شیرینی برنجی

بهاره وحید

شیرینی برنجی

نان برنجی
جمعه، 25 دی 1394، 07:18   مشاهده: 121,378

دستپخت های کاربران

شیرینی یا نان برنجی از شیرینی های سنتی و اصیل ایرانیه که انواع مختلفی داره و معروف ترین دستورها متعلق به کرمانشاه و قزوینه. شیرینی برنجی هم مثل نخودچی و نان چای  به دلیل نسبت بالای آرد در مقابل باقی مواد و کم شیرین بودن به نام "نان" به جای "شیرینی" ثبت شده. دستور برنجی که در این پست آموزش داده شده، طعم و دوام بسیار خوبی داره و مناسب نوروزه ضمن اینکه این دستور به دلیل نداشتن لبنیات و آرد گندم برای کسانی که منع مصرف گلوتن و لاکتوز دارن هم قابل خوردنه. پخت شیرینی های سنتی ایرانی نیاز به تمرین و رعایت نکات زیادی داره، پس اگر بار اول به نتیجه مطلوب نرسیدید ناامید نشید. 

نکات پخت شیرینی برنجی: 

 • در نان برنجی قزوینی مهم ترین نکته انتخاب آرد برنجه، چرا که کل عطر و طعم این شیرینی به کیفیت آرد برنج بستگی داره.برای شیرینی با کیفیت حتما از آرد برنج ایرانی استفاده کنید. نیاز به آرد کردن برنج در منزل نیست کافیه از لوازم قنادی های معتبر آرد رو تهیه کنید. آرد برنج باید چند بار الک شه تا بدون نم و بسیار نرم باشه در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهید گرفت. آرد برنج زبر و دونه درشت باعث ترک خوردن شیرینی ها حین پخت میشه.  
 •  در این دستور گلاب قابل حذف نیست چرا که طبیعت آرد برنج مثل آرد سمولینا بسیار خشکه و به رطوبت نیاز داره. با وجود اینکه حین کار، خمیر نان برنجی ظاهری چرب داره و حتی دست رو چرب می کنه، بعد از اتمام پخت شیرینی خشکی به دست میاد و به همین دلیل وجود گلاب لازمه ولی می تونید یک قاشق غذاخوری از گلاب کم کرده و به جاش یک قاشق غذاخوری زعفران دم کرده جایگزین کنید و یا کلا از همین مقدار عرق بهارنارنج به جای گلاب استفاده کنید.
 • همونطور که گفته شد دستورهای متنوعی برای این شیرینی نوشته شده که بسیاری از اون ها نیازی به استراحت ندارن، ولی در دستور آموزش داده شده در این پست، استراحت باعث شکل گیری خمیر، یکدست شدن چربی با خمیر و پس ندادن روغن می شه و نباید حذف شه.  
 • این دستور رو می تونید با مهر تزئین کنید یا ساده به شکل توپی در فر بذارید ولی قابلیت ریختن در قیف و ماسوره زدن نداره. اگر برای تزئین روی شیرینی از مهر استفاده می کنید، دقت کنید که مهر رو خیلی فشار ندید، چرا که این کار باعث ترک خوردن شیرینی ها و از اون مهمتر کم شدن قطرشون می شه. کم قطر شدن شیرینی باعث پخت زودتر و خوش طعم نشدن نان برنجی می شه.  
 •  یکی از مشکلات متداول در تهیه شیرینی های سنتی، سوختن ته شیرینی قبل از اتمام پخته که دقت در انتخاب سینی می تونه جلوی این مشکل رو بگیره. به هیچ وجه از سینی خود فر استفاده نکنید، جنس و رنگ تیره این سینی باعث داغ شدن سریع و ته گرفتن شیرینی می شه. از لوازم قنادی ها سینی های آلومینیومی یا گالوانیزه مخصوص شیرینی پزی، یا سینی رولت با رنگ روشن تهیه کنید، پنجره فر رو در طبقه وسط بذارید و سینی رو روش قرار بدید. سعی کنید از دماسنج فر برای شیرینی های خشک استفاده کنید.
 • برای نان برنجی نمی تونید از روغن مایع استفاده کنید. ولی می تونید نیمی از روغن جامد رو با کره جایگزین کنید، برای این کار کره و روغن جامد رو در کاسه ای ریخته، روی بخار آب بذارید تا کاملا آب شه، بهم بزنید و بعد به مدت یک روز در یخچال قرار بدید. از سوالات متداول استفاده از کره در دستورهای سنتیه، دقت کنید که کره های محلی که در قدیم برای تهیه این شیرینی ها مصرف می شد بافتی کاملا متفاوت با کره های پاستوریزه موجود در بازار داشتن. از اونجائیکه دستورهای سنتی برای کره و روغن چرب طراحی شده، کره های پاستوریزه شیرینی های سنتی رو خشک و کم دوام می کنن و بهتره جایگزین نشه. 


منبع: مجله قنادباشی - ویژه نامه ی نوروز 1391 - دستور خانوم گلریز کاوهمواد لازم (هم دمای محیط): 

آرد برنج: 250 گرم
روغن جامد: 125 گرم
پودر قند: 80 گرم 
تخم مرغ: یک عدد
پودر هل: یک دوم قاشق چایخوری 
گلاب: یک چهارم پیمانه
تخم خرفه: برای تزئین (قابل حذف)

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. در تهیه شیرینی های سنتی بهتره از ترازوی آشپزخانه به جای پیمانه های اندازه گیری استفاده کنید.

 • منظور از هِل در شیرینی های سنتی ایرانی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.
 • برای کیفیت بهتر و لطافت شیرینی هایِ خشک، بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید. 
 • دقت کنید که حتما آرد برنج، از برنج ایرانی تهیه شده باشه. 

و اما در دستورهایی که "روغن جامد" در مواد اولیه به کار رفته چه کار کنیم؟

 • روغن جامدِ مارک "اصیل"، بهترین گزینه برای شیرینی های سنتی ایرانیه، این روغن کاملا جامده، خوش عطر و با کیفیته و بدون صاف کردن هم قابل استفادست. البته بسیاری از اساتید توصیه می کنند این روغن رو هم به روش گفته شده در این پست صاف کنید. تنها مشکل این روغن قیمت بالا و به صرفه نبودنه.
 • اما رایج ترین گزینه، استفاده از روغن های نباتی موجود در بازاره که در قوطی های حلبی با مارک های ورامین، لادن، اویلا... به فروش می رسه. برای موفقیت در تهیه شیرینی سنتی با این دسته از روغن ها دو مرحله مهم باید رعایت شه. اول اینکه به روش گفته شده در این پست روغن رو صاف کنید و دوم استفاده از کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) با مارک های سوپرطلایی، آذربایجان، بهاران گل.. به همراه روغن صاف شدست. به این شکل که سی درصد از حجم روغن گفته شده در دستور رو از مارگارین استفاده می کنید تا مشکل بی کیفیتی روغن و عدم انسجام خمیر برطرف شه. یعنی اگر مثلا میزان روغن ذکر شده در دستور نخودچی صد گرمه، سی گرم مارگارین و هفتاد گرم روغن جامدی که صاف کردید رو به همراه هم استفاده کنید. دقت کنید که روی مارگارین کم چرب نوشته نشده باشه. 
 • نکته: برای استفاده از مارگارین به همراه روغن جامد صاف شده، کافیه هر دو رو در کاسه ای بریزید، یک دقیقه با دور کند همزن بزنید تا یکدست شه و بعد باقی مراحل را طبق دستور انجام بدید. یعنی نیازی به صاف کردن مجدد به همراه هم نیست.
 • در استفاده از روغن جامد صاف شده، می تونید به جای همراه کردن سی درصد مارگارین سوپرمارکتی، از سی درصد روغن صاف که در لوازم قنادی ها با نام روغن پنجاه به فروش می رسه، به همان شیوه استفاده کنید. یعنی برای صد گرم روغن گفته شده در دستور، سی گرم روغن صاف بریزید و هفتاد گرم روغن نباتی که یک دور صاف کردید استفاده کنید.
 • اگر تهیه روغن جامد اصیل براتون گرونه و روغن نباتی هم در دسترس ندارید، گزینه آخر صاف کردن کره گیاهیه. دقت کنید که منظور از کره گیاهی، مارگارین هائیه که در سوپرمارکت ها به فروش می رسه و منظور مارگارین صاف لوازم قنادی نیست. این روغن رو به روشی که در پست شیرینی کشمشی توضیح دادم می تونید صاف کنید و بعد اندازه گیری کرده و در دستورات به جای روغن جامد استفاده کنید.  
 • در زمان خریداری روغن جامد دقت کنید که روغن نباتی (گیاهی) مدنظره، روغن حیوانی جامد که با مارک های شَکَلی، رادمنش.... به فروش می رسه مناسب شیرینی پزی نیست و بافت متفاوتی با شکنندگی بیشتر ایجاد می کنه.
 • از روغن قنادی (روغن صاف یا روغن پنجاه) هم می شه استفاده کرد. این روغن در دمای محیط در حین جامد بودن نرمه و طعم و رنگ خاصی نداره و بادوام ترین نوع چربی در مقابل گرما و رطوبت محسوب می شه اما به این نکته دقت کنید که روند تولید روغن قنادی (روغن 50) نسبت به روغن جامد بسیار پیچیده تره. نتیجه این روند پیچیده تر، وجود میزان خیلی بیشتر نوعی چربی غیراشباعِ خطرناک، به نام "اسیدهای چربِ ترانس" در روغن قنادی نسبت به روغن جامده. از اونجائیکه هدف از شیرینی پزی خونگی پخت محصولات سالم تره بهتره از روغن جامد به جای روغن قنادی استفاده شه، ضمن اینکه لطافت کمتری در شیرینی ایجاد می کنه.  
 • اگر خارج از ایران زندگی می کنید، می تونید روغن جامد Ghee رو از مغازه عرب ها یا بصورت آنلاین تهیه کنید و اگر تهیه روغن جامد براتون مقدور نیست، از کریسکو crisco shortening استفاده کنید.آرد برنج رو اول با ترازوی آشپزخونه وزن و بعد دو بار از الک ریز رد کنید. آردی که از حریر یا الک ریز رد شه خمیرِ منسجم تر و شیرینی های لطیف تری به ما میده.پودر قند رو اندازه گیری و بعد الک کنید. اگر دونه های پودر قند درشته یا بهم چسبیده، بعد از اندازه گیری یک بار آسیاب و بعد دو بار الک کنید. زرده و سفیده تخم مرغ رو از هم جدا کنید. پودر قند، روغن و زرده رو در کاسه ای تمیز بریزید. ابتدا چند لحظه مواد رو با دور کند همزن بزنید تا پودر قند پخش نشه.حالا به مدت سه تا چهار دقیقه مواد رو خوب بزنید تا نرم و یکدست شه و بعد ظرف رو کنار بذارید. این مرحله رو با حوصله انجام بدید، همزدن خوب و کافی روغن و پودر قند باعث هوادهی می شه و در لطافت و کیفیت شیرینی تاثیر داره.  پره های همزن رو با آب جوش و مایع ظرفشویی خوب بشورید و خشک کنید. سفیده رو در کاسه ای تمیز بریزید و سه تا چهار دقیقه با دور تند همزن خوب بزنید تا حجیم و مثل برف سفید شه، جای پره های همزن روی سفیده بمونه و اگر ظرف رو برگردونید نریزه.سفیده زده شده رو به مواد اضافه و با ویسک، لیسک یا کندترین دور همزن تا جایی مخلوط کنید که یکدست شه.   
هِل رو به مواد اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید. منظور از هِل در دستورهای سنتی، هل سبزیه که بصورت کامل (با پوست) آسیاب شده باشه، بهتره هل رو خودتون آسیاب کنید. آرد برنج رو در چند مرحله به مواد اضافه و با قاشق چوبی یا لیسک مخلوط کنید. بعد از اضافه کردن کل آرد، اگر رگه های سفیدی دیده می شد، می تونید خمیر رو خیلی کم با دست ورز بدید.

 

بعد از مخلوط کردن مواد، به دلیل خشک بودن آرد برنج، خمیر به شکل گوله های خشک در میاد. حالا گلاب رو کم کم اضافه کنید تا خشکی مواد از بین بره. خمیر رو به میز کار انتقال بدید و ورز بدید. ورز این خمیر خیلی کم و فقط در حد یکدست شدنه. بعد از کمی ورز دادن، برای تِست تکه ای از خمیر رو در دست فشار بدید اگر از هم نپاشه و فرم خمیری گرفته باشه ورز دادن کافیه.
خمیر رو در کیسه فریزر گذاشته و به مدت 24 ساعت برای استراحت در محیط آشپزخونه بذارید.بعد از 24 ساعت فر رو روی 160 درجه سانتی گراد معادل 325 درجه فارنهایت یا درجه 3 فر روشن کنید تا گرم شه. 
سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و آماده بذارید. خمیر رو خیلی کم ورز بدید تا قابل فرم دادن شه، در این مرحله می تونید به قسمتی از خمیر مقداری زعفران دم شده غلیظ اضافه کنید. از خمیر به اندازه گردو بردارید و در دستتون گرد کنید و بچرخونید. اگر در جایی زندگی می کنید که آرد برنج ایرانی در دسترس ندارید ممکنه با آسیاب و الک ریز زبری آرد رفع نشه و به دلیل خشکی آرد، بعد از استراحت خمیر غیرمنسجم باشه و ترک های عمیق بخوره. در این صورت در حد یک تا دو قاشق غذاخوری گلاب یا روغن به مواد اضافه کنید.سعی کنید تا حد ممکن شیرینی ها هم اندازه باشن که همزمان پخته شن. به هیچ وجه خمیر رو بزرگ تر از گردو برندارید، بیشتر موندن شیرینی ها در فر لطافت نان برنجی رو از بین می بره. می تونید مثل تصویر زیر، روی شیرینی ها تخم خرفه بپاشید و به همین شکل در فر بذارید.یا می تونید روی شیرینی ها مهر بزنید. مهرهای شیرینی برنجی طرح های مختلفی داره و در دو جنس پلاستیکی و چوبی تولید می شه. این مهرها رو می تونید از لوازم قنادی ها تهیه کنید. حواستون باشه مهر رو زیاد روی شیرینی فشار ندید  و فقط در حدی باشه که نقش بندازه. بعد از مهر زدن شیرینی ها باید همچنان تپلی باشن.در صورت تمایل می تونید روشون تخم خرفه بپاشید. سینی شیرینی رو به مدت یک ربع تا بیست دقیقه در فر بذارید تا با حرارت کم، خوب مغزپخت شه. در پایانِ پخت، ته شیرینی ها طلایی می شه، روی شیرینی ها تغییر رنگ نمیده و فقط کمی خشک می شه. بعد از اتمام پخت، سینی شیرینی پزی رو روی توری خنک کننده بذارید و اجازه بدید شیرینی ها کاملا خنک شن و بعد از کاغذ روغنی جدا کنید. حواستون باشه که شیرینی برنجی حتی اگر ذره ای گرم باشه موقع جدا کردن از کاغذ خرد می شه. در صورت گرم نبودنِ منزل، شیرینی برنجی رو در ظرف دربسته، بیرون از یخچال نگهداری کنید. 

دستپخت های همراهان سایت
ماهرخ
چهارشنبه، 09 اسفند 1402، 12:39

اینقدر خوب و عالی توضیح دادین که من برای اولین بار تو زندگیم به این راحتی شیرینی پختم، واقعا ممنونم ازتون🌹💐

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 اسفند 1402، 17:15

ای جانم نوش جان

Khadije
چهارشنبه، 09 اسفند 1402، 04:44

سلام بهاره جان .من سینی رو از تفلون به روحی تغییر دادم آپشن رو کانکشن گذاشتم ولی تو دفترچه برای شیرینی خشک نوشه دمای ۱۷۰ و زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه من بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه گذاشتم که مثل قبلی داخلش خمیر نشه .خیلی ترد و برشته شد ولی از قبلی بهتر شد میخوام بدونم بافت این شیرینی همینطوری ترده آخه بعضی شیرینی برنجی ها تو دهن آب میشه .ولی از نتیجه کار خیلی راضی بودم خیلی خوشمزه شده .ممنونم که بهمون فقط رسپی شیرینی یاد نمیدی، پشتکار و تلاش ،کشف و یادگیری، آزمون و خطا رو تو این دو روز تجربه کردم و قدر دانتونم.فقط یه سوال فرهای برقی که چند طبقه هستن میشه همزمان دو تاسینی داخلشان قرار داد ؟و از نظر شما جنس روحی مناسب پخت شیرینی هست یا باید برم یه سینی تهیه کنم ؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 09 اسفند 1402، 10:21

سلام عزیزم،
چه خوشگل شدن عید آوردید برامون، عزیزم به نظر من سینی بخرید باز از روحی بهتره! اصلا و ابدا به درجه ها و زمان های نوشته شده در دفترچه کاری نداشته باشید، برای هر بافتی و ساختاری دما و زمان خاصی نیازه، شما هر آنچه در دستور چه اینجا چه جای دیگه نوشته شده بود رو انجام بدید فقط ده درجه کم کنید، دو تا دو تا هم بپزید که ببینید آیا درجه باز باید مثلا 5 درجه بیشتر کم شه یا نه. احتمال داره مثلا با فر شما باز باید دما کمتر شه برای همین انقدر ترد و برشته شده. در مورد پخت دو سینی همزمان بسته به دستور داره، اگر دستور حساس نباشه مثل نخودچی یا همین برنجی می شه دو سینی گذاشت، برای دستورهای حساس یا دستورهایی که رطوبت بالا دارن مثل کیک و رولت و .. اصلا پیشنهاد نمی شه. این دستور انقدر ترد و برشته نیست، از رنگ معلومه زیاد پخته، ولی خیلی هم در دهن آب نمی شه بعد از قلق گیری فر دستور شیرینی امید رو هم تست کنید، به بازاری ها نزدیک تره.

https://t.me/omidkohii

Khadije
جمعه، 11 اسفند 1402، 13:04

ممنون بهاره جان ولی توی تشخیص پخت شیرینی خیلی ناشی هستم 😁 نمیتونم تشخیص بدم کی شیرینی خوب پخته .ولی حتما سعی میکنم درجات مختلف و زمانهای مختلف رو امتحان کنم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 اسفند 1402، 18:34

باید دو تا دو تا بپزید، اول اندازه گفته شده در دستور بذارید، اگر بیرون آوردید، بعد از سرد شدن، زیرش تیره بود دو دقیقه کم کنید، اگر روشن بود دو دقیقه بیشتر بذارید، علاوه بر زیر شیرینی، با چاقو شیرینی رو از وسط بعد از خنک شدن نصف کنید، باید مغزی خام نباشه.

Khadije
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 07:12

سلام بهاره جان از دیروز تا الان هرچقدر سوالام رو ارسال میکنم نمیدونم چرا ثبت نمیشه .میخاستم بپرسم میشه این مواد رو دو برابر کرد یعنی برای نیم کیلو برنجی هم باید دوتاتخم مرغ اضافه بشه و گلاب من گلاب سنگین هست و میترسم اگر بخوام نصف پیمانه بزنم خیلی طعم گلاب بگیره و یه سینی ارتفاع ۷ دارم میخام بدونم مناسبه برای پخت شیرینی چون اکثر قالبهای شیرینی ارتفاع کوتاهی دارن

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 07:55

سلام عزیزم،
مواد قابلیت دو برابر شدن داره، برای دو برابر کردن تک تک مواد رو ضربدر دو کنید، یعنی تخم مرغ هم دو عدد ولی گلاب رو بسیار با احتیاط و کم کم اضافه کنید، تا جاییکه خمیر جمع شه، چون آبخور آرد برنج ها بر اساس نوع برنج فرق داره. یعنی احتمال زیاد اصلا نیم پیمانه نیاز نیست. قالب هفت سانت بسیار نامناسبه و جلوی پخت صحیح رو می گیره  سینی شیرینی پزی با ارتفاع دو تا سه سانت مناسبه.

Khadije
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 08:49

ممنون بهاره جان الان مواد رو دو برابر کردم و گلاب هم در حد دوقاشق زدم خمیر خیلی روغن داده درحالی که خیلی ماساژ ندادم .روغنم لادن بوده و صاف کردم ولی نمیدونم چرا داخل نایلون گذاشتم خیلی روغن پس داده راهی هست بشه درستش کرد میتونم کمی آرد برنج اضافه کنم؟البته تازه خمیرمایه رو درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 13:37

سلام عزیزم،
من که کامل توضیح دادم که به هیچ وجه نمی شه روغن نیمه جامد رو خالی استفاده کرد، باید سی درصد حتما مارگارین سوپرمارکتی یا ده درصد روغن صاف بزنید. می تونید آرد برنج بزنید.

Khadije
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 13:43

بله متاسفانه اشتباه کردم آخه یه بار مارگارین مهگل گرفتم خیلی معطر بود و طعم شیرینی رو خیلی عوض کرد مارکهای دیگه هم پیدا نکردم. ترسیدم دوباره استفاده کنم .الان اردو برنجی بزنم یا بعد از تمام شدن استراحتش.به نظرشما تاچه مقدار اردبرنج بزنم تا جایی که دیگه روغنی نباشه؟ببخشید که سوالاتم زیاد شد و خسته تون کردم

Khadije
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 13:48

الان یک کره گیاهی مارگارین مه گل که دارم روش کم چرب نوشته همینو میشه برای شیرینی های دیگه استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 اسفند 1402، 17:28

نه عزیزم خسته نمی شم راحت باشید، کره گیاهی مهگل کم چرب مناسب نیست قربونتون برم، لادن یا بهاران گل باید تهیه کنید، آرد برنج رو یکدفعه اضافه نکنید چون سفت می شه، در حد بیست گرم اضافه کنید، یک شیرینی نمونه بپزید، بذارید خنک شه، اگر مشکلی داشت اضافه کنید.

Khadije
سه شنبه، 08 اسفند 1402، 06:11

سلام بهاره جان صبحت بخیر من خمیر رو که امروز دیدم کمی که بایستم ورز دادم روغن جذبش شد چون کمی هم خشک بود ۴ر من برقی مارک استیل البرز هست روی المنت بالا پایین و کانکشن گذاشتم و از پایین طبقه دوم .قالبم هم تفلون بود ولی رنگش تیره هست بعد از یه ربع چک کردم دیدم زیر شیرینی تغییر رنگ داده بود برای هم درش اوردم بعد از خنک شدن وسط شیرینی برنجی ها خمیر بود فقط چندتا دونه درست کردم و یکی دیگه اینکه با اینکه از حریر رد کردم شیرینی ترد نیست و گوله گوله هست علتش از چی میتونه باشه .ارد برنجم ایرانی بود.و اینکه راهنماییم کنید در جه فر و سینی فر رو چه کنم که شیرینی کامل بپزه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 08 اسفند 1402، 14:45

سلام عزیزم،
یک مقدار برای قلق گیری شیرینی خشک با فر برقی زمان می بره، عجله نکنید، حوصله کنید و مطمئن باشید درمیاد. دو تا دو تا بپزید تا قلق فر دربیاد. یک بار فقط با تنظیم المنت بالا و پایین بدون فن امتحان کنید، یک بار فقط کانوکشن (علامت فن دورش دایره)، یک بار با همین درجه که پختید. شیرینی خشک رو طبقه وسط بذارید. ده درجه هم از دمای گفته شده کم کنید. علت خامی اینه که دما بالا بوده، بیرون سریع خشک شده وقت نشده مغزپخت شه.
گوله بودن یعنی خمیر خوب گرفته نشده و خشک بوده منجسم نشده می تونه از روغنتون باشه یا از کم گلاب ریختن.

fafa. heydari
يکشنبه، 17 دی 1402، 08:04

سلام عزیزم، ما این شیرینی رو توی کرمانشاه با روغن کرمانشاهی درست میکنیم عطر و طعمش عالی میشه، سری بعد درست میکنم و امیدوارم مثل الان خوش طعم بشه.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 دی 1402، 14:35

سلام عزیزم،
به به چه شیرینی هایی شده، مال کرمانشاه زیبا دستورش متفاوته، ولی می تونید با این دستور هم امتحان کنید ببینید چطور می شه امیدوارم خوب شه به منم اطلاع بدید.

haleh724
سه شنبه، 01 فروردين 1402، 19:46

شیرینی برنجی پایه ثابت همیشگی سفره هفت سین ماست❤️

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 فروردين 1402، 18:54

سلام عزیزم،
چقدر عالی و بی نقص نوش جونتون و ممنون از عکس

میترا سادات
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 06:25

سلام بهاره جان، دم دمای عید که میشه سرو کله ی ما پیدا میشه 😂، امسال یه آسیاب خوب خریدم و خودم آرد برنج آماده کردم نگم از عطرررر و خوشمزگی شیرینی هام، ما که داریم شیرینی خانگی آماده می کنیم حیف هست خودمون مواد اولیه رو از بیرون بخریم و اینکه هم برای برنجی و هم نخودچی چون خودم آسیاب کردم به مشکل برنخوردم. سالهای قبل خمیرم یا شل بود یا سفت بود ، اما امسال راحتتتتت... 
مرسی عزیزم عید ما در کنار دستورات شما شیرین میشه، از شیرینی هام داغ داغ عکس گرفتم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 06:58

سلام به روی ماهتون،
به به عید آوردید برامون عالی شدن شیرینی ها عزیز دلم، آسیاب هم مبارکتون باشه. ممنون از عکس ها

نیکان مقدم
يکشنبه، 01 آبان 1401، 07:03

سلام خانوم وحید عزیزم. وقتتون به خیر.  من با دستور شما دوباره نون برنجی درست کردم. ضمن تشکر فراوون از دستور کامل و دقیقتون،  گلوله‌های خمیر رو ۱۰ گرمی گرفتم و بعد از گذاشتن در سینی، با مهر پلاستیکی، مهر زدم و نقش مهر روش افتاد ولی بعد از پختن، خیلی محو شده بود و مثل مال شما، نقش مهر ، خوشگل و مشخص نبود و با اینکه سعی کردم، زیاد فشار ندم، نون برنجی‌ها مثل مال شما، تپلی نشد. خیلی ممنون می‌شم راهنمایی بفرمایید و اشکال کارم‌و بفرمایید. پیشاپیش و مثل همیشه خیلی‌خیلی ازتون ممنونم. 😍🙏🌸

نیکان مقدم
يکشنبه، 01 آبان 1401، 07:05

خانوم وحید عزیزم، نمی‌دونم عکسی که فرستادم، آپلود شد یا نه. اگه نشده بود، دوباره می‌فرستم. 🙏🙏🙏

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 آبان 1401، 07:39

سلام عزیزم،
به نظر من که شیرینی هاتون عالی شده، ولی جنس روغن، دمای فر، می تونه در پف کردن موثر باشه. اگر می تونید آرد برنجی ایرانی تهیه کنید. مهر برای اینکه شیرینی پهن شده میوفتاده.

Ghniknejad
سه شنبه، 02 فروردين 1401، 18:13

سلام، سال نوی شما مبارک. متشکرم از بابت رسپی های کاملی که داخل پیجتون میذارین.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 فروردين 1401، 18:22

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی هستید، شیرینی هاتون هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

مرجان ا
شنبه، 28 اسفند 1400، 01:44

دقت و صبوری که شیرینی پختن لازم داره و کار با دست مثل درمانه، و دستورهای شما همیشه بهترین و دقیق‌ترین بوده. درمانگر بی‌نظیری هستید :) خونه پدری و امکانات کم و جایگزینی کلی چیز، ولی مثل نون برنجی‌های مادربزرگم شد.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 اسفند 1400، 09:36

ای جانم، ماشالا به اینهمه صبر و حوصله و هنر عالی شدن عزیزم نوش جونتون و ممنون از عکس

نیکان مقدم
سه شنبه، 24 اسفند 1400، 12:08

سلام خانوم وحید عزیزم. خواستم تشکر کنم برای راهنمایی‌تون. به بقیه‌ی خمیر نون برنجی، گلاب اضافه کردم و شیرینی‌ها رو درست کردم. مثل همیشه از دستورهای دقیق، سخاوت و وقتی که می‌ذارین، خیلی‌خیلی ممنونم و پیشاپیش سال نو‌ رو خدمتتون تبریک می‌گم و در سال جدید، بهترین‌ها رو براتون از خدای بزرگ خواهانم. ( نون نخودچی رو هم با دستور شما درست کردم.)

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 اسفند 1400، 16:46

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که مشکل برطرف شد، شیرینی هاتون بسیار عالی شدن نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

نیکان مقدم
دوشنبه، 23 اسفند 1400، 11:19

سلام خانوم وحید عزیز.  ضمن تشکر زیاد از زحماتتون، من خمیر نون برنجی رو دو برابر درست کردم. از همون اول، خمیر، منسجم می‌شد و به خاطر همین گلاب رو کم‌کم و نصف مقدار دستور ریختم. (یعنی برای دو برابر مواد، کلاً، یک‌چهارم گلاب). بعد از، ۲۴ ساعت استراحت و درست کردن نون برنجی‌ها، شیرینی‌ها ترک خورده‌اند. نصف خمیر رو هنوز درست نکردم. می‌تونم به این خمیر، دوباره گلاب اضافه کنم و ۲۴ ساعت، استراحت بدم و بعد شیرینی‌ها رو درست کنم؟ و اگه اضافه کردن گلاب به خمیر، اشکالی نداره، لطفا مقدارش‌و هم بفرمایید. 🙏🙏🙏. خیلی از راهنمایی‌تون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 اسفند 1400، 17:32

سلام عزیزم ،
می تونید یک چهارم دیگه رو هم اضافه کنید نیازی به استراحت مجدد نیست، خمیر رو تو دستتون مهر بزنید و یه ذره کمتر فشار بدید، حواستون به دمای فر هم باشه که زیاد نباشه خودش عامل ترکه

Far_zaneh
شنبه، 10 مهر 1400، 05:09

سلام بهاره جون ،بالاخره این شیرینی رو پختم.ولی خمیر رو که آماده میکردم گلاب رو تو ۲ مرحله اضافه کردم و فکر کنم زیاد بود برای خمیرم چون به نظرم خیلی شل شد. ۲ تا قاشق آرد برنج بهش اضافه کردم .ولی بعد از استراحت  هنوز شل بود . شکل گرفت و وا نرفت ولی جای مهر روش نموند اصن‌. ارد برنجم ایرانی بود. ولی من گلابم چون خیلی درصدش بالا بود با آب قاطیش کردم 😅 فکر کنم همین کار خراب کرد
باید دوباره درست کنم 😅😅😅

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 مهر 1400، 06:37

سلام عزیزم،
آفرین به شما که تمرین کردید، گلاب رو فقط تا جای انسجام بریزید، آب کیفیت خمیرهای روغن جامد دار رو به شدت پایین میاره هرگز ازش استفاده نکنید.

Far_zaneh
چهارشنبه، 14 مهر 1400، 06:30

در مورد آب نمیدونستم ممنون از راهنماییتون. دوباره امتحان میکنم 😊

Nazanin akbari
چهارشنبه، 15 ارديبهشت 1400، 13:19

سلاام
اینم از برنجی های تپلی من
تنها مشکلی که داشتم این بود که به یک باره مقدار گفته شده از گلاب رو به مواد اضاف کردم:/
واسه همین خمیر شیرینی به شدت شل شد
در صورتی که فکر میکنم اصلا نیازی به گلاب نبود
چون قبل از اضافه کردن گلاب هم بافت خمیر منسجم و لطیف بود
بعد از اینکه به خمیر استراحت دادم تا حد زیادی گلاب جذب ارد شده بود
ولی خب باز هم خمیر شل بود
به طوری که بعد از زمان گفته شده احساس کردم که نیاز به پخت بیشتر داره و بافت شیرینی فشرده بود
باز هم گذاشتم توی فر بمونه
در اخر بعد از همه این مراحل
با اینکه به نظرم ظاهرش خوب شد
 ولی دوست داشتم بافتش ترد تر باشه :)

بهاره خانوم از نظر شما چطورن؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 ارديبهشت 1400، 14:41

سلام عزیزم،
ظاهرش که عالی شده، بسته به جنس آرد برنج ها میزان گلاب متغیره که مطمئنم دفعه بعد دیگه میزانش رو درست می ریزید و عالی تر می شه.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Aghaghia
پنجشنبه، 25 شهریور 1400، 11:59

خانم وحید
باید واسه درست کردن این دست از شیرینی ها حتما فر برقی داشت؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 شهریور 1400، 13:07

سلام عزیزم،
مگه مامان بزرگای ما و تو شهرهای دور شیرینی برنجی درست می کردن فر برقی داشتن؟ ضمن اینکه همین سایت تا پست 150 با فر گازی درست شده من 12 سال فر گازی داشتم فقط حتما و حتما دماسنج بخرید

Aghaghia
شنبه، 27 شهریور 1400، 04:08

سلام مجدد اول خیلی خیلی ممنون که دلسوزانه جوابم رو می دید چند تا سوال دیگه خدمتتون داشتم
دماسنج فر تهیه مردم اما زمانی که می خوام چیزی رو داخلش بزارم دما سریع کم می شه باید چه کار کرد ؟
سوال دیگه وقتی اون سینی مشکی داخل فر باید ظرف رو بزارم یا اون رو بردارم روی توری فر باشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 شهریور 1400، 06:30

همیشه تمامی سینی ها باید خارج شه و توری طبقه وسط قرار بگیره، اگر مارک فر بده سینی رو کف فر به عنوان شعله پخش کن قرار بدید. اگر فر کاهش دما داره، حتما یک سرویس بکنید و تا اون موقع دما رو ده درجه بیشتر برای پخت تنظیم کنید. دماسنج هم مارک خوب تهیه کنید.

Aghaghia
شنبه، 27 شهریور 1400، 17:30

دماسنج و مارک پرستیژ هفته پیش خریدم
ته کاپ کیک که میسوزه دلیلش همین می تونه باشه که سینی رو خارج نمی کنم یا ممکن از ظرف کاپ کیکم باشه ؟؟؟؟
واسه کیک و رولت با سینی به مشکل نخوردم البته هیچ وقت بدون سینی امتحان نکردم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 28 شهریور 1400، 12:28

ظرف کاپ کیک باعث سوختن نمی شه، سینی رو خارج کنید، توری رو طبقه وسط بذارید و دماسنج رو روش بذارید، وقتی سینی کاپ کیک رو در فر بذارید که به دما رسیده باشه.

Far_zaneh
يکشنبه، 28 شهریور 1400، 19:08

سلام بهاره جان وقت بخیر و ممنون از توضیحات کاملتون. سوالم این که با توجه به تغییر کیفیت روغن ها دفعه قبل بهم گفتید مارگارین رو صاف کنم و استفاده کنم . توی این شیرینی هم مجاز هستم به جای روغن از صاف کردن کره استفاده کنم ؟ و الان روغن اصیل در دسترسم نیست،ولی میشه به جای روغن از روغن اصیل به تنهایی یا مخلوط با مارگارین استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 29 شهریور 1400، 07:47

سلام عزیزم،
پست شیرینی کشمشی رو مطالعه کنید، هر جا در سایت گفته شده روغن جامد می تونید از همون دستورالعمل استفاده کنید یعنی یا روغن اصیل، یا مارگارین صاف شده یا مخلوط روغن جامد صاف شده و مارگارین

Far_zaneh
سه شنبه، 30 شهریور 1400، 09:59

ممنونم ازتون.  شیرینی کشمشی رو با دستور شما درست کردم با مارگارین صاف شده . عالی شد . ممنونم 😊

Faezeh.j
پنجشنبه، 12 فروردين 1400، 15:13

من بادستور شما درست کردم عالی شد هم شیرینی نخودی هم برنجی هم مربایی ممنون از دستوراتون که خیلی راحت و اسون برای مبتدی ها توضیح دادین

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 فروردين 1400، 16:07

به به به یکی از یکی عالی تر، خوشحالم از دستورات راضی هستید نوش جونتون و ممنون از عکس

Mozhganchideh
شنبه، 30 اسفند 1399، 16:10

بهاره جان سلام سال نو مبارک انشاءالله سال خوبی داشته باشین. این عکس شیرینی برنجی پر استرس منه با شیرینی نخودچی فقط من یکم بیشتر مهر رو فشار دادم آیا بخاطر خشکی خمیره یا بخاطر فشار مهر یا اینکه دمای فر؟ولی خب وقتی مهر میزدمم ترک میخورد.خمیر من بعد از ۲۴ ساعت خیلی خشک نبود ولی دیدم ترک میخوره یکم گلاب ریختم چون اصلا گلاب نزده بودم.بهاره جون میشه گلاب و بیشتر بزنیم ک بتونیم مهر رو بیشتر فشار بدیم تپلی نباشه؟برنجی اولی بیشتر تو فر مونده فک کنم فرم دماش دقیق نیست چون با دمای ۱۶۰ یک ساعت طول کشید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 اسفند 1399، 16:15

سلام عزیزم،
حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید شیرینی خشک به هیچ وجه نباید یک ساعت در فر بمونه چون لطافتش از بین می ره، ترک از جنس روغن، ورز زیاد، دمای فر، سینی نامناسب، فشار زیاد مهر می تونه باشه. متاسفانه این دستور برنجی هاش تُپلی هستن و زیاد زدن گُلاب باعث خراب شدن خمیر می شه.

Mozhganchideh
شنبه، 30 اسفند 1399، 16:23

من روغن لادن وصاف کردم نصف مارگارین فله نصف روغن صاف زدم،سینی مارک موج دارم،مهرو یکم بیشتر فشار دادم ولی خیلی خمیر و ورز ندادم خیلی ممنون از پاسخگویتون

Mozhganchideh
جمعه، 29 اسفند 1399، 10:28

سلام بهاره جون عزیز من خمیر این شیرینی رو درست کرملین اون اولش ک آرد رو اضافه کردم مثه شما گلوله نشد شل بود ک اصلا به گلاب نیاز نداره اما کم کم انگار داره خودشو میگیره حالا سوالم اینه ک باید چکار کنم گلاب بعدا اضافه کنم بعد از ۲۴ ساعت یا خیر در ضمن من همه مواد رو دو برابر کردم

Mozhganchideh
جمعه، 29 اسفند 1399، 13:37

بهاره خانم من روغن نیمه جامد لادن و صاف کردم و نصف نصف کره گیاهی فله ای زدم آیا مشکل از اینه؟آرد برنجم حاضری خریدم خیلی عطر خوبی داره الانم قشنگ خمیر م گلوله میشه و مهر میخوره گذاشتم برای استراحت ولی هی بهش سر میزنم تا انشاءالله پاسخ بدید خیلی ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 اسفند 1399، 14:05

سلام عزیزم،
دو تا دونه رو بپزید اگر دیدید ترک خورد یا خشک بود گلاب رو اضافه کنید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 اسفند 1399، 14:08

سلام عزیزم،
بهتره سی درصد کره گیاهی بزنید تا حالا پنجاه درصد رو تست نکردم نتیجه رو بدونم.

Mozhganchideh
جمعه، 29 اسفند 1399، 15:14

بهاره جان یعنی الان بزارم تو فر دوتاشو چون هنوز ۲۴ ساعت نشده استراحتش خشک نیست خیلی هم خمیر لطیفی داره یعنی دیگه به گلاب نیازی نیست

somaye mirdar
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 14:24

برنجي هاي ترد و خوشمزه من ببين چه خوش عكس ان بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 18:44

تو قشنگ درست کردی و عکس گرفتی عزیز دلم واقعا آفرین

صفورا
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 11:22

این هم برنجی های من...فقط روغنم نیمه جامد هست و صافش کردم استفاده کردم خداروشکر خوب پیش رفت ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 اسفند 1399، 14:09

سلام عزیزم،
چه ابتکار جالبی، خیلی قشنگ شدن نوش جونتون و ممنون از عکس

Fourozan
شنبه، 02 اسفند 1399، 17:14

سلام و درود فراوان ، متشکرم از این کمک همیشگی و دستورات دقیقتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 اسفند 1399، 18:18

سلام عزیزم،
چقدر برنجی هاتون خوشگل شدن، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

وفا
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 16:47

بانو جان درود
درست کردم اما بنای کار و اشتباه گذاشتم

به اشتباهاتم همون اول واقف شدم اما ادامه دادم و برای عزیزان تایپ میکنم شاید به کار بیاید

مرحله صاف کردن روغن و وزن کردن مواد اوکی بود

اما در انتخاب برنج اشتباه کردم
 برنج ایرانی داشتم و با آسیاب خانگی آسیاب کردم و این از مطالعه نادرست یا دقت نکردن کافی روی مطالب بوده
از توری مویی هم رد کردم اما بعد از پخت متوجه شدم نیاز به آرد برنج آماده بوده

متاسفانه به علت خوب نبودن آرد به شکل کاملا شل درآمد و مجبور شدم مقدار چشم گیری آرد مجدد اضافه کنم و بعد از چند ساعت دو تا زرده زدم
البته بگم اشتباهی و که دیگه تکرار نخواهم کرد این بوده که مواد و دو برابر درست کردم و برای پخت اول کار اشتباهی بوده
تمام تلاشم و کردم که مواد حیف نشه و تا مرحله آخر پیش رفتم ودرسته که نتیجه استاندارد نبود اما غیرقابل خوردن نبود
حتما آرد برنج تهیه میکنم و به نتیجه صحیح خواهم رسید

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 18:01

سلام عزیزم،
اینا همه تجربه ست مطمئنم دفعه دیگه عالی می شه. متاسفانه کیفیت روغن ها هم خیلی پایین اومده و در وا رفتن خمیر موثره حتما روغن رو با سی درصد مارگارین صاف کنید.

Maryam Mohseni
يکشنبه، 25 خرداد 1399، 21:40

سلام بهاره جون.وقتت بخیر عزیزم
این شیرینی ها رو بالاخره امروز تونستم درست کنم. در نهایت چیز خوبی از آب در اومد و اتفاقا همه هم راضی بودن.اما یه مشکلاتی داشتن:
 فقط وقتی که گذاشتم استراحت کرد کمی خشک شده بود که روغن اضافه کردم. چرا خشک میشه خمیر؟با اینکه موقع درست کردنش خیلی روغنی بود.  وقتی هم که پختمشون به کاغذ روغنی چسبیدن و کنده نمیشدن. و با اینکه 20 دقیقه تو فر بودن زیرشون کاملا سفید موند. اصن برشته نشدن.خیلی شل هم بودن و موقع برداشتن خورد میشدن.یه کوچولو هم داخلش خمیری بود و ترد ترد نشده بود.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 07:56

سلام عزیزم،
آرد برنجتون خوب نبوده، آرد برنج در استراحت رطوبت جذب می کنه و آب میکشه اصطلاحا ولی نباید خیلی چشمگیر باشه که مال شما بوده.
اما پخت به فر ربط داره یا دمای فر دقیق نیست یا از طبقه و سینی اشتباه استفاده کردید یا روی تنظیم اشتباه گذاشتید.

Maryam Mohseni
دوشنبه، 26 خرداد 1399، 12:45

 مرسی از راهنماییتون بهاره جون.

Maryam Mohseni
شنبه، 07 تیر 1399، 11:21

بهاره جون یه سوال دیگه، میتونیم بگیم دلیل شل و زیادی نرم بودن شیرینی ها به این خاطر روغنش زیادش هستش؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 تیر 1399، 14:27

سلام عزیزم،
روغنتون جنسش خوب نیست، از روغن لادن یا ورامین استفاده کنید، صاف کنید و بعد سی درصد حجم گفته شده در دستور رو مارگارین سوپرمارکتی بزنید درست می شه.

Mahsa1
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 15:07

این شیرینی ها رو با دستور شما درست کردم، ممنون از لطفتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 ارديبهشت 1399، 16:54

سلام عزیزم،
شیرینی هاتون عالی شدن واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

Zahra kiani
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 10:07

سلام بهاره جان.میشه نظرتان را در مورد شیرینی های من بدید.موقع سرو تو دهن دونه های درشت حس میشد.و ترک هم خورده

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 13:22

سلام عزیزم،
ترک خوردن می تونه از دمای زیاد فر، از جنس آرد و یا از رطوبت کم (گلاب کم) باشه. اگر دونه های درشت در دهن حس می شده یعنی به احتمال زیاد مشکل از آرده. آردتون حریر نبوده باید یک دور از الک مویی رد کنید و بعد استفاده کنید. ضمن اینکه تیرگی کف شیرینی ها نشون میده که حرارت زیاد بوده اگر فر گازیه از دماسنج فر استفاده کنید و اگر برقیه دما رو ده درجه کم کنید. در هر دو صورت از سینی خود فر استفاده نکنید.

پاییز
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 14:32

سلام بهاره جان.شیرینی برنجی رو بارها با دستور بی نظیر شما درست کردم و هربار عالی و خوش طعم شد
واقعا ممنون بابت همه آموزش های فوق العاده خوشمزه و کاملی که برامون میزارید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 ارديبهشت 1399، 14:35

سلام عزیزم،
واقعا عالی شدن کییییییف کردم از دیدن شیرینی هاتون، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیبا

Maryam Mohseni
شنبه، 23 فروردين 1399، 21:32

سلام بهاره جون.وقتتون بخیر
اینم شیرینی های من.به نظرم بد نبود ففط داخلشون یکمی سفت شده بود.با اجازتون چنتا سوال مهم بپرسم. شما تو توضیحات شیرینی گفته بودین از کره استفاده نکنیم چون کره پاستوریزه بافت شیرینی رو خشک میکنه. اما من کره محلی گاوی مرغوب داشتم. به خاطر همین استفاده کردم. نمیدونم درسته یا نه
بعد اینکه سفیده تخم مرغ من آنچنان پف نکرد که انتظار داشتم.شاید چون تو ظرف رویی هم زدم اینجوری شد.آخرش طرف رنگ از خودش پس داد و تیره شد سفیده. به صورت قله نوک تیز هم اصلاااا نشد. فقط پف کرد. توش هم دون دون سفید به وجود اومد.این به نظرتون تو بافت شیرینی تاثیر داره؟
بعدم که خمیرمن بعد 24 ساعت خشک شد و به سختی گوله میشد اما همون لحظه که درستش کردم کاملا  نرمال بود و حتی چنتاشو پختم بافت شیرینی بهتر از 24 ساعت بعد شد.
با اینکه من اندازه هام دقیق بود خمیرم اولش خیلی شل بود و مجبور شدم 70 گرم ارد بیشتری بریزم. چرا اول کار که هنوز نه گلاب ریختم نه زعفران اینقد شل بود؟ به همین دلیل هم شیرینیش کم شد.فقط هم دوتا قاشق زعفران ریختم. ولی موقع پخت چون خشک شده بود مجبور شدم کمی گلاب بریزم. مادرم میگفت شیرینیت مزه خامی برنج میداد و انگار نپخته بود. و اینه من 17 دقیقه گذاشتم بعدش دیدم نپخت 7 مین دیگه هم گذاشتم بمونه.
تروخدا ببخشید سوالاتم زیاد شد شرمنده بهاره جون. پیشاپیش سپاسگزااارم ازتون.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 05:27

سلام عزیزم،
متاسفانه همه مراحل رو اشتباه رفتید.
1. این دستور مناسب روغن حیوانی و کره حیوانی و کره محلی حیوانی نیست. محصولات حیوانی قابل استفاده هستند ولی دستورات متفاوتی دارند.
2. سفیده رو همونطور که در پست مربوطه توضیح دادم باید در ظرف شیشه ای (بلور، پیرکس...) زد قبلش هم باید ظرف رو با آب جوش و مایع ظرفشویی شست و خوب خشک کرد. نهایتا بتونید از کاسه نو پلاستیکی استفاده کنید. جنس های دیگه به سفیده ماده پس می ده و خرابش می کنه.
3. جنس آرد برنجتون بد بوده، آرد برنجی که از برنج ایرانی مرغوب باشه از همون ابتدا رطوبت زیادی می کشه ولی آرد برنج نامرغوب ضمن استراحت رطوبت می کشه به همین دلیل بعد از استراحت خشک می شه.
4. وقتی بعد از استراحت شیرینی حالت خشکی داره باید بهش روغن آب شده اضافه کرد نه گلاب.
5. مزه خامی و خشکی به دلیل اضافه کردن آرد زیادی بوده و با پخت بیشتر برطرف نمی شه.

Maryam Mohseni
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 12:29

سلام مجدد عزیزم.
والا برنج من برنج طارم اصل  ش

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 13:37

اگر حریر کردید و صاف و پودری بوده بقیه موارد مثل سفیده و روغن مشکل ایجاد کرده.

Maryam Mohseni
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 13:51

سلام مجدد بهاره جون. راستش برنج من طارم اصل شمال درجه 1 بوده و برنج درجه 1 و خودم آسیاب کردم. اما چون قبلش برنج رو شسته بودم و رطوبت داشت بعد از آسیاب کردن گذاشتم رو شعله گاز که خشک شه و رطوبتش گرفته شه. به نظرت این مساله اشکالی داشت؟ باید میذاشتم خودش خشک شه؟تو شیرینی مشکلی ایجاد کرد؟
آخه من اخه تو نظرات شیرینی پادرازی خوندم یه کاربری کره استفاده کرده بودن گفتم شاید اینجا هم بشه اینجوری عمل کرد.
میدونید من اخیرا رفتم دو کیلو کره حیوانی خریدم که شیرینی درست کنم. حالا الان که شما میگین کره استفاده نمیشه نمیدونم چیکارشون کنم. حیف شد نمیشه باهاش شیرینی درست کنم.آخه  برادر من قبلا کرمانشاه دانشجو بود یادمه شیرینی برنجی کرمانشاهی با روغن حیوانی میاورد اصن تو دهن آدم آب میشد. اونا رو چطوری درست میکردن پس؟
راستی نوع پره های همزن برقی هم تو پف سفیده تخم مرغ تاثیر دارن؟ شکلشون منظورمه

Maryam Mohseni
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 14:58

ببخشد عزیز کامنت قبلی دستم خورد یکمیش فقط اومد.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 15:37

عزیزم من همونطور که توضیح دادم با این دستور نمی شه نه این که کلا نشه، در گوگل دستور نان برنجی کرمانشاهی رو جستجو کنید دستورش بیاد خب اون مسلما با روغن کرمانشاهیه و با کره حیوانی می شه. در واقع دستورهای سایت من با روغن نباتی تنظیم شده دلیل نمی شه هیچ دستوری رو نشه با کره حیوانی درست کرد. ضمن اینکه دستور نخودچی، قطاب و برنجی خیلی حساسه مثلا دستور نان چای قزوین حساسیت کمتری داره.
در مورد آرد کردن برنج متاسفانه هیچ اطلاعی ندارم حتما نحوه صحیحش رو جستجو کنید مسلما نحوه آرد کردن اهمیت داره.
پره های همزن مهمه کدوم باشه.

Maryam Mohseni
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 22:55

بهاره جون میشه بفرمایید من زعفران و گلاب رو دقیقا کی باید بریزم؟ بعد از ریختن ارد و ورز دادن یا بعد از استراحت 24 ساعت خمیر؟مقدار زعفران چقد باید باشه؟
خیلییی متشکرم از پاسختون. ببخیشد که اینقد سوالاتم زیادن

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 فروردين 1399، 05:50

عزیز دلم در مورد گلاب در آموزش با تصویر توضیح دادم که کی باید اضافه شه، در همون مرحله ی که در آموزش گفته شده اضافه کنید. زعفران هم دو روش برای اضافه کردنش هست که هر دو روش گفته شده، می تونید مثل روشی که در قسمت نکات دومین نکته ذکر کردم با گلاب یک قاشق غذاخوری زعفران دم شده غلیظ اضافه کنید. می تونید هم بعد از اتمام ورز دو قاشق چایخوری زعفران دم شده غلیظ اضافه کنید ولی با گلاب یعنی طبق قسمت نکات مطمئن تره.

Maryam Mohseni
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 01:07

دست گلت درد نکنه بهاره خانوم.ممنونم یه دنیا

Mahsakhansari
جمعه، 22 فروردين 1399، 18:46

سلام من مهر و خرفه نداشتم سری اول گرد ساده به دلم نشست برای سری دوم مواد هنجار شکنی کردم با مالد گل درآوردم ممنون از کمکتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 فروردين 1399، 05:24

سلام عزیزم،
عجب ابتکار جالبی واقعا آفرین بهتون بسیار عالی شدند، نوش جونتون و ممنون از عکس

Mahsakhansari
پنجشنبه، 21 فروردين 1399، 17:32

سلام من اشتباهی هل و با پودر قند ریختم مشکلی پیش نمیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 فروردين 1399، 20:10

نه عزیزم ادویه مشکلی در روند کار ایجاد نمی کنه.

Mahsakhansari
جمعه، 22 فروردين 1399، 16:34

علت ترک خوردن موقع طرح انداختن چی میتونه باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 16:40

مهر رو باید کم فشار بدید و لطیف طرح بندازید اگر باز ترک بخوره از خُشکی خمیره که می تونه از جنس بد روغن یا ورز زیاد باشه.

Fatemeh V
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 19:58

سلام و ممنون. شیرینی برنجی من خیلی خوب شد. فقط دو قاشق گلاب لازم شد. اگر دوباره درست کنم دوست دارم کم‌شیرین باشه میشه از مقدار پودر قند کم کنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 فروردين 1399، 20:10

سلام عزیزم،
به به عالی شدن چقدر هم ظاهر زیبایی دارند.
متاسفانه در حد 20 گرم می تونید از پودر قند کم کنید و بیشتر امکانش نیست.

Janan
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 20:41

سلام عزیزم ممنونم ازتون خیلی خوش عطر خوشمزه شده.
فقط داخلش انگاری کمی حالت فشرده داره مثل ظاهربیرونش تُرد نیس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 13 اسفند 1398، 21:45

سلام عزیزم،
نوش جونتون باشه. این هنوز پختش کامل نشده باید بیشتر می مونده،تنظیم فر صحیحه؟ فرتون برقیه یا گازی؟

Janan
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 19:28

فداتشم فر گازی و دماسنج فرهم داره.بیست دقیقه بادما۱۶۰گذاشتم.زیر شیرینی هم طلایی شده تقریبا.امکان داره بخاطر اینکه بعد اینکه گلاب ریختم البته نصف مقدار ..بعدش حدود هشتادگرم آردبر نج اضافه کردم اینجوریشد؟

Janan
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 19:35

لطف میکنید در مورد نحوه نگهداری و ماندگاری این شیرینی بفرمایین؟تو دمای محیط باشه یایخچال

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 اسفند 1398، 20:34

یعنی هشتاد گرم بیشتر آرد برنج ریختید؟ خمیرتون شل بود؟
در ظرف دردار چهارقفله واشردار دو هفته در جای خنک ماندگاره، اگر منزل خنکه در دمای محیط اگر گرمه در یخچال نگهدارید.

Janan
پنجشنبه، 15 اسفند 1398، 22:55

من نصف مقدار دستور گلاب ریختم دیدم خمیرم شل شد کم کم بهش آردبرنج اضافه کردم که حدود۸۰گرم شدش.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 16 اسفند 1398، 07:14

باید برعکس عمل کنید، یعنی گلاب رو کم کم اضافه کنید حتی اگر اصلا گلاب نبره مشکلی نیست. جنس آرد برنج ها متفاوته، هر چه مرغوب تر باشه رطوبت بیشتری می کشه و گلاب بیشتری نیازه مال شما یا آرد برنج ایرانی نبوده و هندی بوده یا درست آسیاب نشده و درشت بوده جذب پایینی داشته.

Janan
دوشنبه، 19 اسفند 1398، 23:12

ممنونم⁦♥️⁩

Sevda
جمعه، 09 اسفند 1398، 14:50

برنجی هام.مرسی واسه دستوراتتون.شیرینی هایی که کره دارن هم میشه از الان واسه عید درست کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 اسفند 1398، 18:54

واااای به به چقدر با سلیقه عزیزم واقعا آفرین و ممنون از عکس
متاسفانه شیرینی های کره ای یک هفته نهایتا ده روز ماندگاری دارند و الان بسیار زوده در زودترین حالت هفته آخر باید درست کنید و بهترین حالت به این شکله که خمیرها رو بگیرید در یخچال بذارید دو سه روز مونده کاتر بزنید که باز تازه تر بمونند.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 اسفند 1398، 18:55

واااای به به چقدر با سلیقه عزیزم واقعا آفرین و ممنون از عکس
متاسفانه شیرینی های کره ای یک هفته نهایتا ده روز ماندگاری دارند و الان بسیار زوده در زودترین حالت هفته آخر باید درست کنید و بهترین حالت به این شکله که خمیرها رو بگیرید در یخچال بذارید دو سه روز مونده کاتر بزنید که باز تازه تر بمونند.

مریم صفری
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 13:47

سلام بهاره جون خسته نباشید بابت زحماتی که میکشید..اینم شیرینی برنجی من ..خیلی خوشمزه و ترد ..عزیزم فقط اواسط پخت روی شیرینی ها ترک خورد البته دمای فر ۱۵۵ درجه بود دماسنج فر دارم..و اینکه من روغن نیمه جامد لادن و با ۳۰درصد مارگارین کم چرب صاف کردم...ممنون میشم راهنماییم کنیدعلت ایجاد  ترک چی بوده

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 14:25

سلام عزیزم،
شیرینی برنجی هاتون که عالین نوش جونتون باشه.
در مورد ترک ها در شیرینی برنجی ممکنه ترک از جنس آرد برنج باشه. آرد برنجِ خارجی اصلا لطافت نداره و به رطوبت بیشتری نیاز داره و این دستورها برای آرد برنج ایرانی نوشته شدن.
این بار قبل از درست کردن، آرد برنج رو یک دور آسیاب و بعد از الک خیلی ریز یعنی الک پودر قند یا حریر رد کنید، ایشالا درست می شه.

مریم صفری
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 14:43

بهاره جون من برنج محلی و خودم آسیاب کردم واز پارچه حریر رد کردم..البته خمیرم یه کم شل شده بود که حدود ۲قاشق آرد برنج که بهش اضافه کردم از حریر رد نشده بود  که الان متوجه شدم که اشتباه کردم..ممنونم از راهنمایی تون بهاره جون.  

Hani
يکشنبه، 09 تیر 1398، 12:49

سلام
دستور خیییلی عالی بود
مرسیییی
اشکالات ام رو میشه بگید؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 تیر 1398، 15:51

ظاهرشون که عالیه عزیزم دلم اون ترک های ریز هم واقعا نرماله خیلی عالی شده ایشالا که طعمش هم پسندیده باشید

Hani
يکشنبه، 09 تیر 1398، 16:39

خیییلی طعمشون عالی بود
بابام باورش نمیشد من اینارو درست کرده باشم
مامانم گفت شیرینی برنجی باید بوی روغن کرمانشاهی بده! (از نظر من منظورش بوی ببعیه:)
گفت با روغن کرمانشاهی درست کنم
ولی من چون از بوی گوسفند خوشم نمیاد نصف کره و نصف روغن جامد ریختم
و خوشبختانه آنقدر خوشمزه بود که مامانم گفت برای عید سال دیگه هم همینو درست کنم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 تیر 1398، 17:45

چقققققدر بامزه، عاشقتم دختر با استعداد

آمنه
دوشنبه، 16 ارديبهشت 1398، 15:23

استاد عزیز بلاخره شیرینی برنجی من هم اماده شد خیلی عالی شد ممنون از رسپی خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 ارديبهشت 1398، 15:30

چه شیرینی برنجی هایی هم شد، عالی و بی نقص و قطعا خوشمزه
نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس زیباتون

آمنه
دوشنبه، 16 ارديبهشت 1398، 15:56

همونطور که گفتم خمیرم شل شد که با اضافه کردن دو سه قاشق ارد برنج مشکلش حل شد ممکنه دلیلش این باشه من ارد برنج رو خودم تو خونه درست کردم؟

Sevda
يکشنبه، 25 فروردين 1398، 14:56

عالی بود واسه عید درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 فروردين 1398، 17:34

چقدر یکدست و زیبا واقعا عالیه آفرین به اینهمه سلیقه که شیرینی خونگی برای عید درست کردید.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

زهرا فروزان
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 21:48

سلام خانم وحید عزیز.اینم شیرینی برنجی من.ممنون.خوب شد ولی اون تردی که توی کلوچه های آماده بازاری داشت رو نداشتم با اینکه آرد برنج اعلا استفاده کردم.فکر کنم‌اشتباهم استفاده از روغن پنجاه قنادی بوده.راستش فکر میکردم نتیجه کار بهتر میشه ولی برعکس شد.همچنین یه سوال دیگه داشتم یجا دیدم توی دستورا یه بخشی هم نشاسته ذرت داره،خواستم ریسک درست کردنشو نکنم و ازشما بپرسم ذرت چه تاثیری میزاره توی بافتش؟ممنون ازینکه با حوصله پاسخ میدید.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 اسفند 1397، 06:11

سلام زهرا جان،
چه برنجی های خوش آب و رنگی درست کردید و چه رومیزی بهاری انداختی آفرین عزیزم.
در مورد روغن 50 متاسفانه حالت ماسیده به شیرینی میده و به خاطر دوام و ارزونیش استفاده میشه نه به خاطر کیفیتش! اون موندگاری بیش از حدی هم که داره باز از بی کیفیته. این بار با روغن جامد درست کنید مطمئنم بهتر می شه. نکته دیگه هم در مورد تردی به زمان پخت برمیگرده، شیرینی نباید کم یا زیاد پخته شه این بار دو دقیقه زمان پخت رو بیشتر کنید.
در مورد نشاسته ذرت، به دلیل طبیعت خشک و گلوگیر آرد برنج، از عوامل مختلفی برای لطیف کردن شیرینی استفاده می شه که یکی از اون آرد نشاسته ذرته. می تونید دستور رو در مقدار کم تست کنید و ببینید می پسندید یا نه ولی دستور قدیمی و اصلا نشاسته نداره.

شیوابانو
پنجشنبه، 11 بهمن 1397، 12:56

سلام بهاره جون ،ممنونم از دستورات بی نقصتون ،خوشحالم که سعادت آشنایی با شما نصیبم شد ،امیدوارم بتونم از تجربیاتتون به درستی استفاده کنم پایدار باشید

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 بهمن 1397، 13:56

سلام عزیزم،
به به عجب شیرینی برنجی هایی، چقدر عکس زیبایی هم گرفتید، چه خوب که شروع کردید پختن و تمرین شیرینی های عید
نوش جونتون و ممنون از عکس

1397Sara
پنجشنبه، 19 مهر 1397، 09:45
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 مهر 1397، 11:16

به به چقدر عالی و با سلیقه، خیلی عالی شده سارا جان، موفق باشید و ممنون از عکس

homa
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 05:45

سلام استاداین اردبرنج های اماده معلوم نیست جی هست اصلااردبرنج هست نیست .بعد درست کردن خمیربوی نامطبوعی گرفت میخواستم خمیرروبریزم بیرون وبیخیال درست کردن شیرینی برنجی بشم کلا.چون پیش خودم گفتم معلوم نیست اردبرنج های فروشگاه های دیگه چی باشه وماهم که قصدمون سالم خوری هست چطوری تشخیص سالم وغیرسالمش روبدیم درهرصورت بعدازاستراحت یک روزه وجذب عطرگلاب خمیرم خوش بوشدشیرینی روطبق دستورشمادرست کردم حالانمدونم بخوریمش یانه عجب داستانی بااین اردبرنج داشتیم این هم عکس جهت یک تجربه جدید

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 آذر 1396، 05:58

سلام هما جان،
عزیزم اگر شمال تشریف میارید، آرد برنج از لوازم قنادی های معتبر یا برنج فروشی ها بخرید. اگر هم امکامش براتون نیست جاهایی هست که برنج رو مستقیم آسیاب می کنه.
ظاهر شیرینی ها هم که عالی شده و با توجه به پخته شدن و درجه حرارت بالا فکر نمی کنم مشکلی در خوردن باشه.

Saharp
چهارشنبه، 18 اسفند 1395، 21:18
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 اسفند 1395، 06:23

سحر جان
واقعا از این بهتر هم مگه می شه؟؟!!!! آفرین به شما حتما این رشته رو دنبال کنید.

Saharp
پنجشنبه، 19 اسفند 1395، 09:37

ممنون عزيزم. توضيحات خوب و دقيق شما نتيجه بهتر از اين رو نميتونه داشته باشه.

نظرات
نیکان مقدم
شنبه، 27 اسفند 1401، 16:41

سلام خانوم وحید عزیزم. ممکنه راهنمایی بفرمایید که حداقل زمانی که میشه بعد از خمیرگیری،  نون برنجی رو پخت،‌ چقدره؟ یعنی منظورم اینه که میشه به خمیر، ۲۴ ساعت استراحت نداد و زودتر پخت؟ خیلی ممنونم از راهنمایی و وقتی که می‌ذارین، مخصوصا توی این روزهای پایانی سال.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 اسفند 1401، 16:46

سلام عزیزم،
اگر وقت ندارید می تونید کمتر استراحت بدید ولی کمتر از دو ساعت نشه.

hafez
يکشنبه، 08 اسفند 1400، 02:58

سلام، موقعی که آرد برنج رو به مواد اضافه کردم خمیر گلوله گلوله نشد و یکدست بود طوری که اگر گلاب اضاف میکردم به آب می افتاد علتش چیه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 08 اسفند 1400، 06:42

از جنس آرد برنج بوده، آرد برنج های مختلف جذب رطوبت متفاوتی دارند، نسبت های دستور برای آرد برنج ایرانی نوشته شده، احتمال بسیار زیاد آرد برنج خارجی بوده

سُرمَلی
جمعه، 22 اسفند 1399، 07:32

سلام وقت به خیر عزیزم.
این مقدار شیرینی مصرف چه مدته؟ مثلا برای سه روز اول عید حداکثر ده نفر کافیه یا مقدارش رو دوبل کنم؟ خود شما هرساله همین‌ میزان درست می‌کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 اسفند 1399، 11:14

من خودم هر سال، نخودچی، برنجی و پادرازی درست می کنم و دوبل می کنم، برای سه روز ده نفر شما هم دوبل کنید.

سُرمَلی
جمعه، 22 اسفند 1399، 12:03

مرسی مرسی 🥰

وفا
سه شنبه، 25 آذر 1399، 19:33

بانو جان درود
سوال داشتم در مورد مواد اولیه
از کجا میشه متوجه شد برنجی برای این مدل شیرینی خوب هست یا نه
راهی هست قبل مخلوط کردن مواد از بافت برنج متوجه شد

و اینکه روغن نیمه جامد غنچه رو صاف کردم و با مارگارین میخوام مخلوط کنم
و اینکه برنج و با آسیاب برقی زدم و از الک رد کردم اما هنوز حالت آردی پیدا نکرده
ممنون میشم راهنمایی کنید
تشکر از پاسخگویی شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 25 آذر 1399، 21:10

سلام عزیزم،
کلیه برنج های ایرانی مناسبن ولی باید آرد برنج رو از لوازم قنادی های معتبر آماده تهیه کنید چون با دستگاه های خونگی برنج آرد ریز و لطیف نمی شه.
روغن رو هم کار درستی کردید.

وفا
چهارشنبه، 26 آذر 1399، 16:28

تشکر از راهنمایی شما

maryam77
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 02:27

سلام.می‌شه این دستور رو توی آون توستر بدون کانکشن درست کرد؟اگه می‌شه دماش باید چه قدر باشه و کدوم المنت‌ها روشن باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 05:48

برای توستر بدون کانوکشن، باید دما رو بسته به حجم توستر (بزرگی و کوچکی) 15 تا 20 درجه کم کنید و المنت پایین رو روشن کنید ولی اینکه خوب می شه یا نه رو نمی دونم متاسفانه.

MH
شنبه، 16 فروردين 1399، 07:20

سلام
با عرض تبریک و آرزوی سلامتی برای شما و خانواده محترم من سه تا سوال دارم.

سوال اول:
در دستور آمده:
پودر قند، روغن و زرده رو در کاسه ای تمیز بریزید. ابتدا چند لحظه مواد رو با دور کند همزن بزنید تا پودر قند پخش نشه.
حالا به مدت سه تا چهار دقیقه مواد رو خوب بزنید تا نرم و یکدست شه و بعد ظرف رو کنار بذارید.
در مرحله دوم سرعت همزن چقدر باشه؟

سوال دوم:
آیا سفیده باید به مرحله استیف پیک برسه؟

سوال سوم:
سینی چرب کنیم؟
کاغذ روغنی چرب کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 07:43

سلام،
سال نو شما هم مبارک باشه.
1. مثل معمولا برای زدن چربی و شکر یا پودر قند از دور متوسط استفاده می شه مگر چیز دیگری ذکر شده باشه.
2. سفیده سی ثانیه بعد از سافت پیک بزنید کافیه.
3. سینی رو طبق تصویر کاغذ روغنی بندازید بدون چرب کردن.
4. اگر از روغن اصیل استفاده نمی کنید اول حتما پست پادرازی رو مطالعه کنید چون امسال روغن ها بسیار شُلند و به تنهایی قطعا روغن پس میدن و شیرینی رو خراب می کنند و باید با سی درصد مارگارین استفاده شن.

MH
يکشنبه، 17 فروردين 1399، 07:01

ممنون از لطف شما

MH
يکشنبه، 17 فروردين 1399، 07:21

یعنی سی درصد از روغن جامد کم شود و بجای آن سی درصد مارگارین اضافه کنیم یا سی درصد مارگارین به روغن جامد (۱۲۵ گرم) اضافه کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 17 فروردين 1399، 08:13

سی درصد کم بشه، در پست پادرازی با مثال کامل توضیح دادم.
یعنی 37 گرم مارگارین و 88 گرم روغن صاف شده بریزید.

MH
يکشنبه، 17 فروردين 1399، 09:47

ممنونم

محبوبه بختیاری
جمعه، 15 فروردين 1399، 20:16

سلام میشه روغن قنادی استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 06:02

سلام عزیزم،
میشه ولی از لطافتش کم می شه.

محبوبه بختیاری
يکشنبه، 17 فروردين 1399، 18:34

ممنونم

مریم صفری
شنبه، 14 دی 1398، 14:43

سلام بهاره جون..شیرینی برنجی با آموزش شما خیلی خوش طعم هست...عزیزم میشه بجای روغن جامد از روغن حیوانی یا کرمانشاهی استفاده کرد؟ نیاز به صاف کردن هم داره ؟...ممنون از راهنمایی تون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 دی 1398، 16:02

سلام مریم جان،
متاسفانه تا جایی که من اطلاع دارم خوب نمیشه، شیرینی هایی که با روغن حیوانی پخته میشه هم کمی سفت تر و شکننده تر میشن و هم خییلی عطر و بوی روغن غالبه. باز خودتون در مقدار کم درست کنید و بهتره روغن صاف شه.

مریم صفری
شنبه، 14 دی 1398، 22:20

ممنون از راهنمایی تون بهاره جون

آمنه
يکشنبه، 15 ارديبهشت 1398، 19:27

شرمنده استادعزیز من کامنتها رو نخوندم الان دیدم پاسخ اشکالهارو دادید و مشکل رو حل کردم  ممنون از محبتهاتون بابت رسپی های عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 16 ارديبهشت 1398، 09:22

سلام آمنه جان،
شرمنده خونه نبودم دیر شد، خوشحالم مشکل رفع شده عزیزم
موفق باشید

آمنه
يکشنبه، 15 ارديبهشت 1398، 18:50

سلام استاد عزیز من این خمیر نان برنجی رو الان درست کردم مواد رو دو برابر کردم اما خمیرم نسبتا شل شده البته من روغن و پودر قند رو خیلی زدم طوری که حجمش دوبرابر شد ممکن برا اون باشه و اینه الان این خمیر نسبتا شل رو چی کنم ؟

شیوابانو
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 10:13

سلام بهاره جون ،من طبق دستور والبته بادوبرابر مواد خمیرم رو آماده کردم ودر انتها اشتباها گلابم رو یکباره اضافه کردم خمیرم شل شدمتاسفانه راه حلی هست؟ممنون میشم توضیح بدید☺

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 اسفند 1397، 10:26

سلام عزیزم،
بهش یک قاشق غذاخوری آرد برنج اضافه کنی، کمی ورز بدید اگر بهتر نشد یک قاشق غذاخوری هم آرد عادی اضافه کنید.

atusa
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 05:40

سلام عزیزم، خسته نباشید
چرا شیرینی من بعد از پخت ترک خورد؟ و گلاب کمتری هم لازم داشت

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 06:08

سلام عزیزم شیرینی شما به یکی از سه دلیل زیر ترک خورد:
1. اولین دلیل همونیه که خودتون گفتید، گلاب کمتری ریختید. نقش مایعات در این دستور که یکیش گلابه اینه که در مدت زمان استراحت آرد برنج رو خیس بدن و از خشکی درش بیارن در واقع شما گلاب رو کم کردید و آرد برنج به میزان لازم رطوبت برای نرم شدن نداشته و خشکی باعث ترک شده. دقت کنید که با این میزان گلاب به هیییچ وجه طعم و عطر گلاب در شیرینی برنجی حس نمی شه و بوی آرد برنج وقتی در فر قرار می گیره کاملا غالبه. من خودم عطر گلاب رو دوست ندارم و اگر حس می شد این دستور رو انتخاب نمی کردم.
2. دمای فر تنظیم نبوده یا تنظیم فر شما متفاوته. در برخی از فرها تنظیم دمایی که تنظیم می کنید با دمای واقعی متفاوته و بیشتره، دمای بیشتر ایجاد خشکی و ترک در کیک و شیرینی می کنه که برای رفع این مشکل باید دماسنج فر تهیه کنید. برخی از فرها به دلیل کوچیک بودن (توستر آوون، مایکروویو...) و برخی از فرهای برقی به دلیل نوع تنظیماتشون باید روی دمای کمتری از دمای گفته شده در دستور قرار بگیرن. در واقع دمای ذکر شده چه در این دستور، چه در منابع دیگه برای فر گازی یا برقی با سایز و مارک استاندارد ذکر می شه و شما باید بسته به نوع فرتون تنظیم رو انجام بدید.
3. ورز زیاد باعث روغن پس دادن، خشکی و در نهایت ترک شیرینی ها می شه.

atusa
سه شنبه، 07 اسفند 1397، 20:50

سپاس از اینکه جواب سوالم رو دادید. تک تک این موارد که گفتید رعایت میکنم
یک دنیا سپاس

tehrani
دوشنبه، 18 تیر 1397، 10:07

سلام . من با این دستور خمیر و درست کردم . ولی خیلی شل شده . آرد برنجم ، از این آرد برنج های کارخونه ای هاس . آرد برنج ترخینه .
حالا گذاشتم بمونه شاید خودش رطوبت و جذب کنه .
چرا اینقدر خمیر شله؟
تازه من همه ی گلاب و نریختم
آرد برنج خوب و از کجا میشه تهیه کرد ؟
من در تهران هستم
اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 تیر 1397، 10:31

سلام عزیزم،
جنس آرد برنج ها متفاوت و متغیره یعنی بر اساس اینکه چه نوع برنجی (ایرانی یا خارجی) رو آرد کرده باشن و چقدر خالص باشه فرق داره. آرد برنج خالص ایرانی به شدت خشک و جاذب رطوبته و با نسبت مواد این دستور خشک هم میشه، مال شما یا جنس برنجی که آرد کردن خوب نبوده یا آرد عادی مخلوط داشته. اصلا نگران نباشید، کم کم به خمیر از همین آردی که دارید اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسه.
آرد برنج رو در تهران از لوازم قنادی های خوب تهیه کنید مثل لوازم قنادی پاسارگاد 
لوازم قنادي پاسارگاد 02166926038 - 09354222223 تهران - خيابان اسكندري جنوبي - مابين كلهر و آزادي - پلاك 467
https://www.instagram.com/lavazemghanadi/
من جای دیگه نمیشناسم ولی لوازم قنادی های معتبر آرد برنج خوب دارن. 

Hani
يکشنبه، 11 فروردين 1398، 11:53

سلام
لوازم قنادی بیگلری توچهار راه سیروس داره
که بهترین و مطمئن ترین لوازم قنادی ای بوده که من تو تهران دیدم
قیمت هاش پایین تره
تنوع محصولاتش از مغازه های اطرافش بیشتره
البته چهار راه سیروس بورس لوازم قنادیِ که بیگلری مطمئن ترین مغازه ی  چهار راه سیروسه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 11 فروردين 1398، 15:23

مرسی هانی جان از راهنماییتون من اینجا رو نمیشناختم ممنون عزیزم

marjan.mhm
دوشنبه، 21 اسفند 1396، 16:01

سلام بهاره جون.اگر شیرینی برنجی بعد از پخت توش خمیر بشه چه مشكلی داشته؟! آیا راهی هم داره كه بقیه خمیر بشه درست كرد؟چیزی اضافه كرد یا نه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 اسفند 1396، 18:08

سلام عزیزم اگر مواد خوب استراحت کرده مشکل از پخته، دما رو کمتر و زمان رو طولانی تر کنید و اجازه بدید مغزپخت شه، حتما از دماسنج فر استفاده کنید احتمالا دما بالا بوده
در شیرینی های خشک سنتی دمای بالا باعث می شه ظاهر شیرینی پخته شه ولی مغز پخت نشه از زمان استراحت هم کم نکنید

marjan.mhm
دوشنبه، 21 اسفند 1396، 19:42

ازتون ممنونم بهاره جون.چشم این كار میكنم حتما.

Gh__Fatemeh
دوشنبه، 25 بهمن 1400، 04:56

سلام بهارجون عزیزم من شیرینی برنجیم سفت میشه و اینکه زیرش حالت حفره ای میشه دلیلش چیه؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 25 بهمن 1400، 09:30

سلام عزیز دلم، گلاب کمتری بزنید و جنس آرد برنجتون رو عوض کنید.

maryam1362
دوشنبه، 07 اسفند 1396، 13:15

سلام بهاره جون ممنونم از پیج خوبت
من خمیر نان برنجی رو با دستور شما درست کردم البته روغن پنجاه اضافه کردم ولی خمیرم خیلی شل شده  حتی گلاب رو هم نصف کردم ولی خیلی شله چکار کنم برای یک کیلو ارد چهار تا تخم مرغ زدم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 اسفند 1396، 15:51

سلام عزیزم،
آرد برنج، آرد بسیار خشک و زبریه که رطوبت رو به شدت به خودش جذب می کنه و این دستور برای آرد برنج خالصه، شما آرد برنجتون ناخالصی داشته و توش آرد عادی قاطی بوده. از اونجائیکه آرد عادی اصلا و ابدا به اندازه آرد برنج جذب رطوبت نداره رطوبت زائد در خمیر ایجاد و شل شده، می تونید کم کم به خمیر آرد اضافه کنید و ورز بدید تا به غلظت دلخواه برسه

maryam1362
دوشنبه، 07 اسفند 1396، 22:54

ممنونم از راهنمای و توجه شما فردا خمیرم رو قالب میزنم انشالله که مثل برنجی شما خوب بشه بازم متشکرم

المیرا
دوشنبه، 23 بهمن 1396، 03:17

سلام استاد ب دادم برس موادو درست کردم ٢۴ساعتم مونده میخوام بپزم تو فر ولی گلاب یادم رفته چه خاکی توسرم کنم یعنی خراب شد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 بهمن 1396، 05:23

نه عزیزم کمی خشک تر میشه
از مواد بردار به آرومی گوله کن اگه منسجم بود که هیچی اگه نبود نصف گلاب رو اضافه کن  و خیلی کم ورز بده. ولی سعی کن با همین خمیر کار کنی و بعد استراحت چیزی اضافه نکنی

AZIN DA
يکشنبه، 10 ارديبهشت 1396، 14:00

مادربزرگ من مهارت عجیبی توی درست کردن نون برنجی داره اما برخلاف اون چیزی که اینجا گفتید و مشابه اون چیزی که در مورد نون نخودچی گفتین مادربزرگم خمیر رو کم کم برمیداشت و خیلی ورز میداد البته من به عنوان دستیار کنارش میشستم و ورز میدادم طوریکه واقعا انگشتهام درد میگرفت اما خمیر توی دستم خیلی لطیف میشد این نون برنجیهای مادربزرگم توی کل فامیل معروف بودن مخصوصا که با انگشت دونه روش طرح مینداخت ولی خب کار به شدت وقتگیری بود اما موقع خردنش با اون سیاه دونه ها خیلی میچسبید دختر خالم که کلی ازشو یه روزه میخورد :)

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 ارديبهشت 1396، 20:01

آذین جان دستورهای متنوعی برای شیرینی برنجی موجوده حتما دستور مادربزرگ عزیزتون با این فرق داره.

AZIN DA
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 11:57

آره احتمالاً خودم هم بعدش همین فکر رو کردم اتفاقا دستورشونو دارم براتون میذارم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 17:12

ممنون عزیزم

AZIN DA
سه شنبه، 12 ارديبهشت 1396، 03:56

تو دفتر یادداشتشون نوشته آرد برنج خیلی نرم یک کیلو، روغن نیم کیلو، پودر قند نرم 350 گرم، گلاب یک پیمانه، تخم مرغ دو عدد. روغن و خاکه قند و زرده تخم مرغها را مخلوط کرده میزنیم تا کاملاً نرم و لطیف شود، سفیده تخم مرغها را میزنیم تا سفت شود، خمیر را 24 ساعت نگاه داریم. دیگه هیچی ادامش ننوشته بودن مثلاً نگفتن آرد رو کی اضافه کنیم یا دمای فرم چقدر باشه کلاً تو هیچ دستورشون از دما و زمان فر ننوشتن فقط برای نون نارگیلی نوشتن در حرارت کم در فر میپزیم. نمیدونم این همون دستوره که همیشه درست میکنن یا نه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 ارديبهشت 1396، 20:05

ممنون از دستور آذین جان

saeedeh
شنبه، 30 بهمن 1395، 12:56

سلام میزان گلاب چندقاشق غذاخوری میشه یاچندگرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 بهمن 1395، 15:32

سلام سعیده جان،
یک چهارم پیمانه معادل چهار قاشق غذاخوریه. به دلیل غلظت بسیار متفاوت گلاب ها وزن های متفاوتی دارن و بهتره از پیمانه های اندازه گیری استفاده کنید. برای استفاده از قاشق، از قاشق غذاخوری مخصوص شیرینی پزی که در لوازم قنادی ها فروخته می شه استفاده کنید.

reina
پنجشنبه، 27 اسفند 1394، 20:33

ania man roghane jamad kam daram mitunam ham in shiriny ham nokhodchiro nesf roghan,nesf kare berizam?

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 اسفند 1394، 20:58

آره عزیزم ولی اگر مارگارین به جای کره استفاده کنی بهتره و اینکه مقدار کره رو بیشتر کن چون چربیش از روغن جامد کمتره

reina
جمعه، 28 اسفند 1394، 06:22

mersi

Mojgan
جمعه، 09 بهمن 1394، 06:39

بهاره جون با تشکد از رسپی عالیتون
من سوالم در مورد رسپی اینه، اول اینکه اگه از ارد برنج غیر ایرانی استفاده میکنیم نکته خاصی هست که باید تو رسپی رعایت کنیم
و دوم اینکه ایا مثل شیرینی نخودچی واسه فصول گرم سال نصف روز بیرون باشه خمیر تو 24 ساعت و بعد تو یخچال؟
ممنون میشم از راهنمایی ات

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 بهمن 1394، 07:32

مژگان جان آرد برنج غیر ایرانی عطرش کمتره وگرنه در بافت تغییری ایجاد نمی کنه که نیاز به کاری باشه. عزیزم این خمیر رو هم تو یخچال بذارید. هر وقت می بینید گرمای هوا طوریه که خمیر رو ممکنه به روغن بندازه، خمیر رو برای استراحت تو یخچال بذارید. این خمیرها لطیفند و سریع به دمای محیط می رسن و آماده ی کار می شن!

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی