شیرینی کشمشی

بهاره وحید

شیرینی کشمشی

چهارشنبه، 13 اسفند 1399، 08:41   مشاهده: 15,078

دستپخت های کاربران

شیرینی کشمشی از شیرینی خشک های خوشمزه و ساده قنادیه که در زمان بسیار کم و با مواد محدود، در منزل قابل پخته. دقت کنید که بسته به نسبت مواد و فرمولاسیون دستور، بافت های متفاوتی برای این شیرینی ایجاد می شه و نتیجه نهایی در دستورهای مختلف متفاوته، بافت دستوری که در این پست آموزش می دم، نازک، شکننده و ترده. در دستور این شیرینی از روغن جامد استفاده شده و در واقع هدف اصلی من از پست این آموزش، نشون دادن نحوه استفاده از کره گیاهی (مارگارین سوپر مارکتی) به جای روغن جامد، در صورت در دسترس نبودن این ماده اولیه شیرینی پزیه.

در دستورهایی که "روغن جامد" در مواد اولیه به کار رفته چه کار کنیم؟

 • وقتی عبارت "روغن جامد" در دستوری به کار رفته، روغن جامدِ مارک "اصیل"، بهترین انتخابه. این روغن شُل نیست و کاملا جامده، عطر و طعم بسیار خوبی داره و نیازی به صاف کردن نداره. کافیه بعد از خرید در دمای محیط نگهداری و بدون هیچ تغییری (بدون نیاز به صاف کردن) اندازه گیری و مصرف کنید. تنها مشکل این روغن قیمت بالا و به صرفه نبودنه.
 •  گزینه بعدی، استفاده از روغن های نباتی موجود در بازاره که در قوطی های حلبی با مارک های ورامین، لادن، اویلا... به فروش می رسه. برای موفقیت در تهیه شیرینی با این دسته از روغن ها، دو مرحله مهم باید رعایت شه. اول اینکه به روش گفته شده در این پست روغن رو صاف کنید و دوم اینکه در کنار روغن جامد صاف شده، از کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، بهاران گل.. استفاده کنید. به این شکل که سی درصد از حجم روغن گفته شده در دستور رو با مارگارین جایگزین کنید تا مشکل بی کیفیتی روغن و عدم انسجام خمیر برطرف شه. یعنی اگر مثلا میزان روغن ذکر شده در دستور نخودچی صد گرمه، سی گرم مارگارین و هفتاد گرم روغن جامدی که صاف کردید رو به همراه هم استفاده کنید.

  نکته: برای استفاده از مارگارین به همراه روغن جامد صاف شده کافیه هر دو رو در کاسه ای بریزید، یک دقیقه با دور کند همزن بزنید تا یکدست شه و بعد باقی مراحل را طبق دستور انجام بدید. یعنی نیازی به صاف کردن مجدد به همراه هم نیست.
 • اگر خارج از ایران زندگی می کنید، می تونید روغن جامد Ghee رو از مغازه عرب ها یا بصورت آنلاین تهیه کنید و اگر تهیه روغن جامد براتون مقدور نیست، از کریسکو crisco shortening استفاده کنید. دقت کنید که استفاده از کریسکو، بافت نهایی رو کمی سفت کرده و یک درجه از لطافت شیرینی کم می کنه. 
 • اما با فرض اینکه تهیه روغن جامد اصیل براتون گرونه و روغن نباتی هم در دسترس ندارید، گزینه آخر صاف کردن کره گیاهیه. دقت کنید که منظور از کره گیاهی، مارگارین هائیه که در سوپرمارکت ها به فروش می رسه و منظور مارگارین صاف لوازم قنادی نیست. 

نحوه استفاده از کره گیاهی به جای روغن جامد: 

همونطور که در پست انواع چربی توضیح دادم، کره گیاهی به عنوان جایگزین ارزان ترِ کره حیوانی شبیه سازی شده و متشکل از هشتاد درصد چربی و بیست درصد آبه. میزان آب موجود در کره گیاهی و درصد چربی کمتر، اون رو مناسب جایگزینی با روغن جامد که از صد در صد چربی تشکیل شده، نمی کنه و نیاز به اصلاح داره. ضمن اینکه میزان آب موجود در کره گیاهی باعث بهم ریختن نسبت ها، شل شدن و گاها منسجم نشدن خمیر می شه. در واقع روند زیر آب رو از کره گیاهی گرفته و میزان چربی رو افزایش داده و اون رو مناسب جایگزینی می کنه. برای جایگزینی کره گیاهی مراحل زیر رو باید انجام بدید: 

1. ابتدا کتری رو دو سوم آب کرده، (بطوریکه بعد از قرار دادن کاسه روی کتری، سطح آب جوش با کف کاسه مماسه نشه) و بعد آب رو به جوش بیارید. بعد از اینکه آب به جوش آمد، کره گیاهی رو در کاسه ای ریخته، روی کتری قرار بدید و شعله رو زیادِ زیاد کنید، یعنی بیشتری حالت شُعله گاز. 

 

2. اجازه بدید کره گیاهی با بالاترین شعله کاملا آب شه و بعد روی میز کار بذارید تا به دمای محیط برسه. در این مرحله اگر از کره گیاهی فریز شده استفاده کرده باشید، روی سطح کره کف دیده نمی شه ولی اگر کره یخچالی استفاده کرده باشید، روی سطح کره کمی کف جمع می شه که باید با قاشق جمع کنید. 3. بعد از اینکه کره گیاهی آب شده، کاملا به دمای محیط رسید، کاسه رو در یخچال قرار داده و بیست و چهار ساعت در یخچال استراحت بدید.
4. بعد از این مدت در کنار کره جامد شده، یک حُفره ایجاد کرده و آب جمع شده در کف ظرف رو خارج کنید. یا اینکه می تونید کره گیاهی رو بصورت قالبی از ظرف درآورده و آب رو خالی کنید. حالا از کره گیاهی آبگیری شده اندازه گیری کرده و در دستور مورد نظر استفاده کنید. 
نکته: با گرفتن آب کره گیاهی از وزنش کم می شه، بنابراین همیشه مقداری بیشتر از وزن خواسته شده در دستور رو صاف کرده و حتما بعد از آب گرفتن اندازه گیری کنید. 
نکته مهم: کره گیاهی آماده شده رو فقط و فقط پنج دقیقه زودتر از زمان استفاده، از یخچال خارج کنید.
مواد اولیه (هم دمای محیط): 

روغن جامد: 75 گرم
پودر قند: 110 گرم 
وانیل: یک هشتم قاشق چایخوری
تخم مرغ (هم دمای محیط): یک عدد 
آرد: 88 گرم
کشمش پلویی: 60 گرم

 • از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس برای این دستور بهتره از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید. اما اگر ترازو در دسترس ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیریِ مواد اولیه، باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
 • برای کیفیت بهتر و لطافت شیرینی هایِ خشک، بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید. 
 • تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. 
 • اگر از کره گیاهی صاف شده استفاده می کنید، فقط 5 دقیقه زودتر از شروع کار بیرون از یخچال قرار بدید، اما اگر از باقی روغن های جامد استفاده می کنید، باید هم دمای محیط باشن.
 • کشمش پلویی رو بعد از خرید بشورید اما طولانی خیس نکنید تا آب زیادی در خودش جمع نکرده و کیفیت شیرینی رو تحت تاثیر قرار نده.
 • جایگزینی کره با روغن جامد، باعث نرم شدن شیرینی ها می شه و پیشنهاد نمی شه. فر رو روی 200 درجه سانتی گراد معادل 400 درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شه. اگر از فر گازی استفاده می کنید، حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب (مثلا پرستیژ) استفاده کنید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، تنظیم مناسب در برندهای مختلف متفاوته و برای انتخاب باید دفترچه رو مطالعه کرده و بسته به نوع فر، یکی از سه تنظیم "کانوکشن"، "کانوکشن به همراه المنت بالا و پایین" و یا "المنت بالا و پایین" رو استفاده کنید. پخت این شیرینی چه در فر گازی، چه در فر برقی در طبقه وسط انجام می شه.
بعد از روشن کردن فر، سینی شیرینی پزی یا رولت که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه رو کاغذ روغنی، ورق تفلون یا مت سیلیکونی بندازید و آماده بذارید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر، امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره.
روغن و پودر قند رو با دور متوسط همزن برقی به مدت دو تا سه دقیقه بزنید تا یک درجه روشن شه، بین کار همزن رو خاموش کرده و کاسه رو با لیسک دورگیری کنید. تخم مرغ و وانیل رو اضافه کرده و با دور متوسطِ کمِ همزن، فقط یک دقیقه بزنید تا مواد یکدست شه. دقت کنید که در این دستور به دنبال شیرینی پف دار نیستیم و به همین دلیل تخم مرغ رو طولانی یا با سرعت بالا نمی زنیم.آرد رو با لیسک یا با دور کند همزن فقط و فقط در حد یکدست شدن مخلوط کنید. در انتها کشمش رو با لیسک در مواد فولد کنید. مایه شیرینی رو در قیف یکبار مصرف ریخته، سر قیف رو حدود یک سانت بُریده و روی سینی آماده از مواد بریزید.
بهتره ابتدا فقط دو شیرینی روی سینی ریخته، در فر بذارید و زمان پخت رو امتحان کنید. این شیرینی باز می شه ولی اگر خیلی وا رفت یا دما کم بوده یا نیاز داره یک قاشق غذاخوری آرد بهش اضافه کنید. نوک انگشت رو مرطوب کرده، سر نوک تیز شیرینی ها رو صاف کنید و در فر گرم شده بذارید. دقت کنید که این شیرینی پیشروی زیادی در فر داره و حجمش چند برابر می شه پس با فاصله روی سینی بریزید.
سینی رو به مدت هفت تا ده دقیقه در فر بپزید. 
نکته: از اونجائیکه زمان گفته در فرهای مختلف، متفاوته همیشه شیرینی خشک رو دو دقیقه زودتر چک کنید یعنی بعد از پنج دقیقه. با این میزان مواد در حدود دو سینیِ سی در چهل، شیرینی خواهید داشت. برای پختِ بهتر در فرهای خانگی، دو سینی شیرینی رو با هم در فر قرار ندید و سری به سری بپزید. بیرون موندن سینی دوم هیچ مشکلی برای شیرینی ها ایجاد نمی کنه.
بعد از اتمام پخت، سینی رو روی توری خنک کننده قرار بدید و تا خنک شدن کامل شیرینی ها، به هیچ وجه به اون ها دست نزنید. زمانیکه فرصت کمی دارید، این شیرینی های ترد و نازک گزینه بسیار مناسبی برای پذیرایی هستند. شیرینی کشمشی ها پنج روز در ظرف دردار قابل نگهدارین. در صورت گرم بودن محیط خونه در یخچال نگهداری کنید.

دستپخت های همراهان سایت
Zahrarefah
پنجشنبه، 16 فروردين 1403، 00:13

سلام وقت شما به خیر ممنون از سایت عالیتون بهاره جان من این شیرینی رو درست کردم طعمش عالیه فقط نکتم اینه که ظاهرش مثل ما شما نشده به نظرتون دلیلش چی می تونه باشه؟ البته من از سینی خود فر استفاده کردم به نظرتون این دلیل می تونه موثر باشه؟ فرمم فر توکار مورانو هستش

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 16 فروردين 1403، 09:28

سلام عزیزم،
نوع چربی چی بوده؟ همیشه دو تا دونه رو اول بزنید، نتیجه رو ببینید رفع اشکال کنید و بعد باقی سینی، دو تا اشکال دارن یکی پخت زیاده که هم سینی فر موثره، هم زمان رو می تونستید دو دقیقه کمتر بذارید، دومیش پف کردنه، پف می تونه از نوع چربیتون باشه، یا یک قاشق آرد بیشتر نیاز داشته. به هر حال همینکه شیرینی خونگی زحمت می کشید و درست می کنید بسیار ارزشمنده.

Zahrarefah
پنجشنبه، 16 فروردين 1403، 21:39

ممنون از پاسخگوییتون عزیزم
روغن، روغن صاف قنادی بود
باید دوباره با تغییرات امتحان کنم ببینم چطور میشه ولی با این حال طعمش عالی بود از شیرینی های بیرون طعمشو ببشتر دوست داشتم ❤️

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 فروردين 1403، 15:56

عزیزم روغن اوکیه؛ خوشحالم طعمش رو دوست دارید.

آذر.دخت
جمعه، 10 فروردين 1403، 21:15

تشکر از بهاره عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 فروردين 1403، 07:20

سلام عزیزم و سال نو مبارک،
عالی عالی

آذر.دخت
شنبه، 11 فروردين 1403، 08:05

عزیزم سال نو شما هم مبارک انشالله سالی نیک و عالی در پیش رو داشته باشید❤️🙏😘

آذر دخت
چهارشنبه، 20 دی 1402، 20:39

سلام خدمت بهاره ی عزیزم ممنونم ازتون بابت آموزشهای عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 دی 1402، 19:42

سلام عزیزم،
آفرین بهتون خیلی خوشحالم دوست داشتید و ممنون از عکس

fafa. heydari
دوشنبه، 14 فروردين 1402، 16:50

سلام عزیزم، امسال بهترین ها برات پیش بیاد. ❤️
ممنون برای این دستور خوشمزه

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 14 فروردين 1402، 17:42

سلام عزیزم،
بسیار عالیه نوش جونتون و ممنون از عکس سال نو شما هم مبارک

@sohrabi-1376
چهارشنبه، 05 بهمن 1401، 08:50

ممنون بابت این رسپی عالی.فقط سری اول شیرینی ها خیلی نازک شدن.به همین دلیل برای سری دوم ۲قاشق آرد اضافه کردم به نظرتون خوب شدن یانه.؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 بهمن 1401، 09:24

سلام عزیزم،
آفرین به شما کیف کردم که خودتون انقدر واردید، دقیقا همیشه باید شیرینی خشک رو دو عدد تِست پخت بعد تغییرات لازمه رو داد. بسیار هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

@sohrabi-1376
چهارشنبه، 05 بهمن 1401، 10:41

ممنون از شما.من همیشه دستور های مختلف رو امتحان میکنم. دستورهای شما همیشه بی نقص بوده

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 بهمن 1401، 18:40

خوشحالم راضی هستید عزیزم موفق باشید.

ستاره خ
يکشنبه، 25 دی 1401، 14:55

خیلی عالی شد بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 دی 1401، 19:01

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم پسندیدید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

ZIBA1365
چهارشنبه، 11 خرداد 1401، 08:23

سلام خانم وحید
این کره گیاهی که من تهیه کردم پرچربه؟روش هیچی ننوشته که پرچربه یا کم چرب

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 خرداد 1401، 14:44

عزیزم پشتش رو ببینید، که در هر 100 گرم چقدر چربیه

ZIBA1365
چهارشنبه، 11 خرداد 1401، 16:07

نوشته مقدار چربی در هر ۱۴ گرم ۹/۸ max

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 خرداد 1401، 05:00

خب این می شه 70 درصد، استاندارد هشتاده کلا مهگل مناسب نیست، ولی برای این آموزش چون دوغ رو می گیریم اشکالی نداره استفاده کنید.

Niza
يکشنبه، 15 اسفند 1400، 10:23

فک نمیکردم انقد خوب بشه بهاره جان😍
ممنون باید این آموزش و توضیحات کامل و خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 15 اسفند 1400، 16:42

نشونه هنر و دقتتونه عزیز دلم نوش جونتون و ممنون از عکس

sunny
دوشنبه، 26 مهر 1400، 14:55
sunny
دوشنبه، 26 مهر 1400، 15:00

سلام به مهربان ترين استاد دنيا🌹
بهاره جون عزيزم اولين شيريني سنتي من،اميدوارم مورد قبول شما باشه
ممنون بابت توضيحات كامل و راهنمايي هاي پر مهرتون🙏🌹

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 مهر 1400، 18:25

سلام عزیزم،
چقدر عالی و بی نقص شده واقعا آفرین به شما و نوش جان

سحر دینا یسنا
جمعه، 05 شهریور 1400، 03:53

سلام استاد عزیز کشمشی من سینی اول کلی روغن پس داد بعد ارد بیشتری اضافه کردم
خیلی ترد شده میشه بفرمایید ایراد کار از کجاوبوده عکس هر دو سینی را گذاشتم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 شهریور 1400، 05:55

سلام عزیزم،
متاسفم که به مشکل خوردید به نظر من از روغنه روغنتون چی بوده؟

Far_zaneh
چهارشنبه، 03 شهریور 1400، 09:27

سلام بهاره جون من این شیرینی رو اولین بار با صاف کردن کره درست کردم . نمیدونم بافتش خوب شده؟ به همین نازکی درسته؟
فقط مواد رو آماده کرده بودم که دیدم پودر قند کمه، پودر شکر آماده داشتم از ی رسپی دیگه ی مقدار ازش اضافه کردم به جای پودر قند. نمیدونم به خاطر همین که حالت جویدنی پیدا کرده؟ در عین ترد بودن یکم چسبنده اس و جویدنی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 شهریور 1400، 12:42

سلام عزیزم،
چه عکس زیبایی گرفتید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
نازکیش به همین اندازه صحیحه ولی نباید اصلا جویدنی باشه.
یا روغن مناسب نبوده، یا بعد از اضافه کردن آرد زیاد هم زدید یا دمای فر دقیق نبوده یا آرد سنگین بوده پودر شکر مشکلی ایجاد نمی کنه.

Far_zaneh
پنجشنبه، 04 شهریور 1400، 13:31

این بار درست کنم به این موارد بیشتر دقت میکنم . امروز که چند تا دونه آخرش بود اون جویدنی بودن رو نداشت. شاید هنوز یکم مغزش داغ بوده. آنقدر خوشمزه شده بود که بیشترش دو ساعت اول خورده شد .
ممنونم از رسپی عالی که گذاشتید 🥰🥰

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 شهریور 1400، 13:56

نوش جان

Mozhganchideh
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 10:02

سلام بهاره جان من امروز شیرینی کشمشی های خوشمزه رو درست کردم آیا ب نظر شما خوب شده ؟مزه ش ک خوبه فقط یکم خشکه این ب کره گیاهی صاف شده مربوطه چون من کره گیاهی مهگل کم چرب و صاف کردم غیر کم چرب پیدا نکردم. بافت داخلش چطوره؟بنظرتون لازم بوده یه قاشق دیگه آرد اضافه کنم یا خیر؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 14:37

سلام عزیزم،
شیرینی هاتون فوق العاده زیبا شدن آرد هم نمی خواد. کره گیاهی کم چرب فوق العاده برای شیرینی پزی نامناسبه اگر تهران زندگی می کنید می دونم هم دیجی کالا هم خیلی جاها کره گیاهی لادن دارن، رشت رو هم که خودم هستم اطلاع دارم بهاران گل هست که خیلی عالیه باقی شهرها رو نمی دونم.

Mozhganchideh
چهارشنبه، 23 تیر 1400، 19:44

الهی فداتون بشم ک اینقد گلید 😙فک میکردم خوب نشده داشتم ناامید میشدم ک الان جواب تونو دیدم خدا بهتون سلامتی و طول عمر با عزت بده عزیزم.ن متاسفانه تهران و رشت نیستم. بهاره جان روغن لادن از قوطی آبی ها خریدم اول سفت بود اما الان ک صافش کردم از قبل شل تره یعنی قبلش اصلا نیمه جامد نبود قشنگ سفت بود الان از همین کره گیاهی ۳۰ درصد بزنم اشکالی نداره؟سپاس از مهربونیت عزیز دلم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 06:54

عزیزم اگر برای خودتون قنادی می کنید و برای فروش و سفارش نیست روغن اصیل تهیه کنید خودتون رو راحت کنید. از تهران و جنوب به همه شهرها میفرستن. چون واقعا کار با باقی روغن ها آزاردهندست. اگر تهیه اصیل براتون ممکن نیست بذارید روغنتون یک روز تو یخچال استراحت کنه و بعد با سی درصد مارگارین استفاده کنید.

Mozhganchideh
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 10:32

شیرینی رو فعلا برای خودم درست میکنم برای فروش درست نکردم عزیزم اما کیک با دستور شیفون و کیک صبحانه شما رو  برای فروش خیلی درست کردم خدا بهتون خیرشو بده گلم.راستی بهاره جان دستور یه کیک یزدی ک خودتون قبول دارید و لطف میکنید بزارید ممنون میشم ازتون .

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 تیر 1400، 16:33

عزیزم به کانال زیر برید، دستور کیک یزدیش عالیه
https://t.me/Fkitchen

1530334467
سه شنبه، 22 تیر 1400، 11:03
بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 22 تیر 1400، 11:10

عالی شده عزیزم نوش جان

آذر دخت
شنبه، 15 خرداد 1400، 13:20

اینم کشمشی های من
سپاس از خانوم وحید عزیز بابت این آموزش عالی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 خرداد 1400، 16:14

سلام عزیزم،
به به عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nazanin akbari
يکشنبه، 19 ارديبهشت 1400، 15:24

سلام بهاره جان
طعم این شیرینی واقعا عالیه
ولی خب نمیدونم چرا شیرینی های من به کاغذ روغنی چسبیده بودن
فکر میکنم بیشتر باید میپختن
درسته؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 19 ارديبهشت 1400، 18:56

سلام عزیزم،
به نظرم دمای فرتون کم بوده، حتما دماسنج فر تهیه کنید، اگر از دمای فر مطمئنید طولانی تر بپزید.

Nazanin akbari
دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400، 09:24

چشم
ممنون از وقتی که گذاشتید

عاطفه
شنبه، 07 فروردين 1400، 06:13

سلام
اینم از کشمشی های ما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 فروردين 1400، 17:00

به اینا می گن کشمشی، همه مشخصاتی که باید رو داره، عالی شده عالی نوش جونتون و ممنون از عکس

عاطفه
دوشنبه، 09 فروردين 1400، 11:47

💙💙💙🌸🌸🌸

عاطفه
چهارشنبه، 18 فروردين 1400، 18:07

بهاره جان
یه سوال
من دماسنج فر گرفتم
فرم گازی قدیمی آردل
الان که امتحانش میکنم دماسنج در نقاط مختلف فر دمای متفاوت نشون میده. این بار گذاشتم دقیقا روی سینی فر طبقه ی وسط جایی که شیرینی با کیک میگذارم . اشکالش اینه که با گذشت زمان دما بالاتر میره با اینکه بعد ده دقیقه روی 180 مثلا ولی بعد گذشت زمان دما میره بالا

به نظرتون فرِ من مشکل داره ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 فروردين 1400، 08:32

آره عزیزم ترموستاتش خراب شده بگید بیان سرویس کنن

MH
پنجشنبه، 09 ارديبهشت 1400، 13:33

سلام
فر من هم گازی و همینطوره، دلیلش اینه که در فرهای گازی قدیمی، شعله از پایین است و فن ندارند، وقتی سینی را روی توری میگذاریم، فر به دو قسمت مجزا تقسیم میشود:
زیر سینی، که در آنجا حرارت حبس شده و دمای بالایی را نشان میدهد، و بالای سینی، که به علت وجود سینی حرارت به آن نرسیده و دمای کمتری را نشان میدهد.

homa
جمعه، 29 اسفند 1399، 05:32

سلام استادعزیزم دستوراین شیرینی کشمشی نوستالژیک واقعا عالی هست بدون هییچ استرسی درست کردم امیدوارم موردتاییداستادعزیزم قراربگیره همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 اسفند 1399، 09:16

سلام هما جون با استعداد،
مثل همیشه عالی و بی نقص نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

ShParisa
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 12:51

سلام وقت بخیر
من کشمشی زیاد درست میکنم اما اینبار با دستور شما و روغن اصیل درست کردم کاملا شبیه قنادی شد ممنون🙏

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 14:13

به به عالی شده خیلی خوشحالم راضی هستید نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

گیس گلابتون
سه شنبه، 26 اسفند 1399، 12:35

سلام خانم وحید گرامی
شکل شیرینی مثل شیرینی های قنادی شد. ممنونم. به نظرم مزه روغن می داد، با این که روغن اصیل ریخته بودم. پس از ده دقیقه نپخته بود و پانزده دقیقه طول کشید تا طلایی شود. به نظرتان باید کمی آرد اضافه می کردم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 اسفند 1399، 14:46

سلام عزیزم،
در مورد آرد میل خودتونه همیشه اول دو تا بذارید اگر از شکل شیرینی راضی نبودید آرد اضافه کنید. در مورد بوی روغن اصیل اگر وانیلتون خوب باشه حس نمی شه اگر وانیلتون خوب نیست 15 گرم رو کره بزنید، البته در بافت تغییر ایجاد می شه اما محسوس نیست یا می تونید اصیل رو با مقداری کره صاف کنید.

گیس گلابتون
سه شنبه، 26 اسفند 1399، 20:57

متشکرم. وانیل ملودی استفاده کردم. صاف کردن روغن برایم سخت است. شاید دفعه بعد ۱۵ گرم کره بزنم. رنگ و رو و قیافه شیرینی خوب شده؟ میزان پختش خوب است؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 اسفند 1399، 21:11

بله عزیزم به نظرم عالیه.

گیس گلابتون
چهارشنبه، 27 اسفند 1399، 04:59

متشکرم😍😍😍

Nooshin
جمعه، 22 اسفند 1399، 11:57

سلام بهاره خانم امروز این شیرینی خوشمزه رو درست کردم و همه خانواده خیلی راضی بودن.از روغن لادن استفاده کردم ولی صافش نکردم.ی مقدار از مایه رو بجای کشمش شکلات چیپسی زدم چون دخترم کشمش نمیخوره،لطفا اگه ظاهرش اشکال داره راهنمایی بفرمایین،چون مثل مال شما زیاد پهن نشده.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 اسفند 1399، 15:13

سلام عزیزم،
به نظرم عالی شده، پهن نشدن هم هیچ مشکلی نداره و بیشتر به دمای فر ربط داره به نظر من که عالی و بی نقصه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

somaye mirdar
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 09:29

بهاره جونم مرسي خيلي عالي بود

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 10:26

سلام عزیز دلم؛
فوق العاده شده کیف کردم نوش جونتون و مرسی از عکس

مهدیه نوایی
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 20:38

سلام بهاره جان، ممنون از رسپی کاملتون، من با روغن نیمه جامد که طبق دستور شما صاف کردم درست کردم خیلی طعم روغن احساس میشد ،میشه میزان روغن رو کمتر کنم؟
بابت حوصله ای که میزارید و با محبت پاسخ میدید ممنونم😍

نظرات
MH
شنبه، 11 ارديبهشت 1400، 06:34

سلام
من درست کردم عالی شد ممنون از آموزش و لطف و محبت شما بابت سایت بی نظیر

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 ارديبهشت 1400، 08:08

سلام،
خوشحالم که راضی بودید نوش جونتون باشه.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 اسفند 1399، 14:44

سلام عزیزم،
همونطور که توضیح دادم به همراه روغن نیمه جامد که در منزل صاف میکنید باید سی درصد کره گیاهی سوپرمارکتی استفاده کنید. شیرینیتون روغن پس داده تو تصویر هم معلومه برای همین طعم روغن میداده وگرنه نسبت مشکلی نداره و متاسفانه قابل تغییر نیست. اگر هم سی درصد کره گیاهی رو استفاده کردید و باز به این حالت شده جنس روغن مشکل داره.
فقط عزیزم اگر از دمای فر مطمئنید و 200 بوده یکی دو دقیقه بیشتر بپزید طلایی تر شه.

مرز
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 14:57

سلام. من مارگارین کم چرب خریدم چون فقط همین تو بقالی موجود بود. بعد آبش کردم و آبش رو بعد از نگهداری تو یخچال خالی کردم. اما مارگرین خیلی سفتی نیست و می‌شه گفت شله. مشکلی به وجود نمیاره؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 اسفند 1399، 19:09

سلاک عزیزم،
دیگه نذارید به دمای محیط برسه مستقیم از یخچال استفاده کنید ولی باز یه ذره شیرینیتون پهن تر از انتظار می شه.

عاطفه
شنبه، 16 اسفند 1399، 19:46

سلام بهاره جان
فک کنم با توجه به روغن جامد ، این شیرینی ماندگاری بیشتری داشته باشه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 اسفند 1399، 14:07

بله عزیزم ماندگاری بالایی داره

mahin
شنبه، 16 اسفند 1399، 10:11

سلام خانم وحید. وقت بخیر. آیا میتونیم از کره حیوانی صاف شده استفاده کنیم؟ ما در ترکی بهش میگیم ساری یاغ.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 اسفند 1399، 18:30

بله عزیزم ولی نتیجه کمی متفاوت می شه.

PaRa
جمعه، 15 اسفند 1399، 22:25

سلام بهاره خانم عزیز و ‌هنرمند
من متاسفانه ترازو ندارم، اگه لطف کنید اندازه‌هارو برام تبدیل به پیمانه کنید، هرچند که تقریبی هم باشه، خیلی خیلی ممنونتون میشم.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی