صاف کردن روغن جامد

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

صاف کردن روغن جامد

برای شیرینی های سنتی
شنبه، 19 دی 1394، 17:56   مشاهده: 82,358همونطور که در پست "معرفی انواع روغن و کره" به طور مفصل توضیح دادم، چربی یکی از مهم ترین مواد اولیه شیرینی پزیه و نقش های مهمی رو در ایجاد بافت و طعم ایفا می کنه. در شیرینی های سنتی ایرانی مثل نخودچی، برنجی، قطاب، نان چای... از روغن جامد استفاده می شه، ببینیم منظور از روغن جامد در شیرینی پزی ایرانی چیه: 

روغن جامد
وقتی عبارت "روغن جامد" در مواد لازم دستوری نوشته میشه، منظور روغنیه که به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع شده در دمای محیط سفت و جامده. روغن جامد دو نوع حیوانی و گیاهی داره که نوع حیوانی از پیه، دنبه حیوانات و یا چربی شیر گرفته می شه و قدمت بیشتری داره و نوع گیاهی (نباتی) از دانه های گیاهان روغنی مثل آفتابگردان ، سویا ، ذرت ، پالم ،تخم پنبه ، کلزا و ... بدست میاد و با پیشرفت تکنولوژی تولید شد. تهیه روغن جامد نباتی در چند مرحله انجام می گیره، ابتدا طی مراحلی روغن کشی انجام میشه، بعد این روغن تصفیه و در انتها طی فرآیندی که به هیدروژنیزه کردن معروفه اسیدهای چرب اشباع شده در روغن افزایش داده می شه که بر اساس میزان هیدروژنیزه کردن، روغن به حالت نیمه جامد یا جامد درمیاد. 

قبل از ابداع تکنولوژی تولید روغن های جامد گیاهی، از روغن های جامد حیوانی در شیرینی پزی سنتی ایرانی استفاده می شد اما به دلیل ماندگاری کم، تولید غیرصنعتی و فساد پذیری، داشتن بوی قوی و عدم تولید انبوه استفاده از روغن جامد گیاهی (نباتی) برای شیرینی پزی متداول شد و امروزه کلیه دستورهای به چاپ رسیده به این نوع روغن اشاره داره. اگر مایل به استفاده از روغن حیوانی مثلا کرمانشاهی در دستورهای سنتی هستید، با مسئولیت خودتون یک بار دستور مورد نظر رو در میزان کم تهیه کنید و در صورتی که بافت و طعم شیرینی مورد پسندتون واقع شد، از این نوع روغن استفاده کنید، اما اساتید این کار رو پیشنهاد نمی دن. 
روغن های جامد گیاهی مناسب و قابل استفاده در شیرینی های سنتی دو نوعن، یکی روغن قنادی (Shortening، روغن صاف یا روغن پنجاه) که فقط در لوازم قنادی ها موجوده و دیگری روغن جامد یا نیمه جامد که در آشپزی هم استفاده داره و در سوپرمارکت ها با مارک های لادن، ورامین، اویلا، اصیل، بهار... به فروش می رسه. در ظاهر روغن قنادی از روغن جامد مناسب تره چرا که بافت روغن قنادی(روغن صاف یا روغن پنجاه) در دمای محیط در حین جامد بودن نرمه و طعم و رنگ خاصی نداره، این روغن بادوام ترین نوع چربی در مقابل گرما و رطوبت محسوب می شه، در دمای محیط سه تا شش ماه قابل نگهداریه و قیمت پایینی داره و به همین دلایل در قنادی ها از این نوع چربی برای شیرینی های خشک سنتی استفاده می شه. اما در انتخاب بین این دو گزینه (روغن جامد یا قنادی) به این نکته دقت کنید که روند تولید روغن قنادی (روغن 50) نسبت به روغن جامد بسیار پیچیده تره. نتیجه این روند پیچیده تر، وجود میزان خیلی بیشتر نوعی چربی غیراشباعِ خطرناک، به نام "اسیدهای چربِ ترانس" در روغن قنادی نسبت به روغن جامده. از اونجائیکه هدف از شیرینی پزی خونگی پخت محصولات سالم تره بهتره از روغن جامد به جای روغن قنادی استفاده شه. 
نکته بسیار مهم: توضیحات داده شده صرفا در مورد شیرینی های سنتی ایرانی صادقه و شما نمی تونید در تهیه خمیرهایی مثل هزارلا یا فوندانت از روغن جامد آشپزی به جای روغن قنادی استفاده کنید.
 
علت صاف کردن روغن جامد

 در حال حاضر بهترین گزینه برای تهیه شیرینی های سنتی ایران روغن های جامدیه که در آشپزی هم استفاده داره و در سوپرمارکت ها به فروش می رسه. مشکل این روغن ها نیمه جامد بودن و وجود حباب های هوا در بافت اون هاست. این حباب ها که فرم غیر یکدست به روغن داده، کیفیت شیرینی رو پایین میاره و اندازه گیری رو غیردقیق می کنه. برای از بین بردن حباب های هوا و یکدست کردن بافت روغن، در طی روندی روغن رو حرارت غیرمستقیم داده اون رو مایع کرده و بعد در یخچال گذاشته و دوباره جامد می کنیم، به این کار در شیرینی پزی "صاف کردن روغن" گفته می شه. 

انتخاب روغن جامد: 
در شیرینی سنتی روغن جامد مدنظره و روغن های موجود در بازار اکثرا نیمه جامدن. اگر روغنی پیدا کردید که روی بسته بندیش "جامد" نوشته شده بود، همون رو تهیه کنید، در غیر اینصورت یکی از روغن های نیمه جامد رو بخرید. این رو بدونید که میزان نیمه جامد بودن روغن ها متفاوته، یعنی بعضی شُل تر و مایع تر و برخی دیگه سفت تر و جامد ترن که برای شیرینی پزی نوع سفت تر مناسبه. متاسفانه تنها راه آگاه شدن از میزان سفتی و بافت این روغن ها، خریدن، صاف کردن و دیدن حالت روغن بعد از قرار دادن در یخچال و یا استفاده از تجربه های نوشته شده توسط شیرینی پزهای خونگی در شبکه های اجتماعیه. مثلا برخی از کاربران توضیح دادن که روغن نیمه جامد لادن با قوطی آبی رنگ از همون روغن با قوطی طلایی رنگ جامد تر و سفت تره. در خرید روغن جامد به تاریخ توجه کنید و به هیچ وجه روغن طعم دار مثلا زعفرانی تهیه نکنید. 

مراحل صاف کردن روغن جامد
 به میزان مورد نیاز از روغن بردارید و در یک ظرف شیشه ای دردار بریزید یا اگر صاف کردن کل روغن مدنظره می تونید این مرحله رو حذف کنید. 


 
کتری آب رو به جوش بیارید، شیشه روغن یا کل قوطی رو روی بخار آب بذارید تا کاملا به شکل مایع دربیاد. علت استفاده از بخار آب به جای حرارت مستقیم، تغییر شکل ندادن بافت روغنه. روغن در حرارت زیاد به جوش میاد و تغییر حالت میده، پس حتما از بخار آب استفاده کنید.  وقتی روغن کاملا آب شد، شیشه یا قوطی روغن رو از روی بخار آب بردارید و اجازه بدید به دمای محیط برسه. حالا درب شیشه یا قوطی رو ببندید و روغن رو در یخچال بذارید، حداقل نصف روز طول می کشه تا روغن دوباره جامد شه، بعد از این مدت می تونید طبق دستور از روغن اندازه گیری و استفاده کنید. روغن جامد رو بعد از صاف کردن باید در یخچال نگهداری کنید.
نکته: بعد از صاف کردن و یک روز استراحت در یخچال، قاشقی رو در روغن فرو کنید اگر خوب سفت نشده بود یعنی روغن از نوع نیمه جامدِ شُله. در این حالت فقط و فقط ده دقیقه قبل از استفاده روغن رو از یخچال خارج کنید. 
نکته: اگر بعد از جامد شدن در یخچال، مقدار کمی روغن آب شده روی سطح روغن صاف کرده جمع شده بود، روغن مایع شده رو از شیشه یا قوطی خالی کنید و بعد اندازه گیری کنید.  اگر خارج از ایران ساکن هستید می تونید از مغازه های هندی یا عربی یا به صورت آنلاین Vegetable Ghee تهیه کنید:
https://www.amazon.com/Aseel-Vegetable-Ghee-4-5-Lb/dp/B00CQU59SK?th=1
یا از کریسکوی کره ای استفاده کنید: 
https://www.amazon.com/Crisco-Butter-Flavor-Vegetable-Shortening/dp/B00061EPIG?th=1
نظرات
Yasaman y
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 13:10

سلام💕، یه سوال راجب روغن صاف قنادی داشتم،من برای درست کردن شکلات بن ماری اش کردم اما روغنش بوی بدی گرفت و کلا شکلاتم رو خراب کرد، من چون دیدم چند نفر ازش برای شکلات سازی استفاده کردن منم انجام دادم ، میشه راهنماییم کنید؟🥰

Yasaman y
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 13:17

منظورم اینه چرا وقتی بن ماری شد  بوی بدی گرفت ؟ بنظرتون روغنش مشکل که نداره،؟
و اینکه داخل یخچال نگهش میدارم اشکال نداره؟
توی فریزر باشع چطور؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 ارديبهشت 1403، 18:00

سلام عزیزم،
روغن صاف قنادی، روغنیه که بیش از باقی روغن ها هیدروژنه شده و بسیار مضره، تا جائیکه من اطلاع دارم مناسب بن ماری نیست و برای شیرینی ها، کیک ها و نان ها و خمیرهای لایه ای به همون صورت جامد استفاده می شه. در شکلات سازی از کره کاکائو استفاده می شه و برای جایگزین ارزان قیمت روغن CBS استفاده می کنند. متاسفانه در مورد جایگزینی روغن صاف برای کره کاکائو و شکلات سازی اطلاعی ندارم. بوی بد این روغن هم طبیعیه، کلا بیشتر برندها بی اسانسه و بوی خوشی نداره که با آب شدن بیشتر بوش ظاهر می شه. روغن رو می تونید در یخچال نگهدارید نیازی به فریزر نیست.

Far_zaneh
دوشنبه، 01 شهریور 1400، 10:22

سلام بهاره جون آخرین بار که روغن لادن صاف کردم کیفیتش خیلی پایین اومده بود . الان چه روغنی خوبه تهیه کنم برای صاف کردن؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 شهریور 1400، 16:35

سلام عزیزم،
شرمندتونم من فقط اصیل استفاده می کنم اطلاع ندارم

Far_zaneh
چهارشنبه، 03 شهریور 1400، 06:05

ممنون از پاسخگوییتون 😊

آفتاب گردون
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 06:16

سلام صبح بخیر خانم بهاره وحید عزیز.
عذر میخوام.
من میتونم گاهی دستور های شما رو در سایت ها و وبلاگ های دیگه و....معرفی کنم؟ البته حتما میگم که این دستور شماست و آدرس این جا رو هم بهشون میدم.
خواستم بپرسم اشکالی نداره از نظرتون؟ خیلی ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 06:32

هیچ مشکلی نداره عزیزم

آفتاب گردون
چهارشنبه، 20 مرداد 1400، 14:10

خیلی مچکرم ازتون.🙂🙏

sunny
شنبه، 22 خرداد 1400، 05:50

سلام به استاد نازنين و مهربانم بهاره جون عزيزم🌹اميدوارم حالتون عااالي باشه.بهاره جون من تا به حال شيريني سنتي باداستفاده از روغن جامد درست نكردم و تجربه اي ندارم خيلي دوست دارم با دستورهاي عالي سايت بي نظيرتون اين شيريني ها رو هم ياد بگيرم و تجربه كنم.من تمام پستهاي مربوط به روغن جامد رو در دستورهاي مختلف سايت كه مربوط به شيريني هاي سنتي بود مطالعه كردم و اول از همه ميخواستم صميمانه ترين قدرداني ها و تشكر رو داشته باشم از شما چقدرررررر كامل و سخاوتمندانه با حوصله مثل هميشه تمام نكات رو فرمودين و چقدر من هميشه از خواندن مطالب سايت شما لذت ميبرم اميدوارم هميشه هميشه تندرست و دلشاد باشيد استاد عزيزم🙏🌹
عزيزم من چند تا سوال داشتم ميخواستم بپرسم و مطمئن شم و بعد دست به كار شم،من روغن نيمه جامد غنچه خريدم ،الان براي بهترين نتيجه بايد اين روغن رو به همراه كره ي گياهي سوپر ماركتي با هم صاف كنم؟يعني عر دو رو با هم بذارم روي بن ماري؟يا اينكه روغن غنچه رو جدا صاف كنم و قبلا از شروع كار سي درصدش رو كره ي گياهي بزنم؟
سوال بعديم اينه بعد از صاف كردن روغن تو فريزر بذارم بهتره يا يخچال؟يكي از دوستانم خيلي شيريني سنتي ميزنه ميگفت من صاف ميكنن تو فريزر نگهداري ميكنم،ميخواستم از شما مشورت بگيرم كدوم بهتره؟
بعد موقع استفاده بايد مثل كره براي كرمينگ به دماي محيط حتما برسه؟يعني موقع به دماي محيط رسيدن شل و آبكي نميشه؟
سوال آخرم هم اين هست كه در دستورهايي كه روغن جامد مدنظر هست نميشه مثلا سي درصد يا نصف روغن رو با كره ي حيواني جايگزين كرد به جاي كره ي گياهي؟و آيا كره ي حيواني هم صاف ميكنن يا اصلا كره ي حيواني هيچ وقت نياز به صاف كردن نداره(منظورم كره ي حيواني پاستوريزه هست؟
ببخشيد خيلي سوال پرسيدم دوست ندارم تا كامل متوجه نشدم دستورها ي عالي سايت رو امتحان كنم.شرمنده سوالاتم خيلي مبتديانه هست🙏

sunny
شنبه، 22 خرداد 1400، 06:04

شرمنده يه سوال هم فراموش كردم،تو پست شيريني كشمشي صاف كردن كره ي گياهي هم لطف كرده بودين به عنوان آخرين گزينه براي جايگزيني با ووان جامد توضيح داده بودين،ميخواستم بدونم آيا صاف كردن كره ي گياهي پاستوريزه فقط زمانيكه به تنهايي جايگزين روغن جامد ميشه نياز هست يا مواقعي هم كه ميخواهيم در شروع كار و موقع زدن روغن جامد صاف شده در منزل و پودر قند( وقتي سي درصدش رو با كره ي گياهي جايگزين ميكنيم )اون زمان هم بهتره قبلش اون سي درصد كره ي گياهي رو هم صاف كنيم؟(براي نتيجه ي بهتر منظورمه ؟يا نتيجه ي نهايي چه اون سي درصد رو صاف كنيم چه نه در نهايت يكي خواهد بود؟)

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 خرداد 1400، 13:03

سلام عزیزم،
1. روغن غنچه رو جدا صاف کنید و بعد سی درصد رو (بدون صاف کردن) کره گیاهی سوپرمارکتی غیر کم چرب بزنید.
2. بعد از صاف کردن در یخچال بذارید.
3. ما در کریمینگ هم فقط در دقیقه زودتر کره رو از یخچال خارج می کنیم، کلا چربی فقط ده دقیقه زودتر از یخچال خارج شه کافیه.
4. از کره حیوانی نمی تونید استفاده کنید. بافت رو تغییر میده
5. گره گیاهی وقتی کاملا جایگزین روغن باشه باید صاف شه، برای فرمول سی درصد نیازی به صاف کردن نداره.

sunny
سه شنبه، 25 خرداد 1400، 06:28

بي نهاااااايت ممنونم عزيزم نميدونم چطوري تشكر كنم استاد خوب و مهربونم🙏❤️

5677888888Zahra
جمعه، 29 اسفند 1399، 09:28

سلام من اشتباهی روغن مارگارین و به جای روغن نیمه جامد ذوب کردم و صاف کردم ایا روغن مارگارینم خراب شده؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 اسفند 1399، 14:04

نه عزیزم هیچیش نمی شه

Zarkar
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 15:03

سلام بهاره خانوم ببخشید سوال من زیر پست نارگیلی ثبت نشد میشه اینجا بپرسم؟
من سینی فرم خیلی کوچیکه برای نیم کیلو نارگیلی ۴،۵ بار بایدداخل فر بزارم اینطوری موادم زیاد بیرون میمونه مثلا اون موادی که دفعه سوم یا چهارم پنجم میخواد بره تو فر مشکلی ایجاد نمیکنه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 18:43

هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط روش رو بپوشونید خشک نشه

Zarkar
دوشنبه، 25 اسفند 1399، 15:29

ممنون یه سوال دیگه اینکه من میتونم چند کیلو روغن صاف کنم بزارم تو یخچال و مثلا تا ۱۰ ۱۲ روز مصرف کنم؟روغن کیفیتش عوض نمیشه؟چرخ گوشت ندارم که چرخش کنم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 اسفند 1399، 15:55

هیچ مشکلی برای روغن پیش نمیاد.

Fatemehzarkar
سه شنبه، 19 اسفند 1399، 14:48

سلام بهاره جان
برای استفاده از روغن قنادی بازم باید ۳۰ درصد مارگارین بزنیم؟مثلا برای شیرینی مشهدی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 اسفند 1399، 18:17

اگر منظورتون روغن صاف قنادیه نیازی نیست.

Fatemehzarkar
سه شنبه، 19 اسفند 1399، 21:15

ببخشید میشه برای بهتر شدن بافت شیرینی نصف روغن نیمه جامد صاف شده بزنم نصف روغن صاف قنادی؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 09:18

سلام عزیزم،
من به دلیل مضراتش تا حالا روغن صاف قنادی رو تست نکردم اطلاعی ندارم که بافت رو بهتر می کنه یا نه حتما تست کنید. اگر برای سفت شدن روغن مدنظرتونه ده درصد روغن صاف بزنید کافیه اگر برای ماندگاری مدنظرتونه که خب همون نصف رو باید بزنید.

ZzAaHhRrAa
شنبه، 25 بهمن 1399، 08:56

سلام بهاره جان
ميتونيم به جاى روغن نيمه جامد از روغن زرد استفاده كنيم؟ يعنى مى تونيم قسمت هاى جامد روغن زرد رو بنمارى و... كنيم و تو شيريني پزى استفاده كنيم؟
من قصد پخت شيريني نخودچي دارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 25 بهمن 1399، 09:25

سلام عزیزم،
روغن زرد نمی دونم چیه

ZzAaHhRrAa
شنبه، 02 اسفند 1399، 10:02

ممنون از پاسخگويي شما
منظورم از روغن زرد، كره محلى هستش كه حرارت داده شده و دوغش گرفته شده و فقط روغن اون باقي مونده.
حالا اگر از اون تو پخت شيريني نخودى و ... استفاده كنم، شيريني خراب ميشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 اسفند 1399، 14:19

من به شخصه توصیه نمی کنم، هم طعم رو تغییر می ده هم روی بافت تاثیر منفی میذاره باز از اساتیدی که تخصص شیرینی خشک دارند بپرسید.

Efi84
جمعه، 24 بهمن 1399، 09:15

سلام خانم وحید عزیز . من یه قوطی روغن اویلا گرفتم و تقریبا جامد و سفت بود .و اون رو رو بخار آب صاف کردم یه شب تا صبح در یخچال گذاشتم .اما الان نسبت به قبل شل تر هست . نمیدونم این طبیعیه؟ فکر میکردم باید به حالت قبل در بیاد یا سفت تر بشه .اگه به همین شکل شل باقی موند برای درست کردن شیرینی عید سایت همراهش مارگارین مخلوط کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 24 بهمن 1399، 14:27

سلام عزیزم،
متاسفانه من امسال هیچ مارکی روغن جامد گیر نیاوردم بتونم تست کنم چون هر سال کیفیت ها متغیره. ولی مشکلی نیست با سی درصد مارگارین استفاده کنید ایشالا که خوب می شه

Masome
پنجشنبه، 01 خرداد 1399، 07:57

با سلام.میشه در تهیه حلوای زنجبیلی که در دستور، مخلوط کره وروغن جامد هست از روغن صاف قنادی وکره استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 01 خرداد 1399، 09:06

سلام عزیزم،
متاسفانه نمی شه

«وانیل»
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 17:25

بهاره جان
با توجه به وضعیت فعلی روغن ها، و فرمایش شما مبنی بر هف اند هف کردن روغن و مارگارین، میخواستم بدونم آیا مشکلی پیش میاد که اصلا تو دستوری کل مقدار روغن رو با مارگارین جایگزین کنیم؟ ممکنه بافت و نتیجه درست رو بهمون نده؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 ارديبهشت 1399، 18:48

سلام عزیزم،
متاسفانه به دلیل آبی که مارگارین داره بهتره این کار انجام نشه.

Mahsakhansari
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 11:46

سلام من روغن جامد اویلا خریدم برای شیرینی نخودچی تنها صاف کنم یا کره اضافه کنم ؟ چون بار اولمه با ۲۵۰ گرم آرد نخودچی میخوام درست کنم نسبت بقیه مواد نصف آرد میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 14:27

سلام عزیزم،
باقی مواد نصف آرد میشه، حتما مارگارین اضافه کنید امسال روغن ها به تنهایی اذیت می کنن و برای کسانی که تبح ندارن کار باهاشون خیلی سخته. سی درصد از 125 گرم 85 - 90 گرم رو روغنی که صاف کردید و 35 - 40 گرم رو مارگارین بریزید.

Mahsakhansari
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 17:40

خیلی لطف کردید بعد نکته ای که در مورد خارج کردن مارگارین کف ظرف موقع استفاده کردن پایین گفتین باید انجام بدم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 18:16

اون برای زمانیه که هر دو رو با هم روی بخار آب میذارید صاف شه، نیازی نیست شما این کار رو بکنید، روغن رو صاف کنید، بذارید استراحت کنه موقع استفاده مارگارین رو با همزن باهاش بزنید و بقیه مراحل

sarina216
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 20:12

سلام ببخشید چرا باید اگر روغنمون بعد صاف کردن و استراحت شل بود باید 10 دقیقه قبل از استفاده از یخچال خارج کنیم؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 06:53

سلام عزیزم،
قسمت مایع روغن با جذب گرمای دمای محیط شل تر می شه و برای شیرینی ها بده.برای همین فقط در حدی که از سردی بیوفته بیرون میذاریم. شما حتما پست پادرازی رو مطالعه کنید، برای رفع این مشکل باید از مارگارین در کنارش استفاده کنیم.

sarina216
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 12:41

ممنون

sarina216
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 17:12

سلام ببخشید روغن جامد های لادن چه تفاوت هایی در شیرینی دارن چون لادن روغن های مختلفی داره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 19:12

از نظر اسانس متفاوتند و لادن طلایی خوش بو تره از نظر غلظت امسال همه به یک اندازه شل هستن.

sarina216
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 20:03

ممنون واقعا مشکل داشتم با لادن((((:

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 21:02

قبلا غلظت آبی بیشتر بود و جامدتر بود الان فرقی ندارن

عاطفه
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 11:31

سلام عزیزم
روغن اصیل از نظر کیفیت سلامتی از سایر روغن های جامد بهتره ؟
و اگه تهیه اش کنم نیاز به صاف کردن داره ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 13:57

سلام عاطفه جان،
روغن اصیل از باقی روغن ها سالم تره و نیاز به صاف کردن هم نداره

مامان فهیمه
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 08:21

سلام. روغن لادن رو خواستم بخرم، روش نوشته تراریخته. این صداقتشون جدیدا آدم رو میترسونه.
خب محصولات تراریخته که خیلی مشکل سازه. به نظرتون بقیه که ننوشتن، تراریخته نیستن؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 22 اسفند 1398، 13:58

سلام عزیزم،
متاسفانه مطالعه کافی در زمینه مارک های متفاوت روغن نداشتم بتونم قطعی بگم ولی تا جایی که من می دونم همه تراریختن و لادن از بقیه بهتره.

شيرين
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 17:59

سلام شف جان
امروز واسه روغن اصيل رفتم و متأسفانه با قيمت هاي متفاوت!!!!
بنا به گفتتون كه فيكش هم به بازار اومده نخريدم
الأن روغن نباتي اويلا و كره سوپر طلايي رو به نسبت ١ به ١ صاف كردم
روفن رو از قبل ٤كيلويس داشتيم فقط تاريخ انقضاش واسه ٧ارديبهشت ٩٩ هس
مشكلي ايجاد ميكنه؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 20:12

نه عزیزم مشکلی نیست

شيرين
پنجشنبه، 08 اسفند 1398، 20:38

مرسي عزيزم

ژیلا
دوشنبه، 30 دی 1398، 12:26

سلام استاد. با اینکه توضیحاتتون کامله، یه سوال داشتم. وقتی توی دستور ذکر میشه « روغن آبکرده» باید روغن صاف شده رو آب کنیم یا همون روغن صاف نکرده؟ و آیا یک پیمانه از روغن صاف شده و صاف نشده وزنشون متفاوته؟
یه سوال خیلی مبتدیانه هم داشتم. من وقتی دستوری میگه پودر قند از همون خاکه قند تو خونه که ته ظرف قند جمع میشه استفاده میکنم و الک می کنم. آیا پودر قند چیز دیگه ایه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 دی 1398، 19:49

سلام عزیزم،
پودر قند رو میشه همون خاک قند رو آسیاب و الک کرد خیلی هم عالیه.
وقتی می گن روغن آبکرده نیازی به استفاده از روغن صاف کرده نیست و کافیه عادی روغن رو آب کنید.
متاسفانه تا حالا روغن صاف نشده رو وزن نکردم و جواب این سوال رو نمی دونم، در منابع خارجی هم چون از روغن جامد استفاده می شه ذکر نشده، حتما یک بار امتحان می کنم می گم خدمتتون.

Far_zaneh
چهارشنبه، 24 مهر 1398، 09:08

سلام بهاره جون من روغن گرفتم و صاف کردم طوری که شما دستورش گذاشتید ی ساعت زودتر از یخچال بیرون گذاشتم شل شده . آب ننداخته ولی مثل روغن صاف قنادی نیست . بذارم یخچال خودش بگیره یا دوباره رو بخار بذارم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 24 مهر 1398، 14:28

سلام فرزانه جان،
چند نکته ول اینکه روغن جامد آشپزی صاف شده حتی بهترینش که مارک اصیله شبیه روغن صاف قنادی نیست و نرم تره. دوم اینکه دقیقا مثل باقی مواد باید بیرون بذارید تا به دمای محیط برسه و یک ساعت خیلی زیاده مثلا تخم مرغ، ماست... و کلا مواد اولیه رو بیست دقیقه تا نهایتا نیم ساعت زودتر بیرون میذارم.
اما نکته مهم تر مدتیه که روغن های بازار که نیمه جامدن، بسیار شل شدن، اگر روغنِ نیمه جامدِ خریداری شده، بعد از صاف کردن به روش این پست باز بسیار شُل بود، یا کیفیت و عطر مورد نظر رو نداشت، می تونید روغن جامد رو با پنجاه درصد مارگارین با هم صاف کنید. به این شکل که مثلا دویست گرم روغن جامد صاف شده رو با صد گرم کره گیاهی در کاسه ای بریزید، روی بخار آب قرار بدید تا هر دو آب شن، هم بزنید و بعد از یکدست شدن و به دمای محیط رسیدن در یخچال بذارید تا خودش رو بگیره. بعد در کنارش سوراخی ایجاد کنید، آب مارگارین که در ته ظرف جمع شده رو خارج کنید، بعد روغن مخلوط رو برای استفاده به دمای محیط برسونید، به میزان گفته شده در دستور اندازه گیری و بعد استفاده کنید. لازم به یادآوریه که منظور از کره گیاهی مارگارین های فله ای نیست، بلکه منظور کره های گیاهی موجود در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی هاست که با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، مهگل.. در بسته ها پنجاه، صد و دویست و پنجاه گرمی به فروش می رسه. موقع خرید کره گیاهی دقت کنید که عبارت "مارگارین کم چرب" روش نوشته نشده باشه. یا می تونید روغن رو با ده درصد روغن صاف قنادی به همین روش صاف کنید.

Far_zaneh
پنجشنبه، 25 مهر 1398، 02:37

ممنونم از راهنمایی هاتون مثل همیشه کامل و دقیق راهنمایی میکنید . عاشقتونم
دوباره امتحان میکنم .
فقط اینکه نمیدونستم روغن اصیل روغن نباتی صاف شده اس. با این حساب میشه اگه توی دستوری روغن اصیل بود از روغن صاف شده ای که درست کردم استفاده کنم ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 مهر 1398، 07:49

بله عزیزم می شه

mehrsan
چهارشنبه، 07 فروردين 1398، 11:23

سلام خانم وحید. روغن اصیل نیاز به صاف کردن نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 07 فروردين 1398، 13:08

سلام عزیزم،
روغن اصیل نیازی به صاف کردن نداره ولی مثل اینکه تقلبیش هم تو بازار هست که اون رو باید با کمی مارگارین صاف کنید و متاسفانه نمی دونم راه تشخیص اصلش از قلابیش چیه.

مهری
سه شنبه، 21 اسفند 1397، 09:29

سلام عزیزم ،
من از دستورات شما خوشم میاد ک برای مبتدیها ریز ریز با شکل دستورها رو میزارید،
راستش روغن نیمه جامد هایلی خریدم و صاف کردم بعد سه روز اومدم شیرینی دریت کنم،وقتی ولی بعد ریختن روغن روی مودر قند با ابنکه بلافاصله شروه کردم همزدن،خیلی شل روغن و فرم نمیگیره،چوار باید کنم
شیرینی مشهدی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 21 اسفند 1397، 10:21

سلام عزیزم،
حتما نکاتی که در شیرینی اتابکی گفتم رو مطالعه کنید
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DA%A9%DB%8C-t146
 این دسته از روغن ها اکثرا نيمه جامد و حباب دار هستن، وجود این حباب ها هم روی کیفیت شیرینی و هم در دقت اندازه گیری تاثیر منفی داره و به همین دلیل باید روغن رو بعد از خریداری، به روش گفته شده در این پست صاف کنید.
https://spbaking.com/recipes/%D8%B5%D8%A7%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D9%82%D9%86%D8%A7%D8%AF%DB%8C-t21

اگر روغنِ نیمه جامدِ خریداری شده، بعد از صاف کردن باز بسیار شُل بود، یا کیفیت و عطر مورد نظر رو نداشت، می تونید روغن جامد رو با همون میزان یا نصفی کره گیاهی با هم صاف کنید تا درست شه. به این شکل که مثلا دویست گرم روغن جامد صاف شده رو با صد یا دویست گرم کره گیاهی در کاسه ای بریزید، روی بخار آب قرار بدید تا هر دو آب شن، هم بزنید و بعد از یکدست شدن و به دمای محیط رسیدن در یخچال بذارید تا خودش رو بگیره. روغن مخلوط رو برای استفاده به دمای محیط برسونید، به میزان گفته شده در دستور اندازه گیری و بعد استفاده کنید. لازم به یادآوریه که منظور از کره گیاهی مارگارین های فله ای نیست، بلکه منظور کره های گیاهی موجود در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی هاست که با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، مهگل.. در بسته ها پنجاه، صد و دویست و پنجاه گرمی به فروش می رسه.

مهری
سه شنبه، 21 اسفند 1397، 21:40

خیلی ممنون از پاسخگویی سریعتون،و دقیقا جوابم رو گرفتم
ممنون از این محبت و لطفتون

moj
دوشنبه، 13 اسفند 1397، 09:42

سلام عزیزم
ممنون از اینکه تجربیاتتون رو با ما در میون میذارید من سوالم اینکه میتونیم توی هر دستوری که نوشته شده روغن صاف یا همون روغن 50 قنادی از این روغن صاف خونگی که شما یاد دادین استفاده کنیم؟ که لااقل ضررش کمتر از روغن قنادیه
و سوال دیگه ای که دارم اینکه برای خمیر هزارلا هم حتما باید از روغن 44 استفاده کرد؟
برای چرب کردن و باز کردن فوندانت نمیشه از این روغن جامد های خونگی استفاده کرد؟
خیلی ممنون از شما

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 اسفند 1397، 10:48

سلام عزیزم،
روغن جامد به طریقی که در این پست آموزش داده شده فقط و فقط و فقط در شیرینی های سنتی ایرانی قابل استفادست و به هیچ وجه قابل جایگزینی با روغن های قنادی (44، 50، 60...) نیست. چرا که نقش روغن درشیرینی های سنتی با خمیرهای لایه ای، فوندانت و .... متفاوته و روغن جامد کارایی لازمه رو برای غیر از شیرینی سنتی نداره.
برای باز کردن و چرب کردن فوندانت از این روغن نمی شه استفاده کرد بهترین گزینه استفاده از روغن "آریستو کروسان" شرکت گلنان پوراتوسه این شرکت نسبت به شرکت های دیگه روغن های قنادی با کیفیت تر و کم ضررتری تولید می کنه.
برای خمیرهای لایه ای هم باید حتما از روغن های قنادی استفاده کرد، مجددا شرکت گلنان پوراتوس دو نوع روغن برای خمیرهای لایه ای داره که توصیه می کنم اون ها رو تهیه کنید که کمی با کیفیت تر و خوش عطرترن.

شاکری
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 22:34

سلام ممنون از توضیح دقیقتون.یه سوال برای استفاده این روغن که صاف کردیم باید بصورت جامد اندازه گیری بشه و در شیرینی استفاده بشه یا آب شده استفاده بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 13 اسفند 1397، 06:20

سلام عزیزم،
طبق دستور باید استفاده شه، اگر در دستور نوشته شده باشه "روغن جامد" منظور روغن جامد بصورت جامد بعد از صاف کردنه اگر نوشته باشه روغن آب شده یا تو توضیحات بگه یعنی باید آب کنید. روغن و کره در دستورات مختلف می تونن جامد یا آب شده به کار برن، ولی اگر آب شده مد نظر باشه قطعا ذکر می شه.

leyla
شنبه، 11 اسفند 1397، 18:23

سلام بهاره جان
من امسال بنا به در خواست اقوام میخوام شیرینی های نوروز رو خودم درست کنم و حالا به مشکلی برخوردم اونم اینه که اکثر شیرینی ها با روغن جامد تهیه میشن و من نمیتونم روغن مد نظر رو پیدا کنم. دنبال روغن قنادی گشتم ولی فقط ی جا پیدا کردم اونم از بوش و رنگش خوشم نیومد و لوازم قنادی ها گفتن روغن های قنادی با کیفیت مثل روغن های جامد به خاطر گرونی خیلی کم یاب شده .من قبلا چند تا شیرینی مثل نخودچی و شیرینی کشمشی درست کرده بودم و برای تهیه این شیرینی ها از لادن طلایی بدون صاف کردن استفاده کرده بودم"چون اصلا نمیدونستم باید صافش کنم"خلاصه همون جور که گفتم دنبال روغن قنادی و روغن جامد لادن گشتم ولی هیچکدوم رو پیدا نکرد و ظاهرا روغن جامد لادن فعلا در کشور نایابه!با کلی گشتن  تمام سوپر مارکت های استان و کلی مکافات بلاخره" روغن طلایی زیرو لادن " پیدا کرم.
میتونم  این روغن رو بعد صاف کردن برای شیرینی های مثل رسپیری {یا همون نسکافه ای}کشمشی و نان چای قزوین استفاده کنم؟ چون واقعا تو ناحیه خودمون نتونستم روغن جامد دیگه ای پیدا کنم!!!
سوال دیگم برای شیرینی نخودچی هم باید روغن رو صاف کنم؟
 چون قبلا صاف نکردم و فقط کمی ابش کردم و بعد از حدود 40 دقیقه بعد استفاده کردم و مشکلی پیش نیومد

خیلی خیلی ببخشید که متن طولانی شد
و خیلی ممنون از سایت و آموزش های عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 05:28

سلام عزیزم،
شیرینی رسپیری و نسکافه ای که با روغن جامد نیستن عزیزم اینا با کره یا مارگارین درست می شن اصلا نباید روغن جامد براشون به کار برد.
اکثر روغن های جامد ایرانی موجود در بازار  نیمه جامدن و حباب دارن. این حباب ها که فرم غیر یکدست به روغن میده، کیفیت شیرینی رو پایین میاره و اندازه گیری رو غیردقیق می کنه و باید صاف شه در واقع ربطی به اسم شیرینی نداره، ربط به نوع روغن داره، یعنی اگر شما روغن اصیل می خرید لازم به صاف کردن نیست، روغن های نیمه جامد ایرانی میخرید همه مارک ها در همه دستورها لازم به صاف کردنه. پس الان برای نخودچی هم اگر روغن لادن، اویلا، ورامین... میخرید باید صاف کنید. دستور شیرینی نخودچی هم در سایت هست در مورد روغن اونجا هم توضیح دادم دوست داشتید مطالعه کنید.
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%86%DB%8C-t17
متاسفانه اصلا در مورد روغن لادن طلایی زیرو اطلاعی ندارم و حتی نمی دونستم همچین محصولی موجوده و شرمنده نمی تونم نظر بدم، ولی روغن صاف قنادی رو همون بهتر که پیدا نکردید هم بسیار مضره هم بافتش سفته و لطافت شیرینی رو کم می کنه. چیزی که باید بدونید اینه که روغن جامد در بهمن و اسفند در لوازم قنادی ها هم به فروش می رسه و به راحتی می تونستید در بهمن ماه زنگ بزنید یکی از لوازم قنادی های معتبر تهران براتون ارسال کنن، هم با تیپاکس، هم با پست مواد اولیه رو ارسال می کنن، بارها برای من از تهران پودر قند هم با پست فرستادن و اصلا آدرستون مهم نیست چون پست رسمیه.

سراب
جمعه، 03 اسفند 1397، 15:12

استاد عزیزم،من امروز با گفته های شما مخاسم روغن صاف درست کنم،با بخار اب ذوبش کردم،گفته بودید بزارید ب دمای محیط برسه،بد بزارید یخچال،من فراموش کردم حدود 3/4ساعت موند بیرون از یخچال،و همی حالا گذاشتم یخچال،این روغن،بعد ی روز روغن صاف میشه یا کارم اشتباه بود

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 اسفند 1397، 18:36

اشکال نداره عزیزم بهتره روغن خودش رو در یخچال ببنده ولی اینطوری هم به دلیل خنک بودن محیط در این فصل مشکلی ایجاد نمی شه. نهایتا اگر دیدید کیفیت لازمه رو نداره می تونید مجددا صاف کنید مشکلی ایجاد نمی شه.

سراب
شنبه، 04 اسفند 1397، 12:55

شرمنده بازم مزاحم وقتتون شدم من اسم بعضی شیرینی ها مثل مثلا دانمارکی رو مینویسم چیزی یافت نمیشه،یعنی مطلبی در مورد ای شیرینی تایپ نکردید؟،یا مثلا نان قندی،شیرینی کشمشی؟مخاسم تا عید اینارو امتحان کنم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 04 اسفند 1397، 14:05

سلام عزیزم
آموزش هیچ کدوم از این شیرینی هایی که گفتید در سایت موجود نیست. برای دیدن لیست آموزش های موجود در قسمت منو روی شیرینی یک بار بزنید براتون میاد.

Moda
جمعه، 19 بهمن 1397، 17:11

سلام و عرض ادب. آیا روغن قنادی رو میشه آب کرد و دوباره منجمد کرد؟ چون روغن من توش انگار تکه های پلاستیک  داره. تو خمیرم دیدم.برای اینکه دوباره به مصیبت نیوفتم و نخوام خمیرمو بازرسی کنم میگم بهتره روغنمو مایع کنم تا اگر پلاستیکی توش هست مشخص بشه. آیا این امکان پذیره؟ روغن خراب نمیشه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 بهمن 1397، 17:25

سلام عزیزم،
روغنی که توش ضایعات داشته باشه با آب کردن بدتر می شه چون دمای ذوب روغن خیلی بالاست، ماده ای که در روغن موجوده به همراهش ذوب می شه و به خورد روغن می ره و قطعا مسمومیت میاره. روغن رو به مغازه ای که ازش تهیه کردید ببرید و پس بدید، اگر پس نگرفت حتما دور بریزید. روغن قنادی به خودی خود جزو مضرترین روغن هاست با ضایعات دیگه واقعا دور باید ریخت.  

Moda
جمعه، 19 بهمن 1397، 17:43

ممنون از توجه و پاسخ دهی سریعتون. متاسفانه امروز و فردا تعطیله. فروشگاهشون دیروز گفتن بیارین چون کار داشتم نتونستم ببرم. الانم سفارش دارم متاسفانه فقط همین روغن دارم. شما راه حلی ندارید برای تمیز کردنش؟ قطعات پانچ ها

Moda
جمعه، 19 بهمن 1397، 17:43

قطعات پانچ شده دسته پلاستیک توش بود. نمیدونم هنوز هم هست یانه

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 19 بهمن 1397، 19:53

نه عزیزم من باشم قطعا استفاده نمی کنم چون نه با آب کردن نه با روش دیگه نمی تونید مواد رو جدا کنید، سوای اون جسم خارجی یه مدت تو ماده غذایی بمونه آلوده ش می کنه.

gibil
يکشنبه، 08 مهر 1397، 14:06

درود استاد عزیزم
برای تهیه روغن جدا کننده , علاوه بر روغن مایع و آرد احتیاج به یه چربی جامد داریم, میخوام بدونم بجای کره میشه از روغن جامد یا روغن صاف که خودمون درست میکنیم استفاده کنیم؟
ممنون از پاسخگوییتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 08 مهر 1397، 14:31

سلام عزیزم،
روغن های جامدی که الان در بازار موجوده حتی بعد از صاف کردن یه مقدار شُلن و مناسب نیستن ولی می تونید از به جای کره از مارگارین یا روغن قنادی (روغن پنجاه، شصت، آریستو یا آریبا) استفاده کنید.

gibil
يکشنبه، 08 مهر 1397، 16:53

سپاس استاد خوبم

«وانیل»
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 07:04

روز بخیر
اینطور که من برداشت کردم نمیشه اول روغن رو اندازه گرفت بعد صاف کرد، درسته؟ ینی روغن بعد از صاف کردن به اندازه قبل صاف کردن نیست؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 10:29

سلام عزیزم،
کاملا درست متوجه شدید، اول باید روغن صاف شه و بعد اندازه گیری شه برعکسش متفاوته و اشتباه

«وانیل»
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 05:54

متشکرم خانوم

Tayebeh
دوشنبه، 14 اسفند 1396، 11:45

هر چند این متن تکراریه اما به رسم ادب تشکر می کنم از بیان شیوای مطالب مفیدتون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 14 اسفند 1396، 11:57

ممنون عزیزم نظر لطف شماست
موفق باشید

خورشیدک
چهارشنبه، 25 بهمن 1396، 19:17

سلام خسته نباشید من خارج ازایران هستم وشما گفتید روغن vegetable ghee هم میشه استفاده کرد اگراین بگیرم برای خمیر هزارلا هم میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 25 بهمن 1396، 20:20

سلام عزیزم،
vegetable ghee دقیقا همون روغن جامد خودمونه و همونطور که در متن قرمز نوشتم،
نکته بسیار مهم: توضیحات داده شده صرفا در مورد شیرینی های سنتی ایرانی صادقه و شما نمی تونید در تهیه خمیرهایی مثل هزارلا یا فوندانت از روغن جامد آشپزی به جای روغن قنادی استفاده کنید.
برای هزارلا بایدکریسکو بخرید عزیزم  

عاطفه
يکشنبه، 30 مهر 1396، 12:02

سلام بهاره جان من میخوام برای نون چایی از روغن حیوانی کرمانشاهی استفاده کنم . باید به همین طریق که گفتین صافش کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 مهر 1396، 18:15

آره عزیزم روشش یکسانه فقط طعم و عطرش متفاوته

AZIN DA
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 12:20

یه سوال الان من برای نون نخودچی روغن مخصوص قنادی گرفتم نه از این روغن لادنها که مال آشپزی هست لوازم قنادیه روغنهاشو داخل کیسه نایلون داشت یه زرد خوش رنگ بود جامد بود ولی جامدی که خیلی لطیف و نرم بود یعنی با دست میشد بهش فرم داد گفت این روغن قنادی هست من باید همین روغن رو هم همینجوریکه درباره روغن آشپزی گفتین آب کنم بعد بذارم تو یخچال بعد از تو یخچال دربیارم و با پودر قند مخلوط کنم؟ یا همینکه آبش کردم بریزم داخل پودر قندها؟ یا آبش نکنم همینجوری با پودر قند مخلوط کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 17:14

سلام آذین جان،
 روغنی که گرفتید به روغن قنادی یا روغن 50 معروفه. نیازی به هیچ کاری نداره، مثل کره صرفا اجازه بدید به دمای محیط برسه و استفاده کنید.

نرگس
چهارشنبه، 11 اسفند 1395، 09:32

سلام ممنون از توضيحاتتون، براي كوكي من مستقيم از روغن صاف قنادي استفاده كردم بدون اينكه بدونم چطور بايد اول باهاش كار كنم، حقيقتش بعد پخت ترك هايي داشت كه تصورم بود روغن به دماي محيط نرسيده ، متوجه شدم كه استفاده از اين روغن هم فرمول خاص خودش رو داره/ يه دنيا ممنون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 اسفند 1395، 10:02

خواهش می کنم عزیزم.
بزرگ ترین معلم در قنادی، همین تجربه هاست. مهم اینه که دنبال مشکل گشتید و راه حل رو پیدا کردید. موفق باشید

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 10:16

من روغن جامد گرفتم روش زده با طعم کره. خواستم بدونم مناسبه برا صاف کردن و استفاده برا کیک و شیرینی؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 بهمن 1395، 11:14

عزیزم مشکلی ایجاد نمی کنه می تونید استفاده کنید.

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 11:50

تشکر
(:

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 11:52

ببخشید من چون تازه کارم مقدار رسپی رو نصف کنم مورد نداره؟مثلا کره100گرم باشه من 50بزنم اشکال نداره؟

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 11:54

بعد ببخشید میشه ی پست در مورد انوام  سر ماسوره ها بذارید ب همراه کدشون؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 بهمن 1395، 17:04

نه عزیزم خیلی هم کار درستیه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 بهمن 1395، 17:04

چشم حتما در برنامه سایت می ذارم

khanoomi
يکشنبه، 24 بهمن 1395، 12:40

یک دنیا تشکــــر
(:

khanoomi
يکشنبه، 24 بهمن 1395، 12:41

ممنونم کدبانـــوجان
(:
تو بعضی از رسپی ها یک تخم مرغ هس من نصف کنم مواد رو بازم یه دونه تخم مرغ بزنم؟؟!

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 بهمن 1395، 17:28

می تونید از تخم مرغ ریز استفاده کنید یا یک تخم مرغ رو توی کاسه بشکونید، هم بزنید تا یکدست شه و نصفش رو توی دستور استفاده کنید. ولی معمولا تخم مرغ ریز مشکلی ایجاد نمی کنه

khanoomi
دوشنبه، 25 بهمن 1395، 04:33

ممنونم

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 07:40

بازم سلام
(:
من تو کامنت قبلی سوالم چرا نیومده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 بهمن 1395، 09:08

عزیزم سوالتون رو دوباره بذارید من در خدمتم

khanoomi
شنبه، 23 بهمن 1395، 06:13

ســـلام
واقعا خسته نباشید. و خییییلی ممنونم
خیییلی قشنگ توضیح میدید و خوبه ک تصویریه و بیشتر برا ما قابل فهم و درک. من ک تازه کارم واقعا عااالیه برام. یک دنیا تشکر
خدا خیرتون بده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 بهمن 1395، 07:12

ممنون از محبتتون، خوشحالم که مطالب براتون مفید واقع شده موفق باشید عزیزم

Mahsa
سه شنبه، 19 بهمن 1395، 06:01

سلام خدا خیرتون بده مارو از روغن صاف نجات دادین :)
از نظر موندگاری هم فرقی با روغن صاف داره؟ مرسی

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 بهمن 1395، 06:43

سلام مهسا جان،
خیالتون راحت باشه عزیزم این روغن هم کاملا با دوامه

زهره محبی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1395، 07:56

چه جالب و آسون:-) مرسی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 19 دی 1395، 17:10

خواهش می کنم زهره جان

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نکات دونات
Yeast Raised Donut Guide
ابزارها و تکنیک ها
قالب های شیرینی پزی
انواع قالب ها و نحوه جایگزینی
ابزارها و تکنیک ها
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها