کیک ارده و کنجد

بهاره وحید

کیک ارده و کنجد

Sesame-Tahini Cake
يکشنبه، 13 خرداد 1397، 17:50   مشاهده: 23,369

برو به رسپی دستپخت های کاربران

شناختِ مواد اولیه نه تنها اطلاعات عمومی رو بالا می بره، بلکه باعث موفقیت در شیرینی پزی و سهولت در انتخاب دستورها هم می شه. به همین دلیل، معرفی مواد اولیه مورد استفاده در شیرینی پزی، از اهداف مهم این سایته و تا امروز تعدادیشون در ابتدای بعضی از دستورها مثل شیرینی نارگیلی و کیک سمولینا و تعدادی دیگه به صورت جامع تر در قسمت "مواد اولیه" فهرست سایت معرفی شدن. در این پست ضمن اینکه آموزش یک کیک عصرونه بسیار خوشمزه رو داریم، با یکی دیگه از مواد اولیه به نام "ارده" آشنا می شیم. 

کنجد چیه؟
کنجد Sesame و ارده Tahini استفاده های زیادی در شیرینی پزی دارن، از ارده در تهیه حلوا، شیرینی، نون، کیک و از کنجد برای پاشیدن روی بسیاری از محصولات به خصوص نون و شیرینی استفاده می شه. اما از اونجائیکه ارده در واقع فرآورده جانبی کنجده اول ببینیم کنجد چیه؟ 
کنجد یا سمسم گیاهی یک ساله با ارتفاع یک متره که گل های سفید رنگ داره. 


منبع عکس: https://www.thekitchn.com/what-the-heck-is-a-sesame-193415

 روی ساقه این گل، در حدود پانزده تا بیست میوه کپسولی شکل متصله که دانه های کنجد در این کپسول ها قرار داره. 


منبع عکس: https://plantinstructions.com/herbs/how-to-grow-sesame-seeds-aka-benne-seeds/

هر کدوم از کپسول ها حاوی هفتاد تا صد دانه کنجدن. در حالت طبیعی وقتی میوه کنجد می رسه، کپسول ها باز شده و دونه ها روی زمین پخش می شن.اما در کشتِ صنعتیِ این گیاه، گل ها در موقع خاصی چیده شده و پنج تا ده روز زیر آفتاب قرار داده می شن. در طی این مدت کپسول ها خشک شده، ترک می خورن و به راحتی کنجدها جمع آوری می شه.


منبع عکس: http://www.hvgardenjournal.com/2013/10/01/growing-sesame/

 رنگ کنجدها بسته به نوع گیاه متفاوته، گونه های رایج تر این گیاه کنجدی به رنگ های طلایی، سیاه و عاجی و انواع نادرتر اون قهوه ای و قرمزن. 


منبع عکس: https://www.thespruceeats.com/sesame-seed-selection-and-storage-1807805

تاریخچه کنجد: 

 کنجد یکی از نخستین محصولات فرآوری شده در تاریخ غذایی بشره و محققین قدمت استفاده از این دانه ها رو پنج هزار سال می دونن. این گیاه، بومی مناطق گرمسیری و استوائیه و با وجود اینکه بصورت وحشی علاوه بر هند در آفریقا هم می روئیده، اما باستان شناسان اولین شواهد برداشت و استفاده از این گیاه رو در هندوستان کشف کردن و در آفریقا دیرتر رایج شده. البته به دلیل اینکه در اون زمان فرهنگ نوشتن و استفاده از خط الرسم در خاورمیانه بیش از هندوستان و مناطق دیگه رایج بوده، اولین شواهدِ مکتوبِ استفاده از این گیاه، بر روی کتیبه ای از آشوری ها ثبت شده. روی این کتیبه نوشته شده که پروردگارِ آشوریان شب قبل از آفرینش زمین شرابی ساخته شده از کنجد نوشیده.
کنجد خیلی زود از هند به مناطق دیگه دنیا منتقل شد، بطوریکه استفاده از روغن کنجد و کنجد بوداده به عنوان چاشنی، در قدیمی ترین اسناد تاریخی هندی ها، آشوری ها، مصری ها و چینی ها یافت می شه. در افسانه های هندو از کنجد به عنوان سمبل جاودانگی یاد شده، اون ها از روغن کنجد به عنوان سوختِ چراغ در مراسم مذهبی استفاده می کردن. بابِلی ها روغن کنجد رو به عنوان شفا دهنده و عطر به کار می بردن. 
هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح استفاده از روغن کنجد به عنوان دارو، توسط مصریان در کتاب پاپیروس اِبِرس Papyrus Ebers (منبع دارویی مصریان باستان) به ثبت رسیده. علاوه بر استفاده دارویی، از اونجائیکه مصری ها جزو اولین ملل مصرف کننده نون بودن، تصویری روی لوحی در مصر باستان کشیده شده که نانوا در حال اضافه کردن دانه کنجد به خمیره . استفاده از کنجد در چین هم مرسوم بوده و چینی های باستان روغن کنجد رو می سوزوندن و ازش جوهری برای نوشتن تهیه می کردن.کنجد در دنیای عرب جایگاه خاصی داشته و در ادبیات عرب هم بارها به چشم خورده، مثلا در داستان های هزار و یک شب عبارت جادویی علی بابا برای باز شدن غار و دست یافتن به گنج بزرگ چهل دزد بغداد "کنجد باز شو (افتح يا سمسم)" بود. 

ارده چیه: 
اَرده از آسیاب دانه های کنجد بو داده و پوست کنده بدست میاد. روش تهیه ارده به کره بادوم یا پسته شبیهه با این تفاوت که به دلیل روغنِ زیادِ موجود در کنجد، ارده بعد از آسیاب شدن حالت خمیری به خودش نمی گیره و غلظتی سس مانند داره. این روغن به سرعت روی ارده جمع می شه که کاملا طبیعیه و حتما قبل از مصرف باید با هم زدن یکدست شه. ارده در سوپرمارکت ها بصورت بسته بندی به فروش می رسه، حین خرید دقت کنید که محصولات جانبی ارده مثل کرم کنجد و حلوا ارده در دستورات شیرینی پزی مدنظر نیست و بسته ای که روی اون فقط "ارده" نوشته شده باید خریداری شه. ارده با وجود داشتن چربی بالا به دلیل داشتن ویتامین، منیزیم، آهن و کلسیم جزو مواد اولیه سالم دسته بندی می شه و از اون در تهیه شیرینی، حلوا، سس، کیک و نون استفاده می شه و باید بعد از باز شدنِ بسته، در یخچال نگهداری شه. 
ارده مرغوب باید بعد از هم زدن لطیف باشه نه تکه ای، حالت گَسی داشته باشه نه تلخی و ته مزه ترشی داشته باشه نه اسیدی. دقت کنید که ارده به عنوان طعم دهنده، چربی و عامل انسجام در دستورها به کار می ره، اما این چربی برخلاف روغن ها و انواع کره رطوبت نداره و خشک تره. 
 به ارده در زبان عربی "طحينة" گفته می شه که از ریشه "ط ح ن" به معنی آسیاب شده یا آرد شده مشتق شده، واژه Tahini که همون ارده در زبان انگلیسیه در واقع از واژه عربی وام گرفته شده‎.  


منبع عکس: https://www.splendidtable.org/story/a-brief-history-of-tahini

انواع کیک ارده: 
کیک ارده در کشورهای عربی، ترکیه و یونان (نوع یونانی طاحینوپیتا Tahinopita نام داره) رایجه. در دستورهای این کیک تنوع بسیاری وجود داره، مثلا در نوعی از کیک ارده تخم مرغ به کار نمیره، مایعات (شیر، ماست، آب پرتقال) کختلفی در دستورهای متفاوت استفاده میشه و حتی نوع چربی (کره یا روغن) هم تفاوت داره، میزان ارده هم متغیره. دستور زیر که از بین چند دستور معتبر انتخاب شده، بافتی لطیف و طعمی عالی داره. منبع: https://www.bonappetit.com/recipe/swirled-sesame-tea-cake

مواد لازم (هم دمای محیط): 
شکر: سه چهارم پیمانه 
آرد: یک و یک دوم پیمانه 
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
بیکینگ پودر: یک و سه چهارم قاشق چایخوری
هل: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
ماست: یک دوم پیمانه 
ارده: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دو عدد
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
روغن مایع: یک دوم پیمانه 
کنجد: دو قاشق غذاخوری

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
  • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید.
  • در قنادی بهتره از ماست پرچرب کارخونه ای استفاده شه.
  • هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان) برای این کیک مناسبه، ولی استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون... و روغن مخصوص سرخ کردنی جایز نیست.
  • منظور از هِل، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.
نکته: دربسیاری از دستورهای معتبرِ کیک ارده، از خرمای خرد شده در بافت کیک استفاده می شه. در صورت تمایل می تونید یک دوم پیمانه (75 گرم) خرمای هسته گرفته و خرد شده (با پوست) یا یک دوم پیمانه گردوی خرد شده رو آماده کنید و در آخرین مرحله در مواد فولد کنید.  فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
این کیک در سایت منبع در قالب لوف (قالب کیک صبحانه) پخته شده ولی من شخصا در قالب گرد و میان تُهی هم نتیجه مناسب گرفتم و جزو کیک هائیه که در هر سه نوع قالب، قابل پخته (همه کیک ها این قابلیت رو ندارن). برای این کیک قالب لوف 10 در 20، قالب گرد 18 سانت و یا قالب میان تهی 20 سانت مناسبه. اگر از قالب لوف یا گرد استفاده می کنید، قالب رو چرب کنید و کاغذ روغنی بندازید و اگر از قالب میان تهی استفاده می کنید، قالب رو فقط چرب کرده و یا از اسپری جدا کننده استفاده کنید. 
در صورت استفاده از قالب لوف یا گرد، دو قاشق غذاخوری کنجد رو در آخرین مرحله و قبل از گذاشتن در فر، روی مایه کیک بپاشید. اما اگر از قالب میان تهی استفاده می کنید در همین مرحله سطح قالب رو کنجد پاشی کنید. نکته بسیار مهمی که در مورد این کیک باید رعایت کنید، تغییر ندادن سایز قالبه. استفاده از قالب با سایزهای ذکر شده بهترین نتیجه در پخت کیک ارده میده ولی اگر این سایز قالب در دسترس ندارید، نهایتا مجازید از قالبی با دو سانت قطر بیشتر استفاده کنید. قالب بزرگ تر باعث می شه سطح تماس کیک با حرارت زیاد و بافت کیک خشک و نامطلوب شه. 
قالب آماده شده رو کنار بذارید. آرد الک شده رو در کاسه ای تمیز بریزید، بیکینگ پودر، جوش شیرین، هِل (یا دارچین) و نمک رو بهش اضافه و مواد خشک رو خوب ویسک کنید تا یکدست شه. این مرحله رو با دقت انجام بدید چون در صورت خوب پخش نشدن بیکینگ پودر، حین پخت حفره هایی در بافت کیک ایجاد می شه. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. برای لطافتِ بافتِ کیک، بهتره از شکر دونه ریز استفاده کنید چرا که دونه های درشت شکر در مقابل حرارت آب میشن و بافت کیک رو تغییر میدن. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره. برای خوشبو شدن شکر، در صورت تمایل می تونید یک چهارم قاشق چایخوری وانیل (علاوه بر میزانی که در تخم مرغ میریزید) با شکر آسیاب کنید. شکر آماده رو کنار بذارید.ارده رو خوب بهم بزنید تا کاملا یکدست شه و اگر روغنی روش جمع شده به خوردش بره و بعد اندازه گیری کنید و در کاسه ای بریزید. ماست رو هم ابتدا هم بزنید، بعد اندازه گیری کرده و به ارده در کاسه اضافه کنید. ماست و ارده رو خوب با هم مخلوط کنید. میزان غلظت این مخلوط بسته به نوع ماست و ارده می تونه متفاوت و از چیزی که در تصویر می بینید غلیظ تر یا روون تر باشه، پس اگر ظاهر مخلوط ماست و ارده متفاوت شد، مشکلی نیست. شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، تخم مرغ ها و وانیل رو اضافه کنید. 

 

مواد رو ابتدا یک دقیقه با دور متوسط همزن و بعد سه دقیقه با دور تند همزن بزنید تا حجیم و روشن شه و وقتی پره های همزن رو خارج می کنید مخلوط شکر و تخم مرغ به شکل روبانی از پره ها بریزه. حتما بین کار همزن رو خاموش کنید و مواد رو به وسیله لیسک دورگیری کنید و از زیر به رو بیارید تا کاملا یکدست همزده شه. روغن مایع رو کم کم و به آرومی به مواد اضافه کنید و فقط و فقط در حد مخلوط شدن با دور متوسط همزن بزنید. حواستون باشه که یکدفعه ریختن روغن پف تخم مرغ ها رو از بین میبره. یکی از نکات پخت کیک بی نقص برای کسانی که از همزن برقی دستی استفاده می کنن، انتخاب کاسه مناسب برای مخلوط کردن مواده. برای قسمت های اولیه، نیاز به کاسه ای داریم که همزن کاملا با مواد تماس داشته باشه و درگیر شه، اما برای اضافه کردن مواد خشک، کاسه بزرگ تر مناسب تره. با کاسه بزرگ تر، عُمق مواد کمتره که باعث می شه موادِ خشک، در مدت زمان کمتر مخلوط شه. پس در صورت نیاز، مواد رو به کاسه بزرگ تر (منظور یک سایز بزرگ تره) منتقل کنید.
نیمی از آرد رو به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن برقی فقط و فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید. در صورتیکه همزن برقی مناسبی ندارید در این قسمت مواد رو با لیسک فولد کنید. مخلوط ماست و ارده رو در دو مرحله به مایه کیک اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن، مواد رو فقط و فقط در حد مخلوط شدن با کندترین دور همزن بزنید. باقی مواد خشک رو به مایه کیک اضافه کنید و با کندترین دورهمزن مخلوط کنید. دقت کنید که زیاد همزدن مواد در این قسمت باعث شِفتگی کیک می شه. در صورت تمایل خرما یا گردوی خرد شده رو در این قسمت در مواد فولد کنید. مایه کیک غلیظ و چسبناکه. مواد رو در قالب آماده شده بریزید و بوسیله پشت قاشق یا لیسک روی مواد رو صاف کنید. اگر از قالب گرد یا لوف استفاده کردید در این مرحله کنجد رو روی مایه کیک بپاشید و بعد قالب رو در فر گرم شده قرار بدید. زمان پخت در قالب های مختلف متفاوته، در قالب لوف به دلیل نحوه قرارگرفتن مواد و عمیق بودن قالب، بیشترین مدت زمان مورد نیازه و کیک رو باید به مدت 50 دقیقه در فر بپزید. قالب گرد 45 دقیقه باید در فر قرار بگیره و قالب میان تهی که در اون حرارت از همه سمت با مایه کیک در تماسه، به مدت 40 دقیقه باید در فر باشه. بعد از این مدت کیک رو چک کنید، اگر خلال دندون از وسط کیک تمیز دراومد، روی کیک طلایی شد و دور کیک کمی از قالب فاصله گرفت یعنی پخته در غیر اینصورت پنج تا ده دقیقه دیگه هم اجازه بدید در فر بمونه. 
بعد از اتمام پخت قالب رو از فر خارج کنید و روی توری خنک کننده قرار بدید و اجازه بدید کیک به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت در قالب خنک شه. بعد از این مدت دور تا دور کیک رو با چاقو از قالب جدا کنید، کیک رو روی دستتون برگردونید و مجددا روی توری خنک کننده بذارید تا کاملا خنک شه. 
 کیک ارده علاوه بر خوشمزگی بعد از نگهداری تغییر مزه نمیده، یعنی می تونید کیک رو دو روز زودتر درست کنید، در ظرف چهارقفله بذارید یا دورش سلفون بپیچید و بعد روز سرو کمی گرم کنید. کیک رو می تونید تا 5 روز، در ظرف دربسته و در دمای محیط نگهداری کنید، البته درصورتیکه هوای خونه گرم و شرجیه کیک رو باید در یخچال بذارید. این کیک بسیار مناسب عصرونه یا پیک نیکه. می تونید کیک رو به صورت ساده سرو کرده و یا با پودر پسته یا بادوم تزئین کنید. این هم از بافت کیک. 


دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
يکشنبه، 14 خرداد 1402، 16:58

سلام بهاره جان، ممنونم بابت این اموزش خوشمزه و متفاوت

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 14 خرداد 1402، 18:42

سلام عزیزم،
خوشحالم دوست داشتید، نوش جونتون و ممنون از عکس

Mahya
سه شنبه، 01 شهریور 1401، 21:36

سلام ممنون از دستورات عالیتون. من این کیک رو امروز پختم . طعم متفاوتی داشت. به نظرم مشکلی که برای من داشت یه مقدار عدم انسجامش بود. که با خوندن کامنتها و راهنمایی های شما برای بار بعد سعی می کنم رفعش کنم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 شهریور 1401، 06:19

سلام عزیزم،
امیدوارم طعمش رو دوست داشته باشید بافتش در عکس که خوبه باز سوالی بود در خدمتم

Hiva
چهارشنبه، 27 مرداد 1400، 21:32

سلام خانم وحید عزیز من این کیک رو تو قالب گرد ۲۰ درست کردم زمان پختش تقریبا ۵۰ دقیقه شد ولی مواد رو دو برابر کردم و تو قالب گرد ۲۶ درست کردم زمان پختش خیلی بیشتر شد تا حدی که دورش یکم زیادی پخته شد ی کوچلو دیگه میموند می‌سوخت.
تا لحظه ای در اوردم که مواد ب چوب نچیبید و اینکه خیلی کم تو قالب ۲۶ وسطش فرو رفت اندازه ۱سانت ولی شفته نشد ...فقط اینکه چرا بعد از پخت موقع سرو کیک ی تیکه جدا نمیشه و خورد میشه؟ ممنونم از رسپی عالی شما

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 مرداد 1400، 08:06

سلام عزیزم،
من به دو تا چیز شک دارم اول دقت دمای فر شما، حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید، به نظرم دما کم بوده، مواد زیاد در فر مونده خشک شده و این خشکی باعث عدم انسجام شده یا جنس جوش شیرین مشکل داشته و عدم انسجام ایجاد کرده.

ملکه مریم
سه شنبه، 28 بهمن 1399، 15:36

ممنونم بابت رسپی عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 28 بهمن 1399، 16:18

مرسی از خودت که با دقت و هنرمندی همچین کیک تپل و خوشگلی درست کردی نوش جونتون باشه عزیزم

Saeedeh.sh
يکشنبه، 07 دی 1399، 11:35

بهاره جان ممنون از توضیحات جامع و کاملتون ، خدا شمارو برای ما حفظ کنه که واقعا نعمت بزرگی هستید . بهاره جان به نظر شما  برای رویه کیک از گلیز کاراملی کیک سیب می شه  استفاده کرد ، ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 دی 1399، 13:47

سلام عزیزم،
به به عجب کیکی شده عالیه، بله می تونید از گلیز کیک سیب استفاده کنید.

وفا
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 17:58

بانو جان درود
طعمی زیبا از ارده
بسیار خوشمزه و خواستنی
برای من بافتی ترد و شکننده داشت
از خرما هم استفاده کردم
فقط یکم دیر برداشتم
حتما مجدد درست خواهم کرد
بانو بهاره عزیز دماسنج فر خریدم البته مارک معمولی چون پرستیژ گرون بود
خیلی حس خوبیه که میشه دما رو دقیق دید
بازم ممنون
فقط ممنون میشم اگر راهنمایی کنید بابت بافت ترد و شکننده کیک که آیا درسته؟
و تا چه اندازه میشه شیرینی کیک و کم کرد؟
و خرما ها به ته قالب رسیده بودن . خرما هم باید در آرد می غلطاندم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 18:25

سلام عزیزم،
قالبتون تیره بوده و کیک رو هم دیر برداشتید برای همین خشک شده و شکننده. کلا ارده خاصیت شکنندگی ایجاد می کنه ولی در کیک شما پخت بیش از حد هم مزید بر علت شده. دقت کنید که زمان و دمای گفته شده در دستورها تقریبیه و بنا به نوع فر و قالب متغیره و باید حواستون به کیک باشه.
در مورد خرما این بار خرما رو بعد از ریختنِ مایه کیک در قالب روی مایه کیک بریزید و در مواد هم نزنید که به وسط بره و ته نشین نشه. متاسفانه میزان شکر دستور فقط دو قاشق غذاخوری قابل کم کردنه

وفا
پنجشنبه، 27 آذر 1399، 19:14

بله قالبم تیره بوده
حتما دقت میکنم در دفعه بعد
چه ترکیب دوست داشتنی داشت ماست و ارده ،عاشقش شدم
برای خرما هم از تجربه تون استفاده خواهم کرد
ممنون از نکات ریز و کاربردی تون

sa.asadi
دوشنبه، 23 تیر 1399، 06:15

سلام خیلی خیلی ممنون از این آموزش لذت بخش
این کیک رو امروز با نصف دستور برای صبحانه پسر کوچولوم پختم و با اشتها خورد.
بابت کیک لطیفه و مزه ای بسیار دلنشین داره.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 تیر 1399، 10:02

ای جانم، چه پسر نازنینی دارید، امیدوارم همیشه سلامت باشه کیکتون هم عالی شده.

sahar71
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 16:41

سلام خیلی ممنون از آموزش خوبتون و گفتن نکات ریز و دقیق
کیک عالی و خوش طعم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 18:23

سلام سحر جان،
چقدر جالب که به شکل کاپ کیک درست کردید خیلی عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Fatemehsadat
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 08:30

سلام علیکم!کیک خیلی خوشمزه ای بود،بعد از خوردنش یادم افتاد عکس بگیرم.یک کمی هم زیاد توی فر بود،راستش به نظرم طعم قسمت برشته کیک فوق العاده است، سر همه کیک ها این بلای خوشمزه رو میارم،ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 10:14

سلام عزیزم،
خوشحالم که طعم کیک رو پسندیدید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مریم صفری
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 21:11

سلام بهاره جون..سال نو مبارک ..انشاءالله سال خوبی داشته باشید...اینم کیک خوشمزه ی من با دستور آموزشی بی نقص شما

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 05:54

سلام مریم جان،
عجب کیک خوشگلی درست کردید واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

کتایون جعفری
شنبه، 17 اسفند 1398، 17:28

سلام خانم وحید نازنین
خیلی ممنون بابت رسپی نکات و عکس با جزییات
شما فوق العاده هستین مثل طعم کیک و شیرینی هاتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 17 اسفند 1398، 19:50

سلام کتایون جان،
عزیزم شما لطف دارید به من کیکتون عالی شده واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

مژگان
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 17:58

خیلی ممنون هم از سایت بی نظیرتون و هم از رسپی‌های فوق العاده دقیق و بی نظیر
خیلی خوش طعم و خوش عطره.
زودتر از اینا میخاستم بپزم منتها قالب میان تهی ۲۰ سانت پیدا نمیکردم این قالب رو هم شانسی پیدا کردم. با اینکه اولین بار بود پختم ولی همه چی سرجاش بود و نتیجه هم عالی بود. ممنون از شما

مژگان
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 18:22

فقط یه مورد هست من این کیک رو دو بار پختم دفعه اول تو فر ظرف آب نذاشتم که اون قسمتهایی که با ظرف در تماس بود یه لایه خشک شده داشت و دفعه بعد یه ظرف آب گذاشتم زیر قالب که دیگه اون مشکل رو نداشتم فقط احساس کردم کیک شفته شده.  چیکار کنم که این مشکلم برطرف بشه؟
این فر من گازیه و من هر چی توش میپزم برای اینکه زیرش سوخته و خشک نشه آب میذارم زیرش. مثلا نان رمضان که میپزم تاثیر این ظرف اب طوری هست که اون قدر بافتش نان نرم میشه که زود از هم جدا میشه انسجام نداره و اگه اب هم نذارم، زیرش سوخته مانند میشه

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 21:04

سلام عزیزم،
کیکتون ظاهرش که عالیه، خوشحالم دوست داشتید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
اول از همه فقط و فقط برای نون ها نیاز به کاسه آب هست و به هیچ وجه برای کیک و شیرینیجات نباید آب گذاشت. خشکی کناره ها با دمای دقیق برطرف می شه. دوم اینکه در مورد فر گازی داشتن دماسنج بسیار واجبه، احتمالا دمای فر زیاده و در مورد نون آب رو با شدت بخار می کنه که باعث نرمی زیاد میشه، می اولا که حتما دماسنج بخرید دوم اینکه کاسه آب رو فقط برای نان بذارید و ده دقیقه آخر پخت نان بردارید که برشته شه. 

MH
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 05:57

سلام
تجارب من در مورد کیک ارده:

مایه کیک برای قالب لوف ۱۰×۲۰ ،گرد ۱۸ سانت و میان تهی ۲۰ زیاد بود، لذا آنرا در قالب گرد ۲۰ سانت با ارتفاع ۵.۵  ریختم. همانطور که در عکس مشاهده میشود کاملا پر شده.(عکس شماره ۱)
دما ۱۸۰ درجه ثابت.
مدت پخت ۴۷ دقیقه است.
بعد از ۴۰ دقیقه روی کیک طلایی پررنگ بود وسط آن پف نداشت و خلال دندان تمیز نبود.
بعد از ۷ دقیقه دیگر خلال دندان تمیز بیرون آمد، بالای کیک اندکی فرورفته است و رنگ کیک قهوه ایی تیره است (عکس شماره ۲) . کیک را خارج کردم.
موارد بالا غیر عادیست؟
 اگر غیر عادیست به نظر شما چرا اینطور شد؟

MH
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 06:06

موقع برش زدن و خوردن متوجه شدم کیک شفته شده ولی عطر و طعم خوبی داشت

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 06:06

سلام،
1. کیک های مرطوب رو بهتره در قالب میان تُهی بپزید تا پخت یکدست تر و بهتری داشته باشن همونطور که قبلا گفتم، حجم قالب میان تهی مثل قالب گرد حساس نیست و مهم نیست اگر "کمی" بزرگ تر باشه. قلب میان تهی زمان پخت رو تنظیم می کنه و باعث میشه رویه تیره نشه.
2.  در مورد کوچک بودن قالب، کلا شما قالب ها رو برای دستورات سایت یک سایز بزرگ تر در نظر بگیرید، دیشب در پست کیک قهوه خدمتتون نوشتم که به بیکینگ پودرتون شک دارم که امروز مطمئن شدم، دلیل فرو رفتگی کیک بیکینگ پودره که بسیار فعاله و پف کاذب ایجاد می کنه که این پف اگر پخت کافی نباشه فرو میره. حتما و حتما بیکینگ پودر رو عوض کنید، اگر می تونید خارجی (تیارا / دکتر اوتکر) بخرید اگر نه از سوپرمارکت تهیه کنید نه از لوازم قنادی مثلا مارک گلها. اگر هم براتون مقدوره یکی از کیک ها رو کلا با مواد سوپرمارکتی بپزید یعنی آرد، شکر، بیکینگ پودر بسته بندی تهیه کنید احتمال زیاد مشکل سایز قالب حل شه ولی تا وقتی اطمینان پیدا کنیم قالب ها رو یک سایز بزرگ تر انتخاب کنید.
3. در مورد فر کاملا و کاملا طبیعیه، اول اینکه اگر براتون مقدوره دماسنج پرستیژ بخرید دوم اینکه هر فری دما و زمان مخصوص خودش رو داره و دما و زمان نوشته شده در منابع کاملا تقریبیه و متاسفانه تنها راهش آزمون و خطاست یعنی ممکنه برای فر شما دمای 170 یا 190 (با احتساب اینکه دماسنج دقیقه و فر دقیقه) مناسب باشه و زمان هفت دقیقه بیشتر چیزی نیست. به نظر من اگر می خواید کیک های مرطوب رو به جای قالب میان تهی در قالب گرد بپزید دما رو یک بار آزمایشی بیشتر بذارید ببینید پخت یکدست رویه و مغزی انجام می شه یا نه تاکید می کنم که این ها همه آزمایشی برای بدست آوردن قلق فره و ممکنه خوب نشه. من خودم سه ماه در حال آزمون و خطا روی فرم بودم تا دستم اومد.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 06:22

کل مطالبی که فرمودید از عدم پخت صحیحه، برای تک تک دستورات سایت فعلا تا رفع مشکلیک سایز قالب بزرگ تر استفاده کنید، بیکینگ پودرتون رو حتما و حتما عوض کنید، روی فر کار کنید ببینید چه دمایی مناسبه، عدم پخت کامل و بیکینگ پودر مشکل دار با هم ایجاد فرو رفتگی، شفتگی و پخت ناهماهنگ می کنند.

سمیه براتی
يکشنبه، 10 آذر 1398، 20:59

سلام بهاره جون من این کیک خوشمزه رو با رسپی بی نظیرت درست کردم خیلی خوشمزه شد اهل خونه همه عاشق طعمش شدن

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 آذر 1398، 21:32

سلام سمیه جان،
چقدر خوشحالم که از کیک راضی بودید، چه عکس زیبایی هم گرفتید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

هانیه ۷۳
پنجشنبه، 07 آذر 1398، 14:12

سلام بر استاد مهربان و عزیز :) خانم وحید
استاد بسیار خوش طعم و خوشمزه بود ، از بافتش نگم که عالی  فقط در فرو که باز کردم بعد سی دقیقه یه دفعه یه کوچولو پفش خوابید ، میخواستم چک کنم ببینم آمادست یا نه ، چه کنم همچین اتفاقی نیفته ؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 آذر 1398، 08:09

سلام عزیزم،
واقعا کیکتون عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
متاسفانه تنها راهی که این اتفاق نیوفته زود باز نکردن در فره، مدت زمان پخت 50 دقیقه بوده، شما بعد از 40 دقیقه مجاز به تست هستید، زودتر از این زمان هنوز ساختار کیک تشکیل نشده و با کوچک ترین شوک دمایی بافتش بهم میریزه.

افسانه نوروزناصری
شنبه، 11 آبان 1398، 09:00

کیک ارده، بسیار خوش عطر و طعم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 آبان 1398، 09:02

بسیار عالی شده، نوش جونتون باشه

azin-1368
چهارشنبه، 27 شهریور 1398، 12:07

این کیک فوق العاده رو با کمک دستور بی نظیر شما پختم، همه لذت بردن و کلی تعریف کردن، هر چقدر ازتون تشکر کنم کمه، خیلی خیلی ممنونم برای سخاوتمندیتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 شهریور 1398، 14:09

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده کیکتون، نوش جون شما و خورنده ها و ممنون از عکس

Roghayeh
شنبه، 23 شهریور 1398، 16:13

سلام بهاره جان
بسیار ممنون و سپاسگزارم
خیلی عالی بود برای کسایی که عاشق طعم ارده هستن مثل من این یه کیک عالیه
خیلی وقت بود که منتظر یه فرصت برای درست کردنش بودم
ممنون از دستور و توضیحات کامل شما عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 شهریور 1398، 16:43

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Efi84
شنبه، 29 دی 1397، 22:07

سلام بهاره عزیز. من امشب این کیک رو پختم . ازونجایی که مایه ی کیک خیلی غلیط بود فکر میکردم یه جای کار اشتباه کردم و کیکم حتما خراب

Efi84
شنبه، 29 دی 1397، 22:12

سلام بهاره عزیز. من این کیک رو پختم و ازونجایی که مایه کیک خیلی غلیظ بود فکر میکردم یه جای کار اشتباه کردم .و کیکم حتما خراب میشه .اما شکر خدا خوب شد .و چون دیر وقت بود خانواده هنوز تست نکردن .خودم یه تکه اش رو خوردم واقعا لذیذ بود .یه طعم خاص و جدید. ازتون ممنونم.همیشه فکر میکنم آشنایی با سایتتون یه شانس بزرگی برام بوده.

Efi84
شنبه، 29 دی 1397، 22:53

سوالم اینه آیا  ترکهای روی کیک طبق عکس، طبیعیه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 دی 1397، 05:56

سلام عزیزم،
چقدر کیکتون خوشرنگ و عالی شده، واقعا آفرین بهتون و خوش به حال خانواده.
ترک در این حد نرماله و اصلا مشکلی نیست ولی کلا ترک به دلیل داغی فر روی کیک ایجاد می شه، شاید درجه فرتون کمی بالا بوده.

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 08:12

  درود استاد خوبم
این هم کیک خوشعطر و خوشمزه ارده وکنجد من
مثل همیشه با توضیحات عالی و کامل شما
با تشکر خیلی زیاد از شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 دی 1397، 17:51

به به چه رویه خوشرنگی خیلی عالیه خوشحالم از کیک های متفاوت هم استقبال می کنید نوش جونتون عزیزم و ممنون از عکس

bahare.ph
سه شنبه، 18 دی 1397، 07:55

سلام بهاره جون، من این کیکو‌ امروز پختم. خیلی عالی شده. خیلی هم خوشمزه است. مایه‌ش از بس غلیظ بود فکر نمی‌کردم که اینقدر بافتش عالی بشه. فکر می‌کردم اشتباه کردم و خراب میشه! آخه من کلا شاید هفت بار کیک پختم! اونم با رسپی‌های شما، اونم فقط کیک کدو حلوایی و ی بارم خرمالو! :) دفعات پیش همیشه پودر آماده می‌خریدم! خوشحالم خوشمزه شده. یکیشو هم همون اول قبل سرد شدن در آوردم تا چک کنم بافتش خوبه یا نه و بعد درجا خوردمش. :) من از رسپی کیک کدو حلوایی هم چند بار استفاده کردم خیلی خوب بود اما دفعه آخر که مهمون داشتم خراب شد! :( کلی هم ناراحت شدم. شفته شده بود و پف روش خوابید! فکر می‌کنم فرم درجه‌اش زیاد بوده. در مورد فرم، من فهمیدم هر چی توی دستور پخته، من باید ی ربع بیشتر بزارم تا خوب بشه! :) راستی ی سوال، کیک کدو هم میشه توی ظرف مافین ریخت؟ بازم ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 دی 1397، 15:47

سلام بهاره جان،
چقدر مافین های ارده عالی و خوشگل شدن، نوش جونتون و ممنون از عکس.
خیلی خوبه که شروع به کیک پزی کردید. حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید تا از دقت دمای فرتون مطمئن شید، دقیق بودنِ دما بیش از چیزی که فکر می کنید روی کیفیت تاثیر میذاره، دمای کم باعث می شه کیک پف نکنه و اینکه می گید بیشتر باید بذارید بمونه یعنی دمای فر کمه.
در مورد کیک کدو که خراب شد یا آب اضافی پوره کدو رو نگرفته بودید یا دما خیلی کم بوده. مایه کیک کدو مناسب قالب مافین نیست چون رطوبت بالایی داره ولی در قالب کاپ کیک می تونید بریزید. در مورد تفاوت کاپ کیک و مافین در پست زیر توضیح دادم.
https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%81%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-t63

فروغ ۴۳
چهارشنبه، 18 مهر 1397، 09:28

سلام بهاره جون
ممنون از رسپی خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 مهر 1397، 11:03

به به فروغ جان چه عکس زیبایی هم گرفتید، کیکتون هم عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

Sepidar
دوشنبه، 02 مهر 1397، 20:35

سلام بهاره جون خیلی عالی بود
فقط نمیدونم چرا رنگ کیک شما تیره تر از ما هست!!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 مهر 1397، 06:23

سلام عزیزم،
بسیار بسیار عالی شده واقعا آفرین به شما ایده بسیار خوبی به کار بردید. علت تیره تر بودن کیک های من به دو دلیله، یکی نوع فرِ من که گازی و قدیمیه و مجبورم در انتها کمی گریل (شعله بالای فر) رو روشن کنم که سطح کیک رو تیره می کنه. دوم سمت نوری که عکاسی میکنم.
موفق باشید و ممنون از عکس

somaye mirdar
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 08:01
somaye mirdar
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 08:06

مرررررسي شف عزيزم  يك طعم جديد و خوشمزه بهمون ياد دادي عالي بود

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 10:27

به به عالی شده، دستت درد نکنه سمیه جونم از عکس هم خیلی ممنونم

homa
جمعه، 02 شهریور 1397، 02:52

سلام استادمراتب تشکروقدردانی خودم روعنوان میکنم بابت این کیک وبازهم یک کیک جدید ویک طعم جدیدهمواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 02 شهریور 1397، 05:28

سلام هما جون،
چقدر قالبتون خوشگله، خیلی عالی و شیک شده عزیزم نوش جونتون

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 08:58

سلام بهاره عزیز ، من جزو کسانی هستم که مرتبا سایت شما رو چک میکنم که مبادا رسپی جدیدی گذاشته باشین و من ندیده باشم.
بابت رسپی های خوبتون ممنونم. متاسفانه کیک من اینطوری از قالب در میاد علتشو نمیدونم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 09:12

سلام ساناز جان،
ممنون از لطف و محبتون، چقدر حیف که کیکتون به این شکل در اومده. ساناز جان اگر به بقیه قسمت های کیک دقت کنید، می بینید که روی کیک تکه هایی کنده شده، این به این معنیه که کلا کیک به قالب چسبیده بوده و برای همین حین خارج کردن به این شکل در اومده. به احتمال زیاد جنس قالبتون خوب نیست، یعنی نوع نازک و سبکه متاسفانه برای این نوع قالب ها چرب کردن کافی نیست و باید اسپری جداکننده بزنید. اگر دسترسی به اسپری ندارید می تونید بعد از چرب کردن قالب رو به روش گفته شده در کیک سیب آردپاشی کنید یا از روغن جدا کننده که در کیک رژیمی آموزش دادم استفاده کنید. اگر قالبتون نوع مناسبه کیک هنوز خیلی داغ بوده و رطوبتش باعث چسبیدن شده.

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 11:34

بهاره جان من از روغن جدا کننده ای که دستورشو گفته بودین استفاده کرده بودم و ۲۵ دقیقه بعد از اینکه از فر در اورده بودم از قالب جدا کردم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 14:24

ساناز جون هر وقت کیک خوب از قالب درنیاد متهم اول آماده سازی قالب و زود در آوردنه اگر مشکل از قالب و دما نبوده این به این معنیه که کیکتون انسجام لازمه رو نداشته و به همین دلیل از هم پاشیده که یکی از دلایل زیر باعث عدم انسجام بافت کیک می شه:

1. بهم خوردن نسبت مواد خشک به تر که باعدم اندازه گیری دقیق آرد و بیشتر بودن میزان آرد یا کوچیک بودن تخم مرغ ایجاد می شه.
2. زیاد بودن یا غیراستاندارد بودن میزان بیکینگ پودر. بیکینگ پودر بیشتر یا نوع غیراستاندارد به دلیل فعالیت بیشتر حباب های هوای بزرگی ایجاد می کنن که نهایت باعث عدم انسجام و پاشیدن کیک می شه.
3. هم زدن بیش از حد مواد بعد از اضافه کردن آرد باعث جذب بیش از حد مایعات توسط آرد، بلند شدن رشته های گلوتن و خشکی کیک می شه که در نهایت انسجام رو از بین می بره.
4. تنظیم نبودن دمای فر و کمتر بودن دما باعث عدم انسجام می شه.
لبته لازم به ذکره که من بارها این کیک رو درست کردم و با تمام مارک های ارده موجود در بازار تست کردم ولی ارده طبیعی رو تست نکردم شاید نوع خاص ارده شما خشک تر بوده که بعید می دونم.

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 14:30

بهاره عزیزم ممنون از توضیح مفصلی که دادین حتما به نکاتی که گفتین دقت میکنم

:)Fatemeh
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 18:56

سلام بهاره جان این دستور هم مثل بقیه ی دستورهاتون عاااالی بود مخصوصا رویه ی ترد و برشته ای که داشت خیلی مزه ی کیک رو متفاوت می کرد
من برای چرب کردن قالب از روغن جداکننده ای که توی پست کیک رژیمی آموزش دادین استفاده کردم که باعث شد با این که از جنس قالبم مطمئن نبودم خیلی راحت کیک از قالب جدا بشه. ممنونم که با رسپی های بی نظیرتون باعث میشید ما مبتدی ها بیشتر به شیرینی پزی علاقمند بشیم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 20:33

سلام فاطمه جان،
شما که دیگه مبتدی نیستید کلی مراحل رو طی کردید و وارد شدید، کیکتون هم بسیار عالی شده
موفق باشید

Nasim777
جمعه، 29 تیر 1397، 05:54

تشکر بهاره عزیز

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 تیر 1397، 06:12

سلام نسیم جان،
کیکتون بسیار توپولی و خوب شده. آفرین به شما و ممنون از عکس.

عاطفه
شنبه، 16 تیر 1397، 14:38

سلام
بسیار کیک خوشمزه ایه.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 تیر 1397، 14:44

عزیزم بافت عالی، عکس عالی، قالب عالی واقعا حرف نداری نوش جان و ممنون از عکس

ركسانا
جمعه، 08 تیر 1397، 13:54

سلام بهاره جان٠راستش امروز مى خواستم كيك اسفنجى يا كيك كره اى درست كنم اما وقتى وارد سايت شدم و اين كيك جديد رو ديدم تصميم گرفتم امتحانش كنم٠

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 تیر 1397، 14:08

سلام رکسانا جون،
یعنی من همینطور شوکه شدم از این سرعت عمل آفرین انقدر زرنگید، واقعا لذت بردم. این کیک به دلیل وجود ارده ممکنه برای بعضی ذائقه ها خوشایند نباشه من که خیلی دوست دارم امیدوارم شما هم لذت برده باشید.

رکسانا
شنبه، 09 تیر 1397، 06:27

سلام بهاره جون. خانواده من که خوردن و تعریف کردن. خیلی ممنون از این همه لطف و توجه شما و از همه رسپی های خوبتون.

نظرات
میرزایی
شنبه، 29 بهمن 1401، 06:39

خیلی ممنونم از راهنمایی های همیشگی شما
من دیدم که یکی از دوستان خرما ریخته بودند داخل کیک
به نظر شما خرما داخل این کیک خوب میشه ؟
و اگر خوب میشه آیا باید پوستش را بکنم ؟
و اینکه چه مقدار خرما مجازه بریزم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 29 بهمن 1401، 13:53

سلام عزیزم،
طعم خرما و ارده با هم سازگاره ولی من جای شما باشم بار اول نمی ریزم که ببینم اصلا این کیک مورد پسندم هست یا نه، اگر خواستید بریزید نیازی به پوست کندن خرماها نیست، خرما بعد از خرد شدن یک دوم پیمانه بشه.

میرزایی
شنبه، 29 بهمن 1401، 17:09

خیلی ممنونم
چشم حتما 🌸🌸🌸

میرزایی
جمعه، 28 بهمن 1401، 16:34

و اینکه فرمودید این کیک با گلیز سیب خوب میشه من این دستور را در سایت پیدا نکردم
ممنون میشوم راهنمایی م کنید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 بهمن 1401، 17:11

سلام عزیزم،
گلیز کیک سیب سس کارامل سریعه،
https://spbaking.com/recipes/%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-t73

میرزایی
جمعه، 28 بهمن 1401، 16:32

سلام خانم وحید عزیز
برای این کیک ماست سون مناسبه ؟
و اینکه مقدار ماست که فرمودید یک دوم پیمانه وزنش چقدر میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 بهمن 1401، 17:11

سلام عزیزم،
ماست سون مناسبه، وزنش 120 گرمه

نگاارم
جمعه، 30 ارديبهشت 1401، 23:14

بهاره خانم با توجه به اینکه شیره‌ی خرما مکمل خوبی برای ارده در طعم است ایا امکان استفاده کمی شیره خرما در این کیک است؟ چقدر و به چه صورت؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 خرداد 1401، 08:20

سلام عزیزم،
متاسفانه با جایگزینی بافت کیک خراب می شه.
در پست مفصلی در مورد شکر و شیرین کننده ها در مورد این مسئله به تفصیل توضیح دادم که توصیه می کنم حتما و حتما مطالعه کنید. نقش شکر سفید در شیرینی پزی فقط شیرین کننده نیست که بتونید با یک عامل شیرینِ دیگه جایگزینش کنید. شکر سفید به چند طریق بعد از زده شدن با کره، تخم مرغ.. هوادهی انجام می ده و تولید حجم می کنه که روی بافت و میزان پف تاثیر داره که شیره این کار رو انجام نمی ده و پف و تردی محصول رو با جایگزینی از بین میبره اگر سفیده و شکر رو با هم زده باشید حتما متوجه این حجم دهی شدید، شکر سفید جاذب رطوبته و بافت رو تنظیم می کنه و اجازه شفته شدن نمی ده ولی شیره جذب رطوبت نداره بلکه رطوبت اضافی هم داره، شکر سفید در مقابل حرارت حالت کاراملیزه پیدا میکنه و تزکیب طعمی خاصی رو ایجاد می کنه و با جایگزینی طعم عوض می شه، شکر سفید به عنوان تثبیت کننده پف و نگهدارنده هم استفاده می شه و بسیاری نکات دیگه به همین دلیل در دستورها قابل جایگزینی نیست ولی شما می تونید از دستورهای شیره دار استفاده کنید، شف طیبه کتابی به نام خرمای شیرین نوشتن که در اون فقط از شیره استفاده شده و یک دانه شکر هم به کار نرفته من به شخصه تهیه کردم و دستورهاش رو درست کردم بسیار عالیه

آذر دخت
دوشنبه، 09 فروردين 1400، 12:18

سلام خدا قوت
ببخشید میشه از روغن کنجد در این دستور استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 فروردين 1400، 19:06

سلام عزیزم،
میشه ولی کیک خشک میشه اگر براتون اشکالی نداره استفاده کنید.

Marzieh.kh
دوشنبه، 15 دی 1399، 05:06

سلام بهاره عزیز.من چند سوال داشتم.من دوتا قالب دارم،یه قالب لوف ۱۰×۲۵ و یه قالب میان تهی ۱۹ سانت،بنظرت کدومش برای این کیک بهتره؟و اینکه کنجد رو بو داده بریزیم رو کیک یا نباید بو داده بشه؟و سوال اخرم هم اینکه کنجد رو میریزیم کف قالب نمیسوزه؟اگه خیلی بریزیم که بخوایم کل کیک رو کاور کنه هم نمیسوزه؟ببخشید که زیاد سوال میکنم😅

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 15 دی 1399، 08:34

سلام عزیزم،
از قالب میان تُهی استفاده کنید، نوع کنجد بسته به سلیقه ست و از هر دو نوع می شه استفاده کرد برای همین در دستور ذکر نشده. کنجد نمی سوزه خیالتون جمع

کوروش کبیر
يکشنبه، 30 آذر 1399، 19:48

سلام
من این کیکو برای بار دوم درست کردم و همچی عالی بود حتی از بار اول هم بهتر شد فقط یک مشکل داشت و اینکه وقتی میخواستم هنگام سرو با چنگال بردارم یه مقدار خورد میشد و انسجام کافی نداشت. بنظرتون کجای کارم اشکال داشته؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 آذر 1399، 20:26

چند دلیل می تونه داشته باشه اولیش پخت طولانی مدته دقت کنید که زمان و دمای گفته شده در دستورها تقریبیه و بنا به نوع فر می تونه متفاوت باشه. اگر قالبتون تیرست یا نازکه زمان رو کم کنید. دومین دلیل نوع ماسته از ماست کارخونه ای استفاده کنید. دلیل سوم جنس بیکینگ پودره اگر براتون مقدوره بیکینگ پودر تیارا یا دکتر اوتکر تهیه کنید و دلیل آخر جنس ارده می تونه باشه، ارده رو قبل از استفاده خوب هم بزنید.

کوروش کبیر
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 10:58

سلام
 ماست اگه همزده باشه اشکالی نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 11:05

نه مشکلی نیست

کوروش کبیر
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 12:21

سپاس از توجهتون
میشه تو ظرف پیرکس هم درست کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 ارديبهشت 1399، 16:34

بهتره استفاده نشه

MH
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 07:27

سلام
من قبلا از کیکهای مرطوب سوال کرده بودم
شما این لیست داده بودید:

کیک هایی که کره زیاد یا مایعات زیاد دارن مثل ردولوت، کیک هویج، کیک کدو حلوایی، کیک نوتلا، کیک خرماو سیب.
در کیک ارده غلظت مایه زیاد بود سفت و چسبنده به نظرم مرطوب نیومد.
پست کیک قهوه شما در مورد مشکل بیکینگ پودر من هنوز در سایت نیومده.
من فکر میکردم هر بیکینگ پودری که در آب جوش، کف کنه درست است.
الان میرم مارک دکتر اتکر میخرم.
نکته بعدی اینکه وسط کیک من در فر پف نکرد که بعدا پفش بخوابه، اصلا وسطش پف کاذب نداشت، قبل از اینکه از فر بیاد بیرون وسطش مقعر بود .
چند ماه قبل به توصیه شما دماسنج چینی خریدم ۸۵۰۰۰ تومان الآن متاسفانه دیگه نمیتونم مارک پرستیژ بگیرم که خیلی گرونه.
وسط کیک من پخته نشده.
اگه به توصیه شما دما را زیاد کنم مدت پخت را چه کار کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 10:50

سلام،
1. با کیک هایی که مایه کیک غلیظه یا به اصطلاح فشردست هم مثل کیک های مرطوب رفتار میشه، مثلا کیک سیب که بافتی فشرده داره رو در قالب میان تهی بپزیم بهتره.
2. اگر از ابتدا مقعر بوده، برمیگرده به همون داستان فر، نوع حرارت فرتون قدرت کافی برای کیک های غلیظ و فشرده رو نداره و احتمالا برای این دسته از کیک ها باید دما رو ده درجه بیشتر کنید. تاکید می کنم که شما باید این موارد رو تست کنید ممکنه جواب بده ممکنه نه. کلا وقتی دما رو تغییر میدید بعد از اتمام دو سوم زمان گفته شده شروع به چک کردن کنید معمولا فقط پنج دقیقه زودتر کافیه ولی با توجه به گازی بودن فر و چینی بودن دماسنج به نظرم زودتر چک کنید بهتره.
3. اشکال نداره با همون دماسنج کار کنید فقط اینکه کاش شما که همه چیز رو میپرسید و انقدر موشکافانه کار می کنید مارک دماسنج رو هم سوال میکردید.

MH
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 12:58

سلام
اولش فکر نمی کردم کیک پختن آنقدر سختی باشه.
وسایل ساده ایی در منزل داشتم و دست به کار شدم.
بعدها آنقدر شکست خوردم که مجبور شدم به کوچکترین جزئیات هم که در گرفتن نتیجه موفقیت آمیز تاثیر داره توجه کنم.
علت اینکه اینقدر می پرسم برای اینه که من اطلاعات و مهارتم در حد صفر بوده و هر آنچه میدانم از سایت شما یاد گرفتم.
من یک فرد مبتدی مبتدی در این امر هستم.
بودجه من برای این کار تفننی محدوده و ممکنه بعدا به کار دیگری علاقه پیدا کنم و تمام وسایلی که خریدم بی استفاده بمونه، لذا در خرج کردن باید محتاط باشم، از طرفی کل خانواده ما از موقعی که من با سایت شما آشنا شدم اضافه وزن پیدا کرده.
شکست ها سبب شده که با خودم لج کنم.
من باید تمام کیک های شما را با بهترین کیفیت و با کمترین هزینه درست کنم.
لطفا در این راه کمکم کنید. سعی میکنم شاگرد خوبی برای شما  باشم استاد.

با تشکر

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 بهمن 1398، 13:54

من وظیفمه سوال ها رو جواب بدم، تنها چیزی که براش باید هزینه کرد فر و وسایل مربوط به فره که بسیار حساسه وگرنه باقی وسایل رو با هزینه کم هم واقعا میشه تهیه کرد و اصلا نگران نباشید. مطمئنم با اراده ای که دارید می تونید همه رو عالی درست کنید.
موفق باشید

MH
دوشنبه، 30 دی 1398، 05:38

در دستور ۳ تا قالب توصیه شده که از لحاظ اندازه با هم فرق میکنند:

لوف ۱۰×۲۰×۶ معادل ۴ پیمانه
گرد ۱۸ معادل احتمالا ۵ پیمانه
میان تهی ۲۰ معادل ۶ پیمانه
یک اندازه مایه کیک در سه قالب با سه سایز مختلف
مگه میشه؟
مخصوصا که گفتید اندازه قالب در این کیک خیلی مهمه.
 سوال دوم: میشه روغن مایع کنجد بزنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 دی 1398، 05:57

سلام،
متاسفانه در این کیک نمی شه از روغن کنجد استفاده کرد، روغن کنجد نقطه دود متفاوتی داره و کیک رو خراب می کنه.
در این کیک به دلیل نوع بافت سفت و قُرصی که داره برای زیبایی بیشتر می خوایم که از قالب لوف سرش بیرون بزنه در کیک های لطیف مثل گروه اسفنجی چنین کاری مقدور نیست ولی در کیک هایی که بافت سفت تری دارند می شه. برای قالب لوف می خوایم که سرش خالی بمونه چون در قالب لوف کیک های مرطوب اگر سر به سر پر شن سرشون خشک میشه و برای قالب گرد کاملا اندازست. سایز قالب ها از روی منبع که از روش درست شده و خیلی معتبره نوشته شده ولی شما با توجه به تجربیاتتون قالب بزرگ تر انتخاب کنید.

MH
دوشنبه، 30 دی 1398، 06:01

ممنون از لطف و محبت شما

farahnaz
جمعه، 13 ارديبهشت 1398، 18:20

سلام بهار جان ، من امروز این کیک رو درست کردم خیلی خوشمزه بود ممنون از رسپی تون فقط متاسفانه کیک من مقداری شکننده بود و زود تکه تکه میشد من با مایکروفر درست میکنم روی حالت فر ، یک سوال دیگه هم اینکه من کیک ها رو یه مقدار با شیرینی کمتر میپسندم ، امکانش هست تو این دستور یا دستورای دیگه خودم در حد یک قاشق از روی شکر بردارم ؟ کیکم خراب نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 ارديبهشت 1398، 19:04

سلام عزیزم،
نوش جونتون باشه.
من تا جایی که راه داشته باشه و به بافت کیک آسیبی نرسه شکر رو کم می کنن ولی اگر شما فقط یک قاشق غذاخوری کم کردید هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه.
خرد شدن کیک یا انسجام کم اون از مشکلات رایج کیکه که یکی از عوامل زیر می تونه دلیلش باشه:
1. اولین و رایج ترین دلیل بیکینگ پودر یا جوش شیرین بیش از حده یعنی یا درست اندازه گیری نشده باشه یا استاندارد نباشه و بیش از حد فعال باشه.
2. دمای کم فر یا باز کردن در فر بین پخت همین حالت خرد شدن رو ایجاد می کنه. حتما برای کیک های حساس از دماسنج فر استفاده کنید.
3. هم زدن زیاد مواد که باعث می شه رطوبت به خورد آرد بره و کم شه و همین حالت رو ایجاد می کنه.

Efi84
چهارشنبه، 26 دی 1397، 09:39

سلام بهاره جان .اگه بخوام از قالب میان تهی استفاده کنم .و بخوام چرب و بعد برای اطمینان آرد پاشی کنم ، کنجد رو کی بریزم .چون وقتی چرب نباشه میترسم همش یه جا جمع بشه .

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 دی 1397، 10:52

سلام عزیزم،
متاسفانه اگر بخواید بعد از چرب کردن، قالب رو آردپاشی کنید نمی تونید کنجد بپاشید، قطعا کنجدها به آرد میگیره و بد می شه. اگر می خواید قالب رو آردپاشی کنید می تونید کنجد نپاشید و به جاش بعد از اتمام پخت و خارج کردن کیک از قالب کمی عسل رو روی بخار آب بذارید تا رقیق شه، با برس شیرینی پزی روی کیک بمالید و ازش به عنوان چسب استفاده کنید و بعد روی کیکِ عسل مالی شده، کنجد بپاشید.

Efi84
پنجشنبه، 27 دی 1397، 14:33

ببخشید زیاد سوال میپرسم .اگه از روغن جدا کننده که یاد دادید استفاده کنم چطور .میتونم کنجد قبل از ریختن مایه کف قالب بپاشم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 دی 1397، 17:01

آره عزیزم میشه فقط روغن رو که زدید اجازه بدید کمی قالب بمونه بعد کنجد پاشی کنید، درجا کنجد رو نریزید که به روغن نچسبه

gibil
دوشنبه، 14 آبان 1397، 18:11

درود به استاد خوش پسند
بهاره عزیزم دیروز کیک ارده رو درست کردم.
این کیک واقعا جزو بینظیرترین وخاصترین طعمها هست.
عطر و طعم عاااااااالی
اصلا فکر نمیکردم که با ارده وکنجد به همچین نتیجه ای برسم. عالی بود و مثل همیشه بسیار سپاسگزار

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 14 آبان 1397، 19:57

سلام عزیزم واقعا خوشحالم که براتون مورد پسند بوده، آفرین به همتتون
موفق باشید

AZIN DA
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 09:55

به نظر خوشمزه میاد باید درست کنم مخصوصا که کنجد خیلی زیاد تو خونه دارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 10:15

کیک خوشمزه ایه آذین جان مطمئنم خوشتون میاد

Fsc
پنجشنبه، 14 تیر 1397، 12:24

سلام خانم وحید،بسیار ممنون از پست جدیدتون، حیف که الان ارده ندارم وگرنه همین امشب امتحان می کردم. از مطالب علمی و تاریخی و توضیحات قبل دستور ها خیلی لذت می برم ممنون. ❤️❤️❤️

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 تیر 1397، 14:50

سلام و ممنون از اینهمه لطف و محبتتون امیدوارم درست کنید و لذت ببرید.
موفق باشید

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کنفی میوه
Fruits confits
کیک
چیزکیک هلو
کیک
مدلن
Madeleines de Pierre Hermé
کیک
مافین آلبالو
کیک
رولت طرح دار
با خامه شکلاتی
کیک