بیسکویت کره ای

بهاره وحید

بیسکویت کره ای

Scottish Shortbread cookies
شنبه، 01 اسفند 1394، 12:37   مشاهده: 39,056

برو به رسپی دستپخت های کاربران

از زمان های قدیم نان و شیرینی، جزء جدا نشدنی فرهنگ غذایی کشور اسکاتلند بوده و دستورهای ماندگاری مثل اسکون، بیسکویت زنجبیلی، کیک میوه ای سال نو و... رو به یادگار گذاشتند. دلایل محبوبیت و رواج قنادی و نانوایی در این کشور سردسیری رو کشت گندم، جو و جو دوسر و همچنین وجود سرآشپزهای معروف دربار می دونند. اسکاتلند که یکی از جزایر بریتانیای کبیره، تا قرن هجدهم میلادی، پادشاهی مستقل از انگلستان و رقابت زیادی با دربار انگلیس و فرانسه داشته، که در نتیجه این رقابت، دربارش زادگاه سرآشپزهای معروف و دستورهای  بسیار محبوبه.وجود کیک و شیرینی از ایام قدیم در فرهنگ اسکاتلند در ادبیات داستانی و فیلم هاشون هم به چشم می خوره.بیسکوئیت کره ای اسکاتلندی چیه و از کجا اومده؟

"بیسکوئیت کره ای اسکاتلندی Scottish shortbread " از محبوب ترین شیرینی های دنیاست. این بیسکویت محبوب، مثل باقی محصولات ماندگار، تاریخچه تکامل جالبی داره و اولین بار در قرن دوازدهم میلادی به سبکی کاملا متفاوت تهیه شده. در اون زمان خمیر نان جو اضافه آمده را شیرین می کردند، بصورت گرد فُرم می دادند و در فر تا جایی می پختند که برشته و ترد شه و به این محصول "نون بیسکویتی biscuit bread"  می گفتند. به مرور زمان، به جای تهیه این بیسکویت از خمیر نون، اون رو از مخلوط آرد و کره درست کردند که با اضافه کردن کره، نام محصول رو هم تغییر دادند.
مسلما با تغییرات ایجاد شده، باید لغت Bread به معنی نان هم از Shortbread حذف می شد، اما در اون زمان به دلیل وجود مالیات سنگین بر روی بیسکوئیت و شیرینی، نانواهای اسکاتلندی تلاش بسیاری کردند که این بیسکویت در گروه نان ها باقی بمونه و به همین دلیل Bread از اسم شیرینی حذف نشد. تغییرات روی شیرینی ادامه داشت تا اینکه فرمول امروزی این بیسکویت، در قرن شانزدهم میلادی نوشته شد، که البته نقش سرآشپزهای فرانسوی دربار به دلیل علاقه زیاد ملکه اسکاتلند به نام مری "Mary, Queen of Scots" به این بیسکویت هم بسیار چشمگیره.


منبع عکس:https://www.npg.org.uk/collections/search/portrait/mw04273/Mary-Queen-of-Scots

 دستور خمیر این بیسکویت که از خمیرهای پایه و مهم در شیرینی پزیه و به اون گاها جد بیسکوئیت های کره ای هم گفته می شه،  به صورت سنتی از سه سهم آرد، دو سهم کره و یک سهم شکر تشکیل شده و طعم کره قالبه. امروزه تنوع بسیار زیادی در این دستور دادند، مثلا برای لطافت بیشتر در بسیاری از دستورها نشاسته ذرت هم به آرد اضافه می کنند یا طعم دهنده های متفاوت مثل رنده پوست پرتقال، شکلات ... به کار می برند. گاها در دستورهایی تخم مرغ هم در مواد اولیه دیده می شه، که این کار بافت بیسکوئیت رو از نوع سنتی بسیار دور می کنه. 
از اونجائیکه در زمان های قدیم در اسکاتلند، کره محصول لوکس و گرون قیمتی محسوب می شد، این بیسکویت رو فقط برای کریسمس، سال نو اسکاتلندی (Hogsmanay)، عروسی ها و مناسبت ها می پختند. 


منبع عکس: http://www.wallflourgirl.com/2016/09/24/scottish-shortbread/

چرا  shortbread ؟
گفتیم که با تغییر دستور، اسم این محصول از "نون بیسکویتی "biscuit bread" به  "Shortbread" تغییر پیدا کرد، اما ببینیم این نام به چه معنیه و علتش چیه؟ 
وقتی لغت short در شیرینی پزی استفاده می شه، به معنی ترد و کره ایه، مثلا به خمیر پای "شُرت کراست shortcrust pastry" گفته میشه ،  یا نام نوعی کیک کره ای رو شُرت کیک Shortcake گذاشتند و اینکه روغن صاف قنادی شُرتنینگ shortening نام داره. 
شکل ظاهری shortbread :
نکته ای که در مورد این بیسکوئیت مهمه، رعایت قطر شیرینی حین باز کردن خمیره. در اکثر بیسکوئیت ها قطر خمیر رو بین سه میل تا نیم سانت باز می کنیم، اما در این شیرینی قطر یک سانت مدنظره و به همین دلیل استفاده از کاترهای طرح دارِ ظریف براش مقدور نیست. شرت برد رو به صورت سنتی در سه طرح انگشتی (مستطیلی)، گرد ساده و مثلثی می پزند و به صورت کلاسیک، روی سطح خمیر رو قبل از پخت با چنگال سوراخ میکنند. در نوع مثلثی در واقع خمیر رو به صورت پیتزا باز شده و قبل از پخت برش می زنند و بعد می پزند،  به این مدل petticoat tail گفته می شه.


منبع عکس: https://omgchocolatedesserts.com/easy-shortbread-cookies-recipe/
منبع: https://www.amazon.co.uk/How-Bake-Paul-Hollywood/dp/140881949Xمواد لازم: 
کره: صد گرم (هم دمای محیط)
شکر: 50 گرم
آرد: 110 گرم
نشاسته ذرت: 55 گرم
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • در تهیه این خمیر همیشه از مقداری کره حیوانی استفاده می شه یعنی یا می تونید کلا از کره حیوانی (کره صبحانه) استفاده کنید و یا نصف به نصف کره گیاهی (مارگارین سوپرمارکتی) و کره حیوانی (کره صبحانه) به کار ببرید، اما اگر رژیم وگان دارید می تونید کلا از مارگارین هم استفاده کنید که متاسفانه روی طعم کوکی تاثیر منفی میذاره. کره باید هم دمای محیط باشه. 

  • منظور از نشاسته ذرت، پودر سفید رنگیه که اگر کیسه حاوی اون رو فشار بدید غژغژ می کنه و برای لطافت در دستورها به کار میره. این پودر رو باید از لوازم قنادی ها تهیه کنید. 
  • برای این دستور، باید از شکرِ سفیدِ دونه ریز استفاده کنید.اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه.
فر رو روی 170 درجه سانتی گراد معادل  330 درجه  فارنهایت روشن کنید تا گرم شه. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید و کنار بذارید. به غیر از چند نوع فر خاصکه استفاده از سینی اون ها مشکلی ایجاد نمی کنه، در تمامی فرهای گازی و اکثر فرهای برقی، برای پخت کوکی نباید از سینی خود فر استفاده کرد. می تونید سینی رولت، سینی گالوانیزه شیرینی پزی یا سینی تفلونِ رنگ روشن تهیه و استفاده کنید. در کاسه ای آرد الک شده، نشاسته ذرت و نمک رو با هم یک دور ویسک و بعد الک کنید. کاسه مواد خشک رو کنار بذارید. از اونجائیکه در دستور عامل پف دهنده شیمیایی (بیکینگ پودر) به کار نرفته، هوادهی فقط از طریق زدن کره و شکر  انجام می شه و به همین دلیل کریمینگ پر اهمیته.  شکر دونه ریز و کره رو در کاسه ای ریخته و با دور متوسط همزن به مدت سه تا چهار دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره (کریمینگ) رو در این پست توضیح دادم. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید.در دستور اصلی از طعم دهنده استفاده نمی شه و به همین دلیل در مواد لازم نوشته نشده. اما در صورت تمایل بعد از انجام کریمینگ می تونید سه قطره اسانس دلخواه یا یک چهارم قاشق چایخوری وانیل یا یک قاشق چایخوری رنده پوست لیمو ترش به مواد اضافه کنید.مواد خشک رو در دو مرحله اضافه کرده و فقط و فقط در حدی بزنید که رده ای از آرد دیده نشه.  
نکته: در تهیه خمیر بیسکوئیت ها، مواد خشک، فقط در حد گلوله ای شدن با همزن مخلوط می شه و برای خمیری کردن مواد از دست یا لیسک استفاده می کنیم. این نکته در به روغن نیوفتادن، خشک نشدن و از هم نپاشیدن خمیر بسیار موثره.سطح کار رو کمی آرد پاشی کنید و مواد رو به سطح آرد پاشی شده انتقال بدید . و فقط تا جایی ورز بدید که شکل خمیری به خودش بگیره. بافت خمیر بسیار لطیفه و جای انگشتتون بدون ترک عمیق باید روی خمیر بیوفته. خمیر رو به ضخامت شش میل تا یک سانت باز کنید. دقت کنید که همسطح باز کردن خمیر هم در زیبایی و هم در پخت یکدست و بافت خوب موثره. برای اطمینان از یکدست بودن خمیر می تونید از وردنه مدرج استفاده کنید و یا دو کتاب با قطر یک سانت رو دو طرف خمیر قرار بدید.
خمیر رو بین دو کاغذ روغنی گذاشته، دو تا کتاب رو دو طرف خمیر بذارید و با وردنه باز کنید. 
این خمیر بدون استراحت قابل پخته اما اگر کاتر زدن براتون مشکله می تونید نیم ساعت خمیر رو در یخچال استراحت بدید و بعد کاتر بزنید.
کاتر مورد نظر رو در آرد بزنید. و بعد روی خمیر فشار بدید و بیسکویت رو با دست یا پالت روی سینی انتقال بدید. همواره در کاتر زدن سعی کنید تا جای ممکن، روی خمیر نزدیک به هم کاتر بزنید تا دفعات باز و بسته کردن خمیر کمتر شده و به روغن نیوفته. در صورت تمایل می تونید روی کوکی ها رو با چنگال سوارخ سوراخ کنید و یا با وردنه طرح دار، پانچ یا مهر طرح بندازید. سینی شیرینی رو به مدت 20 دقیقه در فر بذارید. بعد از بیست دقیقه روی شیرینی ها طلایی و زیرشون مثل این عکس یک درجه تیره می شه. سینی شیرینی رو روی توری خنک کننده بذارید و تا زمانیکه کاملا خنک نشده به بیسکویت ها دست نزنید. می تونید بیسکوئیت ها رو با شکلات آب شده تزئین کنید یا عسل رو چند دقیقه روی بخار یا در مایکروویو بذارید تا روون شه، بعد روی بیسکوئیت ها با برس مالیده و بعد روشون اسپرینکلز بپاشید. 
نحوه صحیح نگهداری بیسکوئیت های کره ای: 
بیسکوئیت های کره ای رو در ظرف دردار که ترجیحا چهارقفله باشند نگهداری کنید. قبل از گذاشتن بیسکوئیت ها کفِ ظرف، کاغذ شیرینی پزی انداخته و بعد بیسکویت ها رو روی اون بچینید. برای چیدن چند ردیف بیسکوئیت روی هم، بین لایه های بیسکوئیت، کاغذ شیرینی پزی بذارید. 
به این صورت بیسکویت ها یک هفته در دمای محیط  ماندگارند، در صورت گرم بودن دمای محیط، بیسکوئیت ها رو در یخچال نگهداری کنید. 

نکته: هم خمیر بیسکوئیت و هم بیسکوئیت پخته شده تا یک ماه در فریزر قابل نگهداری هستند، قبل از فریز کردن خمیر یا بیسکوئیت ها رو در زیپ کیپ ریخته و بعد در فریزر بذارید. برای استفاده و یخ زدایی از شب قبل، خمیر یا بیسکوئیت پخته شده رو در یخچال قرار بدید و بعد استفاده کنید. 

دستپخت های همراهان سایت
fafa. heydari
شنبه، 24 دی 1401، 17:52

شبت بخیر عزیزم. من توی درست کردن خمیر بیسکویت هام به مشکل خوردم.  کره و ارد رو با سرعت یک همزن مخلوط کردم اما وقتی میخاستم خمیرو جمع کنم نشد و مدام خرد میشد. منم به یاد پای سیب بهش یه قاشق اب یخ اضافه کردم و بعد جمعش کردم گذاشتم یخچال. از ترکیب 50گرم کره حیوانی و 50 مارگارین استفاده کردم. در نهایت بیسکویت هام خشک و زبر شد که فکر میکنم بخاطر قطر کم بوده. حالا میخام دوباره امتحان کنم اما قبلش ایراد خمیرو بهم میگی؟ یه دنیا ممنون بابت وقتی که اختصاص میدی و پاسخگویی❤️

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 دی 1401، 18:09

سلام عزیزم،
من که در کوتاه ترین زمان بهتون پاسخ می دم، خمیر رو میذاشتید یخچال، عکس خمیر رو مینداختید راهنماییتون می کردم آب نباید می زدید. مشکل از جنس کره بود مارک کره ها چی بود؟

fafa. heydari
يکشنبه، 25 دی 1401، 05:42

متاسفانه عجله کردم،
عزیزم، مارگارین روش نوشته ماندگار و حیوانی نوشته گلدن.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 دی 1401، 06:21

فدای سرتون عزیزم پیش میاد.
متاسفانه هیچ کدوم از برندهایی که گفتید رو نمی شناسم ولی احتمالا یکیشون آب یا دوغش زیاده، یک قاشق بهش روغن مایع اضافه می کردید.

fafa. heydari
يکشنبه، 25 دی 1401، 17:18

بله تا اشتباهی نباشه، یادگیری هم نیست.
سعی میکنم مارک کره هارو عوض کنم عزیزم مرسی بابت کمکت.❤️

انار بانو
يکشنبه، 19 تیر 1401، 13:22

سلام روزتون بخیر
شیرینی ای با اسم شیرینی  شکری از قنادی میگرفتیم چنین ظاهری داشت تقریبا
میخواستم بدونم همین دستوره؟
اگه بله، برای اینکه روش به این شکل شکری باشه باید توی چه مرحله ای روش شکر بپاشیم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 19 تیر 1401، 13:25

سلام عزیزم،
نه ربطی به هم ندارند.

Nkmilani63
دوشنبه، 08 آذر 1400، 08:05

خانم وحید عزیز
با سپاس فراوان برای دستورات دقیق و راهنمایی های بی دریغتون که نشان دهنده روح غنی و پرسخاوت شما بانوی هنرمند و خوش ذوق هست
این هم عکس دستپخت من

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 08 آذر 1400، 09:28

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید چقدر هم عکستون زیباست ممنون

Somayeh salmani
جمعه، 25 تیر 1400، 10:20
Somayeh salmani
جمعه، 25 تیر 1400، 10:27

سلام استاد بهاره عزیزم اینهم بیسکوییت کره ای من دوست داشتیم خیلی ولی یکم فر زیادی داغ شد وتا مواد کاتر بزنم طول کشید و یکم حالت بیسکوییتی پیدا کرد ممنونم از شما به خاطر تمام دستورات عالیتون یه سوال دارم در مورد کره من کره گیاهی که میخوام بخرم روش نوشته کره گیاهی مارگارین سفره این کره رو میشه برای شیرینی استفاده کرد درسته ؟باز هم بسیار ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 25 تیر 1400، 15:43

سلام عزیزم،
بیسکوئیت هاتون بسیار عالی شدن نوش جونتون و ممنون از عکس
مارگارین اگر کم چرب نباشه مشکلی نداره
اگر دوست دارید بافت بیسکوئیت نرم تر باشه زمان رو کم کنید.

Shaahede
پنجشنبه، 21 اسفند 1399، 12:45

سلام، وقتتون به خیر 🌷
من این دفعه که درست کردم، بافت بیسکوییت جویدنی و زبر شد، ممکنه به خاطر کوچیک بودن کاتر ها زمان کمتری باید توی فر میذاشتم؟ یا ممکنه کریمینگ درست انجام نشده باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 اسفند 1399، 18:48

سلام عزیزم،
همونطور که خودتون هم گفتید وقتی سایز کوچک تر می شه باید زمان رو یک سوم کمتر کنید. البته زبری می تونه از کریمینگ کم یا ورز زیاد هم باشه.

Shaahede
سه شنبه، 12 اسفند 1399، 20:50

خیلی ممنونم 🙏🏻
دوتا سوال داشتم
آیا میشه نمک رو حذف کرد؟ چون زیر زبون حس میشه کاملا و یهو یه نت شوری تو مزش حس میشه

و اینکه میشه در این دستور آرد برنج یا آرد نخودچی رو جایگزین کرد؟ و استراحت نمیخواد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 اسفند 1399، 08:29

سلام عزیزم،
نمک قابل حذفه، اما آرد برنج و آرد نخودچی نمی تونید جایگزین کنید، با آرد نخودچی شرت برد نداریم ولی با آرد برنج داریم که دستورش کاملا متفاوته و خوشبختانه شف طیبه گذاشته.
شیرینی هاتون هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

Shaahede
پنجشنبه، 14 اسفند 1399، 20:02

آهان خیلی ممنونم🙏🏻👌🏻
خواهش می کنم 😊

Shaahede
دوشنبه، 11 اسفند 1399، 19:16

سلام و خداقوت خدمت شما استاد عزیزم💕
این اولین عکسی هست که آپلود میکنم، ولی نمیدونم چندمین دفعه ای هست که میام اینجا و چیزی میپزم یا نمیپزم، اما خدارو برای بودن آدم هایی مثل شما شکر میکنم..، که اینقدر بی دریغ و سخاوتمندانه دانشتون رو به رایگان با دیگران به اشتراک میذارید.. 🌷🤍
این از بیسکویت های کره ای من ☺️
وااقعا ممنونم از سایت خوبتون،
از روزی که باهاش آشنا شدم حداقل روزی دوبار میام اینجا😍😍
روزگارتون پر از عشق ❤️🥰

Shaahede
دوشنبه، 11 اسفند 1399، 19:21

عکس اول نمیدونم چرا آپلود نشده.. دوباره نمیشه عکس گذاشت؟ آخه اون عکس اصلیه بود 👀

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 اسفند 1399، 19:22

سلام عزیزم،
چه کوکی های خوشگلی درست کردید نوش جونتون باشه.
خیلی خوشحالم که سایت براتون مفیده
موفق و سلامت باشید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 اسفند 1399، 19:24

یک روز بگذره دوباره می تونید عکس بذارید

fatemeh.kh
شنبه، 09 اسفند 1399، 14:42

من هر چی این بیسکوییت رو درست کنم بازم انگار کمه و هرچقدر هم مقدار زیادی درست کنم بازم انگار هیچی درست نکردم چون انقد زود تموم میشه...چرا انقد خوشمزست آخه....ممنونممممممممم🙏🏻🌻🌻🌻🌻❤❤

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 اسفند 1399، 20:00

سلام عزیزم،
چه عکس با سلیقه ای هم انداختید، نوش جونتون باشه

mahin
سه شنبه، 16 دی 1399، 20:15

ممنون از رسپی. این هم عکس بیسکویت های من

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 16 دی 1399، 20:24

سلام عزیزم،
چه بیسکوئیت های خوش آب و رنگی آفرین بهتون و ممنون از عکس

Rata
چهارشنبه، 10 دی 1399، 12:46

سلام خانم وحید من ۱۶ سالمه اما با توضیحات دقیق شما شورت برد پختم ممنون 🙏🏻🤍

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 دی 1399، 14:45

به به چه عکس با سلیقه ای هم گرفتید واقعا آفرین به شما و ممنون از عکس زیباتون

Anna
پنجشنبه، 14 فروردين 1399، 11:46

سلام بهاره جون ممنون از سایت پر بارتون واقعا مطالبی که می نویسید فوق العاده ان و حرف ندارن من بیسکوییت کره ای را با رسپی شما درست کردم عالی شد با هیچ مشکلی هم برخورد نکردم
با سپاس فراوان..

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 14 فروردين 1399، 13:20

سلام عزیزم،
ممنون از خودتون که انقدر با سلیقه و هنرمندید واقعا عالی شدند، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون

Sevda
شنبه، 14 تیر 1399، 18:54

بافت این بیسکوییت چطوره؟نرم یا خشک؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 تیر 1399، 19:37

نرم نیست ولی خیلی هم تُرد و خشک نیست به دلیل ضخامتی که داره

گیس گلابتون
دوشنبه، 28 بهمن 1398، 15:46

سلام خانم وحید گرامی
جقدر اینها خوشمزه هستند. متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 بهمن 1398، 15:50

سلام عزیزم،
چقدر خوشگل شدند، واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

maryamde
چهارشنبه، 02 بهمن 1398، 17:01

سلام.من همین یکساعت پیش خیلی اتفاقی با سایتتون آشنا شدم. من ساکن آلمان هستم و این بیسکوییت کره ای رو هرسال قبل از سال نو توی مدرسه ی دخترام، طی یه جشن به اسم Backen مامان باباها با کمک بچه ها میپزیم و تا آخرین روزی که تا قبل از تعطیلات بچه ها مدرسه میرن، بیسکوییت ها توی کلاس میمونن( توی همون جعبه های توی عکس) و بچه ها هر روز اونا رو میخورن الان دیدم که رسپی شما عالی بود. خواستم بگم خوشحالم که سایتتون رو دیدم و برم که چندتایی کیک و شیرینی و البته پای با دستورات شما درست کنم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 بهمن 1398، 17:43

سلام عزیزم،
چه مراسم بامزه و خوبی مرسی که به ما هم معرفیش کردید، خیلی خوشحالم که از سایت خوشتون اومده، امیدوارم دستورها رو درست کنید و لذت ببرید.
موفق باشید

ژیلا
شنبه، 07 دی 1398، 05:23

سلام استاد عزیز و ممنون از سایت فوق العاده تون.
من این بیسکویت را با نصف مقدار پختم و مشکلاتی داشتم. اولش که همزن رو گذاشتم توی کره، کره اینطرف اونطرف پرت میشد و بعدش هم تمامش لای پره های همزن جمع میشد. خلاصه با زحمت کریمینگ کردم. بعد از افزودن آرد، خمیر یکدست نمیشد و پودری بود، تو عکس اولی مشخصه. خیلی ورزش دادم و درست نشد، ولی با این ورز یه کم زیاد، به روغن نیفتاد.( البته من دقیقا نمیدونم به روغن افتادن یعنی چی، فقط خمیر همچنان خشک بود). آخرش یه قاشق روغن مایع اضافه کردم و خمیر خوب و قابل پهن کردن شد (عکس دوم). نهایتا بعد از سی دقیقه بیسکویتا رو از فر بیرون آوردم. خوشمزه بودن. فقط وقتی گاز میزدی، سفت بودن. تکه کردنشون با دست هم، زور زدن میخواست، ولی توی دهن راحت نرم میشدن و آب میشدن. ممنون میشم اشکالاتم رو بگین. ضمنا من از خاکه قند الک شده استفاده کردم.
واقعا ببخشید که طولانی شد.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 07 دی 1398، 05:51

سلام ژیلا جان،
من این بیسکویت را با نصف مقدار پختم و مشکلاتی داشتم. اولش که همزن رو گذاشتم توی کره، کره اینطرف اونطرف پرت میشد و بعدش هم تمامش لای پره های همزن جمع میشد. خلاصه با زحمت کریمینگ کردم. بعد از افزودن آرد، خمیر یکدست نمیشد و پودری بود، تو عکس اولی مشخصه. خیلی ورزش دادم و درست نشد، ولی با این ورز یه کم زیاد، به روغن نیفتاد.( البته من دقیقا نمیدونم به روغن افتادن یعنی چی، فقط خمیر همچنان خشک بود). آخرش یه قاشق روغن مایع اضافه کردم و خمیر خوب و قابل پهن کردن شد (عکس دوم). نهایتا بعد از سی دقیقه بیسکویتا رو از فر بیرون آوردم. خوشمزه بودن. فقط وقتی گاز میزدی، سفت بودن. تکه کردنشون با دست هم، زور زدن میخواست، ولی توی دهن راحت نرم میشدن و آب میشدن. ممنون میشم اشکالاتم رو بگین. ضمنا من از خاکه قند الک شده استفاده کردم.

عزیزم چقدر حیف که انقدر اذیت شدید.
1. در مقدار کم کره، گیر گردن همزن کاملا نرماله ولی پرت شدنش به دلیل خوب به دمای محیط نرسیدنه، یعنی به اندازه کافی نرم نبوده که به همزن گیر کنه و بمونه.
2. به دلیل اینکه خمیر جمع نمی شده، ورز زیادی دادید که این ورز زیاد باعث خارج شدن ذرات چربی از خمیر، خشکی، سفتی و آدامسی شدن شده.
3. وقتی خمیر جمع نمیشه، به همون صورت تکه ای یعنی عکس دست راستی که فرستاد همون رو در نایلون بریزید، با وردنه یکبار روش بکشید، بذارید یک ربع یخچال، دربیارید بهش یک قاشق کره آب شده اضافه کنید و مجدد ورز بدید. در این استراحت ذرات چربی دوبار جامد میشن و به شما این فرصت رو میدن که بدون خراب کردن بافت بیسکوئیت خمیر رو جمع کنید.
4. به احتمال بسیار زیاد جنس کره یا مارگارینی که استفاده کردید خوب نبوده یا کم چرب بوده، اگر براتون مقدوره مارکش رو عوض کنید.

ژیلا
شنبه، 07 دی 1398، 06:29

خیلی ممنون. چه زود جواب دادین. حتما دفعه ی بعد این نکات رو رعایت میکنم. عکس بیسکویتا رو هم تو قسمت قبل آپلود کرده بودم. نمیدونم چرا فق، دو تا عکس اومد. باز هم ممنون

Sheyda.T
سه شنبه، 05 شهریور 1398، 16:41

سلام بهاره جون ،
متاسفانه مال من خیلی خیلی خراب شد که خودم فکر میکنم از کره ای که استفاده کردم من از این کره هایی که پاکت طلایی دارند استفاده کردم ولی کارمو خراب کرد
کره پیشنهادی شما چیه که به صرفه هم باشه چون کره های میهن و پگاه خیلی گرون هستند برای شیرینی پزی .
بیسکوییت هام تو فر میجوشیدن در حالی که تمامی مراحل تولید مثل شما بود خمیر نرم و بدون ترک بود وقتی گذاشتم تو فر دورش حلقه روغن جمع شد و پهن شد و بسیار سفت .
در مورد دمای محیط رساندن کره هم توضیح بدید .
ممنون از سایتتون.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 شهریور 1398، 17:08

سلام شیدا جان،
عزیزم من فکر می کنم بیشتر از کره مشکل شما از فر باشه، چون پخت غیریکنواخت بوده، اگر فر برقی استفاده می کنید ده درجه دما رو کمتر بذارید، از سینی خود فر استفاده نکنید اگر از فر برقی استفاده می کنید حتما دفترچه رو مطالعه کنید احتمالا تنظیم رو اشتباه میذارید.
کره رو می تونید یکی از مارک های سوپرطلایی یا بهاران گل کاله رو از سوپرمارکت ها تهیه کنید هر دو روکش طلایی دارن.

Hani
دوشنبه، 17 تیر 1398، 16:50

سلام
بسیییییار ترد و خوشمزه!
مرسیییی از رسپی دقیق و آموزش عالیتون!
اشکالات ام رو میشه بگید؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 تیر 1398، 17:10

سلام هانی جان،
اینطور که تو گاز زدی دلم خواست عزیزم، بسیار عالی شده و من ایرادی نمی بینم. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیبا

nazaninozgoli
چهارشنبه، 15 اسفند 1397، 17:48

سلام خسته نباشید
بیسکوییت های من یکم سفت شده دلیلش چی‌هست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 اسفند 1397، 19:31

سلام نازنین جان چقدر قشنگ و تمیز کاتر زدید عزیزم ممنون از عکس
خشکی و سفتی بیسکوئیت به یکی از دلایل زیره:
1. استفاده از کره یا مارگارین گرم به جای هم دمای محیط که باعث پس دادن روغن و خشکی و سفتی بیسکوئیت می شه.
2. استفاده از مارگارین های کم چرب (سفره) که باعث پس دادن رطوبت در حرارت و خشکی و سفتی بیسکوئیت می شه.
3. ورز دادن بیش از نیاز خمیر که باعث پس دادن چربی و خشکی و سفتی می شه.
4. استفاده از سینی تیره رنگ فر به جای سینی شیرینی پزی، رنگ تیره باعث پس دادن چربی و خشکی و سفتی می شه.
5. تنظیم نبودن دمای فر هم کم بودن هم بیشتر بودن دما ایجاد خشکی و سفتی می کنه! در فر گازی حتما باید از دماسنج فر استفاده کنید و در فر برقی، مایکروویو، ماکروفر یا توستر آوون حتما باید به دفترچه مراجعه کنید تا تنظیم مناسب پخت شیرینی و طبقه مناسب با دستگاه خودتون رو انتخاب کنید.
6. گاها در فرهای برقی به دلیل نوع حرارت و در توسترها و ماکروفر به دلیل کوچکی فضا نیازه که دما رو کمتر از دستور بذارید. همیشه ابتدا دو عدد بیسکوئیت رو بپزید و اگر خشک شد و نتیجه مطلوب نبود سری بعد رو با ده درجه دمای کمتر پخت کنید.

Sogh
چهارشنبه، 26 دی 1397، 06:14

بهاره جان سلام
خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون واقعا مفید و قابل استفاده هست
این اولین تجربه بیسکویت من هست و خیلی دوستشون دارم عالی شدن فقط یه مقدار روشون ترک داره به نظرتون چه مشکلی دارن، ممنون میشم راهنمایی کنین؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 دی 1397، 08:58

سلام عزیزم،
چه خوشرنگ شدن و کاتر زیبایی زدید آفرین به شما و ممنون از عکس. موارد زیر می تونن ایجاد ترک کنن:
1. خمیر رو باید فقط و فقط در حد جمع شدن ورز بدید، ورز خمیر باعث پس دادن چربی و در نتیجه خشکی خمیر و ترک خوردن می شه.
2. در بیسکوئیت هایی که در اون ها کریمینگ انجام می شه. اگر دمای کره بیش از میزان مورد نظر باشه و در واقع کره گرم باشه نه هم دمای محیط، کره با مواد یکدست نمیشه و در نتیجه چربی پس می ده و بیسکوئیت ها ترک می خورند.
3. استفاده از سینی تیره رنگ خود فر، به جای سینی شیرینی پزی باعث جذب حرارت بیش از حد توسط بیسکوئیت ها، پس دادن چربی و در نتیجه ترک خوردن می شن.
4. دمای بیشتر فر باعث پس دادن چربی و ترک خوردن بیسکوئیت ها می شه، حتما دماسنج فر تهیه کنید.
5 جمع و پهن کردن بیش از حد خمیر حین کاتر زدن باعث پس دادن چربی و در نتیجه خشکی خمیر و ترک خوردن می شه.
مطالب بالا و نکات بیشتر رو در پست "نکات پخت بیسکوئیت" توضیح دادم حتما مطالعه کنید.
https://spbaking.com/recipes/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%AA-t45

Sogh
چهارشنبه، 26 دی 1397، 11:48

ممنون بهاره جان از پاسخ جامع و کامل
سلامت و پیروز باشید

زهرا ۷۲
يکشنبه، 22 مهر 1397، 19:47

سلام اینم از دومین تجربه من با رسپی شما . به جای استفاده از لیوان برای کاتر زدن از انتهای ماسوره های بزرگ گل ۳ بعدی استفاده کردم و راحت هم بود .

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 22 مهر 1397، 20:11

آفرین زهرا جون واقعا ظریف و خاص و باسلیقه درست کردید. نوش جونتون و موفق باشید

sepideh
جمعه، 01 تیر 1397، 17:57

بیسکوییت کره ای های من عالی بودن ازت ممنونم استاد مهربوووووون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 تیر 1397، 18:05

وای چقدر اینا خوشگل شدن سپیده جون عالین عزیزم ممنون از عکس

Feri
يکشنبه، 29 بهمن 1396، 22:35

سلام و عرض ادب و خسته نباشین ...چند. تا سوال
اول اینکه میشه این بیسکویت رو دو رنگ کرد مثل های بای
دوم اینکه میشه بین دو. تا شیرینی مارمالاد استفاده کرد. مثل شیرینی آلمانی یا همون مشهدی خودمون
سوم یه سوال در مورد. کیک اسفنجی کردم تو همون قسمت میشه لطف کنید و جواب بدین

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 30 بهمن 1396، 10:32

سلام عزیزم،
به به چه عکس زیبایی هم فرستادید، واقعا ممنون. می تونید شیرینی رو دو رنگ کنید، خمیر رو تقسیم کنید و به نصفش پودر کاکائو یا رنگ خوراکی اضافی کنید، خمیر رو خیلی کم و در حد یکدست شدن ورز بدید و بعد خمیر رو قالب بزنید.
این خمیر قابلیت کرم یا مارمالاد زدن نداره چون بسیار چربه و رطوبت اضافی مارمالاد خرابش می کنه، برای شیرینی مارمالادی می تونید از یکی از دستورهای زیر استفاده کنید:
https://spbaking.com/recipes/%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-t20

http://www.jjtvn.ir/fa/article/1574/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF%DB%8C

http://baharsite.com/?p=2091

http://gole-sofreh.blogspot.com/2011/02/blog-post_04.html

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 17:51

سلام استاد ایا میشه این شیرینی رورنگی کرد این هم عکس شیرینی من

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 18:11

سلام،
می تونید بعد از گرفتن خمیر و قبل از باز کردن و کاتر زدن چند قطره رنگ خوراکی ژله ای اضافه کنید و کمی ورز بدید تا رنگی شه
عالی شده ممنون از عکس و واقعا خسته نباشید

شعله کرد
چهارشنبه، 03 آذر 1395، 14:44

بيسكوييت خوشگل من

نظرات
Zahra jannesari
دوشنبه، 24 آذر 1399، 16:12

سلام بهاره جون. این بیسکوییت رو شکلاتی هم میشه درست کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 آذر 1399، 17:22

بله عزیزم،
دو قاشق غذاخوری از آرد بعد از اندازه گیری کم کنید و به جاش پودر کاکائو بریزید، با هم الک کنید و بعد باقی رو طبق دستور انجام بدید.

leyla
دوشنبه، 28 بهمن 1398، 20:46

بهاره جان لطفا به دادم برس. بیسکویت پختن برام ی تراژدی به تمام معنا شده.هر رسپی که از سایت شما یا سایت شف طیبه امتحان میکنم به ی شکست بزرگ تبدیل میشه. تمام بیسکویت ها علا رغم اندازه گیری دقیق در فر به شکل فجیعی وا میره  به طوری که حتی دستم نمیره تا  ی عکس بگیرم! یعنی انقدر اسفناک! یعنی مشکل از کجاست.( فری که استفاده میکنم گاز فردار تهران سبهان هست.تو رسپی ها هم از کره صبحانه شکلی استفاده میکنم. سینی فر هم سینی المینیومی مخصوص شیرینی پزی استفاده میکنم.و بیسکویت ها رو قبل پخت به مدت 15 دقیق در فریزر میزارم تا حسابی خنک بشه)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 بهمن 1398، 20:52

سلام لیلا جان،
اول از همه برای پخت شیرینیجات با فر گازی، حتما و حتما و حتما باید دماسنج فر (ترجیحا مارک خوب مثل پرستیژ) داشته باشید، همونطور که در پست نکات پخت بیسکوئیت گفتم، از عوامل وا رفتن بیسکوئیت دمای پایین فره. حتما باید وقتی سینی رو در فر بذارید که دمای دماسنج دمای گفته شده در دستور (مثلا 180 ) رو نشون بده و زودتر نذارید که باعث وا رفتن میشه.
دومین نکته استراحت اولیه باید خوب باشه یعنی بعد از گرفتن خمیر و قبل از کاتر زدن باید استراحت کافی داشته باشه.
سوم اینکه سینی رو طبقه وسط بذارید
چهارمین نکته از کره کاله یا میهن استفاده کنید بهتره.

leyla
پنجشنبه، 01 اسفند 1398، 19:13

خیلی ممنون. حتما دفعه بعد از دماسنج فر استفاده میکنم.

حکیمه
يکشنبه، 20 بهمن 1398، 21:48

سلام بهاره جان از کره نیوزلندی هم میشه استفاده کرد که طعم و عطر بهتری داشته باشه؟ و اینکه میشه با فوندانت تزیین کرد این کوکی هارو

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 21 بهمن 1398، 05:42

سلام عزیزم،
این کوکی ها به دلیل کره زیاد مناسب تزئین فوندانت و رویال آیسینگ نیستند، برای این دو نوع تزئین از کوکی شکری استفاده کنید.
از کره نیوزلندی می شه به جای کره در این دستور استفاده کرد.

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 13:55

سلام
فرق سینی شیرینی پزی، قالب مستطیلی کیک، سینی رولت چیه؟

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 13:57

فرق اون موارد بالا با سینی فر چیه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 17:29

سلام،
من در مورد قالب ها در پستی کاملا توضیح دادم و فرقشون رو گفتم. حدود یک ماه برای جمع آوری و ترجمه مطالب این پست زمان گذاشتم، حتما مطالعه کنید.
https://spbaking.com/recipes/%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%E2%80%8C%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%DB%8C-t149

ولی در کل قالب مستطیل چون برای پخت کیک طراحی شده، دیواره قالب کیک رو داره یعنی 4 سانت و برای رولت و پخت شیرینیاستفاده نمی شه چون این دیواره بلند مانع گردش هوای مناسب، پخت یکدست و طلایی شدن رویه رولت و شیرینی می شه.، سینی رولت دیواره دو سانت و نیم داره و برای رولت استفاده می شه چون در رولت همین ارتفاع کم مدنظره و خوشبختانه شیرینی هم می شه گذاشت رو پخت. سینی شیرینی پزی دیواره یک سانت داره، برای پخت شیرینی و نون فقط استفاده میشه، دیوار کوتاه به منظور گردش بهتر هوا در بین شیرینی ها طراحی شده.
سینی فر در فرهای گازی و برقی ایرانی قابل استفاده برای شیرینی و نون نیست و باید روی سینی شیرینی پزی و رولت بذارید و اون رو روی توری قرار بدید. اگر فر مارک خوبه می تونید ازش به عنوان سینی شیرینی پزی استفاده کنید علاوه بر اون در فرهای مارک خوب، که امکان پخت در دو طبقه همزمان وجود داره روش قالب هم میذارن.

MH
پنجشنبه، 12 دی 1398، 22:36

سلام
و ممنون از لطف و محبت شما

Hani
شنبه، 10 شهریور 1397، 14:53

برای کار با رویال ایسینگ با کدام رسپی طعم بهتری خواهد داشت شیرینی؟ (منظورم بیشتر تو شیرین نبودن بیش از حد چون رویال ایسینگ شیرینه) با بيسکوئيت شکری یا کره ای؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 10 شهریور 1397، 16:03

سلام عزیزم،
متاسفانه در کار دکور و تزئین طعم درنظر گرفته نمی شه و اولویت نداره. برای کار با رویال آیسینگ فقط می شه از بیسکویتی استفاده کرد که مقاومت زیاد و رطوبت کم داشته باشی و باید از یکی از دستورهای کوکی شکری Sugar cookie  استفاده کنید. کوکی کره ای به مرور از خودش رطوبت و چربی پس می ده و رویال ایسینگ رو خراب می کنه.
توصیه می کنم کوکی های رویال آیسینگ رو برای سرو و خوردن نپزید و فقط به منظور دکور ازش استفاده کنید و در کنارش یک سینی شیرینی دلخواه برای میل کردن حاضر کنید. چون نهایتا بیسکویت پایه هر چی باشه خوردن اون حجم از رنگ خوراکی، سفیده خام و پودر قند خیلی جالب نیست.

لادن
سه شنبه، 14 شهریور 1396، 04:46

کاش دستورها رو با پیمانه بگید چون وزنی و گرمی گاهی سخته

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 شهریور 1396، 05:21

سلام لادن جان،
عزیزم تقریبا همه دستورهای سایت با پیمانه هاست ولی دستور شیرینی های سنتی ایرانی و خارجی چون اصل دستور به گرم نوشته شده، من برای وفاداری به دستور اصلی به همون شکل مطلب رو انتقال دادم. ولی نگران تبدیل نباشید. در پست پیمانه های اندازه گیری تبدیل واحد ها رو نوشتم و می تونید با تقسیم کردن محاسبه کنید و اگر محاسبه براتون مشکل و وقت گیره می تونه به سایت آشپزخانک برید، ستون دست چپ سایت زیر قسمت "طبقه بندی رسپی با ایکون" یک بخشی قرار داده شده که بصورت آنلاین براتون تبدیل می کنه، فقط کافیه عدد رو بدید و پیمانه تحویل بگیرید.

http://www.ashpazkhanak.com/

Nejla
جمعه، 20 اسفند 1395، 14:44

سلام ممنون از دسنور خوبتون.یه سوال داشتم.  با توجه به ضخامت این بیسکوییت میشه با دستگاه بیسکوییت زنی قالب زد؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 اسفند 1395، 15:21

سلام عزیزم،
بله این دستور قابلیت ریختن در کوکی پرس رو داره

khanoomi
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 06:17

من مواد رو نصف کردم.
ینی یه کره 50گرمی زدم با 55گرم ارد
27.5گرم نشاسته ذرت
25گرم پودر قند

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 07:09

سلام عزیزم،
کاملا درست نصف کردید موفق باشید

khanoomi
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 08:16

ممنونم کدبانـــوجان
مررررسی

khanoomi
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 06:16

سلامممممم
خسته نباشید
من این بیسکوئیت رو درست کردم✌
برا من روش ب اون صورت طلایی نشد.زیرش خوب شده بود. ببشتر میذاشتم از زیر میسوخت اونوقت!!
بعد مزه ی کره ش زیاده. کلا باید قالب بشه کره اش یا برا من شده؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 07:12

خسته نباشید عزیزم،
اگر فرتون از نوع گازیه در اینجور موقع سه تا پنج دقیقه شعله بالای فر (گریل) رو روشن کنید تا روی شیرینی ها طلایی شن.
این بیسکویت همونطوری که از نامش پیداست، کاملا طعم و عطر کره داره و مشکل از شما نبوده! اگر این طعم رو دوست ندارید از دستور بیسکویت شکری استفاده کنید. طعم کره در اون شیرینی حس نمی شه.  

khanoomi
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 08:15

فداتون بشم
 اره گازیه.من گریل رو روشن نکردم.گفتم روشن کنما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 بهمن 1395، 15:35

ایشالا این بار عزیزم

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 05:22

بهاره جون طعم این بیسکوئیت ها بینظیر ، از اونجایی ک همهههه رسپی های بهاره جون از مدل کارخانه ایش خوشمزه‌تر هست، مطمئنم این منحصر به فرد هستش
ممنون از اموزش فوق العادت، حتما یکی از اون شیرینی هایی خواهد بود ک واسه عید درست میکنم، امیدوارم خوب درش بیارم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 14:57

این بیسکویت خیلی راحته و قلق خاصی نداره حتما مال شما عالی می شه فقط کاتر خیلی ظریف استفاده نکنید.

وحیده بیات
چهارشنبه، 17 دی 1399، 09:51

عالی شدن بیسکویتها ممنون از رسپی های عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 دی 1399، 19:35

نوش جان خوشحالم راضی بودید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی