ژنوآز

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

ژنوآز

Génoise
چهارشنبه، 25 تیر 1399، 19:40   مشاهده: 13,940

برو به رسپی دستپخت های کاربران

ژنوآز Génoise چیه؟ 

ژِنوآز Génoise  که در زبان انگیسی معمولا جِنوایز Genoese یا Genoise  نوشته می شه، از کیک های پایه و پر کاربرد شیرینی پزی فرانسویه. این کیک در قرن نوزدهم میلادی ابداع شده و نامش به بندر جنوآ Genoa در ایتالیا اشاره داره. در نیمه قرن هجدهم میلادی، زمانیکه هنوز جوش شیرین و بیکینگ پودر ابداع نشده بود و از خمیرمایه برای پف کیک استفاده می شد، قنادها به این نتیجه رسیدند که کیک ها، با هوادهی صحیح تخم مرغ، پف مناسبی می کنند و نیازی به خمیر مایه نیست. بر همین اساس کیک ایتالیایی جنوآ Genoa cake ابداع شد و از اونجائیکه در تهیه کیک ژنوآز از همین متد استفاده می شه، این نام روش گذاشته شده.

ژنوآز از مخلوط شکر، تخم مرغ، آرد و گاها کره تشکیل شده و در اون از عوامل پف دهنده شیمیایی (بیکینگ پودر و جوش شیرین) استفاده نمی شه. در واقع پف کیک فقط بر اساس زدن تخم مرغ کامل بدست میاد  که این هوادهی به دو صورت گرم و سرد متداوله. در روش گرم، تخم مرغِ هم دمای محیط و شکر رو در کاسه ای ریخته، روی بخار آب قراره میدن و با ویسک تا جایی می زنند که به دمای 45 درجه برسه و بعد با همزن برقی تا جایی می زنند که حجیم شه. اما در روش سرد که راحت تره و متدی مشابه باقی کیک ها داره، هوادهی با زدن تخم مرغ کامل (هم دمای محیط) و شکر انجام می شه. درسته که روش گرم طولانی تره، اما  بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند که با این روش تخم مرغ ها حجیم تر شده و از اون مهم تر نتیجه نهایی با کیفیت تره.

خوبه بدونید که در دسته بندی کیک ها، ژنوآز جزو کیک های فومیه. در قنادی به عمل هوادهی تخم مرغ به منظور حجم دهی کیک و ایجاد بافت اسفنجی "متد فومینگ foaming method" گفته میشه. در این روش که در تهیه کیک های گروه اسفنجی هم کاربرد داره، پف و ساختار کیک، بر میزان حجم دهی تخم مرغ کامل، سفیده، یا زرده و سفیده متکیه. کیک اسفنجی، آنجل فود کیک، شیفون و ژنوآز از مثال های کیک های فومی هستند.

ژنوآز چه کاربردی داره؟
ژنوآز نوعی کیک اسفنجی کم شیرینه که سطحی لطیف تر از باقی هم گروهی هاش داره، اما خشک تره و به دلیل استفاده نکردن از بیکینگ پودر پف کمتری می کنه. این کیک با داشتن بافتی منسجم به عنوان پایه بسیاری از دسرها، مینی کیک ها، نوعی کیک به نام تورته tortes و کیک بستنی کاربردیه. لایه اسفنجی کیک توت فرنگی فرانسوی به نام "فرزیه Le Fraisier" هم ژنوآزه که می شه گفت از مهم ترین کاربردهای این کیکه. 
دقت کنید که ژنوآز به دلیل خشکی همیشه با نوعی کرم سرو می شه، پس اگر تمایل به استفاده از اون به عنوان کیک تولد دارید باید کیک رو در لایه های نازک برش بدید و ارتفاع کرم رو کم در نظر نگیرید.

منبع: Le Cordon Bleu Patisserie and Baking Foundations
مواد لازم  آماده سازی قالب: 
کره: پونزده گرم (هم دمای محیط)
آرد: سی گرم 

مواد لازم کیک ژنوآز: 
آرد: صد و بیست گرم 
تخم مرغ : چهار عدد (هم دمای محیط)
شکر: صد گرم 
کره آب شده: 20 گرم (هم دمای محیط)
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری

  • از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس طبق روش معمول شیرینی پزی فرانسوی از ترازوی آشپزخانه به جای پیمانه ها استفاده کنید. اما اگر ترازو در دسترس ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. کره و تخم مرغ ها باید هم دمای محیط باشند.
  • در دستور کلاسیک، از وانیل یا اسانس استفاده نشده و قابل حذفه.در پخت این کیک ابتدا فر رو با دمای 200 درجه معادل 400 درجه فارنهایت گرم می کنیم و بعد موقع گذاشتن کیک در فر دما رو به 180 درجه سانتی گراد کاهش می دیم.
 قالب 20 سانت رو با کره چرب کرده، به مدت پنج دقیقه در فریزر قرار بدید. بعد از 5 دقیقه، قالب رو برای بار دوم با کره چرب کرده و بعد آردپاشی کنید. قالب رو روی یک کاغذ روغنی یا در سینک ضربه بزنید تا آرد اضافه از قالب خارج شه و بعد آماده بذارید. ارتفاع ژنوآز در قالب 20 سانت فقط سه سانته و الزامی به استفاده از قالب دیواره بلند نیست.کره رو روی حرارت غیرمستقیم یا شعله بسیار کم آب کنید و کنار بذارید.
به تکنیک حرارت دهی غیر مستقیم روی بخار آب بَن ماری bain-marie گفته می شه. برای آماده کردن بن ماری، شیرجوش یا دیگی رو تا نیمه آب کنید و روی شعله متوسط زیاد بذارید تا به جوش بیاد. تخم مرغ ها رو در کاسه ای بشکنید، شکر رو اضافه کنید و با ویسک حدود یک دقیقه بزنید تا مخلوط شند. کاسه رو طوری روی دیگ در حال جوش (بن ماری) قرار بدید که به هیچ وجه ته کاسه با آب مماس نشه و مواد رو یکسره هم بزنید. با رعایت نکردن این دو نکته تخم مرغ ها به جای حجیم شدن بسته می شند. وقتی مخلوط تخم مرغ و شکر به دمای 45 درجه رسید (در این دما با لمس مواد بین دو انگشت احساس گرما می کنید) کاسه رو از روی حرارت بردارید. بسته به جنس کاسه، شعله گاز و سایز تخم مرغ ها زمان این مرحله متغیره ولی معمولا حداقل سه دقیقه زمان میبره.وقتی کاسه رو از روی حرارت برداشتید، وانیل رو اضافه کنید، مواد رو یک دقیقه با دور کند همزن برقی بزنید و بعد سرعت همزن رو زیاد کنید. تخم مرغ ها رو تا جایی بزنید که به دمای محیط برسند، جای پره های همزن روی مواد دیده شده و حجم تخم مرغ ها سه برابر و رنگشون روشن شه و اصطلاحا به مرحله روبانی "ribbon stage"  برسه. 
در مرحله روبانی وقتی ویسک یا پره های همزن رو از داخل کاسه بلند کنید، مواد به آرومی، با حفظ حالت و به شکل روبان در کاسه می ریزه و اگر یک قاشق از مواد بردارید و به داخل کاسه بریزید، چند ثانیه طول می کشه تا خطوط اطرافش محو شه و با باقی مواد یکی شه، رسیدن به این مرحله بسته به قدرت همزن حدود 5 دقیقه یا بیشتر زمان میبره.آرد رو در دو مرحله با الک به مواد اضافه کرده و با لیسک یا ویسک تا جایی فولد کنید که رگه های آرد دیده نشه. در انتها کره آب شده رو در مواد فولد کنید، دقت کنید که بعد از فولد کردن آرد و کره پف کیک یک درجه کاهش پیدا می کنه. مایه کیک رو با کمترین فاصله در قالب آماده شده بریزید دمای فر رو به 180 درجه کاهش بدید و کیک رو در فر بذارید.بعد از بیست دقیقه کیک رو چک کنید، زمانیکه سیخ چوبی از وسط کیک تمیز بیرون اومد یعنی کیک حاضره. کیک در این قالب سه سانت ارتفاع داره، می تونید از این کیک برای پایه چیزکیک شکلاتی، چیزکیک لیمویی، پایه موس ژلاتینی استفاده کنید. یا کیک رو از وسط برش داده و به دو لایه یک سانت و نیم تقسیم کنید، شربت و کرم مورد نظر بزنید و سرو کنید. اگر مایل به لایه بندی و کرم زدن کیک هستید، کیک رو به دو لایه مساوی تقسیم کنید، لایه اول رو روی بشقابی مسطح یا کیک بُرد (صفحه زیر کیک) قرار بدید و بعد روی صفحه گردون بذارید. اگر از کیک بُرد برای زیر کیک استفاده می کنید، ابتدا روی صفحه گردون یک تکه دستمال کاغذی مرطوب گذاشته و بعد کیک بُرد رو روش قرار بدید تا تکون نخوره. 
لایه اول رو شربت بزنید، می تونید برای شربت از آبمیوه دلخواه (طبیعی یا کارخونه ای) یا شربت خونگی استفاده کنید. خامه فُرم گرفته یا کرم مورد نظر رو در قیف بریزید، یک لایه روی کیک بزنید. با پالت صاف کنید. با قیف، دور کیک یک لایه دیگه خامه یا کرم به صورت دیواره بزنید. وسط کیک فیلینگ دلخواه (میوه خرد شده، شکلات چیپسی، خشکبار) ریخته، پشت لایه بعدی رو خامه زده، لایه ها رو روی هم قرار بدید. بعد از گذاشتن لایه های کیک روی هم، دور قسمت کرم زده رو یک دور با پالت صاف کنید. حالا قیف رو با کرم یا خامه پُر کنید، دور تا دور کیک رو با قیف، یک دور خامه بزنید. دور کیک رو با پالت صاف کرده و خامه های اضافه رو جمع کنید، روی کیک هم یک لایه نازک خامه بزنید، صاف کنید و کیک رو برای استراحت حداقل یک ساعت در یخچال بذارید.اگر کیک عُریان مدنظر دارید، بعد از اتمام استراحت کیک رو به شکل دلخواه تزئین کنید، وگرنه یک دور دیگه به همین روش خامه بزنید، صاف کرده و بعد تزئین کنید. از خصوصیات خوب ژنوآز ماندگاریشه این کیک رو می تونید از روز قبل آماده کنید، سلفون بپیچید و در دمای محیط یا یخچال نگهداری کرده و روز بعد کرم دلخواه رو بزنید، استراحت داده و سرو کنید.
 
دستپخت های همراهان سایت
بهار.موسوی
يکشنبه، 10 دی 1402، 14:34

سلام بهاره خانوم عزیز من این کیک فوق العاده لطیف رو برای شب یلدا  درست کردم و عاشقش شدن همه و برام درست کردنش راحت تر از شیفون بود😅
ممنونم ازتون که انقدر با این رسپی های فوق العاده جمع هامون رو رنگی تر و شیرین تر میکنید🩷🌱

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 دی 1402، 19:08

سلام عزیزم،
وای که دلم باز شد، چقدر قشنگ و رنگی کیف کردم، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

بهار.موسوی
دوشنبه، 11 دی 1402، 06:17

زنده باشید🥰
نتیجه ایدهای خواهر کوچیکس😅
خیلی ممنونم ازتون🥰💕🌱

fafa. heydari
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1402، 19:14

سلام بهاره جون. این کیک واقعا فوق العاده بود. من برای روز جهانی مادر پختم و مادرم خیلی خوشش اومد. مرسی عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 ارديبهشت 1402، 05:59

سلام عزیزم،
خوش به حال مادرتون همچین دختری داره، آفرین بهتون و نوش جون مادر عزیزتون

شازده کوچولو
جمعه، 15 بهمن 1400، 13:31

سلام مثل همیشه فوق العاده

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 15 بهمن 1400، 14:09

سلام عزیزم،
این کیک نه همه پسنده، نه برای همه درست کردنش راحته، آفرین به شما که انقدر عالی درآوردید.

شازده کوچولو
جمعه، 15 بهمن 1400، 14:44

همش به خاطر انرژی مثبت و خوب شماست که از تک تک کلمه هاتون میباره و همچنین نکات ظریفی که اشاره میکنید

ماری جی
شنبه، 04 ارديبهشت 1400، 11:03

راستی یادم رفت بگم که من کمی پودر کاکائو اضافه کردم که واقعا عالی شد . راستش فکر میکردم ارتفاعش کمه ولی وقتی بریدم دیدم میشد طبقه هاش رو زیاد کرد
بخاطر همین باقیمانده کیک رو مجدد تعمیر کردم  و اینجوری شد و عکس گرفتم براتون
طعمش عالیه
خیلی ممنونم ازتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 04 ارديبهشت 1400، 13:37

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی هستید نوش جونتون و ممنون از عکس فقط حواستون باشه پودر کاکائو رو باید جایگزین کرد یعنی از آرد کم کنید و به جاش پودر کاکائو بریزید.

ماری جی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 18:45

به هرحال من دو تا درست کردم و یک کیک دو طبقه اش کردم تا فردا (تولد مادرم ) ببینم مزه اش چجور میشه 🙈🙈

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 ارديبهشت 1400، 08:03

سلام عزیزم،
ایشالا که مورد پسندتون باشه، تولد مادر عزیزتون هم مبارک

ماری جی
جمعه، 03 ارديبهشت 1400، 14:50

سلام مجدد
من هم اینجا نوشتم هم توی نظرات قاطی پاتی شد ببخشید

میخواستم از داخلش هم عکس بفرستم نشد. خیلی عالی شده بود مزه اش دستتون واقعا درد نکنه .
بله درسته من هم احساس میکنم تخم مرغ ام درست هم نخورد و آرد رو هم زیاد هم زدم دقیقا!!!
اما به هرحال برای بار اول بنظرم عالی بود
باز هم خیلی خیلی ممنونم از شما و سایت عالی تون

وفا
پنجشنبه، 25 دی 1399، 13:59

کیک ژنوآز بعد از روکش

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 25 دی 1399، 14:53

فوق العاده شده واقعا آفرین بهتون لذت بردم از دیدن کارتون

وفا
پنجشنبه، 25 دی 1399، 21:39

ممنون از سخاوت شما در ابراز عشق و انرژی مثبت . بانو جان یک سوال داشتم .
بعد از برش زدن به نظرم کیک خشک یا مثل بافت بیات اومد. به نظرم شربت کم داده بودم . شایدم انتظارم از این کیک به جا نبود . کیک را سه مرتبه درست کردم و روی هم قرار دادم و شربت دادم . البته خیلی زیاد ندادم انگار . نمیدونم چه مقدار کافی هست و وسط هر کیک لطیف نبود . نمیدونم تونستم منظورم و برسونم یا نه . در واقع بافتش مثل نون زعفرانی بود که دو روز از پختش گذشته. بین طبقات کاستارد و خامه فرم گرفته به همراه شربت داده بودم. ممنون میشم راهنمایی م بفرمایید

وفا
پنجشنبه، 25 دی 1399، 21:43

بانو جان در این شرایط که همه چیز گرون هست و شاید عزیزان قصد به تمرین دستور ها داشته باشن اما دوست دارن دکور کیک ها زیبا باشه ، بنده سعی کردم از دکور غیر خوراکی و کم هزینه یا بدون هزینه استفاده کنم . البته اغلب اعضا استاد هستن . دوست داشتم تجربه ام را به اشتراک بگذارم چون واقعا قبلا دستم برای خیلی از دکورها باز بود اما الان با ملاحظه بیشتری انجام میدم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 دی 1399، 08:42

سلام عزیزم،
برای کیک ژنوآز باید لایه ها رو نازک برش بدید یعنی هر کدوم یک و نیم تا دو سانت باشه، خوب شربت هم بدید این دو تا رو رعایت کنید درست می شه. خیلی عالیه که تجربیاتتون رو در اختیار ما هم میذارید.

وفا
جمعه، 26 دی 1399، 12:31

مجدد امتحان خواهم کرد . ممنون از شما . الگوی سخاوت هستید .

وفا
دوشنبه، 22 دی 1399، 12:18

بانو جان
همچون بهار میمانید
ممنون از رسپی با دقت و بی نقص شما
بعد از دفعه اول که رول دارچینی م خوب نشد و خواستم چشمم و روی قضایا ببندم و خودم و راضی کنم که خوب شده ، اما تصمیم گرفتم تا به نتیجه مطلوب نرسیدم از تلاش دست برندارم .
در نتیجه با اینکه قبلا کیک و درست کرده بودم و خیلی نتیجه عالی نبود ، تصمیم به تلاش مجدد گرفتم با رعایت نکات و دقت بیشتر به نکات و ریزه کاریهایی که شما فرموده بودید
سه مرتبه کیک و درست کردم و پف خوبی داشت و تقریبا اسفنجی بود
استاد عزیز وقتی کیک از فر بیرون میومد و خنک میشد وسط کیک چروک میشد و خیلی کم گود میشد
این اشکال کار هستش؟
و البته ۲۰ گرم از آرد و کم کردم و پودر کاکایو و نسکافه اضافه کردم
بعد از تزیین و برش زدن هم عکس از کیک خواهم فرستاد
کاستارد برای فیلینگ مناسب هستش؟
سخاوت شما نشان از روح بزرگ شما دارد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 دی 1399، 14:26

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که منطقی و حرفه ای دستورها رو دنبال می کنید و هر روز بهتر از روز قبل می شید. چروک روی کیک برای زیاد زدن تخم مرغه این بار کمی کمتر بزنید.

وفا
دوشنبه، 22 دی 1399، 18:24

ممنون از نگاه و نگارش پر مهر شما . حتما از تجربیات شما استفاده خواهم کرد. سپاس از سخاوتتان

Mahshid Mokhtari
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 02:31

سلام
این سلام
این اردپاشی قالب واقعا عالی بود من همیشه با چسبیدن کیک هام به قالب مشکل داشتم برای همه انواع  قالب ها و کیک ها قابل اجراست؟
من از بافت کیک های اسفنجیم راضی نیستم انگار شکرک میزنه داخلش تمام اندازه هارو هم دقیق وزن میکنم مشکلشان چیه به نظر شما ؟  قالب واقعا عالی بود من همیشه با چسبیدن کیک هام به قالب مشکل داشتم برای همه انواع  قالب ها و کیک ها قابل اجراست؟
من از بافت کیک های اسفنجیم راضی نیستم انگار شکرک میزنه داخلش تمام اندازه هارو هم دقیق وزن میکنم مشکلشان چیه به نظر شما ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 08:36

سلام عزیزم،
از آردپاشی می تونید در اکثر دستورها استفاده کنید. مشکل از شکرتونه شکر رو دانه ریز کنید و بعد کیک اسفنجی درست کنید.

وفا
شنبه، 08 آذر 1399، 20:20

درود بهاره جان
ممنون از لطف و مهربانی بی دریغ شما
از آشنایی با سایت شما بسیار خوشوقتم
بسیار استفاده کردم از سایت شما
این نتیجه تلاش دستور ژنوار

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 آذر 1399، 09:14

سلام عزیزم،
ژنوآز اصلا کیک ساده ای نیست و با هنرتون تونستید عالی درش بیارید واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

وفا
دوشنبه، 10 آذر 1399، 06:37

ممنون از شما
خیلی حس خوبیه که سایت شما هست

وفا
دوشنبه، 10 آذر 1399، 06:51

استاد عزیز درست میفرمایید کیک قلق داری هست
و اشتباهی که کردم این بود که مرتبه اول مواد رو دو برابر کردم
نتیجه کار خوب اما عالی نبود
دفعه بعد در برنامه دارم طبق اندازه دستور درست کنم
چون همزنم گنجایش مواد را وقتی ۳ برابر شد رو نداره
و این اشتباه من بود
اما در کل پسند کامل بود و مثل همیشه ممنون

homa
دوشنبه، 21 مهر 1399، 16:10

سلام استادعزیزم بی نظیری مگه بهترازشماهم توی این دنیاهست من که ندیدم اونقدرخوب توضیح دادین که منه تازه کارهم تونستم این کیک روبپزم این کیک ژنواز من درجد بضاعت همواره ازشما سپاسگزارم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 مهر 1399، 19:27

سلام هما جون هنرمند،
عزیزم شما انقدر هنرمند و با پشتکارید که می تونید از پس همه چیز بربیاید واقعا آفرین و نوش جان

Fatemeh V
چهارشنبه، 12 شهریور 1399، 11:34

سلام. من شش تخم‌مرغی پختم توی دو تا قالب ۲۰ سانت. از پفش راضی‌ام. فردا می‌خوام خامه کشی کنم. کلا چهار لایه میشه. ممنون از دستور عالی‌تون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 شهریور 1399، 15:30

سلام عزیزم،
چقدر عالی شدن واقعا آفرین به شما و نوش جونتون

Azam farshbaf
جمعه، 07 شهریور 1399، 13:50

و اینم عکسای کیک باز هم ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 شهریور 1399، 16:10

سلام عزیزم،
به به بسیار عالی شده آفرین به شما و ممنون از عکس

زهرااا
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 15:30

سلام اینم تلاش من

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 16:38

سلام عزیزم،
باعث افتخار منه که کاربرانی به این زرنگی دارم واقعا آفرین به شما.
به خاطر خشکی کیک حتما از کرم یا خامه لا به لاش استفاده کنید.

AHMAD3
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 15:15

سلام امیدوارم سلامت باشید
لای اون گاناش ریختم روی اونهم شکلات آب شده

AHMAD3
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 16:03

فقط خوب روش نریختم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:28

به به چقدر زرنگ، نوش جونتون باشه و آفرین به شما

AHMAD3
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:41

خواهش میکنم شاگرد شما بودن افتخاره

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 06:42

لطف دارید عزیزم

نظرات
پرواز را بخاطر بسپار
چهارشنبه، 14 ارديبهشت 1401، 08:38

سلام وقت بخیر
من یه نکته رو متوجه نشدم. قالب این کیک باید قطر 20 سانت باشه با ارتفاع 3 سانتی متر؟! آخه در عکس های شما، به نظر می رسه قالب بیشتر از 3 سانتی متر ارتفاع داره

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 14 ارديبهشت 1401، 15:07

سلام عزیزم،
در این کیک ارتفاع قالب اهمیتی نداره، با هر ارتفاعی بود می تونید استفاده کنید. نوشتم که ارتفاع کیک بعد از پخت سه سانته نه ارتفاع قالب

ماری جی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 10:29

سلام
اول از همه خیلی خیلی ممنونم بخاطر این سایت فوق العاده و رسپی ها و توضیحات عالی و مفیدتون و اینکه با حوصله تمام جواب هارو میدید و راهنمایی میکنید ، امیدوارم موفق باشید همیشه
برای بار چندم هست که دارم از سایت شما کیک درست میکنم
این دفعه این کیک رو انتخاب کردم، اما فقط یک سانت پف کرد حتی شاید کمتر
طوری که نمیشه از وسط تقسیمش کرد و اینکه فکر کنم بیش از اندازه خشک شد. علت چی میتونه باشه بنظرتون؟
حالا تکمیل بشه عکسشو براتون میذارم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 15:22

سلام عزیزم،
خیلی متاسفم که کیک خراب شد، سایز قالب رو رعایت کردید؟

ماری جی
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 18:40


بله کمربندی ۲۰ سانتی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 ارديبهشت 1400، 08:03

اگر در مرحله ریختن در قالب هم حجم کم بوده یعنی یا تخم مرغ ها رو درست هم نزدید یا آرد رو زیاد هم زدید اگر در فر حجم کم شده یعنی دمای فر دقیق نبوده.

Fateme khorshid
جمعه، 27 فروردين 1400، 18:07

سلام بهاره جان
برای گذاشتن توت فرنگی رویه کیک
وقتی میزاریم بعد چند ساعت توت فرنگی ها چروکیده میشه
برای رفع این مشکل پیشنهادی دارید؟ ‌

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 فروردين 1400، 07:54

سلام فاطمه جان،
از لوازم قنادی ها "بریلو ساده" تهیه کنید روی توت فرنگی ها بمالید هم براق و زیبا می شه و هم چون دیگه تماس با هوا نداره چروکیده نمی شه.

Fateme khorshid
سه شنبه، 12 اسفند 1399، 12:37

سلام روز بخیر بهاره جان
ببخشید من اصلا نمیتونم این کیک هارو برش بزنم با جاقو یه طرف بالاتر از اون طرفش میشه 😭😭

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 اسفند 1399، 14:01

سلام عزیزم،
در پست کیک سریع شکلاتی نحوه صاف برش زدن رو گفتم، علاوه بر اون می تونید یک اره مخصوص لایه کردن کیک از لوازم قنادی ها تهیه کنید بسیار کاربردیه.

Fateme khorshid
جمعه، 01 اسفند 1399، 15:41

سلام شبتون خوش
بهاره جان شما خیلی سایت خوبی دارید من ک خیلی اطلاعاتم رفت بالا
هر روز یه مقدار میخونم
ببخشید یه سوال داشتم ،برای تزیین این کیک خامه ای اگر بخوام گل طبیعی روی کیک بزارم چ جوری باید این کار انجام بدم ک کیک آلوده نشه ؟ تو این شرایط

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 اسفند 1399، 20:54

سلام عزیزم،
یک کاسه آب و سرکه درست کنید و گل ها رو 5 دقیقه در اون شناور کنید، ساقه گل رو آلومینیوم فویل بپیچید و بعد داخل خامه فرو کنید.

Fateme khorshid
شنبه، 02 اسفند 1399، 10:18

اخه چقدر شما خوب و مهربونید
من از صمیم قلبم از شما بینهایت  تشکر میکنممم

انار بانو
پنجشنبه، 16 بهمن 1399، 13:31

سلام روزتون بخیر و حالتون خوش
خانم وحید؛ استفاده از نوار پخت برای قالب هایی که نمیدونیم مسئله انتقال درست حرارت رو دارن یا نه کار اشتباهیه؟
آخه به این فکر کردم که اگه بخوام ان شاءالله برای پایه چیز کیک درست کنم خیلی خوبه که سطح خودش کاملا صاف باشه. برای اینکه اصلا گنبدی نشه نوار پخت بذارم؟
یا اینکه این دستور متفاوته و سطحش هموار میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 16 بهمن 1399، 14:04

سلام عزیزم،
فکر نمی کنم برای انواع خاصی از قالب منع استفاده از نوار پخت باشه یا حداقل من اطلاع ندارم.
در مورد قله ای شدن دقت کنید که عوامل محتلفی دخیله یکی نوع دستوره که وقتی دستور خیلی رطوبت داره ناگزیر قله ای می شه که دستور ژنوآز پر رطوبت نیست. عوامل دیگه دما و نوع قالبه. همونطور که می دونید دمای گفته شده در دستورها تقریبیه و بسته به نوع فر ممکنه متفاوت باشه.
با توجه به اینکه این دستور رطوبت نداره و همونطور که در تصویر نشون دادم رویه کاملا صاف داره اگر مال شما قله ای شد مشکل از موارد دیگه ست ولی باز محض اطمینان می تونید نوار پخت ببندید.

انار بانو
جمعه، 17 بهمن 1399، 19:00

خیلی خیلی ممنونم

Azam farshbaf
جمعه، 07 شهریور 1399، 13:45

باسلام و وقت بخیر خدمت استاد عزیز بازهم خیلی ممنون بابت دستور کاملتون من دفعه اول شربت نریختم و خیلی خشک شد ولی این دفعه عالی بود در ضمن 15 گرم از آرد  رو کم کردم و بجاش پودر کاکائو ریختم.
و یک سوال داشتم میشه خامه فرم گرفته رو در فریزر نگه داشت و دوباره استفاده کرد؟ اگر میشه تا چه مدت؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 شهریور 1399، 16:10

سلام عزیزم،
خامه فرم گرفته در کیسه دربسته تا دو ماه قابل نگهداریه اما برای دسرهای ژلاتینی قابل استفادست و برای فیلینگ و کاور کیک به درد نمی خوره

مرتضی
جمعه، 17 مرداد 1399، 06:06

سلام استاد برای خوش طعم شدن مینارین چی بهش اضافه کنیم خوبه اخه من خامه قنادی گیرم نیومدمیخوام همین کیک ژنوازرو باهاش کاور کنم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 17 مرداد 1399، 17:07

سلام به شما،
یا به ازای نیم کیلو مینارین صد گرم کرفیل اضافه کنید و یا اسانس روغنی خوراکی بزنید.

مرتضی
شنبه، 18 مرداد 1399، 07:37

از توجهتون ممنونم.

sa.asadi
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 03:34

سلام این کیک به نظر میاد از کیک اسفنجی راحت تر باشه برای تولد ،این کیک با پوشش کرم کره ای خوب میشه ؟
و اینکه جنس قالب در پخت این کیک مهمه ؟
منظورتو از قالب بیست سانت اینه که قطر دایره کف ۲۰ باشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 13:20

سلام عزیزم،
این کیک اصلا راحت تر از اسفنجی نیست. به دلیل خشکی باید لایه ها رو نازک تقسیم کنید و شربت بزنید و بعد باترکریم بزنید. جنس قالب مهم نیست و  منظور قطر قالبه

مرتضی
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 14:11

سلام استادعزیزم با دستور فوق العاده شما این کیک روپختم واقعیتش قبلا این کیک روتوی سایت شف طیبه دیده بودم ولی ایشون گفته بودند که باید فر صد در صد عالی داشته باشیم به خاطر همین من فقط با حسرت این مدل کیک ها رو می دیدم ولی الان روبروم این کیک فوق العاده حساس با بافت عالی هست که بهم کلی انرژی میده نمی دونم چطور ازتون تشکر کنم فقط از خدا میخوام که به خاطر این همه بخشندگیتون به همه ی ارزوهای خوبتون برسید.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 15:26

سلام به شما،
واقعا خوشحالم که کیک رو درست کردید و از نتیجه راضی بودید، کیک راحتی نیست و نتیجه عالی نشونه هنر و دقت شماست.
موفق باشید

مرتضی
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 12:43

سلام میشه این کیک رو توی قالب میان تهی هم پخت خشک نمیشه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:28

قالب میان تهی برای کیک های مرطوب مناسبه و کیک های اسفنجی رو کمی خشک می کنه.

AHMAD3
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:42

اره من یه بار اینکارو کردم خشک شد ولی نه خیلی

AHMAD3
شنبه، 04 مرداد 1399، 19:11

سلام بهاره جان
پونزده گرم کره دقیقاً چه مقدار میشه •_•
بعد گاناشی که تو دستور کیک با گاناش شکلاتی گذاشتین میشه بجای خامه بریزیم لای کیک...

AHMAD3
شنبه، 04 مرداد 1399، 19:12

آخه میترسم نکنه خوب در نیاد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 06:23

پونزده گرم کره تقریبا یک قاشق غذاخوریه
از گاناشی که دردستور کیک با گاناش شکلاتی هست می تونید لای کیک به عنوان فیلینگ استفاده کنید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک