کیک میوه سال نو

بهاره وحید

کیک میوه سال نو

پنجشنبه، 10 دی 1394، 13:31   مشاهده: 11,272

دستپخت های کاربران

این کیک میوه در تمام مناطقی که سال نو میلادی جشن گرفته می شه پخته می شه، البته هر منطقه ای کیک میوه ی مخصوص به خودش رو با توجه به مواد اولیه ی موجود داره ولی همه ی این رسپی ها پر از انواع میوه های خشک، گلاسه و خشکبارند. تعدد مزه های توش و میزان زیاد خشکبار که بافت رو سفت و خوردنش رو سخت می کنه محبوبیتش رو کم کرده و جُک های زیادی براش ساختند، که کیک میوه فقط دست به دست می چرخه و غیره ولی اگه بده چرا این همه سال دووم آورده؟این کیک ساخته ی مصر باستانه، مصری ها کیک میوه رو برای مرده هاشون می پختند، اونها این کیک رو روی قبر مرده ها می ذاشتند با این تفکر که مرده ها این کیک رو با خودشون به اون دنیا ببرند و گشنه نمونند. در اون دوران مصر پر از درخت های نخل، مرکبات و مغز بادوم بود , هر چی کیک درست شده پر مواد تر بود نشون دهنده ی ثروتمند تر بودن خانواده ی مرده بود.  کیک توسط رومیان باستان هم درست می شد و به دلیل انرژی زا بودن بین رومی ها خیلی رایج شد و سربازان رومی در جنگ ها با خودشون کیک میوه می بردند.  اونها جو پوره شده رو  با دونه های انار، کشمش و دونه ی کاج مخلوط می کردند. بعد از سقوط امپراطوری روم، در قرون وسطی خشک کردن میوه در اروپا خیلی متداول شد و در اون دوره بود که میوه های خشک، عسل و ادویه به کیک میوه اضافه شد. علت اصلی درست کردن این کیک موندگاری بالای کیک بود، میوه های خشک و خشکبار توی کیک خراب نمی شدند و این اجازه می داد برای مدت طولانی قابل حمل باشند و مثلا شکارچی ها وقتی برای مدت طولانی از خونه دور می شدند این کیک رو بتونند با خودشون ببرند. در قرن 16 شکر با قیمت مناسب از قاره ی آمریکا وارد اروپا شد، با مناسب شدن قیمت شکر اروپائی ها میوه های گلاسه و شکری شده رو درست کردند و به مرور این میوه ها هم به کیک میوه اضافه شد. در قرن 17 در آخر فصل برداشت، مقداری از مغز بادوم و فندق برداشت شده رو با میوه مخلوط می کردند و باهاش این کیک رو درست می کردند و میذاشتند برای سال نو، اونها اعتقاد داشتند خوردن این کیک در سال نو باعث می شه برداشت محصولشون در سال آینده هم موفقیت آمیز باشه. در اوایل قرن 18 به دلیل بحران اقتصادی و گرونی مواد داخل کیک، این کیک مختص مناسبت ها شد که یکی از این مناسبت ها سال نو بود. این سنت پایدار موند و هنوز هم کیک میوه جزو شیرنی های سال نوئه.تو کیک میوه ی سنتی سال نو، مغزها و میوه های خشک رو توی یکی از این مشروبات ( brandy ,Sherry, whisky, rum ) بین 24 ساعت تا پنج روز می خوابونند و بعد توی آبکش می ذارند و توی کیک استفاده می کنند. یه روش دیگه هم هست که اگر وقت نداشته باشند مواد رو با لیکور توی مایکروویو می ذارند، یا میوه ها و مغزها رو با ادویه،شکر و کره روی حرارت می جوشونند که حسابی مزه های به خورد هم بره.توی این رسپی ها که میوه ها و مغزها توی لیکور خوابونده شدند کیک پخته شده رو توی پارچه ی نمناک می پیچند و توی محیط خشک و خنک، هفته ها قبل از شب سال نو نگه می دارند و هر دو سه روز یک بار کاغذ دورش رو باز می کنند و دیواره های کیک رو نمناک می کنند و دوباره حسابی دورش رو می پیچند این کیک وقتی یک تا دو ماه بمونه مزه ها بسیار قوی تر و بهتر می شه.یه خوبی این کیک اینه که نوع و نسبت میوه ها و مغزها رو خودتون انتخاب می کنید مثلا اگر قراره 100 گرم مغز توش داشته باشه می تونید همه ی صد گرم رو بادوم بریزید یا مخلوطی از بادو و فندق و گردو. حالا ببینیم چه میوه های خشکی رو می شه استفاده کرد.
شما از کشمش، مویز، خرما، کرنبری، آلبالو خشکه، انجیر خشک، برگه آلو، برگه زردآلو، قیصی، انواع میوه گلاسه و انواع پوست مرکبات شکری می تونید استفاده کنید.

در صورتیکه نخواید از مشروبات الکلی قوی استفاده کنید می تونید از شراب یا آب پرتقال استفاده کنید، کیک میوه های سوپر مارکتی همه بدون الکل و خونگی ها الکلی هستند من از نوع بی الکل رو درست کردم. از اونجایی که الکل نقش نگهدارنده داره وقتی الکل حدف می شه دیگه کیک رو نمی ذاریم بمونه و درجا سرو می کنیم.

منبع: http://www.joyofbaking.com/FruitCake.html

مواد لازم:

کره: صد گرم
شکر قهوه ای: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دو عدد
رنده ی پوست لیمو: یک دوم قاشق غذاخوری
رنده ی پوست پرتقال: یک دوم قاشق غذاخوری
آب پرتقال: یک چهارم پیمانه
بادوم، فندق یا گردوی خورد شده: 50 گرم معادل یک دوم پیمانه
میوه ی خشک: نیم کیلو معادل یک و یک هشتم پیمانه
آرد: یک پیمانه
پودر بادوم درختی: سه هشتم پیمانه
بیکینگ پودر: یگ ئوم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

اول از همه باید میوه های خشکتون رو حاضر کنید، من از 80 گرم خرما، 100 گرم مویز، 50 گرم کشمش پلویی، 120 گرم پوست پرتقال شکری و 150 گرم آلبالو خشکه استفاده کردم شما می تونید نسبت ها و مواد رو به دلخواه عوض کنید فقط حجمعشون باید نیم کیلو بشه.
آلبالو خشکه بسیار طعم شیرینی و کیک رو خوشمزه می کنه برای استفاده از آلبالو خشکه اول از همه باید نوع غیر شور شده اش رو بخرید. بعد اون رو توی یک کاسه بریزید و روش آب جوشِ جوش بریزید تا جایی که روش رو بپوشونه.حالا آلبالو خشکه رو آبکش کنید. توی این مرحله خاک و کثیفیش رفته. بار دوم آب جوش روش بریزید و 10 دقیقه بذارید بمونه و بعد آبکش کنید. بار دوم باعث نرمی آلبالو می شه.بعد از آبکش کردن شروع کنید به هسته گرفتن، با یک فشار هسته از آلبالو جدا می شه.اگه همون موقع وقت نشد هسته بگیرید سریع تو کیسه فریزر تو یخچال بذارید که رطوبتش نره و در آوردن هسته ها سخت نشه. اگر بیش از نیاز آلبالو خشکه هسته گرفتید بقیه رو توی فریزر بذارید.برای خرما می تونید از چیپس خرما استفاده کنید ولی من خرمای خشک (پیارم) می خرم و خودم برش می زنم . شستن خرما نرمش می کنه پس برای اینکه خرما راحت برش بخوره، بعد از خُرد کردن می شوریمش. برای اینکه خرماها خوشگل چیپسی شند، به موازت هسته یه برش بزنید و هسته رو در بیارید.نیمه ای که پهن تره رو یک برش طولی دیگه هم می زنیم و بعد خُردش می کنیم.من 80 گرم خرمای خُرد شده استفاده کردم در واقع خرما و کشمش پلوئی که شیرین ترند رو کمتر ریختم.مویزها رو وزن کنید و بعد از وسط دو نیم کنید. من صد گرم مویز استفاده کردم.کشمش پلویی رو لازم نیست کاری کنید فقط وزن کنید.حالا مویز، کشمش پلویی و خرمای خُرد رو با هم توی یک کاسه بریزید.روش آب جوش بریزید و در جا بریزید تو آبکش این کار رو دو بار تکرار کنید تا هم تمیز بشند هم نرم.بریزید توی آبکش . صبر کنید آبش چکه کنه.اگر احساس می کنید خییلی خیسه آب اضافه رو با دستمال آشپزخونه بگیرید.کشمش، مویز، خرما و آلبالو خشکه رو توی یک کاسه بریزید و پوست پرتقال شکری رو بهش اضافه کنید.50 گرم فندق، بادوم یا گردو یا مخلوطی از سه تاشون رو تست و خورد کنید. من فندق داشتم همون رو ریختم.تُست کردن یادتون نره. توی سینی فر کاغذ روغنی بندازید و توی فر 180 درجه به مدت 10 دقیقه سینی رو قرار بدید و بعد از در آوردن و خنک شدن خورد کنید.ظرف آردتون رو هم بزنید، پیمانه ی یک رو با قاشق پر کنید و سرش رو صاف کنید و دوبار الک کنید. یک دوم قاشق چایخوری بیکینگ پودر، یک هشتم قاشق چایخوری نمک و سه هشتم پیمانه بادوم آرد شده رو به آردتون اضافه کنید.مواد خشک رو حسابی با هم ویسک کنید تا یکدست پخش شند.

 

یک پرتقال و یک لیمو رو خوب بشورید و پوستش رو با زِستر ( رنده ی مخصوص پوست مرکبات) یا رنده بگیرید حواستون باشه قسمت سفیدی پوست توی مواد ریخته نشه.بعد از رنده کردن پوست، پرتقال آب پرتقال رو بگیرید. برای یک چهارم پیمانه آب پرتقال بسته به سایز پرتقالتون آب یک یا دو پرتقال رو باید بگیرید.حالا مواد  مورد نیازتون رو روی میز کار بچینید، کره و تخم مرغ باید هم دمای محیط باشند.فرتون رو روی 160 درجه ی سانتی گراد معادل 325 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 3 فر روشن کنید. ما می خوایم کیک با دمای بسیار ملایم یک ساعت بپزه پس دما رو به هیچ وجه بیشتر نکنید.

یک قالب گرد 20 سانت آماده کنید، چون کشمش و مویز در تماس با دیواره های قالب زود می سوزن و سیاه می شن، تمام قالب رو چرب می کنیم و بعد هم کف قالب، هم دیواره ها رو کاغذ میندازیم.ما از روغن به عنوان چسب استفاده می کنیم. برای دیواره ها یک نوار بلند کاغذ روغنی ببرید و دور دیواره ها بذارید. روغن باعث می شه که این کاغذ به دیواره بچسبه.کره رو یک دقیقه با دور متوسط هم بزنید تا بافتش باز شه.شکر قهوه ای رو اضافه کنید و سه دقیقه با دور متوسط همزن بزنید تا کریمینگ انجام شه، بین کار حتما مواد رو با لیسک از دیواره ها به وسط ظرف جمع کنید. بعد از اینکه مواد حجیم و پفی شد تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ یک دقیقه با دور تند همزن بزنید تا  کاملا مخلوط شه و بعد رنده ی پوست پرتقال و لیمو رو اضافه کنید.آب پرتقال طبیعی رو اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.فندق ها، پوست پرتقال شکری، مویز، کشمش، آلبالو خشکه و خرما رو با هم توی یک کاسه بریزید و روش دو قاشق غذاخوری آرد بریزید و خوب با لیسک یا دست مخلوط کنید. این کار برای ته نشین نشدن این مواده.
میوه های خشک رو به موادتون اضافه کنید و با دور کند همزن یا با لیسک هم بزنید. آرد رو با لیسک توی مواد فولد کنید، مقدار میوه ی خشک خیلی زیاده و هم زدن رو سخت می کنه، اگر لیسکتون از نوع نرمه از قاشق چوبی استفاده کنید. سعی کنید خوب مخلوط کنید.مواد رو توی قالب بریزید و روش رو صاف کنید.حالا به مدت یک ساعت توی فر بذارید.برای تِست، خلال دندون رو وسط قالب فرو کنید باید تمیز در بیاد. قالب رو از فر در بیارید و روی توری خنک کننده بذارید.
من برای تزئین روی سطح کار سلفون کشیدم و فوندانت آماده (لوازم قنادی ها دارند) رو یه کمی ورز دادم نرم شه و روی سلفون با وردنه باز کردم.کاتر عدد زدم و تا کیک خنک شه فوندانت کاتر زده رو توی فریزر گذاشتم.این هم از برش داخل کیک پر میوه ی ما.این هم از کیک سال نو. اگر محیط خونه اتون خیلی گرم نیست این کیک نیازی به یخچال نداره.

دستپخت های همراهان سایت
sa.asadi
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 04:33

خیلی ممنون این کیک خیلی مزه ی جالبی داشتن و بسیار لذت بخش بود.
من از بادوم و مغز تخمه کدو و هندوانه و آلبالو خشکه و آلوچه خشک و گز مغز دار برای خشکبار استفاده کردم .

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 مرداد 1399، 07:48

سلام عزیزم،
خوشحالم که دوست داشتید، خیلی عالی شده نوش جونتون باشه

homa
چهارشنبه، 12 دی 1397، 15:21

سلام استادعزیزم ازشماواقعاسپاسگزارم حهت اینکه این همه ذستورهای متفاوت به مایادمیدین این کیکوجندباردرست کردم وباراهنمایی شمااین دفعه به صورت کوکی درست کردم وخیلی خوشم اومداین هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 دی 1397، 15:34

سلام هما جان،
عزیزم چه ابتکار جالبی زدید واقعا عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس

homa
جمعه، 15 دی 1396، 14:51

سلام استاددوباره این کیک بینظیرباالوچه های فراوان وخیلی خوشمزه همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 15 دی 1396، 17:19

به به چقدر خوب و عالی نوش جونتون هما جان

homa
جمعه، 26 آبان 1396، 06:50

سلام استادبادستورهای بینظیرومتفاوت شماماخوردنی های جدیدی میخوریم که خیلی لذت بخشه ویک سوال دستوراین کیک رومیشه تبدیل به کوکی کرد این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 آبان 1396، 11:15

سلام هما جان،
عالی شده عزیزم، بعله دستور رو می تونید به صورت اسکوپ های کوچیک روی سینی بذارید و کوکی های تپلی درست کنید.

نظرات
زینب.م
دوشنبه، 02 دی 1398، 08:27

سلام بهاره جان.میشه از میوه هایی که تو دستگاه خشک کن ،خشک میکنیم، یا تو اجیل فروشی ها هستن استفاده کرد؟ چقدر از هرکدوم بریزم؟ مثلا برگه هلو، موز و کیوی و پرتقال خشک شده، آخه من خرما و مویز و پوست پرتقال و.. دوست ندارم.
ممنون میشم راهنمایی کنید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 دی 1398، 09:31

سلام زینت جان،
شما یک و یک هشتم پیمانه میوه خشک دستور رو با هر میوه خشکی که دوست دارید می تونید جایگزین کنید.

Mojgan
شنبه، 03 بهمن 1394، 02:56

بهاره جان ضمن تشكر ازت بابت اين رسپي عالي كه واقعا متفاوت خوشمزه است
يه سوال دارم و تو قسمت كيكها دنبال كيك شيفون بودم اما نبود!!البته من يادداشت داشتم ازش كارم راه افتاد اما كلا ميخواستم بدونم
ممنون معلم عزيزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 بهمن 1394، 06:12

مژگان جان بعضی از کیک ها رو هنوز وقت نکردم بذارم به زودی رسپیش رو می ذارم و لینکش رو براتون می فرستم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک بستنی
Ice Cream Cake
کیک
کرپ کیک موکا
Chocolate Mocha Crepe Cake
کیک
کیک گردو با باترکریم روسی
Royal Walnut Cake
کیک
کیک لیمو سلامت
بدون آرد و شکر
کیک
رولت کدو
Pumpkin Roll
کیک