کیک رژیمی

بهاره وحید

کیک رژیمی

بدون چربی و شکر
جمعه، 30 مهر 1395، 19:29   مشاهده: 62,966

دستپخت های کاربران

تصور کنید تا کمتر از صد سال پیش کره، شکر، آرد و باقی مواد اولیه ی شیرینی پزی در اغلب کشورها بصورت سهمیه ای و فقط چند بار در سال بین مردم توزیع می شد. در نتیجه ی این کمبود مواد اولیه، شیرینی پزی صرفا برای مراسم هایی مثل تولد، عروسی و سال نو انجام می شد. با صنعتی شدن جوامع و در پی اون، تولید، توزیع و فراوونی مواد، میزان مصرف شیرینیجات و تنقلات بیشتر و بیشتر شد، در کنار مزیت های این فراوونی مشکلاتی مثل چاقی، بیماری های قند و چربی خون همه گیر و از معضلات جوامع مدرن شد. با آگاه تر شدن مردم از این بیماری ها و روش های پیشگیری از مبتلا شدن به اون ها، طرفداران دستورهای سالم و رژیمی هر روز رو به رشده، تا جاییکه، شیرینی پزی سالم و رژیمی  healthy baking برای خودش سبکی شده و دستورات و متدهای خاص خودش رو داره.انواع دستورهای رژیمی در شیرینی پزی:

 • دستورهای رژیمی در شیرینی پزی دو دسته هستن. یک دسته کیک هایی هستن که از مواد اولیه ی سالم و مقوی در پخت اون ها استفاده شده. چربی یا شکر توی این دسته از دستورها کم، حذف و یا با ماده ی سالم تری جایگزین شده. مثلا شکر رو با شیره ی خرما، عسل یا شیره ی انگور و کره رو با آووکادو جایگزین می کنن، حتی گاها چربی رو به کل حذف می کنن. که نتیجه ی این دستورات، شیرینی های سالم تر و کم کالریه. • دسته ی دیگه، دستورهایی هستن که مواد اولیش با توجه به شرایط بیماران خاص انتخاب شده، که معروف ترین مثالش شیرینی های مخصوص بیماران دیابتیه. برای این بیمارها سالم بودنِ مواد اولیه ی یک دستور کافی نیست و بعضی از مواد غذایی چه نوع سالم چه ناسالمش مضره و باید از دستور حذف شه. مثلا برای بیماران دیابتی، مصرف گلوکز چه در شکر سفید، چه در مواد سالم تر مثل عسل مضر و مشکل زاست.
دستوری که امروز براتون می ذارم از نوع کم کالریه و نکاتی که می گم برای این دسته از دستورها قابل استفادست!

تاثیر و نقش مواد در شیرینی پزی بسیار پیچیده تر از آشپزیه و تغییر نسبت مواد نتیجه رو بسیار متفاوت می کنه، مثلا وقتی در آشپزی روغن غذا رو کم کنید، نتیجه خشک تر شدن مزه ی غذاست، ولی با حذف چربی از یه رسپی شیرینی پزی، ممکنه کیک اصلا شکل کیک نگیره یا خمیر بیسکویت اصلا فرم خمیری نشه. مشکل اینجاست که در قنادی، نقش شکر فقط شیرین کردن و نقش چربی، فقط چرب کردن نیست و با حذف و یا کم کردن این مواد، کل شیمی و ساختار شیرینی به هم می ریزه و نتیجه بسیار نامطلوب می شه. پس درصورتیکه اطلاعات کافی در مورد نقش مواد و نحوه ی جایگزینی اون ها ندارید، به هیچ وجه دستورات عادی رو به حالت رژیمی تبدیل نکنید و از دستورهایی که با نام رژیمی چاپ شدن استفاده کنید. البته در اغلب رسپی ها میزان شکر و چربی به اندازه ی بسیار کمی قابل تغییره، ولی نصف کردن و حذف کردن این مواد، نتیجه رو بسیار بدتر از اونی که فکر می کنید و گاها غیرقابل خوردن می کنه.

خوب متهم ردیف اول در شیرینی پزیِ رژیمی و کم کالری شکره، ببینیم نقش شکر چیه و حذفش چه نتایجی داره:

 • شکر یکی از عوامل هوا دهی در کیک و شیرینیه. دونه های شکر مثل چاقو عمل می کنن و موقع کریمینگ، با برش زدن توی بافت کره، باعث ایجاد حفره های کوچیک هوا توش می شن، این حفره ها به کمک بیکینگ پودر و حرارتِ فر بزرگ شده و تشکیل بافت اسفنجی و پفی می دن. با حذف شکر و جایگزینی اون با مواد شیرین سالم تر مثل شیره ی خرما، انگور یا عسل، به دلیل بافت کشسان این مواد این عامل هوادهی از شیرینی و کیک حذف می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی بافت فشرده تری دارن و کمتر فرم اسفنجی می گیرن.
 • شکر عامل طلایی شدن شیرینی ها و کیک هاست. شکر در مقابل حرارت کاراملیزه می شه و ایجاد رنگ طلایی در کیک و شیرینیجات می کنه. با استفاده از جایگزین های شکر به جای رنگ طلایی، رنگ قهوه ای در کیک و شیرینی ایجاد می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی تیره تر هستن.
 • مهمترین خصوصیت شکر، جذب رطوبته. شکر در رقابت با آرد قدرت جذب رطوبت خیلی بیشتری داره و ملکول هاش قبل از آرد رطوبت رو به خودشون می گیرن، که نتیجش تردی و پوکی شیرینیجاته. متاسفانه جایگزین های شکر سفید مثل عسل، شیره ی خرما، ملاس، شیره ی انگور و ... به دلیل مایع بودن در حد شکر قادر به جذب رطوبت نیستن. نتیجه اینه که دستورهای رژیمی به پوکی و تردی دستورهای غیر رژیمی نمی شه.

پس با جایگزینی شکر و استفاده از دستورهای رژیمی انتظار بافت یکسان نداشته باشید.متهم بعدی، چربی موجود در قنادیه، قبلا در این پست در مورد انواع چربی مورد استفاده در قنادی و نقششون توضیح دادم. ببینیم نبود چربی در دستورهای رژیمی چه اثراتی داره:

 • چربی از رطوبت محافظت می کنه. با وجود اینکه چربی، رطوبت به کیک و نون اضافه نمی کنه، ولی با چرب کردن محیط، اجازه نمی ده تمام رطوبت توسط مواد خشک جذب شه و با حفظ رطوبت باعث موندگاری و نرم موندن شیرینیجات می شه. شیرینی های رژیمی، به دلیل کم کردن یا حذف چربی موندگاری کمتری دارن.
 • یکی از نقش های مهم چربی، شکوندن رشته های گلوتن در آرده. وقتی چربی با مواد مخلوط می شه از به هم پیوستن و طولانی شدن رشته های گلوتن آرد جلوگیری می کنه و این کار باعث می شه کیک و شیرینی به جای بافت کشسانی، بافت شکننده و ترد پیدا کنن. شیرینی هایی که بدون چربی تهیه می شن بافت فشرده و نونی دارن تا سبک و کیکی.
 • چربی، حباب های هوا رو حفظ می کنه. وجود چربی در خمیرهایی که عامل پف دهنده دارن (خمیر مایه، جوش شیرین یا بیکینگ پودر) از خارج شدن گازهای بوجود اومده در خمیر جلوگیری می کنه و باعث تثبیت پف خمیر می شه و همونطور که در قسمت شکر هم گفتم محصولاتی رژیمی پف کمتری دارن.نکات شیرینی پزی رژیمی:

 • توصیه می شه که در شیرینی پزی رژیمی از ادویه هایی مثل دارچین، زنجفیل، جوزهندی... علاوه بر وانیل استفاده شه. این ادویه ها هم از خودشون طعم و عطر دارن و هم به مشخص تر شدن بقیه ی طعم ها کمک کرده و از بی مزه شدن کیک رژیمی جلوگیری می کنن. ادویه هایی از این دسته تغییری در بافت شیرینی ایجاد نمی کنن و به شما این امکان رو می دن که ادویه ی دلخواه رو به میزان مورد نظر به آرد الک شده اضافه و شیرینی رو طعم دار کنید.
 • اگر تمایل به تغییر رسپی و رژیمی کردنش دارید، فرمول جایگزینی شکر سفید با عسل یا انواع شیره ها به این صورته که به ازای هر یک پیمانه شکر، سه چهارم پیمانه عسل یا شیره در دستور بریزید و به دلیل رطوبت موجود در این مواد یک چهارم پیمانه از مواد تر مثل شیر یا ماست کم کنید.
 • همونطور که گفتیم جایگزین های شکر، شیرینی رو قهوه ای می کنه نه طلایی برای جلوگیری از بد رنگ شدن و سوختگی موقع شیرینی پزی با عسل و شیره ها دمای فر رو 5 تا 10درجه ی سانتی گراد کمتر کنید.
 • شکر خودش نوعی ماده ی نگهدارندست، چربی هم رطوبت رو حفظ می کنه، نتیجه ی نبود یا کمبود این دو ماده کم شدن عمر شیرینیه. به این دلیل همیشه دستورهای رژیمی رو در حجم کم درست کنید که ظرف دو روز خورده شه.
 • اگر تمایل به تغییر رسپی و رژیمی کردنش دارید، بهتره به جای جایگزین کردن کره با پوره ی میوه، اون رو با روغن های سالم تر مثل روغن زیتون بی بو جایگزین کنید. میوه ها در هر فصل و با توجه به محیط جغرافیایی محل زندگی افراد، بافت و طعم متفاوتی دارن و این مسئله کار رو مشکل می کنه. مثلا وقتی صحبت از پوره ی موز می شه می تونه بسته به محیط زندگی شما میزان چربی و شکر متفاوتی داشته باشه و نتیجه خیلی متفاوت شه، به همین دلیل استفاده از چربی های سالم گزینه ی بهتریه.

آماده سازی قالب در کیک های رژیمی:

در پخت کیک های رژیمی به دلیل کم بودن یا عدم وجود چربی، جدا کردن کیک از قالب به سختی انجام می شه و روش های متداول، مثل چرب کردنِ قالب و آرد پاشی یا استفاده از کاغذ روغنی رضایت بخش نیست و احتمال چسبیدن و جدا نشدن کیک زیاده. برای همین بهتره برای اینجور دستورها از روغن جدا کننده استفاده کنید. روغن جدا کننده به صورت اسپری یا جامد در فروشگاه های لوازم قنادی موجوده، ولی نوع خونگیش تهیه ش بسیار راحت و فوق العاده موثره! برای درست کردن روغن جدا کننده ی خونگی کافیه آرد، روغن مایع و نوعی چربی جامد (مثل کره، مارگارین یا روغن قنادی) رو به میزان یکسان با هم مخلوط کنید و با فرچه به قالب بمالید. به خاطر وجود آرد، چربی روغن جدا کننده به داخل کیک نفوظ نمی کنه و مشکلی در بافت کیک ایجاد نمی کنه. این مخلوط لایه ای تشکیل می ده و اصلا اجازه ی چسبیدن مواد به قالب رو نمی ده.منبع: http://www.theironyou.com/2013/07/skinny-apricot-loaf-cake.html

مواد لازم:

آرد سبوس دار: دو پیمانه
عسل: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دوعدد
ماست کم چرب: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
زنجفیل: یک قاشق چایخوری (قابل حذف)
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
برگه ی زردآلو: یک پیمانه

مواد لازم روغن جدا کننده:

آرد: 50 گرم
روغن مایع: 50 گرم
کره، مارگارین یا روغن قنادی: 50 گرم

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید.
برای اطلاع از نحوه ی صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید.
ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد رو حتما دو بار الک کنید. از اونجائیکه آرد سبوس دار در ایران موجود نیست، یک و سه چهارم پیمانه آرد رو با یک چهارم پیمانه سرخالی سبوس گندم مخلوط کنید. در صورتیکه سبوس گندم در دسترس ندارید، دو پیمانه آرد معمولی استفاده کنید.
تخم مرغ و ماست باید هم دمای محیط باشن.فر رو روی 175 درجه ی سانتی گراد معادل 340 درجه ی فارنهایت یا کمی کمتر از درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه.
برای این کیک بهتره از قالب میان تهی با قطر 20 تا 22 سانت استفاده کنید.اگر برای آماده کردن قالب نیاز به روغن جدا کننه دارید، با دستور زیر آماده کنید.
برای آماده کردن این روغن، نیاز به آرد الک شده، روغن مایع و چربی جامد (کره، مارگارین یا روغن قنادی) داریم. آرد باید یک دور الک شده باشه و روغن ها هم دمای محیط باشن.مواد رو دونه دونه وزن کنید و به اندازه ی یکسان ازشون بردارید (هر کدوم 50 گرم).مواد وزن شده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید و با دور متوسط همزن برقی بزنید.هر وقت کاملا یکدست شد، آمادست. باقی روغن جدا کننده رو در ظرف در بسته بذارید. این روغن به مدت دو هفته در دمای محیط و پنج ماه در یخچال موندگاری داره و قابل استفادست.روغن جدا کننده رو با فرچه به تمام سطح داخلی قالب بمالید. این روغن برای کیک های بدون چربی، قالب های چدنی و طرح دار بسیار مناسبه.
اجباری برای استفاده از این روغن نیست اگر از جنس قالب اطمینان دارید می تونید قالب رو چرب و بعد آردپاشی کنید.اگر از قالب سیلیکونی استفاده می کنید، قالب رو توی سینی شیرینی پزی بذارید.مواد خشک رو آماده کنید. برای تهیه ی آرد سبوس دار، آرد رو با سبوس گندم که به صورت بسته ای در سوپر مارکت ها فروخته می شه مخلوط می کنیم.یک و سه چهارم پیمانه آرد الک شده رو با یک چهارم پیمانه سرخالی سبوس گندم مخلوط کنید. حتما از یک چهارمِ پیمانه سبوس، یک قاشق غذاخوری کم کنید، تا سرخالی شه وگرنه کیک خییییلی خشک می شه.نمک و بیکینگ پودر رو هم به آرد اضافه کنید. مواد خشک (سبوس گندم، نمک، بیکینگ پودر و آرد) رو خوب ویسک کنید تا کاملا یکدست شه.
اگر به سبوس دسترسی ندارید، دو پیمانه آرد معمولی رو الک کنید. اکر خارج از ایران زندگی می کنید، دو پیمانه آرد گندم کامل whole wheat flour رو الک کنید.روی برگه ی زردآلو آب جوش بریزید. با این کار برگه ها نرم و تمیز می شن. به جای برگه ی زردآلو می تونید از قیصی، کشمش، مویز یا خرما استفاده کنید.برگه ها رو بصورت نگینی خرد و یک پیمانه رو جدا کنید. از اونجائیکه این کیک کم مزست، طعم برگه ها خیلی محسوسه، پس حتما برگه ها رو قبل از استفاده مزه کنید که شیرین و خوشمزه باشن. اگر مزش مطلوب نبود به جاش از کشمش یا خرما استفاده کنید.تخم مرغ ها رو توی یک کاسه ی تمیز بشکونید و عسل رو بهش اضافه کنید. می تونید پیمانه رو خیلی کم چرب کنید که عسل بهش نچسبه.وانیل رو هم اضافه کنید و با دور متوسط همزن بزنید.تا جایی بزنید که مواد یکدست و حجیم شه.به ماست کم چرب زنجفیل اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا یکدست شه. می تونید زنجفیل تازه رو تو ماست رنده کنید یا دارچین بریزید، یا اصلا ادویه رو حذفش کنید.ماست رو اضافه کنید و  مواد رو با دور متوسط همزن بزنید تا یکدست شه. در انتها یک مایه ی شُل خواهید داشت.آرد رو در دو مرحله اضافه و بعد از هر بار اضافه کردن، با کندترین دور همزن فقط و فقط تا جایی بزنید که مواد مخلوط شه و ذرات آرد دیده نشه.به دلیل نبود چربی، مایه ی کیک حالت نونی و کشسان داره که کاملا طبیعیه.برگه ها رو توی مایه ی کیک فولد کنید.مایه ی کیک رو توی قالب آماده شده بریزید و روش رو با پالت یا پشت قاشق صاف کنید.کیک رو به مدت نیم ساعت توی فر قرار بدید. بعد از نیم ساعت چک کنید، اگر خلال دندون از وسط کیک تمیز بیرون اومد و کیک از دیواره ها فاصله گرفته بود یعنی آمادست.
قالب رو از توی فر در بیارید و روی توری خنک کننده بذارید تا خنک شه.این هم از بافت توی کیک.متاسفانه کیک های رژیمی، کیک های خوشمزه ای نیستن. طبق گفته ی وبسایت مرجع هر برش این کیک 140 گرم کالری، کمتر از یک گرم چربی، 32 گرم کربوهیدرات و 5 گرم پروتئین داره.
اگر به دستورات رژیمی علاقه مندید مافین بدون آرد و شکر، گرانولا بار و کیک لیمو، کوکی سلامت صبحانه سلامت هستند.

دستپخت های همراهان سایت
گیس گلابتون
جمعه، 11 تیر 1400، 13:51

سلام خانم وحید گرامی
 با شما موافقم. کیک رژیمی خوشمزه نیست! با سپاس از رسپی شما. با شیره خرما و کشمش پختم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 11 تیر 1400، 17:06

سلام عزیزم،
چه خوب که کیک ها رو تجربه می کنید ممنون از عکس

Rata
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 11:44

💐Slm mammon az receip  khobeton

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 15:21

بسیار عالیه عزیزم،
نوش جونتون و ممنون از عکس

Rata
دوشنبه، 22 دی 1399، 21:05

سلام خانم وحید عزیز خیلی ممنون از رسپی بی نقص تون کیک رژیمی با سه شیره و کشمش،گردو ممنون از محبت بی دریغ تون 🌼

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 دی 1399، 21:09

به به چه ترکیب دلپذیری آفرین بهتون و نوش جان

رکسانا
دوشنبه، 10 شهریور 1399، 17:57

سلام و سپاس از اسناد عزیزم بهاره جان
کیک رژیمی من با هلو خرد شده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 10 شهریور 1399، 19:08

به به بسیار عالیه عزیزم نوش جونتون باشه

Sh.mhz
چهارشنبه، 08 مرداد 1399، 17:11

سلام استاد نازنین..دلتون شاد و تنتون سالماینم کیک رژیمی من..خیلی عالی بود..خیلی خیلی ممنونم..چون بدون عذاب وجدان خوردمش من به جای عسل از شیره انگور استفاده کردم چون شنیدم که نباید به عسل حرارت بالا داد..قبلا یه بار با برگه زردآلو درست کردم ولی نشد که عکس بگیرم طعمش بی نظیر بود امروز به جاش کشمش ریختم...ممنون بهاره جان..با آرزوی بهترینها براتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 09 مرداد 1399، 07:01

سلام عزیزم،
چقدر عالیه که این کیک با ذائقتون سازگاره، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nkmilani63
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 05:08

سلام با تشکر از توضیحات بسیار عالیتون،من مبتدی هستم، کیک رو با دارچین و گلاب و خرما و پودر کاکائو درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 05:36

سلام عزیزم،
ظاهر کیکتون که عالیه امیدوارم از طعم و بافتش هم راضی باشید. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مهدیه نوایی
سه شنبه، 24 دی 1398، 19:40

اینم از کیک رژیمی من، با شیره انگور
ممنونم از رسپی عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 24 دی 1398، 20:54

سلام عزیزم،
ممنون از شما که انقدر عالی و با سلیقه درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

شيرين
چهارشنبه، 11 دی 1398، 21:51

سلام بهاره جون
شب بخير
وقتي من شبانه هوس كيك شكلاتي ميكنم چيزي جز كيكي رژيمي شما به دهنم نميرسه
عزيزم من اين سري موز ريختم توي كيك
بافت كيك خيلي خيس هس و اسفنجي نيست با اينكه تست كردم چيزي به سيخ چوبي نچسبيد
علتش همين موز بوده؟؟؟
هرچند فوق العاده خوشمزه شده بود
 Delicious And Yummy

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 07:44

سلام عزیزم،
کیک نوش جونتون باشه، موز رسیده حالت اسیدی داره کیک رو مرطوب می کنه، اگر این بافت رو دوست ندارید موز کال باید بریزید.

شيرين
پنجشنبه، 12 دی 1398، 08:00

درست ميفرماييد من از اين موضوع اطلاعي نداشتم
اما بسييييار خوشمزه بود
ممنونم عزيزدلم كه انقدر مهربونيييييي

شيرين
يکشنبه، 16 تیر 1398، 22:59

هنوز ٣روز نگذشته كه باز ما هوسِ كيك رژيميِ خوشمزه ميكنيم!!!!!!!!
هم علاقه ي شديدمون به كيك رو نگه ميداريم هم رژيممون رو
مرسي بهاره جون

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 تیر 1398، 13:51

سلام عزیزم،
واقعا خوشحالم که کیک رو دوست دارید، نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس
بیرونش چه جالب سیاه شده، شیرین چان چطوری اینطوری شده؟

زهرا فروزان
يکشنبه، 27 مرداد 1398، 21:11

سلام خانم وحید عزیزم.آیا میشه بجای عسل از شیره ای چیزی استفاده کرد؟ بالا توضیح دادید ولی متوجه نشدم این رسپی هم شامل‌میشه ؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 مرداد 1398، 06:41

سلام عزیزم اگر شیره به غلظت عسل باشه میشه

شيرين
پنجشنبه، 12 دی 1398، 08:01

من اين كامنت رو جواب داده بودم كه!!!!
شما كه خودت هنرمندي
اما كل قالب رو با كره خوب چرب كردم بجاي آرد همه جاش رو پودر كاكائو الك كردم شف جوووونم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 دی 1398، 17:23

خیلی زیبا و عالی شده ممنون عزیزم

شيرين
پنجشنبه، 13 تیر 1398، 10:23

سلام بهاره جون
بازم يك كيك لسيار خوشمزه ي ديگه با رسپي خاي فوق العادتون
من به جاي ٣/٤ بقيه پيمانه آرد از پودر كاكائو استفاده كردم
توش هم موز و گيلاس ريختم
بافتِش كاملاً مشخص هس كه پوك و نرمه
سِري قبل بدون پودر كاكائو با آناناس و تمشك درست كردم اون هم عالي بود
يك دنيا سپاسگزارم از اين همه محبتتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 13 تیر 1398، 10:53

سلام عزیزم،
واقعا خوشمزه در آوردن کیک های رژیمی هنر می خواد آفرین بهتون خیلی عالی در آوردید.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

mery
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 12:10

با سلام و تشکر از سایت زیبا و دستورات کامل شما..
طبق دستور کیک رژیمی عمل کردم، فقط جوش شیرین هم زدم و کمی از مایه را با پودر کاکایو مخلوط کردم و روی مایه اصلی ریختم،
عکس هیچ تزیینی نداره تا رژیمی بودنش حفظ بشه
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 13:41

ظاهرش بسیار پوک و عالی شده آفرین بهتون، ابتکارتون هم بسیار عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

عاطفه.الف
چهارشنبه، 17 بهمن 1397، 18:48

سلام خانم وحيد عزيز. اين هم كيك رژيمي من البته با شيره انگور و كمي پودر كاكائو و نسكافه و گردو.
ممنون بابت تمامي زحماتتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 بهمن 1397، 19:40

سلام عزیزم،
چه ابتکار خوبی زدید نسکافه مخلوط کردید، ظاهرش که عالیه مطمئنم طعمش هم خوبه. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Mahdiehgh
دوشنبه، 18 تیر 1397، 13:58

سلام خانم عزیز ممنون از سایت مفید، جامع و عالیتون، من که واقعا دارم بهره میبرم.
این هم کیک رژیمی من که شکلاتیش درست کردم. با پودر کاکایو و شکلات چیپسی و سیب.طعمش هم واقعا عالی شد و همه خونواده خوششون اومد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 تیر 1397، 15:30

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده چه ابتکار خوبی زدید سیب ریختید، واقعا آفرین به شما
موفق باشید

homa
دوشنبه، 18 دی 1396، 05:36

سلام استاداین کیک فوق العاده باطعم فوف العاده ازرسپی استادفوق العاده پختم چون طعمش روخییلی دوست دارم بابرگه قیسی این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 دی 1396، 06:31

هما جون واقعا عالیه عزیزم دستتون درد نکنه خیلی خوب شده و ممنون از عکس

homa
سه شنبه، 09 آبان 1396، 09:38

سلام الحق که استادی برازنده شماست بااین دستورفوق العاده بینظیردوباره باطعمی جدیدسپاسگزارم بانواینم مشق دیشب من

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 09 آبان 1396، 16:50

نظر لطفتونه عزیزم آفرین به شما واقعا عالی و بی نقصه و ممنونم از عکس

مجید
چهارشنبه، 28 تیر 1396، 07:00

سلام و وقت بخیر

من دوباره این کیک را درست کردم
بحث آرد را اصلاح کردم و بجای زردآلو از تکه های سیب و گردو و کمی کشمش استفاده کردم
خیلی بهتر از قبل شد
ولی همچنان پف کیک کمه و کناره های کیک تراکم بیشتری داره.

ممنون از پاسخ دفعه قبل و توجهتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 تیر 1396، 07:56

با سلام،
واقعا اینهمه تلاشتون رو تحسین می کنم و بهتون قول می دم خیلی پیشرفت خواهید کرد. علت کم بودن پف انتخاب قالب اشتباهه، کیک شما برای این مواد خیلی خیلی بزرگه و سطح زیادی داره، همونطور که من در دستور هم گفتم قطر قالب باید 20 یا نهایتا 22 سانت باشه، این سطح زیاد باعث می شه گرمای زیادی جذب کنه و خیلی زود بپزه و زمان کافی برای عمل اومدن نداشته باشه.
پیشنهاد میکنم بیکینگ پودری که مصرف می کنید رو در آب داغ بریزید ببینید کف می کنه یا نه، اگر کف نکرد یعنی بیکینگ پودرتون هم مشکل داره و خرابه.
حتما روی سطح کیک رو با پشت قاشق یا لیسک صاف کنید و کیک رو حد اقل دو بار محکم روی سطح کار بکوبید تا کناره ها سنگین تر نباشند و خمیری نشند.
موفق باشید

مجید
دوشنبه، 26 تیر 1396، 07:17

سلام
ممنون بابت این رسپی
قطعا مثل کیک هایی که روغن و شکر داره خوشمزه نیست اما طعم زردآلو یه مزه متفاوتی بهش میده
من یه مقدار توی مقدار مواد دستکاری کردم. البته چون پیمانه نداشتم و با ترازو وزن کردم. اما وزن عسل را مثلا نگفته بودید ! در نهایت مایه کیک خیلی سفت شد و مجبور شدم یه لیوان شیر بهش اضافه کنم !!
نصف مایه را ریختم و نصف دوم را با یه فنجون قهوه ترکیب کردم. البته هیچ طعم محسوسی نداشت.
من حدود 10 دقیقه هم شعله بالای فر را روشن کردم تا روی کیک طلایی بشه.
جالبه که دقیقا جاهایی از کیک که قهوه هست براقی بیشتری داره.
البته به نظرم کیک به اندازه کافی پف نکرد و بافت تقریبا فشرده ای داره.
یه سوال . نقش ماست توی رسپی ها چیه؟؟
گفته بودید توی ایران آرد سبوس دار ندارم. متوجه حرفتون نمیشم. ما خودمون گندم میخریم و میدیم آسیاب و هیچ سبوسی ازش گرفته نمیشه. مگه اینکه منظور شما اضافه کردن چیزی به جز سبوس خود گندم باشه.
بازم ممنون.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 تیر 1396، 08:09

با سلام و ممنون از اینکه دستور رو درست کردید و زحمت عکس رو کشیدید.
برای سوال اول، توصیه می کنم حتما پیمانه های اندازه گیری رو تهیه کنید، قیمت این پیمانه ها بسیار پایینه و از تمام لوازم قنادی ها قابل تهیه ست. قانونی وجود داره که در مورد موادی که بر اساس جنسشون وزن بسیار متغییری دارن از پیمانه باید استفاده شه. فرض کنید عسل یکی از مناطق ایران بسیار سفت و فشرده باشه و یک نفر دیگه عسل سوپرمارکتی بخره که روون و کم وزنه. اینجوری 50 گرم عسل فرد اول حجم خیلی خیلی کمتر از 50 گرم عسل فرد دوم داره که مشکل سازه. به همین دلیل برای موادی که استاندارد خاصی برای جنسشون وجود نداره و تنوع زیادی داره از پیمانه ها استفاده می شه با این حال می تونید در اینجور موارد از لیوان دسته دار فرانسوی به عنوان پیمانه استفاده کنید.
برای سوال دوم، ماست هم رطوبت کیک رو زیاد می کنه و اون رو لطیف می کنه و هم به خاطر داشتن آنزیمی با بیکینگ پودر فعل و انفعال می ده و به پف کردن کیک کمک می کنه. در تمامی دستورهایی که تعداد تخم مرغ کمتری دارن و یا به دلایلی عوامل ایجاد بافت پفی کمه به جای شیر از ماست استفاده می شه، بهتر بود شما به جای شیر میزان ماست رو اضافه می کردید.
و اما سوال سوم، در تمام دستورهای کیک و شیرینی موجود در تمام سایت های ایرانی و خارجی منظور از آرد، آرد سفید تصفیه شده و بسته بندی شدست. یعنی آردی که در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی ها موجوده. این آرد سفید و بسیار سبکه که به دلیل سبکی پف و بافت بهتری در کیک و شیرینی ایجاد می کنه، ولی از طرفی در روند تصفیه کل سبوس آرد گرفته می شه و بی خاصیت می شه.به همین دلیل در تهیه کیک های سالم و رژیمی کمی سبوس به اون اضافه شه که خاصیت پیدا کنه ولی باز هم با این مقدار سبوس اضافی آرد بسیار سبک می مونه. آردی که شما استفاده کردید اصلا مناسب کیک پزی نبوده و مناسب نونه به همین دلیل کیک سفتی داشتید و پف نکرده. در کیک های پر تخم مرغ شاید خیلی این مساله محسوس نباشه ولی این کیک نیاز به آرد قنادی داشته

Reihaneh
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 11:45

اینم کیک خوشمزه من که با نصف مواد درست کردم و حسابی پف کرد. فقط طبق معمول شکموها بعد از این که نصفشو خوردیم یاد عکس گرفتن افتادم :)))))

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 18:20

به به عزیزم عالی شده، نوش جونتون و مرسی از عکس

Saharp
شنبه، 14 اسفند 1395، 19:48
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 14 اسفند 1395، 20:05

سحر جان واقعا ماهر و هنرمندانه درست کردید آفرین به شما

نظرات
گیس گلابتون
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 09:32

سلام خانم وحید گرامی
خیال دارم این کیک را با کشمش درست کنم. آیا کشمش را در آبجوش بخیسانم؟ یا مثل بقیه کیکها در آرد بغلتانم؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر می کنم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 20:01

سلام عزیزم،
در هیچ کیکی کشمش رو در آب جوش خیس نکنید، کوتاه بشورید، خشک کنید در آرد بغلطونید.

گیس گلابتون
پنجشنبه، 10 تیر 1400، 21:35

ممنونم🌸

Sarina ranji
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 11:29

بهاره جان سلام میخواستم بگم من توی این دستور شیره رو با شکر بدون قند جایگزین کردم و از مقدار سبوس دو قاشق سوپخوری کم کردم   و ۳ قاشق سوپخوری روغن مایع اضافه کردم واقعا بافت کیک و طعمش چیزی کم نداشت اما تنها نکته منفی استفاده از ساخارینه ک عوارض خوبی نداره اگه همیشه مصرف بشه ولی اگ یه فرد دیابتی سال یبار بخواد کیک بخوره بنظرم بهترین گزینس میتونید رسپی رو  برای همه قرار بدید چون استفاده از این نوع شکر خیلی متوادله و خوب میشه بنظرم اگ تو سایت باشه خسته نباشید((:

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 شهریور 1399، 14:04

سلام عزیزم،
خوشحالم که نتیجه کار خوب در اومده نوش جونتون باشه
در مورد ساخارین هر بار تحقیق کردم پزشک ها و متخصصین به من گفتند که به شدت مصرفش مضره ولی بازم چشم سعی می کنم دستور مخصوص افراد دیابتی قرار بدم.

neda.b
يکشنبه، 25 شهریور 1397، 20:27

سلام ممنون از دستور کیک
من با سیب و کرنبری درست کردم خوشمزه شد.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 شهریور 1397، 08:15

چقدر عالی عزیزم چه ترکیب جالبی نوش جونتون باشه

مهلا
چهارشنبه، 10 مرداد 1397، 07:23

سلام خانوم بهار
این روغن جداکننده خیلی عالی بود
فقط یکم وقتی دیواره کیکو میخورم محسوسه
ایا به خاطر اردو پودر کأکائو هستش یا به خاطر مارگارینه؟
یا کلا مزش همینه؟
من ازش تو کیک شکلاتی سریع استفاده کردم
و اینکه میشه ازش برای همه دستورا حتی سوفله استفاده کرد؟
واقعا ازتون به خاطر رسپیش ممنونم
دیگه نگرانی بابت برگردوندن کیکام ندارم
سپاس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 مرداد 1397، 15:29

سلام مهلا جان،
عزیزم مزه روغن جدا کننده اصلا نباید احساس شه، احتمالا یا جنس مارگارینتون خوب نیست یا لایه روغن جدا کننده رو ضخیم میزنید. آرد و پودر کاکائو مشکلی ایجاد نمی کنن.
روغن جدا کننده فقط برای کیک ها قابل استفادست و متاسفانه برای سوفله نمی شه به کار برد. می تونید از اسپری جداکننده که در لوازم قناده ها به فروش می رسه برای بقیه دسرها استفاده کنید.

مهلا
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 08:37

بله احتمالا مشکل از مارگارینه
توی کیکها هم طعم خاصی داره
برای ی قالب 25.25  سه تا قاشق سوپخوری زدم
چه مارگارینی رو شما معرفی میکنین؟
ممنونم از وقتی که میذارین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 10:07

مهلا جان سه قاشق زیاد نیست، پس مشکل از میزان استفادتون نبوده. من برای داخل کیک ها هرگز از مارگارین استفاده نمی کنم و همیشه از کره حیوانی استفاده می کنم که طعم کیک بهتر شه. ولی برای مواردی مثل روغن جداکننده که به مارگارین نیازه یا دستورهایی مثل پای که ترکیب مارگارین و کره حیوانی به کار می ره از مارگارین مارک "سوپر طلایی" استفاده می کنم از همه خوش بوتره.  

مهلا
پنجشنبه، 11 مرداد 1397، 19:29

آخیش
انقد ذوق میکنم انقد   خوب و دقیق راهنماییم  میکنین
واقعا ازتون ممنونم استادی شایسته شماست

Reihaneh
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 11:42

این کیک فوق العاده بود. خیلیییی ممنونم از دستور خوبتون. باورم نمیشد کیک به این با کیفیتی بدون شکر و روغن درست کنم.
من به جای عسل شیره ی خرما استفاده کردم و کشمش و گردو.
خیلی خوب و خوشمزه ممنونم :)

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 ارديبهشت 1396، 18:20

عزیزم آفرین به شما که همت کردید و کیک رو درست کردید، شیره خرما هم عالیه خسته نباشید

معصومه خزائی
سه شنبه، 04 آبان 1395، 08:29

fantastic

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آبان 1395، 10:32

Thanks ;)

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک یزدی
Persian Cardamom Muffins
کیک
باترکریم آمریکایی
American Buttercream
کیک
کیک بستنی
Ice Cream Cake
کیک
کرپ کیک موکا
Chocolate Mocha Crepe Cake
کیک
کیک گردو با باترکریم روسی
Royal Walnut Cake
کیک