نکات پخت بیسکویت

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

نکات پخت بیسکویت

سه شنبه، 06 بهمن 1394، 16:58   مشاهده: 44,611نام بیسکوئیت از دو بخش bis = twice به معنی دو بار و coctus = to cook به معنی پختن تشکیل شده و به نوع پخت این محصول در زمان های قدیم اشاره داره. در تهیه بیسکوئیت های اولیه، خمیری با گندم کامل و بدون شکر آماده کرده، خمیر رو یک دور در تنور پخته و بعد در تنورِ خاموش خشک می کردند. هدف از این کار، خشک کردن کامل بیسکوئیت ها و بالا بردن ماندگاری برای حمل در سفرهای دریایی بود. اولین بیسکویت ها، دست ملوانان مصری دیده شده، اون ها در صورت سفر به مقاصد خیلی دور و طولانی، از نانواها درخواست پخت چهارباره بیسکوئیت ها رو می کردند. در نتیجه این کار، بیسکوئیت ها انقدر سفت می شد که مجبورمی شدند، قبل از خوردن اون ها رو در مایعات بزنند. 
از زمان های خیلی دور تا سال 1814 میلادی، که تکنولوژی کنسروسازی روانه بازار شد، بیسکوئیت نقش مهمی در جیره ی غذایی نیروی دریایی داشتند و در طول قرن ها هیچ کشتی بدون بار بیسکوئیت، حرکت نمی کرد. البته محبوبیت این محصول فقط بین دریانوردها نبود و سرباز های رومی هم ازش به عنوان جیره ی غذایی استفاده می کردند. دستور بیسکوئیت رومی ها متفاوت بود و به جای خشک کردن در تنورِ خاموش، بیسکوئیت رو سرخ کرده و روی اون عسل می ریختند. گفته می شه که آشپزهای دربار ایران عسل و ادویه به خمیر بیسکوئیت اضافه و اون رو به محصول قنادی تبدیل کردند. بیسکوئیت شیرین شده، در جنگ هایی که بین اعراب و اسپانیا اتفاق افتاد به اروپا هم راه پیدا کرد.

بیسکوئیت ها از پرطرفدارترین محصولات شیرینی پزی هستند که در کمال سادگی، نیاز به رعایت نکاتی برای گرفتن نتیجه مطلوب رو دارند.

یک - دمای فر:

دقت دمای فر از عوامل موفقیت در پخت بیسکوئیته، در صورت داغ تر بودن فر، قبل از تشکیل بافت و مزه ها بیسکوئیت پخته شده و در نتیجه خشک و بیمزه میشه. همچنین کم تر بودنِ دما، باعث تغییر شکل خمیر در فر، طولانی شدن زمان پخت و ناهماهنگی در بافت می شه. برای پخت موفق، باید زمان گذاشتن سینی بیسکوئیت ها در فر، دمای فر به میزان گفته شده در دستور رسیده باشه.
اگر فر گازی دارید  تمامی سینی ها رو خارج کنید و توری رو طبقه وسط فر بذارید و حتما و حتما از دماسنج فر مارک خوب (مثلا پرستیژ) استفاده کنید. دماسنج خوب، وسیله ای مکانیکیه که روی توری گذاشته می شه و دمای واقعی رو به شما نشون میده، وقتی دماسنج دمای گفته شده در دستور رو نشون داد زمان مناسب برای پخت بیسکوئیته.
اگر فر برقی ایرانی یا چینی دارید، داشتن دماسنج فر توصیه می شه در غیر اینصورت نیازی نیست. در مورد فر برقی، تنظیم مناسب در برندهای مختلف متفاوتند. پس اگر از فر برقی استفاده می کنید، حتما دفترچه راهنما رو مطالعه کنید و ببینید کدوم یک از تنظیمات متداول و کدوم طبقه برای پخت شیرینی پیشنهاد شده. بسته به نوع فر، یکی از سه تنظیم زیر (خط قرمز کشیده شده) استفاده می شه.


اگر مایلید که همزمان دو سینی بیسکوئیت در فر بپزید، باید امکان این کار و طبقات انتخابی رو در دفترچه فر چک کنید. اگر فر شما این امکان رو داشت، حتما یک بار برای تِست، در هر سینی فقط دو بیسکوئیت گذاشته و کیفیت پخت همزمان دو سینی رو محک بزنید. بیشتر فرها نیاز به جا به جایی دو سینی بین پخت دارند.

دو - شکر :
قبلا در این پست در مورد شکر و نکاتش توضیح دادم، در تهیه بیسکوئیت موارد زیر در رابطه به شکر باید رعایت شند:

 • برای تهیه بیسکوئیت ها معمولا از یکی از دو روش کرماژ یا سبلژ استفاده میشه. در کرماژ یا کریمینگ که در این پست مفصل در موردش توضیح دادم، ابتدا شکر و کره هم دمای محیط با هم زده و هوادهی شده و بعد باقی مواد تک تک اضافه می شند، که معمولا آرد آخرین ماده برای ترکیب کردنه. در تکنیک سبلژ، ابتدا مواد خشک با هم ترکیب می شند و بعد کره سرد به خورد مواد داده می شه مثل خمیر تارت شکلاتی. اگر در تهیه بیسکوئیتی از کریمینگ استفاده می شه، برای عدم تغییر شکل کوکی ها از شکر دانه ریز استفاده کنید، چرا که شکر دونه درشت در مقابل حرارت باعث تغییر شکل کوکی می شه. همچنین شکر دانه درشت باعث پف کردن می شه که در بیسکوئیت مورد پسند نیست. اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره.
 • نقش شکر سفید در شیرینی پزی فقط شیرین کننده نیست که بتونید با یک عامل شیرینِ دیگه مثل عسل جایگزین کنید. شکر سفید بعد از زده شدن با کره یا تخم مرغ ایجاد تُردی می کنه، همچنین در مقابل حرارت حالت کاراملیزه پیدا کرده و روی طعم و رنگ تاثیر میذاره. شکر باعث ماندگاری محصولات قنادی هم می شه که در بیسکوئیت ها حائز اهمیته، همچنین شکر سفید جاذب رطوبته، رطوبت کمتر به معنی رشته های گلوتن کوتاه تر و بیسکوئیت تُردتره.
 • بیسکویئت هایی که در مواد اولیه شکر قهوه ای دارند، نرم تر و کمی جویدنی هستند. اگر رنگ شکر قهوه ای ذکر نشده باشه، منظور شکر قهوه ای روشنه.


سه - کره
 • مناسب نبودنِ دمای کره حین مخلوط کردن با مواد اولیه، از مهم ترین و متداول ترین علت های پهن شدن و تغییر شکل کوکی ها در فره و روغن پس دادن خمیره. دقت کنید که اگر کره هم دمای محیط در دستور ذکر شده، کره رو فقط یک ربع زودتر از یخچال خارج کنید، اگر انگشتتون رو روی کره هم دمای محیط فشار بدید، جای انگشت می مونه ولی فرو نمی ره و نرم نیست.
 • در تهیه بیسکویت، زمان کریمینگ کره و شکر کوتاه از کیکه، چرا که میزان هوادهی کمتری مورد نیازه. بهتره تخم مرغ هم دمای محیط هم بعد از کریمینگ کم کم به کره اضافه شه.
 • در این پست در مورد انواع چربی و کاربردشون توضیح دادم. در دستور بیسکوئیت ها می تونید از کره حیوانی، کره گیاهی و کره نیوزیلندی استفاده کنید. کره گیاهی کم چرب، کره سنتی، کره لاکتیکی و روغن صاف قابل استفاده نیست.
 • نسبت چربی در فرمول بیسکوئیت ها زیاده که باعث پوک تر شدن، طعم دهی و ماندگاری می شه و در واقع خصوصیات بیسکوئیت از این درصد چربی میاد و نباید میزان کره رو کم کنید. 

چهار- بیکینگ پودر و جوش شیرین:

 دستور بیسکوئیت ها ممکنه با بیکینگ پودر، یا جوش شیرین، یا هر دو، یا بدون عامل پف دهنده تنظیم شند. علت استفاده از جوش شیرین در اکثر مواقع وجود نوعی ماده اسیدی در دستوره. جوش شیرین نوعی بازه Base که در حضور اسید واکنش نشون میده، به همین دلیل در دستورات قنادی وقتی از مواد اولیه اسیدی استفاده می شه، در کنارش جوش شیرین به کار می ره. جوش شیرین ضمن گرفتن اسیدیته خمیر، بیسکوئیت رو طلایی و خوشرنگ می کنه و باعث می شه پیشروی بیسکوئیت به بغل باشه، یعنی تغییر سایز با پهن شدن اتفاق بیوفته. جوش شیرین با تغییرِ PH خمیر، باعث دیرتر بسته شدن تخم مرغ و پخت هماهنگ تر کوکی، طعم و رنگ قوی تر و لطافت خمیر با کوتاه کردن رشته های گلوتن آرد می شه. بیکینگ پودر بیسکوئیت رو سبک وترد می کنه و باعث می شه پف بیسکوئیت به سمت بالا باشه، دقت کنید که میزان بیکینگ پودر نسبت به وزن مواد در بیسکوئیت ها طوری طراحی شده که باعث افزایش حجم زیاد نشه، بلکه همون حباب های هوایی که بر اثر زدن کره و شکر ایجاد شده رو به سمت بالا به جای بغل سوق میده. همونطور که در پست "جوش شیرین و بیکینگ پودر" مفصل در مورد این دو ماده توضیح دادم و می دونید که دو عامل باعث فعال شدن بیکینگ پودر و جوش شیرین می شه یکی رطوبت و دیگری حرارته. از اونجائیکه میزان رطوبت مواد بیسکوئیت ها بسیار کمه، در واقع در فر زمانیکه مواد آب می شه و رطوبت افزایش پیدا می کنه  فعل و انفعال شروع می شه و این به شما این اجازه رو میده بدون افت کیفیت بتونید مواد رو استراحت بدید.


پنج - خنک کردن خمیر:

خمیر خنک شده راحت تر کاتر میخوره، در فر تغییر شکل نمیده و از همه مهم تر خوش طعم تره، چرا که طعم ها زمان کافی برای پیوند رو داشتند. خنک کردن خمیر در برخی دستورها تک مرحله ای و در برخی دیگه دو مرحله ای انجام می شه. اگر تک استراحته باشه، خنک کردن بعد از تهیه خمیر و قبل از کاتر زدن انجام می شه و در صورتیکه دو استراحته باشه، یک استراحت هم بعد از کاتر زدن و قبل از گذاشتنِ سینی ها در فره. استراحت خمیر بهتره در یخچال انجام شه، در صورت نداشتن وقت به هیچ وجه استراحت رو خذف نکنید و به جاش خمیر رو مدت کوتاه تر در فریزر بذارید.


شش- ورز ندادن خمیر:

ورز خمیر(Over-working the dough) علت خشکی، پس دادن چربی و گاها تغییر ظاهر بیسکوئیت هاست. خمیر رو فقط و فقط تا حد جمع شدن، با نوک انگشتان ورز بدید و نه یک لحظه بیشتر. ضمن اینکه اگر مواد خشک رو با همزن برقی مخلوط می کنید حتما از کندترین دور همزن استفاده کنید. 


هفت- سینی فر:

 • سینی شیرینی پزی که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه  رو تهیه کرده و از سینی خود فر استفاده نکنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر، امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره. تیرگی و آلیاژ سینی خود فر باعث پخت سریع می شه که در کیفیت تاثیر منفی میذاره.
 • به هیچ وجه سینی شیرینی پزی یا روی کاغذ روغنی رو چرب نکنید، مگر در دستور ذکر شده باشه. چربی باعث پیشروی بیسکوئیت ها می شه، پس به جای چرب کردن از کاغذ روغنی جنس خوب، ورق نسوز یا مت سیلیکونی استفاده کنید.
 • برای پخت چند سری بیسکوئیت، سری بعدی رو روی سینی داغ نذارید، این کار باعث آب شدن چربی و تغییر شکل خمیر می شه.هشت - باز کردن خمیر:

 • برای پخت یکسان و زیبا، نیاز به یکدست باز کردن خمیر بیسکوئیت دارید. برای این کار می تونید از دو خط کش یا دو کتاب در دو طرف خمیر استفاده کنید.


منبع عکس: https://www.amazon.com/Country-Kitchen-SweetArt-AC-5301-Pastry/dp/B0006B4H5C

یا از وردنه مدرج استفاده کنید. برای استفاده از این وردنه ها، فقط کافیه دو طرف مهره یک سایز رو بذارید و بعد روی خمیر بکشید. 


منبع عکس: https://www.yuppiechef.com/spatula/how-it-works-joseph-joseph-adjustable-rolling-pin/

 • آردپاشی سطح کار باعث خشک شدن خمیر بیسکوئیت میشه، به همین دلیل بهتره خمیر رو بین دو کاغذ روغنی، دو تکه سلفون یا دو کاغذ نسوز باز کنید تا آرد اضافه به خورد خمیر نره یا می تونید خمیر رو روی مت سیلیکونی باز کنید.


منبع عکس: https://www.cooksillustrated.com/how_tos/5569-baking-basics-rolling-dough

 • زمان پخت بیسکوئیت ها با توجه به ضخامت خمیر متغیره و از اونجائیکه پخت بی نقص بیسکوئیت در کیفیت و ماندگاریش بسیار موثره، همیشه خمیر رو به ضخامت گفته شده باز کنید، اگر ضخامت ذکر نشده بود ضخامت نیم سانت متداول ترینه.
 • اگر دستور رو دو برابر می کنید، کل خمیر رو با هم باز نکنید، بلکه خمیر رو در قسمت های کوچک از یخچال خارج کرده و وردنه بکشید. با این کار سرمای خمیر از بین نمی ره و راحت کاتر می خوره.

نُه- تِست پخت:
هر چقدر هم نکات گفته شده رو رعایت کنید، بر اساس جنس کره، جنس سینی و نوع فر، زمان پخت بیسکوئیت می تونه متغیر باشه. خوشبختانه این مشکل یک راه حل ساده داره، کافیه اول دو عدد بیسکوئیت رو با زمان گفته شده در دستور بپزید، بیارید بیرون و اجازه بدید کاملا به دمای محیط برسه و بعد تِست کنید. اگر خیلی خشک بود زمان رو دو دقیقه کم کنید، اگر خیلی نرم بود زمان رو دو تا سه دقیقه افزایش بدید.

اگر به مبحث بیسکوئیت ها و شیرینی ها علاقه مندید در دستور کوکی لیمو در مورد انواع بافت و در دستور کوکی نعلی در مورد انواع آرایش توضیح دادم.
دستپخت های همراهان سایت
نظرات
Andya
دوشنبه، 01 مرداد 1403، 10:58

سلام استاد عزیز،برای جلوگیری از ایجاد بوی زحم تخم مرغ در بیسکوئیت ها،نسبت اضافه کردن وانیل به چه صورت هست؟در واقع میشه یک استاندار رو تعریف کرد در این مورد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 01 مرداد 1403، 19:49

سلام عزیزم،
بوی زحم در کوکی ها به دلیل کمبود وانیل نیست، در واقع بدون وانیل هم نباید بوی زحم احساس شه، یکی از مشکلات زیره:
1. درست مخلوط نشدن تخم مرغ، ابتدا تخم مرغ رو در کاسه ای بشکنید، خوب با چنگال هم بزنید یکدست شه بعد اضافه کنید.
2. استفاده از سینی نامناسب مثلا سینی خود فر که آلیاژ نامناسب دارند، دما رو خیلی انتقال می دند و باعث سوختن ذرات و بو گرفتن می شن
3. دمای زیاد فر
4. کهنه بودن تخم مرغ

متاسفانه من نسبتی برای وانیل بلد نیستم.

sunny
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 15:57

سلام بهاره جان استاد عزيزم،ببخشيد ميخواستم بيسكوييتي با بافت سبك و شكننده مثل پتي بور درست كنم،عزيزم تو رسپي هاي سايت همچين بافت بيسكوييتي دارين ؟يك دنيا ممنون ميشم اگر فرصت شد من رو راهنمايي بفرماييد🙏🌹

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 18:36
sunny
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 18:58

ممنون عزيزم خيلي خيلي لطف كردين،پس با خيال راحت درستش ميكنم.
فقط عزيزم رسپي رو خوندنم ميتونم مدل وانيليش هم با همين دستور درست كنم با جايگزين كردن آرد به جاي پودر كاكائوي دستور؟اگر امكانش هست وانيلش هم بيشتر بزنم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 19:51

پودر کاکائو رو می شه با آرد جایگزین کرد ولی وانیل رو بیشتر نزنید تلخ می شه.

sunny
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 19:56

بي نهايت ممنونم،استاد خوب و مهربانم.مرسي از لطف و راهنماييتون و وقت با ارزشي كه براي پاسخ به من گذاشتين🙏❤️

Tahurazar
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 12:52

خانم وحید سلام , چجوری شکر دونه درشت باعت ترک خوردگی کوکی میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 20:28

سلام عزیزم،
شکر همیشه باعث ترک نمی شه مگر میزانش قابل توجه باشه. در کوکی ها به دلیل تراکم شکر و کم بودن رطوبت، شکر روی سطح کوکی کریستاله می شه، از اونجائیکه شکر رطوبت دوسته در زمان کریستاله شدن بخار جذب کرده از مواد مرطوب رو پس میده و باعث خشک شدن رویه کوکی می شه. در این زمان عوامل پف دهنده وارد عمل می شن و با افزایش حجک رویه خشک شده رو ترکدار می کنن.
توصیه می کنم برای این مباحث به انگلیسی در گوگل جستجو کنید توضیحات جامع تری می تونید پیدا کنید و کاملا مباحث براتون روشن می شه.

Tahurazar
جمعه، 22 اسفند 1399، 11:07

بله ممنون , وقتی بیسکوییتمون خیلی راحت خرد میشه و میشکنه مشکل از کجاست؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 اسفند 1399، 11:10

یک سری بیسکوئیت ها بافت شکننده ای دارن و باید اصلا اینطور باشه، در باقی بیسکوئیت ها، نوع کره بد، کره گرم به جای هم دمای محیط، ورز زیاد، سینی فر اشتباه، دمای اشتباه

لی لی
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 16:18

سلام بهاره جان
توی مورد هشتم گفته شده ک بجای تخم مرع از زرده استفاده بشه،یعنی بجای یک تخم مرغ کامل از یک زرده فقط استفاده بشه؟؟
ممنون از وقتی ک برای پاسخ میذارید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 18:03

سلام عزیزم،
متن بد توضیح داده شده حتما اصلاح می کنم منظور انتخاب دستوریه که در اون از زرده به جای تخم مرغ کامل استفاده شده.

لی لی
سه شنبه، 02 ارديبهشت 1399، 10:24

ممنون استاد عزیز
همیشه قدردان زحمات و لطف شما هستم

پریوش
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 13:55

سلام بهاره جان .برای پخت بیسکوییت حتما باید فر باشه؟نمیشه از آون توستر استفاده کرد؟
اگه میشه باید رو چه درجه ای گذاشته بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 14:58

سلام عزیزم،
اگر توستر کانوکشن داره دقیقا مثل فر برقی عمل می کنه و می تونید توش هر چی دوست دارید بپزید، اگر نداره فقط دستورات ساده رو می تونید بپزید ولی در هر صورت قابل استفادست.
 فقط بنا به حجم ده تا بیست درجه باید از دمای گفته شده در دستور کمتر بذارید.

ترکان
شنبه، 03 فروردين 1398، 16:41

سلام خانم بهاره، در توضیحاتتون فرمودید باید سینی بیسکوییت وسط فر گذاشته بشه ، اکر دو تا سینی باشه چی؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 فروردين 1398، 19:01

اگر دو سینی یا بیشتر باشه، ابتدا سینی اول رو میپزید، پخت که تموم شد بعد سینی دوم رو در فر میذارید. برای اکثر فرها به این روش باید عمل کرد ولی برخی از فرهای برقی قابلیت پخت دو سینی بصورت همزمان رو دارن که باید دفترچه فر رو مطالعه کنید که ببینید اولا این قابلیت رو داره یا نه و دوم اینکه در فر شما کدوم دو طبقه برای پخت همزمان در نظر گرفته شده چون این به تعداد طبقات (چهار یا پنج طبقه بودن) فر و مارکش ربط داره. سوم اینکه آیا لازمه تنظیم فر رو عوض کنید یا نه. این موارد در هر مارک فری متفاوته و در دفترچه ذکر می شه.

پرستو
چهارشنبه، 12 دی 1397، 14:19

سلام خانم وحید ممنون از توضیحات کاملتون. من یه مشکلی دارم که بیسکوییت ها بعد از گذشت یک روز شروع میکنن به ترک خوردن و میشکنند. میخواستم بدونم شما میدونید مشکل کار کجاست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 دی 1397، 15:33

سلام پرستو جان،
عزیزم کوکی رو کمتر ورز بدید یعنی فقط در حد جمع شدن خمیر باید ورز داد، کوکی رو بین دو کاغذ روغنی باز کنید تا آرد اضافی به خوردش نره، از شکر دانه ریز استفاده کنید، از سینی خود فر استفاده نکنید، زمان پخت رو هم دو دقیقه کمتر کنید و حتما کوکی ها رو در ظرف چهارقفله نگه دارید تا به مرور چربی پس نده و ترک نخوره

پرستو
چهارشنبه، 12 دی 1397، 20:52

ممنونم که انقدر زود پاسخ دادید واقعا. بله من خمیر رو فقط در حد مخلوط شدن ورز میدم. خمیر رو هم بین دو تا پلاستیک باز میکنم و فقط قبل کاتر زدن پشتش آرد میزنم و از سینی فر هم استفاده نمیکنم. ولی بعد پخت که خنک شد بیسکوییت ها رو به صورت یه رزیف بیسکوییت یه ردیف کاغذ روغنی توی ظرفی میزارم و یک روز داخل یخچال نگه میدارم تا بعد که تزیینات رویال آیسینگ رو انجام میدم. به نظرتون نباید لای کاغذ روغنی بزارم بمونه؟ البته بیرون هم نگهداری کردم ولی احتمال شکستنشون بیشتر شد. البته رطوبت خونم هم حول 50% می چرخه. خیلی همه جا مطالعه کردم کلاس هم رفتم دیگه دارم نا امید میشم واقعا. در مورد دمای فر هم که نوشتید خوندم احساسم میکنم دمای فرم همه جا یکسان نیست یا بالا پایین میشه حین کار. امکان داره اونم باعثش بشه؟ ببخشید که انقدر نوشتم لطفمی کنید واقعا که میخونید و پاسخ میدین.

پرستو
چهارشنبه، 12 دی 1397، 20:58

الان پیامتونودوباره خوندم که گفتید اگه به مرور چربی پس بده باعث میشه ترک بخوره. یعنی وقتی من با کاغذ روغنی که میزارم باعث میشم هی کاغذ روغنی جربی کوکی رو بگیره؟ یعنی این میتونه اشتباهم باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 دی 1397، 06:30

پرستو جان به نظر من چند تا کار انجام بدید نتیجه رو ببینید.
1. اول از همه دماسنج فر بخرید، احتمال می دم دمای فرتون بالا باشه. زیاد بودن دما باعث خشکی می شه. دماسنج رو دقیقا وسط بذارید جایی که سینی شیرینی رو قرار می دید، اون یکذره اختلاف داخل فر مهم نیست. ولی حتما دماسنج رو تهیه کنید.
2. دستورتون رو عوض کنید، یک دستور دیگه رو موادش رو نصف کنید و در مقدار کم امتحان کنید، ببینید همین مشکل مجدد پیش میاد یا نه شاید اصلا مشکل از دستور باشه.
3. بین بیسکوئیت ها کاغذ نذارید. اصلا این کار اشتباه نیست کاملا هم درسته ولی چون بیسکوئیت های شما مشکل خشکی دارن این کار خشک ترشون می کنه.

پرستو
جمعه، 14 دی 1397، 11:31

ممنونم از راهنماییاتون خانوم وحید.

nazanin
سه شنبه، 24 مهر 1397، 07:09

سلام بهاره جان .مشکلی که من با سینی فر دارم این هست که وقتی سینی رو  داخل فر می گذارم از حالت  flat  تغییر میکنه و یه گوشه ازش بالاتر از گوشه رو به روش میشه تا حلا چند تا سینی عوض کردم ولی همین مشکل رو داشتن . اشکال کار کجاست ؟شما مارک خاصی رو پیشنهاد نمی کنید ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 مهر 1397، 11:25

سلام نازنین جان،
برای شیرینی پزی از سینی خود فر به هیچ وجه نباید استفاده کرد. باید طبقه توری فر رو که حالت راه راه داره در فر قرار بدید و روش سینی بذارید. قبل از استفاده از فر باید روی این توری یک عدد تراز بذارید و پایه فر رو تنظیم کنید تا از صاف بودن سطح توی مطمئن بشید. برای سینی شیرینی پزی من از سینی های ایرانی مارک عرفان و موج استفاده می کنم و تا حالا هیچ مشکلی نداشتن.

هلن
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 05:04

سلام بهاره جان.اوایل این پست دیدم که نوشته بودید از توصیه شف طیبه و... پس حتما با سایت ایشون اشنایی دارید من ی سوال دارم که نمی دونستم کجا بپرسم تصمیم گرفتم همینجا بپرسم شما پست فر بودن یا نبودن رو خوندید؟من میخواستم اجاق گاز بخرم ولی واقعا گیج شدم شما میتونید منو برای خرید ی اجاق گاز استاندارد راهنمایی کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 06:51

سلام عزیزم،
فر برقی بسیار استانداردتر از فر گازیه. در صورتی که مبلغ قبض برق براتون مشکلی ایجاد نمی کنه فر برقی بوش در حال حاضر در ایران بهترین گزینست.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
نکات دونات
Yeast Raised Donut Guide
ابزارها و تکنیک ها
قالب های شیرینی پزی
انواع قالب ها و نحوه جایگزینی
ابزارها و تکنیک ها
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها