شیرینی برنجی

بهاره وحید

شیرینی برنجی

جمعه، 25 دی 1394، 11:48   مشاهده: 4,328

یکی از شیرینی های محبوب نوروز "نان برنجی" یا شیرینی برنجیه. این شیرینی انواع و اقسام داره که هر نوعش مال یکی از مناطق ایرانه. تهیه ی این شیرینی خیلی ساده است فقط چند تا نکته داره: 

یک: این خمیر با استراحت لطیف می شه پس استراحت خمیر شیرینی رو کم نکنید

دو- از سینی شیرینی پزی استفاده کنید و کف سینی رو کاغذ روغنی بندازید. چرب کردن سینی باعث می شه ته شیرینی ها بسوزه. 

سه - توی خرید آرد برنج دقت کنید که آرد از برنج ایرانی تهیه شده باشه. برنج هندی آرد زِبرتری داره. 

چهار- توی پخت همه ی شیرینی های ریز ایرانی، آرد رو باید از الک ریز یا حریر  رد کنید. 

پنج - شیرین برنجی رو می تونید با مهر تزئین کنید یا ساده به شکل توپی توی فر بذارید. اگر از مهر استفاده می کنید خیلی دقت کنید که مهر رو روی شیرینی خیلی فشار ندید. این کار باعث ترک خوردن شیرینی ها می شه و از اون مهمتر کم شدن قطر شیرینی باعث می شه زودتر از موقع توی فر بپزه و اون طعم خوش رو نگیره. 

شش - طبیعت آرد برنج بسیار خشکه. با وجود اینکه شما وقت کار با خمیرِ شیرینی دستتون چرب می شه، ولی وقتی نون برنجی از فر در میاد شیرینی خشکیه، به خاطر خشکی خمیر، گلاب قابل حذف نیست ولی می تونید به جاش از عرق بهارنارنج استفاده کنید.

منبع: مجله ی قنادباشی - ویژه نامه ی نوروز - دستور خانوم گلریز کاوهمواد لازم: 

آرد برنج: 250 گرم
روغن جامد صاف: 125 گرم  (به این پست مراجعه کنید)
پودر قند: 80 گرم 
تخم مرغ: یک عدد
پودر هل: یک دوم قاشق چایخوری 
گلاب: یک چهارم پیمانه
تخم خرفه: برای تزئین (قابل حذف)


آرد برنج رو اول با ترازوی آشپزخونه وزن کنید و بعد دو بار از الک ریز رد کنید. لطافت آرد توی کیفیت شیرینی سنتی خیلی موثره و آردی که از حریر یا الک ریز رد می شه لطیف تره. پودر قند رو هم اول وزن، بعد دو بار الک کنید.اگر نوع پودر قندتون درشته یا دونه هاش بهم چسبیده، یک بار آسیاب کنید بعد الک کنید. اگر مثل من عطر گلاب رو خیلی نمی پسندید از گلاب کارخونه ای استفاده کنید. گلاب کارگاهی و خونگی خییلی بوی تندتری داره. اگر می خواین شیرینی برنجیتون زعفرونی و طلایی رنگ باشه توی همین مرحله یک قاشق غذاخوری از گلاب کم کنید و به جاش یک قاشق غذاخوری زعفرون دم کرده بریزید. پس ما نمی تونیم مایعات رو کم و زیاد کنیم و فقط داریم جایگزین می کنیم.مواد مورد نیاز رو روی میز کار بچینید. تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. اگر روغن صاف و گلاب رو توی یخچال نگهداری می کنید اونها رو هم زودتر بیرون بذارید تا هم دمای محیط بشن.زرده و سفیده ی تخم مرغ رو از هم جدا کنید. پودر قند، روغن و زرده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید. اول چند لحظه با دور کند همزن بزنید تا پودر قند پخش نشه و مواد قاطی شه. بعد با دور تند همزن خوب بزنید تا مواد یکدست و نرم شه. اگر همزن برقی ندارید این مرحله رو با ویسک می تونید انجام بدید.  این ظرف رو بذارید کنار. پره های همزن رو با آب جوش و کف خوب بشورید و خشک کنید. سفیده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید. با دور تند همزن خوب بزنید تا سفت بشه. سفیده ی زده شده رو به مواد اضافه کنید . با دور کند همزن بزنید تا مواد مخلوط و یکدست شه.


  
همزن رو بذارید کنار. هِل رو به مواد اضافه کنید. برای اینکه هل خوش عطرتر باشه خودتون هل سبز رو از عطاری بخرید و آسیاب کنید.آرد برنج رو اضافه کنید و هم بزنید. اول با ویسک هم بزنید تا آرد مخلوط شه و بعد یه کمی هم با دست ورز بدید.

 

خمیر شما به شکل گوله های خشک در میاد. حالا گلاب رو کم کم اضافه کنید تا خشکی مواد از بین بره. خمیر رو روی میز کار انتقال بدید و ورز بدید. ورز این خمیر خیلی کم و فقط در حد خمیری شدنه. مواد رو فقط در حدی ورز بدید که یه تیکه از خمیر رو تو دست فشار بدید از هم نپاشه و فرم خمیری گرفته باشه.

خمیر رو 24 ساعت توی کیسه فریزر توی محیط آشپزخونه بذارید تا استراحت کنه. بعد از 24 ساعت خمیر شما آماده ی پختنه. فر رو روی 160 درجه ی سانتی گراد معادل 325 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 3 فر روشن کنید.
سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید. 
خمیر رو خیلی کم ورز بدید تا قابل فرم دادن بشه.حالا از خمیرتون به اندازه ی یه گردو بردارید و تو دستتون گرد کنید و بچرخونید. نوع آرد برنج ها با هم متفاوته اگر دیدید بعد از استراحت با چرخوندن توی دست گرد نمی شه و خییلی ترک های عمیق داره خیلی کم بهش گلاب اضافه کنید.
سعی کنید تا حد ممکن شیرینی ها هم اندازه باشن که همزمان پخته شن. می تونید روی شیرینی ها تخم خرفه بپاشید و به همین شکل توی فر بذارید. مثل این عکس. یا می تونید روی شیرینی ها رو مهر بزنید. مهرهای شیرینی برنجی شکل ها و گل های مختلف دارن و در دو نوع پلاستیکی و چوبی تولید می شن. این مهرها رو همه ی لوازم قنادی ها دارن. حواستون باشه مهر رو زیاد رو شیرینی فشار ندید و و فقط در حدی باشه که روی شیرینی ها نقش بندازه. بعد از مهر زدن شیرینی ها هم چنان تپلی ان.می تونید همینطوری ساده توی فر بذارید. یا می تونید روش تخم خرفه بپاشید. شیرینی ها رو بین یک ربع تا بیست دقیقه توی فر بذارید تا با حرارت کم خوب مغزپخت شن. ته شیرینی ها طلایی می شه روی شیرینی ها تغییر رنگ نمیده و فقط کمی خشک می شه. بعد از درآوردن از فر اجازه بدید شیرینی ها کاملا خنک شن بعد از کاغذ روغنی جدا کنید. شیرینی برنجی حتی یه ذره گرم باشه موقع جدا کردن خرد می شه. دستپخت های همراهان سایت
Saharp
پنجشنبه، 19 اسفند 1395، 01:48
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 19 اسفند 1395، 10:53

سحر جان
واقعا از این بهتر هم مگه می شه؟؟!!!! آفرین به شما حتما این رشته رو دنبال کنید.

Saharp
پنجشنبه، 19 اسفند 1395، 14:07

ممنون عزيزم. توضيحات خوب و دقيق شما نتيجه بهتر از اين رو نميتونه داشته باشه.

نظرات
AZIN DA
يکشنبه، 10 ارديبهشت 1396، 18:30

مادربزرگ من مهارت عجیبی توی درست کردن نون برنجی داره اما برخلاف اون چیزی که اینجا گفتید و مشابه اون چیزی که در مورد نون نخودچی گفتین مادربزرگم خمیر رو کم کم برمیداشت و خیلی ورز میداد البته من به عنوان دستیار کنارش میشستم و ورز میدادم طوریکه واقعا انگشتهام درد میگرفت اما خمیر توی دستم خیلی لطیف میشد این نون برنجیهای مادربزرگم توی کل فامیل معروف بودن مخصوصا که با انگشت دونه روش طرح مینداخت ولی خب کار به شدت وقتگیری بود اما موقع خردنش با اون سیاه دونه ها خیلی میچسبید دختر خالم که کلی ازشو یه روزه میخورد :)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 00:31

آذین جان دستورهای متنوعی برای شیرینی برنجی موجوده حتما دستور مادربزرگ عزیزتون با این فرق داره.

AZIN DA
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 16:27

آره احتمالاً خودم هم بعدش همین فکر رو کردم اتفاقا دستورشونو دارم براتون میذارم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 ارديبهشت 1396، 21:42

ممنون عزیزم

AZIN DA
سه شنبه، 12 ارديبهشت 1396، 08:26

تو دفتر یادداشتشون نوشته آرد برنج خیلی نرم یک کیلو، روغن نیم کیلو، پودر قند نرم 350 گرم، گلاب یک پیمانه، تخم مرغ دو عدد. روغن و خاکه قند و زرده تخم مرغها را مخلوط کرده میزنیم تا کاملاً نرم و لطیف شود، سفیده تخم مرغها را میزنیم تا سفت شود، خمیر را 24 ساعت نگاه داریم. دیگه هیچی ادامش ننوشته بودن مثلاً نگفتن آرد رو کی اضافه کنیم یا دمای فرم چقدر باشه کلاً تو هیچ دستورشون از دما و زمان فر ننوشتن فقط برای نون نارگیلی نوشتن در حرارت کم در فر میپزیم. نمیدونم این همون دستوره که همیشه درست میکنن یا نه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 ارديبهشت 1396، 00:35

ممنون از دستور آذین جان

saeedeh
شنبه، 30 بهمن 1395، 17:26

سلام میزان گلاب چندقاشق غذاخوری میشه یاچندگرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 بهمن 1395، 20:02

سلام سعیده جان،
یک چهارم پیمانه معادل چهار قاشق غذاخوریه. به دلیل غلظت بسیار متفاوت گلاب ها وزن های متفاوتی دارن و بهتره از پیمانه های اندازه گیری استفاده کنید. برای استفاده از قاشق، از قاشق غذاخوری مخصوص شیرینی پزی که در لوازم قنادی ها فروخته می شه استفاده کنید.

reina
جمعه، 28 اسفند 1394، 01:03

ania man roghane jamad kam daram mitunam ham in shiriny ham nokhodchiro nesf roghan,nesf kare berizam?

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 اسفند 1394، 01:28

آره عزیزم ولی اگر مارگارین به جای کره استفاده کنی بهتره و اینکه مقدار کره رو بیشتر کن چون چربیش از روغن جامد کمتره

reina
جمعه، 28 اسفند 1394، 10:52

mersi

Mojgan
جمعه، 09 بهمن 1394، 11:09

بهاره جون با تشکد از رسپی عالیتون
من سوالم در مورد رسپی اینه، اول اینکه اگه از ارد برنج غیر ایرانی استفاده میکنیم نکته خاصی هست که باید تو رسپی رعایت کنیم
و دوم اینکه ایا مثل شیرینی نخودچی واسه فصول گرم سال نصف روز بیرون باشه خمیر تو 24 ساعت و بعد تو یخچال؟
ممنون میشم از راهنمایی ات

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 بهمن 1394، 12:02

مژگان جان آرد برنج غیر ایرانی عطرش کمتره وگرنه در بافت تغییری ایجاد نمی کنه که نیاز به کاری باشه. عزیزم این خمیر رو هم تو یخچال بذارید. هر وقت می بینید گرمای هوا طوریه که خمیر رو ممکنه به روغن بندازه، خمیر رو برای استراحت تو یخچال بذارید. این خمیرها لطیفند و سریع به دمای محیط می رسن و آماده ی کار می شن!

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کوکی خرما
معمول بالتمر
شیرینی
بیسکویت دارچینی
Cinnamon Cut-Out Cookies
شیرینی
کوکی گردویی
کوکی عروسی مکزیکی
شیرینی
نان چای قزوین
شیرینی
کوکی لیمویی
شیرینی