کیک ارده و کنجد

بهاره وحید

کیک ارده و کنجد

Sesame-Tahini Cake
يکشنبه، 13 خرداد 1397، 22:20   مشاهده: 10,595

شناختِ مواد اولیه نه تنها اطلاعات عمومی رو بالا می بره، بلکه باعث موفقیت در شیرینی پزی و سهولت در انتخاب دستورها هم می شه. به همین دلیل، معرفی مواد اولیه مورد استفاده در شیرینی پزی، از اهداف مهم این سایته و تا امروز تعدادیشون در ابتدای بعضی از دستورها مثل شیرینی نارگیلی و کیک سمولینا و تعدادی دیگه به صورت جامع تر در قسمت "مواد اولیه" فهرست سایت معرفی شدن. در این پست ضمن اینکه آموزش یک کیک عصرونه بسیار خوشمزه رو داریم، با یکی دیگه از مواد اولیه به نام "ارده" آشنا می شیم. 

کنجد چیه؟
کنجد Sesame و ارده Tahini استفاده های زیادی در شیرینی پزی دارن، از ارده در تهیه حلوا، شیرینی، نون، کیک و از کنجد برای پاشیدن روی بسیاری از محصولات به خصوص نون و شیرینی استفاده می شه. اما از اونجائیکه ارده در واقع فرآورده جانبی کنجده اول ببینیم کنجد چیه؟ 
کنجد یا سمسم گیاهی یک ساله با ارتفاع یک متره که گل های سفید رنگ داره. 


منبع عکس: https://www.thekitchn.com/what-the-heck-is-a-sesame-193415

 روی ساقه این گل، در حدود پانزده تا بیست میوه کپسولی شکل متصله که دانه های کنجد در این کپسول ها قرار داره. 


منبع عکس: https://plantinstructions.com/herbs/how-to-grow-sesame-seeds-aka-benne-seeds/

هر کدوم از کپسول ها حاوی هفتاد تا صد دانه کنجدن. در حالت طبیعی وقتی میوه کنجد می رسه، کپسول ها باز شده و دونه ها روی زمین پخش می شن.اما در کشتِ صنعتیِ این گیاه، گل ها در موقع خاصی چیده شده و پنج تا ده روز زیر آفتاب قرار داده می شن. در طی این مدت کپسول ها خشک شده، ترک می خورن و به راحتی کنجدها جمع آوری می شه.


منبع عکس: http://www.hvgardenjournal.com/2013/10/01/growing-sesame/

 رنگ کنجدها بسته به نوع گیاه متفاوته، گونه های رایج تر این گیاه کنجدی به رنگ های طلایی، سیاه و عاجی و انواع نادرتر اون قهوه ای و قرمزن. 


منبع عکس: https://www.thespruceeats.com/sesame-seed-selection-and-storage-1807805

تاریخچه کنجد: 

 کنجد یکی از نخستین محصولات فرآوری شده در تاریخ غذایی بشره و محققین قدمت استفاده از این دانه ها رو پنج هزار سال می دونن. این گیاه، بومی مناطق گرمسیری و استوائیه و با وجود اینکه بصورت وحشی علاوه بر هند در آفریقا هم می روئیده، اما باستان شناسان اولین شواهد برداشت و استفاده از این گیاه رو در هندوستان کشف کردن و در آفریقا دیرتر رایج شده. البته به دلیل اینکه در اون زمان فرهنگ نوشتن و استفاده از خط الرسم در خاورمیانه بیش از هندوستان و مناطق دیگه رایج بوده، اولین شواهدِ مکتوبِ استفاده از این گیاه، بر روی کتیبه ای از آشوری ها ثبت شده. روی این کتیبه نوشته شده که پروردگارِ آشوریان شب قبل از آفرینش زمین شرابی ساخته شده از کنجد نوشیده.
کنجد خیلی زود از هند به مناطق دیگه دنیا منتقل شد، بطوریکه استفاده از روغن کنجد و کنجد بوداده به عنوان چاشنی، در قدیمی ترین اسناد تاریخی هندی ها، آشوری ها، مصری ها و چینی ها یافت می شه. در افسانه های هندو از کنجد به عنوان سمبل جاودانگی یاد شده، اون ها از روغن کنجد به عنوان سوختِ چراغ در مراسم مذهبی استفاده می کردن. بابِلی ها روغن کنجد رو به عنوان شفا دهنده و عطر به کار می بردن. 
هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح استفاده از روغن کنجد به عنوان دارو، توسط مصریان در کتاب پاپیروس اِبِرس Papyrus Ebers (منبع دارویی مصریان باستان) به ثبت رسیده. علاوه بر استفاده دارویی، از اونجائیکه مصری ها جزو اولین ملل مصرف کننده نون بودن، تصویری روی لوحی در مصر باستان کشیده شده که نانوا در حال اضافه کردن دانه کنجد به خمیره . استفاده از کنجد در چین هم مرسوم بوده و چینی های باستان روغن کنجد رو می سوزوندن و ازش جوهری برای نوشتن تهیه می کردن.کنجد در دنیای عرب جایگاه خاصی داشته و در ادبیات عرب هم بارها به چشم خورده، مثلا در داستان های هزار و یک شب عبارت جادویی علی بابا برای باز شدن غار و دست یافتن به گنج بزرگ چهل دزد بغداد "کنجد باز شو (افتح يا سمسم)" بود. 

ارده چیه: 
اَرده از آسیاب دانه های کنجد بو داده و پوست کنده بدست میاد. روش تهیه ارده به کره بادوم یا پسته شبیهه با این تفاوت که به دلیل روغنِ زیادِ موجود در کنجد، ارده بعد از آسیاب شدن حالت خمیری به خودش نمی گیره و غلظتی سس مانند داره. این روغن به سرعت روی ارده جمع می شه که کاملا طبیعیه و حتما قبل از مصرف باید با هم زدن یکدست شه. ارده در سوپرمارکت ها بصورت بسته بندی به فروش می رسه، حین خرید دقت کنید که محصولات جانبی ارده مثل کرم کنجد و حلوا ارده در دستورات شیرینی پزی مدنظر نیست و بسته ای که روی اون فقط "ارده" نوشته شده باید خریداری شه. ارده با وجود داشتن چربی بالا به دلیل داشتن ویتامین، منیزیم، آهن و کلسیم جزو مواد اولیه سالم دسته بندی می شه و از اون در تهیه شیرینی، حلوا، سس، کیک و نون استفاده می شه و باید بعد از باز شدنِ بسته، در یخچال نگهداری شه. 
ارده مرغوب باید بعد از هم زدن لطیف باشه نه تکه ای، حالت گَسی داشته باشه نه تلخی و ته مزه ترشی داشته باشه نه اسیدی. دقت کنید که ارده به عنوان طعم دهنده، چربی و عامل انسجام در دستورها به کار می ره، اما این چربی برخلاف روغن ها و انواع کره رطوبت نداره و خشک تره. 
 به ارده در زبان عربی "طحينة" گفته می شه که از ریشه "ط ح ن" به معنی آسیاب شده یا آرد شده مشتق شده، واژه Tahini که همون ارده در زبان انگلیسیه در واقع از واژه عربی وام گرفته شده‎.  


منبع عکس: https://www.splendidtable.org/story/a-brief-history-of-tahini

انواع کیک ارده: 
کیک ارده در کشورهای عربی، ترکیه و یونان (نوع یونانی طاحینوپیتا Tahinopita نام داره) رایجه. در دستورهای این کیک تنوع بسیاری وجود داره، مثلا در نوعی از کیک ارده تخم مرغ به کار نمیره، مایعات (شیر، ماست، آب پرتقال) کختلفی در دستورهای متفاوت استفاده میشه و حتی نوع چربی (کره یا روغن) هم تفاوت داره، میزان ارده هم متغیره. دستور زیر که از بین چند دستور معتبر انتخاب شده، بافتی لطیف و طعمی عالی داره. 

منبع: https://www.bonappetit.com/recipe/swirled-sesame-tea-cake

مواد لازم: 
شکر: سه چهارم پیمانه 
آرد: یک و یک دوم پیمانه 
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
بیکینگ پودر: یک و سه چهارم قاشق چایخوری
هل: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
ماست: یک دوم پیمانه 
ارده: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دو عدد
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
روغن مایع: یک دوم پیمانه 
کنجد: دو قاشق غذاخوری

مواد اولیه رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. 
تخم مرغ، ارده و ماست باید هم دمای محیط باشن. در این دستور بهتره از ماست پرچرب کارخونه ای استفاده شه، اگر از ماست محلی استفاده می کنید و مزه ترشی داره حتما یک چهارم پیمانه به شکر اضافه کنید و یک پیمانه کامل شکر بریزید. در این دستور منظور از شکر، شکر سفید معمولیه و قابل جایگزینی با شکر قهوه ای نیست. هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان) رو می تونید به کار ببرید ولی استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون... و روغن مخصوص سرخ کردنی جایز نیست. ادویه این کیک هِله، برای نتیجه مطلوب تر، بهتره هِل سبز رو خودتون به طور درسته در آسیاب برقی بریزید و پودر کنید و بعد در دستور استفاده کنید. اگر به هر دلیلی مایل به استفاده از هِل نیستید، می تونید همین مقدار هل رو با دارچین جایگزین کنید. 
نکته: دربسیاری از دستورهای معتبرِ کیک ارده، از خرمای خرد شده در بافت کیک استفاده می شه. در صورت تمایل می تونید یک دوم پیمانه (75 گرم) خرمای هسته گرفته و خرد شده (با پوست) یا یک دوم پیمانه گردوی خرد شده رو آماده کنید و در آخرین مرحله در مواد فولد کنید.  فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
این کیک در سایت منبع در قالب لوف (قالب کیک صبحانه) پخته شده ولی من شخصا در قالب گرد و میان تُهی هم نتیجه مناسب گرفتم و جزو کیک هائیه که در هر سه نوع قالب، قابل پخته (همه کیک ها این قابلیت رو ندارن). برای این کیک قالب لوف 10 در 20، قالب گرد 18 سانت و یا قالب میان تهی 20 سانت مناسبه. اگر از قالب لوف یا گرد استفاده می کنید، قالب رو چرب کنید و کاغذ روغنی بندازید و اگر از قالب میان تهی استفاده می کنید، قالب رو فقط چرب کرده و یا از اسپری جدا کننده استفاده کنید. 
در صورت استفاده از قالب لوف یا گرد، دو قاشق غذاخوری کنجد رو در آخرین مرحله و قبل از گذاشتن در فر، روی مایه کیک بپاشید. اما اگر از قالب میان تهی استفاده می کنید در همین مرحله سطح قالب رو کنجد پاشی کنید. نکته بسیار مهمی که در مورد این کیک باید رعایت کنید، تغییر ندادن سایز قالبه. استفاده از قالب با سایزهای ذکر شده بهترین نتیجه در پخت کیک ارده میده ولی اگر این سایز قالب در دسترس ندارید، نهایتا مجازید از قالبی با دو سانت قطر بیشتر استفاده کنید. قالب بزرگ تر باعث می شه سطح تماس کیک با حرارت زیاد و بافت کیک خشک و نامطلوب شه. 
قالب آماده شده رو کنار بذارید. آرد الک شده رو در کاسه ای تمیز بریزید، بیکینگ پودر، جوش شیرین، هِل (یا دارچین) و نمک رو بهش اضافه و مواد خشک رو خوب ویسک کنید تا یکدست شه. این مرحله رو با دقت انجام بدید چون در صورت خوب پخش نشدن بیکینگ پودر، حین پخت حفره هایی در بافت کیک ایجاد می شه. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. برای لطافتِ بافتِ کیک، بهتره از شکر دونه ریز استفاده کنید چرا که دونه های درشت شکر در مقابل حرارت آب میشن و بافت کیک رو تغییر میدن. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره. برای خوشبو شدن شکر، در صورت تمایل می تونید یک چهارم قاشق چایخوری وانیل (علاوه بر میزانی که در تخم مرغ میریزید) با شکر آسیاب کنید. شکر آماده رو کنار بذارید.ارده رو خوب بهم بزنید تا کاملا یکدست شه و اگر روغنی روش جمع شده به خوردش بره و بعد اندازه گیری کنید و در کاسه ای بریزید. ماست رو هم ابتدا هم بزنید، بعد اندازه گیری کرده و به ارده در کاسه اضافه کنید. ماست و ارده رو خوب با هم مخلوط کنید. میزان غلظت این مخلوط بسته به نوع ماست و ارده می تونه متفاوت و از چیزی که در تصویر می بینید غلیظ تر یا روون تر باشه، پس اگر ظاهر مخلوط ماست و ارده متفاوت شد، مشکلی نیست. شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، تخم مرغ ها و وانیل رو اضافه کنید. 

 

مواد رو ابتدا یک دقیقه با دور متوسط همزن و بعد سه دقیقه با دور تند همزن بزنید تا حجیم و روشن شه و وقتی پره های همزن رو خارج می کنید مخلوط شکر و تخم مرغ به شکل روبانی از پره ها بریزه. حتما بین کار همزن رو خاموش کنید و مواد رو به وسیله لیسک دورگیری کنید و از زیر به رو بیارید تا کاملا یکدست همزده شه. روغن مایع رو کم کم و به آرومی به مواد اضافه کنید و فقط و فقط در حد مخلوط شدن با دور متوسط همزن بزنید. حواستون باشه که یکدفعه ریختن روغن پف تخم مرغ ها رو از بین میبره. یکی از نکات پخت کیک بی نقص برای کسانی که از همزن برقی دستی استفاده می کنن، انتخاب کاسه مناسب برای مخلوط کردن مواده. برای قسمت های اولیه، نیاز به کاسه ای داریم که همزن کاملا با مواد تماس داشته باشه و درگیر شه، اما برای اضافه کردن مواد خشک، کاسه بزرگ تر مناسب تره. با کاسه بزرگ تر، عُمق مواد کمتره که باعث می شه موادِ خشک، در مدت زمان کمتر مخلوط شه. پس در صورت نیاز، مواد رو به کاسه بزرگ تر (منظور یک سایز بزرگ تره) منتقل کنید.
نیمی از آرد رو به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن برقی فقط و فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید. در صورتیکه همزن برقی مناسبی ندارید در این قسمت مواد رو با لیسک فولد کنید. مخلوط ماست و ارده رو در دو مرحله به مایه کیک اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن، مواد رو فقط و فقط در حد مخلوط شدن با کندترین دور همزن بزنید. باقی مواد خشک رو به مایه کیک اضافه کنید و با کندترین دورهمزن مخلوط کنید. دقت کنید که زیاد همزدن مواد در این قسمت باعث شِفتگی کیک می شه. در صورت تمایل خرما یا گردوی خرد شده رو در این قسمت در مواد فولد کنید. مایه کیک غلیظ و چسبناکه. مواد رو در قالب آماده شده بریزید و بوسیله پشت قاشق یا لیسک روی مواد رو صاف کنید. اگر از قالب گرد یا لوف استفاده کردید در این مرحله کنجد رو روی مایه کیک بپاشید و بعد قالب رو در فر گرم شده قرار بدید. زمان پخت در قالب های مختلف متفاوته، در قالب لوف به دلیل نحوه قرارگرفتن مواد و عمیق بودن قالب، بیشترین مدت زمان مورد نیازه و کیک رو باید به مدت 50 دقیقه در فر بپزید. قالب گرد 45 دقیقه باید در فر قرار بگیره و قالب میان تهی که در اون حرارت از همه سمت با مایه کیک در تماسه، به مدت 40 دقیقه باید در فر باشه. بعد از این مدت کیک رو چک کنید، اگر خلال دندون از وسط کیک تمیز دراومد، روی کیک طلایی شد و دور کیک کمی از قالب فاصله گرفت یعنی پخته در غیر اینصورت پنج تا ده دقیقه دیگه هم اجازه بدید در فر بمونه. 
بعد از اتمام پخت قالب رو از فر خارج کنید و روی توری خنک کننده قرار بدید و اجازه بدید کیک به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت در قالب خنک شه. بعد از این مدت دور تا دور کیک رو با چاقو از قالب جدا کنید، کیک رو روی دستتون برگردونید و مجددا روی توری خنک کننده بذارید تا کاملا خنک شه. 
 کیک ارده علاوه بر خوشمزگی بعد از نگهداری تغییر مزه نمیده، یعنی می تونید کیک رو دو روز زودتر درست کنید، در ظرف چهارقفله بذارید یا دورش سلفون بپیچید و بعد روز سرو کمی گرم کنید. کیک رو می تونید تا 5 روز، در ظرف دربسته و در دمای محیط نگهداری کنید، البته درصورتیکه هوای خونه گرم و شرجیه کیک رو باید در یخچال بذارید. این کیک بسیار مناسب عصرونه یا پیک نیکه. می تونید کیک رو به صورت ساده سرو کرده و یا با پودر پسته یا بادوم تزئین کنید. این هم از بافت کیک. 


دستپخت های همراهان سایت
افسانه نوروزناصری
شنبه، 11 آبان 1398، 13:30

کیک ارده، بسیار خوش عطر و طعم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 11 آبان 1398، 13:32

بسیار عالی شده، نوش جونتون باشه

azin-1368
چهارشنبه، 27 شهریور 1398، 16:37

این کیک فوق العاده رو با کمک دستور بی نظیر شما پختم، همه لذت بردن و کلی تعریف کردن، هر چقدر ازتون تشکر کنم کمه، خیلی خیلی ممنونم برای سخاوتمندیتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 شهریور 1398، 18:39

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده کیکتون، نوش جون شما و خورنده ها و ممنون از عکس

Roghayeh
شنبه، 23 شهریور 1398، 20:43

سلام بهاره جان
بسیار ممنون و سپاسگزارم
خیلی عالی بود برای کسایی که عاشق طعم ارده هستن مثل من این یه کیک عالیه
خیلی وقت بود که منتظر یه فرصت برای درست کردنش بودم
ممنون از دستور و توضیحات کامل شما عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 شهریور 1398، 21:13

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Efi84
يکشنبه، 30 دی 1397، 02:37

سلام بهاره عزیز. من امشب این کیک رو پختم . ازونجایی که مایه ی کیک خیلی غلیط بود فکر میکردم یه جای کار اشتباه کردم و کیکم حتما خراب

Efi84
يکشنبه، 30 دی 1397، 02:42

سلام بهاره عزیز. من این کیک رو پختم و ازونجایی که مایه کیک خیلی غلیظ بود فکر میکردم یه جای کار اشتباه کردم .و کیکم حتما خراب میشه .اما شکر خدا خوب شد .و چون دیر وقت بود خانواده هنوز تست نکردن .خودم یه تکه اش رو خوردم واقعا لذیذ بود .یه طعم خاص و جدید. ازتون ممنونم.همیشه فکر میکنم آشنایی با سایتتون یه شانس بزرگی برام بوده.

Efi84
يکشنبه، 30 دی 1397، 03:23

سوالم اینه آیا  ترکهای روی کیک طبق عکس، طبیعیه؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 30 دی 1397، 10:26

سلام عزیزم،
چقدر کیکتون خوشرنگ و عالی شده، واقعا آفرین بهتون و خوش به حال خانواده.
ترک در این حد نرماله و اصلا مشکلی نیست ولی کلا ترک به دلیل داغی فر روی کیک ایجاد می شه، شاید درجه فرتون کمی بالا بوده.

gibil
شنبه، 22 دی 1397، 12:42

  درود استاد خوبم
این هم کیک خوشعطر و خوشمزه ارده وکنجد من
مثل همیشه با توضیحات عالی و کامل شما
با تشکر خیلی زیاد از شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 دی 1397، 22:21

به به چه رویه خوشرنگی خیلی عالیه خوشحالم از کیک های متفاوت هم استقبال می کنید نوش جونتون عزیزم و ممنون از عکس

bahare.ph
سه شنبه، 18 دی 1397، 12:25

سلام بهاره جون، من این کیکو‌ امروز پختم. خیلی عالی شده. خیلی هم خوشمزه است. مایه‌ش از بس غلیظ بود فکر نمی‌کردم که اینقدر بافتش عالی بشه. فکر می‌کردم اشتباه کردم و خراب میشه! آخه من کلا شاید هفت بار کیک پختم! اونم با رسپی‌های شما، اونم فقط کیک کدو حلوایی و ی بارم خرمالو! :) دفعات پیش همیشه پودر آماده می‌خریدم! خوشحالم خوشمزه شده. یکیشو هم همون اول قبل سرد شدن در آوردم تا چک کنم بافتش خوبه یا نه و بعد درجا خوردمش. :) من از رسپی کیک کدو حلوایی هم چند بار استفاده کردم خیلی خوب بود اما دفعه آخر که مهمون داشتم خراب شد! :( کلی هم ناراحت شدم. شفته شده بود و پف روش خوابید! فکر می‌کنم فرم درجه‌اش زیاد بوده. در مورد فرم، من فهمیدم هر چی توی دستور پخته، من باید ی ربع بیشتر بزارم تا خوب بشه! :) راستی ی سوال، کیک کدو هم میشه توی ظرف مافین ریخت؟ بازم ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 دی 1397، 20:17

سلام بهاره جان،
چقدر مافین های ارده عالی و خوشگل شدن، نوش جونتون و ممنون از عکس.
خیلی خوبه که شروع به کیک پزی کردید. حتما و حتما دماسنج فر تهیه کنید تا از دقت دمای فرتون مطمئن شید، دقیق بودنِ دما بیش از چیزی که فکر می کنید روی کیفیت تاثیر میذاره، دمای کم باعث می شه کیک پف نکنه و اینکه می گید بیشتر باید بذارید بمونه یعنی دمای فر کمه.
در مورد کیک کدو که خراب شد یا آب اضافی پوره کدو رو نگرفته بودید یا دما خیلی کم بوده. مایه کیک کدو مناسب قالب مافین نیست چون رطوبت بالایی داره ولی در قالب کاپ کیک می تونید بریزید. در مورد تفاوت کاپ کیک و مافین در پست زیر توضیح دادم.
https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%81%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%DB%8C%DA%A9-t63

فروغ ۴۳
چهارشنبه، 18 مهر 1397، 13:58

سلام بهاره جون
ممنون از رسپی خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 18 مهر 1397، 15:33

به به فروغ جان چه عکس زیبایی هم گرفتید، کیکتون هم عالی شده واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس

Sepidar
سه شنبه، 03 مهر 1397، 01:05

سلام بهاره جون خیلی عالی بود
فقط نمیدونم چرا رنگ کیک شما تیره تر از ما هست!!

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 مهر 1397، 10:53

سلام عزیزم،
بسیار بسیار عالی شده واقعا آفرین به شما ایده بسیار خوبی به کار بردید. علت تیره تر بودن کیک های من به دو دلیله، یکی نوع فرِ من که گازی و قدیمیه و مجبورم در انتها کمی گریل (شعله بالای فر) رو روشن کنم که سطح کیک رو تیره می کنه. دوم سمت نوری که عکاسی میکنم.
موفق باشید و ممنون از عکس

somaye mirdar
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 12:31
somaye mirdar
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 12:36

مرررررسي شف عزيزم  يك طعم جديد و خوشمزه بهمون ياد دادي عالي بود

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 14:57

به به عالی شده، دستت درد نکنه سمیه جونم از عکس هم خیلی ممنونم

homa
جمعه، 02 شهریور 1397، 07:22

سلام استادمراتب تشکروقدردانی خودم روعنوان میکنم بابت این کیک وبازهم یک کیک جدید ویک طعم جدیدهمواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 02 شهریور 1397، 09:58

سلام هما جون،
چقدر قالبتون خوشگله، خیلی عالی و شیک شده عزیزم نوش جونتون

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 13:28

سلام بهاره عزیز ، من جزو کسانی هستم که مرتبا سایت شما رو چک میکنم که مبادا رسپی جدیدی گذاشته باشین و من ندیده باشم.
بابت رسپی های خوبتون ممنونم. متاسفانه کیک من اینطوری از قالب در میاد علتشو نمیدونم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 13:42

سلام ساناز جان،
ممنون از لطف و محبتون، چقدر حیف که کیکتون به این شکل در اومده. ساناز جان اگر به بقیه قسمت های کیک دقت کنید، می بینید که روی کیک تکه هایی کنده شده، این به این معنیه که کلا کیک به قالب چسبیده بوده و برای همین حین خارج کردن به این شکل در اومده. به احتمال زیاد جنس قالبتون خوب نیست، یعنی نوع نازک و سبکه متاسفانه برای این نوع قالب ها چرب کردن کافی نیست و باید اسپری جداکننده بزنید. اگر دسترسی به اسپری ندارید می تونید بعد از چرب کردن قالب رو به روش گفته شده در کیک سیب آردپاشی کنید یا از روغن جدا کننده که در کیک رژیمی آموزش دادم استفاده کنید. اگر قالبتون نوع مناسبه کیک هنوز خیلی داغ بوده و رطوبتش باعث چسبیدن شده.

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 16:04

بهاره جان من از روغن جدا کننده ای که دستورشو گفته بودین استفاده کرده بودم و ۲۵ دقیقه بعد از اینکه از فر در اورده بودم از قالب جدا کردم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مرداد 1397، 18:54

ساناز جون هر وقت کیک خوب از قالب درنیاد متهم اول آماده سازی قالب و زود در آوردنه اگر مشکل از قالب و دما نبوده این به این معنیه که کیکتون انسجام لازمه رو نداشته و به همین دلیل از هم پاشیده که یکی از دلایل زیر باعث عدم انسجام بافت کیک می شه:

1. بهم خوردن نسبت مواد خشک به تر که باعدم اندازه گیری دقیق آرد و بیشتر بودن میزان آرد یا کوچیک بودن تخم مرغ ایجاد می شه.
2. زیاد بودن یا غیراستاندارد بودن میزان بیکینگ پودر. بیکینگ پودر بیشتر یا نوع غیراستاندارد به دلیل فعالیت بیشتر حباب های هوای بزرگی ایجاد می کنن که نهایت باعث عدم انسجام و پاشیدن کیک می شه.
3. هم زدن بیش از حد مواد بعد از اضافه کردن آرد باعث جذب بیش از حد مایعات توسط آرد، بلند شدن رشته های گلوتن و خشکی کیک می شه که در نهایت انسجام رو از بین می بره.
4. تنظیم نبودن دمای فر و کمتر بودن دما باعث عدم انسجام می شه.
لبته لازم به ذکره که من بارها این کیک رو درست کردم و با تمام مارک های ارده موجود در بازار تست کردم ولی ارده طبیعی رو تست نکردم شاید نوع خاص ارده شما خشک تر بوده که بعید می دونم.

sanaz
شنبه، 06 مرداد 1397، 19:00

بهاره عزیزم ممنون از توضیح مفصلی که دادین حتما به نکاتی که گفتین دقت میکنم

:)Fatemeh
سه شنبه، 02 مرداد 1397، 23:26

سلام بهاره جان این دستور هم مثل بقیه ی دستورهاتون عاااالی بود مخصوصا رویه ی ترد و برشته ای که داشت خیلی مزه ی کیک رو متفاوت می کرد
من برای چرب کردن قالب از روغن جداکننده ای که توی پست کیک رژیمی آموزش دادین استفاده کردم که باعث شد با این که از جنس قالبم مطمئن نبودم خیلی راحت کیک از قالب جدا بشه. ممنونم که با رسپی های بی نظیرتون باعث میشید ما مبتدی ها بیشتر به شیرینی پزی علاقمند بشیم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 01:03

سلام فاطمه جان،
شما که دیگه مبتدی نیستید کلی مراحل رو طی کردید و وارد شدید، کیکتون هم بسیار عالی شده
موفق باشید

Nasim777
جمعه، 29 تیر 1397، 10:24

تشکر بهاره عزیز

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 تیر 1397، 10:42

سلام نسیم جان،
کیکتون بسیار توپولی و خوب شده. آفرین به شما و ممنون از عکس.

عاطفه
شنبه، 16 تیر 1397، 19:08

سلام
بسیار کیک خوشمزه ایه.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 تیر 1397، 19:14

عزیزم بافت عالی، عکس عالی، قالب عالی واقعا حرف نداری نوش جان و ممنون از عکس

ركسانا
جمعه، 08 تیر 1397، 18:24

سلام بهاره جان٠راستش امروز مى خواستم كيك اسفنجى يا كيك كره اى درست كنم اما وقتى وارد سايت شدم و اين كيك جديد رو ديدم تصميم گرفتم امتحانش كنم٠

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 تیر 1397، 18:38

سلام رکسانا جون،
یعنی من همینطور شوکه شدم از این سرعت عمل آفرین انقدر زرنگید، واقعا لذت بردم. این کیک به دلیل وجود ارده ممکنه برای بعضی ذائقه ها خوشایند نباشه من که خیلی دوست دارم امیدوارم شما هم لذت برده باشید.

رکسانا
شنبه، 09 تیر 1397، 10:57

سلام بهاره جون. خانواده من که خوردن و تعریف کردن. خیلی ممنون از این همه لطف و توجه شما و از همه رسپی های خوبتون.

نظرات
farahnaz
جمعه، 13 ارديبهشت 1398، 22:50

سلام بهار جان ، من امروز این کیک رو درست کردم خیلی خوشمزه بود ممنون از رسپی تون فقط متاسفانه کیک من مقداری شکننده بود و زود تکه تکه میشد من با مایکروفر درست میکنم روی حالت فر ، یک سوال دیگه هم اینکه من کیک ها رو یه مقدار با شیرینی کمتر میپسندم ، امکانش هست تو این دستور یا دستورای دیگه خودم در حد یک قاشق از روی شکر بردارم ؟ کیکم خراب نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 13 ارديبهشت 1398، 23:34

سلام عزیزم،
نوش جونتون باشه.
من تا جایی که راه داشته باشه و به بافت کیک آسیبی نرسه شکر رو کم می کنن ولی اگر شما فقط یک قاشق غذاخوری کم کردید هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه.
خرد شدن کیک یا انسجام کم اون از مشکلات رایج کیکه که یکی از عوامل زیر می تونه دلیلش باشه:
1. اولین و رایج ترین دلیل بیکینگ پودر یا جوش شیرین بیش از حده یعنی یا درست اندازه گیری نشده باشه یا استاندارد نباشه و بیش از حد فعال باشه.
2. دمای کم فر یا باز کردن در فر بین پخت همین حالت خرد شدن رو ایجاد می کنه. حتما برای کیک های حساس از دماسنج فر استفاده کنید.
3. هم زدن زیاد مواد که باعث می شه رطوبت به خورد آرد بره و کم شه و همین حالت رو ایجاد می کنه.

Efi84
چهارشنبه، 26 دی 1397، 14:09

سلام بهاره جان .اگه بخوام از قالب میان تهی استفاده کنم .و بخوام چرب و بعد برای اطمینان آرد پاشی کنم ، کنجد رو کی بریزم .چون وقتی چرب نباشه میترسم همش یه جا جمع بشه .

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 دی 1397، 15:22

سلام عزیزم،
متاسفانه اگر بخواید بعد از چرب کردن، قالب رو آردپاشی کنید نمی تونید کنجد بپاشید، قطعا کنجدها به آرد میگیره و بد می شه. اگر می خواید قالب رو آردپاشی کنید می تونید کنجد نپاشید و به جاش بعد از اتمام پخت و خارج کردن کیک از قالب کمی عسل رو روی بخار آب بذارید تا رقیق شه، با برس شیرینی پزی روی کیک بمالید و ازش به عنوان چسب استفاده کنید و بعد روی کیکِ عسل مالی شده، کنجد بپاشید.

Efi84
پنجشنبه، 27 دی 1397، 19:03

ببخشید زیاد سوال میپرسم .اگه از روغن جدا کننده که یاد دادید استفاده کنم چطور .میتونم کنجد قبل از ریختن مایه کف قالب بپاشم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 27 دی 1397، 21:31

آره عزیزم میشه فقط روغن رو که زدید اجازه بدید کمی قالب بمونه بعد کنجد پاشی کنید، درجا کنجد رو نریزید که به روغن نچسبه

gibil
دوشنبه، 14 آبان 1397، 22:41

درود به استاد خوش پسند
بهاره عزیزم دیروز کیک ارده رو درست کردم.
این کیک واقعا جزو بینظیرترین وخاصترین طعمها هست.
عطر و طعم عاااااااالی
اصلا فکر نمیکردم که با ارده وکنجد به همچین نتیجه ای برسم. عالی بود و مثل همیشه بسیار سپاسگزار

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 15 آبان 1397، 00:27

سلام عزیزم واقعا خوشحالم که براتون مورد پسند بوده، آفرین به همتتون
موفق باشید

AZIN DA
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 14:25

به نظر خوشمزه میاد باید درست کنم مخصوصا که کنجد خیلی زیاد تو خونه دارم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 مرداد 1397، 14:45

کیک خوشمزه ایه آذین جان مطمئنم خوشتون میاد

Fsc
پنجشنبه، 14 تیر 1397، 16:54

سلام خانم وحید،بسیار ممنون از پست جدیدتون، حیف که الان ارده ندارم وگرنه همین امشب امتحان می کردم. از مطالب علمی و تاریخی و توضیحات قبل دستور ها خیلی لذت می برم ممنون. ❤️❤️❤️

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 تیر 1397، 19:20

سلام و ممنون از اینهمه لطف و محبتتون امیدوارم درست کنید و لذت ببرید.
موفق باشید

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
مافین دبل چاکلت
مافین شکلاتی
کیک
چیزکیک ژاپنی
Japanese Cheesecake
کیک
کیک صبحانه
دو رنگ
کیک
کیک رد ولوت (قرمز مخملی)
با کرم پنیر خامه ای
کیک
کیک پرتقال و سمولینا
کیک