نکات پخت بیسکویت

بهاره وحید

نکات پخت بیسکویت

سه شنبه، 06 بهمن 1394، 20:28   مشاهده: 35,755

یکی از قدیمی ترین شیرینی ها بیسکویته و ده هزار سال سن داره. بیسکویت های اولیه بسیار متفاوت از بیسکویت های امروزی، با خمیری از جنس گندم و بدون شکر پخت می شدن. اسم بیسکویت از دو بخش تشکیل شده bis = twice به معنی دوبار و coctus = to cook به معنی پختن. پس بیسکویت یعنی دو بار پخته شده. علت این اسم گذاری اینه که خمیر بیسکویت رو یک بار توی تنور می ذاشتن بپزه و بار دوم  توی تنور گرمِ خاموش قرار می دادن تا حسابی خشک شه.

حالا چرا می خواستن انقدر خشک شه؟

ماجرا این بوده که کشتیران ها برای سفرهای دریایی احتیاج به یه غذایی داشتند که قابل حمل باشه، موندگاری داشته باشه و سیرشون کنه. اولین بیسکویت ها دست ملوانان مصری دیده شده. ملوان ها برای سفرهای خیییلی دور و طولانی از نونواها می خواستند بیسکویت ها رو 4 بار بپزند که نم نکشه و بمونه و انقدر سفت می شد که مجبور بودند بزنند تو یه مایعی تا نرم شه و بعد بخورن. از زمان های خیلی دور تا سال 1814 که تکنولوژی کنسروسازی به بازار اومد، بیسکویت نقش مهمی در جیره ی غذایی نیروی دریایی داشت وبرای قرن ها هیچ کشتی بدون بار بیسکویت حرکت نمی کرد و  سهمیه ی روزانه ی بیسکویت  براشون  در نظر می گرفتند. البته محبوبیت بیسکویت فقط بین دریانوردها نبود و سرباز های رومی هم ازش به عنوان جیره ی غذایی استفاده می کردن. البته بیسکویت رومی ها متفاوت بود اونها بعد از پخت بیسکویت رو سرخ می کردن و روش عسل می ریختن.  جالبه که بدونید آشپزهای دربار ایران اولین کسانی بودند که به خمیر بیسکویت ادویه و عسل اضافه کردند و خوشمزه ترش کردند. تو جنگ هایی که بین اعراب و اسپانیا اتفاق افتاد  این بیسکویت های ادویه دار به اروپا  هم راه پیدا کرد.

پخت بیسکویت چند نکته داره که اگه اونها رو بدونید از عهده ی همه ی رسپی ها بر میاین: 

یک - دمای فر:
 
برای پخت بیسکویت های عالی، یکی از اصلی ترین عوامل دمای فره. قبل از اینکه سینی بیسکویت رو برای پخت توی فر بذارید،از درست بودن دما مطمئن شید. چون اگر فر بیش از حد گرم باشه بیسکویت قبل از اینکه به خوبی بپزه تهش میسوزه. اگر ته بیسکویت ها سوخته و روش نپخته مشکل از دمای فره. اگر گرمای فر به اندازه نیاز نباشه مدت زمان زیادی طول میکشه تا بیسکویت بپزه و همین امر باعث میشه بیسکویت قبل بخت، سرمای خودش رو از دست بده و در نتیجه نرم شه، تغییر شکل بده یا وا بره و پهن شه

چون در انتها نوع فرها با هم متفاوته برای شیرینی های ظریف از پیشنهاد شف طیبه استفاده کنید و بعد از اینکه خمیر بیسکویت رو آماده کردید دو تا دونه بیسکویت رو با فاصله مناسب روی کاغذ روغنی توی سینی قرار بدید. با زمان و دمای داده شده توی رسپی، بیسکویت رو بپزید. اگر در این مدت بیسکویت ها به خوبی پختن و ظاهری زیبا داشتن، بقیه بیسکویتها رو به با همون دما و زمان بپزید، اگر نه کمی تغییر بدید.

اگر فر گازی دارید بهترین راه برای مطمئن شدن از دمای فر قرار دادن دماسنج فره. دماسنج فر وسیله ای ساده است که هیچ تکنولوژی خاصی نداره. دماسنج به سینی فر وصل می شه و وقتی فر رو روشن می کنید، از روی اون دمای دقیق رو متوجه می شید. دو - شکر :

نقش شکر توی بیسکویت ها فقط طعم شیرین نیست. رنگ طلایی شیرینی نتیجه ی کاراملی شدن شکر و تردی شیرینی بر اثر جذب رطوبت توسط شکره.
در پخت شیرینی ریز و بیسکویت، به هیچ وجه از شکر دونه درشت استفاده نکنید. شکر دونه درشت، توی حرارت رطوبت از خودش خارج می کنه و باعث می شه شیرینی پهن و از فرم خارج شه. شکر دانه درشت رو توی آسیاب بریزید و دو پالس بزنید. به همین راحتی مناسب پخت بیسکویت می شه. 
شکر قهوه ای بخاطر جنس مرطوبش بافت بیسکویت رو تافی فُرم و جویدنی می کنه. اگر دوست دارید بیسکویتتون حالت کشی پیدا کنه یک قاشق از شکر کم کنید و به جاش عسل بریزید. معمولا توی شیرینی ها منظور از شکر قهوه ای، شکر قهوه ای روشنه. شکر قهوه ای تیره، رنگ تیره تری داره و مرطوب تره و پفی تر می شه. 

کم کردن میزانِ شکرِ رسپی، پف بیسکویت رو زیاد می کنه. پس برای بیسکویت هایی که کاتر می زنید شکر رو کم نکنید . 
 


سه - کره: 

شما برای پخت بیسکویت می تونید از کره یا مارگارین استفاده کنید. در بیشتر رسپی ها کره ی هم دمای محیط مد نظره، ولی باید حواستون باشه کره ی به دمای محیط رسیده رو با کره ی نرم شده اشتباه نگیرید. اگر با انگشت روی کره ی به دمای محیط رسیده فشار بدید، کمی فرو می ره و جای انگشتتون می مونه. ولی اگه انگشتتون رو روی کره ی نرم فشار بدید، فرو می ره و تغییر فرم می ده. مشکل کره ی نرم اینه که حین هم زدنِ خمیرِ بیسکویت روغن میندازه. برای اینکه کره به دمای محیط برسه نیم ساعت قبل از شروع به کار کره رو بیرون از یخچال بذارید و به هیچ وجه از مایکروویو و بخار آب برای دمای محیط رسوندن استفاده نکنید. کره ی حیوانی خوشمزه تره ولی کار کردن با مارگارین راحت تر چون دیرتر نرم می شه ودر نتیجه بیسکویت ترد تر و سفت تری می ده.

در پخت بیسکویت زمان کریمینگ کره و شکر نباید به اندازه ی کیک و باید کمتر باشه، اینجا هدف صرفا یک دست شدن کره و شکره و اصلا هدف هوا دادن لای کره نیست .

سه - بیکینگ پودر و جوش شیرین: 

جوش شیرین اسیدیته ی خمیر رو می گیره، طلایی و خوش رنگش می کنه. بیکینگ پودر باعث میشه که بیسکویت پف کنه، سبک و ترد بشه. بیسکویت هایی که با بیکینگ پودر پخته می شن، درشت ترن، سایزشون تو فر تغییر می کنه، اما خوش طعم ترن.

در یک جمله، بیسکویت هایی که با جوش شیرین (بیکینگ سودا) پخته می شن مسطح تر و خوشگل تر و با بیکینگ پودر پفی تر و خوشمزه ترن. توی عکس زیر شیرینی دست چپ با بیکینگ پودره.چهار - خنک کردن خمیر: 
 
خنک کردن خمیر بیسکویت یکی از مهمترین نکات پخت شیرینی های ریز و بیسکویت هاست. خمیر خنک شده توی فِر تغییر حالت نمی ده و پهن نمیشه. حین استراحت خمیر توی یخچال، طعم ها بهتر به خورد هم می ره و بیسکویت خوشمزه تر می شه. خمیر خنک یکدست تر پخته می شه، به خصوص برای پخت شیرینی های کارتر زده و فُرم دار، مطمئن شید که خمیر قبل از رفتن توی فر سردِ سردِ سرده. برای خنک کردن خمیر بهتره اون رو یک ساعت توی یخچال بذارید. اگر عجله دارید می تونید خمیر رو توی فریزر خنک کنید. استراحت خمیر توی یخچال از یک ساعت کمتر و از یک روز هم بیشتر نشه. اگر بیشتر از یک روز شد بذارید توی فریزر!
 
اگر خمیر بیسکویت به دستتون می چسبه، به هیچ وجه نباید آرد اضافه کنید بلکه باید بذارید تو یخچال تا خنک تر شه و بتونید راحت کارتر بزنید یا گلوله کنید. اضافه کردن آرد بیسکویت رو مثل سنگ می کنه.پنج - ورز ندادن خمیر:

ورز ندادن خمیر بیسکویت خیلی مهمه. ورز دادن خمیر ، باعث ایجاد گلوتن در آرد میشه و همین گلوتن باعث میشه بیسکویت شما به قدری سفت بشه که نشه خورد. خمیر بیسکویت رو فقط در حدی که فرم خمیر پیدا کنه ورز بدید.

شش - سینی فر: 

جنس سینی یکی از مواردیه که باید مد نظر داشته باشید، در اکثر موارد سینی خودِ فر مناسب پخت شیرینی ریز نیست و بهتره سینی رنگ روشن شیرینی پزی بخرید. اگر قبل از اینکه بیسکویت ها بپزن ته بیسکویتها میسوزه و از دمای فر هم مطمئنید، اینبار ممکنه ایراد از سینی باشه. یعنی سینی فر بیش از اندازه نازکه و یا رنگش خیلی تیره است. مهمتر از اون اینه که به هیچ وجه وقتی هنوز سینی داغه، سری بعدی بیسکویت رو برای پخت توش نچینید. اگر می خواید کارتون سریع پیش بره دو تا سینی شیرینی داشته باشید.
سینی شیرینی پزی باید وسط پنجره ی فر قرار بگیره.
به هیچ وجه ته سینی شیرینی رو چرب نکنید، به جاش کاغذ روغنی بندازید. چون بیسکویت انقدر نازکه که همون چربی هم روش تاثیر می ذاره.
برای بیسکوست هایی که چربی زیادی دارن بین بیسکویت ها 4 سانت فاصله بدید، برای بیسکویت های کم چربی دو سانت کافیه.
هفت- باز کردن خمیر: 

بهتره خمیر بیسکویت رو  لای سلفون یا کاغذ شیرینی پزی باز کنید. به این شکل هم خمیر راحت تر باز می شه و هم  نیازی به آرد پاشی نیست، چون اضافه شدن آرد بافت بیسکویت رو بهم می زنه. اگر هم خواستید سطح کار رو آرد پاشی کنید آرد رو با کمی پودر قند قاطی کنید. توی بسیاری از بیسکویت ها  خمیر رو قبل از گذاشتن توی یخچال باز می کنیم. پس از همون اول با دقت و صاف خمیر رو باز کنید وگرنه شیرینی هاتون غیر مسطح می شند و کار تزئینتون تمیز در نمیاد. اگر که به تهیه ی بیسکویت واردید که دستتون اومده چه جوری صاف باز کنید، اگر وارد نیستید دو طرف خمیر دو تا کتاب هم اندازه یا خط کش هم اندازه قرار بدید که کارتون راحت شه. هشت - جایگزینی مواد: 

برای اینکه بیسکویتتون مسطح شه، کمی شکر و یک قاشق آب به خمیر اضافه کنید.

برای اینکه بیسکویت کرانچی (ترد) شه از زرده به جای کل تخم مرغ استفاده کنید و یک دقیقه بیشتر بذارید تو فر بمونه.

فقط 30 درصد از آرد رو می تونید با آرد سبوس دار جایگزین کنید. بیشتر از این مقدار، شیرینی رو سفت می کنه.
تگ های جستجو
شیرینی خشک عید خمیر
نظرات
Tahurazar
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 16:22

خانم وحید سلام , چجوری شکر دونه درشت باعت ترک خوردگی کوکی میشه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 اسفند 1399، 23:58

سلام عزیزم،
شکر همیشه باعث ترک نمی شه مگر میزانش قابل توجه باشه. در کوکی ها به دلیل تراکم شکر و کم بودن رطوبت، شکر روی سطح کوکی کریستاله می شه، از اونجائیکه شکر رطوبت دوسته در زمان کریستاله شدن بخار جذب کرده از مواد مرطوب رو پس میده و باعث خشک شدن رویه کوکی می شه. در این زمان عوامل پف دهنده وارد عمل می شن و با افزایش حجک رویه خشک شده رو ترکدار می کنن.
توصیه می کنم برای این مباحث به انگلیسی در گوگل جستجو کنید توضیحات جامع تری می تونید پیدا کنید و کاملا مباحث براتون روشن می شه.

Tahurazar
جمعه، 22 اسفند 1399، 14:37

بله ممنون , وقتی بیسکوییتمون خیلی راحت خرد میشه و میشکنه مشکل از کجاست؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 اسفند 1399، 14:40

یک سری بیسکوئیت ها بافت شکننده ای دارن و باید اصلا اینطور باشه، در باقی بیسکوئیت ها، نوع کره بد، کره گرم به جای هم دمای محیط، ورز زیاد، سینی فر اشتباه، دمای اشتباه

لی لی
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 19:48

سلام بهاره جان
توی مورد هشتم گفته شده ک بجای تخم مرع از زرده استفاده بشه،یعنی بجای یک تخم مرغ کامل از یک زرده فقط استفاده بشه؟؟
ممنون از وقتی ک برای پاسخ میذارید

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 31 فروردين 1399، 21:33

سلام عزیزم،
متن بد توضیح داده شده حتما اصلاح می کنم منظور انتخاب دستوریه که در اون از زرده به جای تخم مرغ کامل استفاده شده.

لی لی
سه شنبه، 02 ارديبهشت 1399، 13:54

ممنون استاد عزیز
همیشه قدردان زحمات و لطف شما هستم

پریوش
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 17:25

سلام بهاره جان .برای پخت بیسکوییت حتما باید فر باشه؟نمیشه از آون توستر استفاده کرد؟
اگه میشه باید رو چه درجه ای گذاشته بشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 اسفند 1398، 18:28

سلام عزیزم،
اگر توستر کانوکشن داره دقیقا مثل فر برقی عمل می کنه و می تونید توش هر چی دوست دارید بپزید، اگر نداره فقط دستورات ساده رو می تونید بپزید ولی در هر صورت قابل استفادست.
 فقط بنا به حجم ده تا بیست درجه باید از دمای گفته شده در دستور کمتر بذارید.

ترکان
شنبه، 03 فروردين 1398، 20:11

سلام خانم بهاره، در توضیحاتتون فرمودید باید سینی بیسکوییت وسط فر گذاشته بشه ، اکر دو تا سینی باشه چی؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 03 فروردين 1398، 22:31

اگر دو سینی یا بیشتر باشه، ابتدا سینی اول رو میپزید، پخت که تموم شد بعد سینی دوم رو در فر میذارید. برای اکثر فرها به این روش باید عمل کرد ولی برخی از فرهای برقی قابلیت پخت دو سینی بصورت همزمان رو دارن که باید دفترچه فر رو مطالعه کنید که ببینید اولا این قابلیت رو داره یا نه و دوم اینکه در فر شما کدوم دو طبقه برای پخت همزمان در نظر گرفته شده چون این به تعداد طبقات (چهار یا پنج طبقه بودن) فر و مارکش ربط داره. سوم اینکه آیا لازمه تنظیم فر رو عوض کنید یا نه. این موارد در هر مارک فری متفاوته و در دفترچه ذکر می شه.

پرستو
چهارشنبه، 12 دی 1397، 17:49

سلام خانم وحید ممنون از توضیحات کاملتون. من یه مشکلی دارم که بیسکوییت ها بعد از گذشت یک روز شروع میکنن به ترک خوردن و میشکنند. میخواستم بدونم شما میدونید مشکل کار کجاست؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 دی 1397، 19:03

سلام پرستو جان،
عزیزم کوکی رو کمتر ورز بدید یعنی فقط در حد جمع شدن خمیر باید ورز داد، کوکی رو بین دو کاغذ روغنی باز کنید تا آرد اضافی به خوردش نره، از شکر دانه ریز استفاده کنید، از سینی خود فر استفاده نکنید، زمان پخت رو هم دو دقیقه کمتر کنید و حتما کوکی ها رو در ظرف چهارقفله نگه دارید تا به مرور چربی پس نده و ترک نخوره

پرستو
پنجشنبه، 13 دی 1397، 00:22

ممنونم که انقدر زود پاسخ دادید واقعا. بله من خمیر رو فقط در حد مخلوط شدن ورز میدم. خمیر رو هم بین دو تا پلاستیک باز میکنم و فقط قبل کاتر زدن پشتش آرد میزنم و از سینی فر هم استفاده نمیکنم. ولی بعد پخت که خنک شد بیسکوییت ها رو به صورت یه رزیف بیسکوییت یه ردیف کاغذ روغنی توی ظرفی میزارم و یک روز داخل یخچال نگه میدارم تا بعد که تزیینات رویال آیسینگ رو انجام میدم. به نظرتون نباید لای کاغذ روغنی بزارم بمونه؟ البته بیرون هم نگهداری کردم ولی احتمال شکستنشون بیشتر شد. البته رطوبت خونم هم حول 50% می چرخه. خیلی همه جا مطالعه کردم کلاس هم رفتم دیگه دارم نا امید میشم واقعا. در مورد دمای فر هم که نوشتید خوندم احساسم میکنم دمای فرم همه جا یکسان نیست یا بالا پایین میشه حین کار. امکان داره اونم باعثش بشه؟ ببخشید که انقدر نوشتم لطفمی کنید واقعا که میخونید و پاسخ میدین.

پرستو
پنجشنبه، 13 دی 1397، 00:28

الان پیامتونودوباره خوندم که گفتید اگه به مرور چربی پس بده باعث میشه ترک بخوره. یعنی وقتی من با کاغذ روغنی که میزارم باعث میشم هی کاغذ روغنی جربی کوکی رو بگیره؟ یعنی این میتونه اشتباهم باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 دی 1397، 10:00

پرستو جان به نظر من چند تا کار انجام بدید نتیجه رو ببینید.
1. اول از همه دماسنج فر بخرید، احتمال می دم دمای فرتون بالا باشه. زیاد بودن دما باعث خشکی می شه. دماسنج رو دقیقا وسط بذارید جایی که سینی شیرینی رو قرار می دید، اون یکذره اختلاف داخل فر مهم نیست. ولی حتما دماسنج رو تهیه کنید.
2. دستورتون رو عوض کنید، یک دستور دیگه رو موادش رو نصف کنید و در مقدار کم امتحان کنید، ببینید همین مشکل مجدد پیش میاد یا نه شاید اصلا مشکل از دستور باشه.
3. بین بیسکوئیت ها کاغذ نذارید. اصلا این کار اشتباه نیست کاملا هم درسته ولی چون بیسکوئیت های شما مشکل خشکی دارن این کار خشک ترشون می کنه.

پرستو
جمعه، 14 دی 1397، 15:01

ممنونم از راهنماییاتون خانوم وحید.

nazanin
سه شنبه، 24 مهر 1397، 10:39

سلام بهاره جان .مشکلی که من با سینی فر دارم این هست که وقتی سینی رو  داخل فر می گذارم از حالت  flat  تغییر میکنه و یه گوشه ازش بالاتر از گوشه رو به روش میشه تا حلا چند تا سینی عوض کردم ولی همین مشکل رو داشتن . اشکال کار کجاست ؟شما مارک خاصی رو پیشنهاد نمی کنید ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 مهر 1397، 14:55

سلام نازنین جان،
برای شیرینی پزی از سینی خود فر به هیچ وجه نباید استفاده کرد. باید طبقه توری فر رو که حالت راه راه داره در فر قرار بدید و روش سینی بذارید. قبل از استفاده از فر باید روی این توری یک عدد تراز بذارید و پایه فر رو تنظیم کنید تا از صاف بودن سطح توی مطمئن بشید. برای سینی شیرینی پزی من از سینی های ایرانی مارک عرفان و موج استفاده می کنم و تا حالا هیچ مشکلی نداشتن.

هلن
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 08:34

سلام بهاره جان.اوایل این پست دیدم که نوشته بودید از توصیه شف طیبه و... پس حتما با سایت ایشون اشنایی دارید من ی سوال دارم که نمی دونستم کجا بپرسم تصمیم گرفتم همینجا بپرسم شما پست فر بودن یا نبودن رو خوندید؟من میخواستم اجاق گاز بخرم ولی واقعا گیج شدم شما میتونید منو برای خرید ی اجاق گاز استاندارد راهنمایی کنید؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 ارديبهشت 1396، 10:21

سلام عزیزم،
فر برقی بسیار استانداردتر از فر گازیه. در صورتی که مبلغ قبض برق براتون مشکلی ایجاد نمی کنه فر برقی بوش در حال حاضر در ایران بهترین گزینست.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
قالب های شیرینی پزی
انواع قالب ها و نحوه جایگزینی
ابزارها و تکنیک ها
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
آموزش اندازه گیری با پیمانه ها
تبدیل واحدها
ابزارها و تکنیک ها