلام شف عزیز.ممنون که تجربه هاتون رو با ما به اشتراک میذارید.میشه لطفا نحوه چیدن خمیر در قالب لوف مثل بریوش واندین رو بفرمایید.(البته متوجه شدم که رسپیش تفاوت داره)-سپاس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 29 فروردين 1396، 17:02

خواهش می کنم عزیزم،
ناهید جان قسمت "دستپخت های همراهان سایت" براتون نحوه فرم دادنش رو آپلود کردم. امیدوارم به دردتون بخوره

AZIN DA
يکشنبه، 27 فروردين 1396، 12:10

سلام یه سوال داشتم همزن من از این پره ها نداره میتونم از چندکاره ها استفاده کنم یه سر پلاستیکی خمیرگیر داره

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 27 فروردين 1396، 14:59

سلام آذین جان،
عزیزم لطف کن عکس سری خمیرگیر همه کاره رو برام آپلود کن بهتون بگم می شه یا نه در نهایت هم می تونید با دست ورز بدید.

AZIN DA
دوشنبه، 28 فروردين 1396، 12:22

چشم شف بهاره عزیز فردا حتماً میفرستم چون خیلی هم دوست دارم از دستورات شما درست کنم

tooba
شنبه، 26 فروردين 1396، 19:48

خانم بهاره عزیز؛ چند روزی بود میخواستم بریوش درست کنم و تو چند تا وبلاگ خوب دستورش رو خونده بودم، ولی انصافا این پست شما چیز دیگه ایه و بسیار کامله نکته ای رو جا ننداختین. حتما امتحان میکنم و نتیجشو میگم. ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 فروردين 1396، 20:13

سلام توبا جان،
خوشحالم که از مطلب راضی بودید، اگر در طول کار با مشکلی مواجه شدید حتما بپرسید و اگر مایل بودید عکس کارتون رو برامون در سایت آپلود کنید تا از هنرتون لذت ببریم.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
اسکون توت فرنگی
Strawberry Scones
نون
نون شیرین کشمشی
هات کراس بانز Hot Cross Buns
نون
نون زعفرانی
St. Lucia Saffron Buns
نون
کرپ
نکات و مختصری از تاریخچه
نون
دونات
نون